MHSAA Lower Peninsula Track & Field Finals

back to results

May. 31, 1998

MHSAA Lower Peninsula Track & Field Finals


FINAL TEAM SCORING - East Lansing 39.50; Rockford 39; Detroit Mumford 30; Lansing Eastern 29; Saginaw 28; Lansing Sexton 26; Detroit Central 23; White Lake Lakeland 23; Plymouth Salem 22; Traverse City Central 22; Pontiac Northern 21; Kalamazoo Loy Norrix 21; Portage Northern 18; Sterling Heights Stevenson 18; Muskegon Mona Shores 18; Ann Arbor Huron 14; Milford 14; Livonia Churchill 13; Wyandotte Roosevelt 12; Ypsilanti 12; Howell 10; Brighton 10; Holland West Ottawa 10; Northville 10; Saginaw Heritage 9; Novi 8; Detroit Martin Luther King 8; Ann Arbor Pioneer 8; Bay City Central 8; Dearborn 7; Battle Creek Central 7; Lake Orion 6; Farmington Hills Harrison 6; Southfield 6; Grand Rapids Forest Hills Central 6; Southfield Lathrup 6; Warren Cousino 6; Muskegon 6; East Kentwood 6; Farmington 5.50; St. Johns 5; Flint Carman-Ainsworth 4; Livonia Stevenson 4; Rochester 4; Charlotte 4; Grand Ledge 4; Walled Lake Western 4; Pinckney 4; Detroit Catholic Central 4; Dearborn Edsel Ford 3; Monroe 3; New Baltimore Anchor Bay 3; Plymouth Canton 3; Birmingham Brother Rice 3; Flint Central 2; Grosse Pointe South 2; Saline 2; Clarkston 2; Sterling Heights 2; Northview 2; North Farmington 1; Muskegon Reeths-Puffer 1; Detroit Cooley 1; Dearborn Fordson 1; Flint Northern 1; Port Huron 1; Royal Oak Kimball 1.

DISCUS -- 1. Joe Keller, Lansing Eastern, 178-3; 2. Josh Thornhill, Lansing Eastern, 170-4; 3. Larry Pigge, Muskegon, 167-1; 4. Jon Bieneman, Rockford, 165-4; 5. Jim Delbridge, Flint Carman-Ainsworth, 158-11; 6. Kevin Keil, Plymouth Canton, 154-4; 7. Phillip Gearhart, Howell, 154-3; 8. Bill Cantwell, Royal Oak Kimball, 151-9.

POLE VAULT -- 1. Chip Owen, Holland West Ottawa, 15-3; 2. Brent Sheffer, Traverse City Central, 15-0; 3. Jared Hager, Rockford, 14-6; 4. Jeremy Winsor, St. Johns, 14-6; 5. Jimmie Freeman, East Kentwood, 14-0; 6. Derek Laskowski, Farmington Hills Harrison, 14-0; 7. Tim Lett, East Kentwood, 14-0; 8. Charles Munce, Port Huron, 13-6.

SHOT PUT -- 1. Todd Duckett, Kalamazoo Loy Norrix, 62-6.50; 2. David Pearson, Brighton, 58-3.50; 3. Joe Keller, Lansing Eastern, 56-11.75; 4. Josh Thornhill, Lansing Eastern, 56-5.75; 5. Rich Baron, Milford, 55-3.50; 6. Jon Marcero, Monroe, 54-11.50; 7. Jon Gritter, Grand Rapids Forest Hills Central, 54-6; 8. Dale Westrick, Grand Ledge, 53-9.

HIGH JUMP -- 1. William Nash, Milford, 6-9; 2. Steve Wolf, Sterling Heights Stevenson, 6-8; 3. (tie) Dana Thomas, East Lansing, 6-5; John Lowry, Farmington, 6-5; 5. Jacob Surber, Rochester, 6-5; 6. Jason Herrick, Dearborn, 6-5; 7. Kyle Mahan, Northview, 6-5; 8. Ralph Sylvester, Birmingham Brother Rice, 6-3.

LONG JUMP -- 1. Joe Alls, Sterling Heights Stevenson, 22-6.50; 2. Levar Sommerville, Ann Arbor Huron, 22-1; 3. Charles Reed, Kalamazoo Loy Norrix, 22-0.50; 4. Deroid Sligh, Saginaw Heritage, 21-8; 5. Jason Herrick, Dearborn, 21-2; 6. Lorenzo Parker, Walled Lake Western, 21-0; 7. Marc Venegoni, Clarkston, 20-9.50; 8. DeAndre Taylor, Detroit Cooley, 20-9.

3200 RELAY -- 1. White Lake Lakeland, 7:46.31 (Anthony Sager, Rich Oltesvig, Nick Gow, B.J. McCool); 2. Portage Northern, 7:47.61; 3. Plymouth Salem, 7:50.20; 4. Rockford, 7:56.44; 5. Pinckney, 7:58.86; 6. Wyandotte Roosevelt, 8:00.95; 7. Brighton, 8:01.64; 8. Grand Ledge, 8:01.72.

110 HURDLES -- 1. Shaka Dhladhla, East Lansing, 14.31; 2. Johnnie Birdsong, Detroit Mumford, 14.51; 3. Thabiti Williamson, Ann Arbor Huron, 14.55; 4. Ryan Kearney, Livonia Churchill, 14.58; 5. Rolando Eccleston, Ann Arbor Pioneer, 14.78; 6. Jason Sharp, Farmington Hills Harrison, 14.85; 7. John Terrell, Grosse Pointe South, 15.13; 8. Joel Gaff, Traverse City Central, 15.16.

100 DASH -- 1. Charles Rogers, Saginaw, 10.70; 2. Lamar Courtney, Muskegon Mona Shores, 10.77; 3. Javis Lewis, Lansing Sexton, 10.93; 4.Joseph Binion, Detroit Martin Luther King, 11.01; 5. Courtney Templeton, Battle Creek Central, 11.07; 6. Justin Machak, Dearborn Edsel Ford, 11.12; 7. Sean Heard, Ypsilanti, 11.17; 8. Nelson Lakey, Flint Northern, 11.19.

800 RELAY -- 1. Detroit Central, 1:28.31 (Andre Henry, Dangelo Smith, Harold Harris, Steve Cooper); 2. Saginaw, 1:29.53; 3. Detroit Mumford, 1:29.83; 4. Ypsilanti, 1:30.28; 5. Pontiac Northern, 1:30.31; 6. Battle Creek Central, 1:30.35; 7. Lansing Sexton, 1:30.46; 8. Detroit Martin Luther King, 1:30.58.

1600 RUN -- 1. Jason Hartman, Rockford, 4:12.80; 2. Kevin Avenius, Novi, 4:13.50; 3. Jordan Desilets, Lake Orion, 4:15.60; 4. David Cook, Portage Northern, 4:16.70; 5. Ben Wojcik, Wyandotte Roosevelt, 4:17.80; 6. John Hughes, Traverse City Central, 4:17.81; 7. Ben Evans, Birmingham Brother Rice, 4:19.00; 8. Brent Erickson, Muskegon Reeths-Puffer, 4:21.90.

400 RELAY -- 1. Lansing Sexton, 42.63 (Shawn Foster, Ron Beard, Javis Lewis, Richard Carter); 2. Detroit Central, 43.01; 3. Southfield, 43.05; 4. Kalamazoo Loy Norrix, 43.09; 5. Northville, 43.20; 6. Detroit Mumford, 43.41; 7. Detroit Martin Luther King, 43.62; 8. Walled Lake Western, 43.64.

400 DASH -- 1. Lamar Courtney, Muskegon Mona Shores, 48.82; 2. Scott Mackey,
Bay City Central, 49.20; 3. Jason Thurman, Southfield Lathrup, 49.57; 4. Dana Thomas, East Lansing, 49.70; 5. James Conner, Detroit Mumford, 49.95; 6. Grant Ogbu, East Lansing, 50.14; 7. Greg Adaline, Sterling Heights, 50.19; 8. Deroid Sligh, Saginaw Heritage, 50.21.

300 HURDLES -- 1. Joel Gaff, Traverse City Central, 38.72; 2. Ryan Kearney, Livonia Churchill, 38.77; 3. Shaka Dhladhla, East Lansing, 38.92; 4. Johnnie Birdsong, Detroit Mumford, 39.02; 5. Adam Auvenshine, Charlotte, 39.28; 6. Cortez Strickland, Pontiac Northern, 39.30; 7. Chris Lewis, Flint Central, 39.48; 8. Josh Callahan, North Farmington, 39.65.

800 RUN -- 1. Nick Gow, White Lake Lakeland, 1:53.79; 2. Ian Searcy, Plymouth
Salem, 1:53.92; 3. Deandre Shelton, Pontiac Northern, 1:54.79; 4. David Cook, Portage Northern, 1:55.25; 5. Victor Acosta, Ann Arbor Pioneer, 1:55.37; 6. Anthony Sager, White Lake Lakeland, 1:55.71; 7. Jacob Crowe, Grand Ledge, 1:56.51; 8. Andy Briggs, Plymouth Salem, 1:57.30.

200 DASH -- 1. Charles Rogers, Saginaw High, 21.67; 2. Shawn Foster, Lansing Sexton, 22.19; 3. Tony Clemens, Northville, 22.32; 4. Keith Mack, Ypsilanti, 22.42; 5. Nick Schipper, Grand Rapids Forest Hills Central, 22.44; 6. Dave Schmitt, New Baltimore Anchor Bay, 22.62; 7. Aaron Watts, Detroit Catholic Central, 22.67.

3200 RUN -- 1. Jason Hartman, Rockford, 9:24.54; 2. Richard Bauer, Howell, 9:26.40; 3. Ryan Wilman, Warren Cousino, 9:26.73; 4. Nicholas Stanko, Wyandotte Roosevelt, 9:30.33; 5. Robert Block, Livonia Stevenson, 9:30.52; 6. Dathan Ritzenheim, Rockford, 9:31.11; 7. Matt Shannon, Detroit Catholic Central, 9:31.26; 8. Nick Allen, Plymouth Salem, 9:32.58.

1600 RELAY -- 1. East Lansing, 3:19.63 (Grant Ogbu, Dana Thomas, Brent Burns, Brad Miller); 2. Pontiac Northern, 3:23.01; 3. Plymouth Salem, 3:24.10; 4. Detroit Central, 3:24.64; 5. Detroit Mumford, 3:25.18; 6. Saginaw Heritage, 3:25.53; 7. Saline, 3:25.83; 8. Dearborn Fordson, 3:26.01.





FINAL TEAM SCORING - Corunna 58; St. Joseph 36; River Rouge 33; Romulus 30; Dowagiac 26; Richland-Gull Lake 24; Coopersville 21.50; Hemlock 20; Delton Kellogg 19; Standish Sterling 18; Orchard Lake St. Mary 18; Clawson 16; Dearborn Heights Robichaud 15; Tecumseh 15; Imlay City 13; Grand Rapids West Catholic 13; Dearborn Divine Child 11; Dexter 10; Bay City John Glenn 10; Frankenmuth 10; Marysville 10; Mt. Morris 10; Tawas City 10; Fremont 10; Manistee 9; West Branch Ogemaw Heights 9; Fowlerville 8.50; Stockbridge 8; Sturgis 8; Royal Oak Dondero 8; Jackson Lumen Christi 8; Three Rivers 8; Haslett 6.50; Sparta 6; Grand Rapids Kenowa Hills 6; Chelsea 6; Muskegon Heights 6; Hudsonville Unity Christian 6; Ypsilanti Willow Run 6; Wyoming Park 6; Riverview 5; Central Montcalm 5; Eaton Rapids 5; Muskegon Orchard View 5; Grayling 5; Portland 4; St. Clair Shores South Lake 4; Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 4; Spring Lake 4; Bloomfield Hills Andover 4; Oxford 4; Perry 4; Remus Chippewa Hills 3.50; Saginaw Swan Valley 3.50; Niles 3; Hastings 3; Wayland 3; Durand 3; Plainwell 3; Marshall 2.50; Auburn Hills Avondale 2; Big Rapids 2; Millington 2; Otisville-Lakeville 2; Detroit Renaissance 2; Marine City 1; Petoskey 1; Center Line 1; Saginaw Buena Vista 1.

DISCUS -- 1. Frank Garofalo, Mt. Morris, 169-6; 2. Dan Judge, Royal Oak Dondero, 156-1; 3. Tim Hoogewind, Wyoming Park, 155-5; 4. Steve Manz, West Branch Ogemaw Heights, 154-9.50; 5. Shawn Agren, West Branch Ogemaw Heights, 153-1.50; 6. Aaron Bird, Plainwell, 148-11; 7. Patrick Walderzak, Frankenmuth, 146-0; 8. Paul Leverentz, Three Rivers, 144-2.

POLE VAULT -- 1. Geoff Fairbanks, Tecumseh, 15-4; 2. Brad Teeple, Sturgis, 15-0; 3. Randle Lynn, Fowlerville, 14-4; 4. Jason Devries, Hudsonville Unity Christian, 14-0; 5. Tad Van Pelt, Corunna, 14-0; 6. Beau Barnum, Haslett, 14-0; 7. Jim Mendryga, Orchard Lake St. Mary, 14-0; 8. Josh Bay, Remus Chippewa Hills, 13-9.

SHOT PUT -- 1. Joe Denay, Bay City John Glenn, 56-1; 2. Patrick Walderzak, Frankenmuth, 56-0.50; 3. Louie Dauser, Grand Rapids Kenowa Hills, 55-4; 4. Shad Risk, Eaton Rapids, 54-7; 5. Jason Zurbrick, Oxford, 52-8; 6. Nick Taylor, Durand, 52-4.50; 7. Rick Watkins, Millington, 51-4; 8. Michael Preston, Auburn Hills Avondale, 50-3.

HIGH JUMP -- 1. Steve Paulsen, Fremont, 6-8; 2. Andy Hawley, Jackson Lumen Christi, 6-7; 3. Travis Walker, Manistee, 6-6; 4. Nathan Hinkle, Grayling, 6-6; 5. Dave Kircus, Imlay City, 6-5; 6. Melvin Hicks, Romulus, 6-5; 7. Timothy Horenziak, Birch Run, 6-3; 8. De'juhn Benion, Auburn Hills Avondale, 6-3.

LONG JUMP -- 1. Brent Lesniak, Dowagiac, 23-0; 2. Edward Johnson, River Rouge, 22-3; 3. Scott Coalter, Sparta, 21-8.50; 4. Matt Lignell, St. Joseph, 21-7.75; 5. John Bennink, Coopersville, 21-2.50; 6. Larry Batiste, Orchard Lake St. Mary, 21-1; 7. Brandon DeYampert, Romulus, 21-0.50; 8. Dave Kircus, Imlay City, 20-10.

3200 RELAY -- 1. St. Joseph, 7:48.36 (Ben Watson, Lars Petzke, M. Mandarino, M. Hutchinson) (Lower Peninsula Class B Final Meet Record - Old Record, 7:48.65, Flint Beecher, 1988); 2. Hemlock, 7:52.82; 3. Dearborn Divine Child, 7:58.34; 4. Corunna, 8:02.51; 5. Central Montcalm, 8:06.00; 5. Muskegon Orchard View, 8:06.31; 7. Haslett, 8:07.95; 8. Marine City, 8:09.47;

110 HURDLES -- 1. Ryan Krug, St. Joseph, 14.38; 2. Dustin Bower, Corunna, 14.63; 3. Sylvester Stornes, Ypsilanti Willow Run, 14.63; 4. John Bennink, Coopersville, 14.68; 5. Jason Brown, Portland, 14.88; 6. Winston Howard, Dexter, 15.03; 7. Carleton McCauley, Romulus, 15.21; 8. Mark Coburn, Three Rivers, 15.25.

100 DASH -- 1. Edward Johnson, River Rouge, 10.92; 2. Fred Russell, Romulus, 11.09; 3. Brent Lesniak, Dowagiac, 11.16; 4. Larry Batiste, Orchard Lake St. Mary, 11.29; 5. Eric Moss, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood, 11.37; 6. Robbie Currie, Corunna, 11.49; 7. Greg Abbott, Tecumseh, 11.54; 8. Raymond Jones, Saginaw Buena Vista, 11.55.

800 RELAY -- 1. Corunna, 1:29.16 (Dustin Bower, Kasper Kazmer, Keagan Kazmer, Robbie Currie); 2. Orchard Lake St. Mary, 1:29.93; 3. Romulus, 1:30.20; 4. Delton Kellogg, 1:30.30; 5. Dearborn, 1:30.44; 6. St. Joseph, 1:30.63; 7. Saginaw Swan Valley, 1:31.50; 8. Chelsea, 1:31.60.

1600 RUN -- 1. Nick Brockway, Richland-Gull Lake, 4:16.17; 2. Bill Monnett, Clawson, 4:19.06; 3. Matt Zissler, Hemlock, 4:19.39; 4. Andrew Vyncke, Marysville, 4:21.97; 5. Kurtis Marlowe, Richland-Gull Lake, 4:23.39; 6. Chris Sanborn, Dexter, 4:24.47; 7. Aaron Lindell, Corunna, 4:24.69; 8. Jason Moore, Wayland, 4:24.73.

400 RELAY -- 1. Dowagiac, 43.00 (James Bates, Adam Bisnett, Brent Lesniak, Mike Bishop); 2. St. Joseph, 43.50; 3. Corunna, 43.50; 4. Roumula, 43.90; 5. Stevensville-Lakeshore, 44.00; 6. Tecumseh, 44.10; 7. (tie) Haslett, 44.20; Saginaw Swan Valley, 44.20.

400 DASH -- 1. Brad Manor, Standish Sterling, 47.90 (Lower Peninsula Class B Final Meet Record - Old Record, 48.14, Trinity Townsend, Muskegon Heights, 1992); 2. Jack Szczepaniuk, Grand Rapids West Catholic, 48.70; 3. Jason Kimbraugh, Delton Kellogg, 49.10; 4. Edward Johnson, River Rouge, 49.40; 5. Jeremy Schneider, Bloomfield Hills Andover, 49.50; 6. Adam Supianoski, Manistee, 49.80; 7. Larry Clark, Orchard Lake St. Mary, 49.80; 8. Bill Poirer, Center Line, 49.90.

300 HURDLES -- 1. John Bennink, Coopersville, 38.00 (Lower Peninsula Class B Final Meet Record - Old Record, 38.10, Darrell Kellogg, Redford Thurston, 1988); 2. Dave Kircus, Imlay City, 38.10; 3. Mark Coburn, Three Rivers, 39.00; 4. Dustin Bower, Corunna, 39.40; 5. Winston Howard, Dexter, 39.50; 6. (tie) Josh Bay, Remus Chippewa Hills, 40.40; Seth Palmer, Marshall, 40.40; 8. Kyle Swenor, Petoskey, 40.40.

800 RUN -- 1. Andy Lixey, Tawas City, 1:54.00; 2. Bill Monnett, Clawson, 1:56.02; 3. Matt Zissler, Hemlock, 1:56.64; 4. Brian Terpak, Riverview, 1:56.76; 5. Philip Stead, Dearborn Divine Child, 1:57.46; 6. Kevin Rathbun, Corunna, 1:58.00; 7. A.J. Tumele, Muskegon Orchard View, 1:58.29; 8. Ron Miller, Central Montcalm, 1:58.70.

200 DASH -- 1. Edward Johnson, River Rouge, 21.82; 2. Brad Manor, Standish Sterling, 22.51; 3. Shaun Sain, Muskegon Heights, 22.53; 4. Jack Szczepaniuk, Grand Rapids West Catholic, 22.59; 5. Fred Russell, Romulus, 22.60; 6. Matt Hammill, Niles, 22.63; 7. Elton Anderson, Detroit Renaissance, 23.27; 8. David Moss, Dearborn Heights Robichaud, 23.68.

3200 METER RUN -- 1. Nick Brockway, Richland-Gull Lake, 9:21.77; 2. Jamey Lister, Stockbridge, 9:25.00; 3. Aaron Lindell, Corunna, 9:26.87; 4. Andrew Vyncke, Marysville, 9:33.09; 5. Eric Nash, Spring Lake, 9:37.00; 6. Jeffery Mulder, Haslett, 9:44.17; 7. Jason Moore, Wayland, 9:51.24; 8. Matt Gruppen, Hudsonville Unity Christian, 9:51.55.

1600 RELAY -- 1. Dearborn Heights Robichaud, 3:21.21 (Raypheal Brown, David Moss, Levi Peoples, Leonte Lillard); 2. Delton Kellogg, 3:23.91; 3. Corunna, 3:24.21; 4. Chelsea, 3:27.27; 5. Perry, 3:28.39; 6. (tie) Fowlerville, 3:28.50; Coopersville, 3:28.50; 8. Dearborn Divine Child, 3:30.00




FINAL TEAM SCORING - Detroit St. Martin dePorres 37; New Haven 36; Kent City 32; Cassopolis 26.33; Mancelona 25; Decatur 23; Almont 22; Bad Axe 22; Pittsford 22; Buchanan 21; Schoolcraft 21; Mason County Central 18; Clare 18; Benzie Central 17; Bangor 17; Sanford Meridian 17; Berrien Springs 16; Muskegon Oakridge 13; Reese 13; Manchester 12; Ann Arbor Greenhills 12; Jonesville 11; Carson City-Crystal 11; Quincy 11; Cass City 10.50; Kingsley 10; Niles Brandywine 10; Saginaw Valley Lutheran 10; Muskegon Western Michigan Christian 10; Bath 9.33; Montrose 8.33; Bronson 8; Mayville 8; Three Oaks-River Valley 8; Burton Bendle 8; Athens 8; Unionville-Sebewaing 6; Fennville 6; St. Louis 6; Harbor Springs 5; Lutheran Westland 5; Lawton 4; Hanover-Horton 4; Morley-Stanwood 4; Rogers City 4; Olivet 3.50; Lake City 3.50; Byron 3.50; Petersburg-Summerfield 3; Allendale 3; Maple City Glen Lake 3; Onaway 3; Saginaw Nouvel 2; Marlette 2; Union City 2; Manton 2; Hudson 2; Pewamo-Westphalia 2; Flat Rock 1; Deckerville 1; Kelloggsville 1.

DISCUS -- 1. Matt Groh, Decatur, 167-7; 2. Paul Brieger, Almont, 160-3; 3. Greg Vaughn, Kingsley, 159-1; 4. Jason Stuck, Pittsford, 147-10; 5. Joel Strittmatter, Quincy, 147-9; 6. Josh Kuntz, Buchanan, 145-0; 7. Jason Andrich, Marlette, 143-6; 8. Dallas Parks, Montrose, 143-5.

POLE VAULT -- 1. Aaron Gebaurer, Bad Axe, 15-4 (Class C Final Meet Record - Old Record, 14-11, Phil Grzemkowski, Reese, 1995); 2. Albert Keener, Bronson, 14-9; 3. Ryan Postlewait, Mancelona, 13-9; 4. Dan Derksen, Bath, 13-5; 5. R.J. Elliot, Morley-Stanwood, 13-1; 6. Mike Bolster, Petersburg-Summerfield, 13-1; 7. John Arno, Jonesville, 12-9; 8. (tie) Adam Dorland, Cass City, 12-9; Rob Blair, Lake City, 12-9.

SHOT PUT -- 1. Derek McLaughlin, Berrien Springs, 58-8.75; 2. Matt Groh, Decatur, 56-11; 3. Paul Brieger, Almont, 56-7; 4. Stephen Troup, Harbor Springs, 54-6.50; 5. Greg Vaughn, Kingsley, 52-9.50; 6. Matt Elsesser, Reese, 51-4.75; 7. David Anderson, Hudson, 50-11.75; 8. Jason Stuck, Pittsford, 50-9.50.

HIGH JUMP -- 1. Jon Dephouse, Muskegon Western Michigan Christian, 6-5; 2. Paul Brinker, Almont, 6-4; 3. Charles Arnold, Unionville-Unionville-Sebewaing, 6-4; 4. Brant Athey, Decatur , 6-4; 5. (tie) Tom Farmer, Olivet, 6-2; Ben Gillett, Byron, 6-2; 7. Craig. Emmert, Cass City, 6-2; 8. (tie) Linden Moore, Montrose, 6-2; Robert King, Bath, 6-2; Renaldo Florence, Cassopolis, 6-2.

LONG JUMP -- 1. Jared Owens, Niles Brandywine, 21-2.75; 2. Randy Frost, Burton Bendle, 20-9; 3. Travis Kelly, New Haven, 20-8.50; 4. Ryan Ollinger, Lutheran Westland, 20-8; 5. Chris Blodgett, Schoolcraft, 20-7.50; 6. Dean Haqq, Bangor, 20-4.25; 7. Chad Dykgraff, Manton, 20-3; 8. C.J. Ward, Cassopolis, 20-3.

3200 METER RELAY -- 1. Kent City, 8:10.57 (John Ebers, Jason Burbachyn, Josh Miron, Steve Morales); 2. Carson City-Crystal, 8:12.45; 3. Schoolcraft, 8:12.53; 4. Clare, 8:12.76; 5. Reese, 8:15.82; 6. Jonesville, 8:15.85; 7. Sanford Meridian, 8:19.04; 8. Benzie Central, 8:20.15.

110 HURDLES -- 1. Ken Klinger, Muskegon Muskegon Oakridge, 15.01; 2. Chris Pontoni, Athens, 15.04; 3. Adam Stuber, Mancelona, 15.21; 4. Aron Gornowicz, Reese, 15.40; 5. Earnest Johnson, Buchanan, 15.41; 6. Matt Weisen, Maple City Glen Lake, 15.48; 7. Mike Seeger, Bath, 15.50; 8. Mark Claar, Bad Axe, 15.53.

100 DASH -- 1. Travis Kelly, New Haven, 11.27; 2. Dean Haqq, Bangor, 11.28; 3. Brandon Hooks, Detroit St. Martin dePorres, 11.32; 4. C.J. Ward, Cassopolis , 11.34; 5. Nick Davis, Manchester, 11.37; 6. Brian Pedlar, Lake City, 11.37; 7. Keath Bartynski, Saginaw Nouvel, 11.38; 8. Winston Ruffin, Montrose, 11.44.

800 RELAY -- 1. Cassopolis, 1:31.88 (Ronald Austin, Zachary Stratton, Malachi Walker, Karlton O'Daniel); 2. Kent City, 1:32.28; 3. Berrien Springs, 1:32.38; 4. Detroit St. Martin dePorres, 1:32.66; 5. Pittsford, 1:32.66; 6. Clare, 1:33.59; 7. Benzie Central, 1:34.24; 8. Reese, 1:34.26.

1600 RUN -- 1. Curtis King, Mason County Central, 4:24.61; 2. Ryan Blake, Three Oaks-River Valley, 4:25.51; 3. Jake Flynn, Benzie Central , 4:26.58; 4. Kevin Hughes, Clare, 4:27.20; 5. Evan St. Peter, Schoolcraft, 4:29.03; 6. Jeremy Davis, Mancelona, 4:29.77; 7. Steve Grajewski, Ann Arbor Greenhills, 4:31.95; 8. Joel David, Wyoming Kelloggsville, 4:32.53.

400 RELAY -- 1. Cassopolis, 43.69 (C.J. Ward, Charlie Reese, Ronald Austin, Zachary Stratton); 2. Detroit St. Martin dePorres, 44.03; 3. Montrose, 45.01; 4. Jonesville, 45.20; 5. Kent City, 45.26; 6. Rogers City, 45.38; 7. Union City, 45.48; 8. Flat Rock, 45.50.

400 DASH -- 1. Travis Kelly, New Haven, 48.96; 2. Calvin Treadwell, Buchanan, 49.69; 3. Nick Grabowski, Pittsford, 49.85; 4. Matt Everline, Quincy, 50.66; 5. Devin King, Detroit St. Martin dePorres, 50.68; 6. Shane Green, Mayville, 50.90; 7. Jon Yasko, Buchanan, 50.91; 8. Dean Haqq, Bangor, 51.39.

300 HURDLES -- 1. Adam Stuber, Mancelona, 39.27; 2. Ryan Brinkman, Cass City, 39.34; 3. Nick Onken, Fennville, 40.02; 4. Mark Claar, Bad Axe, 40.65; 5. Darrick Church, Hanover-Horton, 40.76; 6. Ken Klinger, Muskegon Muskegon Oakridge, 40.76; 7. Mike Seeger, Bath, 40.82; 8. Ben Dreyer, Clare, 40.89.

800 RUN -- 1. Kris Brown, Ann Arbor Greenhills, 1:56.91; 2. Curtis King, Mason County Central, 1:58.64; 3. Evan St. Peter, Schoolcraft, 1:58.80; 4. Jim Cheney, Mayville, 1:59.25; 5. Scott Armstrong, Lawton, 1:59.69; 6. Adam Brege, Onaway, 1:59.77; 7. Steve Morales, Kent City, 2:00.60; 8. Jeff Jacques, Jonesville, 2:00.66.

200 DASH -- 1. Travis Kelly, New Haven, 22.23; 2. Nick Davis, Manchester, 22.43; 3. Devin King, Detroit St. Martin dePorres, 22.79; 4. Dean Haqq, Bangor, 22.80; 5. Calvin Treadwell, Buchanan, 22.83; 6. Brandon Hooks, Detroit St. Martin dePorres, 22.91; 7. Matt Everline, Quincy, 23.07; 8. Dan Paehlig, Deckerville, 23.07.

3200 RUN -- 1. Jon Schiemann, Saginaw Valley Lutheran, 9:34.13; 2. Jake Flynn, Benzie Central, 9:40.61; 3. Brent Wrisley, St. Louis, 9:44.06; 4. Ryan Cole, Sanford Meridian, 9:46.19; 5. Zeke Debacker, Pittsford, 9:48.94; 6. Ben Jenks, Carson City-Crystal, 9:50.09; 7. Jason Werner, Pewamo-Westphalia, 9:50.35; 8. Brian Boos, Schoolcraft, 9:51.34.

1600 RELAY -- 1. Sanford Meridian, 3:29.63 (Jason Hall, Justin Wood, Mike Gray, Brian McDonald); 2. Kent City, 3:29.78; 3. Bad Axe, 3:30.50; 4. Detroit St. Martin dePorres, 3:30.68; 5. Clare, 3:31.17; 6. Allendale, 3:32.69; 7. Pittsford, 3:32.92; 8. Rogers City, 3:33.15.





FINAL TEAM SCORING - Centreville 78; Frankfort 55.50; Mason County Eastern 46.50; Camden-Frontier 37; Grass Lake 34; Mendon 32; Litchfield 29.50; St. Joseph Lake Michigan Catholic 28.50; Harper Woods Bishop Gallagher 26.33; Webberville Community 25; Onekama 24; Covert 24; New Buffalo 22; Akron-Fairgrove 18.50; Galien 18; AuGres-Sims 15; Walkerville 14; Loyola 13; Central Lake 11; Tekonsha 11;
Bellaire 9.50; Peck 9; Southgate Aquinas 8; Fulton-Middleton 8; Beal City 8; Whitmore Lake 8; Fife Lake-Forest Area 6; Rochester Hills Lutheran Northwest 6; Ottawa Lake-Whiteford 5; Fairview 4; Martin 4; Potterville 4; Mt. Pleasant Baptist 3; Kingston 3; McBain Northern Michigan Christian 3; Center Line St. Clement 2.83; Morrice 2.5; Mio 2.33; Plymouth Chirstian 1; Colon 1; Dryden 1; Wolverine 1.

DISCUS -- 1. Kyle Brink, Akron-Fairgrove, 148-4; 2. Ike Mackey, Camden-Frontier,
143-8; 3. Joshua Willoughby, Frankfort, 140-6; 4. Christopher Swaney, Ottawa Lake Whiteford, 135-9; 5. Jay Davidson, Frankfort, 135-6; 6. Nick VanderPlas, McBain Northern Michigan Christian, 134; 7. Andy Hallock, Bellaire, 132-9; 8. Nathan VanDyke, Camden-Frontier, 128-8.

POLE VAULT -- 1. Rusty Gardner, Mendon, 12-6; 2. Joshua Willoughby, Frankfort, 12-3; 3. Zebulon Sieting, Fife Lake-Forest Area, 12-0; 4. Kurt Daugherty, Webberville Community, 11-6; 5. Rick Mena, Martin, 11-6; 6. Stephen Tait, Mt. Pleasant Baptist, 11-0; 7. Derek Smith, Fulton-Middleton, 11-0; 8. T. Brown, Onekama,
11-0.

SHOT PUT -- 1. John Hansen, Frankfort, 57-6.75; 2. Nathan VanDyke, Camden-Frontier, 53-8.50; 3. Cobey Buckney, Camden-Frontier, 52-9; 4. Rich Martinez, Litchfield, 51-5.50; 5. Jay Davidson, Frankfort, 51-1; 6. Kurtis Simaz, St. Joseph Lake Michigan Catholic, 48-11.75; 7. Joe Proulx, Center Line St. Clement, 48-9.75; 8. Ike Mackey, Camden-Frontier, 48-8.

HIGH JUMP -- 1. Morgan Bailey, Covert, 6-1; 2. Matt Erdody, Akron-Fairgrove, 6-1; 3. Matt Jessup, Centreville, 5-11; 4. Fred Bland, Beal City, 5-11; 5. Casey Troyer, Fairview, 5-11; 6. Rob Beam, Fulton-Middleton, 5-11; 7. (tie) Jeremy Clark, Centerline St. Clement, 5-8; Kyle Brink, Akron-Fairgrove, 5-8; Tom Myer, Mason County Eastern, 5-8; Chad Heller, Camden-Frontier, 5-8; Jason Dodson, Camden-Frontier, 5-8; Herman Shelton, St. Joseph Lake Michigan Catholic, 5-8.

LONG JUMP -- 1. Luke Allen, Centreville, 21-1; 2. Derek Shoup, Mason County Eastern, 20-11; 3. Tom Affer, Peck, 20-1; 4. Nate Baker, Bellaire, 19-11; 5. Brett Grimm, Camden-Frontier, 19-7; 6. Mark Thompson, Fulton-Middleton, 19-4; 7. Jeremy Rayl, Kingston, 19-3.50; 8. Mark Shillair, AuGres-Sims, 19-2.

3200 RELAY -- 1. New Buffalo, 8:01.17 (Pat Butler, John Calo, Mark Lucas, Kyle Lindley) (Lower Peninsula Class D Final Meet Record - Old Record, 8:09.34, Lawton, 1988); 2. Grass Lake, 8:01.38; 3. Whitmore Lake, 8:24.17; 4. Walkerville, 8:28.22; 5. Litchfield, 8:32.07; 6. Mendon, 8:32.91; 7. Onekama, 8:33.65; 8. Colon, 8:38.16.

110 HURDLES -- 1. Emeka Nwosu, Detroit Loyola, 15.32; 2. Brian Fair, Southgate Aquinas, 15.40; 3. Brandon Hollenbeck, Frankfort, 15.405; 4. Craig Kline, Mendon, 15.62; 5. B. Thomas, Onekama, 15.67; 6. Joshua Willoughby, Frankfort, 15.86; 7. Kori Sahli, Centreville, 16.54; 8. Chad Miller, Centreville, 17.04.

100 DASH -- 1. Eric Culver, Webberville, 10.95; 2. Travontii Montgomery, St. Joseph Lake Michigan Catholic, 11.15; 3. Eric Fogel, Litchfield, 11.19; 4. David Stanulis, Mason County Eastern, 11.20; 5. Kelvin Singleton, Centreville, 11.25; 6. Otis Jordan, Harper Woods Bishop Gallagher High School, 11.31; 7. Chris Redburn, AuGres-Sims, 11.38; 8. Greg Thorman, Dryden, 11.55.

800 RELAY -- 1. Mason County Eastern, 1:31.10; 2. Centreville, 1:33.50; 3. Harper Woods Bishop Gallagher, 1:33.80; 4. Camden-Frontier, 1:34.40; 5. Grass Lake, 1:34.50; 6. St. Joseph Lake Michigan Catholic, 1:35.00; 7. Mio, 1:35.50; 8. Onekama, 1:35.60.

1600 RUN -- 1. Ron Hein, Galien, 4:32.33; 2. Patrick Butler, New Buffalo, 4:36.53; 3. Jason Chase, Walkerville, 4:36.58; 4. Colin Dunham, Grass Lake, 4:36.60; 5. Jimmy Hein, Galien, 4:38.64; 6. Matthew Cummings, Tekonsha, 4:39.94; 7. Mark Lucas, New Buffalo, 4:40.53; 8. Jordan Roose, Plymouth Christian, 4:41.22.

400 RELAY -- 1. St. Joseph Lake Michigan Catholic, 44.60; 2. Centreville, 45.20; 3. Covert, 45.30; 4. (tie) Frankfort, 45.40; Litchfield, 45.40; 6. Peck, 45.70; 7. Mendon, 46.30; 8. (tie) Mio, 46.40; Center Line St. Clement, 46.40; Harper Woods Bishop Gallagher, 46.40.

400 DASH -- 1. Derek Shoup, Mason County Eastern, 49.40; 2. Lynn Ware, Covert, 50.10; 3. Ryan Mayer, Grass Lake, 51.50; 4. Chris Redburn, AuGres-Sims, 51.60; 5. Brock Moore, Potterville, 51.70; 6. Ricky Lawson, Detroit Loyola, 52.20; 7. C. Wagoner, Onekama, 52.40; 8. John Calo, New Buffalo, 52.90.

300 HURDLES -- 1. Drake Wilkins, Harper Woods Bishop Gallagher, 40.20; 2. Kori Sahli, Centreville, 41.20; 3. Craig Kline, Mendon, 41.60; 4. Robert Reams, Mason County Eastern, 41.61; 5. Jason Duke, Grass Lake, 41.62; 6. (tie) Jake Bennett, Bellaire, 41.95; Mike Rasch, Morrice, 41.95; 8. Ivan Bartos, Central Lake, 42.20.

800 RUN -- 1. Ryan Morris, Centreville, 1:58.70; 2. Jared Lowery, Frankfort, 1:59.60; 3. Andrew McDaniel, Rochester Hills Lutheran Northwest, 2:00; 4. Shane Morgan, Litchfield, 2:02.20; 5. Tim Nylen, Grass Lake, 2:02.50; 6. Russell Rogan, Grass Lake, 2:03.40; 7. Aaron Compton, Whitmore Lake, 2:04.50; 8. Mark Lucas, New Buffalo, 2:04.90.

200 DASH -- 1. Eric Culver, Webberville, 22.31; 2. Derek Shoup, Mason County Eastern, 22.50; 3. Kelvin Singleton, Centreville, 22.80; 4. Eric Fogel, Litchfield, 22.90; 5. Travontii Montgomery, St. Joseph Lake Michigan Catholic, 23.02; 6. Chris Redburn, AuGres-Sims, 23.06; 7. Otis Jordan, Harper Woods Bishop Gallagher, 23.20; 8. Jeremy Rayl, Kingston, 23.70.

3200 RUN -- 1. Nathan Shay, Central Lake, 9:56.30; 2. Matthew Cummings, Tekonsha, 10:14.70; 3. B. Vanderveen, Onekama, 10:21.80; 4. Rick Miller, Centreville, 10:22.50; 5. Ron Hein, Galien, 10:31.60; 6. Okay Aygun, Walkerville, 10:35.40; 7. Ben Vogel, Beal City, 10:36.80; 8. Ryan O'Connor, Wolverine, 10:44.30.

1600 RELAY -- 1. Centreville, 3:30.40; 2. Onekama, 3:35.50; 3. Mendon, 3:35.50; 4.(tie) Harper Woods Bishop Gallagher, 3:35.51; 5. (tie) AuGres-Sims, 3:37.20; 6. Camden-Frontier, 3:37.20; 7. Frankfort, 3:37.20; 8. Beal City, 3:37.50.





FINAL TEAM SCORING - Ann Arbor Pioneer 82; Detroit Cass Tech 48; Southfield 41;
Detroit Martin Luther King 36.50; Ypsilanti 36; Portage Northern 25; Romeo 22;
Traverse City Central 20; Lansing Sexton 20; Okemos 19; Pinckney 18.50;
Rochester Adams 18; Holt 15; Brighton 14; Rockford 14; Grand Blanc 14; Pontiac Northern 13; Flint Central 13; Fraser 12; Westland John Glenn 12; North Farmington 12; Midland Dow 11; Saginaw 11; Portage Central 10; South Lyon 10; Kalamazoo Loy Norrix 8; Port Huron Northern 8; Grosse Pointe South 8; Grandville 8; Novi 8; Utica 6; Southfield Lathrup 6; Greenville 6; Ann Arbor Huron 5; Hudsonville 5; Farmington Hills Harrison 5; Swartz Creek 4.50; Detroit Northern 4; Battle Creek Central 4; Battle Creek Lakeview 4; Flint Southwestern Academy 4; Grand Rapids Union 4; Traverse City West 3; Livonia Stevenson 3; East Kentwood 3; Plymouth Canton 3; Holland West Ottawa 2; Plymouth Salem 1.50; Bay City Western 1; Harper Woods Regina 1; Grand Rapids Christian 1.

DISCUS -- 1. Mese Roberts, Holt, 138-9; 2. Melissa Gratz, North Farmington, 131-3; 3. Michelle Fowler, Romeo, 130-0; 4. Melissa Forman, Rockford, 129-8; 5. Erin Massengale, Pinckney, 125-10; 6. L. Johnson, Traverse City Central, 122-10; 7. Stephanie Schaffer, Port Huron Northern, 119-0; 8. April Phillips, Fraser, 118-8.

POLE VAULT -- 1. Kellie Kern, South Lyon, 9-6; 2. Mary Ford, Kalamazoo Loy Norrix, 9-6; 3. Nicole Grucz, Utica, 9-6; 4. (tie) Joanne Dikos, Swartz Creek, 9-0; Jennifer Wolbrink, Pinckney, 9-0; 6. Stacey Williamson, Novi, 9-0; 7. Jillian Hinds, Traverse City Central, 9-0; 8. Rachel Veltkamp, Grand Rapids Christian, 9-0.

SHOT PUT -- 1. Michelle Fowler, Romeo, 42-11.50; 2. April Phillips, Fraser, 41-3; 3. Rory Wendt, Okemos, 40-10; 4. Mese Roberts, Holt, 38-10.50; 5. Melissa Gratz, North Farmington, 38-1.75; 6. Crystal Weaver, East Kentwood, 37-8.75; 7. Kaila Story, Ann Arbor Pioneer, 37-6.25; 8. Stephanie Schaffer, Port Huron Northern, 37-0.

HIGH JUMP -- 1. Maia Knox, Ypsilanti, 5-8; 2. Latoya Chandler, Westland John Glenn, 5-7; 3. Nicole Randolph, Southfield Lathrup, 5-7; 4. Stephanie Linz, Okemos, 5-7; 5. Suzy Bozin, Romeo, 5-6; 6. April Phillips, Fraser, 5-4; 7. Jackie Bozin, Romeo, 5-2; 8. Sarah Post, Bay City Western, 5-2.

LONG JUMP -- 1. Charnita Allen, Portage Central, 18-1.50; 2. Tanisha Williams, Ypsilanti, 18-1.50; 3. Joneigh Slaughter, Ann Arbor Pioneer, 17-1.50; 4. Katie Jongeward, Portage Northern, 17-0.50; 5. Sherita Williams, Detroit Martin Luther King, 17-0; 6. Nkechi Okwumabua, Plymouth Canton, 16-11.50; 7. Robyn Woolfolk, Ann Arbor Pioneer, 16-10; 8. Melissa Abood, Harper Woods Regina, 16-9.75.

3200 RELAY -- 1. Ann Arbor Pioneer, 9:22.50 (Anne Richtmyer, Erin Leonard, Emily Magner, Emily Magner); 2. Traverse City Central, 9:23.50; 3. Rochester Adams, 9:23.80; 4. Rockford, 9:32.10; 5. Novi, 9:32.60; 6. Okemos, 9:34.70; 7. Brighton, 9:37.30; 8. Livonia Stevenson, 9:38.60.

100 HURDLES -- 1. Robyn Woolfolk, Ann Arbor Pioneer, 14.03; 2. Tanisha
Williams, Ypsilanti, 14.25; 3. Lisa Cowdrey, Pinckney, 14.85; 4. Robin
Landfair, Okemos, 15.08; 5. Tiffany Thomas, Southfield, 15.27; 6. Meriangela Mosely, Ann Arbor Pioneer, 15.28; 7. Sherita Williams, Detroit Martin Luther King, 15.30; 8. Ilena Webb, Saginaw, 15.40.

100 DASH -- 1. Tiarra Jones, Detroit Cass Tech, 11.88; 2. Christina Peterson, Midland Dow, 12.04; 3. Michele Davis, Lansing Sexton, 12.13; 4. Melanee Williams, Detroit Martin Luther King, 12.16; 5. Mahogany Fletcher, Farmington Hills Harrison, 12.24; 6. Laquesha Wiley, Southfield, 12.34; 7. Gabriella Moore, Saginaw, 12.38; 8. Korinth Patterson, Ypsilanti, 12.58.

800 RELAY -- 1. Detroit Cass Tech, 1:39.33 (Crystal Lee, Tiarra Jones, Tracy Ball, Meshia Moton); 2. Southfield, 1:41.67; 3. Ann Arbor Pioneer, 1:42.12; 4. Detroit Martin Luther King, 1:42.24; 5. Flint Central, 1:42.80; 6. Ypsilanti, 1:43.27; 7. Battle Creek Central, 1:44.62; 8. Saginaw, 1:45.49.

1600 RUN -- 1. Sharon VanTuyl, Portage Northern, 4:56.90; 2. Jonnie Vasse, Grosse Pointe South, 5:02.20; 3. Sharon Dickie, Grand Blanc, 5:04.40; 4. Sara Debruyn, Traverse City Central, 5:06.50; 5. Katie Boyles, Rochester Adams, 5:07.20; 6. Cami Moll, Hudsonville, 5:10.90; 7. Kelly McNeilance, Livonia Stevenson, 5:11.80; 8. Kalen Toedebush, Rockford, 5:12.00.

400 RELAY -- 1. Ann Arbor Pioneer, 47.87 (Jamillah Bowman, Joneigh Slaughter, Robyn Woolfolk, Nyota Pieh); 2. Detroit Cass Tech, 48.72; 3. Southfield, 49.11; 4. Saginaw High, 49.52; 5. Flint Southwestern Academy, 49.59; 6. Westland John Glenn, 49.72; 7. Battle Creek Central, 50.12; 8. Farmington Hills Harrison, 50.38.

400 DASH -- 1. Tracy Ball, Detroit Cass Tech, 54.81(Lower Peninsula Class A and All-Class Final Meet Record - Old Record, 55.1, Julia Ford, Detroit Cass Tech, 1994); 2. Michele Davis, Lansing Sexton, 56.24; 3. Carly Knazze, Southfield, 56.43; 4. Jamillah Bowman, Ann Arbor Pioneer, 56.81; 5. Niajah Howard, Detroit Northern, 57.54; 6. Mia Malloy, Flint Central, 57.61; 7. Crystal Ewell, Flint Central, 58.38; 8. (tie) Melanee Williams, Detroit Martin Luther King, 58.98; Autumn Hicks, Plymouth Salem, 58.98.

300 HURDLES -- 1. Lashunta Blander, Pontiac Northern, 43.34; 2. Robyn Woolfolk, Ann Arbor Pioneer, 44.21; 3. Joneigh Slaughter, Ann Arbor Pioneer, 44.64; 4. Natia Powell, Ypsilanti, 45.12; 5. Lisa Cowdrey, Pinckney, 45.39; 6. Breanne Tenclay, Grandville, 45.71; 7. Liz Vanwagner, Traverse City Central, 46.28; 8. Tanisha Williams, Ypsilanti, 46.34.

800 RUN -- 1. Julie Stowers, Brighton, 2:16.80; 2. Lora Hayden, Rochester Adams, 2:17.23; 3. Allison Turnbull, Greenville, 2:17.39; 4. Rachel Brown, Port Huron Northern, 2:18.16; 5. Lori Vandermeulen, Grand Rapids Union, 2:18.51; 6. Heather Rhoades, Traverse City West, 2:18.65; 7. Allison Langworthy, Holland West Ottawa, 2:20.24; 8. Shannon Vesey, Detroit Martin Luther King, 2:20.53.

200 DASH -- 1. Tracy Ball, Detroit Cass Tech, 24.38; 2. Carly Knazze, Southfield, 24.81; 3. Michele Davis, Lansing Sexton, 24.95; 4. Keisha Spight, Detroit Martin Luther King, 25.25; 5. Akilah Washington, Detroit Martin Luther King, 25.27; 6. Christina Peterson, Midland Dow, 25.42; 7. Gabriella Moore,
Saginaw, 25.67; 8. Nicolette Jarrett, Westland John Glenn, 25.72.

3200 RUN -- 1. Sharon VanTuyl, Portage Northern, 10:51.03; 2. Sharon Dickie, Grand Blanc, 11:03.74; 3. Erin Leonard, Ann Arbor Pioneer, 11:05.58; 4. Laura Girz, Ann Arbor Huron, 11:08.91; 5. Rachel Cox, Battle Creek Lakeview, 11:13.07; 6. Nora Colligan, Rockford, 11:17.15; 7. Cami Moll, Hudsonville, 11:17.88; 8. Kristina Utley, Novi, 11:17.95.

1600 RELAY -- 1. Detroit Martin Luther King, 3:54.75 (Sherita Williams, Akilah Washington, Keisha Spight, Shannon Vesey); 2. Ann Arbor Pioneer, 3:56.14; 3. Southfield, 3:57.94; 4. Grandville, 4:02.49; 5. Flint Central, 4:03.03; 6. Pontiac Northern, 4:03.43; 7. Brighton, 4:03.84; 8. Plymouth Salem,
4:04.21.





FINAL TEAM SCORING - Detroit Renaissance 66; Grosse Ile 38; Grand Rapids Catholic Central 33; St. Joseph 33; Corunna 29.50; Wyoming Park 28; Albion 26; Flint Powers Catholic 23; Tecumseh 21; Hudsonville Unity Christian 20.50; Mt. Clemens Clintondale 20; Saginaw Buena Vista 20; Coopersville 13; Mt. Clemens 12.50; Allen Park 11; Hemlock 11; Fenton 10; Niles 10; Sturgis 10; West Branch Ogemaw Heights 9; Middleville Thornapple Kellogg 8; Battle Creek Pennfield 8; Durand 8; Jackson Lumen Christi 8; Paw Paw 8; Petoskey 8; Whitehall 7; Frankenmuth 6; Kalkaska 6; Standish Sterling 6; Fowlerville 6; Caledonia 6; Tawas City 6; Edwardsburg 6; Howard City Tri-County 6; Chelsea 6; Vassar 6; Ortonville-Brandon 6; Haslett 6; Marine City 5.50; Onsted 5; Crosswell-Lexington 5; Williamston 5; Dowagiac 5; Bay City John Glenn 4; Mt. Morris 4; North Branch 4; Portland 4; Grand Rapids Central 4; Roscommon 4; St. Clair Shores South Lake 4; Marysville 4; Dexter 4; Oak Park 3.50; Stevensville-Lakeshore 3; Richland-Gull Lake 3; St. Clair 3; Wyoming Rogers 3; Ypsilanti Willow Run 2.50; Comstock Park 2; Dearborn Divine Child 2; Sparta 2; Madison Heights Lamphere 1; Auburn Hills Avondale 1; Pinconning 1; Ludington 1; Caro 1; Gladwin 1.

DISCUS -- 1. Alana Robinson, Grosse Ile, 154-0; 2. Makiba Batten, Detroit Renaissance, 144-8; 3. Lindsay Baber, Grosse Ile, 128-2; 4. Becky Breisch, Edwardsburg, 122-7; 5. Barbara Kopinski, Dexter, 122-2; 6. Brenda Davelaar, Hudsonville Unity Christian, 121-1; 7. Jamie Febo, Sparta, 117-8; 8. Jeannie Robinette, Gladwin, 113-6.

POLE VAULT -- 1. Stephanie Teeple, Sturgis, 10-4.25; 2. Rachel Zukowski, Grand Rapids Catholic Central, 10-0; 3. Michele Vanderhyde, Howard City Tri-County, 9-0; 4. Larissa Michell, Williamston, 8-9; 5. Lisa Beaudoen, Bay City John Glenn, 8-9; 6. Kristen McMillen, Richland-Gull Lake, 8-6; 7. Ashley Carroll, Flint Powers Catholic, 8-6; 8. Samantha Masters, West Branch Ogemaw Heights, 8-6.

SHOT PUT -- 1. Alana Robinson, Grosse Ile, 44-7; 2. Makiba Batten, Detroit Renaissance, 43-7; 3. Stephanie Algera, Caledonia, 38-10; 4. Meredith Pelty, Onsted, 38-7.50; 5. Julie Holtz, St. Clair Shores South Lake, 38-7; 6. Brenda Davelaar, Hudsonville Unity Christian, 38-0; 7. Nikiessia Henderson, Detroit Renaissance, 37-1.50; 8. Nicole Mewhiney, Caro, 37-1.

HIGH JUMP -- 1. Crystal White, Mt. Clemens, 5-5; 2. Kelli Wilson, Durand, 5-3; 3. (tie) Stephanie Holwerda, Hudsonville Unity Christian, 5-3; Kimberly Brockway, Marine City, 5-3; 5. Kathy Jackson, Mt. Clemens Clintondale, 5-1; 6. (tie) Tiffani Listenbee, Mt. Clemens, 5-1; Mira Sager, Corunna, 5-1; 8. Ahleah Tagai, Madison Heights Lamphere, 5-1.

LONG JUMP -- 1. Brandis O'Neal, Detroit Renaissance, 17-5.75; 2. Megan Webb, Petoskey, 16-8.75; 3. Nicole Sullivan, Vassar, 16-5.50; 4. Christy Tedrow, Hemlock, 16-3.50; 5. Jenetta Merritt, Grand Rapids Central, 16-2.25; 6. Kelly Nuechterlein, Frankenmuth, 16-2.25; 7. Nicole Tieri, Hudsonville Unity Christian, 16-2; 8. Sheri Cook, Edwardsburg, 16-0.75.

3200 RELAY -- 1. Wyoming Park, 9:34.90 (Melissa Clay, Kathryn Klaver, Amanda Dekmar, Sara Dekmar); 2. Grand Rapids Catholic Central, 9:38.31; 3. Coopersville, 9:39.02; 4. Corunna, 9:39.68; 5. Whitehall, 9:41.49; 6. Stevensville-Lakeshore, 9:48.82; 7. Paw Paw, 9:53.94; 8. Tawas City, 9:56.00.

100 HURDLES -- 1. Kendall Terhune, St. Joseph, 15.25; 2. Tai Danbert, Allen Park, 15.36; 3. Kelly Walker, Standish-Sterling, 15.60; 4. April Saxton, Dowagiac, 15.62; 5. Charrisse Taylor-Mosby , Flint Powers Catholic, 15.69; 6. Kati Klein, Roscommon, 15.72; 7. Alana Dumasius, Grosse Ile, 15.77; 8. Ashley Carroll, Flint Powers Catholic, 15.78.

100 DASH -- 1. Latonya Jones, Saginaw Buena Vista, 12.67; 2. Tia Smedley, Battle Creek Pennfield, 12.76; 3. Alesha Ashley, Albion, 12.80; 4. Jamila Morhead, Albion, 13.09; 5. Kathy Jackson, Mt. Clemens Clintondale, 13.12; 6. Nicole Tieri, Hudsonville Unity Christian, 13.18; 7. Erin Anderson, Detroit Renaissance, 13.20; 8. Erica Reed, Oak Park, 13.23.

800 RELAY -- 1. Detroit Renaissance, 1:42.25 (Brandis O'Neal, Julia Redd, Stevenson Julia, J. Lawson); 2. Tecumseh, 1:45.38; 3. St. Joseph, 1:45.98; 4. Albion, 1:46.91; 5. Grosse Ile, 1:47.48; 6. West Branch Ogemaw Heights, 1:47.54; 7. Grand Rapids South Christian, 1:47.65; 8. Auburn Hills Avondale, 1:47.90.

1600 RUN -- 1. Jamie Krzyminski, Corunna, 5:05.54; 2. Jessica Davis, Middleville-Thornapple Kellogg, 5:08.87; 3. Becky Bielang, Paw Paw, 5:13.84; 4. Rechelle Miller, Coopersville, 5:14.35; 5. Melissa Miller, Portland, 5:16.90; 6. Sarah Pepera, Ortonville-Brandon, 5:16.99; 7. Mary Reynolds, Grand Rapids Catholic Central, 5:17.18; 8. Lori Labean, Pinconning, 5:17.79.

400 RELAY -- 1. Albion, 49.20 (Jamila Morhead, Alesha Ashley, Tracy Egnatuk, M. Barbour); 2. Detroit Renaissance, 49.70; 3. Flint Powers Catholic, 49.80; 4. St. Joseph, 50.40; 5. Wyoming Park, 50.50; 6. (tie) Ypsilanti Willow Run, 50.90; Oak Park, 50.90; 8. Hemlock, 50.90.

400 DASH -- 1. Januala Bennett, Niles, 56.80; 2. Deanna Vogel, Tecumseh, 56.80; 3. Julia Redd, Detroit Renaissance, 57.30; 4. Kerry Lucas, West Branch Ogemaw Heights, 58.10; 5. Kathy Jackson, Mt. Clemens Clintondale, 58.30; 6. Kelly Nuechterlein, Frankenmuth, 58.50; 7. Julia Stevenson, Detroit Renaissance, 58.60; 8. Christy Tedrow, Hemlock, 58.80.

300 HURDLES -- 1. Ashley Carroll, Flint Powers Catholic, 45.97; 2. Kendall Terhune, St. Joseph, 46.28; 3. Heather Houtz, Haslett, 46.34; 4. Kari Perez, Wyoming Park, 46.35; 5. Molly Machinski, North Branch, 46.60; 6. Tai Danbert, Allen Park, 46.69; 7. Christina Dzingle, Dearborn Divine Child, 47.53; 8. Kati Klein, Roscommon, 47.84.

800 RUN -- 1. Dru Bishop, Fenton, 2:14.99; 2. Jenny Ziegler, Jackson Lumen Christi, 2:16.22; 3. Jaime Philburn, Fowlerville, 2:19.65; 4. Amy Jordan, Tawas City, 2:20.40; 5. Sarah Kamphuis, Hudsonville Unity Christian, 2:21.00; 6. Jill Duff, Whitehall, 2:21.50; 7. Colleen Lange, Corunna, 2:22.03; 8. Angela Herzog, St. Joseph, 2:22.93.

200 DASH -- 1. Latonya Jones, Saginaw Buena Vista, 25.44; 2. Kathy Jackson, Mt. Clemens Clintondale, 25.78; 3. Mora Arnold, Chelsea, 26.10; 4. Deanna Vogel, Tecumseh, 26.15; 5. Toni Tolbert, Mt. Morris, 26.17; 6. Anna Levandowski, Wyoming Rogers, 26.40; 7. Lauren Richardsen, Comstock Park, 26.47; 8. Kristen Zaydel, Ludington, 26.53.

3200 RUN -- 1. Anne McGrath, Grand Rapids Catholic Central, 11:11.37; 2. Jamie Krzyminski, Corunna, 11:14.40; 3. Sara Vergote, Kalkaska, 11:25.64; 4. Mary Reynolds, Grand Rapids Catholic Central, 11:29.21; 5. Kathryn Vyncke, Marysville, 11:29.52; 6. Sarah Pepera, Ortonville-Brandon, 11:33.95; 7. Rechelle Miller, Coopersville, 11:34.71; 8. Kathryn Klaver, Wyoming Park, 11:42.02.

1600 RELAY -- 1. Detroit Renaissance, 3:57.77 (J. Lawson, Julia Stevenson, Rashida Bradley, Julia Redd); 2. Wyoming Park, 4:04.76; 3. Grosse Ile, 4:05.03; 4. Croswell-Lexington, 4:06.38; 5. Hemlock, 4:08.00; 6. St. Joseph, 4:09.00; 7. Corunna, 4:09.62; 8. Grand Rapids South Christian, 4:10.68.





FINAL TEAM SCORING - Kingsley 55; Benzie Central 46; Saginaw Valley Lutheran 30; Detroit St. Martin dePorres 24; Cassopolis 22; White Pigeon 22; Reading 20.50; Muskegon Oakridge 20; Kalamazoo Christian 20; St. Louis 19; Blissfield 19; Napoleon 19; Carson City-Crystal 18; White Cloud 18; Fennville 15; Quincy 13; Almont 13; Saginaw Michigan Lutheran Seminary 13; Bath 12; Ann Arbor Greenhills 11; Bad Axe 11; Olivet 11; Capac 10; Kalamazoo Hackett 10; Harbor Springs 10; Redford Bishop Borgess 10; Burton Atherton 9; Freeland 9; Vandercook Lake 8; Homer 8; Riverview Gabriel Richard 8; Mayville 8; Southfield Christian 7; Clare 7; Lake City 7; Three Oaks-River Valley 6; Unionville-Sebewaing 6; Marlette 5; Mason County Central 5; Farwell 5; Sandusky 5; Montrose 5; Pittsford 5; Buchanan High School 4; Mancelona 4; Indian River Inland Lakes 4; Dearborn St. Alphonse 4; Midland Bullock Creek 4; Pine River 4; Ann Arbor Gabriel Richard 4; Wyoming Lee 4; Blanchard Montabella 4; Vermontville-Maple Valley 4; Manchester 3; Springport 3; Harbor Beach 3; Burton Bendle 2; Ravenna 2; Detroit Benedictine 2; Bangor 1; Hart 1; Hudson 1; Lake Fenton 0.50.

DISCUS -- 1. Jane Ludtke, White Cloud, 138-1; 2. Kristen Weber, Kingsley, 120-3; 3. Kelly Mondero, Quincy, 120-3; 4. Amy Smith, Marlette, 117-3; 5. Aimee Fink, Reading, 115-6; 6. Amber June, Pittsford, 115-4; 7. Karen Van Erp, Bad Axe, 114-1; 8. Aimee Stiverson, Pittsford, 112-5.

POLE VAULT -- 1. Cindy Roberson, Bath, 9-6; 2. Misty Click, Vandercook Lake, 9-2; 3. Jessica Vanbeveren, Unionville-Sebewaing, 8-10; 4. Ryann Smith, Almont, 8-10; 5. Casey Wanstead, Pine River, 8-10; 6. Holly Horodeczny, Manchester, 8-6; 7. Mary Franzel, Mayville, 8-6; 8. Jennifer Haight, Indian River Inland Lakes, 8-0.

SHOT PUT -- 1. Leslie Woodcock, St. Louis, 40-2.50; 2. Jane Ludtke, White Cloud, 39-8.50; 3. Laura Taylor, Kingsley, 39-4; 4. Becca McCann, Freeland, 38-10.50; 5. Sarah Burgess, Buchanan, 38-0; 6. Kristen Weber, Kingsley, 37-10.25; 7. Stephanie Adelaine, Harbor Springs, 37-0; 8. Aimee Stiverson, Pittsford, 36-8.75.

HIGH JUMP -- 1. Kristi Pykosz, Capac, 5-4; 2. Melissa Gomez, Almont, 5-3; 3. Alicia Britton, Olivet, 5-2; 4. (tie) Jessica Kochendorfer, Quincy, 5-2; Alanna Mestelle, White Pigeon, 5-2; Christel Deal, Midland Bullock Creek, 5-2; 7. Renee Porter, Blissfield, 5-2; 8. (tie) Nicole Allen, Lake Fenton, 4-11; Michelle Cook, Reading, 4-11.

LONG JUMP -- 1. Maria Derezinski, Muskegon Oakridge, 17-0; 2. Kristin Rosella, Ann Arbor Greenhills, 16-2.25; 3. Erin McFarland, Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 16-2; 4. Kim Warner, Farwell, 16-0.25; 5. Jenny Delamater, Blanchard Montabella, 15-9; 6. Natalie Kilheeney, Three Oaks-River Valley, 15-7.75; 7. Sarah Warnke, Benzie Central, 15-6.75; 8. Renee Porter, Blissfield, 15-6.50.

3200 RELAY -- 1. Kalamazoo Christian, 9:46.27 (Sarah Schripsema, Errin Boot, Kristin Bishop, Michelle Post); 2. Blissfield, 9:48.01; 3. Benzie Central, 9:50.84; 4. Sandusky, 10:00.99; 5. Ann Arbor Gabriel Richard, 10:01.01; 6. Reading, 10:01.61; 7. Kalamazoo Hackett, 10:04.82; 8. Southfield Christian, 10:08.86.

100 HURDLES -- 1. Maria Derezinski, Muskegon Oakridge, 15.54; 2. Amber Bright, Benzie Central, 15.81; 3. Alaina Olds, Kingsley, 15.89; 4. Doris Simmons, Cassopolis, 16.10; 5. Alicia Britton, Olivet, 16.11; 6. Dawn Perry, Southfield Christian, 16.38; 7. Courtney Hairston, Detroit Benedictine, 16.41; 8. Stephanie Crans, Bangor, 16.62.

100 DASH -- 1. Alanna Mestelle, White Pigeon, 12.48; 2. Diedre Card, Deporres, 12.61; 3. Jennifer Hetu, Napoleon, 12.81; 4. Nicole Mausolf, Bad Axe, 13.14; 5. Zeamma Walker, Dearborn St. Alphonse, 13.14; 6. Katie Thomas, Ann Arbor Greenhills, 13.22; 7. Darcy Stone, Burton Bendle, 13.24; 8. Rachel Lieber, Mayville, 13.24.

800 RELAY -- 1. Kingsley, 1:48.05 (Alaina Olds, Anna Giannda, Beth Summerfield, Amber Hayes); 2. Reading, 1:48.26; 3. Benzie Central, 1:48.48; 4. Detroit St. Martin dePorres, 1:49.19; 5. Cassopolis, 1:49.32; 6. Napoleon, 1:49.36; 7. Clare, 1:50.39; 8. Hart, 1:50.63.

1600 RUN -- 1. Bethany Brewster, Saginaw Valley Lutheran, 5:07.11; 2. Kerry Shurtz, Kalamazoo Hackett, 5:13.49; 3. Christi Shibata, Harbor Springs, 5:15.62; 4. Marisa Ryan, Carson City-Crystal, 5:15.80; 5. Caryn Waterson, Benzie Central, 5:17.66; 6. Becky Volmering, Harbor Beach, 5:17.68; 7. Kara Brown, Blissfield, 5:24.67; 8. Stephanie Patterson, Mayville, 5:24.95.

400 RELAY -- 1. Napoleon, 51.51 (Jessica Roberts, Kate Decker, Jessi Rudolph, Jennifer Hetu); 2. Cassopolis, 51.73; 3. Kingsley, 51.90; 4. Detroit St. dePorres, 51.92; 5. Freeland, 52.11; 6. Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 52.25; 7. Reading, 52.40; 8. Lake City, 52.49.

400 DASH -- 1. Amber Ranney, Fennville, 58.19; 2. Meme Anguiano, St. Louis, 59.16; 3. Jeanne Holverstott, Riverview Gabriel Richard, 59.57; 4. Meghan Mcneilly, Clare, 1:00.05; 5. Patrice Cannon, Wyoming Lee, 1:00.25; 6. Casey Case, Springport, 1:00.48; 7. Laurita Atwood, Ravenna, 1:00.77; 8. Kandyce Houser, Hudson, 1:01.22.

300 HURDLES -- 1. Amber Bright, Benzie Central , 45.10; 2. Alaina Olds, Kingsley, 45.81; 3. Alexandra Baker, Lake City , 45.85; 4. Doris Simmons, Cassopolis, 46.80; 5. Andrea Duerksen, Mancelona, 47.39; 6. Dawn Perry, Southfield Christian, 47.49; 7. Sarah Wilkinson, Riverview Gabriel Richard, 48.07; 8. Alicia Britton, Olivet, 48.44.

800 RUN -- 1. Bethany Brewster, Saginaw Valley Lutheran, 2:18.24; 2. Jenny Kulchar, Burton Atherton, 2:19.29; 3. Juanita Navarro, Blissfield, 2:19.67; 4. Anna Webster, Montrose, 2:20.08; 5. Michelle Post, Kalamazoo Christian, 2:21.01; 6. Corie Wittenmyer, Quincy, 2:21.70; 7. Cindy Roberson, Bath, 2:21.94; 8. Roxanne Sanders, Reading, 2:23.11.

200 DASH -- 1. Tiffany Simon, Redford Bishop Borgess, 25.84; 2. Alanna Mestelle, White Pigeon, 25.96; 3. Diedre Card, Detroit St. Martin dePorres, 26.73; 4. Amber Ranney, Fennville, 26.78; 5. Nicole Mausolf, Bad Axe, 27.12; 6. Rachel Lieber, Mayville, 27.22; 7. Amber Hayes, Kingsley, 27.28; 8. Sarah Kulchar, Burton Atherton, 27.43.

3200 RUN -- 1. Bethany Brewster, Saginaw Valley Lutheran, 11:12.93; 2. Michelle Swift, Carson City-Crystal, 11:23.53; 3. Errin Boot, Kalamazoo Christian, 11:27.70; 4. Marisa Ryan, Carson City-Crystal, 11:37.02; 5. Naomi Wendland, Michigan Lutheran Seminary, 11:42.29; 6. Kathryn Veldman, Three Oaks-River Valley, 11:47.26; 7. Christi Shibata, Harbor Springs, 11:52.20; 8. Stephanie Patterson, Mayville, 11:53.87.

1600 RELAY -- 1. Benzie Central, 4:08.85 (Keely Bigelow, Sarah Warnke, Caryn Waterson, Amber Bright); 2. Homer, 4:09.54; 3. Kingsley, 4:10.09; 4. Mason County Central, 4:12.16; 5. Vermontville-Maple Valley, 4:14.40; 6. Indian River Inland Lakes, 4:15.07; 7. Reading, 4:16.55; 8. St. Louis, 4:17.53.



FINAL TEAM SCORING - Fowler 85; Mendon 64.50; North Muskegon 55; Carsonville-Port Sanilac 45; Potterville 41; St. Joseph Lake Michigan Catholic 36; Fulton-Middleton 35; Walkerville 34; Grass Lake 25; Kingston 24; Hale 22.25; Central Lake 18; Manistee Catholic Central 16; Fairview 14; Bellaire 12.50; Marion 12.25; Waldron 12; Onekama 11; Akron-Fairgrove 9; Southgate Aquinas 6; Harper Woods Bishop Gallagher 6; Litchfield 6; Centreville 5.25; Martin 5; Pellston 5; Mason County Eastern 5; Detroit Holy Redeemer 5; Covert 5; Posen 4; McBain Northern Michigan Christian 4; Rochester Hills Lutheran Northwest 4; Freesoil 4; Jackson Baptist 4; Atlanta 3; Beal City 3; Lawrence 3; Mt. Pleasant Baptist 3; Plymouth Christian 3; Tekonsha 2.25; Mt. Pleasant Sacred Heart 2; Colon 2; Whitmore Lake 1; Bloomfield Hills Roeper 1.

DISCUS -- 1. Lynnea Sibley, Walkerville, 128-0; 2. Stacey Coleman, Fulton-Middleton, 117-4; 3. Alyson Hauxwell, North Muskegon, 115-10; 4. Ashley Hoig, Pellston, 108-1; 5. Alison Helminski, Freesoil, 107-8; 6. Beth VanderHeide, McBain Northern Michigan Christian, 10; 7. Staci Flinchbaugh, Potterville, 100-1; 8. Amanda Kirksey, North Muskegon, 99-7.

POLE VAULT -- 1. Becky Prielipp, Marion, 8-3; 2. Marina Bah, Bellaire, 8-0; 3. Tiffany Sali, Fulton-Middleton, 8-0; 4. Sarah Edwards, Akron-Fairgrove, 7-6; 5. Emily Flower, Potterville, 7-3; 6. Amy Van Horn, Mt. Pleasant Baptist, 7-3; 7. (tie) Kelly Austin, Mendon, 7-0; Marianne Brown, Onekama, 7-0.

SHOT PUT -- 1. Sarah Chobot, Mendon, 39-6; 2. Amanda Kirksey, North Muskegon, 39-2; 3. Katie Pinter, Litchfield, 34-6.75; 4. Megan Smith, Fairview, 34-1.25; 5. Jolanda Vohwinkle, Hale, 33-9.25; 6. Amanda Hauff, Atlanta, 33-5.75; 7. Shannon Roach, Colon, 32-5.75; 8. Beth Vander Heide, McBain Northern Michigan Christian, 32.

HIGH JUMP -- 1. Nicole McCadie, Hale, 5-2; 2. Anne Schroeder, North Muskegon, 5-1; 3. Jody Troyer, Fairview, 5-1; 4. Cheryl Bishop, Kingston, 5-1; 5. Sarah Chobot, Mendon, 5-0; 6. Gretchen Shoup, Mason County Eastern, 4-10; 7. Angela Price, Fulton-Middleton, 4-10; 8. (tie) Brooke Julian, Tekonsha, 4-7; Patty Hempel, Centreville, 4-7; Dana Kozak, Hale, 4-7; Rachel Smith, Marion, 4-7.

LONG JUMP -- 1. Brittany Hedgepeth, St. Joseph Lake Michigan Catholic, 18-7.50 (Lower Peninsula Class D Final Meet Record - Old Record, 18-5, Maria Shoup, Mascon County Eastern, 1981); 2. Sarah Oates, Waldron, 16-6; 3. Rachel Eley, Harper Woods Bishop Gallagher, 15-7; 4. Jesse Kaniszewski, Kingston, 15-6.50; 5. Leah Richert, Rochester Hills Lutheran Northwest, 15-3.75; 6. Kristel Lunning, Fairview, 14-8.50; 7. Krista Dewys, Mason County Eastern, 14-3; 8. Beth Miller, Centreville, 14-1.50.

3200 RELAY -- 1. Mendon, 9:39.97 (Kasey Culp, Christina Stephenson, Elyssa Vernon, Michelle Klein) (Lower Peninsula Class D Final Meet Record - Old Record, 9:44.60, Mendon, 1997); 2. Potterville, 9:59.06; 3. Fulton-Middleton, 10:08.16; 4. Fowler, 10:14.88; 5. Grass Lake, 10:14.89; 6. Onekama, 10:16.97; 7. Posen, 10:25.74; 8. North Muskegon, 10:37.11.

100 HURDLES -- 1. Desha Feldpausch, Fowler, 15.41; 2. Jesse Kaniszewski, Kingston, 15.76; 3. Courtney Weber, Fowler, 16.33; 4. Abbey Cooper, North Muskegon, 16.48; 5. Michelle Bogart, Fulton-Middleton, 16.78; 6. Abby Pohl, Beal City, 17.10; 7. Brooke Julian, Tekonsha, 17.35; 8. Sarah North, Bloomfield Hills Roeper, 17.49.

100 DASH -- 1. Brittany Hedgepeth, St. Joseph Lake Michigan Catholic, 12.32; 2. Lindsey Kowalski, Manistee Catholic Central, 12.53; 3. Rebecca Feldpausch, Fowler, 12.54; 4. Hanneke Berrien, Carsonville Port Sanilac, 12.71; 5. Mandi Lemmons, Detroit Holy Redeemer, 12.99; 6. Nicole McCadie, Hale, 13.11; 7. Latrice Larkins, Covert, 13.19; 8. Dana Kozak, Hale, 13.27.

800 RELAY -- 1. Carsonville-Port Sanilac, 1:47.70; 2. Fowler, 1:47.71; 3. Potterville, 1:51.20; 4. Grass Lake, 1:51.30; 5. Hale, 1:52.30; 6. Covert, 1:52.80; 7. Bellaire, 1:53.00; 8. Onekama, 1:53.80.

1600 RUN -- 1. Brooke Creed, Walkerville, 5:08.41; 2. Jenny Drenth, Central Lake, 5:10.32; 3. Michelle Klein, Mendon, 5:16.42; 4. Kasey Culp, Mendon, 5:21.47; 5. Tina Petiprin, Akron-Fairgrove, 5:30.68; 6. Jennifer Kamps, North Muskegon, 5:32.28; 7. Candi Mason, Potterville, 5:40.98; 8. Jessica Ciarkowski, Posen, 5:45.71.

400 RELAY -- 1. Carsonville-Port Sanilac, 51.70; 2. Fowler, 51.80; 3. St. Joseph Lake Michigan Catholic, 52.40; 4. North Muskegon, 52.60; 5. Jackson Baptist, 53.40; 6. Mendon, 53.70; 7. Potterville, 54.00; 8. (tie) Bellaire, 54.10; Waldron, 54.10.

400 DASH -- 1. Amber Berrien, Carsonville-Port Sanilac, 59.90; 2. Angela Harris, Potterville, 1:00.40; 3. Sherita Green, Southgate Aquinas High School, 1:01.60; 4. Christina Hilliard, Onekama, 1:01.80; 5. Emily Pohl, Fowler, 1:01.90; 6. Taryn Moran, Plymouth Christian, 1:02.00; 7. Mandy Earley, Grass Lake, 1:02.30; 8. (tie) Sandy Lautner, Onekama, 1:02.60; Tonya Hartman, Waldron, 1:02.60.

300 HURDLES -- 1. Desha Feldpausch, Fowler, 45.20; 2. Courtney Weber, Fowler, 48.00; 3. Abbey Cooper, North Muskegon, 49.30; 4. Becky Justice, Martin, 50.10; 5. Beth Miller, Centreville, 50.20; 6. Annette Leasenby, Waldron, 50.80; 7. Elizabeth Widman, Marion, 51.00; 8. Stacie Seyferth, North Muskegon, 51.60.

800 RUN -- 1. Jenny Drenth, Central Lake, 2:21.00; 2. Michelle Klein, Mendon, 2:21.90; 3. Katie Hoover, Grass Lake, 2:23.50; 4. Jennifer Kamps, North Muskegon, 2:23.80; 5. Jessica Schmitt, Fowler, 2:25.80; 6. Angela Price, Fulton-Middleton, 2:26.20; 7. Lisa Zitzelsberger, Mt. Pleasant Sacred Heart, 2:26.60; 8. Emily Flower, Potterville, 2:31.80.

200 DASH -- 1. Brittany Hedgepeth, St. Joseph Lake Michigan Catholic, 25.50 (Lower Peninsula Class D Final Meet Record - Old Record, 25.58, Carrie Ager, Central Lake, 1988); 2. Lindsey Kowalski, Manistee Catholic Central, 25.70; 3. Jesse Kaniszewski, Kingston, 26.80; 4. Julia Berrian, Carsonville Port Sanilac, 26.90; 5. Rebecca Feldpausch, Fowler, 27.10; 6. Melissa Strefling, Lawrence, 27.40; 7. Heather Schueller, Fowler, 27.70; 8. Mandi Lemmons, Detroit Holy Redeemer, 27.97.

3200 RUN -- 1. Brooke Creed, Walkerville, 11:14.70; 2. Kasey Culp, Mendon, 11:21.20; 3. Jill Wieman, North Muskegon, 12:06.70; 4. Elyssa Vernon, Mendon, 12:08.10; 5. Trudy Chase, Walkerville, 12:25.00; 6. Elizabeth Seale, Fulton-Middleton, 12:29.10; 7. Regina Andaloro, Grass Lake, 12:32.50; 8. Kendra Huff, Whitmore Lake, 12:33.90.

1600 RELAY -- 1. Fowler, 4:07.60; 2. Potterville, 4:10.70; 3. Grass Lake, 4:13.30; 4. Carsonville Port Sanila, 4:14.10; 5. Mendon, 4:18.10; 6. Fulton-Middleton, 4:22.60; 7. Bellaire, 4:23.20; 8. Posen, 4:23.40.