SPRING GALLUP

back to results

Mar. 27, 1999

SPRING GALLUP
ANN ARBOR, MICHIGAN
Provided By Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 1 Clint Verran Ypsilanti 23 15:14 4:55
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 19 Catherine Herne Ann Arbor 25 18:39 6:01

MALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 191 Brian Pienta Ann Arbor 12 25:39 8:16
2 244 Kolchiro Katsumata Ann Arbor 12 27:33 8:53
3 359 John Leite Ann Arbor 12 33:10 10:41
4 406 Brendan Murphy Ann Arbor 7 43:13 13:55
5 410 Tom Caldwell Ann Arbor 12 44:39 14:23
6 419 Colin Mervak Ann Arbor 8 48:11 15:31
7 466 Daniel Zemke Lakeland 10 58:49 18:56
8 481 Scott Oatley Ann Arbor 6 1:04:37 20:49

FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 73 Natasha Luppov Ann Arbor 12 21:32 6:56
2 157 Alexa Wiss Ann Arbor 12 24:37 7:56
3 174 Allison Oatley Ann Arbor 10 25:14 8:08
4 384 Caroline Frost Plymouth 11 36:59 11:55
5 464 Emily Hassett Manchester 8 56:10 18:05
6 469 Anna Liisa Keller Dexter 7 1:00:50 19:35
7 479 Sandy Mervak Ann Arbor 11 1:03:51 20:34

AMLE AGE GROUP: 13 - 19
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 7 Brian Carion Ann Arbor 19 16:43 5:23
2 8 Doug Boyer Ann Arbor 19 16:51 5:26
3 16 Jason Austgen Tecumseh 18 18:28 5:57
4 20 Tim Farrell Ypsilant 14 18:50 6:04
5 31 Eric Feldt Hamburg 15 19:35 6:19
6 38 Dean Hoover Tecumseh 19 19:46 6:22
7 39 Benjamin Loewe Rochester Hills 13 19:47 6:22
8 57 Casey Bantle Ann Arbor 19 20:39 6:39
9 71 Jason Housenholder Ypsilanti 15 21:26 6:54
10 81 Neil Atzinger Ann Arbor 13 21:49 7:02
11 118 Tom Oatley Ann Arbor 13 22:59 7:24
12 356 Peter Leite Ann Arbor 14 32:51 10:35

FEMALE AGE GROUP: 13 - 19
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 49 Jenny Hampton Novi 19 20:07 6:29
2 80 Kimberly Collins Toledo 15 21:47 7:01
3 83 Emilie Manz Ann Arbor 15 21:55 7:04
4 144 Dayna McDonald Brighton 17 23:59 7:44
5 150 Holly Plumb Dundee 17 24:24 7:52
6 198 Molly Noonan Canton 19 25:47 8:18
7 202 Jacqueline Thompson Milan 17 26:05 8:24
8 209 Sara Irwin Dundee 16 26:13 8:27
9 246 Krista Clarke Ann Arbor 13 27:40 8:55
10 299 Lauren Stricklen Brighton 17 29:24 9:28
11 304 Liz Unger Dearborn 16 29:34 9:32
12 377 Murielle Pastier Ypsilanti 16 35:57 11:35
13 438 Kendra Keller Dexter 13 51:10 16:29

MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 2 Tim Budzyn Ypsilanti 23 15:45 5:05
2 4 Steve Darmofal Toledo 24 16:36 5:21
3 10 Matt West Ann Arbor 24 17:26 5:37
4 12 Evan Wight Ann Arbor 20 18:03 5:49
5 103 John Wallace III Ann Arbor 23 22:39 7:18
6 106 Patrick Paison Ann Arbor 24 22:46 7:20
7 113 Joshua Kish Ann Arbor 23 22:54 7:23
8 121 William Murphy Ann Arbor 22 23:06 7:27
9 133 Ian Marcavish Ann Arbor 23 23:36 7:36
10 135 Michael Pherson Brighton 24 23:40 7:37
11 311 Gregory Schroeder Wayne 22 30:06 9:42

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 54 Becki Walz Hillsdale 22 20:32 6:37
2 99 Beth Burroughs Athens 21 22:32 7:16
3 116 Erin Verkerke Ann Arbor 21 22:56 7:23
4 117 Nell Shields Ann Arbor 20 22:56 7:24
5 145 Janette Griebe Chelsea 21 24:07 7:46
6 158 Kara Howell Grosse Ile 22 24:38 7:56
7 166 Stefanie Miller Ann Arbor 21 24:54 8:01
8 210 Mindy McEachran Grosse Ile 22 26:14 8:27
9 260 Andrea Morrow Ann Arbor 20 28:01 9:02
10 262 Danielle Reppe ? 20 28:07 9:03
11 265 Jessica Poleski Farmington Hills 24 28:11 9:05
12 284 Lauren Ernst Ann Arbor 21 29:02 9:21
13 286 Allison Grotjan Ann Arbor 21 29:06 9:23
14 330 Elizabeth Smith Ypsilant 23 31:03 10:00

MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 3 Mike Holik Grass Lake 28 15:51 5:07
2 11 Scott Westover Ann Arbor 26 17:45 5:43
3 34 Thien Nguyen Ypsilanti 28 19:41 6:20
4 40 Jeffrey Taras Birmingham 27 19:48 6:23
5 45 Michael Sikorsky Ypsilanti 28 19:58 6:26
6 46 Kevin Bushey Ann Arbor 28 20:00 6:27
7 52 Phil Sanborn Ann Arbor 27 20:19 6:33
8 77 Alex Orsini Ypsilanti 29 21:43 7:00
9 82 Bryan Dye Saline 29 21:51 7:02
10 85 Timothy Casari Ypsilanti 25 21:59 7:05
11 89 Mike Solomon Ann Arbor 29 22:09 7:08
12 94 Chad Tibbetts Ann Arbor 25 22:22 7:12
13 96 Eric Borich Brighton 26 22:25 7:13
14 98 Jon Rowley Ann Arbor 27 22:29 7:15
15 123 Peter Olrich Howell 28 23:10 7:28
16 127 Chad Szakacs Ypsilanti 25 23:26 7:33
17 128 Michael Cook Belleville 28 23:27 7:33
18 129 Steve Unruh Royal Oak 28 23:28 7:34
19 149 Mike Angelini Ann Arbor 27 24:14 7:48
20 160 Michael Hatsios Plymouth 29 24:42 7:58
21 164 Mike Casedy Ann Arbor 25 24:51 8:00
22 173 Kevin Podolski Ypsilanti 28 25:13 8:07
23 178 Michael Wilk Sterling Hts 28 25:20 8:10
24 189 Greg Anthony Plymouth 28 25:36 8:15
25 192 Jeff Thomas Howell 26 25:40 8:16
26 208 George Triantos Sterling Hts 27 26:12 8:26
27 238 Parrish Balcena Ypsilanti 28 27:26 8:50
28 249 David Martz Ann Arbor 27 27:43 8:56
29 257 James Jordan Auburn Hills 25 27:58 9:00
30 267 Scott Gilbert Plymouth 25 28:15 9:06
31 283 Corey Ryder Ann Arbor 26 29:00 9:20
32 295 Bill Cousins Grand Haven 26 29:16 9:26
33 300 Michael Ludlam Belleville 28 29:25 9:29
34 339 Rob Tomlinson Ypsilanti 29 31:31 10:09

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 24 Ann Lindow Frankenmuth 29 18:58 6:07
2 25 Lori Larrick Sylvania 27 19:04 6:09
3 65 Sharlene Day Ann Arbor 29 21:07 6:48
4 67 Angela Eunke Ann Arbor 29 21:17 6:52
5 70 Emily Clark Ann Arbor 25 21:24 6:54
6 75 Ellen Lee Ann Arbor 28 21:42 6:59
7 136 Cathy Sanborn Ann Arbor 25 23:44 7:39
8 148 Andrea Angelini Ann Arbor 26 24:12 7:48
9 172 Brooke Smith Commerce Twp 25 25:12 8:07
10 183 Robin Martz Ann Arbor 28 25:27 8:12
11 195 Alison Bryant Ann Arbor 28 25:43 8:17
12 199 Karen Ross Ann Arbor 25 25:48 8:19
13 214 Melissa Malouf Ann Arbor 27 26:31 8:33
14 215 Carrie Osterwisch Ann Arbor 25 26:34 8:34
15 218 Cynthia Glenn Ann Arbor 28 26:40 8:36
16 226 Simone Bradford Ann Arbor 28 26:58 8:41
17 236 Carrie Smith Corinth 25 27:21 8:49
18 241 Jennifer Salwoski Saline 26 27:30 8:52
19 242 Kimberlee Beck Ypsilanti 27 27:31 8:52
20 245 Shelli Pepper Wixom 28 27:38 8:54
21 248 Elizabeth Fish Ann Arbor 29 27:40 8:55
22 250 Ellen Wiland Canton 29 27:44 8:56
23 251 Suzanne Harvey Ann Arbor 27 27:47 8:57
24 254 Margaret Gheen Ann Arbor 28 27:52 8:58
25 258 Oanh Parrett Ann Arbor 26 27:58 9:01
26 264 Wendy Caldwell Whitmore Lake 27 28:09 9:04
27 270 Lois Bernadette Royal Oak 27 28:19 9:07
28 287 Rebecca Peterson East Lansing 27 29:08 9:23
29 288 Jennifer Hamill Munith 29 29:09 9:23
30 291 Sarah Pfander Wixom 25 29:12 9:24
31 313 Lori Odroski Livonia 26 30:09 9:43
32 316 Jennifer Keeney Ypsilant 29 30:17 9:45
33 318 Amy Casedy Ann Arbor 28 30:19 9:46
34 324 Laura Livingston Ann Arbor 29 30:44 9:54
35 328 Krista Campeau Canton 26 31:00 9:59
36 350 Amy Alderman Ann Arbor 28 32:23 10:26
37 351 Robin Henke Ann Arbor 26 32:25 10:27
38 363 Beth Hatsios Plymouth 27 33:23 10:45
39 372 Danielle Roy Dearborn 25 34:48 11:12
40 381 Samantha Thomas Ann Arbor 26 36:28 11:45
41 386 Robin Matejewski Toledo 27 37:20 12:01

MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 6 Matt Holappa Ann Arbor 31 16:41 5:23
2 32 Brad Dyke Ann Arbor 30 19:37 6:19
3 33 Brian Francis Whitmore Lake 31 19:39 6:20
4 41 Kemmelmeier Markus Ann Arbor 31 19:50 6:24
5 61 Brad Malott Brighton 30 20:54 6:44
6 62 Tad Godsil Saline 30 21:00 6:46
7 88 Edward Kleer Ann Arbor 34 22:06 7:07
8 90 Michael Gregory New Boston 31 22:11 7:09
9 107 Jeff Lozowsky Ypsilanti 34 22:47 7:20
10 112 John Fischer Chelsea 34 22:53 7:22
11 124 Bruce Merkel Ypsilanti 31 23:11 7:28
12 163 David Armour Ypsilanti 30 24:49 8:00
13 177 Patrick Russell Berkley 30 25:20 8:10
14 193 Jeffrey Cleveland Ann Arbor 32 25:41 8:17
15 204 Michael McNamara Royal Oak 34 26:06 8:24
16 240 Joel Leite Ann Arbor 30 27:28 8:51
17 266 Brian Mansfield Ann Arbor 30 28:12 9:05
18 269 Scott Alexander Ypsilanti 30 28:17 9:07
19 271 Merrilee Waltman Kalamazoo 32 28:24 9:09
20 280 Scott Etzel Ann Arbor 34 28:48 9:17
21 310 Steve Benzie Ann Arbor 31 30:00 9:40
22 325 Mark Livingston Ann Arbor 31 30:46 9:55
23 336 Carlton Cooper Ann Arbor 31 31:28 10:08
24 345 Mark Williams Pinckney 34 32:06 10:21
25 367 Max Perilstein Canton 30 34:28 11:06

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 68 Cindy Estell Brighton 30 21:18 6:52
2 91 Sandra Wankel Ann Arbor 32 22:14 7:10
3 132 Denise Cuper Ann Arbor 31 23:35 7:36
4 179 Mari Hagen Hartland 31 25:21 8:10
5 181 Susan Douglas Chelsea 34 25:26 8:12
6 184 Cherie Adkins Ypsilanti 31 25:27 8:12
7 187 Carolyn Stoddard Ypsilanti 32 25:34 8:14
8 206 Lisa Pinkelman Dearborn Heights 31 26:09 8:25
9 207 Kathleen Snow Ann Arbor 31 26:11 8:26
10 221 Tracy Vettese Ann Arbor 33 26:44 8:37
11 225 Dawn Bement Superior 32 26:53 8:40
12 234 Jennifer Brown Ypsilant 31 27:17 8:48
13 275 Sarah Gilbert Plymouth 33 28:28 9:10
14 277 Donna Crabtree Dearborn 34 28:38 9:14
15 278 Michele Ford Brighton 33 28:42 9:15
16 317 Lisa Ruby Ann Arbor 34 30:17 9:45
17 321 Audrey Bergen Ann Arbor 32 30:41 9:53
18 332 Deidre Fidler Grass Lake 33 31:10 10:02
19 333 Dina Dasovic Dexter 31 31:12 10:03
20 338 Diane Tomlinson Ypsilanti 30 31:30 10:09
21 342 Kristine Jones Ann Arbor 30 31:40 10:12
22 358 Ellen Bradley Ann Arbor 34 32:57 10:37
23 361 Agnes Hausbeck Plymouth 30 33:12 10:42
24 364 Melissa Hilton Ann Arbor 30 33:29 10:47
25 366 Shannon Potts Ann Arbor 31 34:10 11:00
26 383 Rebecca Skidmore Ypsilanti 34 36:46 11:51
27 397 Pam Teepie Clinton 34 39:55 12:52
28 398 Lynne Frederickson Ann Arbor 34 40:01 12:54

MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 13 Wade Grow Ann Arbor 36 18:16 5:53
2 14 Ray Jeffery Highland 39 18:20 5:54
3 18 Roger Shambaugh Ann Arbor 39 18:37 6:00
4 22 Gerard Donakowski Ann Arbor 39 18:52 6:05
5 26 Mark Middaugh Ypsilanti 37 19:09 6:10
6 35 Ray Bingham Ann Arbor 38 19:41 6:21
7 47 John Larin Ann Arbor 39 20:01 6:27
8 55 Russ Billau Milan 37 20:37 6:39
9 64 David Boyle Carleton 39 21:03 6:47
10 74 Greg Housner Ann Arbor 38 21:35 6:57
11 92 David Linden Ann Arbor 36 22:16 7:10
12 101 Jeffrey Klink Chelsea 35 22:34 7:16
13 109 John Renehan South Lyon 36 22:48 7:21
14 111 Jody Manes Milan 37 22:52 7:22
15 141 Sid Boyd Ann Arbor 36 23:50 7:41
16 155 Doug Steward Ann Arbor 35 24:36 7:56
17 159 Randy Meader Ann Arbor 37 24:40 7:57
18 165 Tom Markley Dearborn Heights 37 24:52 8:01
19 168 Joe Kemp Saginaw 39 24:59 8:03
20 175 William Alcini Ypsilanti 39 25:15 8:08
21 180 Devery Landrum Ann Arbor 39 25:25 8:11
22 186 Michael Sautter Allen Park 38 25:33 8:14
23 203 Michael Thompson Milan 39 26:05 8:24
24 217 Douglas Plagens Ann Arbor 38 26:39 8:35
25 223 John Klink Wixom 36 26:47 8:38
26 228 Franklin McMurray Ypsilanti 36 27:07 8:44
27 247 Martin Clarke Ann Arbor 39 27:40 8:55
28 256 Bill Brown Novi 35 27:56 9:00
29 276 Kevin Plagens Plymouth 37 28:33 9:12
30 279 Tom Kaercher Jr Ann Arbor 37 28:45 9:16
31 285 Bob Powell Woodhaven 35 29:05 9:22
32 302 Terry Tabor Woodhaven 36 29:30 9:30
33 308 Andy Schneider Commerce Twp 36 29:45 9:35
34 337 James C McAllister Ann Arbor 38 31:29 10:08
35 344 Ken Pienta Ann Arbor 39 32:01 10:19
36 360 Richard Frost Plymouth 38 33:12 10:42
37 368 Jeff Ziesch Pittsburgh 37 34:30 11:07

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 42 Ann Remmers Ann Arbor 37 19:52 6:24
2 95 Marie Campbell Dexter 35 22:23 7:13
3 100 Hillary Gleichman Brighton 36 22:33 7:16
4 125 Theresa Cody Ann Arbor 35 23:23 7:32
5 126 Kim Gleichert Ann Arbor 39 23:24 7:32
6 130 Bunny Podolak Pinckney 38 23:31 7:35
7 169 Sara Atwell Dexter 39 25:01 8:04
8 182 Sara Madsen Ypsilanti 35 25:27 8:12
9 190 Kathy Roush Ann Arbor 38 25:38 8:15
10 232 Cindy Carter Ypsilanti 39 27:14 8:47
11 253 Dianne Tipa Ypsilanti 39 27:48 8:57
12 268 Julie Morris Ypsilant 39 28:16 9:06
13 272 Mar Pulte Ann Arbor 37 28:25 9:09
14 282 Mary Beth Nuden Ann Arbor 38 28:59 9:20
15 289 Christi Savitski Ann Arbor 36 29:10 9:24
16 290 Karen McConkey Waterford 36 29:11 9:24
17 303 Mary Tabor Woodhaven 37 29:31 9:31
18 305 Deborah Ledgerwood Ann Arbor 39 29:34 9:32
19 323 Kathryn Ferriell Ann Arbor 35 30:42 9:54
20 348 Robin Bingham St Clair Shores 35 32:11 10:22
21 349 Kiimberly Dunn Washington 38 32:12 10:22
22 369 Caroll Budny Saline 38 34:32 11:07
23 371 Robbie Risdon Ann Arbor 37 34:38 11:09
24 375 Wanda Ross Ypsilanti 37 35:38 11:29
25 394 Kim Linenger Canton 38 39:23 12:41
26 405 Cheryl Tomsic Ann Arbor 36 43:11 13:55
27 454 Sharon Kemeter Manchester 36 53:44 17:18
28 465 Ann Hassett Manchester 38 56:12 18:06

MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 5 Glen Miller Sylvania 42 16:39 5:22
2 17 Ed Osborne Toledo 44 18:30 5:58
3 27 Jonwaine Collins Ann Arbor 40 19:11 6:11
4 28 Vladimir Luppov Ann Arbor 43 19:20 6:14
5 29 Marcel Neff Ypsilanti 41 19:33 6:18
6 43 Walter Sanders Detroit 43 19:56 6:25
7 44 Kenneth Castle Ann Arbor 40 19:57 6:26
8 53 John Podolak Pinckney 42 20:26 6:35
9 58 Roger Luckhardt Westland 43 20:43 6:41
10 72 David Guimond Ann Arbor 43 21:30 6:56
11 78 Michael Romej Ann Arbor 42 21:45 7:00
12 79 Denis Marshall Saline 40 21:47 7:01
13 131 John Herman Ann Arbor 43 23:34 7:36
14 139 Daniel Sporer Brighton 44 23:49 7:40
15 142 Alan Caldwell Ann Arbor 41 23:50 7:41
16 167 Bob Goodsell Ann Arbor 41 24:55 8:02
17 224 Don Anderson Ann Arbor 40 26:48 8:38
18 229 Steve Hernandez Dexter 44 27:08 8:44
19 243 Joe Nothhelfer Ypsilanti 43 27:32 8:52
20 255 Daniel Horton Northville 41 27:53 8:59
21 259 Len Niehoff Ann Arbor 41 28:00 9:01
22 365 Kevin Clemens Ann Arbor 41 33:43 10:52
23 379 Alexander Mitrovich Ann Arbor 40 36:01 11:36

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 21 Monica Joyce Ann Arbor 40 18:52 6:05
2 56 Wanda Gunderson Whitmore Lake 40 20:38 6:39
3 143 Marty Betts Ann Arbor 44 23:52 7:42
4 162 Diane Connaughton Ann Arbor 40 24:47 7:59
5 171 Lisa Weyer Canton 43 25:07 8:06
6 194 Brenda Bolzman Ann Arbor 43 25:43 8:17
7 263 Denise Niles Whitmore Lake 42 28:08 9:04
8 273 Gail Little Ann Arbor 41 28:25 9:09
9 293 Kathy Patterson Pinckney 44 29:15 9:25
10 309 Linda Carson Riverview 44 29:57 9:39
11 326 Susan Webb Ann Arbor 43 30:55 9:58
12 341 Joan Harris Ann Arbor 44 31:39 10:12
13 343 Betsy Anderson Ann Arbor 42 31:58 10:18
14 346 Susan Brumfield South Lyon 41 32:09 10:21
15 357 Vicky Lieberman Northville 40 32:56 10:37
16 446 Sheila Marcus Ann Arbor 42 52:02 16:45

MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 9 Gary Wolfram Hillsdale 48 17:00 5:29
2 15 David Luckhardt Ypsilant 47 18:27 5:57
3 23 John Tarkowski Garden City 46 18:53 6:05
4 36 Ron McFry Canton 47 19:42 6:21
5 48 Robert Bemben Ann Arbor 45 20:03 6:28
6 50 Barry Nash Hartland 47 20:09 6:30
7 59 Stephen Loney Ann Arbor 45 20:45 6:41
8 60 Bob Cranson Ann Arbor 49 20:52 6:43
9 69 Yasuo Saito Center Line 45 21:20 6:53
10 84 Mike Manz Ann Arbor 45 21:55 7:04
11 93 Archie King Stockbridge 46 22:20 7:12
12 108 Jacques Germa Ann Arbor 46 22:47 7:20
13 115 William Tomlin Plymouth 48 22:55 7:23
14 119 Paul Barden Ann Arbor 48 23:03 7:26
15 122 Tom Kirvan Saline 45 23:09 7:28
16 137 Carl Kowalewski Saline 48 23:46 7:39
17 152 Michael Abner Belleville 49 24:30 7:54
18 185 Steven Cortese Pittsfield Twp 45 25:33 8:14
19 188 John Blumhardt Adrian 45 25:36 8:15
20 213 Robert Ledesma Westland 49 26:27 8:31
21 227 Jack Bauer Ann Arbor 45 27:01 8:42
22 237 Ian McLaren Ann Arbor 45 27:25 8:50
23 281 Don Evich Ann Arbor 49 28:53 9:18
24 292 Buzz Tourbin Ann Arbor 47 29:15 9:25
25 294 Ivan L Patterson Pinckney 48 29:16 9:26
26 297 Scott Guthrie Dexter 46 29:20 9:27
27 301 Jerry Mahlburg Taylor 46 29:29 9:30
28 312 Kenneth Housenholder Ypsilanti 46 30:07 9:42
29 354 Tom Wakefield Ann Arbor 45 32:37 10:30
30 385 Stephen Frost Plymouth 45 37:03 11:56
31 387 George Shaughnessy Toledo 49 37:21 12:02
32 399 David Rago Ann Arbor 46 40:02 12:54
33 400 Douglas Haag Pinckney 45 40:14 12:58
34 415 David Keller Dexter 49 46:59 15:08

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 97 Kathleen Gina Ann Arbor 49 22:27 7:14
2 200 Ruth Postema Ann Arbor 49 25:57 8:22
3 216 Wendy Paton Northville 47 26:37 8:34
4 222 Sue Stickel Ypsilant 48 26:45 8:37
5 231 Marifaith King Stockbridge 47 27:13 8:46
6 298 Patricia Cizenski Canton 46 29:21 9:27
7 314 Linda Petrillo Dearborn 47 30:10 9:43
8 315 Marjorie Bolgos Ann Arbor 49 30:15 9:45
9 319 Jackie Deron Ann Arbor 47 30:33 9:50
10 329 Susan Brazin Ann Arbor 49 31:03 10:00
11 331 Martha Husband Adrian 49 31:07 10:02
12 334 Linda Hylenski Ann Arbor 47 31:16 10:04
13 353 Susan Guinn Ypsilanti 47 32:31 10:28
14 362 Andrea Heldsinger Ann Arbor 47 33:20 10:44
15 378 June Gordon Ypsilanti 49 35:58 11:35
16 382 Linda Taylor Livonia 49 36:35 11:47
17 439 Nancy Kanniainen Dexter 48 51:18 16:31

MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 30 Neal Little Ann Arbor 50 19:34 6:18
2 37 Ron Olson Ann Arbor 50 19:45 6:22
3 63 Hugh Solomon Ann Arbor 52 21:01 6:46
4 66 Tom Gray Ann Arbor 52 21:13 6:50
5 86 Don Campbell Dexter 51 22:01 7:06
6 87 Ramakrishn Krishnan Ann Arbor 52 22:05 7:07
7 105 David Medley Canton 51 22:43 7:19
8 110 James Kibbie Ann Arbor 50 22:51 7:22
9 120 Richard Campeau Novi 52 23:05 7:26
10 134 Owen Jansson Ann Arbor 54 23:37 7:36
11 146 Callie Risner Stockbridge 54 24:08 7:46
12 147 Ryoji Katsumata Ann Arbor 52 24:10 7:47
13 151 David Petrillo Dearborn 53 24:25 7:52
14 156 John Causland Ann Arbor 51 24:37 7:56
15 161 David Wiss Ann Arbor 50 24:43 7:58
16 176 Jim Spevak Ann Arbor 50 25:16 8:08
17 197 Ron Exelby Ann Arbor 54 25:46 8:18
18 205 Geoffrey Voght Ypsilant 53 26:07 8:25
19 220 Katsumi Furutani Ann Arbor 50 26:44 8:37
20 233 Alex Wilson Canton 52 27:15 8:47
21 235 Gerald Christensen Saline 50 27:18 8:48
22 261 William Turner Saline 53 28:02 9:02
23 434 Allen Fenderson Westland 53 50:52 16:23

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 51 Carolin Dick Ann Arbor 51 20:16 6:32
2 201 Janet Tibbetts Ypsilanti 50 25:59 8:22
3 211 Gwen Evich Ann Arbor 52 26:14 8:27
4 212 Catherine Campeau Novi 51 26:25 8:31
5 230 Keiko Furutani Ann Arbor 50 27:10 8:45
6 274 Laura Laporte Ann Arbor 51 28:27 9:10
7 340 Erlene Wnorowski Ann Arbor 54 31:32 10:10
8 352 Cecelia Montoye Ypsilanti 50 32:28 10:28
9 355 Jane Capin Ann Arbor 51 32:48 10:34
10 370 Anne Wilkinson Ypsilanti 50 34:37 11:09
11 374 Susanne Jones Ypsilanti 50 35:18 11:22
12 390 Nancy Chapman Plymouth 51 37:53 12:12
13 403 Oksana Malanchuk Ann Arbor 53 41:58 13:31

MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 76 Dan Gamble Ann Arbor 56 21:43 7:00
2 102 Edward Nelson Ann Arbor 57 22:36 7:17
3 104 David Schupbach Jackson 58 22:40 7:18
4 114 Philip Meyers Ann Arbor 58 22:54 7:23
5 153 Richard Vile Dexter 55 24:32 7:54
6 154 Doug Bradley ? 55 24:35 7:55
7 170 Bill Johnston Ann Arbor 55 25:04 8:04
8 196 Vic Leo Northville 56 25:44 8:17
9 306 Rex Smith Commerce Twp 55 29:41 9:34

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 327 Joanne Meyer Saline 57 30:58 9:58
2 396 Micki Berg Huntington Woods 56 39:55 12:51

MALE AGE GROUP: 60 - 89
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 138 Joseph Bianco Ypsilanti 61 23:47 7:40
2 140 Phil Carroll Ann Arbor 65 23:49 7:41
3 219 Joe Brosnan Dexter 61 26:42 8:36
4 239 Stuart Baggaley Ann Arbor 74 27:28 8:51
5 252 Morgan Edwards Ann Arbor 62 27:47 8:57
6 307 Harrison Hensley Pinckney 66 29:42 9:34
7 322 Ed Torrance Saline 61 30:41 9:53
8 335 Raymond Godsil Jr Auburn 60 31:18 10:05

FEMALE AGE GROUP: 60 - 89
PLACE O'All NAME TOWN TIME PACE
===== ===== ========================== ================= === ======= =====
1 347 Janet Wiedmayer Ann Arbor 61 32:10 10:22
2 391 Diane Regan South Lyon 62 38:15 12:19




************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Harry Stoddard 1382 Whitmore Lake 56 29:55 9:38
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Cheryl Rellinger 1400 Davisburg 33 24:17 7:49

MALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Vinnie Alessi 1450 Ann Arbor 10 43:11 13:54

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Tanya De Jonghe 1415 Saline 16 45:46 14:44
2 Andrea Gruber 1449 Ann Arbor 13 49:41 16:00
3 Kathryn Zemke 1448 Lakeland 13 49:41 16:00
4 Genevieve Zemke 1446 Lakeland 16 54:33 17:34
5 Jacque Alessi 1451 Ann Arbor 13 59:03 19:01

MALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Michael Cha 1373 Ann Arbor 29 1:00:38 19:31

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Colleen Elliott 1438 Saline 25 33:50 10:54
2 Sarah Roach 1398 Ann Arbor 23 38:21 12:21
3 Heather Thayer 1417 Ypsilanti 28 41:31 13:22
4 Joanne Broughton 1365 Ypsilanti 21 42:53 13:49
5 Tracey Murphy 1407 Gregory 24 45:17 14:35
6 Tammy Kappen 1427 Marlette 28 45:34 14:41
7 Carol Gerou 1367 Ann Arbor 23 45:53 14:47
8 Tina Brier 1409 Ann Arbor 27 46:38 15:01
9 Debbie Hubbard 1395 Saline 27 48:50 15:44
10 Dawn Steele 1437 Manchester 29 50:48 16:22
11 Michelle MacDonald 1414 Ypsilanti 25 55:48 17:58
12 Christy Skarnulls 1453 Rochester Hills 29 55:58 18:02
13 Kim Harper 1388 Berkley 28 55:59 18:02

MALE AGE GROUP: 30 - 39
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Eugene Zalubas 1433 Ann Arbor 31 35:18 11:22
2 Mark Kappen 1423 Marlette 30 45:35 14:41
3 Greg Reed 1454 Rochester Hills 30 55:59 18:02
4 Sam Shark 1444 Ypsilanti 34 1:00:40 19:32

FEMALE AGE GROUP: 30 - 39
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Robin McIntosh 1425 Swartz Creek 39 31:17 10:05
2 Lisa Ziske 1381 Ypsilanti 35 39:59 12:53
3 Melody Harteg 1401 Ann Arbor 37 43:53 14:08
4 Suzanne Kemp 1360 Saginaw 30 45:05 14:31
5 Lori McDonald 1429 Brighton 36 45:16 14:35
6 Shelly Kepczynski 1430 Rochester 36 45:17 14:35
7 Pamela Moses 1406 Ann Arbor 36 46:23 14:56
8 Maria San Juan 1434 Farmington Hills 33 48:04 15:29
9 Carol Jones 1389 Ypsilanti 32 48:27 15:36
10 Robin Sikorski 1432 Ann Arbor 34 48:36 15:39
11 Fiona Bray 1431 Ann Arbor 35 48:37 15:39
12 Susan Redmond 1411 Canton 31 48:48 15:43
13 Lisa Blumenaur 1436 Manchester 31 50:51 16:23
14 Fran Wakefield 1440 Ann Arbor 36 55:59 18:02
15 Jane Loudon 1422 Howell 37 58:34 18:52
16 Jennifer Emery 1428 Canton 32 58:42 18:54
17 Sandy Jusino 1387 Howell 34 58:52 18:58
18 Susan MacNeil 1386 Ypsilanti 30 1:00:46 19:34

MALE AGE GROUP: 40 - 49
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Ed Sarath 1421 Ann Arbor 45 45:02 14:30
2 Brian Oatley 1384 Ann Arbor 48 59:39 19:13

FEMALE AGE GROUP: 40 - 49
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Kathryn Gurin 1424 Lapeer 44 32:46 10:33
2 Mary Wakefield 1378 Ann Arbor 45 36:54 11:53
3 Page Ceci 1372 Canton 46 40:35 13:04
4 Paula Steinker 1377 Bowling Green 49 43:14 13:56
5 Christina Bridges 1426 Ypsilanti 48 43:30 14:01
6 Mary Abdo 1375 Plymouth 45 45:15 14:35
7 Lillian Risch 1376 Riverview 43 45:52 14:47
8 Mary Cortese 1416 Pittsfield Twp 45 46:04 14:50
9 Kathy Szakatis 1418 Ann Arbor 40 46:23 14:56
10 Julie Geyer 1442 Ann Arbor 42 46:31 14:59
11 Priscilla Spencer 1441 Ann Arbor 44 46:32 14:59
12 Barbara Alessi 1452 Ann Arbor 48 47:00 15:08
13 Kathy Leonard 1408 Dexter 45 48:29 15:37
14 Karen Keller 1405 Dexter 45 55:52 17:59
15 Valerie Oatley 1383 Ann Arbor 46 59:44 19:14
16 Anne Zemke 1445 Lakeland 47 1:03:47 20:32

MALE AGE GROUP: 50 - 59
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Alex Bensky 1443 Detroit 50 30:39 9:53
2 Larry Johnson 1393 South Lyon 50 43:51 14:08

FEMALE AGE GROUP: 50 - 59
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Shirley Torrance 1419 Saline 53 37:28 12:04
2 Barbara Brown 1362 Chelsea 57 39:12 12:38
3 Sharon Brooks 1374 Chelsea 54 39:16 12:39
4 Bonnie Gazella 1412 Farmington Hills 51 45:45 14:44
5 Barbara Boddy 1410 Pinckney 57 48:48 15:43
6 Betty Traniello 1402 Ann Arbor 54 50:50 16:22
7 Evelyn Kinnard 1439 Dexter 59 55:56 18:01

MALE AGE GROUP: 60 - 89
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Philip Swartz 1370 Waterford 64 32:48 10:34
2 John Caldwell 1413 Ann Arbor 63 33:40 10:51
3 Richard Hoffman 1420 Ann Arbor 67 42:56 13:50
4 Ron Thierry 1403 Ann Arbor 60 50:54 16:24

FEMALE AGE GROUP: 60 - 89
PLACE NAME NO. TOWN AGE TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === ======= =====
1 Joan Berman 1396 Ann Arbor 61 34:42 11:11
2 Joanne Alber 1363 Ann Arbor 62 41:29 13:22
3 Yvonne Jones 1371 Ann Arbor 62 48:26 15:36
4 Betty Lou Brayton 1364 Ann Arbor 66 48:26 15:36

ANN ARBOR, MICHIGAN
Provided By Gault Race Management