MACKINAC ISLAND LILAC FESTIVAL

back to results

Jun. 6, 1998

MACKINAC ISLAND LILAC FESTIVAL
MACKINAC ISLAND, MICHIGAN


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 1 Jonathon Opel Tecumseh 22 31:55 5:09
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 42 Michelle Koenigsnecht Sault Ste Marie 20 40:39 6:33
******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Peter Hallop Ann Arbor 51 35:08 5:40
******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Linda Fleeger Grand Rapids 49 44:49 7:13

MALE AGE GROUP: 1 - 15

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 25 Mathew McNamara Newberry 15 38:49 6:15
2 55 Eric Rocker Newberry 15 42:00 6:46
3 101 Nick Nelson St Ignace 13 45:39 7:21
4 107 John-Michael Sinclair New Hudson 14 46:23 7:28
5 206 Joseph Ellingson Duluth 13 51:46 8:20
6 283 Dennis Walker Newberry 15 57:16 9:14
7 302 Eric Warnaar Traverse City 9 58:05 9:21
8 303 Michael Jesse Saginaw 8 58:07 9:22
9 342 Brian Lickweg Grand Blanc 14 1:01:05 9:50
10 375 Kaleb Dery Sault Ste Marie 15 1:05:09 10:30
11 388 Elijah Brumback 11 1:07:26 10:52
12 492 Warren Wahl Rose City 13 1:30:50 14:38

FEMALE AGE GROUP: 1 - 15

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 73 Jessica Kellogg Delton 15 44:06 7:06
2 148 Layne Hillman Lum 15 48:05 7:45
3 277 Victoria Sheridan Saginaw 15 56:48 9:09
4 314 Emily Ball St Johns 14 58:37 9:27
5 431 Kalina Dery Sault Ste Marie 12 1:16:59 12:24
6 465 Meagan Moore Mt Pleasant 11 1:24:10 13:33
7 482 Jessica Lunt Ann Arbor 12 1:28:10 14:12

MALE AGE GROUP: 16 - 19

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 2 Justin Andre Sault Ste Marie 19 33:19 5:22
2 4 Benjamin Sage Clarkston 17 34:25 5:33
3 7 Christopher Sweetland Lansing 18 35:04 5:39
4 9 Jim Wahl Rose City 16 35:23 5:42
5 14 Brett Quantz Clarkston 16 36:56 5:57
6 15 Jerrod Colvin Roscommon 16 36:59 5:58
7 16 Dan Burke Clarkston 16 37:19 6:01
8 24 William Cornell Newberry 19 38:44 6:15
9 31 Christopher Labadie Newberry 17 39:34 6:23
10 49 Michael Kenney Boyne City 19 41:26 6:41
11 52 Kevin Breen Clarkston 16 41:40 6:43
12 62 Chris Weber Clarkston 16 42:42 6:53
13 79 Jason Colvin Roscommon 19 44:30 7:10
14 81 Adam Mueller Lake Orion 18 44:37 7:11
15 92 Mathew P Rottermond Lansing 17 45:16 7:18
16 134 Kristian Dery Sault Ste Marie 16 47:26 7:39
17 135 Tim MacArthur Hopkins 18 47:26 7:39
18 181 Bill Ball St Johns 16 50:11 8:05

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 151 Katie Clark Newberry 16 48:13 7:46
2 194 Rachel Mouch Lapeer 17 50:55 8:12
3 289 Karen Shotwell Tawas City 18 57:39 9:17
4 291 Jami Robertson East Tawas 18 57:40 9:17
5 311 Jill Jeziorski Higgins Lake 16 58:31 9:26
6 350 Michelle Potter Charlevoix 17 1:02:04 10:00

MALE AGE GROUP: 20 - 24

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 3 David Robison Oscoda 22 34:01 5:29
2 10 John Lipa Kalamazoo 23 35:40 5:45
3 11 Tim Allen Ossineke 22 35:45 5:46
4 13 Eric Heimerl Marquette 24 36:50 5:56
5 26 Ryan Towles Houghton 20 38:52 6:16
6 38 Mike Cranmer Spring Lake 21 40:27 6:31
7 95 Robert Taylor Ferndale 23 45:29 7:20
8 147 Chad Mulder Plymouth 24 48:05 7:45
9 158 Kevin Fajardo Ann Arbor 23 48:51 7:52
10 159 Nathan Van Raemdonck Flushing 24 48:51 7:52
11 256 Jeremy Smelker Lansing 24 55:03 8:52

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 88 Holly Fons Oroin 20 45:05 7:16
2 97 Kristina Crossley Thompsonville 20 45:34 7:21
3 110 Kristen Ricks Charlevoix 23 46:27 7:29
4 129 Jennifer Romstad Marquette 22 47:15 7:37
5 150 Jodi Mulder Plymouth 24 48:10 7:46
6 193 Melissa Johnson East Lansing 24 50:55 8:12
7 197 Jennifer Hoffman Grayling 24 51:04 8:14
8 212 Kimberly Smelker Lansing 24 52:18 8:26
9 230 Susan Kingma Grand Rapids 21 53:46 8:40
10 261 Ann Marie Sobiechowski Riverview 24 55:24 8:56
11 278 Tamar Clifford Columbus 23 56:51 9:09
12 309 Megan Painter Rochester Hills 24 58:29 9:25
13 315 Marya Block St Johns 23 58:44 9:28
14 339 Loralee Manus 22 1:00:48 9:48
15 359 Chanda Thrasher Ann Arbor 24 1:03:25 10:13
16 362 Jodi Taylor Petoskey 22 1:03:30 10:14
17 381 Kitty A Lemon Galesburg 22 1:06:11 10:40
18 399 Julie McGlinnen East Lansing 23 1:09:43 11:14
19 435 Ktherine E Prendergast Gaylord 21 1:17:19 12:27
20 447 Suzanne Rydel Sterling Hts 24 1:20:36 12:59
21 494 Julie Lucas 22 1:31:04 14:40

MALE AGE GROUP: 25 - 29

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 5 D J Baars Sault St Marie 28 34:33 5:34
2 68 Michael Bachand Martinez 28 43:09 6:57
3 69 Paul Olson Sault Ste Marie 29 43:12 6:58
4 77 Sven T Gustafson MacKinac Island 27 44:20 7:09
5 96 Scott Van Huis Petoskey 28 45:33 7:20
6 112 Joel Allchin East Lansing 28 46:31 7:30
7 139 Michael Feighan Grand Rapids 26 47:36 7:40
8 144 Joseph Hoedel Dimondale 28 48:01 7:44
9 182 Kevin Manturuk Troy 25 50:17 8:06
10 201 Thomas Warden Kincheloe 29 51:24 8:17
11 232 Chad Deitering Lapeer 28 53:53 8:41
12 234 Kevin Newman Detroit 28 54:00 8:42
13 356 Jose Campos Flushing 25 1:03:10 10:11
14 357 Jesse Smith East Lansing 26 1:03:11 10:11
15 379 John Ashford III Southfield 27 1:05:49 10:36
16 380 Charlie Wollborg Royal Oak 28 1:06:00 10:38
17 527 Jody Medford East Lansing 25 1:35:17 15:21
18 595 Reid Erickson Ypsilanti 29 2:06:06 20:18

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 60 Shari Berry Dearborn 28 42:25 6:50
2 72 Carrie Baker-Hembree Ortonville 27 43:44 7:03
3 100 Katy Scheffler Belmont 27 45:39 7:21
4 102 Kate Vanderlake Williamsburg 28 46:03 7:25
5 153 Terri Hoffort Sault Ste Marie 28 48:28 7:49
6 196 Jeanie M Frankovich Traverse City 25 50:57 8:12
7 199 Kristen Kramer MacKinac Island 25 51:16 8:16
8 211 Renee Champagne Brighton 29 52:17 8:25
9 220 Lorna Brennan Brighton 28 53:02 8:33
10 223 Helenna Shepard Brevort 25 53:20 8:36
11 237 Dana Randall Ann Arbor 29 54:16 8:45
12 274 Amy Hawkins Kentwood 29 56:32 9:06
13 294 Jennifer Harding Plymouth 29 57:46 9:18
14 322 Linda Deitering Lapeer 27 59:26 9:35
15 325 Leanne Perry Flint 29 59:39 9:37
16 349 Erika Witte Howell 26 1:01:59 9:59
17 401 Jennifer Daneshgari Flint 26 1:09:59 11:16
18 418 Erika Vorozhenkine Auburn Hills 28 1:12:38 11:42
19 522 Heather Newman Detroit 27 1:35:08 15:19

MALE AGE GROUP: 30 - 34

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 6 Max Hogan Traverse City 31 34:40 5:35
2 12 Daniel A Schroeder Grand Rapids 32 36:47 5:56
3 29 Dennis Berry Dearborn 34 39:17 6:20
4 35 Craig Boewe Farmington Hills 33 39:57 6:26
5 41 R.D. Musser III MacKinac Island 34 40:39 6:33
6 43 Brian Stolle Trenton 31 40:46 6:34
7 51 Todd Fagerman Plymouth 31 41:37 6:42
8 54 Jim Jennette Grand Rapids 30 41:56 6:45
9 64 Jeffery Prainito Midland 30 42:45 6:53
10 67 Jeff Jennette Breckenridge 32 42:53 6:55
11 82 Mike Dolen Rochester 30 44:38 7:11
12 116 Damion Frasier Flint 34 46:45 7:32
13 125 Dan Kreft East Lansing 30 47:06 7:35
14 126 Jeff Burt Ferndale 30 47:08 7:36
15 128 Christopher Fenton Brighton 34 47:14 7:37
16 133 Scott Neelis Cheboygan 33 47:24 7:38
17 138 Todd Bruder Brighton 30 47:33 7:40
18 145 Bart Huthwaite MacKinac Island 30 48:02 7:44
19 154 William Foy West Bloomfield 34 48:32 7:49
20 175 James Perialas Roscommon 31 49:52 8:02
21 190 Donald Kastler White Lake 33 50:48 8:11
22 210 David Armour Ann Arbor 30 52:13 8:25
23 219 Kenneth Gutman Waterford 31 52:56 8:32
24 225 Bradley Baerlocher Royal Oak 33 53:24 8:36
25 252 Jim Dunsmore Midland 30 54:53 8:51
26 270 Curtis Ruddock West Bloomfield 30 56:14 9:04
27 313 Brian Sibilsky Clarkston 34 58:35 9:26
28 317 Blair Kenewell Fenton 32 58:54 9:29

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 155 Deborah Foy West Bloomfield 34 48:32 7:49
2 160 Jeanne MacPherson Harbor Springs 30 48:51 7:52
3 170 Amy Short Tawas 30 49:41 8:00
4 173 Linda Mieras MacKinac Island 34 49:48 8:01
5 185 Robin Loughlin Ortonville 30 50:32 8:09
6 195 Barb Palsrok Kentwood 30 50:56 8:12
7 198 Susan L Fitzpatrick Sault St Marie 33 51:14 8:15
8 200 Dicksie Tremlin Belmont 33 51:22 8:17
9 202 Jo Darlington Flint 32 51:25 8:17
10 213 Jackie Phillips Clinton Twp 30 52:31 8:28
11 253 Julie Dunsmore Midland 31 54:55 8:51
12 267 Patty Lyons Grand Rapids 31 55:51 9:00
13 268 Linda Detman Tampa 34 55:56 9:01
14 269 Christyn Blosser Saginaw 30 56:10 9:03
15 272 Melissa Charland Schoolcraft 30 56:20 9:05
16 279 Tina Light Bay City 32 57:02 9:11
17 285 Louise Troughton Hesperia 33 57:20 9:14
18 286 Tania Kurzawa Marquette 32 57:30 9:16
19 290 Kathryn Greene Flint 33 57:39 9:17
20 310 Tracy Kenewell Fenton 31 58:29 9:25
21 316 Mary Powers Imlay City 32 58:53 9:29
22 329 Amy Beattie Clarkston 34 59:52 9:39
23 351 Jane Young MacKinac Island 34 1:02:08 10:01
24 360 Lori Casanova West Branch 33 1:03:29 10:14
25 373 Denise Selley Davison 31 1:05:07 10:29
26 383 Debra L Tocarchick Grand Blanc 34 1:06:18 10:41
27 387 Margaret Cadieux Harper Woods 34 1:07:23 10:51
28 392 Linda Hess Durand 33 1:08:51 11:05
29 404 Roxanne Giordano Utica 34 1:10:09 11:18
30 406 Kelly Sibilsky Clarkston 32 1:10:35 11:22
31 441 Robin Petrowski Davison 30 1:18:30 12:39
32 472 Michelle Gutman Waterford 30 1:25:35 13:47

MALE AGE GROUP: 35 - 39

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 19 Steven Paiser Brookfield 35 37:38 6:04
2 36 Tim Wilcox Petoskey 39 40:13 6:29
3 39 Frank Schnekenburger Sault Ste Marie 38 40:30 6:32
4 44 Bill Weidenbach Northville 38 41:03 6:37
5 61 Howard Cole St Ignace 37 42:39 6:52
6 74 Ron Paquet Cadillac 35 44:10 7:07
7 87 Chip Rascher Ortonville 38 45:05 7:16
8 89 David Hodge Troy 39 45:06 7:16
9 90 Michael Moore Mt Pleasant 39 45:08 7:16
10 103 Mark Randall Farmington 35 46:06 7:26
11 108 Patrick Chimner MacKinac Island 37 46:25 7:29
12 115 Matthew Turchi Flint 39 46:41 7:31
13 117 Jeff Hines Menominee 37 46:47 7:32
14 140 Thomas Beattie Clarkston 36 47:38 7:41
15 169 Daniel Paquet MacKinaw 37 49:40 8:00
16 172 Brad Conkey MacKinac Island 36 49:46 8:01
17 221 Robert Wisz Chicago 37 53:05 8:33
18 241 Neal Hoxsie Clarkston 39 54:31 8:47
19 348 Stephen Powers Davison 36 1:01:51 9:58
20 403 Robert Marshall Troy 37 1:10:09 11:18
21 412 Sam Crawford Mt Morris 39 1:11:58 11:36
22 436 Robert Burns Gaylord 37 1:17:19 12:27

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 65 Leslie Gaines Okemos 38 42:50 6:54
2 80 Julie Cleary Rocky Rivr 36 44:34 7:11
3 105 Lynn De Grande Holly 37 46:10 7:26
4 123 Nancy Elmers Saginaw 35 47:04 7:35
5 167 April Tasco Orion 35 49:25 7:58
6 168 Linda Maat Spring Lake 38 49:25 7:58
7 177 Mikkie Schemanski Sault St Marie 36 50:07 8:04
8 178 Roxanne Potter Middleville 39 50:07 8:05
9 183 Cheryl Borek Sault Ste Marie 35 50:23 8:07
10 192 Laura J Taylor Charlevoix 37 50:55 8:12
11 217 Sandra Smith Fenton 38 52:37 8:29
12 238 Melanie Conway Harrison 35 54:19 8:45
13 243 Tara Gillette St Joseph 39 54:36 8:48
14 255 Mary Paiser Brookfield 38 54:58 8:51
15 259 Ellen Smith St Helen 39 55:19 8:55
16 273 Patricia Repaskey Indian River 35 56:20 9:05
17 299 Fran Armstrong Neewah 39 58:03 9:21
18 300 Tami McNee Belding 36 58:04 9:21
19 305 Jacquie Laporte Sault Ste Marie 38 58:08 9:22
20 306 Janet Rascher Ortonville 37 58:09 9:22
21 324 Cindy Haight Roscommon 36 59:39 9:37
22 328 Jody Tobias Clarkston 39 59:52 9:39
23 330 Beth Salzwedel Grosse Pte Park 39 59:57 9:39
24 343 Ann Grefenhajm Sault Ste Marie 36 1:01:19 9:53
25 358 Carole Carpenter Davison 37 1:03:12 10:11
26 371 Patricia Weidman Harper Woods 36 1:04:34 10:24
27 400 Connie Palmer Lupton 35 1:09:57 11:16
28 415 Rhonda Duke Linden 38 1:12:29 11:41
29 459 Rosa Sibilsky Grand Blanc 37 1:23:05 13:23
30 466 Betsy Moore Mt Pleasant 39 1:24:11 13:33
31 473 Kathy Flanery Lansing 37 1:26:36 13:57

MALE AGE GROUP: 40 - 44

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 17 Joe Metzger Ann Arbor 40 37:28 6:02
2 18 Brian Buchanan West Olive 41 37:29 6:02
3 20 James E Engel Wakefield 43 38:14 6:10
4 21 Charles Simons Marquette 40 38:19 6:11
5 22 Bill Maat Spring Lake 43 38:24 6:11
6 23 Joe Jozefiak Swartz Creek 42 38:35 6:13
7 30 Gary R Duke Linden 40 39:22 6:21
8 46 Walter Rickens White Lake 43 41:06 6:37
9 48 Stephen Clifton Traverse City 43 41:23 6:40
10 57 Daniel Orr Montrose 40 42:05 6:47
11 71 Michael Ellingson Duluth 43 43:41 7:02
12 111 Gary Ball St Johns 43 46:31 7:30
13 113 Michael Elcoate Petoskey 43 46:32 7:30
14 118 Dennis Stortini Sault Ste Marie 42 46:48 7:32
15 119 Robert Ball Grand Rapids 43 46:48 7:32
16 136 Thomas Truesdale Grand Rapidss 44 47:28 7:39
17 163 Dave Hribar MacKinac Island 40 49:16 7:56
18 191 Steven Smith Ortonville 41 50:48 8:11
19 227 William McNamara Newberry 42 53:40 8:39
20 229 Mark Smith St Helen 40 53:41 8:39
21 231 Harry Yee Rochester Hills 41 53:49 8:40
22 235 Brian Smith Lansing 40 54:09 8:43
23 244 Kirt D Gillette St Joseph 41 54:37 8:48
24 262 Tim Statler Petoskey 41 55:25 8:56
25 301 Lee Warnaar Traverse City 43 58:04 9:21
26 386 Parviz Daneshgari Flint 42 1:07:00 10:48
27 458 David Sibilsky Grand Blanc 40 1:23:04 13:23

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 93 Becky Fries Traverse City 44 45:21 7:19
2 132 Kathy La Prairie Indian River 40 47:18 7:37
3 137 Jan Osterwald Lake Worth 42 47:28 7:39
4 161 Patricia Bearup Traverse City 43 49:04 7:54
5 187 Robyn Green Millington 44 50:40 8:10
6 203 Donna De Filippo Warren 41 51:37 8:19
7 208 Kimberly A Jaunese Mt Pleasant 41 52:03 8:23
8 214 Denise W Heath Ann Arbor 44 52:31 8:28
9 246 Pamela Townsend Midland 41 54:41 8:49
10 250 Paula Barrow Charlevoix 40 54:53 8:51
11 275 Lois Fons Oroin 42 56:33 9:07
12 293 Deborah Ketten Tatlor 43 57:43 9:18
13 312 Cynthia Merkel Sault Ste Marie 41 58:32 9:26
14 334 Terrilynn Hiben Montrose 44 1:00:19 9:43
15 352 Peggy L Potter Charlevoix 40 1:02:20 10:03
16 365 Doree McGregor Chicago 40 1:03:47 10:16
17 370 Debbie Keith Waterford 42 1:04:34 10:24
18 374 Shelley Gilbert Swartz Creek 44 1:05:08 10:29
19 389 Lisa Johnson Harbor Springs 40 1:07:26 10:52
20 408 Susie Rambo Sault Ste Marie 40 1:11:06 11:27
21 409 Mary A Huskey St Ignace 43 1:11:12 11:28
22 430 Susan Pinsoneault Roscommon 44 1:16:35 12:20
23 432 Tina Day White Lake 42 1:17:05 12:25
24 481 Marsha Lunt Ann Arbor 41 1:28:09 14:12

MALE AGE GROUP: 45 - 49

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 27 Dave Minier Wyoming 49 39:01 6:17
2 32 James Jaunese Mt Pleasant 47 39:40 6:24
3 40 Butch Short Tawas 47 40:33 6:32
4 47 Rick Fockler Shepherd 45 41:23 6:40
5 53 James Russell Clarkston 47 41:52 6:45
6 56 Steve Selden Petoskey 48 42:05 6:47
7 58 John Evashevski St Ignace 47 42:11 6:48
8 70 Tim Branigin Flushing 48 43:18 6:59
9 76 Norm Arlt Rogers City 48 44:18 7:08
10 99 Wayne Wahl Rose City 46 45:36 7:21
11 109 Steven Larsen Mt Pleasant 46 46:27 7:29
12 114 Steve Johnson Leslie 49 46:34 7:30
13 121 Hillyer Dunlop Royal Oak 47 46:53 7:33
14 143 Kirk Sperry Lapeer 46 47:55 7:43
15 152 John Hasse Waukesha 49 48:14 7:46
16 156 John Hagarty Hemlock 49 48:37 7:50
17 162 Glenn Haight Roscommon 46 49:10 7:55
18 165 Justin M Rashid Petoskey 46 49:18 7:57
19 184 David Rottermond Lansing 47 50:30 8:08
20 186 Stephen Kreft Grand Ledge 48 50:35 8:09
21 189 Daniel Schultz Roscommon 46 50:43 8:10
22 204 Normand Dery Fenton 49 51:40 8:19
23 205 David Borck Grand Rapids 47 51:44 8:20
24 207 Mark Ellingson Iron Mt 46 51:47 8:21
25 215 Ronnie McGaw Saginaw 49 52:33 8:28
26 222 Rodney Hillary Grand Rapids 46 53:19 8:35
27 318 William Short Howell 49 59:01 9:30
28 353 Richard Cummings Battle Creek 46 1:02:36 10:05
29 423 Susan Forte-Rowe Lapeer 49 1:14:35 12:01
30 533 Robert Taylor Petoskey 48 1:37:56 15:46

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 86 Barbara Buchanan West Olive 45 44:58 7:15
2 142 Susan Madden MacOmb 48 47:44 7:41
3 239 Sandy Weed Bay City 45 54:20 8:45
4 242 Jeanne Hillary Grand Rapids 46 54:35 8:48
5 248 Lucy Evashevski St Ignace 48 54:47 8:50
6 265 Patricia Ricks Charlevoix 49 55:34 8:57
7 284 Mindy Porter Grand Rapids 47 57:17 9:14
8 288 Chris Truesdale Grand Rapidss 45 57:35 9:17
9 319 Carol Brogan Marquette 49 59:16 9:33
10 321 Shelly Dunlop Royal Oak 48 59:18 9:33
11 337 Diane S Jerichow Flushing 46 1:00:24 9:44
12 345 Beverly Lambert Nori 45 1:01:42 9:56
13 346 Judy Lemon Galesburg 49 1:01:48 9:57
14 354 Vivian Costello Livonia 46 1:02:55 10:08
15 364 Christine Taylor Rogers City 47 1:03:44 10:16
16 390 Vicki Malone Dearborn 45 1:07:59 10:57
17 410 Jacqueline J Short Howell 49 1:11:45 11:33
18 416 Pamela Robinson Ionia 49 1:12:34 11:41
19 556 Patricia Nelson Lansing 45 1:45:22 16:58

MALE AGE GROUP: 50 - 54

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 37 Dan Phillips Clintop Twp 52 40:20 6:30
2 50 Larry Buckley Flint 50 41:30 6:41
3 59 Larry Grow MacKinac Island 53 42:18 6:49
4 63 Richard Provost Dowling 51 42:44 6:53
5 131 Charles Carpenter Davison 52 47:18 7:37
6 146 Harry Garrison Flushing 52 48:05 7:45
7 171 Robert Gudas Spring Lake 50 49:42 8:01
8 180 James Willhite Bloomfield Hills 52 50:10 8:05
9 188 Richard Hillary Grand Rapids 54 50:42 8:10
10 224 Peter Marabell MacKinac Isl 54 53:22 8:36
11 266 Gary Shaffer Midland 51 55:46 8:59
12 276 Walter Topp Traverse City 54 56:41 9:08
13 287 Tom Osterwald Lake Worth 51 57:31 9:16
14 292 Michael Lysing Lapeer 52 57:41 9:18
15 320 James Brogan Marquette 52 59:16 9:33
16 336 Donald Taylor Beverly Hills 53 1:00:22 9:43
17 366 William Robinson Ionia 53 1:03:50 10:17
18 372 David Rowe Flushing 50 1:04:42 10:25

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 106 Laurie Keller Charlevoix 50 46:10 7:26
2 157 Kathleen Morse Linden 52 48:41 7:51
3 260 Roxann Lynn Midland 50 55:21 8:55
4 298 Kate Marshall Petoskey 52 57:56 9:20
5 307 Ardith Tucker Fenton 54 58:18 9:24
6 335 Terry McLeod Lennon 52 1:00:22 9:43
7 377 Sandy Smith Grand Blanc 51 1:05:39 10:35
8 378 La Vaun Tumminello Lansing 53 1:05:42 10:35
9 468 Ruth Manus 54 1:24:50 13:40
10 475 Rita Smith Sparta 53 1:27:09 14:02

MALE AGE GROUP: 55 - 59

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 66 Bill Heydon Rockford 55 42:52 6:54
2 75 Michael Merriman Flint 55 44:10 7:07
3 85 Giles Wilborn Harper Woods 57 44:57 7:15
4 104 Paul Cook Upper Dean 57 46:08 7:26
5 130 Doug Van Auken Prairie Village 57 47:15 7:37
6 209 Leonard Block Bay City 55 52:12 8:25
7 226 Allen D Jenks Fenwick 55 53:30 8:37
8 257 John Birmingham Lake Orion 57 55:04 8:52
9 263 Jerry Trevillian Swartz Creek 58 55:27 8:56
10 282 Doug Elser Saline 56 57:16 9:14
11 327 Nancy Albrecht Traverse City 55 59:49 9:38
12 332 Wade Schaefer Essexville 55 1:00:06 9:41
13 333 William Shedd Flint 59 1:00:07 9:41
14 341 Robert Bourdean Fenton 57 1:01:04 9:50
15 393 Wayne Tucker Fenton 55 1:08:53 11:06

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 94 Carol S Bender Middleville 58 45:23 7:19
2 98 Ellen S Nitz Milford 57 45:35 7:21
3 258 Cathy Detman Flint 59 55:08 8:53
4 264 Carol Hillary Grand Rapids 55 55:34 8:57
5 323 Katy Hillary Grand Rapids 56 59:28 9:35
6 402 Judith E Wilson Flushing 58 1:10:06 11:17

MALE AGE GROUP: 60 - 64

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 78 Bob G Bender Middleville 61 44:28 7:10
2 120 Paul Shepard East Pointe 60 46:51 7:33
3 122 Barry Aspenleiter Petoskey 60 46:53 7:33
4 164 Gary Montgomery Downers Grove 60 49:17 7:56
5 176 Paul Grindel Grand Rapids 61 50:04 8:04
6 347 Bruce Gardner Millington 63 1:01:51 9:58
7 376 Robert M Ransom Flushing 60 1:05:19 10:31

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 216 Chris Swanson Royal Oak 63 52:35 8:28

MALE AGE GROUP: 65 - 69

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 166 Dick Graves Traverse City 69 49:18 7:57
2 394 Edward A McLaughlin Davison 68 1:08:53 11:06

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 89

PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 240 Paul Jackson Chrlevoix 70 54:30 8:47
2 340 Edmond Devine Ann Arbor 81 1:00:49 9:48



LILAC 10K HEAVYWEIGHT RESULTS - 185-199
PLACE NAME TOWN TIME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= ======= =====
1 Daniel Buck Harbor Springs 39:56 39:07 6:18
2 Doug Ware Plymouth 39:57 39:47 6:25
3 Charley Thompson Traverse City 41:09 41:05 6:37
4 Terry Hop Zeeland 44:55 42:22 6:50
5 Joel Schnackenberg Charlevoix 47:25 47:04 7:35
6 Danald Vutera Flushing 55:23 47:09 7:36
7 James Weed Bay City 54:30 49:06 7:55
8 Paul Schemanski Sault St Marie 50:15 50:08 8:05
9 Robert Kromer Rogers City 54:07 50:50 8:11
10 Thomas Doom Toledo 1:42:09 1:35:20 15:21

LILAC 10K HEAVYWEIGHT RESULTS: 200 TO 219 POUNDS
PLACE NAME TOWN TIME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= ======= =====
1 Curtis Hansen Boyne Falls 39:12 38:52 6:16
2 Will Kearney Cheboygan 48:23 46:37 7:31
3 Steven Hufford St Ignace 48:12 46:50 7:33
4 Mark Morey Clarkston 47:17 46:58 7:34
5 Ronald Zuiderveen Kalamazoo 54:13 47:14 7:37
6 Steven Hanson Lansing 50:00 48:53 7:53
7 Keith Vree Grand Rapids 55:06 50:07 8:04
8 Joseph Day White Lake 54:50 51:02 8:13
9 John Van Volkinburg Ann Arbor 58:49 52:01 8:23
10 Steven Voice Boyne City 55:14 52:45 8:30
11 Tom Waligorski Dearborn Hts 1:03:16 54:19 8:45
12 Dennis Potter Middleville 56:34 54:31 8:47
13 Bill McKay Charlevoix 1:03:55 55:42 8:58
14 Clarence Worst Grand Rapids 1:06:34 57:32 9:16
15 James P Musson Clio 1:09:19 58:30 9:25
16 Robert Smith Sparta 1:08:56 59:00 9:30

LILAC 10K HEAVYWEIGHT RESULTS: 220 POUNDS & OVER
PLACE NAME TOWN TIME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= ======= =====
1 Joel Scheffler Belmont 52:51 52:45 8:30
2 Richard Wood Sault Ste Marie 58:45 54:38 8:48
3 Tom Galinski Grand Rapids 55:02 54:51 8:50
4 Alan Kline Lake Orion 58:05 57:10 9:13
5 Charles Leachman Grand Rapids 57:42 57:15 9:13
6 Jahn Carlson Newberry 57:57 57:47 9:19
7 Kevin Blosser Saginaw 1:12:25 1:11:59 11:36




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME AGE TIME PACE
===== ====================== === ======= =====
1 Rod Craig 40 57:48 9:19
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME AGE TIME PACE
===== ====================== === ======= =====
1 Robin McIntosh 38 59:43 9:37
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************

PLACE NAME AGE TIME PACE
===== ====================== === ======= =====
1 Mark O'Donnell 46 1:01:33 9:55
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************

PLACE NAME AGE TIME PACE
===== ====================== === ======= =====
1 Stephanie Konsza 42 1:00:00 9:40
MALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 407 Kellen Duke Linden 11 1:10:58 11:26
2 469 Matthew Blair Cadillac 15 1:25:01 13:42
3 490 Scott Kromer Rogers City 11 1:30:44 14:37
4 493 Steven Garcia Lupton 14 1:30:50 14:38
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 585 Lindsay Lewandowski Flint 08 2:01:07 19:30
2 587 Chelsea Craven Flint 08 2:01:09 19:31
MALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 525 Mike Kenney Owosso 27 1:35:16 15:21
2 574 Brett Turner Grand Rapids 27 1:52:21 18:06
3 590 Joel MacKey Bear Lake 28 2:03:06 19:49
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 456 Kary Kruger Dewitt 26 1:23:00 13:22
2 457 Melissa Miller Grand Ledge 25 1:23:02 13:22
3 463 Kelly Freeman Battle Creek 23 1:23:36 13:28
4 464 Tamara Freeman Southfield 27 1:23:37 13:28
5 486 Jeralyn Folkersma Kalamazoo 29 1:28:53 14:19
6 489 Deborah Stoner East Lansing 24 1:30:25 14:34
7 498 Stacey Bassi Grand Blanc 23 1:31:41 14:46
8 507 Tiffanie Quello Alanson 24 1:33:17 15:01
9 510 Kimberly Lavigne Adrian 25 1:33:29 15:03
10 521 Cindy Ensign Flushing 26 1:35:06 15:19
11 526 Amy Acord Bath 23 1:35:16 15:21
12 528 Daniella Newberry East Lansing 23 1:35:20 15:21
13 534 Ginger Keiser Grass Lake 23 1:37:57 15:46
14 542 Brooke Rardin Battle Creek 20 1:40:17 16:09
15 547 Kristan Richardson Flint 27 1:40:27 16:11
16 562 Rebecca Cozzens Redford 25 1:46:25 17:08
17 563 Victoria Baker Chassell 28 1:46:28 17:09
18 566 Becky Gliniecki Flint 28 1:49:40 17:40
19 567 Sherry Fisher Mt Morris 29 1:49:41 17:40
20 575 Julie Martin Grand Rapids 27 1:52:21 18:06
21 576 Alicia Brokoff Grand Rapids 28 1:52:22 18:06
22 594 Lori Landree Ypsilanti 25 2:06:04 20:18
23 596 Dolly Tittle Ypsilanti 28 2:06:23 20:21
24 598 Wendie Preiss Maplewood 25 2:09:26 20:51
25 600 Robin Thrift Dearborn 26 2:09:50 20:54
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 509 Stephen Kasprzak Lapeer 30 1:33:29 15:03
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 411 Vicki Hough St Ignace 30 1:11:58 11:35
2 417 Susan Alarie Flint 33 1:12:36 11:42
3 425 Leanne Cason Cedarville 31 1:15:23 12:09
4 426 Dawn Ogle St Ignace 31 1:15:24 12:09
5 434 Michelle Colley Flint 32 1:17:14 12:26
6 439 Connie McLean Southfield 32 1:18:03 12:34
7 445 Lorena Seldon Shelby Twp 32 1:20:02 12:53
8 448 Joy L Folkersma Grand Rapids 30 1:20:44 13:00
9 462 Rebecca Eicher Fenton 33 1:23:31 13:27
10 502 Karen Jones Montrose 30 1:32:44 14:56
11 508 Lori Dielman Pelston 33 1:33:17 15:01
12 514 Betsy Ruth Attica 30 1:34:04 15:09
13 541 Janet Ellwein Kentwood 31 1:39:31 16:02
14 546 Julia Goatley Okemos 34 1:40:27 16:11
15 555 Vicki Phillips Adrian 30 1:42:34 16:31
16 568 Julia Kischnick Clio 32 1:50:24 17:47
17 577 Sherry Long Burton 30 1:55:13 18:33
18 580 Amy Boewe Farmington Hills 31 1:58:51 19:08
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 414 Larry Long Portage 39 1:12:22 11:39
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 338 Jeanette M Wilkes Swartz Creek 39 1:00:27 9:44
2 429 Jackie Gendernalik Mio 35 1:16:18 12:17
3 446 Denice Cadieux Shelby Twp 39 1:20:02 12:53
4 501 Michele Della-Moretta St Ignace 39 1:32:15 14:52
5 512 Lesia Grant Flint 37 1:33:32 15:04
6 519 Patricia Buchner Otisville 38 1:34:55 15:17
7 557 Sandy Jones 37 1:45:28 16:59
8 586 Mary Lewandowski Flint 39 2:01:07 19:30
9 591 Kathy Mc Bride Bear Lake 39 2:03:06 19:49
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 421 David Panzlau Fenton 44 1:13:50 11:53
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 369 Kathryn Gurin Lapeer 43 1:04:20 10:22
2 385 Lynette Heinlein Vasser 41 1:06:37 10:44
3 395 Louise Wiggins Columbiaville 44 1:09:03 11:07
4 420 Cecelia Miller Lapeer 40 1:12:51 11:44
5 424 Mary Ann Rickens White Lake 43 1:14:53 12:04
6 427 Leanne Feher Goodrich 40 1:15:46 12:12
7 452 Terrie Trame Toledo 43 1:21:48 13:10
8 467 Nancy Cadieux Harper Woods 44 1:24:28 13:36
9 474 Sandra Warnaar Traverse City 42 1:26:59 14:01
10 478 Christine Hoover Lennon 44 1:27:54 14:09
11 496 Cindy Bassi Flushing 42 1:31:40 14:46
12 503 Mary A Wood Millington 41 1:32:45 14:56
13 518 Joyce Nichols Cadilac 41 1:34:49 15:16
14 549 Jacqueline Shepherd Holt 40 1:41:55 16:25
15 551 Jennifer Doom Toledo 44 1:42:08 16:27
16 554 Mary Atkinson Adrian 43 1:42:34 16:31
17 558 Terri L Bailey Flint 43 1:45:29 16:59
18 559 Mary Britt Swartz Creek 42 1:45:30 16:59
19 564 Susan Gothard Byron 41 1:47:25 17:18
20 579 Anne Chase Flint 40 1:58:15 19:03
21 583 Mary Richardson Grand Blanc 41 1:58:57 19:09
22 584 Cassie McGivern Clio 40 1:58:57 19:09
23 592 Sandra Huuki Hubbell 40 2:03:32 19:54
24 593 Judith Counts Hancock 44 2:03:39 19:55
25 599 Sharon Muma-Smith Clio 44 2:09:28 20:51
26 602 Mary Koopman Grand Blanc 42 2:13:38 21:31
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 361 Rick Sack Parchment 49 1:03:29 10:14
2 368 Lester O Brady Grand Blanc 45 1:04:19 10:22
3 440 Tom Alarie Flint 46 1:18:13 12:36
4 589 Gary Mc Bride Bear Lake 48 2:03:04 19:49
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 384 Ellen Schock North Street 48 1:06:26 10:42
2 405 Barbara Minier Wyoming 48 1:10:26 11:21
3 422 Roxann Banks Otisville 49 1:14:31 12:00
4 438 Barbara Fisher Dexter 46 1:17:52 12:33
5 453 Kathy Bower Davison 46 1:21:52 13:11
6 470 Pamela Gudas Spring Lake 49 1:25:15 13:44
7 471 Carol Hairsine Utica 45 1:25:35 13:47
8 483 Cindy Hojna Grosse Pte Park 46 1:28:31 14:15
9 497 Peggy Nolde Grand Blanc 45 1:31:40 14:46
10 499 Connie Atherton Lapeer 47 1:31:49 14:47
11 500 Deborah Zellers Lapeer 47 1:31:58 14:49
12 504 Sandra Rafferty Rochester Hills 49 1:33:04 14:59
13 511 Maureen Lamberson Adrian 47 1:33:30 15:04
14 513 Paula Ostrander Columbiaville 45 1:33:59 15:08
15 515 Catherine L Stewart Lansing 48 1:34:17 15:11
16 529 Judy Freeman Battle Creek 45 1:36:52 15:36
17 530 Janet Cummings Battle Creek 45 1:36:52 15:36
18 538 Christine Goergen Corunna 49 1:39:05 15:57
19 543 Leslie Rardin Battle Creek 45 1:40:19 16:09
20 550 Laurie Rankin Brighton 46 1:42:00 16:26
21 572 Kathryn Davis Lansing 49 1:51:58 18:02
22 578 Lynn Boza Northville 47 1:56:50 18:49
23 582 Dianne Ensign Flushing 48 1:58:56 19:09
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 367 Danny Wineland Swartz Creek 50 1:04:12 10:21
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 419 Barbara Cheney Flint 50 1:12:46 11:43
2 433 Sharon Brooks Chelsea 53 1:17:06 12:25
3 444 Laura Vorie San Juan Cap 50 1:19:39 12:50
4 454 Elenore Sobiechowski Riverview 51 1:22:13 13:15
5 480 Lucy Witthoeft Charlevoix 54 1:28:03 14:11
6 484 Deb Blair Flint 51 1:28:45 14:18
7 505 Sherry Hughes Kalamazoo 52 1:33:07 15:00
8 506 Bobbi Gamache Kalamazoo 50 1:33:07 15:00
9 517 Theresa Carlson Niles 53 1:34:31 15:13
10 531 Kathie Wind Grand Blanc 53 1:37:07 15:38
11 532 Beverly Champagne Plymouth 52 1:37:18 15:40
12 535 Lynne Ransom Flushing 52 1:38:03 15:47
13 537 Francine Kay Hale 54 1:38:48 15:55
14 539 Janice Saunders Lapeer 54 1:39:06 15:58
15 545 Mary Scott Farmington Hills 54 1:40:27 16:11
16 553 Melba Moran Adrian 51 1:42:33 16:31
17 561 Joanne Greenwalt Bloomfield 53 1:45:51 17:03
18 565 Alberta Anderson Flint 52 1:47:26 17:18
19 573 Sharon Moffit Lansing 50 1:51:58 18:02
20 581 Maureen Gagnon Vernon 51 1:58:53 19:09
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 461 Doug Fisher Flushing 55 1:23:29 13:27
2 488 Max Plamondon Flint 57 1:29:29 14:25
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 437 Cathy Epperson Grand Blanc 55 1:17:28 12:29
2 442 Sharon Foster Fenton 58 1:18:41 12:40
3 450 Judie Swank Brooklyn 57 1:21:17 13:06
4 477 Loretta Plamondon Flint 58 1:27:35 14:06
5 485 Judy Decaire Clio 55 1:28:50 14:18
6 487 Judy Perry Flint 56 1:29:06 14:21
7 491 Irene Ream Lapeer 58 1:30:45 14:37
8 523 Fay Baker Ortonville 57 1:35:11 15:20
9 536 Ruth Robinson South Branch 55 1:38:47 15:54
10 560 Johanna Dean Kentwood 59 1:45:47 17:02
11 601 Linda Van Fleet Flint 56 2:13:38 21:31
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 398 Jesse D Foster Fenton 63 1:09:14 11:09
2 449 Jerry Elliott Grand Blanc 61 1:20:47 13:01
3 476 David Scott Farmington Hills 62 1:27:34 14:06
4 516 Nemah Hussain Okemos 63 1:34:18 15:11
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 443 Gayla Heilbronn Flushing 61 1:19:33 12:49
2 495 Erika Johnson Swartz Creek 62 1:31:39 14:46
3 524 Betty Folkersma Grand Rapids 62 1:35:16 15:21
4 570 Joanne Morris Mt Morris 62 1:51:35 17:58
5 571 Shirley Gilkes Swartz Creek 62 1:51:39 17:59
6 588 Bettie Stewart Flint 62 2:01:31 19:34
MALE AGE GROUP: 65 - 99
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 397 Douglas Greene Flushing 65 1:09:09 11:08
2 428 Richard E Moore White Lake 65 1:16:16 12:17
3 460 John Kromer Mullet Lake 73 1:23:12 13:24
4 479 Everett Vincent North Street 74 1:28:00 14:10
5 540 Charlie J Brown Flint 79 1:39:12 15:59
6 544 Al Corum Battle Creek 70 1:40:19 16:09
7 569 William A Austin Ferndale 68 1:50:39 17:49
FEMALE AGE GROUP: 65 - 99
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 451 Carol Kromer Mullet Lake 69 1:21:48 13:10
2 455 Patricia Keesling Waterford 65 1:23:00 13:22
3 520 Mary Vincent North Street 72 1:34:56 15:17
4 548 Patricia Cadieux Mullett Lake 73 1:41:53 16:25
5 597 Kathryn Berryo Ithaca 71 2:07:47 20:35



LILAC 10K HEAVYWEIGHT RESULTS - 185-199
PLACE NAME TOWN TIME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= ======= =====
1 Daniel Buck Harbor Springs 39:56 39:07 6:18
2 Doug Ware Plymouth 39:57 39:47 6:25
3 Charley Thompson Traverse City 41:09 41:05 6:37
4 Terry Hop Zeeland 44:55 42:22 6:50
5 Joel Schnackenberg Charlevoix 47:25 47:04 7:35
6 Danald Vutera Flushing 55:23 47:09 7:36
7 James Weed Bay City 54:30 49:06 7:55
8 Paul Schemanski Sault St Marie 50:15 50:08 8:05
9 Robert Kromer Rogers City 54:07 50:50 8:11
10 Thomas Doom Toledo 1:42:09 1:35:20 15:21

LILAC 10K HEAVYWEIGHT RESULTS: 200 TO 219 POUNDS
PLACE NAME TOWN TIME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= ======= =====
1 Curtis Hansen Boyne Falls 39:12 38:52 6:16
2 Will Kearney Cheboygan 48:23 46:37 7:31
3 Steven Hufford St Ignace 48:12 46:50 7:33
4 Mark Morey Clarkston 47:17 46:58 7:34
5 Ronald Zuiderveen Kalamazoo 54:13 47:14 7:37
6 Steven Hanson Lansing 50:00 48:53 7:53
7 Keith Vree Grand Rapids 55:06 50:07 8:04
8 Joseph Day White Lake 54:50 51:02 8:13
9 John Van Volkinburg Ann Arbor 58:49 52:01 8:23
10 Steven Voice Boyne City 55:14 52:45 8:30
11 Tom Waligorski Dearborn Hts 1:03:16 54:19 8:45
12 Dennis Potter Middleville 56:34 54:31 8:47
13 Bill McKay Charlevoix 1:03:55 55:42 8:58
14 Clarence Worst Grand Rapids 1:06:34 57:32 9:16
15 James P Musson Clio 1:09:19 58:30 9:25
16 Robert Smith Sparta 1:08:56 59:00 9:30

LILAC 10K HEAVYWEIGHT RESULTS: 220 POUNDS & OVER
PLACE NAME TOWN TIME TIME PACE
===== ====================== ================= ======= ======= =====
1 Joel Scheffler Belmont 52:51 52:45 8:30
2 Richard Wood Sault Ste Marie 58:45 54:38 8:48
3 Tom Galinski Grand Rapids 55:02 54:51 8:50
4 Alan Kline Lake Orion 58:05 57:10 9:13
5 Charles Leachman Grand Rapids 57:42 57:15 9:13
6 Jahn Carlson Newberry 57:57 57:47 9:19
7 Kevin Blosser Saginaw 1:12:25 1:11:59 11:36

MACKINAC ISLAND, MICHIGAN