2014 OK Silver High School Jamboree #3 and Middle School Championship

back to results

Oct. 7, 2014

2014 OK Silver High School Jamboree #3 and Middle School Championship
Allegan County Fairgrounds, Allegan, MI
Provided by Michiana Timing


Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Logan Jurgens 12 Grandville Calvin Ch 16:59.32 1
2 Abe Visser 11 Grandville Calvin Ch 17:38.26 2
3 Taylor Terborg 12 Grandville Calvin Ch 18:14.92 3
4 Gabe Lamer 11 Grandville Calvin Ch 18:20.38 4
5 Ethan Nagel 9 Hopkins 18:30.63 5
6 Colin Rypma 10 Grandville Calvin Ch 18:46.66 6
7 Michael Heppe 11 Hopkins 18:48.73 7
8 Noah Lubben 10 Grandville Calvin Ch 18:49.63 8
9 Leo Vallejo 11 Wyoming Lee 18:49.90 --
10 Steven Henley 12 Hopkins 19:08.87 9
11 Hunter VanKlompenberg 11 Grandville Calvin Ch 19:09.60 10
12 Ben Kole 10 Grand Rapids NorthPo 19:12.05 11
13 Logan Linder 9 Grand Rapids NorthPo 19:43.21 12
14 Dakota Miller 12 Hopkins 20:07.94 13
15 James Wubben 9 Hopkins 20:09.80 14
16 Zach Manion 9 Grandville Calvin Ch 20:10.93 --
17 Clayton Conner 11 Hopkins 20:16.61 15
18 Brandon Skinner 12 Wyoming Kelloggsvill 20:21.55 --
19 Brad Wynalda 11 Grand Rapids NorthPo 20:25.29 16
20 Zach Hoekstra 9 Grandville Calvin Ch 20:42.06 --
21 Josh Hotelling 10 Wyoming Kelloggsvill 20:43.15 --
22 Josh Watkins 10 Grandville Calvin Ch 20:45.56 --
23 Qori Nelson 9 Grandville Calvin Ch 20:56.89 --
24 Colten Allen 12 Grandville Calvin Ch 21:13.34 --
25 Nick Belka 10 Hopkins 21:18.27 17
26 David Vasquez 9 Grandville Calvin Ch 21:30.71 --
27 Don Nguyen 12 Wyoming Godwin Heigh 21:32.47 18
28 Anthony Wilson 10 Wyoming Godwin Heigh 21:53.56 19
29 Alex Bolthouse 10 Hopkins 22:05.39 --
30 Andres Arzaga 11 Hopkins 22:15.95 --
31 Juan Villareall 11 Wyoming Godwin Heigh 22:33.89 20
32 Tyler Boomsma 9 Grand Rapids NorthPo 22:37.11 21
33 Ethan Stamm 9 Grand Rapids NorthPo 22:37.89 22
34 Tony Bolthouse 10 Hopkins 22:38.93 --
35 Aidan Graef 9 Grand Rapids NorthPo 22:44.95 23
36 Cole Sakshaug 11 Wyoming Kelloggsvill 22:51.34 --
37 Grady Sakshaug 9 Wyoming Kelloggsvill 23:08.92 --
38 Jorge Evans 11 Wyoming Lee 23:34.64 --
39 Christopher Tortorell 9 Hopkins 23:34.94 --
40 Jacob Peters 9 Wyoming Godwin Heigh 24:46.55 24
41 Troy Meekhof 11 Grandville Calvin Ch 25:32.58 --
42 Alec Weick 12 Hopkins 26:02.87 --
43 Lius Ruiz 10 Wyoming Lee 26:20.53 --
44 Emelio Avila 10 Wyoming Godwin Heigh 26:41.16 25
45 Josh Verburg 11 Hopkins 26:56.30 --
46 Misael Vasquez 9 Grandville Calvin Ch 28:58.46 --
47 Jacob Brookhouse 10 Hopkins 34:01.51 --
48 David Ruiz 12 Wyoming Lee 34:05.35 --
49 Austin Heynen 11 Hopkins 37:50.26 --



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Grandville Calvin Ch 16 1 2 3 4 6 8 10
Total Time: 1:30:00 Average: 17:59.91 1-5 Split: 1:48
2 Hopkins 48 5 7 9 13 14 15 17
Total Time: 1:36:46 Average: 19:21.20 1-5 Split: 1:40
3 Grand Rapids NorthPo 82 11 12 16 21 22 23 -
Total Time: 1:44:36 Average: 20:55.11 1-5 Split: 3:26
4 Wyoming Godwin Heigh 106 18 19 20 24 25 - -
Total Time: 1:57:28 Average: 23:29.53 1-5 Split: 5:09



Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Emma Doorn 12 Grandville Calvin Ch 20:14.35 1
2 Rachael Weber 12 Hopkins 20:48.93 2
3 Allison Coipel 10 Grandville Calvin Ch 21:01.72 3
4 Kelli Smith 11 Grand Rapids NorthPo 21:16.19 4
5 Kayce Rypma 9 Grandville Calvin Ch 21:32.94 5
6 Kennedy Miedema 12 Hopkins 21:49.38 6
7 Megan Heft 10 Hopkins 21:57.21 7
8 Keerstyn Bonner 12 Grandville Calvin Ch 22:10.07 8
9 Jennifer Bos 12 Grandville Calvin Ch 22:14.99 9
10 Haley Weesies 9 Grandville Calvin Ch 22:16.80 10
11 Xiamora Florez 12 Wyoming Godwin Heigh 22:27.28 11
12 Madison Snoeyink 10 Hopkins 22:36.83 12
13 Taryn Kilbane 10 Hopkins 22:44.70 13
14 Elly Rudolph 10 Grand Rapids NorthPo 23:07.59 14
15 Morgan Bykerk 9 Grandville Calvin Ch 23:11.44 15
16 Jillian Bos 11 Grandville Calvin Ch 23:38.13 --
17 Jordan Lovett 12 Wyoming Lee 23:44.88 --
18 Samantha Ludlam 12 Hopkins 24:00.41 16
19 Savannah Allen 10 Grandville Calvin Ch 24:01.60 --
20 Taylor Wing 9 Grandville Calvin Ch 24:03.80 --
21 Ellen Bregg 12 Hopkins 24:42.11 17
22 Emily Mast 10 Grandville Calvin Ch 24:49.24 --
23 Alyssa Roels 12 Grand Rapids NorthPo 25:02.40 18
24 Ashley Heyboer 10 Grandville Calvin Ch 25:17.72 --
25 Rachel Villafuerte 12 Wyoming Godwin Heigh 25:18.93 19
26 Michelle Shepardson 11 Wyoming Lee 25:24.01 --
27 Kristi Kortman 12 Grandville Calvin Ch 25:38.00 --
28 Anna Fishman 12 Wyoming Lee 25:42.04 --
29 Stephanie Lam 9 Wyoming Godwin Heigh 26:10.66 20
30 Victoria Kovalenko 11 Grand Rapids NorthPo 26:47.43 21
31 Vanessa Florez 10 Wyoming Godwin Heigh 26:57.44 22
32 Cheyenne Miller 10 Hopkins 27:07.78 --
33 Kate DeKryger 9 Grandville Calvin Ch 27:15.94 --
34 Amy Phan 9 Wyoming Godwin Heigh 27:17.16 23
35 Anna Orr 10 Grand Rapids NorthPo 27:42.34 24
36 Shalini Kemmeter 9 Grand Rapids NorthPo 27:55.59 25
37 Greta Krumm 12 Hopkins 28:28.99 --
38 Julia Gerke 10 Hopkins 28:50.94 --
39 Chyenne Rozeboom 9 Grandville Calvin Ch 29:24.18 --
40 Alexis Beard 11 Wyoming Kelloggsvill 31:43.89 --
41 Samantha Gould 9 Hopkins 32:02.46 --
42 Naty Vasquez 9 Grandville Calvin Ch 34:15.68 --



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Grandville Calvin Ch 26 1 3 5 8 9 10 15
Total Time: 1:47:15 Average: 21:26.82 1-5 Split: 2:01
2 Hopkins 40 2 6 7 12 13 16 17
Total Time: 1:49:58 Average: 21:59.41 1-5 Split: 1:56
3 Grand Rapids NorthPo 81 4 14 18 21 24 25 -
Total Time: 2:03:56 Average: 24:47.19 1-5 Split: 6:27
4 Wyoming Godwin Heigh 95 11 19 20 22 23 - -
Total Time: 2:08:12 Average: 25:38.30 1-5 Split: 4:50




Middle School Boys 3200 Meter Run
===================================================================
Name S Yr Team Time Pts
-------------------------------------------------------------------
1 Scott Swanson M 8 MS_NorthPointe Chris 10:21.84 --
2 Chris Jenkins M 8 MS_Calvin Christian 10:30.11 1
3 Joe Ludlam M 8 MS_Hopkins 10:38.55 2
4 Cameron White M 8 MS_Hopkins 10:42.46 3
5 Clay Shoemaker M 7 MS_NorthPointe Chris 10:50.71 --
6 Micah Bykerk M 7 MS_Calvin Christian 10:56.42 4
7 Nick Espinoza M 8 MS_Wyoming Lee 10:58.36 5
8 Caleb Riddering M 8 MS_Calvin Christian 11:12.42 6
9 Jake Pastoor M 8 MS_Hopkins 11:15.97 7
10 Khyler Fritz M 8 MS_Godwin Heights 11:16.33 --
11 Todd Henley M 7 MS_Hopkins 11:22.42 8
12 Colton Palmer M 8 MS_Wyoming Lee 11:24.46 9
13 Erik Daniels M 8 MS_Godwin Heights 11:41.40 --
14 Jacob Heyboer M 7 MS_Calvin Christian 11:55.36 10
15 Bryan Ramos M 8 MS_Wyoming Lee 12:01.68 11
16 Erick Chavarria M 8 MS_Wyoming Lee 12:15.38 12
17 Luke VanHaitsma M 8 MS_Calvin Christian 12:51.07 13
18 Jared Bowman M 8 MS_Hopkins 13:12.51 14
19 Zac Nutter M 7 MS_Hopkins 13:13.87 15
20 Andrew Quillan M 7 MS_Calvin Christian 13:16.22 16
21 Noah Zylstra M 7 MS_Calvin Christian 13:16.55 17
22 Abel Segundo-Rios M 8 MS_Wyoming Lee 13:28.05 18
23 Austin Shepherdson M 7 MS_Wyoming Lee 13:32.11 19
24 Damien Gerou M 7 MS_Wyoming Lee 13:32.66 20
25 Andy Hazen M 7 MS_Hopkins 14:07.43 21
26 Casey Bair M 7 MS_Hopkins 14:16.31 --
27 Sawyer Smith M 8 MS_Calvin Christian 14:39.01 --
28 Zac Neuman M 7 MS_Hopkins 14:46.05 --
29 Grant Lanning M 7 MS_Calvin Christian 19:04.47 --



Middle School Mixed 3200 Meter Run Team Scores
===================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
===================================================================
1 MS_Hopkins 34 2 3 7 8 14 15 21
Total Time: 57:12 Average: 11:26.39 1-5 Split: 2:34
2 MS_Calvin Christian 34 1 4 6 10 13 16 17
Total Time: 57:26 Average: 11:29.08 1-5 Split: 2:21
3 MS_Wyoming Lee 55 5 9 11 12 18 19 20
Total Time: 1:00:08 Average: 12:01.59 1-5 Split: 2:30



Middle School Girls 3200 Meter Run
===================================================================
Name S Yr Team Time Pts
-------------------------------------------------------------------
1 Jasmine Fisher F 8 MS_Hopkins 10:58.09 1
2 Jodi Jenkins F 8 MS_Calvin Christian 11:21.82 2
3 Laura Velderman F 8 MS_Hopkins 11:24.76 3
4 Morgan Steenstra F 7 MS_Calvin Christian 11:36.62 4
5 Kaijha Fleeman F 7 MS_Godwin Heights 11:43.82 --
6 Alicia Estrella F 8 MS_Calvin Christian 11:49.08 5
7 Grace Beckwith F 7 MS_Hopkins 12:02.51 6
8 Hannah Diemer F 7 MS_Calvin Christian 12:12.29 7
9 Sheila Witvliet F 8 MS_Calvin Christian 12:13.66 8
10 Sadie Wiegers F 8 MS_NorthPointe Chris 12:30.33 --
11 Olivia Stedman F 8 MS_Hopkins 12:46.77 9
12 Natasja Terpstra F 7 MS_Hopkins 12:52.43 10
13 Olivia Nelson F 8 MS_Calvin Christian 13:09.59 11
14 Aubrey Schellenboom F 7 MS_Calvin Christian 13:12.99 12
15 Hannah Crouch F 8 MS_Hopkins 13:21.58 13
16 Tabitha Ransom F 8 MS_Godwin Heights 13:54.66 --
17 Sylvia Kooiker F 7 MS_Godwin Heights 14:57.70 --
18 Saskia Guikema F 8 MS_NorthPointe Chris 15:07.95 --
19 Aryonna Mullins F 8 MS_Wyoming Lee 15:35.20 --
20 Alexis Schmidt F 7 MS_Hopkins 15:53.80 14
21 Robin Straight F 8 MS_Godwin Heights 16:02.18 --
22 Emma Lanning F 7 MS_Calvin Christian 16:56.81 --
23 Marisol Evans F 7 MS_Wyoming Lee 18:57.49 --
24 Alexis VanderZand F 8 MS_Hopkins 20:18.05 --



Middle School Mixed 3200 Meter Run Team Scores
===================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
===================================================================
1 MS_Calvin Christian 26 2 4 5 7 8 11 12
Total Time: 59:14 Average: 11:50.70 1-5 Split: 52
2 MS_Hopkins 29 1 3 6 9 10 13 14
Total Time: 1:00:05 Average: 12:00.92 1-5 Split: 1:55




Elementary Boys 3200 Meter Run
===================================================================
Name S Yr Team Time Pts
-------------------------------------------------------------------
1 Joseph Bradley M 6 MS_NorthPointe Chris 11:00.79 --
2 Marine Bickety M 6 MS_Godwin Heights 11:11.51 --
3 Seth Broekhuis M 6 MS_Calvin Christian 11:53.07 --
4 Sam Westra M 6 MS_Calvin Christian 12:01.63 --
5 Luke Witvliet M 6 MS_Calvin Christian 12:05.91 --
6 Gael Garcia M 6 MS_Wyoming Lee 12:23.83 1
7 Jacob Johnson M 6 MS_Godwin Heights 12:28.84 --
8 Jayden Miller M 6 MS_Wyoming Lee 12:34.26 2
9 Riley Stocking M 6 MS_Hopkins 12:57.74 --
10 Alan Maya M 6 MS_Wyoming Lee 13:07.76 3
11 Ethan Slot M 6 MS_Calvin Christian 13:08.16 --
12 Dominick Butler M 6 MS_Godwin Heights 13:15.53 --
13 Jeronimo Flores M 6 MS_Wyoming Lee 13:44.66 4
14 Eliot Argueta M 6 MS_Wyoming Lee 14:22.05 5
15 Devin Brokaw M 6 MS_Wyoming Lee 14:28.06 6
16 Omar Suarez M 6 MS_Wyoming Lee 14:33.64 7
17 Jose Barradas M 6 MS_Wyoming Lee 15:07.65 --
18 Jeremy Schultz M 6 MS_Hopkins 16:26.40 --



Elementary Boys 3200 Meter Run Team Scores
===================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
===================================================================
1 MS_Wyoming Lee 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:06:13 Average: 13:14.52 1-5 Split: 1:59






Elementary Girls 3200 Meter Run
===================================================================
Name S Yr Team Time Pts
-------------------------------------------------------------------
1 Reagan Huttenga F 6 MS_Calvin Christian 12:07.53 1
2 Hanna Kroeze F 6 MS_Calvin Christian 12:13.93 2
3 Lauren Brown F 6 MS_Hopkins 12:30.23 3
4 Alley Lenard F 6 MS_Hopkins 12:32.51 4
5 Chloe Hoekstra F 6 MS_Calvin Christian 12:34.73 5
6 McKenna Battjes F 6 MS_Hopkins 12:38.76 6
7 Brooklyn Verbeek F 6 MS_Calvin Christian 13:09.63 7
8 Paris Corneille F 6 MS_Hopkins 13:10.23 8
9 Kyra Dykhouse F 6 MS_Godwin Heights 13:13.82 --
10 Sydney Eldred F 6 MS_Calvin Christian 13:19.06 9
11 Taylor Abfall F 6 MS_Hopkins 13:22.39 10
12 Bella Nagelkirk F 6 MS_Calvin Christian 13:31.44 11
13 Kate Witvliet F 6 MS_Calvin Christian 13:34.24 12
14 Madeline Witvliet F 6 MS_Calvin Christian 13:36.03 --
15 Mileea Seelye F 6 MS_Calvin Christian 13:38.38 --
16 Sabrina Langerak F 6 MS_NorthPointe Chris 13:44.93 --
17 Aura Wahl-Piotrowski F 6 MS_Godwin Heights 13:54.49 --
18 Regan Mockerman F 6 MS_Wyoming Lee 14:13.79 --
19 Ava Maring F 6 MS_Calvin Christian 14:17.24 --
20 Olivia Hightower F 6 MS_Hopkins 14:59.39 13
21 Abbi Bakhuyzen F 6 MS_Calvin Christian 15:12.51 --
22 Alonna Harley F 6 MS_Godwin Heights 15:35.85 --
23 Alayna Ryan F 6 MS_Hopkins 16:04.06 14
24 Ella Salmi F 6 MS_Hopkins 16:26.01 --



Elementary Girls 3200 Meter Run Team Scores
===================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
===================================================================
1 MS_Calvin Christian 24 1 2 5 7 9 11 12
Total Time: 1:03:25 Average: 12:40.98 1-5 Split: 1:12
2 MS_Hopkins 31 3 4 6 8 10 13 14
Total Time: 1:04:15 Average: 12:50.83 1-5 Split: 53