Nautical Run

back to results

Aug. 8, 2009

Nautical Run
Rogers City
28th Annual Nautical City Run/Walk was held on Saturday morning Aug. 8th in Rogers City. There where two races a 1 mile run/walk with 6 age division and a 6k run/walk with 14 age division, medals where given out for the top three male and female in each division for both races. The weather was overcast with temperatures in the high 60’s.
The overall winner in the mile run was Korynn Hincka with a time of 6:19 and for the males it was Colton Fessler with a time of 6:24, in all there where 53 entries in the mile run/walk.
In the 6k run/walk this year the overall champion was 19 year old James Hughes with a time of 18:26 setting a new course record. The overall champion for the females was 18 year old Kaylee Kreft with a time of 25:21. The male Grand Champion was Joe Derry with a time of 25:16 and placing 14th overall. The Female Grand Champion was Danna Sanderson with a time of 29:28 and placing 44th overall, in all there where 123 entries in the 6k run/walk.
I would like to Thank all of the Rogers City Cross Country parents, runners and former cross country runners that help me put on the Nautical Run, Also a big thank you for the Nautical Queen Juile LaBar and her court for helping with the race. I would also like to Thank all of the Sponsors that placed their name on the back of this years race shirts. A special Thank You goes out to the Rogers City Police Department, Sheriff’s Department, Allies EMS and the Michigan State Police.
The Rogers City Middle School and High School Cross Country Teams will be starting practice on Aug. 12th at 6pm. We will meet in front of the High School, anyone in grades 6th thru 12th are welcome. Any Question you can call Coach Kortman at 989-734-4691.


1 Mile Run Results
Age group Under 7
MALE
1st Tony Furtaw 9:18 (22) 2nd Lanny Cooper 19:58 (52)
FEMALE
1st Halle Gilbert 10:00 (29) 2nd Sarah Secord 10:01 (30) 3rd Sydney Kierzek 14:16 (35) 4th Eva Kierzek 14:32 (36)
Age group 8-12
MALE
1st Conner Liddel 6:41 (4) 2nd Max Paull 7:05 (7) 3rd Izaian Hincka 7:31 (9) 4th Damon Cooper 8:21 (13) 5th Nicholas LaLonde 8:39 (15) 6th Phillip Grambau 9:04 (19) 7th Alex Furtaw 9:04 (20) 8th Dolan Gilbert 9:20 (23)
FEMALE
1st Emma Secord 7:45 (10) 2nd Amber Nowicki (11) 3rd Amber Pilarski 8:17 (12) 4th Leann Howe 8:42 (16) 5th Torri Delekta 8:52 (17) 6th Madeline Voltz 8:57 (18) 7th Brooke Dubie 10:13 (31) 8th Kaite Furtaw 10:53 (34)
Age group 13-19
MALE
1st Colton Fessler 6:24 (2) 2nd Jeremy Howe 6:41 (3) 3rd Patrick Smith 6:51 (6) 4th Stewart Liddel 7:21 (8)

FEMALE
1st Korynn Hincka 6:19 (1) 2nd Greta Grambau 6:45 (5) 3rd Morgan Hall 8:31 (14) 4th Olivia Wright 9:39 (24)
Age group 20-29 No Runners
Age group 30-39
FEMALE
1st Stacie LaLonde 9:06 (21) 2nd Charla Miller 10:31 (32) 3rd Christina Howe 10:45 (33) 4th Holly Mueller 17:52 (43)
Age group 40+
FEMALE
1st Aimee Krueger 9:39 (25) 2nd Michelle Wright 9:40 (26) 3rd Robin Mueller 9:46 (28) 4th Martha Mueller 17:52 (44)
1 mile Walkers Results
Age group 13-19
FEMALE
1st Tayler Bannasch 15:46 (37) 2nd Juile LaBar 15:49 (38) 3rd Brogan Brege 17:57 (45) 4th Logan Schuiteman 17:57+ (46) 5th Hannah Gunn 17:57+ (47) 6th Kelly Vogelheim 18:12 (48) 7th Cara Lafferty 18:16 (49) 8th Megan Hopp 18:17 (50) Paige McLennan 18:18 (51)
Age group 30-39
FEMALE
1st Ann Nowak 16:40 (40)
Age group 40+
MALE
1st Keith Adams 16:54 (41)
FEMALE
1st Lisa Wimmer 16:39 (39) 2nd Cynthia Adams 16:55 (42)
3rd Rachel Goodstein 20:05 (53)

6K Run Results
Age group 9 & under
MALE
1st Micah Brown 47:25 (107)

Age group 10-13
FEMALE
1st Mandy Paull 25:46 (17) 2nd Korynn Hincka 28:20 (38)
Age group 14-16
MALE
1st Justin Arlt 21:32 (5) 2nd Christian Calverley 26:57 (28) 3rd Alec Brietzke 30:06 (48) 4th Clay Bauer 49:44 (109)
FEMALE
1st Courtney Cox 32:36 (67) 2nd Hilary Viegelahn 32:52 (72) 3rd Sierra Centala 34:26 (78) 4th Leilani Kortman 34:26+ (79)
Age group 17-19
MALE
1st James Hughes 18:26 (1) 2nd Eric Leach 26:12 (12) 3rd Andy Derry 27:39 (35)
FEMALE
1st Kaylee Kreft 25:21 (15) 2nd Hilary Lynch 27:05 (31) 3rd Monica Cercone 30:04 (47) 4th Katherine O’Toole 30:48 (55) 5th Madelynn Vala 31:29 (59)
Age group 20-29
MALE
1st Aaron Smuda 19:53 (2) 2nd Kevin Burk 20:25 (4) 3rd David Partyka 21:42 (7) 4th Dennis DeBoer 22:51 (9) 5th Cory Brant 24:57 (12) 6th Adam Zinke 25:58 (18) 7th Richard Adams 26:01 (19) 8th Corey Viegalahn 27:23 (33) 9th Chad Buczkowski 29:09 (42) 10th Dominic Taddeo 52:34 (118)
FEMALE
1st Christina Walker 26:34 (24) 2nd Dusti Young 27:28 (34) 3rd Crytsal Viegelahn 29:04 (41) 4th Erin Danleen 29:16 (43) 5th Cheslea Kreft 29:32 (45) 6th Erin Fleming 31:38 (61) 7th Deanna Strahn 32:16 (63) 8th Katie Murray 32:52 (71) 9th Karla Fairbanks 33:13 (74) 10th Emliy Van Arkin 33:17 (76) 11th Janelle Dubbs 34:30 (80) 12th Abbey Streich 35:18 (86) 13th Jennifer Voight 35:53 (92) 14th Carrie Freeland 42:09 (101) 15th Brenda Taddeo 52:29 (117)
Age group 30-34
MALE
1st Greg Lamb 25:21 (16) 2nd Chad Coolman 32:49 (70)
FEMALE
1st Mindy Bruning 30:39 (54) 2nd Tonya Langlois 31:34 (60) 3rd Lisa Coolman 32:48 (69) 4th Kelani O’Neil 35:47 (90) 5th Billie Zinke 45:18 (105) 6th Dori Watters 56:08 (123)
Age group 35-39
MALE
1st Bartosz Powalka 21:33 (10) 2nd Michael Berenkowski 26:13 (21) 3rd Jeff Watters 26:47 (26) 4th Mitch Patchkowski 26:49 (27) 6th Matt Shirilla 27:15 (32) 7th Rick Voltz 27:53 (36) 8th Geoffery Wood 28:28 (39) 9th Mike Glentz 30:17 (52) 10th Chris Cooper 32:44 (68) 11th David Gilbert 34:42 (81)
FEMALE
1st Deb Cooper 28:04 (37) 2nd Jenny Deegan 32:28 (66) 3rd Heather Gilbert 34:59 (84) 4th Terri Koss 36:41 (93) 5th Kelli Phillips-Herrick 36:59 (95) 6th Jill Fush 38:00 (96) 7th Holly Schomaker 38:43 (97) 8th Michelle Gonzalez 39:37 (98) 9th Marleen Brown 45:59 (106)
Age group 40-44
MALE
1st Joe Derry 25:16 (14) 2nd David Nowak 26:30 (23) 3rd Kurt Anderle 26:40 (25) 4th Eric Nadolsky 30:07 (49) 5th Greg Crawford 30:10 (50) 6th David Harris 32:27 (65)
FEMALE
1st Danna Sanderson 29:28 (44) 2nd Jackie Quaine 29:33 (46) 3rd Jodie Herron 30:16 (51) 4th Susan Smolinski 32:07 (62) 5th Paula Berenkowski 32:32 (64) 6th Lisa Kortman 40:42 (100)
Age group 45-49
MALE
1st Denny Paull 20:04 (3) 2nd Tom Zielinski 22:31 (8) 3rd Dean Gale 24:55 (11) 4th Rodney Krueger 26:29 (22) 5th Bryan Hall 34:40 (87) 6th Terry Lamb 35:40 (89)

FEMALE
1st Amy Acosta Tavidion 35:28 (88) 2nd Annette Cox 49:55 (110)
Age group 50-54
MALE
1st Robert Zendler 23:50 (10) 2nd Dave Howard 25:10 (13) 3rd Thomas Smith 28:40 (40) 4th Dave Cox 34:49 (83)
FEMALE
1st Mary Fairbanks 33:16 (75) 2nd Regina Conard 42:49 (102)
Age Group 55-59
MALE
1st Timothy Paul 26:59 (29) 2nd Bill Ahrenberg 27:00 (30) 3rd Dave Maddix 31:17 (57) 4th Brian Briegel 35:06 (85)
FEMALE
1st Sherry Davidson 33:11 (73) 2nd Jeanne Howard 35:24 (87) 3rd Linda Halford 40:16 (99)
Age group 60-69
MALE
1st Roberto Sehn 30:30 (53) 2nd Russell Stevens 31:22 (58) 3rd Gilbert Schmidt 33:29 (77)
4th Mark Sebald 36:45 (94) 5th Don Clay 49:47 (109) 6th Ted Freeland 56:08 (124)
FEMALE
1st Carol Stevens 35:47 (91) 2nd Daghija Schmidt 43:17 (103) 3rd Susan Freeland 53:06 (119)
Age group 70+
MALE
1st Jim Elzinga30:56 (56) 2nd Bob Esford 45:02 (104)


6k Walkers
Age group 17-19
FEMALE
1st Rachel Aldrich 52:04 (112)
Age group 45-49
FEMALE
1st Venice Kelly-Vogelheim 53:29 (121)
Age group 50-54
FEMALE
1st Mary Ann Urban 52:08 (114) 2nd Susan Tavidian 53:06 (120)
Age group 55-59
FEMALE
Eileen Asam 52:08 (113)
Age group 60-69
FEMALE
1st Susanne Urban 52:11 (115) 2nd Bonnie Hawkins 53:30 (122)

The number in ( ) is the overall place.

Rogers City