Crystal Run the Lake

back to results

Aug. 1, 2009

Crystal Run the Lake
Crystal, MI
Provided by Playmakers


Overall male open winner


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 James Michael Hughes Manchester MI 19 1 25:37.7 5:07/M

Men 15 to 18



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Austin Alcala Ionia MI 16 4 27:41.9 5:32/M
2 Donald Blight Ionia MI 16 5 28:31.8 5:42/M
3 Blake Bitner Gowen Mi 16 6 28:44.6 5:45/M
4 Jake Williamson Crystal MI 16 12 34:45.5 6:57/M
5 Eric Sheldon Crystal MI 18 41 41:27.3 8:17/M
6 Tim Sheldon Crystal MI 15 56 45:34.4 9:07/M


Men 19 to 24


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Larry Julson Potterville MI 19 2 26:27.8 5:17/M
2 Garrett Lacy Fenwick MI 19 3 26:42.4 5:20/M

Men 25 to 29



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 T.J. Curry Greenville MI 27 7 29:55.4 5:59/M
2 Corey Comden Stanton MI 25 34 39:33.5 7:55/M
3 Brian Farr St. Louis MI 25 38 40:02.3 8:00/M


Men 30 to 34


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Richard Forest Fenwick MI 33 29 38:31.4 7:42/M

Men 35 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Troy Chesebro Rockford MI 36 25 36:59.3 7:24/M

Men 40 to 44



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Scott Brewer Sheridan Mi 43 35 39:42.2 7:56/M
2 Scott McCuaig East Lansing MI 44 39 40:04.6 8:01/M
3 David Finch Brant MI 42 45 42:20.4 8:28/M
4 Rob Bowers Stanton MI 42 48 42:46.5 8:33/M


Men 45 to 49



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Steve Peabody Belding MI 46 8 32:10.9 6:26/M
2 Sam Jurden Sidney MI 48 11 34:34.4 6:55/M
3 Terry Thelen Portland MI 49 16 35:09.7 7:02/M
4 Steven Schneider St. Johns MI 46 18 35:22.2 7:04/M
5 Skip Turek Laingsburg MI 49 30 38:36.2 7:43/M
6 James Hogan Ithaca MI 48 31 38:39.3 7:44/M
7 Jeff Anderson Lansing MI 47 36 39:47.8 7:57/M
8 David Cook Pewamo MI 47 67 51:02.8 10:12/M


Men 50 to 54



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Dan Vanderhoff Grand Rapids MI 54 9 33:50.6 6:46/M
2 Pete Blauwiekel Fowler MI 54 13 34:50.2 6:58/M
3 Clark Duerr Crystal MI 51 40 41:16.1 8:15/M
4 Ronald Shepard Potterville MI 50 44 42:11.8 8:26/M
5 Tim Donahue Hubbardston MI 52 46 42:31.6 8:30/M


Men 55 to 59



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Dave McIntee Grand Rapids MI 56 17 35:16.2 7:03/M
2 Larry Donahue Sumner MI 56 57 45:45.5 9:09/M
3 Blaine Lafler Alma MI 56 59 46:00.8 9:12/M
4 Larry Cusack Bloomfield Hills MI 55 71 52:35.7 10:31/M


Men 60 to 69



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Jake Stockton Vestaburg MI 67 37 40:00.8 8:00/M
2 Steve Strait Stuart FL 68 42 42:01.2 8:24/M
3 Neil Schmachtenberge Gowen MI 68 51 44:07.4 8:49/M
4 Ted Nykiel Cedar Springs MI 63 62 46:50.4 9:22/M
5 John Hayes Williamston MI 65 75 57:33.5 11:31/M


Men 70 and over


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Ben Chapman Greenville MI 74 70 52:04.4 10:25/M
2 Ed Kimmel Crystal Mi 81 72 52:36.3 10:31/M




Overall female open winner


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Amanda Brewer Sheridan MI 15 10 34:02.6 6:48/M

Women 15 to 18



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Jessi Hartman Sheridan MI 16 15 35:07.2 7:01/M
2 Julia Kessler Ionia MI 16 19 35:32.4 7:06/M
3 Emily Morlock Ionia Mi 16 20 35:54.2 7:11/M
4 Kayley Sopel Ithaca MI 17 21 36:05.8 7:13/M
5 Macy Gilmore Greenville MI 16 24 36:49.4 7:22/M
6 Ali Smith Sheridan MI 16 26 37:27.5 7:29/M
7 Misty Godley Ithaca MI 16 32 39:21.2 7:52/M
8 Kara Giles Ithaca MI 15 49 43:07.4 8:37/M
9 Brittany Bentley Ithaca MI 15 55 45:34.2 9:07/M


Women 25 to 29



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Amorena Wojclakowski Grand Rapids MI 28 23 36:20.3 7:16/M
2 Shannon Farr St. Louis MI 26 58 45:54.3 9:11/M


Women 30 to 34


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Kristi Jeffrey Sheridan MI 30 73 53:38.9 10:44/M

Women 35 to 39


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Darcy Leach Gowen MI 39 60 46:05.0 9:13/M
2 Jennifer Churchill Crystal MI 38 61 46:06.0 9:13/M
3 Kelly Noldy Potterville MI 35 66 49:08.3 9:50/M
4 Jackie Nakfoor Potterville MI 36 69 51:53.7 10:23/M
5 Rachel Chesebro Rockford MI 36 76 1:00:24.0 12:05/M

Women 40 to 44


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Lisa Brewer Sheridan Mi 44 22 36:12.3 7:14/M
2 Donna Crowl Belmont MI 44 43 42:09.7 8:26/M
3 Julie Norton Royal Oak MI 41 53 44:36.0 8:55/M
4 Penny Dora Greenville MI 43 54 44:38.6 8:56/M
5 Sue Shulick Lansing MI 41 63 47:25.1 9:29/M
6 Barb Pline Pewamo MI 42 65 48:21.2 9:40/M
7 Ruth Garrett Lansing MI 41 77 1:00:26.9 12:05/M

Women 45 to 49



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Caroline Cook Greenville MI 49 14 35:00.8 7:00/M
2 Carol Thelen Portland MI 48 33 39:30.2 7:54/M
3 Beverly Chesebro Belmont MI 46 50 43:43.1 8:45/M
4 Cheryl Jacob Riverdale MI 47 64 48:17.8 9:39/M


Women 50 to 54


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Jacklyn Nichols Grand Rapids MI 51 28 37:52.5 7:34/M
2 Karen Martin Carson City MI 54 47 42:44.4 8:33/M
3 Dana Barclay Evart MI 52 52 44:27.0 8:53/M
4 Nancy Longest Greenville MI 54 68 51:34.5 10:19/M
5 Mary Burns Royal Oak MI 51 74 57:32.4 11:30/M

Women 60 to 69


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Sharon Dolan Westphalia MI 67 27 37:41.4 7:32/M




Overall male open winner


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Keith Kniaz Sidney MI 22 1 18:53.0 6:18/M

Men 14 and under



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Stine Band DeWitt MI 10 28 34:03.3 11:21/M


Men 15 to 18


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Ryan Silvernail Hubbardston MI 18 2 19:05.0 6:22/M
2 Jeff Martin Fowler MI 16 4 21:01.8 7:00/M
3 Chase Sutherland Fenwick MI 15 5 21:04.6 7:01/M

Men 25 to 29


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Austin Mitchell Hubbardston MI 25 35 50:39.6 16:53/M

Men 30 to 34


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Tom Burns Royal Oak MI 30 12 24:41.6 8:14/M

Men 35 to 39



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Jayms Bond DeWitt MI 36 17 26:18.6 8:46/M
2 Nathan Miller Greenville MI 35 19 26:33.9 8:51/M


Men 40 to 44


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Joseph Bowers Howard City MI 41 36 55:42.3 18:34/M

Men 45 to 49



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 David Weber Pewamo MI 48 6 21:05.3 7:02/M
2 David Harris Greenville MI 46 7 21:12.4 7:04/M
3 Kim Maylee DeWitt MI 48 10 24:22.1 8:07/M


Men 50 to 54


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 David Fedewa Perrinton MI 52 15 25:02.7 8:21/M
2 Michael Reed Ionia MI 54 16 25:49.1 8:36/M
3 Louis Martin Fowler MI 53 20 27:44.8 9:15/M
4 Don Smith Sheridan MI 53 22 28:32.1 9:31/M
5 Marty Miller Belmont MI 52 24 30:53.2 10:18/M

Men 60 to 69



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Rod Horton Mason MI 62 8 22:12.3 7:24/M
2 Bob Brooks Lansing MI 66 14 25:00.3 8:20/M
3 Henry Knoop Ionia MI 62 23 30:10.0 10:03/M





Overall female open winner



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Marie Henry Belding MI 31 3 20:55.9 6:58/M


Women 14 and under



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Emorie Bond DeWitt MI 8 9 24:20.9 8:07/M


Women 15 to 18


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Tonya McKinley Greenville MI 17 13 24:56.8 8:19/M

Women 25 to 29



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Jessica Mitchell Hubbardston MI 27 26 31:24.5 10:28/M
2 Marie McAwey Sumner MI 25 27 32:09.8 10:43/M


Women 30 to 34



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Elizabeth Burns Royal Oak MI 30 11 24:41.4 8:14/M
2 Connie Bond DeWitt MI 33 31 35:36.4 11:52/M


Women 40 to 44


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Sandi Hebert Greenville MI 42 18 26:25.6 8:48/M

Women 45 to 49


    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Judy Redding Lansing MI 48 30 34:16.2 11:25/M
2 Lynne Bowers Stanton MI 47 34 49:06.1 16:22/M

Women 50 to 54



    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
1 Karen Martin Fowler MI 53 21 27:57.2 9:19/M
2 Lorena Austin Crystal MI 50 25 31:02.2 10:21/M
3 Barb Hustoles Sheridan MI 52 29 34:04.0 11:21/M
4 Denise Goetz St. Louis MI 52 32 36:50.8 12:17/M
5 Sheryl Mitchell Hubbardston MI 51 33 48:45.9 16:15/M


Crystal, MI
Provided by Playmakers