2009 Lilac Bloomsday 12K Run

back to results

May. 3, 2009

2009 Lilac Bloomsday 12K Run
Spokane, WA
Provided by Bloomsday Run


MALE

Place Name Home Time Award
1. John Yuda Tanzania 34:36 $7,000
2. Robert Letting Kenya 34:45 4,500
3. Karim Elmabchour Morocco 34:54 3,000
4. Gilbert Okari Kenya 35:06 2,500
5. Dan Browne Chula Vista, CA 35:07 6,800*
6. Tesfaye Bekele Ethiopia 35:09 1,350
7. Philemon Terer Kenya 35:13 1,000
8. Silas Sang Kenya 35:19 900
9. Daniel Kipkoech Kenya 35:36 700
10. Seth Pilkington Harrisville, UT 35:37 3,100*
11. Samuel Ndereba Kenya 35:42 500
12. Forest Braden Spokane, WA 35:45 1,650*
13. Bret Schoolmeester Cornelius, OR 35:49 1,050*
14. Charles Munyeki Kenya 35:58 250
15. Josh Eberly Gunnison, CO 36:00 700*
16. Jason Lehmkuhle Minneapolis, MN 36:02 --
17. Nick Arciniaga Rochester Hills, MN 36:30 --
18. Cosmas Kimutai Kenya 36:42 --
19. Joe Gray Lakewood, WA 36:49 1,000-w
20. Jeffrey Eggleston Greece, NY 36:52 --
21. Simon Sawe Santa Fe, NM 36:53 1,500-m
22. Mike Sayenko Bellevue, WA 37:12 750-w
23. Justin Young Superior, CO 37:21 --
24. Elarbi Khattabi Morocco 37:30 1,000-m
25. Nate Jenkins Colorado Spgs, CO 37:58 --
-- Paul Aufdemberge Redford, MI 38:11 500-m
-- Mike Bresson Spokane, WA 38:27 500-w
-- John Timeus Kent, WA 38:42 250-w
*Includes U.S. citizen prize money
w-Washington state resident
m-Masters runner
FEMALE

Place Name Home Time Award
1. Lineth Chepkurui Kenya 38:37 $7,000
2. Teyba Erkesso Ethiopia 39:17 4,500
3. Genoveva Kigen Kenya 39:30 3,000
4. Rose Kosgei Kenya 39:47 2,500
5. Hyvon Ngetich Kenya 39:50 1,800
6. Lilia Shobukhova Russia 39:51 1,350
7. Dulce Rodriguez Mexico 40:01 1,000
8. Belainesh Gebre Ethiopia 40:02 900
9. Jane Kibii Kenya 40:11 700
10. Sally Meyerhoff Tempe, AZ 40:15 5,600*
11. Ogla Kimaiyo Kenya 40:19 500
12. Teyba Naser Ethiopia 40:21 400
13. Mariya Konovalova Russia 40:46 300
14. Millicent Gathoni Kenya 40:53 250
15. Diane Nukuri Burundi 41:01 200
16. Liza Hunter-Galvan New Zealand 41:02 --
17. Hirut Mandefro Ethiopia 41:05 --
18. Neriah Asiba Kenya 41:08 --
19. Lidia Simon Romania 41:23 --
20. Stephanie Rothstein Eugene, OR 41:27 2,500*
21. Dorota Gruca Poland 41:58 --
22. Carrie Vickers Carbondale, CO 41:59 1,250*
23. Frashiah Waithaka Kenya 42:00 --
24. Olga Romanova Russia 42:23 --
25. Pauline Kiragu Kenya 42:27 --
-- Vanessa Hunter Seattle, WA 44:16 1,000-w
-- Albina Gallyamova Russia 44:37 1,500-m
-- Janet Collar Spokane, WA 45:14 750-w
-- Kristi Houk Port Orchard, WA 45:40 500-w
-- Amber Hamilton Spokane, WA 46:06 250-w
-- Christine Knight Grangeville, ID 47:07 1,000-m
-- Alyssa Tower Vancouver, WA 48:18 500-m
*Includes U.S. citizen prize money
w-Washington state resident
m-Masters runner