Green Space Race

back to results

Oct. 11, 2009

Green Space Race
Mason, MI
Provided by Michigan Running Foundation
Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Meg Darmofal 92 12 2 20:51.7 6:44/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Edwards 13 21 1 17:45.5 5:44/M

Female 15 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ingrid Peterson 42 10 26 29:11.4 9:25/M
2 Irene Vannocker 64 9 39 31:43.7 10:14/M
3 Kate Davis 9 7 50 35:09.3 11:20/M
4 Kelsey Booher 108 12 61 39:31.1 12:45/M
5 Solstice Ribianszky-Bih 84 8 86 52:14.3 16:51/M

Male 15 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christian Krieger 115 15 3 21:07.5 6:49/M
2 Aaron Davis 8 9 14 25:45.6 8:18/M
3 William Burke 114 11 15 25:56.9 8:22/M
4 Reece Huberts 89 8 28 29:29.4 9:31/M
5 Brian Peterson 39 13 33 31:15.8 10:05/M

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lexi Downes 95 18 37 31:42.3 10:14/M
2 Rachelle Mishler 35 17 60 39:30.2 12:45/M
3 Ellen Sielski 53 17 89 53:48.3 17:21/M

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Simpson 78 20 7 23:18.1 7:31/M
2 Emily Chavez 104 23 94 58:57.5 19:01/M

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Booker 99 24 91 58:55.9 19:00/M
2 Anthony Waddell 65 24 103 1:04:22.3 20:46/M

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann-Marie Christman 72 26 17 26:13.8 8:27/M
2 Andrea Berry 1 29 29 30:00.0 9:41/M
3 Natalie Kent-Norkowski 124 28 42 32:05.8 10:21/M
4 Laurie Hillebrenner 80 25 53 36:15.6 11:42/M
5 Meghan Pulver 50 25 77 49:09.5 15:51/M
6 Emily Norton 101 27 92 58:56.6 19:01/M
7 Carol Fergus 100 29 93 58:57.2 19:01/M

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Huberts 88 26 27 29:28.2 9:30/M
2 Brad Pulver 47 26 78 49:09.6 15:51/M

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Clark 7 30 10 24:50.2 8:01/M
2 Cecila Govrik 21 30 48 34:08.9 11:01/M
3 Angela Osterle 38 32 63 39:45.0 12:49/M
4 Valene Levitt 121 31 90 55:21.2 17:51/M

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tony Nettles 75 33 8 24:12.3 7:48/M
2 Charlie Helms 24 30 13 25:42.6 8:17/M
3 Andrew Govrik 20 31 20 27:46.3 8:57/M
4 Travis Norkowski 123 30 35 31:34.8 10:11/M
5 Jeffrey Stewart 56 34 97 1:02:01.1 20:00/M

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Davis 10 37 18 26:38.6 8:35/M
2 Wendy May 97 36 40 31:44.5 10:14/M
3 Carrie Nettles 76 36 46 32:30.3 10:29/M
4 Kristy Cook 102 37 58 39:22.8 12:42/M
5 Lisa Booher 107 36 62 39:33.2 12:45/M
6 Michelle Bartlett 73 39 71 45:47.0 14:46/M
7 Nicole Ribianszky 82 38 87 52:37.3 16:58/M
8 Rebecca Grant 81 35 105 1:05:10.9 21:01/M

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Cook 103 35 23 28:30.9 9:12/M
2 Richard Wilson 69 39 25 28:59.7 9:21/M

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clare Tanner 61 42 38 31:43.3 10:14/M
2 Tracy Jewett 28 41 96 1:01:53.9 19:58/M

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Van Oss 98 43 4 21:30.4 6:56/M
2 Gary Darmofal 91 44 9 24:31.2 7:55/M
3 Christopher Lentz 116 41 12 25:37.6 8:16/M
4 Ron Hagle 22 44 45 32:19.2 10:25/M
5 Brian Mishler 34 42 59 39:29.9 12:44/M
6 David Turrill 96 42 67 42:53.3 13:50/M

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Woodward 70 49 19 26:49.2 8:39/M
2 Ann Whitmer 68 45 31 31:12.9 10:04/M
3 Colleen Strickland 58 47 32 31:14.3 10:05/M
4 Linda Pulver 49 48 43 32:08.1 10:22/M
5 Carla Burdick 6 46 55 37:11.8 12:00/M
6 Diane Peterson 40 49 56 39:19.5 12:41/M
7 Debbie Duane 12 49 66 41:56.8 13:32/M
8 Becky Brimley 4 49 68 43:33.1 14:03/M
9 Faith Peterson 41 45 80 49:35.3 16:00/M
10 Patty Studley 59 45 82 51:44.4 16:41/M
11 Sue Farero 15 47 84 51:45.8 16:42/M

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Stockall 106 48 6 22:05.6 7:07/M
2 Jeff Downes 94 46 36 31:42.2 10:14/M
3 Curtis Wienke 119 45 49 34:09.2 11:01/M
4 Paul Peterson 44 46 57 39:19.8 12:41/M
5 David Regalhuto 118 49 76 48:39.5 15:42/M
6 Dennis Studly 60 47 83 51:44.5 16:41/M
7 Rich Farero 14 46 85 51:46.1 16:42/M
8 Abu Towghi 83 46 88 52:37.5 16:58/M

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Hamlin-Anderson 93 54 41 31:57.0 10:18/M
2 Denise Townsend 62 50 44 32:08.3 10:22/M
3 Sabrina Gerlach 19 52 47 33:23.3 10:46/M
4 Brenda Clark 74 54 52 35:19.4 11:24/M
5 Jan Weirauch 66 50 64 41:54.2 13:31/M
6 Sue Corden 71 51 70 44:48.6 14:27/M
7 Carrie Olmsted 117 50 75 48:38.2 15:41/M

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jon Killips 105 50 5 21:31.1 6:56/M
2 Joe Pulver 48 50 11 25:20.5 8:10/M
3 Matt Burke 113 52 16 25:57.8 8:22/M
4 Doug Brimley 5 52 34 31:21.8 10:07/M
5 Kim Peterson 43 50 79 49:34.3 15:59/M

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Louise Holman 27 57 22 27:58.6 9:01/M
2 Maureen McDounough 32 58 72 46:49.4 15:06/M
3 Jan Kanui 90 55 73 47:01.0 15:10/M
4 Sue Hinkley 26 55 81 50:33.3 16:18/M
5 Mary Fehrenbach 16 58 102 1:04:20.4 20:45/M

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Gerlach 18 55 21 27:52.2 8:59/M
2 Dennis Propst 46 58 51 35:09.6 11:20/M
3 Kyle Miller 120 56 54 36:24.0 11:45/M
4 David Duane 11 55 65 41:56.7 13:32/M

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julia O'Connor 37 65 69 44:26.9 14:20/M
2 Janis Haynes 23 61 74 47:51.5 15:26/M
3 Mary Smith 109 62 95 1:01:52.4 19:57/M
4 Mary Stewart 57 63 98 1:02:01.5 20:00/M
5 Marion Walsh 122 83 99 1:02:03.4 20:01/M
6 Sally Miller 33 64 100 1:03:52.0 20:36/M
7 Leslie Montelu 36 61 101 1:03:52.1 20:36/M
8 Ginny Snapp 55 67 104 1:05:09.9 21:01/M

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frank Hatfield 85 67 24 28:41.0 9:15/M
2 Anthony Klain 112 68 30 30:11.2 9:44/M
3 Dan Snapp 54 66 106 1:05:13.1 21:02/M