Oxford Invitational

back to results

Oct. 16, 2009

Oxford Invitational
Oxford, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Place Name Team Bib No Age Age Group Time Pace
1 Shannon Osika Waterford Mott 271 1 F 0-99 18:32.4 5:59/M
2 Leah O'Connor Crosswell-Lexington 244 2 F 0-99 18:59.3 6:07/M
3 Brooke Kovacic Oxford 253 3 F 0-99 19:28.1 6:17/M
4 Morgan Bridgewater Lakeland 280 4 F 0-99 19:42.2 6:21/M
5 Sara Szatkowski Stoney Creek 290 5 F 0-99 19:57.0 6:26/M
6 Lauren Gagnon Waterford Mott 272 6 F 0-99 19:59.0 6:27/M
7 Sarah MacDonald Lakeland 287 7 F 0-99 20:03.0 6:28/M
8 Angela Wright North Farmington 218 8 F 0-99 20:06.5 6:29/M
9 Katie Shaheen Troy 348 9 F 0-99 20:08.1 6:30/M
10 Madison Pines Troy 347 10 F 0-99 20:09.5 6:30/M
11 Jenae Curley Marysville 322 11 F 0-99 20:13.0 6:31/M
12 Olivia Oldham WL Northern 228 12 F 0-99 20:13.1 6:31/M
13 Christie Goodwin North Farmington 219 13 F 0-99 20:13.3 6:31/M
14 Raechel Moore Lakeland 288 14 F 0-99 20:14.0 6:32/M
15 Reighan Fisher Lakeland 282 15 F 0-99 20:17.0 6:33/M
16 Ashley Burr Oxford 254 16 F 0-99 20:30.2 6:37/M
17 Lindsey Miller Troy 350 17 F 0-99 20:39.0 6:40/M
18 Sarah Stanczal Troy 352 18 F 0-99 20:42.6 6:41/M
19 Hannah Rhoades Waterford Mott 273 19 F 0-99 20:45.5 6:42/M
20 Deanza Garcia WL Northern 230 20 F 0-99 20:46.5 6:42/M
21 Shelby Peterson Marysville 324 21 F 0-99 20:47.0 6:42/M
22 Kayla Gawlik Bloomfield Hills La 239 22 F 0-99 20:52.0 6:44/M
23 Katie Katie Harma WL Central 209 23 F 0-99 20:53.2 6:44/M
24 Haley Burns Troy 353 24 F 0-99 20:54.1 6:45/M
25 Katelynn Carver Waterford Mott 274 25 F 0-99 20:58.4 6:46/M
26 Jemma Howlett cranbrook 202 26 F 0-99 21:01.5 6:47/M
27 Michelle Baugher WL Northern 229 27 F 0-99 21:02.3 6:47/M
28 Cherie Gaines North Farmington 220 28 F 0-99 21:02.4 6:47/M
29 Cassie Hoffman Stoney Creek 291 29 F 0-99 21:03.2 6:47/M
30 Kira Burnett Troy 349 30 F 0-99 21:03.2 6:47/M
31 Rebecca Quaintance WL Northern 227 31 F 0-99 21:04.2 6:48/M
32 Theresa Hencsie Troy 354 32 F 0-99 21:06.2 6:48/M
33 Kathryn Miller Lake Orion Dragons 345 33 F 0-99 21:06.3 6:48/M
34 Nikki Leonard Troy 351 34 F 0-99 21:07.3 6:49/M
35 Laura Johnston Stoney Creek 292 35 F 0-99 21:08.5 6:49/M
36 Elizabeth Zawidzki cranbrook 207 36 F 0-99 21:09.2 6:49/M
37 Grace Connolly Lakeland 281 37 F 0-99 21:12.6 6:50/M
38 Kelsie Pittel Stoney Creek 289 38 F 0-99 21:12.6 6:50/M
39 Isabel Fontana Bloomfield Hills La 238 39 F 0-99 21:14.4 6:51/M
40 Ashley Bartreau Lake Orion Dragons 340 40 F 0-99 21:15.0 6:51/M
41 Samantha Boyle Stoney Creek 295 41 F 0-99 21:15.1 6:51/M
42 Patty Babich Lake Orion Dragons 338 42 F 0-99 21:17.0 6:52/M
43 Joylisa Davis Bloomfield Hills La 236 43 F 0-99 21:23.0 6:54/M
44 Danielle Leclair Stoney Creek 294 44 F 0-99 21:24.0 6:54/M
45 Kelly Warsinske Marysville 323 45 F 0-99 21:25.2 6:55/M
46 Nicole Pentis Bloomfield Hills La 243 46 F 0-99 21:27.0 6:55/M
47 Ana Lucia Fernandez Bloomfield Hills La 237 47 F 0-99 21:28.5 6:55/M
48 Sydney Gutierrez Lake Orion Dragons 343 48 F 0-99 21:29.6 6:56/M
49 Maylani Siemasz Waterford Mott 275 49 F 0-99 21:31.1 6:56/M
50 Natalie Bick Stoney Creek 296 50 F 0-99 21:31.3 6:56/M
51 Mary Santi Stoney Creek 293 51 F 0-99 21:32.2 6:57/M
52 Abby May Bloomfield Hills La 242 52 F 0-99 21:32.3 6:57/M
53 Megan Seeley Oxford 256 53 F 0-99 21:35.2 6:58/M
54 Molly Emerick Lake Orion Dragons 342 54 F 0-99 21:39.2 6:59/M
55 Molly Jeffers Clarkston 336 55 F 0-99 21:39.3 6:59/M
56 Kara Menzie Lake Orion Dragons 344 56 F 0-99 21:41.3 7:00/M
57 Maygan Houghton Lakeland 284 57 F 0-99 21:42.1 7:00/M
58 Rachael Kowalski West Bloomfield 315 58 F 0-99 21:44.5 7:01/M
59 Hannah Matich Waterford Kettering 263 59 F 0-99 21:47.2 7:02/M
60 Amy Wells Lake Orion Dragons 346 60 F 0-99 21:50.2 7:03/M
61 Armani Hawes Bloomfield Hills La 241 61 F 0-99 21:51.4 7:03/M
62 Kayla Ellul Crosswell-Lexington 245 62 F 0-99 21:52.0 7:03/M
63 Jessica Jessica Hulteen WL Central 210 63 F 0-99 21:52.2 7:03/M
64 Kate Wolanin Oxford 255 64 F 0-99 21:56.2 7:05/M
65 Megan Eiswerth West Bloomfield 316 65 F 0-99 22:01.1 7:06/M
66 Brittany Bezrutczyk Crosswell-Lexington 247 66 F 0-99 22:01.2 7:06/M
67 Maria Vicini North Farmington 221 67 F 0-99 22:02.0 7:06/M
68 Stephanie Singer cranbrook 206 68 F 0-99 22:02.1 7:06/M
69 Kristin Allen Bloomfield Hills La 235 69 F 0-99 22:03.0 7:07/M
70 Laney Dillon WL Central 212 70 F 0-99 22:03.5 7:07/M
71 Amanda Schoonover Waterford Mott 276 71 F 0-99 22:05.3 7:07/M
72 Allyson Fulton WL Central 211 72 F 0-99 22:05.5 7:07/M
73 Madison Harriger Waterford Kettering 265 73 F 0-99 22:06.4 7:08/M
74 Amy Yu North Farmington 222 74 F 0-99 22:08.0 7:08/M
75 Olivia Hernandez Oxford 259 75 F 0-99 22:09.5 7:09/M
76 Hannah Stowers Brandon 298 76 F 0-99 22:11.5 7:09/M
77 Micheala Palmer cranbrook 204 77 F 0-99 22:13.0 7:10/M
78 Alex Imhoff Lakeland 285 78 F 0-99 22:16.1 7:11/M
79 Abby Wrobel Oxford 260 79 F 0-99 22:20.1 7:12/M
80 Andrea Gerard Bloomfield Hills La 240 80 F 0-99 22:22.1 7:13/M
81 Andrea Newcombe Brandon 301 81 F 0-99 22:24.3 7:14/M
82 Rachel Mendoza Waterford Mott 277 82 F 0-99 22:25.6 7:14/M
83 Elaine Kozma Lakeland 286 83 F 0-99 22:31.2 7:16/M
84 Courtney Olds West Bloomfield 314 84 F 0-99 22:34.2 7:17/M
85 Rachel Bush Waterford Kettering 264 85 F 0-99 22:36.2 7:17/M
86 Rachel Toward Brandon 299 86 F 0-99 22:36.5 7:17/M
87 Robin Rogers Algonac 311 87 F 0-99 22:38.2 7:18/M
88 Jillian Walker Oxford 258 88 F 0-99 22:42.1 7:19/M
89 Laura Moloney Oxford 257 89 F 0-99 22:43.0 7:20/M
90 Vicki Yu North Farmington 223 90 F 0-99 22:43.2 7:20/M
91 Sarah Robert North Farmington 226 91 F 0-99 22:45.3 7:20/M
92 Kristin Bussey West Bloomfield 317 92 F 0-99 22:47.0 7:21/M
93 Rachel Lubin North Farmington 225 93 F 0-99 22:49.0 7:22/M
94 Sarah Hayes Stoney Creek 297 94 F 0-99 22:52.2 7:23/M
95 Marin Western Crosswell-Lexington 249 95 F 0-99 22:54.4 7:23/M
96 Paula Moldovan North Farmington 224 96 F 0-99 23:01.0 7:25/M
97 Ashley Slemer WL Central 217 97 F 0-99 23:02.0 7:26/M
98 Lisa Bandico Lake Orion Dragons 339 98 F 0-99 23:07.0 7:27/M
99 Amanda Chamberlain Clarkston 331 99 F 0-99 23:10.3 7:28/M
100 Sami Beaudry Crosswell-Lexington 246 100 F 0-99 23:15.2 7:30/M

Place Name Team Bib No Age Age Group Time Pace
101 Taylor Meredyk WL Central 215 101 F 0-99 23:18.2 7:31/M
102 Christine Lindsay Waterford Mott 279 102 F 0-99 23:18.6 7:31/M
103 Lydia Proctor Waterford Kettering 266 103 F 0-99 23:19.0 7:31/M
104 Catrina Cortese Waterford Mott 278 104 F 0-99 23:22.1 7:32/M
105 Cheryl Craig Lakeland 283 105 F 0-99 23:26.4 7:34/M
106 Sophia Zikanova cranbrook 208 106 F 0-99 23:28.2 7:34/M
107 Emily Rozin West Bloomfield 318 107 F 0-99 23:28.3 7:34/M
108 Becca Chewning Brandon 302 108 F 0-99 23:38.1 7:37/M
109 Kelly Berg WL Central 214 109 F 0-99 23:39.6 7:38/M
110 Kylee Wright-Alexande Marysville 325 110 F 0-99 23:48.5 7:41/M
111 Braina Sellers Brandon 304 111 F 0-99 23:52.2 7:42/M
112 Olivia Delie Crosswell-Lexington 248 112 F 0-99 23:54.2 7:43/M
113 Bridgette Kautz Crosswell-Lexington 250 113 F 0-99 23:57.0 7:44/M
114 Emily Graham Marysville 326 114 F 0-99 24:00.0 7:45/M
115 Lung Briana Brandon 303 115 F 0-99 24:00.3 7:45/M
116 Kelly Younggren WL Northern 234 116 F 0-99 24:11.5 7:48/M
117 Alexis Sears WL Central 216 117 F 0-99 24:16.1 7:50/M
118 Samantha Murphy Oxford 261 118 F 0-99 24:25.0 7:53/M
119 Sam Fulks Marysville 328 119 F 0-99 24:25.1 7:53/M
120 Krista Bergman Brandon 305 120 F 0-99 24:26.1 7:53/M
121 Emma Cook Marysville 329 121 F 0-99 24:30.0 7:54/M
122 Kelsey Sabourin Waterford Kettering 269 122 F 0-99 24:31.5 7:55/M
123 Jenay Moran Algonac 310 123 F 0-99 24:36.1 7:56/M
124 Abbey Letourneau Marysville 327 124 F 0-99 24:41.4 7:58/M
125 Yuliya Kozyreva West Bloomfield 319 125 F 0-99 24:42.5 7:58/M
126 Lynsy Romanowski Crosswell-Lexington 252 126 F 0-99 25:15.5 8:09/M
127 Tamara Doyon Brandon 300 127 F 0-99 25:22.5 8:11/M
128 Lisa Chow WL Central 213 128 F 0-99 25:24.5 8:12/M
129 Kelsey Drake Crosswell-Lexington 251 129 F 0-99 25:55.4 8:22/M
130 McKahla Breck Algonac 307 130 F 0-99 26:00.0 8:23/M
131 Natalie Frendberg Clarkston 333 131 F 0-99 26:00.3 8:23/M
132 Holly Hilliker Algonac 309 132 F 0-99 26:21.4 8:30/M
133 Shelby Gulette Algonac 308 133 F 0-99 26:27.1 8:32/M
134 Morgan Jackson Marysville 330 134 F 0-99 26:46.2 8:38/M
135 Nickie Gregor Clarkston 334 135 F 0-99 26:47.1 8:38/M
136 Alyse Wahler West Bloomfield 320 136 F 0-99 26:49.2 8:39/M
137 Rachel Winquest Algonac 312 137 F 0-99 27:20.3 8:49/M
138 Sydney Friedman West Bloomfield 321 138 F 0-99 27:47.0 8:58/M
139 Gabby Kadian West Bloomfield 313 139 F 0-99 28:29.4 9:11/M



Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Lakeland 76 4 7 14 15 36 54 74
Top 5 Times: 1:41:28.8
Average Time: 20:17.7

2 Troy 78 9 10 17 18 24 30 32
Top 5 Times: 1:42:33.3
Average Time: 20:30.6

3 Waterford Mott 99 1 6 19 25 48 67 77
Top 5 Times: 1:41:46.4
Average Time: 20:21.2

4 Stoney Creek 145 5 29 34 37 40 43 49
Top 5 Times: 1:44:36.4
Average Time: 20:55.2

5 North Farmington 183 8 13 28 64 70 83 84
Top 5 Times: 1:45:32.2
Average Time: 21:06.4

6 WL Northern 191 12 20 27 31 101
Top 5 Times: 1:47:17.6
Average Time: 21:27.5

7 Bloomfield Hills Lahser Knights 193 22 38 42 45 46 50 58
Top 5 Times: 1:46:24.9
Average Time: 21:16.9

8 Oxford 202 3 16 51 61 71 75 82
Top 5 Times: 1:45:39.2
Average Time: 21:07.8

9 Lake Orion Dragons 212 33 39 41 47 52 53 57
Top 5 Times: 1:46:47.1
Average Time: 21:21.4

10 Marysville 270 11 21 44 95 99 102 104
Top 5 Times: 1:50:13.7
Average Time: 22:02.7

11 cranbrook 290 26 35 65 73 91
Top 5 Times: 1:49:54.0
Average Time: 21:58.8

12 Crosswell-Lexington 298 2 59 63 86 88 97 98
Top 5 Times: 1:49:02.1
Average Time: 21:48.4

13 WL Central 304 23 60 66 68 87 89 94
Top 5 Times: 1:49:56.4
Average Time: 21:59.2

14 West Bloomfield 372 55 62 78 85 92 107 111
Top 5 Times: 1:52:35.1
Average Time: 22:31.0

15 Waterford Kettering 399 56 69 79 90 105
Top 5 Times: 1:54:20.3
Average Time: 22:52.0

16 Brandon 417 72 76 80 93 96 100 103
Top 5 Times: 1:54:42.6
Average Time: 22:56.5

17 Algonac 514 81 106 108 109 110 112
Top 5 Times: 2:06:02.8
Average Time: 25:12.5

Inc. Clarkston 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:




Girls


Lakeland Finish Position - 1

Team Score (places): 76 Team Score (times): 1:41:28.8 Average Time: 20:17.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 280 Morgan Bridgewater 4 4 19:42.2 19:42.2 0:00.0
2 287 Sarah MacDonald 7 11 20:03.0 39:45.2 0:20.8
3 288 Raechel Moore 14 25 20:14.0 59:59.2 0:31.8
4 282 Reighan Fisher 15 40 20:17.0 1:20:16.2 0:34.8
5 281 Grace Connolly 36 76 21:12.6 1:41:28.8 1:30.4
6 284 Maygan Houghton 54 130 21:42.1 2:03:10.9 1:59.9
7 285 Alex Imhoff 74 204 22:16.1 2:25:27.0 2:33.9
8 286 Elaine Kozma More Than 7 22:31.2 2:47:58.2 2:49.0
9 283 Cheryl Craig More Than 7 23:26.4 3:11:24.6 3:44.2

Troy Finish Position - 2

Team Score (places): 78 Team Score (times): 1:42:33.3 Average Time: 20:30.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 348 Katie Shaheen 9 9 20:08.1 20:08.1 0:00.0
2 347 Madison Pines 10 19 20:09.5 40:17.6 0:01.4
3 350 Lindsey Miller 17 36 20:39.0 1:00:56.6 0:30.9
4 352 Sarah Stanczal 18 54 20:42.6 1:21:39.2 0:34.5
5 353 Haley Burns 24 78 20:54.1 1:42:33.3 0:46.0
6 349 Kira Burnett 30 108 21:03.2 2:03:36.5 0:55.1
7 354 Theresa Hencsie 32 140 21:06.2 2:24:42.7 0:58.1
8 351 Nikki Leonard More Than 7 21:07.3 2:45:50.0 0:59.2

Waterford Mott Finish Position - 3

Team Score (places): 99 Team Score (times): 1:41:46.4 Average Time: 20:21.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 271 Shannon Osika 1 1 18:32.4 18:32.4 0:00.0
2 272 Lauren Gagnon 6 7 19:59.0 38:31.4 1:26.6
3 273 Hannah Rhoades 19 26 20:45.5 59:16.9 2:13.1
4 274 Katelynn Carver 25 51 20:58.4 1:20:15.3 2:26.0
5 275 Maylani Siemasz 48 99 21:31.1 1:41:46.4 2:58.7
6 276 Amanda Schoonover 67 166 22:05.3 2:03:51.7 3:32.9
7 277 Rachel Mendoza 77 243 22:25.6 2:26:17.3 3:53.2
8 279 Christine Lindsay More Than 7 23:18.6 2:49:35.9 4:46.2
9 278 Catrina Cortese More Than 7 23:22.1 3:12:58.0 4:49.7

Stoney Creek Finish Position - 4

Team Score (places): 145 Team Score (times): 1:44:36.4 Average Time: 20:55.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 290 Sara Szatkowski 5 5 19:57.0 19:57.0 0:00.0
2 291 Cassie Hoffman 29 34 21:03.2 41:00.2 1:06.2
3 292 Laura Johnston 34 68 21:08.5 1:02:08.7 1:11.5
4 289 Kelsie Pittel 37 105 21:12.6 1:23:21.3 1:15.6
5 295 Samantha Boyle 40 145 21:15.1 1:44:36.4 1:18.1
6 294 Danielle Leclair 43 188 21:24.0 2:06:00.4 1:27.0
7 296 Natalie Bick 49 237 21:31.3 2:27:31.7 1:34.3
8 293 Mary Santi More Than 7 21:32.2 2:49:03.9 1:35.2
9 297 Sarah Hayes More Than 7 22:52.2 3:11:56.1 2:55.2

North Farmington Finish Position - 5

Team Score (places): 183 Team Score (times): 1:45:32.2 Average Time: 21:06.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 218 Angela Wright 8 8 20:06.5 20:06.5 0:00.0
2 219 Christie Goodwin 13 21 20:13.3 40:19.8 0:06.8
3 220 Cherie Gaines 28 49 21:02.4 1:01:22.2 0:55.9
4 221 Maria Vicini 64 113 22:02.0 1:23:24.2 1:55.5
5 222 Amy Yu 70 183 22:08.0 1:45:32.2 2:01.5
6 223 Vicki Yu 83 266 22:43.2 2:08:15.4 2:36.7
7 226 Sarah Robert 84 350 22:45.3 2:31:00.7 2:38.8
8 225 Rachel Lubin More Than 7 22:49.0 2:53:49.7 2:42.5
9 224 Paula Moldovan More Than 7 23:01.0 3:16:50.7 2:54.5

WL Northern Finish Position - 6

Team Score (places): 191 Team Score (times): 1:47:17.6 Average Time: 21:27.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 228 Olivia Oldham 12 12 20:13.1 20:13.1 0:00.0
2 230 Deanza Garcia 20 32 20:46.5 40:59.6 0:33.4
3 229 Michelle Baugher 27 59 21:02.3 1:02:01.9 0:49.2
4 227 Rebecca Quaintance 31 90 21:04.2 1:23:06.1 0:51.1
5 234 Kelly Younggren 101 191 24:11.5 1:47:17.6 3:58.4

Bloomfield Hills Lahser Knights Finish Position - 7

Team Score (places): 193 Team Score (times): 1:46:24.9 Average Time: 21:16.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 239 Kayla Gawlik 22 22 20:52.0 20:52.0 0:00.0
2 238 Isabel Fontana 38 60 21:14.4 42:06.4 0:22.4
3 236 Joylisa Davis 42 102 21:23.0 1:03:29.4 0:31.0
4 243 Nicole Pentis 45 147 21:27.0 1:24:56.4 0:35.0
5 237 Ana Lucia Fernandez 46 193 21:28.5 1:46:24.9 0:36.5
6 242 Abby May 50 243 21:32.3 2:07:57.2 0:40.3
7 241 Armani Hawes 58 301 21:51.4 2:29:48.6 0:59.4
8 235 Kristin Allen More Than 7 22:03.0 2:51:51.6 1:11.0
9 240 Andrea Gerard More Than 7 22:22.1 3:14:13.7 1:30.1

Oxford Finish Position - 8

Team Score (places): 202 Team Score (times): 1:45:39.2 Average Time: 21:07.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 253 Brooke Kovacic 3 3 19:28.1 19:28.1 0:00.0
2 254 Ashley Burr 16 19 20:30.2 39:58.3 1:02.1
3 256 Megan Seeley 51 70 21:35.2 1:01:33.5 2:07.1
4 255 Kate Wolanin 61 131 21:56.2 1:23:29.7 2:28.1
5 259 Olivia Hernandez 71 202 22:09.5 1:45:39.2 2:41.4
6 260 Abby Wrobel 75 277 22:20.1 2:07:59.3 2:52.0
7 258 Jillian Walker 82 359 22:42.1 2:30:41.4 3:14.0
8 257 Laura Moloney More Than 7 22:43.0 2:53:24.4 3:14.9
9 261 Samantha Murphy More Than 7 24:25.0 3:17:49.4 4:56.9

Lake Orion Dragons Finish Position - 9

Team Score (places): 212 Team Score (times): 1:46:47.1 Average Time: 21:21.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 345 Kathryn Miller 33 33 21:06.3 21:06.3 0:00.0
2 340 Ashley Bartreau 39 72 21:15.0 42:21.3 0:08.7
3 338 Patty Babich 41 113 21:17.0 1:03:38.3 0:10.7
4 343 Sydney Gutierrez 47 160 21:29.6 1:25:07.9 0:23.3
5 342 Molly Emerick 52 212 21:39.2 1:46:47.1 0:32.9
6 344 Kara Menzie 53 265 21:41.3 2:08:28.4 0:35.0
7 346 Amy Wells 57 322 21:50.2 2:30:18.6 0:43.9
8 339 Lisa Bandico More Than 7 23:07.0 2:53:25.6 2:00.7

Marysville Finish Position - 10

Team Score (places): 270 Team Score (times): 1:50:13.7 Average Time: 22:02.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 322 Jenae Curley 11 11 20:13.0 20:13.0 0:00.0
2 324 Shelby Peterson 21 32 20:47.0 41:00.0 0:34.0
3 323 Kelly Warsinske 44 76 21:25.2 1:02:25.2 1:12.2
4 325 Kylee Wright-Alexande 95 171 23:48.5 1:26:13.7 3:35.5
5 326 Emily Graham 99 270 24:00.0 1:50:13.7 3:47.0
6 328 Sam Fulks 102 372 24:25.1 2:14:38.8 4:12.1
7 329 Emma Cook 104 476 24:30.0 2:39:08.8 4:17.0
8 327 Abbey Letourneau More Than 7 24:41.4 3:03:50.2 4:28.4
9 330 Morgan Jackson More Than 7 26:46.2 3:30:36.4 6:33.2

cranbrook Finish Position - 11

Team Score (places): 290 Team Score (times): 1:49:54.0 Average Time: 21:58.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 202 Jemma Howlett 26 26 21:01.5 21:01.5 0:00.0
2 207 Elizabeth Zawidzki 35 61 21:09.2 42:10.7 0:07.7
3 206 Stephanie Singer 65 126 22:02.1 1:04:12.8 1:00.6
4 204 Micheala Palmer 73 199 22:13.0 1:26:25.8 1:11.5
5 208 Sophia Zikanova 91 290 23:28.2 1:49:54.0 2:26.7

Crosswell-Lexington Finish Position - 12

Team Score (places): 298 Team Score (times): 1:49:02.1 Average Time: 21:48.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 244 Leah O'Connor 2 2 18:59.3 18:59.3 0:00.0
2 245 Kayla Ellul 59 61 21:52.0 40:51.3 2:52.7
3 247 Brittany Bezrutczyk 63 124 22:01.2 1:02:52.5 3:01.9
4 249 Marin Western 86 210 22:54.4 1:25:46.9 3:55.1
5 246 Sami Beaudry 88 298 23:15.2 1:49:02.1 4:15.9
6 248 Olivia Delie 97 395 23:54.2 2:12:56.3 4:54.9
7 250 Bridgette Kautz 98 493 23:57.0 2:36:53.3 4:57.7
8 252 Lynsy Romanowski More Than 7 25:15.5 3:02:08.8 6:16.2
9 251 Kelsey Drake More Than 7 25:55.4 3:28:04.2 6:56.1

WL Central Finish Position - 13

Team Score (places): 304 Team Score (times): 1:49:56.4 Average Time: 21:59.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 209 Katie Katie Harma 23 23 20:53.2 20:53.2 0:00.0
2 210 Jessica Jessica Hulteen 60 83 21:52.2 42:45.4 0:59.0
3 212 Laney Dillon 66 149 22:03.5 1:04:48.9 1:10.3
4 211 Allyson Fulton 68 217 22:05.5 1:26:54.4 1:12.3
5 217 Ashley Slemer 87 304 23:02.0 1:49:56.4 2:08.8
6 215 Taylor Meredyk 89 393 23:18.2 2:13:14.6 2:25.0
7 214 Kelly Berg 94 487 23:39.6 2:36:54.2 2:46.4
8 216 Alexis Sears More Than 7 24:16.1 3:01:10.3 3:22.9
9 213 Lisa Chow More Than 7 25:24.5 3:26:34.8 4:31.3

West Bloomfield Finish Position - 14

Team Score (places): 372 Team Score (times): 1:52:35.1 Average Time: 22:31.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 315 Rachael Kowalski 55 55 21:44.5 21:44.5 0:00.0
2 316 Megan Eiswerth 62 117 22:01.1 43:45.6 0:16.6
3 314 Courtney Olds 78 195 22:34.2 1:06:19.8 0:49.7
4 317 Kristin Bussey 85 280 22:47.0 1:29:06.8 1:02.5
5 318 Emily Rozin 92 372 23:28.3 1:52:35.1 1:43.8
6 319 Yuliya Kozyreva 107 479 24:42.5 2:17:17.6 2:58.0
7 320 Alyse Wahler 111 590 26:49.2 2:44:06.8 5:04.7
8 321 Sydney Friedman More Than 7 27:47.0 3:11:53.8 6:02.5
9 313 Gabby Kadian More Than 7 28:29.4 3:40:23.2 6:44.9

Waterford Kettering Finish Position - 15

Team Score (places): 399 Team Score (times): 1:54:20.3 Average Time: 22:52.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 263 Hannah Matich 56 56 21:47.2 21:47.2 0:00.0
2 265 Madison Harriger 69 125 22:06.4 43:53.6 0:19.2
3 264 Rachel Bush 79 204 22:36.2 1:06:29.8 0:49.0
4 266 Lydia Proctor 90 294 23:19.0 1:29:48.8 1:31.8
5 269 Kelsey Sabourin 105 399 24:31.5 1:54:20.3 2:44.3

Brandon Finish Position - 16

Team Score (places): 417 Team Score (times): 1:54:42.6 Average Time: 22:56.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 298 Hannah Stowers 72 72 22:11.5 22:11.5 0:00.0
2 301 Andrea Newcombe 76 148 22:24.3 44:35.8 0:12.8
3 299 Rachel Toward 80 228 22:36.5 1:07:12.3 0:25.0
4 302 Becca Chewning 93 321 23:38.1 1:30:50.4 1:26.6
5 304 Braina Sellers 96 417 23:52.2 1:54:42.6 1:40.7
6 303 Lung Briana 100 517 24:00.3 2:18:42.9 1:48.8
7 305 Krista Bergman 103 620 24:26.1 2:43:09.0 2:14.6
8 300 Tamara Doyon More Than 7 25:22.5 3:08:31.5 3:11.0

Algonac Finish Position - 17

Team Score (places): 514 Team Score (times): 2:06:02.8 Average Time: 25:12.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 311 Robin Rogers 81 81 22:38.2 22:38.2 0:00.0
2 310 Jenay Moran 106 187 24:36.1 47:14.3 1:57.9
3 307 McKahla Breck 108 295 26:00.0 1:13:14.3 3:21.8
4 309 Holly Hilliker 109 404 26:21.4 1:39:35.7 3:43.2
5 308 Shelby Gulette 110 514 26:27.1 2:06:02.8 3:48.9
6 312 Rachel Winquest 112 626 27:20.3 2:33:23.1 4:42.1

Clarkston Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 336 Molly Jeffers Less Than 5 21:39.3 21:39.3 0:00.0
2 331 Amanda Chamberlain Less Than 5 23:10.3 44:49.6 1:31.0
3 333 Natalie Frendberg Less Than 5 26:00.3 1:10:49.9 4:21.0
4 334 Nickie Gregor Less Than 5 26:47.1 1:37:37.0 5:07.8




Place Name Team Bib No Age Age Group Time Pace
1 Scott Albaugh waterford Mott 51 1 M 0-99 16:20.3 5:16/M
2 Nathan Ziolko Lake Orion 133 2 M 0-99 16:22.1 5:17/M
3 Sean Bone Lake Orion 132 3 M 0-99 16:31.1 5:20/M
4 Tj Carey Lake Orion 134 4 M 0-99 16:41.5 5:23/M
5 Cameron Dobson Crosswell-Lexington 31 5 M 0-99 16:42.5 5:23/M
6 Stefan Morell Lakeland 69 6 M 0-99 16:45.3 5:24/M
7 Nathan Scott Algonac 94 7 M 0-99 16:48.2 5:25/M
8 Casey Routledge WL Northern 13 8 M 0-99 16:51.2 5:26/M
9 George O'Connor Crosswell-Lexington 26 9 M 0-99 16:58.4 5:28/M
10 Tom Girardot Brother Rice 42 10 M 0-99 16:59.2 5:29/M
11 Chris Platt WL Northern 12 11 M 0-99 17:03.1 5:30/M
12 Sam Parllette WL Northern 11 12 M 0-99 17:03.2 5:30/M
13 Garrett Zuk Lakeland 70 13 M 0-99 17:04.5 5:30/M
14 Austin Trethewey Stoney Creek 60 14 M 0-99 17:06.6 5:31/M
15 Torrin Wile Brother Rice 45 15 M 0-99 17:07.4 5:31/M
16 Tommy Migaki West Bloomfield 96 16 M 0-99 17:08.4 5:32/M
17 Ryan Carrigan Lakeland 71 17 M 0-99 17:11.4 5:33/M
18 Anthony Perrotta Bloomfield Hills La 20 18 M 0-99 17:14.1 5:34/M
19 Mike Roualet Brother Rice 43 19 M 0-99 17:16.1 5:34/M
20 Jeff Slavick Lake Orion 136 20 M 0-99 17:17.5 5:35/M
21 Dylan Smith Oxford 33 21 M 0-99 17:18.3 5:35/M
22 Jake Lauka Lake Orion 135 22 M 0-99 17:19.0 5:35/M
23 Kyle Lacey Grosse Pointe North 105 23 M 0-99 17:19.5 5:35/M
24 Ryan Gillespie Oxford 35 24 M 0-99 17:21.1 5:36/M
25 Nathan Burnand waterford Mott 54 25 M 0-99 17:23.2 5:36/M
26 Craig Dudley Lakeland 72 26 M 0-99 17:26.5 5:37/M
27 Zander Tallman cranbrook 5 27 M 0-99 17:27.0 5:38/M
28 Forrest Carmer Grosse Pointe North 106 28 M 0-99 17:28.0 5:38/M
29 Connor Walby Brother Rice 44 29 M 0-99 17:29.4 5:38/M
30 Phil Marcantonio Bloomfield Hills La 19 30 M 0-99 17:30.5 5:39/M
31 Austin Nell WL Northern 10 31 M 0-99 17:31.6 5:39/M
32 Ryan Singles Lake Orion 138 32 M 0-99 17:33.2 5:40/M
33 Chris Tsivitse Stoney Creek 61 33 M 0-99 17:35.1 5:40/M
34 Connor Wilden Stoney Creek 64 34 M 0-99 17:36.2 5:41/M
35 Connor Jessup Brother Rice 47 35 M 0-99 17:40.4 5:42/M
36 Dan Penix Brandon 78 36 M 0-99 17:43.0 5:43/M
37 Adam Martinelli Crosswell-Lexington 25 37 M 0-99 17:46.0 5:44/M
38 Hayden Schaeffer waterford Mott 56 38 M 0-99 17:46.1 5:44/M
39 Jack Jessup Brother Rice 48 39 M 0-99 17:46.5 5:44/M
40 Brad Cross Lake Orion 137 40 M 0-99 17:47.2 5:44/M
41 Matt Degraeves waterford Mott 55 41 M 0-99 17:48.1 5:45/M
42 Alex Glasson WL Northern 8 42 M 0-99 17:50.2 5:45/M
43 Anthony Williams North Farmington 150 43 M 0-99 17:53.2 5:46/M
44 Josh Rivard Algonac 93 44 M 0-99 17:53.3 5:46/M
45 Tyler Elton Waterford Kettering 124 45 M 0-99 17:53.5 5:46/M
46 Kyle McKinley Marysville 114 46 M 0-99 17:57.0 5:47/M
47 Devon Meadows Lake Orion 139 47 M 0-99 17:58.0 5:48/M
48 Dylan Coakley Stoney Creek 63 48 M 0-99 17:59.0 5:48/M
49 Josh Trosch cranbrook 6 49 M 0-99 17:59.4 5:48/M
50 Spencer Schott Grosse Pointe North 108 50 M 0-99 18:00.4 5:48/M
51 Curtis Kocher Oxford 36 51 M 0-99 18:01.0 5:49/M
52 Chris Craig Bloomfield Hills La 17 52 M 0-99 18:01.3 5:49/M
53 Brandon Carson Waterford Kettering 123 53 M 0-99 18:02.2 5:49/M
54 Isaac Sanchez Crosswell-Lexington 27 54 M 0-99 18:03.1 5:49/M
55 Alex Miros Troy 146 55 M 0-99 18:04.3 5:50/M
56 Luke Bersche West Bloomfield 98 56 M 0-99 18:04.5 5:50/M
57 Jay Woods Brother Rice 49 57 M 0-99 18:06.4 5:50/M
58 Garrett Gloceri West Bloomfield 97 58 M 0-99 18:07.2 5:51/M
59 Dan Moore Stoney Creek 67 59 M 0-99 18:07.4 5:51/M
60 Ryan Seago Grosse Pointe North 107 60 M 0-99 18:08.4 5:51/M
61 Eli Nasr Stoney Creek 65 61 M 0-99 18:11.0 5:52/M
62 Alex Pollack Oxford 34 62 M 0-99 18:11.3 5:52/M
63 Mike Seago Grosse Pointe North 109 63 M 0-99 18:12.3 5:52/M
64 Ross Chapman Oxford 38 64 M 0-99 18:14.2 5:53/M
65 Dylan Arthur Waterford Kettering 131 65 M 0-99 18:14.4 5:53/M
66 Dominic Moscone Algonac 91 66 M 0-99 18:14.5 5:53/M
67 Garret Bixler Brother Rice 46 67 M 0-99 18:16.4 5:54/M
68 Dean Krokos Troy 141 68 M 0-99 18:19.5 5:55/M
69 Aaron Kaufman Lake Orion 140 69 M 0-99 18:21.2 5:55/M
70 David MacKool Grosse Pointe North 111 70 M 0-99 18:22.3 5:55/M
71 Alex Tobar North Farmington 152 71 M 0-99 18:23.6 5:56/M
72 Spencer Swies Brother Rice 50 72 M 0-99 18:25.3 5:56/M
73 Matt Light Lakeland 74 73 M 0-99 18:25.3 5:56/M
74 Austin Gough Lakeland 76 74 M 0-99 18:27.1 5:57/M
75 Alex Dane West Bloomfield 99 75 M 0-99 18:28.1 5:57/M
76 Grayson Thomas Lakeland 77 76 M 0-99 18:28.5 5:57/M
77 Hani Habra Troy 144 77 M 0-99 18:29.3 5:58/M
78 Alec Smith Oxford 37 78 M 0-99 18:30.0 5:58/M
79 Dan Ciaravino Grosse Pointe North 113 79 M 0-99 18:31.5 5:58/M
80 Shane Kerbelis Oxford 39 80 M 0-99 18:33.6 5:59/M
81 Nick Dane West Bloomfield 100 81 M 0-99 18:34.2 5:59/M
82 Aaron Wilson WL Northern 14 82 M 0-99 18:34.4 5:59/M
83 Jordan Russell North Farmington 153 83 M 0-99 18:36.5 6:00/M
84 Adam Zientarski WL Northern 15 84 M 0-99 18:37.3 6:00/M
85 Bryce Jones Troy 142 85 M 0-99 18:38.3 6:01/M
86 Connor Wujcik West Bloomfield 101 86 M 0-99 18:38.5 6:01/M
87 Sean Combs Troy 148 87 M 0-99 18:38.5 6:01/M
88 Don Lim North Farmington 154 88 M 0-99 18:39.1 6:01/M
89 Alex Foote Algonac 87 89 M 0-99 18:39.2 6:01/M
90 Branden Bilkos Brandon 79 90 M 0-99 18:40.1 6:01/M
91 Matt Jerore WL Northern 9 91 M 0-99 18:41.2 6:02/M
92 Michael Gawlik Bloomfield Hills La 18 92 M 0-99 18:41.5 6:02/M
93 Jeremy Shinn Crosswell-Lexington 24 93 M 0-99 18:42.0 6:02/M
94 Mark Tausch North Farmington 155 94 M 0-99 18:43.0 6:02/M
95 Chuck Ternes Troy 145 95 M 0-99 18:43.1 6:02/M
96 Tyler Peters Algonac 92 96 M 0-99 18:44.0 6:03/M
97 Rand Mostellar cranbrook 3 97 M 0-99 18:44.3 6:03/M
98 Nick Morris Algonac 89 98 M 0-99 18:45.4 6:03/M
99 Lawrence Malinowski cranbrook 2 99 M 0-99 18:48.4 6:04/M
100 Ed Surmont Grosse Pointe North 112 100 M 0-99 18:49.4 6:04/M

Place Name Team Bib No Age Age Group Time Pace
101 Craig Matthews Brandon 80 101 M 0-99 18:50.2 6:05/M
102 Michael Toussaint Bloomfield Hills La 22 102 M 0-99 18:52.4 6:05/M
103 Cody Dobson Crosswell-Lexington 32 103 M 0-99 18:53.5 6:05/M
104 Chris Hoef Troy 147 104 M 0-99 18:57.0 6:07/M
105 Asa Choate Crosswell-Lexington 29 105 M 0-99 18:58.0 6:07/M
106 Zach Zimmerman Waterford Kettering 125 106 M 0-99 19:00.3 6:08/M
107 Christian Choate Crosswell-Lexington 30 107 M 0-99 19:01.0 6:08/M
108 Kevyn Robinson waterford Mott 57 108 M 0-99 19:01.1 6:08/M
109 Erik Joergen Oxford 40 109 M 0-99 19:01.4 6:08/M
110 Brett Barnsworth Marysville 115 110 M 0-99 19:01.4 6:08/M
111 Ryan Toussaint Bloomfield Hills La 23 111 M 0-99 19:04.4 6:09/M
112 Jonathon Raffa Stoney Creek 62 112 M 0-99 19:06.1 6:10/M
113 Garrison Schoettle Crosswell-Lexington 28 113 M 0-99 19:10.2 6:11/M
114 Alek Bennett Lakeland 75 114 M 0-99 19:11.2 6:11/M
115 Will Sheehy Stoney Creek 68 115 M 0-99 19:11.2 6:11/M
116 Nathon Gray North Farmington 158 116 M 0-99 19:13.1 6:12/M
117 Andy Verz Troy 149 117 M 0-99 19:14.4 6:12/M
118 Ben Anens North Farmington 151 118 M 0-99 19:14.5 6:12/M
119 Alex Golinski Troy 143 119 M 0-99 19:15.1 6:13/M
120 Max Eiswerth West Bloomfield 102 120 M 0-99 19:17.0 6:13/M
121 Nick Clark Marysville 116 121 M 0-99 19:19.1 6:14/M
122 Jacob Dolecki Brandon 81 122 M 0-99 19:21.3 6:15/M
123 Andrew Kopacka Grosse Pointe North 110 123 M 0-99 19:24.5 6:15/M
124 Ben Katz North Farmington 156 124 M 0-99 19:28.1 6:17/M
125 Dane Falberg waterford Mott 58 125 M 0-99 19:29.1 6:17/M
126 Gordon Marcinoske Algonac 88 126 M 0-99 19:31.4 6:18/M
127 Nick Kutcher Stoney Creek 66 127 M 0-99 19:34.1 6:19/M
128 James Huang North Farmington 157 128 M 0-99 19:37.6 6:20/M
129 Lucas Bowman Waterford Kettering 127 129 M 0-99 19:41.3 6:21/M
130 Chad Jackson Marysville 117 130 M 0-99 19:42.1 6:21/M
131 Zach Kelley Oxford 41 131 M 0-99 19:43.0 6:22/M
132 Josh Robinson waterford Mott 52 132 M 0-99 19:48.2 6:23/M
133 Ryan Samosiuk Bloomfield Hills La 21 133 M 0-99 19:52.1 6:25/M
134 Pat Herta Brandon 84 134 M 0-99 19:52.5 6:25/M
135 Daniel Relle cranbrook 4 135 M 0-99 19:54.5 6:25/M
136 Jarrett Brice Brandon 86 136 M 0-99 19:57.3 6:26/M
137 Ryan Squanda Waterford Kettering 126 137 M 0-99 19:57.5 6:26/M
138 Dillon Ross Waterford Kettering 130 138 M 0-99 19:59.2 6:27/M
139 Tommy Moehlman Algonac 90 139 M 0-99 20:05.4 6:29/M
140 Keeny Steele Marysville 118 140 M 0-99 20:07.5 6:29/M
141 Blake Armstrong Waterford Kettering 129 141 M 0-99 20:08.2 6:30/M
142 Kevin Wu cranbrook 7 142 M 0-99 20:16.5 6:32/M
143 Miles Stackpoole Algonac 95 143 M 0-99 20:17.3 6:33/M
144 Rohan Kedar cranbrook 1 144 M 0-99 20:24.2 6:35/M
145 Ben Coburn Brandon 82 145 M 0-99 20:28.3 6:36/M
146 Anthony Gorney Brandon 85 146 M 0-99 20:44.2 6:41/M
147 Al Warner Waterford Kettering 128 147 M 0-99 20:57.3 6:45/M
148 Austin Glover cranbrook 159 148 M 0-99 21:01.4 6:47/M
149 Zahir Allarakhia Bloomfield Hills La 16 149 M 0-99 21:10.3 6:50/M
150 Jalen Hatcher West Bloomfield 103 150 M 0-99 21:32.1 6:57/M
151 Ji Sang Kim waterford Mott 59 151 M 0-99 22:11.5 7:09/M
152 Zach Campo Marysville 119 152 M 0-99 22:24.0 7:14/M
153 Austin Brice Brandon 83 153 M 0-99 24:19.3 7:51/M
154 Bob Balwinski Marysville 120 154 M 0-99 24:52.4 8:01/M
155 Hakeem Rhodes Marysville 121 155 M 0-99 24:52.5 8:01/M
156 Orrin Neitzke Marysville 122 156 M 0-99 25:48.0 8:19/M



Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Lake Orion 51 2 3 4 20 22 32 40
Top 5 Times: 1:24:11.2
Average Time: 16:50.2

2 WL Northern 104 8 11 12 31 42 78 80
Top 5 Times: 1:26:19.3
Average Time: 17:15.8

3 Brother Rice 108 10 15 19 29 35 39 56
Top 5 Times: 1:26:32.5
Average Time: 17:18.5

4 Lakeland 131 6 13 17 26 69 70 72
Top 5 Times: 1:26:53.0
Average Time: 17:22.6

5 Stoney Creek 186 14 33 34 47 58 60 104
Top 5 Times: 1:28:24.3
Average Time: 17:40.8

6 Crosswell-Lexington 192 5 9 37 53 88 97 99
Top 5 Times: 1:28:12.0
Average Time: 17:38.4

7 waterford Mott 206 1 25 38 41 101 110 114
Top 5 Times: 1:28:18.8
Average Time: 17:39.7

8 Oxford 219 21 24 50 61 63 74 76
Top 5 Times: 1:29:05.9
Average Time: 17:49.1

9 Grosse Pointe North 221 23 28 49 59 62 67 75
Top 5 Times: 1:29:08.6
Average Time: 17:49.7

10 West Bloomfield 276 16 55 57 71 77 82 107
Top 5 Times: 1:30:22.4
Average Time: 18:04.4

11 Bloomfield Hills Lahser Knights 282 18 30 51 87 96 103 115
Top 5 Times: 1:30:19.8
Average Time: 18:03.9

12 Algonac 292 7 44 65 85 91 93 111
Top 5 Times: 1:30:19.2
Average Time: 18:03.8

13 Troy 357 54 66 73 81 83 90 98
Top 5 Times: 1:32:09.9
Average Time: 18:25.9

14 North Farmington 363 43 68 79 84 89 105 106
Top 5 Times: 1:32:15.4
Average Time: 18:27.0

15 Waterford Kettering 373 45 52 64 100 112 119 120
Top 5 Times: 1:32:51.7
Average Time: 18:34.3

16 cranbrook 378 27 48 92 94 117 122 123
Top 5 Times: 1:32:53.6
Average Time: 18:34.7

17 Brandon 442 36 86 95 109 116 118 124
Top 5 Times: 1:34:27.1
Average Time: 18:53.4

18 Marysville 490 46 102 108 113 121 125 126
Top 5 Times: 1:36:07.1
Average Time: 19:13.4




Lake Orion Finish Position - 1

Team Score (places): 51 Team Score (times): 1:24:11.2 Average Time: 16:50.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 133 Nathan Ziolko 2 2 16:22.1 16:22.1 0:00.0
2 132 Sean Bone 3 5 16:31.1 32:53.2 0:09.0
3 134 Tj Carey 4 9 16:41.5 49:34.7 0:19.4
4 136 Jeff Slavick 20 29 17:17.5 1:06:52.2 0:55.4
5 135 Jake Lauka 22 51 17:19.0 1:24:11.2 0:56.9
6 138 Ryan Singles 32 83 17:33.2 1:41:44.4 1:11.1
7 137 Brad Cross 40 123 17:47.2 1:59:31.6 1:25.1
8 139 Devon Meadows More Than 7 17:58.0 2:17:29.6 1:35.9
9 140 Aaron Kaufman More Than 7 18:21.2 2:35:50.8 1:59.1

WL Northern Finish Position - 2

Team Score (places): 104 Team Score (times): 1:26:19.3 Average Time: 17:15.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 13 Casey Routledge 8 8 16:51.2 16:51.2 0:00.0
2 12 Chris Platt 11 19 17:03.1 33:54.3 0:11.9
3 11 Sam Parllette 12 31 17:03.2 50:57.5 0:12.0
4 10 Austin Nell 31 62 17:31.6 1:08:29.1 0:40.4
5 8 Alex Glasson 42 104 17:50.2 1:26:19.3 0:59.0
6 14 Aaron Wilson 78 182 18:34.4 1:44:53.7 1:43.2
7 15 Adam Zientarski 80 262 18:37.3 2:03:31.0 1:46.1
8 9 Matt Jerore More Than 7 18:41.2 2:22:12.2 1:50.0

Brother Rice Finish Position - 3

Team Score (places): 108 Team Score (times): 1:26:32.5 Average Time: 17:18.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 42 Tom Girardot 10 10 16:59.2 16:59.2 0:00.0
2 45 Torrin Wile 15 25 17:07.4 34:06.6 0:08.2
3 43 Mike Roualet 19 44 17:16.1 51:22.7 0:16.9
4 44 Connor Walby 29 73 17:29.4 1:08:52.1 0:30.2
5 47 Connor Jessup 35 108 17:40.4 1:26:32.5 0:41.2
6 48 Jack Jessup 39 147 17:46.5 1:44:19.0 0:47.3
7 49 Jay Woods 56 203 18:06.4 2:02:25.4 1:07.2
8 46 Garret Bixler More Than 7 18:16.4 2:20:41.8 1:17.2
9 50 Spencer Swies More Than 7 18:25.3 2:39:07.1 1:26.1

Lakeland Finish Position - 4

Team Score (places): 131 Team Score (times): 1:26:53.0 Average Time: 17:22.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 69 Stefan Morell 6 6 16:45.3 16:45.3 0:00.0
2 70 Garrett Zuk 13 19 17:04.5 33:49.8 0:19.2
3 71 Ryan Carrigan 17 36 17:11.4 51:01.2 0:26.1
4 72 Craig Dudley 26 62 17:26.5 1:08:27.7 0:41.2
5 74 Matt Light 69 131 18:25.3 1:26:53.0 1:40.0
6 76 Austin Gough 70 201 18:27.1 1:45:20.1 1:41.8
7 77 Grayson Thomas 72 273 18:28.5 2:03:48.6 1:43.2
8 75 Alek Bennett More Than 7 19:11.2 2:22:59.8 2:25.9

Stoney Creek Finish Position - 5

Team Score (places): 186 Team Score (times): 1:28:24.3 Average Time: 17:40.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 60 Austin Trethewey 14 14 17:06.6 17:06.6 0:00.0
2 61 Chris Tsivitse 33 47 17:35.1 34:41.7 0:28.5
3 64 Connor Wilden 34 81 17:36.2 52:17.9 0:29.6
4 63 Dylan Coakley 47 128 17:59.0 1:10:16.9 0:52.4
5 67 Dan Moore 58 186 18:07.4 1:28:24.3 1:00.8
6 65 Eli Nasr 60 246 18:11.0 1:46:35.3 1:04.4
7 62 Jonathon Raffa 104 350 19:06.1 2:05:41.4 1:59.5
8 68 Will Sheehy More Than 7 19:11.2 2:24:52.6 2:04.6
9 66 Nick Kutcher More Than 7 19:34.1 2:44:26.7 2:27.5

Crosswell-Lexington Finish Position - 6

Team Score (places): 192 Team Score (times): 1:28:12.0 Average Time: 17:38.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 31 Cameron Dobson 5 5 16:42.5 16:42.5 0:00.0
2 26 George O'Connor 9 14 16:58.4 33:40.9 0:15.9
3 25 Adam Martinelli 37 51 17:46.0 51:26.9 1:03.5
4 27 Isaac Sanchez 53 104 18:03.1 1:09:30.0 1:20.6
5 24 Jeremy Shinn 88 192 18:42.0 1:28:12.0 1:59.5
6 32 Cody Dobson 97 289 18:53.5 1:47:05.5 2:11.0
7 29 Asa Choate 99 388 18:58.0 2:06:03.5 2:15.5
8 30 Christian Choate More Than 7 19:01.0 2:25:04.5 2:18.5
9 28 Garrison Schoettle More Than 7 19:10.2 2:44:14.7 2:27.7

waterford Mott Finish Position - 7

Team Score (places): 206 Team Score (times): 1:28:18.8 Average Time: 17:39.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 51 Scott Albaugh 1 1 16:20.3 16:20.3 0:00.0
2 54 Nathan Burnand 25 26 17:23.2 33:43.5 1:02.9
3 56 Hayden Schaeffer 38 64 17:46.1 51:29.6 1:25.8
4 55 Matt Degraeves 41 105 17:48.1 1:09:17.7 1:27.8
5 57 Kevyn Robinson 101 206 19:01.1 1:28:18.8 2:40.8
6 58 Dane Falberg 110 316 19:29.1 1:47:47.9 3:08.8
7 52 Josh Robinson 114 430 19:48.2 2:07:36.1 3:27.9
8 59 Ji Sang Kim More Than 7 22:11.5 2:29:47.6 5:51.2

Oxford Finish Position - 8

Team Score (places): 219 Team Score (times): 1:29:05.9 Average Time: 17:49.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 33 Dylan Smith 21 21 17:18.3 17:18.3 0:00.0
2 35 Ryan Gillespie 24 45 17:21.1 34:39.4 0:02.8
3 36 Curtis Kocher 50 95 18:01.0 52:40.4 0:42.7
4 34 Alex Pollack 61 156 18:11.3 1:10:51.7 0:53.0
5 38 Ross Chapman 63 219 18:14.2 1:29:05.9 0:55.9
6 37 Alec Smith 74 293 18:30.0 1:47:35.9 1:11.7
7 39 Shane Kerbelis 76 369 18:33.6 2:06:09.5 1:15.3
8 40 Erik Joergen More Than 7 19:01.4 2:25:10.9 1:43.1
9 41 Zach Kelley More Than 7 19:43.0 2:44:53.9 2:24.7

Grosse Pointe North Finish Position - 9

Team Score (places): 221 Team Score (times): 1:29:08.6 Average Time: 17:49.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 105 Kyle Lacey 23 23 17:19.5 17:19.5 0:00.0
2 106 Forrest Carmer 28 51 17:28.0 34:47.5 0:08.5
3 108 Spencer Schott 49 100 18:00.4 52:47.9 0:40.9
4 107 Ryan Seago 59 159 18:08.4 1:10:56.3 0:48.9
5 109 Mike Seago 62 221 18:12.3 1:29:08.6 0:52.8
6 111 David MacKool 67 288 18:22.3 1:47:30.9 1:02.8
7 113 Dan Ciaravino 75 363 18:31.5 2:06:02.4 1:12.0
8 112 Ed Surmont More Than 7 18:49.4 2:24:51.8 1:29.9
9 110 Andrew Kopacka More Than 7 19:24.5 2:44:16.3 2:05.0

West Bloomfield Finish Position - 10

Team Score (places): 276 Team Score (times): 1:30:22.4 Average Time: 18:04.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 96 Tommy Migaki 16 16 17:08.4 17:08.4 0:00.0
2 98 Luke Bersche 55 71 18:04.5 35:12.9 0:56.1
3 97 Garrett Gloceri 57 128 18:07.2 53:20.1 0:58.8
4 99 Alex Dane 71 199 18:28.1 1:11:48.2 1:19.7
5 100 Nick Dane 77 276 18:34.2 1:30:22.4 1:25.8
6 101 Connor Wujcik 82 358 18:38.5 1:49:00.9 1:30.1
7 102 Max Eiswerth 107 465 19:17.0 2:08:17.9 2:08.6
8 103 Jalen Hatcher More Than 7 21:32.1 2:29:50.0 4:23.7

Bloomfield Hills Lahser Knights Finish Position - 11

Team Score (places): 282 Team Score (times): 1:30:19.8 Average Time: 18:03.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 20 Anthony Perrotta 18 18 17:14.1 17:14.1 0:00.0
2 19 Phil Marcantonio 30 48 17:30.5 34:44.6 0:16.4
3 17 Chris Craig 51 99 18:01.3 52:45.9 0:47.2
4 18 Michael Gawlik 87 186 18:41.5 1:11:27.4 1:27.4
5 22 Michael Toussaint 96 282 18:52.4 1:30:19.8 1:38.3
6 23 Ryan Toussaint 103 385 19:04.4 1:49:24.2 1:50.3
7 21 Ryan Samosiuk 115 500 19:52.1 2:09:16.3 2:38.0
8 16 Zahir Allarakhia More Than 7 21:10.3 2:30:26.6 3:56.2

Algonac Finish Position - 12

Team Score (places): 292 Team Score (times): 1:30:19.2 Average Time: 18:03.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 94 Nathan Scott 7 7 16:48.2 16:48.2 0:00.0
2 93 Josh Rivard 44 51 17:53.3 34:41.5 1:05.1
3 91 Dominic Moscone 65 116 18:14.5 52:56.0 1:26.3
4 87 Alex Foote 85 201 18:39.2 1:11:35.2 1:51.0
5 92 Tyler Peters 91 292 18:44.0 1:30:19.2 1:55.8
6 89 Nick Morris 93 385 18:45.4 1:49:04.6 1:57.2
7 88 Gordon Marcinoske 111 496 19:31.4 2:08:36.0 2:43.2
8 90 Tommy Moehlman More Than 7 20:05.4 2:28:41.4 3:17.2
9 95 Miles Stackpoole More Than 7 20:17.3 2:48:58.7 3:29.1

Troy Finish Position - 13

Team Score (places): 357 Team Score (times): 1:32:09.9 Average Time: 18:25.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 146 Alex Miros 54 54 18:04.3 18:04.3 0:00.0
2 141 Dean Krokos 66 120 18:19.5 36:23.8 0:15.2
3 144 Hani Habra 73 193 18:29.3 54:53.1 0:25.0
4 142 Bryce Jones 81 274 18:38.3 1:13:31.4 0:34.0
5 148 Sean Combs 83 357 18:38.5 1:32:09.9 0:34.2
6 145 Chuck Ternes 90 447 18:43.1 1:50:53.0 0:38.8
7 147 Chris Hoef 98 545 18:57.0 2:09:50.0 0:52.7
8 149 Andy Verz More Than 7 19:14.4 2:29:04.4 1:10.1
9 143 Alex Golinski More Than 7 19:15.1 2:48:19.5 1:10.8

North Farmington Finish Position - 14

Team Score (places): 363 Team Score (times): 1:32:15.4 Average Time: 18:27.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 150 Anthony Williams 43 43 17:53.2 17:53.2 0:00.0
2 152 Alex Tobar 68 111 18:23.6 36:16.8 0:30.4
3 153 Jordan Russell 79 190 18:36.5 54:53.3 0:43.3
4 154 Don Lim 84 274 18:39.1 1:13:32.4 0:45.9
5 155 Mark Tausch 89 363 18:43.0 1:32:15.4 0:49.8
6 158 Nathon Gray 105 468 19:13.1 1:51:28.5 1:19.9
7 151 Ben Anens 106 574 19:14.5 2:10:43.0 1:21.3
8 156 Ben Katz More Than 7 19:28.1 2:30:11.1 1:34.9
9 157 James Huang More Than 7 19:37.6 2:49:48.7 1:44.4

Waterford Kettering Finish Position - 15

Team Score (places): 373 Team Score (times): 1:32:51.7 Average Time: 18:34.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 124 Tyler Elton 45 45 17:53.5 17:53.5 0:00.0
2 123 Brandon Carson 52 97 18:02.2 35:55.7 0:08.7
3 131 Dylan Arthur 64 161 18:14.4 54:10.1 0:20.9
4 125 Zach Zimmerman 100 261 19:00.3 1:13:10.4 1:06.8
5 127 Lucas Bowman 112 373 19:41.3 1:32:51.7 1:47.8
6 126 Ryan Squanda 119 492 19:57.5 1:52:49.2 2:04.0
7 130 Dillon Ross 120 612 19:59.2 2:12:48.4 2:05.7
8 129 Blake Armstrong More Than 7 20:08.2 2:32:56.6 2:14.7
9 128 Al Warner More Than 7 20:57.3 2:53:53.9 3:03.8

cranbrook Finish Position - 16

Team Score (places): 378 Team Score (times): 1:32:53.6 Average Time: 18:34.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 5 Zander Tallman 27 27 17:27.0 17:27.0 0:00.0
2 6 Josh Trosch 48 75 17:59.4 35:26.4 0:32.4
3 3 Rand Mostellar 92 167 18:44.3 54:10.7 1:17.3
4 2 Lawrence Malinowski 94 261 18:48.4 1:12:59.1 1:21.4
5 4 Daniel Relle 117 378 19:54.5 1:32:53.6 2:27.5
6 7 Kevin Wu 122 500 20:16.5 1:53:10.1 2:49.5
7 1 Rohan Kedar 123 623 20:24.2 2:13:34.3 2:57.2
8 159 Austin Glover More Than 7 21:01.4 2:34:35.7 3:34.4

Brandon Finish Position - 17

Team Score (places): 442 Team Score (times): 1:34:27.1 Average Time: 18:53.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 78 Dan Penix 36 36 17:43.0 17:43.0 0:00.0
2 79 Branden Bilkos 86 122 18:40.1 36:23.1 0:57.1
3 80 Craig Matthews 95 217 18:50.2 55:13.3 1:07.2
4 81 Jacob Dolecki 109 326 19:21.3 1:14:34.6 1:38.3
5 84 Pat Herta 116 442 19:52.5 1:34:27.1 2:09.5
6 86 Jarrett Brice 118 560 19:57.3 1:54:24.4 2:14.3
7 82 Ben Coburn 124 684 20:28.3 2:14:52.7 2:45.3
8 85 Anthony Gorney More Than 7 20:44.2 2:35:36.9 3:01.2
9 83 Austin Brice More Than 7 24:19.3 2:59:56.2 6:36.3

Marysville Finish Position - 18

Team Score (places): 490 Team Score (times): 1:36:07.1 Average Time: 19:13.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 114 Kyle McKinley 46 46 17:57.0 17:57.0 0:00.0
2 115 Brett Barnsworth 102 148 19:01.4 36:58.4 1:04.4
3 116 Nick Clark 108 256 19:19.1 56:17.5 1:22.1
4 117 Chad Jackson 113 369 19:42.1 1:15:59.6 1:45.1
5 118 Keeny Steele 121 490 20:07.5 1:36:07.1 2:10.5
6 119 Zach Campo 125 615 22:24.0 1:58:31.1 4:27.0
7 120 Bob Balwinski 126 741 24:52.4 2:23:23.5 6:55.4
8 121 Hakeem Rhodes More Than 7 24:52.5 2:48:16.0 6:55.5
9 122 Orrin Neitzke More Than 7 25:48.0 3:14:04.0 7:51.0