PLYMOUTH FAMILY YMCA 19TH ANNUAL

back to results

Jun. 21, 1998

PLYMOUTH FAMILY YMCA 19TH ANNUAL
PLYMOUTH, MICHIGAN
Special thanks to Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1 Adam Unsworth Ferndale 29 34:24 5:33
2 2 Jack Deegan Royal Oak 28 36:01 5:48
3 3 Craig North Ann Arbor 42 36:11 5:50
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 40 Ellen Stemmer Canton 17 43:42 7:03
2 49 Elaine Ward West Bloomfld 31 44:53 7:14
3 54 Susan Joy Szczesny Southfield 48 45:22 7:19
MALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 184 Yuri Zwick Fenton 10 56:32 9:06
FEMALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 43 Benjamin Salvette Ann Arbor 14 43:59 7:05
2 173 Eric O'Shaughnessy Plymouth 12 55:09 8:53
FEMALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 235 Agele Frinak Oak Park 12 1:05:35 10:34
MALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 6 Michael Brown Livonia 18 38:06 6:08
2 8 Jonathan Little Plymouth 17 39:00 6:17
3 23 Craig Skalski II Livonia 18 42:36 6:52
4 50 Vishal Sharma 17 45:05 7:16
5 164 Sean Galvin Plymouth 17 54:42 8:49
FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 96 Katie Bonner Canton 18 49:08 7:55
2 102 Molly Noonan Canton 18 49:26 7:58
MALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 22 Sanoay Sharma Canton 19 42:35 6:52
2 44 Jonathan Grey Canton 19 44:06 7:06
3 73 Brian Galvin Plymouth 19 46:54 7:33
4 95 Patrick Krause Plymouth 19 49:03 7:54
5 230 Danne Stevanovic Livonia 23 1:03:29 10:14
FEMALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 81 Vanessa Bodnar Plymouth 19 47:41 7:41
2 133 Michelle Pacheco Ann Arbor 23 51:03 8:14
3 136 Erin Wallace Westland 21 51:26 8:17
MALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 17 Raymond Mylenek Royal Oak 27 41:05 6:37
2 19 John McPartlin Tecumseh 26 41:17 6:39
3 28 Thien Nguyen Ann Arbor 27 42:59 6:56
4 39 Herman Smith Farmington Hills 29 43:38 7:02
5 61 Michael Sheppard Canton 26 45:53 7:24
6 67 Brad Town Waterford 29 46:23 7:28
7 75 Steve Hondorp Plymouth 27 47:09 7:36
8 80 Kevin Messing 25 47:40 7:41
9 94 Marovitz 30 49:01 7:54
10 204 Jerry Kwiecien Canton 27 58:02 9:21
FEMALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 56 Shari Berry Dearborn 28 45:31 7:20
2 71 Tracey Cohen Farmington Hills 26 46:41 7:31
3 77 Taline Tazian Birmingham 26 47:28 7:39
4 78 Robin Mitchell Plymouth 30 47:29 7:39
5 105 Courtney Richa 24 49:32 7:59
6 134 Amy Tomlinson Detroit 24 51:10 8:15
7 170 Carolyn Cherwalk Westland 30 55:00 8:52
8 207 Paula Korowin Plymouth 27 58:36 9:26
9 208 Amy Pastori 28 58:58 9:30
10 211 Tresa Davis-Johnson Wixom 29 59:10 9:32
11 213 Beckey Hoffman Maybee 29 59:23 9:34
12 218 Brooke Smith Commerce Twp 24 1:00:22 9:43
13 243 Rita M Lauer Fenton 29 1:08:44 11:04
MALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 13 Mike Lobdell 35 40:31 6:32
2 14 Daryl Jenks Novi 34 40:37 6:33
3 16 Steve Zacharias Canton 36 40:58 6:36
4 24 Yongmin Sheng Novi 35 42:41 6:53
5 26 Ray Pacek 35 42:51 6:54
6 29 Kirk Ahlijian Westland 33 43:03 6:56
7 30 Harold Woods Commerce Twp 32 43:09 6:57
8 33 David Buzzard Plymouth 35 43:17 6:58
9 35 Scott Kriscovich Huntington Woods 31 43:26 7:00
10 53 David Porter Ann Arbor 33 45:20 7:18
11 57 Dennis Berry Dearborn 34 45:32 7:20
12 58 Riccardo Valdez 31 45:34 7:21
13 62 John Frasik 36 45:54 7:24
14 64 Edward Dougherty Redford 33 46:05 7:25
15 65 Daniel Hill Ann Arbor 34 46:12 7:27
16 66 Tim Gallagher Livonia 33 46:21 7:28
17 68 Tim Parkinson Canton 33 46:25 7:29
18 99 Joseph Galea Plymouth 33 49:12 7:56
19 106 Bryce Korowin Plymouth 33 49:33 7:59
20 112 Theodore Phillips Canton 34 49:46 8:01
21 114 Bill Robertson Ann Arbor 36 50:00 8:03
22 119 Tam Nguyen Ann Arbor 36 50:17 8:06
23 120 Kevin Janasik Livonia 32 50:18 8:06
24 135 Curtis Bartz Bellville 33 51:22 8:16
25 153 Doug Stewsrd Ann Arbor 34 53:19 8:35
26 169 John Pelon Northville 33 54:59 8:51
27 179 Jeff Singer Plymouth 34 56:14 9:03
28 182 Michael Gallagher Livonia 34 56:27 9:06
29 203 John Kwiecien Plymouth 32 58:02 9:21
30 210 David Mitchell West Bloomfield 31 59:01 9:30
31 224 Dave Morris Ann Arbor 33 1:01:49 9:57
32 238 Ed Katynski 35 1:06:04 10:39
33 244 Thomas Streicher Northville 33 1:09:10 11:08
FEMALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 55 Laura Lynn-Yacuone Canton 31 45:25 7:19
2 84 Julia J Buzzard Plymouth 33 48:17 7:47
3 118 Kathi Barker Canton 34 50:17 8:06
4 124 Drea Cooney Wayne 36 50:36 8:09
5 128 Anne Schwartz St. Clair Shores 36 50:43 8:10
6 138 Colleen Grainger Canton 35 51:37 8:19
7 147 Marilouise Kerich Royal Oak 32 52:38 8:29
8 177 Pamela Kulinna Berkley 35 55:41 8:58
9 183 Denise Denomme Canton 35 56:28 9:06
10 185 Amy Nichols 36 56:48 9:09
11 186 Shannan Vorklan 35 56:49 9:09
12 187 Sarah Eubanks Plymouth 34 56:51 9:10
13 192 Tammy Perry Canton 32 57:20 9:14
14 193 Jacqueline McNamara Northville 34 57:25 9:15
15 222 Tracy Quigley Plymouth 36 1:01:34 9:55
16 236 Kathryn Ferriell Ann Arbor 34 1:05:41 10:35
MALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Alan Van Meter Southfield 41 36:40 5:55
2 5 Thomas Gerou Canton 40 37:16 6:00
3 7 Larry Gutierrez Fenton 37 38:56 6:16
4 9 Roger Shanbaugh Ann Arbor 38 39:10 6:19
5 10 Dean Kokkales Ann Arbor 39 39:18 6:20
6 11 Uldis Vitins Canton 41 39:47 6:25
7 18 Gregory Flynn Orion 37 41:08 6:38
8 25 Marcos Sermeno Durand 37 42:46 6:53
9 27 Steve Angerman Berkley 39 42:52 6:55
10 36 Gary Squire Westland 42 43:32 7:01
11 41 David Vance Redford 42 43:46 7:03
12 45 George Rowley Dearborn 40 44:17 7:08
13 46 Paul Faunce Plymouth 41 44:25 7:09
14 48 Kenneth Church Ann Arbor 39 44:46 7:13
15 51 Tom Robert Canton 40 45:11 7:17
16 76 Charles De La Torre Ann Arbor 41 47:11 7:36
17 82 Lee Huey Canton 42 47:51 7:43
18 83 Brad Krauzowicz Canton 41 48:12 7:46
19 87 John Salvette Ann Arbor 42 48:20 7:47
20 90 Thomas Roach Royal Oak 40 48:28 7:49
21 101 Fred Ulisse Chelsea 42 49:22 7:57
22 109 Ivar Anderson Farmington Hills 38 49:36 8:00
23 117 Joe Kline Wilmington 40 50:15 8:06
24 125 Timothy Anderson Canton 41 50:38 8:09
25 132 Gary Nieman Clinton Twp 40 50:58 8:13
26 145 Jeff Milton Frmington Hills 39 52:24 8:26
27 155 Matthew Pancheri Ypsilanti 41 53:35 8:38
28 159 Paul Miluk Bellville 40 53:58 8:42
29 160 Craig Skalski Livonia 42 54:09 8:43
30 161 Richard White Canton 37 54:15 8:44
31 165 Michael Stephan Plymouth 38 54:46 8:49
32 166 Gary Hanafee 42 54:48 8:50
33 168 Don Ruark Canton 42 54:54 8:51
34 171 William Chiola Dearborn Hts 39 55:01 8:52
35 188 Matt Koch 41 57:03 9:11
36 189 George Snelling W Bloomfield 40 57:10 9:13
37 196 Corey Small Plymouth 37 57:30 9:16
38 200 Bruce Bevier South Lyon 37 57:47 9:19
39 202 Rudy Cianfarani 38 58:00 9:21
40 212 Stephen Foss Plymouth 42 59:19 9:33
41 214 Tim Ahles Ypsilanti 41 59:30 9:35
42 228 Briaan Garves Grosse Pt 37 1:02:55 10:08
43 231 Donald Eckardt Canton 39 1:03:44 10:16
44 237 Dan Williams Novi 38 1:05:43 10:35
45 239 John Katynski Canton 40 1:06:05 10:39
46 245 Jim Nowling Ypsilanti 41 1:13:40 11:52
FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 131 Carol Brockschmidt Canton 41 50:57 8:12
2 137 Susan Hachigian Plymouth 41 51:30 8:18
3 142 Cheryl Evans Plymouth 39 52:07 8:24
4 151 Debbie Milton Farmington Hills 38 52:57 8:32
5 175 Deborah Nichols Canton 42 55:17 8:54
6 190 Diane Himebaugh Canton 42 57:13 9:13
7 195 Denise Kosen Shelby Twp 42 57:30 9:16
8 205 Kila Kindig Ypsilanti 37 58:03 9:21
9 206 Kathleen M Hedges Gpf 41 58:14 9:23
10 216 Deb Blazaitis Livonia 39 59:46 9:38
MALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 12 Victor Barkoski Northville 49 39:54 6:26
2 20 Ray Pilon Belleville 45 42:08 6:47
3 21 Cornell Osier Canton 48 42:16 6:49
4 32 Bill McCord Plymouth 43 43:16 6:58
5 37 Ron McFry Canton 46 43:36 7:02
6 38 William Noble Ann Arbor 43 43:37 7:02
7 42 Richard Kluce Dundee 49 43:47 7:03
8 47 Al Cavaleto Westland 45 44:26 7:10
9 59 David Cripps Royal Oak 44 45:44 7:22
10 63 Stephen Hoffman Southfield 44 45:58 7:24
11 72 James Stanley Canton 47 46:52 7:33
12 79 Kevin Galvin Plymouth 45 47:31 7:39
13 86 Robert Melkvik Redford 47 48:20 7:47
14 88 Tom Miskell Rochester Hills 48 48:23 7:48
15 93 Rick Newsom Plymouth 43 48:49 7:52
16 98 Ed Grzanowski Plymouth 45 49:11 7:56
17 111 Bob Ostrowski 47 49:45 8:01
18 113 Bob Kosen Shelby Twp 48 49:58 8:03
19 116 Mark Kline Arlington 46 50:15 8:06
20 122 Dennis Keshishian Plymouth 49 50:31 8:08
21 123 Craigt Reidswin Plymouth 43 50:32 8:08
22 126 Mark Couzens Auburn Hills 49 50:40 8:10
23 127 Stewart Berger Farmington 46 50:42 8:10
24 129 Jerry Driscoll Canton 44 50:47 8:11
25 139 Gerald Williams Plymouth 47 51:50 8:21
26 141 Ronald Page Farmington 48 51:55 8:22
27 143 Thomas Casari Canton 44 52:08 8:24
28 146 Richard Porte Dearborn 46 52:26 8:27
29 148 Stephen Mitchell Plymouth 45 52:52 8:31
30 149 Tim Williams 47 52:53 8:31
31 150 Donald Kelm Canton 48 52:55 8:32
32 156 Jerome Porubsky Plymouth 45 53:42 8:39
33 158 James Soter Plymouth 47 53:57 8:41
34 162 Mark Tooze Plymouth 49 54:20 8:45
35 172 Stan Frinak Oak Park 49 55:04 8:52
36 178 William Tomlin Plymouth 47 55:50 9:00
37 180 Dan Amann Canton 43 56:18 9:04
38 181 James Pike Waterford 46 56:18 9:04
39 191 Tim Hansz 44 57:17 9:14
40 201 John Sprader Northville 43 57:49 9:19
41 217 Marc Keshishian Farmington Hills 45 1:00:21 9:43
42 220 Thomas Storch Plymouth 45 1:00:39 9:46
43 232 Fredrich Pertner Northville 45 1:03:44 10:16
44 240 Mark London Farmington Hills 49 1:07:03 10:48
45 242 Thomas Wleske Westland 46 1:08:43 11:04
FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 152 Robyn Frankowicz Northville 45 52:58 8:32
2 209 Debra Murphy Wyandotte 44 59:00 9:30
3 215 Gloria Pappas Plymouth 48 59:33 9:36
4 229 Beverly Lambert Farmington Hills 45 1:02:59 10:09
MALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 31 David Rau Lapeer 52 43:16 6:58
2 34 William Snyder Grosse Pt 54 43:19 6:59
3 74 Dave Medley Canton 50 46:57 7:34
4 85 Henry Loyd Ann Arbor 50 48:19 7:47
5 89 Tim Klinkham Birmmingham 52 48:26 7:48
6 91 Craig Richa 51 48:31 7:49
7 92 Lee Karvola Novi 53 48:48 7:52
8 97 Jack Hamilton Canton 51 49:09 7:55
9 100 Howard Warren West Bloomfield 52 49:17 7:56
10 103 Jerry Norquist Canton 50 49:28 7:58
11 104 Michael Albos Plymouth 51 49:28 7:58
12 107 Richard Baidas West Bloomfield 50 49:33 7:59
13 108 Hubbs Grimm Farmington Hills 52 49:35 7:59
14 110 Daniel A Gamble Ann Arbor 55 49:43 8:01
15 115 Robert Krause Plymouth 52 50:07 8:05
16 121 Joseph Tworek 54 50:29 8:08
17 130 William Fletcher Livonia 53 50:49 8:11
18 140 John Hebert Bloomfield Hills 51 51:51 8:21
19 154 Alex Wilson Canton 52 53:28 8:37
20 157 Michael Riley Plymouth 51 53:54 8:41
21 163 Dennis Bokor Canton 53 54:38 8:48
22 174 Zach Holmes Plymouth 53 55:11 8:53
23 176 Dick Fisch Canton 52 55:35 8:57
24 194 Russell Prince Ypsilanti 50 57:28 9:15
25 197 Marty Zinlak Northville 50 57:34 9:16
26 221 Ray Joaquin Southgate 54 1:01:05 9:50
27 234 Sam S Ahlquist Plymouth 55 1:05:15 10:31
FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 199 Jan Valade Northville 51 57:44 9:18
2 227 Barbara Fletcher Livonia 52 1:02:55 10:08
3 241 Diane Borlik Livonia 53 1:08:39 11:03
MALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 69 James Caporali Farmington Hills 56 46:31 7:30
2 70 Phil Meyers Ann Arbor 57 46:36 7:31
3 167 Tom Valade Northville 59 54:51 8:50
4 223 David Panetta 60 1:01:44 9:57
5 225 John Peters Plymouth 58 1:02:06 10:00
FEMALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 61 - 65
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 60 Robert Littky Farmington Hills 63 45:47 7:23
2 144 Lester Richey Bermingham 62 52:15 8:25
3 198 Joe Domka 63 57:36 9:17
4 219 Tony Volino Warren 65 1:00:24 9:44
FEMALE AGE GROUP: 61 - 65
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 66 - 70
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 52 John Renaud Jr Garden City 66 45:17 7:18
2 226 Floyd Oldford Dearborn 66 1:02:37 10:05
3 233 John Sotir Redford 67 1:04:14 10:21



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AG run PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Michael Franko Ypsilanti 23 15:08 4:53
2 Adam Wheeler 21 15:42 5:04
3 Mark Kwiatkowski Ypsilanti 26 15:54 5:07
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AG run PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Robin Sarris-Hallop Ann Arbor 42 18:12 5:52
2 Patricia Bagley Livonia 27 19:34 6:18
3 Susan Brown South Lyon 34 19:44 6:21
MALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 74 Brandon Barkoski Northville 10 21:50 7:02
2 127 Nick Battista Canton 11 23:58 7:43
3 129 Jared Ruark Canton 9 23:59 7:44
4 250 Benjamin Persondek Canton 10 28:55 9:19
5 287 Steve Johnson Plymouth 9 31:45 10:14
FEMALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 331 Rachel Stoney 10 37:43 12:09
MALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 21 Craig Little Plymouth 14 18:39 6:01
2 24 Eric Mink Livonia 14 19:06 6:09
3 39 Eric Feldt Hamburg 14 20:20 6:33
4 53 Benjamin Salvette Ann Arbor 14 20:58 6:46
5 71 Kyle Nussbaum West Bloomfield 12 21:44 7:00
6 98 Patrick Pruitt Canton 14 22:53 7:23
7 135 Mike Johnson Plymouth 12 24:25 7:52
8 171 John Battista II Canton 13 26:00 8:23
9 173 Robbie Johnson Plymouth 12 26:04 8:24
10 206 Ben J Brockschmidt Canton 14 27:21 8:49
11 207 Michael Luick Plymouth 14 27:22 8:49
12 220 Justin Loos Canton 13 28:01 9:02
FEMALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 183 Lauren Keshishian Farmington Hills 14 26:35 8:34
2 191 Erica Stoney 13 26:41 8:36
3 219 Inga Vitins Canton 14 28:00 9:01
4 289 Meghan Galvin Plymouth 14 31:59 10:18
5 362 Rachel Scharf Canton 14 44:22 14:17
MALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 7 Jonathan Little Plymouth 17 17:22 5:36
2 19 Adam Barbara Plymouth 18 18:29 5:58
3 38 Eric Larsen Canton 18 20:20 6:33
4 44 Sean Gregory Novi 15 20:29 6:36
5 68 Stephen Blossom Canton 17 21:26 6:54
6 103 Jeremy Martin Plymouth 18 23:06 7:27
7 122 Anthony Keshishian Plymouth 18 23:57 7:43
8 277 Jeremy Strang Northville 17 30:29 9:49
9 315 Joseph Landelius Plymouth 16 34:47 11:12
10 316 Mike Scharf Canton 17 34:49 11:13
FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 40 Jenny Hampton Novi 18 20:21 6:33
2 110 Jill Danek Canton 18 23:16 7:30
3 144 Darcy Crain Plymouth 15 25:03 8:04
4 162 Corinne Atty Northville 18 25:33 8:14
5 163 Kelly Golec Northville 18 25:34 8:14
6 212 Amanda Noworyta Novi 15 27:35 8:53
7 222 Jeanette Fershtman Livonia 16 28:09 9:04
8 225 Valerie Brown Canton 16 28:12 9:05
9 226 Kristen Kukhahn Canton 16 28:13 9:05
10 227 Sarah George Plymouth 15 28:16 9:07
11 233 Breehan Harcort Plymouth 15 28:34 9:12
12 254 Kelly Hadden Livonia 15 29:06 9:22
13 275 Elena Trevino Wyandotte 16 30:15 9:45
14 285 Nicole Robert 18 31:33 10:10
15 295 Julie Bozyk Northville 16 32:27 10:27
16 303 Kathy Jost Plymouth 18 33:17 10:43
17 304 Michalle Metz Plymouth 15 33:20 10:44
18 305 Harmoney Young Westland 15 33:20 10:44
MALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Lee Shaw 23 16:27 5:18
2 6 Jeffery Keith Canton 22 16:54 5:27
3 23 Charles Purvis Highland 21 19:06 6:09
4 48 John Faunce Plymouth 19 20:43 6:41
5 51 Michael Mittman San Francisco 23 20:50 6:43
6 57 Roger Edwards Highland 21 21:08 6:49
7 66 Greg Mitchell Plymouth 19 21:22 6:53
8 70 Derrick Faunce Plymouth 21 21:28 6:55
9 72 Brett Meyer Novi 23 21:44 7:00
10 87 Matt Smith Monroe 20 22:40 7:18
11 94 Brian M Robert Canton 21 22:53 7:22
12 95 Jonathan Grey Canton 19 22:52 7:22
13 189 Max Sprauer Northville 21 26:40 8:36
14 200 Timothy Stanfield Garden City 23 27:12 8:46
15 214 James Fedewa 20 27:39 8:54
16 302 Doug Jost Plymouth 21 33:17 10:43
17 314 Steve Landelius Plymouth 22 34:46 11:12
FEMALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 37 Hilary Green Brighton 21 20:18 6:33
2 43 Sarah Swielzkowski Plymouth 19 20:28 6:36
3 101 Vanessa Bodnar Plymouth 19 22:58 7:24
4 142 Kathryn Mittman Northville 19 24:58 8:03
5 153 Erin Wallace Westland 21 25:17 8:09
6 211 Carin Noworyta Novi 23 27:34 8:53
7 243 Beth Knight Canton 19 28:46 9:16
8 261 Kellie Polen Monroe 20 29:21 9:27
MALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 9 Andrew White Plymouth 24 17:45 5:43
2 13 Jeff Feplwa 27 18:10 5:51
3 14 Alex Ottoy St. Clair Shores 30 18:10 5:51
4 28 John Sahl Dearborn Hts 26 19:41 6:21
5 32 Daniel Rosol Plymouth 26 20:10 6:30
6 41 Herman Smith Farmington Hills 29 20:22 6:34
7 56 Pete A Kattula Plymouth 30 21:08 6:48
8 58 Keith Rosol Livonia 29 21:12 6:50
9 59 Dana Wold Farmington 28 21:13 6:50
10 97 Brad Town Waterford 29 22:54 7:23
11 119 David Marshall 29 23:48 7:40
12 124 David Fedewa 29 23:58 7:43
13 139 Daniel Vukmirovich 27 24:39 7:56
14 143 Paul W Giacobbi Livonia 30 25:02 8:04
15 196 Mike Hatsios Plymouth 28 27:06 8:44
16 210 Eric Washburn Plymouth 29 27:31 8:52
17 256 Ken Badgley Plymouth 30 29:12 9:24
18 270 Chip Low Plymouth 27 29:47 9:36
19 273 Mark Agin 30 30:10 9:43
20 298 Robert Jablonski Plymouth 30 32:56 10:36
FEMALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 73 Jennifer Fogg Ann Arbor 26 21:45 7:00
2 117 Tricia Gyorey Ann Arbor 27 23:40 7:38
3 147 Nanette Martin Canton 26 25:09 8:06
4 149 Ann Marie Sobiechowski Belleville 24 25:09 8:06
5 150 Julie Was 25 25:10 8:06
6 157 Sunny Sackett Ann Arbor 26 25:25 8:11
7 160 Karen Pulkkinen Ann Arbor 28 25:32 8:14
8 175 Carolyn Cherwalk Westland 30 26:14 8:27
9 203 Waleska Martin Canton 25 27:14 8:47
10 215 Paula Korowin Plymouth 27 27:40 8:55
11 216 Rita M Lauer Fenton 29 27:41 8:55
12 229 Heather Badgley Plymouth 27 28:22 9:08
13 236 Beckey Hoffman Maybee 29 28:36 9:13
14 241 Elaine Luttrell Ypsilanti 29 28:45 9:16
15 246 Melissa Crain Livonia 24 28:53 9:18
16 251 Anne Murray Livonia 26 29:03 9:21
17 252 Beth Hatsios Plymouth 26 29:04 9:22
18 258 Jessica Shue 26 29:15 9:25
19 264 Tiffany Loftis 25 29:33 9:31
20 274 Linda Hein Plymouth 28 30:13 9:44
21 290 Lora Rosenbaum Plymouth 28 32:03 10:20
MALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 8 Mika Lavaque-Manty Ann Arbor 32 17:36 5:40
2 16 Mark Crimmins Ann Arbor 35 18:13 5:52
3 20 Tyrone Patton 32 18:34 5:59
4 61 Brian Wiercioch Plymouth 34 21:16 6:51
5 67 Anthony Robinson Canton 35 21:24 6:54
6 89 Matt Guerin Northville 33 22:43 7:19
7 96 William Novak Plymouth 34 22:53 7:23
8 105 Bryce Korowin Plymouth 33 23:12 7:28
9 120 Michael Gallagher Livonia 34 23:55 7:42
10 128 John Battista Jr Canton 36 23:59 7:44
11 132 Robbie Buti Plymouth 34 24:13 7:48
12 133 Michael Meister Livonia 33 24:20 7:50
13 158 Joseph Bellovary Garden City 33 25:28 8:12
14 165 Ken Byrnes Canton 35 25:40 8:16
15 170 Kirk Hornburg Canton 34 25:57 8:22
16 192 Jerome Zimmer Northville 36 26:42 8:36
17 208 John Coleman Canton 35 27:28 8:51
18 262 Shawn Clanin Northville 36 29:28 9:29
19 288 Jeff Johnson Plymouth 36 31:46 10:14
20 312 Terry J Tomasik Westland 34 34:27 11:06
FEMALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 35 Deanna De Silvio South Lyon 33 20:17 6:32
2 84 Wilma Dekeijzer Wixom 32 22:38 7:17
3 88 Louise Zrull Livonia 36 22:40 7:18
4 91 Jacqueline McNamara Northville 34 22:48 7:21
5 100 Connie Scaparo Canton 34 22:55 7:23
6 107 Michelle Sykora Canton 35 23:14 7:29
7 112 Colleen Grainger Canton 35 23:20 7:31
8 172 Lynda Battista Canton 34 26:02 8:23
9 221 Wendy Williams Northville 34 28:03 9:02
10 232 Rika Jakupi Farmington Hills 32 28:33 9:12
11 257 Sheryl Krohner Oak Park 35 29:13 9:25
12 269 Maria Brunoi Plymouth 34 29:39 9:33
13 272 Joanne Randolph Plymouth 33 30:03 9:41
14 286 Kathy Osmialowski Livonia 33 31:36 10:11
15 292 Renee Sears West Bloomfield 32 32:15 10:23
16 327 Leeann Burdette Plymouth 34 37:14 12:00
17 328 Kallie Michels Plymouth 35 37:14 12:00
18 329 Marilyn Smiatacz Plymouth 34 37:15 12:00
19 339 Laura Leist Plymouth 35 41:00 13:12
MALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 5 Alan Van Meter Southfield 41 16:49 5:25
2 11 Larry Gutierrez Fenton 37 18:03 5:49
3 17 Bryan Alfonso Clarkston 38 18:24 5:56
4 22 Ronald Buchanan Royal Oak 39 18:43 6:02
5 25 John Larin Ann Arbor 38 19:09 6:10
6 30 Floyd Walters South Lyon 42 19:49 6:23
7 54 Jim Elliott Plymouth 38 21:02 6:47
8 62 Steve Minich Wixom 42 21:17 6:52
9 78 Scott Harrison Canton 37 22:20 7:12
10 79 Alan Vlad Farmington Hills 38 22:22 7:13
11 80 Gary Nieman Clinton Twp 40 22:26 7:14
12 83 Chris Lockhart Plymouth 37 22:36 7:17
13 90 William Chiola Dearborn Hts 39 22:46 7:20
14 93 Dane M Ward Plymouth 40 22:52 7:22
15 104 Kevin McCormick Plymouth 38 23:09 7:27
16 109 Michael Zomermaand Canton 39 23:14 7:29
17 114 Robert Leist Plymouth 38 23:23 7:32
18 130 Ivar Anderson Farmington Hills 38 24:00 7:44
19 134 Mike Gaule 38 24:24 7:52
20 140 Don Holden 41 24:42 7:58
21 148 Matt Niles Canton 37 25:09 8:06
22 151 Martin Gamble Plymouth 39 25:13 8:07
23 155 Joe Bruce Rochester Hills 42 25:22 8:10
24 156 Rudy Cianfarani 38 25:24 8:11
25 159 Michael Kennedy Ann Arbor 40 25:29 8:12
26 178 Tim McCart Dearborn 41 26:24 8:30
27 182 James Michels Plymouth 37 26:32 8:33
28 186 David Wright Plymouth 40 26:39 8:35
29 187 Gerry Hug Plymouth 39 26:39 8:35
30 195 Michael Lyons Lawrenceville 42 26:59 8:41
31 197 Chuck Lowe Plymouth 38 27:09 8:45
32 205 Steve Sykora Canton 37 27:21 8:49
33 224 Edward Brown Canton 41 28:11 9:05
34 234 Kevin Kojian Northville 40 28:34 9:12
35 265 Sam Stukel Plymouth 37 29:34 9:31
36 266 Keith Sennett Berkley 37 29:36 9:32
37 278 Jong-Man Yi Ann Arbor 38 30:35 9:51
38 300 Michael Soignet Plymouth 39 33:08 10:40
39 342 Jerry Jourdan Wyandotte 37 41:11 13:16
FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 99 Susan Hachigian Plymouth 41 22:54 7:23
2 116 Peggy A Gerou Plymouth 41 23:35 7:36
3 141 Lisa Weyer Canton 42 24:49 8:00
4 184 Denise Kosen Shelby Twp 42 26:36 8:34
5 185 Tracey Wright Plymouth 39 26:38 8:35
6 217 Denise Meister Livonia 39 27:47 8:57
7 235 Patricia Adkins Plymouth 37 28:35 9:13
8 238 Lisa Coleman Canton 37 28:39 9:14
9 259 Joann Crescio Saline 40 29:17 9:26
10 276 Deborah Tollison Canton 41 30:24 9:47
11 291 Ruth Zwick 42 32:06 10:20
12 299 Mary Beth Soignet Plymouth 39 33:06 10:40
13 307 Kathy Varilone Livonia 40 33:33 10:48
14 318 Cheryl Gladstone Wixom 42 34:50 11:13
15 324 Julie Ulisse Chelsea 38 36:58 11:54
16 341 Robin Jourdan Wyandotte 38 41:11 13:16
17 370 Deborah Wilson Garden City 39 46:10 14:52
MALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 10 Fred Heldmeyer Plymouth 44 17:50 5:45
2 12 Rick Stramb Northville 44 18:09 5:51
3 18 Mark Richter Canton 44 18:27 5:57
4 27 Tony Pauza West Bloomfield 44 19:37 6:19
5 31 Bill McCord Plymouth 43 19:57 6:26
6 36 Duane E Noworyta Novi 47 20:18 6:32
7 42 Bob Cranson Ypsilanti 48 20:27 6:35
8 45 Michael Cohsidine Farmington Hills 44 20:31 6:37
9 47 Mark Couzens Auburn Hills 49 20:33 6:37
10 52 Robert Mink Livonia 43 20:58 6:45
11 60 Stephen Hoffman Southfield 44 21:15 6:51
12 63 Pat Gregory Novi 45 21:18 6:52
13 64 Jim Kosteva Canton 46 21:20 6:53
14 65 Ray Pilon Belleville 45 21:21 6:53
15 76 Kevin Galvin Plymouth 45 22:11 7:09
16 81 Gerschwin Drain Detroit 49 22:32 7:16
17 82 David Cripps Royal Oak 44 22:33 7:16
18 85 Bob Kosen Shelby Twp 48 22:39 7:18
19 86 Tom Budd Livonia 46 22:39 7:18
20 92 James Stanley Canton 47 22:52 7:22
21 115 Marc Stobbe Plymouth 46 23:33 7:35
22 121 Stephen Mazurek Commerce 43 23:57 7:43
23 123 Bill Gray 48 23:57 7:43
24 125 Arthur Jenkins Plymouth 48 23:59 7:43
25 126 James Brennan Plymouth 43 23:59 7:44
26 136 James Soter Plymouth 47 24:32 7:54
27 145 Larry Chute Plymouth 44 25:07 8:06
28 152 Joe Volstromer Plymouth 43 25:15 8:08
29 164 John Trentacosta Northville 43 25:38 8:15
30 166 Howard M Fershtman Troy 43 25:41 8:16
31 167 Peter Roberson Farmington Hills 48 25:43 8:17
32 174 Dave Mitchell Livonia 46 26:07 8:25
33 176 Timothy Tingstad Plymouth 43 26:17 8:28
34 179 Charlie Pierson Canton 49 26:25 8:31
35 180 Robert Rudnick Farmington Hills 46 26:29 8:32
36 188 Kenneth Hampton Novi 46 26:39 8:35
37 194 Dennis Marquess 43 26:51 8:39
38 201 William Holmes Ann Arbor 44 27:14 8:46
39 202 Thomas Storch Plymouth 45 27:14 8:46
40 204 James Fiorenzi Canton 49 27:16 8:47
41 231 Stephen Zdan Plymouth 49 28:22 9:08
42 240 John Stewart Plymouth 49 28:44 9:15
43 242 Ronald Witthoff Plymouth 49 28:46 9:16
44 249 William Johnson Portage 46 28:54 9:19
45 260 Fredrich Pertner Northville 45 29:18 9:26
46 263 Mike Beardslee Howell 45 29:29 9:30
47 282 Gene Scharf Canton 46 30:58 9:58
48 297 James Robert Plymouth 49 32:48 10:34
49 301 Randy Jost Plymouth 49 33:14 10:42
FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 106 Maggy Zidar Pontiac 48 23:12 7:29
2 111 Robyn Frankowicz Northville 45 23:16 7:30
3 137 Linda Rains Livonia 47 24:34 7:55
4 161 Lynn M Broniak Plymouth 43 25:33 8:14
5 209 Wendy Paton Pickney 46 27:29 8:51
6 245 Mary Ann Edwards Highland 49 28:52 9:18
7 255 Diane Hladun Farmington Hills 46 29:10 9:24
8 268 Barbara Smith Plymouth 43 29:38 9:33
9 271 Marsha Fershtman Troy 45 30:01 9:40
10 279 Susan Loos Canton 46 30:37 9:52
11 284 Margaret Knight Canton 44 31:24 10:07
12 306 Patricia Cizewski Canton 46 33:32 10:48
13 308 Judith McVerry Arlington 46 33:38 10:50
MALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 34 David Rau Lapeer 52 20:13 6:31
2 50 Jerry Mittman Northville 53 20:49 6:42
3 55 John White Ann Arbor 53 21:03 6:47
4 77 Chuck Little Plymouth 53 22:17 7:11
5 102 Daniel A Gamble Ann Arbor 55 23:00 7:25
6 108 Hubbs Grimm Farmington Hills 52 23:15 7:30
7 138 Kenneth J Long Jr Battle Creek 51 24:38 7:56
8 146 Chuck Childress Northville 54 25:08 8:06
9 154 Paul Daniel Livonia 53 25:19 8:09
10 168 Norman Werner Livonia 51 25:54 8:21
11 190 Bo Sprauer Northville 55 26:41 8:36
12 193 Barry Wallman Plymouth 55 26:43 8:36
13 198 Daniel Buchanan Canton 52 27:10 8:45
14 237 Jay McDonald Plymouth 52 28:37 9:13
15 244 Ed Schlaff Walled Lake 55 28:50 9:17
16 248 Lewis Townsend 51 28:54 9:19
17 280 David Pugh Plymouth 54 30:50 9:56
18 294 Mike Bozyk Northville 51 32:26 10:27
19 371 John McAuliffe Canton 53 46:10 14:52
FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 49 Carolin Dick Ann Arbor 50 20:47 6:42
2 247 Audrey Crain Plymouth 50 28:54 9:19
3 267 Merry Joseph Plymouth 50 29:37 9:32
4 281 Rusty Sprauer Northville 54 30:52 9:56
5 293 Maureen Mayes Farmington Hills 52 32:16 10:24
6 296 Barbara Coury Plymouth 51 32:46 10:33
7 320 Diana Winn Westland 51 35:18 11:22
MALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 75 Daniel Hendren Taylor 58 22:08 7:08
2 113 Art Kitze South Lyon 59 23:23 7:32
3 118 Byron Rogers Howell 57 23:41 7:38
4 181 Dennis Bila Plymouth 57 26:31 8:32
5 199 George Douglas Wayne 60 27:12 8:46
6 223 Archie Pollard Detroit 56 28:10 9:04
7 228 Russ Wargin Canton 57 28:18 9:07
8 322 John Lockwood Plymouth 60 35:25 11:25
FEMALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 61 - 65
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 46 Robert Littky Farmington Hills 63 20:32 6:37
2 131 Larry Mishler Plymouth 61 24:10 7:47
3 169 Herb Seegert Plymouth 62 25:57 8:22
4 230 Harrison D Hensley Pinckney 65 28:22 9:08
5 239 Ron Gill Canton 61 28:43 9:15
6 355 Donald Boettcher Westland 63 43:16 13:56
FEMALE AGE GROUP: 61 - 65
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 66 - 70
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 177 James Shirley Beverly Hills 67 26:23 8:30
FEMALE AGE GROUP: 66 - 70
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 366 Delores Donahue Northville 67 45:12 14:34
MALE AGE GROUP: 71 - 99
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 33 Jim H Forshee Ann Arbor 72 20:12 6:31
2 218 Jack Green 72 27:58 9:01
3 283 John Paton Plymouth 71 31:08 10:02
4 310 Harry McFall Northville 75 33:46 10:53
5 376 Ed Andrysiak Plymouth 84 47:02 15:09
FEMALE AGE GROUP: 71 - 99
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 325 Virginia Forshee Ann Arbor 74 37:04 11:56



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AG run PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Pete Krause 55 27:38 8:54
2 Mike Larsen Canton 43 29:04 9:22
3 Jack Green Inkster 49 35:05 11:18
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AG run PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Diana Zamudio Dearborn Hts 25 34:32 11:07
2 Nancy Chapman Plymouth 50 36:24 11:44
3 Ernestine Howse Detroit 44 38:12 12:18
MALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 367 Matt Rose Canton 8 45:57 14:48
FEMALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 356 Carrie Hause Plymouth 9 43:19 13:57
MALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 381 Meghan Porubsky Plymouth 16 48:02 15:28
MALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 334 Thomas De Giacomo Dearborn Hts 25 38:29 12:24
FEMALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 336 Lisa Park Novi 25 39:40 12:46
2 344 Christine Gallagher Northville 30 41:26 13:21
3 346 Michelle Stanfield Garden City 30 41:31 13:22
4 383 Janet Wold Farmington Hills 30 48:43 15:41
MALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 365 Sigrid Doyle Plymouth 34 44:35 14:22
FEMALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 345 Katherin Cooney Northville 31 41:26 13:21
2 348 Yvette Dixon Plymouth 35 41:48 13:28
3 350 Liz Marozzi Ypsilanti 32 41:56 13:30
4 351 Donna De Losh Plymouth 36 42:01 13:32
5 364 Andrea Hug Plymouth 34 44:35 14:22
6 372 Mary Krebs Canton 34 46:31 14:59
7 373 Vicki Geller Canton 33 46:31 14:59
MALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 393 Ronald Sharp Whitmore Lake 39 52:12 16:49
FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 335 Connie Dahill Canton 42 39:29 12:43
2 369 Beth Amann Canton 41 46:06 14:51
3 382 Martha Angerman Ann Arbor 41 48:29 15:37
4 388 Beth Stewart Plymouth 41 49:50 16:03
5 392 Terri Sharp Whitmore Lake 38 52:10 16:48
MALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 326 Jerry Connor Plymouth 47 37:06 11:57
2 353 Raymond Smith Plymouth 46 42:39 13:44
3 386 Dave Blossom Canton 47 48:59 15:46
4 390 Bill Rose Canton 47 50:48 16:22
5 395 Doak Breen Livonia 45 52:22 16:52
FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 337 Sally Stanley Canton 46 40:22 13:00
2 347 Joan Connor Plymouth 43 41:31 13:22
3 349 Page Ceci Canton 45 41:54 13:30
4 357 Ann Hause Plymouth 47 43:20 13:58
5 358 Mary Ann Foss Plymouth 43 43:46 14:06
6 359 Joan Galvin Plymouth 44 43:45 14:06
7 360 Cheryl Bord Plymouth 45 43:55 14:09
8 374 Mary Rose Canton 46 46:39 15:01
9 378 Lucille Riegel Westland 47 47:06 15:10
10 379 Denise Clark 43 47:08 15:11
11 380 Maureen Porubsky Plymouth 44 48:01 15:28
12 394 Martha Breen Livonia 45 52:22 16:52
13 400 Peggy Dankert Detroit 45 56:39 18:15
MALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 332 Roy Chapman Plymouth 51 38:02 12:15
2 340 Kenneth Kuna Plymouth 51 41:07 13:15
FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 354 Cecile Keshishian Plymouth 52 42:42 13:45
2 396 Margo Hebert Bloomfield Hills 50 52:26 16:53
3 397 Susan Vernick Canton 55 54:14 17:28
4 399 Kitty Vandenbrulle South Lyon 53 56:37 18:14
MALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 385 Gwen Smith Canton 57 48:57 15:46
2 387 Virginia Jacques Redford 57 49:47 16:02
3 401 Nancy Gill 58 56:52 18:19
MALE AGE GROUP: 61 - 65
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 361 Ted Greenwood 62 44:14 14:15
2 368 Asa Wright Okemos 61 46:01 14:49
3 391 Gerald Tomasik Westland 63 51:20 16:32
FEMALE AGE GROUP: 61 - 65
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 363 Wilma Greenwood 64 44:26 14:19
2 375 Rose M Holland Canton 61 46:51 15:06
MALE AGE GROUP: 66 - 70
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 343 Fred Holland Canton 67 41:18 13:18
2 377 Martin Tingstad Westland 67 47:04 15:09
FEMALE AGE GROUP: 66 - 70
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 71 - 99
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 321 Abe Ulanoff Southfield 77 35:20 11:23
2 389 Edward Kerstens Plymouth 75 49:51 16:03
FEMALE AGE GROUP: 71 - 99
PLACE O'All NAME TOWN AG run PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 352 Edythe Fuller Westdale 74 42:03 13:33
2 384 Marian Segasser Canton 73 48:48 15:43




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AG ONE PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Jonathan Little Plymouth 17 4:44 4:44
2 Alan Van Meter Southfield 41 4:51 4:51
3 Bill McCord Plymouth 43 5:07 5:07
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AG ONE PACE
===== ====================== ================= == ======= =====
1 Nickelle Leist Plymouth 14 6:08 6:08
2 Jacqueline McNamara Northville 34 6:13 6:13
3 Vanessa Bodnar Plymouth 19 6:18 6:18
MALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 57 Alex Keselring West Bloomfield 7 7:42 7:42
2 65 Joey Krizanek Canton 7 8:17 8:17
3 81 Matt Trentacosta Northville 6 8:57 8:57
4 85 Joe Varilone Livonia 7 9:10 9:10
5 92 Wil Ward Plymouth 6 9:35 9:35
6 115 Davis Vorva 3 15:27 15:27
7 118 Shane Vorva Plymouth 5 15:39 15:39
FEMALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 71 Rebecca Krug Marshall 7 8:33 8:33
2 96 Kelsey Katynski Canton 7 9:53 9:53
3 101 Andrea Radi Plymouth 6 10:43 10:43
4 109 Sam Williams Northville 6 12:43 12:43
5 110 Riley Katynski Canton 5 13:56 13:56
6 116 Madison Vorva Plymouth 3 15:28 15:28
7 121 Taylor Williams Northville 4 18:09 18:09
MALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 34 Erik Catton Rochester Hills 10 6:57 6:57
2 37 Anthony Scaparo Canton 9 7:02 7:02
3 46 Danny Bruce Rochester Hills 11 7:24 7:24
4 60 David McGuigan Plymouth 10 7:44 7:44
5 61 David Calille Plymouth 10 7:50 7:50
6 63 Andy ' Poskie Plymouth 8 7:55 7:55
7 75 Steve Elliott Plymouth 9 8:47 8:47
8 82 Greg Rost Livonia 11 9:04 9:04
FEMALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 23 Sarah Kosteva Canton 9 6:33 6:33
2 41 Katie Trentacosta Northville 9 7:08 7:08
3 47 Katlyn Harrison Canton 10 7:24 7:24
4 58 Kim Trentacosta Northville 11 7:43 7:43
5 69 Courtney Foss Plymouth 10 8:29 8:29
6 70 Caitlin Porubsky Plymouth 11 8:31 8:31
7 73 Ruth Ann Krug Marshall 8 8:39 8:39
8 74 Sarah Amann Canton 11 8:39 8:39
9 80 Caroline Bodnar Plymouth 11 8:55 8:55
10 84 Emily Brockschmidt Canton 11 9:09 9:09
11 87 Allison Keshishian Farmington Hills 9 9:14 9:14
12 93 Melissa Straub Northville 10 9:37 9:37
13 100 Kristin Porubsky Plymouth 10 10:42 10:42
14 103 Laura Gibson Canton 10 11:22 11:22
15 105 Esther Krohner Oak Park 10 11:25 11:25
MALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 12 Aaron Lanning Canton 14 5:47 5:47
2 13 Benjamin Salvette Ann Arbor 14 5:49 5:49
3 15 Gregory Ryan Novi 12 6:00 6:00
4 31 Kristopher Kojian Northville 12 6:47 6:47
5 38 Steven McGuigan Plymouth 12 7:05 7:05
6 83 Michael Knight Canton 13 9:08 9:08
7 98 Robbie Poskie Plymouth 12 10:18 10:18
FEMALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 53 Danielle Barkoski Northville 14 7:38 7:38
2 72 Katie Calille Plymouth 12 8:37 8:37
3 91 Jacqueline Barkoski Northville 12 9:32 9:32
4 95 Sarah Stewart Plymouth 12 9:50 9:50
MALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 8 Aaron La Beau Plymouth 16 5:34 5:34
2 14 Bryan Hewitt Plymouth 16 5:51 5:51
3 48 Tim Bodnar Plymouth 15 7:27 7:27
4 89 Johnie Ahlquist Plymouth 16 9:24 9:24
FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 88 Laura Hucal Canton 16 9:18 9:18
2 106 Meghan Anderson Canton 16 11:48 11:48
MALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 6 Jonathan Grey Canton 19 5:26 5:26
FEMALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 44 Erin Wallace Westland 21 7:14 7:14
MALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 5 John Sahl Dearborn Hts 26 5:24 5:24
2 7 Herman Smith Farmington Hills 29 5:28 5:28
3 10 Brad Town Waterford 29 5:42 5:42
FEMALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 56 Paula Korowin Plymouth 27 7:41 7:41
2 59 Rita M Lauer Fenton 29 7:42 7:42
3 67 Carolyn Cherwalk Westland 30 8:25 8:25
4 77 Beckey Hoffman Maybee 29 8:49 8:49
MALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 30 Michael Gallagher Livonia 34 6:43 6:43
2 32 Bryce Korowin Plymouth 33 6:51 6:51
3 43 Scott Kriscovich Huntington Woods 31 7:13 7:13
4 55 David Mitchell West Bloomfield 31 7:39 7:39
5 66 Fredrich Pertner Northville 33 8:18 8:18
FEMALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 27 Colleen Grainger Canton 35 6:41 6:41
2 119 Joan Crimmins Plymouth 34 15:48 15:48
3 120 Kaye Lynn Mazurek Commerce 33 16:20 16:20
MALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Larry Gutierrez Fenton 37 5:11 5:11
2 24 Ivar Anderson Farmington Hills 38 6:34 6:34
3 29 Dan Lanning Canton 42 6:42 6:42
4 36 Gary Nieman Clinton Twp 40 6:58 6:58
5 68 William Chiola Dearborn Hts 39 8:25 8:25
6 76 Jim Elliott Plymouth 38 8:47 8:47
7 78 Rudy Cianfarani 38 8:50 8:50
8 99 Frederic Nussbaum West Bloomfield 41 10:25 10:25
FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 35 Susan Hachigian Plymouth 41 6:57 6:57
2 62 Denise Kosen Shelby Twp 42 7:49 7:49
3 64 Kathy Nussbaum West Bloomfield 37 8:14 8:14
4 79 Elizabeth Kojian Northville 38 8:51 8:51
5 90 Jennifer Ward Plymouth 37 9:31 9:31
6 111 Kelly Katynski Northville 38 13:57 13:57
MALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 17 Stephen Hoffman Southfield 44 6:11 6:11
2 18 David Cripps Royal Oak 44 6:12 6:12
3 21 Bob Kosen Shelby Twp 48 6:23 6:23
4 22 Ray Pilon Belleville 45 6:30 6:30
5 26 Kevin Galvin Plymouth 45 6:40 6:40
6 28 Thomas Storch Plymouth 45 6:41 6:41
7 33 James Stanley Canton 47 6:55 6:55
8 39 Kit McGuigan Plymouth 46 7:06 7:06
9 42 James Soter Plymouth 47 7:12 7:12
10 52 Mark Couzens Auburn Hills 49 7:33 7:33
11 117 Jerry Vorva Plymouth 46 15:38 15:38
FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 40 Maggy Zidar Pontiac 48 7:07 7:07
2 49 Robyn Frankowicz Northville 45 7:29 7:29
3 94 Pam Straub Northville 43 9:38 9:38
4 97 Deborah Britten Ann Arbor 43 9:54 9:54
MALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 9 David Rau Lapeer 52 5:39 5:39
2 25 Daniel A Gamble Ann Arbor 55 6:39 6:39
3 45 Hubbs Grimm Farmington Hills 52 7:20 7:20
4 51 Lewis Townsend Plymouth 51 7:30 7:30
FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 86 John Lockwood Plymouth 60 9:12 9:12
FEMALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 61 - 65
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 54 Robert Littky Farmington Hills 63 7:40 7:40




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AG T ONE PACE
===== ====================== ================= == = ======= =====
1 John Radi Plymouth 36 10:43 10:43
2 Alec Lockhart Plymouth 4 12:26 12:26
3 Michael Green Redford 42 20:20 20:20
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AG T ONE PACE
===== ====================== ================= == = ======= =====
1 Jennifer Little Plymouth 11 7:29 7:29
2 Michelle Radi Plymouth 8 11:22 11:22
3 Kaila Lockhart Plymouth 9 11:50 11:50
MALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 7
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 122 Lauren Lockhart Plymouth 6 20:18 20:18
MALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 8 - 11
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 12 - 14
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 19 - 23
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 24 - 30
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 31 - 36
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 113 Suzanne Stevenson Plymouth 33 15:18 15:18
2 114 Liz Woods Commerce Twp 33 15:19 15:19
MALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 37 - 42
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 43 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 112 Carolynn Du Buc Ann Arbor 49 15:18 15:18
MALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 50 - 55
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
MALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 56 - 60
PLACE O'All NAME TOWN AG ONE PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 124 Jody Rogers Howell 57 20:29 20:29

PLYMOUTH, MICHIGAN
Special thanks to Gault Race Management