MITS Meet University of Michigan

back to results

Jan. 21, 2010

MITS Meet University of Michigan
Ann Arbor

MITS



































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































 
MITS Meet
 
 
University of Michigan
 
 
Friday, January 21, 2010
 
       

Girls 1600 Run
   

Place

Athlete

Club

Time

1

Hannah Meier

Grosse Point Track

5:05.81

2

Leah O'Conner

Cros-Lex

5:12.56

3

Christina Firl

Grosse Point Track

5:18.80

4

Annie-Norah Beveridge

En Fuego

5:21.43

5

Haley Meier

Grosse Point Track

5:27.32

6

Alyssa Cummings

Spirit of Pre

5:31.09

7

Rachel Clark

Jackalope

5:37.35

8

Megan McPherson

Stickman United

5:37.80

9

Shannon Boyce

Bulldawgs

5:39.35

10

Shelby Jackson

Duplicate

5:40.11

11

Kayla Boyes

Jackalope

5:40.82

12

Addie May

TTT

5:43.06

13

Lauren Gagnan

Corsair Track Club

5:43.17

14

Anna Kluitenberg

Y-Town

5:43.24

15

Miranda Haas

Jackalope

5:46.20

16

Madison Mayleben

WAAR

5:46.27

17

Rebecca Schott

Coldwater RC

5:47.24

18

Brooke Aushon

BARA

5:52.20

19

Callie Clark

Jackalope

5:52.37

20

Shanita Flulcer


810



5:52.91

21

Ashley Nichols

Final Boss

5:56.31

22

Hannah Cummings

Ann Arbor Track Club

5:58.50

23

Jessica Wines

Jackalope

5:59.09

24

Hailey Cummings

Spirit of Pre

5:59.70

25

Brittany Dilley

Stickman United

6:00.11

26

Erin May

TTT

6:00.64

27

Rose Propst

Bulldawgs

6:02.71

28

Kayla Smith

Unattached

6:06.83

29

Anna Goike

Shrine

6:09.49

30

Jessica Sexton

Final Boss

6:09.77

31

Elianna Shawayeler

Spirit of Pre

6:20.16

32

Allison Kennedy

AA Youth Track Club

6:20.74

33

Ashley Dingess

BARA

6:30.79

34

Emily Otremba

Jackalope

6:32.15

35

Elena Boudreau

AA Youth Track Club

6:33.48

36

Julia Durhan 

Ann Arbor Track Club

6:33.84

37

Cassidy Pawlitz

Bulldawgs

6:38.65

38

Jillian Carney

Unattached

6:38.69

39

Tiffany Van Orden

Stickman United

6:43.38

40

Robin Moening

BARA

6:43.60

41

Maike Ebbers

En Fuego

6:45.25

42

Alexa Cavanaugh

Shrine

6:48.58

43

Stephanie Lyons

AA Youth Track Club

6:49.90

44

Aundra Prysock

BARA

6:59.66

45

Taylor Pastor

AA Youth Track Club

7:05.22

46

Aleisha Davis

Unattached

7:09.13

47

Sarah Burt

Red Tide

7:17.87

48

Danielle Moore

Y-Town

7:28.86

49

Laura Campbell

Unattached

8:27.94

     

Boys 1600 Run
     

Place

Athlete

Club

Time

1

Nathan Karr

Ann Arbor Track Club

4:21.61

2

Austin Whitelaw

Final Boss

4:30.11

3

Nick Kern 

Ann Arbor Track Club

4:31.18

4

Nick Perry

Unattached

4:31.24

5

Adam Kern

Ann Arbor Track Club

4:32.81

6

Joe Lipa 

Spirit of Pre

4:35.15

7

Mike Buslepp

Unattached

4:36.08

8

Nick Jackson

Unattached

4:37.12

9

Jaues Fisher

Unattached

4:38.56

10

Grant Truskowski

Unattached

4:38.97

11

Tanner Pesonen

Jackalope

4:39.27

12

Shawn Master

ASW

4:39.84

13

Ron Milbocher

Unattached

4:42.40

14

Jacob Towne

Unattached

4:43.21

15

Tommy Valade

Mule Pack

4:45.77

16

Calvin Magrer

Jackalope

4:46.62

17

Scotty Albaugh

Unattached

4:47.48

18

Muhammad Sani

Ann Arbor Track Club

4:47.64

19

Eric Fegan

Jackalope

4:47.72

20

Garret Zuk

Alpine Striders

4:49.66

21

Cody Gallagher

WAAR

4:50.48

22

Abdu Hadarah

Unattached

4:50.75

23

Jake Magier

Jackalope

4:53.29

24

Joe Gerou

Unattached

4:53.34

25

Nik Gherardini

Unattached

4:53.42

26

Zachary Garman

Final Boss

4:53.58

27

Eric Jensen

WAAR

4:53.87

28

Cory Schoendorf

Mule Pack

4:54.22

29

Mark Tizedes

Monroe Milers

4:54.58

30

Kenny Cooper

Ann Arbor Track Club

4:55.62

31

Croix Jastrow

Spirit of Pre

4:56.01

32

Derek Hibbs

Mule Pack

4:56.68

33

Ian Hackbarth

Unattached

4:57.44

34

Dave Atkins

Unattached

4:57.78

35

Cody Snavely

Red Tide

4:57.79

36

Hamed Saleh

Unattached

4:58.31

37

Kevin Chaperon

Ann Arbor Track Club

4:59.52

38

Stephen Doll

Ann Arbor Track Club

5:00.27

39

Jacob Nye

Mule Pack

5:02.18

40

Joshua Fohs

Ann Arbor Track Club

5:03.40

41

Grant Cook

Unattached

5:04.25

42

Michael Cox

Jackalope

5:04.47

43

Austin Jones

Unattached

5:04.50

44

Mark Grum

Unattached

5:04.82

45

Abdullah Al-jahmi

Unattached

5:04.91

46

Alex Lanstra

Unattached

5:06.47

47

Adam Horace

Mule Pack

5:09.07

48

Patrick Walker

WAAR

5:09.78

49

Rishi Ragsdale

WAAR

5:13.36

50

Sam Gieseker

Duplicate

5:14.10

51

Scott Neff

Lakeland High School

5:14.81

52

Tyler Leach

Ann Arbor Track Club

5:14.87

53

Joshua Denney

Unattached

5:16.05

54

Ben Crane

Mule Pack

5:16.13

55

Bobby Wilson

Unattached

5:16.67

56

Alex Slavsky

Unattached

5:17.31

57

Steven Scherer

Mule Pack

5:18.15

58

Jaleel Nicholas

WAAR

5:18.45

59

Boris Burman

Ann Arbor Track Club

5:19.84

60

Christopher Housel

Red Tide

5:19.91

61

Matt Ance

Unattached

5:20.49

62

Jon Roberts

Unattached

5:21.39

63

Matt Sulton

Unattached

5:22.85

64

Hassan Bezzi

Unattached

5:22.98

65

Mitch Tully

WAAR

5:23.19

66

Zach Morgen

Mule Pack

5:26.19

67

Azeum Klein

Unattached

5:27.07

68

Tommy Martin

Herbs Running

5:28.17

69

Jordin Miller

Y-Town

5:29.00

70

Angel Gamon

Hungary Dogs

5:30.08

71

Ryan Goodwin

Pioneer

5:30.20

72

Ben Wexler

Mule Pack

5:32.28

73

Syleh Alkiba

Unattached

5:33.08

74

John Fonte

Ann Arbor Track Club

5:33.94

75

Ben Kendell

Unattached

5:35.46

76

Jeremy Moniz

Breakfast Club

5:35.68

77

Jack Perry

Mule Pack

5:36.06

78

Andrew Toloff

Breakfast Club

5:38.38

79

Tim Quaivenu

Unattached

5:38.98

80

Conrad Schultz

Unattached

5:41.04

81

Robert Schultz

Unattached

5:46.03

82

Kevin Krisht

Ann Arbor Track Club

5:49.48

83

Michael Kent

Unattached

5:49.89

84

Cody Carena

Mule Pack

5:49.98

85

John Mikolaizylz

Red Tide

5:55.09

86

Collin Cavanaugh

Unattached

5:58.13

87

Jonathan Haning

Unattached

5:58.77

88

Joshua Smallish

Y-Town

6:01.90

89

James Hildreth

Canton

6:01.98

90

Luke Hodge

Unattached

6:04.40

91

Nate Barnett

Ann Arbor Track Club

6:19.76

     

Girls 200 Dash
     

Place

Athlete

Club

Time

1

Kyra Jefferson

TDP Elite

25.58

2

Erica Hobson

Chargers

26.49

3

Ang-Gaelle Renfroe

AA Youth Track Club

27.03

4

Shelby Holly-Page

AA Youth Track Club

27.06

5

Nichole Meisner

Southfield Mustangs

27.27

6

Christina Wade

AA Youth Track Club

27.38

7

Alani Letang

AA Youth Track Club

27.55

8

Corinne Carpenter

Speed Connection

27.60

9

Ashley White

TDP Elite

27.62

10

Ashley Dauphine 

EDP Elite

27.71

11

Tianna Pitts

Maximum Output

27.81

12

Ravyn Baxter

Chargers

27.90

13

Sophia Kunselman

AA Youth Track Club

27.91

14

Lauren Covington

AA Youth Track Club

27.97

15

Shavonne Roberson

Y-Town

28.26

16

Daeja Raglin

Y-Town

28.29

17

Shamarri Riddle

810

28.34

18

Lindsay Lipa

Breen

28.39

19

Zevin Carter

Y-Town

28.46

20

Michele LaGrand

Y-Town

28.61

21

Cindy Ofili

En Fuego

28.63

22

Natalie Nelsan

Jackalope

28.66

23

Alina Luurtsema

Spirit of Pre

28.75

24

Madison Carter

UN8

28.80

25

London Renfroe

Michigan All Stars

28.86

26

Julia Vandekerkhae

Jackalope

28.95

27

Jamaika Jones

Maximum Output

28.95

28

Lesha Gray

Y-Town

28.96

29

Ellie Jacques

Speed Connection

28.99

30

Grace Duan

AA Youth Track Club

29.02

31

Crystal Smith

AA Youth Track Club

29.05

32

Josie Crittenden

Speed Connection

29.09

33

Marjorie Bothwell

Michigan All Stars

29.11

34

Miranda Kruse

AA Youth Track Club

29.12

35

Sarah Houamed

AA Youth Track Club

29.31

36

Jenny Maslany

Unattached

29.34

37

Alisha Backman

AA Youth Track Club

29.45

38

Tamia Cooper

TDP Elite

29.71

39

Annie Dunn

Speed Connection

29.76

40

Hailey Mayes

Michigan All Stars

29.77

41

Raquel Fontanelle

Michigan All Stars

29.79

42

Eve Wright

TDP Elite

30.13

43

Sarah Beauchamp

Unattached

30.16

44

Tatiana Ulmer

Michigan All Stars

30.18

45

Rachel Gibson

Tecumseh

30.23

46

Taylor Ester

Chargers

30.24

47

Michelle Jones

Michigan Accelerators

30.28

48

Tori Richard

Sarnia Southwest

30.53

49

Angela Lasier

Michigan All Stars

30.57

50

Oriana Mirrble

Ann Arbor Youth Track Club

30.60

51

Meghan Reday

Sarnia ASW

30.68

52

Tiffany Kitchen

AA Youth Track Club

30.75

53

Liz Arroyo

Spirit of Pre

30.82

54

Aleisha Davis

Unattached

30.93

55

Tiffani Dupree

TDP Elite

31.12

56

Jade Bishop

AA Youth Track Club

31.13

57

Ceara O'Leary

Spirit of Pre

31.14

58

Abby Boerema

Spirit of Pre

31.27

59

Grace Leutheuser

Unattached

31.62

60

Syudney Bouraue

UN8

31.68

61

Andrea Reyes

AA Youth Track Club

31.73

62

Tina Yu

AA Youth Track Club

31.94

63

Romina Potter

AA Youth Track Club

32.10

64

Daisha Faulkner

Skyline

32.36

65

Donnisha Shrebe

Y-Town

32.48

66

Sara Manne

AA Youth Track Club

32.68

67

Gretchen Wiese

Jackalope

32.75

68

Alenna Campbell

En Fuego

32.89

69

Jana Pok

AA Youth Track Club

32.98

70

Julia Yaldasheva

AA Youth Track Club

33.23

71

Christa Pok

AA Youth Track Club

33.29

72

Leah Bowerbank

Ann Arbor Track Club

33.39

73

Harriet Atkinson

AA Youth Track Club

33.55

74

Jade Hood

Michigan All Stars

34.00

75

Rachel Paxton

Spirit of Pre

34.36

76

Laura Beier

AA Youth Track Club

34.36

77

Nichole Bowers

Jackalope

34.46

78

Chelsea Patterson

Southfield Mustangs

34.51

79

Andrea Aznar

Red Tide

34.55

80

Sahlia Khagani

AA Youth Track Club

35.81

     

Boys 200 Dash
     

Place

Athlete

Club

Time

1

Jake Spuller

Michigan Accelerators

22.85

2

Kishon Wilcher

Detroit Chargers

23.27

3

Justin Clarke

810

23.28

4

William Riga

Michigan Accelerators

23.29

5

Javonte Lipsey

N/A

23.52

6

Brandon Tower

Franklin

23.52

7

Michael Johnson

810

23.54

8

William Askerty

Maximum Output

23.68

9

Kenneth Tillman

Southfield Mustangs

23.81

10

Brett Kuhn

Unattached

23.85

11

Hayden McDate

Unattached

23.89

12

Montrel Robinson

Southfield Mustangs

24.00

13

Victor Gullate

TDP Elite

24.03

14

Stefon Johnson

TDP Elite

24.06

15

Terry Richardson

Detroit Chargers

24.10

16

Evan Cutler

Ann Arbor Track Club

24.16

17

Ryan Griffin

Ann Arbor Track Club

24.18

18

Kendall Jackson

J-Dubbs

24.21

19

Avery Taylor

Maximum Output

24.31

20

Brandon Bodnerich

Jackalope

24.36

21

Demetris Hoghee

N/A

24.38

22

John Prout

Jackalope

24.42

23

Erik Jones

Mule Pack

24.45

24

Darius McClinton

Tempo

24.48

25

Travis Steinback Riley

TDP Elite

24.50

26

Johnny Murry

Tempo

24.51

27

Marc Miles

Michigan All-Stars

24.61

28

Deon Fondern

J-Dubbs

24.71

29

Troy Hooks

Southfield Mustangs

24.71

30

Anthony Foster

Southfield Mustangs

24.81

31

Ralon Dickerson

810

24.82

32

Paul Sulfaro

Final Boss

24.84

33

Mike Beasley

Stickman

24.92

34

Jabbar Grags

Grand Blanc Track

24.95

35

Dylan Foster

Tempo

24.96

36

Foley Mitchell

Duplicate

24.98

37

Michael Butler

Unattached

24.98

38

Alex Sammut

Battle Alley

25.02

39

Trever Chavis

Battle Alley

25.03

40

Jay Wollfork

Franklin

25.11

41

Dominique Terrell

Walled Lake Western

25.16

42

James Duncan

J-Dubbs

25.18

43

Shaquille Tipton

Unattached

25.20

44

Zach Berning

Hard Core

25.22

45

Julian Graham

Southfield Mustangs

25.26

46

Bryan Griffin

Ann Arbor Track Club

25.35

47

Wale Edu

Michigan Accelerators

25.37

48

Teddy McClelland

Hungary Dogs

25.38

49

Mike Prout

Jackalope

25.51

50

Vinny Gjokry

Walled Lake Western

25.55

51

Keenan Terry

TDP Elite

25.58

52

Ethan Gehrke

Unattached

25.67

53

Jalory Lipsey

N/A

25.75

54

Alec Siwik

Hungary Dogs

25.78

55

Matt Tolbert

Maximum Output

25.80

56

Germain Burchheld

Southfield Mustangs

25.91

57

DeVonte Sansom

Unattached

25.96

58

Jeremy Joanis

TDP Elite

25.98

59

Brandon Harding

Maximum Output

26.00

60

Denzel William

CT TC

26.03

61

Ayrn Curtis

TDP Elite

26.10

62

Timothy Crampton

N/A

26.13

63

Phillip Hayes

Michigan Accelerators

26.25

64

Antonio Vinzant

Robichaud High

26.26

65

Nelson Hansen

Skyline

26.28

66

jack McWhinnie

0

26.33

67

Joshua Joanis

TDP Elite

26.43

68

Thomas Robinson

Pioneer

26.55

69

Denzel Harris

Ann Arbor Track Club

26.55

70

Robert Frakes

Ann Arbor Track Club

26.57

71

William Rembat

Chargers

26.58

72

John Howard

Farmington

26.67

73

Adam Karr

WAAR

26.79

74

Shoalb Alam

Robichaud High

26.84

75

Alex Mychalouych

Unattached

26.91

76

Charles Henderson

Robichaud High

27.00

77

Derrn Enox

Chargers

27.03

78

Albe Belanger

Skyline

27.04

79

Luke Seedorft

Hard Core

27.06

80

Daniel Hugan

Michigan All-Stars

27.08

81

Marvin Franklin

Michigan Accelerators

27.20

82

Amadou Diane

Michigan All-Stars

27.47

83

Justin Pendleton

Michigan All-Stars

27.54

84

Christopher Pearson

Unattached

27.71

85

Rueben Lile

CT TC

27.72

86

Alvin Johnson

Robichaud High

27.74

87

Rashad Irvin

Southfield Mustangs

27.76

88

Trevvor Groenidge

TDP Elite

27.84

89

Jorah Carl

Spirit of Pre

27.87

90

Jon Roberts

Unattached

28.00

91

Julian Harris

Ann Arbor Track Club

28.58

92

Gabe Cornicer Bridgeforth

TDP Elite

28.80

93

Valentino Benavides

Stickman

28.83

94

Xavier Davis

Robichaud High

29.70

95

Kenneth Arnold

Michigan Accelerators

29.91

96

Kenyatta Mason

Unattached

29.96

97

Collin Cavanaugh

Unattached

32.19

98

Nate Barnett

Ann Arbor Track Club

33.13

     

Girls 60 Hurdles
     

Place

Athlete

Club

Time

1

Sophia Kunselman

AA Youth Track Club

09.53

2

Dominique Corley

AA Youth Track Club

10.10

3

Rachel Nyberg

Duplicate

10.11

4

Zevin Carter

Y-Town

10.11

5

Natalie Wysocki

Spirit of Pre

10.33

6

Becky Stubler

Duplicate

10.44

7

Regina Barbosa

Unattached

10.81

8

Ang-Gaelle Renfroe

AA Youth Track Club

10.84

9

Ceara O'Leary

Spirit of Pre

10.85

10

Grace Gimesky

Lazy Hippo

10.95

11

Cindy Ofili

En Fuego

10.96

12

Alexis Hull

Chargers

11.14

13

Alexi Schnur

Speed Connection

11.25

14

Breanna Luba

Maximum Output

11.26

15

Meghan Reday

Sarnia ASW

11.32

16

Amanda Polly

Michigan Accelerators

11.37

17

Surra Resovsky

Frontline

11.40

18

D'Mya Davis

Maximum Output

11.99

19

Jenn Herrell

Michigan All-Stars

12.56

20

Olivia Salinas

Frontline

12.63

     

Boys 60 Hurdles
     

Place

Athlete

Club

Time

1

Drake Johnson

Ann Arbor Track Club

08.20

2

Carter Johnson

Ann Arbor Track Club

08.55

3

Javonte Lipsey

Unattached

08.62

4

Chris Ryba

Farmington

08.74

5

Christian Moore

Southfield Mustangs

08.81

6

Paul Sulfaro

Final Boss

08.94

7

Matthew Flamme

Ann Arbor Track Club

08.97

8

Kyle Foster

Pioneer

08.99

9

Jalen Garrett

Michigan Accelerators

09.00

10

Gregory Taylor, Jr.

Unattached

09.00

11

Brandon Piligian

Michigan Accelerators

09.02

12

Kenny Wells-kirby

Blue Dragons

09.26

13

Hassan Fadel

Unattached

09.32

14

Jalory Lipsey

N/A

09.38

15

Jeremy Bebber

Spirit of Pre

09.69

16

Kane McGirt

Maximum Output

09.70

17

Teddy McClelland

Hungary Dogs

09.71

18

Trent Priestly

Unattached

09.77

19

Demarcus Wingate

Battle Alley

10.32

20

Dominic Haddad

Red Tide

10.47

21

Joel Kohansky

Unattached

10.50

22

Joseph Beattie

Unattached

12.27

     

Girls 60 Dash
     

Place

Athlete

Club

Time

1

Kyra Jefferson

TDP Elite

07.76

2

Jewel Thomas

Southfield Mustangs

07.80

3

Erica Hobson

Chargers

08.05

4

Jabbar Grags

Grand Blanc Track

08.18

5

Christina Wade

AA Youth Track Club

08.19

6

D'Mya Davis

Maximum Output

08.20

7

Alyssa Pace-Patterson

AA Youth Track Club

08.25

8

Shamarri Riddle

810

08.29

9

Ang-Gaelle Renfroe

AA Youth Track Club

08.31

10

Alexis Hull

Chargers

08.33

11

Shelby Holly-Page

AA Youth Track Club

08.34

12

Lindsay Lipa

Breen

08.38

13

Alina Luurtsema

Spirit of Pre

08.40

14

Lauren Ross

Maximum Output

08.44

15

Michele LaGrand

Y-Town

08.44

16

Sophia Kunselman

AA Youth Track Club

08.48

17

Alyssa Girardi

Michigan Accelerators

08.49

18

Olivia Detroyer

Maximum Output

08.50

19

Christina Crawford

Michigan Accelerators

08.50

20

Alani Letang

AA Youth Track Club

08.51

21

Carolinne Strasser

Michigan Accelerators

08.52

22

Courtney Rose

Maximum Output

08.52

23

Ravyn Baxter

Chargers

08.54

24

Jasmine Carson

TDP Elite

08.69

25

Jamaika Jones

Maximum Output

08.73

26

Tori Richard

Sarnia Southwest

08.74

27

Alisha Backman

AA Youth Track Club

08.75

28

Eve Wright

TDP Elite

08.84

29

Kathryn Chinavaye

CNF

08.84

30

London Renfroe

Michigan All Stars

08.90

31

Yazmin Warren

AA Youth Track Club

08.90

32

Regina Barbosa

Unattached

08.91

33

Angela Lasier

Michigan All Stars

08.94

34

Raquel Fontanelle

Michigan All Stars

08.95

35

Becky Stubler

Duplicate

08.95

36

Taylor Ester

Chargers

09.03

37

Sarah Beauchamp

Unattached

09.06

38

Hailey Mayes

Michigan All Stars

09.06

39

Oriana Mirrble

Ann Arbor Youth Track Club

09.09

40

Megan Paruta

Michigan Accelerators

09.09

41

Tatiana Ulmer

Michigan All Stars

09.10

42

Brittney Kimble

Unattached

09.11

43

Tamia Cooper

TDP Elite

09.13

44

Amanda Polly

Michigan Accelerators

09.15

45

Grace Leutheuser

Unattached

09.18

46

Abby Boerema

Spirit of Pre

09.22

47

Tiffany Cole

AA Youth Track Club

09.27

48

Tina Yu

AA Youth Track Club

09.35

49

Donnisha Shrebe

Y-Town

09.45

50

Jade Bishop

AA Youth Track Club

09.54

51

Surra Resovsky

Frontline

09.57

52

Danielle Moore

Y-Town

09.59

53

Romina Potter

AA Youth Track Club

09.61

54

Christa Pok

AA Youth Track Club

09.74

55

Julia Yaldasheva

AA Youth Track Club

09.85

56

Olivia Salinas

Frontline

09.89

57

Harriet Atkinson

AA Youth Track Club

09.94

58

Alenna Campbell

En Fuego

09.95

59

Oriana Marrable

AA Youth Track Club

09.96

60

Jana Pok

AA Youth Track Club

09.99

61

Jade Hood

Michigan All Stars

10.06

62

Laura Beier

AA Youth Track Club

10.24

63

Sahlia Khagani

AA Youth Track Club

10.82

64

Latosha Allen

Ann Arbor Youth Track Club

11.28

65

Maya Isom

AA Youth Track Club

11.88

     

Boys 60 Dash
     

Place

Athlete

Club

Time

1

Raymon Taylor

TDP Elite

06.99

2

Justin Clarke

810

07.03

3

Jabbar Grags

Grand Blanc Track

07.14

4

Dominique Lynch

Michigan Accelerators

07.22

5

Demetris Hoghee

N/A

07.28

6

Doulan Witherspoon

Michigan All-Stars

07.28

7

Jake Spuller

Michigan Accelerators

07.30

8

Jalen Garrett

Michigan Accelerators

07.32

9

William Riga

Michigan Accelerators

07.33

10

William Askerty

Maximum Output

07.33

11

Gabe Morelli

Battle Alley

07.34

12

Montrel Robinson

Southfield Mustangs

07.34

13

Kenneth Tillman

Southfield Mustangs

07.34

14

Jermal Hosley

TDP Elite

07.37

15

Josh Kyles

Duplicate

07.37

16

Victor Gullate

TDP Elite

07.39

17

Brandon Tower

Franklin

07.40

18

Javonte Lipsey

N/A

07.42

19

Dominique Terrell

Walled Lake Western

07.43

20

Charley Boyd

Michigan All-Stars

07.44

21

Stefon Johnson

TDP Elite

07.45

22

Daniel Murphy

TDP Elite

07.47

23

Urmani Elliott

Maximum Output

07.47

24

Avery Taylor

Maximum Output

07.49

25

Kendall Jackson

J-Dubbs

07.49

26

Russell Harris

Unattached

07.50

27

Alex Sammut

Battle Alley

07.50

28

Foley Mitchell

Duplicate

07.52

29

Nigel Dufeal

Unattached

07.54

30

Julian Graham

Southfield Mustangs

07.54

31

Ryan Griffin

Ann Arbor Track Club

07.55

32

Ralon Dickerson

810

07.55

33

Brian Witherspoon

Michigan All-Stars

07.58

34

Johnny Murry

Tempo

07.63

35

Michael Butler

Unattached

07.63

36

Dylan Foster

Tempo

07.65

37

Guy Bellenare

Michigan Accelerators

07.67

38

Deon Fondern

J-Dubbs

07.68

39

Keenan Terry

TDP Elite

07.70

40

James Duncan

J-Dubbs

07.71

41

Travis Steinback Riley

TDP Elite

07.74

42

Matt Tolbert

Maximum Output

07.74

43

Marc Colcer

Red Tide

07.74

44

Zach Berning

Hard Core

07.74

45

Troy Hooks

Southfield Mustangs

07.78

46

Trevon fleming

Walled Lake Western

07.79

47

Timothy Crampton

N/A

07.84

48

Shaquille Tipton

Unattached

07.85

49

Rashad Irvin

Southfield Mustangs

07.85

50

Jalory Lipsey

N/A

07.86

51

Dennis Mott

Unattached

07.86

52

Denzel William

CT TC

07.88

53

Mike Beasley

Stickman

07.88

54

Anthony Foster

Southfield Mustangs

07.91

55

Kunwoo Kim

Hard Core

07.91

56

Brandon Harding

Maximum Output

07.94

57

Germain Burchheld

Southfield Mustangs

07.96

58

Joshua Joanis

TDP Elite

07.98

59

Jeremy Joanis

TDP Elite

08.02

60

Dartanian Mais

Y-Town

08.05

61

Ayrn Curtis

TDP Elite

08.07

62

Alex Mychalouych

Unattached

08.08

63

Thomas Robinson

Pioneer

08.13

64

Justin Pendleton

Michigan All-Stars

08.14

65

DeVonte Sansom

Unattached

08.15

66

Trevvor Groenidge

TDP Elite

08.22

67

Daniel Hugan

Michigan All-Stars

08.33

68

Luke Seedorft

Hard Core

08.36

69

Christopher Pearson

Unattached

08.44

70

Gabe Cornicer Bridgeforth

TDP Elite

08.45

71

Jon Roberts

Unattached

08.47

72

Jeremy Moniz

Breakfast Club

08.56

73

Marvin Franklin

Michigan Accelerators

08.63

74

Kenneth Arnold

Michigan Accelerators

09.17

75

Kenyatta Mason

Unattached

09.39

     

Girls 800 Run
     

Place

Athlete

Club

Time

1

Liza Boudreau

AA Youth Track Club

2:22.28

2

Anna Stassen

Michigan Accelerators

2:25.46

3

Katie Hoevet

AA Youth Track Club

2:27.11

4

Sara Stassen

Michigan Accelerators

2:28.28

5

Shanita Flulcer

810

2:31.08

6

Rachel Clark

Jackalope

2:32.75

7

Brooke Aushon

BARA

2:33.72

8

Erin Suttman

Michigan Accelerators

2:33.88

9

Hannah Bates

AA Youth Track Club

2:43.37

10

Rebecca Schott

Coldwater RC

2:43.66

11

Adriana Tzalel

AA Youth Track Club

2:46.06

12

Sara Ryan

AA Youth Track Club

2:46.50

13

Callie Clark

Jackalope

2:47.04

14

Tamar Hofer

AA Youth Track Club

2:47.13

15

Laura Fisher

AA Youth Track Club

2:47.87

16

Meg Erkkinen

AA Youth Track Club

2:47.93

17

Ashley Dingess

BARA

2:48.15

18

Emma Kern

AA Youth Track Club

2:49.94

19

Allison Kennedy

AA Youth Track Club

2:54.71

20

Christine Lim

AA Youth Track Club

2:57.39

21

Mercedes Arias

AA Youth Track Club

2:57.79

22

Chelsea Patterson

Southfield Mustangs

2:58.54

23

Julia Durhan 

Ann Arbor Track Club

2:59.38

24

Brittney Kimble

Unattached

3:01.91

25

Maddy Rombes

Unattached

3:02.80

26

Olivia Thorp

Unattached

3:03.46

27

Stephanie Lyons

AA Youth Track Club

3:04.73

28

Robin Moening

BARA

3:07.19

29

Elena Boudreau

AA Youth Track Club

3:07.88

30

Miranda Kruse

AA Youth Track Club

3:11.96

31

Ellery Mayleben

Unattached

3:13.14

32

Taylor Pastor

AA Youth Track Club

3:13.76

33

Aundra Prysock

BARA

3:14.94

34

Hannah Schuby

Ann Arbor Youth Track Club

3:15.04

     

Boys 800 Run
     

Place

Athlete

Club

Time

1

Nick Kaiser

Mule Pack

1:57.02

2

Nathan Karr

Ann Arbor Track Club

2:02.24

3

Nick Perry

Unattached

2:03.55

4

Adam Kern

Ann Arbor Track Club

2:03.86

5

Nick Kern 

Ann Arbor Track Club

2:04.98

6

jacob Cloward

Hard Core

2:05.86

7

Nino Rombos

Ann Arbor Track Club

2:05.89

8

Austin Whitelaw

Final Boss

2:06.91

9

Grant Truskowski

Unattached

2:07.20

10

Terell McGee

Michigan All-Stars

2:07.25

11

Ethan Gehrke

Unattached

2:07.46

12

Shawn Master

ASW

2:07.58

13

Andy Duckworth

Hard Core

2:08.35

14

Lasaan Harris

Duplicate

2:08.65

15

Lucas Arias

Ann Arbor Track Club

2:09.00

16

Chad Machinski

Mule Pack

2:09.07

17

Cameron Moussari

Battle Alley

2:10.19

18

Muhammad Sani

Ann Arbor Track Club

2:10.85

19

Scotty Albaugh

Unattached

2:13.89

20

Michael Taylor

Unattached

2:14.85

21

Kendall Jackson

J-Dubbs

2:15.96

22

Nick Jones

Battle Valley Track

2:16.54

23

Mark Tizedes

Monroe Milers

2:16.80

24

Ian Hackbarth

Unattached

2:17.11

25

Bradley Baker

Ann Arbor Track Club

2:17.48

26

Jon Diep

Ann Arbor Track Club

2:18.75

27

Kevin Chaperon

Ann Arbor Track Club

2:18.76

28

Joshua Denney

Unattached

2:21.80

29

Azeum Klein

Unattached

2:23.49

30

9999

9999

2:24.79

31

9999

9999

2:28.17

32

9999

9999

2:28.66

33

9999

9999

2:29.58

34

9999

9999

2:30.38

35

9999

9999

2:36.58

36

9999

9999

2:37.19

37

9999

9999

2:38.03

38

9999

9999

2:39.22

39

9999

9999

2:40.34

40

9999

9999

2:41.45

41

9999

9999

2:46.47

42

9999

9999

2:46.95

43

9999

9999

2:50.30

44

9999

9999

2:56.19

45

9999

9999

3:00.11

     

Girls Pole Vault
     

Place

Athlete

Club

Height

1

Nicole Ferguson

Up & Running

10'  9."

2

Micaela Conter

Up & Running

8'  9."

3

Michelle Young

Up & Running

8'  9."

4

Kamie Powell

Up & Running

8'  9."

5

Laurn Boyes

Jackalope

8'  9."

6

Lauren Dark

Unattached

8'  3."

7

Kaj Altheas

Spirit of Pre

8'  3."

8

Mara Bottomley

Up & Running

8'  3."

9

Megan Paruta

Michigan Accelerators

7'  9."

10

Elise Dombkowski

Up & Running

7'  9."

11

Wendy Szuminski

Spirit of Pre

7'  3."

12

Nichole Bowers

Jackalope

NH

13

Elaine Johnson

Unattached

NH

14

Sara Manne

AA Youth Track Club

NH

15

Andrea Reyes

AA Youth Track Club

NH

16

Jenny Piatkowski

Corsair Track Club

NH

17

Nikki Jackson

Ypsilanti Track Club

NH

     

Boys Pole Vault
     

Place

Athlete

Club

Height

1

Steve Ferguson

Up & Running

14'  6."

2

Isaac Austin

Unattached

14'  6."

3

Andrew Herring

Up and Running

13'  ."

4

Rocky Shilke

9999

12'  6."

5

KC Gauss

Vandy

12'  ."

6

Noah Julyk

Up and Running

11'  6."

7

Stephen Bastien

9999

11'  ."

8

Shaquille Tipton

Unattached

10'  6."

9

Dan Hourigan

Red Tide

NH

10

Drew Smallman

Red Tide

NH

11

Nate Lamb

Vandy

NH

12

Jeremy Horner

Up and Running

NH

13

Nicholas Harvey

Mule Pack

NH

14

Landon Hibskin

9999

NH

15

Jake Dyer

9999

NH

     

Girls High Jump
     

Place

Athlete

Club

Height

1

Dominique Corley

AA Youth Track Club

5'   "

2

Ceara O'Leary

Spirit of Pre

5'  ."

3

Jordan Moore-Willis

Southfield Mustangs

4'  10."

4

Liz Hollaway

Stickman United

4'  10."

5

Shavonne Roberson

Y-Town

4'  5."

5

Taylor Moore-Willis

Southfield Mustangs

4'  5."

5

Lauren Davis

Run n' Gear

4'  5."

8

Griffin Godlewski

Red Tide

4'  5."

9

Rachel Paxton

Spirit of Pre

4'  5."

10

Chelsea Watland

Unattached

0-Foul

     

Boys High Jump
     

Place

Athlete

Club

Height

1

Dartis Willis

Southfield Mustangs

6'  10."

2

Kevin Jayne

Haslett

6'  4."

3

Jonathan Beeler

Unattached

6'  2."

4

Forrest Johnson

Jackalope

6'  2."

5

Michael Shearon

Breakfast Club

5'  10."

6

Anthony Ward

Unattached

5'  10."

7

Rafail Rezeude

Lake Erie Striders

5'  10."

8

Nick Prielipp

Mule Pack

5'  7."

9

Kyle Foster

Pioneer

5'  7."

10

Rashad Irvin

Southfield Mustangs

5'  4."

11

Dan Eder

Ann Arbor Track Club

5'  4."

12

Matt Henrich

Hard Core

5'  4."

13

Cody Norat

Ann Arbor Track Club

0-Foul

14

DeAnte Meeks

Chargers

0-Foul

15

Troy Hooks

Southfield Mustangs

0-Foul

16

Montrel Robinson

Southfield Mustangs

0-Foul

     

Girls Shot Put
     

Place

Athlete

Club

Distance

1

Cheyenne Taylor

Unattached

32' 5 1/2"

2

Amy West

Jackalope

28' 6 "

3

Brooke Pleger

Spirit of Pre

28' 1 "

4

Nichole Walls

Air

26' 0 "

5

Daeja Raglin

Y-Town

25' 10 1/2"

6

Yazmin Warren

Ann Arbor Youth Track Club

25' 4 1/2"

7

Dominique Michael

CCA/Mott

25' 1/4"

8

Iesha Gray

Y-Town

24' 1 1/2"

9

Maya Isom

AA Youth Track Club

21' 8 "

10

Jasmine Freeman

Y-Town

21' 4 "

11

Zannon Carter

dup Zannon Curter

19' 2 "

12

Oriana Mirrble

Ann Arbor Youth Track Club

19' 1 1/2"

13

Tiffany Cole

AA Youth Track Club

18' 9 "

14

Alexis Briggs

CCA/Mott

18' 8 "

15

Donnisha Shrebe

Y-Town

17' 5 1/2"

16

Latosha Allen

Ann Arbor Youth Track Club

15' 8 1/2"

     

Boys Shot Put
     

Place

Athlete

Club

Distance

1

Jeff Sherman

Breakfast Club

49' 6 1/2"

2

Antonio James

Unattached

48' 9 "

3

Evan Finch

Ann Arbor Track Club

46' 2 "

4

Armonti Yharbrough

Unattached

44' 1/2"

5

George Derang

Breakfast Club

43' 8 "

6

Travis Houck

Air

42' 6 "

7

Kyle Palm

Unattached

41' 11 "

8

Leonard Welch

Farmington

38' 9 1/2"

9

Cameron Crowe

Ann Arbor Track Club

36' 2 1/2"

10

Cory Sprinkles

Air

35' 6 "

11

Steven Papadimitobu

Walled Lake Western

35' 5 "

12

Derek Deree

Ann Arbor Track Club

32' 11 1/2"

13

Mario Sulaksana

Ann Arbor Track Club

32' 4 1/2"

14

Tyren Smith

Y-town

32' 1 "

     

Girls Long Jump
     

Place

Athlete

Club

Distance

1

Madison Carter

UN8

16' 7 3/4"

2

Dominique Corley

AA Youth Track Club

15' 10 3/4"

3

Christina Crawford

Michigan Accelerators

15' 7 "

4

Taylor Moore-Willis

Southfield Mustangs

15' 6 1/2"

5

Jordan Moore-Willis

Southfield Mustangs

14' 10 1/2"

6

Alyssa Girardi

Michigan Accelerators

14' 8 1/2"

7

Grace Leutheuser

Unattached

14' 6 "

8

Marjorie Bothwell

Michigan All Stars

14' 1 1/4"

9

Amanda Polly

Michigan Accelerators

13' 3 1/4"

10

Sara Ryan

AA Youth Track Club

12' 7 1/2"

11

Leah Bowerbank

Ann Arbor Track Club

0-Foul

12

Gretchen Wiese

Jackalope

0-Foul

     

Boys Long Jump
     

Place

Athlete

Club

Distance

1

Dartis Willis

Southfield Mustangs

22' 5 1/4"

2

Ryan Roemer

Jackalope

20' 0 "

3

Andrew Mayros

Unattached

19' 9 "

4

Cody Norat

Ann Arbor Track Club

19' 7 1/4"

5

Michael Butler

Unattached

19' 6 "

6

Brett Kuhn

Unattached

19' 3 1/2"

7

Michael Graves

Air

19' 3 1/2"

8

Josh Kyles

Duplicate

18' 7 1/2"

9

Alvin Johnson

Robichaud High

18' 3/4"

10

Adam Karr

WAAR

16' 11 1/2"

11

Dartanian Mais

Y-Town

16' 7 1/4"

12

Marc Miles

Michigan All-Stars

16' 6 "

13

Nelson Hansen

Skyline

15' 11 1/2"

14

Josh Miles

Duplicate

15' 9 "

15

Albe Belanger

Skyline

15' 4 "

16

Charles Henderson

Robichaud High

14' 9 3/4"

17

Xavier Davis

Robichaud High

14' 2 "

18

Tendo Lukwago

Unattached

0-Foul

19

Vinny Gjokry

Walled Lake Western

0-Foul

     

Girls Weight Throw
     

Place

Athlete

Club

Distance

1

Brooke Pleger

Spirit of Pre

39' 3 "

2

Yazmin Warren

AA Youth Track Club

25' 4 1/2"

3

Cheyenne Taylor

Unattached

21' 1 3/4"

4

Tiffany Cole

AA Youth Track Club

18' 10 "

5

Oriana Marrable

AA Youth Track Club

18' 4 "

6

Maya Isom

AA Youth Track Club

17' 0 "

7

Latosha Allen

Ann Arbor Youth Track Club

12' 1 1/4"

     

Boys Weight Throw
     

Place

Athlete

Club

Distance

1

Derek Deree

Ann Arbor Track Club

35' 8 "

2

Mario Sulaksana

Ann Arbor Track Club

26' 11 "

3

Cameron Crowe

Ann Arbor Track Club

29' 5 1/4"

4

Armonti Yharbrough

Unattached

27' 5 "

5

Antonio James

Unattached

48' 11 1/4"

6

Evan Finch

Ann Arbor Track Club

41' 3 "

7

Travis Houck

Air

36' 2 1/4"

8

Jackson Gray

Sarnia

49' 9 1/4"

     

Boys Triple Jump
     

Place

Athlete

Club

Distance

1

Brett Kuhn

Unattached

40' 1/4"

2

Forrest Johnson

Jackalope

39' 3 3/4"

3

Ryan Roemer

Jackalope

37' 8 1/4"

4

Cody Norat

Ann Arbor Track Club

37' 6 1/4"

5

Josh Kyles

Duplicate

35' 11 3/4"

6

Joseph Beattie

Unattached

0-Foul

     

Girls 4x800 Relay
     

Place

Time
   

1

10:07.56
   

2

10:21.24
   

3

10:42.27
   

4

10:56.17
   

5

11:01.02
   

6

11:03.69
   

7

11:05.27
   

8

11:22.11
   

9

11:30.77
   

10

11:32.60
   

11

11:37.01
   

12

11:37.27
   

     

Boys 4x800 Relay
     

Place

Time
   

1

08:23.53
   

2

08:30.40
   

3

08:31.21
   

4

08:49.17
   

5

09:00.23
   

6

09:00.54
   

7

09:11.31
   

8

09:11.63
   

9

09:16.61
   

10

09:34.38
   

     

Girls 4x400 Relay
     

Place

Time
   

1

04:10.73
   

2

04:14.73
   

3

04:25.82
   

4

04:25.94
   

5

04:34.18
   

6

04:35.08
   

7

04:51.16
   

     

Boys 4x400 Relay
     

Place

Time
   

1

03:35.82
   

2

03:36.30
   

3

03:36.49
   

4

03:43.12
   

5

03:53.17
   

6

03:55.80
   

7

03:48.03
   

8

04:14.32
   

9

04:41.93
   

     

Girls 4x200 Relay
     

Place

Time
   

1

01:49.84
   

2

01:50.91
   

3

01:52.63
   

4

02:02.04
   

5

02:07.97
   

6

02:13.42
   

     

Boys 4x200 Relay
     

Place

Time
   

1

01:34.52
   

2

01:37.08
   

3

01:37.81
   

4

01:38.88
   

5

01:39.62
   

6

01:42.95
   

7

01:37.92