MHSAA LP XC FINALS

back to results

Nov. 1, 2008

MHSAA LP XC FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN


Page 1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
1 219 Stephen Walker Midland Dow 12 I 15:18.6
2 233 Mike Atchoo Troy 11 I 15:22.9
3 192 Michael Murphy Brother Rice 12 I 15:23.2
4 68 Edwin Gay Grosse Pointe South 12 T 15:28.4
5 138 Kenny Laskowski Rochester 12 T 15:29.9
6 7 Matt Vander Roest Ann Arbor Huron 12 T 15:31.1
7 119 Matt Wines Pinckney 12 T 15:31.9
8 10 Nathan Karr Ann Arbor Pioneer 11 T 15:34.8
9 8 Dan Culbertson Ann Arbor Pioneer 12 T 15:35.8
10 85 Sean Bone Lake Orion 11 T 15:37.8
11 91 Ryan Ziolko Lake Orion 12 T 15:38.8
12 86 Jeremiah Hargett Lake Orion 12 T 15:39.6
13 157 Travis Borchard Saginaw Heritage 12 T 15:40.1
14 75 Nate Huff Highland-Milford 11 T 15:43.3
15 52 Omar Kaddurah Grand Blanc 10 T 15:43.3
16 50 Brett Burdick Grand Blanc 12 T 15:43.5
17 18 Jon Hurrell Bay City Western 12 T 15:44.0
18 236 Kyle Roche Walled Lake Central 11 I 15:44.5
19 99 Michael Blaszczyk Novi 11 T 15:45.1
20 12 Nick Kern Ann Arbor Pioneer 11 T 15:46.2
21 155 Arthur Acevedo Saginaw Heritage 12 T 15:47.0
22 179 Ben Miller Warren DeLaSalle 12 T 15:48.2
23 122 Elmar Engholm Plymouth 12 T 15:48.8
24 43 Fasika Aklilu East Kentwood 12 T 15:49.2
25 147 Mike Reimann Rochester Adams 12 T 15:49.2
26 37 Ricardo Galindo Detroit Catholic Central 11 T 15:52.8
27 175 Tommy Valade Temperance Bedford 11 T 15:54.2
28 27 Anthony Sterzick Caledonia 12 T 15:55.3
29 11 Adam Kern Ann Arbor Pioneer 11 T 15:55.3
30 162 Brian Conn Saline 12 T 15:57.1
31 44 Isaac Cox East Kentwood 11 T 15:58.4
32 204 Brockton Feltman Grand Ledge 12 I 15:58.8
33 82 Stephen Rich Holland West Ottawa 10 T 15:59.9
34 203 Joe Duff Grand Haven 10 I 16:01.2
35 239 Alex Katona Waterford Kettering 11 I 16:02.0
36 97 Austin Whitelaw Monroe 10 T 16:02.7
37 14 David Wallington Ann Arbor Pioneer 12 T 16:05.0
38 158 Brandon Cushman Saginaw Heritage 12 T 16:05.2
39 159 Nathaniel Ellsworth Saginaw Heritage 11 T 16:07.5
40 230 Jeremy Dickie Swartz Creek 10 I 16:09.3
41 150 George Goad Rockford 12 T 16:10.0
42 207 Brenden Lagios Holly 12 I 16:10.4
43 117 Tanner Pesonen Pinckney 11 T 16:11.2
44 144 Alex Lindsay Rochester Adams 12 T 16:11.6
45 20 Pablo Ruiz Bay City Western 12 T 16:12.2
46 15 Alex Bladecki Bay City Western 12 T 16:12.3
47 241 James Malony Wyandotte Roosevelt 12 I 16:13.3
48 196 Duncan Spitz Canton 12 I 16:14.4
49 199 Qais Alkirsh Dearborn Fordson 12 I 16:14.7
50 205 Joe Graves Hartland 12 I 16:15.1

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 2
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
51 83 Brian Schreur Holland West Ottawa 12 T 16:15.4
52 5 Deion Pruitt Ann Arbor Huron 12 T 16:15.4
53 223 Frank Griffiths Northville 11 I 16:15.6
54 24 Ben Diefenbach Caledonia 12 T 16:16.2
55 3 Caleb Kline Ann Arbor Huron 12 T 16:16.3
56 94 Nicholas Petro Monroe 12 T 16:17.9
57 96 Drew Sanseverino Monroe 11 T 16:18.0
58 41 Alex Toloff Detroit Catholic Central 12 T 16:19.1
59 227 Matt Devey Salem 12 I 16:20.0
60 198 Adham Aljahmi Dearborn Fordson 12 I 16:20.6
61 40 Viktor Puskorius Detroit Catholic Central 11 T 16:20.6
62 149 Spencer Gerber Rockford 10 T 16:21.0
63 34 Jeff Kuhl Clarkston 12 T 16:21.5
64 206 Kevin Mahar Hartland 12 I 16:21.6
65 21 Evan Toyzan Bay City Western 12 T 16:22.2
66 202 Ryan Hladik Flushing 12 I 16:22.4
67 143 Chris Griffin Rochester Adams 11 T 16:22.4
68 19 Matt Kabacinski Bay City Western 11 T 16:22.7
69 1 Kevin Egedy Ann Arbor Huron 11 T 16:22.7
70 191 Josh Partridge Brighton 11 I 16:23.4
71 240 Scott Albaugh Waterford Mott 10 I 16:24.3
72 237 Samuel Parlette Walled Lake Northern 10 I 16:24.3
73 190 Tommy VanOosten Battle Creek Lakeview 12 I 16:25.5
74 185 Stefan Morell White Lake Lakeland 11 T 16:25.6
75 235 Chad Norton Walled Lake Central 11 I 16:25.6
76 163 Andrew Harper Saline 11 T 16:26.1
77 115 Chris Lotz Pinckney 12 T 16:26.2
78 161 Matt Popielarz Saginaw Heritage 11 T 16:26.3
79 151 Grant Gunneson Rockford 11 T 16:26.7
80 13 Andres Sanz-Guerrero Ann Arbor Pioneer 11 T 16:26.9
81 211 Joe Billian Kalamazo Loy Norrix 11 I 16:27.1
82 22 Kort Alexander Caledonia 11 T 16:27.7
83 200 David Funke Detroit U-D Jesuit 12 I 16:27.7
84 172 Nick Kaiser Temperance Bedford 10 T 16:27.8
85 42 Austin Zebrowski Detroit Catholic Central 10 T 16:28.0
86 209 Clay Woll Howell 11 I 16:28.4
87 152 Nick Shear Rockford 11 T 16:28.6
88 100 Thomas Butler Novi 12 T 16:29.3
89 129 Cody Osterhouse Portage Northern 11 T 16:29.9
90 234 James Yau Troy 11 I 16:30.3
91 165 Kevin Hendrickson Saline 12 T 16:30.5
92 9 Joe Frakes Ann Arbor Pioneer 11 T 16:30.6
93 139 Daniel Ma Rochester 12 T 16:31.0
94 167 Andrew Barnett Saline 10 T 16:32.1
95 228 Blake Yard South Lyon 10 I 16:32.4
96 102 Daniel Egner Novi 11 T 16:32.9
97 93 Andrew Kalenkiewicz Monroe 12 T 16:33.1
98 121 Warren Buzzard Plymouth 11 T 16:34.0
99 194 Kyle Clinton Canton 12 I 16:34.3
100 140 Anthony Rocco Rochester 12 T 16:34.4

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
101 36 John Paul Zebrowski Detroit Catholic Central 10 T 16:34.9
102 73 Nick Burt Highland-Milford 11 T 16:35.3
103 87 Jake Lauka Lake Orion 10 T 16:35.7
104 106 Tyler Belyea Okemos 11 T 16:36.1
105 77 Shawn Shove Highland-Milford 10 T 16:36.7
106 125 Matt Neumann Plymouth 11 T 16:37.0
107 133 Taylor Williams Portage Northern 12 T 16:37.5
108 141 Cameron Alcala Rochester Adams 12 T 16:37.9
109 193 Nick Perry Brownstown Woodhaven 11 I 16:39.0
110 220 Tim Woodcock Muskegon Mona Shores 10 I 16:39.1
111 208 Eric Spitz Holt 12 I 16:39.3
112 238 Kousei Yajima Walled Lake Western 11 I 16:39.6
113 225 Brad Vincent Romeo 12 I 16:41.0
114 168 Nathan Martis Saline 9 T 16:41.3
115 154 Drake Veitenheimer Rockford 11 T 16:41.4
116 210 Adrian Ottens Jenison 11 I 16:41.4
117 124 Derek Lax Plymouth 12 T 16:42.0
118 153 Rich Sholtis Rockford 12 T 16:42.4
119 178 Stephen Glinski Warren DeLaSalle 11 T 16:42.4
120 221 Edward Komph New Baltimore Anchor Bay 9 I 16:42.4
121 126 Joe Porcari Plymouth 10 T 16:42.5
122 63 Matt Vanegmond Grosse Pointe North 12 T 16:42.7
123 148 Steven Ek Rockford 10 T 16:43.1
124 90 Nathan Ziolko Lake Orion 11 T 16:43.6
125 160 Jack Mott Saginaw Heritage 12 T 16:43.9
126 23 Dylan Anderson Caledonia 12 T 16:44.1
127 186 Brent Rolfe White Lake Lakeland 11 T 16:44.4
128 118 Marcus Rogers Pinckney 11 T 16:44.5
129 130 Shaun Slater Portage Northern 12 T 16:45.4
130 4 Jack Lassaline Ann Arbor Huron 12 T 16:45.5
131 116 Jake Magier Pinckney 10 T 16:46.8
132 114 Michael Lahner Pinckney 11 T 16:46.8
133 180 Killian Smith Warren DeLaSalle 12 T 16:46.9
134 156 Dane Baase Saginaw Heritage 12 T 16:47.5
135 31 Adam Bruderick Clarkston 9 T 16:47.9
136 103 Geoffrey Giese Novi 11 T 16:48.2
137 81 Kellen Mcelrath Holland West Ottawa 12 T 16:48.3
138 213 Ryan Gilbert Lansing Eastern 11 I 16:49.4
139 38 Andrew Garcia-Garrison Detroit Catholic Central 10 T 16:49.6
140 111 Umakanthan Kavin Okemos 11 T 16:50.1
141 105 Joseph Schubring Novi 10 T 16:50.4
142 29 Christian Bonzheim Clarkston 10 T 16:50.7
143 30 Johann Britting Clarkston 12 T 16:51.1
144 166 Croix Jastrow Saline 11 T 16:51.3
145 187 Chris Sherlock White Lake Lakeland 12 T 16:52.1
146 2 Akshay Jetli Ann Arbor Huron 10 T 16:52.5
147 46 Connor Manion East Kentwood 9 T 16:52.7
148 57 Mark Balle Grosse Pointe North 12 T 16:52.8
149 98 Ian Zawacki Monroe 11 T 16:54.5
150 195 Miles Felton Canton 9 I 16:54.8

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 4
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
151 145 Mike Potoniec Rochester Adams 10 T 16:55.0
152 17 Ryan Haag Bay City Western 10 T 16:55.1
153 232 Alex Lance Traverse City Central 12 I 16:55.8
154 101 Jacob Carless Novi 12 T 16:55.9
155 33 Forbes Dever Clarkston 12 T 16:56.1
156 65 John Davies Grosse Pointe South 12 T 16:56.2
157 226 Theo Kempf Royal Oak 11 I 16:56.9
158 107 Patrick Cruitt Okemos 11 T 16:57.1
159 212 Jordan Henning Kalamazoo Central 10 I 16:57.2
160 177 Andrew Cusmano Warren DeLaSalle 10 T 16:58.6
161 128 Sean Ohman Portage Northern 12 T 16:58.7
162 170 Jordan Call Temperance Bedford 12 T 16:59.0
163 92 Zachary Garman Monroe 11 T 16:59.1
164 189 Garett Zuk White Lake Lakeland 9 T 16:59.9
165 51 Drake Carr Grand Blanc 10 T 17:00.5
166 74 Dylan Danowski Highland-Milford 10 T 17:01.1
167 215 Nick Culbertson Macomb Dakota 10 I 17:01.2
168 104 Alex Minghine Novi 11 T 17:02.0
169 39 Scott Hoffman Detroit Catholic Central 12 T 17:02.2
170 214 Phil Baldick Macomb Dakota 12 I 17:02.9
171 66 Daniel Dickson Grosse Pointe South 12 T 17:03.4
172 224 Alex Waldvogel Portage Central 10 I 17:03.7
173 112 Matt Tague Okemos 12 T 17:04.3
174 142 Tyler Garofalo Rochester Adams 11 T 17:04.4
175 135 Garrett Devoe Rochester 12 T 17:04.4
176 76 Darryl Jessup Highland-Milford 12 T 17:05.0
177 222 Jack Dalton Northville 12 I 17:05.3
178 71 Paul Ausum Highland-Milford 9 T 17:05.7
179 201 Mike Walther East Detroit 12 I 17:05.8
180 95 Brett Rossio Monroe 12 T 17:06.9
181 88 Ian Prochaska Lake Orion 12 T 17:07.3
182 49 John Vaneizenga East Kentwood 12 T 17:08.5
183 48 Mahamud Sharif East Kentwood 11 T 17:08.9
184 231 Tyler Gatlin Swartz Creek 12 I 17:09.6
185 89 Zach Prochaska Lake Orion 12 T 17:09.8
186 173 Chad Machinski Temperance Bedford 11 T 17:11.2
187 72 Nate Benton Highland-Milford 10 T 17:11.9
188 134 Brett Blakely Rochester 12 T 17:12.3
189 169 Andrew Althaus Temperance Bedford 12 T 17:13.4
190 78 Tyler Babinec Holland West Ottawa 10 T 17:13.5
191 181 Kyle Smith Warren DeLaSalle 11 T 17:14.7
192 164 David Hendrickson Saline 10 T 17:15.5
193 136 Kyle Johnson Rochester 12 T 17:16.4
194 45 Carter Delrosario East Kentwood 11 T 17:16.9
195 80 Jack Maher Holland West Ottawa 11 T 17:17.8
196 113 Cal Magier Pinckney 10 T 17:18.7
197 218 Jeff Warren Macomb L'Anse Creuse North 11 I 17:19.7
198 171 Derek Hibbs Temperance Bedford 11 T 17:20.0
199 26 Matt Lacina Caledonia 12 T 17:20.4
200 55 Jalen Payne Grand Blanc 10 T 17:20.5

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 5
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
201 176 John Chase Warren DeLaSalle 12 T 17:20.7
202 32 Bratton Dennis Clarkston 11 T 17:20.7
203 188 Parker Snavely White Lake Lakeland 12 T 17:21.0
204 54 Nicholas Lefler Grand Blanc 10 T 17:21.2
205 53 Zachary Kughn Grand Blanc 9 T 17:21.8
206 127 David Linn Portage Northern 12 T 17:25.0
207 79 Alex Brock Holland West Ottawa 11 T 17:26.4
208 182 Patrick Vaughn Warren DeLaSalle 12 T 17:27.9
209 132 Adrian Warga-Kane Portage Northern 11 T 17:28.5
210 174 Troy Tidwell Temperance Bedford 10 T 17:29.1
211 69 Holley Danforth Grosse Pointe South 12 T 17:32.0
212 216 Chris Carbary Macomb L'Anse Creuse North 12 I 17:33.4
213 184 Craig Dudley White Lake Lakeland 9 T 17:33.5
214 28 Evan Zych Caledonia 10 T 17:35.5
215 123 Derek Gielarowski Plymouth 9 T 17:37.9
216 35 Eric Nordquist Clarkston 11 T 17:38.1
217 109 Daniel Douches Okemos 11 T 17:39.4
218 62 Mike Seago Grosse Pointe North 11 T 17:42.2
219 229 Joey Burelle Sterling Heights Stevenson 12 I 17:43.3
220 64 Michael Bellovich Grosse Pointe South 12 T 17:43.8
221 16 David Gould Bay City Western 10 T 17:45.5
222 217 Colin Creagh Macomb L'Anse Creuse North 10 I 17:45.7
223 59 Paul Joseph Grosse Pointe North 12 T 17:47.5
224 84 Mitch Spelde Holland West Ottawa 12 T 17:49.4
225 110 Brad Hull Okemos 11 T 17:50.6
226 70 Colin Nugent Grosse Pointe South 12 T 17:51.5
227 108 Seph Dabrowski Okemos 9 T 17:51.9
228 131 Elijah Smith Portage Northern 12 T 17:54.0
229 146 Drew Raftopoulos Rochester Adams 12 T 17:54.4
230 61 Kyle Lacey Grosse Pointe North 11 T 17:55.5
231 25 Jordan Johnson Caledonia 12 T 17:56.1
232 56 Tyler Vogt Grand Blanc 12 T 17:57.6
233 47 Dhanoa Damon East Kentwood 11 T 18:03.5
234 120 Stephen Balaze Plymouth 10 T 18:10.4
235 183 Brendan Clover White Lake Lakeland 9 T 18:10.9
236 60 Dave Padalino Grosse Pointe North 11 T 18:16.8
237 58 Andrew Charnesky Grosse Pointe North 12 T 18:16.9
238 197 David Reddmann Clinton Township Chippewa Valley 12 I 18:20.2
239 67 Martin Fleszar Grosse Pointe South 12 T 18:33.1
240 137 Jared Kilpatrick Rochester 12 T 19:20.5

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
TEAM RESULTS - D1 BOYS


1. 82 Ann Arbor Pioneer (15:47.5 78:57.1)
====================================================
1 5 Nathan Karr 11 15:34.8
2 6 Dan Culbertson 12 15:35.8
3 16 Nick Kern 11 15:46.2
4 25 Adam Kern 11 15:55.3
5 30 David Wallington 12 16:05.0
6 ( 57) Andres Sanz-Guerrero 11 16:26.9
7 ( 65) Joe Frakes 11 16:30.6

2. 145 Saginaw Heritage (16:01.3 80:06.1)
====================================================
1 10 Travis Borchard 12 15:40.1
2 17 Arthur Acevedo 12 15:47.0
3 31 Brandon Cushman 12 16:05.2
4 32 Nathaniel Ellsworth 11 16:07.5
5 55 Matt Popielarz 11 16:26.3
6 ( 89) Jack Mott 12 16:43.9
7 ( 98) Dane Baase 12 16:47.5

3. 185 Bay City Western (16:10.7 80:53.4)
====================================================
1 14 Jon Hurrell 12 15:44.0
2 36 Pablo Ruiz 12 16:12.2
3 37 Alex Bladecki 12 16:12.3
4 48 Evan Toyzan 12 16:22.2
5 50 Matt Kabacinski 11 16:22.7
6 (114) Ryan Haag 10 16:55.1
7 (171) David Gould 10 17:45.5

4. 186 Lake Orion (16:03.1 80:15.5)
====================================================
1 7 Sean Bone 11 15:37.8
2 8 Ryan Ziolko 12 15:38.8
3 9 Jeremiah Hargett 12 15:39.6
4 74 Jake Lauka 10 16:35.7
5 88 Nathan Ziolko 11 16:43.6
6 (135) Ian Prochaska 12 17:07.3
7 (138) Zach Prochaska 12 17:09.8

5. 228 Ann Arbor Huron (16:14.2 81:11.0)
====================================================
1 3 Matt Vander Roest 12 15:31.1
2 39 Deion Pruitt 12 16:15.4
3 41 Caleb Kline 12 16:16.3
4 51 Kevin Egedy 11 16:22.7
5 94 Jack Lassaline 12 16:45.5
6 (109) Akshay Jetli 10 16:52.5

6. 243 Detroit Catholic Central (16:19.1 81:35.4)
====================================================
1 22 Ricardo Galindo 11 15:52.8
2 44 Alex Toloff 12 16:19.1
3 45 Viktor Puskorius 11 16:20.6
4 60 Austin Zebrowski 10 16:28.0
5 72 John Paul Zebrowski 10 16:34.9
6 (102) Andrew Garcia-Garrison 10 16:49.6
7 (127) Scott Hoffman 12 17:02.2

7. 277 Rockford (16:25.6 82:07.7)
====================================================
1 33 George Goad 12 16:10.0
2 46 Spencer Gerber 10 16:21.0
3 56 Grant Gunneson 11 16:26.7
4 61 Nick Shear 11 16:28.6
5 81 Drake Veitenheimer 11 16:41.4
6 ( 83) Rich Sholtis 12 16:42.4
7 ( 87) Steven Ek 10 16:43.1

8. 279 Pinckney (16:20.2 81:40.6)
====================================================
1 4 Matt Wines 12 15:31.9
2 34 Tanner Pesonen 11 16:11.2
3 54 Chris Lotz 12 16:26.2
4 92 Marcus Rogers 11 16:44.5
5 95 Jake Magier 10 16:46.8
6 ( 96) Michael Lahner 11 16:46.8
7 (149) Cal Magier 10 17:18.7

9. 290 Saline (16:25.5 82:07.1)
====================================================
1 26 Brian Conn 12 15:57.1
2 53 Andrew Harper 11 16:26.1
3 64 Kevin Hendrickson 12 16:30.5
4 67 Andrew Barnett 10 16:32.1
5 80 Nathan Martis 9 16:41.3
6 (107) Croix Jastrow 11 16:51.3
7 (145) David Hendrickson 10 17:15.5

10. 295 Monroe (16:25.3 82:06.2)
====================================================
1 29 Austin Whitelaw 10 16:02.7
2 42 Nicholas Petro 12 16:17.9
3 43 Drew Sanseverino 11 16:18.0
4 69 Andrew Kalenkiewicz 12 16:33.1
5 112 Ian Zawacki 11 16:54.5
6 (122) Zachary Garman 11 16:59.1
7 (134) Brett Rossio 12 17:06.9

11. 297 Rochester Adams (16:23.3 81:56.1)
====================================================
1 21 Mike Reimann 12 15:49.2
2 35 Alex Lindsay 12 16:11.6
3 49 Chris Griffin 11 16:22.4
4 79 Cameron Alcala 12 16:37.9
5 113 Mike Potoniec 10 16:55.0
6 (130) Tyler Garofalo 11 17:04.4
7 (178) Drew Raftopoulos 12 17:54.4

12. 333 Plymouth (16:28.9 82:24.3)
====================================================
1 19 Elmar Engholm 12 15:48.8
2 70 Warren Buzzard 11 16:34.0
3 77 Matt Neumann 11 16:37.0
4 82 Derek Lax 12 16:42.0
5 85 Joe Porcari 10 16:42.5
6 (166) Derek Gielarowski 9 17:37.9
7 (183) Stephen Balaze 10 18:10.4

13. 349 Novi (16:29.2 82:25.9)
====================================================
1 15 Michael Blaszczyk 11 15:45.1
2 62 Thomas Butler 12 16:29.3
3 68 Daniel Egner 11 16:32.9
4 100 Geoffrey Giese 11 16:48.2
5 104 Joseph Schubring 10 16:50.4
6 (115) Jacob Carless 12 16:55.9
7 (126) Alex Minghine 11 17:02.0

14. 363 Caledonia (16:32.8 82:43.7)
====================================================
1 24 Anthony Sterzick 12 15:55.3
2 40 Ben Diefenbach 12 16:16.2
3 58 Kort Alexander 11 16:27.7
4 90 Dylan Anderson 12 16:44.1
5 151 Matt Lacina 12 17:20.4
6 (165) Evan Zych 10 17:35.5
7 (180) Jordan Johnson 12 17:56.1

15. 411 Rochester (16:34.4 82:52.0)
====================================================
1 2 Kenny Laskowski 12 15:29.9
2 66 Daniel Ma 12 16:31.0
3 71 Anthony Rocco 12 16:34.4
4 131 Garrett Devoe 12 17:04.4
5 141 Brett Blakely 12 17:12.3
6 (146) Kyle Johnson 12 17:16.4
7 (188) Jared Kilpatrick 12 19:20.5

16. 417 Highland-Milford (16:36.3 83:01.4)
====================================================
1 11 Nate Huff 11 15:43.3
2 73 Nick Burt 11 16:35.3
3 76 Shawn Shove 10 16:36.7
4 125 Dylan Danowski 10 17:01.1
5 132 Darryl Jessup 12 17:05.0
6 (133) Paul Ausum 9 17:05.7
7 (140) Nate Benton 10 17:11.9

17. 430 East Kentwood (16:35.6 82:57.7)
====================================================
1 20 Fasika Aklilu 12 15:49.2
2 27 Isaac Cox 11 15:58.4
3 110 Connor Manion 9 16:52.7
4 136 John Vaneizenga 12 17:08.5
5 137 Mahamud Sharif 11 17:08.9
6 (147) Carter Delrosario 11 17:16.9
7 (182) Dhanoa Damon 11 18:03.5

18. 457 Grand Blanc (16:37.8 83:09.0)
====================================================
1 12 Omar Kaddurah 10 15:43.3
2 13 Brett Burdick 12 15:43.5
3 124 Drake Carr 10 17:00.5
4 152 Jalen Payne 10 17:20.5
5 156 Nicholas Lefler 10 17:21.2
6 (157) Zachary Kughn 9 17:21.8
7 (181) Tyler Vogt 12 17:57.6

19. 458 Holland West Ottawa (16:43.0 83:34.9)
====================================================
1 28 Stephen Rich 10 15:59.9
2 38 Brian Schreur 12 16:15.4
3 101 Kellen Mcelrath 12 16:48.3
4 143 Tyler Babinec 10 17:13.5
5 148 Jack Maher 11 17:17.8
6 (159) Alex Brock 11 17:26.4
7 (173) Mitch Spelde 12 17:49.4

20. 462 Warren DeLaSalle (16:42.2 83:30.8)
====================================================
1 18 Ben Miller 12 15:48.2
2 84 Stephen Glinski 11 16:42.4
3 97 Killian Smith 12 16:46.9
4 119 Andrew Cusmano 10 16:58.6
5 144 Kyle Smith 11 17:14.7
6 (153) John Chase 12 17:20.7
7 (160) Patrick Vaughn 12 17:27.9

21. 473 Clarkston (16:45.5 83:47.3)
====================================================
1 47 Jeff Kuhl 12 16:21.5
2 99 Adam Bruderick 9 16:47.9
3 105 Christian Bonzheim 10 16:50.7
4 106 Johann Britting 12 16:51.1
5 116 Forbes Dever 12 16:56.1
6 (154) Bratton Dennis 11 17:20.7
7 (167) Eric Nordquist 11 17:38.1

22. 484 Temperance Bedford (16:45.2 83:45.6)
====================================================
1 23 Tommy Valade 11 15:54.2
2 59 Nick Kaiser 10 16:27.8
3 121 Jordan Call 12 16:59.0
4 139 Chad Machinski 11 17:11.2
5 142 Andrew Althaus 12 17:13.4
6 (150) Derek Hibbs 11 17:20.0
7 (162) Troy Tidwell 10 17:29.1

23. 512 Portage Northern (16:51.3 84:16.5)
====================================================
1 63 Cody Osterhouse 11 16:29.9
2 78 Taylor Williams 12 16:37.5
3 93 Shaun Slater 12 16:45.4
4 120 Sean Ohman 12 16:58.7
5 158 David Linn 12 17:25.0
6 (161) Adrian Warga-Kane 11 17:28.5
7 (177) Elijah Smith 12 17:54.0

24. 529 White Lake Lakeland (16:52.6 84:23.0)
====================================================
1 52 Stefan Morell 11 16:25.6
2 91 Brent Rolfe 11 16:44.4
3 108 Chris Sherlock 12 16:52.1
4 123 Garett Zuk 9 16:59.9
5 155 Parker Snavely 12 17:21.0
6 (164) Craig Dudley 9 17:33.5
7 (184) Brendan Clover 9 18:10.9

25. 579 Grosse Pointe South (16:56.8 84:43.8)
====================================================
1 1 Edwin Gay 12 15:28.4
2 117 John Davies 12 16:56.2
3 128 Daniel Dickson 12 17:03.4
4 163 Holley Danforth 12 17:32.0
5 170 Michael Bellovich 12 17:43.8
6 (175) Colin Nugent 12 17:51.5
7 (187) Martin Fleszar 12 18:33.1

26. 593 Okemos (17:01.4 85:07.0)
====================================================
1 75 Tyler Belyea 11 16:36.1
2 103 Umakanthan Kavin 11 16:50.1
3 118 Patrick Cruitt 11 16:57.1
4 129 Matt Tague 12 17:04.3
5 168 Daniel Douches 11 17:39.4
6 (174) Brad Hull 11 17:50.6
7 (176) Seph Dabrowski 9 17:51.9

27. 717 Grosse Pointe North (17:24.2 87:00.7)
====================================================
1 86 Matt Vanegmond 12 16:42.7
2 111 Mark Balle 12 16:52.8
3 169 Mike Seago 11 17:42.2
4 172 Paul Joseph 12 17:47.5
5 179 Kyle Lacey 11 17:55.5
6 (185) Dave Padalino 11 18:16.8
7 (186) Andrew Charnesky 12 18:16.9



---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
1 361 Megan Goethals Rochester 11 T 17:10.1
2 414 Shannon Osika Waterford Mott 10 T 17:17.5
3 299 Rebecca Addison Grand Haven 12 T 17:28.4
4 477 Audrey Huth Utica 12 I 17:35.3
5 291 Gabrielle Anzalone Grand Blanc 10 T 17:36.4
6 374 Cally Macumber Rochester Adams 12 T 17:50.6
7 328 Sara Kroll Livonia Churchill 11 T 17:53.5
8 456 Courtney Calka Livonia Stevenson 12 I 17:55.1
9 282 Kristen Smith Clarkston 12 T 17:59.9
10 372 Lindsey Hilton Rochester Adams 12 T 18:13.3
11 290 Alissa Williams East Kentwood 10 T 18:16.5
12 481 Lindsay Clark Walled Lake Western 10 I 18:17.1
13 478 Amanda Mergaert Utica 12 I 18:19.0
14 331 Amanda Southwell Livonia Churchill 11 T 18:24.1
15 444 Sharon Hecker Grandville 12 I 18:25.1
16 365 Mollie Pozolo Rochester 12 T 18:25.7
17 458 Allison White Midland Dow 11 I 18:26.1
18 242 Annie-Norah Beveridge Ann Arbor Huron 10 T 18:28.5
19 344 Elle Robinson Novi 12 T 18:29.1
20 395 Katie Perkins Traverse City Central 11 T 18:29.6
21 380 Catie Rietseam Rockford 10 T 18:30.0
22 311 Jennifer Snelgrove Grand Ledge 11 T 18:30.8
23 283 Natalie Smith Clarkston 9 T 18:31.4
24 482 Julia Valencia Walled Lake Western 9 I 18:34.5
25 446 Danielle Tepper Grandville 12 I 18:34.5
26 268 Elizabeth Kingshott Brighton 9 T 18:36.3
27 386 Alex Leptich Saline 11 T 18:38.6
28 406 Grace Green Troy 12 T 18:42.9
29 445 Rachael Steil Grandville 11 I 18:44.2
30 303 Emily Thomas Grand Haven 12 T 18:47.4
31 382 Kate Carter Saline 11 T 18:48.6
32 455 Megan Mcpherson Livonia Franklin 10 I 18:49.8
33 287 Krista Parks East Kentwood 11 T 18:51.7
34 394 Julia Otwell Traverse City Central 11 T 18:53.7
35 459 Marina Aguilera Monroe 9 I 18:54.2
36 436 Kubicki Bianca Canton 10 I 18:54.2
37 423 Becky Allor White Lake Lakeland 12 T 18:56.9
38 392 Taylor Mattarella Traverse City Central 12 T 18:57.6
39 267 Ellory Green Brighton 12 T 18:58.9
40 381 Kelcie Severson Rockford 12 T 19:00.4
41 441 Lauren Foote Flint Carman-Ainsworth 10 I 19:01.1
42 479 Rachel Quaintance Walled Lake Northern 12 I 19:02.7
43 375 Sam Anderson Rockford 9 T 19:04.0
44 389 Maren Bahra Traverse City Central 11 T 19:05.7
45 258 Jordan Johnson Battle Creek Lakeview 9 T 19:05.7
46 300 Kathrin Haring Grand Haven 10 T 19:06.3
47 356 Kayla Boyes Pinckney 11 T 19:06.6
48 342 Brooke McMahan Novi 10 T 19:07.3
49 390 Sam Ehle Traverse City Central 10 T 19:07.6
50 288 Leah Shepherd East Kentwood 10 T 19:07.8

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 2
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
51 437 Anna Stassen Dearborn 9 I 19:07.9
52 340 Abby Chandler Novi 9 T 19:10.4
53 483 Christina Capriccioso West Bloomfield 12 I 19:12.9
54 249 Elizaveta Boudreau Ann Arbor Pioneer 11 T 19:13.6
55 407 Shelby Janutol Troy 12 T 19:15.2
56 244 Isabel Gao Ann Arbor Huron 12 T 19:15.5
57 388 Desi O'brien Saline 11 T 19:16.5
58 347 Morgan Bailey Okemos 12 T 19:17.0
59 289 Casey Westveer East Kentwood 9 T 19:17.5
60 266 Kristin Emmorey Brighton 10 T 19:19.1
61 465 Molly Slavens Plymouth 12 I 19:19.7
62 447 Anna Pasternak Hartland 10 I 19:20.0
63 302 Cristina Perez Grand Haven 10 T 19:20.1
64 449 Lauren Kettle Highland-Milford 10 I 19:20.6
65 384 Rachel Jackson Saline 12 T 19:20.7
66 298 Laura Addison Grand Haven 10 T 19:21.0
67 376 Anna Bos Rockford 10 T 19:21.1
68 248 Karyn Rapundalo Ann Arbor Huron 10 T 19:21.8
69 329 Alyssa Mira Livonia Churchill 12 T 19:22.9
70 362 Brook Handler Rochester 10 T 19:24.4
71 405 Julia Dinverno Troy 10 T 19:24.9
72 453 Krista Holka L'Anse Creuse 9 I 19:25.4
73 471 Jordyn Moore Salem 11 I 19:25.9
74 360 Jessica Wines Pinckney 10 T 19:26.6
75 472 Victoria Tripp Salem 10 I 19:27.1
76 352 Chloe Prince Okemos 12 T 19:27.6
77 435 Courtney Stauffer Caledonia 10 I 19:28.1
78 401 Hannah Rickard Traverse City West 10 T 19:29.4
79 403 Sammy Johnson Troy 11 T 19:30.3
80 341 Kelsey Hodge Novi 10 T 19:31.1
81 408 Michelle Moriset Troy 11 T 19:31.4
82 470 Kelly Taylor Rochester Hills Stoney Creek 12 I 19:32.5
83 308 Jaclyn Magness Grand Ledge 10 T 19:33.5
84 463 Angela Wright North Farmington 9 I 19:34.1
85 280 Tiffany Kincaid Clarkston 12 T 19:35.6
86 259 Nicole Krajewski Battle Creek Lakeview 11 T 19:36.1
87 440 Jeriesha Tucker Detroit Cass Tech 12 I 19:36.9
88 370 Caroline Miller Rochester Adams 11 T 19:37.8
89 432 Nicole Yates Bay City Western 10 I 19:38.2
90 264 Brandi Corkins Brighton 11 T 19:38.3
91 294 Courtnay Hughes Grand Blanc 12 T 19:38.4
92 467 Katie Martin Portage Central 12 I 19:39.1
93 410 Kelsey Chapman Waterford Mott 12 T 19:39.2
94 391 Aimee Marsh Traverse City Central 10 T 19:39.4
95 304 Priscilla Vanheest Grand Haven 9 T 19:40.4
96 457 Megen Rapp Midland 10 I 19:41.1
97 263 Lydia Bumann Brighton 9 T 19:42.2
98 269 Paige McGahan Brighton 10 T 19:43.1
99 439 Sarah Woolley Dearborn Edsel Ford 9 I 19:43.7
100 438 Sara Stassen Dearborn 10 I 19:44.5

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
101 461 Michelle Demuro Muskegon Reeths-Puffer 12 I 19:44.8
102 320 Natalie Gay Grosse Pointe South 10 T 19:45.2
103 398 Marcy Marek Traverse City West 9 T 19:45.3
104 428 Cara Smock Wyandotte Roosevelt 10 T 19:46.6
105 338 Ciara Poppe Macomb L'Anse Creuse North 12 T 19:48.2
106 243 Ashley Buxton Ann Arbor Huron 12 T 19:48.4
107 379 Sarah Neideck Rockford 10 T 19:49.0
108 246 Sierra Hansen Ann Arbor Huron 12 T 19:49.5
109 355 Nikki Black Pinckney 12 T 19:50.1
110 480 Rebecca Quaintance Walled Lake Northern 9 I 19:50.3
111 284 Jessica Dippel East Kentwood 11 T 19:50.4
112 462 Autumn Cleverley New Baltimore Anchor Bay 12 I 19:50.6
113 464 Hannah Scherer Ortonville-Brandon 12 I 19:51.9
114 431 Sara Szatkowski Rochester Hills Stoney Creek 10 I 19:52.1
115 475 Kelsey Calhoun Temperance Bedford 9 I 19:52.7
116 330 Bethany Pilat Livonia Churchill 9 T 19:53.2
117 253 Laura Knight Ann Arbor Pioneer 11 T 19:54.3
118 357 Miranda Haas Pinckney 9 T 19:54.3
119 358 Andrea Cerullo Pinckney 9 T 19:54.4
120 373 Chelsea Ross Rochester Adams 12 T 19:55.0
121 451 Nicole Rando Jackson 10 I 19:55.0
122 404 Jennifer Busk Troy 9 T 19:55.6
123 413 Alyssa Osika Waterford Mott 12 T 19:56.0
124 409 Madison Pines Troy 11 T 19:56.0
125 474 Kate Calhoun Temperance Bedford 12 I 19:56.3
126 327 Emily Clairmont Livonia Churchill 12 T 19:56.7
127 265 Amanda Halonen Brighton 12 T 19:57.6
128 468 Danielle Melgar Portage Northern 9 I 19:58.2
129 252 Tara Jibson Ann Arbor Pioneer 11 T 19:58.6
130 415 Hannah Rhoades Waterford Mott 9 T 19:59.1
131 369 Amy Bush Rochester Adams 12 T 19:59.4
132 450 Taylor Roach Holt 11 I 19:59.6
133 433 Laura Sabourin Birmingham Groves 10 I 19:59.8
134 281 Caitlyn Post Clarkston 10 T 20:00.3
135 387 Chelsie Noble Saline 11 T 20:00.8
136 292 Alexandria Dawson Grand Blanc 11 T 20:01.6
137 469 Kelsie Pittel Rochester Hills Stoney Creek 10 I 20:03.5
138 270 Brooke Austin Browstown Woodhaven 10 T 20:05.4
139 348 Annie Bartkowski Okemos 9 T 20:06.2
140 393 Alison Ostema Traverse City Central 12 T 20:06.6
141 422 Raechel Moore White Lake Lakeland 10 T 20:07.1
142 321 Jane Harness Grosse Pointe South 12 T 20:08.0
143 420 Alexandra Imhoff White Lake Lakeland 9 T 20:09.0
144 378 Allison Hazy Rockford 10 T 20:12.3
145 261 Courtney Volstromer Battle Creek Lakeview 10 T 20:13.2
146 400 Paige Richards Traverse City West 12 T 20:13.4
147 349 Haley Crites Okemos 9 T 20:13.7
148 371 Caroline Gerlach Rochester Adams 11 T 20:14.2
149 421 Sara MacDonald White Lake Lakeland 9 T 20:14.3
150 255 Rosanna Neuhausler Ann Arbor Pioneer 9 T 20:14.8

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 4
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
151 466 Nicole Traitses Plymouth 9 I 20:19.0
152 345 Laura Sheeran Novi 12 T 20:20.7
153 279 Mende Gleiss Clarkston 9 T 20:21.7
154 273 Ashley Dingess Browstown Woodhaven 11 T 20:22.0
155 359 Erika Jensen Pinckney 12 T 20:22.5
156 430 Megan Weschler Wyandotte Roosevelt 11 T 20:23.4
157 454 Kelley Miko L'Anse Creuse 11 I 20:24.3
158 307 Chelsea Farquhar Grand Ledge 11 T 20:24.8
159 295 Shivani Kaushal Grand Blanc 10 T 20:26.2
160 257 Cheyann Gilson Battle Creek Lakeview 12 T 20:26.2
161 363 Maria Lepore Rochester 9 T 20:27.2
162 402 Kaylee Vandommelen Traverse City West 10 T 20:28.0
163 364 Allison Pavloff Rochester 12 T 20:28.9
164 314 Rachel Gimpert Grosse Pointe North 10 T 20:29.4
165 312 Cristina Bruno Grosse Pointe North 10 T 20:30.8
166 326 Hannah Otto Livonia Churchill 12 T 20:32.7
167 286 Erica Parks East Kentwood 9 T 20:33.0
168 278 Lindsey Fantin Clarkston 10 T 20:34.0
169 332 Kayla Szado Livonia Churchill 10 T 20:34.1
170 301 Catherine Keegin Grand Haven 9 T 20:34.2
171 368 Martha Buscarino Rochester Adams 12 T 20:35.3
172 385 Regan Johnston Saline 12 T 20:36.5
173 397 Clancey Hawke Traverse City West 9 T 20:37.1
174 325 Katie Steen Grosse Pointe South 11 T 20:37.4
175 245 Supreet Grewal Ann Arbor Huron 10 T 20:38.4
176 346 Molly Sutika Novi 10 T 20:39.9
177 366 Lauren Secord Rochester 11 T 20:40.5
178 277 Olivia Allen Clarkston 12 T 20:41.1
179 383 Christina Gonzalez Saline 12 T 20:41.2
180 251 Miriam Holzman Ann Arbor Pioneer 11 T 20:41.4
181 448 Rachel Hofsess Highland-Milford 11 I 20:43.3
182 322 Ivana Kakos Grosse Pointe South 9 T 20:43.9
183 285 Brynley Nadziejka East Kentwood 11 T 20:46.1
184 460 Jessica Miller Monroe 11 I 20:48.0
185 476 Rachel Weidman Troy Athens 12 I 20:50.3
186 316 Kailey Sickmiller Grosse Pointe North 10 T 20:51.5
187 452 Lauren McGlinn Kalamazoo Loy Norrix 10 I 20:52.4
188 434 Emily Rossman Caledonia 12 I 20:53.1
189 353 Danielle Stanley Okemos 10 T 20:55.5
190 442 Erin May Flushing 11 I 20:55.9
191 377 Jane Hawks Rockford 9 T 20:55.9
192 272 Emily Buttigieg Browstown Woodhaven 12 T 20:56.9
193 419 Rachael Hogarth White Lake Lakeland 12 T 20:57.7
194 262 Kelsey Vosler Battle Creek Lakeview 10 T 20:59.5
195 443 Danielle Miller Fraser 11 I 21:01.4
196 324 Margaret Levasseur Grosse Pointe South 10 T 21:06.1
197 297 Kandin Unger Grand Blanc 11 T 21:06.2
198 247 Grace Kanzawa Ann Arbor Huron 10 T 21:06.7
199 351 Brianna Kovan Okemos 11 T 21:06.9
200 260 Caitlin VanOosten Battle Creek Lakeview 9 T 21:07.1

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 5
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D1 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
201 337 Tiffany Marchewka Macomb L'Anse Creuse North 10 T 21:09.0
202 427 Audrey Peters Wyandotte Roosevelt 12 T 21:12.5
203 473 Veronica Wilson Sterling Heights 12 I 21:13.4
204 319 Sydney Burke Grosse Pointe South 10 T 21:15.6
205 293 Melissa George Grand Blanc 11 T 21:15.7
206 250 Julie Cantelon Ann Arbor Pioneer 12 T 21:18.4
207 323 Elise Corden Grosse Pointe South 10 T 21:18.7
208 350 Maria Kelley Okemos 11 T 21:19.4
209 429 Breanna Sparks Wyandotte Roosevelt 10 T 21:20.2
210 418 Grace Connolly White Lake Lakeland 11 T 21:21.8
211 343 Alyssa Murray Novi 10 T 21:25.4
212 412 Christine Lindsay Waterford Mott 11 T 21:28.8
213 318 Zyanya Wright-Servais Grosse Pointe North 11 T 21:36.6
214 425 Mary Kearney Wyandotte Roosevelt 11 T 21:39.9
215 296 Shomita Rode Grand Blanc 10 T 21:41.9
216 310 Lindsey Smith Grand Ledge 12 T 21:42.7
217 275 Samantha Michaels Browstown Woodhaven 12 T 21:44.7
218 399 Kayle Noble Traverse City West 12 T 21:45.3
219 305 Anna Bensel Grand Ledge 10 T 21:48.0
220 417 Rachel Kozma White Lake Lakeland 12 T 21:52.5
221 274 Kirsten Easton Browstown Woodhaven 10 T 21:53.2
222 309 Jessie Rhodes Grand Ledge 12 T 21:54.4
223 254 Christine Lim Ann Arbor Pioneer 10 T 21:56.4
224 315 Sam Patterson Grosse Pointe North 12 T 21:57.4
225 335 Rebecca Gilbert Macomb L'Anse Creuse North 11 T 22:07.3
226 411 Amanda Schoonover Waterford Mott 10 T 22:07.4
227 424 Chelsea Ball Wyandotte Roosevelt 12 T 22:09.6
228 306 Shelbie Burris Grand Ledge 12 T 22:17.1
229 416 Maylani Siemasz Waterford Mott 11 T 22:23.7
230 271 Ashley Burke Browstown Woodhaven 9 T 22:24.8
231 354 Melinda Loubsen Pinckney 9 T 22:25.2
232 396 Colleen Cronin Traverse City West 12 T 22:26.1
233 276 Aundrea Prysock Browstown Woodhaven 11 T 22:27.6
234 317 Katy Vanegmond Grosse Pointe North 9 T 22:28.2
235 334 Jennifer Farrar Macomb L'Anse Creuse North 9 T 22:29.3
236 313 Francesca Bruno Grosse Pointe North 12 T 22:31.9
237 426 Shelby Loselle Wyandotte Roosevelt 10 T 22:34.2
238 336 Jamie Marchewka Macomb L'Anse Creuse North 9 T 22:55.2
239 256 Jessica Fox Battle Creek Lakeview 12 T 23:22.0
240 333 Samantha Bailey Macomb L'Anse Creuse North 9 T 23:40.9
241 339 Elizabeth Rawski Macomb L'Anse Creuse North 10 T 24:26.0
242 367 Sarah Yaqub Rochester 10 T 28:47.9

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
TEAM RESULTS - D1 GIRLS


1. 129 Traverse City Central (18:54.9 94:34.2)
====================================================
1 14 Katie Perkins 11 18:29.6
2 24 Julia Otwell 11 18:53.7
3 26 Taylor Mattarella 12 18:57.6
4 30 Maren Bahra 11 19:05.7
5 35 Sam Ehle 10 19:07.6
6 ( 66) Aimee Marsh 10 19:39.4
7 ( 97) Alison Ostema 12 20:06.6

2. 148 Grand Haven (18:48.7 94:03.2)
====================================================
1 3 Rebecca Addison 12 17:28.4
2 21 Emily Thomas 12 18:47.4
3 32 Kathrin Haring 10 19:06.3
4 45 Cristina Perez 10 19:20.1
5 47 Laura Addison 10 19:21.0
6 ( 67) Priscilla Vanheest 9 19:40.4
7 (125) Catherine Keegin 9 20:34.2

3. 189 East Kentwood (19:04.8 95:23.9)
====================================================
1 9 Alissa Williams 10 18:16.5
2 23 Krista Parks 11 18:51.7
3 36 Leah Shepherd 10 19:07.8
4 43 Casey Westveer 9 19:17.5
5 78 Jessica Dippel 11 19:50.4
6 (122) Erica Parks 9 20:33.0
7 (137) Brynley Nadziejka 11 20:46.1

4. 195 Rockford (19:08.9 95:44.5)
====================================================
1 15 Catie Rietseam 10 18:30.0
2 28 Kelcie Severson 12 19:00.4
3 29 Sam Anderson 9 19:04.0
4 48 Anna Bos 10 19:21.1
5 75 Sarah Neideck 10 19:49.0
6 (101) Allison Hazy 10 20:12.3
7 (140) Jane Hawks 9 20:55.9

5. 220 Brighton (19:15.0 96:14.8)
====================================================
1 18 Elizabeth Kingshott 9 18:36.3
2 27 Ellory Green 12 18:58.9
3 44 Kristin Emmorey 10 19:19.1
4 63 Brandi Corkins 11 19:38.3
5 68 Lydia Bumann 9 19:42.2
6 ( 69) Paige McGahan 10 19:43.1
7 ( 88) Amanda Halonen 12 19:57.6

6. 221 Saline (19:13.1 96:05.2)
====================================================
1 19 Alex Leptich 11 18:38.6
2 22 Kate Carter 11 18:48.6
3 41 Desi O'brien 11 19:16.5
4 46 Rachel Jackson 12 19:20.7
5 93 Chelsie Noble 11 20:00.8
6 (127) Regan Johnston 12 20:36.5
7 (134) Christina Gonzalez 12 20:41.2

7. 225 Troy (19:17.0 96:24.7)
====================================================
1 20 Grace Green 12 18:42.9
2 39 Shelby Janutol 12 19:15.2
3 52 Julia Dinverno 10 19:24.9
4 56 Sammy Johnson 11 19:30.3
5 58 Michelle Moriset 11 19:31.4
6 ( 84) Jennifer Busk 9 19:55.6
7 ( 86) Madison Pines 11 19:56.0

8. 232 Livonia Churchill (19:06.1 95:30.4)
====================================================
1 6 Sara Kroll 11 17:53.5
2 10 Amanda Southwell 11 18:24.1
3 50 Alyssa Mira 12 19:22.9
4 79 Bethany Pilat 9 19:53.2
5 87 Emily Clairmont 12 19:56.7
6 (121) Hannah Otto 12 20:32.7
7 (124) Kayla Szado 10 20:34.1

9. 249 Rochester Adams (19:07.3 95:36.1)
====================================================
1 5 Cally Macumber 12 17:50.6
2 8 Lindsey Hilton 12 18:13.3
3 62 Caroline Miller 11 19:37.8
4 83 Chelsea Ross 12 19:55.0
5 91 Amy Bush 12 19:59.4
6 (105) Caroline Gerlach 11 20:14.2
7 (126) Martha Buscarino 12 20:35.3

10. 249 Novi (19:19.8 96:38.6)
====================================================
1 13 Elle Robinson 12 18:29.1
2 34 Brooke McMahan 10 19:07.3
3 37 Abby Chandler 9 19:10.4
4 57 Kelsey Hodge 10 19:31.1
5 108 Laura Sheeran 12 20:20.7
6 (131) Molly Sutika 10 20:39.9
7 (158) Alyssa Murray 10 21:25.4

11. 251 Ann Arbor Huron (19:20.8 96:43.7)
====================================================
1 12 Annie-Norah Beveridge 10 18:28.5
2 40 Isabel Gao 12 19:15.5
3 49 Karyn Rapundalo 10 19:21.8
4 74 Ashley Buxton 12 19:48.4
5 76 Sierra Hansen 12 19:49.5
6 (130) Supreet Grewal 10 20:38.4
7 (146) Grace Kanzawa 10 21:06.7

12. 285 Clarkston (19:17.8 96:28.9)
====================================================
1 7 Kristen Smith 12 17:59.9
2 17 Natalie Smith 9 18:31.4
3 60 Tiffany Kincaid 12 19:35.6
4 92 Caitlyn Post 10 20:00.3
5 109 Mende Gleiss 9 20:21.7
6 (123) Lindsey Fantin 10 20:34.0
7 (133) Olivia Allen 12 20:41.1

13. 297 Rochester (19:11.3 95:56.3)
====================================================
1 1 Megan Goethals 11 17:10.1
2 11 Mollie Pozolo 12 18:25.7
3 51 Brook Handler 10 19:24.4
4 116 Maria Lepore 9 20:27.2
5 118 Allison Pavloff 12 20:28.9
6 (132) Lauren Secord 11 20:40.5
7 (189) Sarah Yaqub 10 28:47.9

14. 326 Pinckney (19:38.4 98:12.0)
====================================================
1 33 Kayla Boyes 11 19:06.6
2 53 Jessica Wines 10 19:26.6
3 77 Nikki Black 12 19:50.1
4 81 Miranda Haas 9 19:54.3
5 82 Andrea Cerullo 9 19:54.4
6 (111) Erika Jensen 12 20:22.5
7 (178) Melinda Loubsen 9 22:25.2

15. 401 Waterford Mott (19:40.2 98:20.6)
====================================================
1 2 Shannon Osika 10 17:17.5
2 65 Kelsey Chapman 12 19:39.2
3 85 Alyssa Osika 12 19:56.0
4 90 Hannah Rhoades 9 19:59.1
5 159 Christine Lindsay 11 21:28.8
6 (173) Amanda Schoonover 10 22:07.4
7 (176) Maylani Siemasz 11 22:23.7

16. 421 Grand Blanc (19:45.8 98:48.8)
====================================================
1 4 Gabrielle Anzalone 10 17:36.4
2 64 Courtnay Hughes 12 19:38.4
3 94 Alexandria Dawson 11 20:01.6
4 114 Shivani Kaushal 10 20:26.2
5 145 Kandin Unger 11 21:06.2
6 (152) Melissa George 11 21:15.7
7 (162) Shomita Rode 10 21:41.9

17. 435 Okemos (20:00.0 100:00.0)
====================================================
1 42 Morgan Bailey 12 19:17.0
2 54 Chloe Prince 12 19:27.6
3 96 Annie Bartkowski 9 20:06.2
4 104 Haley Crites 9 20:13.7
5 139 Danielle Stanley 10 20:55.5
6 (147) Brianna Kovan 11 21:06.9
7 (155) Maria Kelley 11 21:19.4

18. 449 Ann Arbor Pioneer (20:00.6 100:02.7)
====================================================
1 38 Elizaveta Boudreau 11 19:13.6
2 80 Laura Knight 11 19:54.3
3 89 Tara Jibson 11 19:58.6
4 107 Rosanna Neuhausler 9 20:14.8
5 135 Miriam Holzman 11 20:41.4
6 (153) Julie Cantelon 12 21:18.4
7 (170) Christine Lim 10 21:56.4

19. 452 Battle Creek Lakeview (20:04.2 100:20.7)
====================================================
1 31 Jordan Johnson 9 19:05.7
2 61 Nicole Krajewski 11 19:36.1
3 102 Courtney Volstromer 10 20:13.2
4 115 Cheyann Gilson 12 20:26.2
5 143 Kelsey Vosler 10 20:59.5
6 (148) Caitlin VanOosten 9 21:07.1
7 (186) Jessica Fox 12 23:22.0

20. 471 White Lake Lakeland (20:05.0 100:25.0)
====================================================
1 25 Becky Allor 12 18:56.9
2 98 Raechel Moore 10 20:07.1
3 100 Alexandra Imhoff 9 20:09.0
4 106 Sara MacDonald 9 20:14.3
5 142 Rachael Hogarth 12 20:57.7
6 (157) Grace Connolly 11 21:21.8
7 (167) Rachel Kozma 12 21:52.5

21. 474 Traverse City West (20:06.7 100:33.2)
====================================================
1 55 Hannah Rickard 10 19:29.4
2 71 Marcy Marek 9 19:45.3
3 103 Paige Richards 12 20:13.4
4 117 Kaylee Vandommelen 10 20:28.0
5 128 Clancey Hawke 9 20:37.1
6 (165) Kayle Noble 12 21:45.3
7 (179) Colleen Cronin 12 22:26.1

22. 517 Grand Ledge (20:24.0 101:59.8)
====================================================
1 16 Jennifer Snelgrove 11 18:30.8
2 59 Jaclyn Magness 10 19:33.5
3 113 Chelsea Farquhar 11 20:24.8
4 163 Lindsey Smith 12 21:42.7
5 166 Anna Bensel 10 21:48.0
6 (169) Jessie Rhodes 12 21:54.4
7 (175) Shelbie Burris 12 22:17.1

23. 578 Grosse Pointe South (20:28.2 102:20.6)
====================================================
1 70 Natalie Gay 10 19:45.2
2 99 Jane Harness 12 20:08.0
3 129 Katie Steen 11 20:37.4
4 136 Ivana Kakos 9 20:43.9
5 144 Margaret Levasseur 10 21:06.1
6 (151) Sydney Burke 10 21:15.6
7 (154) Elise Corden 10 21:18.7

24. 651 Wyandotte Roosevelt (20:52.6 104:22.6)
====================================================
1 72 Cara Smock 10 19:46.6
2 112 Megan Weschler 11 20:23.4
3 150 Audrey Peters 12 21:12.5
4 156 Breanna Sparks 10 21:20.2
5 161 Mary Kearney 11 21:39.9
6 (174) Chelsea Ball 12 22:09.6
7 (184) Shelby Loselle 10 22:34.2

25. 678 Browstown Woodhaven (21:00.5 105:02.2)
====================================================
1 95 Brooke Austin 10 20:05.4
2 110 Ashley Dingess 11 20:22.0
3 141 Emily Buttigieg 12 20:56.9
4 164 Samantha Michaels 12 21:44.7
5 168 Kirsten Easton 10 21:53.2
6 (177) Ashley Burke 9 22:24.8
7 (180) Aundrea Prysock 11 22:27.6

26. 708 Grosse Pointe North (21:05.2 105:25.7)
====================================================
1 119 Rachel Gimpert 10 20:29.4
2 120 Cristina Bruno 10 20:30.8
3 138 Kailey Sickmiller 10 20:51.5
4 160 Zyanya Wright-Servais 11 21:36.6
5 171 Sam Patterson 12 21:57.4
6 (181) Katy Vanegmond 9 22:28.2
7 (183) Francesca Bruno 12 22:31.9

27. 761 Macomb L'Anse Creuse North (21:41.8 108:29.0)
====================================================
1 73 Ciara Poppe 12 19:48.2
2 149 Tiffany Marchewka 10 21:09.0
3 172 Rebecca Gilbert 11 22:07.3
4 182 Jennifer Farrar 9 22:29.3
5 185 Jamie Marchewka 9 22:55.2
6 (187) Samantha Bailey 9 23:40.9
7 (188) Elizabeth Rawski 10 24:26.0



---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
1 696 Reed Kamyszek Grand Rapids Kenowa Hills 11 I 15:32.2
2 593 Jeff MacMillan Mattawan 12 T 15:34.7
3 584 Jake Hord Linden 11 T 15:42.9
4 693 Mike Darnell Gibraltar Carlson 11 I 15:45.2
5 583 Brad Ferrara Linden 12 T 15:45.5
6 556 Garrett Cullen Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 T 15:45.8
7 515 August Pappas Chelsea 10 T 15:49.1
8 520 Matt Hoshal East Lansing 11 T 15:49.4
9 574 Kyle Slaughter Ionia 12 T 15:49.6
10 692 Jake Batch Fruitport 12 I 15:51.4
11 603 Tommy Brinn Otsego 12 T 15:52.0
12 587 Brendan Sage Linden 11 T 15:52.9
13 725 Xavier Manalo St. Clair Shores Lake Shore 12 I 15:53.9
14 690 Ben Carruthers Dexter 11 I 15:55.6
15 683 Daniel Suber Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 12 I 15:56.6
16 668 Chris Ryan Vicksburg 12 T 15:57.0
17 536 Joseph Maki Flint Powers Catholic 12 T 15:57.2
18 540 Nick Butcher Fremont 10 T 15:57.6
19 666 Mark Beams Vicksburg 11 T 15:57.6
20 700 Ian Hancke Haslett 11 I 15:58.1
21 642 Alex Salemi St. Johns 11 T 15:58.6
22 713 Robbie Pemberton Petoskey 12 I 16:01.3
23 675 John Risch Williamston 12 T 16:02.1
24 712 Brandon Hoffman Parma Western 12 I 16:03.0
25 585 Kyle LeMieux Linden 12 T 16:03.4
26 641 Morsi Rayyan St. Johns 11 T 16:03.5
27 707 Kyle Anderson Milan 12 I 16:04.5
28 695 Jimmy Mckeiver Grand Rapids Catholic Central 12 I 16:05.0
29 702 Kevin Barry Lansing Waverly 12 I 16:05.2
30 634 Derrick Laparl St. Clair 11 T 16:08.9
31 506 Evan Krzyske Carleton Airport 11 T 16:10.2
32 512 Bryce Bradley Chelsea 10 T 16:10.3
33 558 Spencer Ferris Grand Rapids Forest Hills Eastern 10 T 16:12.7
34 496 David VandeBunte Byron Center 12 T 16:15.2
35 526 Evan Bancroft Fenton 12 T 16:16.8
36 560 Chad Scott Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 T 16:17.3
37 518 Peter Wilke Chelsea 12 T 16:18.2
38 494 Jeff Sattler Byron Center 10 T 16:19.5
39 674 Spencer Pioszak Williamston 11 T 16:20.3
40 647 Jay Marshall Sturgis 11 T 16:20.6
41 586 Dylan Ryan Linden 11 T 16:21.7
42 599 Martin Nelkie Ogemaw Heights 11 T 16:22.4
43 699 T.J. Flagg Haslett 12 I 16:22.8
44 710 Calhoun Mark Niles 11 I 16:23.1
45 727 Collin Ludwig St. Joseph 11 I 16:24.7
46 723 Blake Rottschafer Spring Lake 12 I 16:25.8
47 718 Taylor Compton Hamilton 10 I 16:26.1
48 609 Robert Underwood Otsego 10 T 16:27.3
49 669 John Ryan Vicksburg 12 T 16:28.8
50 624 Nate Dahlgren Sparta 12 T 16:29.3

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 2
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
51 630 Nick Brosky St. Clair 11 T 16:30.0
52 552 Kevin Peterson Grand Rapids Christian 12 T 16:30.1
53 529 Matthew Gilbert Fenton 9 T 16:31.4
54 563 Michael DeMann Grand Rapids South Christian 12 T 16:31.6
55 548 Eric Doornbos Grand Rapids Christian 12 T 16:31.9
56 726 Sam Felton St. Joseph 11 I 16:31.9
57 667 Ryan Bowman Vicksburg 10 T 16:32.4
58 708 John Webb Monroe Jefferson 10 I 16:32.8
59 701 Troy Dailey Hastings 11 I 16:33.0
60 733 James Fisher Yale 11 I 16:33.3
61 615 Brad Lorant Pontiac Notre Dame Prep 11 T 16:33.9
62 676 Alex Robitaille Williamston 12 T 16:34.3
63 697 Russ Werra Grand Rapids Kenowa Hills 9 I 16:34.5
64 648 Kam Mills Sturgis 11 T 16:35.8
65 571 Tyler Ellis Ionia 10 T 16:36.3
66 595 Alex Standiford Mattawan 10 T 16:36.3
67 607 Bryan Harvey Otsego 9 T 16:36.8
68 685 Ryan Chaney Cedar Springs 12 I 16:37.1
69 640 Garret Parsons St. Johns 11 T 16:37.7
70 562 Ben Bosch Grand Rapids South Christian 11 T 16:38.1
71 654 Leon Miller Tecumseh 10 T 16:38.6
72 684 Anthony Perrotta Bloomfield Hills Lahser 11 I 16:39.6
73 588 Mark Wright Linden 10 T 16:40.2
74 488 Corbin Lott Alma 12 T 16:41.3
75 544 Tommy Jewett Fremont 10 T 16:41.4
76 704 Adrian Martinez Ludington 11 I 16:41.5
77 528 Nicholas French Fenton 11 T 16:41.6
78 729 Jeff Tuesley Three Rivers 12 I 16:42.0
79 605 Matt Darnell Otsego 11 T 16:42.3
80 604 Trevor Brinn Otsego 10 T 16:43.1
81 646 Matt Huff Sturgis 11 T 16:43.4
82 543 Charlie Fias Fremont 10 T 16:43.5
83 706 Michael Stewart Mason 11 I 16:45.0
84 610 Chris Burns Pontiac Notre Dame Prep 11 T 16:45.7
85 561 Brendan Baars Grand Rapids South Christian 11 T 16:45.9
86 501 Evan Roycraft Cadillac 12 T 16:46.5
87 521 Will Kogut East Lansing 12 T 16:46.8
88 534 Dan Foley Flint Powers Catholic 11 T 16:47.3
89 545 Max Morrison Fremont 12 T 16:47.3
90 716 John Morrill Remus Chippewa Hills 12 I 16:47.6
91 714 Morgan Timiney Plainwell 11 I 16:48.0
92 643 Nathan Schafer St. Johns 12 T 16:48.5
93 705 Jarron Brewer Marysville 12 I 16:49.2
94 573 Connor Montgomery Ionia 9 T 16:49.2
95 735 Chris Schulist Zeeland West 11 I 16:50.3
96 694 Fiodor Kessler Goodrich 9 I 16:50.6
97 491 Zac Bigelow Byron Center 12 T 16:50.9
98 728 Travis Sealy Three Rivers 12 I 16:51.3
99 549 Gabe Gunnink Grand Rapids Christian 12 T 16:51.4
100 485 Ron Campbell Alma 11 T 16:51.6

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
101 539 Justin Waraniak Flint Powers Catholic 11 T 16:52.8
102 711 Kieran McClintock Owosso 10 I 16:52.8
103 678 Andrew Syrek Williamston 11 T 16:53.5
104 591 Matt Kuhn Mattawan 12 T 16:53.8
105 535 Kyle Hresko Flint Powers Catholic 11 T 16:53.8
106 622 Emery Pitcel Richmond 12 T 16:54.9
107 672 Brandon Heins Williamston 11 T 16:55.0
108 682 Jack Howard Birmingham Seaholm 9 I 16:55.0
109 568 Austin Alcala Ionia 11 T 16:55.5
110 519 Robbie Glew East Lansing 10 T 16:55.5
111 717 Cameron Hutchinson Richland Gull Lake 10 I 16:56.3
112 687 Taylor Kasper Croswell-Lexington 12 I 16:56.9
113 557 Jay Ferris Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 T 16:57.4
114 673 Greg Lutzke Williamston 10 T 16:57.6
115 567 Steve Johnson Grand Rapids South Christian 12 T 16:58.5
116 623 Alden Christafferson Sparta 10 T 16:58.7
117 715 Andrew Franklin Remus Chippewa Hills 12 I 16:59.5
118 719 Steve Seward Riverview 12 I 16:59.8
119 709 Adrian Rios Muskegon Orchard View 12 I 17:00.1
120 665 Jake Andrews Vicksburg 11 T 17:00.7
121 551 Grant Ludema Grand Rapids Christian 10 T 17:01.0
122 513 Dominic Conyheave Chelsea 12 T 17:01.6
123 514 Nick Hewitt Chelsea 12 T 17:02.8
124 517 Geoff Smith-Woolams Chelsea 11 T 17:03.2
125 542 Jake Featherstone Fremont 10 T 17:03.3
126 502 Shawn Simon Cadillac 12 T 17:03.6
127 659 Aaron Horst Trenton 11 T 17:03.7
128 531 Kyle Maddock Fenton 11 T 17:04.1
129 703 Scott Boller Lapeer West 12 I 17:04.3
130 688 Adam Martinelli Croswell-Lexington 11 I 17:05.7
131 530 Patrick Hennig Fenton 11 T 17:05.8
132 487 Nathaniel Holmes Alma 11 T 17:06.0
133 538 Matthew Wallace Flint Powers Catholic 11 T 17:06.6
134 525 Daniel Richardson East Lansing 10 T 17:07.0
135 569 Joe Bauer Ionia 12 T 17:08.6
136 582 Garret Chappell Linden 11 T 17:10.3
137 490 Roger Uplegger Alma 11 T 17:10.9
138 497 Michael Wolfe Byron Center 12 T 17:11.8
139 554 Alex Barber Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 T 17:12.8
140 594 Thomas Meeker Mattawan 9 T 17:13.4
141 625 Brandon George Sparta 9 T 17:17.3
142 577 Cody Coulter Lapeer East 12 T 17:18.3
143 722 Steven Kramer Spring Lake 12 I 17:18.8
144 689 Stephen Kerr Dearborn Divine Child 12 I 17:18.9
145 670 Daniel Schriemer Vicksburg 11 T 17:19.4
146 657 Josh Short Tecumseh 11 T 17:21.5
147 618 Brett Burg Richmond 12 T 17:22.0
148 731 Neal White Wayland 12 I 17:22.3
149 686 Mike Stokley Cedar Springs 11 I 17:23.0
150 732 Greg Madendorp Whitehall 10 I 17:24.3

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 4
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
151 541 Matt Carlson Fremont 12 T 17:24.8
152 677 Sam Sukovich Williamston 11 T 17:25.5
153 662 Jacob Sclater Trenton 10 T 17:26.7
154 516 Mark Smith Chelsea 12 T 17:27.0
155 681 Josh Rivard Algonac 11 I 17:27.9
156 671 John Stokes Vicksburg 9 T 17:28.5
157 691 Josh Clark Edwardsburg 9 I 17:28.6
158 650 Josh Swett Sturgis 11 T 17:28.9
159 633 Matt Heminger St. Clair 12 T 17:29.6
160 503 Jake Stearns Cadillac 12 T 17:29.8
161 645 Thom Griffith Sturgis 11 T 17:30.3
162 532 Victor Matthews Fenton 12 T 17:30.6
163 655 Matt Roberts Tecumseh 12 T 17:31.0
164 579 Zach Kirby Lapeer East 12 T 17:31.1
165 533 Don Barger Flint Powers Catholic 12 T 17:31.2
166 601 Brian Valley Ogemaw Heights 11 T 17:31.5
167 570 Don Blight Ionia 10 T 17:32.6
168 734 Brian Walker Ypsilanti 12 I 17:33.5
169 566 David Huizingh Grand Rapids South Christian 12 T 17:33.9
170 598 Mike Lentz Ogemaw Heights 12 T 17:34.8
171 547 Casey Hannink Grand Rapids Christian 12 T 17:35.7
172 484 Derek Devine Alma 11 T 17:35.9
173 489 Alex Stahl Alma 11 T 17:36.1
174 600 Casey Taylor Ogemaw Heights 11 T 17:38.3
175 565 Nick Gesink Grand Rapids South Christian 12 T 17:38.7
176 564 Rob Docter Grand Rapids South Christian 12 T 17:38.9
177 589 Cam Berry Mattawan 12 T 17:40.1
178 499 Tyler Pullen Cadillac 11 T 17:40.4
179 575 Jeff Baeckeroot Lapeer East 12 T 17:41.9
180 724 Alex Chizmadia St. Clair Shores Lake Shore 11 I 17:42.7
181 572 Kevin O'Connor Ionia 12 T 17:44.0
182 608 Chad Harvey Otsego 12 T 17:44.6
183 664 Elias Swade Trenton 12 T 17:46.0
184 500 Chris Richerd Cadillac 12 T 17:46.5
185 635 Patrick Miller St. Clair 10 T 17:46.9
186 720 David Hansen South Lyon East 11 I 17:48.2
187 679 Jacob Simmons Adrian 10 I 17:49.1
188 581 Joe Taylor Lapeer East 11 T 17:49.7
189 550 Kai Koopman Grand Rapids Christian 12 T 17:51.0
190 510 Bobby Sharron Carleton Airport 12 T 17:51.6
191 606 Nate Dendel Otsego 12 T 17:52.0
192 652 Calvin Heim Tecumseh 12 T 17:53.2
193 498 Ryan Hearth Cadillac 9 T 17:53.9
194 524 Eric Regalbutto East Lansing 11 T 17:54.5
195 614 Logan Lawson Pontiac Notre Dame Prep 12 T 17:55.8
196 730 Joe Sedlak Warren Lincoln 11 I 17:56.2
197 698 Michael Sitek Grosse Ile 12 I 17:58.6
198 626 Jake Gilman Sparta 10 T 18:00.3
199 522 Ted McGinn East Lansing 10 T 18:00.8
200 546 Sam Schuiteman Fremont 10 T 18:01.6

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 5
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
201 495 Daniel VandeBunte Byron Center 10 T 18:01.8
202 621 Dustin Pitcel Richmond 9 T 18:02.3
203 613 Matt Kurowski Pontiac Notre Dame Prep 12 T 18:04.1
204 523 Banjor Musa East Lansing 12 T 18:05.9
205 602 Steven Wysocki Ogemaw Heights 10 T 18:08.1
206 636 Dave Wilemski St. Clair 12 T 18:09.9
207 590 Gavin Fisher Mattawan 11 T 18:10.5
208 611 Charles Hayden Pontiac Notre Dame Prep 9 T 18:11.6
209 553 Jacob Kuyvenhoven Grand Rapids Christian 10 T 18:12.0
210 559 Colin Kammeraad Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 T 18:12.1
211 505 Ken Domingue Carleton Airport 11 T 18:14.6
212 680 Dominic Moscone Algonac 11 I 18:14.8
213 576 Bryan Bush Lapeer East 12 T 18:14.9
214 580 Camden Maresh Lapeer East 12 T 18:17.4
215 629 Jake Versluys Sparta 10 T 18:17.8
216 660 Michael Nowak Trenton 11 T 18:19.0
217 578 Kyle Griffin Lapeer East 11 T 18:19.1
218 486 Kegan Gibson Alma 11 T 18:19.8
219 537 Michael Stratton Flint Powers Catholic 10 T 18:21.2
220 649 Neal Schlack Sturgis 10 T 18:21.6
221 656 Austin See Tecumseh 11 T 18:25.8
222 653 Dan Robertson Tecumseh 11 T 18:26.2
223 509 Mike Manor Carleton Airport 12 T 18:28.0
224 555 Erik Bates Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 T 18:28.0
225 651 Joe Forest Tecumseh 9 T 18:29.4
226 644 Jacob Boyd Sturgis 11 T 18:35.7
227 628 Dustin Reed Sparta 12 T 18:36.1
228 627 Edward Mazurkiewicz Sparta 11 T 18:36.2
229 639 Stephen Kay St. Johns 11 T 18:38.6
230 492 Kyle Clifton Byron Center 10 T 18:40.4
231 508 Kyle Long Carleton Airport 10 T 18:42.2
232 504 Bryce Welsh Cadillac 12 T 18:42.5
233 620 Grant Hafner Richmond 11 T 18:44.0
234 493 Colin Ludema Byron Center 10 T 18:45.0
235 661 Kurtis Brushaber Trenton 9 T 18:46.0
236 507 Mike Lancina Carleton Airport 12 T 18:46.8
237 596 Bob Brent Ogemaw Heights 11 T 18:47.8
238 527 Joshua Csapo Fenton 11 T 18:48.7
239 597 George Farmer Ogemaw Heights 11 T 18:52.1
240 631 Greg Gizowski St. Clair 11 T 18:56.9
241 632 Randy Gotler St. Clair 9 T 18:57.0
242 663 Matthew Streamer Trenton 9 T 19:00.2
243 638 Jacob Frankmann St. Johns 9 T 19:06.3
244 637 Zack Dvorak St. Johns 12 T 19:16.3
245 592 Chris Fish Mattawan 12 T 19:22.3
246 511 Adam Uhl Carleton Airport 10 T 19:33.8
247 616 Brian McFawn Pontiac Notre Dame Prep 12 T 19:34.9
248 721 Spencer Layson South Lyon East 11 I 19:38.2
249 612 Brett Kramer Pontiac Notre Dame Prep 10 T 19:55.8
250 658 Adam Toska Trenton 9 T 20:01.8

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 6
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
251 619 Michael Graham Richmond 9 T 20:02.6
252 617 Tom Beindit Richmond 12 T 21:54.5

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
TEAM RESULTS - D2 BOYS


1. 59 Linden (15:57.3 79:46.4)
====================================================
1 2 Jake Hord 11 15:42.9
2 3 Brad Ferrara 12 15:45.5
3 9 Brendan Sage 11 15:52.9
4 16 Kyle LeMieux 12 16:03.4
5 29 Dylan Ryan 11 16:21.7
6 ( 49) Mark Wright 10 16:40.2
7 ( 94) Garret Chappell 11 17:10.3

2. 174 Vicksburg (16:23.3 81:56.5)
====================================================
1 10 Chris Ryan 12 15:57.0
2 13 Mark Beams 11 15:57.6
3 32 John Ryan 12 16:28.8
4 39 Ryan Bowman 10 16:32.4
5 80 Jake Andrews 11 17:00.7
6 (101) Daniel Schriemer 11 17:19.4
7 (108) John Stokes 9 17:28.5

3. 191 Otsego (16:28.3 82:21.5)
====================================================
1 8 Tommy Brinn 12 15:52.0
2 31 Robert Underwood 10 16:27.3
3 45 Bryan Harvey 9 16:36.8
4 53 Matt Darnell 11 16:42.3
5 54 Trevor Brinn 10 16:43.1
6 (131) Chad Harvey 12 17:44.6
7 (138) Nate Dendel 12 17:52.0

4. 215 Chelsea (16:28.4 82:22.0)
====================================================
1 5 August Pappas 10 15:49.1
2 20 Bryce Bradley 10 16:10.3
3 25 Peter Wilke 12 16:18.2
4 82 Dominic Conyheave 12 17:01.6
5 83 Nick Hewitt 12 17:02.8
6 ( 84) Geoff Smith-Woolams 11 17:03.2
7 (107) Mark Smith 12 17:27.0

5. 222 Grand Rapids Forest Hills Eastern (16:29.2 82:26.0)
====================================================
1 4 Garrett Cullen 11 15:45.8
2 21 Spencer Ferris 10 16:12.7
3 24 Chad Scott 11 16:17.3
4 76 Jay Ferris 12 16:57.4
5 97 Alex Barber 12 17:12.8
6 (155) Colin Kammeraad 12 18:12.1
7 (168) Erik Bates 11 18:28.0

6. 225 Williamston (16:33.1 82:45.2)
====================================================
1 15 John Risch 12 16:02.1
2 27 Spencer Pioszak 11 16:20.3
3 41 Alex Robitaille 12 16:34.3
4 69 Andrew Syrek 11 16:53.5
5 73 Brandon Heins 11 16:55.0
6 ( 77) Greg Lutzke 10 16:57.6
7 (105) Sam Sukovich 11 17:25.5

7. 266 Fremont (16:38.7 83:13.1)
====================================================
1 12 Nick Butcher 10 15:57.6
2 51 Tommy Jewett 10 16:41.4
3 56 Charlie Fias 10 16:43.5
4 62 Max Morrison 12 16:47.3
5 85 Jake Featherstone 10 17:03.3
6 (104) Matt Carlson 12 17:24.8
7 (145) Sam Schuiteman 10 18:01.6

8. 281 Ionia (16:39.9 83:19.2)
====================================================
1 7 Kyle Slaughter 12 15:49.6
2 43 Tyler Ellis 10 16:36.3
3 64 Connor Montgomery 9 16:49.2
4 74 Austin Alcala 11 16:55.5
5 93 Joe Bauer 12 17:08.6
6 (118) Don Blight 10 17:32.6
7 (130) Kevin O'Connor 12 17:44.0

9. 288 Fenton (16:44.0 83:39.7)
====================================================
1 23 Evan Bancroft 12 16:16.8
2 36 Matthew Gilbert 9 16:31.4
3 52 Nicholas French 11 16:41.6
4 88 Kyle Maddock 11 17:04.1
5 89 Patrick Hennig 11 17:05.8
6 (113) Victor Matthews 12 17:30.6
7 (182) Joshua Csapo 11 18:48.7

10. 302 Flint Powers Catholic (16:43.6 83:37.7)
====================================================
1 11 Joseph Maki 12 15:57.2
2 61 Dan Foley 11 16:47.3
3 68 Justin Waraniak 11 16:52.8
4 71 Kyle Hresko 11 16:53.8
5 91 Matthew Wallace 11 17:06.6
6 (116) Don Barger 12 17:31.2
7 (163) Michael Stratton 10 18:21.2

11. 313 St. Johns (16:49.4 84:06.9)
====================================================
1 14 Alex Salemi 11 15:58.6
2 17 Morsi Rayyan 11 16:03.5
3 46 Garret Parsons 11 16:37.7
4 63 Nathan Schafer 12 16:48.5
5 173 Stephen Kay 11 18:38.6
6 (187) Jacob Frankmann 9 19:06.3
7 (188) Zack Dvorak 12 19:16.3

12. 339 Grand Rapids South Christian (16:53.6 84:28.0)
====================================================
1 37 Michael DeMann 12 16:31.6
2 47 Ben Bosch 11 16:38.1
3 58 Brendan Baars 11 16:45.9
4 78 Steve Johnson 12 16:58.5
5 119 David Huizingh 12 17:33.9
6 (125) Nick Gesink 12 17:38.7
7 (126) Rob Docter 12 17:38.9

13. 340 Mattawan (16:47.7 83:58.3)
====================================================
1 1 Jeff MacMillan 12 15:34.7
2 44 Alex Standiford 10 16:36.3
3 70 Matt Kuhn 12 16:53.8
4 98 Thomas Meeker 9 17:13.4
5 127 Cam Berry 12 17:40.1
6 (152) Gavin Fisher 11 18:10.5
7 (189) Chris Fish 12 19:22.3

14. 341 Grand Rapids Christian (16:54.1 84:30.1)
====================================================
1 35 Kevin Peterson 12 16:30.1
2 38 Eric Doornbos 12 16:31.9
3 66 Gabe Gunnink 12 16:51.4
4 81 Grant Ludema 10 17:01.0
5 121 Casey Hannink 12 17:35.7
6 (136) Kai Koopman 12 17:51.0
7 (154) Jacob Kuyvenhoven 10 18:12.0

15. 346 Sturgis (16:55.8 84:39.0)
====================================================
1 28 Jay Marshall 11 16:20.6
2 42 Kam Mills 11 16:35.8
3 55 Matt Huff 11 16:43.4
4 109 Josh Swett 11 17:28.9
5 112 Thom Griffith 11 17:30.3
6 (164) Neal Schlack 10 18:21.6
7 (170) Jacob Boyd 11 18:35.7

16. 355 Byron Center (16:55.9 84:39.2)
====================================================
1 22 David VandeBunte 12 16:15.2
2 26 Jeff Sattler 10 16:19.5
3 65 Zac Bigelow 12 16:50.9
4 96 Michael Wolfe 12 17:11.8
5 146 Daniel VandeBunte 10 18:01.8
6 (174) Kyle Clifton 10 18:40.4
7 (178) Colin Ludema 10 18:45.0

17. 374 East Lansing (16:54.7 84:33.2)
====================================================
1 6 Matt Hoshal 11 15:49.4
2 60 Will Kogut 12 16:46.8
3 75 Robbie Glew 10 16:55.5
4 92 Daniel Richardson 10 17:07.0
5 141 Eric Regalbutto 11 17:54.5
6 (144) Ted McGinn 10 18:00.8
7 (149) Banjor Musa 12 18:05.9

18. 424 Alma (17:05.2 85:25.7)
====================================================
1 50 Corbin Lott 12 16:41.3
2 67 Ron Campbell 11 16:51.6
3 90 Nathaniel Holmes 11 17:06.0
4 95 Roger Uplegger 11 17:10.9
5 122 Derek Devine 11 17:35.9
6 (123) Alex Stahl 11 17:36.1
7 (162) Kegan Gibson 11 18:19.8

19. 447 St. Clair (17:13.1 86:05.3)
====================================================
1 18 Derrick Laparl 11 16:08.9
2 34 Nick Brosky 11 16:30.0
3 110 Matt Heminger 12 17:29.6
4 134 Patrick Miller 10 17:46.9
5 151 Dave Wilemski 12 18:09.9
6 (184) Greg Gizowski 11 18:56.9
7 (185) Randy Gotler 9 18:57.0

20. 513 Sparta (17:24.7 87:03.4)
====================================================
1 33 Nate Dahlgren 12 16:29.3
2 79 Alden Christafferson 10 16:58.7
3 99 Brandon George 9 17:17.3
4 143 Jake Gilman 10 18:00.3
5 159 Jake Versluys 10 18:17.8
6 (171) Dustin Reed 12 18:36.1
7 (172) Edward Mazurkiewicz 11 18:36.2

21. 517 Cadillac (17:21.4 86:46.8)
====================================================
1 59 Evan Roycraft 12 16:46.5
2 86 Shawn Simon 12 17:03.6
3 111 Jake Stearns 12 17:29.8
4 128 Tyler Pullen 11 17:40.4
5 133 Chris Richerd 12 17:46.5
6 (140) Ryan Hearth 9 17:53.9
7 (176) Bryce Welsh 12 18:42.5

22. 540 Pontiac Notre Dame Prep (17:30.3 87:31.1)
====================================================
1 40 Brad Lorant 11 16:33.9
2 57 Chris Burns 11 16:45.7
3 142 Logan Lawson 12 17:55.8
4 148 Matt Kurowski 12 18:04.1
5 153 Charles Hayden 9 18:11.6
6 (191) Brian McFawn 12 19:34.9
7 (192) Brett Kramer 10 19:55.8

23. 541 Ogemaw Heights (17:27.1 87:15.1)
====================================================
1 30 Martin Nelkie 11 16:22.4
2 117 Brian Valley 11 17:31.5
3 120 Mike Lentz 12 17:34.8
4 124 Casey Taylor 11 17:38.3
5 150 Steven Wysocki 10 18:08.1
6 (181) Bob Brent 11 18:47.8
7 (183) George Farmer 11 18:52.1

24. 568 Tecumseh (17:34.1 87:50.1)
====================================================
1 48 Leon Miller 10 16:38.6
2 102 Josh Short 11 17:21.5
3 114 Matt Roberts 12 17:31.0
4 139 Calvin Heim 12 17:53.2
5 165 Austin See 11 18:25.8
6 (166) Dan Robertson 11 18:26.2
7 (169) Joe Forest 9 18:29.4

25. 636 Lapeer East (17:43.2 88:35.9)
====================================================
1 100 Cody Coulter 12 17:18.3
2 115 Zach Kirby 12 17:31.1
3 129 Jeff Baeckeroot 12 17:41.9
4 135 Joe Taylor 11 17:49.7
5 157 Bryan Bush 12 18:14.9
6 (158) Camden Maresh 12 18:17.4
7 (161) Kyle Griffin 11 18:19.1

26. 654 Carleton Airport (17:53.4 89:26.6)
====================================================
1 19 Evan Krzyske 11 16:10.2
2 137 Bobby Sharron 12 17:51.6
3 156 Ken Domingue 11 18:14.6
4 167 Mike Manor 12 18:28.0
5 175 Kyle Long 10 18:42.2
6 (180) Mike Lancina 12 18:46.8
7 (190) Adam Uhl 10 19:33.8

27. 664 Trenton (17:52.3 89:21.4)
====================================================
1 87 Aaron Horst 11 17:03.7
2 106 Jacob Sclater 10 17:26.7
3 132 Elias Swade 12 17:46.0
4 160 Michael Nowak 11 18:19.0
5 179 Kurtis Brushaber 9 18:46.0
6 (186) Matthew Streamer 9 19:00.2
7 (193) Adam Toska 9 20:01.8

28. 693 Richmond (18:13.2 91:05.8)
====================================================
1 72 Emery Pitcel 12 16:54.9
2 103 Brett Burg 12 17:22.0
3 147 Dustin Pitcel 9 18:02.3
4 177 Grant Hafner 11 18:44.0
5 194 Michael Graham 9 20:02.6
6 (195) Tom Beindit 12 21:54.5



---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
1 874 Jordain Tomecek Milan 11 T 17:40.4
2 958 Allyson Winchester Middleville Thornapple-Kellogg 10 I 17:54.6
3 788 Lauren Grunewald East Grand Rapids 11 T 18:20.1
4 931 Kaitlyn Patterson Cadillac 12 I 18:21.8
5 824 Taylor Pogue Goodrich 11 T 18:22.4
6 982 Morgan Stuut Three Rivers 10 I 18:23.9
7 796 Maddi Reeves East Lansing 12 T 18:25.2
8 918 Emma Drenth Williamston 11 T 18:28.4
9 943 Kelsey Burgess Grand Rapids South Christian 12 I 18:37.9
10 829 Alyssa Penning Grand Rapids Christian 12 T 18:38.2
11 985 Gina Valgoi Warren Regina 12 I 18:44.8
12 967 Meggan Freeland Parma Western 12 I 18:46.6
13 902 Ann Marie Arseneau Sturgis 10 T 18:47.4
14 785 Kassidy Clark East Grand Rapids 9 T 18:51.0
15 784 Jessie Baloga East Grand Rapids 9 T 18:51.8
16 929 Cassie Peterson Byron Center 10 I 18:52.0
17 879 Taylor Smith Otsego 10 T 18:52.7
18 887 Molly Touran Petoskey 12 T 18:53.2
19 804 McKenzie Mora Flint Powers Catholic 10 T 18:55.0
20 941 Crysta Paganelli Grand Rapids Northview 9 I 18:57.3
21 841 Emily Oren Hamilton 9 T 18:57.4
22 986 Louisa Coppola Warren Woods-Tower 11 I 18:57.7
23 795 Margaret Lindman East Lansing 11 T 18:58.3
24 864 Karissa Kalisz Marshall 10 T 18:58.5
25 988 Rachele Schulist Zeeland West 9 I 19:01.1
26 896 Courtney Clancy Richland Gull Lake 12 T 19:01.2
27 976 Libby Salemi St. Johns 10 I 19:01.2
28 966 Chloe Gilbert Owosso 10 I 19:01.9
29 817 Amanda Olds Gaylord 10 T 19:01.9
30 903 Alex Keyser Sturgis 11 T 19:02.9
31 885 Tia Penfold Petoskey 12 T 19:04.9
32 859 Alexandria Vintevoghel Marine City 12 T 19:05.0
33 835 Alyssa Dyer Grand Rapids Forest Hills Eastern 10 T 19:07.3
34 919 Hannah Grischke Williamston 9 T 19:07.8
35 747 Alex Mathews Birmingham Seaholm 11 T 19:09.7
36 922 Lauren Halm Williamston 11 T 19:10.0
37 980 Jordan Harrison Tecumseh 12 I 19:10.2
38 942 Carly Plank Grand Rapids Northview 12 I 19:10.9
39 973 Alicia Fowler St. Clair 12 I 19:14.3
40 972 Katelyn Cnossen Sparta 11 I 19:16.0
41 957 Elley Hinkel Mattawan 10 I 19:16.3
42 809 Danielle Lanciaux Fremont 12 T 19:18.9
43 830 Kimby Penning Grand Rapids Christian 10 T 19:19.4
44 987 Devin VanDoornik Zeeland East 11 I 19:20.4
45 969 Destinee Sackett Remus Chippewa Hills 10 I 19:21.5
46 939 Lynne Davis Grand Rapids Kenowa Hills 12 I 19:22.1
47 933 Breeann Ovokaitys Cedar Springs 11 I 19:22.6
48 944 Nicole Frantz Hastings 12 I 19:22.7
49 831 Dana Veen Grand Rapids Christian 10 T 19:24.2
50 968 Sharon Mckenney Remus Chippewa Hills 11 I 19:24.7

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 2
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
51 873 Angela Swain Milan 11 T 19:25.2
52 799 Sarah Drevon Flint Powers Catholic 12 T 19:25.6
53 878 Schuyler Mattern Otsego 11 T 19:26.2
54 781 Emily Tarnaski Dexter 9 T 19:26.5
55 775 Sarah Murdoch DeWitt 10 T 19:26.9
56 884 Margaret Liederbach Petoskey 12 T 19:27.2
57 834 Margo Dixon Grand Rapids Forest Hills Eastern 10 T 19:27.4
58 797 Alex Trecha East Lansing 9 T 19:28.8
59 930 Emma Bizzigotti Cadillac 10 I 19:29.9
60 940 Allie Vanpatten Grand Rapids Kenowa Hills 9 I 19:30.9
61 938 Haleigh Przybylek Fruitport 11 I 19:30.9
62 928 Kayla Gawlik Bloomfield Hills Lahser 11 I 19:32.0
63 970 Hannah Brisson Richmond 12 I 19:32.8
64 786 Brianna Clifford East Grand Rapids 11 T 19:33.2
65 768 Michelle Kerr Dearborn Divine Child 9 T 19:33.4
66 904 Kelsey Keyser Sturgis 9 T 19:35.2
67 815 Amber Kassuba Gaylord 12 T 19:36.5
68 843 Anna Sall Hamilton 11 T 19:37.9
69 738 Kara Kiessling Battle Creek Harper Creek 9 T 19:38.4
70 978 Julie Helm St. Joseph 12 I 19:38.5
71 816 Anna Kassuba Gaylord 10 T 19:39.1
72 936 Marissa Schneider Corunna 10 I 19:39.5
73 789 Katie Samuelson East Grand Rapids 11 T 19:39.9
74 857 Ericka Snyder Marine City 10 T 19:40.4
75 836 Ellen Junewick Grand Rapids Forest Hills Eastern 10 T 19:41.6
76 813 Samantha Hunt Gaylord 12 T 19:41.8
77 828 Erika Overbeck Grand Rapids Christian 10 T 19:42.7
78 888 Sara Barron Pontiac Notre Dame Prep 9 T 19:43.2
79 932 Katie Vandervelder Cadillac 12 I 19:43.8
80 975 Becca Peacock St. Johns 10 I 19:44.0
81 790 Kathleen Stubbs East Grand Rapids 11 T 19:44.3
82 953 Victoria Peet Lapeer West 10 I 19:45.9
83 806 Katie Brookhouse Fremont 12 T 19:47.4
84 772 Kayla Hanses DeWitt 9 T 19:48.6
85 777 Caci Dishman Dexter 10 T 19:48.8
86 949 Jessi Hartman Ionia 10 I 19:50.3
87 771 Allison Gawura DeWitt 12 T 19:50.7
88 921 Erica Halm Williamston 9 T 19:51.6
89 960 Briana Green Mt. Pleasant 11 I 19:51.9
90 875 Ylva Elhammer Otsego 12 T 19:51.9
91 764 Mackenzie Brewis Dearborn Divine Child 9 T 19:52.3
92 898 Liz Klein Richland Gull Lake 10 T 19:53.0
93 1968 Merissa Harkema Hudsonville Unity Christian 11 I 19:53.3
94 950 Julia Kessler Ionia 10 I 19:53.7
95 741 Amanda Weidner Battle Creek Harper Creek 11 T 19:54.3
96 1962 Aubree Cable Battle Creek Harper Creek 10 T 19:55.6
97 826 Taryn Borst Grand Rapids Christian 11 T 19:57.7
98 926 Joylisa Davis Bloomfield Hills Lahser 10 I 19:57.7
99 753 Jackie Mcenhill Carleton Airport 12 T 20:00.8
100 811 Mercedes Westbrook Fremont 9 T 20:00.9

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
101 917 Katie Bollman Williamston 9 T 20:01.4
102 818 Dawn Pagels Gaylord 9 T 20:01.8
103 839 Morgan Smith Grand Rapids Forest Hills Eastern 12 T 20:02.0
104 959 Victoria Volway Mt Morris 11 I 20:02.2
105 770 Emily Bogart DeWitt 10 T 20:02.5
106 765 Erica Crane Dearborn Divine Child 11 T 20:03.0
107 882 Kat Cartwright Petoskey 12 T 20:03.0
108 827 Liza Gunnink Grand Rapids Christian 10 T 20:03.1
109 977 Katie Buckleitner St. Joseph 12 I 20:04.1
110 927 Isabel Fontana Bloomfield Hills Lahser 9 I 20:04.4
111 964 Madie Rodts Niles 11 I 20:05.2
112 979 Amanda Balk Stevensville Lakeshore 12 I 20:06.4
113 805 Laura Anderson Fremont 11 T 20:06.7
114 963 Carley Woolcott New Boston Huron 9 I 20:07.1
115 870 Kara Porter Milan 12 T 20:08.1
116 962 Emma Marsack New Boston Huron 9 I 20:09.1
117 915 Sydney Yoscovits Trenton 12 T 20:09.4
118 780 Emily Pap Dexter 9 T 20:10.3
119 935 Kati Jones Comstock 11 I 20:10.3
120 837 Lauren Mccarthy Grand Rapids Forest Hills Eastern 10 T 20:10.8
121 955 Julia Kenney Livonia Ladywood 12 I 20:11.4
122 971 Paige Hoag Richmond 11 I 20:12.0
123 774 Rachel McFarland DeWitt 9 T 20:13.6
124 845 Meg Thompson Hamilton 11 T 20:14.5
125 743 Ashley Harte Birmingham Seaholm 12 T 20:15.4
126 924 Meghan Schrader Algonac 12 I 20:15.4
127 909 Natalie Dumais Trenton 10 T 20:15.7
128 974 Kayla Smade St. Clair 10 I 20:16.2
129 822 English Haught Goodrich 9 T 20:17.2
130 832 Leah Warners Grand Rapids Christian 12 T 20:18.1
131 983 Mindy Lewis Vicksburg 11 I 20:19.3
132 782 Katie Taylor Dexter 10 T 20:20.5
133 849 Katlyn Krysiak Madison Heights Lamphere 10 T 20:21.0
134 814 Savannah Hypio Gaylord 11 T 20:21.1
135 746 Brooke MACGregor Birmingham Seaholm 12 T 20:21.5
136 951 Mary Lehman Jackson Northwest 10 I 20:21.9
137 916 Tiffany Ash Williamston 11 T 20:22.5
138 748 Maggie O'Reilly Treter Birmingham Seaholm 11 T 20:25.4
139 810 Melissa Morgan Fremont 10 T 20:25.6
140 920 Shelby Guile Williamston 11 T 20:26.5
141 808 Lindsey Johnson Fremont 11 T 20:27.7
142 844 Alyssa Slayton Hamilton 11 T 20:28.2
143 901 Maike Roeder Richland Gull Lake 11 T 20:28.6
144 869 Jenna Manor Milan 11 T 20:28.8
145 892 Alex Lallier Pontiac Notre Dame Prep 11 T 20:29.8
146 842 Jacquelynn Overbeek Hamilton 10 T 20:30.0
147 863 Jules Hinske Marshall 10 T 20:30.6
148 981 Grace Kelley Tecumseh 12 I 20:31.2
149 767 Brittany Hayden Dearborn Divine Child 10 T 20:32.1
150 947 Mandy Lacertosa Imlay City 11 I 20:32.1

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 4
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
151 763 Courtney Brewis Dearborn Divine Child 12 T 20:35.8
152 840 Tori Kuipers Hamilton 11 T 20:36.1
153 838 Kaliene Schabes Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 T 20:36.4
154 925 Haily Traxler Battle Creek Pennfield 11 I 20:36.8
155 778 Jamila Odeh Dexter 12 T 20:38.7
156 819 Chelsea Belanger Goodrich 11 T 20:38.7
157 803 Sarah Martinez Flint Powers Catholic 12 T 20:39.3
158 866 Jillian Thompson Marshall 11 T 20:39.8
159 897 Hannah Flynn Richland Gull Lake 12 T 20:40.7
160 793 Patty Fahey East Lansing 10 T 20:42.8
161 867 Amanda Weaver Marshall 12 T 20:43.1
162 798 Jessica Adams Flint Powers Catholic 9 T 20:44.5
163 833 Alissa Brouwer Grand Rapids Forest Hills Eastern 11 T 20:44.8
164 914 Katie Reeber Trenton 12 T 20:45.2
165 846 Lindsay Timmerman Hamilton 10 T 20:45.4
166 952 Hillary Davlin Lapeer East 10 I 20:48.7
167 984 Colette Chapp Warren Regina 9 I 20:49.2
168 923 Carrie Kozel Algonac 12 I 20:49.4
169 934 Danielle Dahl Chelsea 9 I 20:49.5
170 754 Danielle Shepherd Carleton Airport 11 T 20:50.8
171 893 Alayna Lekosiotis Pontiac Notre Dame Prep 12 T 20:51.6
172 739 Krista Kiessling Battle Creek Harper Creek 10 T 20:51.8
173 742 Jordan Barnett Birmingham Seaholm 12 T 20:52.1
174 791 Natalie Rose Brogan East Lansing 9 T 20:52.7
175 787 Nicole Dear East Grand Rapids 11 T 20:52.7
176 794 Jackie Lane East Lansing 9 T 20:52.7
177 891 Risa Juliano Pontiac Notre Dame Prep 12 T 20:53.1
178 889 Rachel Hanson Pontiac Notre Dame Prep 11 T 20:54.8
179 912 Holly Payne Trenton 12 T 20:58.8
180 776 Alicia Patterson DeWitt 11 T 20:59.7
181 954 Mayce Varacalli Linden 10 I 20:59.8
182 910 Rachel Leduc Trenton 11 T 21:00.0
183 911 Becca Myrabo Trenton 9 T 21:00.3
184 862 Danielle Hicks Marshall 12 T 21:00.5
185 948 Pardon Mikayla Imlay City 12 I 21:01.2
186 871 Meg Sinclair Milan 12 T 21:01.8
187 881 Amy Bieganowski Petoskey 11 T 21:02.3
188 740 Missy Simmons Battle Creek Harper Creek 11 T 21:03.3
189 883 Catie Gammon Petoskey 11 T 21:04.0
190 745 Maryann Laboe Birmingham Seaholm 10 T 21:04.0
191 937 Katie Pavelich Flint Kearsley 11 I 21:05.2
192 868 Laura Heath Milan 9 T 21:05.5
193 800 Adriel Egner Flint Powers Catholic 12 T 21:07.8
194 792 Ali Epolito East Lansing 12 T 21:08.1
195 965 Meghan petiprin North Branch 12 I 21:08.2
196 961 Brooke Johnson New Boston Huron 9 I 21:09.5
197 749 Alex Belinky Carleton Airport 9 T 21:10.0
198 895 Alison Butler Richland Gull Lake 9 T 21:10.3
199 766 Katie Fenech Dearborn Divine Child 12 T 21:12.0
200 751 Katie Griffith Carleton Airport 9 T 21:12.0

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 5
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
201 847 Angela Gordon Madison Heights Lamphere 10 T 21:14.4
202 802 Grace Hildensperger Flint Powers Catholic 9 T 21:15.0
203 899 Sara Krajnik Richland Gull Lake 12 T 21:15.3
204 779 Lauren LaFontaine Dexter 9 T 21:15.6
205 762 Jozelynn Worden Croswell-Lexington 12 T 21:22.0
206 737 Paige Kennedy Battle Creek Harper Creek 9 T 21:22.4
207 906 Michelle Merritt Sturgis 10 T 21:24.0
208 820 Catie Dymond Goodrich 11 T 21:24.5
209 900 Kelly Petersen Richland Gull Lake 10 T 21:25.9
210 773 Kacie Maurer DeWitt 11 T 21:26.0
211 956 Kelsey Wright-Alexande Marysville 12 I 21:28.5
212 769 Arianna Leonardi Dearborn Divine Child 10 T 21:31.4
213 812 Krystin Dreyer Gaylord 10 T 21:31.7
214 865 Lucy Morrison Marshall 10 T 21:32.9
215 861 Kate Belew Marshall 10 T 21:33.0
216 757 Amanda Kalso Croswell-Lexington 12 T 21:33.3
217 752 Kelsey Lancina Carleton Airport 9 T 21:35.8
218 876 Grace Hirzel Otsego 12 T 21:43.5
219 756 Kayla Ellul Croswell-Lexington 9 T 21:47.3
220 854 Hannah Bedford Marine City 9 T 21:49.6
221 858 Sarah Uppleger Marine City 12 T 21:50.4
222 801 Taylor Hartley Flint Powers Catholic 9 T 21:51.3
223 852 Sarah Seewals Madison Heights Lamphere 12 T 21:52.4
224 758 Erica Lerma Croswell-Lexington 12 T 21:53.4
225 848 Elizabeth Kapala Madison Heights Lamphere 11 T 22:00.3
226 736 Haley Hancock Battle Creek Harper Creek 12 T 22:09.5
227 908 Cynthia Vasquez Sturgis 11 T 22:13.8
228 856 Katlyn Santini Marine City 12 T 22:15.4
229 905 Daniella Vasquez Sturgis 12 T 22:18.6
230 877 Mina Hirzel Otsego 11 T 22:18.6
231 807 Megan Dickinson Fremont 10 T 22:19.0
232 855 Melanie Maggetti Marine City 12 T 22:23.4
233 907 Emma Patrick Sturgis 12 T 22:28.8
234 755 Miranda Storck Carleton Airport 11 T 22:31.8
235 860 Emily Ward Marine City 10 T 22:32.9
236 913 Kelly Quinn Trenton 9 T 22:34.5
237 823 Kayla Jung Goodrich 11 T 22:36.7
238 761 Vanessa Stewart Croswell-Lexington 12 T 22:37.2
239 750 Chelsea Culter Carleton Airport 12 T 22:38.6
240 851 Alexandra McCintosh Madison Heights Lamphere 12 T 22:41.5
241 872 Lauren Smith Milan 9 T 22:41.5
242 759 Julia McEntee Croswell-Lexington 12 T 22:41.6
243 894 Kristina Parise Pontiac Notre Dame Prep 10 T 22:42.8
244 850 Tammi Leonard Madison Heights Lamphere 11 T 22:50.3
245 880 Celeste Webber Otsego 9 T 23:00.0
246 890 Samantha Jackson Pontiac Notre Dame Prep 9 T 23:02.5
247 744 Sarah Feiten Birmingham Seaholm 9 T 23:17.0
248 825 Brooke Shanagea Goodrich 11 T 23:37.0
249 853 Nicole Weidenhamer Madison Heights Lamphere 11 T 23:38.1
250 821 Chelase Halamka Goodrich 11 T 23:40.4

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 6
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D2 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
251 886 Alex Taylor Petoskey 11 T 23:43.5

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
TEAM RESULTS - D2 GIRLS


1. 98 East Grand Rapids (19:03.2 95:16.0)
====================================================
1 2 Lauren Grunewald 11 18:20.1
2 8 Kassidy Clark 9 18:51.0
3 9 Jessie Baloga 9 18:51.8
4 36 Brianna Clifford 11 19:33.2
5 43 Katie Samuelson 11 19:39.9
6 ( 49) Kathleen Stubbs 11 19:44.3
7 (116) Nicole Dear 11 20:52.7

2. 166 Grand Rapids Christian (19:24.5 97:02.2)
====================================================
1 6 Alyssa Penning 12 18:38.2
2 26 Kimby Penning 10 19:19.4
3 27 Dana Veen 10 19:24.2
4 47 Erika Overbeck 10 19:42.7
5 60 Taryn Borst 11 19:57.7
6 ( 69) Liza Gunnink 10 20:03.1
7 ( 80) Leah Warners 12 20:18.1

3. 168 Williamston (19:19.9 96:39.2)
====================================================
1 5 Emma Drenth 11 18:28.4
2 22 Hannah Grischke 9 19:07.8
3 24 Lauren Halm 11 19:10.0
4 54 Erica Halm 9 19:51.6
5 63 Katie Bollman 9 20:01.4
6 ( 85) Tiffany Ash 11 20:22.5
7 ( 88) Shelby Guile 11 20:26.5

4. 208 Gaylord (19:36.3 98:01.1)
====================================================
1 17 Amanda Olds 10 19:01.9
2 39 Amber Kassuba 12 19:36.5
3 42 Anna Kassuba 10 19:39.1
4 46 Samantha Hunt 12 19:41.8
5 64 Dawn Pagels 9 20:01.8
6 ( 83) Savannah Hypio 11 20:21.1
7 (148) Krystin Dreyer 10 21:31.7

5. 239 Grand Rapids Forest Hills Eastern (19:41.9 98:29.1)
====================================================
1 21 Alyssa Dyer 10 19:07.3
2 34 Margo Dixon 10 19:27.4
3 45 Ellen Junewick 10 19:41.6
4 65 Morgan Smith 12 20:02.0
5 74 Lauren Mccarthy 10 20:10.8
6 ( 99) Kaliene Schabes 11 20:36.4
7 (108) Alissa Brouwer 11 20:44.8

6. 257 Petoskey (19:42.2 98:30.6)
====================================================
1 11 Molly Touran 12 18:53.2
2 19 Tia Penfold 12 19:04.9
3 33 Margaret Liederbach 12 19:27.2
4 68 Kat Cartwright 12 20:03.0
5 126 Amy Bieganowski 11 21:02.3
6 (128) Catie Gammon 11 21:04.0
7 (186) Alex Taylor 11 23:43.5

7. 273 East Lansing (19:41.6 98:27.8)
====================================================
1 4 Maddi Reeves 12 18:25.2
2 14 Margaret Lindman 11 18:58.3
3 35 Alex Trecha 9 19:28.8
4 105 Patty Fahey 10 20:42.8
5 115 Natalie Rose Brogan 9 20:52.7
6 (117) Jackie Lane 9 20:52.7
7 (132) Ali Epolito 12 21:08.1

8. 277 DeWitt (19:52.5 99:22.3)
====================================================
1 32 Sarah Murdoch 10 19:26.9
2 51 Kayla Hanses 9 19:48.6
3 53 Allison Gawura 12 19:50.7
4 66 Emily Bogart 10 20:02.5
5 75 Rachel McFarland 9 20:13.6
6 (121) Alicia Patterson 11 20:59.7
7 (146) Kacie Maurer 11 21:26.0

9. 294 Fremont (19:55.9 99:39.5)
====================================================
1 25 Danielle Lanciaux 12 19:18.9
2 50 Katie Brookhouse 12 19:47.4
3 62 Mercedes Westbrook 9 20:00.9
4 70 Laura Anderson 11 20:06.7
5 87 Melissa Morgan 10 20:25.6
6 ( 89) Lindsey Johnson 11 20:27.7
7 (166) Megan Dickinson 10 22:19.0

10. 313 Hamilton (19:57.6 99:48.0)
====================================================
1 13 Emily Oren 9 18:57.4
2 40 Anna Sall 11 19:37.9
3 76 Meg Thompson 11 20:14.5
4 90 Alyssa Slayton 11 20:28.2
5 94 Jacquelynn Overbeek 10 20:30.0
6 ( 98) Tori Kuipers 11 20:36.1
7 (110) Lindsay Timmerman 10 20:45.4

11. 317 Milan (19:44.9 98:44.3)
====================================================
1 1 Jordain Tomecek 11 17:40.4
2 28 Angela Swain 11 19:25.2
3 71 Kara Porter 12 20:08.1
4 92 Jenna Manor 11 20:28.8
5 125 Meg Sinclair 12 21:01.8
6 (130) Laura Heath 9 21:05.5
7 (176) Lauren Smith 9 22:41.5

12. 337 Dexter (20:05.0 100:24.8)
====================================================
1 31 Emily Tarnaski 9 19:26.5
2 52 Caci Dishman 10 19:48.8
3 73 Emily Pap 9 20:10.3
4 81 Katie Taylor 10 20:20.5
5 100 Jamila Odeh 12 20:38.7
6 (140) Lauren LaFontaine 9 21:15.6

13. 353 Dearborn Divine Child (20:07.4 100:36.6)
====================================================
1 37 Michelle Kerr 9 19:33.4
2 56 Mackenzie Brewis 9 19:52.3
3 67 Erica Crane 11 20:03.0
4 96 Brittany Hayden 10 20:32.1
5 97 Courtney Brewis 12 20:35.8
6 (135) Katie Fenech 12 21:12.0
7 (147) Arianna Leonardi 10 21:31.4

14. 368 Sturgis (20:12.7 101:03.3)
====================================================
1 7 Ann Marie Arseneau 10 18:47.4
2 18 Alex Keyser 11 19:02.9
3 38 Kelsey Keyser 9 19:35.2
4 143 Michelle Merritt 10 21:24.0
5 162 Cynthia Vasquez 11 22:13.8
6 (164) Daniella Vasquez 12 22:18.6
7 (168) Emma Patrick 12 22:28.8

15. 381 Flint Powers Catholic (20:10.5 100:52.2)
====================================================
1 12 McKenzie Mora 10 18:55.0
2 29 Sarah Drevon 12 19:25.6
3 102 Sarah Martinez 12 20:39.3
4 107 Jessica Adams 9 20:44.5
5 131 Adriel Egner 12 21:07.8
6 (138) Grace Hildensperger 9 21:15.0
7 (157) Taylor Hartley 9 21:51.3

16. 384 Birmingham Seaholm (20:12.9 101:04.1)
====================================================
1 23 Alex Mathews 11 19:09.7
2 77 Ashley Harte 12 20:15.4
3 84 Brooke MACGregor 12 20:21.5
4 86 Maggie O'Reilly Treter 11 20:25.4
5 114 Jordan Barnett 12 20:52.1
6 (129) Maryann Laboe 10 21:04.0
7 (182) Sarah Feiten 9 23:17.0

17. 398 Battle Creek Harper Creek (20:16.7 101:23.4)
====================================================
1 41 Kara Kiessling 9 19:38.4
2 58 Amanda Weidner 11 19:54.3
3 59 Aubree Cable 10 19:55.6
4 113 Krista Kiessling 10 20:51.8
5 127 Missy Simmons 11 21:03.3
6 (142) Paige Kennedy 9 21:22.4
7 (161) Haley Hancock 12 22:09.5

18. 402 Richland Gull Lake (20:14.8 101:13.8)
====================================================
1 16 Courtney Clancy 12 19:01.2
2 57 Liz Klein 10 19:53.0
3 91 Maike Roeder 11 20:28.6
4 104 Hannah Flynn 12 20:40.7
5 134 Alison Butler 9 21:10.3
6 (139) Sara Krajnik 12 21:15.3
7 (145) Kelly Petersen 10 21:25.9

19. 413 Otsego (20:26.6 102:12.9)
====================================================
1 10 Taylor Smith 10 18:52.7
2 30 Schuyler Mattern 11 19:26.2
3 55 Ylva Elhammer 12 19:51.9
4 153 Grace Hirzel 12 21:43.5
5 165 Mina Hirzel 11 22:18.6
6 (180) Celeste Webber 9 23:00.0

20. 443 Marshall (20:22.5 101:52.5)
====================================================
1 15 Karissa Kalisz 10 18:58.5
2 95 Jules Hinske 10 20:30.6
3 103 Jillian Thompson 11 20:39.8
4 106 Amanda Weaver 12 20:43.1
5 124 Danielle Hicks 12 21:00.5
6 (149) Lucy Morrison 10 21:32.9
7 (150) Kate Belew 10 21:33.0

21. 490 Pontiac Notre Dame Prep (20:34.5 102:52.5)
====================================================
1 48 Sara Barron 9 19:43.2
2 93 Alex Lallier 11 20:29.8
3 112 Alayna Lekosiotis 12 20:51.6
4 118 Risa Juliano 12 20:53.1
5 119 Rachel Hanson 11 20:54.8
6 (178) Kristina Parise 10 22:42.8
7 (181) Samantha Jackson 9 23:02.5

22. 499 Goodrich (20:39.9 103:19.5)
====================================================
1 3 Taylor Pogue 11 18:22.4
2 79 English Haught 9 20:17.2
3 101 Chelsea Belanger 11 20:38.7
4 144 Catie Dymond 11 21:24.5
5 172 Kayla Jung 11 22:36.7
6 (183) Brooke Shanagea 11 23:37.0
7 (185) Chelase Halamka 11 23:40.4

23. 501 Trenton (20:37.9 103:09.1)
====================================================
1 72 Sydney Yoscovits 12 20:09.4
2 78 Natalie Dumais 10 20:15.7
3 109 Katie Reeber 12 20:45.2
4 120 Holly Payne 12 20:58.8
5 122 Rachel Leduc 11 21:00.0
6 (123) Becca Myrabo 9 21:00.3
7 (171) Kelly Quinn 9 22:34.5

24. 538 Marine City (20:56.2 104:40.8)
====================================================
1 20 Alexandria Vintevoghel 12 19:05.0
2 44 Ericka Snyder 10 19:40.4
3 155 Hannah Bedford 9 21:49.6
4 156 Sarah Uppleger 12 21:50.4
5 163 Katlyn Santini 12 22:15.4
6 (167) Melanie Maggetti 12 22:23.4
7 (170) Emily Ward 10 22:32.9

25. 593 Carleton Airport (20:57.9 104:49.4)
====================================================
1 61 Jackie Mcenhill 12 20:00.8
2 111 Danielle Shepherd 11 20:50.8
3 133 Alex Belinky 9 21:10.0
4 136 Katie Griffith 9 21:12.0
5 152 Kelsey Lancina 9 21:35.8
6 (169) Miranda Storck 11 22:31.8
7 (174) Chelsea Culter 12 22:38.6

26. 712 Madison Heights Lamphere (21:38.0 108:09.6)
====================================================
1 82 Katlyn Krysiak 10 20:21.0
2 137 Angela Gordon 10 21:14.4
3 158 Sarah Seewals 12 21:52.4
4 160 Elizabeth Kapala 11 22:00.3
5 175 Alexandra McCintosh 12 22:41.5
6 (179) Tammi Leonard 11 22:50.3
7 (184) Nicole Weidenhamer 11 23:38.1

27. 778 Croswell-Lexington (21:50.7 109:13.2)
====================================================
1 141 Jozelynn Worden 12 21:22.0
2 151 Amanda Kalso 12 21:33.3
3 154 Kayla Ellul 9 21:47.3
4 159 Erica Lerma 12 21:53.4
5 173 Vanessa Stewart 12 22:37.2
6 (177) Julia McEntee 12 22:41.6



---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
1 1076 Tony Schafer Grand Rapids West Catholic 12 T 15:23.8
2 1209 Blake Allison Harrison 11 I 15:28.4
3 1114 Alex Wilson Kent City 11 T 15:30.9
4 993 Paul Lewis Albion 11 T 15:41.2
5 1205 David Madrigal Durand 11 I 15:48.2
6 1092 Joe McAvoy Hillsdale 12 T 15:51.1
7 1192 Justin Bateson Blissfield 11 I 15:55.3
8 1069 Anthony Miller Freeland 12 T 15:59.5
9 1178 Zach Carpenter Whitmore Lake 11 T 16:05.5
10 1086 Edwin Wainaina Grandville Calvin Christian 12 T 16:07.1
11 1053 Jim Janisse Elk Rapids 12 T 16:08.3
12 1213 Stephen Tennis Hudson 11 I 16:09.4
13 1176 Caleb Rhynard Shepherd 10 T 16:09.8
14 1218 Gareth Gose Leslie 12 I 16:09.8
15 1141 Jared Lauber Mason County Central 11 T 16:10.7
16 1130 Andreas Koerner Macomb Lutheran North 12 T 16:13.3
17 1186 Josh Moskalewski Allendale 12 I 16:14.3
18 1198 Trevor Denton Chesaning 10 I 16:14.4
19 997 Mike Falvey Ann Arbor Gabriel Richard 11 T 16:14.7
20 1091 Lyle Kafer Hillsdale 11 T 16:16.1
21 1234 James Rogers Saginaw Valley Lutheran 11 I 16:17.3
22 1207 Taylor Heath Hanover-Horton 11 I 16:17.4
23 1020 William Patterson Benzie Central 12 T 16:17.9
24 991 Kenny Harris Albion 10 T 16:18.8
25 1217 Brett Smith Lake Fenton 12 I 16:19.2
26 1018 Robert Kerby Benzie Central 11 T 16:20.3
27 1013 Matthew Melvin Bangor 12 T 16:20.9
28 1039 Alex Buday Charleviox 12 T 16:21.1
29 1226 Justin Krauss Perry 10 I 16:22.0
30 1023 Tom Smeltzer Benzie Central 11 T 16:23.4
31 1096 Ryan Donahue Jackson Lumen Christi 12 T 16:23.7
32 1154 Mike Restifo Saginaw Nouvel 12 T 16:24.1
33 1068 Kyle Henderson Freeland 11 T 16:25.4
34 1125 Zach Harvey Lansing Catholic 12 T 16:27.2
35 1223 Zack Potgeter Muskegon Oakridge 11 I 16:28.8
36 1177 David Silversmith Shepherd 12 T 16:28.8
37 1175 Josh Kyser Shepherd 12 T 16:29.4
38 1216 Craig Kommel Ithaca 11 I 16:31.2
39 1171 Tyler Noble Shepherd 12 T 16:31.7
40 1079 Zeke Timmer Grand Rapids West Catholic 10 T 16:31.7
41 1116 Paul Crum Laingsburg 12 T 16:31.8
42 1139 Nathan Briggs Mason County Central 12 T 16:34.9
43 1085 Kyle Vaneerden Grandville Calvin Christian 12 T 16:36.2
44 1184 Drew Ward Whitmore Lake 10 T 16:36.5
45 1089 Mike Borton Hillsdale 10 T 16:36.5
46 1188 Don Tobias Almont 12 I 16:37.5
47 1215 Nick Smith Ida 11 I 16:37.6
48 1210 Michael Ledford Harrison 12 I 16:37.7
49 1172 Jared Gilbert Shepherd 12 T 16:38.0
50 1160 Michael Kilbreath Sanford-Meridian 12 T 16:38.0

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 2
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
51 1093 Sebastian Reisch Hillsdale 11 T 16:38.1
52 1084 Andrew Reidsma Grandville Calvin Christian 11 T 16:38.8
53 1236 Ryan Pickvet Standish-Sterling 12 I 16:39.1
54 1206 Andy Raymond Erie Mason 11 I 16:39.5
55 1088 Elijah Batchelor Hillsdale 10 T 16:41.3
56 1235 Grant Goodspeed St. Louis 12 I 16:41.8
57 1036 Lukas Varney Cass City 12 T 16:42.4
58 1058 Ryan Sundberg Elk Rapids 12 T 16:43.8
59 1106 Brendan Molony Kalamazoo Hackett 11 T 16:44.2
60 1033 Dewey Mabe Cass City 12 T 16:44.7
61 1040 Eric Buday Charleviox 10 T 16:45.1
62 1208 Cyle Rogotzke Hanover-Horton 12 I 16:45.2
63 1029 Tommy Matuszak Caro 11 T 16:45.5
64 1012 Lorenzo Martinez Bangor 12 T 16:46.1
65 1070 Neil Noack Freeland 11 T 16:46.5
66 1098 Spencer Pageau Jackson Lumen Christi 10 T 16:46.8
67 1187 Alex Shepherd Allendale 12 I 16:47.9
68 1225 Jacob Fortman Perry 11 I 16:48.3
69 1064 Ben Sievert Frankenmuth 10 T 16:48.6
70 1122 Kevin Bergeron Lansing Catholic 12 T 16:48.8
71 1145 Jeff Grzywinski Monroe St. Mary Catholic Central 11 T 16:49.3
72 1123 Michael Castellani Lansing Catholic 12 T 16:49.3
73 1224 Stuart Crowell Parchment 10 I 16:49.6
74 1220 Ryan Decker Midland Bullock Creek 11 I 16:50.6
75 1143 Mike Berns Monroe St. Mary Catholic Central 12 T 16:51.4
76 1022 David Rhodes Benzie Central 11 T 16:53.0
77 1227 Tony Rasch Perry 12 I 16:54.0
78 1140 Jake Hernandez Mason County Central 11 T 16:55.3
79 1031 Ty Burk Cass City 12 T 16:55.6
80 1004 Gary Ezzo Armada 11 T 16:55.7
81 1019 Talon Morris Benzie Central 11 T 16:55.8
82 1056 Matt Moss Elk Rapids 9 T 16:56.2
83 1072 Nate Tate Freeland 10 T 16:56.4
84 1097 Joel Medina Jackson Lumen Christi 12 T 16:56.8
85 1073 Austin Jacobson Grand Rapids West Catholic 9 T 16:56.9
86 1015 Eric Thompson Bangor 11 T 16:57.6
87 1231 Nick Albertson Riverview Gabriel Richard 11 I 16:58.5
88 1190 Nicholas Pawlowski Bad Axe 11 I 16:58.8
89 1090 Korey Caulkins Hillsdale 12 T 16:59.1
90 1193 Joe Sapp Bloomingdale 11 I 16:59.3
91 1021 Nick Radionoff Benzie Central 10 T 16:59.6
92 1049 Deonte Pope Detroit Communication Media Arts 12 T 17:00.1
93 1066 Ryan Burdo Freeland 12 T 17:00.2
94 1197 Brandon Bishop Chesaning 11 I 17:00.6
95 1173 Kurtis Hall Shepherd 9 T 17:00.7
96 1078 Caleb Teachout Grand Rapids West Catholic 10 T 17:01.4
97 1138 Sam Bayle Mason County Central 12 T 17:02.2
98 1133 John Stathakis Macomb Lutheran North 12 T 17:02.9
99 1005 Danny Finn Armada 10 T 17:03.6
100 1183 Matt Regal Whitmore Lake 12 T 17:04.9

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
101 1149 Nathaniel Theobald Monroe St. Mary Catholic Central 10 T 17:06.0
102 1164 Jacob Barnes Schoolcraft 12 T 17:06.5
103 1011 William Hodge Bangor 12 T 17:08.9
104 1099 Robert Parrott Jackson Lumen Christi 11 T 17:09.3
105 1228 Isaac Veysey-White Quincy 12 I 17:09.4
106 1045 Brian Banks Detroit Communication Media Arts 12 T 17:09.8
107 1080 Brian Clark Grandville Calvin Christian 12 T 17:12.4
108 1163 Joe Trapp Sanford-Meridian 12 T 17:12.7
109 1017 William Huddleston Benzie Central 9 T 17:13.3
110 1071 Monte Scott Freeland 10 T 17:13.8
111 1174 Lynn Jones Shepherd 12 T 17:14.6
112 1110 Jake Holovka Kent City 10 T 17:16.1
113 1102 Peter Herzog Kalamazoo Hackett 10 T 17:16.8
114 1199 Andrey Kloka Clawson 12 I 17:18.0
115 996 Joe Bauters Ann Arbor Gabriel Richard 12 T 17:18.3
116 1146 Dan Harras Monroe St. Mary Catholic Central 10 T 17:18.7
117 1202 Brandon Humphreys Delton Kellogg 11 I 17:19.5
118 1075 Kevin Royce Grand Rapids West Catholic 12 T 17:19.7
119 1195 Rick Jones Capac 11 I 17:20.0
120 1118 Mark List Laingsburg 11 T 17:21.1
121 1194 Mitch Klingler Bronson 11 I 17:21.4
122 1038 Kirk Acharya Charleviox 9 T 17:22.8
123 1185 Stephan Biggs Addison 9 I 17:23.3
124 1181 Ronnie Milbocker Whitmore Lake 9 T 17:24.4
125 1232 Chris Serement Riverview Gabriel Richard 12 I 17:25.0
126 1158 Ken Burns Sanford-Meridian 9 T 17:25.8
127 1094 Seth Brunner Jackson Lumen Christi 12 T 17:26.4
128 1147 Alex Johnson Monroe St. Mary Catholic Central 12 T 17:26.5
129 1104 Brandon Krinock Kalamazoo Hackett 12 T 17:27.0
130 1107 Peter Robinson Kalamazoo Hackett 12 T 17:28.4
131 1200 Vince Burke Coloma 12 I 17:29.1
132 1042 Andrew Plude Charleviox 9 T 17:29.4
133 1046 Joshua Harris Detroit Communication Media Arts 11 T 17:30.0
134 1221 Adam Terwillegar Midland Bullock Creek 9 I 17:30.3
135 1180 Patrik Mainez Whitmore Lake 11 T 17:30.6
136 1014 Saul Saucedo Bangor 10 T 17:31.4
137 1074 Brendon Miller Grand Rapids West Catholic 12 T 17:32.0
138 1212 Kyle Follebout Hemlock 12 I 17:33.2
139 1082 Joshua Kersjes Grandville Calvin Christian 9 T 17:33.5
140 1054 Pat Janisse Elk Rapids 11 T 17:36.3
141 1211 Jonathon Studer Hart 11 I 17:37.2
142 1132 Nathan Schilling Macomb Lutheran North 12 T 17:38.0
143 1128 Zach Zingsheim Lansing Catholic 9 T 17:39.2
144 1179 Colton Judge Whitmore Lake 11 T 17:39.9
145 1081 Steven Haagsma Grandville Calvin Christian 10 T 17:41.4
146 1166 Charlton Craig Schoolcraft 12 T 17:41.5
147 1219 Robert Fingerle Marlette 10 I 17:41.7
148 1008 Andy Sutter Armada 11 T 17:41.8
149 1127 Austin Winter Lansing Catholic 9 T 17:42.0
150 1077 Steve Sterkenburg Grand Rapids West Catholic 12 T 17:43.0

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 4
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
151 1117 Ryan Hasselbach Laingsburg 12 T 17:43.4
152 1201 Devan Frederick Constantine 12 I 17:44.4
153 1204 Alex Aguilar Detroit Cesar Chavez Academy 9 I 17:45.3
154 999 Mark Grum Ann Arbor Gabriel Richard 11 T 17:45.8
155 1191 Ryan Moreau Birch Run 12 I 17:46.5
156 1165 Jeremiah Barnes Schoolcraft 10 T 17:46.8
157 1016 David Watson Bangor 11 T 17:47.9
158 1059 Eric Edmond Frankenmuth 9 T 17:48.1
159 1189 Jeremy Pawlowski Bad Axe 9 I 17:52.1
160 1010 Branden Graham Bangor 10 T 17:52.7
161 1121 Adam Stewart Laingsburg 10 T 17:53.0
162 1230 Greg Westerman Reese 12 I 17:53.8
163 1057 Dylan Sundberg Elk Rapids 10 T 17:54.3
164 1007 Robbie Okray Armada 10 T 17:55.4
165 1108 Jake Devoogd Kent City 12 T 17:55.8
166 994 Brian Pearl Albion 12 T 17:56.1
167 1061 Andrew Haubenstricker Frankenmuth 11 T 17:56.1
168 1112 Darryl Sluka Kent City 12 T 17:56.5
169 1126 Nick Lemmer Lansing Catholic 12 T 17:57.1
170 1137 Elliott Ambrose Mason County Central 12 T 17:59.7
171 1131 Tim Pfund Macomb Lutheran North 9 T 17:59.8
172 1203 Nick Rendon Delton Kellogg 11 I 18:00.2
173 1100 Riley Schaff Jackson Lumen Christi 12 T 18:00.4
174 1000 Kevin Swastek Ann Arbor Gabriel Richard 12 T 18:02.0
175 1214 Nick Brubaker Ida 11 I 18:03.0
176 1067 Jacob Card Freeland 10 T 18:03.0
177 1113 Jon Thebo Kent City 11 T 18:03.3
178 1161 Will Mapes Sanford-Meridian 11 T 18:03.5
179 1002 Matt Zakerski Ann Arbor Gabriel Richard 10 T 18:03.6
180 1026 Mike Daniel Caro 11 T 18:04.5
181 1124 Ben Flint Lansing Catholic 11 T 18:06.6
182 1095 Chris Chaney Jackson Lumen Christi 10 T 18:07.0
183 1111 Dakota Presler Kent City 12 T 18:08.0
184 1167 Brandon Osterhouse Schoolcraft 12 T 18:09.4
185 1129 Robby Devroy Macomb Lutheran North 12 T 18:10.4
186 1134 Caleb Tweten Macomb Lutheran North 11 T 18:10.4
187 1044 Vinny Von lau Charleviox 9 T 18:10.6
188 1148 Zach Robinson Monroe St. Mary Catholic Central 10 T 18:11.0
189 1222 David Leos Montrose 11 I 18:11.7
190 1087 Casey Allen Hillsdale 9 T 18:12.4
191 1043 Neil Salsibury Charleviox 11 T 18:15.9
192 1182 John Munro Whitmore Lake 10 T 18:16.4
193 1109 Brad Erbes Kent City 9 T 18:17.7
194 1037 Clark Walsh Cass City 12 T 18:18.2
195 1051 LeAvery Wycoff Detroit Communication Media Arts 12 T 18:22.0
196 1047 Travis Hornbuckle Detroit Communication Media Arts 12 T 18:22.4
197 1035 Alex Varney Cass City 10 T 18:25.3
198 995 Jalen Weaver Albion 10 T 18:26.1
199 1144 Norman Morris Monroe St. Mary Catholic Central 11 T 18:27.6
200 1136 Nick Allen Mason County Central 10 T 18:28.4

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 5
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
201 990 Patrick Dewalt Albion 12 T 18:29.7
202 1135 Coleson Wrege Macomb Lutheran North 10 T 18:29.8
203 1003 Shelby Engle Armada 12 T 18:30.9
204 1027 Rico Fierros Caro 9 T 18:34.7
205 1196 Chris Paluch Capac 11 I 18:41.0
206 1151 Kyle Babinski Saginaw Nouvel 12 T 18:41.8
207 1041 Alex Gooch Charleviox 9 T 18:45.6
208 1063 Brandon Knoll Frankenmuth 10 T 18:47.4
209 1030 Matt Strasz Caro 9 T 18:48.9
210 1009 Ryan Thoe Armada 10 T 18:53.0
211 1142 Boris Radloff Mason County Central 9 T 18:53.8
212 1170 Michael Wise Schoolcraft 10 T 18:54.9
213 1028 Cody Harper Caro 12 T 18:56.3
214 1229 Jared Cartwight Reese 11 I 18:57.4
215 1060 Justin French Frankenmuth 11 T 18:58.5
216 1032 Thomas LeValley Cass City 10 T 18:59.0
217 1083 Josiah Kuiper Grandville Calvin Christian 11 T 19:00.9
218 1006 Don Goulette Armada 11 T 19:02.2
219 1159 David Haskin Sanford-Meridian 11 T 19:04.7
220 1048 Joshua McDade Detroit Communication Media Arts 10 T 19:06.4
221 1001 Pat Theisen Ann Arbor Gabriel Richard 12 T 19:07.5
222 1050 Mitchell Small Detroit Communication Media Arts 11 T 19:09.4
223 1105 Ryan Mattingly Kalamazoo Hackett 9 T 19:09.8
224 998 Josh Fons Ann Arbor Gabriel Richard 9 T 19:11.1
225 1168 James VanOrman Schoolcraft 10 T 19:12.4
226 989 Abdul Al-Saadi Albion 11 T 19:15.1
227 1101 Tom Ankenbauer Kalamazoo Hackett 12 T 19:15.5
228 1062 Matt Knieling Frankenmuth 11 T 19:19.5
229 1157 Sean Bremer Sanford-Meridian 9 T 19:21.8
230 1065 Charlie Wenzel Frankenmuth 11 T 19:27.0
231 1169 Chris Wise Schoolcraft 12 T 19:32.1
232 1233 Dan Robinson Saginaw Swan Valley 12 I 19:32.6
233 1052 Skyler Flannery Elk Rapids 11 T 19:36.7
234 992 Austin Lelle Albion 11 T 19:41.3
235 1103 Alex Hess Kalamazoo Hackett 10 T 19:44.5
236 1156 Henry Sieggreen Saginaw Nouvel 10 T 19:45.4
237 1024 Nick Bauerschmidt Caro 9 T 19:47.7
238 1119 Zachary Little Laingsburg 9 T 19:56.8
239 1120 Rob Rusz Laingsburg 12 T 19:57.6
240 1152 Andrew Carlisle Saginaw Nouvel 9 T 20:03.5
241 1034 Travis Modzden Cass City 12 T 20:18.1
242 1115 Corey Worrall Laingsburg 12 T 20:31.4
243 1162 Dakota Talbot Sanford-Meridian 11 T 20:36.2
244 1025 Steve Bourdow Caro 9 T 20:47.4
245 1153 Brandon Himmelein Saginaw Nouvel 12 T 20:55.0
246 1155 Ben Schuller Saginaw Nouvel 12 T 21:11.1
247 1150 Mike Arellano Saginaw Nouvel 12 T 21:19.6
248 1055 Ben Lalone Elk Rapids 10 T 21:44.3

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
TEAM RESULTS - D3 BOYS


1. 117 Shepherd (16:27.6 82:17.7)
====================================================
1 9 Caleb Rhynard 10 16:09.8
2 24 David Silversmith 12 16:28.8
3 25 Josh Kyser 12 16:29.4
4 26 Tyler Noble 12 16:31.7
5 33 Jared Gilbert 12 16:38.0
6 ( 66) Kurtis Hall 9 17:00.7
7 ( 81) Lynn Jones 12 17:14.6

2. 121 Hillsdale (16:24.7 82:03.1)
====================================================
1 4 Joe McAvoy 12 15:51.1
2 13 Lyle Kafer 11 16:16.1
3 32 Mike Borton 10 16:36.5
4 35 Sebastian Reisch 11 16:38.1
5 37 Elijah Batchelor 10 16:41.3
6 ( 62) Korey Caulkins 12 16:59.1
7 (141) Casey Allen 9 18:12.4

3. 157 Benzie Central (16:34.1 82:50.4)
====================================================
1 14 William Patterson 12 16:17.9
2 16 Robert Kerby 11 16:20.3
3 19 Tom Smeltzer 11 16:23.4
4 52 David Rhodes 11 16:53.0
5 56 Talon Morris 11 16:55.8
6 ( 63) Nick Radionoff 10 16:59.6
7 ( 79) William Huddleston 9 17:13.3

4. 195 Freeland (16:37.6 83:08.0)
====================================================
1 5 Anthony Miller 12 15:59.5
2 22 Kyle Henderson 11 16:25.4
3 45 Neil Noack 11 16:46.5
4 58 Nate Tate 10 16:56.4
5 65 Ryan Burdo 12 17:00.2
6 ( 80) Monte Scott 10 17:13.8
7 (128) Jacob Card 10 18:03.0

5. 241 Grand Rapids West Catholic (16:38.7 83:13.5)
====================================================
1 1 Tony Schafer 12 15:23.8
2 27 Zeke Timmer 10 16:31.7
3 60 Austin Jacobson 9 16:56.9
4 67 Caleb Teachout 10 17:01.4
5 86 Kevin Royce 12 17:19.7
6 ( 99) Brendon Miller 12 17:32.0
7 (109) Steve Sterkenburg 12 17:43.0

6. 250 Grandville Calvin Christian (16:49.6 84:08.0)
====================================================
1 7 Edwin Wainaina 12 16:07.1
2 30 Kyle Vaneerden 12 16:36.2
3 36 Andrew Reidsma 11 16:38.8
4 77 Brian Clark 12 17:12.4
5 100 Joshua Kersjes 9 17:33.5
6 (105) Steven Haagsma 10 17:41.4
7 (166) Josiah Kuiper 11 19:00.9

7. 284 Mason County Central (16:56.6 84:42.8)
====================================================
1 10 Jared Lauber 11 16:10.7
2 29 Nathan Briggs 12 16:34.9
3 53 Jake Hernandez 11 16:55.3
4 68 Sam Bayle 12 17:02.2
5 124 Elliott Ambrose 12 17:59.7
6 (151) Nick Allen 10 18:28.4
7 (161) Boris Radloff 9 18:53.8

8. 291 Jackson Lumen Christi (16:56.6 84:43.0)
====================================================
1 20 Ryan Donahue 12 16:23.7
2 46 Spencer Pageau 10 16:46.8
3 59 Joel Medina 12 16:56.8
4 75 Robert Parrott 11 17:09.3
5 91 Seth Brunner 12 17:26.4
6 (126) Riley Schaff 12 18:00.4
7 (134) Chris Chaney 10 18:07.0

9. 294 Whitmore Lake (16:56.4 84:41.9)
====================================================
1 6 Zach Carpenter 11 16:05.5
2 31 Drew Ward 10 16:36.5
3 71 Matt Regal 12 17:04.9
4 89 Ronnie Milbocker 9 17:24.4
5 97 Patrik Mainez 11 17:30.6
6 (104) Colton Judge 11 17:39.9
7 (143) John Munro 10 18:16.4

10. 294 Bangor (16:57.0 84:44.9)
====================================================
1 17 Matthew Melvin 12 16:20.9
2 44 Lorenzo Martinez 12 16:46.1
3 61 Eric Thompson 11 16:57.6
4 74 William Hodge 12 17:08.9
5 98 Saul Saucedo 10 17:31.4
6 (113) David Watson 11 17:47.9
7 (115) Branden Graham 10 17:52.7

11. 322 Elk Rapids (17:03.8 85:18.9)
====================================================
1 8 Jim Janisse 12 16:08.3
2 39 Ryan Sundberg 12 16:43.8
3 57 Matt Moss 9 16:56.2
4 101 Pat Janisse 11 17:36.3
5 117 Dylan Sundberg 10 17:54.3
6 (181) Skyler Flannery 11 19:36.7
7 (196) Ben Lalone 10 21:44.3

12. 332 Lansing Catholic (17:05.3 85:26.5)
====================================================
1 23 Zach Harvey 12 16:27.2
2 48 Kevin Bergeron 12 16:48.8
3 50 Michael Castellani 12 16:49.3
4 103 Zach Zingsheim 9 17:39.2
5 108 Austin Winter 9 17:42.0
6 (123) Nick Lemmer 12 17:57.1
7 (133) Ben Flint 11 18:06.6

13. 349 Monroe St. Mary Catholic Central (17:06.4 85:31.9)
====================================================
1 49 Jeff Grzywinski 11 16:49.3
2 51 Mike Berns 12 16:51.4
3 72 Nathaniel Theobald 10 17:06.0
4 85 Dan Harras 10 17:18.7
5 92 Alex Johnson 12 17:26.5
6 (140) Zach Robinson 10 18:11.0
7 (150) Norman Morris 11 18:27.6

14. 382 Charleviox (17:13.8 86:09.0)
====================================================
1 18 Alex Buday 12 16:21.1
2 42 Eric Buday 10 16:45.1
3 88 Kirk Acharya 9 17:22.8
4 95 Andrew Plude 9 17:29.4
5 139 Vinny Von lau 9 18:10.6
6 (142) Neil Salsibury 11 18:15.9
7 (157) Alex Gooch 9 18:45.6

15. 426 Cass City (17:25.3 87:06.2)
====================================================
1 38 Lukas Varney 12 16:42.4
2 41 Dewey Mabe 12 16:44.7
3 54 Ty Burk 12 16:55.6
4 145 Clark Walsh 12 18:18.2
5 148 Alex Varney 10 18:25.3
6 (165) Thomas LeValley 10 18:59.0
7 (189) Travis Modzden 12 20:18.1

16. 439 Albion (17:22.4 86:51.9)
====================================================
1 3 Paul Lewis 11 15:41.2
2 15 Kenny Harris 10 16:18.8
3 120 Brian Pearl 12 17:56.1
4 149 Jalen Weaver 10 18:26.1
5 152 Patrick Dewalt 12 18:29.7
6 (175) Abdul Al-Saadi 11 19:15.1
7 (182) Austin Lelle 11 19:41.3

17. 444 Macomb Lutheran North (17:24.9 87:04.4)
====================================================
1 11 Andreas Koerner 12 16:13.3
2 69 John Stathakis 12 17:02.9
3 102 Nathan Schilling 12 17:38.0
4 125 Tim Pfund 9 17:59.8
5 137 Robby Devroy 12 18:10.4
6 (138) Caleb Tweten 11 18:10.4
7 (153) Coleson Wrege 10 18:29.8

18. 454 Kent City (17:20.6 86:42.6)
====================================================
1 2 Alex Wilson 11 15:30.9
2 82 Jake Holovka 10 17:16.1
3 119 Jake Devoogd 12 17:55.8
4 122 Darryl Sluka 12 17:56.5
5 129 Jon Thebo 11 18:03.3
6 (135) Dakota Presler 12 18:08.0
7 (144) Brad Erbes 9 18:17.7

19. 465 Ann Arbor Gabriel Richard (17:28.9 87:24.4)
====================================================
1 12 Mike Falvey 11 16:14.7
2 84 Joe Bauters 12 17:18.3
3 111 Mark Grum 11 17:45.8
4 127 Kevin Swastek 12 18:02.0
5 131 Matt Zakerski 10 18:03.6
6 (170) Pat Theisen 12 19:07.5
7 (173) Josh Fons 9 19:11.1

20. 482 Kalamazoo Hackett (17:37.3 88:06.2)
====================================================
1 40 Brendan Molony 11 16:44.2
2 83 Peter Herzog 10 17:16.8
3 93 Brandon Krinock 12 17:27.0
4 94 Peter Robinson 12 17:28.4
5 172 Ryan Mattingly 9 19:09.8
6 (176) Tom Ankenbauer 12 19:15.5
7 (183) Alex Hess 10 19:44.5

21. 500 Sanford-Meridian (17:41.0 88:24.7)
====================================================
1 34 Michael Kilbreath 12 16:38.0
2 78 Joe Trapp 12 17:12.7
3 90 Ken Burns 9 17:25.8
4 130 Will Mapes 11 18:03.5
5 168 David Haskin 11 19:04.7
6 (178) Sean Bremer 9 19:21.8
7 (191) Dakota Talbot 11 20:36.2

22. 504 Armada (17:37.5 88:07.4)
====================================================
1 55 Gary Ezzo 11 16:55.7
2 70 Danny Finn 10 17:03.6
3 107 Andy Sutter 11 17:41.8
4 118 Robbie Okray 10 17:55.4
5 154 Shelby Engle 12 18:30.9
6 (160) Ryan Thoe 10 18:53.0
7 (167) Don Goulette 11 19:02.2

23. 527 Laingsburg (17:53.3 89:26.1)
====================================================
1 28 Paul Crum 12 16:31.8
2 87 Mark List 11 17:21.1
3 110 Ryan Hasselbach 12 17:43.4
4 116 Adam Stewart 10 17:53.0
5 186 Zachary Little 9 19:56.8
6 (187) Rob Rusz 12 19:57.6
7 (190) Corey Worrall 12 20:31.4

24. 529 Detroit Communication Media Arts (17:40.9 88:24.3)
====================================================
1 64 Deonte Pope 12 17:00.1
2 76 Brian Banks 12 17:09.8
3 96 Joshua Harris 11 17:30.0
4 146 LeAvery Wycoff 12 18:22.0
5 147 Travis Hornbuckle 12 18:22.4
6 (169) Joshua McDade 10 19:06.4
7 (171) Mitchell Small 11 19:09.4

25. 589 Schoolcraft (17:55.9 89:39.1)
====================================================
1 73 Jacob Barnes 12 17:06.5
2 106 Charlton Craig 12 17:41.5
3 112 Jeremiah Barnes 10 17:46.8
4 136 Brandon Osterhouse 12 18:09.4
5 162 Michael Wise 10 18:54.9
6 (174) James VanOrman 10 19:12.4
7 (180) Chris Wise 12 19:32.1

26. 604 Frankenmuth (18:03.8 90:18.7)
====================================================
1 47 Ben Sievert 10 16:48.6
2 114 Eric Edmond 9 17:48.1
3 121 Andrew Haubenstricker 11 17:56.1
4 158 Brandon Knoll 10 18:47.4
5 164 Justin French 11 18:58.5
6 (177) Matt Knieling 11 19:19.5
7 (179) Charlie Wenzel 11 19:27.0

27. 652 Caro (18:14.0 91:09.9)
====================================================
1 43 Tommy Matuszak 11 16:45.5
2 132 Mike Daniel 11 18:04.5
3 155 Rico Fierros 9 18:34.7
4 159 Matt Strasz 9 18:48.9
5 163 Cody Harper 12 18:56.3
6 (185) Nick Bauerschmidt 9 19:47.7
7 (192) Steve Bourdow 9 20:47.4

28. 742 Saginaw Nouvel (19:10.0 95:49.8)
====================================================
1 21 Mike Restifo 12 16:24.1
2 156 Kyle Babinski 12 18:41.8
3 184 Henry Sieggreen 10 19:45.4
4 188 Andrew Carlisle 9 20:03.5
5 193 Brandon Himmelein 12 20:55.0
6 (194) Ben Schuller 12 21:11.1
7 (195) Mike Arellano 12 21:19.6



---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
1 1240 Devan John Allendale 11 T 18:06.2
2 1255 Devyn Ramsay Benzie Central 12 T 18:35.0
3 1297 Amanda Hammer Elk Rapids 12 T 18:36.3
4 1315 Olivia Sydow Grand Rapids West Catholic 12 T 18:41.1
5 1360 Anna Rudd Leslie 12 T 18:45.8
6 1317 Lindsey Berdette Hanover-Horton 9 T 18:48.8
7 1250 Michaela Carnegie Benzie Central 10 T 18:50.5
8 1243 Ali Wiersma Allendale 9 T 18:54.8
9 1432 Brittany Slinker Dundee 9 I 18:54.8
10 1342 Sadie Ringer Kent City 9 T 18:57.0
11 1448 Amaya Ayers Laingsburg 11 I 19:02.6
12 1363 Audrey Tremaine Leslie 9 T 19:05.6
13 1450 Rachel Whitley Leroy Pine River 12 I 19:06.5
14 1430 Shannon Morehouse Clawson 12 I 19:06.9
15 1238 Camille Borst Allendale 11 T 19:09.3
16 1439 Hilary Kast Hillsdale 10 I 19:10.0
17 1288 Meagan Rodgers Clare 12 T 19:12.0
18 1449 Brittany Anderson Leroy Pine River 11 I 19:13.1
19 1407 Lindsay Sanders Schoolcraft 12 T 19:13.8
20 1401 Krista Broekema Schoolcraft 10 T 19:14.8
21 1336 Bekah Stanton Jackson Lumen Christi 10 T 19:16.8
22 1434 Emily Wonser Erie Mason 12 I 19:17.3
23 1437 Jessica Disselkoen Grandville Calvin Christian 9 I 19:18.5
24 1396 Alyson Johnson Portland 10 T 19:18.8
25 1332 Cara Cremeans Jackson Lumen Christi 12 T 19:19.8
26 1267 Torrie Eger Buchanan 11 T 19:24.8
27 1339 Kaylee Carew Kent City 10 T 19:25.7
28 1424 Madison Mayleben Ann Arbor Skyline 9 I 19:26.3
29 1335 Jill McEldowney Jackson Lumen Christi 10 T 19:26.9
30 1452 Liz Timoszyk Manchester 11 I 19:31.3
31 1275 Erika Roe Caro 9 T 19:33.5
32 1380 Corey Bowen Midland Bullock Creek 12 T 19:34.4
33 1323 Emily Wrozek Hanover-Horton 10 T 19:35.2
34 1369 Kayla Pfund Macomb Lutheran North 11 T 19:36.3
35 1256 Theresa Warsecke Benzie Central 9 T 19:36.6
36 1253 Taylor Nye Benzie Central 10 T 19:36.7
37 1461 Leila Bouabdellaoui Parchment 12 I 19:39.5
38 1362 Ashley Steers Leslie 11 T 19:39.8
39 1377 Brianna Taylor Michigan Center 9 T 19:40.5
40 1354 Megan Heeder Lansing Catholic 10 T 19:41.0
41 1397 Nikki May Portland 12 T 19:42.7
42 1476 Sharon Morgan Vandercook Lake 10 I 19:48.5
43 1251 Marika Grabowski Benzie Central 10 T 19:49.7
44 1447 Kirstin Volkening Kingsley 10 I 19:49.9
45 1422 Tre Washington Albion 11 I 19:50.8
46 1458 Kayla Case Olivet 9 I 19:51.4
47 1466 Emilee Warner Saginaw Swan Valley 10 I 19:52.2
48 1334 Mickey Ludlow Jackson Lumen Christi 9 T 19:53.4
49 1318 Lindsey Chinavare Hanover-Horton 9 T 19:55.8
50 1370 Hannah Schilling Macomb Lutheran North 9 T 19:56.3

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 2
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
51 1313 Olivia Quam Grand Rapids West Catholic 11 T 19:57.0
52 1438 Mackenzie Hill Hillsdale 10 I 19:58.1
53 1279 Ashley Potts Cass City 9 T 19:58.4
54 1423 Sarah Falvey Ann Arbor Gabriel Richard 9 I 19:59.2
55 1361 Kayla Smith Leslie 10 T 19:59.5
56 1475 Kelly Morgan Vandercook Lake 10 I 20:00.7
57 1429 Teresa Marin Bloomingdale 12 I 20:01.4
58 1441 Kathleen Lieffers Hopkins 9 I 20:01.5
59 1367 Michelle Irvin Macomb Lutheran North 12 T 20:01.6
60 1283 Dana Dempsey Clare 12 T 20:01.9
61 1471 Callyanne Wyma St. Louis 10 I 20:02.0
62 1462 Lilly Young Perry 12 I 20:02.7
63 1252 Jill Lousignau Benzie Central 11 T 20:03.3
64 1359 Brooke Prieskorn Leslie 9 T 20:03.7
65 1322 Jody Nicholson Hanover-Horton 12 T 20:04.5
66 1444 Anna Hollet Kalamazoo Christian 12 I 20:07.5
67 1417 Jamie Palmer Vassar 11 T 20:09.5
68 1428 Aisha Hodge Bangor 11 I 20:09.5
69 1470 Teha Ames Shepherd 10 I 20:10.7
70 1372 Rachel Stathakis Macomb Lutheran North 10 T 20:12.1
71 1341 Dani Nowicki Kent City 10 T 20:12.1
72 1388 Colleen Grassley Monroe St. Mary Catholic Central 10 T 20:12.6
73 1352 Allie Brown Lansing Catholic 9 T 20:13.9
74 1237 Brittany Andres Allendale 11 T 20:14.4
75 1454 Morgan Cullen Montague 11 I 20:14.7
76 1472 Jacquie Fillmore Stockbridge 10 I 20:16.4
77 1457 Katy Barkley Olivet 10 I 20:17.9
78 1268 Elizabeth Hein Buchanan 11 T 20:18.8
79 1478 Keralyn Totten Whitmore Lake 11 I 20:19.7
80 1435 Amanda Himmel Essexville Garber 10 I 20:20.3
81 1307 Amanda Slezsak Freeland 11 T 20:21.1
82 1392 Jenna Stumpmier Monroe St. Mary Catholic Central 11 T 20:21.2
83 1277 Paige TerBush Caro 11 T 20:21.6
84 1364 Sydney Tremaine Leslie 10 T 20:21.8
85 1460 Heidi Wobrock Onsted 9 I 20:23.8
86 1479 Nicole Hill Wyoming Godwin Heights 12 I 20:26.9
87 1241 Taylor Mattson Allendale 11 T 20:27.4
88 1433 Kaylin Belair Erie Mason 12 I 20:29.3
89 1281 Jennica Richards Cass City 12 T 20:29.6
90 1473 Emily Short Tawas City 10 I 20:29.7
91 1311 Kelsey Carpenter Grand Rapids West Catholic 11 T 20:30.5
92 1245 Lauren Deneweth Almont 11 T 20:31.3
93 1278 Brittany Loomis Cass City 12 T 20:32.2
94 1301 Danielle Peters Elk Rapids 9 T 20:33.4
95 1469 Khristine Kirkbride Sandusky 9 I 20:33.6
96 1254 Amber Peabody Benzie Central 9 T 20:34.3
97 1402 Leah DeVoe Schoolcraft 11 T 20:35.5
98 1345 Erin Edwards Lake Fenton 10 T 20:36.9
99 1328 Tabatha Lajiness Ida 9 T 20:38.7
100 1373 Kassie Bevier Michigan Center 9 T 20:39.2

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
101 1453 Sarah Smith Marlette 10 I 20:39.5
102 1425 Renah Farhan Armada 12 I 20:39.5
103 1299 Bridget Huhta Elk Rapids 9 T 20:39.6
104 1248 Scotti Langley Almont 10 T 20:39.6
105 1440 Katie Gigowski Hopkins 12 I 20:40.3
106 1287 Linday Kriebel Clare 10 T 20:41.7
107 1442 Arese Allen Ithaca 12 I 20:41.9
108 1387 Meg Bellino Monroe St. Mary Catholic Central 12 T 20:42.1
109 1344 Jeanne Wilson Kent City 9 T 20:42.5
110 1410 Karina Pierce Standish-Sterling 10 T 20:43.7
111 1436 Adrianna Hitsman Fennville 9 I 20:44.5
112 1330 Jaclyn Sawasky Ida 10 T 20:44.8
113 1280 Jessa Preiskorn Cass City 9 T 20:45.8
114 1302 Sydney Vandeveer Elk Rapids 11 T 20:45.9
115 1427 Cassie Hanson Bad Axe 10 I 20:45.9
116 1320 Sierra Melling Hanover-Horton 9 T 20:46.1
117 1399 Nicole Schafter Portland 12 T 20:46.5
118 1338 Leah Busse Kent City 10 T 20:46.5
119 1443 Kara Giles Ithaca 9 I 20:48.6
120 1300 Jessica Marks Elk Rapids 12 T 20:49.4
121 1358 Catherine Swiderski Lansing Catholic 9 T 20:51.0
122 1451 Jackie Timoszyk Manchester 9 I 20:52.0
123 1467 Abbie Greenwell Saginaw Valley Lutheran 10 I 20:52.7
124 1244 Marie Burkland Almont 12 T 20:54.4
125 1337 Tiffany Trapp Jackson Lumen Christi 10 T 20:56.0
126 1477 Olivia Smid Whitmore Lake 12 I 20:56.4
127 1419 Ashley Schiefer Vassar 11 T 20:56.6
128 1290 Mandy Dye Delton Kellogg 12 T 20:57.0
129 1276 Lexi Roe Caro 11 T 20:58.3
130 1303 Jessica Chernich Freeland 10 T 20:58.7
131 1431 Rebecca Guntz Coloma 11 I 20:59.6
132 1446 Sam Krause Kingsley 10 I 21:00.5
133 1459 Morgan Olson Onsted 10 I 21:01.6
134 1474 Chelsea Smith Tawas City 11 I 21:02.1
135 1366 Hannah Girard Macomb Lutheran North 11 T 21:02.3
136 1404 Sarah Hartlieb Schoolcraft 9 T 21:06.3
137 1353 Mary Alice Fata Lansing Catholic 10 T 21:07.0
138 1394 Kelsey Blake Portland 10 T 21:07.5
139 1340 Kaytlynne Kerwin Kent City 9 T 21:08.0
140 1355 Lauren Lapine Lansing Catholic 12 T 21:10.9
141 1368 Karen Murawski Macomb Lutheran North 11 T 21:14.3
142 1398 Laura Morse Portland 12 T 21:15.4
143 1312 Jill Pindar Grand Rapids West Catholic 11 T 21:16.8
144 1273 Clara Owczykowski Caro 10 T 21:17.7
145 1286 Lacey Koch Clare 12 T 21:18.9
146 1249 Carlie Lawrence Almont 9 T 21:18.9
147 1403 Madeline Hartlieb Schoolcraft 9 T 21:19.4
148 1365 Hailey Willett Leslie 9 T 21:19.5
149 1324 Katelyn Boulton Ida 11 T 21:19.5
150 1343 Nikki Wegrzyn Kent City 10 T 21:21.4

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 4
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
151 1406 Monica Lawrence Schoolcraft 11 T 21:21.7
152 1391 Danyel Strauss Monroe St. Mary Catholic Central 10 T 21:22.3
153 1464 Shaina Marsrow Reese 10 I 21:22.8
154 1260 Brittany Holdridge Blissfield 10 T 21:24.1
155 1356 Auralee Mccarus Lansing Catholic 9 T 21:26.5
156 1395 Ellee Eldridge Portland 10 T 21:26.8
157 1316 Sarah Thimmesch Grand Rapids West Catholic 11 T 21:27.4
158 1374 Krissie Bevier Michigan Center 9 T 21:30.0
159 1239 Kaylee Jeurink Allendale 11 T 21:30.9
160 1409 Ashley Pickvet Standish-Sterling 11 T 21:31.3
161 1326 Melanie Iacoangeli Ida 10 T 21:32.6
162 1400 Victoria Sochor Portland 10 T 21:32.9
163 1314 Katie Sochacki Grand Rapids West Catholic 11 T 21:33.4
164 1304 Stephanie Miller Freeland 12 T 21:33.6
165 1426 Cecelia Goulette Armada 10 I 21:36.0
166 1961 Molly Starr Elk Rapids 10 T 21:36.8
167 1242 Anna Solorsano Allendale 11 T 21:36.9
168 1468 Kara Ramsey Saginaw Valley Lutheran 12 I 21:38.3
169 1465 Malinda Smith Saginaw Swan Valley 11 I 21:39.5
170 1455 Hollie Sly Morley-Stanwood 12 I 21:41.0
171 1463 Emily Podgorniak Pinconning 11 I 21:42.2
172 1289 Katie Teall Clare 12 T 21:45.2
173 1386 Kayla Radosa Midland Bullock Creek 9 T 21:47.8
174 1309 Jaclyn Trahan Freeland 10 T 21:48.7
175 1257 Sierra DeGroff Blissfield 12 T 21:49.5
176 1445 Courtney Mulder Kalamazoo Christian 11 I 21:51.1
177 1310 Erika Buczkowski Grand Rapids West Catholic 10 T 21:52.7
178 1379 Joannne Wimple Michigan Center 10 T 21:54.5
179 1347 Anna Macherkevich Lake Fenton 10 T 21:55.4
180 1333 Audrey Spring Jackson Lumen Christi 12 T 21:58.2
181 1385 Dana Radosa Midland Bullock Creek 10 T 22:00.5
182 1384 Erin Moser Midland Bullock Creek 9 T 22:00.7
183 1298 Leah Harrington Elk Rapids 12 T 22:02.9
184 1415 Samantha Groen Vassar 10 T 22:03.8
185 1393 Toni Ucci Monroe St. Mary Catholic Central 12 T 22:04.4
186 1291 Taylor Hennessey Delton Kellogg 10 T 22:07.2
187 1263 Lauren Yates Blissfield 10 T 22:08.1
188 1325 Jennifer Fickel Ida 12 T 22:08.5
189 1350 Katie Roe Lake Fenton 12 T 22:09.9
190 1321 Caitlin Morton Hanover-Horton 12 T 22:12.9
191 1414 Ashley White Standish-Sterling 10 T 22:13.6
192 1412 Sara Stanley Standish-Sterling 9 T 22:14.6
193 1357 Hunter Puma Lansing Catholic 10 T 22:15.5
194 1259 Courtney Eisenmann Blissfield 11 T 22:17.4
195 1390 Julia Shah Monroe St. Mary Catholic Central 10 T 22:18.3
196 1389 Jessica Kapolnek Monroe St. Mary Catholic Central 9 T 22:20.7
197 1261 Haley Neri Blissfield 11 T 22:22.5
198 1411 Alyssa Pruder Standish-Sterling 12 T 22:24.7
199 1258 Amanda Dheel Blissfield 11 T 22:26.8
200 1382 Sarah Frederick Midland Bullock Creek 11 T 22:28.8

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 5
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D3 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
201 1292 Joanna Hoeberling Delton Kellogg 12 T 22:29.8
202 1306 Theresa Shibilski Freeland 11 T 22:35.5
203 1305 Sarah Schulz Freeland 12 T 22:35.5
204 1418 Allison Schiefer Vassar 10 T 22:36.6
205 1371 Katie Siegk Macomb Lutheran North 11 T 22:40.7
206 1269 Alyssa Kruchkow Buchanan 11 T 22:41.8
207 1319 Katie French Hanover-Horton 12 T 22:44.5
208 1416 Jill Moreau Vassar 10 T 22:44.6
209 1274 Aubrey Putnam Caro 10 T 22:45.6
210 1420 Laura Sheppard Vassar 10 T 22:50.0
211 1405 Maggie Hudson Schoolcraft 9 T 22:51.3
212 1378 Brooke Taylor Michigan Center 9 T 22:51.4
213 1294 Renee McConahay Delton Kellogg 10 T 22:52.8
214 1351 Marta Watters Lake Fenton 9 T 22:53.3
215 1308 Kaleigh Theriault Freeland 10 T 22:56.5
216 1285 Katie Garver Clare 12 T 23:01.7
217 1349 Andrea Roe Lake Fenton 9 T 23:06.7
218 1270 Ashlyn Pastryk Buchanan 9 T 23:11.8
219 1262 Jennifer Tagsold Blissfield 11 T 23:16.9
220 1265 Courtney Adolph Buchanan 10 T 23:22.0
221 1421 Alicia McClenathen Vassar 12 T 23:22.5
222 1284 Amber Frank Clare 9 T 23:23.4
223 1376 Lauren Ross Michigan Center 12 T 23:30.1
224 1266 Ashley Best Buchanan 10 T 23:40.0
225 1329 Makenzie Lein Ida 11 T 23:41.1
226 1327 Carrie Kloster Ida 11 T 23:42.6
227 1272 Mariah Kelly Caro 10 T 23:44.2
228 1264 Chelsea Adolph Buchanan 10 T 23:44.9
229 1282 Haley Wynn Cass City 9 T 23:45.8
230 1296 Sarah Strohbusch Delton Kellogg 12 T 23:53.0
231 1375 Brooke Ostaszewski Michigan Center 11 T 24:03.3
232 1413 Alicia Trombley Standish-Sterling 12 T 24:22.4
233 1271 Lilly Berndt Caro 11 T 24:32.5
234 1293 Lauren Knollenberg Delton Kellogg 12 T 24:50.2
235 1381 Ariel Cammin Midland Bullock Creek 11 T 25:13.5
236 1346 Jennifer Hess Lake Fenton 10 T 25:34.2
237 1247 Deniz Kyte Almont 12 T 25:36.4
238 1408 Leah LaLonde Standish-Sterling 11 T 25:38.2
239 1383 Heather Krotzer Midland Bullock Creek 10 T 25:45.6
240 1331 Jessica Anater Jackson Lumen Christi 10 T 27:14.1
241 1295 Amanda Mikolajczyk Delton Kellogg 10 T 27:30.1

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
TEAM RESULTS - D3 GIRLS


1. 91 Benzie Central (19:17.7 96:28.5)
====================================================
1 2 Devyn Ramsay 12 18:35.0
2 7 Michaela Carnegie 10 18:50.5
3 25 Theresa Warsecke 9 19:36.6
4 26 Taylor Nye 10 19:36.7
5 31 Marika Grabowski 10 19:49.7
6 ( 40) Jill Lousignau 11 20:03.3
7 ( 60) Amber Peabody 9 20:34.3

2. 120 Leslie (19:30.9 97:34.4)
====================================================
1 5 Anna Rudd 12 18:45.8
2 10 Audrey Tremaine 9 19:05.6
3 27 Ashley Steers 11 19:39.8
4 37 Kayla Smith 10 19:59.5
5 41 Brooke Prieskorn 9 20:03.7
6 ( 53) Sydney Tremaine 10 20:21.8
7 ( 98) Hailey Willett 9 21:19.5

3. 122 Allendale (19:22.5 96:52.1)
====================================================
1 1 Devan John 11 18:06.2
2 8 Ali Wiersma 9 18:54.8
3 11 Camille Borst 11 19:09.3
4 48 Brittany Andres 11 20:14.4
5 54 Taylor Mattson 11 20:27.4
6 (108) Kaylee Jeurink 11 21:30.9
7 (115) Anna Solorsano 11 21:36.9

4. 164 Jackson Lumen Christi (19:46.6 98:52.9)
====================================================
1 15 Bekah Stanton 10 19:16.8
2 17 Cara Cremeans 12 19:19.8
3 20 Jill McEldowney 10 19:26.9
4 32 Mickey Ludlow 9 19:53.4
5 80 Tiffany Trapp 10 20:56.0
6 (123) Audrey Spring 12 21:58.2
7 (183) Jessica Anater 10 27:14.1

5. 178 Hanover-Horton (19:50.1 99:10.4)
====================================================
1 6 Lindsey Berdette 9 18:48.8
2 23 Emily Wrozek 10 19:35.2
3 33 Lindsey Chinavare 9 19:55.8
4 42 Jody Nicholson 12 20:04.5
5 74 Sierra Melling 9 20:46.1
6 (133) Caitlin Morton 12 22:12.9
7 (150) Katie French 12 22:44.5

6. 218 Kent City (20:00.8 100:03.8)
====================================================
1 9 Sadie Ringer 9 18:57.0
2 19 Kaylee Carew 10 19:25.7
3 45 Dani Nowicki 10 20:12.1
4 69 Jeanne Wilson 9 20:42.5
5 76 Leah Busse 10 20:46.5
6 ( 89) Kaytlynne Kerwin 9 21:08.0
7 (100) Nikki Wegrzyn 10 21:21.4

7. 225 Macomb Lutheran North (20:09.8 100:48.6)
====================================================
1 24 Kayla Pfund 11 19:36.3
2 34 Hannah Schilling 9 19:56.3
3 38 Michelle Irvin 12 20:01.6
4 44 Rachel Stathakis 10 20:12.1
5 85 Hannah Girard 11 21:02.3
6 ( 91) Karen Murawski 11 21:14.3
7 (148) Katie Siegk 11 22:40.7

8. 271 Schoolcraft (20:18.0 101:29.8)
====================================================
1 13 Lindsay Sanders 12 19:13.8
2 14 Krista Broekema 10 19:14.8
3 61 Leah DeVoe 11 20:35.5
4 86 Sarah Hartlieb 9 21:06.3
5 97 Madeline Hartlieb 9 21:19.4
6 (101) Monica Lawrence 11 21:21.7
7 (154) Maggie Hudson 9 22:51.3

9. 277 Elk Rapids (20:17.0 101:24.6)
====================================================
1 3 Amanda Hammer 12 18:36.3
2 59 Danielle Peters 9 20:33.4
3 65 Bridget Huhta 9 20:39.6
4 73 Sydney Vandeveer 11 20:45.9
5 77 Jessica Marks 12 20:49.4
6 (114) Molly Starr 10 21:36.8
7 (126) Leah Harrington 12 22:02.9

10. 294 Grand Rapids West Catholic (20:22.6 101:52.8)
====================================================
1 4 Olivia Sydow 12 18:41.1
2 35 Olivia Quam 11 19:57.0
3 56 Kelsey Carpenter 11 20:30.5
4 93 Jill Pindar 11 21:16.8
5 106 Sarah Thimmesch 11 21:27.4
6 (112) Katie Sochacki 11 21:33.4
7 (120) Erika Buczkowski 10 21:52.7

11. 301 Portland (20:26.2 102:10.9)
====================================================
1 16 Alyson Johnson 10 19:18.8
2 30 Nikki May 12 19:42.7
3 75 Nicole Schafter 12 20:46.5
4 88 Kelsey Blake 10 21:07.5
5 92 Laura Morse 12 21:15.4
6 (105) Ellee Eldridge 10 21:26.8
7 (111) Victoria Sochor 10 21:32.9

12. 329 Clare (20:36.0 102:59.7)
====================================================
1 12 Meagan Rodgers 12 19:12.0
2 39 Dana Dempsey 12 20:01.9
3 67 Linday Kriebel 10 20:41.7
4 95 Lacey Koch 12 21:18.9
5 116 Katie Teall 12 21:45.2
6 (159) Katie Garver 12 23:01.7
7 (165) Amber Frank 9 23:23.4

13. 331 Lansing Catholic (20:36.8 103:03.8)
====================================================
1 29 Megan Heeder 10 19:41.0
2 47 Allie Brown 9 20:13.9
3 78 Catherine Swiderski 9 20:51.0
4 87 Mary Alice Fata 10 21:07.0
5 90 Lauren Lapine 12 21:10.9
6 (104) Auralee Mccarus 9 21:26.5
7 (136) Hunter Puma 10 22:15.5

14. 393 Cass City (21:06.4 105:31.8)
====================================================
1 36 Ashley Potts 9 19:58.4
2 55 Jennica Richards 12 20:29.6
3 58 Brittany Loomis 12 20:32.2
4 72 Jessa Preiskorn 9 20:45.8
5 172 Haley Wynn 9 23:45.8

15. 395 Monroe St. Mary Catholic Central (20:56.6 104:42.6)
====================================================
1 46 Colleen Grassley 10 20:12.6
2 51 Jenna Stumpmier 11 20:21.2
3 68 Meg Bellino 12 20:42.1
4 102 Danyel Strauss 10 21:22.3
5 128 Toni Ucci 12 22:04.4
6 (138) Julia Shah 10 22:18.3
7 (139) Jessica Kapolnek 9 22:20.7

16. 402 Caro (20:59.4 104:56.7)
====================================================
1 21 Erika Roe 9 19:33.5
2 52 Paige TerBush 11 20:21.6
3 83 Lexi Roe 11 20:58.3
4 94 Clara Owczykowski 10 21:17.7
5 152 Aubrey Putnam 10 22:45.6
6 (170) Mariah Kelly 10 23:44.2
7 (176) Lilly Berndt 11 24:32.5

17. 474 Ida (21:16.9 106:24.1)
====================================================
1 63 Tabatha Lajiness 9 20:38.7
2 71 Jaclyn Sawasky 10 20:44.8
3 99 Katelyn Boulton 11 21:19.5
4 110 Melanie Iacoangeli 10 21:32.6
5 131 Jennifer Fickel 12 22:08.5
6 (168) Makenzie Lein 11 23:41.1
7 (169) Carrie Kloster 11 23:42.6

18. 475 Michigan Center (21:19.2 106:35.6)
====================================================
1 28 Brianna Taylor 9 19:40.5
2 64 Kassie Bevier 9 20:39.2
3 107 Krissie Bevier 9 21:30.0
4 121 Joannne Wimple 10 21:54.5
5 155 Brooke Taylor 9 22:51.4
6 (166) Lauren Ross 12 23:30.1
7 (174) Brooke Ostaszewski 11 24:03.3

19. 478 Almont (21:48.2 109:00.6)
====================================================
1 57 Lauren Deneweth 11 20:31.3
2 66 Scotti Langley 10 20:39.6
3 79 Marie Burkland 12 20:54.4
4 96 Carlie Lawrence 9 21:18.9
5 180 Deniz Kyte 12 25:36.4

20. 510 Freeland (21:27.6 107:17.6)
====================================================
1 50 Amanda Slezsak 11 20:21.1
2 84 Jessica Chernich 10 20:58.7
3 113 Stephanie Miller 12 21:33.6
4 118 Jaclyn Trahan 10 21:48.7
5 145 Theresa Shibilski 11 22:35.5
6 (146) Sarah Schulz 12 22:35.5
7 (158) Kaleigh Theriault 10 22:56.5

21. 531 Midland Bullock Creek (21:34.5 107:52.2)
====================================================
1 22 Corey Bowen 12 19:34.4
2 117 Kayla Radosa 9 21:47.8
3 124 Dana Radosa 10 22:00.5
4 125 Erin Moser 9 22:00.7
5 143 Sarah Frederick 11 22:28.8
6 (178) Ariel Cammin 11 25:13.5
7 (182) Heather Krotzer 10 25:45.6

22. 540 Buchanan (21:47.9 108:59.2)
====================================================
1 18 Torrie Eger 11 19:24.8
2 49 Elizabeth Hein 11 20:18.8
3 149 Alyssa Kruchkow 11 22:41.8
4 161 Ashlyn Pastryk 9 23:11.8
5 163 Courtney Adolph 10 23:22.0
6 (167) Ashley Best 10 23:40.0
7 (171) Chelsea Adolph 10 23:44.9

23. 549 Vassar (21:42.3 108:31.1)
====================================================
1 43 Jamie Palmer 11 20:09.5
2 81 Ashley Schiefer 11 20:56.6
3 127 Samantha Groen 10 22:03.8
4 147 Allison Schiefer 10 22:36.6
5 151 Jill Moreau 10 22:44.6
6 (153) Laura Sheppard 10 22:50.0
7 (164) Alicia McClenathen 12 23:22.5

24. 589 Standish-Sterling (21:49.6 109:07.9)
====================================================
1 70 Karina Pierce 10 20:43.7
2 109 Ashley Pickvet 11 21:31.3
3 134 Ashley White 10 22:13.6
4 135 Sara Stanley 9 22:14.6
5 141 Alyssa Pruder 12 22:24.7
6 (175) Alicia Trombley 12 24:22.4
7 (181) Leah LaLonde 11 25:38.2

25. 629 Blissfield (22:00.4 110:01.6)
====================================================
1 103 Brittany Holdridge 10 21:24.1
2 119 Sierra DeGroff 12 21:49.5
3 130 Lauren Yates 10 22:08.1
4 137 Courtney Eisenmann 11 22:17.4
5 140 Haley Neri 11 22:22.5
6 (142) Amanda Dheel 11 22:26.8
7 (162) Jennifer Tagsold 11 23:16.9

26. 633 Lake Fenton (22:08.5 110:42.2)
====================================================
1 62 Erin Edwards 10 20:36.9
2 122 Anna Macherkevich 10 21:55.4
3 132 Katie Roe 12 22:09.9
4 157 Marta Watters 9 22:53.3
5 160 Andrea Roe 9 23:06.7
6 (179) Jennifer Hess 10 25:34.2

27. 684 Delton Kellogg (22:28.0 112:19.8)
====================================================
1 82 Mandy Dye 12 20:57.0
2 129 Taylor Hennessey 10 22:07.2
3 144 Joanna Hoeberling 12 22:29.8
4 156 Renee McConahay 10 22:52.8
5 173 Sarah Strohbusch 12 23:53.0
6 (177) Lauren Knollenberg 12 24:50.2
7 (184) Amanda Mikolajczyk 10 27:30.1



---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
1 1528 Tec Adams Harbor Springs 12 T 15:22.4
2 1691 Kevin Oblinger Mt. Pleasant Sacred Heart 12 I 15:25.7
3 1595 Christian Birky Saugatuck 12 T 15:29.5
4 1520 Kyle Stacks Concord 11 T 15:31.0
5 1615 Ben Wynsma Suttons Bay 11 T 15:48.2
6 1705 Larry Julson Potterville 12 T 15:55.1
7 1657 Ashton Fisher Ellsworth 12 I 16:00.3
8 1600 Tyler Slentz Saugatuck 12 T 16:00.4
9 1602 Victor Allen Southfield Christian 10 T 16:06.4
10 1641 Luke Operhall Wolverine 12 T 16:10.2
11 1696 Ryan Pohl Pewamo-Westphalia 12 I 16:12.4
12 1701 Nick Flietstra Potterville 11 T 16:14.9
13 1692 Michael Schulte Mt. Pleasant Sacred Heart 12 I 16:16.9
14 1519 Spencer Nousain Concord 9 T 16:22.3
15 1646 Mitchell Dale Auburn Hills Oakland Christian 11 I 16:25.5
16 1482 Will Brown Adrian Lenawee Christian 12 T 16:25.5
17 1661 Marcus Feldpausch Fowler 12 T 16:27.2
18 1702 Collin Ward Potterville 12 T 16:27.4
19 1715 Bryson Grove Springport 10 I 16:28.4
20 1676 Frank Deaton St. Joseph Lake Michigan Catholic 12 I 16:28.6
21 1716 Blake Fix Waldron 11 I 16:28.8
22 1650 Matt Proctor Brown City 10 I 16:28.9
23 1538 Dakota Cooper Hesperia 12 T 16:29.2
24 1679 Spencer Lyle Lutheran HS Westland 12 I 16:29.4
25 1500 Chuck Schoedel Bear Lake/Onekama 11 T 16:29.5
26 1698 Brent Smith Pittsford 10 I 16:30.3
27 1664 Craig Simmon Fowler 12 T 16:30.7
28 1673 Noah Haverdink Hudsonville Freedom Baptist 10 I 16:30.8
29 1637 Jeremy Egas Wolverine 11 T 16:31.6
30 1669 Blake Deboer Grand Rapids Covenant Christian 12 I 16:31.9
31 1599 Ethan Lievense Saugatuck 11 T 16:32.8
32 1540 Matt Peacock Hesperia 10 T 16:39.8
33 1690 Zachary Phillips Morenci 12 I 16:41.1
34 1491 Brian Desmond Ann Arbor Greenhills 12 T 16:43.8
35 1532 Allen McCarty Harbor Springs 12 T 16:45.0
36 1485 Wade Perry Adrian Lenawee Christian 12 T 16:45.2
37 1510 Cameron Magro Bridgman 10 T 16:47.5
38 1483 Chris Hudson Adrian Lenawee Christian 12 T 16:48.8
39 1527 Zachheaus Widner Detroit Weston Prep 12 T 16:49.3
40 1575 Lain Veihl Onaway 11 T 16:49.3
41 1539 David Nadjkovic Hesperia 11 T 16:49.6
42 1515 Joseph Brubaker Concord 11 T 16:50.7
43 1667 Michael Topp Gaylord St. Mary 12 I 16:51.6
44 1498 Jaron Llewellyn Bear Lake/Onekama 12 T 16:53.1
45 1509 Evan Krettek Bridgman 12 T 16:54.2
46 1511 Conner Magro Bridgman 10 T 16:56.1
47 1714 James Vance Saranac 11 T 16:56.6
48 1645 Andrew Baker Au Gres-Sims 12 I 16:58.0
49 1480 Daniel Becker Adrian Lenawee Christian 12 T 16:58.3
50 1488 Jeffrey Bord Ann Arbor Greenhills 10 T 16:58.9

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 2
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
51 1556 Spencer Batten Mendon 12 T 16:59.8
52 1546 Tom Lundberg Hillsdale Academy 12 T 17:02.8
53 1529 Jacob Brushaber Harbor Springs 12 T 17:04.7
54 1688 Brandon Westmaas McBain 11 I 17:05.4
55 1706 Damien Davenport Reading 10 I 17:10.5
56 1670 Joey Hausler Grand Rapids NorthPointe Christian 10 I 17:10.7
57 1960 Scott McKenna Bath 12 I 17:11.4
58 1648 Ethan Vandeperre Blanchard Montabella 11 I 17:12.2
59 1554 Quin Saule Lawrence 11 T 17:13.0
60 1534 Mike Sydow Harbor Springs 11 T 17:14.9
61 1567 Ryan O'Keefe North Muskegon 10 T 17:16.5
62 1694 Ethan Mcbee Newport Lutheran South 12 I 17:17.5
63 1481 Isaac Becker Adrian Lenawee Christian 12 T 17:17.6
64 1568 Joseph Potter North Muskegon 10 T 17:18.2
65 1576 Nick Carlin Royal Oak Shrine 12 T 17:18.6
66 1699 Tyler Carter Potterville 11 T 17:18.7
67 1624 John Creguer Ubly 10 T 17:20.3
68 1557 Mike Brueck Mendon 12 T 17:20.6
69 1531 Ben Kloss Harbor Springs 9 T 17:20.8
70 1583 Micah Ehlers Saginaw Michigan Lutheran Seminary 11 T 17:21.6
71 1562 Michael Terry Mendon 10 T 17:21.8
72 1655 Jacob Behmlander Coleman 11 I 17:22.9
73 1710 Tony Knop Saranac 10 T 17:23.9
74 1548 Ethan Smith Hillsdale Academy 12 T 17:24.8
75 1579 Kyle Mack Royal Oak Shrine 12 T 17:25.1
76 1622 Ricky Woods Traverse City St. Francis 11 T 17:25.2
77 1681 Kyle Sosenko Manton 10 I 17:27.8
78 1654 Nate Hufstedler Centreville 12 I 17:28.0
79 1492 Rob Delof Ann Arbor Greenhills 11 T 17:28.1
80 1697 Nick Wohlfert Pewamo-Westphalia 12 I 17:28.6
81 1711 Tyler Rose Saranac 11 T 17:29.8
82 1537 Jeff Cherry Hesperia 9 T 17:30.1
83 1493 Ian Anderson Ann Arbor Greenhills 12 T 17:30.5
84 1700 Andrew Dilernia Potterville 10 T 17:31.0
85 1486 Taylor Smelser Adrian Lenawee Christian 10 T 17:31.5
86 1518 Ian Miller Concord 10 T 17:31.6
87 1533 Nate Schiefer Harbor Springs 10 T 17:31.9
88 1683 Jacob Argersinger Marion 10 I 17:33.1
89 1703 Nathan Laduke Potterville 10 T 17:33.3
90 1543 Joel Calvert Hillsdale Academy 9 T 17:33.4
91 1677 Nathan Carango Lawton 10 I 17:35.2
92 1653 Trevor Adams Carsonville-Port-Sanilac 9 I 17:35.7
93 1672 Jordan Parks Howardsville Christian 12 I 17:36.3
94 1652 Andrew Fox Buckley 12 I 17:37.4
95 1530 Nick Cooper Harbor Springs 10 T 17:38.0
96 1612 Chase Palmer Suttons Bay 11 T 17:38.0
97 1536 Jordan Bates Hesperia 10 T 17:38.2
98 1502 Ryon Bartha Bellevue 11 T 17:39.5
99 1552 Adan Linares Lawrence 11 T 17:40.0
100 1508 Mark Haukereid Bridgman 11 T 17:40.0

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
101 1680 Brandyn Clemens Mackinaw City 12 I 17:41.5
102 1574 Andy St. Clair Onaway 12 T 17:41.7
103 1713 Aaron Vance Saranac 11 T 17:41.9
104 1709 Jared Keough Saranac 12 T 17:42.6
105 1695 Jake Berry Ottawa Lake Whiteford 11 I 17:43.0
106 1496 Cody Graf Bear Lake/Onekama 9 T 17:43.3
107 1497 Tyler Groenwald Bear Lake/Onekama 9 T 17:44.1
108 1503 Alec Bolthouse Bellevue 11 T 17:44.2
109 1659 Bob Bodarko Fowler 11 T 17:44.5
110 1656 Anthony Campbell Colon 10 I 17:45.6
111 1499 Ryan Pienta Bear Lake/Onekama 10 T 17:46.0
112 1685 Hayden Garlick Mayville 10 I 17:46.9
113 1617 Alex Grieve Traverse City St. Francis 12 T 17:47.7
114 1589 Aj Constable Sand Creek 11 T 17:48.7
115 1587 Noah Willitz Saginaw Michigan Lutheran Seminary 11 T 17:49.0
116 1596 John Gibbons Saugatuck 12 T 17:50.0
117 1675 Andrew Barrett Jonesville 12 I 17:51.0
118 1535 Andrew Aslakson Hesperia 12 T 17:51.4
119 1598 Evan Knudsen Saugatuck 12 T 17:52.3
120 1674 Gary Binkowski Jackson Christian 12 I 17:53.2
121 1495 Josh Goins Bear Lake/Onekama 9 T 17:53.6
122 1658 Jordan Muma Ellsworth 10 I 17:54.3
123 1666 Jeff Page Fulton-Middleton 12 I 17:54.8
124 1608 Seth Wilson Southfield Christian 12 T 17:55.2
125 1594 Dylan Russell Sand Creek 9 T 17:55.4
126 1642 Eric Purgiel Wolverine 12 T 17:57.2
127 1633 Seth Squires Unionville-Sebewaing 10 T 17:57.8
128 1644 Erik Gonzalez Athens 11 I 17:59.1
129 1565 Thayer Lowe North Muskegon 9 T 17:59.6
130 1490 James Chamness Ann Arbor Greenhills 11 T 17:59.7
131 1555 Trevor Stermer Lawrence 12 T 17:59.8
132 1668 Aaron Buchler Genesee 10 I 18:02.2
133 1484 Spencer Perry Adrian Lenawee Christian 11 T 18:04.2
134 1678 Alden Phillips Lawton 12 I 18:04.3
135 1597 Colin Hutchins Saugatuck 12 T 18:05.0
136 1517 Kyle Grimes Concord 11 T 18:05.7
137 1560 Taylor Medbery Mendon 9 T 18:06.9
138 1501 Robert Addis Bellevue 12 T 18:07.6
139 1649 Matt DeSchutter Brown City 12 I 18:07.8
140 1717 Gage Hooley White Pigeon 11 I 18:08.1
141 1513 Beau Rathgeb Bridgman 9 T 18:08.3
142 1686 Brian McNinch Mayville 11 I 18:10.3
143 1618 Kevin Kane Traverse City St. Francis 12 T 18:12.3
144 1613 Thomas Pritz Suttons Bay 12 T 18:12.5
145 1572 Beau March Onaway 11 T 18:12.9
146 1630 Warren Dillon Unionville-Sebewaing 11 T 18:15.3
147 1566 Dominic Naffie North Muskegon 12 T 18:16.1
148 1569 Mathias Waterstradt North Muskegon 9 T 18:16.7
149 1620 Alex Primeau Traverse City St. Francis 11 T 18:17.2
150 1561 Dustin Steinberger Mendon 10 T 18:17.2

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 4
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
151 1610 Mark Jasinski Suttons Bay 11 T 18:17.9
152 1541 Kyle Walch Hesperia 12 T 18:19.1
153 1559 Gary Hiatt Mendon 10 T 18:20.5
154 1542 Andrew Alvarez Hillsdale Academy 10 T 18:20.7
155 1507 Jarret Anderson Bridgman 9 T 18:21.2
156 1544 Ethan Gehrke Hillsdale Academy 11 T 18:21.6
157 1588 Adam Bauer Sand Creek 11 T 18:22.1
158 1647 Jacob Andrews Battle Creek St. Philip 9 I 18:24.3
159 1687 Matthew Sabo McBain 10 I 18:24.9
160 1614 Travis Smith Suttons Bay 10 T 18:25.0
161 1643 Tim Ward Wolverine 12 T 18:25.3
162 1682 Ryan Mullally Marine City Cardinal Mooney 11 I 18:27.4
163 1671 Randy Moore Howardsville Christian 10 I 18:27.5
164 1638 Aaron Jaroche Wolverine 12 T 18:28.6
165 1693 Dakota Allen New Lothrop 12 I 18:28.8
166 1516 Kevin Casey Concord 12 T 18:29.0
167 1547 Rich Pewe Hillsdale Academy 12 T 18:31.7
168 1571 Anthony Lane Onaway 10 T 18:32.3
169 1623 Cory Booms Ubly 10 T 18:33.5
170 1487 Michael Bak Ann Arbor Greenhills 11 T 18:36.0
171 1689 Dominque Ford Michigan Collegiate 11 I 18:37.1
172 1601 Greg Wicks Saugatuck 12 T 18:38.1
173 1550 Josh Burnett Lawrence 12 T 18:38.6
174 1651 Andrew Tidrick Brown City 12 I 18:41.1
175 1494 Lewis Bartlett Bear Lake/Onekama 10 T 18:41.3
176 1603 Owen Bame Southfield Christian 11 T 18:47.6
177 1577 C. J. Dagher Royal Oak Shrine 10 T 18:48.3
178 1582 Matthew Sutton Royal Oak Shrine 9 T 18:48.3
179 1704 Kyle Lamb Potterville 10 T 18:49.8
180 1662 Josh Klein Fowler 10 T 18:51.6
181 1504 Tony Fuller Bellevue 9 T 18:51.7
182 1592 Matt Marine Sand Creek 9 T 18:51.8
183 1628 Zac Taylor Ubly 11 T 18:52.1
184 1593 Nick Netter Sand Creek 10 T 18:55.8
185 1629 Jaime Vogel Ubly 12 T 18:56.1
186 1707 Nathan Stolzenfeld Rochester Hills Lutheran Northwest 10 I 18:57.4
187 1514 Nicholas Brigham Concord 12 T 18:57.8
188 1578 Robert Joseph Royal Oak Shrine 10 T 18:59.6
189 1625 Brandon Glaza Ubly 10 T 19:04.1
190 1489 Trevor Brooks Ann Arbor Greenhills 12 T 19:07.4
191 1545 James Jordan Hillsdale Academy 11 T 19:07.4
192 1564 Adam Huisingh North Muskegon 12 T 19:08.1
193 1665 Jarrid Thelen Fowler 12 T 19:08.5
194 1619 Sam LaSusa Traverse City St. Francis 10 T 19:08.7
195 1604 Andrew Bigos Southfield Christian 12 T 19:09.3
196 1563 Alex Benham North Muskegon 10 T 19:10.4
197 1553 Cory Playford Lawrence 12 T 19:11.0
198 1607 Luke Thorne Southfield Christian 12 T 19:11.2
199 1573 Evan Moreau Onaway 12 T 19:13.7
200 1605 Jeremy Culver Southfield Christian 9 T 19:14.2

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 5
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 BOYS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
201 1611 Sawyer Lawler Suttons Bay 11 T 19:14.3
202 1640 Charlie Ogden Wolverine 11 T 19:17.1
203 1526 Emile Tankersley Detroit Weston Prep 11 T 19:18.5
204 1506 Brandon Waterbury Bellevue 11 T 19:23.4
205 1616 James Alpers Traverse City St. Francis 11 T 19:23.5
206 1621 Zach Tenbusch Traverse City St. Francis 11 T 19:24.6
207 1581 Mike Schelske Royal Oak Shrine 12 T 19:27.8
208 1636 Logan Walz Unionville-Sebewaing 11 T 19:28.6
209 1634 Cameron Vermeersch Unionville-Sebewaing 11 T 19:34.6
210 1551 Salvador Cruz Lawrence 10 T 19:39.0
211 1609 Nick Collins Suttons Bay 10 T 19:41.8
212 1505 Sterling Shute Bellevue 10 T 19:46.8
213 1549 Nick Beam Lawrence 11 T 19:47.7
214 1512 Parker Mojsiejenko Bridgman 11 T 19:49.6
215 1712 Alex Talcott Saranac 11 T 19:51.6
216 1524 Javiar Robins Detroit Weston Prep 9 T 19:53.2
217 1606 Luke Slater Southfield Christian 12 T 19:53.6
218 1631 Lary Houthoofd Unionville-Sebewaing 12 T 19:53.8
219 1590 Nick Howard Sand Creek 9 T 20:02.8
220 1635 Jordan Vollmar Unionville-Sebewaing 12 T 20:07.8
221 1586 Nate Plocher Saginaw Michigan Lutheran Seminary 10 T 20:09.3
222 1558 Tim Grimm Mendon 10 T 20:09.8
223 1632 Heath Schmidt Unionville-Sebewaing 12 T 20:11.3
224 1521 Terrance Banks Detroit Weston Prep 11 T 20:20.0
225 1708 Tyler Demski Saranac 9 T 20:23.6
226 1585 Isaac Pappenfuss Saginaw Michigan Lutheran Seminary 9 T 20:27.2
227 1969 Mikki O'Dell Bellevue 12 T 20:30.3
228 1660 Jamison Fedewa Fowler 12 T 20:33.8
229 1522 Michael Crawford Detroit Weston Prep 12 T 20:43.0
230 1639 Tylor McCauley Wolverine 9 T 20:46.5
231 1627 Nathan Sorenson Ubly 10 T 20:53.0
232 1591 Dan Kelly Sand Creek 12 T 20:55.6
233 1570 Newt Chapman Onaway 11 T 21:01.1
234 1626 Alex Osentoski Ubly 12 T 21:06.2
235 1580 Danny Myckowiak Royal Oak Shrine 11 T 21:27.4
236 1663 Jeff Martin Fowler 10 T 21:29.2
237 1584 Ethan Miller Saginaw Michigan Lutheran Seminary 11 T 21:55.6
238 1523 Mike Jones Detroit Weston Prep 11 T 23:18.3

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
TEAM RESULTS - D4 BOYS


1. 129 Potterville (16:41.5 83:27.1)
====================================================
1 5 Larry Julson 12 15:55.1
2 9 Nick Flietstra 11 16:14.9
3 13 Collin Ward 12 16:27.4
4 44 Tyler Carter 11 17:18.7
5 58 Andrew Dilernia 10 17:31.0
6 ( 62) Nathan Laduke 10 17:33.3
7 (127) Kyle Lamb 10 18:49.8

2. 131 Adrian Lenawee Christian (16:51.1 84:15.4)
====================================================
1 11 Will Brown 12 16:25.5
2 22 Wade Perry 12 16:45.2
3 24 Chris Hudson 12 16:48.8
4 33 Daniel Becker 12 16:58.3
5 41 Isaac Becker 12 17:17.6
6 ( 59) Taylor Smelser 10 17:31.5
7 ( 92) Spencer Perry 11 18:04.2

3. 145 Harbor Springs (16:45.6 83:47.8)
====================================================
1 1 Tec Adams 12 15:22.4
2 21 Allen McCarty 12 16:45.0
3 37 Jacob Brushaber 12 17:04.7
4 39 Mike Sydow 11 17:14.9
5 47 Ben Kloss 9 17:20.8
6 ( 61) Nate Schiefer 10 17:31.9
7 ( 64) Nick Cooper 10 17:38.0

4. 182 Hesperia (17:01.4 85:06.9)
====================================================
1 14 Dakota Cooper 12 16:29.2
2 19 Matt Peacock 10 16:39.8
3 27 David Nadjkovic 11 16:49.6
4 56 Jeff Cherry 9 17:30.1
5 66 Jordan Bates 10 17:38.2
6 ( 82) Andrew Aslakson 12 17:51.4
7 (107) Kyle Walch 12 18:19.1

5. 190 Saugatuck (16:45.0 83:45.0)
====================================================
1 2 Christian Birky 12 15:29.5
2 6 Tyler Slentz 12 16:00.4
3 18 Ethan Lievense 11 16:32.8
4 81 John Gibbons 12 17:50.0
5 83 Evan Knudsen 12 17:52.3
6 ( 93) Colin Hutchins 12 18:05.0
7 (121) Greg Wicks 12 18:38.1

6. 195 Concord (16:52.3 84:21.3)
====================================================
1 3 Kyle Stacks 11 15:31.0
2 10 Spencer Nousain 9 16:22.3
3 28 Joseph Brubaker 11 16:50.7
4 60 Ian Miller 10 17:31.6
5 94 Kyle Grimes 11 18:05.7
6 (116) Kevin Casey 12 18:29.0
7 (134) Nicholas Brigham 12 18:57.8

7. 250 Bridgman (17:17.3 86:26.1)
====================================================
1 23 Cameron Magro 10 16:47.5
2 30 Evan Krettek 12 16:54.2
3 31 Conner Magro 10 16:56.1
4 69 Mark Haukereid 11 17:40.0
5 97 Beau Rathgeb 9 18:08.3
6 (110) Jarret Anderson 9 18:21.2
7 (161) Parker Mojsiejenko 11 19:49.6

8. 255 Ann Arbor Greenhills (17:20.2 86:41.0)
====================================================
1 20 Brian Desmond 12 16:43.8
2 34 Jeffrey Bord 10 16:58.9
3 54 Rob Delof 11 17:28.1
4 57 Ian Anderson 12 17:30.5
5 90 James Chamness 11 17:59.7
6 (120) Michael Bak 11 18:36.0
7 (137) Trevor Brooks 12 19:07.4

9. 268 Bear Lake/Onekama (17:19.2 86:36.0)
====================================================
1 15 Chuck Schoedel 11 16:29.5
2 29 Jaron Llewellyn 12 16:53.1
3 73 Cody Graf 9 17:43.3
4 74 Tyler Groenwald 9 17:44.1
5 77 Ryan Pienta 10 17:46.0
6 ( 84) Josh Goins 9 17:53.6
7 (123) Lewis Bartlett 10 18:41.3

10. 280 Saranac (17:27.0 87:14.8)
====================================================
1 32 James Vance 11 16:56.6
2 50 Tony Knop 10 17:23.9
3 55 Tyler Rose 11 17:29.8
4 71 Aaron Vance 11 17:41.9
5 72 Jared Keough 12 17:42.6
6 (162) Alex Talcott 11 19:51.6
7 (172) Tyler Demski 9 20:23.6

11. 330 Mendon (17:37.3 88:06.3)
====================================================
1 35 Spencer Batten 12 16:59.8
2 46 Mike Brueck 12 17:20.6
3 49 Michael Terry 10 17:21.8
4 95 Taylor Medbery 9 18:06.9
5 105 Dustin Steinberger 10 18:17.2
6 (108) Gary Hiatt 10 18:20.5
7 (169) Tim Grimm 10 20:09.8

12. 341 Wolverine (17:30.6 87:32.9)
====================================================
1 8 Luke Operhall 12 16:10.2
2 17 Jeremy Egas 11 16:31.6
3 87 Eric Purgiel 12 17:57.2
4 114 Tim Ward 12 18:25.3
5 115 Aaron Jaroche 12 18:28.6
6 (149) Charlie Ogden 11 19:17.1
7 (177) Tylor McCauley 9 20:46.5

13. 370 Hillsdale Academy (17:44.7 88:43.3)
====================================================
1 36 Tom Lundberg 12 17:02.8
2 51 Ethan Smith 12 17:24.8
3 63 Joel Calvert 9 17:33.4
4 109 Andrew Alvarez 10 18:20.7
5 111 Ethan Gehrke 11 18:21.6
6 (117) Rich Pewe 12 18:31.7
7 (138) James Jordan 11 19:07.4

14. 372 Fowler (17:44.5 88:42.5)
====================================================
1 12 Marcus Feldpausch 12 16:27.2
2 16 Craig Simmon 12 16:30.7
3 76 Bob Bodarko 11 17:44.5
4 128 Josh Klein 10 18:51.6
5 140 Jarrid Thelen 12 19:08.5
6 (175) Jamison Fedewa 12 20:33.8
7 (183) Jeff Martin 10 21:29.2

15. 376 North Muskegon (17:49.5 89:07.1)
====================================================
1 40 Ryan O'Keefe 10 17:16.5
2 42 Joseph Potter 10 17:18.2
3 89 Thayer Lowe 9 17:59.6
4 102 Dominic Naffie 12 18:16.1
5 103 Mathias Waterstradt 9 18:16.7
6 (139) Adam Huisingh 12 19:08.1
7 (143) Alex Benham 10 19:10.4

16. 387 Suttons Bay (17:40.4 88:21.6)
====================================================
1 4 Ben Wynsma 11 15:48.2
2 65 Chase Palmer 11 17:38.0
3 99 Thomas Pritz 12 18:12.5
4 106 Mark Jasinski 11 18:17.9
5 113 Travis Smith 10 18:25.0
6 (148) Sawyer Lawler 11 19:14.3
7 (158) Nick Collins 10 19:41.8

17. 460 Onaway (18:06.0 90:29.9)
====================================================
1 26 Lain Veihl 11 16:49.3
2 70 Andy St. Clair 12 17:41.7
3 100 Beau March 11 18:12.9
4 118 Anthony Lane 10 18:32.3
5 146 Evan Moreau 12 19:13.7
6 (180) Newt Chapman 11 21:01.1

18. 463 Lawrence (18:08.5 90:42.4)
====================================================
1 38 Quin Saule 11 17:13.0
2 68 Adan Linares 11 17:40.0
3 91 Trevor Stermer 12 17:59.8
4 122 Josh Burnett 12 18:38.6
5 144 Cory Playford 12 19:11.0
6 (157) Salvador Cruz 10 19:39.0
7 (160) Nick Beam 11 19:47.7

19. 474 Traverse City St. Francis (18:10.3 90:51.1)
====================================================
1 53 Ricky Woods 11 17:25.2
2 78 Alex Grieve 12 17:47.7
3 98 Kevin Kane 12 18:12.3
4 104 Alex Primeau 11 18:17.2
5 141 Sam LaSusa 10 19:08.7
6 (152) James Alpers 11 19:23.5
7 (153) Zach Tenbusch 11 19:24.6

20. 481 Royal Oak Shrine (18:16.0 91:19.9)
====================================================
1 43 Nick Carlin 12 17:18.6
2 52 Kyle Mack 12 17:25.1
3 125 C. J. Dagher 10 18:48.3
4 126 Matthew Sutton 9 18:48.3
5 135 Robert Joseph 10 18:59.6
6 (154) Mike Schelske 12 19:27.8
7 (182) Danny Myckowiak 11 21:27.4

21. 503 Southfield Christian (18:14.0 91:09.7)
====================================================
1 7 Victor Allen 10 16:06.4
2 85 Seth Wilson 12 17:55.2
3 124 Owen Bame 11 18:47.6
4 142 Andrew Bigos 12 19:09.3
5 145 Luke Thorne 12 19:11.2
6 (147) Jeremy Culver 9 19:14.2
7 (164) Luke Slater 12 19:53.6

22. 518 Bellevue (18:21.3 91:46.4)
====================================================
1 67 Ryon Bartha 11 17:39.5
2 75 Alec Bolthouse 11 17:44.2
3 96 Robert Addis 12 18:07.6
4 129 Tony Fuller 9 18:51.7
5 151 Brandon Waterbury 11 19:23.4
6 (159) Sterling Shute 10 19:46.8
7 (174) Mikki O'Dell 12 20:30.3

23. 539 Sand Creek (18:22.8 91:53.8)
====================================================
1 79 Aj Constable 11 17:48.7
2 86 Dylan Russell 9 17:55.4
3 112 Adam Bauer 11 18:22.1
4 130 Matt Marine 9 18:51.8
5 132 Nick Netter 10 18:55.8
6 (166) Nick Howard 9 20:02.8
7 (179) Dan Kelly 12 20:55.6

24. 564 Ubly (18:33.3 92:46.1)
====================================================
1 45 John Creguer 10 17:20.3
2 119 Cory Booms 10 18:33.5
3 131 Zac Taylor 11 18:52.1
4 133 Jaime Vogel 12 18:56.1
5 136 Brandon Glaza 10 19:04.1
6 (178) Nathan Sorenson 10 20:53.0
7 (181) Alex Osentoski 12 21:06.2

25. 653 Saginaw Michigan Lutheran Seminary (19:32.6 97:42.7)
====================================================
1 48 Micah Ehlers 11 17:21.6
2 80 Noah Willitz 11 17:49.0
3 168 Nate Plocher 10 20:09.3
4 173 Isaac Pappenfuss 9 20:27.2
5 184 Ethan Miller 11 21:55.6

26. 665 Unionville-Sebewaing (19:02.1 95:10.1)
====================================================
1 88 Seth Squires 10 17:57.8
2 101 Warren Dillon 11 18:15.3
3 155 Logan Walz 11 19:28.6
4 156 Cameron Vermeersch 11 19:34.6
5 165 Lary Houthoofd 12 19:53.8
6 (167) Jordan Vollmar 12 20:07.8
7 (170) Heath Schmidt 12 20:11.3

27. 685 Detroit Weston Prep (19:24.8 97:04.0)
====================================================
1 25 Zachheaus Widner 12 16:49.3
2 150 Emile Tankersley 11 19:18.5
3 163 Javiar Robins 9 19:53.2
4 171 Terrance Banks 11 20:20.0
5 176 Michael Crawford 12 20:43.0
6 (185) Mike Jones 11 23:18.3



---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 1
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
1 1936 Bridget Bennett Mt. Pleasant Sacred Heart 11 T 18:36.7
2 1954 Melinda Palinkas Saranac 11 I 18:48.5
3 1947 Lindsay Neal North Muskegon 10 I 18:52.0
4 1765 Alexandrea Wessels Harbor Beach 11 T 18:59.6
5 1925 Nicole Wurster Homer 11 I 19:06.0
6 1897 Megan Crandall Beal City 11 I 19:11.7
7 1753 Grace Campbell Grand Rapids NorthPointe Christian 11 T 19:11.7
8 1866 Sara Turschak Unionville-Sebewaing 12 T 19:12.6
9 1918 Heather Strong Fulton-Middleton 12 I 19:18.1
10 1850 Rachel Carter Southfield Christian 12 T 19:19.4
11 1946 Winonah Krug Newport Lutheran South 11 I 19:26.9
12 1797 Sonny Jenkins Manton 10 T 19:32.1
13 1782 Lisznai Elyse Hillsdale Academy 8 T 19:36.8
14 1957 Jennifer Messing Ubly 12 I 19:37.7
15 1767 Maddie Buntin Harbor Springs 9 T 19:39.0
16 1926 Abbie Chanski Hudsonville Freedom Baptist 11 I 19:42.6
17 1798 Katie Raymer Manton 10 T 19:42.9
18 1829 Anna Goike Royal Oak Shrine 10 T 19:43.4
19 1774 Gabbie Bates Hesperia 9 T 19:45.2
20 1858 Morgan Mccardel Traverse City St. Francis 12 T 19:48.8
21 1915 Brooke Simon Fowler 12 T 19:52.6
22 1772 Caitlin Reeves Harbor Springs 12 T 19:53.7
23 1754 Anna Duckworth Grand Rapids NorthPointe Christian 11 T 19:54.0
24 1776 Felicia Peacock Hesperia 12 T 19:56.3
25 1796 Stephanie Ingraham Manton 10 T 19:57.5
26 1771 Alivia Murphy Harbor Springs 12 T 19:59.9
27 1731 Jaylee Brown Bear Lake/Onekama 9 T 20:01.3
28 1846 Katrina Phillips Saugatuck 11 T 20:03.6
29 1928 Allison Varney Jonesville 10 I 20:04.7
30 1913 Brianne Feldpausch Fowler 10 T 20:06.0
31 1908 Haley Morairty Buckley 9 I 20:06.7
32 1727 Charlotte Long Battle Creek St. Philip 9 T 20:09.2
33 1768 Grace Carbeck Harbor Springs 9 T 20:10.6
34 1779 Jacklyn Yates Hesperia 9 T 20:13.0
35 1777 Alexa Rumsey Hesperia 9 T 20:14.2
36 1921 Renae Koole Grand Rapids Covenant Christian 11 I 20:16.1
37 1837 Melanie Glinski Sand Creek 11 T 20:16.7
38 1933 Nadine Gilmer Maple City Glen Lake 12 I 20:18.3
39 1917 Camie Wieber Fowler 9 T 20:21.2
40 1956 Emily Ritsema Traverse City Christian 10 I 20:21.4
41 1903 Kaylee Wilson Boyne Falls 8 I 20:22.6
42 1769 Katie Hoffman Harbor Springs 10 T 20:23.7
43 1952 Brooke Heins Rochester Hills Lutheran Northwest 10 I 20:25.6
44 1849 Carmen Allen Southfield Christian 12 T 20:26.8
45 1746 Courtney Clark Concord 9 T 20:33.4
46 1951 Taylor Brown Ravenna 9 I 20:33.6
47 1766 Rachael Brushaber Harbor Springs 10 T 20:34.1
48 1898 Emily Kwekel Bellaire 10 I 20:39.0
49 1950 Kelsey Letson Potterville 12 I 20:40.7
50 1927 Amanda Monthei Indian River Inland Lakes 12 I 20:41.7

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 2
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
51 1794 Kim Devore Manton 10 T 20:42.2
52 1780 Shaley Albaugh Hillsdale Academy 8 T 20:43.6
53 1728 Patricia Morel Battle Creek St. Philip 10 T 20:46.0
54 1892 Genna Gilroy Athens 9 I 20:46.4
55 1757 Amanda Roels Grand Rapids NorthPointe Christian 12 T 20:47.4
56 1955 Sarah Copi St. Joseph Lake Michgan Catholic 12 I 20:47.5
57 1934 Bonnie Ricord Maple City Glen Lake 10 I 20:48.2
58 1752 Emilee Belk Grand Rapids NorthPointe Christian 10 T 20:48.9
59 1830 Emily Guirey Royal Oak Shrine 10 T 20:50.0
60 1760 Alicia Erdman Harbor Beach 11 T 20:50.6
61 1930 Miah Hagy Lansing Christian 9 I 20:51.5
62 1905 Rachel Smith Britton Macon 12 I 20:52.6
63 1893 Kristina Jevtic Athens 12 I 20:53.1
64 1900 Amanda Smith Bellevue 10 I 20:53.8
65 1891 Maria LaLone Alba 11 I 20:53.8
66 1799 Courtney Roth Manton 10 T 20:54.3
67 1878 Jamie Irwin Waterford Our Lady of the Lakes 12 T 20:54.5
68 1816 Allie Jo Nave Onaway 11 T 20:54.6
69 1924 Morgan McCririe Hillsdale Will Carleton Academy 12 I 20:55.0
70 1824 Monica Klein Pewamo-Westphalia 10 T 20:56.8
71 1953 Kaylee Kreft Rogers City 12 I 21:00.2
72 1789 Lauren Cody Lawton 9 T 21:01.1
73 1759 Holly Buchholz Harbor Beach 12 T 21:01.3
74 1881 Meghan Topolewski Waterford Our Lady of the Lakes 10 T 21:02.1
75 1845 Madeline Peterson Saugatuck 11 T 21:02.8
76 1828 Matti Baltrusaitis Royal Oak Shrine 10 T 21:03.2
77 1734 Tobi Schoedel Bear Lake/Onekama 10 T 21:04.2
78 1910 Camille Szubelak Fairview 10 I 21:04.6
79 1755 Erin Kole Grand Rapids NorthPointe Christian 12 T 21:04.9
80 1813 Chelsea Mohney Mendon 11 T 21:05.2
81 1773 Sannie Anderson Hesperia 12 T 21:05.4
82 1795 Giselle Gomez Manton 10 T 21:05.8
83 1938 Elizabeth English Mt. Pleasant Sacred Heart 11 T 21:09.0
84 1922 Stephanie Horning Grand Traverse Academy 10 I 21:10.1
85 1726 Anna Greenman Battle Creek St. Philip 11 T 21:10.2
86 1847 Heather Price Saugatuck 9 T 21:13.7
87 1888 Bobbee Papi Wolverine 9 T 21:14.1
88 1751 Dana Johnson Concord 11 T 21:14.4
89 1949 Elainee Poling Pittsford 11 I 21:15.3
90 1825 Aubrey Schafer Pewamo-Westphalia 11 T 21:17.3
91 1935 Monica Randall McBain 11 I 21:18.4
92 1909 Danielle Haydell Central Lake 12 I 21:19.4
93 1756 Maddie McIlhargey Grand Rapids NorthPointe Christian 10 T 21:20.0
94 1823 Bethany Hanses Pewamo-Westphalia 12 T 21:21.1
95 1822 Allison Fedewa Pewamo-Westphalia 11 T 21:21.4
96 1775 Petra Coronado Hesperia 12 T 21:22.2
97 1792 Alicia Skogsberg Lawton 11 T 21:24.1
98 1919 Robbie Dobbins Gobles 11 I 21:25.4
99 1838 Olivia Jewett Sand Creek 11 T 21:26.4
100 1958 Joy Caris Vestaburg 12 I 21:28.2

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 3
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
101 1809 Meghan Griffith Mendon 11 T 21:29.7
102 1931 Sarah Maynard Lutheran HS Westland 10 I 21:31.3
103 1873 Allison Grimm Waldron 11 T 21:31.4
104 1722 Zoey Kudla Ann Arbor Greenhills 12 T 21:31.5
105 1833 Sarah Obudzinski Royal Oak Shrine 11 T 21:32.2
106 1725 Collette Curtis Battle Creek St. Philip 11 T 21:34.2
107 1940 Katelyn Maylee Mt. Pleasant Sacred Heart 10 T 21:34.7
108 1911 Julia Contreras Fowler 12 T 21:35.8
109 1738 Jackie Diekman Centreville 12 T 21:35.9
110 1914 Amber Koenigsknecht Fowler 12 T 21:36.1
111 1848 Jane Wiley Saugatuck 9 T 21:36.9
112 1896 Tonisty Dugan Bath 9 I 21:37.5
113 1944 Emily Vincke New Lothrop 11 I 21:38.7
114 1861 Katy Olsen Traverse City St. Francis 12 T 21:39.0
115 1943 Alise Campbell New Buffalo 10 I 21:39.4
116 1899 Dana Dadow Bellevue 11 I 21:40.1
117 1750 Molly Jagelka Concord 11 T 21:40.9
118 1786 Molly Atwater Lawton 11 T 21:41.0
119 1929 Rachel Jameson Kalamazoo Heritage Christian Academy 9 I 21:41.9
120 1902 Ann Finkel Bloomfield Hills Roeper 10 I 21:43.3
121 1739 Jessica Ganger Centreville 12 T 21:44.4
122 1817 Hayley O'Meara Onaway 12 T 21:44.5
123 1787 Alyssa Barkovich Lawton 9 T 21:45.9
124 1907 Katie Takacs Brown City 10 I 21:46.0
125 1912 Allison Fandel Fowler 12 T 21:46.5
126 1923 Kelsey Scott Hale 10 I 21:47.3
127 1778 Haley Wiseman Hesperia 9 T 21:47.5
128 1761 Amanda Guza Harbor Beach 12 T 21:47.9
129 1868 Cami Valentine Unionville-Sebewaing 11 T 21:48.9
130 1874 Ashley Jagielski Waldron 12 T 21:50.3
131 1916 Liz Thelen Fowler 9 T 21:50.6
132 1736 Anna Veverica Bear Lake/Onekama 11 T 21:51.0
133 1801 Abby Garlick Mayville 12 T 21:51.7
134 1840 Hallie Roof Sand Creek 9 T 21:52.3
135 1745 Kelsey Brigham Concord 10 T 21:53.3
136 1818 Paula Pehkeonen Onaway 12 T 21:54.9
137 1723 Kate Raskauskas Ann Arbor Greenhills 12 T 21:54.9
138 1901 Aparna Ananth Bloomfield Hills Roeper 12 I 21:55.1
139 1733 Elizabeth Schoedel Bear Lake/Onekama 11 T 21:55.8
140 1806 Christina Sword Mayville 10 T 21:56.5
141 1843 Frances Gawlak Saugatuck 12 T 21:57.4
142 1859 Addey Meachum Traverse City St. Francis 9 T 21:57.5
143 1867 Calie Valentine Unionville-Sebewaing 9 T 21:58.6
144 1941 Megan Olivieri Mt. Pleasant Sacred Heart 12 T 21:59.8
145 1890 Chelsea Durham Adrian Lenawee Christian 10 I 22:03.0
146 1758 Kristie Sikma Grand Rapids NorthPointe Christian 11 T 22:11.4
147 1732 Brenna Miller Bear Lake/Onekama 12 T 22:11.4
148 1842 Allison Jenkins Saugatuck 9 T 22:14.4
149 1832 Alexandra Moulton Royal Oak Shrine 12 T 22:14.5
150 1793 Stacey Baron Manton 11 T 22:17.2

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 4
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
151 1882 Samantha Topolewski Waterford Our Lady of the Lakes 11 T 22:17.5
152 1800 Amy Elenbaum Mayville 11 T 22:17.7
153 1790 Meredith Escamilla Lawton 11 T 22:17.9
154 1884 Heather Egas Wolverine 12 T 22:18.7
155 1831 Shannon Mischle Royal Oak Shrine 11 T 22:19.4
156 1855 Elizabeth Zielinski Southfield Christian 12 T 22:22.0
157 1894 Alexa Messing Auburn Hills Oakland Christian 10 I 22:22.3
158 1748 Katelyn Hawkins Concord 11 T 22:23.4
159 1808 Courtney Crocker Mendon 11 T 22:23.6
160 1885 Jordan LaMothe Wolverine 10 T 22:24.4
161 1735 Shelby Sidor Bear Lake/Onekama 12 T 22:25.0
162 1720 Marita Inglehart Ann Arbor Greenhills 11 T 22:26.2
163 1719 Lauren Duclos Ann Arbor Greenhills 12 T 22:26.4
164 1844 Hannah Peterson Saugatuck 10 T 22:26.6
165 1805 Miranda Strasburg Mayville 11 T 22:28.5
166 1889 Ajae Whittaker Wolverine 11 T 22:29.1
167 1784 Erin Gieseke Hillsdale Academy 10 T 22:29.9
168 1788 Marisa Carmona Lawton 11 T 22:30.5
169 1785 Carly Hubbard Hillsdale Academy 10 T 22:30.6
170 1834 Genevieve Schmidt Royal Oak Shrine 9 T 22:31.4
171 1906 Robyn Nordin Brown City 12 I 22:39.9
172 1860 Jessie Michelin Traverse City St. Francis 9 T 22:44.4
173 1963 Kelly Sweeney Battle Creek St. Philip 12 T 22:45.6
174 1729 Valerie Morel Battle Creek St. Philip 10 T 22:45.7
175 1749 Megan Highlen Concord 10 T 22:47.4
176 1864 Jordan Hessler Unionville-Sebewaing 11 T 22:49.9
177 1826 Ashley Simon Pewamo-Westphalia 12 T 22:50.5
178 1895 Alexis Nelson Auburn Hills Oakland Christian 9 I 22:51.6
179 1904 Kelly Ferguson Bridgman 9 I 22:52.4
180 1887 Becky Papi Wolverine 9 T 22:53.2
181 1741 Mary Miller Centreville 12 T 22:53.5
182 1948 Courtney Ostrowski Our Lady of Mt. Carmel 12 I 22:55.5
183 1827 Emily Smith Pewamo-Westphalia 12 T 22:56.1
184 1856 Leah Coggon Traverse City St. Francis 12 T 22:58.1
185 1945 Rachel Vincke New Lothrop 9 I 23:04.3
186 1871 Jennifer Doriot Waldron 11 T 23:09.8
187 1804 Chelsea Roehl Mayville 11 T 23:11.6
188 1721 Maddie Kelley Ann Arbor Greenhills 11 T 23:14.2
189 1743 Jaqualyn Soper Centreville 9 T 23:24.9
190 1737 Danielle Ward Bear Lake/Onekama 10 T 23:27.2
191 1920 Promise Howell Gobles 9 I 23:28.2
192 1744 Amber Stevens Centreville 9 T 23:29.3
193 1810 Audrey Inman Mendon 12 T 23:29.4
194 1820 Marij Settles Onaway 12 T 23:35.7
195 1877 Valerie Clanton Waterford Our Lady of the Lakes 11 T 23:41.7
196 1870 Tabitha Culver Waldron 10 T 23:58.4
197 1791 Erika Rau Lawton 11 T 23:58.7
198 1937 Shelby Ebright Mt. Pleasant Sacred Heart 9 T 23:59.5
199 1812 Mallory Martin Mendon 11 T 23:59.7
200 1865 Sammy Strieter Unionville-Sebewaing 12 T 24:06.9

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





Page 5
MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
INDIVIDUAL RESULTS: D4 GIRLS

Place No. Name School Gr R Time
===== ===== ====================== ===================================== == = =======
201 1821 Bethany Arens Pewamo-Westphalia 12 T 24:07.4
202 1803 Annie Richardson Mayville 10 T 24:08.2
203 1883 Catrise Bunker Wolverine 10 T 24:08.3
204 1942 Katy Szymula Mt. Pleasant Sacred Heart 12 T 24:09.2
205 1819 Stephanie Richards Onaway 12 T 24:13.8
206 1802 Sarah Plain Mayville 10 T 24:13.9
207 1764 Lynette Roggenbuck Harbor Beach 12 T 24:14.0
208 1839 Ellie Lovell Sand Creek 10 T 24:14.8
209 1939 Alexa Holtgreive Mt. Pleasant Sacred Heart 12 T 24:15.1
210 1876 Lizzie Blaszkiewicz Waterford Our Lady of the Lakes 10 T 24:20.6
211 1869 Katie Baker Waldron 11 T 24:31.0
212 1841 Holly Zilke Sand Creek 12 T 24:35.4
213 1724 Annmarie Opipari Ann Arbor Greenhills 11 T 24:36.7
214 1836 Maria Galnares Sand Creek 12 T 24:37.4
215 1740 Shaina Mccalin Centreville 9 T 24:38.1
216 1872 Jamie Fidler Waldron 12 T 24:48.2
217 1742 Jessica Neff Centreville 12 T 24:52.9
218 1783 Amanda Gehrke Hillsdale Academy 9 T 24:58.7
219 1875 Randi Roney Waldron 11 T 24:59.5
220 1811 Kaitlyn Kline Mendon 12 T 25:03.2
221 1835 Kathryn Boring Sand Creek 10 T 25:09.4
222 1854 Kimberly Plummer Southfield Christian 12 T 25:12.9
223 1763 Danielle Roggenbuck Harbor Beach 9 T 25:29.2
224 1880 Kayleigh Meloni Waterford Our Lady of the Lakes 10 T 25:35.9
225 1781 Elizabeth Brady Hillsdale Academy 11 T 25:52.1
226 1851 Amanda Collins Southfield Christian 12 T 25:56.0
227 1730 Michelle Terry Battle Creek St. Philip 10 T 26:02.7
228 1807 Christy Barnett Mendon 11 T 26:05.0
229 1886 Samantha Miller Wolverine 11 T 26:20.5
230 1815 Sam Freel Onaway 9 T 26:21.0
231 1879 Kristyn Kulick Waterford Our Lady of the Lakes 10 T 26:22.9
232 1814 Faith Chapman Onaway 9 T 26:47.0
233 1852 Sierra Kaufman Southfield Christian 10 T 26:51.0
234 1853 Julia Mclean Southfield Christian 12 T 27:23.1
235 1762 Sarah Reimann Harbor Beach 9 T 30:33.0
236 1747 Trisha Curtis Concord 10 T 31:16.1

---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com





MHSAA LP CROSS COUNTRY FINALS
MICHIGAN INTERNATIONAL SPEEDWAY
BROOKLYN, MICHIGAN, SATURDAY, NOVEMBER 1, 2008
TEAM RESULTS - D4 GIRLS


1. 91 Harbor Springs (20:01.4 100:06.9)
====================================================
1 8 Maddie Buntin 9 19:39.0
2 14 Caitlin Reeves 12 19:53.7
3 18 Alivia Murphy 12 19:59.9
4 23 Grace Carbeck 9 20:10.6
5 28 Katie Hoffman 10 20:23.7
6 ( 31) Rachael Brushaber 10 20:34.1

2. 103 Manton (20:09.8 100:49.0)
====================================================
1 6 Sonny Jenkins 10 19:32.1
2 9 Katie Raymer 10 19:42.9
3 17 Stephanie Ingraham 10 19:57.5
4 32 Kim Devore 10 20:42.2
5 39 Courtney Roth 10 20:54.3
6 ( 52) Giselle Gomez 10 21:05.8
7 (103) Stacey Baron 11 22:17.2

3. 127 Hesperia (20:14.9 101:14.1)
====================================================
1 11 Gabbie Bates 9 19:45.2
2 16 Felicia Peacock 12 19:56.3
3 24 Jacklyn Yates 9 20:13.0
4 25 Alexa Rumsey 9 20:14.2
5 51 Sannie Anderson 12 21:05.4
6 ( 62) Petra Coronado 12 21:22.2
7 ( 82) Haley Wiseman 9 21:47.5

4. 138 Grand Rapids NorthPointe Christian (20:21.4 101:46.9)
====================================================
1 3 Grace Campbell 11 19:11.7
2 15 Anna Duckworth 11 19:54.0
3 35 Amanda Roels 12 20:47.4
4 36 Emilee Belk 10 20:48.9
5 49 Erin Kole 12 21:04.9
6 ( 59) Maddie McIlhargey 10 21:20.0
7 ( 99) Kristie Sikma 11 22:11.4

5. 205 Fowler (20:42.4 103:31.7)
====================================================
1 13 Brooke Simon 12 19:52.6
2 21 Brianne Feldpausch 10 20:06.0
3 27 Camie Wieber 9 20:21.2
4 71 Julia Contreras 12 21:35.8
5 73 Amber Koenigsknecht 12 21:36.1
6 ( 81) Allison Fandel 12 21:46.5
7 ( 86) Liz Thelen 9 21:50.6

6. 264 Royal Oak Shrine (21:04.7 105:23.3)
====================================================
1 10 Anna Goike 10 19:43.4
2 37 Emily Guirey 10 20:50.0
3 47 Matti Baltrusaitis 10 21:03.2
4 68 Sarah Obudzinski 11 21:32.2
5 102 Alexandra Moulton 12 22:14.5
6 (108) Shannon Mischle 11 22:19.4
7 (122) Genevieve Schmidt 9 22:31.4

7. 290 Saugatuck (21:10.9 105:54.4)
====================================================
1 20 Katrina Phillips 11 20:03.6
2 46 Madeline Peterson 11 21:02.8
3 55 Heather Price 9 21:13.7
4 74 Jane Wiley 9 21:36.9
5 95 Frances Gawlak 12 21:57.4
6 (101) Allison Jenkins 9 22:14.4
7 (116) Hannah Peterson 10 22:26.6

8. 303 Battle Creek St. Philip (21:17.1 106:25.2)
====================================================
1 22 Charlotte Long 9 20:09.2
2 34 Patricia Morel 10 20:46.0
3 54 Anna Greenman 11 21:10.2
4 69 Collette Curtis 11 21:34.2
5 124 Kelly Sweeney 12 22:45.6
6 (125) Valerie Morel 10 22:45.7
7 (173) Michelle Terry 10 26:02.7

9. 320 Harbor Beach (21:22.7 106:53.4)
====================================================
1 2 Alexandrea Wessels 11 18:59.6
2 38 Alicia Erdman 11 20:50.6
3 44 Holly Buchholz 12 21:01.3
4 83 Amanda Guza 12 21:47.9
5 153 Lynette Roggenbuck 12 24:14.0
6 (169) Danielle Roggenbuck 9 25:29.2
7 (181) Sarah Reimann 9 30:33.0

10. 347 Bear Lake/Onekama (21:24.8 107:03.7)
====================================================
1 19 Jaylee Brown 9 20:01.3
2 48 Tobi Schoedel 10 21:04.2
3 87 Anna Veverica 11 21:51.0
4 93 Elizabeth Schoedel 11 21:55.8
5 100 Brenna Miller 12 22:11.4
6 (113) Shelby Sidor 12 22:25.0
7 (137) Danielle Ward 10 23:27.2

11. 349 Pewamo-Westphalia (21:33.5 107:47.1)
====================================================
1 42 Monica Klein 10 20:56.8
2 58 Aubrey Schafer 11 21:17.3
3 60 Bethany Hanses 12 21:21.1
4 61 Allison Fedewa 11 21:21.4
5 128 Ashley Simon 12 22:50.5
6 (131) Emily Smith 12 22:56.1
7 (147) Bethany Arens 12 24:07.4

12. 363 Concord (21:33.1 107:45.4)
====================================================
1 30 Courtney Clark 9 20:33.4
2 57 Dana Johnson 11 21:14.4
3 76 Molly Jagelka 11 21:40.9
4 90 Kelsey Brigham 10 21:53.3
5 110 Katelyn Hawkins 11 22:23.4
6 (126) Megan Highlen 10 22:47.4
7 (182) Trisha Curtis 10 31:16.1

13. 366 Mt. Pleasant Sacred Heart (21:28.0 107:19.7)
====================================================
1 1 Bridget Bennett 11 18:36.7
2 53 Elizabeth English 11 21:09.0
3 70 Katelyn Maylee 10 21:34.7
4 98 Megan Olivieri 12 21:59.8
5 144 Shelby Ebright 9 23:59.5
6 (150) Katy Szymula 12 24:09.2
7 (155) Alexa Holtgreive 12 24:15.1

14. 369 Lawton (21:38.0 108:10.0)
====================================================
1 43 Lauren Cody 9 21:01.1
2 63 Alicia Skogsberg 11 21:24.1
3 77 Molly Atwater 11 21:41.0
4 80 Alyssa Barkovich 9 21:45.9
5 106 Meredith Escamilla 11 22:17.9
6 (120) Marisa Carmona 11 22:30.5
7 (143) Erika Rau 11 23:58.7

15. 438 Traverse City St. Francis (21:49.6 109:07.8)
====================================================
1 12 Morgan Mccardel 12 19:48.8
2 75 Katy Olsen 12 21:39.0
3 96 Addey Meachum 9 21:57.5
4 123 Jessie Michelin 9 22:44.4
5 132 Leah Coggon 12 22:58.1

16. 444 Hillsdale Academy (22:04.0 110:19.6)
====================================================
1 7 Lisznai Elyse 8 19:36.8
2 33 Shaley Albaugh 8 20:43.6
3 119 Erin Gieseke 10 22:29.9
4 121 Carly Hubbard 10 22:30.6
5 164 Amanda Gehrke 9 24:58.7
6 (171) Elizabeth Brady 11 25:52.1

17. 458 Unionville-Sebewaing (21:59.4 109:56.9)
====================================================
1 4 Sara Turschak 12 19:12.6
2 84 Cami Valentine 11 21:48.9
3 97 Calie Valentine 9 21:58.6
4 127 Jordan Hessler 11 22:49.9
5 146 Sammy Strieter 12 24:06.9

18. 483 Southfield Christian (22:39.5 113:17.1)
====================================================
1 5 Rachel Carter 12 19:19.4
2 29 Carmen Allen 12 20:26.8
3 109 Elizabeth Zielinski 12 22:22.0
4 168 Kimberly Plummer 12 25:12.9
5 172 Amanda Collins 12 25:56.0
6 (179) Sierra Kaufman 10 26:51.0
7 (180) Julia Mclean 12 27:23.1

19. 486 Waterford Our Lady of the Lakes (22:27.3 112:16.4)
====================================================
1 40 Jamie Irwin 12 20:54.5
2 45 Meghan Topolewski 10 21:02.1
3 104 Samantha Topolewski 11 22:17.5
4 141 Valerie Clanton 11 23:41.7
5 156 Lizzie Blaszkiewicz 10 24:20.6
6 (170) Kayleigh Meloni 10 25:35.9
7 (177) Kristyn Kulick 10 26:22.9

20. 491 Sand Creek (22:29.2 112:25.6)
====================================================
1 26 Melanie Glinski 11 20:16.7
2 64 Olivia Jewett 11 21:26.4
3 89 Hallie Roof 9 21:52.3
4 154 Ellie Lovell 10 24:14.8
5 158 Holly Zilke 12 24:35.4
6 (160) Maria Galnares 12 24:37.4
7 (167) Kathryn Boring 10 25:09.4

21. 502 Onaway (22:28.7 112:23.5)
====================================================
1 41 Allie Jo Nave 11 20:54.6
2 79 Hayley O'Meara 12 21:44.5
3 91 Paula Pehkeonen 12 21:54.9
4 140 Marij Settles 12 23:35.7
5 151 Stephanie Richards 12 24:13.8
6 (176) Sam Freel 9 26:21.0
7 (178) Faith Chapman 9 26:47.0

22. 510 Mendon (22:29.6 112:27.6)
====================================================
1 50 Chelsea Mohney 11 21:05.2
2 65 Meghan Griffith 11 21:29.7
3 111 Courtney Crocker 11 22:23.6
4 139 Audrey Inman 12 23:29.4
5 145 Mallory Martin 11 23:59.7
6 (166) Kaitlyn Kline 12 25:03.2
7 (174) Christy Barnett 11 26:05.0

23. 522 Wolverine (22:15.9 111:19.5)
====================================================
1 56 Bobbee Papi 9 21:14.1
2 107 Heather Egas 12 22:18.7
3 112 Jordan LaMothe 10 22:24.4
4 118 Ajae Whittaker 11 22:29.1
5 129 Becky Papi 9 22:53.2
6 (149) Catrise Bunker 10 24:08.3
7 (175) Samantha Miller 11 26:20.5

24. 523 Ann Arbor Greenhills (22:18.7 111:33.2)
====================================================
1 67 Zoey Kudla 12 21:31.5
2 92 Kate Raskauskas 12 21:54.9
3 114 Marita Inglehart 11 22:26.2
4 115 Lauren Duclos 12 22:26.4
5 135 Maddie Kelley 11 23:14.2
6 (159) Annmarie Opipari 11 24:36.7

25. 538 Mayville (22:21.2 111:46.0)
====================================================
1 88 Abby Garlick 12 21:51.7
2 94 Christina Sword 10 21:56.5
3 105 Amy Elenbaum 11 22:17.7
4 117 Miranda Strasburg 11 22:28.5
5 134 Chelsea Roehl 11 23:11.6
6 (148) Annie Richardson 10 24:08.2
7 (152) Sarah Plain 10 24:13.9

26. 554 Centreville (22:37.6 113:08.0)
====================================================
1 72 Jackie Diekman 12 21:35.9
2 78 Jessica Ganger 12 21:44.4
3 130 Mary Miller 12 22:53.5
4 136 Jaqualyn Soper 9 23:24.9
5 138 Amber Stevens 9 23:29.3
6 (161) Shaina Mccalin 9 24:38.1
7 (163) Jessica Neff 12 24:52.9

27. 583 Waldron (23:00.2 115:00.9)
====================================================
1 66 Allison Grimm 11 21:31.4
2 85 Ashley Jagielski 12 21:50.3
3 133 Jennifer Doriot 11 23:09.8
4 142 Tabitha Culver 10 23:58.4
5 157 Katie Baker 11 24:31.0
6 (162) Jamie Fidler 12 24:48.2
7 (165) Randi Roney 11 24:59.5



---------------------------------
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com