BRIAN DIEMER - AMERIKAM

back to results

Aug. 8, 1998

BRIAN DIEMER - AMERIKAM
WYOMING, MICHIGAN
Special Thanks to CLASSIC RACE MANAGEMENT


**** Men's Overall Winner ****

1 1 Clint Verran, Ypsilanti (1) 14:40

*** Women's Overall Winner ***

1 1 Betsy Haverkamp, Kentwood (53) 17:02

547 registered runners ( 361 men, 186 women) completed this year's race!

Men's 12 & Under 22 Finished

1 138 Danny Harmsen, Rockford (161) 20:26
2 142 Jake Rich, Holland (167) 20:33
3 205 Kevin Kikkert, Grandville (244) 22:30
4 206 Alex Lares, Grandville (246) 22:32
5 215 Niko Brown, Grand Rapids (260) 22:45
6 228 Derek Scott, Grand Rapids (280) 23:10
7 251 Seth Bjorlie, Grand Rapids (311) 23:59
8 265 Chris Poppema, Kentwood (333) 24:30
9 276 Nate Adevai, Grand Rapids (348) 24:54
10 277 Michael Carson, Hudsonville (350) 25:00
11 294 John Bjorlie, Grand Rapids (373) 25:36
12 295 Matt Punches, Rockford (374) 25:40
13 315 Danny Adevai, Grand Rapids (415) 27:07
14 318 Jeff Oesch, Wyoming (427) 27:49
15 319 Nate Donahue, Grand Rapids (428) 27:50
16 329 Adam Bowers, Grand Rapids (445) 28:33
17 338 Brandon Palazzolo, Wyoming (471) 29:49
18 343 Andy Palazzolo, Wyoming (482) 31:15
19 347 Aaron VanDuinen, Grand Rapids (492) 32:24
20 348 Kevin Brown, Grand Rapids (493) 32:27
21 355 Ben Bjorlie, Grand Rapids (510) 34:44
22 357 Daniel Catzere, Grand Rapids (517) 36:50

Women's 12 & Under 8 Finished

1 34 Jennifer Rich, Holland (207) 21:43
2 56 Elise Nyland, Middleville (298) 23:39
3 87 Carrie Debslgi, Conklin (390) 26:07
4 103 Emily Hautamaki, Grand Rapids (419) 27:21
5 104 Kara Marsman, Holland (420) 27:21
6 132 Caitlin Hoseth, Sparta (468) 29:40
7 164 Jody Vanduien, Grand Rapids (524) 38:30
8 167 Liz Fazio, Holland (527) 39:09

Men's 13 to 15 42 Finished

1 43 Gerald Brown II, Grand Rapids (43) 16:37
2 64 Tommy Clifford, Grand Rapids (68) 17:48
3 71 John McCulley, Kentwood (79) 18:13
4 74 Andrew Holt, Wyoming (82) 18:19
5 75 Nick Liversedge, Ada (83) 18:20
6 97 Craig Sherwood, Ionia (111) 19:32
7 115 Tim Keur, Hudsonville (133) 19:52
8 118 Jacob Theule, Middleville (136) 19:56
9 124 Tony Mason, Wyoming (144) 20:08
10 125 BJ Meyers, Rockford (145) 20:08
11 146 Kevin Duff, Spring Lake (171) 20:35
12 153 John Carrier, Grand Rapids (180) 21:00
13 156 James Bjorlie, Grand Rapids (183) 21:04
14 159 Dan Donahue, Grand Rapids (186) 21:11
15 160 Branden Theule, Middleville (187) 21:13
16 161 Greg Kalsbeek, Grand Rapids (188) 21:16
17 166 Matthew Koop, Grand Rapids (194) 21:25
18 169 Chad Lamar, Rockford (201) 21:35
19 171 Bobby Brouwer, Ada (203) 21:38
20 179 Tom VanderWaal, Grand Rapids (215) 22:00
21 182 Curtis Barrentine, Grand Rapids (218) 22:07
22 183 Tony Senagore, Grand Rapids (219) 22:07
23 187 Matt Thull, Wyoming (223) 22:14
24 192 David DeHaan, Grand Rapids (228) 22:17
25 193 Steve Tinholt, Galesburg (229) 22:18
26 216 Klye VanderLugt, Wyoming (264) 22:48
27 218 Aaron Snippe, Allendale (269) 22:57
28 222 Thaddaeus Gommesen, Wyoming (274) 23:05
29 231 Dan Fiske, Kentwood (285) 23:15
30 232 Joe Remington, Grand Rapids (286) 23:15
31 235 Ryan Mauchmar, Wayland (289) 23:20
32 261 Erik LaPointe, Rockford (326) 24:23
33 274 Adam Olszewski, Grand Rapids (344) 24:48
34 275 Jon Kirkwood, Dorr (345) 24:48
35 285 Andrew VanStee, Grand Rapids (361) 25:23
36 287 Peter Bjorlie, Grand Rapids (363) 25:25
37 299 Joel Koole, Grand Rapids (380) 25:50
38 301 Jeff Rabine, Wyoming (384) 25:56
39 306 Mike Donahue, Grand Rapids (401) 26:37
40 309 Mark Plaisier, Byron Center (406) 26:42
41 331 Eric Punches, Rockford (448) 28:44
42 332 Dan Oesch, Wyoming (450) 28:49

Women's 13 to 15 20 Finished

1 29 Jessica Kellogg, Delton (195) 21:28
2 33 Miriam Speyer, Grand Rapids (204) 21:39
3 36 Jennifer Millis, Kentwood (209) 21:51
4 50 Anna Holt, Wyoming (266) 22:51
5 52 Katie Roersma, Comstock Park (270) 22:58
6 53 Jill Haagsma, Grand Rapids (281) 23:10
7 54 Megan Mulder, Haslett (283) 23:14
8 57 Alyse Cleaver, Sand lake (303) 23:48
9 59 Heather Trusock, Comstock park (308) 23:54
10 61 Katie TerHorst, Byron Center (313) 24:01
11 67 Amy Eggleston, Wyoming (330) 24:26
12 69 Anna Levanduski, Wyoming (337) 24:40
13 102 Larae Baker, Kalamazoo (418) 27:20
14 106 Jennifer Sattler, Frankfort (422) 27:27
15 110 Briana Loney, Kentwood (430) 27:58
16 117 Abby LaVoie, Middleville (446) 28:43
17 128 Sara Fiske, Kentwood (464) 29:25
18 135 Lindsay Millis, Kentwood (473) 29:55
19 155 Emily Eichinger, Holland (509) 34:42
20 168 Lynette Klosowski, Wyoming (528) 40:08

Men's 16 to 18 33 Finished

1 23 Scott Nagelkerke, Zeeland (23) 15:57
2 29 Jeffrey Mulder, Haslett (29) 16:07
3 40 Michael Richardson, Grand Rapids (40) 16:35
4 42 Michael Nagelkerke, Zeeland (42) 16:36
5 45 Michael Cooper, Cedar springs (45) 16:41
6 52 Ryan Hesselink, Freeport (52) 17:01
7 54 David Haagsma, Grand Rapids (57) 17:14
8 55 Rayhan Ismail, Kentwood (58) 17:15
9 56 John Thull, Wyoming (59) 17:16
10 57 Eric Essick, Grand Rapids (60) 17:18
11 62 Travis Clement, Byron Center (66) 17:38
12 65 Kevin Yokom, Kentwood (70) 17:54
13 67 Aaron McCormick, Grandville (74) 18:04
14 78 Ryan McCallum, Sparta (87) 18:27
15 84 Ryan Klingeman, Hudsonville (93) 18:42
16 85 Justin Gretzinger, Grand Rapids (94) 18:42
17 91 David Koop, Grand Rapids (102) 19:09
18 92 Mark Carson Jr, Hudsonville (103) 19:12
19 93 Jonathan W Boyd, Grand Rapids (106) 19:18
20 94 David Manza, Grand Rapids (107) 19:21
21 109 Joe Van Harn, Allendale (126) 19:46
22 112 Michael Rosema, Grandville (130) 19:50
23 114 Eric VanTongeren, Grand Rapids (132) 19:50
24 128 Matthew Gommesen, Wyoming (148) 20:12
25 144 Chris Klosowski, Wyoming (169) 20:34
26 150 Mark Deneau, Jenison (176) 20:48
27 164 Jason Stauffer, Wyoming (192) 21:21
28 168 Angelo Padilla, Wyoming (199) 21:34
29 194 BJ Gommesen, Wyoming (230) 22:18
30 204 Chris Roelofs, Haverford (243) 22:29
31 247 Ryan Lubbinge, Grandville (305) 23:50
32 290 Kenny Pablo, Wyoming (366) 25:26
33 342 Brandon Dodds, Kentwood (480) 30:43

Women's 16 to 18 14 Finished

1 19 Valerie Kunde, Caledonia (138) 20:01
2 20 Lindsay Carrier, Grand Rapids (140) 20:01
3 21 Tami Lauritzen, Wyoming (154) 20:20
4 24 Andrea Rosema, Grandville (162) 20:27
5 28 Sarah Tinholt, Galesburg (189) 21:19
6 31 Jill Westhouse, Dorr (198) 21:32
7 37 Sarah Velderman, Zeeland (233) 22:20
8 45 Lisa Ponstine, Grandville (258) 22:42
9 48 Jenny Stevenson, Wyoming (263) 22:47
10 75 Michelle Worthington, Grandville (358) 25:17
11 95 Ruth Bjorlie, Grand Rapids (400) 26:35
12 140 Jane Brunett, Belmont (484) 31:28
13 146 Annie Muller, Grand Rapids (495) 33:05
14 147 Sara Benting, Grand Rapids (496) 33:05

Men's 19 to 24 42 Finished

1 1 Clint Verran, Ypsilanti (1) 14:40
2 3 Russ Gerbers, Wyoming (3) 14:48
3 5 Nathan Dorn, E. lansing (5) 14:52
4 8 Mike Wisniewski, Temperance (8) 15:06
5 11 Kent Frens, Grand Rapids (11) 15:14
6 12 Joel Klooster, Grand Rapids (12) 15:15
7 13 Geoff VanDragt, Ada (13) 15:16
8 14 Matt Ames, Ypslianti (14) 15:18
9 17 Paul Petersen, Grand Rapids (17) 15:23
10 18 Jonathan Aukeman, Hudsonville (18) 15:27
11 20 Robert Hyde, Grand Rapids (20) 15:33
12 22 Jackson Fox, Grand Rapids (22) 15:41
13 24 Luke Dragstra, Grand Rapids (24) 15:58
14 27 Scott Westhouse, Dorr (27) 16:03
15 28 David VanderMeer, Wyoming (28) 16:05
16 37 Dan Hoekstra, Kalamazoo (37) 16:32
17 46 Scott Clearwater, Grand Rapids (46) 16:42
18 48 Jamie Phelps, Grand Rapids (48) 16:48
19 49 Jerry Cullum, Muskegon (49) 16:58
20 51 Nate Clason, Byron Center (51) 16:59
21 59 Kevin VerBeek, Lansing (62) 17:24
22 63 Ben Foreman, Holland (67) 17:45
23 69 Jack Phillips, Conklin (76) 18:10
24 72 Nathan Clason, Hudsonville (80) 18:18
25 79 Daniel Triezenberg, Grand Rapids (88) 18:28
26 103 Tim Pols, Hudsonville (118) 19:39
27 119 Brad Chassee, Wyoming (137) 20:00
28 121 Derek Sonksen, Kentwood (141) 20:03
29 139 Randy Commeret, Grand Rapids (163) 20:27
30 141 Nick Muller, Grand Rapids (165) 20:31
31 180 Doug Muenzer, Allegan (216) 22:04
32 181 Jason Cooper, Grandville (217) 22:05
33 188 John Parrell, Byron center (224) 22:15
34 191 Brett Avery, Kentwood (227) 22:17
35 227 Steve Michmerhuizen, Grand Rapids (279)
23:10
36 237 Patrick Remington, Grand Rapids (291) 23:23
37 242 Scott DeYoung, Byron Center (296) 23:28
38 245 Todd VanTongeren, Grand Rapids (301) 23:45
39 262 Sten Anderson, Chicago (327) 24:25
40 282 David Bearon, Jamestown (356) 25:15
41 284 Brian DeMaagd, Wyoming (359) 25:17
42 336 Sean Farrow, Wyoming (460) 29:20

Women's 19 to 24 36 Finished

1 1 Betsy Haverkamp, Kentwood (53) 17:02
2 4 Janet Boldrey, Lansing (63) 17:26
3 5 Katie Clifford, Grand Rapids (69) 17:51
4 11 Lisa Timmer, Ann Arbor (100) 18:59
5 12 Kristie DeYoung, Kentwood (104) 19:13
6 15 Rashel Bayes, Sparta (114) 19:34
7 16 Becky Lucas, Kalamazoo (121) 19:41
8 22 April DeKorte, Grand Rapids (156) 20:22
9 26 Elizabeth Kuipers, Grand Rapids (175) 20:45
10 27 Sarah Gritter, Wauwatosa (178) 20:51
11 40 Erin Rogers, Fruitport (245) 22:31
12 41 Gina Febus, Grand Rapids (250) 22:34
13 44 Kim Griffen, Byron Center (254) 22:37
14 47 Larissa Kemp, Libertyville (262) 22:46
15 49 Kathy Greenfield, Grand Rapids (265) 22:49
16 55 Suan Greenfield, Willowbrook (297) 23:31
17 64 Lindsay Mulder, Wyoming (323) 24:19
18 66 Deb Hendriksma, Chicago (329) 24:26
19 72 Tiffany Young, Grand Rapids (347) 24:54
20 82 Jaime Ryktarsyk, Hudsonville (381) 25:51
21 83 Beth Pikaart, Zeeland (383) 25:56
22 84 Dawn VanAppel, Wyoming (386) 26:00
23 86 Lanette Lugo, Grand Rapids (389) 26:05
24 90 Heidi Ellens, Grand Rapids (394) 26:25
25 91 Sacha TerLaan, Hudsonville (395) 26:25
26 96 Jennifer Creswell, Grand Rapids (403) 26:39
27 108 Andrea Olszewski, Grand Rapids (425) 27:43
28 113 Libby Gingrich, Hudsonville (435) 28:09
29 116 Jill Rosema, Grandville (441) 28:30
30 118 Stephanie Zych, Holland (449) 28:44
31 119 Kathy VanderWerf, Grand Rapids (451) 28:59
32 130 Maria Morren, Grandville (466) 29:30
33 144 Laura Oppenheimer, Wyoming (488) 32:06
34 151 Tanya Driesenga, Hudsonville (502) 33:56
35 156 Jacqueline Remington, Grand Rapids (511)
34:50
36 162 Tracie Renes, Holland (521) 38:09

Men's 25 to 29 26 Finished

1 4 Bob Masters, Toledo (4) 14:51
2 9 Scott Alan Collins, Rochester (9) 15:07
3 10 Anthony Errico, Battle Creek (10) 15:09
4 73 Ken Greenfield, Arlington Hghts (81) 18:18
5 87 Derek VanMeurs, Grandville (97) 18:51
6 88 Jeffrey Pierce, Grand Rapids (98) 18:54
7 95 Paul Sisovsky, Grand Rapids (109) 19:24
8 96 Tony Brownell, Wyoming (110) 19:24
9 101 Paul Owen, Wyoming (116) 19:36
10 102 Michael Vanderlugt, Wyoming (117) 19:39
11 108 Michael Israels, Kentwood (125) 19:44
12 148 David VanSlooten, Grand Rapids (173) 20:38
13 174 Kraig Honderd, Wyoming (210) 21:52
14 177 Kevin Henslkjen, Wyoming (213) 21:55
15 199 Jeff Febus, Grand Rapids (238) 22:25
16 212 Charles Jones, Grandville (256) 22:41
17 217 Robert Karel, Byron center (268) 22:56
18 249 David Valk, Grand Rapids (307) 23:53
19 252 Chris Andrews, Portage (312) 24:00
20 253 Tim Prater, Wyoming (314) 24:02
21 259 Scot DeYoung, Grandville (321) 24:11
22 273 Scott Giese, Wyoming (343) 24:47
23 293 Bill Elvey, Grand Rapids (369) 25:33
24 322 Scott Hawkins, Kentwood (433) 28:07
25 326 Ron Panozzo, Muskegon (442) 28:31
26 346 Benjamin Hondorp, Wyoming (491) 32:16

Women's 25 to 29 16 Finished

1 7 Seana Larson, Jackson (73) 18:01
2 10 Patricia Bagley, Livonia (95) 18:46
3 30 Carrie Goodrich, Whitehall (196) 21:29
4 62 Rebecca DeYoung, Grandville (320) 24:11
5 65 Shannan Casey, Kentwood (324) 24:22
6 71 Yvonne Shamley, Sterling hts (346) 24:51
7 77 Staci Andrews, Portage (370) 25:34
8 80 Melissa Livingston, Grand Rapids (375) 25:41
9 89 Toni Jo Mekkes, Wyoming (393) 26:23
10 92 Deanna Fridley, Middleville (396) 26:26
11 99 Susan Gasper, Grand Rapids (411) 26:58
12 111 Christina Rosloniec, Grand Rapids (432)
28:04
13 112 Amy Hawkins, Kentwood (434) 28:08
14 129 Jamie Appelman, Grandville (465) 29:28
15 153 Jennifer Ely, Grand Rapids (507) 34:33
16 170 Sharyn Valk, Grand Rapids (530) 41:30

Men's 30 to 34 38 Finished

1 2 Paul Aufdemberge, Redford (2) 14:45
2 6 Patrick Leaccioni, Ann arbor (6) 14:53
3 7 Rich Stark, Ann arbor (7) 14:58
4 15 Don Johns, Lambertville (15) 15:21
5 16 Kirk Scharich, Melbourne (16) 15:22
6 32 Guy Murray, Farmington hill (32) 16:13
7 35 Fred Bunn, Grand Rapids (35) 16:28
8 38 Jon Manion, Kentwood (38) 16:33
9 47 Chris Napolillo, Rockford (47) 16:43
10 50 Ken DeGraaf, Hudsonville (50) 16:58
11 58 Everardo Hernandez, Wyoming (61) 17:19
12 60 Joe Chickester, Trufant (64) 17:29
13 68 Bob Jazwinski, Grand Rapids (75) 18:08
14 70 Jeff Kavalunas, Big rapids (77) 18:11
15 83 Matt Paganelli, Grand Rapids (92) 18:38
16 86 Steve Willemstein, Jenison (96) 18:47
17 132 Michael Martin, Walker (152) 20:17
18 145 Jerry Magle, Wyoming (170) 20:34
19 176 Timothy Christensen, Wyoming (212) 21:54
20 184 Jeffrey Brazier, Grand Rapids (220) 22:11
21 186 Jerry Brownell, Grand Rapids (222) 22:13
22 197 David Michnal, Grand Rapids (235) 22:23
23 200 Ken Giese, Wyoming (239) 22:25
24 201 Paul Celebuski, Wyoming (240) 22:26
25 202 Steven Gleason, Belmont (241) 22:27
26 207 Kris Douponle, Grand Rapids (247) 22:33
27 219 Lars Poleski, Kentwood (271) 22:59
28 248 Tyler Richmond, Sparta (306) 23:52
29 256 Ross Timmerman, Jenison (317) 24:05
30 257 Kirk Sangsland, Grand Rapids (318) 24:07
31 270 Kendall Hewitt, Grand Rapids (339) 24:44
32 279 Rob Steele, Lowell (352) 25:05
33 308 Tyler Korfhage, Grand Rapids (405) 26:40
34 317 Randy LeClaire, Wyoming (423) 27:28
35 324 Todd Adams, Coopersville (438) 28:15
36 325 David Ely, Grand Rapids (440) 28:20
37 328 Clyde Dale, Grand Rapids (444) 28:33
38 341 Hamdi Rammal, Grand Rapids (479) 30:38

Women's 30 to 34 15 Finished

1 3 Jenny Goodpaster, Holland (55) 17:12
2 35 Amy Hartert, Grand Rapids (208) 21:46
3 39 Kim Hankins, Wyoming (236) 22:24
4 46 Kym Matthews, Jenison (261) 22:46
5 60 Jessica Underwood, Wyoming (310) 23:59
6 63 Kelly McDonald, Grand Rapids (322) 24:17
7 68 Mindy Oetman, Byron Center (332) 24:27
8 70 Gail Riddering, Grandville (342) 24:47
9 74 Susan Timmerman, Jenison (353) 25:05
10 100 Wanda Vitale, Wyoming (413) 27:02
11 101 Pilar Blitchok, Walker (417) 27:18
12 143 Lisa Lubbers, Grandville (487) 32:04
13 148 Kim Swiger, Kentwood (498) 33:19
14 161 Cindi LaMar, Wyoming (520) 37:57
15 166 Sally Anderson, Comstock Park (526) 39:00

Men's 35 to 39 40 Finished

1 25 Russell DeRoos, Wyoming (25) 16:01
2 26 Ron Zywicki, Traverse (26) 16:02
3 34 Brian Diemer, Grand Rapids (34) 16:28
4 61 Paul Pitsch, Wyoming (65) 17:33
5 89 Rob Steffens, Sparta (99) 18:57
6 90 Thomas Dickerson, Grand Rapids (101) 19:02
7 110 Paul Witkowski, Wacker (127) 19:47
8 117 Rick "O" Houtstra, Grand Rapids (135) 19:52
9 127 David Harris, Greenville (147) 20:10
10 129 Paul Barber, Aurora (149) 20:13
11 130 Tony LaCount, Wyoming (150) 20:16
12 136 David Vermeulen, Montague (158) 20:24
13 140 Shane Ward, Lakeview (164) 20:30
14 143 Todd Foster, Wyoming (168) 20:34
15 149 Jim Bog, Grand Rapids (174) 20:39
16 151 Rod Mauchmar, Wayland (177) 20:49
17 155 Jim Potter, Caledonia (182) 21:03
18 162 Tom Wilkerson, Grand Rapids (190) 21:20
19 173 Joe Haen, Kentwood (206) 21:43
20 175 Paul Rumisek, Kentwood (211) 21:52
21 198 Rick Rolf, Grand Rapids (237) 22:24
22 209 Mark Horjus, Grandville (249) 22:34
23 213 Ken Downer, Grand Rapids (257) 22:41
24 223 Thomas Vonkutzleben, Grand Rapids (275)
23:05
25 224 Martin Klosowski, Wyoming (276) 23:07
26 239 Daniel Albrecht, Belmont (293) 23:25
27 240 Greg Weichhand, Grand Rapids (294) 23:25
28 243 Don Scott, Conklin (299) 23:41
29 250 Gerry Erb, Kentwood (309) 23:58
30 263 Brian Hoeksema, Grand Rapids (328) 24:26
31 268 Charlie Schwartz, Wyoming (336) 24:40
32 280 Rob Nelson, Kentwood (354) 25:12
33 289 Jeff Geerling, Wyoming (365) 25:26
34 298 Bruce Walters, Zeeland (379) 25:48
35 302 Mark Fiske, Kentwood (385) 25:58
36 304 Dale Momber, Grand Rapids (391) 26:13
37 307 Mark Creswell, Grand Rapids (402) 26:37
38 320 Kevin McCarthy, Kentwood (429) 27:54
39 330 Rick Breukink, Wyoming (447) 28:43
40 339 Mark Lindsey, Grand Rapids (474) 29:56

Women's 35 to 39 14 Finished

1 2 Laurel Park, Ann arbor (54) 17:07
2 9 Valerie Hendrickson, Grandville (85) 18:21
3 18 Tamara Benjamin, Middleville (128) 19:47
4 51 Roxanne Potter, Middleville (267) 22:55
5 78 Bobbi Moore, Grand Rapids (371) 25:35
6 85 Dara Westhouse, Jenison (387) 26:00
7 114 Ellen VanStee, Grand Rapids (437) 28:12
8 123 Cindy Jensen-Coon, Kentwood (455) 29:09
9 127 Laurie Knott, Grand Rapids (463) 29:23
10 134 Beth Kieling, Wyoming (472) 29:55
11 136 Denise Bergers, N Muskegon (475) 29:57
12 142 Karol Wareck, Alto (486) 31:52
13 145 Katie Zimmerman, Kentwood (490) 32:11
14 150 Priscilla Davis, Rockford (500) 33:39

Men's 40 to 44 50 Finished

1 21 Alan VanMeter, Southfield (21) 15:36
2 30 Glen Miller, Sylvania (30) 16:09
3 31 Larry Baker, Kalamazoo (31) 16:10
4 33 Mark Olson, Spring arbor (33) 16:15
5 39 Jeff Zylstra, Grandville (39) 16:35
6 44 Ken Stebbins, Midland (44) 16:37
7 53 Louis Hoekstra, Kalamazoo (56) 17:13
8 66 Scott Miller, Kentwood (71) 17:55
9 76 Tim VanDusen, Kentwood (84) 18:20
10 77 Regulo Leon, Grand Rapids (86) 18:22
11 98 Mark Clawson, Jenison (112) 19:32
12 99 Robert Peabody, Muskegon (113) 19:33
13 104 Robert Schuitema, Grandville (119) 19:39
14 111 Dale Nieuwkoop, Grand Rapids (129) 19:48
15 120 William McInnis, Grandville (139) 20:01
16 122 Gord Herrema, Grand Rapids (142) 20:05
17 131 Denny Scully, Grand haven (151) 20:16
18 133 Terry Levanduski, Wyoming (153) 20:20
19 137 Ron Koole, Grand Rapids (160) 20:26
20 147 Mark Harmsen, Rockford (172) 20:35
21 167 Lyle Roelofs, Haverford (197) 21:31
22 185 Mark Carson Sr, Hudsonville (221) 22:12
23 189 Don Westhouse, Dorr (225) 22:16
24 196 Thomas Wareck, Alto (232) 22:20
25 220 Bill Cleaver, Sand lake (272) 23:01
26 225 Steven Nugent, Ada (277) 23:09
27 229 Dave Haagsma, Grand Rapids (282) 23:13
28 230 John Snippe, Allendale (284) 23:14
29 234 Michael Gravelyn, Grand Rapids (288) 23:16
30 236 James Kikkert, Grandville (290) 23:22
31 244 Ken Cook, Wyoming (300) 23:44
32 246 Rusty Coon, Kentwood (302) 23:45
33 254 Jan TerKuile, Wyoming (315) 24:03
34 272 Thomas Dryer, Hudsonville (341) 24:45
35 281 David Vail, Comstock park (355) 25:14
36 286 Dave Mulder, Haslett (362) 25:24
37 296 Mike Klingeman, Hudsonville (376) 25:44
38 297 Michael Gommesen, Wyoming (378) 25:46
39 300 Jack Hall, Hudsonville (382) 25:52
40 303 Rick Szczepanski, Grand Rapids (388) 26:03
41 305 Dan Smigiel, Dorr (397) 26:28
42 310 Denny Potter, Middleville (407) 26:44
43 312 Ric Zamarripa, Georgetown Twp (409) 26:49
44 316 Jeff VanStrien, Middleville (416) 27:16
45 340 Tom DeYoung, Kentwood (477) 30:13
46 344 Dan McConnell, Kentwood (483) 31:20
47 349 Tim Donahuge, Grand Rapids (494) 32:49
48 351 Scott Farrow, Caledonia (501) 33:49
49 352 John Lubbinge, Grandville (503) 34:02
50 354 Tom Zych, Holland (506) 34:29

Women's 40 to 44 22 Finished

1 6 Cindy Keeler, Lake worth (72) 17:58
2 8 Robin Sarris-Hallop, Ann Arbor (78) 18:11
3 13 Laurel Cihak, N Muskegon (105) 19:16
4 14 Nancy Fazio, Holland (108) 19:22
5 17 Sheila Carpenter, Manistee (124) 19:43
6 23 Tamara Steil, Grandville (159) 20:24
7 25 Ellen Dykstra Wilcox, Caledonia (166) 20:32
8 32 Nancy Liversedge, Ada (200) 21:35
9 38 Sue Brewer, Wayland (234) 22:23
10 42 Nancy McCarrick, Grandville (251) 22:35
11 73 Barbara Duff, Spring lake (349) 24:55
12 76 Denise Pell, Hudsonville (360) 25:23
13 81 Sandra Grzeskowiak, Wyoming (377) 25:44
14 93 Judy Smigiel, Dorr (398) 26:28
15 94 Nina Brown, Dorr (399) 26:33
16 105 Stephanie Millis, Kentwood (421) 27:22
17 121 Ellen Smith, Holland (453) 29:01
18 124 Pamela Laskovy, Grandville (456) 29:13
19 131 Lorraine McCrory, Kentwood (467) 29:33
20 137 Cindy Crain, Grand Rapids (476) 30:10
21 157 Penny Sheehan, Belding (512) 34:50
22 158 Sharon Jenkins, Hudsonville (513) 35:32

Men's 45 to 49 27 Finished

1 19 Allen Choma, Westerville (19) 15:32
2 36 Scott Liversedge, Ada (36) 16:32
3 80 Frank Schwartz, Kentwood (89) 18:31
4 81 Dave Minier, Wyoming (90) 18:31
5 100 Jerry Spencer, Grand Rapids (115) 19:36
6 106 Larry Plaisier, Byron Center (122) 19:42
7 126 Fred Thias, Wyoming (146) 20:08
8 134 Tom Tinholt, Galesburg (155) 20:21
9 135 John Olszewski, Grand Rapids (157) 20:23
10 154 Gerard Cyranowski, Grand Rapids (181) 21:01
11 158 William Chassee, Wyoming (185) 21:06
12 170 John M Boyd, Grand Rapids (202) 21:38
13 190 Tom Brunner, Manistee (226) 22:16
14 203 Michael Billiet, Grand Rapids (242) 22:29
15 214 Mark Groh, Grand Rapids (259) 22:43
16 233 Gene TerHorst, Byron Center (287) 23:16
17 241 Ken Lusk, Grand Rapids (295) 23:28
18 258 Allan Meyers, Rockford (319) 24:09
19 260 Larry Wells, Grand Rapids (325) 24:23
20 264 Paul Ketchum, Wyoming (331) 24:27
21 269 Robert Rosema, Grandville (338) 24:43
22 311 Kenneth Oesch, Wyoming (408) 26:45
23 323 Ray Mulder, Wyoming (436) 28:10
24 327 Ron Panozzo SR, Muskegon (443) 28:31
25 333 Rick VanTongeren, Grand Rapids (457) 29:15
26 334 Gary Skidmore, Wyoming (458) 29:19
27 356 Terry Potapa, Grand Rapids (516) 36:08

Women's 45 to 49 10 Finished

1 43 Chris VanTongeren, Grand Rapids (253) 22:36
2 79 Sharon Maiques, Wyoming (372) 25:35
3 97 Pat Senagore, Grand Rapids (404) 26:39
4 120 Chris Grego, Holland (452) 29:00
5 122 Karin DeHaan, Grand Rapids (454) 29:07
6 126 Diane Geese, Holland (462) 29:21
7 138 Linda Peck, Wyoming (478) 30:14
8 139 Louise Hautamaki, Grand Rapids (481) 30:45
9 141 Pam Hutchison, Belmont (485) 31:28
10 169 Jeanne Benedict, Grand Rapids (529) 40:58

Men's 50 to 54 18 Finished

1 41 Peter Hallop, Ann Arbor (41) 16:36
2 82 Michael Janeshak, Grand Rapids (91) 18:33
3 105 Thomas Wilcox, Fennville (120) 19:41
4 107 James Dyke, Hudsonville (123) 19:43
5 113 Loren Redder, Zeeland (131) 19:50
6 116 James Patch, Grand Rapids (134) 19:52
7 123 Tim Rose, Rockford (143) 20:07
8 163 Robert Koops, Grand Rapids (191) 21:20
9 165 Perry Moore, Grand Rapids (193) 21:22
10 208 John McIntyre, Grand Rapids (248) 22:34
11 210 Ronald VandenToorn, Caledonia (252) 22:36
12 238 Allen Koop, Grand Rapids (292) 23:24
13 271 Douglas Sutherland, Holland (340) 24:44
14 283 Larry Sonksen, Kentwood (357) 25:16
15 291 John Miller, Grand Rapids (367) 25:31
16 292 Matt Vokes, Grand Rapids (368) 25:33
17 335 David Hulst, Walker (459) 29:19
18 337 Dave Marfia, Sparta (469) 29:42

Women's 50 to 54 8 Finished

1 98 Noriko Kampfschulte, Grand Rapids (410)
26:53
2 107 Judi Madden, Grand Rapids (424) 27:35
3 109 Pat Baldwin, Kentwood (426) 27:45
4 125 Betty Ann Pratt, Comstock Park (461) 29:21
5 133 Judith Henson, Zeeland (470) 29:46
6 152 Jeanne Cowles, Grand Rapids (505) 34:06
7 154 Marcia VanderMeulen, Byron Center (508)
34:40
8 160 Cathy DeLeeuw, Hudsonville (515) 35:56

Men's 55 to 59 7 Finished

1 152 Joachim Schmidt, Grand Rapids (179) 21:00
2 178 Garry Vander Ploeg, Hudsonville (214) 21:56
3 221 Gordon Carpenter, Comstock Park (273) 23:02
4 226 John Jones, Grand Rapids (278) 23:09
5 321 Robert Grove, Fruitport (431) 28:00
6 345 Dick Schultz, Lowell (489) 32:08
7 350 Ralph Kooistra, Hudsonville (497) 33:09

Women's 55 to 59 3 Finished

1 115 Freddi Angus, Wyoming (439) 28:16
2 149 Carol Leigh, Wyoming (499) 33:23
3 173 Ruth Kroeze, Muskegon (533) 42:17

Men's 60 to 64 5 Finished

1 211 Harold Plaisier, Jenison (255) 22:39
2 255 Doug Stauffer, Wyoming (316) 24:04
3 266 Jack Kroeze, Muskegon (334) 24:33
4 267 Gene Ferencsik, Fruitport (335) 24:39
5 360 David VanZytveld, Grand Rapids (523) 38:19

Women's 60 to 64 2 Finished

1 58 Liz Lancaster, Hastings (304) 23:49
2 165 Donna Potter, Kentwood (525) 38:34

Men's 65 to 69 3 Finished

1 278 James Starkweather, Grandville (351) 25:03
2 314 Lewis Salisbury, Sparta (414) 27:06
3 353 Chuck Rasmussen, Grand Rapids (504) 34:04

Men's 70 & Over 6 Finished

1 172 Jerry Johncock, Grand Rapids (205) 21:42
2 288 Wallace Ypma, Jenison (364) 25:26
3 313 Kenneth Towne, Fremont (412) 27:00
4 358 Elmer Postma, Grand Rapids (518) 36:58
5 359 Melvin Quick, Grand Rapids (519) 37:48
6 361 Max Bird, Cedar Springs (535) 44:26

Women's 70 & Over 1 Finished

1 171 Mary Jean Chaffee, Kentwood (531) 41:52

Men's Walkers 1 Finished

1 157 Lynne Hunter, Grand Rapids (184) 21:05

Women's Walkers 17 Finished

1 88 Tina Seech, Grand Rapids (392) 26:22
2 159 Kathleen Kikkert, Grandville (514) 35:50
3 163 Kay Klosowski, Wyoming (522) 38:12
4 172 Joanne Stobbe, Wyoming (532) 41:56
5 174 Audrey VanStrien, Middleville (534) 43:08
6 175 Pat Grove, Fruitport (536) 45:31
7 176 Lori Perkins, Grand Rapids (537) 46:41
8 177 Stephanie Willemstein, Jenison (538) 48:32
9 178 Becky Adams, Hudsonville (539) 48:35
10 179 Natalie Green, Jenison (540) 48:58
11 180 Christine Timmer, Allendale (541) 48:58
12 181 Raeann Pilarski, Rockford (542) 48:59
13 182 Kelly Morency, Wyoming (543) 48:59
14 183 Teena Gallagher, Wyoming (544) 48:59
15 184 Patricia Sutton, Rockford (545) 49:10
16 185 Pam Grinwis, Jenison (546) 49:11
17 186 Leigh Gates, Grand Rapids (547) 50:15

Men's Exception 1 Finished

1 195 Unknown Runner, Grand Rapids (231) 22:19