High School U.P. Track State Meet Results

back to results

May. 31, 1998

High School U.P. Track State Meet Results


Final Team Standings
1. Negaunee
2. Menominee
3. Gladstone
4. Escanaba
5. Sault Ste. Marie
6. Marquette
7. Kingsford 66.5
65
61
39
22
13.5
5


Discus - 1. Josh Mileski, Gladstone, 135-5; 2. Dan Jones, Gladstone, 121-4; 3. Travis Beauchamp, Gladstone, 117-9; 4. Josh Menard, Negaunee, 116-10; Kyle Bell, Negaunee, 116-5.

Shot Put - 1. Josh Mileski, Gladstone, 51-5; 2. Dan Jones, Gladstone, 48-6; 3. Travis Beauchamp, Gladstone, 45-7.5; 4. Josh Menard, Negaunee, 42-2.5; 5. (tie) Adam Karki, Negaunee, 39-8.5; Shawn Clement, Marquette, 39-8.5.

Pole Vault - 1. Casey Young, Gladstone, 12-6; 2. Tony Bartol, Gladstone, 12-6; 3. Joe Royer, Escanaba, 12-6; 4. Neil Bonetti, Negaunee, 12-0; 5. Sean Anderson, Gladstone, 11-6.

Long Jump - 1. Tadd Russell, Menominee, 19-0; 2. Eric Homburg, Negaunee, 18-7; 3. Casey Young, Gladstone, 18-6; 4. Justin Gasparini, Sault Ste. Marie, 18-3; 5. Drew Buyarski, Menominee, 18-1.

High Jump - 1. Kyle Bell, Negaunee, 6-0; 2. Justin Gasparini, Sault Ste. Marie, 5-10; 3. Drew Buyarski, Menominee, 5-8; 4. Justin Weber, Negaunee, 5-6; 5. Ed Verhamme, Escanaba, 5-6.

3200 Relay - 1. Negaunee, 8:24.59; 2. Menominee, 8:26.40; 3. Escanaba, 8:29.00; 4. Gladstone, 8:46.05; 5. Kingsford, 8:55.55.

110 Hurdles - 1. Chad LaCombe, Menominee, 16.09; 2. Justin Gasparini, Sault Ste. Marie, 16.25; 3. Dave Siik, Negaunee, 16.50; 4. Kyle Bell, Negaunee, 16.58; 5. Justin Weber, Negaunee, 16.98.

100 Dash - 1. Josh Tarbox, Menominee, 11.95; 2. Brenton Gady, Escanaba, 11.99; 3. Aaron Young, Gladstone, 12.22; 4. Mike Plourde, Marquette, 12.26; 5. Joe Heusley, Menominee, 12.46.

800 Relay - 1. Escanaba, 1:34.96; 2. Menominee, 1:35.01; 3. Gladstone, 1:36.15; 4. Negaunee, 1:37.24; 5. Marquette, 1:38.17.

1600 Run - 1. Caden Ruohomaki, Negaunee, 4:34.52; 2. John Gannon, Escanaba, 4:41.15; 3. David Ross, Menominee, 4:42.79; 4. Andy Verhamme, Escanaba, 4:43.59; 5. Scott Stesney, Marquette, 4:44.04.

400 Relay - 1. Menominee, 45.41; 2. Kingsford, 46.78; 3. Negaunee, 47.09; 4. Gladstone, 47.14; 5. Sault Ste. Marie, 49.96.

400 Dash - 1. Brian Savard, Sault Ste. Marie, 52.16; 2. Shane Mundt, Menominee, 53.11; 3. Bob Marcotte, Negaunee, 53.23; 4. Brian Branam, Escanaba, 53.77; 5. Rob Bernek, Gladstone, 54.09.

300 Hurdles - 1. Dave Siik, Negaunee, 41.41; 2. Jason Inghram, 41.66; 3. Tony Tuccini, Marquette, 42.79; 4. Chad LaCombe, Menominee, 43.15; 5. Eric Trusti, Menominee, 43.85.

800 Run - 1. Caden Rouhomaki, Negaunee, 2:00.77; 2. Scott Stesney, Marquette; 3. Matt VanEffen, Escanaba; 4. David Ross, Menominee; 5. Adam Blair, Menominee.

200 Dash - 1. Josh Tarbox, Menominee, 23.91; 2. Brenton Gady, Escanaba, 23.93; 3. Brian Savard, Sault Ste. Marie, 24.36; Aaron Young, Gladstone, 24.63; 5. Mike Plourde, Marquette, 24.88.

3200 Run - 1. Caden Ruohomaki, Negaunee, 10:25.09; 2. John Gannon, Escanaba, 10:30.18; 3. John Blake, Menominee, 10:31.40; 4. Andy Verhamme, Escanaba, 10:39.76; 5. Dave Edwards, Marquette, 10:40.56.

1600 Relay - 1. Menominee, 3:36.59; 2. Gladstone, 3:36.62; 3. Negaunee, 3:37.09; 4. Sault Ste. Marie, 3:39.04; 5. Escanaba, 3:44.19.




Final Team Standings
1. Calumet
2. Westwood
3. Munising
4. Stephenson
5. TIE West Iron Co. / Gwinn
7. Manistique 56.5
42
40
26.5
21
16.5


Discus - 1. Dan Mattson, Calumet, 159'; 2. Shawn Anderson, Manistique, 152'1"; 3. Mike Mattila, Calumet, 133'6"; 4. Charlie Luoma, Houghton, 128'3"; 5. Patrick McMullin, Ironwood, 125'4".

Shot Put - 1. Dan Mattson, Calumet, 53'6"; 2. Shawn Anderson, Manistique, 46'6"; 3. Jesse Harvala, Westwood, 46'; 4. Patrick McMullin, Ironwood, 45'8"; 5. Charli Luoma, Houghton, 44'1".

Pole Vault - 1. Kevin Letson, Westwood, 12'; 2. Scott Carhoun, Stephenson, 12'; 3. Joe Dolaskie, Munising, 11'6"; 4. Jason Ruotsala, Ironwood, 11'6"; 5. TIE-Chad Brockman, Newberry/ Eric Bastian, Calumet, 11'5".

Long Jump - 1. Jesse Haile, West Iron Cty., 20'10"; 2. Derek Sandahl, Stephenson, 20'5"; 3. Grey Londo, Gwinn, 20'4"; 4. Michael DeCaire, Ishpeming, 20'3"; 5. Josh Cone, Calumet, 20'1".

High Jump - 1. Josh Cone, Calumet, 6-2; 2. Mike DeCaire, Ishpeming, 6-1; 3. Jacob Huske, West Iron Cty.,5-11; 4. Isaac Tunteri, Musinsing, 5-11; 5. TIE -Jake Thonne, Stephenson/ John Kokenson, Manistique, 5-11.

3200 Relay - 1. Calumet, 8:25.87; 2. Westwood, 8:26.73; 3. Houghton, 8:35.78; 4. Munising, 8:38.79; 5. Newberry, 8:43.02.

110 Hurdles - 1. Derek Sandahl, Stephenson, 15.45; 2. Paul Lukowski, Munising, 15.92; 3. Kevin Smith, Manistique, 16.56; 4. Nic Greenwood, Newberry, 16.80; 5. Scott Carhoun, Stephenson, 16.90.

100 Dash - 1. Greg Londo, Gwinn, 11.37; 2. Shane Trotter, West Iron Co., 11.5; 3. Brad Ruleau, Stephenson, 11.7; 4. Brian Johnson, Calumet, 11.84; 5. Jason Chounard, Norway, 11.96.

800 Relay - 1. Calumet, 1:34.57; 2. Munising, 1:35.13; 3. Westwood, 1:35.72; 4. L'Anse, 1:38.30; 5. Ironwood, 1:38.69.

1600 Run - 1. Pete Remien, Westwood, 4:18.63 - NEW RECORD; 2. Shawn Pyle, Munising, 4:27.89; 3. Dave Campbell, Calumet, 4:31.57; 4. Joe Bush, Manistique, 4:36.27; 5. Brad Pietila, Hancock, 4:47.15.

400 Relay - 1. Calumet, 45.63; 2. West Iron Cty., 45.71; 3. Westwood, 46.20; 4. Iron Mountain, 46.69; Munising, 47.23.

400 Dash - 1. Greg Londo, Gwinn, 49.62 - NEW RECORD; 2. Don Willis, L'Anse, 52.75; 3. Brandon Spaulding, Munising, 53.02; 4. Erik Alanko, Westwood, 53.54; 5. Ben Perry, Munising, 53.88.

300 Hurdles - 1. Scott Carhoun, Stephenson, 41.82; 2. Paul Lukowski, Munising, 42.06; 3. Kevin Smith, Manistique, 42.84; 4. Derek Sandahl, Stephenson, 42.89; 5. Josh Spaete, Ironwood, 43.29.

800 Run - 1. Pete Remien, Westwood, 1:59.66; 2. Shawn Pyle, Munising, 2:01.75; 3. Jay Isaacson, Calumet, 2:03.09; 4. Josh Holcomb, Newberry, 2:06.55; 5. Adam Hill, Houghton, 2:07.94.

200 Dash - 1. Greg Londo, Gwinn, 22.5 - NEW RECORD; 2. Shane Trotter, West Iron Cty., 23.06; 3. John Schlais, Ironwood, 23.38; 4. Brandon Spaulding, Munising, 23.81; 5. Brian Johnson, Calumet, 24.02.

3200 Run - 1. Pete Remien, Westwood, 9:56.78; 2. Dave Campbell, Calumet, 10:05.88; 3. James Miller, Houghton, 10:22.00; 4. Brad Pietila, Hancock, 10:27.19; 5. Jeremy Rowe, Calumet, 10:31.09.

1600 Relay - 1. Munising, 3:35.53; 2. L'Anse, 3:37.50; 3. Westwood, 3:37.63; 4. Calumet, 3:41.44; 5. Houghton, 3:42.97.




Final Team Standings
1. St. Ignace
2. Keweenaw Academy
3. DeTour
4. Rapid River
5. Brimley
6. Pickford
7. Powers North Central 57
30.5
22
19
18.5
17
14


Discus - 1. Josh O., Keweenaw Academy, 125'9; 2. Kyle RayRigh, Pickford, 123'11; 3. Brad Butkovich, Pickford, 123'11; 4. Robert Poma, Rapid River, 121'11; 5. Justin Gallagher, Mackinac Island, 121'3.

Shot Put - 1. Craig Paquin, North Central, 45'8; 2. Ron Papin, DeTour, 42'11.5; 3. Kyle Rairigh, Pickford, 42'2; 4. Vincent, Keweenaw Academy, 41'11; 5. Josh, Keweenaw Academy, 41'7.5.

Pole Vault - 1. Jim Linn, Wakefield, 11'; 2. Nathan Gaylor, Pickford, 10'6; 3. TIE - Mark Lamb, Pickford / Paul Beiring, Chassell / Dan Everson, St. Ignace, 10'6.

Long Jump - 1. Lee M., Keweenaw Academy, 19'6; 2. Don Rickley, St. Ignace, 18'11; 3. Seann Duffin, Carney, 18'7; 4. Nick Naser, North Central, 18'5; 5. Jim Linn, Wakefield, 18'4.

High Jump - 1. Shawn Duffin, Carney-Nadeau, 5'10; 2. TIE - Todd Pittsley, Baraga / Josh Haske, Cedar, 5'8; 3. TIE - Mike Scott, Brimley / Josh, Keweenaw Academy, 5'8.

3200 Relay - 1. DeTour, 8:46.80; 2. Rapid River, 8:47.28; 3. Chassell, 8:52.87; 4. North Central, 8:59.86, 5. St. Ignace, 9:01.81.

110 Hurdles - 1. Don Rickley, St. Ignace, 16.71; 2. Kurt Miller, DeTour, 16.81; 3. Richard Hanna, Pickford, 16.86; 4. Chris Zablocki, Lake Linden Hubbell, 16.96; 5. Jeff Richard, North Dickinson, 17.04.

100 Dash - 1. Mike Razmus, White Pine 11.78; 2. Robert Taylor, Brimley, 11.93; 3. Mike Cramer, Brimley, 12.09; J. Quenton, Keweenaw Academy, 12.11; Andy Stempki, St. Ignace, 12.15.

800 Relay - 1. St. Ignace, 1:36.93; 2. Keweenaw Academy, 1:37.66; 3. Lake Linden Hubbell, 1:37.90; 4. North Central, 1:38.71; 5. Brimley, 1:39.28.

1600 Run - 1. Aaron Litzner, St. Ignace, 4:29.50; 2. Mike Holmgren, Rapid River, 4:38.87; 3. T.J. Verbrigghe, Superior Central, 4:42.57; 4. Marcus Besonen, Ewen Trout Creek, 4:44.15; 5. Jake Denkins, Big Bay De Noc, 4:49.60.

400 Relay - 1. Keweenaw Academy, 46.32; 2. St. Ignace, 46.70; 3. Lake Linden Hubbell, 47.05; 4. Bark River Harris, 47.38; 5. Bessemer, 47.72.

400 Dash - 1. Dennis Savard, St. Ignace, 53.03; 2. Matt Barron, Mid Peninsula, 53.86; 3. Dan Kilpela, Painesdale 54.02; 4. Steve MacDonald, St. Ignace, 54.36; 5. Corey Bruno, Rapid River, 54.40.

300 Hurdles - 1. Kurt Miller, DeTour, 42.37; 2. Chris Zablocki, Lake Linden Hubbell, 42.93; 3. Don Rickley, St. Ignace, 43.16; 4. Jeff Stempihar, Bessemer, 43.39; 5. Andy Livermore, Engadine, 43.64.

800 Run - 1. Aaron Litzner, St. Ignace, 2:03.97; 2. Dustin Pitrone, Bessemer, 2:04.09; 3. Sean Duffin, Carney-Nadeau, 2:05.60; 4. Brett Graham, Engadine, 2:06.03; 5. Sam Ledy, Pickford, 2:06.91.

200 Dash - 1. Robery Taylor, Brimley, 23.47; 2. Mike Razmus, White Pine, 23.91; 3. Mike Cramer, Brimley, 24.25; 4. Mauudrell L. , Keweenaw Academy, 24.39; 5. Andy Stempki, St. Ignace, 24.46.

3200 Run - 1. Aaron Litzner, St. Ignace, 9:49.84 - NEW RECORD; 2. Mike Holmgren, Rapid River, 10:26,94; 3. TJ Verbrigghe, Superior Central, 10:31.15; 4. Jake Denkins, Big Bay de Noc, 10:46.53; 5. Adam Sworski, North Central, 10:48.91.

1600 Relay - 1. Wakefield, 3:41.53; 2. Rapid River, 3:41.31; 3. St. Ignace, 3:46.10; 4. DeTour, 3:47.21; 5. North Central, 3:49.0.




Final Team Standings
1. Marquette
2. Escanaba
3. Kingsford
4. Gladstone
5. Negaunee
6. TIE Menominee / Sault Ste. Marie 102
84
21
20
17
14


Discus - 1. Allison Conaway, Escanaba, 109'10; 2. Shana Watson, Gladstone, 108'1; 3. Christy Lancour, Escanaba, 107'5; 4. Dawn Scheidt, Kingsford, 103'4; 5. Sarah Peura, Marquette, 97'5.

Shot Put - 1. Allison Conaway, Escanaba, 34'9.5; 2. Sarah Peura, Marquette, 34'; 3. Jacoba Williamson, Marquette, 33'6; 4. Kim Kirmes, Marquette, 31'1; 5. Christy Lancour, Escanaba, 30'3.5.

Pole Vault - 1. Angela Abernathy, Marquette, 8'6; 2. Shana Watson, Gladstone, 8'6; 3. Megan Kearney, Negaunee, 8'; 4. Katie Peterson, Marquette, 7'6; 5. Casey Amis, Gladstone, 7'6.

Long Jump - 1. Alex Wilkinson, Marquette, 16'7; 2. Jill Kimmes, Marquette, 15'3; 3. Erica Helmila, Marquette, 14'7; 4. Shana Watson, Gladston, 14'6; 5. Allison Conaway, Escanaba, 14'.

High Jump - 1. Sarah Ketvirti, Marquette, 5'1; 2. Erin McDonnel, Escanaba, 5'0; 3. Allison Conaway, Escanaba, 4'11; 4. Sarah Duesing, Sault Ste. Marie, 4'11; 5. Audree Erickson, Gladstone, 4'8.

3200 Relay - 1. Escanaba, 9:54.88; 2. Negaunee, 9:58.03; 3. Sault Ste. Marie, 9:59.50; 4. Marquette, 9:59.51; 5. Menominee, 10:02.42.

110 Hurdles - 1. Katie Peterson, Marquette, 16.91; 2. Angie Vandermissen, Escanaba, 16.94; 3. Liz Chapman, Marquette, 17.24; 4. Allison Koskey, Negaunee, 17.68; 5. Dawn Flaminio, Kingsford, 17.85.

100 Dash - 1. Laura LaCrosse, Escanaba, 13.57; 2. Kristine Jentoft, Marquette, 13.58; 3. Margaret Eppinga, Marquette, 13.73; 4. April Reese, Gladstone, 13.75; 5. Shannon McHugh, Kingsford, 14.02.

800 Relay - 1. Marquette, 1:50.63; 2. Escanaba, 1:51.91; 3. Kingsford, 1:51.99; 4. Gladstone, 1:54.51; 5. Menominee, 1:54.67.

1600 Run - 1. Krista O'Dell, Escanaba, 5:19.46 - NEW RECORD; 2. Lindsey Olson, Escanaba, 5:23.72; 3. Mandi Long, Menominee, 5:26.11; 4. Emily Anderson, Marquette, 5:32.36; 5. Sarah Caruso, Sault Ste. Marie, 5:33.51.

400 Relay - 1. Marquette, 52.75; 2. Escanaba, 53.25; 3. Kingsford, 54.06; 4. Gladstone, 54.46; 5. Negaunee, 54.93.

400 Dash - 1. Erica Helmila, Marquette, 1:02.29; 2. Kristine Jentoft, Marquette, 1:02.58; 3. Laura Abramson, Sault Ste. Marie, 1:03.22; 4. Shannon, McHugh, Kinsford, 1:03.65; 5. Jolene Theobald, Kingsford, 1:04.06.

300 Hurdles - 1. Allison Koskey, Negaunee, 48.49; 2. Jessica Berube, Escanaba, 49.37; 3. Dawn Flaminio, Kingsford, 49.64; 4. Katie Peterson, Marquette, 49.65; 5. Angie Vandermissen, Escanaba, 52.02.

800 Run - 1. Krista O'Dell, Escanaba, 2:22.88; 2. Hannah Wolfe, Menominee, 2:22.97; 3. Emily Anderson, Marquette, 2:24.19; 4. Sara Caruso, Sault Ste. Marie, 2:24.47; 5. Katie Anderson, Marquette, 2:26.90.

200 Dash - 1. Jill Kimmes, Marquette, 27.28; 2. Laura LaCrosse, Escanaba, 27.47; 3. Margaret Eppinga, marquette, 27.93; 4. Kristine Jentoft, Marquette, 28.12; 5. Shannon McHugh, Kingsford, 28.16.

3200 Run - 1. Krista O'Dell, Escanaba, 11:50.63; 2. Lindsey Olson, Escanaba, 11:52.38; 3. Mandi Long, Menoninee, 12:13.39; 4. Michelle Paul, Gladstone, 12:14.71; 5. Marisa Dellangelo, Negaunee, 12:27.82.

1600 Relay - 1. Marquette, 4:16.50; 2. Kingsford, 4:19.31; 3. Sault Ste. Marie, 4:24.88; 4. Menominee, 4:26.49; 5. Escanaba, 4:27.09.




Final Team Standings
1. Ironwood
2. Westwood
3. TIE Calumet / Hancock
5. Norway
6. Stephenson
7. Iron Mountain 63.5
53
32
24
22
16.5


Discus - 1. Courtney Paananen, Westwood, 115'7"; 2. Marybeth Brey, Calumet, 102'7"; 3. Martha Frantti, Calumet, 100'5"; 4. Michelle Miskovich, Ironwood, 98'5"; 5. Danielle Thibeault, Westwood, 98'5".

Shot Put - 1. Rosie Aho, Munising, 36'10"; 2. Courtney Paananen, Westwood, 35'; 3. Debbie Palmer, Stephenson, 32'1"; 4. Bryn Pieschel, Ironwood, 32'1"; 5. Lauri Saul, Iron Mountain, 31'4".

Pole Vault - 1. Deb Palmer, Stephenson, 9' - NEW RECORD; 2. Elizabeth Pietila, Hancock, 8'6"; 3. Terri Campbell, Westwood, 7'6"; 4. TIE - Sarah Oliva, Iron Mountain / Pam Balduc, Ironwood, 7'6".

Long Jump - 1. Allegra Saving, West Iron Cty., 16'2; 2. Kylee Anderson, Ishpeming, 16'; 3. Kristin Antilla, Calumet, 15'2; 4. Kate Hamblen, Stephenson, 14'7; 5. Rita Randell, Calumet, 14'3.5.

High Jump - 1. Jenny Swanson, Westwood, 5'; 2. Gwen Storm, Calumet, 4'11; 3. TIE - Jenny Witting, Hancock / Heidi Helminen, Calumet / Stacy Suino, Calumet, 4'8.

3200 Relay - 1. Ironwood, 9:59.58; 2. Westwood, 10:04.79; 3. Stephenson, 10:19.15; 4. Calumet, 10:22.89; 5. Hancock, 10:50.29.

110 Hurdles - 1. Colleen Verrette, Iron Mountain, 16.41; 2. Sheila Peterson, Calumet, 17.06; 3. Cacey McGrath, Ironwood, 17.08; 4. Gwen Ebeling, Norway, 17.56; 5. Jeanne Parent, Munising, 17.80.

100 Dash - 1. Emily Karry, Hancock, 13.23; Erin McCarthy, Norway, 13.35; 3. Jamie Bunt, Ironwood, 13.59; 4. Malinda Klenc, Iron Mountain, 13.72; 5. Angela Cattelino, Houghton, 13.73.

800 Relay - 1. Westwood, 1:51.46; 2. Ironwood, 1:52.54; 3. Iron Mountain, 1:53.42; 4. Houghton, 1:54.91; 5. Houghton, 1:54.91; 5. Calumet, 1:55.83.

1600 Run - 1.Ann Somerville, Ironwood, 5:16.62; 2. Elizabeth Pietila, Hancock, 5:21.60; 3. Allison Phillippo, Stephenson, 5:32.31; 4. Jessica Koski, Westwood, 5:33.40; 5. Lisa Kangas, Calumet, 5:34.38.

400 Relay - 1. Ironwood, 53.27; 2. Houghton, 53.80; 3. Iron Mountain, 53.95; 4. Westwood, 54.16; 5. Calumet, 55.44.

400 Dash - 1. Erin McCarthy, Norway, 1:01.22; 2. Elena Keranen, Westwood, 1:01.5; 3. Emili Karry, Hancock, 1:01.64; 4. Kim Yelich, Ironwood, 1:02.49; 5. Alicia Melton, Houghton, 1:03.22.

300 Hurdles - 1. Cacey McGrath, Ironwood, 48.93; 2. Gwen Ebeling, Norway, 49.61; 3. Jill Cisewski, Ironwood, 49.72; 4. Sheila Peterson, Calumet, 51.02; 5. Carrie Cathcart, Westwood, 51.12.

800 Run - 1. Ann Somerville, Ironwood, 2:22.78; 2. Chelsa Finco, Ironwood, 2:26.84; 3. Jessica Koski, Westwood, 2:30.32; 4. Mary Giannunzio, Norway, 2:30.63; 5. Terri Campbell, Westwood, 2:32.60.

200 Dash - 1. Emili Karry, Hancock, 27.03; 2. Erin McCarthy, Norway, 27.47; 3. Jamie Bunt, Ironwood, 28.40; 4. Elena Keranen, Westwood, 28.47; 5. Angela Cattelino, Houghton, 28.66.

3200 Run - 1. Elizabeth Pietila, Hancock, 11:36.31; 2. Hannah Vissering, Westwood, 12:16.54; 3. Lisa Granskog, Stephenson, 12:29.91; 4. Teresa Morstad, Norway, 12:36.87; 5. Allison Phillip, Stephenson, 12:42.53.

1600 Relay - 1. Ironwood, 4:16.29; 2. Westwood, 4:21.66; 3. Houghton, 4:23.38; 4. Calumet, 4:23.78; 5. Stephenson, 4:31.13.




Final Team Standings
1. St. Ignace
2. Rapid River
3. Bessemer
4. Pickford
5. Crystal Falls Forest Park
6. TIE - Baraga / Painsedale 79
49
28
18
17
14


Discus - 1. Mandy Bishop, Pickford, 113'5"; 2. Lisa Froberg, Rapid River, 109'7"; 3. Beth Fountain, Pickford, 101'5"; 4. Kristina Peltier, Rapid River, 100'6"; 5. Sherry Holkup, North Dickinson, 98'6".

Shot Put - 1. Kristina Peltier, Rapid River, 34'3; 2. Chrissy Campbell, Pickford, 33'8; 3. Mandy Bishop, Pickford, 33'3; 4. Lisa Froberg, Rapid River, 32'11; 5. Mikala Kelso, St. Ignace, 32'4.

Pole Vault - 1. Dani Richmond, Superior Central, 7'6; 2. Kerstin Larsen, Crystal Falls Forest Park, 7'6; 3. Cammi Kukkonen, Lake Linden Hubbell, 7'; 4. Theresa Brimmer, Engadine, 7'; 5. Teresa Binger, St. Ignace, 6'6.

Long Jump - 1. Holly Brown, St. Ignace, 16'10; 2. Bree Taylor, Superior Central, 15'; 3. Carrie Paynter, Bessemer, 14'11; 4. Carolyn Getzen, St. Ignace, 14'9; 5. Katrina Curtis, Pickford, 14'7.

High Jump - 1. Ariel Huff, Cedarville, 4'11; 2. Eryn Mercer, St. Ignace, 4'10; 3. TIE - Bree Taylor, Superior Central / Jill Strelcheck, Bessemer / Keri Swiderson, Brimley, 4'8.

3200 Relay - 1. Crystal Falls, 10:45.76; 2. Rapid River, 10:48.08; 3. St. Ignace, 10:50.44; 4. Republic Michigamme, 10:51.33; 5. Cedarville, 11:05.40.

110 Hurdles - 1. Sara Boyer, Rapid River, 16.88; 2. Cammi Kukkonen, Lake Linden Hubbell, 17.59; 3. Becky Londo, Bessemer, 17.79; 4. Jenny Caswell, Rapid River, 18.22; 5. Sarah Adams, DeTour, 18.23.

100 Dash - 1. Holly Brown, St. Ignace, 13.22; 2. Jaclyn BeBeau, Bessemer, 13.41; 3. Eryn Mercer, St. Ignace, 13.47; 4. Karolyn Getzen, St. Ignace, 13.50; 5. Krista Niemi, Wakefield, 13.65.

800 Relay - 1. St. Ignace, 1:51.64; 2. Bessemer, 1:54.04; 3. Mid Peninsula, 1:56.49; 4. Baraga, 1:56.76; 5. Cedarville, 1:58.60.

1600 Run - 1. Randi Johnson, St. Ignace, 5:25.33; 2. Jane Rautiola, Painesdale, 5:28.28; 3. Trisha Nylund, Crystall Falls, 5:29.51; 4. Beth Koski, Baraga, 5:43.29; 5. Mary Harris, St. Ignace, 5:50.58.

400 Relay - 1. Bessemer, 54.55; 2. Rapid River, 55.48; 3. Baraga, 55.63; 4. Brimley, 55.88; 5. Bark River, 56.17.

400 Dash - 1. Richelle Robinson, St. Ignace, 59.45; 2. Molly Bacon, Rapid River, 1:01.58; 3. Sara Boyer, Rapid River, 1:01.89; 4. Krista Niemi, Wakefield, 1:02.35; 5. Randi Johnson, St. Ignace, 1:03.36.

300 Hurdles - 1. Sara Boyer, Rapid River, 47.46 - NEW RECORD; 2. Holly Brown, St. Ignace, 48.06; 3. Marion Clement, St. Ignace, 51.66; 4. Becky Londo, Bessemer, 52.24; Brooke Lofdahl, Pickford, 52.51.

800 Run - 1. Randi Johnson, St. Ignace, 2:29.43; 2. Beth Koski, Baraga, 2:29.87; 3. Jane Rautiola, Painesdale, 2:34.43; 4. Jamie Cooper, Carney-Nadeau, 2:34.60; 5. Samantha Ex, Lake Linden Hubbell, 2:37.09.

200 Dash - 1. Richelle Robinson, St. Ignace, 26.78; 2. Jaclyn BeBeau, Bessemer, 27.12; 3. Karolyn Getzen, St. Ignace, 27.69; 4. Molly Bacon, Rapid River, 28.03; 5. Eryn Mercer, St. Ignace, 28.50.

3200 Run - 1. Jane Rautiola, Painesdale, 11:52.97 -NEW RECORD; 2. Trisha Nyluns, Crystal Falls, 12:08.87; 3. Beth Koski, Baraga, 12:24.31; 4. Mary Harris, St. Ignace, 13:03.69; 5. Mary Daavettila, Painesdale, 13:11.18.

1600 Relay - 1. St. Ignace, 4:17.59; 2. Rapid River, 4:24.12; 3. Wakefield, 4:30.78; 4. Mid-Peninsula, 4:31.27; 5. Lake Linden Hubbell, 4:31.30.