[an error occurred while processing this directive]

Click here for advertising info.!

Go: results    calendar    news    high schools   colleges    links    home
Welcome to  RunMichigan.com!
Please visit our sponsors
[an error occurred while processing this directive]

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]

Elkhart Lake Triathlon
Elkhart Lake, WI
June 10th, 2006
Olympic Division | Olympic Overall
Sprint Division | Sprint Overall
Results provided by GAULT RACE MANAGEMENT

                         MALE OPEN OVERALL WINNER
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    18 Will Smith            29    1   19:32    1 1:02:28  38.4    1   35:04  5:39 1:57:03         1:57:03 
    2    17 Brian Schaning        24    5   21:00    2 1:03:41  37.7    7   37:41  6:04 2:02:21         2:02:21 
    3    19 Greg Thompson         33    2   19:41    6 1:08:10  35.2    2   36:30  5:53 2:04:20         2:04:20 

                        FEMALE OPEN OVERALL WINNER
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    10 Lauren Jensen         39    1   21:08    1 1:11:31  33.6    2   40:29  6:31 2:13:07         2:13:07 
    2     7 Jennifer Garrison     28    2   22:42    2 1:13:29  32.7    1   39:06  6:18 2:15:16         2:15:16 
    3   162 Jaime Kulbel          30   10   26:01    3 1:18:02  30.8    3   41:01  6:37 2:25:03         2:25:03 

                       MALE ELITE AGE GROUP 1 - 99 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    20 Timothy Valley        38    3   23:33    1 1:07:24  35.6    1   36:59  5:58 2:07:55         2:07:55 
    2     8 Brian Herzog          27    1   20:48    7 1:13:15  32.8    2   36:59  5:58 2:11:01         2:11:01 
    3     6 Scott Dix             44    2   21:01    4 1:11:23  33.6    7   39:46  6:25 2:12:09         2:12:09 
    4     3 Philip Bzdusek        27    7   25:26    2 1:09:55  34.3    3   37:39  6:04 2:12:59         2:12:59 
    5     2 Jim Bruskewitz        54    5   24:10    3 1:11:17  33.7    5   38:48  6:15 2:14:14         2:14:14 
    6    11 Todd Jensen           40   11   26:49    5 1:11:51  33.4    6   39:33  6:22 2:18:12         2:18:12 
    7    15 Scott Roehrborn       35    8   26:19    6 1:12:23  33.2    8   39:49  6:25 2:18:31         2:18:31 
    8    21 David Weber           35    4   24:01   10 1:17:46  30.9    4   38:32  6:13 2:20:18         2:20:18 
    9    22 Ben Meer              26    6   25:22    8 1:14:15  32.3   10   41:15  6:39 2:20:50         2:20:50 
   10    13 Ryan Novak            30   10   26:38    9 1:15:38  31.7   11   44:09  7:07 2:26:24         2:26:24 
   11     9 Bart Huff             38    9   26:30   11 1:23:28  28.8    9   40:01  6:27 2:29:58         2:29:58 

                      FEMALE ELITE AGE GROUP 1 - 99 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1     5 Heather Curnutt       33    1   22:59    1 1:19:37  30.1    1   43:30  7:01 2:26:05         2:26:05 
    2    12 Laurel Kleiber        19    2   24:01    2 1:20:18  29.9    2   45:09  7:16 2:29:27         2:29:27 

                          MALE AGE GROUP 1 - 14 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 

                         FEMALE AGE GROUP 1 - 14 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 

                          MALE AGE GROUP 15 - 19 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 

                         FEMALE AGE GROUP 15 - 19 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
.

                          MALE AGE GROUP 20 - 24 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   223 Constantine Mavroudis 21    2   28:35    1 1:17:00  31.2    2   44:21  7:09 2:29:55         2:29:55 
    2   225 Kevin Mazur           24    1   27:55    3 1:24:20  28.5    1   43:13  6:58 2:35:27         2:35:27 
    3   222 Colin Earl            21    3   29:32    2 1:21:16  29.5    3   45:50  7:23 2:36:36         2:36:36 
    4   224 Brian Svoboda         23    4   34:47    4 1:24:28  28.4    5   52:09  8:24 2:51:24         2:51:24 
    5   221 Joe Johnson           20    5   35:11    5 1:42:13  23.5    4   51:17  8:16 3:08:41         3:08:41 

                         FEMALE AGE GROUP 20 - 24 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   226 Lauren Vallee         22    1   26:38    2 1:46:48  22.5    1 1:07:48 10:55 3:21:13         3:21:13 
    2   227 Kailin Acheson        23    2   33:56    1 1:46:27  22.5                                            

                          MALE AGE GROUP 25 - 29 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   228 Adam Brown            26    1   21:23    1 1:06:05  36.3    2   39:33  6:22 2:07:01         2:07:01 
    2   232 Victor Vilar          27    7   33:54    5 1:20:44  29.7    1   38:39  6:14 2:33:16         2:33:16 
    3   236 Kevin Forrest Forrest 29    5   32:58    2 1:18:19  30.6    4   45:01  7:15 2:36:18         2:36:18 
    4   231 Antonio Faciola       27    2   25:58    4 1:20:42  29.7    7   50:38  8:09 2:37:16         2:37:16 
    5   238 Gregory Renden        29    3   26:47    7 1:27:17  27.5    3   44:29  7:10 2:38:32         2:38:32 
    6   230 James Fields          26    6   33:13    3 1:19:12  30.3    5   46:54  7:33 2:39:19         2:39:19 
    7   235 Nate Andrews          29    4   32:48    6 1:25:18  28.1    8   52:00  8:23 2:50:06         2:50:06 
    8   237 James Gahart          29    9   37:34    8 1:31:04  26.4    6   47:41  7:41 2:56:18         2:56:18 
    9   233 Seth Keel             28    8   36:58    9 1:39:39  24.1    9 1:16:19 12:18 3:32:55         3:32:55 

                         FEMALE AGE GROUP 25 - 29 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   239 Alissa Possin         25    3   28:17    1 1:27:29  27.4    2   47:49  7:42 2:43:34         2:43:34 
    2   245 Crystal Toll          28    4   28:30    3 1:32:51  25.8    1   47:32  7:39 2:48:51         2:48:51 
    3   241 Tiffany Brakefield    26    2   27:34    2 1:32:36  25.9    4   53:36  8:38 2:53:45         2:53:45 
    4   243 Noelle Wilhite        27    1   23:42    5 1:36:43  24.8    5   54:27  8:46 2:54:51         2:54:51 
    5   240 Gretchen Beverstein   26    7   33:28    4 1:33:04  25.8    6   55:13  8:54 3:01:45         3:01:45 
    6   242 Erin Wichtoski        27    8   33:40    7 1:45:14  22.8    3   51:00  8:13 3:09:52         3:09:52 
    7   244 Christina Schroeter   28    6   31:16    6 1:43:07  23.3    8   59:13  9:32 3:13:35         3:13:35 
    8   246 Michelle Gagnon Swart 29    5   30:12    8 1:46:13  22.6    7   58:32  9:26 3:14:56         3:14:56 
.

                          MALE AGE GROUP 30 - 34 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    14 Mike Purdy            30    3   25:54    2 1:09:30  34.5    1   40:23  6:30 2:15:46         2:15:46 
    2   149 Peter Metz            31    5   26:32    3 1:14:38  32.2    3   41:21  6:40 2:22:30         2:22:30 
    3   153 Benjamin Harrison     32    6   27:31    4 1:15:29  31.8    2   41:04  6:37 2:24:04         2:24:04 
    4   157 Borg Isaksen          33    4   26:29    6 1:16:30  31.4    5   43:27  7:00 2:26:25         2:26:25 
    5   159 Dave Donovan          34   16   36:43    1 1:04:27  37.2    8   46:35  7:30 2:27:44         2:27:44 
    6   158 Craig Bewick          34    1   22:54    5 1:15:43  31.7   11   49:21  7:57 2:27:57         2:27:57 
    7   161 Michael Mazursky      34    2   25:26   13 1:23:14  28.8    6   43:33  7:01 2:32:12         2:32:12 
    8   152 Doug Goble            32    9   28:02   14 1:23:50  28.6    4   42:57  6:55 2:34:48         2:34:48 
    9   150 Anthony Tushaus       31    8   27:57   12 1:23:08  28.9    7   43:47  7:03 2:34:51         2:34:51 
   10   156 Jay Goebel            33   10   28:21    8 1:20:36  29.8   10   49:06  7:55 2:38:02         2:38:02 
   11   250 Brian Walczak         31   11   28:56    7 1:18:05  30.7   14   52:27  8:27 2:39:27         2:39:27 
   12   160 Jamie Istwan          34   12   30:24    9 1:21:00  29.6    9   48:15  7:46 2:39:37         2:39:37 
   13   255 Peter Kazaks          31    7   27:44   10 1:21:33  29.4   15   54:11  8:44 2:43:26         2:43:26 
   14   155 A. J. Catalanotte     33   14   32:49   11 1:22:37  29.0   12   50:47  8:11 2:46:12         2:46:12 
   15   151 Kenneth Bratko        32   15   33:33   15 1:30:32  26.5   13   51:05  8:14 2:55:09         2:55:09 
   16   154 Allen Kienbaum        32   13   32:27   16 1:40:38  23.8   16   58:59  9:30 3:12:03         3:12:03 

                         FEMALE AGE GROUP 30 - 34 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   164 Karen Grabowski       31    1   24:28    2 1:23:43  28.7    2   43:21  6:59 2:31:32         2:31:32 
    2   163 Maggie Fournier       31    2   26:04    1 1:19:31  30.2    4   48:59  7:54 2:34:33         2:34:33 
    3   256 Brenda Hilbelink      32    3   28:15    3 1:24:12  28.5    1   42:10  6:48 2:34:36         2:34:36 
    4   254 Jennifer Fox          32    4   30:11    7 1:33:21  25.7    6   50:51  8:12 2:54:22         2:54:22 
    5   168 Kelly Gebhardt        33    7   32:12    4 1:32:18  26.0    5   50:48  8:11 2:55:17         2:55:17 
    6   169 Suzanne Fink          34    9   36:27    5 1:33:00  25.8    3   48:21  7:47 2:57:48         2:57:48 
    7   249 Lori Reineck          31    8   34:11    6 1:33:06  25.8    8   57:13  9:13 3:04:29         3:04:29 
    8   170 Lori Pfeiffer         34    5   30:16    8 1:37:52  24.5    9   58:00  9:21 3:06:07         3:06:07 
    9   165 Kristy Schmidt        31    6   31:59    9 1:38:08  24.5    7   56:52  9:10 3:06:58         3:06:58 
.

                          MALE AGE GROUP 35 - 39 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   258 Craig Lanza           38    1   20:43    2 1:10:59  33.8    1   37:12  6:00 2:08:53         2:08:53 
    2   259 Larry Lanza           38    4   22:22    7 1:14:34  32.2    2   38:59  6:17 2:15:54         2:15:54 
    3     4 Steve Chapin          36   10   26:38    1 1:08:54  34.8    3   40:58  6:36 2:16:29         2:16:29 
    4   188 Jason Martin          38    2   22:06    5 1:14:00  32.4    5   42:49  6:54 2:18:54         2:18:54 
    5   198 Michael Goldstein     39    8   25:21    8 1:16:10  31.5    7   43:43  7:03 2:25:14         2:25:14 
    6   193 John Wiberg           38    5   23:15   10 1:17:33  30.9    9   44:30  7:10 2:25:18         2:25:18 
    7   171 Brad Addink           35   20   30:03    6 1:14:01  32.4    4   41:55  6:45 2:25:58         2:25:58 
    8    70 John Kane             39   12   27:08    9 1:16:39  31.3    8   44:30  7:10 2:28:16         2:28:16 
    9   191 Jeff Pierce           38   11   26:43    3 1:13:00  32.9   18   48:54  7:53 2:28:36         2:28:36 
   10   185 Jose Aguilar          38   26   33:36    4 1:13:14  32.8    6   43:04  6:56 2:29:53         2:29:53 
   11   180 William Jackson       36    6   24:17   15 1:21:21  29.5   12   46:30  7:30 2:32:07         2:32:07 
   12   178 Greg Broghammer       36    3   22:11   19 1:25:49  28.0   20   49:29  7:58 2:37:28         2:37:28 
   13   196 Daniel Francis        39   14   27:36   11 1:19:57  30.0   22   50:53  8:12 2:38:25         2:38:25 
   14   181 Jeffrey Welsch        36   15   27:53   20 1:26:20  27.8   10   45:09  7:17 2:39:21         2:39:21 
   15   194 Steve Emmert          39   28   34:41   13 1:20:33  29.8   11   45:18  7:18 2:40:31         2:40:31 
   16   202 Casey Palmisano       39   23   32:37   12 1:20:00  30.0   17   48:06  7:45 2:40:41         2:40:41 
   17   205 Todd Williams         39   29   34:58   14 1:20:38  29.8   15   47:24  7:38 2:42:59         2:42:59 
   18   172 Chris Fannin          35   30   35:03   16 1:23:33  28.7   13   47:07  7:36 2:45:42         2:45:42 
   19   197 Larry Golding         39   19   29:11   23 1:29:27  26.8   14   47:13  7:37 2:45:50         2:45:50 
   20   200 Scott Magee           39   16   28:21   24 1:29:51  26.7   19   49:23  7:57 2:47:34         2:47:34 
   21   174 Reto Frei             35    7   24:35   21 1:27:22  27.5   25   55:59  9:01 2:47:55         2:47:55 
   22   187 MacIej Lipowczan      38   25   33:24   17 1:24:36  28.4   21   50:49  8:11 2:48:48         2:48:48 
   23   199 Joel Johnson          39   34   41:22   18 1:25:47  28.0   16   47:53  7:43 2:55:01         2:55:01 
   24   253 Todd Hergenrader      35   18   29:10   22 1:28:54  27.0   28   59:58  9:40 2:58:01         2:58:01 
   25   184 Eugene Powers         37   27   33:57   29 1:32:01  26.1   24   54:23  8:46 3:00:20         3:00:20 
   26   190 Brian Otte            38    9   26:20   31 1:33:18  25.7   30 1:01:48  9:57 3:01:25         3:01:25 
   27   204 Bryan Tatum           39   17   29:00   35 1:40:42  23.8   23   52:30  8:27 3:02:11         3:02:11 
   28   195 Bob Feltz             39   21   30:54   25 1:30:46  26.4   29 1:01:02  9:50 3:02:41         3:02:41 
   29   173 Steve Federwisch      35   13   27:21   27 1:31:33  26.2   34 1:06:05 10:39 3:04:58         3:04:58 
   30   177 Christopher Vassiliad 35   22   31:15   32 1:35:48  25.1   27   58:31  9:26 3:05:33         3:05:33 
   31   201 Michael Oteman        39   32   36:33   28 1:31:44  26.2   31 1:02:58 10:09 3:11:14         3:11:14 
   32   186 Scott Cramer          38   31   36:06   26 1:30:50  26.4   33 1:05:02 10:28 3:11:57         3:11:57 
   33   203 Kirk Riddle           39   35   48:04   30 1:32:48  25.9   26   56:37  9:07 3:17:28         3:17:28 
   34   183 John Jones            37   33   36:45   33 1:39:05  24.2   32 1:04:01 10:19 3:19:50         3:19:50 
   35   179 Andy Buttram          36   24   32:37   34 1:39:14  24.2   35 1:12:14 11:38 3:24:05         3:24:05 

                         FEMALE AGE GROUP 35 - 39 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   214 Kimberly Kuphal       37    2   25:44    1 1:18:23  30.6    3   44:50  7:13 2:28:56         2:28:56 
    2   211 Tracy Kellner         36    3   25:58    2 1:19:02  30.4    2   44:14  7:08 2:29:13         2:29:13 
    3   207 Jennifer Takata       35    1   22:57    6 1:27:51  27.3    1   42:32  6:51 2:33:19         2:33:19 
    4   220 Therese Hernandez     39    4   26:40    3 1:20:27  29.8    9   55:29  8:56 2:42:36         2:42:36 
    5   208 Katherine Blaskovich  36    5   26:49    5 1:26:37  27.7    4   52:45  8:30 2:46:10         2:46:10 
    6   219 Stacy Ryan            38    6   27:50    4 1:25:02  28.2   11   58:54  9:29 2:51:45         2:51:45 
    7   213 Jill Weeks            36    7   30:20    7 1:29:44  26.7    6   53:38  8:38 2:53:41         2:53:41 
    8   212 Melissa Putzer        36   10   32:48    8 1:30:49  26.4    8   53:48  8:40 2:57:25         2:57:25 
    9   216 Chris Dahlk           38   13   35:08    9 1:34:33  25.4    7   53:43  8:39 3:03:23         3:03:23 
   10   206 Renee Jorgensen       35   11   33:56   12 1:41:02  23.8    5   52:48  8:30 3:07:46         3:07:46 
   11   209 Heather Frank         36    8   31:09   10 1:34:37  25.4   13 1:03:36 10:15 3:09:21         3:09:21 
   12   215 Janna Lombardo        37   12   34:16   11 1:37:01  24.7   12 1:02:49 10:07 3:14:05         3:14:05 
   13   210 Tracy Janeczko        36    9   32:36   13 1:48:49  22.1   10   58:32  9:26 3:19:55         3:19:55 
   14   217 Melissa Detella       38   14   35:21   14 1:49:28  21.9   14 1:16:12 12:16 3:41:00         3:41:00 
.

                          MALE AGE GROUP 40 - 44 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    83 Terry Labinski        43    1   22:34    1 1:08:55  34.8    1   38:01  6:08 2:09:30         2:09:30 
    2    82 Jeff Wood             42    6   26:25    4 1:16:33  31.4    2   40:09  6:28 2:23:06         2:23:06 
    3    86 Doug Stahl            43   10   28:51    2 1:13:40  32.6    3   41:28  6:41 2:23:58         2:23:58 
    4    89 Paul Riegel           44    2   23:54    5 1:16:38  31.3   15   47:11  7:36 2:27:43         2:27:43 
    5   263 Tim Ziegler           41    3   23:57    9 1:20:38  29.8    6   43:22  6:59 2:27:55         2:27:55 
    6   261 David Kastelic        40   18   31:04    3 1:14:17  32.3    7   44:22  7:09 2:29:42         2:29:42 
    7    68 Stephen Gaffield      40    5   25:37    7 1:19:39  30.1    8   44:35  7:11 2:29:50         2:29:50 
    8    84 Michael Lacombe       43   13   29:18    6 1:18:41  30.5    5   43:14  6:58 2:31:11         2:31:11 
    9    79 Jose Hernandez        42    4   24:10   10 1:21:13  29.6   12   46:24  7:29 2:31:46         2:31:46 
   10    81 Julian Murphy         42    8   26:32   11 1:22:21  29.1   11   45:55  7:24 2:34:47         2:34:47 
   11    77 Mark Craven           42   11   28:56    8 1:20:36  29.8    9   45:21  7:18 2:34:52         2:34:52 
   12    76 Michael Bruno         42    7   26:30   21 1:32:46  25.9    4   42:06  6:47 2:41:21         2:41:21 
   13    73 Daryl Kruse           41    9   27:58   15 1:26:14  27.8   16   47:26  7:39 2:41:38         2:41:38 
   14    91 Peter Ullrich         44   12   29:10   12 1:22:44  29.0   17   51:21  8:16 2:43:14         2:43:14 
   15    85 Robert Mallin         43   16   29:44   20 1:32:15  26.0   10   45:34  7:20 2:47:32         2:47:32 
   16    88 Thomas Pannke         44   20   32:34   13 1:23:47  28.6   19   52:43  8:30 2:49:03         2:49:03 
   17    80 Brian Levy            42   17   30:58   22 1:33:18  25.7   14   46:45  7:32 2:51:00         2:51:00 
   18    74 Patrick Noonan        41   15   29:26   16 1:28:29  27.1   22   55:37  8:58 2:53:31         2:53:31 
   19   251 Daniel Schlichting    41   24   38:50   14 1:24:49  28.3   20   52:51  8:31 2:56:30         2:56:30 
   20    71 Andy Vatter           40   21   34:15   19 1:31:22  26.3   18   51:43  8:20 2:57:19         2:57:19 
   21    90 Kyle Roberts          44   25   43:55   17 1:29:12  26.9   13   46:30  7:30 2:59:36         2:59:36 
   22    78 James Czarniak        42   14   29:20   25 1:38:39  24.3   21   53:41  8:39 3:01:40         3:01:40 
   23    87 Michael Frank         44   22   34:30   18 1:29:16  26.9   23   59:05  9:31 3:02:50         3:02:50 
   24    72 Kelly Glaser          41   19   31:33   24 1:38:04  24.5   24 1:02:00  9:59 3:11:37         3:11:37 
   25    75 Michael Basler        42   23   36:19   23 1:34:10  25.5   25 1:04:41 10:25 3:15:10         3:15:10 

                         FEMALE AGE GROUP 40 - 44 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    95 Michelle Lnaouette    40    2   26:27    1 1:23:46  28.7    1   42:07  6:47 2:32:19         2:32:19 
    2   102 Donna Pannke          44    1   26:21    2 1:26:55  27.6    3   57:33  9:16 2:50:49         2:50:49 
    3    94 Kristi Klungness      40    4   31:11    4 1:38:57  24.3    5   59:48  9:38 3:09:55         3:09:55 
    4    92 Linda Arnoldi         40    7   33:03    3 1:38:35  24.3    6 1:00:12  9:42 3:11:50         3:11:50 
    5   103 Cari Ullrich          44   10   36:33    5 1:38:57  24.3    4   59:27  9:35 3:14:57         3:14:57 
    6    96 Kim Brilowski         41    9   36:33    8 1:45:42  22.7    2   56:13  9:03 3:18:27         3:18:27 
    7    98 Susan Rathsack        41    3   30:54    6 1:41:59  23.5    8 1:07:20 10:51 3:20:12         3:20:12 
    8    93 Kristine Gould        40    8   33:19    7 1:43:16  23.2    9 1:13:28 11:50 3:30:02         3:30:02 
    9   101 Julie Brett-Battleman 44    6   32:23   10 1:59:48  20.0    7 1:00:30  9:45 3:32:39         3:32:39 
   10   100 Beth Mann             43    5   31:30    9 1:59:08  20.1   10 1:16:13 12:17 3:46:51         3:46:51 
.

                          MALE AGE GROUP 45 - 49 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   110 Chick Westby          45    1   24:30    1 1:11:39  33.5    1   41:43  6:43 2:17:52         2:17:52 
    2   107 Michael McConnohie    45    3   28:34    2 1:15:40  31.7    4   46:56  7:34 2:31:10         2:31:10 
    3   108 Ned Purtell           45    4   29:38    3 1:16:37  31.3    3   45:30  7:20 2:31:44         2:31:44 
    4   113 Michael Sokol         46    2   28:10    5 1:20:04  30.0    2   45:01  7:15 2:33:15         2:33:15 
    5   114 Brian Stecker         48    5   29:49    4 1:19:16  30.3    6   52:53  8:31 2:41:58         2:41:58 
    6   112 Mark Small            46    8   31:33    6 1:25:12  28.2    5   49:27  7:58 2:46:12         2:46:12 
    7   115 Stephen Faris         49    9   33:59    7 1:26:11  27.8    8   54:52  8:50 2:55:02         2:55:02 
    8   104 Rick Cox              45    6   30:58    8 1:32:30  25.9    7   54:42  8:49 2:58:09         2:58:09 
    9   111 Robert Breunig        46   10   35:37   10 1:39:33  24.1    9   55:38  8:58 3:10:47         3:10:47 
   10   116 Richard Windsor       49   12   37:38    9 1:33:48  25.6   10 1:00:20  9:43 3:11:45         3:11:45 
   11   109 Brad Rodemoyer        45   11   35:45   11 1:40:27  23.9   11 1:03:51 10:17 3:20:01         3:20:01 
   12   252 Michael Herrmann      46    7   31:00   13 2:00:54  19.9   12 1:06:16 10:40 3:38:08         3:38:08 
   13   105 Bill Easom            45   13   41:28   12 1:48:15  22.2   13 1:13:56 11:54 3:43:38         3:43:38 

                         FEMALE AGE GROUP 45 - 49 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   257 Sheila Power          48    1   33:04    2 1:30:25  26.5    1   49:54  8:02 2:53:22         2:53:22 
    2   117 Pam Jones             45    2   36:16    3 1:31:02  26.4    2   52:56  8:32 3:00:13         3:00:13 
    3   119 Tina Shatters         46    5   48:22    1 1:30:09  26.6    3   57:56  9:20 3:16:27         3:16:27 
    4   122 Barb Schantzen        48    3   36:57    4 1:46:43  22.5    4 1:00:53  9:48 3:24:31         3:24:31 
    5   118 Patti Grgic'          46    4   40:45    5 1:55:35  20.8    5 1:12:11 11:38 3:48:30         3:48:30 

                          MALE AGE GROUP 50 - 54 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   135 Tom Lawn              54    6   28:30    1 1:11:04  33.8    5   47:30  7:39 2:27:03         2:27:03 
    2   129 James Boldra          52    5   28:24    2 1:15:32  31.8    4   47:08  7:36 2:31:03         2:31:03 
    3   124 Gregg Voigt           50    2   27:04    4 1:19:00  30.4    2   46:00  7:25 2:32:02         2:32:02 
    4   262 Mark Sharon           53    8   33:23    3 1:17:30  31.0    3   46:29  7:29 2:37:20         2:37:20 
    5   134 John Hollenhorst      54    4   28:11    7 1:24:44  28.3    1   45:08  7:16 2:38:02         2:38:02 
    6   125 Oliver Clements       51    3   27:14    6 1:21:09  29.6    6   50:09  8:05 2:38:31         2:38:31 
    7   130 John Wangercyn        52    7   31:29    5 1:20:46  29.7   10   56:07  9:02 2:48:20         2:48:20 
    8   123 Jacques Gabin         50   12   37:05    8 1:30:22  26.6    8   53:21  8:36 3:00:48         3:00:48 
    9   131 Gary Bender           53   11   36:33    9 1:32:49  25.9    7   51:28  8:17 3:00:48         3:00:48 
   10   127 John Todd             51    1   26:19   10 1:38:56  24.3   12 1:03:37 10:15 3:08:51         3:08:51 
   11   128 Michael Allen         52    9   35:12   11 1:41:19  23.7    9   54:27  8:46 3:10:58         3:10:58 
   12   133 Dwight Dahl           54   10   36:16   12 1:43:30  23.2   11   59:24  9:34 3:19:09         3:19:09 

                         FEMALE AGE GROUP 50 - 54 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   137 Janine Boldra         52    1   32:09    1 1:31:50  26.1    1   59:57  9:40 3:03:55         3:03:55 

                          MALE AGE GROUP 55 - 59 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   260 Emmanuel Millet       56    1   26:36    1 1:13:11  32.8    2   49:35  7:59 2:29:21         2:29:21 
    2   138 Patrick Peppler       55    3   30:52    2 1:18:43  30.5    1   45:17  7:18 2:34:50         2:34:50 
    3   139 Michael White         55    2   29:50    3 1:19:57  30.0    4   51:12  8:15 2:40:58         2:40:58 
    4   143 Duncan Adams          58    4   31:38    5 1:28:18  27.2    5   51:13  8:15 2:51:09         2:51:09 
    5   141 Charlie Sanders       56    5   31:51    6 1:31:39  26.2    3   50:22  8:07 2:53:51         2:53:51 
    6   146 Wolfgang Wallschlaege 58    7   34:00    4 1:24:42  28.3    8 1:02:39 10:05 3:01:20         3:01:20 
    7   140 George Lannert        56    6   33:49    7 1:33:05  25.8    7   55:09  8:53 3:02:02         3:02:02 
    8   142 Douglas Johnson       57    8   34:19    8 1:38:37  24.3    6   54:55  8:51 3:07:51         3:07:51 
.

                         FEMALE AGE GROUP 55 - 59 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   148 Martha Lannert        57    1   33:01    2 1:48:21  22.2    2 1:00:03  9:40 3:21:25         3:21:25 
    2   147 Beth Johnson          56    2   48:07    1 1:35:34  25.1    1   57:52  9:19 3:21:32         3:21:32 

                          MALE AGE GROUP 60 - 64 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    61 David Braithwaite     60    2   32:05    1 1:24:43  28.3    1   50:30  8:08 2:47:17         2:47:17 
    2    63 Tom Demarsh           62    1   28:21    2 1:28:33  27.1    2   56:29  9:06 2:53:22         2:53:22 
    3    62 Constantine Mavroudis 60    3   40:29    3 1:52:30  21.3    3 1:11:30 11:31 3:44:27         3:44:27 

                         FEMALE AGE GROUP 60 - 64 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 

                          MALE AGE GROUP 65 - 69 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    64 James Fahrbach        67    1   32:04    1 1:36:10  25.0    1   53:14  8:35 3:01:26         3:01:26 
    2    65 Wiliam Taugner        67    2   35:34    2 1:43:14  23.2    2 1:13:13 11:48 3:32:01         3:32:01 

                        
                          MALE AGE GROUP 70 - 74 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    66 William Perloff       70    1   33:12    1 1:49:27  21.9    1 1:15:08 12:06 3:37:46         3:37:46 

                         
                           Disqualified Athletes
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total     Penalty     Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== =======   =======     ======= 
    1    16 Tres Rogers           44    1   37:02    1   41:48  57.4    1   50:27  8:08 2:09:16  Shirt Bike  2:09:16 
.

                           Disqualified Athletes
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total      Penalty    Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== =======    =======    ======= 
    1   120 Laura Guzman          47    1   35:13    1 1:22:14  29.2    1   34:54  5:38 2:32:21  Short Run   2:32:21 

                CLYDESDALE 200 TO 224 DIVISION: AGE 1 - 39 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    40 Ryan McLaughlin       29    2   26:06    1 1:21:58  29.3    3   51:33  8:18 2:39:36         2:39:36 
    2    43 John Tedesco          39    7   32:50    2 1:28:43  27.1    1   49:24  7:58 2:50:56         2:50:56 
    3    34 Josh Gordon           33    1   23:51    3 1:30:22  26.6    4   57:16  9:13 2:51:27         2:51:27 
    4    45 Jeffrey Weir          30    3   26:59    5 1:35:28  25.1    2   50:08  8:05 2:52:33         2:52:33 
    5    37 Jon Jirschele         36    6   32:05    6 1:37:46  24.5    5   58:44  9:28 3:08:34         3:08:34 
    6    41 Toby Mueller          39    5   29:15    4 1:31:34  26.2    7 1:08:20 11:00 3:09:08         3:09:08 
    7    46 Karl Mueller          38    4   28:12    7 1:43:00  23.3    6 1:02:04 10:00 3:13:16         3:13:16 

                CLYDESDALE 225 & Over DIVISION: AGE 1 - 39 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    42 Chris Schabel         30    3   34:22    1 1:27:39  27.4    1   56:30  9:06 2:58:31         2:58:31 
    2    30 Shawn Adams           33    4   34:23    2 1:35:27  25.1    2   58:51  9:29 3:08:40         3:08:40 
    3   175 Sean Mars             35    1   30:12    3 1:36:17  24.9    3 1:02:47 10:07 3:09:15         3:09:15 
    4    31 Perry Benes           39    2   30:38    4 1:40:09  24.0    4 1:02:52 10:08 3:13:38         3:13:38 

               CLYDESDALE 200 TO 224 DIVISION: AGE 40 - 99 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    35 Robert Graves         44    2   27:05    1 1:21:39  29.4    2   55:52  9:00 2:44:35         2:44:35 
    2    39 Bradley Kulat         45    1   26:24    2 1:40:48  23.8    1   53:25  8:36 3:00:37         3:00:37 

               CLYDESDALE 225 & Over DIVISION: AGE 40 - 99 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    32 Greg Burns            45    1   29:21    1 1:32:01  26.1    2   56:16  9:04 2:57:37         2:57:37 
    2    38 Robert Johnson        49    2   36:49    2 1:43:07  23.3    1   55:32  8:57 3:15:27         3:15:27 

                  
                  ATHENA 160 & Over DIVISION: AGE 1 - 39 
Place No.   Name                  Ag Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ===================== == ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1    55 Astrid Stucke         35    1   29:43    1 1:23:16  28.8    1   50:18  8:06 2:43:16         2:43:16 
    2    52 Teri Kemple           31    2   29:54    2 1:29:16  26.9    4 1:04:29 10:23 3:03:38         3:03:38 
    3    54 Jennifer Scharf       23    3   34:26    3 1:35:43  25.1    2   58:30  9:25 3:08:39         3:08:39 
    4    53 Wendy Mueller         39    4   37:07    4 1:43:22  23.2    3 1:00:46  9:47 3:21:13         3:21:13 

                
                              RELAY DIVISION
Place No.   Teamname                   Ag S Rank   Swim  Rank  Bike   Rate Rank   Run   Pace  Total   Penalty   Final 
===== ===== ========================== == = ==== ======= ==== ======= ==== ==== ======= ===== ======= ======= ======= 
    1   247 NEO DESIGNS INC.           46 M    1   28:42    1 1:22:40  29.0    1   41:11  6:38 2:32:32         2:32:32 
    2   248 NETT TRIO                  43 F    2   31:16    2 1:39:39  24.1    2   47:50  7:42 2:58:44         2:58:44 


  


RunMichigan.com site contents copyright 1996-2003, RunMichigan.com, Inc. All Rights Reserved
Please send questions or comments to
[email protected]
Copy or photos may be used only with the prior consent of RunMichigan.com, Inc.