HURON LEAGUE CHAMPIONSHIPS

back to results

Oct. 22, 1999

HURON LEAGUE CHAMPIONSHIPS
WILLOW METROPARK, NEW BOSTON, MICHIGAN


ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
3 SCORES 3
3 1. MONROE JEFFERSON 24 3. GROSSE ILE 58 3
3 2. CARLETON AIRPORT 42 4. MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 99 3
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

WOMEN'S 5K

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. ANNE VENIER (11) MONROE JEFFERSON 231 18:58.5 1
2. CARRIE SMELTZER (11) MONROE JEFFERSON 230 19:25.6 2
3. KATY JACKSON (10) GROSSE ILE 217 19:45.1 3
4. CATHLEEN MUNCEY (11) CARLETON AIRPORT 206 20:10.5 4
5. LESLIE FEDERICO (12) CARLETON AIRPORT 203 20:27.8 5
6. LAURIE MASSERANT (10) MONROE JEFFERSON 228 20:56.0 6
7. STEFANIE SCHMITT (12) NEW BOSTON HURON 223 21:06.0 -
8. STEPHANIE CLARK (11) MONROE JEFFERSON 224 21:15.8 7
9. JULIE MASSERANT (12) MONROE JEFFERSON 227 21:21.6 8
10. LOREN STEINKE (09) GROSSE ILE 220 21:37.8 9
11. CASSANDRA TIERNEY (10) RIVERVIEW 233 21:52.3 -
12. KELLI STRIMBEL (10) CARLETON AIRPORT 209 22:03.2 10
13. ANDREA PILON (09) CARLETON AIRPORT 208 22:04.1 11
14. THERESA HAUSE (12) CARLETON AIRPORT 204 22:07.8 12
15. BECKY JACKSON (10) GROSSE ILE 216 22:13.3 13
16. SARAH SCHMITT (09) NEW BOSTON HURON 222 22:21.6 -
17. REBECCA SERES (09) MONROE JEFFERSON 229 22:39.6 P
18. DENISE BYRON (11) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 239 22:44.6 15
19. MALLORY HAY (09) GROSSE ILE 214 23:08.7 16
20. JESSICA RUSH (12) RIVERVIEW 232 23:10.8 -
21. JULIA CARP (10) GROSSE ILE 212 23:25.9 17
22. DEBBIE BYRON (11) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 238 23:53.2 18
23. EMILY MORRIS (10) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 244 23:55.7 19
24. STEPHANIE HARWOOD (11) GROSSE ILE 213 24:22.7 P
25. MARISA OTTER (10) CARLETON AIRPORT 207 24:27.8 P
26. NICOLE WYNNE (09) GROSSE ILE 221 24:38.2 P
27. JOLIE VITALE (10) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 248 24:45.5 23
28. DEMITA BROWN (10) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 236 24:53.7 24
29. GRETCHEN GUTENSCHWAGER (1FLAT ROCK 210 24:57.1 -
30. MARISA KANE (12) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 240 25:29.0 P
31. STEPHANIE ZARB (10) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 249 25:34.1 P
32. KIMBERLY EBY (09) CARLETON AIRPORT 202 25:35.9 P
33. MANDI STAFFORD (11) FLAT ROCK 211 25:49.9 -

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. MONROE JEFFERSON ANNE VENIER (11) 1 18:58 1
CARRIE SMELTZER (11) 2 19:25 2
LAURIE MASSERANT (10) 6 20:56 6
STEPHANIE CLARK (11) 8 21:15 7
JULIE MASSERANT (12) 9 21:21 8
REBECCA SERES (09) 17 22:39

** TEAM TOTAL ** 1:41:55 24

2. CARLETON AIRPORT CATHLEEN MUNCEY (11) 4 20:10 4
LESLIE FEDERICO (12) 5 20:27 5
KELLI STRIMBEL (10) 12 22:03 10
ANDREA PILON (09) 13 22:04 11
THERESA HAUSE (12) 14 22:07 12
MARISA OTTER (10) 25 24:27
KIMBERLY EBY (09) 32 25:35

** TEAM TOTAL ** 1:46:51 42

3. GROSSE ILE KATY JACKSON (10) 3 19:45 3
LOREN STEINKE (09) 10 21:37 9
BECKY JACKSON (10) 15 22:13 13
MALLORY HAY (09) 19 23:08 16
JULIA CARP (10) 21 23:25 17
STEPHANIE HARWOOD (11) 24 24:22
NICOLE WYNNE (09) 26 24:38

** TEAM TOTAL ** 1:50:08 58

4. MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL DENISE BYRON (11) 18 22:44 15
DEBBIE BYRON (11) 22 23:53 18
EMILY MORRIS (10) 23 23:55 19
JOLIE VITALE (10) 27 24:45 23
DEMITA BROWN (10) 28 24:53 24
MARISA KANE (12) 30 25:29
STEPHANIE ZARB (10) 31 25:34

** TEAM TOTAL ** 2:00:10 99

5. FLAT ROCK GRETCHEN GUTENSCHWAGER ( 29 24:57
MANDI STAFFORD (11) 33 25:49

** TEAM TOTAL ** 50:46

6. RIVERVIEW CASSANDRA TIERNEY (10) 11 21:52
JESSICA RUSH (12) 20 23:10

** TEAM TOTAL ** 45:02

7. NEW BOSTON HURON STEFANIE SCHMITT (12) 7 21:06
SARAH SCHMITT (09) 16 22:21

** TEAM TOTAL ** 43:27




ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
3 SCORES 3
3 1. CARLETON AIRPORT 38 5. RIVERVIEW 102 3
3 2. GROSSE ILE 66 6. NEW BOSTON HURON 116 3
3 3. MONROE JEFFERSON 84 7. FLAT ROCK 192 3
3 4. MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 96 3
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

MEN'S 5K

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. JEFF BLANCHETTE (11) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 162 16:52.0 1
2. DEREK MEIRING (10) CARLETON AIRPORT 108 17:11.0 2
3. MATT ROBIN (11) NEW BOSTON HURON 134 17:12.0 3
4. IVAN MASON (12) CARLETON AIRPORT 106 17:20.0 4
5. AARON SHUPE (12) RIVERVIEW 157 17:32.0 5
6. JACOB BARON (10) MONROE JEFFERSON 138 17:33.0 6
7. BILL SCHRADER (11) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 170 17:35.0 7
8. ERIC CARBAJO (12) GROSSE ILE 118 17:54.0 8
9. ROBB WINDHAM (10) CARLETON AIRPORT 109 17:54.0 9
10. HARLEY ROHLOFF (09) GROSSE ILE 130 17:54.0 10
11. JUSTIN DARISH (12) CARLETON AIRPORT 102 17:56.0 11
12. NICK HOLLISTER (10) CARLETON AIRPORT 104 17:57.0 12
13. GRANT BALAREZO (09) GROSSE ILE 116 18:11.0 13
14. CHRIS VANWASHENOVA (10) MONROE JEFFERSON 149 18:19.0 14
15. NATHAN CLAY (11) RIVERVIEW 153 18:24.0 15
16. JUSTIN GREEN (12) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 164 18:28.0 16
17. PRADEEP NAGAPPA (11) GROSSE ILE 125 18:29.0 17
18. CHRIS RHODES (10) GROSSE ILE 129 18:29.0 18
19. KEVIN SMROKA (09) NEW BOSTON HURON 137 18:30.0 19
20. RUSSELL VENIER (10) MONROE JEFFERSON 151 18:31.0 20
21. MATT COCHRAN (12) MONROE JEFFERSON 141 18:36.0 21
22. STEVE JANULIS (12) RIVERVIEW 154 18:42.0 22
23. CLAYTON WELCH (12) MONROE JEFFERSON 152 18:51.0 23
24. ROSS MASON (09) CARLETON AIRPORT 107 19:07.0 P
25. JUSTIN COLE SCHALK (09) NEW BOSTON HURON 131 19:10.0 25
26. JON HODGE (09) GROSSE ILE 120 19:17.0 P
27. MIKE FRENCH (11) NEW BOSTON HURON 132 19:25.0 27
28. MONTE KRAUSS (11) GROSSE ILE 122 19:35.0 P
29. PAUL SWIFT (11) RIVERVIEW 160 19:55.0 29
30. NICK WALKER (11) FLAT ROCK 115 19:59.0 30
31. JUSTIN JOHNSON (09) RIVERVIEW 155 20:08.0 31
32. BRIAN BENNETT (10) MONROE JEFFERSON 140 20:09.0 P
33. BRIAN MOINEAU (10) RIVERVIEW 156 20:14.0 P
34. JAMES CARTER (11) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 163 20:14.0 34
35. MERRILL HUNT (10) CARLETON AIRPORT 105 20:15.0 P
36. TONY PAGANO (10) FLAT ROCK 112 20:58.0 36
37. MICHAEL VANWASHENOVA (11)MONROE JEFFERSON 150 21:16.0 P
38. MIKE MILLER (11) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 167 21:19.0 38
39. ETHAN HAUSER (11) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 165 21:26.0 P
40. BRYAN NORRIX (11) FLAT ROCK 111 21:27.0 40
41. ALEX MOYER (09) FLAT ROCK 110 21:30.0 41
42. DAVID SHONSHECK (10) NEW BOSTON HURON 135 21:41.0 42
43. JACOB TONOVA (10) RIVERVIEW 161 22:05.0 P
44. DON LOZON (09) NEW BOSTON HURON 133 23:06.0 P
45. NATHAN STEWART (10) FLAT ROCK 114 24:42.0 45
46. JIM O'DONNELL (10) MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL 168 26:13.0 P


TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. CARLETON AIRPORT DEREK MEIRING (10) 2 17:11 2
IVAN MASON (12) 4 17:20 4
ROBB WINDHAM (10) 9 17:54 9
JUSTIN DARISH (12) 11 17:56 11
NICK HOLLISTER (10) 12 17:57 12
ROSS MASON (09) 24 19:07
MERRILL HUNT (10) 35 20:15

** TEAM TOTAL ** 1:28:18 38

2. GROSSE ILE ERIC CARBAJO (12) 8 17:54 8
HARLEY ROHLOFF (09) 10 17:54 10
GRANT BALAREZO (09) 13 18:11 13
PRADEEP NAGAPPA (11) 17 18:29 17
CHRIS RHODES (10) 18 18:29 18
JON HODGE (09) 26 19:17
MONTE KRAUSS (11) 28 19:35

** TEAM TOTAL ** 1:30:57 66

3. MONROE JEFFERSON JACOB BARON (10) 6 17:33 6
CHRIS VANWASHENOVA (10) 14 18:19 14
RUSSELL VENIER (10) 20 18:31 20
MATT COCHRAN (12) 21 18:36 21
CLAYTON WELCH (12) 23 18:51 23
BRIAN BENNETT (10) 32 20:09
MICHAEL VANWASHENOVA (11 37 21:16

** TEAM TOTAL ** 1:31:50 84

4. MONROE ST. MARY CATHOLIC CENTRAL JEFF BLANCHETTE (11) 1 16:52 1
BILL SCHRADER (11) 7 17:35 7
JUSTIN GREEN (12) 16 18:28 16
JAMES CARTER (11) 34 20:14 34
MIKE MILLER (11) 38 21:19 38
ETHAN HAUSER (11) 39 21:26
JIM O'DONNELL (10) 46 26:13

** TEAM TOTAL ** 1:34:28 96

5. RIVERVIEW AARON SHUPE (12) 5 17:32 5
NATHAN CLAY (11) 15 18:24 15
STEVE JANULIS (12) 22 18:42 22
PAUL SWIFT (11) 29 19:55 29
JUSTIN JOHNSON (09) 31 20:08 31
BRIAN MOINEAU (10) 33 20:14
JACOB TONOVA (10) 43 22:05

** TEAM TOTAL ** 1:34:41 102

6. NEW BOSTON HURON MATT ROBIN (11) 3 17:12 3
KEVIN SMROKA (09) 19 18:30 19
JUSTIN COLE SCHALK (09) 25 19:10 25
MIKE FRENCH (11) 27 19:25 27
DAVID SHONSHECK (10) 42 21:41 42
DON LOZON (09) 44 23:06

** TEAM TOTAL ** 1:35:58 116

7. FLAT ROCK NICK WALKER (11) 30 19:59 30
TONY PAGANO (10) 36 20:58 36
BRYAN NORRIX (11) 40 21:27 40
ALEX MOYER (09) 41 21:30 41
NATHAN STEWART (10) 45 24:42 45

** TEAM TOTAL ** 1:48:36 192