Southwestern Michigan College 36th Turkey Trot

back to results

Nov. 24, 2002

Southwestern Michigan College 36th Turkey Trot


Age Group Winner City & State Time
10-11 Women Maggie Gondeck Michigan City, IN 28:57
14-15 Women Danielle Bossley Stevensville, Mi 23:05
16-18 Women Cortney Middleton Stevensville, Mi 23:04
19-24 Women Jacquee Aragon Albquerque, NM 21:50
25-29 Women Rose Gillesby Decatur, MI 31:31
30-34 Women Whitney Youse Laporte, IN 26:54
35-39 Women Maureen Kennedy Osceola, IN 29:29
45-49 Women Loretta Lecount Elkhart, IN 24:01
50-54 Women Adrain Andrewski Mishawaka, IN 25:57
55-59 Women Judy Nelson Centerville, MI 31:43
60-64 Women Judy Cayo Benton Harbor, MI 32:47
7-9 Men Josh Conde Michigan City, IN 28:58
10-11 Men Michael Briggs South Bend, IN 24:24
12-13 Men Sean Carlson Bridgman, MI 25:32
14-15 Men Ryan Ellespermann St. Joseph, MI 18:47
16-18 Men Christian Englert Granger, IN 18:17
19-24 Men Justin Gillette Niles, MI 17:44
25-29 Men Ryan Trawring Wellaubrook, IL 28:36
30-34 Men Paul Foster St. Joseph, MI 19:06
35-39 Men Ted Coffen Sodas, MI 26:38
40-44 Men Jeff Nellhouse Three Rivers, MI 22:41
45-49 Men Stan Garber Elkhart, IN 22:56
50-54 Men John Vylonis Dowagiac, MI 22:10
55-59 Men Stan Przybysz Cassopolis, MI 35:00
60-64 Men Les Collisn St. Joseph, MI 25:10
65-69 Men Frank Wallace Kalamazoo, MI 30:55




Age Group Winner City & State Time
14-15 Women Amanda VanHusan Dowagiac, MI 40:10
16-18 Women Kelly Garland Dowagiac, MI 50.41
19-24 Women Sarah Carter St. Joseph, MI 36:35
25-29 Women Heather Tatay Mishawaka, IN 37:07
30-34 Women Kerry Miller Three Rivers, MI 38:07
40-44 Women Tammy Shuler Constantine, MI 38:59
45-49 Women Theresa Pipher Berrien Springs, MI 46:15
50-54 Women Annette Boyce Dowagiac, MI 45:51
55-59 Women Barb Miller Union, MI 52:15
60-64 Women Camille Briegel Dowagiac, MI 57:16
14-15 Men Sam Preston Dowagiac, MI 35:14
16-18 Men Nick Evans Bridgman, MI 29:31
19-24 Men Brandon Moore Bridgman, MI 38:54
25-29 Men Jack O'Brien South Bend, IN 39:30
30-34 Men Mike Briggs South Bend, IN Unavailable
35-39 Men Robert Triebold Granger, IN 35:04
40-44 Men Alex McPherson Granger, IN 23:55
45-49 Men Herb Scheffler Sodas, MI 35:56
50-54 Men Jerry Brennan South Bend, IN 38:45
55-59 Men Jon Veersma St. Joseph, MI 36:10
60-64 Men Freeman Hershberger Goshen, IN 40:25
65-69 Men Marlin Schmidt South Bend, IN 45:28






Age Group Winner City & State Time
10-11 Women Tori Hartcell Marcellus, MI 52:55
16-18 Women Caryen Croodsite Dowagiac, MI 41:32
19-24 Women Misti Maxfield Cassopolis, MI 52:54
25-29 Women Janice Ludlow Marcellus, MI 52:22
30-34 Women Angela Lowery Buchanan, MI 44:59
40-44 Women Dawn Kobreck Mattawan, MI 41:32
45-49 Women Janelle Dohm Dowagiac, MI 47:45
50-54 Women Gloria Krauetz Niles, MI 49:43
55-59 Women Sue Stobbleaar St. Joseph, MI 48:15
60-64 Women Helen Ward Granger, IN 43:43
19-24 Men Paul Hess Niles, MI 54:14
35-39 Men Richard Skull Buchanan, MI 45:04
40-44 Men Robert Kruger Elkhart, IN Unavailable