2009 HARBORUN

back to results

Aug. 1, 2009

2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
Provided by Great Lakes Championchip


5K RUN AGE-GROUP RESULTS
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009



~~~~~~~~~~~~~ Male OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 1 496 Ben Wynsma 17 M Suttons Bay MI 16:09 5:12

~~~~~~~~~~~~~ Female OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 23 672 Kelcie Severson 18 F Rockford MI 19:00 6:07


~~~~~~~~~~~~~ Male 11 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 118 385 Mark Reimann 11 M Troy MI 23:29 7:34
2 120 598 Chris Kolarevic 10 M 23:31 7:35
3 128 418 Trevor Sepanik 10 M Traverse City MI 23:43 7:38
4 133 419 Tyler Sepanik 11 M Traverse City MI 23:49 7:40
5 148 180 Davis Devoe 11 M Schoolcraft MI 24:13 7:48
6 189 807 Camereon Burke 11 M 25:32 8:13
7 192 398 Joshua Roman 11 M Traverse City MI 25:34 8:14
8 232 512 Jared Davis 10 M 26:27 8:31
9 233 306 Tyson Lance 8 M Davisburg MI 26:27 8:31
10 247 206 Montgomory Finch 11 M Kewadin MI 26:45 8:37
11 310 777 Garret Porter 10 M Traverse City MI 28:56 9:19
12 342 617 Jacob Thompson 9 M Traverse City MI 30:31 9:50
13 345 228 Michael Gibson 7 M Fife Lake MI 30:34 9:51
14 357 708 Ian Thompson 9 M Troy MI 31:07 10:01
15 456 602 Keyin Holman 10 M 38:56 12:32
16 648 443 Zack Strine 11 M Elk Rapids MI 52:11 16:48


~~~~~~~~~~~~~ Female 11 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 170 476 Elle Warren 9 F Traverse City MI 24:47 7:59
2 237 475 Ava Warren 7 F Traverse City MI 26:33 8:33
3 246 594 Linden Ebeliy 10 F 26:45 8:37
4 257 789 Frances Hansen 11 F Zurich, Switzerla 27:04 8:43
5 266 701 Caitlin McCaghy 11 F 27:20 8:48
6 293 858 Julia Newby 11 F 28:19 9:07
7 317 148 Payton Brooks 9 F Frankfort MI 29:19 9:26
8 351 590 Mariah Bensley 11 F 30:44 9:54
9 387 576 Molly Hitchens 9 F 33:26 10:46
10 392 510 Marlie Fowler 8 F 34:11 11:01
11 398 857 Kaeli Stayer 11 F 34:30 11:07
12 402 700 Molly McCaghy 8 F 34:40 11:10
13 406 591 Bekah Bensley 10 F 34:56 11:15
14 419 400 Mikayla Roman 8 F Traverse City MI 35:42 11:30
15 435 685 Kelsey Swanson 7 F Williamsburg MI 36:58 11:54
16 437 122 Annalena Bellingham 8 F Statesville NC 37:05 11:57
17 439 577 Sophie Hitchens 8 F 37:32 12:05
18 441 575 Haley Bryant 9 F 37:39 12:07
19 475 230 Sarah Gibson 10 F Fife Lake MI 40:33 13:04
20 487 238 Olivia Gross 9 F Portage MI 41:19 13:18
21 494 523 Juliet Burton 9 F Charlotte NC 42:10 13:35
22 504 665 Aliya Leach 9 F Traverse City MI 42:29 13:41
23 505 804 Danielle Donahue 11 F 42:29 13:41
24 538 719 Jaime De Jager 11 F 44:40 14:23
25 595 179 Claire Denton-Grenchik 11 F Traverse City MI 48:24 15:35


~~~~~~~~~~~~~ Male 12 - 14 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 12 282 Max Johnson 14 M Acme MI 18:06 5:50
2 39 266 Alex Houston 14 M Traverse City MI 20:21 6:33
3 40 486 Joseph Wendorf 14 M Ann Arbor MI 20:24 6:34
4 41 437 Simon Sprunger 14 M Berne IN 20:25 6:35
5 45 220 Joe Friedli 14 M Traverse City MI 20:33 6:37
6 47 535 Michael Reed 14 M Marysville OH 20:34 6:38
7 48 149 Zane Brooks 12 M Frankfort MI 20:37 6:39
8 53 608 Josh Wojan 13 M East Jordan MI 20:56 6:45
9 90 866 Ian Cleary 13 M Farmington Hill MI 22:16 7:11
10 91 806 Spenceer Lapointe 14 M 22:21 7:12
11 92 810 Nathan Lloyd 14 M 22:22 7:12
12 98 828 Anthony Sciarini 12 M Haslett MI 22:34 7:16
13 117 204 Kyle Faulkner 13 M Saint Joseph MI 23:28 7:33
14 137 169 Lucas Corona 14 M Traverse City MI 23:54 7:42
15 143 778 Dakota Porter 13 M Traverse City MI 24:03 7:45
16 157 125 Daniel Bellingham 14 M Statesville NC 24:32 7:54
17 167 251 Gabe Hawley 12 M East Jordan MI 24:44 7:58
18 180 278 Lukas Jacob 13 M Waterford MI 25:17 8:09
19 193 498 Sam Wynsma 12 M Suttons Bay MI 25:36 8:15
20 199 616 Max Thompson 12 M Traverse City MI 25:44 8:17
21 205 402 Tristen Roman 13 M Traverse City MI 25:54 8:21
22 218 625 Jacob Fedrigan 12 M Williamsburg MI 26:12 8:26
23 219 133 Jackson Bensley 13 M Schoolcraft MI 26:14 8:27
24 223 862 Spencer Keating 13 M 26:18 8:28
25 250 674 Henry Menn 12 M 26:49 8:38
26 262 309 Spencer Lebel 13 M Dimondale MI 27:13 8:46
27 287 570 Gunnar Savalox 14 M Plymouth MI 28:09 9:04
28 296 136 Trevor Blesma 14 M Elk Rapids MI 28:28 9:10
29 303 255 Guy Heger 12 M Williamsburg MI 28:48 9:16
30 327 234 Jack Gourlay 14 M Traverse City MI 29:45 9:35
31 355 574 James Spano 12 M 31:04 10:00
32 407 392 Nicholas Ricci 14 M Berkley MI 34:57 11:15
33 418 442 Nick Strine 13 M Elk Rapids MI 35:40 11:29
34 444 746 Frank Reimann 14 M 38:17 12:20
35 458 331 Ryan McAnelly 13 M Rockford MI 39:02 12:34
36 469 720 Andre De Jager 13 M 40:06 12:55
37 485 835 Alex Gross 12 M 41:07 13:14


~~~~~~~~~~~~~ Female 12 - 14 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 50 798 Maddy Danz 14 F 20:48 6:42
2 73 563 Rowan Estenik 14 F 21:50 7:02
3 82 314 Erin Lipp 12 F Traverse City MI 22:01 7:06
4 83 631 Erica Westbrook 14 F Boyne Falls MI 22:02 7:06
5 97 841 Hannah Keyser 12 F 22:32 7:16
6 179 707 Kirsten Thompson 14 F Troy MI 25:17 8:09
7 188 144 Kelsey Broekema 13 F Schoolcraft MI 25:31 8:13
8 221 480 Shannon Weaver 14 F Traverse City MI 26:17 8:28
9 229 184 Sadie Devoe 13 F Schoolcraft MI 26:24 8:30
10 255 556 Jessica Dahm 14 F Bloomfield Hills MI 26:56 8:41


~~~~~~~~~~~~~ Male 15 - 19 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 4 371 Spencer Pioszak 17 M Williamston MI 16:55 5:27
2 8 457 Andrew Syrek 17 M Williamston MI 17:40 5:42
3 10 101 James Alpers 17 M Traverse City MI 17:48 5:44
4 13 834 Matt Moss 16 M 18:19 5:54
5 14 272 Kyle Hresko 17 M Flushing MI 18:23 5:55
6 15 839 Mark Jasinski 17 M 18:30 5:58
7 16 670 Jordan Becker 16 M 18:32 5:58
8 20 766 Pat Janisse 17 M 18:50 6:04
9 22 252 Luke Hawley 15 M East Jordan MI 18:57 6:06
10 26 312 Alex Lipp 15 M Traverse City MI 19:05 6:09
11 27 447 Sam Sukovich 17 M Williamston MI 19:11 6:11
12 29 303 Vernon Lalone 18 M Kewadin MI 19:42 6:21
13 30 452 Dylan Sundberg 15 M Williamsburg MI 19:42 6:21
14 32 427 Michael Shelder 16 M Grawn MI 19:47 6:23
15 37 424 Michael Shaheen 19 M Elk Rapids MI 20:13 6:31
16 42 219 Andrew Fox 18 M Mesick MI 20:26 6:35
17 43 495 Thad Winkle 19 M Grand Rapids MI 20:27 6:35
18 44 264 Tuck Hogarth 17 M Williamsburg MI 20:29 6:36
19 55 585 Paul Gossett 18 M 21:00 6:46
20 57 747 Travis Smith 16 M 21:11 6:49
21 60 451 Matt Sullivan 16 M Rapid City MI 21:25 6:54
22 69 783 Patrick Walz 16 M Berea OH 21:40 6:59
23 80 194 Alex Ehlers 15 M Neenah WI 21:58 7:05
24 94 389 Andrew Ricci 19 M Berkley MI 22:29 7:15
25 95 123 Dalyn Bellingham 17 M Statesville NC 22:30 7:15
26 113 188 McKenzie Domine 15 M Traverse City MI 23:25 7:32
27 121 481 Bennett Weckler 16 M Traverse City MI 23:33 7:35
28 127 221 Luke Friedli 17 M Traverse City MI 23:42 7:38
29 150 564 Kyfer Hannery 18 M 24:19 7:50
30 207 589 Patrick Briening 19 M 25:57 8:22
31 213 318 Anders Lund 15 M Petaluma CA 26:05 8:24
32 220 572 Sean Spurlock 16 M Milford OH 26:17 8:28
33 226 302 Ben Lalone 17 M Kewadin MI 26:23 8:30
34 235 826 Patrick Lyons 19 M Troy MI 26:31 8:32
35 450 687 Morgan Deboer 15 M Grand Rapids MI 38:36 12:26


~~~~~~~~~~~~~ Female 15 - 19 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 34 466 Alison Tuuk 19 F Grand Rapids MI 19:50 6:23
2 38 421 Katherine Shaheen 15 F Elk Rapids MI 20:14 6:31
3 58 145 Krista Broekema 16 F Schoolcraft MI 21:13 6:50
4 76 709 Tarah Thompson 15 F Troy MI 21:52 7:03
5 78 182 Leah Devoe 16 F Schoolcraft MI 21:57 7:04
6 81 831 Madeline Sciarini 16 F Haslett MI 21:59 7:05
7 89 361 Maggie O'Reilly Treter 17 F Birmingham MI 22:15 7:10
8 99 822 Jory Vanderbosch 15 F 22:39 7:18
9 124 666 Sarah Lambert 16 F 23:35 7:36
10 134 471 Sydney Vandeveer 17 F Williamsburg MI 23:49 7:40
11 161 330 Diana Matuszak 15 F Traverse City MI 24:38 7:56
12 168 506 Bailey Ray 15 F Traverse City MI 24:46 7:59
13 181 393 Alison Rice 16 F Sanford MI 25:18 8:09
14 214 642 Leah Harrington 18 F 26:08 8:25
15 215 715 Jessica Marks 18 F 26:08 8:25
16 228 723 Sarah Bratt 19 F 26:24 8:30
17 290 472 Claire Vanwinkle 17 F Williamsburg MI 28:15 9:06
18 304 129 Kassandra Bellingham 19 F Statesville NC 28:48 9:17
19 319 174 Megan Davis 18 F Saginaw MI 29:22 9:27
20 337 526 Kayla Kuffner 17 F Dearborn MI 30:16 9:45
21 354 178 Eden Denton 15 F Traverse City MI 30:57 9:58
22 361 390 Christina Ricci 16 F Berkley MI 31:19 10:05
23 413 603 Lauren Bensley 15 F Traverse City MI 35:12 11:20
24 414 135 Katilee Bensley 16 F Schoolcraft MI 35:13 11:20
25 429 191 Erica Dopp 19 F Williamsburg MI 36:17 11:41
26 440 780 Mary Pearce 19 F Westchester OH 37:34 12:06
27 737 150 Adrienne Bruder 17 F Traverse City MI 1:15:08 24:11


~~~~~~~~~~~~~ Male 20 - 24 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 6 695 Luke Tenhopen 24 M Grand Rapids MI 17:14 5:33
2 11 612 Benjamin Holsinger 24 M Elk Rapids MI 17:50 5:45
3 17 769 Michael O'Shaughnessey 22 M Elk Rapids MI 18:36 5:59
4 56 291 Dan Knapper 20 M Clarkston MI 21:01 6:46
5 62 696 Jarrett Martin 23 M Kalkaska MI 21:28 6:55
6 63 500 Dylan Zachman 20 M Suttons Bay MI 21:30 6:56
7 74 127 Dwight Bellingham 21 M Statesville NC 21:50 7:02
8 77 420 James Shaheen 22 M Elk Rapids MI 21:56 7:04
9 79 376 Chris Ramee 24 M Bloomfield Hills MI 21:58 7:05
10 87 434 David Sneller 24 M Grand Rapids MI 22:11 7:09
11 88 644 Yousef Abdul-Wahab 20 M 22:12 7:09
12 93 660 David Lyons 20 M 22:24 7:13
13 100 170 Alex Cortez 20 M Grand Rapids MI 22:42 7:19
14 123 520 Jared Kohler 24 M 23:35 7:36
15 126 692 Chris Vandenburg 24 M East Grand Rapids MI 23:41 7:38
16 129 659 Brent Drapper 22 M 23:44 7:39
17 242 784 Chris Walz 21 M Berea OH 26:42 8:36


~~~~~~~~~~~~~ Female 20 - 24 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 68 258 Maria Hendrikse 20 F Grand Rapids MI 21:39 6:58
2 85 245 Bethany Hammer 20 F Williamsburg MI 22:10 7:08
3 102 467 Kelli Vander Laan 20 F Grand Rapids MI 22:57 7:24
4 105 488 Jessica Wenger 21 F Traverse City MI 23:09 7:28
5 139 246 Lisa Hammer 24 F Grand Rapids MI 24:00 7:44
6 152 177 Jenna De Voogd 20 F Grand Rapids MI 24:25 7:52
7 162 356 Christianna Nicholson 20 F Grand Rapids MI 24:38 7:56
8 163 724 Caitlin Prins 20 F 24:38 7:56
9 185 702 Sarah Szymanski 24 F Philidelphia PA 25:27 8:12
10 191 274 Danielle Isenhart 20 F Elk Rapids MI 25:34 8:14
11 195 829 Maria Sciarini 24 F Haslett MI 25:36 8:15
12 236 296 Deanne Kreuze 22 F Grand Rapids MI 26:31 8:32
13 238 185 Amanda Devoogd 20 F Grand Rapids MI 26:37 8:34
14 268 690 Kim Verhagen 21 F Monee IL 27:22 8:49
15 269 201 Danielle Fahl 21 F Rapid City MI 27:22 8:49
16 270 840 Madeleine Maguire 23 F 27:28 8:51
17 291 450 Katie Sullivan 22 F Rapid City MI 28:18 9:07
18 329 173 Kaylee Davis 20 F Saginaw MI 29:50 9:36
19 344 195 Erica Ehlers 20 F Neenah WI 30:32 9:50
20 359 844 Elizaeth Shewchuck 20 F 31:10 10:02
21 381 428 Rachael Shelder 22 F Grawn MI 32:47 10:34
22 385 867 Nicole Curtin 20 F 33:09 10:40
23 397 407 Hannah Sanford 20 F Williamsburg MI 34:23 11:04
24 462 261 Tricia Hewitt 22 F Ann Arbor MI 39:25 12:42


~~~~~~~~~~~~~ Male 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 5 793 Ted Fackler 26 M Grand Rapids MI 17:12 5:32
2 9 459 Kevin Tarras 26 M Grawn MI 17:45 5:43
3 18 284 Kyle Keil 28 M Mancelona MI 18:37 6:00
4 33 304 Danyle Lambert 27 M Traverse City MI 19:50 6:23
5 130 383 Michael Reese 28 M Mishawaka IN 23:45 7:39
6 132 648 Craig Salveta 25 M 23:47 7:40
7 182 634 Kyle Mason 25 M Traverse City MI 25:22 8:10
8 198 678 Nick Tomaska 26 M 25:41 8:16
9 264 517 Nate Meckes 26 M 27:19 8:48
10 295 515 Christopher Robertson 27 M 28:27 9:10
11 374 483 Will Weiss 28 M Alden MI 32:24 10:26


~~~~~~~~~~~~~ Female 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 61 329 Jessica Mason 28 F Traverse City MI 21:27 6:55
2 101 735 Gweynne Hamilton 27 F 22:56 7:23
3 103 403 Faun Rubert 29 F Kewadin MI 23:03 7:25
4 112 494 Sarah Winkle 25 F Grand Rapids MI 23:20 7:31
5 116 211 Ellen Flatley 25 F Okemos MI 23:28 7:33
6 141 775 Rachael Carney 25 F Traverse City MI 24:01 7:44
7 147 414 Thresa Schultz 29 F Traverse City MI 24:11 7:47
8 169 552 Tiffany Smith 26 F Kingsley MI 24:47 7:59
9 208 367 Rachel Perrone 28 F Brighton MI 25:57 8:22
10 258 741 Carrie Hosman 26 F 27:08 8:44
11 260 348 Kristin Molby 29 F Bellaire MI 27:11 8:45
12 294 186 Lindsey Dickinson 27 F London 28:22 9:08
13 316 511 Stephanie Kreuze 26 F 29:18 9:26
14 322 677 Ashley Dobbs 25 F 29:24 9:28
15 360 199 Kate Esckilsen 29 F Elk Rapids MI 31:17 10:04
16 417 847 Sara Looney 27 F 35:24 11:24
17 446 358 Rachel Nutt 25 F Ann Arbor MI 38:17 12:20


~~~~~~~~~~~~~ Male 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 31 529 Rob Howie 31 M Grand Rapids MI 19:43 6:21
2 84 649 Dudley Dawson 34 M 22:09 7:08
3 86 751 Jason Johnson 34 M Traverse City MI 22:10 7:09
4 104 553 Shane Dine 34 M Grawn MI 23:05 7:26
5 153 290 Tobin Knapp 31 M Grand Rapids MI 24:25 7:52
6 156 366 Justin Perrone 31 M Brighton MI 24:31 7:54
7 171 328 Christopher Martin 32 M Traverse City MI 24:48 7:59
8 177 694 Nathan Ritter 33 M 25:07 8:05
9 210 812 Dan Ellis 34 M 25:59 8:22
10 328 141 Scott Brandell 30 M Dewitt MI 29:49 9:36
11 394 684 Benjamin Bowes 32 M Redondo Beach CA 34:11 11:01
12 495 522 Michael Burton 33 M Charlotte NC 42:11 13:35
13 680 669 Michael Wortley 30 M 56:26 18:10


~~~~~~~~~~~~~ Female 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 125 528 Kendra Rice 33 F Rockford MI 23:36 7:36
2 165 285 Amy Kendall 33 F Grand Haven MI 24:42 7:57
3 183 168 Megan Cole 33 F Petoskey MI 25:23 8:11
4 200 297 Jill Kreuze 30 F Grand Rapids MI 25:46 8:18
5 230 744 Jami Grant 30 F 26:24 8:30
6 241 176 Nancy Dawson 31 F Traverse City MI 26:41 8:36
7 248 725 Lisa Hilley 32 F 26:46 8:37
8 272 555 Renee Stridiron 34 F Redford MI 27:32 8:52
9 276 140 Kelly Brandell 30 F Dewitt MI 27:36 8:53
10 283 519 Juli Weir 32 F 28:03 9:02
11 286 567 Sara McIntyre 32 F 28:08 9:04
12 301 387 Kim Rendz 32 F Traverse City MI 28:41 9:14
13 334 153 Jenika Burden 31 F Traverse City MI 30:05 9:41
14 339 489 Cindy West 34 F Leesburg VA 30:25 9:48
15 348 721 Sarah Ward 33 F 30:38 9:52
16 370 531 Liz Deimel 32 F Jenison MI 32:13 10:23
17 371 637 Kimberly Fisher 33 F Chicago IL 32:15 10:23
18 382 478 Angie Watkins 31 F Traverse City MI 32:52 10:35
19 384 647 Jay Williams 34 F 32:55 10:36
20 416 846 Kory Felker 32 F 35:23 11:24
21 445 492 Rebekah Willson 32 F East Jordan MI 38:17 12:20
22 477 689 Bobbi Hudson 34 F Traverse City MI 40:45 13:07
23 479 544 Juliet Durbin 33 F Mt. Prospect IL 40:47 13:08


~~~~~~~~~~~~~ Male 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 3 172 Trevor Darnell 35 M Rapid City MI 16:51 5:26
2 21 226 Robert Garrow 39 M Rapid City MI 18:50 6:04
3 35 507 Alan Siebenthaler 38 M 20:06 6:29
4 36 413 Ed Schindler 38 M Elk Rapids MI 20:12 6:30
5 54 464 John Treter 37 M Birmingham MI 20:59 6:46
6 67 162 Jon Chaisson 39 M North Richland Hi TX 21:36 6:58
7 96 600 Al Vasquez 39 M 22:31 7:15
8 174 239 Chad Gruenwald 39 M Holly MI 24:56 8:02
9 175 733 Brett Anderson 37 M 24:57 8:02
10 176 175 Jim Dawson 36 M Traverse City MI 24:59 8:03
11 178 120 Alan Bell 35 M Davisburg MI 25:15 8:08
12 216 117 Garrick Beachly 36 M Traverse City MI 26:10 8:26
13 217 349 Scott Moore 37 M Williamsburg MI 26:12 8:26
14 231 305 Brian Lance 39 M Davisburg MI 26:25 8:31
15 234 705 Tim Spahr 36 M Peru IN 26:28 8:31
16 252 273 Aaron Isenhart 37 M Kewadin MI 26:53 8:40
17 288 374 Luke Price 38 M Elk Rapids MI 28:11 9:05
18 312 629 Jason Miller 37 M Traverse City MI 28:59 9:20
19 349 229 Patrick Gibson 39 M Fife Lake MI 30:39 9:52
20 350 646 Ryan Williams 35 M 30:42 9:53
21 358 861 Brett Graham 37 M 31:07 10:01
22 377 791 Jim Arehart 39 M 32:29 10:28
23 393 218 Nate Fowler 35 M Lowell MI 34:11 11:01
24 409 636 Brett Karhoff 37 M Howard City MI 35:06 11:18


~~~~~~~~~~~~~ Female 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 172 814 Dora Topolinski 38 F 24:51 8:00
2 184 110 Hillary Baker 38 F Otsego MI 25:25 8:11
3 196 279 Gretchen Jakubiak 36 F West Bloomfield MI 25:40 8:16
4 201 432 Jill Slagal 38 F Traverse City MI 25:50 8:19
5 243 729 Jennifer Treter 39 F Decatur GA 26:43 8:36
6 244 653 Molly Adams 38 F Atlanta GA 26:43 8:36
7 251 597 Debbie Kolarevic 39 F 26:51 8:39
8 253 462 Jessica Thompson 37 F Kewadin MI 26:56 8:40
9 256 736 Jodi Soper 38 F 26:57 8:41
10 259 335 Amanda McGrath 39 F Coto De Caza CA 27:10 8:45
11 265 508 Jennifer Siebenthaler 36 F Lexington KY 27:20 8:48
12 274 836 Jackie Allen 36 F Battle Creek MI 27:34 8:53
13 275 281 Amy Jenema 36 F Williamsburg MI 27:35 8:53
14 277 163 Michelle Chaisson 37 F Chicago IL 27:43 8:56
15 302 111 Margaret Baker 37 F Elk Rapids MI 28:47 9:16
16 308 412 Amy Schindler 38 F Elk Rapids MI 28:55 9:19
17 332 112 Donna Balazovic 38 F Lake Ann MI 30:03 9:41
18 368 516 Irene Kiefer 37 F 31:55 10:17
19 375 114 Angelica Banwell 35 F Alden MI 32:25 10:26
20 390 115 Charity Barnes 37 F Dexter MI 33:45 10:52
21 403 276 Kelly Isenhart 36 F Kewadin MI 34:47 11:12
22 423 121 Jill Bell 36 F Davisburg MI 35:53 11:33
23 434 257 Jennifer Helferich 37 F Williamsburg MI 36:47 11:51
24 447 343 Danielle Miller 35 F Walden NY 38:20 12:21
25 474 227 Katie Gibson 38 F Fife Lake MI 40:33 13:03


~~~~~~~~~~~~~ Male 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 24 605 Craig Ring 43 M Ipswich MI 19:01 6:07
2 28 728 Rusty Smith 43 M Decatur GA 19:12 6:11
3 70 505 Greg Jozwiak 44 M Midland MI 21:46 7:01
4 115 315 Mike Lipp 41 M Traverse City MI 23:28 7:33
5 119 438 Eric Stehouwer 40 M Traverse City MI 23:30 7:34
6 135 497 Matt Wynsma 43 M Suttons Bay MI 23:51 7:41
7 144 260 John Hetler 42 M Wilmette IL 24:05 7:45
8 149 183 Matt Devoe 44 M Schoolcraft MI 24:13 7:48
9 166 643 Vince Halek 43 M 24:44 7:58
10 190 571 Erik Savalox 41 M Plymouth MI 25:33 8:14
11 194 530 David Rice 42 M Rockford MI 25:36 8:15
12 204 401 Rich Roman 44 M Traverse City MI 25:54 8:20
13 281 222 Patrick Friedli 44 M Traverse City MI 27:50 8:58
14 311 562 Keith Conway 40 M 28:57 9:19
15 314 205 Mike Fifer 42 M Canton MI 29:10 9:24
16 383 703 Robert Steffes 44 M Midland MI 32:55 10:36
17 425 615 Chris Thompson 43 M Traverse City MI 36:04 11:37
18 455 601 Noel Peters 40 M 38:56 12:32


~~~~~~~~~~~~~ Female 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 108 259 Brenda Henige 41 F Williamsburg MI 23:16 7:30
2 111 158 Patti Carruth 43 F Traverse City MI 23:19 7:30
3 142 209 Laura Fisher 40 F Wilmette IL 24:02 7:44
4 146 338 Annette McMullen 44 F Williamsburg MI 24:07 7:46
5 202 727 Mary Schwietering 44 F 25:52 8:20
6 206 359 Amy Nyquist 40 F Plymouth MN 25:55 8:21
7 211 405 Kristin Sak 43 F Williamsburg MI 26:00 8:23
8 224 479 Terri Waugh 42 F Williamsburg MI 26:20 8:29
9 261 779 Kelly Judson 40 F Three Rivers MI 27:12 8:46
10 263 313 Anne Lipp 41 F Traverse City MI 27:17 8:47
11 292 454 Lissa Swazey 44 F Rapid City MI 28:19 9:07
12 299 426 Joann Shanteau 44 F Maineville OH 28:40 9:14
13 313 181 Kris Devoe 44 F Schoolcraft MI 29:00 9:20
14 318 310 Kathy Lee 44 F Elk Rapids MI 29:19 9:26
15 325 504 Holly Jozwiak 44 F Midland MI 29:34 9:31
16 331 415 Aimee Scollard 44 F Traverse City MI 30:02 9:40
17 333 192 Fawn Dunbar 44 F Dansville MI 30:03 9:41
18 346 231 Binney Girdler 40 F Kalamazoo MI 30:36 9:51
19 352 298 Diane Kuhn 44 F Traverse City MI 30:46 9:54
20 353 287 Barbara Kent 42 F Rockford MI 30:54 9:57
21 363 638 Terri Cain 43 F Grawn MI 31:39 10:12
22 367 235 Kim Gourlay 44 F Traverse City MI 31:53 10:16
23 373 198 Janet Emke 42 F Williamsburg MI 32:22 10:25
24 386 558 Coletta Dahm 42 F Bloomfield Hills MI 33:24 10:45
25 396 683 Lynette Starr 42 F Rapid City MI 34:20 11:03
26 399 860 Anne Newby 42 F 34:30 11:07
27 408 134 Kathy Bensley 44 F Schoolcraft MI 34:57 11:15
28 410 856 Jill Murphy 40 F 35:06 11:18
29 420 399 Karie Roman 44 F Traverse City MI 35:42 11:30
30 422 294 Kara Koeplin 41 F Kewadin MI 35:51 11:33
31 424 818 Becky Kevwiteh 43 F 35:54 11:34
32 433 491 Elizabeth Williams 44 F Traverse City MI 36:45 11:50
33 513 786 Kim Arehart 40 F 43:18 13:57
34 515 790 Maggie Antcliff 42 F 43:18 13:57
35 533 503 Chris Essnberg 42 F 44:19 14:16
36 647 441 Lisa Strine 44 F Elk Rapids MI 52:09 16:48


~~~~~~~~~~~~~ Male 45 - 49 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 2 566 Ron Zywicki 48 M 16:16 5:14
2 19 652 Todd Cawleey 45 M Atlanta GA 18:39 6:01
3 25 253 Rick Hawley 45 M East Jordan MI 19:01 6:08
4 46 288 Don Kessel 46 M Williamsburg MI 20:34 6:37
5 49 554 Jay Zammit 45 M Lathrup Village MI 20:37 6:39
6 51 132 Bob Bensley 47 M Schoolcraft MI 20:50 6:43
7 52 362 Danny Parshall 46 M Traverse City MI 20:52 6:43
8 65 845 Mary Whiting 45 M 21:32 6:56
9 75 147 Thomas Broekema 45 M Schoolcraft MI 21:52 7:03
10 109 788 David Hansen 46 M 23:17 7:30
11 122 865 Claude Watkins 49 M 23:34 7:36
12 131 513 Dan Murphy 47 M Williamsburg MI 23:45 7:39
13 155 109 Dan Baker 46 M Otsego MI 24:30 7:54
14 187 609 Mark Hoch 49 M Kewadin MI 25:30 8:13
15 227 461 Mark Thelen 48 M Williamsburg MI 26:23 8:30
16 240 675 Tom Burlee 45 M 26:40 8:35
17 245 299 Michael Kuhn 48 M Traverse City MI 26:44 8:37
18 273 207 Scott Finch 45 M Kewadin MI 27:34 8:53
19 324 805 Pat Donahue 48 M 29:29 9:30
20 343 196 Jeff Ehlers 46 M Neenah WI 30:32 9:50
21 395 821 Joe Vanderbosch 47 M 34:13 11:01
22 478 543 Steve Rotblatt 49 M Mt. Prospect IL 40:47 13:08


~~~~~~~~~~~~~ Female 45 - 49 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 154 799 Laura Danz 47 F D 24:28 7:53
2 160 197 Sandy Ehlers 46 F Neenah WI 24:35 7:55
3 279 580 Deb Anderson 45 F 27:48 8:57
4 285 663 Liz Thompson 48 F Traverse City MI 28:06 9:03
5 289 473 Stephanie Vanwinkle 47 F Williamsburg MI 28:14 9:05
6 297 823 Anne Cunningham 47 F 28:33 9:12
7 298 704 Karen Abbott 48 F Auburn CA 28:34 9:12
8 305 691 Kay Krenker 47 F Indianapolis IN 28:55 9:19
9 309 661 Dana Basilico 47 F 28:55 9:19
10 315 102 Karen Alpers 47 F Traverse City MI 29:18 9:26
11 326 542 Polly Bolt 48 F Rockford MI 29:36 9:32
12 330 152 Kris Bullock 47 F Bellaire MI 29:55 9:38
13 335 247 Martha Hammer 48 F Williamsburg MI 30:06 9:42
14 356 706 Jill Thompson 45 F Troy MI 31:06 10:01
15 364 430 Valeda Shelder 49 F Grawn MI 31:39 10:12
16 372 146 Rita Broekema 45 F Schoolcraft MI 32:20 10:25
17 380 745 Darlene Reimann 45 F 32:46 10:33
18 388 223 Patti Friedli 45 F Traverse City MI 33:31 10:48
19 391 627 Gail Kline-Figueroa 45 F Fenton MI 33:50 10:54
20 404 408 Mariana Sanford 47 F Williamsburg MI 34:48 11:12
21 421 776 Liz Carney 47 F Traverse City MI 35:45 11:31
22 460 752 Judith Hens 46 F Bloomfield MI 39:12 12:37
23 476 855 Heidi Coggeshall 47 F 40:43 13:07


~~~~~~~~~~~~~ Male 50 - 54 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 64 559 David Lark 50 M 21:31 6:56
2 71 124 Dan Bellingham 50 M Statesville NC 21:48 7:01
3 106 525 Don Marker 52 M Elk Rapids MI 23:13 7:29
4 110 595 Mark Hammerborg 51 M 23:18 7:30
5 140 448 Bill Sullivan 52 M Rapid City MI 24:00 7:44
6 151 379 Mike Reed 52 M Traverse City MI 24:21 7:51
7 212 213 Thomas Ford 52 M Traverse City MI 26:01 8:23
8 222 233 Michael Goddard 50 M Traverse City MI 26:18 8:28
9 249 632 Rowland Johnston 53 M Elk Rapids MI 26:48 8:38
10 300 429 Thomas Shelder 50 M Grawn MI 28:40 9:14
11 321 301 Martin Lagina 53 M Traverse City MI 29:23 9:28
12 376 842 Mike Shewchuck 51 M 32:28 10:27
13 405 768 Peter Kuhmuench 54 M Lansing MI 34:53 11:14


~~~~~~~~~~~~~ Female 50 - 54 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 114 726 Bailey 50 F 23:25 7:33
2 158 456 Mary Swift 53 F Traverse City MI 24:34 7:55
3 203 363 Ann Patton 53 F Williamsburg MI 25:53 8:20
4 267 843 Patricia Shewchuck 50 F 27:20 8:48
5 280 757 Dolly Cataldo 54 F 27:49 8:58
6 282 765 Antia Shaheen 50 F 27:50 8:58
7 307 800 Ann Krenker 52 F Elk Rapids MI 28:55 9:19
8 320 676 Myrna Cox 52 F 29:23 9:28
9 336 354 Barb Mosher 50 F Elk Rapids MI 30:06 9:42
10 338 300 M Olivia Lagina 53 F Traverse City MI 30:23 9:47
11 340 243 Deb Haebler 50 F Fife Lake MI 30:29 9:49
12 400 767 Terri Kuhmuench 52 F Lansing MI 34:34 11:08
13 426 819 Robin Merchant 51 F 36:04 11:37
14 428 827 Amy Lyons 50 F Troy MI 36:09 11:38
15 436 560 Connie Costa 50 F 37:05 11:56


~~~~~~~~~~~~~ Male 55 - 59 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 59 586 Randy Miner 55 M 21:13 6:50
2 66 537 Ben Labelle 57 M Williamsburg MI 21:34 6:57
3 72 293 Fred Koehler 55 M Harbor Springs MI 21:50 7:02
4 107 485 Steve Weldon 57 M Acme MI 23:13 7:29
5 136 568 Gary Chamberlin 55 M 23:52 7:41
6 145 611 Bob Whipple 55 M Ypsilanti MI 24:05 7:45
7 159 682 Tim Chappars 57 M Xenia OH 24:35 7:55
8 278 404 Bill Ryan 59 M Farmington Hills MI 27:45 8:56
9 362 103 Craig Anderson 56 M Ames IA 31:30 10:09
10 365 641 Craig Burns 55 M 31:44 10:13


~~~~~~~~~~~~~ Female 55 - 59 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 254 108 Vickie Avery 58 F Bellaire MI 26:56 8:40
2 341 320 Deb Lynch 57 F Elk Rapids MI 30:31 9:50
3 378 604 Debbie Anderson 55 F Traverse City MI 32:40 10:31
4 438 395 Dianne Richter 59 F Elk Rapids MI 37:20 12:01
5 449 283 Laura Kailing 56 F Suttons Bay MI 38:21 12:21
6 468 388 Rebecca Reynolds 56 F Williamsburg MI 40:06 12:55


~~~~~~~~~~~~~ Male 60's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 138 524 Tom Henderson 61 M 24:00 7:44
2 164 337 Mike McIntyre 61 M Kewadin MI 24:39 7:56
3 173 548 David Bartel 65 M Dearborn MI 24:52 8:01
4 186 742 Rod Hosman 60 M 25:29 8:13
5 197 802 Tony Wittbrodt 62 M Elk Rapids MI 25:41 8:16
6 209 107 Christopher Avery 60 M Bellaire MI 25:58 8:22
7 239 469 Ken Vanderberg 67 M Hersey MI 26:37 8:34
8 284 455 Bill Swift 66 M Traverse City MI 28:06 9:03
9 323 794 Chuch Thiel 67 M 29:29 9:30
10 347 208 Joseph Fisher 64 M Elk Rapids MI 30:36 9:51
11 366 482 Bill Weiss 61 M Alden MI 31:50 10:15
12 430 440 Robert Straw 62 M Elk Rapids MI 36:20 11:42
13 442 592 Andre Dejager 63 M 37:40 12:08


~~~~~~~~~~~~~ Female 60's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 427 509 Margueritte Way 62 F 36:07 11:38
2 431 202 Marlene Farmer 62 F Williamsburg MI 36:25 11:44
3 461 468 Barb Vanderberg 66 F Hersey MI 39:21 12:40
4 489 332 Beverly McCaw 62 F Williamsburg MI 41:40 13:25
5 628 868 Laura Stanphardt 60 F 50:49 16:22


~~~~~~~~~~~~~ Male 70's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 225 772 Paul Shepard 72 M Eastport MI 26:22 8:30
2 379 339 Stuart Merillat 76 M Elk Rapids MI 32:42 10:32
3 415 319 Richard Lunquist 72 M Pompano Beach FL 35:15 11:21


~~~~~~~~~~~~~ Female 70's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 80 & Over Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 448 200 Bob Esford 80 M Petoskey MI 38:20 12:21
2 507 863 Irving Hill 81 M 42:32 13:42


~~~~~~~~~~~~~ Female 80 & Over Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 7 699 ? ? 0 M 17:32 5:39


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====




2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 496 Ben Wynsma 17 M Suttons Bay MI 16:09 5:12
2 566 Ron Zywicki 48 M 16:16 5:14
3 172 Trevor Darnell 35 M Rapid City MI 16:51 5:26
4 371 Spencer Pioszak 17 M Williamston MI 16:55 5:27
5 793 Ted Fackler 26 M Grand Rapids MI 17:12 5:32
6 695 Luke Tenhopen 24 M Grand Rapids MI 17:14 5:33
7 699 ? ? 0 M 17:32 5:39
8 457 Andrew Syrek 17 M Williamston MI 17:40 5:42
9 459 Kevin Tarras 26 M Grawn MI 17:45 5:43
10 101 James Alpers 17 M Traverse City MI 17:48 5:44
11 612 Benjamin Holsinger 24 M Elk Rapids MI 17:50 5:45
12 282 Max Johnson 14 M Acme MI 18:06 5:50
13 834 Matt Moss 16 M 18:19 5:54
14 272 Kyle Hresko 17 M Flushing MI 18:23 5:55
15 839 Mark Jasinski 17 M 18:30 5:58
16 670 Jordan Becker 16 M 18:32 5:58
17 769 Michael O'Shaughnessey 22 M Elk Rapids MI 18:36 5:59
18 284 Kyle Keil 28 M Mancelona MI 18:37 6:00
19 652 Todd Cawleey 45 M Atlanta GA 18:39 6:01
20 766 Pat Janisse 17 M 18:50 6:04
21 226 Robert Garrow 39 M Rapid City MI 18:50 6:04
22 252 Luke Hawley 15 M East Jordan MI 18:57 6:06
23 672 Kelcie Severson 18 F Rockford MI 19:00 6:07
24 605 Craig Ring 43 M Ipswich MI 19:01 6:07
25 253 Rick Hawley 45 M East Jordan MI 19:01 6:08
26 312 Alex Lipp 15 M Traverse City MI 19:05 6:09
27 447 Sam Sukovich 17 M Williamston MI 19:11 6:11
28 728 Rusty Smith 43 M Decatur GA 19:12 6:11
29 303 Vernon Lalone 18 M Kewadin MI 19:42 6:21
30 452 Dylan Sundberg 15 M Williamsburg MI 19:42 6:21
31 529 Rob Howie 31 M Grand Rapids MI 19:43 6:21
32 427 Michael Shelder 16 M Grawn MI 19:47 6:23
33 304 Danyle Lambert 27 M Traverse City MI 19:50 6:23
34 466 Alison Tuuk 19 F Grand Rapids MI 19:50 6:23
35 507 Alan Siebenthaler 38 M 20:06 6:29
36 413 Ed Schindler 38 M Elk Rapids MI 20:12 6:30
37 424 Michael Shaheen 19 M Elk Rapids MI 20:13 6:31
38 421 Katherine Shaheen 15 F Elk Rapids MI 20:14 6:31
39 266 Alex Houston 14 M Traverse City MI 20:21 6:33
40 486 Joseph Wendorf 14 M Ann Arbor MI 20:24 6:34
41 437 Simon Sprunger 14 M Berne IN 20:25 6:35
42 219 Andrew Fox 18 M Mesick MI 20:26 6:35
43 495 Thad Winkle 19 M Grand Rapids MI 20:27 6:35
44 264 Tuck Hogarth 17 M Williamsburg MI 20:29 6:36
45 220 Joe Friedli 14 M Traverse City MI 20:33 6:37
46 288 Don Kessel 46 M Williamsburg MI 20:34 6:37
47 535 Michael Reed 14 M Marysville OH 20:34 6:38
48 149 Zane Brooks 12 M Frankfort MI 20:37 6:39
49 554 Jay Zammit 45 M Lathrup Village MI 20:37 6:39
50 798 Maddy Danz 14 F 20:48 6:42

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 2
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
51 132 Bob Bensley 47 M Schoolcraft MI 20:50 6:43
52 362 Danny Parshall 46 M Traverse City MI 20:52 6:43
53 608 Josh Wojan 13 M East Jordan MI 20:56 6:45
54 464 John Treter 37 M Birmingham MI 20:59 6:46
55 585 Paul Gossett 18 M 21:00 6:46
56 291 Dan Knapper 20 M Clarkston MI 21:01 6:46
57 747 Travis Smith 16 M 21:11 6:49
58 145 Krista Broekema 16 F Schoolcraft MI 21:13 6:50
59 586 Randy Miner 55 M 21:13 6:50
60 451 Matt Sullivan 16 M Rapid City MI 21:25 6:54
61 329 Jessica Mason 28 F Traverse City MI 21:27 6:55
62 696 Jarrett Martin 23 M Kalkaska MI 21:28 6:55
63 500 Dylan Zachman 20 M Suttons Bay MI 21:30 6:56
64 559 David Lark 50 M 21:31 6:56
65 845 Mary Whiting 45 M 21:32 6:56
66 537 Ben Labelle 57 M Williamsburg MI 21:34 6:57
67 162 Jon Chaisson 39 M North Richland Hi TX 21:36 6:58
68 258 Maria Hendrikse 20 F Grand Rapids MI 21:39 6:58
69 783 Patrick Walz 16 M Berea OH 21:40 6:59
70 505 Greg Jozwiak 44 M Midland MI 21:46 7:01
71 124 Dan Bellingham 50 M Statesville NC 21:48 7:01
72 293 Fred Koehler 55 M Harbor Springs MI 21:50 7:02
73 563 Rowan Estenik 14 F 21:50 7:02
74 127 Dwight Bellingham 21 M Statesville NC 21:50 7:02
75 147 Thomas Broekema 45 M Schoolcraft MI 21:52 7:03
76 709 Tarah Thompson 15 F Troy MI 21:52 7:03
77 420 James Shaheen 22 M Elk Rapids MI 21:56 7:04
78 182 Leah Devoe 16 F Schoolcraft MI 21:57 7:04
79 376 Chris Ramee 24 M Bloomfield Hills MI 21:58 7:05
80 194 Alex Ehlers 15 M Neenah WI 21:58 7:05
81 831 Madeline Sciarini 16 F Haslett MI 21:59 7:05
82 314 Erin Lipp 12 F Traverse City MI 22:01 7:06
83 631 Erica Westbrook 14 F Boyne Falls MI 22:02 7:06
84 649 Dudley Dawson 34 M 22:09 7:08
85 245 Bethany Hammer 20 F Williamsburg MI 22:10 7:08
86 751 Jason Johnson 34 M Traverse City MI 22:10 7:09
87 434 David Sneller 24 M Grand Rapids MI 22:11 7:09
88 644 Yousef Abdul-Wahab 20 M 22:12 7:09
89 361 Maggie O'Reilly Treter 17 F Birmingham MI 22:15 7:10
90 866 Ian Cleary 13 M Farmington Hill MI 22:16 7:11
91 806 Spenceer Lapointe 14 M 22:21 7:12
92 810 Nathan Lloyd 14 M 22:22 7:12
93 660 David Lyons 20 M 22:24 7:13
94 389 Andrew Ricci 19 M Berkley MI 22:29 7:15
95 123 Dalyn Bellingham 17 M Statesville NC 22:30 7:15
96 600 Al Vasquez 39 M 22:31 7:15
97 841 Hannah Keyser 12 F 22:32 7:16
98 828 Anthony Sciarini 12 M Haslett MI 22:34 7:16
99 822 Jory Vanderbosch 15 F 22:39 7:18
100 170 Alex Cortez 20 M Grand Rapids MI 22:42 7:19

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 3
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
101 735 Gweynne Hamilton 27 F 22:56 7:23
102 467 Kelli Vander Laan 20 F Grand Rapids MI 22:57 7:24
103 403 Faun Rubert 29 F Kewadin MI 23:03 7:25
104 553 Shane Dine 34 M Grawn MI 23:05 7:26
105 488 Jessica Wenger 21 F Traverse City MI 23:09 7:28
106 525 Don Marker 52 M Elk Rapids MI 23:13 7:29
107 485 Steve Weldon 57 M Acme MI 23:13 7:29
108 259 Brenda Henige 41 F Williamsburg MI 23:16 7:30
109 788 David Hansen 46 M 23:17 7:30
110 595 Mark Hammerborg 51 M 23:18 7:30
111 158 Patti Carruth 43 F Traverse City MI 23:19 7:30
112 494 Sarah Winkle 25 F Grand Rapids MI 23:20 7:31
113 188 McKenzie Domine 15 M Traverse City MI 23:25 7:32
114 726 Bailey 50 F 23:25 7:33
115 315 Mike Lipp 41 M Traverse City MI 23:28 7:33
116 211 Ellen Flatley 25 F Okemos MI 23:28 7:33
117 204 Kyle Faulkner 13 M Saint Joseph MI 23:28 7:33
118 385 Mark Reimann 11 M Troy MI 23:29 7:34
119 438 Eric Stehouwer 40 M Traverse City MI 23:30 7:34
120 598 Chris Kolarevic 10 M 23:31 7:35
121 481 Bennett Weckler 16 M Traverse City MI 23:33 7:35
122 865 Claude Watkins 49 M 23:34 7:36
123 520 Jared Kohler 24 M 23:35 7:36
124 666 Sarah Lambert 16 F 23:35 7:36
125 528 Kendra Rice 33 F Rockford MI 23:36 7:36
126 692 Chris Vandenburg 24 M East Grand Rapids MI 23:41 7:38
127 221 Luke Friedli 17 M Traverse City MI 23:42 7:38
128 418 Trevor Sepanik 10 M Traverse City MI 23:43 7:38
129 659 Brent Drapper 22 M 23:44 7:39
130 383 Michael Reese 28 M Mishawaka IN 23:45 7:39
131 513 Dan Murphy 47 M Williamsburg MI 23:45 7:39
132 648 Craig Salveta 25 M 23:47 7:40
133 419 Tyler Sepanik 11 M Traverse City MI 23:49 7:40
134 471 Sydney Vandeveer 17 F Williamsburg MI 23:49 7:40
135 497 Matt Wynsma 43 M Suttons Bay MI 23:51 7:41
136 568 Gary Chamberlin 55 M 23:52 7:41
137 169 Lucas Corona 14 M Traverse City MI 23:54 7:42
138 524 Tom Henderson 61 M 24:00 7:44
139 246 Lisa Hammer 24 F Grand Rapids MI 24:00 7:44
140 448 Bill Sullivan 52 M Rapid City MI 24:00 7:44
141 775 Rachael Carney 25 F Traverse City MI 24:01 7:44
142 209 Laura Fisher 40 F Wilmette IL 24:02 7:44
143 778 Dakota Porter 13 M Traverse City MI 24:03 7:45
144 260 John Hetler 42 M Wilmette IL 24:05 7:45
145 611 Bob Whipple 55 M Ypsilanti MI 24:05 7:45
146 338 Annette McMullen 44 F Williamsburg MI 24:07 7:46
147 414 Thresa Schultz 29 F Traverse City MI 24:11 7:47
148 180 Davis Devoe 11 M Schoolcraft MI 24:13 7:48
149 183 Matt Devoe 44 M Schoolcraft MI 24:13 7:48
150 564 Kyfer Hannery 18 M 24:19 7:50

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 4
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
151 379 Mike Reed 52 M Traverse City MI 24:21 7:51
152 177 Jenna De Voogd 20 F Grand Rapids MI 24:25 7:52
153 290 Tobin Knapp 31 M Grand Rapids MI 24:25 7:52
154 799 Laura Danz 47 F D 24:28 7:53
155 109 Dan Baker 46 M Otsego MI 24:30 7:54
156 366 Justin Perrone 31 M Brighton MI 24:31 7:54
157 125 Daniel Bellingham 14 M Statesville NC 24:32 7:54
158 456 Mary Swift 53 F Traverse City MI 24:34 7:55
159 682 Tim Chappars 57 M Xenia OH 24:35 7:55
160 197 Sandy Ehlers 46 F Neenah WI 24:35 7:55
161 330 Diana Matuszak 15 F Traverse City MI 24:38 7:56
162 356 Christianna Nicholson 20 F Grand Rapids MI 24:38 7:56
163 724 Caitlin Prins 20 F 24:38 7:56
164 337 Mike McIntyre 61 M Kewadin MI 24:39 7:56
165 285 Amy Kendall 33 F Grand Haven MI 24:42 7:57
166 643 Vince Halek 43 M 24:44 7:58
167 251 Gabe Hawley 12 M East Jordan MI 24:44 7:58
168 506 Bailey Ray 15 F Traverse City MI 24:46 7:59
169 552 Tiffany Smith 26 F Kingsley MI 24:47 7:59
170 476 Elle Warren 9 F Traverse City MI 24:47 7:59
171 328 Christopher Martin 32 M Traverse City MI 24:48 7:59
172 814 Dora Topolinski 38 F 24:51 8:00
173 548 David Bartel 65 M Dearborn MI 24:52 8:01
174 239 Chad Gruenwald 39 M Holly MI 24:56 8:02
175 733 Brett Anderson 37 M 24:57 8:02
176 175 Jim Dawson 36 M Traverse City MI 24:59 8:03
177 694 Nathan Ritter 33 M 25:07 8:05
178 120 Alan Bell 35 M Davisburg MI 25:15 8:08
179 707 Kirsten Thompson 14 F Troy MI 25:17 8:09
180 278 Lukas Jacob 13 M Waterford MI 25:17 8:09
181 393 Alison Rice 16 F Sanford MI 25:18 8:09
182 634 Kyle Mason 25 M Traverse City MI 25:22 8:10
183 168 Megan Cole 33 F Petoskey MI 25:23 8:11
184 110 Hillary Baker 38 F Otsego MI 25:25 8:11
185 702 Sarah Szymanski 24 F Philidelphia PA 25:27 8:12
186 742 Rod Hosman 60 M 25:29 8:13
187 609 Mark Hoch 49 M Kewadin MI 25:30 8:13
188 144 Kelsey Broekema 13 F Schoolcraft MI 25:31 8:13
189 807 Camereon Burke 11 M 25:32 8:13
190 571 Erik Savalox 41 M Plymouth MI 25:33 8:14
191 274 Danielle Isenhart 20 F Elk Rapids MI 25:34 8:14
192 398 Joshua Roman 11 M Traverse City MI 25:34 8:14
193 498 Sam Wynsma 12 M Suttons Bay MI 25:36 8:15
194 530 David Rice 42 M Rockford MI 25:36 8:15
195 829 Maria Sciarini 24 F Haslett MI 25:36 8:15
196 279 Gretchen Jakubiak 36 F West Bloomfield MI 25:40 8:16
197 802 Tony Wittbrodt 62 M Elk Rapids MI 25:41 8:16
198 678 Nick Tomaska 26 M 25:41 8:16
199 616 Max Thompson 12 M Traverse City MI 25:44 8:17
200 297 Jill Kreuze 30 F Grand Rapids MI 25:46 8:18

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 5
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
201 432 Jill Slagal 38 F Traverse City MI 25:50 8:19
202 727 Mary Schwietering 44 F 25:52 8:20
203 363 Ann Patton 53 F Williamsburg MI 25:53 8:20
204 401 Rich Roman 44 M Traverse City MI 25:54 8:20
205 402 Tristen Roman 13 M Traverse City MI 25:54 8:21
206 359 Amy Nyquist 40 F Plymouth MN 25:55 8:21
207 589 Patrick Briening 19 M 25:57 8:22
208 367 Rachel Perrone 28 F Brighton MI 25:57 8:22
209 107 Christopher Avery 60 M Bellaire MI 25:58 8:22
210 812 Dan Ellis 34 M 25:59 8:22
211 405 Kristin Sak 43 F Williamsburg MI 26:00 8:23
212 213 Thomas Ford 52 M Traverse City MI 26:01 8:23
213 318 Anders Lund 15 M Petaluma CA 26:05 8:24
214 642 Leah Harrington 18 F 26:08 8:25
215 715 Jessica Marks 18 F 26:08 8:25
216 117 Garrick Beachly 36 M Traverse City MI 26:10 8:26
217 349 Scott Moore 37 M Williamsburg MI 26:12 8:26
218 625 Jacob Fedrigan 12 M Williamsburg MI 26:12 8:26
219 133 Jackson Bensley 13 M Schoolcraft MI 26:14 8:27
220 572 Sean Spurlock 16 M Milford OH 26:17 8:28
221 480 Shannon Weaver 14 F Traverse City MI 26:17 8:28
222 233 Michael Goddard 50 M Traverse City MI 26:18 8:28
223 862 Spencer Keating 13 M 26:18 8:28
224 479 Terri Waugh 42 F Williamsburg MI 26:20 8:29
225 772 Paul Shepard 72 M Eastport MI 26:22 8:30
226 302 Ben Lalone 17 M Kewadin MI 26:23 8:30
227 461 Mark Thelen 48 M Williamsburg MI 26:23 8:30
228 723 Sarah Bratt 19 F 26:24 8:30
229 184 Sadie Devoe 13 F Schoolcraft MI 26:24 8:30
230 744 Jami Grant 30 F 26:24 8:30
231 305 Brian Lance 39 M Davisburg MI 26:25 8:31
232 512 Jared Davis 10 M 26:27 8:31
233 306 Tyson Lance 8 M Davisburg MI 26:27 8:31
234 705 Tim Spahr 36 M Peru IN 26:28 8:31
235 826 Patrick Lyons 19 M Troy MI 26:31 8:32
236 296 Deanne Kreuze 22 F Grand Rapids MI 26:31 8:32
237 475 Ava Warren 7 F Traverse City MI 26:33 8:33
238 185 Amanda Devoogd 20 F Grand Rapids MI 26:37 8:34
239 469 Ken Vanderberg 67 M Hersey MI 26:37 8:34
240 675 Tom Burlee 45 M 26:40 8:35
241 176 Nancy Dawson 31 F Traverse City MI 26:41 8:36
242 784 Chris Walz 21 M Berea OH 26:42 8:36
243 729 Jennifer Treter 39 F Decatur GA 26:43 8:36
244 653 Molly Adams 38 F Atlanta GA 26:43 8:36
245 299 Michael Kuhn 48 M Traverse City MI 26:44 8:37
246 594 Linden Ebeliy 10 F 26:45 8:37
247 206 Montgomory Finch 11 M Kewadin MI 26:45 8:37
248 725 Lisa Hilley 32 F 26:46 8:37
249 632 Rowland Johnston 53 M Elk Rapids MI 26:48 8:38
250 674 Henry Menn 12 M 26:49 8:38

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 6
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
251 597 Debbie Kolarevic 39 F 26:51 8:39
252 273 Aaron Isenhart 37 M Kewadin MI 26:53 8:40
253 462 Jessica Thompson 37 F Kewadin MI 26:56 8:40
254 108 Vickie Avery 58 F Bellaire MI 26:56 8:40
255 556 Jessica Dahm 14 F Bloomfield Hills MI 26:56 8:41
256 736 Jodi Soper 38 F 26:57 8:41
257 789 Frances Hansen 11 F Zurich, Switzerla 27:04 8:43
258 741 Carrie Hosman 26 F 27:08 8:44
259 335 Amanda McGrath 39 F Coto De Caza CA 27:10 8:45
260 348 Kristin Molby 29 F Bellaire MI 27:11 8:45
261 779 Kelly Judson 40 F Three Rivers MI 27:12 8:46
262 309 Spencer Lebel 13 M Dimondale MI 27:13 8:46
263 313 Anne Lipp 41 F Traverse City MI 27:17 8:47
264 517 Nate Meckes 26 M 27:19 8:48
265 508 Jennifer Siebenthaler 36 F Lexington KY 27:20 8:48
266 701 Caitlin McCaghy 11 F 27:20 8:48
267 843 Patricia Shewchuck 50 F 27:20 8:48
268 690 Kim Verhagen 21 F Monee IL 27:22 8:49
269 201 Danielle Fahl 21 F Rapid City MI 27:22 8:49
270 840 Madeleine Maguire 23 F 27:28 8:51
271 555 Renee Stridiron 34 F Redford MI 27:32 8:52
272 207 Scott Finch 45 M Kewadin MI 27:34 8:53
273 836 Jackie Allen 36 F Battle Creek MI 27:34 8:53
274 281 Amy Jenema 36 F Williamsburg MI 27:35 8:53
275 140 Kelly Brandell 30 F Dewitt MI 27:36 8:53
276 163 Michelle Chaisson 37 F Chicago IL 27:43 8:56
277 404 Bill Ryan 59 M Farmington Hills MI 27:45 8:56
278 580 Deb Anderson 45 F 27:48 8:57
279 757 Dolly Cataldo 54 F 27:49 8:58
280 222 Patrick Friedli 44 M Traverse City MI 27:50 8:58
281 765 Antia Shaheen 50 F 27:50 8:58
282 519 Juli Weir 32 F 28:03 9:02
283 455 Bill Swift 66 M Traverse City MI 28:06 9:03
284 663 Liz Thompson 48 F Traverse City MI 28:06 9:03
285 567 Sara McIntyre 32 F 28:08 9:04
286 570 Gunnar Savalox 14 M Plymouth MI 28:09 9:04
287 374 Luke Price 38 M Elk Rapids MI 28:11 9:05
288 473 Stephanie Vanwinkle 47 F Williamsburg MI 28:14 9:05
289 472 Claire Vanwinkle 17 F Williamsburg MI 28:15 9:06
290 450 Katie Sullivan 22 F Rapid City MI 28:18 9:07
291 454 Lissa Swazey 44 F Rapid City MI 28:19 9:07
292 858 Julia Newby 11 F 28:19 9:07
293 186 Lindsey Dickinson 27 F London 28:22 9:08
294 515 Christopher Robertson 27 M 28:27 9:10
295 136 Trevor Blesma 14 M Elk Rapids MI 28:28 9:10
296 823 Anne Cunningham 47 F 28:33 9:12
297 704 Karen Abbott 48 F Auburn CA 28:34 9:12
298 426 Joann Shanteau 44 F Maineville OH 28:40 9:14
299 429 Thomas Shelder 50 M Grawn MI 28:40 9:14
300 387 Kim Rendz 32 F Traverse City MI 28:41 9:14

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 7
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
301 111 Margaret Baker 37 F Elk Rapids MI 28:47 9:16
302 255 Guy Heger 12 M Williamsburg MI 28:48 9:16
303 129 Kassandra Bellingham 19 F Statesville NC 28:48 9:17
304 691 Kay Krenker 47 F Indianapolis IN 28:55 9:19
305 800 Ann Krenker 52 F Elk Rapids MI 28:55 9:19
306 412 Amy Schindler 38 F Elk Rapids MI 28:55 9:19
307 661 Dana Basilico 47 F 28:55 9:19
308 777 Garret Porter 10 M Traverse City MI 28:56 9:19
309 562 Keith Conway 40 M 28:57 9:19
310 629 Jason Miller 37 M Traverse City MI 28:59 9:20
311 181 Kris Devoe 44 F Schoolcraft MI 29:00 9:20
312 205 Mike Fifer 42 M Canton MI 29:10 9:24
313 102 Karen Alpers 47 F Traverse City MI 29:18 9:26
314 511 Stephanie Kreuze 26 F 29:18 9:26
315 148 Payton Brooks 9 F Frankfort MI 29:19 9:26
316 310 Kathy Lee 44 F Elk Rapids MI 29:19 9:26
317 174 Megan Davis 18 F Saginaw MI 29:22 9:27
318 676 Myrna Cox 52 F 29:23 9:28
319 301 Martin Lagina 53 M Traverse City MI 29:23 9:28
320 677 Ashley Dobbs 25 F 29:24 9:28
321 794 Chuch Thiel 67 M 29:29 9:30
322 805 Pat Donahue 48 M 29:29 9:30
323 504 Holly Jozwiak 44 F Midland MI 29:34 9:31
324 542 Polly Bolt 48 F Rockford MI 29:36 9:32
325 234 Jack Gourlay 14 M Traverse City MI 29:45 9:35
326 141 Scott Brandell 30 M Dewitt MI 29:49 9:36
327 173 Kaylee Davis 20 F Saginaw MI 29:50 9:36
328 152 Kris Bullock 47 F Bellaire MI 29:55 9:38
329 415 Aimee Scollard 44 F Traverse City MI 30:02 9:40
330 112 Donna Balazovic 38 F Lake Ann MI 30:03 9:41
331 192 Fawn Dunbar 44 F Dansville MI 30:03 9:41
332 153 Jenika Burden 31 F Traverse City MI 30:05 9:41
333 247 Martha Hammer 48 F Williamsburg MI 30:06 9:42
334 354 Barb Mosher 50 F Elk Rapids MI 30:06 9:42
335 526 Kayla Kuffner 17 F Dearborn MI 30:16 9:45
336 300 M Olivia Lagina 53 F Traverse City MI 30:23 9:47
337 489 Cindy West 34 F Leesburg VA 30:25 9:48
338 243 Deb Haebler 50 F Fife Lake MI 30:29 9:49
339 320 Deb Lynch 57 F Elk Rapids MI 30:31 9:50
340 617 Jacob Thompson 9 M Traverse City MI 30:31 9:50
341 196 Jeff Ehlers 46 M Neenah WI 30:32 9:50
342 195 Erica Ehlers 20 F Neenah WI 30:32 9:50
343 228 Michael Gibson 7 M Fife Lake MI 30:34 9:51
344 231 Binney Girdler 40 F Kalamazoo MI 30:36 9:51
345 208 Joseph Fisher 64 M Elk Rapids MI 30:36 9:51
346 721 Sarah Ward 33 F 30:38 9:52
347 229 Patrick Gibson 39 M Fife Lake MI 30:39 9:52
348 646 Ryan Williams 35 M 30:42 9:53
349 590 Mariah Bensley 11 F 30:44 9:54
350 298 Diane Kuhn 44 F Traverse City MI 30:46 9:54

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 8
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
351 287 Barbara Kent 42 F Rockford MI 30:54 9:57
352 178 Eden Denton 15 F Traverse City MI 30:57 9:58
353 574 James Spano 12 M 31:04 10:00
354 706 Jill Thompson 45 F Troy MI 31:06 10:01
355 708 Ian Thompson 9 M Troy MI 31:07 10:01
356 861 Brett Graham 37 M 31:07 10:01
357 844 Elizaeth Shewchuck 20 F 31:10 10:02
358 199 Kate Esckilsen 29 F Elk Rapids MI 31:17 10:04
359 390 Christina Ricci 16 F Berkley MI 31:19 10:05
360 103 Craig Anderson 56 M Ames IA 31:30 10:09
361 638 Terri Cain 43 F Grawn MI 31:39 10:12
362 430 Valeda Shelder 49 F Grawn MI 31:39 10:12
363 641 Craig Burns 55 M 31:44 10:13
364 482 Bill Weiss 61 M Alden MI 31:50 10:15
365 235 Kim Gourlay 44 F Traverse City MI 31:53 10:16
366 516 Irene Kiefer 37 F 31:55 10:17
367 531 Liz Deimel 32 F Jenison MI 32:13 10:23
368 637 Kimberly Fisher 33 F Chicago IL 32:15 10:23
369 146 Rita Broekema 45 F Schoolcraft MI 32:20 10:25
370 198 Janet Emke 42 F Williamsburg MI 32:22 10:25
371 483 Will Weiss 28 M Alden MI 32:24 10:26
372 114 Angelica Banwell 35 F Alden MI 32:25 10:26
373 842 Mike Shewchuck 51 M 32:28 10:27
374 791 Jim Arehart 39 M 32:29 10:28
375 604 Debbie Anderson 55 F Traverse City MI 32:40 10:31
376 339 Stuart Merillat 76 M Elk Rapids MI 32:42 10:32
377 745 Darlene Reimann 45 F 32:46 10:33
378 428 Rachael Shelder 22 F Grawn MI 32:47 10:34
379 478 Angie Watkins 31 F Traverse City MI 32:52 10:35
380 703 Robert Steffes 44 M Midland MI 32:55 10:36
381 647 Jay Williams 34 F 32:55 10:36
382 867 Nicole Curtin 20 F 33:09 10:40
383 558 Coletta Dahm 42 F Bloomfield Hills MI 33:24 10:45
384 576 Molly Hitchens 9 F 33:26 10:46
385 223 Patti Friedli 45 F Traverse City MI 33:31 10:48
386 115 Charity Barnes 37 F Dexter MI 33:45 10:52
387 627 Gail Kline-Figueroa 45 F Fenton MI 33:50 10:54
388 510 Marlie Fowler 8 F 34:11 11:01
389 218 Nate Fowler 35 M Lowell MI 34:11 11:01
390 684 Benjamin Bowes 32 M Redondo Beach CA 34:11 11:01
391 821 Joe Vanderbosch 47 M 34:13 11:01
392 683 Lynette Starr 42 F Rapid City MI 34:20 11:03
393 407 Hannah Sanford 20 F Williamsburg MI 34:23 11:04
394 857 Kaeli Stayer 11 F 34:30 11:07
395 860 Anne Newby 42 F 34:30 11:07
396 767 Terri Kuhmuench 52 F Lansing MI 34:34 11:08
397 700 Molly McCaghy 8 F 34:40 11:10
398 276 Kelly Isenhart 36 F Kewadin MI 34:47 11:12
399 408 Mariana Sanford 47 F Williamsburg MI 34:48 11:12
400 768 Peter Kuhmuench 54 M Lansing MI 34:53 11:14

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 9
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
401 591 Bekah Bensley 10 F 34:56 11:15
402 392 Nicholas Ricci 14 M Berkley MI 34:57 11:15
403 134 Kathy Bensley 44 F Schoolcraft MI 34:57 11:15
404 636 Brett Karhoff 37 M Howard City MI 35:06 11:18
405 856 Jill Murphy 40 F 35:06 11:18
406 603 Lauren Bensley 15 F Traverse City MI 35:12 11:20
407 135 Katilee Bensley 16 F Schoolcraft MI 35:13 11:20
408 319 Richard Lunquist 72 M Pompano Beach FL 35:15 11:21
409 846 Kory Felker 32 F 35:23 11:24
410 847 Sara Looney 27 F 35:24 11:24
411 442 Nick Strine 13 M Elk Rapids MI 35:40 11:29
412 400 Mikayla Roman 8 F Traverse City MI 35:42 11:30
413 399 Karie Roman 44 F Traverse City MI 35:42 11:30
414 776 Liz Carney 47 F Traverse City MI 35:45 11:31
415 294 Kara Koeplin 41 F Kewadin MI 35:51 11:33
416 121 Jill Bell 36 F Davisburg MI 35:53 11:33
417 818 Becky Kevwiteh 43 F 35:54 11:34
418 615 Chris Thompson 43 M Traverse City MI 36:04 11:37
419 819 Robin Merchant 51 F 36:04 11:37
420 509 Margueritte Way 62 F 36:07 11:38
421 827 Amy Lyons 50 F Troy MI 36:09 11:38
422 191 Erica Dopp 19 F Williamsburg MI 36:17 11:41
423 440 Robert Straw 62 M Elk Rapids MI 36:20 11:42
424 202 Marlene Farmer 62 F Williamsburg MI 36:25 11:44
425 491 Elizabeth Williams 44 F Traverse City MI 36:45 11:50
426 257 Jennifer Helferich 37 F Williamsburg MI 36:47 11:51
427 685 Kelsey Swanson 7 F Williamsburg MI 36:58 11:54
428 560 Connie Costa 50 F 37:05 11:56
429 122 Annalena Bellingham 8 F Statesville NC 37:05 11:57
430 395 Dianne Richter 59 F Elk Rapids MI 37:20 12:01
431 577 Sophie Hitchens 8 F 37:32 12:05
432 780 Mary Pearce 19 F Westchester OH 37:34 12:06
433 575 Haley Bryant 9 F 37:39 12:07
434 592 Andre Dejager 63 M 37:40 12:08
435 746 Frank Reimann 14 M 38:17 12:20
436 492 Rebekah Willson 32 F East Jordan MI 38:17 12:20
437 358 Rachel Nutt 25 F Ann Arbor MI 38:17 12:20
438 343 Danielle Miller 35 F Walden NY 38:20 12:21
439 200 Bob Esford 80 M Petoskey MI 38:20 12:21
440 283 Laura Kailing 56 F Suttons Bay MI 38:21 12:21
441 687 Morgan Deboer 15 M Grand Rapids MI 38:36 12:26
442 601 Noel Peters 40 M 38:56 12:32
443 602 Keyin Holman 10 M 38:56 12:32
444 331 Ryan McAnelly 13 M Rockford MI 39:02 12:34
445 752 Judith Hens 46 F Bloomfield MI 39:12 12:37
446 468 Barb Vanderberg 66 F Hersey MI 39:21 12:40
447 261 Tricia Hewitt 22 F Ann Arbor MI 39:25 12:42
448 388 Rebecca Reynolds 56 F Williamsburg MI 40:06 12:55
449 720 Andre De Jager 13 M 40:06 12:55
450 227 Katie Gibson 38 F Fife Lake MI 40:33 13:03

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 10
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
451 230 Sarah Gibson 10 F Fife Lake MI 40:33 13:04
452 855 Heidi Coggeshall 47 F 40:43 13:07
453 689 Bobbi Hudson 34 F Traverse City MI 40:45 13:07
454 543 Steve Rotblatt 49 M Mt. Prospect IL 40:47 13:08
455 544 Juliet Durbin 33 F Mt. Prospect IL 40:47 13:08
456 835 Alex Gross 12 M 41:07 13:14
457 238 Olivia Gross 9 F Portage MI 41:19 13:18
458 332 Beverly McCaw 62 F Williamsburg MI 41:40 13:25
459 523 Juliet Burton 9 F Charlotte NC 42:10 13:35
460 522 Michael Burton 33 M Charlotte NC 42:11 13:35
461 665 Aliya Leach 9 F Traverse City MI 42:29 13:41
462 804 Danielle Donahue 11 F 42:29 13:41
463 863 Irving Hill 81 M 42:32 13:42
464 786 Kim Arehart 40 F 43:18 13:57
465 790 Maggie Antcliff 42 F 43:18 13:57
466 503 Chris Essnberg 42 F 44:19 14:16
467 719 Jaime De Jager 11 F 44:40 14:23
468 179 Claire Denton-Grenchik 11 F Traverse City MI 48:24 15:35
469 868 Laura Stanphardt 60 F 50:49 16:22
470 441 Lisa Strine 44 F Elk Rapids MI 52:09 16:48
471 443 Zack Strine 11 M Elk Rapids MI 52:11 16:48
472 669 Michael Wortley 30 M 56:26 18:10
473 150 Adrienne Bruder 17 F Traverse City MI 1:15:08 24:11

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com




2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K WALK ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 717 Betty Palmer 63 F 38:36 12:26
2 688 Phil Deboer 44 M Grand Rapids MI 38:37 12:26
3 391 Debbie Ricci 48 F Berkley MI 38:41 12:27
4 277 Renee Isenhart 42 F Elk Rapids MI 39:07 12:36
5 381 Dennis Reese 56 M Williamsburg MI 39:35 12:45
6 449 Clare Sullivan 50 F Rapid City MI 39:35 12:45
7 241 Emily Guy 25 F Williamsburg MI 39:36 12:45
8 242 Kathleen Guy 53 F Williamsburg MI 39:38 12:46
9 809 Molly Moss 13 F 41:00 13:12
10 849 Sue Knapp 63 F 41:01 13:13
11 811 Larry Knapp 64 M 41:02 13:13
12 593 Marina Dejager 50 F 41:58 13:31
13 626 Becca Hawkins 18 F Williamsburg MI 42:17 13:37
14 624 Alexi Fedrigan 18 F Williamsburg MI 42:17 13:37
15 599 Lynn Bauer 58 F 42:19 13:38
16 623 Renee Fedrigan 47 F Williamsburg MI 42:19 13:38
17 716 Bob Palmer 63 M 42:25 13:40
18 323 Marcia Major 71 F Elk Rapids MI 42:33 13:42
19 232 Cynthia Giroux 57 F Chandler AZ 43:35 14:02
20 853 Barb Murphy 45 F 43:45 14:05
21 852 Ellen Murpjy 12 F 43:51 14:07
22 327 Betty Ann Marsh 62 F Elk Rapids MI 43:55 14:09
23 190 Kelly Dontje 20 F Bay Village OH 44:10 14:13
24 825 Cindy Price 58 F 44:14 14:14
25 397 Rob Ripmaster 32 M Chandler AZ 44:17 14:16
26 265 Lori Holmes 48 F Spring Lake MI 44:19 14:16
27 445 Carol Studinger 55 F Traverse City MI 44:21 14:17
28 396 Kathy Ripmaster 61 F Elk Rapids MI 44:22 14:17
29 782 Bill Pearce 63 M Westchester OH 46:06 14:50
30 582 Marjie Wilson 53 F 46:08 14:51
31 267 Jeff Howard 32 M Elk Rapids MI 46:09 14:52
32 268 Katie Howard 28 F Elk Rapids MI 46:10 14:52
33 380 Barbara Reese 55 F Williamsburg MI 46:19 14:55
34 324 Laurie Maresco 47 F Grand Rapids MI 46:20 14:55
35 583 Shelly Grander 47 F 46:23 14:56
36 584 Sue Glander 47 F 46:23 14:56
37 382 Hillary Reese 28 F Mishawaka IN 46:25 14:57
38 189 Karen Dontje 51 F Bay Village OH 46:25 14:57
39 377 Tammy Ranger 43 F Elk Rapids MI 46:31 14:59
40 378 Scott Raymond 48 M Elk Rapids MI 46:32 14:59
41 614 Donna Eberle 49 F Elk Rapids MI 46:39 15:01
42 549 Babe Toteff 50 F Elk Rapids MI 46:41 15:02
43 539 Judith Lonsway 64 F Cadillac MI 47:14 15:13
44 490 Lisa Whipple 46 F Lake City MI 47:46 15:23
45 749 Tracy Izatt 37 F 48:00 15:27
46 138 Pam Braim 46 F Williamsburg MI 48:08 15:30
47 139 Rob Braim 46 M Williamsburg MI 48:09 15:30
48 808 Rebecca Knapp 34 F 48:17 15:33
49 317 Allison Lugo Knapp 30 F Grand Rapids MI 48:17 15:33
50 372 Julie Plum 30 F Traverse City MI 48:22 15:35

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 2
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 5K WALK ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
51 341 Anne Michelon 58 F Elk Rapids MI 48:26 15:36
52 463 Barb Tourangeau 56 F Royal Oak MI 48:27 15:36
53 240 Beth Guntzviller 56 F Elk Rapids MI 48:28 15:36
54 514 Kirsten Robertson 17 F 49:04 15:48
55 820 Jeanne Stevenson 52 F 49:09 15:50
56 656 Kathy Wilbur 56 F Okemos MI 49:25 15:55
57 453 Ashley Swazey 16 F Rapid City MI 49:28 15:56
58 128 Janice Bellingham 68 F Rapid City MI 49:28 15:56
59 864 Daniel Parlin 15 M 49:29 15:56
60 533 Greg Worthington 43 M Traverse City MI 49:53 16:04
61 621 Denise Worthington 30 F Traverse City MI 49:54 16:04
62 532 Brianna Worthington 13 F Traverse City MI 49:55 16:04
63 622 Delores Meerschaert 66 F Sterling Hts. MI 49:58 16:05
64 249 Nancy Harper 65 F Traverse City MI 50:13 16:10
65 484 Christon Weitschat 42 F Elk Rapids MI 50:14 16:10
66 869 Angela Halverson 34 F 50:50 16:22
67 668 Kathleen Nutt 51 F 50:55 16:24
68 667 Susan Moll 50 F 50:56 16:24
69 369 Candice Pickens 51 F Clio MI 51:01 16:25
70 370 Sarah Pickens 29 F Kalamazoo MI 51:02 16:26
71 250 Rebecca Hawkins 23 F Clio MI 51:02 16:26
72 771 Lynn Chaisson 62 F Elk Rapids MI 51:02 16:26
73 662 Andrew Sobotra 23 M Chicago IL 51:03 16:26
74 680 Kim Potoki 53 F 55:16 17:48
75 679 Lori Dobbs 50 F 55:18 17:48
76 620 Nancy Sullivan 44 F Grand Rapids MI 56:13 18:06
77 619 Kelsie Sullivan 19 F Grand Rapids MI 56:14 18:06
78 610 Lori Merchant 45 F Kewadin MI 56:14 18:06
79 630 Reg Sprik 81 M Bellaire MI 56:20 18:08
80 838 Stacey Vanderklok 41 F 59:42 19:13
81 797 Kim Wright 40 F 59:42 19:13
82 280 Tammy Jarvis 40 F Williamsburg MI 1:00:04 19:20
83 289 Sherry Knapp 61 F Traverse City MI 1:03:52 20:34
84 499 Rich Young 48 M Traverse City MI 1:03:56 20:35
85 212 Gayle Flowers 56 F Cheshire CT 1:04:05 20:38
86 165 Luisa Chapman 62 F Cheshire CT 1:04:13 20:41

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com




10K RUN AGE-GROUP RESULTS
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009



~~~~~~~~~~~~~ Male OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 369 628 Chris Robertz 24 M Rapid City MI 32:02 5:10

~~~~~~~~~~~~~ Female OVERALL WINNER ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 488 521 Amanda Hammer 18 F 41:25 6:40


~~~~~~~~~~~~~ Male 11 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 650 824 Jimmy Vanderbosch 11 M 53:19 8:35


~~~~~~~~~~~~~ Female 11 and Under Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 12 - 14 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 565 787 Nicholas Hansen 13 M Zurich, Switzerla 46:37 7:31
2 649 795 Mitchell Wright 14 M 52:34 8:28


~~~~~~~~~~~~~ Female 12 - 14 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 15 - 19 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 389 681 Alex Chappars 19 M Xenia OH 33:34 5:25
2 443 345 Jake Mills 19 M Williamsburg MI 38:07 6:08
3 457 606 Caleb Thompson 16 M Traverse City MI 38:59 6:17
4 486 308 Mitchell Lebel 15 M Dimondale MI 41:11 6:38
5 558 534 Tristan Worthington 15 M Traverse City MI 46:24 7:28
6 568 730 Ben Pryde 16 M Royal Oak MI 46:44 7:32
7 616 657 Will Wilbur 18 M Okemos MI 49:46 8:01


~~~~~~~~~~~~~ Female 15 - 19 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 541 796 Erin May 17 F 45:33 7:20
2 547 347 Kelsey Minor 18 F Traverse City MI 45:53 7:23
3 573 355 Kassie Mulder 19 F Williamsburg MI 47:00 7:34
4 600 837 Audrey Wright 17 F 48:32 7:49
5 626 271 Heather Hresko 19 F Flushing MI 50:36 8:09
6 627 830 Noelle Sciarini 19 F Haslett MI 50:44 8:10
7 641 573 Emma Spano 16 F 51:45 8:20
8 667 384 Jaclyn Reimann 16 F Troy MI 55:35 8:57
9 731 502 Evie Wyse 19 F 1:06:28 10:42


~~~~~~~~~~~~~ Male 20 - 24 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 401 756 Kevin Cataldo 21 M 34:39 5:35
2 411 436 Josh Sprunger 24 M Berne IN 35:07 5:39
3 412 425 Philip Shaheen 21 M Elk Rapids MI 35:08 5:40
4 432 423 Matthew Shaheen 20 M Elk Rapids MI 36:31 5:53
5 473 785 Matt Walz 21 M Berea OH 40:25 6:31
6 530 351 Kwin Morris 22 M Williamsburg MI 44:13 7:07
7 553 587 Jason Gray 20 M 46:19 7:28


~~~~~~~~~~~~~ Female 20 - 24 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 569 550 Catie Ivanikiw 21 F Rochester MI 46:45 7:32
2 603 755 Anna Taylor 22 F Charlevoix MI 49:09 7:55
3 651 770 Laura Weglarz 22 F Lombard IL 53:37 8:38
4 663 760 Ashley Kuhnmuench 24 F 55:22 8:55
5 696 738 Megan Ritsema 20 F 58:08 9:22


~~~~~~~~~~~~~ Male 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 564 774 Kyle Anderson 29 M Kalkaska MI 46:35 7:30
2 617 458 Edward Szymanski 29 M Traverse City MI 49:52 8:02
3 664 759 Tim Lepczyk 27 M 55:22 8:55
4 666 270 Mike Howe 28 M Ann Arbor MI 55:33 8:57
5 692 551 Adam Remesc 25 M Clinton Twp MI 57:38 9:17
6 700 105 Michel Arvizu 28 M Lansing MI 59:03 9:31
7 714 816 Mick Vanstratt 29 M 1:01:02 9:50


~~~~~~~~~~~~~ Female 25 - 29 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 685 269 Laura Howe 28 F Ann Arbor MI 57:05 9:12
2 689 763 Simrit Patel 29 F 57:19 9:14
3 698 106 Jana Aupperlee 29 F Lansing MI 58:47 9:28
4 702 142 Angie Bratschi 27 F Dorr MI 59:10 9:32
5 703 350 Trisha Moore 29 F Williamsburg MI 59:12 9:32
6 715 817 Kristen Vanstratt 28 F 1:01:02 9:50
7 723 248 Bonnie Harding 25 F Traverse City MI 1:02:43 10:06
8 727 773 Faith Caszatt 27 F Flushing MI 1:04:09 10:20
9 736 761 Stacey Lehl 29 F 1:13:37 11:51


~~~~~~~~~~~~~ Male 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 480 578 Jason Law 34 M 40:54 6:35
2 520 433 Kyle Smith 32 M Traverse City MI 43:47 7:03
3 589 137 David Bourion 34 M Kingsley MI 48:10 7:45
4 607 588 Jon Moore 34 M 49:25 7:58
5 684 540 Kevin Nelson 30 M Lubbock TX 57:05 9:12
6 735 711 Mark Orth 31 M Byron Center MI 1:11:56 11:35


~~~~~~~~~~~~~ Female 30 - 34 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 539 859 Sydney Medskere 30 F 45:06 7:16
2 614 143 Katherine Brege 34 F Traverse City MI 49:33 7:59
3 660 167 Kristin Cline 32 F Chicago IL 55:07 8:53
4 671 236 Karen Griggs 34 F Traverse City MI 56:10 9:03
5 683 541 Sarah Nelson 30 F Lubbock TX 57:05 9:12
6 687 346 Lorie Minidis 31 F Elk Rapids MI 57:14 9:13
7 688 368 Tricia Pharr 31 F Pensacola FL 57:19 9:14
8 690 365 Andrea Perosky 32 F Traverse City MI 57:26 9:15
9 691 353 Jana Morton 33 F Traverse City MI 57:29 9:15
10 694 151 Jane Bruso 33 F Williamsburg MI 57:58 9:20
11 704 693 Lisa Ritter 33 F 59:26 9:34
12 716 439 Rebekah Stewart 34 F Traverse City MI 1:01:14 9:52
13 718 579 Mindy Law 34 F 1:01:42 9:56


~~~~~~~~~~~~~ Male 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 496 813 Rod Richards 39 M 42:13 6:48
2 509 639 Anthony Tice 38 M Highland MI 42:52 6:54
3 516 262 Timothy Hibbard 36 M Menlo Park CA 43:33 7:01
4 543 645 Cris Vanderburg 38 M 45:42 7:22
5 577 336 Patrick McGrath 35 M Coto De Caza CA 47:23 7:38
6 579 545 Tony Grossa 35 M Grand Rapids MI 47:27 7:39
7 645 743 Daniel Maas 38 M 52:05 8:23
8 713 640 Russ Spranger 37 M Traverse City MI 1:00:33 9:45


~~~~~~~~~~~~~ Female 35 - 39 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 545 217 Tracy Foster 39 F Alden MI 45:46 7:22
2 552 477 Jenn Warren 39 F Traverse City MI 46:14 7:27
3 561 286 Craig Kendall 36 F Grand Haven MI 46:27 7:29
4 570 474 Stephanie Walton 36 F Traverse City MI 46:52 7:33
5 571 792 Mary Pray 35 F Williamsburg MI 46:53 7:33
6 574 409 Julie Sarya 35 F Traverse City MI 47:03 7:35
7 584 633 A Fitzpatrick 37 F Jackson MI 47:49 7:42
8 585 753 Christa Moran 39 F Bloomfield Hills MI 47:53 7:43
9 599 417 Niki Selby 37 F Traverse City MI 48:31 7:49
10 605 815 Melissa Vanitvelt 38 F 49:22 7:57
11 622 732 Katherine Bolt 39 F Rockford MI 50:02 8:04
12 640 116 Alicia Beachly 38 F Traverse City MI 51:41 8:19
13 670 460 Jennifer Thelen 38 F Traverse City MI 56:04 9:02
14 701 155 Christina Calcaterra 35 F Boyne City MI 59:06 9:31


~~~~~~~~~~~~~ Male 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 510 848 Ken McCarthy 44 M ` 43:01 6:56
2 526 527 Mark Vanderklipp 44 M Traverse City MI 43:58 7:05
3 537 651 Steve Beyer 44 M 44:26 7:10
4 542 546 Dave Walsh 42 M Holland MI 45:39 7:21
5 546 618 Dave McCreedy 41 M Canton MI 45:47 7:22
6 572 256 Todd Heger 42 M Williamsburg MI 46:53 7:33
7 609 416 Clinton Scollard 44 M Traverse City MI 49:28 7:58
8 615 832 Michael Tyranski 43 M 49:33 7:59
9 642 764 Bob Laws 44 M 51:56 8:22
10 653 718 Chuck Valleon 43 M 53:59 8:42


~~~~~~~~~~~~~ Female 40 - 44 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 497 596 Noreen Duba 40 F 42:16 6:49
2 514 465 Monique Turco 41 F Grosse Pointe MI 43:18 6:59
3 527 801 Katie McDivitt 43 F Hillsborough 44:00 7:05
4 544 435 Mitzi Sokolowski 42 F Williamsburg MI 45:43 7:22
5 575 581 Joanne Black 43 F 47:11 7:36
6 581 154 Kimberly Cacheris 41 F Charlotte NC 47:46 7:42
7 613 607 Cyndi Senatore 40 F Novi MI 49:30 7:58
8 669 406 Kristen Salathiel 42 F Williamsburg Mi MI 56:04 9:02
9 672 493 Liana Wilson 40 F Grawn MI 56:10 9:03
10 699 254 Amy Heger 41 F Williamsburg MI 59:03 9:31
11 705 712 Laurie Strausser 40 F Rochester MI 59:34 9:36
12 711 673 Sheila Menn 44 F 1:00:13 9:42
13 717 224 Mimi Fritz 42 F Holland MI 1:01:36 9:55
14 721 833 Kristin Tyranski 42 F 1:02:09 10:01
15 733 569 Beth Savalox 41 F Plymouth MI 1:08:03 10:58


~~~~~~~~~~~~~ Male 45 - 49 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 453 565 Kenneth Flannery 49 M 38:38 6:14
2 471 411 Norbert Scharenbroch 49 M Charlevoix MI 40:17 6:29
3 490 216 Stewart Foster 46 M Alden MI 41:41 6:43
4 491 364 Roy Pearsall 48 M Highland MI 41:51 6:45
5 493 344 Greg Mills 48 M Bellaire MI 41:59 6:46
6 512 671 Dean Bott 49 M Buckley MI 43:17 6:58
7 540 225 Jim Frixen 46 M Cedar MI 45:24 7:19
8 578 654 Tom McClury 48 M Houston TX 47:23 7:38
9 580 561 George Yoo 45 M 47:30 7:39
10 583 386 Matthew Reimann 46 M Troy MI 47:48 7:42
11 602 292 Kip Knight 45 M Elk Rapids MI 49:05 7:54
12 612 803 Tim Evens 48 M 49:29 7:58
13 654 722 Todd Sharrard 46 M 54:25 8:46
14 658 748 Larry Huckle 46 M 54:54 8:51
15 668 557 Toby Dahm 46 M Bloomfield Hills MI 55:38 8:58
16 681 697 John Klausmeier 45 M Clarkston MI 56:26 9:05
17 686 311 Steve Lee 47 M Elk Rapids MI 57:10 9:12


~~~~~~~~~~~~~ Female 45 - 49 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 623 754 Laura Taylor 48 F Charlevoix MI 50:11 8:05
2 638 470 Jean Vandeveer 49 F Williamsburg MI 51:24 8:17
3 644 130 Susan Bellingham 45 F Statesville NC 51:58 8:22
4 655 113 Susan Ballard 45 F Bellaire MI 54:32 8:47
5 674 214 Kimberlyn Fortino 47 F Canton MI 56:13 9:03
6 708 758 Renay Cook 45 F 59:56 9:39


~~~~~~~~~~~~~ Male 50 - 54 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 467 487 Michael Wendorf 51 M Ann Arbor MI 39:42 6:24
2 470 104 Steven Anderson 50 M Cadillac, Mi MI 40:08 6:28
3 472 739 Kendra Ames 50 M 40:20 6:30
4 484 635 Don Fedrigan 52 M Williamsburg MI 41:03 6:37
5 506 119 Brian Becker 53 M Rockford MI 42:31 6:51
6 511 157 James Carpenter 52 M Buckley MI 43:17 6:58
7 522 737 Mike Nutt 51 M 43:53 7:04
8 524 655 Bob Sheffres 51 M Poway CA 43:56 7:05
9 525 422 Kenneth Shaheen 52 M Elk Rapids MI 43:58 7:05
10 528 664 Bill Griffin 53 M 44:05 7:06
11 646 307 Dale Langusch 53 M Traverse City MI 52:05 8:23
12 657 171 James Crowley 50 M Birmingham MI 54:52 8:50
13 659 193 Jim Dykema 52 M Grand Rapids MI 55:00 8:52


~~~~~~~~~~~~~ Female 50 - 54 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 637 118 Patricia Bearup 54 F Traverse City MI 51:04 8:14
2 652 750 Deborah Beason 54 F Flushing MI 53:47 8:40
3 665 444 April Stuck 54 F Traverse City MI 55:25 8:55
4 682 781 Leigh Pearce 50 F Westchester OH 56:59 9:11
5 729 322 Sue Mahakian 54 F Farmington Hills MI 1:04:58 10:28
6 730 547 Nancy Vandenbroek 51 F Bellaire MI 1:05:18 10:31


~~~~~~~~~~~~~ Male 55 - 59 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 502 316 Rodney Lofquist 56 M Traverse City MI 42:20 6:49
2 593 740 Randy Ritsema 56 M 48:18 7:47
3 639 342 Frank Migliazzo 57 M Rochester Hills MI 51:38 8:19
4 678 156 David Camp 58 M Warren MI 56:14 9:03
5 734 321 Dicron Mahakian 55 M Farmington Hills MI 1:09:20 11:10


~~~~~~~~~~~~~ Female 55 - 59 Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 656 215 Trudy Fortino 58 F Northville MI 54:41 8:48
2 709 762 Betsy Nichols 55 F 1:00:03 9:40


~~~~~~~~~~~~~ Male 60's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 518 710 Bud Ward 61 M Williamsburg MI 43:44 7:03
2 590 650 Doug Bottomley 65 M 48:16 7:46
3 643 518 Charlie Fowler 60 M 51:57 8:22
4 695 375 John Racine 60 M Grand Blanc MI 57:59 9:20
5 697 210 Dennis Fitzpatrick 68 M Kewadin MI 58:34 9:26
6 712 538 John Lonsway 66 M Cadillac MI 1:00:30 9:45
7 719 373 Don Pond 60 M Kewadin MI 1:01:55 9:58
8 720 325 John Margerison 68 M Traverse City MI 1:01:55 9:58
9 722 658 Tom Wilbur 69 M Okemos MI 1:02:20 10:02
10 732 187 Larry Domine 64 M Traverse City MI 1:06:48 10:45
11 738 131 George Benington 68 M Powell OH 1:23:20 13:25


~~~~~~~~~~~~~ Female 60's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 70's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 677 410 Stan Scarborough 70 M Elk Rapids MI 56:14 9:03


~~~~~~~~~~~~~ Female 70's Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Male 80 & Over Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ Female 80 & Over Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====


~~~~~~~~~~~~~ No Division Provided Division ~~~~~~~~~~~~~

Place O'All No. Name Age S City St Time Pace



2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 10K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
1 628 Chris Robertz 24 M Rapid City MI 32:02 5:10
2 681 Alex Chappars 19 M Xenia OH 33:34 5:25
3 756 Kevin Cataldo 21 M 34:39 5:35
4 436 Josh Sprunger 24 M Berne IN 35:07 5:39
5 425 Philip Shaheen 21 M Elk Rapids MI 35:08 5:40
6 423 Matthew Shaheen 20 M Elk Rapids MI 36:31 5:53
7 345 Jake Mills 19 M Williamsburg MI 38:07 6:08
8 565 Kenneth Flannery 49 M 38:38 6:14
9 606 Caleb Thompson 16 M Traverse City MI 38:59 6:17
10 487 Michael Wendorf 51 M Ann Arbor MI 39:42 6:24
11 104 Steven Anderson 50 M Cadillac, Mi MI 40:08 6:28
12 411 Norbert Scharenbroch 49 M Charlevoix MI 40:17 6:29
13 739 Kendra Ames 50 M 40:20 6:30
14 785 Matt Walz 21 M Berea OH 40:25 6:31
15 578 Jason Law 34 M 40:54 6:35
16 635 Don Fedrigan 52 M Williamsburg MI 41:03 6:37
17 308 Mitchell Lebel 15 M Dimondale MI 41:11 6:38
18 521 Amanda Hammer 18 F 41:25 6:40
19 216 Stewart Foster 46 M Alden MI 41:41 6:43
20 364 Roy Pearsall 48 M Highland MI 41:51 6:45
21 344 Greg Mills 48 M Bellaire MI 41:59 6:46
22 813 Rod Richards 39 M 42:13 6:48
23 596 Noreen Duba 40 F 42:16 6:49
24 316 Rodney Lofquist 56 M Traverse City MI 42:20 6:49
25 119 Brian Becker 53 M Rockford MI 42:31 6:51
26 639 Anthony Tice 38 M Highland MI 42:52 6:54
27 848 Ken McCarthy 44 M ` 43:01 6:56
28 157 James Carpenter 52 M Buckley MI 43:17 6:58
29 671 Dean Bott 49 M Buckley MI 43:17 6:58
30 465 Monique Turco 41 F Grosse Pointe MI 43:18 6:59
31 262 Timothy Hibbard 36 M Menlo Park CA 43:33 7:01
32 710 Bud Ward 61 M Williamsburg MI 43:44 7:03
33 433 Kyle Smith 32 M Traverse City MI 43:47 7:03
34 737 Mike Nutt 51 M 43:53 7:04
35 655 Bob Sheffres 51 M Poway CA 43:56 7:05
36 422 Kenneth Shaheen 52 M Elk Rapids MI 43:58 7:05
37 527 Mark Vanderklipp 44 M Traverse City MI 43:58 7:05
38 801 Katie McDivitt 43 F Hillsborough 44:00 7:05
39 664 Bill Griffin 53 M 44:05 7:06
40 351 Kwin Morris 22 M Williamsburg MI 44:13 7:07
41 651 Steve Beyer 44 M 44:26 7:10
42 859 Sydney Medskere 30 F 45:06 7:16
43 225 Jim Frixen 46 M Cedar MI 45:24 7:19
44 796 Erin May 17 F 45:33 7:20
45 546 Dave Walsh 42 M Holland MI 45:39 7:21
46 645 Cris Vanderburg 38 M 45:42 7:22
47 435 Mitzi Sokolowski 42 F Williamsburg MI 45:43 7:22
48 217 Tracy Foster 39 F Alden MI 45:46 7:22
49 618 Dave McCreedy 41 M Canton MI 45:47 7:22
50 347 Kelsey Minor 18 F Traverse City MI 45:53 7:23

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 2
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 10K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
51 477 Jenn Warren 39 F Traverse City MI 46:14 7:27
52 587 Jason Gray 20 M 46:19 7:28
53 534 Tristan Worthington 15 M Traverse City MI 46:24 7:28
54 286 Craig Kendall 36 F Grand Haven MI 46:27 7:29
55 774 Kyle Anderson 29 M Kalkaska MI 46:35 7:30
56 787 Nicholas Hansen 13 M Zurich, Switzerla 46:37 7:31
57 730 Ben Pryde 16 M Royal Oak MI 46:44 7:32
58 550 Catie Ivanikiw 21 F Rochester MI 46:45 7:32
59 474 Stephanie Walton 36 F Traverse City MI 46:52 7:33
60 792 Mary Pray 35 F Williamsburg MI 46:53 7:33
61 256 Todd Heger 42 M Williamsburg MI 46:53 7:33
62 355 Kassie Mulder 19 F Williamsburg MI 47:00 7:34
63 409 Julie Sarya 35 F Traverse City MI 47:03 7:35
64 581 Joanne Black 43 F 47:11 7:36
65 336 Patrick McGrath 35 M Coto De Caza CA 47:23 7:38
66 654 Tom McClury 48 M Houston TX 47:23 7:38
67 545 Tony Grossa 35 M Grand Rapids MI 47:27 7:39
68 561 George Yoo 45 M 47:30 7:39
69 154 Kimberly Cacheris 41 F Charlotte NC 47:46 7:42
70 386 Matthew Reimann 46 M Troy MI 47:48 7:42
71 633 A Fitzpatrick 37 F Jackson MI 47:49 7:42
72 753 Christa Moran 39 F Bloomfield Hills MI 47:53 7:43
73 137 David Bourion 34 M Kingsley MI 48:10 7:45
74 650 Doug Bottomley 65 M 48:16 7:46
75 740 Randy Ritsema 56 M 48:18 7:47
76 417 Niki Selby 37 F Traverse City MI 48:31 7:49
77 837 Audrey Wright 17 F 48:32 7:49
78 292 Kip Knight 45 M Elk Rapids MI 49:05 7:54
79 755 Anna Taylor 22 F Charlevoix MI 49:09 7:55
80 815 Melissa Vanitvelt 38 F 49:22 7:57
81 588 Jon Moore 34 M 49:25 7:58
82 416 Clinton Scollard 44 M Traverse City MI 49:28 7:58
83 803 Tim Evens 48 M 49:29 7:58
84 607 Cyndi Senatore 40 F Novi MI 49:30 7:58
85 143 Katherine Brege 34 F Traverse City MI 49:33 7:59
86 832 Michael Tyranski 43 M 49:33 7:59
87 657 Will Wilbur 18 M Okemos MI 49:46 8:01
88 458 Edward Szymanski 29 M Traverse City MI 49:52 8:02
89 732 Katherine Bolt 39 F Rockford MI 50:02 8:04
90 754 Laura Taylor 48 F Charlevoix MI 50:11 8:05
91 271 Heather Hresko 19 F Flushing MI 50:36 8:09
92 830 Noelle Sciarini 19 F Haslett MI 50:44 8:10
93 118 Patricia Bearup 54 F Traverse City MI 51:04 8:14
94 470 Jean Vandeveer 49 F Williamsburg MI 51:24 8:17
95 342 Frank Migliazzo 57 M Rochester Hills MI 51:38 8:19
96 116 Alicia Beachly 38 F Traverse City MI 51:41 8:19
97 573 Emma Spano 16 F 51:45 8:20
98 764 Bob Laws 44 M 51:56 8:22
99 518 Charlie Fowler 60 M 51:57 8:22
100 130 Susan Bellingham 45 F Statesville NC 51:58 8:22

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 3
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 10K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
101 743 Daniel Maas 38 M 52:05 8:23
102 307 Dale Langusch 53 M Traverse City MI 52:05 8:23
103 795 Mitchell Wright 14 M 52:34 8:28
104 824 Jimmy Vanderbosch 11 M 53:19 8:35
105 770 Laura Weglarz 22 F Lombard IL 53:37 8:38
106 750 Deborah Beason 54 F Flushing MI 53:47 8:40
107 718 Chuck Valleon 43 M 53:59 8:42
108 722 Todd Sharrard 46 M 54:25 8:46
109 113 Susan Ballard 45 F Bellaire MI 54:32 8:47
110 215 Trudy Fortino 58 F Northville MI 54:41 8:48
111 171 James Crowley 50 M Birmingham MI 54:52 8:50
112 748 Larry Huckle 46 M 54:54 8:51
113 193 Jim Dykema 52 M Grand Rapids MI 55:00 8:52
114 167 Kristin Cline 32 F Chicago IL 55:07 8:53
115 760 Ashley Kuhnmuench 24 F 55:22 8:55
116 759 Tim Lepczyk 27 M 55:22 8:55
117 444 April Stuck 54 F Traverse City MI 55:25 8:55
118 270 Mike Howe 28 M Ann Arbor MI 55:33 8:57
119 384 Jaclyn Reimann 16 F Troy MI 55:35 8:57
120 557 Toby Dahm 46 M Bloomfield Hills MI 55:38 8:58
121 406 Kristen Salathiel 42 F Williamsburg Mi MI 56:04 9:02
122 460 Jennifer Thelen 38 F Traverse City MI 56:04 9:02
123 236 Karen Griggs 34 F Traverse City MI 56:10 9:03
124 493 Liana Wilson 40 F Grawn MI 56:10 9:03
125 214 Kimberlyn Fortino 47 F Canton MI 56:13 9:03
126 410 Stan Scarborough 70 M Elk Rapids MI 56:14 9:03
127 156 David Camp 58 M Warren MI 56:14 9:03
128 697 John Klausmeier 45 M Clarkston MI 56:26 9:05
129 781 Leigh Pearce 50 F Westchester OH 56:59 9:11
130 541 Sarah Nelson 30 F Lubbock TX 57:05 9:12
131 540 Kevin Nelson 30 M Lubbock TX 57:05 9:12
132 269 Laura Howe 28 F Ann Arbor MI 57:05 9:12
133 311 Steve Lee 47 M Elk Rapids MI 57:10 9:12
134 346 Lorie Minidis 31 F Elk Rapids MI 57:14 9:13
135 368 Tricia Pharr 31 F Pensacola FL 57:19 9:14
136 763 Simrit Patel 29 F 57:19 9:14
137 365 Andrea Perosky 32 F Traverse City MI 57:26 9:15
138 353 Jana Morton 33 F Traverse City MI 57:29 9:15
139 551 Adam Remesc 25 M Clinton Twp MI 57:38 9:17
140 151 Jane Bruso 33 F Williamsburg MI 57:58 9:20
141 375 John Racine 60 M Grand Blanc MI 57:59 9:20
142 738 Megan Ritsema 20 F 58:08 9:22
143 210 Dennis Fitzpatrick 68 M Kewadin MI 58:34 9:26
144 106 Jana Aupperlee 29 F Lansing MI 58:47 9:28
145 254 Amy Heger 41 F Williamsburg MI 59:03 9:31
146 105 Michel Arvizu 28 M Lansing MI 59:03 9:31
147 155 Christina Calcaterra 35 F Boyne City MI 59:06 9:31
148 142 Angie Bratschi 27 F Dorr MI 59:10 9:32
149 350 Trisha Moore 29 F Williamsburg MI 59:12 9:32
150 693 Lisa Ritter 33 F 59:26 9:34

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com










Page 4
2009 HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN
SATURDAY, AUGUST 1, 2009

--- OVERALL RESULTS FOR 10K RUN ---

Place No. Name Age S City St Time Pace
===== ===== ====================== === = ================= == ======= =====
151 712 Laurie Strausser 40 F Rochester MI 59:34 9:36
152 758 Renay Cook 45 F 59:56 9:39
153 762 Betsy Nichols 55 F 1:00:03 9:40
154 673 Sheila Menn 44 F 1:00:13 9:42
155 538 John Lonsway 66 M Cadillac MI 1:00:30 9:45
156 640 Russ Spranger 37 M Traverse City MI 1:00:33 9:45
157 816 Mick Vanstratt 29 M 1:01:02 9:50
158 817 Kristen Vanstratt 28 F 1:01:02 9:50
159 439 Rebekah Stewart 34 F Traverse City MI 1:01:14 9:52
160 224 Mimi Fritz 42 F Holland MI 1:01:36 9:55
161 579 Mindy Law 34 F 1:01:42 9:56
162 373 Don Pond 60 M Kewadin MI 1:01:55 9:58
163 325 John Margerison 68 M Traverse City MI 1:01:55 9:58
164 833 Kristin Tyranski 42 F 1:02:09 10:01
165 658 Tom Wilbur 69 M Okemos MI 1:02:20 10:02
166 248 Bonnie Harding 25 F Traverse City MI 1:02:43 10:06
167 773 Faith Caszatt 27 F Flushing MI 1:04:09 10:20
168 322 Sue Mahakian 54 F Farmington Hills MI 1:04:58 10:28
169 547 Nancy Vandenbroek 51 F Bellaire MI 1:05:18 10:31
170 502 Evie Wyse 19 F 1:06:28 10:42
171 187 Larry Domine 64 M Traverse City MI 1:06:48 10:45
172 569 Beth Savalox 41 F Plymouth MI 1:08:03 10:58
173 321 Dicron Mahakian 55 M Farmington Hills MI 1:09:20 11:10
174 711 Mark Orth 31 M Byron Center MI 1:11:56 11:35
175 761 Stacey Lehl 29 F 1:13:37 11:51
176 131 George Benington 68 M Powell OH 1:23:20 13:25

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com

ELK RAPIDS, MICHIGAN
Provided by Great Lakes Championchip