HIDDEN FOREST

back to results

Oct. 12, 1998

HIDDEN FOREST
CLARKSTON, MICHIGAN
Special Thanks Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mark Nessner Rockford 36 49:03 5:47
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jennifer Eschbacher St.Clair Shores 28 53:00 6:15
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 David Philip Walch Novi 41 52:34 6:11
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mel H Trowbridge Goodrich 42 1:00:25 7:07
MALE AGE GROUP: 1 - 15
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kellen Duke Linden 11 1:21:57 9:39
FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 James Schmidt Merrill 23 56:11 6:37
2 Ryan C Soldan Sterling Hgts. 23 1:00:13 7:05
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sarah B Dierkes Royal Oak 24 1:10:06 8:15
2 Julia Socin Tipton 22 1:14:24 8:46
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Paul C Taylor Clio 27 50:58 6:00
2 Herman G Smith Farmington Hills 29 56:57 6:42
3 Ryan Carrigan Rochester Hills 29 59:38 7:01
4 Del Cornwell Jr Roseville 28 1:02:48 7:24
5 Phil Tregila Vista 26 1:04:13 7:34
6 Joe Watson Tecumseh 29 1:05:20 7:42
7 James Benvenuto Northville 28 1:16:54 9:03
8 Peter Minjoe Center Line 25 1:19:36 9:22
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ann Lindow Frankenmuth 29 55:04 6:29
2 Jennifer C Stevenson Swanton 25 1:01:08 7:12
3 Hope L Calati Royal Oak 25 1:04:01 7:32
4 Kim Jenson Bloomfield Hills 25 1:08:52 8:07
5 Wendy Schulz Troy 27 1:09:41 8:12
6 Bonnie Y Cheung Auburn Hills 26 1:12:58 8:36
7 Yvonne Shamley Sterling Hts 29 1:15:05 8:50
8 Kristi Willey Farmington Hills 27 1:23:53 9:53
9 Partricia McAlister Harrison Twp 26 1:31:46 10:48
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 George Knehler Windsor 30 51:07 6:01
2 Jeff Roman Fenton 30 55:06 6:29
3 Matthew Keller Ann Arbor 34 55:42 6:34
4 Graham Henckel Lake Orion 33 56:55 6:42
5 Seamus Oconnell Ortonville 34 57:35 6:47
6 Frank Lagrasso Clinton Twp 30 58:07 6:51
7 Mark S Skelcy Oak Park 34 58:24 6:53
8 Joel J Schneider Flint 34 58:31 6:53
9 Peter G Dunphy Clarkston 33 1:03:00 7:25
10 Eric Doyle Novi 30 1:08:53 8:07
11 Wayne M Kakuda Auburn Hills 31 1:13:00 8:36
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jennifer A Thomas Waterford 34 1:11:58 8:28
2 Chantelle Jablonski Linden 30 1:14:13 8:44
3 Jacueline Brown Madison Heights 33 1:26:37 10:12
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Evan Moore Metamora 36 50:47 5:59
2 Paul Dedrich Grand Blanc 35 54:53 6:28
3 Michael W Stallsmith Pontiac 36 55:29 6:32
4 Raymond Schroeder St. Clair Shores 36 56:46 6:41
5 Jay Server Milford 36 1:00:49 7:10
6 Gerald A Bock Flint 35 1:02:19 7:20
7 Louis W. Martin Clarkston 35 1:04:03 7:32
8 Kenneth K Yu Clarkston 39 1:05:05 7:40
9 Dominic D Galia MacOmb Twp 35 1:06:35 7:50
10 Timothy P Finamore Orion 35 1:07:02 7:54
11 Gary Mitchell Birmingham 39 1:07:23 7:56
12 Stu Allen Davison 38 1:09:54 8:14
13 Michael Morales Clinton Twp 37 1:11:06 8:22
14 James Weston Waterford 38 1:13:15 8:37
15 Mark Rogers Waterford 36 1:13:58 8:42
16 Salvatore Vanadia Waterford 38 1:13:58 8:43
17 George Lee Grand Blanc 39 1:14:01 8:43
18 Joseph Szymczak St Clair Shores 39 1:15:19 8:52
19 Timothy J Brisbois Rochester 39 1:21:25 9:35
20 James Chiado Holland 36 1:31:47 10:48
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Renee Schroeder St. Clair Shores 35 1:04:13 7:34
2 April Tasco Orion 35 1:11:14 8:23
3 Joanna Harvey Lake Orion 37 1:11:30 8:25
4 Cheryl Nowicke Royal Oak 36 1:13:22 8:38
5 Marit Schultz Birch Run 37 1:15:01 8:50
6 Holly Edmondson Flushing 37 1:22:37 9:44
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Pierre Ehinger Novi 44 57:06 6:44
2 Tim Tazzia Shelby Twp 41 57:22 6:45
3 James E Harrison Fenton 40 1:01:18 7:13
4 Steven M Yops Romeo 44 1:02:53 7:24
5 Jack Klarr Northville 42 1:06:02 7:47
6 James R Falls Rochester Hills 44 1:10:38 8:19
7 Rick Owicke Royal Oak 40 1:11:02 8:22
8 Mark Baum Ferndale 44 1:11:12 8:23
9 Gary L. Skarritt Lake Orion 41 1:12:33 8:33
10 Mark W Severson Holly 43 1:13:48 8:41
11 Alex Cooper Huntington Woods 43 1:16:35 9:01
12 Allen Hoskins Clarkston 41 1:18:58 9:18
13 Steven Hanses Royal Oak 42 1:25:21 10:03
14 Ronald Davis Detroit 44 1:40:23 11:49
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sylvia S Medlen Ortonville 41 1:11:44 8:27
2 Kathryn K Slish Ann Arbor 43 1:17:18 9:06
3 Karen S Lewis Brighton 40 1:19:37 9:22
4 Deborah A Holloway Flint 43 1:23:48 9:52
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 William A Hart Frankenmuth 49 57:04 6:43
2 Richard Graham Ontario 49 57:12 6:44
3 Ron Lake Clarkston 45 58:46 6:55
4 George Geck Fraser 49 1:00:31 7:08
5 James C Elmsue Oxford 46 1:02:11 7:19
6 Thomas J Long Troy 49 1:03:19 7:27
7 Tom Wilczylnski Clinton Twp 48 1:04:43 7:37
8 Bob Kosen Shelby Twp 49 1:06:38 7:51
9 William Moyer Berkley 49 1:08:27 8:04
10 Lance Wesener Goodrich 46 1:09:35 8:12
11 Ron P Stempihar Ann Arbor 46 1:11:41 8:26
12 Richard Porte Dearborn 47 1:12:19 8:31
13 Alex Braitman Birmingham 45 1:13:52 8:42
14 Thomas Bopp Royal Oak 47 1:14:06 8:43
15 Paul A Riker Clarkston 48 1:14:11 8:44
16 Mike Rhodes Sterling Heights 47 1:19:56 9:25
17 Gregory Cassels Flushing 47 1:22:37 9:44
18 Carl Bardel Ortonville 46 1:23:03 9:47
19 Tony Schultz Grosse Pt Woods 49 1:29:15 10:30
20 Bill Laitner Huntington Woods 48 1:33:30 11:00
21 Daniel Dobberstein Saginaw 48 1:40:26 11:49
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ellen Muzzin Shelby Twp 45 1:06:14 7:48
2 Bonnie Sumner Sterling Hts 49 1:16:48 9:03
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 David A Rau Lapeer 52 1:00:51 7:10
2 Richard Rowan Birmingham 51 1:09:04 8:08
3 Joe Spurgeon Berkley 53 1:14:00 8:43
4 Daniel Heming Waterford 53 1:16:36 9:01
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Dick West White Lake 57 1:03:40 7:30
2 N.D.A. Staniszewski White Lake 57 1:05:38 7:44
3 Bob Kruse Warren 55 1:09:57 8:14
4 Richard Alfred Weston Birch Run 57 1:14:51 8:49
5 Carl Ruebelman Oxford 58 1:17:22 9:07
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 David M Peelle Ann Arbor 60 1:08:40 8:05
2 Ralph Juno Detroit 60 1:13:36 8:40
3 George Stavropoulos Flint 61 1:33:30 11:00
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Gunveig Janse Birch Run 63 1:28:57 10:28
MALE AGE GROUP: 65 - 89
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Tony Volino Warren 65 1:27:24 10:17



************ MALE OVERALL WINNER ************
1 Todd Kelly Troy 37 29:32 5:23

************ FEMALE OVERALL WINNER ************
1 Michelle Cunningham Rochester Hills 37 39:25 7:10

************ MALE MASTERS WINNER ************
1 Michael McDowell Swartz Creek 50 32:33 5:56

************ FEMALE MASTERS WINNER ************
1 Donna J Swanson Northville 46 42:44 7:47

MALE AGE GROUP: 1 - 15
1 Derek Hrzek Lake Orion 15 32:02 5:50

FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
1 Kayla Duke Linden 9 50:01 9:06

MALE AGE GROUP: 16 - 19

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19

MALE AGE GROUP: 20 - 24
1 Charles Purvis Jr Highland 21 34:33 6:17
2 Steven Buday Ann Arbor 22 37:54 6:54
3 Andrew Kirkland Clinton 22 41:07 7:29
4 David Savage Royal Oak 23 46:14 8:25

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
1 Holly Fons Orion 20 39:31 7:12
2 Amy Gerber Ortonville 24 46:00 8:22
3 Merje Vihalem Southfield 23 46:29 8:28
4 Catherine A Hedding Waterford 23 48:22 8:48

MALE AGE GROUP: 25 - 29
1 James Huff Bloomfield Hills 29 30:37 5:34
2 Tom Buday Davisburg 25 33:43 6:08
3 Paul E Robbins Holly 29 35:16 6:25
4 Richard Griffith Royal Oak 29 37:06 6:45
5 Shawn G De Fresne Royal Oak 27 40:18 7:20
6 Tom Cornett Bkly 28 41:05 7:29
7 Robert V Mundt Berkley 25 41:37 7:34
8 James Wahle Birmingham 29 42:47 7:47
9 John Bassett Southfield 27 43:16 7:52
10 Michael Haenick Royal Oak 29 44:37 8:07
11 Douglas R Burgon Detroit 27 46:02 8:22

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 Laurie A Lefchick Warren 27 41:37 7:34
2 Pamela Sindelar Warren 26 42:02 7:39
3 Jody A Ariss Fenton 29 42:27 7:43
4 Amy Adamec Troy 27 42:35 7:45
5 Wendy Klages Davisburg 26 43:31 7:55
6 Sonja Knehler Windsor 29 44:20 8:04
7 Regina Rastello Saginaw 28 44:44 8:08
8 Suzanne A Suwinski Berkley 28 45:51 8:21
9 Abigail R Patchan Royal Oak 25 46:01 8:22
10 Deborah K Schneider Commerce 28 48:34 8:50
11 Shelli Pepper Waterford 27 48:48 8:53
12 Janice Dearlove Birmingham 29 50:13 9:08
13 Nancy B Churchvara Beverly Hills 29 50:23 9:10
14 Andrea King Farmington Hills 26 53:26 9:43

MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 Jeffery Prainito Midland 30 32:31 5:55
2 Gene Schmidt Saginaw 34 36:45 6:41
3 Mark D Opel Clarkston 31 42:03 7:39

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 Marty Phelps Cedar Springs 33 39:39 7:13
2 Cynthia Watson Highland 34 41:12 7:30
3 Bonnie L Jackson Rochester Hills 31 43:14 7:52
4 Andrea Degillio Livonia 34 45:51 8:21
5 Lora Johnson Northville 32 47:49 8:42
6 Anna M Morton Troy 33 48:28 8:49
7 Julie A Seets Waterford 30 48:32 8:50
8 Lori Hoskins Clarkston 31 50:21 9:10
9 Amy Domienik Harper Woods 30 51:50 9:26
10 Ann Schmaltz Waterford 33 55:18 10:04

MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 Tom Sutter Lake Orion 39 36:25 6:38
2 Todd Dukeman Arthur 36 37:21 6:48
3 Paul Ricciavos Ypsilanti 35 37:47 6:53
4 Art Kubert Novi 37 38:26 7:00
5 Rob W French Dexter 36 38:30 7:00
6 Robert M Damos Holly 37 38:45 7:03
7 David Amos Grand Blanc 37 39:31 7:11
8 Ivan Sims Sterling Heights 39 41:44 7:36
9 Bradley Smith Troy 39 43:52 7:59
10 Steven P Schafer Flint 36 44:55 8:10
11 Thom Golden Ortonville 35 45:05 8:12
12 Glen Schmidt Freeland 38 45:50 8:20
13 Ron Nitschke Waterford 38 48:16 8:47
14 Mark Robinson Ortonville 38 48:52 8:54
15 Linc Wehrly Brighton 36 51:58 9:27
16 Bill Findlay 37 54:02 9:50

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 Nancy Eimers Saginaw 36 41:11 7:30
2 Kathy Malinovich Clinton Twp 37 41:51 7:37
3 Pamela Babcock Clarkston 37 43:15 7:52
4 Beth Odonnell Southfield 36 44:39 8:07
5 Patricia Halpin Clarkston 39 45:36 8:18
6 Norine Durkin Rochester Hills 35 47:28 8:38
7 Suzanne Jacques Birmingham 36 48:19 8:47
8 Patty A Dzivda Oxford Township 37 48:56 8:54
9 Jean Therese Lester Vassar 38 49:15 8:58
10 Gail McKone-Burns Flushing 39 53:13 9:41
11 Maribeth Martin Clarkston 35 55:13 10:03
12 Lori A Lindquist MacOmb Twp 35 55:27 10:05
13 Joanne J. Slider Brighton 36 56:03 10:12

MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 Gary R Duke Linden 41 34:07 6:13
2 David A Cole Waterford 42 34:47 6:20
3 Dave Bruce Waterford 43 35:34 6:28
4 Peter Buccos Marysville 41 36:28 6:38
5 Keith Moreland Rochester 43 38:08 6:56
6 Tom Delaney Grand Blanc 43 38:34 7:01
7 Craig Stone Swartz Creek 42 40:41 7:24
8 John Alexander Northville 40 40:48 7:25
9 Mike Prock Clarkston 40 41:30 7:33
10 Gary Stuber Fenton 43 41:38 7:35
11 Carl R Shubitowski Clarkston 41 42:32 7:44
12 Russ Anderson Rochester Hills 43 44:11 8:02
13 Dennis Lovejoy Grand Blanc 42 44:22 8:04
14 John J Jerome Linden 42 44:56 8:11
15 Mark Trowbridge Goodrich 41 46:04 8:23
16 Mark Hallman Goodrich 43 47:53 8:43
17 Gary Marriott Lake Orion 43 52:04 9:28

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 Ann J Batchelor Grand Blanc 43 45:06 8:12
2 Kim M Pratt Oxford 44 45:44 8:19
3 Mary L Falls Rochester Hills 41 46:27 8:27
4 Lois Fons Orion 43 47:00 8:33
5 Sharon M Giffen Troy 41 48:44 8:52
6 Janet E Dalley Troy 41 48:45 8:52
7 Leann M Marriott Lake Orion 42 52:03 9:28
8 Denise L Murray Bloomfield Twp 41 55:19 10:04
9 Jill Robinson Ortonville 41 56:09 10:13

MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 Tom Buday Davisburg 48 37:23 6:48
2 Nick Logan Fenton 46 39:40 7:13
3 Vince Liger Lake Orion 45 40:20 7:20
4 Kirk Sperry 46 40:47 7:25
5 Gordon Bird Orion 47 41:18 7:31
6 Thomas Kuczera Flint 45 41:56 7:38
7 Robert D Slattery Mt Morris 45 41:58 7:38
8 David Rayner Holly 46 42:36 7:45
9 Danny Hernandez Rochester 45 43:07 7:51
10 Ronald Page Farmington Hills 49 43:46 7:58
11 Lenual Smithwick Swartz Creek 45 44:15 8:03
12 Darryl M Deriemacker Shelby Twp 46 44:25 8:05
13 Martin Welicko Redford 47 45:33 8:17
14 Gary E McMahon Rochester 46 47:15 8:36
15 Robert McCready Troy 46 47:43 8:41
16 Howard Bosworth Huntington Woods 47 47:47 8:42
17 Mike John Oxford 48 48:47 8:53
18 Mohan Chelladurai Southfield 48 49:15 8:58
19 Ross Schnarrenberger Clinton Twp 48 50:45 9:14
20 Patrick Rose Waterford 45 54:31 9:55

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 Debbie Keith 48 46:54 8:32
2 Christine Azbell Clarkston 49 47:35 8:39
3 Karen Duncanson Bloomfield 48 48:46 8:52
4 Tracey Bird Orion 47 49:36 9:02
5 Linda Smithwick Swartz Creek 47 54:03 9:50
6 Becky Titmus Fenton 47 55:18 10:04
7 Linda R Glaske Rockford 49 58:17 10:36
8 Candy C Schultz Grosse Pt Woods 46 59:36 10:51
9 Pat Mims Swartz Creek 48 59:55 10:54
10 Kristine Church Grand Blanc 45 1:04:33 11:45

MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 John M Ekin Royal Oak 50 34:44 6:19
2 Joe Ouellette Clarkston 52 39:22 7:10
3 Harry Garrison Flushing 53 40:06 7:18
4 Don Michalik Burton 51 40:17 7:20
5 Leonard Frank Nowak Jr Clio 51 42:14 7:41
6 Al Perria Dryden 52 42:20 7:42
7 Gordon Schollenberger Dearborn Hts 50 45:01 8:12
8 Gary Azbell Clarkston 50 45:10 8:13
9 Michael Lysing Lapeer 52 46:57 8:33

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 Darlene Elder Waterford 54 48:43 8:52
2 Dorothy L French Clio 53 52:45 9:36
3 Wanda Merrell Flushing 54 53:13 9:41
4 Pamela Banks Utica 51 57:10 10:24

MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 Bill Hill Pinckney 55 36:37 6:40
2 Charles Leneschmidt Highland 55 37:10 6:46
3 Leonard J Block Bay City 56 41:04 7:28
4 Kenneth C Burch Flint 57 41:46 7:36
5 Brad Prins Rockford 57 42:11 7:41
6 Bill Kalmar Lake Orion 55 44:28 8:05
7 Allan D Murray Bloomfield Twp 55 44:30 8:06
8 Chuck Arndt Livonia 55 44:58 8:11
9 Bill Hansen Rochester Hills 59 52:39 9:35

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
1 Joanne Evans Fenton 57 55:33 10:06

MALE AGE GROUP: 60 - 64
1 Bill Parrott Hudsonville 60 39:30 7:11
2 Marvin Stevenson Rochester 63 42:01 7:39
3 James Ingles Farmington 60 42:55 7:49
4 David Panetta Madison Hts 60 45:25 8:16
5 James E Pullis Waterford 60 45:36 8:18
6 Richard Miller Flint 62 1:04:37 11:45

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

MALE AGE GROUP: 65 - 89
1 Mike Anderson Flushing 66 47:38 8:40
2 Jim Johnson Bloomfield 66 51:29 9:22



************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Eric Green Auburn Hills 30 13:00 5:12
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sarah Drouillard Lake Orion 14 15:58 6:24
************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Steven P Izzo Davison 45 13:55 5:34
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Michelle Nolan Grand Blanc 41 17:50 7:08
MALE AGE GROUP: 1 - 15
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kevin Comstock Lake Orion 12 17:01 6:49
2 Scott Mestrezat Grand Blanc 12 17:26 6:59
3 Bradley Krzyzanowski Lake Orion 13 17:31 7:01
4 Ryan Nolan Grand Blanc 13 17:39 7:04
5 Andreww Charbonneau MacOmb 11 17:47 7:07
6 Robert Kennedy Lake Orion 14 18:18 7:19
7 Chris Conner Lake Orion 12 18:31 7:25
8 Anthony Brady Lake Orion 13 19:24 7:46
9 Ricky G Krause Sterling Heights 13 20:29 8:12
10 Carl Schulte Clarkston 13 21:24 8:34
11 Brandon Lietke Lakeorion 13 22:02 8:49
12 Joe Oconnor Redford 9 22:21 8:57
13 Devon Kelly Troy 9 22:34 9:02
14 Joshua Drouillard Lake Orion 12 23:14 9:18
15 Chris Mestrezat Grand Blanc 14 24:01 9:37
16 Sean A Trowbridge Goodrich 11 24:28 9:48
17 Lee Server Milford 8 25:26 10:11
18 J Findley 10 31:24 12:34
19 Michael R McGinnis Sterling Heights 06 31:54 12:46
FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mikki Charbonneau MacOmb 15 16:47 6:43
2 Jenny Sutter Lake Orion 13 16:57 6:47
3 Michelle Elmore Clarkston 12 17:36 7:03
4 Jennifer Frankowiak Chesterfield 14 18:58 7:35
5 Rachel Kingstrom Lake Orion 13 19:15 7:42
6 Caitlin Austin Lake Orion 12 19:26 7:47
7 Christina Babcock Clarkston 10 19:50 7:56
8 Cindy Yang Lake Orin 12 20:13 8:05
9 Melinda Bringard Lake Orion 12 20:29 8:12
10 Jessica Lake Lake Orion 12 20:36 8:15
11 Ashley Wharton Lake Orion 13 20:37 8:15
12 Kristy Eddy Waterford 14 22:46 9:07
13 Katie Mustazza Lake Orion 11 22:52 9:09
14 Andrea Trese Farmington Hills 9 27:39 11:04
15 Bridget Odonnell Southfield 11 29:38 11:51
16 Erin Oltz Goodrich 8 32:26 12:59
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Curley Lumpkin Detroit 18 13:06 5:15
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jennifer Tromley Chesterfield 16 18:05 7:14
2 Carol Dubbs Clinton Twp 17 18:35 7:26
3 Rachel Kutskill Chesterfield Twp 16 19:45 7:54
4 Heather Harrison Fenton 16 24:58 10:00
5 Melissa Findley 17 25:38 10:15
6 Kelly Kuirsky Waterford 19 29:05 11:38
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Adam Dice Lapeer 21 14:21 5:45
2 Raymond Bramble Lake Orion 21 14:47 5:55
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jaime F Kenyon Rochester Hills 23 17:32 7:01
2 Lisa Gusie Burton 22 20:07 8:03
3 Shereen Trese East Lansing 20 23:00 9:12
4 Shannon Mikesell Swartz Creek 24 23:44 9:30
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Greg S Thomas Clio 29 13:12 5:17
2 Philip Larochelle Troy 29 17:03 6:49
3 Carl Zoolkoski Lake Orion 25 17:32 7:01
4 Brent H Densmore Ferndale 27 22:25 8:58
5 Martin Haenick West Bloomfield 27 22:53 9:09
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Julie Banks Portage 25 19:30 7:48
2 Heidi Vantine Ortonville 29 20:33 8:13
3 Larysa Kolosink Lincoln Park 26 21:04 8:26
4 Julie Thompson Harrison Twp 29 21:12 8:29
5 Kelly Reed Bloomfield Hills 28 21:51 8:45
6 Ann Marie Lindstrom Oxford 29 22:12 8:53
7 Kristi Smiles Oxford 29 22:13 8:53
8 Rachel L Densmore Ferndale 25 22:24 8:58
9 Heather Mundt Berkley 25 23:13 9:17
10 Jill W Pilhorn Rochester Hills 26 23:20 9:20
11 Janet Smith Dearborn Hts 28 23:22 9:21
12 Mary C Hoadley Grosse Pointe 29 23:51 9:33
13 Angela K Ripka Ypsilanti 29 24:07 9:39
14 Amy Reed Goodrich 29 32:26 12:59
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 C Trese 34 14:38 5:52
2 Mark E Reene Oxford 34 16:30 6:36
3 Brian D Ferguson Lake Orion 31 16:41 6:41
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jo Darlington Flint 32 18:23 7:22
2 Dolores Trese Muskegon 33 19:26 7:47
3 Paula Quinters Lake Orion 33 21:50 8:44
4 Rika Jakupi Farmington Hill 33 21:58 8:47
5 Marguerite Dacus Chicago 31 24:06 9:39
6 Mary Alexander Ypsilanti 34 26:29 10:36
7 Diana R Zgorski Ferndal 33 29:02 11:37
8 Linda T Churchvara West Bloomfield 32 30:24 12:10
9 Diana Sobczak Sterling Heights 33 32:12 12:53
10 Lori Galia Orion 32 1:14:39 29:52
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Steve Smith Franklin 39 17:35 7:02
2 Rick Wilson Troy 37 18:09 7:16
3 Mark W Mattingly Grand Blanc 35 19:07 7:39
4 Mark Morel Clarkston 36 19:07 7:39
5 Brennan Trese Farmington 38 19:22 7:45
6 William Grady Burton 35 20:51 8:21
7 Michael Khouri Pontiac 36 21:56 8:47
8 Thomas Oconnor Redford 37 22:22 8:57
9 Paul Dacus Chicago 36 43:33 17:25
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mary Ellen Fairbrother Waterford 36 20:02 8:01
2 Dana L Wehrly Brighton 36 23:22 9:21
3 Sue M Young Canton 39 23:35 9:26
4 Ruth Server Milford 37 25:27 10:11
5 Michele Capaldi West Bloomfield 35 25:47 10:19
6 Carolyn Trese Farmington 38 27:36 11:03
7 Traci R Loo Birmingham 36 27:53 11:10
8 Laura Findlay 36 31:26 12:35
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 David R Zurheide Troy Mi 42 15:14 6:06
2 Arthur Trese Athens 42 15:27 6:11
3 Jeff Wozniak Troy 40 16:21 6:33
4 Stephen Babcock Clarkston 43 19:51 7:57
5 Greg Trese 41 20:18 8:08
6 John Schulte Clarkston 40 21:25 8:34
7 Greg P Swanson Northville 44 22:38 9:04
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jody Wittenberg Clarkston 43 18:46 7:31
2 Martha Childs Troy 43 18:50 7:32
3 Donna Defilippo Warren 41 20:03 8:02
4 Gail Lohr Lake Orion 41 20:22 8:09
5 Noelle D Trese Kalamazoo 40 20:25 8:10
6 Pam Comstock Lake Orion 42 21:56 8:47
7 Kathy Roy Brighton 41 22:56 9:11
8 Donna Warren Fenton 43 26:30 10:36
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Marshall Brzinski Fenton 48 15:05 6:02
2 Thomas Devos Clarkston 48 15:17 6:07
3 Brian R Lieckfelt Mt Clemens 47 15:42 6:17
4 Ron Nelson Riley 45 15:50 6:20
5 Scott Evans Windsor 49 16:56 6:47
6 Robert Dice Lapeer 47 17:17 6:55
7 Bill Mestrezat Grand Blanc 47 17:30 7:00
8 Gregory Hack Waterford 49 19:50 7:56
9 Michael A Van Houten Albion 46 21:47 8:43
10 Jan Kuirsky Waterford 49 28:04 11:14
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Joanie Rogucki Pinckney 45 20:55 8:22
2 Sally Williams Plymouth 49 21:31 8:37
3 Mary Cole Marysville 45 22:21 8:57
4 Nancee Hollady White Lake 48 22:29 9:00
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Fred N Castle Clarkston 51 18:21 7:21
2 Phil Shaltz Flint 50 24:25 9:46
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Diane Lutz Grand Blanc 51 25:18 10:07
2 Carol J Ferguson Goodrich 53 26:58 10:47
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jim R Sjostrom Fenton 55 17:11 6:53
2 Richard L Litzler Bloomfield Hills 59 18:19 7:20
3 James Carl Fostoria 58 19:21 7:45
4 Robert J Peters Clinton Township 58 24:41 9:53
5 Sheldon Toll Bloomfield Hills 58 26:10 10:28
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sharon E Pullis Waterford 59 25:31 10:13
2 Ginny Wilking Orchard Lake 56 29:01 11:37
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Rod Smith Grand Rapids 60 17:04 6:50
2 Harold Wright Rochester Hills 63 20:06 8:03
3 Herb Seegert Plymouth 62 23:05 9:14
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Nancy Straub Northville 60 24:02 9:37
MALE AGE GROUP: 65 - 89
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Harrison D Hensley Pinckney 66 21:17 8:31
2 Edward A McLaughlin Davison 68 26:50 10:44



************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Hans Gorke Grand Blanc 49 23:39 9:28
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Carrie A Mora Clarkston 33 25:41 10:17
************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Davis H Jr Jones Davison 45 24:29 9:48
************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ellen Cressman Harper Woods 55 27:49 11:08
MALE AGE GROUP: 1 - 15
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Leigh Fluegge Elkton 20 34:12 13:41
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Christopher M Ariss Fenton 27 43:20 17:20
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Renee Nixon Oxford 27 34:56 13:59
2 Michelle R Placios Port Huron 28 38:35 15:26
3 Christa C Spencer Berkley 27 41:34 16:38
4 Colleen A Trese Lansing 27 42:31 17:01
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sam Laskaris Toronto 32 29:11 11:41
2 Jeff D Franklin Livonia 32 37:02 14:49
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Nicole M Schneider Berkley 31 34:44 13:54
2 Deanna M Coult Berkley 30 36:09 14:28
3 Gina L Palacios Waterford 33 38:34 15:26
4 Sandy Bauer Clarkston 30 49:19 19:44
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Thomas Bauer Clarkston 38 49:17 19:43
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Susan Weston Waterford 36 28:44 11:30
2 Linda M Sargent Romeo 36 29:15 11:42
3 Susan M Fassett Fenton 35 30:38 12:16
4 Judith A Dinneweth Howell 38 36:16 14:31
5 Melissa D Harrison Fenton 36 43:17 17:19
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Michele M Mora Swartz Creek 44 30:45 12:18
2 Sandra Consani Livonia 41 36:26 14:35
3 Wendy W Deriemacker Shelby Twp 43 39:24 15:46
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Michael Moore Roseville 47 29:46 11:55
2 James Beale Royal Oak 47 30:53 12:21
3 John E Severs Birch Run 48 31:18 12:31
4 Inasio Anzures Oxford 45 48:04 19:14
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Carmen Glowney Grandblanc 49 27:53 11:09
2 Deborah Otto Rochester Hills 45 29:09 11:40
3 Carol Vorachek Flushing 48 29:38 11:52
4 Linda Miller 48 31:19 12:32
5 Susan M Schweikhart Roseville 46 32:19 12:56
6 Vickie Baldwin Flint 45 36:18 14:32
7 Elizabeth Porte Dearborn 45 40:17 16:07
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Charles Fiorina Troy 53 29:13 11:42
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Shirley Torrances Saline 52 28:09 11:16
2 Nancy Morley Swartz Creek 52 29:23 11:46
3 Judy Johnston Westland 52 30:50 12:20
4 Anne M Odonnell Washington 52 31:07 12:27
5 Alina Calek Farmington Hills 52 33:02 13:13
6 Terrie Michalik Burton 52 34:58 13:59
7 Linda Schollenberger Dearborn Hts 51 35:35 14:14
8 Marilyn A Janik Royal Oak 50 35:42 14:17
9 Barbara Ekin Royal Oak 51 35:57 14:23
10 Janice A Suwinski Berkley 52 36:08 14:28
11 Carole D Baker Fenton 53 37:52 15:09
12 Linda Sherwood Flint 50 38:41 15:29
13 Mary Jewell Farmington Hills 50 39:28 15:48
14 Joyce Ariss Auburn Hills 51 43:19 17:20
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Warren Cressman Harper Woods 56 25:54 10:22
2 Paul Labranche Fenton 58 27:50 11:08
3 Roy Vorachek Flushing 55 28:11 11:17
4 Don Larochelle Burton 57 29:27 11:47
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Laura J Sjostrom Fenton 55 29:40 11:52
2 Judy Stavropoulos Flint 56 38:17 15:19
3 Janet L Burgess Otisville 59 38:35 15:26
4 Fay R Wohlfahrt Royaloak 55 41:34 16:38
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ed Torrance Saline 61 27:45 11:06
2 Jerry Elliott Grand Blanc 62 28:05 11:14
3 Johane Bongero Livonia 64 39:08 15:40
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Nancy T. Smith Westland 60 35:57 14:23
MALE AGE GROUP: 65 - 89
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 William A Austin Ferndale 69 41:15 16:30
FEMALE AGE GROUP: 65 - 89
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Betty Dunlap Goodrich 67 32:22 12:57
2 Laone Trese Clarkston 67 38:17 15:19
3 Mae F Peek Burton 72 38:48 15:31

CLARKSTON, MICHIGAN
Special Thanks Gault Race Management