Volkslaufe

back to results

Jul. 4, 1998

Volkslaufe
Frankenmuth, MI
Special Thanks to Gault Race Mgmt.



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Keith E Stopen Farmington Hills 31 1:06:36 5:22
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Katie Dosser Jarvis 34 1:15:45 6:06
MALE AGE GROUP: 1 - 13
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Erik Carr Burton 27 13 1:59:41 9:38
FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
MALE AGE GROUP: 14 - 17
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Jon Langworthy Holland 973 16 1:19:01 6:22
2 Ryan Chandanais Flint 69 17 1:27:00 7:01
3 Doug McGaw Freeland 1020 17 1:32:07 7:25
4 Michael Smith Midland 1073 17 1:38:15 7:55
5 Riku Cousins East Lansing 729 16 1:38:38 7:57
6 Jon Du Bois Lansing 26 17 1:40:38 8:06
7 Bill Ball St Johns 718 16 1:50:37 8:55
8 Jeffrey Szymanski Frankenmuth 835 16 1:52:58 9:06
FEMALE AGE GROUP: 14 - 17
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Allison Langworthy Holland 971 17 1:41:09 8:09
2 Charity Atchison Millington 929 17 1:49:25 8:49
MALE AGE GROUP: 18 - 23
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Benjamin Hunault Gaines 1474 21 1:07:07 5:25
2 Jacob Brundage Mt Pleasant 1113 21 1:11:57 5:48
3 Charles Knuth Midland 2161 20 1:14:42 6:01
4 Brian Croci Clinton Twp 1408 21 1:14:51 6:02
5 Billy Jack Shelby Twp 1395 19 1:15:40 6:06
6 Delano Naylor Flint 1417 21 1:16:46 6:11
7 Robert Mitchell Ubly 1010 19 1:20:43 6:30
8 Scott Welden Frankenmuth 2010 21 1:21:49 6:36
9 Brian Wilson Clifford 2022 18 1:24:49 6:50
10 Evan Wight Ann Arbor 262 19 1:26:25 6:58
11 Todd Biggs Ypsilanti 2154 23 1:28:26 7:08
12 Bryan Nance Rochester 725 22 1:31:03 7:20
13 David Du Russel Munger 73 23 1:31:46 7:24
14 Joe Bernardi Hartland 2239 20 1:32:07 7:25
15 Jamie Emerson Temperance 1150 20 1:32:07 7:25
16 Dave Vaughn Howell 948 20 1:32:08 7:25
17 Travis Craven Fenton 1111 21 1:32:08 7:25
18 Douglas Vaughn Howell 947 20 1:38:37 7:57
19 Phillip Jones Saginaw 102 18 1:44:29 8:25
FEMALE AGE GROUP: 18 - 23
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Stephanie Dueringer Champaign 637 22 1:16:26 6:10
2 Mary K Baker Essexville 90 23 1:31:27 7:22
3 Patty Langworthy Holland 972 19 1:41:10 8:09
4 Amber Walerski Sterling Hts 17 22 1:42:02 8:13
5 Kendra List Frankenmuth 874 21 1:42:11 8:14
6 Anne Nagyar Davison 1597 20 1:44:01 8:23
7 Michelle Martin Sterling Hts 107 18 1:47:38 8:40
MALE AGE GROUP: 24 - 29
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Paul Low Mt Pleasant 1122 24 1:08:16 5:30
2 Todd Meredith Flushing 2805 25 1:13:16 5:54
3 Greg Thomas Clio 2165 29 1:14:35 6:01
4 Kevin Doyle Utica 126 27 1:16:34 6:10
5 Larry Bostwick Pincknkey 2046 25 1:18:44 6:21
6 John Rogers Saginaw 133 27 1:22:42 6:40
7 Alan Gabalis Vassar 856 28 1:24:26 6:48
8 Michael Selke Riverview 962 28 1:25:48 6:55
9 Herman Smith Farmington Hills 48 29 1:27:18 7:02
10 Roman Krzyzanowski Plymouth 60 27 1:27:38 7:04
11 Allen Griswold Battle Creek 21 29 1:28:02 7:06
12 Jon Biesseman Frankenmuth 2272 24 1:28:40 7:09
13 Tim Matuszewski Brighton 84 26 1:28:51 7:10
14 Ted Liebler Rochester Hils 49 26 1:30:56 7:20
15 Brian Payne Troy 143 29 1:33:03 7:30
16 Tony Banaszak Bay City 2058 28 1:34:01 7:35
17 John McCabe Ada 1471 26 1:34:28 7:37
18 Eric Kaschinske Ft Wayne 19 24 1:35:25 7:41
19 Eric Seward Saginaw 1133 28 1:36:39 7:47
20 Kevin Schultz Jenisn 1598 27 1:40:52 8:08
21 Mark Savedes South Lyon 1152 28 1:41:02 8:08
22 Andrew Webster Sterling Hts 1922 26 1:44:41 8:26
23 Doug Edelbrock Dundee 57 29 1:44:49 8:27
24 Chuck Brenner Battle Creek 2246 27 1:45:53 8:32
25 Paul E Robbins Holly 2808 29 2:04:46 10:03
FEMALE AGE GROUP: 24 - 29
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Catherine Herne Ann Arbor 1046 25 1:26:28 6:58
2 Ann Lindow Frankenmuth 722 28 1:27:33 7:03
3 Patricia Kondratenko Romeo 43 28 1:28:37 7:08
4 Lynn Grant Saginaw 2172 27 1:34:03 7:35
5 Monique Carroll Boise 1037 24 1:41:43 8:12
6 Michelle Ballard Saginaw 2265 26 1:43:41 8:21
7 Darcy Bidigare Burton 1384 29 1:45:00 8:28
8 Karen Schmidt Midland 2276 29 1:45:25 8:30
9 Sara Williams Augusta 2245 26 1:45:54 8:32
10 Sandra Van Ochten Grand Blanc 1928 27 1:47:24 8:39
11 Jade Hill Caro 731 25 1:48:19 8:44
12 Teresa Gibbs 8008 29 1:48:29 8:44
13 Sheilah Murphy Saginaw 145 25 1:50:06 8:52
14 Cathy Westrin Grand Ledge 2260 29 1:51:18 8:58
15 Lisa Slupka Flint 1147 29 1:59:43 9:39
16 Rita Lauer Fenton 724 29 2:01:43 9:48
17 Laura Boshaw 8009 28 2:11:25 10:35
18 Elysia Borowy East Lansing 1907 26 2:12:06 10:38
19 Leanne Perry Flint 2736 29 2:22:06 11:27
20 Lisa Hutchings Rochester 1919 29 2:22:18 11:28
21 Susan Williams Goodrich 2244 29 2:31:31 12:12
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Patrick Benedict Ann Arbor 711 32 1:09:47 5:38
2 Dave Peterson Farmington Hills 1359 32 1:10:27 5:41
3 John Walter Northville 1892 34 1:12:56 5:53
4 Jay Michaelson Whitmore Lake 292 30 1:14:10 5:59
5 Jesse Kalkman Carrollton 95 30 1:16:14 6:09
6 Dan Schroeder Walker 113 32 1:19:05 6:22
7 Eric Sturn Royal Oak 1392 32 1:21:41 6:35
8 David Koelsch Grosse Pt 1880 32 1:23:29 6:44
9 Jeff Roman Fenton 53 31 1:24:59 6:51
10 David Martinka Chesaning 1372 33 1:26:04 6:56
11 Craig Boewe Farmington Hills 30 33 1:26:13 6:57
12 Tom Meszaros Grand Blanc 1909 32 1:27:37 7:04
13 Scott Coolidge Dimondale 72 33 1:27:53 7:05
14 Tracy Jones Baroda 29 32 1:29:57 7:15
15 Ronny O'Connor Clio 914 34 1:30:33 7:18
16 Scott Moore Midland 38 34 1:30:33 7:18
17 David Watta West Palm 1899 31 1:32:39 7:28
18 Eric Forster Canton 913 30 1:32:47 7:29
19 Mike Diener Savage 1967 31 1:33:40 7:33
20 Andrew Berger Dearborn 1369 33 1:35:20 7:41
21 Scott Bodjack South Lyon 93 33 1:35:48 7:43
22 Timothy Bailer Birch Run 853 34 1:36:18 7:46
23 Jeffery Laux Frankenmuth 2686 33 1:36:18 7:46
24 Todd Schmiedeknecht Grand Blanc 2689 34 1:36:50 7:48
25 Steven Westover Otisville 71 30 1:38:45 7:57
26 Terry Rush Riverview 998 33 1:38:57 7:58
27 Kevin Millard Sterling Hts 1011 31 1:41:26 8:10
28 Tod Reeve Harrison 1886 34 1:42:29 8:15
29 Chip Farrar Pontiac 79 34 1:44:39 8:26
30 Joseph Gerardi Detroit 1379 30 1:45:31 8:30
31 Tim Crawford 8005 30 1:45:43 8:31
32 David Simon Saginaw 1371 31 1:46:08 8:33
33 Matt Tudor Livonia 1593 31 1:51:02 8:57
34 Walter Soon Flint 1891 34 1:51:17 8:58
35 Gary Dubinsky Novi 1979 31 1:51:28 8:59
36 Jeffrey Godi Bay City 104 32 1:57:29 9:28
37 William Quackenbush Lansing 54 34 2:03:23 9:56
38 Leslie Smith Saginaw 2128 34 2:20:31 11:19
39 Paul Williams Goodrich 2243 33 2:31:31 12:12
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Beth Homan Haslett 717 34 1:21:54 6:36
2 Robin Crigger Royal Oak 1070 32 1:29:43 7:14
3 Melanie Ratliff Warren 109 34 1:31:04 7:20
4 Derby Mossholder Bloomfield Hills 1071 33 1:34:48 7:38
5 Gloria Maki Flint 2650 34 1:38:27 7:56
6 Mary Jo Desprez Ann Arbor 865 34 1:38:46 7:57
7 Christopher Fenton Brighton 91 34 1:39:12 8:00
8 Nancy Kerr Grand Blanc 2290 32 1:39:37 8:02
9 Gerri Bodjack South Lyon 94 32 1:44:31 8:25
10 Audrey Hazekamp Ann Arbor 148 32 1:44:54 8:27
11 Anne Downey Valparaiso 125 33 1:48:40 8:45
12 Cindy Lewis North Branch 67 32 1:48:42 8:45
13 Kate Ponsetto 8007 30 1:49:20 8:48
14 Dawn Zimmer Frankenmuth 44 33 1:49:34 8:50
15 Linda Abraham West Bloomfield 66 30 1:50:13 8:53
16 Chantelle Jablonski Linden 1134 30 1:52:09 9:02
17 Cathy Trubiro-Lucas Grand Blanc 1895 32 1:52:52 9:06
18 Shannon Mashburn Grand Blanc 134 33 1:52:58 9:06
19 Jennifer Thomas Waterford 2270 34 1:57:32 9:28
20 Margaret Packus Fraser 136 32 1:58:15 9:32
21 Heather Wark Peck 138 31 2:01:21 9:46
22 Beth MacDonald Birch Run 715 32 2:01:54 9:49
23 Suzanne Rupkey Centerville 116 33 2:06:40 10:12
24 Kathryn Greene Flint 2735 33 2:12:01 10:38
25 Miriam Rogers Waterford 1377 32 2:13:01 10:43
26 Rose Wanamaker Pittsfield 2187 34 2:17:18 11:04
27 Lisa Cook St Clair Shores 1380 30 2:21:34 11:24
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 John Ferguson London 1403 39 1:12:08 5:49
2 Mike Benedict Flint 1882 38 1:17:03 6:13
3 Larry Gutierrez Fenton 1911 37 1:17:21 6:14
4 Robert McCue Sahuarita 50 35 1:19:30 6:24
5 George Dunwoody London, Ont 76 36 1:19:57 6:27
6 Ray Jeffery Highland 83 38 1:20:01 6:27
7 Larry Kanaby Bad Axe 88 36 1:20:49 6:31
8 Kyle Billings Carlsbad 78 35 1:23:35 6:44
9 Bob Ratliff Warren 108 35 1:24:22 6:48
10 Steve Broda Northville 771 36 1:24:29 6:48
11 Mark Vanvevelde 8004 38 1:24:48 6:50
12 Dean Lockwood Mt Pleasant 1067 38 1:26:16 6:57
13 Doug Stadel Lansing 2269 38 1:27:39 7:04
14 Damon Fueri Detroit 87 36 1:29:17 7:12
15 Tom Roekle Saginaw 1888 35 1:29:34 7:13
16 Bernie Dean Midland 81 36 1:29:37 7:13
17 Greg Southwell Haslett 1368 38 1:29:43 7:14
18 Joe Dazling Bay City 721 39 1:33:15 7:31
19 Dan Parr Brown City 139 37 1:33:23 7:31
20 Bryan Hirn West Bloomfield 18 38 1:34:02 7:35
21 Jim Morgan Okemos 2262 39 1:34:47 7:38
22 Kirk Carolan MacOmb 124 36 1:35:41 7:43
23 David Hodge Troy 1076 39 1:35:44 7:43
24 Mike Emerick Interlochen 705 36 1:35:57 7:44
25 Tim Bracco Ann Arbor 703 39 1:36:26 7:46
26 Dennis Hendren Royal Oak 1106 35 1:37:26 7:51
27 Tadd Harburn Flint 1119 38 1:39:30 8:01
28 Tim Metcalf Dearborn 82 36 1:40:52 8:08
29 David Malecki Rochester 1925 38 1:40:56 8:08
30 Blayne Marsh Davison 2861 37 1:42:24 8:15
31 Daniel Durany Lake Orion 2002 35 1:42:47 8:17
32 Tom Seyfried Ann Arbor 147 38 1:44:54 8:27
33 Philip Briskin Rochester 132 38 1:46:45 8:36
34 Paul Merica Ann Arbor 2189 37 1:47:01 8:37
35 Fred Kofman Boulder 706 37 1:47:59 8:42
36 Matthew Reimann Troy 35 35 1:48:22 8:44
37 Patrick Doyle Flushing 2688 37 1:48:32 8:45
38 Todd Marma Chicago 838 36 1:52:56 9:06
39 Robert O'Donnell Bloomfieldhills 1105 36 1:55:20 9:17
40 Gavin Haque Royal Oak 45 37 1:58:43 9:34
41 Luther Latchow Bath 101 37 2:03:45 9:58
42 Bill Findlay Harrow, Ont 2251 37 2:06:06 10:09
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Sheilah Robertson East Lansing 62 39 1:26:58 7:00
2 Leslie Gaines Okemos 2691 38 1:31:41 7:23
3 Beth Spyke Lansing 1038 38 1:31:48 7:24
4 Maureen McWilliams Rochester 1108 35 1:32:27 7:27
5 Pamela Iden Davison 2247 37 1:39:40 8:02
6 Denise Ryan Flint 2734 37 1:41:29 8:11
7 Kathleen Noble Clarkston 1468 37 1:42:06 8:14
8 Roxanne Filipiak Sterling Hts 120 36 1:45:20 8:29
9 Patricia Thompson Saint Clair Shore 905 38 1:49:23 8:49
10 Julie Swanson Kajevukke 68 39 1:49:26 8:49
11 Jan Bates Hemlock 890 36 1:53:46 9:10
12 Beverly Gribbons London 1404 38 1:55:11 9:17
13 Therese Keating Beverly Hills 2263 39 1:55:26 9:18
14 Patricia Halpin Clarkston 2818 39 1:56:34 9:23
15 Beth Rae-O'Donnell Bloomfieldhills 1104 35 1:58:29 9:33
16 Pamela Howd Lennon 117 36 2:02:06 9:50
17 Elizabeth Kelley Okemos 708 36 2:03:50 9:58
18 Kathy Fellows Birmingham 707 37 2:10:32 10:31
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Tim Zindler Holland 713 44 1:15:14 6:04
2 Alan Jarvie Fibre 80 44 1:19:35 6:25
3 Rick Drumb Detroit 92 41 1:20:54 6:31
4 Robert Jungwirth Downers Grove 1970 44 1:23:56 6:46
5 Ken Stanko Clawson 2020 43 1:25:44 6:55
6 John Omelion Lake Orion 1000 42 1:26:02 6:56
7 William Frank Romeo 119 40 1:26:59 7:00
8 Michael Markie Roseville 85 43 1:27:11 7:01
9 Ralph Worthing Saginaw 2016 44 1:27:19 7:02
10 Joe Kerr Grand Blanc 98 44 1:27:42 7:04
11 Bertram Scott Detroit 1149 43 1:30:58 7:20
12 Craig Guernsey Rochester 52 44 1:30:59 7:20
13 Norphlet Jr Reeves Flint 2710 43 1:31:08 7:21
14 David Vance Redford 15 42 1:31:38 7:23
15 David Ruddy Montrose 1978 42 1:31:59 7:25
16 Michael Smith Midland 1124 41 1:32:14 7:26
17 Michael Hendren Sterling Hts 1110 40 1:32:39 7:28
18 Gary Squire Wayne 1075 42 1:32:53 7:29
19 Dave Desilvio South Lyon 2237 42 1:34:19 7:36
20 Leo Smith Grand Blanc 2234 40 1:36:09 7:45
21 Jerry Zietz Frankenmuth 887 42 1:37:38 7:52
22 Michael Shortall Vassar 36 42 1:37:49 7:53
23 Steven Minich Wixom 710 42 1:37:54 7:53
24 Fred Warner Dimondale 89 41 1:38:57 7:58
25 Mark Jones Saginaw 99 43 1:39:01 7:59
26 Paul Alexander Warren 20 42 1:39:09 7:59
27 Philip Beebee East Lansing 1415 44 1:39:32 8:01
28 Thomas Bennett West Bloomfield 2812 43 1:41:05 8:09
29 Brian Bess Lansing 1088 42 1:41:43 8:12
30 Paul Johnson Rochester Hils 47 41 1:42:04 8:13
31 Dan Cucco Shelby Twp 58 44 1:43:01 8:18
32 Dan Vieth Warren 137 40 1:43:57 8:22
33 Gary Ball St Johns 719 43 1:44:18 8:24
34 Kevin Yamada Garden City 180 44 1:45:59 8:32
35 Zac Bell Clarkston 33 44 1:48:34 8:45
36 William Green Saginaw 2012 40 1:49:18 8:48
37 Anthony Piccirilli MacOmb 123 43 1:49:22 8:49
38 Walter A. Greenway Burton 2658 42 1:51:07 8:57
39 Jerome Solomon Livonia 1139 41 1:51:08 8:57
40 Gregory Cole Flint 712 41 1:52:17 9:03
41 Robert Bishop Midland 734 42 1:53:05 9:07
42 Lloyd Scharer Waterford 121 43 1:55:48 9:20
43 Randy Roberts Haslett 1092 42 1:57:15 9:27
44 Keith Graebert Royal Oak 100 40 1:58:43 9:34
45 John Wanamaker Pitsfield 2188 42 2:01:38 9:48
46 Bryan Zoltowski Grosse Pt 1966 42 2:03:05 9:55
47 Tim Patch Lake Orion 129 44 2:04:27 10:02
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Janet Jocobs-Walt Birmingham 1385 40 1:27:22 7:02
2 Rosalia Madrigal Fenton 2758 40 1:36:23 7:46
3 Mary Reynolds Lennon 2831 43 1:37:32 7:52
4 Kristi Pryomski Holly 65 41 1:42:57 8:18
5 Sue Gear Swartz Creek 28 43 1:43:38 8:21
6 Nancy Patton Flint 1362 43 1:46:20 8:34
7 Mary L Falls Rochester Hills 2862 40 1:48:12 8:43
8 Debbie Beason Flushing 2806 43 1:50:01 8:52
9 Deborah McSweeney Clark Lake 11 43 1:56:58 9:25
10 Constance Scott Flint 867 43 1:58:22 9:32
11 Michelle Crandell Flint 1461 44 1:58:23 9:32
12 Kerry Bishop Midland 732 41 2:02:38 9:53
13 Sue Scharrer Clio 2815 43 2:22:01 11:26
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Gary Wolfram Hillsdale 1473 47 1:12:41 5:51
2 Ed Coates Freeland 996 47 1:24:30 6:49
3 Steve Miller Eaton Rapids 1045 46 1:24:45 6:50
4 Ed Dean Saginaw 714 47 1:25:02 6:51
5 William Hart Frankenmuth 1 49 1:25:29 6:53
6 Richard Gutierrez Port Huron 2127 47 1:27:44 7:04
7 Jesse Lothamer Okemos 1121 48 1:28:13 7:06
8 James Scholl Saline 41 45 1:28:43 7:09
9 Douglas Garner Vassar 2802 45 1:30:33 7:18
10 Marco Monea Livonia 1009 49 1:31:55 7:24
11 Jerry Spencer Walker 985 48 1:32:01 7:25
12 Ben Stark Oak Park 37 48 1:32:11 7:26
13 Michael L. Adams Flint 2287 47 1:32:42 7:28
14 Mark Bauman Flint 2621 48 1:32:49 7:29
15 Mark Couzens Auburn Hills 1041 49 1:33:01 7:30
16 Timothy Branigin Flushing 723 48 1:34:00 7:34
17 Gary Klasen Rochester 1974 45 1:35:07 7:40
18 Jack Klarr Northville 1954 45 1:35:44 7:43
19 Frank C Johnson Saginaw 2801 46 1:35:45 7:43
20 Tim Ramsey Franklin 32 49 1:37:01 7:49
21 Joe Gottler Mayville 1963 45 1:37:03 7:49
22 Robert Smith Essex 2248 45 1:37:43 7:52
23 Ray Pilon Belleville 1999 45 1:37:54 7:53
24 Kenneth Tack Brighton 111 48 1:40:22 8:05
25 Ken Opland Madison Hts 1360 49 1:40:46 8:07
26 Wayne Kvasnica Davison 1355 48 1:41:05 8:09
27 Michael Stieber St Clair Shores 1091 48 1:41:55 8:13
28 Marc Ptak Spring 704 46 1:42:15 8:14
29 George Motes Montrose 2728 48 1:42:45 8:17
30 William R Williams Clio 2814 45 1:43:17 8:19
31 Thomas Lakies Flushing 51 49 1:47:05 8:38
32 Joe Cousins East Lansing 728 47 1:47:31 8:40
33 David J Morin Saginaw 2817 48 1:48:22 8:44
34 Steven Schilling Clarkston 31 46 1:50:13 8:53
35 Thomas Cameron Rochester Hils 1866 49 1:51:34 8:59
36 Bruce Clark Whitmore Lake 115 45 1:52:46 9:05
37 Gary Childs Breckenridge 1090 46 1:52:56 9:06
38 Ronald Rogers Fowlerville 1056 49 1:54:10 9:12
39 Michael Lenchek Rochester 1953 45 1:54:47 9:15
40 John Carpenter Saginaw 837 48 1:55:31 9:18
41 Chester Yats Beaverton 1894 47 1:55:59 9:21
42 Brad Fruchey Sanford 1893 47 1:56:00 9:21
43 Jay Geideman Detroit 2041 48 1:56:44 9:24
44 Monty Stahelin Highland 1357 47 1:57:56 9:30
45 David Springstead Eaton Rapids 63 48 1:58:02 9:30
46 Ken Helinski Riley 897 48 1:59:19 9:37
47 Nathan Du Bois Lansing 25 48 2:01:05 9:45
48 Thomas Carolan Okemos 1109 49 2:03:20 9:56
49 Thomas Crandell Big Rapids 2261 48 2:08:27 10:21
50 Daniel Dobberstein Saginaw 64 48 2:19:15 11:13
51 Larry Ross Fenton 1022 47 2:20:29 11:19
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Brenda Lynch Mason 2690 47 1:22:38 6:40
2 Susan Rook Holt 1013 46 1:36:10 7:45
3 Karen White Jackson 12 46 1:36:50 7:48
4 Elizabeth Doyle Clarkston 2695 46 1:37:48 7:53
5 Nancy Broadbridge Birmingham 131 45 1:46:08 8:33
6 Janice Carpenter Saginaw 836 45 1:49:54 8:51
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Gary Hastings Burlington,Ont 103 50 1:16:06 6:08
2 Gary Scott Midland 2807 50 1:22:26 6:39
3 Don Harp Greenville 1929 52 1:25:09 6:52
4 Ken Curry Mt Pleasant 1029 53 1:26:02 6:56
5 James Troknya Perrysburg 97 54 1:29:32 7:13
6 Tom Rademacher Rockford 128 51 1:31:15 7:21
7 Carlos Brown Highland 1006 51 1:32:26 7:27
8 Bruce D Pellow London, Ont 74 50 1:33:02 7:30
9 Leonard Redmond Warren 34 50 1:38:12 7:55
10 Dick Kendall Richmond 1996 51 1:38:14 7:55
11 Herbert Cohen Flint 2238 51 1:41:09 8:09
12 Joe Spurgeon Clarkston 96 53 1:41:51 8:12
13 Tom Santoro Bloomfield Hills 1983 54 1:41:55 8:13
14 Mike Georgia Mt Pleasant 1030 53 1:45:20 8:29
15 Purna Pai Beverly Hills 141 50 1:46:37 8:35
16 Don Schiemann Birmingham 70 52 1:46:48 8:36
17 Larry Griswold Battle Creek 987 50 1:48:10 8:43
18 Michael Bowen Flushing 1086 50 1:48:51 8:46
19 Daniel Rusecki Dearborn 112 51 1:54:24 9:13
20 Eddie Bensn Saginaw 1093 52 1:58:09 9:31
21 Fred Fry Charlotte 1155 51 2:00:10 9:41
22 Gene Kimmel Findlay 13 52 2:00:25 9:42
23 Jim Daniska Saint Clair Shore 46 50 2:01:42 9:48
24 Tom Patch Roseville 86 50 2:04:27 10:02
25 Robert Murphy Troy 726 53 2:06:42 10:12
26 Marlin Short Wauseon 59 50 2:37:27 12:41
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Kathleen A Morse Linden 2810 52 1:48:26 8:44
2 Suzanne Chwastek Milford 960 50 1:51:15 8:58
3 Cindy Goodhue Milford 142 51 1:55:10 9:17
4 Patricia Richardson Clark Lake 852 51 1:58:01 9:30
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Michael Golding St Thomas, Ont 127 57 1:22:06 6:37
2 John Farah Ann Arbor 2250 55 1:27:13 7:02
3 Tom Wascha Burton 2669 55 1:31:55 7:24
4 Richard Wallen Flushing 140 58 1:32:38 7:28
5 Michael Knapp Midland 55 56 1:32:49 7:29
6 Eero Laakso Echo Bay, Ont 144 55 1:40:22 8:05
7 Jim Bates North Branch 1990 56 1:42:04 8:13
8 Carlos Amaya Detroit 1077 57 1:42:19 8:15
9 Larry Brandon Novi 2863 57 1:43:11 8:19
10 Eckhard Weihs Sterling Hts 106 56 1:44:46 8:26
11 Bruce Fairweather Clio 2671 56 1:45:00 8:28
12 William Collins Bloomfield 1101 56 1:46:08 8:33
13 Phil Lyons Burton 39 55 1:50:09 8:52
14 Sheldon Johnson Detroit 733 55 1:55:46 9:20
15 Cyril Steinhauser Lasalle 1054 56 1:56:28 9:23
16 Jerry Riley Highland 1952 57 2:04:23 10:01
17 David Horner Okemos 730 58 2:12:22 10:40
18 Hong Cook Detroit 1944 59 2:14:24 10:50
19 James Shull Joliet 709 56 2:22:28 11:29
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Jan Wallen Flushing 2819 57 1:52:55 9:06
2 Marion Merrow Grand Blanc 1062 56 1:54:38 9:14
3 Addie Schneiderhan Grand Blanc 2871 55 2:04:46 10:03
4 Shirley A Larsen Grand Blanc 2804 55 2:08:16 10:20
5 Mary L De Mattia Novi 2657 57 2:08:17 10:20
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Peter Polidori Bingham Farms 118 60 1:29:04 7:11
2 David Marckini Rochester 75 62 1:42:29 8:15
3 Jim Kirkwood Muncie 1407 62 1:44:54 8:27
4 Dick Wiedmayer Ann Arbor 146 61 1:50:16 8:53
5 Donald Hartz Flint 2678 63 1:51:39 9:00
6 Erwin Rubenstein Orchard Lake 23 64 2:40:04 12:53
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Bob Daly Fenton 2816 65 1:31:33 7:23
2 Earl Hanson Flint 2737 65 1:54:50 9:15
3 Robert Reneaud Ortonville 906 66 1:55:29 9:18
4 Herb Spence Saginaw 1035 68 1:57:17 9:27
5 Hal Lawton Lake Orion 42 69 2:01:38 9:48
6 Bob Kiess Detroit 24 68 2:29:54 12:04




OVERALL RESULTS FOR VOLKSLAUFE 5K COMPETITIVE WALK - MEN
SATURDAY, JULY 4. 1998
PLACE NAME NO. TOWN AGE S TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === = ======= =====
1 Hunyady John J 3422 Metamora 47 M 25:47 8:18
2 Kingsley Bob 3020 Jackson 56 M 28:19 9:07
3 Sipes Victor 3057 Detroit 55 M 28:19 9:07
4 Craig Rod 3420 Bad Axe 40 M 28:26 9:10
5 Close Michael 3418 Grand Blanc 29 M 29:43 9:34
6 Jansson Glen 3087 Valparaiso 56 M 29:48 9:36
7 Hall Robert E 3419 Flint 47 M 30:54 9:57
8 O'Donnell Mark 3416 Grand Blanc 46 M 30:58 9:59
9 Wineland Danny 3425 Swartz Creek 50 M 31:36 10:11
10 Ramsden Don 3387 London 51 M 31:45 10:14
11 Barranco Ross K 3423 Howell 48 M 31:54 10:16
12 Brady Lester O 3407 Grand Blanc 45 M 32:04 10:20
13 Gorke Hans 3378 Grand Blanc 49 M 32:12 10:22
14 Stierley David 3265 Grand Ledge 46 M 32:29 10:28
15 Finnegan Thomas 3099 Midland 63 M 35:05 11:18
16 Greene Douglas 3414 Flushing 66 M 35:15 11:21
17 Manske Richard 3253 Grand Rapids 59 M 35:15 11:21
18 Schott Leonard 3399 Flint 54 M 35:17 11:22
19 Ellison Ronald 3040 Concord 35 M 36:53 11:53
20 Wagner Dick 3281 Grand Blanc 62 M 37:06 11:57
21 Vernier Donald 3284 Davison 45 M 37:28 12:04
22 Larochelle Don 3274 Burton 57 M 38:01 12:15
23 Toloff Michael 3395 Novi 43 M 38:16 12:20
24 Vernier Robert 3396 Davison 51 M 38:58 12:33
25 Rickert Carl 3026 Saranac 52 M 39:55 12:51
26 Waldrop Mike 3307 Saginaw 33 M 39:59 12:53
27 Fisher Doug 3402 Flushing 55 M 40:55 13:11
28 White Robert W 3381 Berkley 50 M 41:13 13:17
29 Adams Louis A 3135 North Branch 64 M 41:38 13:25
30 Chisholm Robert 3061 Kalamazoo 31 M 42:38 13:44
31 Kawka Frederick 3303 Frankenmuth 59 M 42:52 13:49
32 Rogers Jim 3024 Lowell 51 M 43:38 14:03
33 Belford Tom 3417 Flint 49 M 43:42 14:04
34 Campbell Robert 3291 Saginaw 49 M 44:23 14:18
35 Delossantos Antonio 3277 Saginaw 37 M 45:03 14:30
36 Kraft David 3295 Detroit 18 M 45:31 14:40
37 Stickler Ronald 3017 Parchment 62 M 46:17 14:54
38 Schury Mark 3128 Shelby Twp 29 M 47:45 15:23
39 Kraft Ken 3294 Detroit 49 M 47:45 15:23
40 Stacer David 3006 Orchard Lake 36 M 48:00 15:28
41 Vaughn Robert 3293 Howell 47 M 49:05 15:48
42 Rosin Frederick 3269 Milford 52 M 49:24 15:54
43 Edwards Nathan 3055 Liberal 12 M 49:45 16:01
44 Walsh Don 3270 Flint 76 M 50:05 16:08
45 Hitzelburger Michael 3066 Sterling Hts 11 M 50:12 16:10
46 Wilhelm Paul 3033 MacOmb 36 M 51:00 16:26
47 Williner Archie 3083 Clinton Twp 55 M 51:02 16:26
48 Austin William A 3409 Ferndale 69 M 51:10 16:29
49 Perry Lee 3267 Flint 58 M 51:42 16:39
50 Selves Micah 3271 Ypsilanti 7 M 51:51 16:42
51 Selves Dale 3272 Ypsilanti 41 M 52:42 16:58
52 McSweeney John 3003 Clark Lake 39 M 52:56 17:03
53 Carr Brian 3012 Burton 10 M 52:58 17:03
54 Carr Tim 3011 Burton 42 M 52:59 17:04
55 Todd Mel 3384 Millington 51 M 53:42 17:18
56 Todd Jason 3370 Rockford 26 M 53:43 17:18
57 Whitehead Charles 3288 Westland 73 M 54:41 17:37
58 Dubois David 3278 China 46 M 56:07 18:05
59 Kozel Peter 3162 Montrose 44 M 59:55 19:18
60 Klaczkiewicz Andrew 3042 Saginaw 26 M 1:01:15 19:43
61 Back Tom 3375 Lapeer 15 M 1:03:08 20:20
62 Ayers George R 3405 Flint 71 M 1:03:33 20:28
63 Robinson Roy 3031 MacOmb 82 M 1:10:04 22:34


OVERALL RESULTS FOR VOLKSLAUFE 5K COMPETITIVE WALK - WOMEN
SATURDAY, JULY 4. 1998
PLACE NAME NO. TOWN AGE S TIME PACE
===== ========================== ===== ================= === = ======= =====
1 Wineland Jeanette M 2743 Swartz Creek 39 F 28:57 9:19
2 Konsza Stephanie 8050 Fenton 42 F 29:04 9:22
3 Watts Sherry 3045 Ilderton, Ont 45 F 29:19 9:27
4 Provost June Marie 3008 London, Ont 65 F 31:31 10:09
5 Biermann Jeannalee 3039 Holt 34 F 31:46 10:14
6 Wiggins Louise 3415 Columbiaville 44 F 31:56 10:17
7 Peck Sue 3022 Jackson 47 F 32:16 10:24
8 Heinlein Lynette 3299 Vassar 41 F 32:21 10:25
9 Rynalski Jill 3285 Bay City 38 F 33:37 10:50
10 Pomeroy Sally 3372 Flint 43 F 34:33 11:08
11 Kingsley Sue 3047 Jackson 54 F 34:57 11:16
12 Reneaud Tresa 3133 Goodrich 33 F 34:57 11:16
13 Ramsden Aggie 3268 London 49 F 35:27 11:25
14 Raimondo Luann 3107 Jenison 48 F 35:49 11:32
15 Rickert Marcia 3027 Saranac 53 F 36:38 11:48
16 Banks Roxann 3427 Otisville 49 F 37:40 12:08
17 Force Jane 3300 Roanake 27 F 37:44 12:09
18 Van Dyke Kathy 3021 Mi 44 F 37:53 12:12
19 Sjostrom Laura J 3411 Fenton 54 F 38:26 12:23
20 Premo Ginny 3102 Freeland 46 F 38:26 12:23
21 Morley Nancy 3404 Swartz Creek 51 F 38:30 12:24
22 Resseguie Louise 3412 Swartz Creek 44 F 38:32 12:25
23 Lucio Rose 3103 Riverside 47 F 38:59 12:33
24 Paluch Kaye 3110 Jackson 35 F 39:03 12:35
25 Ellison Robin 3041 Concord 34 F 39:08 12:36
26 Gerard Pamela 3007 Kawkawlin 41 F 39:18 12:39
27 Frahm Karen 3098 Frankenmuth 38 F 40:28 13:02
28 Young Penny J. 3406 Grand Blanc 34 F 40:29 13:02
29 Chisholm Elaine 3060 Kalamazoo 28 F 40:42 13:07
30 Hayes Donna 3030 Caro 60 F 40:42 13:07
31 Martinbianco Patricia 3091 Burton 42 F 40:48 13:09
32 Wilkinson Janice 3090 Otter Lake 50 F 40:50 13:09
33 Waldrop Patti 3306 Saginaw 34 F 41:07 13:15
34 White Suzanne 3382 Berkley 49 F 41:15 13:17
35 Lakies Shirley 3079 Flushing 49 F 41:18 13:18
36 Doud Sue 3130 Richville 30 F 41:39 13:25
37 Markva Renee 3413 Swartz Creek 40 F 42:05 13:33
38 Rekowski Mary M 3403 Davison 33 F 42:57 13:50
39 Martinbianco Carol 3093 Genesee Twp 39 F 42:58 13:50
40 Anthony Monica 3101 Bay City 38 F 43:03 13:52
41 Deming Karen 3108 Essexville 48 F 43:03 13:52
42 Pulford Noreen 3401 Beaverton 70 F 43:30 14:01
43 Butcher Judy 3290 Saginaw 57 F 43:58 14:10
44 Klein Christine 3122 Saginaw 28 F 44:01 14:11
45 Clous Bridget 3301 Saginaw 27 F 44:02 14:11
46 Sifford Debbie 3059 Clinton Twp 37 F 44:13 14:14
47 Kern Tamara 3115 Washington 37 F 44:14 14:15
48 Ratza Christine 3086 Otisville 42 F 44:25 14:19
49 Bueche Paula 3119 Flushing 46 F 44:29 14:20
50 Hauser Debbie 3121 Novi 43 F 44:46 14:25
51 Connor Denise 3280 Holly 42 F 44:49 14:26
52 Kulas Andrea 3398 Jackson 14 F 45:01 14:30
53 Parlberg Carla 3276 Birch Run 36 F 45:04 14:31
54 Oakes Nina 3123 Swartz Creek 54 F 45:04 14:31
55 Hyrman Cathy 3048 Swartz Creek 42 F 45:08 14:32
56 Jamrog Shelly 3275 Birch Run 35 F 45:08 14:32
57 Craft Diana 8033 37 F 45:10 14:33
58 Perry Judy 3421 Flint 56 F 45:16 14:35
59 Watson Cathy 3046 Brighton 43 F 45:32 14:40
60 Kraft Deb 3298 Detroit 48 F 45:34 14:41
61 Pat Murphy 3296 Frankenmuth 47 F 45:34 14:41
62 Grimes Felicia 3308 Rochester Hils 31 F 45:41 14:43
63 Belford Linda 3302 Flint 44 F 45:47 14:45
64 Woods Ronda 3380 Swartz Creek 37 F 46:16 14:54
65 Andris Janice 3032 Chesterfield 52 F 46:29 14:58
66 Freyre Lillian 3383 Saginaw 63 F 46:33 14:59
67 Klaczkiewicz Heather 3134 Saginaw 24 F 46:41 15:02
68 Walter Patricia 3067 Brighton 59 F 46:53 15:06
69 Vogel Holli 3125 Sebewaing 27 F 46:57 15:07
70 Krzewinski Rhonda 3379 Vassar 31 F 46:57 15:07
71 Carr Maree 3013 Burton 12 F 47:13 15:12
72 Schmitzer Sarah 3393 Birch Run 13 F 47:17 15:14
73 Cormier Amanda 3025 Frankenmuth 13 F 47:18 15:14
74 Craig Naline 3053 Otisville 65 F 47:28 15:17
75 Johnson Charity 3112 Holt 21 F 47:37 15:20
76 Brimley Susan 3111 Mason 48 F 47:37 15:20
77 Raquepaw Agnes 3038 Frankenmuth 57 F 47:41 15:21
78 Krafft Ardis 3063 Frankenmuth 64 F 47:41 15:22
79 Schury Sue 3129 Shelby Twp 27 F 47:43 15:22
80 Schmidt Sarah 3085 Holt 14 F 47:44 15:22
81 Schmidt Brenda 3084 Holt 44 F 47:44 15:22
82 Dycio Kyle 3010 Pincknkey 44 F 48:06 15:30
83 Dycio Julie 3009 Pincknkey 20 F 48:07 15:30
84 Clark Marilyn 3078 Holt 56 F 48:09 15:31
85 Roberts Sandra 3015 Sterling Hts 43 F 48:18 15:33
86 Porter Glenna 3424 Swartz Creek 45 F 48:20 15:34
87 Moros Amy 3266 Durand 22 F 48:21 15:34
88 Woodard Jacqueline 3114 Rochester Hils 49 F 48:28 15:36
89 Cardinal Katlyn 3207 Utica 12 F 48:29 15:37
90 Evans Marian 3113 Rochester Hils 67 F 48:30 15:37
91 Vaughn Lynn 3292 Howell 48 F 49:04 15:48
92 Smeltzer Kathy 3391 Monroe 44 F 49:05 15:48
93 Edwards Alex 3056 Liberal 9 F 49:42 16:00
94 Edwards Kim 3054 Liberal 39 F 49:47 16:02
95 Pellow Gail 3050 London, Ont 49 F 49:47 16:02
96 Wagner Joanne 3282 Grand Blanc 60 F 49:47 16:02
97 Gorkiewicz Bethany 3389 Clio 58 F 49:48 16:03
98 Hutchison Marilyn 3262 Flint 39 F 49:50 16:03
99 Merritt Sue 3023 Melvindale 42 F 49:56 16:05
100 Martinbianco Gina 3092 Burton 34 F 49:57 16:05
101 Suszynski Belinda 3082 Sterling Hts 35 F 49:58 16:05
102 Van Langenhoven Stephanie 3109 Sterling Hts 16 F 50:12 16:10
103 Murphy Kathleen 3070 Fraser 32 F 50:13 16:10
104 Murphy Shari 3068 Fraser 36 F 50:13 16:11
105 Mozinski Shirley 3131 Saginaw 62 F 50:20 16:13
106 Schuknecht Cathy 3132 Saginaw 34 F 50:21 16:13
107 Allen Sheryl 3005 Hartland 43 F 50:33 16:17
108 Connor Diane 3004 Livonia 43 F 50:33 16:17
109 Young Pat 3373 Flint 54 F 50:44 16:20
110 Andris Cindy 3044 MacOmb 29 F 51:01 16:26
111 Williner Ann 3075 Clinton Twp 54 F 51:02 16:26
112 Davidson Vicki 3064 Bay City 48 F 51:05 16:27
113 Miller Vicki 3037 New Lothrop 48 F 51:05 16:27
114 Baer Elizabeth 3118 Lansing 54 F 51:22 16:33
115 Coscarelli Rosemary 3058 Lansing 51 F 51:30 16:35
116 Eva Annette 3304 Goodrich 41 F 51:40 16:39
117 Ryan Tere 3028 Royal Oak 38 F 52:03 16:46
118 Straub Melissa 2142 Northville 10 F 52:05 16:46
119 Straub Rebecca 2141 Northville 12 F 52:06 16:47
120 Straub Pamela 2139 Northville 43 F 52:07 16:47
121 Motaro Fran 3260 LIVONIA 50 F 52:10 16:48
122 Murphy Cathy 3117 Madison Hts 32 F 52:41 16:58
123 Selves Esther 3273 Ypsilanti 36 F 52:41 16:58
124 Nalepa Nancy 3062 Dearborn Hts 66 F 52:45 16:59
125 MacDonald Kathy 3036 Wolverline Lake 41 F 52:51 17:01
126 List Marie 3397 Frankenmuth 71 F 52:53 17:02
127 Pietsch Betty W 3283 Frankenmuth 69 F 52:53 17:02
128 Timmons Peggy 3287 Wyoming 40 F 52:53 17:02
129 Baranoski Joy 3289 Walker 33 F 52:53 17:02
130 McSweeney Caitlin 3002 Clark Lake 12 F 52:56 17:03
131 Phillos Stephanie 3069 Fraser 21 F 53:24 17:12
132 Todd Susan 3385 Frankenmuth 48 F 53:42 17:18
133 Freeman Sheehan 3371 Rockford 24 F 53:43 17:18
134 Stickler Morgi 3018 Parchment 56 F 54:18 17:29
135 Conner Cheryl 3016 Parchment 52 F 54:28 17:33
136 Doyle Ann Marie 3116 Sarnia, Ont 13 F 55:28 17:52
137 Dubois Jan 3279 China 46 F 56:08 18:05
138 Carr Beverly 3014 Genesee Twp 64 F 56:09 18:05
139 Kouba Judith 3104 St Clair Shores 50 F 56:12 18:06
140 Hageman Lisa 3072 Redford 19 F 56:51 18:18
141 Hageman Amy 3071 Redford 15 F 57:00 18:21
142 Hageman Kristi 3074 Redford 17 F 57:01 18:22
143 Garner Sheryl 3126 Vassar 44 F 57:01 18:22
144 Smith Linda 3127 Vassar 46 F 57:01 18:22
145 Hageman Barbara 3076 Redford 51 F 57:02 18:22
146 Murphy Kate 3394 Frankenmuth 21 F 57:09 18:24
147 Kozel Jenny 3161 Montrose 14 F 59:55 19:18
148 Kozel Jean 3388 Flushing 68 F 59:56 19:18
149 Kozel Jackie 3163 Montrose 34 F 59:59 19:19
150 Kozel Mary Lisa 3386 Flushing 45 F 1:00:00 19:19
151 Bach Ann 3374 Lapeer 35 F 1:03:07 20:20
152 Wilhelm Laura 3034 MacOmb 36 F 1:10:06 22:34



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kirk Scharich Melbourne 33 15:18 4:56
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Cindy Keeler Lake Worth 40 18:05 5:50
MALE AGE GROUP: 1 - 13
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Dale Fortenberry Harvest 10 21:38 6:58
2 Gregory Otter Frankenmuth 10 21:40 6:59
3 John Hume Middlebury 11 21:54 7:03
4 Romke Mersino Millington 12 23:07 7:27
5 Joshua Schmidt Holt 13 23:10 7:28
6 Nick Walters South Lyon 13 23:12 7:28
7 Tom Lyijnen Sterling Hts 12 24:25 7:52
8 John Nosek Saginaw 13 24:40 7:57
9 Jason Lyijnen Sterling Hts 13 24:48 7:59
10 Wyatt Wolfram Hillsdale 10 25:04 8:04
11 John Roy Jr Midland 12 25:35 8:15
12 Aaron Abraham Saginaw 13 25:39 8:16
13 Caleb Abraham Saginaw 11 25:56 8:21
14 Jake Bishop Midland 12 26:22 8:30
15 Jesse Lothamer Okemos 13 26:30 8:32
16 Thomas Shewchuck Glenview 11 26:38 8:35
17 Mark Spencer Sterling Hts 12 27:08 8:45
18 Matthew Romano Shelby Twp 12 27:08 8:45
19 Andrew Smith Saginaw 13 27:27 8:51
20 Kevin Jammer Reese 12 27:49 8:58
21 Adam Auernhamer Frankenmuth 9 27:57 9:00
22 Brian Jenkins Ft Wayne 11 28:03 9:02
23 Ben Tolzdorf Waterford 8 28:56 9:19
24 Scott Nestor Midland 10 29:21 9:27
25 Miles Averill Kingston 10 29:31 9:30
26 Michael Jenkins Ft Wayne 8 31:06 10:01
27 James Neuendorf Saginaw 12 31:09 10:02
28 Christopher La Pointe Marquette 11 32:07 10:21
29 Joshua Dishop Fort Wayne 7 33:34 10:49
30 Matthew Averill Kingston 8 39:45 12:48
FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Rachel Gutierrez Fenton 11 22:20 7:12
2 Nicole Blake Sterling Hts 13 23:18 7:31
3 Jennifer Bellsky Frankenmuth 13 24:22 7:51
4 Tara Palmreuter Frankenmuth 13 24:42 7:58
5 Eliza Jones Saginaw 13 24:44 7:58
6 Emily Guernsey Rochester 13 26:00 8:23
7 Jenny Zehnder Frankenmuth 9 27:29 8:51
8 Corinne Zuhlke Rochester 13 28:16 9:07
9 Jennifer Nuechterlein Frankenmuth 10 28:25 9:09
10 Valerie Sneary Rochester 13 30:23 9:47
11 Laura Senakiewich Sterling Hts 13 30:25 9:48
12 Kelly Jammer Reese 12 30:33 9:50
13 Aubrey Fitch Frankenmuth 8 31:15 10:04
14 Sara Grasel Frankenmuth 13 31:44 10:13
15 Jacquelyn Dubois China 12 32:05 10:20
16 Bethany Stratton Frankenmuth 13 33:22 10:45
17 Lisa Grasel Frankenmuth 13 33:23 10:45
18 Nicole Bender Birch Run 12 34:20 11:03
19 Brea Testin Fonddulac 12 34:41 11:10
20 Lauren Eva Roscommon 12 36:03 11:37
21 Leeya Correll Ann Arbor 9 36:16 11:41
22 April Pieknik Clarkston 8 36:31 11:46
23 Jessica Stewart Utica 13 36:57 11:54
24 Rachel Geer Mason 6 39:23 12:41
25 Kelly Watson Brighton 11 40:18 12:59
26 Lindsay Zuhlke Rochester 11 40:34 13:04
MALE AGE GROUP: 14 - 17
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Shawn Edwards Flushing 17 16:33 5:20
2 Ben Dickie Grand Blanc 16 17:07 5:31
3 Mark Penzien E Jordan 17 17:41 5:42
4 Justin Russell Saline 17 17:56 5:47
5 Jack K Martin Frankenmuth 15 18:13 5:52
6 Brian Bender Saginaw 16 18:26 5:56
7 Chris Toloff Novi 15 18:26 5:56
8 Michael Gray Sanford 16 18:29 5:57
9 Gerald Brown II Grand Rapids 15 18:51 6:04
10 Joe Lynn N Muskegon 16 19:06 6:09
11 Mark Doepner Fort Wayne 16 19:12 6:11
12 Graham Wellman Frankenmuth 15 19:14 6:12
13 Michael Green Brighton 17 19:33 6:18
14 Jeffrey Zenner Lansing 17 19:40 6:20
15 Eric Johnson Mt Pleasant 17 19:48 6:23
16 Kristofer Kraft Birch Run 14 20:30 6:36
17 Matthew Green Brighton 15 20:54 6:44
18 Jacob Schultz Frankenmuth 15 21:18 6:52
19 Kevin Kinchen Saginaw 16 21:19 6:52
20 Scott Benson Frankenmuth 17 21:26 6:54
21 Rob Slate Edenville 14 21:32 6:56
22 Ryan Hoffman Allegan 16 21:50 7:02
23 Adam McKeague East Lansing 16 21:55 7:04
24 Grey Audie Vassar 15 21:57 7:04
25 Mike Taveirne Sterling Hts 14 21:58 7:05
26 Nate Alford Dexter 15 21:59 7:05
27 Brent Hume Middleburg 14 22:09 7:08
28 Andrew Bender Saginaw 17 22:14 7:10
29 Zachery Gay Frankenmuth 15 22:25 7:13
30 Jeremy Juhl Flushing 16 22:46 7:20
31 Nick Kraft Birch Run 17 22:50 7:21
32 Dan Vaughn Howell 14 23:00 7:25
33 Jonathan Thornberry Waterford 14 23:15 7:30
34 Erik Morell Brighton 14 24:15 7:49
35 Luke Nosek Saginaw 16 24:19 7:50
36 Ryan Kellom Frankenmuth 14 24:20 7:50
37 Joseph Jasina Wood Haven 15 24:47 7:59
38 Nathan Walker Lum 16 24:48 7:59
39 Patrick Schmidt Bloomfieldhills 17 25:25 8:11
40 Craig Histed Munger 16 25:30 8:13
41 Brian Jammer Reese 15 25:30 8:13
42 Michael Schuknecht II Saginaw 16 25:35 8:15
43 Dan Steele Birch Run 15 25:48 8:19
44 Caleb Hart Frankenmuth 17 25:58 8:22
45 Dan Poll Essexville 14 26:31 8:32
46 Trevor Beach Oakgrove 14 26:52 8:39
47 Jason Auernhamer Frankenmuth 17 27:16 8:47
48 Chris Addison Fowlerville 15 28:01 9:02
49 Matthew Hitzelburger Sterling Hts 14 28:31 9:11
50 Jeremy Straub Northville 17 29:25 9:29
51 Nicolas Weiss Saginaw 14 30:38 9:52
52 Jeremy Potts Howell 14 31:45 10:14
53 Matt Addison Fowlerville 16 36:05 11:37
54 Adam Kraft Detroit 14 47:45 15:23
FEMALE AGE GROUP: 14 - 17
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Katie Kramer Highland 14 20:54 6:44
2 Rebecca Taveirne Sterling Hts 17 21:46 7:01
3 Cheri Teliczan Cedar Springs 14 22:02 7:06
4 Becky Lehotszky Perry 16 22:39 7:18
5 Julie Martin Frankenmuth 16 22:52 7:22
6 Christina West Owosso 17 22:56 7:24
7 Alyssa Kaczmarczyk Frankenmuth 14 23:04 7:26
8 Alyse Cleaver Sand Lake 14 23:36 7:36
9 Alison Hoffman Allegan 15 23:38 7:37
10 Lindsey Jenniches Frankenmuth 17 23:39 7:37
11 Melanie Podgorski Bridgeport 17 24:03 7:45
12 Megan Fry Charlotte 16 24:13 7:48
13 Layne Hillman Attica 15 24:15 7:49
14 Lauren Rickett Lapeer 15 24:17 7:49
15 Jodi Wilcox Lapeer 14 24:18 7:50
16 Stephanie Skelton Richmond 15 24:49 8:00
17 Lauren Dycio Pincknkey 17 25:14 8:08
18 Kelsey Schauman Frankenmuth 16 25:19 8:10
19 Suzanne Dubois China 14 25:22 8:11
20 Sara Vineyard St.Clair 17 25:37 8:15
21 Erin Keeler Ypsilanti 16 25:56 8:21
22 Morgan Monte Frankenmuth 15 26:08 8:25
23 Sarah Bates Hemlock 16 27:12 8:46
24 Jenny Bates Hemlock 15 27:17 8:47
25 Lisa Auernhamer Frankenmuth 15 27:49 8:58
26 Angela Barry Holt 15 28:19 9:07
27 Lauren Monica Royal Oak 15 28:24 9:09
28 Lori Scharer Waterford 16 28:57 9:20
29 Jill Rogge Wolverline Lake 14 29:09 9:23
30 Emily Vagts Charlotte 14 29:12 9:24
31 Jill Martin Frankenmuth 16 29:22 9:28
32 Jodi Smith Saginaw 15 30:56 9:58
33 Emi Kaneko Troy 15 31:06 10:01
34 Kristen Debandt Troy 15 31:29 10:08
35 Jennifer Lutenski Saginaw 15 31:45 10:14
36 Jennifer Weiss Saginaw 16 32:03 10:19
37 Melissa Johnson Perrington 15 32:11 10:22
38 Amanda Hoggard Ashley 15 32:33 10:29
39 Abby Jones Saginaw 16 32:37 10:31
40 Erin Bishop Midland 15 33:05 10:39
41 Julie Du Bois Lansing 17 37:10 11:58
42 Jennifer Du Bois Lansing 17 42:04 13:33
43 Bridget Bond North Branch 17 43:05 13:53
MALE AGE GROUP: 18 - 23
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mike Flora Ligonier 22 15:37 5:02
2 Joshua Mourer Lyons 21 16:23 5:17
3 Jonathan Schiemann Hemlock 18 16:32 5:20
4 Ryan Bissell Vassar 19 17:03 5:30
5 Garett Childs Breckenridge 18 17:09 5:32
6 Jared Maxwell Holly 20 17:21 5:35
7 Jasen Rogers Ann Arbor 18 17:23 5:36
8 Johnny Blum Saline 18 17:33 5:39
9 Stephen Newhouse Midland 18 17:42 5:42
10 Jeremy Meyersieck Pigeon 23 17:47 5:44
11 Joshua Roley Marlette 19 17:47 5:44
12 Nathan Green Brighton 19 18:11 5:52
13 Daniel Maltby Marlette 19 19:58 6:26
14 Rich Riddle Harrison 18 20:16 6:32
15 Ryan Larrison Mio 22 20:43 6:41
16 Josh Harton Harrison 19 21:05 6:48
17 Daniel Schmidt Bloomfield Hills 20 21:50 7:02
18 Charridan Wascher Lyons 21 23:07 7:27
19 Kenneth Hardy Bangor 23 23:10 7:28
20 James Spalding Frankenmuth 23 23:37 7:36
21 Timothy Schmidt Bloomfield Hills 19 24:49 8:00
22 Michael Borek Riley 20 25:20 8:10
23 Nathan Bass Midland 22 25:28 8:12
24 Chris Russell Pincknkey 23 26:32 8:33
25 Aaron Hoeppner Almont 18 26:45 8:37
26 Jason Debandt Troy 19 31:28 10:08
27 Steve Short Saginaw 21 35:06 11:19
28 Tim Becroft Warren 22 40:40 13:06
29 Stephen Brimley Mason 20 47:38 15:20
FEMALE AGE GROUP: 18 - 23
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Maija Low Mt Pleasant 18 20:14 6:31
2 Hilary Green Brighton 21 20:41 6:40
3 Caroline Leven Flushing 19 21:35 6:57
4 Erin Looby Saginaw 20 21:53 7:03
5 Michelle Rodammer Saginaw 23 21:58 7:05
6 Erin Block Frankenmuth 21 23:06 7:27
7 Amanda Tomich Burt 21 23:35 7:36
8 Lindsay Walker Fenton 19 24:31 7:54
9 Stephanie Sparschu Frankenmuth 19 25:06 8:05
10 Shane Prielipp Britton 19 25:44 8:18
11 Tracy Gray Sterling Hts 19 26:04 8:24
12 Rebekah Schultz Belleville 18 26:04 8:24
13 Laura Mueller Saline 18 26:17 8:28
14 Amanda Kusowski Frankenmuth 22 26:21 8:29
15 Sarah Metzler Chelsea 19 26:22 8:30
16 Jennifer Zarzecki Farmington Hills 18 26:51 8:39
17 Kelly Beckman Carrollton 21 27:06 8:44
18 Deania Towns Rochester 21 27:09 8:45
19 Rachel Robertson Eagleville 18 27:33 8:52
20 Kristy Nemec Frankenmuth 19 27:47 8:57
21 Amy Potts Howell 19 28:13 9:05
22 Carrie Severin Saginaw 18 29:41 9:34
23 Megan Holman Brighton 18 31:06 10:01
24 Chalet Davis Florence 18 31:17 10:05
25 Angela Dycio Pincknkey 23 31:44 10:13
26 Jennifer Helinski Riley 20 32:06 10:20
27 Athena Bradke Wales 23 32:28 10:28
28 Colleen Thomas Carrollton 18 32:37 10:30
29 Jennifer Hitzelburger Sterling Hts 18 32:46 10:33
30 Nicole Walker Ypsilanti 19 34:48 11:13
31 Jessica Schuknecht East Lansing 19 37:47 12:10
32 Brancie Bartram Haslett 22 41:19 13:18
MALE AGE GROUP: 24 - 29
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Barry Deese Marysville 24 15:30 5:00
2 Kirk Manley Champaign 24 15:54 5:08
3 Tim Grotelueschen Hoffman 27 17:33 5:39
4 Bill Thompson Mt Pleasant 25 17:39 5:41
5 Jaime Dudash Ann Arbor 25 17:45 5:43
6 Lorenzo Berlanga Brighton 29 18:20 5:55
7 Joe Leptich Waterford 29 18:33 5:59
8 Vic Amand Ann Arbor 24 19:45 6:22
9 Elliot Grondin Chesaning 26 20:10 6:30
10 Steve Luhring Northville 26 20:31 6:37
11 Matthew Beyersdorf Saginaw 28 20:55 6:44
12 Robert Coccaro Linwood 26 21:24 6:54
13 Michael Meyer Whiite Lake 26 21:46 7:01
14 Thomas Wanless Frankenmuth 28 22:11 7:09
15 Thomas Idzikowski Lansing 27 23:06 7:27
16 Matt Booth Saginaw 29 23:28 7:34
17 Matt Waligorski Lansing 27 24:17 7:50
18 Sean Kelly Westland 24 24:42 7:58
19 Ken Cooper Clio 28 24:44 7:58
20 Chris Baron Fenton 28 25:16 8:09
21 Tom McCartney Saginaw 26 25:31 8:13
22 Otha Clark Vassar 28 25:36 8:15
23 Jeff Lacourse Lansing 28 25:43 8:17
24 James Landon Flint 26 25:45 8:18
25 Robert Dennis Roseville 27 26:32 8:33
26 Daniel Creger Saginaw 29 26:43 8:36
27 Chuck Glynn Carrollton 28 27:09 8:45
28 Scott Lipiec Sterling Hts 25 28:23 9:08
29 Jeff Walker University Hgts 25 29:23 9:28
30 Donald Helinski Riley 24 31:53 10:16
31 Mark Young Saginaw 27 33:47 10:53
32 Jamey Tenney Edwardsville 24 40:14 12:58
33 Eric Herbert Roseville 28 1:56:14 37:26
FEMALE AGE GROUP: 24 - 29
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jennifer Conkel Plainwell 25 20:12 6:30
2 Christy Grondin Chesaning 26 21:45 7:01
3 Juanita Rivera Brighton 27 22:14 7:10
4 Sarah Landeryou Denyer 27 22:28 7:14
5 Crystal Meyer Whiite Lake 29 24:11 7:48
6 Melissa Craig Saginaw 26 24:36 7:56
7 Lisa Pitts Gurnee 25 26:38 8:35
8 Beth Atkins Kenneshaw 28 27:17 8:47
9 Karin O'Donnell Flint 29 27:34 8:53
10 Lisa Kern Bridgeport 26 27:46 8:57
11 Jennifer Gamez Saginaw 25 27:59 9:01
12 Tammie Burley Houston 29 28:14 9:06
13 Yvonne Shamley Sterling Hts 29 28:24 9:09
14 Pamela Boyne Marlette 28 28:49 9:17
15 Sharilee Hines Cleveland Hgts 26 29:23 9:28
16 April McCartney Saginaw 26 30:35 9:51
17 Shelly Stearns Saginaw 28 32:10 10:22
18 Monya Hunter Columbia 29 33:32 10:48
19 Lisa Fischer Whiite Lake 24 34:27 11:06
20 Angelica Young Saginaw 26 34:29 11:06
21 Jen Drake Saginaw 26 34:43 11:11
22 Gloria Mendoza Freeland 24 35:08 11:19
23 June Du Bois De Witt 27 39:13 12:38
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jon Davidson Lapeer 32 16:38 5:22
2 Thomas Paluch Jackson 33 16:54 5:27
3 David Sievert Frankenmuth 34 17:27 5:38
4 Scott Ennis East Lansing 32 19:13 6:12
5 Chris Keating Denver 30 19:49 6:23
6 Mike De Villing Berkley 32 20:04 6:28
7 Richard Garbovits Whiite Lake 33 20:18 6:33
8 Gene Schmidt Carrollton 34 20:59 6:46
9 Paul Connay East Lansing 32 21:16 6:51
10 Ed Zinger Algonquin 33 22:41 7:19
11 Donald Jacot Vassar 34 23:11 7:28
12 Tim Gierman Caro 31 24:15 7:49
13 Joe Heslip Howell 33 24:25 7:52
14 Reid Goslin Washington 30 24:40 7:57
15 Kelly Ford Coldwater 31 24:44 7:58
16 Erwin Friedrich Flint 31 25:35 8:14
17 Brett Howell Kalamazoo 32 25:50 8:19
18 Todd Seagren Williamston 31 27:52 8:59
19 John Ackerman Parchment 31 29:38 9:33
20 Mike Zaziski Chesterfield 32 29:43 9:34
21 Tim Allore Ypsilanti 34 30:53 9:57
22 Steve Grasel Frankenmuth 33 33:23 10:45
23 Tim Dishop Fort Wayne 31 33:33 10:48
24 Gregory Borchich Troy 33 42:08 13:34
25 Andrew Rubenstein Farmington 33 44:06 14:12
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kristyn King South Lyon 30 25:08 8:06
2 Kerstin Felske Pinconning 33 25:23 8:11
3 Cheryl Thomas Marlette 32 25:44 8:18
4 Katie Howell Kalamazoo 30 25:54 8:21
5 Diana Marroitt Midland 34 26:10 8:26
6 Cathy Steenland Roseville 31 27:11 8:46
7 Kimberly Leptich Waterford 31 27:35 8:53
8 Diana Arizaga East Lansing 31 28:24 9:09
9 Cynthia Kulak Cedar Springs 30 28:24 9:09
10 Mary Howard Saginaw 32 29:20 9:27
11 Kimberli Maruna Chicago 31 29:22 9:28
12 Esther Samaniego Saginaw 30 30:17 9:45
13 Jennifer McKim Wheeler 31 30:21 9:46
14 Deb Blazejewski Saginaw 34 30:53 9:57
15 Amy Grasel Frankenmuth 31 31:07 10:01
16 Margie Brien Naperville 34 31:13 10:03
17 Pamela Zawadzki Davisburg 34 31:57 10:17
18 Ann Wattai Troy 33 32:01 10:19
19 Linda Drummond Johnston 32 32:28 10:28
20 Jodie Anderson Dorr 30 32:31 10:28
21 Kimberly Kallas Davison 31 34:18 11:03
22 Amy Boewe Farmington Hills 31 55:49 17:59
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Paul Wakeman Bath 38 17:00 5:29
2 Daniel Gibson Alma 37 17:15 5:33
3 Tim Quaintance West Bloomfield 38 18:37 6:00
4 Kenneth Ranney Silver Spring 36 19:38 6:20
5 Jon Felske Pinconning 36 19:53 6:24
6 Wade Chipman Saranac 36 20:38 6:39
7 Joe Baranoski Walker 35 21:11 6:50
8 Arthur Guzman Saginaw 39 22:18 7:11
9 Christian McTurk Bloomfield Hills 38 22:59 7:24
10 Jeff Frahm Frankenmuth 38 23:00 7:25
11 Philip Frusti Holt 37 23:23 7:32
12 Kenny Lask Bay City 35 23:33 7:35
13 Robert Szczepanik Bay City 38 23:52 7:41
14 Douglas Doud Richville 36 23:56 7:43
15 Don Witherell Durand 38 24:35 7:55
16 Glen Schmidt Freeland 37 25:21 8:10
17 Steven Duddy Ann Arbor 38 25:32 8:14
18 Craig Johnson Clio 38 26:02 8:23
19 Mike Danna Clinton Twp 39 26:13 8:27
20 Kurt Meador West Bloomfield 39 26:16 8:28
21 Paul Desprez Ann Arbor 37 26:25 8:31
22 Mark Grimes Rochester Hils 36 27:15 8:47
23 Mark Bates Hemlock 37 27:24 8:50
24 Henry Reyna Saginaw 35 27:24 8:50
25 Dave Zawadzki Davisburg 39 28:08 9:04
26 Ray Biessman Royal Oak 36 28:18 9:07
27 David Nestor Midland 39 29:17 9:26
28 Alan Kern Washington 38 29:36 9:32
29 Don Maskill Oxford 39 30:35 9:51
30 Frederick Fitch Frankenmuth 35 31:14 10:04
31 Joh Monica Royal Oak 36 31:51 10:16
32 Gregory Potts Howell 38 32:22 10:26
33 Joseph Vermeersch Clinton Twp 36 32:53 10:36
34 Kallas Greg Davison 39 33:04 10:39
35 John Scully Novi 36 33:23 10:45
36 Fred Schoville Whitmore Lake 38 33:48 10:53
37 Paul Geer Mason 37 39:24 12:41
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ruth Quaintance West Bloomfield 38 20:34 6:38
2 Caroline Yarnell Lambertville 36 21:00 6:46
3 Anne Yockey Saginaw 36 24:07 7:46
4 Valerie Alford Dexter 37 26:32 8:33
5 Mary Hughey Bay City 35 26:35 8:34
6 Kelly Bonnell Saginaw 35 27:25 8:50
7 Mary Weiss Frankenmuth 39 27:51 8:58
8 Sherrell Campbell Haslett 35 27:58 9:01
9 Debbie Zaziski Chesterfield 36 27:59 9:01
10 Lori Womboldt De Witt 39 28:20 9:08
11 Christine Bayne Cedar Springs 35 28:24 9:09
12 Debra McTurk Bloomfield Hills 37 28:28 9:10
13 Kelley Janicki Oscoda 35 29:00 9:21
14 Debbie Danna Clinton Twp 38 29:10 9:24
15 Susan Cypher Ft Myers 39 29:38 9:33
16 Julia Paul Royal Oak 36 29:55 9:38
17 Crippen Patricia Farmington Hills 39 29:56 9:39
18 Pat Withrow Midland 38 30:18 9:46
19 Julia Roberts Saginaw 37 30:33 9:51
20 Therese Foote Ypsilanti 37 30:35 9:51
21 Monica Hirn West Bloomfield 36 30:38 9:52
22 Tammy Hunter Marshallville 35 30:38 9:52
23 Sheryl Sanchez Saginaw 39 30:51 9:56
24 Julie Davis Frankenmuth 36 31:13 10:03
25 Donna Saunders Utica 38 32:25 10:27
26 Janice Kragness Falcon Hts 37 35:11 11:20
27 Wendy Correll Ann Arbor 37 36:16 11:41
28 Maria Vermeersch Clinton Twp 35 36:37 11:48
29 Becky Brimley Mason 37 37:05 11:57
30 Colette Potts Howell 38 46:39 15:02
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Butch McWilliams Rochester 44 16:53 5:27
2 Manny Sanchez Saginaw 40 17:45 5:43
3 Keith Bonesteel Marlette 40 18:02 5:49
4 Frank Rynalski Bay City 44 18:12 5:52
5 Corey Gibson Bay City 44 18:24 5:56
6 Floyd Walters South Lyon 42 20:02 6:27
7 Scott Withrow Midland 40 20:05 6:28
8 Michael Considine Farmington 44 20:35 6:38
9 Donald Stadnika Saginaw 41 21:20 6:53
10 Max Walter Ostrander 40 21:36 6:58
11 Mitchell La Bair Mayville 40 21:53 7:03
12 Bill Cleaver Sand Lake 43 22:37 7:17
13 Dean Vigus Clio 41 22:46 7:20
14 Jeffrey Lyijnen Sterling Hts 41 22:58 7:24
15 Larry Umbras Deford 42 23:22 7:32
16 John Perna Saginaw 42 23:26 7:33
17 Mike Keeler Lake Worth 42 24:00 7:44
18 Paul Gorney Carrollton 43 24:04 7:45
19 Dennis Lovejoy Grand Blanc 41 24:46 7:59
20 Dave Van Ooteghen Frankenmuth 43 24:58 8:03
21 James Schauman Frankenmuth 43 25:03 8:04
22 John Hunter Caro 41 25:03 8:04
23 Rick Bemman Grand Blanc 41 25:41 8:17
24 Karl Gardner Mt Morris 43 25:46 8:18
25 Frank Level Lansing 41 26:12 8:26
26 Namir Zara MacOmb 43 26:32 8:33
27 Dennis Eva Goodrich 42 26:46 8:37
28 Jim Swanson Kajevukke 43 26:56 8:41
29 Randy Zuehlke Marlette 41 26:57 8:41
30 Gary Gnatkowski Saginaw 41 27:19 8:48
31 Jim Bonnell Saginaw 42 27:24 8:50
32 Doug Brimley Mason 41 27:45 8:56
33 Gary Gillette Gardendale 44 27:48 8:57
34 Jeffrey Charbonneau Bay City 42 28:03 9:02
35 Ken Cendrowski Detroit 41 28:04 9:02
36 Tom Lewis Saginaw 40 28:11 9:05
37 Thomas Dawson Hawkinsville 41 28:19 9:07
38 Joe Watson Brighton 44 28:43 9:15
39 Joe Marriott Midland 40 28:44 9:15
40 Michael Kilpatrick Rochester Hils 40 29:04 9:22
41 Kurt Maylee Wheeler 41 30:21 9:47
42 Michael La Pointe Marquette 41 32:09 10:21
43 Chuck Stratton Frankenmuth 42 33:22 10:45
44 Thomas Bullock Saginaw 42 33:53 10:55
45 Tom Stewart Utica 42 36:57 11:54
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sue Parks Muncie 42 18:37 6:00
2 Karen Donoughe Rochester 43 20:26 6:35
3 Marcie Gould Flint 43 22:16 7:10
4 Debbie Filek Bay City 42 22:49 7:21
5 Michelle Teliczan Cedar Springs 41 23:22 7:32
6 Joann Froman Dearborn 41 23:38 7:37
7 Valerie Perry Grand Blanc 43 23:41 7:38
8 Lori Vohs Warren 40 25:27 8:12
9 Michele Lewis Saginaw 41 26:18 8:28
10 Susan Schwaiger Grand Rapids 41 27:13 8:46
11 Cathy Schmidt Waterford 43 28:15 9:06
12 Cindy Parise Ypsilanti 40 28:52 9:18
13 Annette Johnston Caro 43 30:27 9:49
14 Sheila Everest Marshall 44 30:41 9:53
15 Cathy Durham Madison 40 30:55 9:58
16 Cathy Anderson Brighton 41 31:04 10:00
17 Cindi Holman Brighton 44 31:07 10:01
18 Patricia Northrup Waterford 43 32:05 10:20
19 Lori Charbonneau Bay City 41 32:06 10:21
20 Lisa Jasina Wood Haven 40 32:13 10:23
21 Marcia Wilcox Holt 41 32:53 10:35
22 Lolly Kirkwood Walker 44 33:42 10:51
23 Jeanne Jenkins Fort Wayne 40 34:53 11:14
24 Deb Doherty Saginaw 41 36:40 11:49
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mike McGlynn Jackson 48 17:32 5:39
2 Bill Baker Haslett 45 17:58 5:47
3 Robert F Perry Grand Blanc 48 19:19 6:14
4 Larry Whittaker Cass City 45 19:20 6:14
5 Ed Schmidt Nunica 47 19:22 6:14
6 Julius Tillman Mt Morris 49 19:36 6:19
7 Bob Cranson Ann Arbor 48 20:00 6:27
8 Curtis Thompson Grand Blanc 49 20:10 6:30
9 John Looby Saginaw 46 21:01 6:46
10 Chris Doyle Sarnia, Ont 46 21:18 6:52
11 Keith Wright Farmington Hills 48 21:43 7:00
12 Gary Schiefer Vassar 45 21:48 7:01
13 Marty Schultz Pinconning 45 21:56 7:04
14 Fred Taylor Leola 48 22:23 7:13
15 George Lonsberry Marysville 46 23:23 7:32
16 Alan Whitehead Novi 45 23:29 7:34
17 David Keeler Ypsilanti 47 23:29 7:34
18 Thomas Dycio Pincknkey 47 23:32 7:35
19 Joel Eickholt Frankenmuth 49 24:29 7:53
20 Jon Kloosterhouse Hartland 49 24:30 7:53
21 Donald Ambroziak Lexington 45 25:12 8:07
22 Frank C Johnson Saginaw 46 25:36 8:15
23 Ken Vineyard St.Clair 47 25:36 8:15
24 Ed Taveirne Sterling Hts 46 26:07 8:25
25 Rick Croci Clinton Twp 46 26:52 8:39
26 Duane Miles Marlette 47 26:56 8:41
27 Richard Welser Marysville 47 27:26 8:50
28 Richard Durkee Birch Run 48 27:26 8:50
29 Wayne Bauer Frankenmuth 48 27:41 8:55
30 Robert Matthews Wolverline Lake 45 27:51 8:58
31 Bill Zehnder Frankenmuth 49 27:58 9:01
32 Rich Rogge Wolverline Lake 48 29:09 9:24
33 Stephen Dorland Howell 47 29:18 9:26
34 Dane Harper Ann Arbor 48 29:35 9:32
35 David Piasecki Farmington 49 29:49 9:36
36 Ron Johnston Twelve Mile 49 30:27 9:49
37 Michael Murphy Frankenmuth 49 31:12 10:03
38 Mike Eva Roscommon 46 36:04 11:37
39 Rick Holman Brighton 46 36:10 11:39
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Donna Olson Bloomfield Hills 48 22:55 7:23
2 Kristine Cuprys Perrysburg 47 23:28 7:34
3 Maggy Zidar Pontiac 48 24:25 7:52
4 Vickie Boeke Midland 46 27:01 8:42
5 Janet Maxwell Holly 45 28:20 9:08
6 Diane Doyle Saginaw 46 28:21 9:08
7 Bonnie Hartwick Carrollton 47 28:24 9:09
8 Lynda Ramsey Clarkston 47 31:08 10:02
9 Karen Zehnder Frankenmuth 47 31:09 10:02
10 Betty Auernhamer Frankenmuth 45 32:12 10:22
11 Patricia Steele Davisburg 45 33:04 10:39
12 Andrea Jenniches Frankenmuth 45 33:47 10:53
13 Peggy Cyphert Grand Blanc 49 34:34 11:08
14 Kathy Testin Fonddulac 46 36:47 11:51
15 Bonnie Fruchey Sanford 48 48:20 15:34
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kenneth Rowe Southgate 51 17:55 5:47
2 Patrick Meter Saginaw 50 20:57 6:45
3 Richard Meyer Whiite Lake 53 22:45 7:20
4 Jerry Eickholt Jackson 50 23:15 7:30
5 Robert Boeke Midland 54 23:45 7:39
6 Don Bach Lapeer 52 23:48 7:40
7 Larry Nosek Saginaw 54 24:05 7:45
8 Dennis Suszynski Sterling Hts 50 24:24 7:52
9 James Troknya Perrysburg 54 24:25 7:52
10 Larry Whiting Frankenmuth 50 25:32 8:14
11 Harry Gabalis Vassar 51 25:39 8:16
12 Michael Doyle Clarkston 53 27:17 8:47
13 Gary Hagenbuch Standish 51 27:17 8:48
14 Rich Correll Ann Arbor 51 27:33 8:53
15 Geoffrey Newhouse Midland 54 27:46 8:57
16 Michael Conner Parchment 53 28:05 9:03
17 William Walker Saginaw 52 28:21 9:08
18 Gary Sparschu Frankenmuth 54 28:41 9:14
19 Jack Lucas Sterling Hts 51 28:54 9:19
20 Charles Goss Saginaw 50 28:57 9:20
21 Michael Hageman Redford 50 30:52 9:57
22 Carl Visconti Clarkston 50 32:02 10:19
23 Jeff Cyphert Grand Blanc 52 34:34 11:08
24 David Short Saginaw 50 35:03 11:17
25 Richard Griswold Battle Creek 51 38:12 12:18
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sandi Kornoelje Byron Center 50 25:49 8:19
2 Darlene Elder Lake Orion 54 26:14 8:27
3 Kathryn Rogers Lowell 50 26:15 8:27
4 Laura Meyer Whiite Lake 52 27:07 8:44
5 Elena M Gravina Lansing 54 27:35 8:53
6 Sally Rademacher Rockford 52 27:45 8:57
7 Merry Joseph Plymouth 50 29:23 9:28
8 Terry Ryan Haslett 50 31:10 10:02
9 Rita Koehler Davison 52 33:24 10:46
10 Sue White Troy 51 37:02 11:56
11 Maureen Griswold Battle Creek 51 38:12 12:18
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 James Carlton WHITE LAKE 55 18:47 6:03
2 Doug Goodhue Milford 56 19:10 6:11
3 James Webb Clio 56 19:53 6:24
4 Bill C Kehoe Grand Blanc 55 20:43 6:41
5 Bill Roney Clinton Twp 57 21:35 6:57
6 Jim R Sjostrom Fenton 55 22:26 7:14
7 Norman Hart Davison 56 22:31 7:15
8 Bernie Motycka Ohio City 56 23:05 7:26
9 Leonard Block Bay City 56 23:47 7:40
10 Frank Higgins Sarnia, Ont 56 24:01 7:44
11 Chuck Weiss Wisconsin Rapids 57 27:01 8:42
12 Clark Berry Haslett 59 27:55 8:59
13 Tom Weiss Litchfield 55 28:14 9:06
14 Walt Spencer Sterling Hts 55 30:41 9:53
15 Thomas L Elder Lake Orion 57 32:00 10:18
16 Tim Kirkwood Walker 57 32:49 10:34
17 James Pagels Chesterfield 57 33:54 10:55
18 David Treece Findlay 56 1:07:47 21:50
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ellen Nitz Milford 57 23:55 7:42
2 Georgiann Tunningley Gaines 56 27:00 8:42
3 Camille Board Crown Pt 55 27:45 8:56
4 Gloria Burley Vassar 55 29:08 9:23
5 Jean McCue Bay City 59 -31678:10
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Anton Radi Bedford 61 21:03 6:47
2 David Dodd Fenton 64 28:31 9:11
3 Norman Doherty Saginaw 60 30:51 9:56
4 Ronald Kelley Warren 62 31:42 10:13
5 Ronald Clark Holt 60 37:28 12:04
6 John Davis Brevard 63 39:23 12:41
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Willy J Gortworst London, Ont 60 27:44 8:56
2 Jan Wiedmayer Ann Arbor 60 35:12 11:20
3 Mary Jo Doherty Saginaw 60 36:03 11:37
4 Dorothy Somerville Dearborn 60 41:03 13:13
5 Lucille Hall Milford 63 43:40 14:04
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 James Beall Waterford 69 21:08 6:49
2 Harrison Hensley Pincknkey 65 27:21 8:49
3 Robert Keith Waterford 65 28:16 9:06
4 Mike Anderson Flushing 66 29:53 9:38
5 Erwin Kirchner Waterford 69 34:14 11:02
6 Leo Kessler Bay City 65 35:16 11:21
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Everlyn Reneaud Ortonville 65 30:45 9:54
MALE AGE GROUP: 70 - 99
PLACE NAME TOWN AGE time PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 John Paton Plymouth 71 27:01 8:42
2 Bill Kelley Metamora 71 30:47 9:55
3 Edmond Devine Centerline 81 31:05 10:01
4 Walter Kayser Stanwood 80 38:01 12:15
5 Max Bird Cedar Springs 82 43:34 14:02
6 Wilmar Naegele Saginaw 75 58:24 18:48



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Richard Brinker Sandusky 212 22 32:07 5:11
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Cindy Keeler Lake Worth 449 40 37:49 6:06
MALE AGE GROUP: 1 - 13
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Dale Fortenberry Harvest 999 10 46:22 7:28
2 Yuri Zwick Fenton 2901 11 53:22 8:36
3 Eric Gutierrez Fenton 1912 12 1:05:25 10:32
FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Renee Auernhamer Frankenmuth 238 12 1:01:46 9:57
2 Katie Zehnder Frankenmuth 2032 11 1:02:53 10:08
MALE AGE GROUP: 14 - 17
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Joe Borg Taylor 1936 17 34:15 5:31
2 Austin Lampros Brighton 1885 17 37:43 6:05
3 Gerald Brown II Grand Rapids 162 15 37:48 6:05
4 Kevin Sule Hemlock 1033 16 38:58 6:17
5 Bob Durussel Reese 258 17 39:08 6:18
6 Bill Besson Essexville 1036 17 41:26 6:41
7 Noah Trombley Reese 228 15 42:37 6:52
8 Patrick Cain Grass Lake 2004 14 42:52 6:54
9 Alex Patterson Mayville 1971 15 43:27 7:00
10 Ryan Watson Brighton 440 15 43:42 7:03
11 Charles Penzien Attica 2018 17 44:23 7:09
12 Jason Barber Birch Run 2059 16 46:16 7:27
13 James Penzien Attica 2019 15 47:14 7:37
14 David Du Bois East China 8002 16 47:53 7:43
15 Michael Nowak Swartz Creek 1153 14 48:16 7:47
16 Anthony Salvatore Northville 1960 16 49:22 7:57
17 Eric Nadeau Northville 2143 16 49:24 7:58
18 Dan Smith Midland 1072 14 50:09 8:05
19 Erich Theiss Centerline 154 17 57:32 9:16
20 Joshua Boldt Oconomowoc 183 15 1:09:08 11:08
21 Nick Shokoohi Saginaw 1865 16 1:12:44 11:43
22 Mikey Wild Troy 1416 16 1:31:18 14:42
FEMALE AGE GROUP: 14 - 17
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Marne Smiley Sterling Hts 1366 16 40:58 6:36
2 Michelle Kinkela Sterling Hts 881 15 42:50 6:54
3 Jenni Fitzgerald Sterling Hts 1932 15 43:02 6:56
4 Ruthie Minnick Sterling Hts 1934 17 43:49 7:04
5 Katie Terry Sterling Hts 1941 15 44:38 7:12
6 Rachel Campbell Sterling Hts 1393 17 45:04 7:16
7 Alexis Kraus Sterling Hts 1367 15 46:24 7:29
8 Beth Pinkleman Sterling Hts 1365 17 46:30 7:29
9 Carrie Smeltzer Monroe 2013 15 47:31 7:39
10 Sarah Saft Saginaw 390 17 47:34 7:40
11 Andrea Sutter Sterling Hts 1931 15 49:20 7:57
12 Corinne McAfee Adrian 2126 17 49:40 8:00
13 Erin Hastings Burlington,Ont 314 16 51:50 8:21
14 Jeanne Dasaro Sterling Hts 1394 17 52:06 8:24
15 Kristin Martin Sterling Hts 1937 16 53:21 8:36
16 Kelly Nuechterlein Frankenmuth 178 17 54:05 8:43
17 Amanda Hume Middleburg 957 17 57:08 9:12
18 Emily Ball St Johns 754 14 57:37 9:17
19 Mary Taylor Leola 168 15 1:05:10 10:30
MALE AGE GROUP: 18 - 23
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Ryan Watson Mt Pleasant 2257 20 33:52 5:28
2 Nathan Hoffman Allegan 222 19 34:19 5:32
3 Scott Turner Hazel Park 977 22 37:45 6:05
4 Brian Love Holly 1016 20 38:55 6:16
5 Kevin Andrus Munger 749 23 39:09 6:19
6 Craig Skalski II Livonia 198 18 40:30 6:32
7 Darik Pickerel Mayville 882 19 40:39 6:33
8 Andrew Schmit Flushing 2836 18 41:41 6:43
9 Mark Rankin Bay City 2697 20 44:04 7:06
10 Dietrich Bronner Frankenmuth 338 18 44:55 7:14
11 Bryan Block Frankenmuth 241 18 44:55 7:14
12 Daren Kaschinske Saginaw 412 19 46:18 7:28
13 Steve Pickelmann Frankenmuth 276 19 46:52 7:33
14 Joshua Szymanski Frankenmuth 984 18 47:16 7:37
15 Paul Johnson Jr Rochester Hils 404 18 47:25 7:38
16 Rob Rock Milford 393 20 47:34 7:40
17 Brian Roeder Holly 357 19 48:35 7:50
18 Paul Snabes Roscommon 1007 23 49:36 7:59
19 Daniel Murphy Saginaw 1881 19 53:08 8:34
20 Daniel Van Langenhoven Sterling Hts 280 18 53:58 8:42
21 Nathan Boldt Oconomowoc 184 20 59:10 9:32
22 Jonathan Boldt Kirkwood 253 21 59:10 9:32
23 Aaron Boldt Oconomowoc 185 23 59:12 9:32
24 Patrick Murphy Warren 465 19 1:01:16 9:52
FEMALE AGE GROUP: 18 - 23
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Michelle Terry Sterling Hts 1940 19 39:05 6:18
2 Elaine Steinhauser La Salle 1921 22 42:14 6:48
3 Christine Colombe Chesterfield 976 19 42:26 6:50
4 Kelly Bachula Saginaw 1361 19 43:04 6:56
5 Andrea Steinhoff Grand Blanc 1409 18 43:31 7:01
6 Ethan Holt Elwell 255 19 44:39 7:12
7 Jennifer Lyijnen Sterling Hts 362 19 45:44 7:22
8 Julie Brundirks Sterling Hts 1087 18 47:56 7:43
9 Sara Riker Westolive 924 20 49:17 7:56
10 Elizabeth Kenyon Adrian 297 18 49:40 8:00
11 Sarah Rosin Milford 923 19 50:08 8:05
12 Jennifer Pellow London, Ont 450 23 51:59 8:23
13 Annette Schramski East Lansing 2282 23 52:49 8:31
14 Amy Block Otisville 224 23 53:03 8:33
15 Gina Huber Bay City 1085 21 54:57 8:51
16 Kate Erskine Freeland 1923 20 55:12 8:54
17 Amanda Thomas Clio 990 23 55:41 8:58
18 Shannon Kelly Flat Rock 1986 21 58:31 9:26
19 Alexis Higgins Ann Arbor 1939 22 1:02:26 10:03
20 Amy Zehnder Frankenmuth 2035 22 1:02:52 10:08
21 Pam White Ferndale 1860 18 1:04:29 10:23
22 Amy Jo Brill Genesee Twp 181 23 1:23:27 13:26
MALE AGE GROUP: 24 - 29
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Jason Cotter Lake Orion 2281 24 33:26 5:23
2 Mike Holik Grass Lake 377 28 34:06 5:30
3 Jeffry Rizer Warren 379 25 35:19 5:42
4 Paul C Taylor Clio 2832 27 35:35 5:44
5 Joseph Wardie Fenton 271 29 36:37 5:54
6 Chris Donnelly Flat Rock 2295 24 37:21 6:01
7 Mike Nesbitt Linwood 1126 27 38:10 6:09
8 Mike Krasko Canton 879 26 40:07 6:28
9 Ivo Gasner Northville 1084 28 40:27 6:31
10 Eric Thuemmel Pt Austin 451 27 41:37 6:42
11 Kreston Canada Fenton 358 26 41:38 6:43
12 James Britt Flushing 2249 29 41:39 6:43
13 Eric Gerdes Otis 1943 27 42:06 6:47
14 John Guerra Flushing 1387 27 42:23 6:50
15 Mark Pagels South Lyon 2253 28 42:56 6:55
16 Neil Murphy Farmington Hills 2052 24 43:47 7:03
17 Brett Kaschinske Mason 373 26 44:23 7:09
18 Troy Bunton Burton 1060 29 46:28 7:29
19 Eric Rilko Saginaw 869 24 47:13 7:36
20 Christian Roberts Highland 288 29 48:08 7:45
21 Scott Jacobs Bridgeport 1995 28 49:08 7:55
22 Bob Langan Brighton 1414 29 49:31 7:59
23 Michael Cook Belleville 765 28 49:54 8:02
24 Jason Goins Toledo 1920 24 51:38 8:19
25 Scott Lipiec Sterling Hts 173 25 53:13 8:34
26 Erik Prater Sterling Hts 2197 25 53:20 8:36
27 Mikkel Hyde Ann Arbor 769 25 53:49 8:40
28 Todd Lindow Birch Run 955 27 54:31 8:47
29 David Boldt Peachtree City 252 29 54:33 8:47
30 Curtis Hart Grand Blanc 221 27 54:52 8:50
31 Matthew Boldt Kirkwood 254 25 59:11 9:32
32 Joseph Murphy Warren 758 24 59:16 9:33
33 Brian Parr Mt Pleasant 8003 26 59:55 9:39
34 David Hornak Holt 215 27 1:00:53 9:49
35 Adam Demetriou Saginaw 1969 27 1:04:10 10:20
FEMALE AGE GROUP: 24 - 29
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Kristi Matuszewski Brighton 342 26 42:55 6:55
2 Theresa Chwastek Milford 956 25 43:10 6:57
3 Monica Pagels South Lyon 2252 26 43:14 6:58
4 Tracey Rizer Warren 378 26 43:24 7:00
5 Shari Berry Dearborn 776 28 43:42 7:02
6 Michelle Valigura Saginaw 219 28 47:33 7:40
7 Studer Christina Alma 871 28 48:05 7:45
8 Shannon Shea Clinton Twp 231 25 48:25 7:48
9 Michelle Reincke Adrian 354 29 49:14 7:56
10 Sarah Smith Midland 1125 26 49:40 8:00
11 Kerry Wallace Corunna 1402 26 50:23 8:07
12 Jenn Auer Bay City 2280 27 51:24 8:17
13 Amy Tomlinson Detroit 1391 25 51:38 8:19
14 Vickie Davis Battle Creek 1051 28 52:35 8:28
15 Yvonne Shamley Sterling Hts 305 29 53:50 8:40
16 Jodi Lindow Birch Run 954 28 54:32 8:47
17 Paula Huszka Bothwell, Ont 2003 25 55:35 8:57
18 Laura Porterfield Birmingham 1896 26 56:34 9:07
19 Stephanie Asmus Rochester 743 28 56:34 9:07
20 Tresa Davis-Johnson Wixom 442 29 57:23 9:15
21 Kristin Hart Grand Blanc 220 26 58:58 9:30
22 Tammy Neitzel Bay City 195 28 59:28 9:35
23 Amy Vantol Lansing 1135 26 1:00:30 9:45
24 Tara Lindstrom Ann Arbor 209 25 1:00:52 9:48
25 Anne Hornak Holt 216 26 1:00:55 9:49
26 Kristin Hornak Mt Pleasant 649 24 1:01:09 9:51
27 Amy Milliman Grand Blanc 1154 27 1:01:46 9:57
28 Rebecca Voigt Frankenmuth 936 27 1:03:06 10:10
29 Kimberly Birmingham Troy 904 29 1:03:06 10:10
30 Lisa Wild Troy 1984 24 1:03:07 10:10
31 Kathleen Hayes Caro 452 25 1:05:08 10:30
32 Marilyn Spencer Davison 1145 29 1:07:17 10:50
33 Evangelia Petropoulos Grand Blanc 289 26 1:08:09 10:59
34 Lisa Payne Troy 309 29 1:09:47 11:14
35 Heather Richards Flushing 2043 27 1:15:16 12:07
36 Paula Garko Haslett 192 28 1:24:20 13:35
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Klaus Loeffler Northville 755 33 36:02 5:49
2 Adam Baldridge Grand Blanc 2296 33 36:38 5:54
3 Dennis Berry Dearborn 777 34 39:52 6:25
4 Mark Klopfenstein Midland 218 31 40:41 6:33
5 Rod Anderson Dorr 778 32 40:48 6:35
6 Paul Adas Flint 2829 30 41:20 6:40
7 Kevin Martus South Lyon 891 34 42:40 6:53
8 John Ferguson Shelby Twp 952 34 42:51 6:54
9 Tim Baranoski Grand Rapids 1994 34 43:24 7:00
10 Jeffrey Conzelmann Rockford 308 32 44:08 7:07
11 Larry Cardinal, Jr Flint 1924 32 45:02 7:15
12 Tod Stump Brentwood 368 32 45:36 7:21
13 James Dagg Wixom 1080 32 46:17 7:28
14 Christopher Etheridge Ypsilanti 1378 31 46:29 7:29
15 Michael Atkinson Shelby Twp 953 32 47:13 7:36
16 Ron Voigt Frankenmuth 934 32 47:46 7:42
17 Matt Forsleff Flint 1388 33 48:08 7:45
18 Mike Urban Howell 1412 31 48:15 7:46
19 Kevin Gardner Flushing 1043 30 48:23 7:48
20 Norman Roe Howell 1413 31 48:57 7:53
21 Steve Auernhamer Downers Grove 2045 33 49:05 7:54
22 Scot Wise Haslett 1600 30 50:09 8:05
23 Brian Mossner Frankenmuth 165 34 50:35 8:09
24 Daniel Padilla Livonia 1373 32 50:39 8:10
25 Jeff Brackrog Canton 418 33 51:05 8:14
26 Thomas Harms East Pointe 170 32 51:06 8:14
27 Gary Hammerbacher Terre Haute 205 32 51:36 8:19
28 Sam Crabtree Midland 374 30 51:41 8:20
29 Anthony Warnick Frankenmuth 2047 33 53:12 8:34
30 Tom Brothers Saginaw 875 32 55:06 8:53
31 Scott Barrett Birch Run 1018 31 56:09 9:03
32 Matthew Coggins Birch Run 1375 30 56:17 9:04
33 Jimmie Bunton Jr Davison 1057 33 56:56 9:10
34 Erich Ditschmar Lapeer 372 33 58:31 9:26
35 David Roman Clawson 2049 33 59:53 9:39
36 Darrin Cassiday Flint 445 31 1:02:10 10:01
37 John Birmingham Troy 916 31 1:03:05 10:10
38 Kurt Kishler Cincinnati 1406 31 1:04:09 10:20
39 Jeff Warden Birmingham 1405 30 1:04:10 10:20
40 Marc Cuddie Grass Lake 155 34 1:04:18 10:21
41 Patrick Bertrand Mayville 453 33 1:05:08 10:30
42 Jeff Kragness Falcon Hts 263 34 1:05:26 10:32
43 Edward Murphy Warren 720 34 1:06:41 10:44
44 Thomas Hoover Bloomfield Hills 330 34 1:07:27 10:52
45 Wayne Bell Reese 1069 34 1:09:09 11:08
46 Kamran Shokoohi Troy 1862 30 1:09:15 11:09
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Kathy Snyder Flushing 2693 34 40:20 6:30
2 Deanna De Silvio South Lyon 2255 33 43:28 7:00
3 Anne Demko Birmingham 1399 32 45:37 7:21
4 Maureen O'Dowd Rochester 716 34 46:35 7:30
5 Lisa Bach Columbiaville 397 31 47:00 7:34
6 Lori Davis Lapeer 356 34 48:10 7:46
7 Christine Droste Freeland 1096 31 48:37 7:50
8 Joan Evans Flint 246 32 48:49 7:52
9 Pam Brackrog Canton 417 32 49:20 7:57
10 Kathleen Cafferty Berkley 1081 31 49:56 8:03
11 Lou Ann Jessup Clark Lake 204 33 50:16 8:06
12 Rhonda Straley Flushing 1042 32 52:45 8:30
13 Cori Wise Haslett 1599 30 53:04 8:33
14 Rochelle Brown Cass City 227 33 54:36 8:48
15 Robin Burkel Rochester 1389 33 54:53 8:51
16 Christina Wilhellm Flint 2254 31 54:57 8:51
17 Linda Kay Clinton Twp 203 33 55:24 8:56
18 Jeanne Rittmueller Overland Park 1988 33 55:45 8:59
19 Kim Spradlin Plymouth 188 32 56:14 9:04
20 Janet Conzelmann Rockford 307 30 56:30 9:06
21 Laura Burmeister Ortonville 2701 32 56:32 9:06
22 Ketha Knuth Marysville 321 32 56:44 9:08
23 Kimberly Bullock Saginaw 752 33 59:20 9:33
24 Linda Giza Goodrich 2067 33 1:03:20 10:12
25 Dawn Cuddie Grass Lake 156 33 1:04:18 10:22
26 Libby Meyer Chicago 2056 31 1:06:18 10:41
27 Diana Dishop Fort Wayne 344 32 1:08:08 10:59
28 Ann-Marie Gardner Waterford 876 30 1:09:48 11:15
29 Jana Devalling Berkley 171 31 1:11:06 11:27
30 Debra Marsh Davison 2868 33 1:15:05 12:06
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Kevin Hanson Sterling Hts 1933 37 33:41 5:26
2 Kent Hollingsworth Pt Edward 1470 35 34:32 5:34
3 Jim Thompson Owosso 1047 39 36:48 5:56
4 James Laurie Utica 235 38 37:15 6:00
5 Dale Ernst Sandusky 419 35 37:22 6:01
6 Jim Ryan Flint 2834 39 37:29 6:02
7 Robert Baril East Pointe 1469 35 37:43 6:05
8 Krzysztof Warszawski Northville 773 38 38:20 6:11
9 Ioan Froman Dearborn 2241 37 38:24 6:11
10 James McCarty Essexville 217 39 39:10 6:19
11 Joseph Daunt Lansing 1927 37 39:18 6:20
12 Michael Stuart Frankenmuth 319 37 40:03 6:27
13 Robert Williamson Saginaw 259 37 40:16 6:29
14 Rick Yoder Grand Rapids 780 39 40:18 6:30
15 Frank Nowotny Carsonville 244 39 40:50 6:35
16 Bernd Leinauer East Lansing 756 38 41:03 6:37
17 Marc Muzzarelli Rochester 766 39 41:18 6:39
18 Douglas Bajor Royal Oak 753 38 42:39 6:52
19 Gregory Paul Royal Oak 1039 37 42:46 6:54
20 Wallace Cain Grass Lake 160 39 43:20 6:59
21 Jerry Richter Troy 1900 38 43:33 7:01
22 Michael Demko Birmingham 1401 38 43:45 7:03
23 Mike Redford Frankenmuth 351 39 43:54 7:04
24 Michael Wattai Troy 424 37 44:38 7:11
25 Scott Reneaud Goodrich 970 39 44:56 7:14
26 Steven Hackett Columbiaville 2703 37 45:46 7:22
27 Mark Klok Kalamazoo 274 39 45:47 7:23
28 Stephen Szuminski Saline 1120 37 46:22 7:28
29 Gerald Bock 8001 35 46:37 7:31
30 Paul Hoef Troy 331 38 48:34 7:49
31 Robert Beyersdorf Hemlock 761 37 48:47 7:52
32 Stephen Hahn Sanford 1374 38 48:51 7:52
33 Gary Frank Frankenmuth 273 39 49:40 8:00
34 James Dohrmann Frankenmuth 277 39 49:42 8:00
35 Tom Nicholson South Lyon 1868 39 50:22 8:07
36 Roy Alisoglu Saginaw 340 38 50:43 8:10
37 Paul Elliott Auburn 741 37 50:52 8:12
38 Michael Bayne Cedar Springs 988 37 51:34 8:19
39 John Roy Sr Midland 406 39 51:44 8:20
40 Mike Prock Clarkston 1015 39 51:49 8:21
41 Terry Schreiner Frankenmuth 2057 36 52:33 8:28
42 George Lee Grand Blanc 2733 39 52:55 8:32
43 Tom Hunter Marshallville 256 37 52:55 8:32
44 Sean M McLaughlin Perrinton 2828 36 53:04 8:33
45 Paul Steih Novi 268 37 53:58 8:42
46 Joe De Florio Farmington Hills 2870 37 54:06 8:43
47 Tim Janicki Frankenmuth 2075 38 54:15 8:44
48 Keith Schreiner Edmond 2040 39 54:28 8:47
49 Michael Bartolac Dearborn Hts 1946 35 55:00 8:52
50 Daniel Murphy Madison Hts 295 35 55:47 8:59
51 Dana Cluckey Owosso 1089 38 55:48 8:59
52 James Burkel Rochester 1390 39 57:26 9:15
53 Tony Brown Midland 2235 39 58:15 9:23
54 Gary Pringle Montclair 2048 35 59:52 9:39
55 Gower Pringle Grand Blanc 1397 39 59:52 9:39
56 Gary McCague Hicksville 431 38 1:00:49 9:48
57 Brian Cassidy Birch Run 1004 36 1:02:10 10:01
58 Bob Giza Goodrich 2068 38 1:03:18 10:12
59 Robert Padilla Jr Stafford 989 36 1:03:47 10:16
60 Sam Crawford Mt Morris 2838 39 1:14:18 11:58
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Lisa Hesse Ann Arbor 830 36 40:50 6:35
2 Theresa Farah Ann Arbor 1363 36 44:51 7:14
3 Cindy Spearman Camlachie 1351 38 46:00 7:25
4 Anne Klok Kalamazoo 275 37 46:01 7:25
5 Joseph Kazmierski Bay City 448 36 47:35 7:40
6 Kim Hecksel Grand Rapids 781 38 47:36 7:40
7 Nancy Eimers Saginaw 1466 35 47:58 7:44
8 Nancy Hall Grand Blanc 290 37 49:04 7:54
9 Jean Buechler Goodrich 737 38 49:35 7:59
10 Karen Kirchner White Lake 455 38 50:19 8:06
11 Patricia Shewchuck Glenview 768 39 50:55 8:12
12 Diane McAlister Millington 352 36 51:55 8:22
13 Holly Edmonson Flushing 1914 37 53:02 8:33
14 Lori Tobis Dearborn 829 39 53:12 8:34
15 Gaylyn Close Grand Blanc 2738 35 53:12 8:34
16 Kathryn Leamon Carrollton 745 37 53:23 8:36
17 Patricia Duronio Rochester Hils 324 36 53:49 8:40
18 Kimberlee Herring Troy 388 37 53:49 8:40
19 Gail Stein Novi 3051 35 53:59 8:42
20 Ann Guernsey Rochester 784 39 54:11 8:44
21 Marianne Vergeer Morpeth, Ont 2001 36 55:34 8:57
22 Pamela Kulinna Berkley 1908 35 55:56 9:01
23 Gail Lampros Brighton 1883 38 57:06 9:12
24 Lori McKay Clarkston 163 38 58:54 9:29
25 Kimberly Wheaton North Branch 2167 36 1:00:44 9:47
26 Christina Thomas Augusta 229 36 1:00:54 9:49
27 Tina Worthing Saginaw 2015 37 1:01:06 9:51
28 Carolyn McIlvenny Midland 1023 38 1:01:25 9:54
29 Jana Stratton Frankenmuth 2064 36 1:01:31 9:55
30 Rebecca Pieknik Clarkston 426 37 1:01:47 9:57
31 Charlene Hammond Fenton 2760 39 1:02:00 9:59
32 Rhonda Gilpin Ann Arbor 1938 35 1:03:46 10:16
33 Kris Weaver Clarkston 1026 35 1:03:51 10:17
34 Robin Walker Oxford 435 36 1:04:19 10:22
35 Janet Goss Saginaw 1115 35 1:06:44 10:45
36 Patty Scully Novi 313 37 1:10:30 11:21
37 Janice Kilpatrick Rochester Hils 247 36 1:10:32 11:22
38 Denise Stacer Orchard Lake 325 36 1:10:32 11:22
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Alan Vanmeter Southfield 1950 41 33:37 5:25
2 Ken Stebbins Midland 333 40 35:10 5:40
3 Bruce Harrison Ann Arbor 1142 42 35:25 5:42
4 Chuck Block Livonia 1014 42 35:41 5:45
5 Doug Hoffman Allegan 105 41 37:36 6:04
6 Mike Sellon Sarnia, Ont 194 43 37:57 6:07
7 Rick Straub Northville 2138 44 38:22 6:11
8 Steve Moelter Bay City 237 42 39:30 6:22
9 Dave Luana Decker 1032 43 39:47 6:25
10 Fred Dykman Waterdown, Ont 250 42 41:05 6:37
11 Robert Nowotny Vassar 278 42 41:52 6:45
12 Tony Romlewski Sarnia, Ont 1975 41 41:53 6:45
13 David Gartshore Midland 2273 43 42:07 6:47
14 Gordon Gibson Genesee Twp 293 42 42:49 6:54
15 Tom Delaney Grand Blanc 1044 43 44:03 7:06
16 Mark Kusch Detroit 698 43 44:22 7:09
17 Lew Hayner Troy 1992 41 44:57 7:15
18 David Bradac Owosso 329 43 45:06 7:16
19 Lewis Doot Farmington Hills 287 43 45:09 7:16
20 Marcus Cheatham Haslett 1964 42 45:12 7:17
21 William Besson, Jr Bay City 1008 41 45:28 7:20
22 Raymond Daily Frankenmuth 941 43 46:13 7:27
23 Timothy Palmer Baton Rouge 2044 41 46:14 7:27
24 Michael Heuser Novi 2236 42 46:56 7:34
25 Thomas O'Rourke West Bloomfield 1985 40 46:57 7:34
26 Doug MacLean Royal Oak 2232 41 47:07 7:35
27 Jim Daley Kingston 225 43 47:32 7:40
28 Blake Jones Brighton 77 42 47:40 7:41
29 Joe Smeltzer Monroe 2011 42 47:52 7:43
30 Jeff Hoyle Mt Pleasant 868 43 47:58 7:44
31 Herb Williamson Flint 1889 42 48:20 7:47
32 Thomas Dean Carmel 415 41 48:23 7:48
33 Asil Lavery Flushing 270 42 48:23 7:48
34 Michael Wolohan Saginaw 1102 41 49:04 7:54
35 John Jerome Linden 1017 42 49:08 7:55
36 Art Steiber Pleasant Ridge 303 40 49:12 7:56
37 Harold Mitchell London 1352 43 49:19 7:57
38 Mark Trowbridge Goodrich 832 41 49:36 8:00
39 David Penzien Attica 304 42 49:38 8:00
40 Daniel Saunders Utica 265 41 49:51 8:02
41 Dennis Anderson Brighton 748 42 50:12 8:05
42 John Kalo Burton 2266 44 50:45 8:11
43 Murray Miller Westland 2053 44 51:18 8:16
44 Rod Weiss Frankenmuth 416 42 51:22 8:17
45 Don Petro Reese 383 42 51:25 8:17
46 Michael Marihugh Livonia 317 43 51:28 8:18
47 Mark Bechtel Flushing 267 43 51:44 8:20
48 Steven Becroft Metamora 364 43 51:49 8:21
49 Mark A Dyer Bancroft 1140 43 52:13 8:25
50 Lawrence Guy Saginaw 2822 42 52:20 8:26
51 Randy Beyersdorf Hemlock 762 41 52:25 8:27
52 Craig Skalski Livonia 199 42 53:16 8:35
53 Richard Doll Montrose 380 44 53:16 8:35
54 Daniel Zuhlke Rochester 196 43 53:39 8:39
55 Timothy Julson Rochester Hils 2039 40 54:28 8:47
56 Jim McAlpine Canton 1127 40 54:42 8:49
57 Steve Duranczyk Pinconning 172 41 55:13 8:54
58 Dave Van Langenhoven Sterling Hts 279 40 55:25 8:56
59 Timothy Smith Commerce 1079 41 55:26 8:56
60 Bill Chapman Bridgeport 2026 43 55:52 9:00
61 Thomas Hilton Rochester Hils 282 41 56:03 9:02
62 Tim Ahles Ypsilanti 1945 41 56:06 9:02
63 Mike Seiler Rochester 408 41 56:08 9:03
64 Charlie Warner Swartz Creek 742 44 56:43 9:08
65 James Weir Saginaw 740 42 56:55 9:10
66 Bill Vance White Lake 2135 40 57:06 9:12
67 Thomas R Jones Walled Lake 2866 40 57:56 9:20
68 Phil Stewart Clio 866 43 58:54 9:29
69 Randy Jenkins Ft Wayne 353 42 58:54 9:29
70 Jerry McKay Clarkston 164 44 58:55 9:29
71 Paul Schoenknecht Millington 1949 44 58:59 9:30
72 David Wright Frankenmuth 166 41 59:25 9:34
73 James Durham Madison 260 44 59:30 9:35
74 Jim Spiekerman Reese 396 41 1:00:41 9:47
75 Mark Roberts Sterling Hts 365 41 1:01:23 9:53
76 Gary Neiman Clinton Twp 1025 40 1:01:47 9:57
77 Stan Stojkovic Milwaukee 223 42 1:03:05 10:10
78 James Averill Kingston 2200 43 1:05:37 10:34
79 Joe Wright Flushing 2721 43 2:03:53 19:57
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Michelle Jo Dvorak Burton 2653 44 45:15 7:17
2 Mel H Trowbridge Goodrich 2902 42 45:36 7:21
3 Sandy Schubert Highland 427 40 45:59 7:25
4 Elizabeth Gale Flushing 751 43 46:10 7:26
5 Lindsay Honsberger Sault St Marie,On 912 44 47:27 7:39
6 Rose Montgomery Fenton 1132 41 49:31 7:59
7 Susan Jones Saline 315 44 50:36 8:09
8 Gloria La Pointe Marquette 437 40 54:50 8:50
9 Joanne Piasecki Farmington 911 41 55:22 8:55
10 Earlene Hillman Davisburg 2700 41 55:51 9:00
11 Denise Middleton Ann Arbor 405 43 55:52 9:00
12 Cari Rummel Rochester 407 40 56:07 9:02
13 Karen Kulling White Lake 243 44 58:12 9:23
14 Merry Mikkelson Caro 2007 43 58:32 9:26
15 Diania Bradley Rochester Hills 2291 41 59:20 9:34
16 Denise Bartley Orion 1141 40 59:27 9:35
17 Rose Karam Clinton Twp 376 40 1:00:01 9:40
18 Deborah Ketten Taylor 285 43 1:00:24 9:44
19 Vickie Hart Frankenmuth 2186 42 1:02:49 10:07
20 Joanne Caruana-Hayes Romeo 236 42 1:02:50 10:07
21 Marcia Smith Grand Blanc 2233 42 1:03:47 10:16
22 Suzanne Hutto Flushing 2256 44 1:03:58 10:18
23 Kim Frisch Mt Pleasant 210 42 1:04:15 10:21
24 Laurie L Hinds Flint 2651 42 1:04:21 10:22
25 Dale Decker Clarkston 763 43 1:04:21 10:22
26 Linda Taylor Leola 167 44 1:04:24 10:22
27 Becky Johnson Rochester Hils 1386 40 1:06:30 10:43
28 Ruth Zwick Fenton 828 42 1:07:15 10:50
29 Mary Taylor Charlotte 1942 44 1:08:28 11:02
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 James Jaunese Mt Pleasant 736 47 40:28 6:31
2 Anthony Lopetrone Birmingham 284 47 40:40 6:33
3 David Cuevas Flushing 750 49 41:02 6:37
4 John Knuth Marysville 322 47 41:24 6:40
5 Dan Mrozinski Saginaw 2279 46 42:10 6:48
6 Walter Hayes Ann Arbor 441 46 42:36 6:52
7 Steve Kelley Saginaw 433 48 42:44 6:53
8 Jeff Harding Mattawan 306 48 43:02 6:56
9 Rick Fockler Shepherd 384 45 43:13 6:58
10 Bill Kenyon Adrian 298 45 43:24 7:00
11 Leo Garcia Waterford 296 45 44:17 7:08
12 Jim Conaton Lake Orion 1097 48 44:58 7:15
13 Harold Smith St Charles 864 49 45:10 7:17
14 David Howell Farmington Hills 2654 47 45:14 7:17
15 Nick Logan Fenton 2264 45 45:25 7:19
16 Thomas Davenport Bay City 2283 45 45:29 7:20
17 Ross Morell Brighton 1976 45 45:55 7:24
18 Jeff Maxwell Holly 327 45 46:07 7:26
19 Thomas Long Troy 197 49 46:09 7:26
20 Michael Harvey Frankenmuth 2300 45 46:10 7:26
21 Robert Stein Farmington Hills 1001 45 46:39 7:31
22 Gary A Thornthwaite Goodrich 2661 48 46:42 7:32
23 Richard Hewitt Fenton 1356 49 46:42 7:32
24 Robert Sonntag Saginaw 2278 46 47:28 7:39
25 Wayne Bronner Frankenmuth 336 45 47:30 7:39
26 Robert Dice Lapeer 1128 47 47:50 7:42
27 Kenneth Block Frankenmuth 240 48 47:59 7:44
28 Roger Lamont Clarkston 1027 47 48:28 7:49
29 Glen Arnold Flint 855 45 48:32 7:49
30 Ralph Kulling White Lake 266 48 48:45 7:51
31 Douglas Kueffner Frankenmuth 409 46 48:53 7:53
32 Jon Biggs Adrian 2155 45 48:54 7:53
33 Tom Ryan Frankenmuth 2005 49 49:15 7:56
34 James Wolohan Saginaw 1103 46 49:15 7:56
35 George Zemnickas Clarkston 439 45 49:19 7:57
36 David E Bloch Davison 2757 49 50:16 8:06
37 John Leader Grand Blanc 1066 45 50:19 8:06
38 Larry McCaskey Holly 346 49 50:21 8:07
39 John Weaver Flint 176 48 50:48 8:11
40 Arlen Bates Lapeer 187 49 50:50 8:11
41 Robert Slattery Mt Morris 269 45 51:22 8:17
42 Blane Vincent Bay City 312 46 51:40 8:19
43 Robert Tinetti Davison 863 49 51:48 8:21
44 Larry Crosthwaite Warren 2294 47 52:39 8:29
45 Gregory Cassels Flushing 1376 46 52:51 8:31
46 Michael McNeece Farm Hills 884 49 53:00 8:32
47 Richard Moore Naples 423 49 53:32 8:37
48 Doug Seville Sarnia Ont 1898 47 53:32 8:38
49 John Beyerlein Marietta 420 46 53:35 8:38
50 William Zemnickas Lapeer 428 49 53:40 8:39
51 Paul Maxwell Ann Arbor 159 45 53:44 8:39
52 Fred Krause Davison 2699 48 53:45 8:40
53 Daniel Rogalny Essexville 311 48 53:55 8:41
54 Gary Scharrer Spicewood 1961 47 54:02 8:42
55 Len Nuecherlein Frankenmuth 177 45 54:06 8:43
56 Jim Moore Birmingham 202 45 55:18 8:55
57 James Weed Bay City 190 49 55:33 8:57
58 David MacGown Saginaw 257 48 55:41 8:58
59 David Auernhamer Frankenmuth 239 46 55:48 8:59
60 Thomas J Williams Flushing 2674 46 56:01 9:01
61 Jim Van Portfliet Marne 264 49 57:11 9:13
62 Art Sheldon Sand Lake 152 46 57:20 9:14
63 Michael A Van Houten Albion 2825 45 57:29 9:16
64 Don Evich Ann Arbor 350 48 57:31 9:16
65 George Rummel Frankenmuth 272 49 57:39 9:17
66 Rick Bonner Flint 1884 49 58:53 9:29
67 James Clover Owosso 1890 48 58:56 9:30
68 Robert Salvatore Northville 1991 46 59:13 9:32
69 Stephen Heddy Flint 2842 48 59:27 9:35
70 Gary Guerrieri Grand Blanc 775 48 1:00:57 9:49
71 David Puskarich Farmington Hills 2132 49 1:01:00 9:50
72 Thomas Becroft Warren 323 45 1:01:43 9:57
73 Douglas Earhart Flushing 1031 46 1:02:00 9:59
74 Larry Salinas Saginaw 1048 48 1:02:04 10:00
75 William Short Howell 2662 49 1:02:08 10:01
76 Gerald Hutto Flushing 2259 45 1:04:05 10:19
77 Dan Longton Northville 359 46 1:04:16 10:21
78 Sam Herman Farmington Hills 2054 49 1:08:11 10:59
79 Dennis Krafft Frankenmuth 335 48 1:11:50 11:34
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Donna Olson Bloomfield Hills 2839 48 45:14 7:17
2 Martha Ritchie Farmington 394 45 45:39 7:21
3 Maggy Zidar Pontiac 1381 48 48:53 7:53
4 Sandy Weed Bay City 189 45 49:55 8:02
5 Cyndi Coates Freeland 997 46 52:06 8:24
6 Martha Rogalny Essexville 310 48 52:07 8:24
7 Jacqulyn C Sublett Flint 2696 49 52:52 8:31
8 Victoria Church Otter Lake 2823 45 56:03 9:02
9 Yvette Puskarich Farmington Hills 2133 48 57:31 9:16
10 Karen Hibbs Detroit 345 46 58:54 9:29
11 Lorene Bronner Frankenmuth 337 46 1:00:35 9:46
12 Linda Flues Munger 447 48 1:02:20 10:02
13 Karen Sheldon Sand Lake 151 46 1:02:22 10:03
14 Becky Titmus Fenton 1074 47 1:05:21 10:32
15 Judy Bauer Birch Run 454 48 1:06:01 10:38
16 Mindy Berlin-Herman Farmington Hills 2055 47 1:08:09 10:59
17 Kathy Thompson Saginaw 964 46 1:14:17 11:58
18 Kathy Shokoohi Saginaw 1863 45 1:26:28 13:56
19 Karen Rummel Frankenmuth 2277 48 1:37:56 15:46
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Bruce Coffin Fenton 2692 50 39:53 6:26
2 Jim Kyle Northville 299 51 44:44 7:12
3 Gregory Rankin Bay City 2698 52 45:29 7:20
4 Gerald Smith Midland 411 52 45:36 7:21
5 Tim Krips Dearborn 363 51 45:43 7:22
6 John Holladay Monroe 402 53 45:43 7:22
7 Ronald Cutler Millington 861 52 45:44 7:22
8 Conrad Mick Scharrer Clio 2827 54 45:49 7:23
9 Larry Holen Lapeer 1951 50 46:02 7:25
10 Kenneth Kaschinske Saginaw 414 53 47:08 7:36
11 Joe Ouellette Clarkston 234 51 47:35 7:40
12 Gale Crandell Midland 2258 50 47:36 7:40
13 Russell Kouba St Clair Shores 261 51 47:51 7:43
14 Tim Klinkhamer Birmingham 1095 52 48:04 7:45
15 Rick McGaw Freeland 1021 53 48:29 7:49
16 James Anderson Flint 1203 52 48:39 7:50
17 Robert Rock Milford 392 51 48:54 7:53
18 Jeffrey Debandt Troy 400 50 48:55 7:53
19 Leo Paveglio Columbiaville 2835 51 49:26 7:58
20 Jose Teller Sr Lansing 993 52 49:44 8:01
21 Tom Donaldson Davison 2759 54 49:51 8:02
22 Carl Steinhoff Grand Blanc 1411 50 49:55 8:03
23 Brian Williams Windsor, Ont 328 53 50:23 8:07
24 Bill Beach MacOmb 169 50 50:25 8:07
25 Peter J Schmit Flushing 2837 51 51:18 8:16
26 Carnell Smith Flint 2634 52 51:33 8:18
27 Harry Partridge Frankenmuth 969 51 51:40 8:19
28 Richard Griswold Battle Creek 2169 51 52:17 8:25
29 Leon Brands Saginaw 318 53 52:29 8:27
30 Gerald Westover Otisville 175 50 52:37 8:29
31 T Victor Jackson East Lansing 2000 51 53:01 8:33
32 John Rakowski Sterling Hts 429 50 53:21 8:36
33 Jim Murphy Saginaw 2740 51 53:25 8:36
34 William Heusted Crestone 2130 50 54:13 8:44
35 Harley Mikkelson Caro 2008 51 54:25 8:46
36 David Altman Saginaw 2134 51 54:55 8:51
37 James Julian Piedmont 1980 50 54:58 8:51
38 Robert Gerds Detroit 367 50 55:42 8:58
39 Ronald Conroy Flint 963 52 55:55 9:01
40 Sid Everest Marshall 403 51 57:32 9:16
41 Paul Cairns Bay City 772 54 57:38 9:17
42 Bill Swearengin Northville 928 53 1:00:38 9:46
43 Del Doherty Saginaw 2293 50 1:01:06 9:51
44 Larry Brundage Northville 360 54 1:01:21 9:53
45 Jurgen Juziuk Livonia 300 50 1:04:09 10:20
46 Ted Lindstrom Troy 208 51 1:07:11 10:49
47 Dan Schultz Davison 944 54 1:07:33 10:53
48 Farhad Shokoohi Almont 1864 50 1:12:47 11:43
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Gwen Evich Ann Arbor 349 51 54:44 8:49
2 Kathleen Foley Montrose 937 50 58:37 9:27
3 Joan Wascha Burton 2670 54 1:00:14 9:42
4 Terry McLeod Lennon 2826 52 1:01:06 9:50
5 June Kaschinske Saginaw 413 53 1:02:35 10:05
6 Sue Thomas Clio 995 51 1:03:44 10:16
7 Joann Gadbaw Royal Oak 746 53 1:05:55 10:37
8 Nancy Boyer Flushing 1867 52 1:08:26 11:01
9 Anna Taggart Burton 747 51 1:10:03 11:17
10 Mollie Debandt Troy 399 51 1:26:12 13:53
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Gerard Malaczynski Bloomfield Hills 153 56 37:42 6:05
2 James Carlton White Lake 1358 55 38:25 6:11
3 Richard Lampman Ann Arbor 759 55 41:14 6:39
4 Bill J Keller Lansing 2844 57 42:30 6:51
5 Michael Merriman Flint 2286 55 42:56 6:55
6 Bill Agresta Hemlock 2729 59 43:51 7:04
7 Bernard Conway London, Ont 326 56 45:50 7:23
8 Ray F Bartels Saginaw 1012 57 46:26 7:29
9 Joseph Kostansek Owosso 1083 56 48:53 7:53
10 Tim Delaney West Bloomfield 230 55 49:00 7:54
11 Richard Vile Dexter 161 55 50:10 8:05
12 Wayne Knieper Frankenmuth 895 56 50:42 8:10
13 Russell Cuchetti Howell 2843 59 53:40 8:39
14 James Carl Fostoria 980 58 53:55 8:41
15 Kenneth C Burch Flint 2702 57 53:57 8:41
16 Ray Jonakait Roseville 375 55 54:45 8:49
17 Edward Van Wormer Frankenmuth 436 55 55:31 8:57
18 Clair Green Battle Creek 382 59 55:32 8:57
19 Bob Cooper Brighton 1398 56 56:36 9:07
20 Frank St Onge Brighton 1879 57 57:26 9:15
21 Bob Berner Saginaw 2136 56 57:50 9:19
22 Tom Jarvis Essexville 332 58 58:26 9:25
23 George Skaff Flint 2274 55 59:37 9:36
24 David Gamez Saginaw 2184 57 59:45 9:38
25 Larry Brown St Johns 56 57 59:49 9:38
26 Leonard Edick Livonia 370 58 59:59 9:40
27 Jim Jameson Frankenmuth 858 57 1:01:37 9:56
28 Jim Hornak Mt Pleasant 348 55 1:04:15 10:21
29 John Frisch Mt Pleasant 211 57 1:04:15 10:21
30 Russell Shook Fort Wayne 430 59 1:05:23 10:32
31 Glenn Forster Woodstock, Ont 294 59 1:05:31 10:33
32 Rich Parr Mt Pleasant 444 55 1:06:27 10:42
33 Thomas Waligorski Dearborn Hts 286 55 1:06:30 10:43
34 Patrick Powers Lathrop Village 991 59 1:07:06 10:49
35 Gary S Brainard Flint 1947 56 1:10:03 11:17
36 James Musson Clio 425 57 1:11:07 11:27
37 Sam Younce Burton 248 59 1:20:28 12:58
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Ellen S Nitz Milford 2659 57 47:44 7:41
2 Georgiann Tunningley Gaines 767 56 52:21 8:26
3 Marilyn Brown Davison 827 55 53:11 8:34
4 Maxine Harris Bridgeport 2297 59 1:00:51 9:48
5 Dianne Van Leeuwen London 1003 57 1:02:35 10:05
6 Peggy Ronk Alma 826 57 1:03:19 10:12
7 Kathy Lyons Burton 385 55 1:03:41 10:15
8 Joanne Evans Fenton 245 57 1:06:41 10:45
9 Dorothy Younce Burton 249 56 1:20:30 12:58
10 Carol Lane Burt 182 55 1:23:20 13:25
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Lee Burch Clio 2821 60 43:03 6:56
2 Anton Radi Bedford 214 61 43:37 7:02
3 Gil Gilmore Perrysburg 302 60 44:18 7:08
4 Ralph Palmer Midland 1078 64 45:19 7:18
5 Marvin Stevenson Rochester Hils 233 63 47:08 7:36
6 David Lee Southgate 201 61 47:27 7:39
7 Bill Van Leeuwen London 1002 64 50:38 8:09
8 John Murphy Flushing 2633 61 51:10 8:15
9 Dennis Dungan Clinton Twp 386 60 52:36 8:28
10 Donald Hough Lansing 1005 60 53:51 8:41
11 Ron Babbitt Lansing 1354 62 54:20 8:45
12 Stanley Mersino Kingston 432 63 54:20 8:45
13 William Wilson Flint 2668 62 55:26 8:56
14 Leo Yesayian Farmington Hills 207 64 59:55 9:39
15 Charles Fernette Corunna 2869 62 1:01:51 9:58
16 David Kalinich Grand Rapids 2162 61 1:03:05 10:10
17 Robert Padilla Waterford 251 60 1:03:47 10:16
18 George Walter Brighton 157 62 1:17:09 12:26
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Joseph Kalina Orion 316 67 47:08 7:36
2 Fred Hagen Birmingham 1055 68 50:03 8:04
3 Glen A Larsen Grand Blanc 2854 65 52:00 8:23
4 Harold Jones Davison 410 66 55:35 8:57
5 Derek Roberts Genesee Twp 1396 66 56:21 9:05
6 Harold Bergdolt Frankenmuth 226 65 56:28 9:06
7 Jim Johnson Bloomfield Hills 1144 66 59:16 9:33
8 Hal Lewis Bryan 242 65 1:00:50 9:48
9 Albert De Florio Grand Blanc 2841 68 1:02:07 10:00
10 Edward A McLaughlin Davison 2833 68 1:10:21 11:20
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 99
PLACE NAME TOWN NO. AGE TIME PACE
===== ====================== ================= ===== === ======= =====
1 Bob Seward Rhodes 1137 71 54:03 8:42
2 Joe Thornburg Troy 739 81 1:02:41 10:06
3 Bill Benek Jamestown 191 73 1:06:37 10:44
4 Jack Fallon Rochester Hils 320 71 1:23:49 13:30

Frankenmuth, MI
Special Thanks to Gault Race Mgmt.