NJCAA Division I XC National Championship

back to results

Nov. 8, 2008

NJCAA Division I XC National Championship
Spartanburg Methodist College
Spartanburg, S.C.


JCAA X-COUNTRY NATIONAL CHAMPIONSHIP-MEN
8K RACE
NOV. 8,2008
----------------------------------------------------------------------------
MALE TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
1. Paradise Valley 15 16 19 21 26 (34) (39) = 97
Eric Harasyn, Tailhar Hasson, George Alex, Aaron Sherf, Jeremy Sudbury,
Denis Patrick, Marcos Bailon

2. South Plains 9 13 23 31 33 (57) (65) = 109
Tallam Kipruto, Fred Samoei, Mitchell Driver, Javier Perez, Anthony
Pequeno, Derek Brest, Robert Castanon

3. Garden City CC 20 22 24 30 51 (105)(109) = 147
Ter Diu, Mohamed Noor, Gabriel Proctor, Cameron Rieth, Zach Faith,
Josh Dean, Ryan Hazen

4. Rend Lake 1 11 37 49 59 (75)(107) = 157
Stephen Sambu, Dey Tuach, Bailey Bunyan, James Grantham, Scott Speare,
James Noonan, Clay Locke

4. Cowley County CC 4 18 38 42 55 (67)(155) = 157
Jonathan Cherono, John Purvis, Dustin Mettler, Justin Cacaro, Nate
Newland, Isbek Salinas, Rolando Vasquez

6. Iowa Central CC 3 12 14 69 74 (78)(111) = 172
Stephen Dak, Titus Kiplimo, Joshua Sawe, Wol Nymun, Eddie Niyonizigiye,
Abdesalam Ali, Terence Lee

7. Butler County CC 5 6 66 72 73 (136)(167) = 222
Joel Rop, Wesley Ruttoh, Anselmo Borunda, Kipp Schuler, Eddie Banda,
Deon Russell, Cody McMillen

8. Central Arizona 2 25 54 64 80 (143) = 225
Jordan Chipangama, Sharles Simon, Abraham Busienei, Tyler Ross, Marcus
Whitt, Michael Whitt

9. El Paso CC 7 32 40 71 81 (108) = 231
Robert Menjo, Jesus Garcia, Luis Aguirre, Raudel Miranda, Andres
Chavez, Richard Gay

10. Lansing CC 29 41 44 50 77 (89)(116) = 241
Adam Smith, Addisalem Habtewold, Ian McDowell, David Weeks, Andrew
Mark, Ryan Rebain, Justus Koech

11. Johnson County CC 60 63 70 86 94 (101)(160) = 373
Jason Rose, Adrian Marquez, Philip Hickman, Daniel Barlow, Josh Lacer,
James Carter, Brian Beachum

12. Pima CC 27 28 82 126 139 (145)(147) = 402
Damion Crawford, Ernie Cruz, Matt Lundstrom, Wilburt Barton, Arturo
Vega Flores, Kyle Bush, Peter Madrigal

13. North Iowa Area CC 53 58 92 96 119 (137)(170) = 418
Casey Robertson, Raleigh Morgan, Brandon Leibold, Sam Meyer, Torey
Stallsmith, Zach McDill, Devan Strowder

14. Southwestern CC 8 47 100 127 142 (144)(162) = 424
Walter Bolingo, Peter Rotich, Jacob Bennett, Ethan Warrior, Kyle
Selsor, Nick Newbury, Nick Koeppe

15. Chattahoochee Tech 10 17 122 124 157 (185)(216) = 430
Meshack Koyiaki, Nicolas Kering, Said Ahmed, Joshua Farris, Roberto
Rojas, Jose Perez, Jonathan Edwards

16. Oakland CC 48 56 93 115 125 (183)(193) = 437
Tony Sanfilippo, Kyle Smith, Chas Irmen, Mihkey Maves, Kyle Lawton,
Curtis Washington, Will Cantrell

17. Hagerstown CC 46 79 103 114 118 (129)(134) = 460
Corey Centifonti, Justin Cole, Dustin Adams, Mike Podlesnik, Wade
Miller, Ryan Shifler, Jeremiah Wilt

18. Iowa Western CC 35 88 113 121 128 (174)(176) = 485
Nathan Carr, Diego Lucar, Nicholus Reynolds, Colin Randolph, David
Trubnikov, Caleb Carter, David Townsel

19. Spartanburg Methodist 52 99 104 110 140 (141)(164) = 505
Shane Kyzer, Wes Scott, Josh Brooks, Michael Rounds, D.J. Mattison,
Robbie Lejeune, Tavus Thompson

20. Illinois Central College 76 84 98 123 132 (156)(166) = 513
Billy Miller, Frederick Kiprono, Shane Leiby, Michael Donini, Robert
Deatherage, Kyle Lueken, Cory Shoopman

21. Waubonsee CC 83 95 97 133 163 (190)(199) = 571
Yonathan Parra, Jared Klein, Levi Seif, Valadez Daniel, Luis Valadez,
Julian Ramirez, Kevin Huml

22. Gillette 36 87 102 180 194 (205) = 599
Kipkorir Mutai, Walter Ngeno, Nic Penning, Chase Beattie, Sam Molder,
Justin Megoloff

23. Vincennes 45 85 151 168 172 (178)(200) = 621
Tyler Kent, Matt Mitchell, Sean Dietrich, Ben Gessner, Kevin Selby,
Quentin Goodin, Michael Roark

24. Truett-McConnell 68 91 152 154 171 (203)(211) = 636
Johnny Jimenez, Jeremiah Boozer, Jacob Vantonder, Christopher
Patterson, Matthew Groover, Brett Rosser, Brian Bagwell

25. Colby CC 43 117 153 175 177 (195)(201) = 665
Albert Mong'ony, Darren Sporing, Lendon Hartshorn, Ryan Baalmann,
Roberto Romero, Anthony Whiteman, Harley Beck

26. Coffeyville CC 112 131 138 150 158 (186)(206) = 689
Robert Gault, John Korir, Prince Nwokorie, Martin Hojda, Darnell
Pittman, Seth Freeman, David Tindall Jr.

27. Lincoln College 120 130 149 159 184 (191) = 742
Evan Ehrhardt, Stephan Huber, Greg Staley, Matt Albert, Shawn Vandolah,
Michael Nix

28. Mesa CC 62 135 173 187 188 (192)(202) = 745
Bruce Logan, Cj Griner, Joshua Burton, Logan Burlew, Matthew
Swift-Kramer, Justin Casillas, Wyatt Parrish

29. GateWay CC 90 148 165 169 182 = 754
Alex Aranda, Nathan Seyler, Kellen Bennett, Chad Singer, Paul Morales

30. Scottsdale CC 61 161 198 209 212 (219) = 841
Carlos Lopez, Juan Martinez, Francisco Castorena, Christian Vega,
Jaron Charley, George Sosa

31. Moraine Valley CC 106 181 197 204 207 (213) = 895
Kyle Abrahamsen, Pablo Herrejon, Tyler Blaha-Gruszka, Bruce Lockett,
David Kierys, Felipe Flores

32. Indian Hills CC 179 189 196 208 210 (217) = 982
Tim Archer, Ryan Noe, Tony Beal, Carson McIntosh, Jake Schreur,
Enrique Ramirez

33. Denmark Tech 146 214 215 218 220 (221) = 1013
Timothy Washington, Isiah Dix, Desmond Anderson, Emory Evans, Kendrick
Barr, Kenneth Toland

Notes: *1st Team All-Americans; ^2nd Team All-Americans; +Honorable Mention All-Americans

NJCAA X-COUNTRY NATIONAL CHAMPIONSHIP-MEN
8K RACE
NOV. 8,2008
Place TmPl No. Name School Time Pace
===== ==== ===== =================== =============== ======= =====
1 1 462 Stephen Sambu* Rend Lake 23:54 4:49
2 2 52 Jordan Chipangama* Central Arizona 24:05 4:51
3 3 259 Stephen Dak* Iowa Central CC 24:11 4:52
4 74 Julius Bor* Cloud County CC 24:27 4:55
5 4 114 Jonathan Cherono* Cowley County C 24:34 4:57
6 5 34 Joel Rop^ Butler County C 24:35 4:57
7 6 36 Wesley Ruttoh^ Butler County C 24:40 4:58
8 7 157 Robert Menjo^ El Paso CC 24:41 4:58
9 8 503 Walter Bolingo^ Southwestern CC 24:44 4:59
10 9 496 Tallam Kipruto^ South Plains 24:46 4:59
11 10 66 Meshack Koyiaki+ Chattahoochee T 24:47 4:59
12 11 464 Dey Tuach+ Rend Lake 24:48 5:00
13 12 260 Titus Kiplimo+ Iowa Central CC 24:54 5:01
14 13 499 Fred Samoei+ South Plains 24:56 5:01
15 14 266 Joshua Sawe+ Iowa Central CC 25:15 5:05
16 15 418 Eric Harasyn Paradise Valley 25:20 5:06
17 16 419 Tailhar Hasson Paradise Valley 25:22 5:07
18 131 Mathew Kotut Danville Area C 25:23 5:07
19 17 65 Nicolas Kering Chattahoochee T 25:28 5:08
20 18 117 John Purvis Cowley County C 25:31 5:08
21 19 413 George Alex Paradise Valley 25:32 5:09
22 20 180 Ter Diu Garden City CC 25:38 5:10
23 21 422 Aaron Sherf Paradise Valley 25:39 5:10
24 22 183 Mohamed Noor Garden City CC 25:42 5:11
25 23 495 Mitchell Driver South Plains 25:45 5:11
26 24 184 Gabriel Proctor Garden City CC 25:48 5:12
27 25 56 Sharles Simon Central Arizona 25:52 5:13
28 26 423 Jeremy Sudbury Paradise Valley 25:53 5:13
29 27 441 Damion Crawford Pima CC 25:57 5:14
30 28 442 Ernie Cruz Pima CC 26:00 5:14
31 552 Richard Kogo Western Texas C 26:06 5:15
32 29 323 Adam Smith Lansing CC 26:06 5:15
33 30 185 Cameron Rieth Garden City CC 26:08 5:16
34 31 498 Javier Perez South Plains 26:11 5:16
35 32 155 Jesus Garcia El Paso CC 26:11 5:16
36 33 497 Anthony Pequeno South Plains 26:11 5:16
37 34 421 Denis Patrick Paradise Valley 26:12 5:17
38 35 283 Nathan Carr Iowa Western CC 26:15 5:17
39 36 206 Kipkorir Mutai Gillette 26:18 5:18
40 37 457 Bailey Bunyan Rend Lake 26:18 5:18
41 38 115 Dustin Mettler Cowley County C 26:20 5:18
42 39 414 Marcos Bailon Paradise Valley 26:22 5:19
43 40 153 Luis Aguirre El Paso CC 26:23 5:19
44 41 318 Addisalem Habtewold Lansing CC 26:24 5:19
45 42 113 Justin Cacaro Cowley County C 26:36 5:22
46 43 103 Albert Mong'ony Colby CC 26:37 5:22
47 44 321 Ian McDowell Lansing CC 26:41 5:22
48 45 532 Tyler Kent Vincennes 26:42 5:23
49 46 211 Corey Centifonti Hagerstown CC 26:42 5:23
50 47 506 Peter Rotich Southwestern CC 26:46 5:23
51 48 402 Tony Sanfilippo Oakland CC 26:46 5:24
52 49 458 James Grantham Rend Lake 26:47 5:24
53 50 324 David Weeks Lansing CC 26:48 5:24
54 51 181 Zach Faith Garden City CC 26:50 5:24
55 52 516 Shane Kyzer Spartanburg Met 26:51 5:24
56 53 386 Casey Robertson North Iowa Area 26:54 5:25
57 370 David Deng Mott CC 26:54 5:25
58 54 51 Abraham Busienei Central Arizona 26:55 5:25
59 55 116 Nate Newland Cowley County C 26:57 5:26
60 56 403 Kyle Smith Oakland CC 26:58 5:26
61 57 493 Derek Brest South Plains 27:01 5:26
62 58 385 Raleigh Morgan North Iowa Area 27:01 5:27
63 59 463 Scott Speare Rend Lake 27:03 5:27
64 60 308 Jason Rose Johnson County 27:04 5:27
65 61 486 Carlos Lopez Scottsdale CC 27:05 5:27
66 62 354 Bruce Logan Mesa CC 27:06 5:27
67 63 307 Adrian Marquez Johnson County 27:08 5:28

68 64 55 Tyler Ross Central Arizona 27:10 5:28
69 65 494 Robert Castanon South Plains 27:12 5:29
70 66 30 Anselmo Borunda Butler County C 27:12 5:29
71 67 118 Isbek Salinas Cowley County C 27:12 5:29
72 68 525 Johnny Jimenez Truett-McConnel 27:12 5:29

73 69 265 Wol Nymun Iowa Central CC 27:14 5:29
74 70 304 Philip Hickman Johnson County 27:14 5:29

75 71 158 Raudel Miranda El Paso CC 27:15 5:29
76 72 37 Kipp Schuler Butler County C 27:15 5:29
77 73 29 Eddie Banda Butler County C 27:17 5:30
78 74 264 Eddie Niyonizigiye Iowa Central CC 27:18 5:30


79 75 461 James Noonan Rend Lake 27:20 5:30
80 76 234 Billy Miller Illinois Centra 27:22 5:31
81 77 320 Andrew Mark Lansing CC 27:22 5:31
82 78 258 Abdesalam Ali Iowa Central CC 27:25 5:31
83 79 212 Justin Cole Hagerstown CC 27:26 5:31
84 80 57 Marcus Whitt Central Arizona 27:26 5:31
85 81 154 Andres Chavez El Paso CC 27:26 5:31
86 130 David Guinn Danville Area C 27:26 5:32
87 82 444 Matt Lundstrom Pima CC 27:26 5:32
88 83 545 Yonathan Parra Waubonsee CC 27:30 5:32
89 84 230 Frederick Kiprono Illinois Centra 27:31 5:33
90 85 533 Matt Mitchell Vincennes 27:32 5:33
91 86 301 Daniel Barlow Johnson County 27:33 5:33

92 87 207 Walter Ngeno Gillette 27:33 5:33
93 88 285 Diego Lucar Iowa Western CC 27:33 5:33
94 89 322 Ryan Rebain Lansing CC 27:34 5:33
95 90 195 Alex Aranda GateWay CC 27:34 5:33
96 91 523 Jeremiah Boozer Truett-McConnel 27:35 5:33
97 92 382 Brandon Leibold North Iowa Area 27:36 5:33

98 129 Zach Bowling Danville Area C 27:37 5:34
99 93 398 Chas Irmen Oakland CC 27:38 5:34
100 94 306 Josh Lacer Johnson County 27:38 5:34
101 95 544 Jared Klein Waubonsee CC 27:40 5:34
102 96 384 Sam Meyer North Iowa Area 27:42 5:35
103 97 547 Levi Seif Waubonsee CC 27:42 5:35
104 98 231 Shane Leiby Illinois Centra 27:43 5:35
105 551 Andrew Gordon Western Texas C 27:44 5:35
106 99 520 Wes Scott Spartanburg Met 27:45 5:35
107 100 502 Jacob Bennett Southwestern CC 27:46 5:35
108 101 303 James Carter Johnson County 27:47 5:36
109 102 208 Nic Penning Gillette 27:47 5:36
110 292 Dan Styles Jackson CC 27:48 5:36
111 103 210 Dustin Adams Hagerstown CC 27:48 5:36
112 104 515 Josh Brooks Spartanburg Met 27:48 5:36
113 105 179 Josh Dean Garden City CC 27:51 5:37
114 106 359 Kyle Abrahamsen Moraine Valley 27:52 5:37

115 107 460 Clay Locke Rend Lake 27:53 5:37
116 550 Wesley Fisher Western Texas C 27:54 5:37
117 108 156 Richard Gay El Paso CC 27:56 5:38
118 109 182 Ryan Hazen Garden City CC 27:58 5:38
119 110 519 Michael Rounds Spartanburg Met 27:58 5:38
120 111 261 Terence Lee Iowa Central CC 27:59 5:38
121 112 85 Robert Gault Coffeyville CC 28:00 5:38
122 113 287 Nicholus Reynolds Iowa Western CC 28:01 5:39
123 114 214 Mike Podlesnik Hagerstown CC 28:04 5:39
124 563 Angel Perez Morton College 28:05 5:39
125 115 401 Mihkey Maves Oakland CC 28:06 5:40
126 116 319 Justus Koech Lansing CC 28:07 5:40

127 117 105 Darren Sporing Colby CC 28:07 5:40
128 118 213 Wade Miller Hagerstown CC 28:07 5:40
129 119 388 Torey Stallsmith North Iowa Area 28:08 5:40
130 120 333 Evan Ehrhardt Lincoln College 28:08 5:40
131 121 286 Colin Randolph Iowa Western CC 28:11 5:40
132 122 62 Said Ahmed Chattahoochee T 28:11 5:41
133 123 229 Michael Donini Illinois Centra 28:12 5:41
134 124 64 Joshua Farris Chattahoochee T 28:14 5:41
135 132 Doug Powers Danville Area C 28:14 5:41
136 371 David May Mott CC 28:16 5:42
137 125 400 Kyle Lawton Oakland CC 28:16 5:42
138 126 439 Wilburt Barton Pima CC 28:19 5:42
139 77 Edward Shikuku Cloud County CC 28:23 5:43
140 127 508 Ethan Warrior Southwestern CC 28:23 5:43
141 128 289 David Trubnikov Iowa Western CC 28:24 5:43
142 129 215 Ryan Shifler Hagerstown CC 28:26 5:43
143 130 335 Stephan Huber Lincoln College 28:26 5:44
144 131 87 John Korir Coffeyville CC 28:26 5:44
145 132 228 Robert Deatherage Illinois Centra 28:27 5:44
146 133 542 Valadez Daniel Waubonsee CC 28:28 5:44
147 134 216 Jeremiah Wilt Hagerstown CC 28:28 5:44

148 135 353 Cj Griner Mesa CC 28:29 5:44
149 220 Corey Schmaltz Highland CC 28:32 5:45
150 136 35 Deon Russell Butler County C 28:32 5:45

151 137 383 Zach McDill North Iowa Area 28:33 5:45
152 138 88 Prince Nwokorie Coffeyville CC 28:33 5:45
153 139 446 Arturo Vega Flores Pima CC 28:35 5:45
154 470 Drew Rowe Sauk Valley CC 28:36 5:46
155 140 518 D.J. Mattison Spartanburg Met 28:37 5:46
156 141 517 Robbie Lejeune Spartanburg Met 28:37 5:46
157 142 507 Kyle Selsor Southwestern CC 28:39 5:46
158 143 58 Michael Whitt Central Arizona 28:42 5:47
159 144 505 Nick Newbury Southwestern CC 28:45 5:47
160 145 440 Kyle Bush Pima CC 28:45 5:47
161 146 146 Timothy Washington Denmark Tech 28:46 5:48
162 147 445 Peter Madrigal Pima CC 28:47 5:48
163 148 199 Nathan Seyler GateWay CC 28:48 5:48
164 149 337 Greg Staley Lincoln College 28:49 5:48

165 150 86 Martin Hojda Coffeyville CC 28:50 5:48
166 151 529 Sean Dietrich Vincennes 28:52 5:49

167 152 528 Jacob Vantonder Truett-McConnel 28:52 5:49
168 153 102 Lendon Hartshorn Colby CC 28:55 5:49
169 154 526 Christopher Patters Truett-McConnel 28:56 5:50
170 10 Nick Yoho Allen County CC 28:56 5:50
171 155 119 Rolando Vasquez Cowley County C 28:56 5:50
172 156 232 Kyle Lueken Illinois Centra 28:57 5:50
173 157 68 Roberto Rojas Chattahoochee T 28:57 5:50
174 158 90 Darnell Pittman Coffeyville CC 28:58 5:50
175 159 332 Matt Albert Lincoln College 28:59 5:50
176 160 302 Brian Beachum Johnson County 29:00 5:50
177 161 487 Juan Martinez Scottsdale CC 29:01 5:51
178 162 504 Nick Koeppe Southwestern CC 29:01 5:51

179 163 548 Luis Valadez Waubonsee CC 29:02 5:51
180 164 521 Tavus Thompson Spartanburg Met 29:02 5:51
181 165 196 Kellen Bennett GateWay CC 29:04 5:51
182 166 235 Cory Shoopman Illinois Centra 29:08 5:52
183 167 33 Cody McMillen Butler County C 29:09 5:52
184 405 Alex Agafonov Oakton CC 29:10 5:52
185 168 530 Ben Gessner Vincennes 29:11 5:53
186 169 200 Chad Singer GateWay CC 29:11 5:53
187 170 389 Devan Strowder North Iowa Area 29:12 5:53
188 171 524 Matthew Groover Truett-McConnel 29:14 5:53

189 172 535 Kevin Selby Vincennes 29:16 5:54
190 173 351 Joshua Burton Mesa CC 29:18 5:54
191 174 284 Caleb Carter Iowa Western CC 29:19 5:54
192 175 99 Ryan Baalmann Colby CC 29:21 5:55
193 176 288 David Townsel Iowa Western CC 29:25 5:55
194 177 104 Roberto Romero Colby CC 29:26 5:56
195 178 531 Quentin Goodin Vincennes 29:28 5:56
196 179 241 Tim Archer Indian Hills CC 29:29 5:56
197 180 203 Chase Beattie Gillette 29:31 5:57
198 181 362 Pablo Herrejon Moraine Valley 29:32 5:57
199 182 198 Paul Morales GateWay CC 29:35 5:57
200 183 404 Curtis Washington Oakland CC 29:36 5:58
201 184 338 Shawn Vandolah Lincoln College 29:37 5:58
202 185 67 Jose Perez Chattahoochee T 29:39 5:58
203 75 Jovan McClellan Cloud County CC 29:40 5:58
204 218 Jason Kohlbaker Highland CC 29:41 5:59
205 186 84 Seth Freeman Coffeyville CC 29:42 5:59
206 448 Devin Horner Prairie State C 29:43 5:59
207 187 350 Logan Burlew Mesa CC 29:47 6:00
208 188 356 Matthew Swift-Krame Mesa CC 29:49 6:00
209 189 244 Ryan Noe Indian Hills CC 29:49 6:00
210 190 546 Julian Ramirez Waubonsee CC 29:50 6:00
211 447 Keith Burke Prairie State C 29:57 6:02
212 191 336 Michael Nix Lincoln College 30:02 6:03
213 192 352 Justin Casillas Mesa CC 30:03 6:03
214 217 Andrew Kennedy Highland CC 30:07 6:04
215 469 Chris Ratliff Sauk Valley CC 30:07 6:04
216 193 397 Will Cantrell Oakland CC 30:08 6:04
217 194 205 Sam Molder Gillette 30:09 6:04
218 195 106 Anthony Whiteman Colby CC 30:14 6:05
219 196 242 Tony Beal Indian Hills CC 30:28 6:08
220 197 360 Tyler Blaha-Gruszka Moraine Valley 30:31 6:09
221 9 Travis Guess Allen County CC 30:31 6:09
222 198 484 Francisco Castorena Scottsdale CC 30:36 6:10
223 199 543 Kevin Huml Waubonsee CC 30:39 6:10
224 200 534 Michael Roark Vincennes 30:41 6:11
225 201 101 Harley Beck Colby CC 30:43 6:11
226 76 Ethan Michels Cloud County CC 30:46 6:12
227 202 355 Wyatt Parrish Mesa CC 30:47 6:12
228 219 William Parker Highland CC 30:48 6:12
229 203 527 Brett Rosser Truett-McConnel 30:48 6:12
230 204 364 Bruce Lockett Moraine Valley 30:53 6:13
231 8 Stephen Dodson Allen County CC 30:53 6:13
232 205 204 Justin Megoloff Gillette 31:09 6:16
233 206 91 David Tindall Jr. Coffeyville CC 31:11 6:17
234 207 363 David Kierys Moraine Valley 31:12 6:17
235 208 243 Carson McIntosh Indian Hills CC 31:18 6:18
236 209 489 Christian Vega Scottsdale CC 31:27 6:20
237 276 Bart Zimmer Iowa Lakes CC 31:37 6:22
238 210 246 Jake Schreur Indian Hills CC 31:59 6:27
239 310 Andrew Welch Lackawanna Coll 32:02 6:27
240 211 522 Brian Bagwell Truett-McConnel 32:10 6:29
241 212 485 Jaron Charley Scottsdale CC 32:43 6:35
242 213 361 Felipe Flores Moraine Valley 32:58 6:38
243 214 142 Isiah Dix Denmark Tech 33:05 6:40
244 215 140 Desmond Anderson Denmark Tech 33:05 6:40
245 216 63 Jonathan Edwards Chattahoochee T 33:38 6:46
246 274 Dane Ross Iowa Lakes CC 33:58 6:50
247 275 Mitchel Sparks Iowa Lakes CC 34:24 6:56
248 217 245 Enrique Ramirez Indian Hills CC 34:29 6:57
249 218 143 Emory Evans Denmark Tech 34:48 7:01
250 219 488 George Sosa Scottsdale CC 35:00 7:03
251 273 Brandon Minear Iowa Lakes CC 35:07 7:04
252 220 141 Kendrick Barr Denmark Tech 39:17 7:55
253 221 145 Kenneth Toland Denmark Tech 44:00 8:51



NJCAA NATIONAL CHAMPIONSHIP-WOMEN
5K RACE
NOV. 8, 2008
----------------------------------------------------------------------------
FEMALE TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------

1. Iowa Central CC 2 7 8 14 22 (29)(145) = 53
Agnes Kapsoiyo, Joyce Cheruiyot, Ag Bradford, Kara Keller, Holly
Tjaden, Amanda Vorthmann, Cassie Battenfeld

2. Butler County CC 4 6 20 23 39 (43) (57) = 92
Patrober Murindat, Leah Thompson, Jylian Jaloma, Sydnee Cole,
Jennifer Butler, Crystal Stegman, Holly Poe

3. Rend Lake 3 11 18 46 76 (165) = 154
Sarah Kimaiyo, Lilian Lagat, Bethany Kirkpatrick, Quinnyka Smith, Kali
Bonner, Sarah Nolen

4. El Paso CC 13 16 30 49 55 (66) = 163
Viviana Contreras, Paola Rodriguez, Yennifer Mendez, Flor Luna,
Crystal Chuca, Anabel Montanez

5. Pima CC 17 31 38 42 45 (82) (86) = 173
Aurora Trujillo, Cherise Price, Hannah Morgan, Leandra Treusch,
Denise Barajas, Christian Bujanda, Monica Honyumptewa

6. Johnson County CC 12 15 24 73 87 (96)(103) = 211
Temer Yimer, Francis Gipson, Sarah Stark, Kayla Harris, Haley Snow,
Renaee Dupree, Heather Kochie

7. Paradise Valley 9 28 35 71 78 (81) (92) = 221
Hailey Hanna, Kacee Hildebrandt, Natalie Robinson, Erin Sesemann,
Bobbi Ann Cooley, Megan Young, Charla Christopher

8. Central Arizona 1 25 44 72 84 = 226
Rose Tanui, Naomy Kea, Patricia Barela, Katelyn Williams, Catie Clarke

9. Lansing CC 26 36 50 52 63 (93)(128) = 227
Amanda Langell, Lyndsay Payne, Haley Knoll, Cynthia Ingle, Kristina
Donley, Meg Stall, Hannah Taylor

10. Cowley County CC 21 33 48 79 88 (182) = 269
Cecila Burley, Jessica McLeod, Robin Ray, Janee' Gabbard, Marvia Lewin, Kari Rinehart

11. Illinois Central College 10 27 61 90 107 (133)(148) = 295
Brittany Carius, Alyssa Imig, Carrie Bunting, Bonni Martin, Olivia
Coker, Elizabeth Isbell, Darci Knapp

12. Garden City CC 40 60 77 85 142 (186)(206) = 404
Gipsy Serrano, Heidi Hines, Margo McNutt, Stefannie Erdman, Tiara
Martin, Lindsey Nevola, Andrea Rivera

13. Cuyahoga CC 51 69 94 97 115 (151)(184) = 426
Amanda Buck, Brittany Buck, Crystal Watson, Kadri Uusleer, Charmaine
Jefferson, Sarah Kociuba, Husien Nadia

14. Colby CC 5 37 124 131 136 (160)(191) = 433
Tonya Nero, Scarla Nero, Maria Rodriguez, Kayla Zodrow, Reba Schiesser,
Nicole Clark, Autumn Preston

15. Mesa CC 47 70 74 75 172 = 438
Samantha Meyerhoff, Erin Norris, Taylor Ross, Mary Catherine Ricks,
Brooke Eulate

16. Oakland CC 41 67 101 108 143 (171)(180) = 460
Kelly Noren, Megan Brackins, Ornela Mirashi, Joan Stoian, Amy Hanekow,
Jessica Laflamme, Amber Siri

17. Young Harris College 54 83 105 123 126 (130)(175) = 491
Stacey Keahon, Grier Fricks, Rebecca Westbrooks, Hayley Lane, Stella
Snowden, Carolyn Hoffman, Jordan-Ann Poe

18. North Iowa Area CC 62 89 112 116 120 (137)(159) = 499
Konnie Keifer, Monica Garcia, Hannah Poolman, Magen Krones, Sarah
Humphrey, Emily Mujica, Marielle Svardh

19. GateWay CC 32 109 110 127 132 (144)(177) = 510
Melissa Lyall, Andrea Hill, Lana Cluff, Taylor Webb, Kira Benjamin,
Kara Ipson, Erica Francisco

20. Schoolcraft College 65 80 102 129 149 (187) = 525
Courtney Plummer, Jamie Wick, Stacey Richardson, Britni Strong, Lauren
Ahearn, Allison York

21. Pasco-Hernando CC 64 104 111 114 134 (139)(156) = 527
Kayla Bratcher, Courtney McAuliffe, Kaylea Spurlin, Jessica Peck,
Elise Way, Kimberly Horace, Brittany Colvin

22. Spartanburg Methodist 34 53 146 162 166 (189) = 561
Rosa Young, Jessica Foley, Tori Richards, Lori Bowers, Melissa Dobbins,
Sarah Arms

23. Iowa Western CC 59 95 118 140 158 (164) = 570
Nicole Layson, Gladys Serem, Madison Brummer, Morgan Avery, Stephanie
Porter, Althea Smith

24. Lincoln College 56 91 122 147 163 (168)(188) = 579
Eliza Cropp, Elle Renier, Melanie Sovereen, Maddie McGuire, Mandie
Hurd, Brittany Briney, Dierdra Bell

25. Cloud County CC 19 119 154 161 196 = 649
Danielle Cope, Bethany Kramer, Erica Burgess, Nicole Boucher, Jamie Pruter

26. Longview CC 117 125 138 152 170 = 702
Lauren Voss, Stevie Katzer, Stephanie Smiddy, Megan Collison, Kara Banning

27. Scottsdale CC 98 99 106 203 205 = 711
Nicole Powers, Sabrina Nelson, Marissa Von Gunten, Staci Rimbach,
Lauren Capello

28. Carl Sandburg College 58 135 155 193 195 (198)(202) = 736
Jessica Hanson, Morgan Melvin, Megan Ollman, Sarah Goodlaxson,
Alexandria Diehl, Kelli Collins, Bailey McBurney

29. Allen County CC 100 113 153 183 207 = 756
Brecken Larson, Maresa Cuevas, Kelsey Wilson, Danielle Mingle, Caitlyn Goff

30. Bevill State 68 169 173 178 181 (190)(197) = 769
Chestina Anderson, Brianna Ramsear, Brittney Carter, Sharde Cleveland,
Talisha Lee, Nichole Sides, Lakeitha Wilson

31. Coffeyville CC 121 150 167 174 201 (208) = 813
Jordan Earle, Alicia Whitehurst, Letti Zapata, Brandy Simpson,
Michelle Quinones, Nayshona Jones

32. Gadsden State CC 141 157 176 179 185 (192)(194) = 838
Kaci Blackstone, Tiffany Robinson, Jessi Phillips, Sarah Burke, Kelly
Painter, Leigha Blake, Lauren Holt

33. Denmark Tech 199 200 204 209 210 = 1022
Leticia Sampson, Denna Yarborourgh, Jeannesha Watkins, Latrice White,
Jaquel Gray

Notes: *1st Team All-Americans; ^2nd Team All-Americans; +Honorable Mention All-Americans

NJCAA NATIONAL CHAMPIONSHIP-WOMEN
5K RACE
NOV. 8, 2008
Place TmPl No. Name School Time Pace
===== ==== ===== =================== =============== ======= =====
1 1 49 Rose Tanui* Central Arizona 17:32 5:39
2 2 254 Agnes Kapsoiyo* Iowa Central CC 17:49 5:44
3 3 451 Sarah Kimaiyo* Rend Lake 17:55 5:46
4 4 23 Patrober Murindat* Butler County C 18:06 5:50
5 5 94 Tonya Nero* Colby CC 18:07 5:50
6 6 28 Leah Thompson^ Butler County C 18:09 5:51
7 7 252 Joyce Cheruiyot^ Iowa Central CC 18:12 5:52
8 8 249 Ag Bradford^ Iowa Central CC 18:36 6:00
9 491 Gladys Chumba^ South Plains 18:38 6:00
10 9 408 Hailey Hanna^ Paradise Valley 18:41 6:01
11 10 222 Brittany Carius+ Illinois Centra 18:43 6:02
12 11 453 Lilian Lagat+ Rend Lake 18:47 6:03
13 12 300 Temer Yimer+ Johnson County 18:48 6:03
14 13 148 Viviana Contreras+ El Paso CC 18:57 6:06
15 14 255 Kara Keller+ Iowa Central CC 19:04 6:08
16 15 295 Francis Gipson Johnson County 19:08 6:10
17 16 152 Paola Rodriguez El Paso CC 19:09 6:10
18 17 438 Aurora Trujillo Pima CC 19:10 6:11
19 18 452 Bethany Kirkpatrick Rend Lake 19:12 6:11
20 19 71 Danielle Cope Cloud County CC 19:13 6:11
21 20 22 Jylian Jaloma Butler County C 19:15 6:12
22 21 107 Cecila Burley Cowley County C 19:16 6:12
23 22 256 Holly Tjaden Iowa Central CC 19:18 6:13
24 23 21 Sydnee Cole Butler County C 19:21 6:14
25 24 299 Sarah Stark Johnson County 19:24 6:15
26 202 Ebby Jeptoo Gillette 19:27 6:16
27 25 48 Naomy Kea Central Arizona 19:31 6:17
28 26 314 Amanda Langell Lansing CC 19:35 6:18
29 27 224 Alyssa Imig Illinois Centra 19:36 6:19
30 28 409 Kacee Hildebrandt Paradise Valley 19:37 6:19
31 29 257 Amanda Vorthmann Iowa Central CC 19:37 6:19
32 30 150 Yennifer Mendez El Paso CC 19:39 6:20
33 209 Jordan Atha Hagerstown CC 19:41 6:21
34 31 435 Cherise Price Pima CC 19:42 6:21
35 32 193 Melissa Lyall GateWay CC 19:43 6:21
36 492 Meagan Willingham South Plains 19:43 6:21
37 33 110 Jessica McLeod Cowley County C 19:43 6:21
38 34 514 Rosa Young Spartanburg Met 19:44 6:21
39 35 410 Natalie Robinson Paradise Valley 19:45 6:22
40 36 315 Lyndsay Payne Lansing CC 19:45 6:22
41 37 93 Scarla Nero Colby CC 19:46 6:22
42 38 434 Hannah Morgan Pima CC 19:47 6:22
43 39 20 Jennifer Butler Butler County C 19:47 6:22
44 201 Jessica Barrera Gillette 19:47 6:22
45 40 177 Gipsy Serrano Garden City CC 19:47 6:22
46 41 394 Kelly Noren Oakland CC 19:48 6:23
47 42 437 Leandra Treusch Pima CC 19:49 6:23
48 43 27 Crystal Stegman Butler County C 19:50 6:23
49 44 46 Patricia Barela Central Arizona 19:50 6:23
50 45 431 Denise Barajas Pima CC 19:51 6:24
51 344 Erika Staelgraeve Macomb CC 19:52 6:24
52 46 456 Quinnyka Smith Rend Lake 19:56 6:25
53 47 346 Samantha Meyerhoff Mesa CC 20:01 6:27
54 48 561 Robin Ray Cowley County C 20:01 6:27
55 49 149 Flor Luna El Paso CC 20:02 6:27
56 50 313 Haley Knoll Lansing CC 20:03 6:28
57 51 120 Amanda Buck Cuyahoga CC 20:04 6:28
58 290 Alex Blair Jackson CC 20:08 6:29
59 52 312 Cynthia Ingle Lansing CC 20:10 6:30
60 53 512 Jessica Foley Spartanburg Met 20:11 6:30
61 54 556 Stacey Keahon Young Harris Co 20:15 6:31
62 55 147 Crystal Chuca El Paso CC 20:16 6:32
63 56 327 Eliza Cropp Lincoln College 20:17 6:32
64 57 24 Holly Poe Butler County C 20:18 6:32
65 58 42 Jessica Hanson Carl Sandburg C 20:20 6:33
66 59 279 Nicole Layson Iowa Western CC 20:23 6:34
67 60 172 Heidi Hines Garden City CC 20:24 6:34
68 61 221 Carrie Bunting Illinois Centra 20:24 6:34
69 62 374 Konnie Keifer North Iowa Area 20:27 6:35
70 63 311 Kristina Donley Lansing CC 20:31 6:36
71 64 424 Kayla Bratcher Pasco-Hernando 20:32 6:37
72 549 Keely Adams Western Texas C 20:33 6:37
73 65 472 Courtney Plummer Schoolcraft Col 20:33 6:37
74 562 Jerrica Marquez Morton College 20:33 6:37
75 66 151 Anabel Montanez El Paso CC 20:34 6:38
76 67 390 Megan Brackins Oakland CC 20:36 6:38
77 68 11 Chestina Anderson Bevill State 20:37 6:39
78 69 121 Brittany Buck Cuyahoga CC 20:39 6:39
79 70 347 Erin Norris Mesa CC 20:41 6:40
80 291 Brittany Boucher Jackson CC 20:42 6:40
81 71 411 Erin Sesemann Paradise Valley 20:43 6:40
82 72 50 Katelyn Williams Central Arizona 20:44 6:41
83 73 296 Kayla Harris Johnson County 20:46 6:41
84 128 Alyssa Kraus Danville Area C 20:47 6:42
85 74 349 Taylor Ross Mesa CC 20:48 6:42
86 75 348 Mary Catherine Rick Mesa CC 20:48 6:42
87 127 Abby Albers Danville Area C 20:49 6:42
88 76 449 Kali Bonner Rend Lake 20:50 6:43
89 77 174 Margo McNutt Garden City CC 20:51 6:43
90 78 407 Bobbi Ann Cooley Paradise Valley 20:52 6:43
91 79 108 Janee' Gabbard Cowley County C 20:53 6:44
92 80 475 Jamie Wick Schoolcraft Col 20:53 6:44
93 81 412 Megan Young Paradise Valley 20:54 6:44
94 82 432 Christian Bujanda Pima CC 20:54 6:44
95 83 554 Grier Fricks Young Harris Co 20:56 6:45
96 84 47 Catie Clarke Central Arizona 20:56 6:45
97 85 171 Stefannie Erdman Garden City CC 20:57 6:45
98 500 Tressa Miller Southwestern CC 20:57 6:45
99 86 433 Monica Honyumptewa Pima CC 20:58 6:45
100 87 298 Haley Snow Johnson County 20:58 6:45
101 88 109 Marvia Lewin Cowley County C 21:00 6:46
102 89 372 Monica Garcia North Iowa Area 21:02 6:47
103 90 227 Bonni Martin Illinois Centra 21:03 6:47
104 537 Valerie Cintron Waubonsee CC 21:05 6:48
105 91 330 Elle Renier Lincoln College 21:06 6:48
106 92 406 Charla Christopher Paradise Valley 21:08 6:48
107 541 Rebecca Wheeler Waubonsee CC 21:08 6:48
108 93 316 Meg Stall Lansing CC 21:08 6:49
109 94 126 Crystal Watson Cuyahoga CC 21:10 6:49
110 95 281 Gladys Serem Iowa Western CC 21:13 6:50
111 96 294 Renaee Dupree Johnson County 21:13 6:50
112 97 125 Kadri Uusleer Cuyahoga CC 21:14 6:50
113 98 481 Nicole Powers Scottsdale CC 21:15 6:51
114 99 480 Sabrina Nelson Scottsdale CC 21:15 6:51
115 60 Regina Ogechi Chattahoochee T 21:16 6:51
116 100 5 Brecken Larson Allen County CC 21:17 6:51
117 101 393 Ornela Mirashi Oakland CC 21:18 6:52
118 102 473 Stacey Richardson Schoolcraft Col 21:18 6:52
119 271 Candace Klepper Iowa Lakes CC 21:19 6:52
120 103 297 Heather Kochie Johnson County 21:21 6:53
121 466 Kerstyn Richard Sauk Valley CC 21:24 6:54
122 104 427 Courtney McAuliffe Pasco-Hernando 21:25 6:54
123 105 560 Rebecca Westbrooks Young Harris Co 21:25 6:54
124 106 483 Marissa Von Gunten Scottsdale CC 21:26 6:54
125 107 223 Olivia Coker Illinois Centra 21:26 6:54
126 108 396 Joan Stoian Oakland CC 21:30 6:56
127 109 191 Andrea Hill GateWay CC 21:31 6:56
128 110 189 Lana Cluff GateWay CC 21:32 6:56
129 111 429 Kaylea Spurlin Pasco-Hernando 21:34 6:57
130 112 378 Hannah Poolman North Iowa Area 21:36 6:58
131 113 2 Maresa Cuevas Allen County CC 21:42 6:59
132 114 428 Jessica Peck Pasco-Hernando 21:43 7:00
133 115 122 Charmaine Jefferson Cuyahoga CC 21:45 7:00
134 116 375 Magen Krones North Iowa Area 21:47 7:01
135 357 Lauren Burke Moraine Valley 21:48 7:01
136 117 343 Lauren Voss Longview CC 21:51 7:02
137 118 278 Madison Brummer Iowa Western CC 21:55 7:04
138 119 72 Bethany Kramer Cloud County CC 21:56 7:04
139 120 373 Sarah Humphrey North Iowa Area 22:01 7:06
140 121 78 Jordan Earle Coffeyville CC 22:03 7:06
141 160 Rebecca Lackowski Elgin CC 22:06 7:07
142 122 331 Melanie Sovereen Lincoln College 22:06 7:07
143 123 557 Hayley Lane Young Harris Co 22:11 7:09
144 124 96 Maria Rodriguez Colby CC 22:13 7:10
145 125 341 Stevie Katzer Longview CC 22:14 7:10
146 126 559 Stella Snowden Young Harris Co 22:19 7:11
147 269 Olivia Craig Iowa Lakes CC 22:20 7:12
148 127 194 Taylor Webb GateWay CC 22:21 7:12
149 128 317 Hannah Taylor Lansing CC 22:24 7:13
150 129 474 Britni Strong Schoolcraft Col 22:25 7:13
151 130 555 Carolyn Hoffman Young Harris Co 22:27 7:14
152 131 98 Kayla Zodrow Colby CC 22:29 7:15
153 132 188 Kira Benjamin GateWay CC 22:30 7:15
154 133 225 Elizabeth Isbell Illinois Centra 22:31 7:15
155 134 430 Elise Way Pasco-Hernando 22:32 7:15
156 135 44 Morgan Melvin Carl Sandburg C 22:34 7:16
157 136 97 Reba Schiesser Colby CC 22:35 7:16
158 137 377 Emily Mujica North Iowa Area 22:35 7:17
159 467 Abby Wheeler Sauk Valley CC 22:38 7:17
160 138 342 Stephanie Smiddy Longview CC 22:39 7:18
161 139 426 Kimberly Horace Pasco-Hernando 22:40 7:18
162 358 Monica Gelezauskas Moraine Valley 22:40 7:18
163 140 277 Morgan Avery Iowa Western CC 22:41 7:19
164 141 164 Kaci Blackstone Gadsden State C 22:42 7:19
165 142 173 Tiara Martin Garden City CC 22:44 7:19
166 143 391 Amy Hanekow Oakland CC 22:44 7:19
167 144 192 Kara Ipson GateWay CC 22:47 7:20
168 145 248 Cassie Battenfeld Iowa Central CC 22:47 7:20
169 146 513 Tori Richards Spartanburg Met 22:49 7:21
170 147 329 Maddie McGuire Lincoln College 22:50 7:21
171 148 226 Darci Knapp Illinois Centra 22:52 7:22
172 149 471 Lauren Ahearn Schoolcraft Col 22:53 7:22
173 159 Heather Cebulko Elgin CC 22:54 7:23
174 150 82 Alicia Whitehurst Coffeyville CC 22:55 7:23
175 151 123 Sarah Kociuba Cuyahoga CC 22:58 7:24
176 536 Erin Cinto Waubonsee CC 23:00 7:25
177 152 340 Megan Collison Longview CC 23:01 7:25
178 153 7 Kelsey Wilson Allen County CC 23:01 7:25
179 501 Patrese Montgomery Southwestern CC 23:05 7:26
180 154 70 Erica Burgess Cloud County CC 23:06 7:26
181 309 Maria Malanik Lackawanna Coll 23:08 7:27
182 155 45 Megan Ollman Carl Sandburg C 23:09 7:27
183 156 425 Brittany Colvin Pasco-Hernando 23:12 7:28
184 157 170 Tiffany Robinson Gadsden State C 23:13 7:29
185 158 280 Stephanie Porter Iowa Western CC 23:13 7:29
186 159 379 Marielle Svardh North Iowa Area 23:14 7:29
187 160 92 Nicole Clark Colby CC 23:15 7:29
188 161 69 Nicole Boucher Cloud County CC 23:17 7:30
189 465 Marissa Hacker Sauk Valley CC 23:19 7:30
190 162 510 Lori Bowers Spartanburg Met 23:19 7:31
191 163 328 Mandie Hurd Lincoln College 23:25 7:32
192 164 282 Althea Smith Iowa Western CC 23:33 7:35
193 165 454 Sarah Nolen Rend Lake 23:36 7:36
194 61 Tomno Sylvia Chattahoochee T 23:39 7:37
195 166 511 Melissa Dobbins Spartanburg Met 23:39 7:37
196 167 83 Letti Zapata Coffeyville CC 23:41 7:38
197 168 326 Brittany Briney Lincoln College 23:42 7:38
198 169 16 Brianna Ramsear Bevill State 23:43 7:38
199 170 339 Kara Banning Longview CC 23:45 7:39
200 171 392 Jessica Laflamme Oakland CC 23:48 7:40
201 172 345 Brooke Eulate Mesa CC 23:52 7:41
202 173 12 Brittney Carter Bevill State 23:55 7:42
203 174 81 Brandy Simpson Coffeyville CC 23:59 7:44
204 175 558 Jordan-Ann Poe Young Harris Co 24:03 7:45
205 176 169 Jessi Phillips Gadsden State C 24:16 7:49
206 161 Mandy Matusek Elgin CC 24:17 7:49
207 177 190 Erica Francisco GateWay CC 24:18 7:50
208 178 13 Sharde Cleveland Bevill State 24:21 7:51
209 179 166 Sarah Burke Gadsden State C 24:22 7:51
210 163 Kim Thomka Elgin CC 24:29 7:53
211 180 395 Amber Siri Oakland CC 24:32 7:54
212 181 14 Talisha Lee Bevill State 24:42 7:57
213 182 111 Kari Rinehart Cowley County C 24:45 7:58
214 183 6 Danielle Mingle Allen County CC 24:49 8:00
215 184 124 Husien Nadia Cuyahoga CC 25:02 8:04
216 185 168 Kelly Painter Gadsden State C 25:04 8:04
217 186 175 Lindsey Nevola Garden City CC 25:07 8:05
218 187 476 Allison York Schoolcraft Col 25:18 8:09
219 188 325 Dierdra Bell Lincoln College 25:21 8:10
220 189 509 Sarah Arms Spartanburg Met 25:27 8:12
221 190 17 Nichole Sides Bevill State 25:31 8:13
222 191 95 Autumn Preston Colby CC 25:33 8:14
223 192 165 Leigha Blake Gadsden State C 25:42 8:17
224 193 41 Sarah Goodlaxson Carl Sandburg C 25:46 8:18
225 237 Kaitlin Courtney Indian Hills CC 25:53 8:20
226 194 167 Lauren Holt Gadsden State C 25:57 8:22
227 195 40 Alexandria Diehl Carl Sandburg C 26:01 8:23
228 196 73 Jamie Pruter Cloud County CC 26:04 8:24
229 538 Ashley Clinton Waubonsee CC 26:08 8:25
230 197 18 Lakeitha Wilson Bevill State 26:18 8:28
231 198 39 Kelli Collins Carl Sandburg C 26:21 8:29
232 199 134 Leticia Sampson Denmark Tech 26:27 8:31
233 200 138 Denna Yarborourgh Denmark Tech 26:55 8:40
234 236 Rachel Bronson Indian Hills CC 27:10 8:45
235 201 80 Michelle Quinones Coffeyville CC 27:22 8:49
236 272 Angela Pearson Iowa Lakes CC 27:26 8:50
237 202 43 Bailey McBurney Carl Sandburg C 27:41 8:55
238 203 482 Staci Rimbach Scottsdale CC 28:38 9:13
239 270 Chelsey Gjerde Iowa Lakes CC 28:47 9:16
240 204 136 Jeannesha Watkins Denmark Tech 29:00 9:20
241 205 477 Lauren Capello Scottsdale CC 29:00 9:20
242 206 176 Andrea Rivera Garden City CC 30:16 9:45
243 207 3 Caitlyn Goff Allen County CC 30:40 9:53
244 208 79 Nayshona Jones Coffeyville CC 33:12 10:41
245 209 137 Latrice White Denmark Tech 35:14 11:21
246 210 133 Jaquel Gray Denmark Tech 35:14 11:21