AAU XC State Championships

back to results

Nov. 15, 2008

AAU XC State Championships
Oxford, Mi
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Unknown Partic. 327 327 1 M 0- 0 13:29.0
2 Evan Scheiern Cedar MI 339 1 M 0-99 14:35.0
3 Kyle McIntyre Midland MI 338 2 M 0-99 14:39.3
4 Logan Shamblin Washington MI 335 3 M 0-99 15:26.1
5 Jacob Krueger Midland MI 337 4 M 0-99 18:07.0
6 Peter Bagans New Haven MI 334 5 M 0-99 18:30.0



3K
Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Jessica Wilson Detroit MI 379 1 F 0-99 14:18.0
2 Hannah Friedrichs Midland MI 380 2 F 0-99 14:20.3
3 Josephine Cates Oxford MI 378 3 F 0-99 16:50.5
4 Tahj McKinney 279 4 F 0-99 18:11.5
5 Unknown Partic. 334 334 1 M 0- 0




AAU boys Intermediate 5k
Overall Finish List
November 15, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.

5K
Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Paul Lewis Albion MI 273 1 M 0-99 13:30.1
2 Nathan Ziolko Lake Orion MI 401 2 M 0-99 13:40.1
3 Jordan Henning Kalamazoo 499 3 M 0-99 13:54.0
4 Brad Pienta Troy MI 405 4 M 0-99 14:01.6
5 Joe Chmielewski Utica MI 391 5 M 0-99 14:04.6
6 Kevin Egedy Ann Arbor MI 382 6 M 0-99 14:05.2
7 Kenneth Harris Albion MI 400 7 M 0-99 14:05.3
8 Justin Waraniak Fenton MI 398 8 M 0-99 14:08.1
9 Luke Hickman Midland MI 390 9 M 0-99 14:08.4
10 Kyle Smith Utica MI 395 10 M 0-99 14:08.5
11 Mitchell Reid 281 11 M 0-99 14:10.1
12 Bastien Gourinchas Ann Arbor MI 388 12 M 0-99 14:12.0
13 Andrew Cusmano MacOmb MI 392 13 M 0-99 14:12.0
14 Daniel Finn Armada MI 393 14 M 0-99 14:19.0
15 Akshay Jetli Ann Arbor MI 383 15 M 0-99 14:21.2
16 Matt Gilbert Fenton MI 399 16 M 0-99 14:37.6
17 Andrew Dancer Traverse City MI 406 17 M 0-99 14:39.0
18 Evan Stemmer Ann Arbor MI 387 18 M 0-99 14:59.3
19 Jalen Weaver Albion MI 403 19 M 0-99 15:37.1
20 Mike McGinnis Utica MI 394 20 M 0-99 15:38.2
21 Andrew Smith Ann Arbor MI 386 21 M 0-99 15:53.6
22 Jayvion Irving Detroit MI 396 22 M 0-99 15:56.3
23 Terrence Webb-Anderson Oxford MI 389 23 M 0-99 16:13.2
24 Michael Savage Ann Arbor MI 385 24 M 0-99 16:13.4
25 Wolfgang Horon Emmett MI 404 25 M 0-99 17:19.3
26 Sean Dunne Ann Arbor MI 402 26 M 0-99 18:24.1




AAU boys Intermediate 5k
Final Team Results
November 15, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.

Class - Boys
Team - Macomb X-MenFinish Position - 1
Team Score (places): 21 Team Score (times): 1:12:22.3 Ave Time: 14:28.4
Bib No Name O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 391 Joe Chmielewski 1 1 14:04.6 14:04.6 0:00.0
2 395 Kyle Smith 3 4 14:08.5 28:13.1 0:03.9
3 392 Andrew Cusmano 4 8 14:12.0 42:25.1 0:07.4
4 393 Daniel Finn 5 13 14:19.0 56:44.1 0:14.4
5 394 Mike McGinnis 8 21 15:38.2 1:12:22.3 1:33.6

Team - Ann Arbor Rough RidersFinish Position - 2
Team Score (places): 34 Team Score (times): 1:15:32.7 Ave Time: 15:06.5
Bib No Name O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 382 Kevin Egedy 2 2 14:05.2 14:05.2 0:00.0
2 383 Akshay Jetli 6 8 14:21.2 28:26.4 0:16.0
3 387 Evan Stemmer 7 15 14:59.3 43:25.7 0:54.1
4 386 Andrew Smith 9 24 15:53.6 59:19.3 1:48.4
5 385 Michael Savage 10 34 16:13.4 1:15:32.7 2:08.2

Team - Ann Arbor TCFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 388 Bastien Gourinchas Less Than 5 14:12.0 14:12.0 0:00.0

Team - NO Blue DragonsFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 389 Terrence Webb-Anderson Less Than 5 16:13.2 16:13.2 0:00.0

Team - Fleet Feet TCFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 390 Luke Hickman Less Than 5 14:08.4 14:08.4 0:00.0

Team - Smoking CleatsFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 396 Jayvion Irving Less Than 5 15:56.3 15:56.3 0:00.0



5K
Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Allison White Midland MI 411 1 F 0-99 15:27.5
2 Annie-Norah Beveridge Ann Arbor MI 415 2 F 0-99 15:39.3
3 Danielle Kanclerz Ann Arbor MI 408 3 F 0-99 16:43.4
4 Erin Edwards Linden MI 409 4 F 0-99 17:40.1
5 Alexis Geider Ann Arbor MI 407 5 F 0-99 18:09.1
6 Alexia Lee Ann Arbor MI 496 6 F 0-99 18:21.0
7 Michaela Palmer Ann Arbor MI 416 7 F 0-99 18:57.4
8 Tre Washington Albion MI 414 8 F 0-99 19:31.4
9 Megan Spencer Albion MI 274 9 F 0-99 20:57.1
10 Caroline Moore Albion MI 412 10 F 0-99 23:18.4



Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Keefer Edwards Glen Arbor MI 322 1 M 0-99 12:15.5
2 Riley Horn Reading MI 325 2 M 0-99 12:28.4
3 Andrew Lorant Oakland MI 326 3 M 0-99 12:30.3
4 Kurtis Depree Midland MI 330 4 M 0-99 12:39.0
5 Eric Autio Rochester MI 320 5 M 0-99 12:56.6
6 John Govern 494 6 M 0-99 13:04.2
7 Unknown Partic. 336 336 1 M 0- 0 13:07.3
8 Jeremiah Grant Marshall MI 324 7 M 0-99 14:01.0
9 Nikolaas Vermeulen Ann Arbor MI 328 8 M 0-99 14:02.4
10 Bjames Bagans New Haven MI 321 9 M 0-99 14:47.1
11 Reiss Skrocki 497 10 M 0-99 15:15.2
12 Charlie Velis Glen Arbor MI 333 11 M 0-99 15:45.1
13 Denzel Tinsley Detroit MI 329 12 M 0-99 15:51.0
14 Ben Kunz 498 13 M 0-99 16:12.1
15 Dmitry Markey Midland MI 331 14 M 0-99 16:16.2
16 Joe Jacklin Glen Arbor MI 332 15 M 0-99 16:18.5




AAU Midget girls 3K
Overall Finish List
November 15, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.

3K
Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Kelsie Schwartz Saint Clair Shores MI 375 1 F 0-99 1:12:39.3
2 Haleigh Cummings Ann Arbor MI 366 2 F 0-99 1:13:02.0
3 Nicole Kowalchick Rochester MI 363 3 F 0-99 1:13:02.0
4 Hannah Cummings Ann Arbor MI 367 4 F 0-99 1:13:20.1
5 Dillon McClintock Ann Arbor MI 495 5 F 0-99 1:13:31.2
6 Marina Geider Ann Arbor MI 368 6 F 0-99 1:13:53.5
7 Chantal Lister Grand Rapids MI 377 7 F 0-99 1:14:01.2
8 Casey Stribbell Lake Orion MI 365 8 F 0-99 1:14:11.4
9 Amy Smith Midland MI 374 9 F 0-99 1:14:13.4
10 Peighton Childress Detroit MI 370 10 F 0-99 1:14:47.0
11 Brianna Johnson Detroit MI 371 11 F 0-99 1:14:57.3
12 Emma Krueger Midland MI 373 12 F 0-99 1:16:09.1
13 Daja Hatcher Pontiac MI 369 13 F 0-99 1:16:10.2
14 Sarah Ashley Albion MI 361 14 F 0-99 1:17:27.5
15 Kori Pool-Jenkins Detroit MI 372 15 F 0-99 1:18:14.0




AAU Primary 2k
Overall Finish List
November 15, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.

Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Emma Cummings Ann Arbor MI 422 1 F 0-99 9:00.2
2 Vincent Vermuelen Ann Arbor MI 420 1 M 0-99 9:23.0
3 Connor Shamblin Washington MI 419 2 M 0-99 10:28.1
4 Kennedy Pool-Jenkins Detroit MI 423 2 F 0-99 10:42.3
5 Eryn Lewis Albion MI 424 3 F 0-99 10:55.4
6 Chandler Ault Midland MI 421 3 M 0-99 11:11.1
7 John Jj Bagans New Haven MI 418 4 M 0-99 12:37.6




AAU boys 5K Young
Overall Finish List
November 15, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.

Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Stephen Walker Midland MI 296 1 M 0-99 12:48.4
2 Sean Bone Lake Orion MI 268 2 M 0-99 13:00.5
3 Michael Atchoo Troy MI 267 3 M 0-99 13:14.0
4 Antonio Schafer Grand Rapids MI 276 4 M 0-99 13:32.2
5 Mike Walther Eastpointe MI 295 5 M 0-99 13:33.0
6 Matthew Vanderroest Ann Arbor MI 287 6 M 0-99 13:37.6
7 Kyle Stacks Concord MI 277 7 M 0-99 13:46.5
8 Evan Dancer Traverse City MI 271 8 M 0-99 13:48.3
9 Deion Pruitt Ann Arbor MI 286 9 M 0-99 13:51.3
10 Andreas Koerner Washington MI 291 10 M 0-99 13:52.0
11 Caleb Kline Ann Arbor MI 282 11 M 0-99 13:55.1
12 Matt Vanegmond Grosse Pointe MI 294 12 M 0-99 14:00.4
13 John Chase Grosse Pointe MI 290 13 M 0-99 14:14.0
14 Joseph Burelle Sterling Heights MI 289 14 M 0-99 14:24.0
15 Kyle Roeber Utica MI 293 15 M 0-99 14:27.0
16 Matthew Wallace Fenton MI 278 16 M 0-99 14:34.2
17 Benjamin Lougheed Ann Arbor MI 284 17 M 0-99 14:46.3
18 Michael Elsas Troy MI 272 18 M 0-99 15:02.0
19 Christopher Lassaline Ann Arbor MI 283 19 M 0-99 15:19.2
20 David Hiskens Ann Arbor MI 288 20 M 0-99 15:49.2
21 Patrick Dewalt Albion MI 280 21 M 0-99 16:00.5
22 Ethan Eastman Breckenridge MI 269 22 M 0-99 16:35.4




AAU boys 5K Young
Final Team Results
November 15, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.

Class - Boys
Team - Macomb X-MenFinish Position - 1
Team Score (places): 26 Team Score (times): 1:10:03.4 Ave Time: 14:00.6
Bib No Name O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 295 Mike Walther 1 1 13:33.0 13:33.0 0:00.0
2 291 Andreas Koerner 4 5 13:52.0 27:25.0 0:19.0
3 294 Matt Vanegmond 6 11 14:00.4 41:25.4 0:27.4
4 290 John Chase 7 18 14:14.0 55:39.4 0:41.0
5 289 Joseph Burelle 8 26 14:24.0 1:10:03.4 0:51.0
6 293 Kyle Roeber 9 35 14:27.0 1:24:30.4 0:54.0

Team - Ann Arbor Rough RidersFinish Position - 2
Team Score (places): 31 Team Score (times): 1:11:29.5 Ave Time: 14:17.9
Bib No Name O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 287 Matthew Vanderroest 2 2 13:37.6 13:37.6 0:00.0
2 286 Deion Pruitt 3 5 13:51.3 27:28.9 0:13.7
3 282 Caleb Kline 5 10 13:55.1 41:24.0 0:17.5
4 284 Benjamin Lougheed 10 20 14:46.3 56:10.3 1:08.7
5 283 Christopher Lassaline 11 31 15:19.2 1:11:29.5 1:41.6
6 288 David Hiskens 12 43 15:49.2 1:27:18.7 2:11.6

Team - Fleet Feet TCFinish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Bib No Name O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 269 Ethan Eastman Less Than 5 16:35.4 16:35.4 0:00.0




AAU Girls Young 5K
Overall Finish List
November 15, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.

Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Amelia Bannister Concord MI 340 1 F 0-99 17:25.2
2 Sabrina Bolvari 270 2 F 0-99 17:36.0
3 Carlee Roeber Utica MI 347 3 F 0-99 18:13.3
4 Suzanne Grant Marshall MI 342 4 F 0-99 20:35.6
5 Linda Lanoue Albion MI 343 5 F 0-99 21:23.1




AAU Boys Youth 4K
Overall Finish List
November 15, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.

Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Alex Whitmer Mason MI 308 1 M 0-99 14:31.3
2 Bryan Peoples Albion MI 306 2 M 0-99 14:48.3
3 Alexey Vermeulen Ann Arbor MI 311 3 M 0-99 15:02.2
4 Ethan Trombley 275 4 M 0-99 15:02.3
5 Jacob Bowman Marlette MI 314 5 M 0-99 15:28.4
6 Adam Fuerst Reese MI 315 6 M 0-99 15:49.0
7 Andy Bowman Marlette MI 313 7 M 0-99 15:52.3
8 Nicholas Sehy Franklin MI 307 8 M 0-99 16:03.1
9 Matthew Titus Marlette MI 316 9 M 0-99 16:14.2
10 Andrew Barber Ann Arbor MI 493 10 M 0-99 16:24.6
11 John Dolan Bloomfield Hills MI 318 11 M 0-99 16:27.4
12 Anthony Kowalchick Rochester MI 317 12 M 0-99 16:28.5
13 Allen Jackson Albion MI 300 13 M 0-99 16:33.4
14 Joe Wendorf Ann Arbor MI 312 14 M 0-99 16:38.5
15 Nicholas Lorant Oakland MI 303 15 M 0-99 16:49.1
16 John Kaminski Rochester MI 302 16 M 0-99 16:52.3
17 Alec Mieras Zeeland MI 304 17 M 0-99 16:57.0
18 Kurt Kalis Lake Ann MI 319 18 M 0-99 17:09.4
19 Michael Hauke Ann Arbor MI 310 19 M 0-99 17:46.4
20 Harry Barrmorris Ann Arbor MI 309 20 M 0-99 18:39.5
21 Caleb Hess Henderson MI 299 21 M 0-99 19:00.0
22 Tj Clarke Albion MI 298 22 M 0-99 20:47.0
23 Unknown Partic. 357 357 1 M 0- 0 21:47.5




AAU girls Youth 4K
Overall Finish List
November 15, 2008
Results By Race Management Systems, Inc.

Place Name City Bib No Age Age Group Place Time
1 Autumn Sehy Franklin MI 353 1 F 0-99 13:24.2
2 Mara Bottomley Ann Arbor MI 355 2 F 0-99 13:42.2
3 Alyssa Cummings Ann Arbor MI 356 3 F 0-99 13:50.4
4 Hollie Dowd Cedar MI 358 4 F 0-99 14:24.3
5 Alexandria Bilicke Kalamazoo MI 348 5 F 0-99 14:25.1
6 Emma Velis Cedar MI 359 6 F 0-99 14:27.1
7 Kaylie Milne Grand Blanc MI 360 7 F 0-99 14:38.0
8 Kate Frandsen Albion MI 349 8 F 0-99 15:56.2