MACKINAC ISLAND GREAT TURTLE FALL TRAIL

back to results

Nov. 1, 1998

MACKINAC ISLAND GREAT TURTLE FALL TRAIL
Mackinac Island, MI
Special Thanks to Gault Race Management


************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 David Robison Oscoda 23 1:15:48 5:48

************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Deb Wagner Perrysburg 46 1:22:09 6:17

************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Tom Piippo Rudyard 42 1:26:36 6:37

************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Michelle Jo Dvorak Burton 44 1:37:07 7:25

MALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mike Ward Sault St Mari,Ont 16 1:24:31 6:28
2 Cameron Wilson Sault St Mari,Ont 16 1:37:32 7:27
3 Yuri Zwick Fenton 11 1:57:40 8:59
4 Kellen Duke Linden 11 2:08:36 9:49

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kristin Thomas Coopersville 18 1:40:35 7:41
2 Adrianne Romanski Ann Arbor 19 1:53:11 8:39
3 Lani Johnson Moran 18 2:10:42 9:59

MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Michael Zalar Midland 20 1:40:56 7:43
2 Justin Braun Ann Arbor 22 1:47:16 8:12
3 Josiah Ambrose Ann Arbor 21 1:53:11 8:39
4 Ryan Friedrichs Ann Arbor 21 1:56:58 8:56

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Michelle Koenigsknecht Sault 21 1:32:47 7:05
2 Tanya Lockhart Grand Blanc 23 2:00:41 9:13
3 Erin Mallon East Lansing 21 2:07:07 9:43
4 MacKenzie Wheeler Albion 20 2:12:12 10:06
5 Amy Sheele Albion 21 2:12:12 10:06
6 Marty Lemon Galesburg 21 2:15:56 10:23
7 Jenny Babiasz East Lansing 20 2:24:03 11:00
8 Brooke Rardin Battle Creek 21 2:53:55 13:17

MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 D J Baars Sault Ste Marie 29 1:16:53 5:53
2 Joseph Cantwell Allegan 29 1:21:12 6:12
3 Jason Herpst Kalamazoo 28 1:26:52 6:38
4 Nicholas Daum Kalamazoo 27 1:39:20 7:35
5 Delbert Cornwell Jr Roseville 28 1:39:56 7:38
6 Johns Hopkins Ann Arbor 28 1:44:51 8:01
7 Chuck Brenner Battle Creek 27 1:46:57 8:10
8 Randall Parpart Southfield 27 1:50:52 8:28
9 Grant Gartrell Dewitt 29 1:58:55 9:05

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Patricia Kondratenko Rochester 28 1:33:06 7:07
2 Celia Moore Sault St Marie,On 25 1:35:34 7:18
3 Sara Williams Augusta 27 1:46:42 8:09
4 Kelly De Baar Ada 28 1:47:30 8:13
5 Kerry Day-Krusniak Grand Blanc 28 1:51:34 8:31
6 Lisa Lenar Birmingham 27 1:58:38 9:04
7 Anneke Myers MacKinac Island 29 1:59:49 9:09
8 Ann Marie Lindstrom Oxford 29 2:03:03 9:24
9 Tracey Park Romeo 26 2:05:13 9:34
10 Tina Harnett Brighton 28 2:05:57 9:37
11 Patricia McAlister Harrison Twp 26 2:10:27 9:58
12 Colleen Sculley Ann Arbor 26 2:14:12 10:15
13 Tonya Pierman Bath 29 2:20:06 10:42

MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Matt Inman Charlevoix 30 1:22:51 6:20
2 Daniel A Schroeder Grand Rapids 33 1:26:11 6:35
3 John Cameron Sault St Mre,Ont 33 1:28:18 6:45
4 Travis Sybrowsky Grand Ledge 30 1:33:17 7:08
5 Randy Papczun Holland 34 1:34:37 7:14
6 Gene Schmidt Saginaw 34 1:37:59 7:29
7 Jeff Vanden Berge Ada 33 1:41:43 7:46
8 Arthur Armour Lansing 34 1:47:01 8:11
9 David Gredanus Fennville 34 1:53:55 8:42

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Colleen Mellon MacKinac Island 32 1:36:39 7:23
2 Fern Neitzke Traverse City 30 1:43:49 7:56
3 Misra Indira Birmingham 30 1:50:38 8:27
4 Kelly Krieger St Joseph 34 1:51:30 8:31
5 Pia MacDonald Ann Arbor 30 1:52:42 8:37
6 Lynne Edgar Rochester 32 1:54:35 8:45
7 Erin Nixon Sault St Marie,On 32 1:54:48 8:46
8 Jo Darlington Flint 32 1:56:17 8:53
9 Shannon Mashburn Grand Blanc 33 1:58:13 9:02
10 Mary Beth Sheehan Ann Arbor 33 1:58:50 9:05
11 Marjorie Cantwell Allegan 30 2:05:24 9:35
12 Shaun Llewellyn Utica 34 2:05:25 9:35
13 Amy Maes Hartland 31 2:10:27 9:58
14 Danielle Vescolani Chicago 33 2:15:50 10:23
15 Jacqueline Brown Madison Hts 33 2:17:53 10:32
16 Rika Jakupi Farmington Hills 33 2:43:16 12:28
17 Shelley Topham Saginaw 31 3:10:40 14:34

MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Daniel Buck Harbor Springs 38 1:26:52 6:38
2 Brian Pettingill Brighton 35 1:28:28 6:46
3 Steven Broda Northville 36 1:30:07 6:53
4 John Santana Sault St Mar,Ont 36 1:34:25 7:13
5 R.D. Musser III MacKinac Island 35 1:35:29 7:18
6 Paul Moerland Holland 37 1:35:36 7:18
7 Edward Oosterbaan Essex, Ont 36 1:36:05 7:21
8 Ben Waggoner Maumee 35 1:36:30 7:22
9 Stephen Maksymiuk Midland 37 1:40:16 7:40
10 Matthew Turchi Flint 39 1:48:28 8:17
11 Jon Felske Pinconning 37 1:51:15 8:30
12 Michael Mah Sault St Marie,On 36 1:54:46 8:46
13 Thomas Saputo Sterling Hts 38 1:58:31 9:03
14 Ken Lask Bay City 35 2:01:27 9:17
15 Steven Schafer Grand Blanc 36 2:04:23 9:30
16 James Chiado St Clair Shores 36 2:10:20 9:57
17 John Valkenburg Bath 35 2:20:07 10:42
18 Michael Khouri Pontiac 36 2:43:19 12:29

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Caroline Yarnell Lambertiville 37 1:42:00 7:48
2 Renee Jackson Holalnd 36 1:43:02 7:52
3 Lynette Love Battle Creek 35 1:44:36 8:00
4 Kathryn Wilcox Hudsonville 38 1:46:29 8:08
5 Sheri Ongena Metamora 38 1:46:38 8:09
6 Donna Thackwray Morgantown 39 1:48:03 8:15
7 Cheryl Nowicke Royal Oak 36 1:50:19 8:26
8 Janet Davidson Sault St Marie,On 35 1:54:30 8:45
9 Laurie Houlton Sault St Mar,Ont 35 1:54:48 8:46
10 Madeleine Barkey Ferndale 37 2:03:26 9:26
11 Colette Mendel Flint 36 2:03:51 9:28
12 Melinda Porter MacKinac Island 38 2:06:10 9:38
13 Cindy Roskamp Belmont 35 2:15:29 10:21
14 Carole A Carpenter Davison 37 2:34:18 11:47
15 Kandi Scott Eaton Rapids 38 2:46:33 12:43
16 Sally Sohn Lansing 35 2:46:34 12:43

MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Dr Gary Baughman Essexville 44 1:27:35 6:42
2 Pierre Ehinger Novi 44 1:28:03 6:44
3 Steven Wilcox Hudsonville 42 1:28:42 6:47
4 Gary R Duke Linden 41 1:30:57 6:57
5 Dennis G Rennhack Stevensville 43 1:31:32 7:00
6 John Podolak Pinckney 42 1:40:43 7:42
7 Mark Crossley Pellston 40 1:41:27 7:45
8 Chuck Vogel Coleman 44 1:45:26 8:03
9 Ronald Davis Detroit 44 1:47:43 8:14
10 Robert Bauer Redford 44 1:49:24 8:22
11 Rick Nowicke Royal Oak 41 1:50:02 8:24
12 Robb Birdsall North Port 42 1:50:05 8:25
13 Tom Jackson Jackson 42 1:50:07 8:25
14 Will Kearney Cheboygan 41 1:51:01 8:29
15 Dennis Stortini Brimley 43 1:51:22 8:31
16 Jeffery Sherman Rochester 43 1:51:34 8:31
17 Michael Walz Sault St Marie 41 1:55:47 8:51
18 Dan Crachiolo Sterling Hts 44 2:00:04 9:10
19 Geary Weber Allen Park 44 2:09:16 9:53
20 Joe Lapekas Traverse City 42 2:17:19 10:29
21 Michael Pardington Lapeer 43 2:18:03 10:33
22 Charlie Warner Swartz Creek 44 2:25:22 11:06

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ruth Cameron Sault St Mre,Ont 43 1:50:23 8:26
2 Cheryl Thomas Coopersville 44 1:50:27 8:26
3 Carmen Howard Warren 42 1:51:42 8:32
4 Barbara Sherman Rochester 43 1:52:42 8:37
5 Marilyn Bradford Hartland 41 1:54:52 8:47
6 Amy Smithling Waterford 40 1:55:07 8:48
7 Karen Lewis Brighton 40 1:58:51 9:05
8 Jodell Wittenberg Clarkston 43 2:03:03 9:24
9 Laura Eiseler MacKinac Island 44 2:15:45 10:22
10 Caroline Price Plymouth 44 2:15:47 10:22

MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Gerald Spencer Grand Rapids 49 1:33:46 7:10
2 Larry Timm Bay City 49 1:37:45 7:28
3 Daniel Downing Colona 49 1:40:32 7:41
4 Jim Dudley Livonia 49 1:45:45 8:05
5 Kirk Smiecinski Linden 46 1:47:30 8:13
6 James Hack Essexville 48 1:53:24 8:40
7 Steve Holmes Sault St Marie,On 47 1:53:32 8:40
8 Christopher Tolmasov Waterford 46 1:53:40 8:41
9 Clay Cronin Traverse City 46 1:57:49 9:00
10 Greg Smith St Joseph 48 1:58:53 9:05
11 Robert Smith Brighton 45 2:08:14 9:48
12 Kenneth Bush Portland 46 2:10:50 10:00
13 Robert Anderson Lowell 45 2:19:40 10:40
14 Wayne Crowther Toledo 48 2:35:31 11:53
15 Kenneth Cichewicz Freeland 49 3:10:39 14:34

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Susan Rook Holt 46 1:39:03 7:34
2 Bonnie Arlt Millersburg 47 1:40:36 7:41
3 Marg Meincke Sault St Marie,On 45 1:52:34 8:36
4 Constance Mitchell Bloomfield 45 1:53:14 8:39
5 Susan Thibodeau Brighton 49 2:05:05 9:33
6 Karen Alholm Marquette 45 2:15:40 10:22
7 Mary Jo Voelpel Metamora 47 2:18:49 10:36
8 Susan Wright Durand 47 2:38:48 12:08

MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ed Valentine Grosse Ilse 50 1:30:20 6:54
2 Don W Harp Greenville 52 1:31:22 6:59
3 Larry Grow Traverse City 53 1:32:22 7:04
4 John Ekin Royal OaK 50 1:34:58 7:15
5 Richard Campeau Novi 52 1:39:52 7:38
6 Byron Doty Mt Pleasant 51 1:43:55 7:56
7 Chuck Carpenter Davison 52 1:47:15 8:12
8 Gale Crandell Harrison 51 1:48:51 8:19
9 Gordon Schollenberger Dearborn Hts 50 2:00:26 9:12
10 James Willhite Bloomfield 53 2:04:28 9:31
11 Dennis McCafferty Southfield 51 2:11:43 10:04
12 Jurgen Jusiuk Livonia 50 2:16:23 10:25
13 Ross Burden Traverse City 54 2:16:44 10:27
14 Bill McKay Charlevoix 54 2:28:46 11:22

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Laurie Keller Charlevoix 51 1:45:20 8:03
2 Catherine Campeau Novi 51 1:54:21 8:44
3 Lynne Mixer Traverse City 50 1:57:10 8:57
4 Terry McLeod Lennon 52 2:17:19 10:29
5 Dorothy L French Clio 53 2:19:38 10:40
6 Jennie McCafferty Ypsilalnti 52 2:25:59 11:09

MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Bill Hill Pinckney 55 1:38:35 7:32
2 Fred Hemsath St Joseph 55 1:39:39 7:37
3 James Troknya Perrysburg 55 1:40:12 7:39
4 Richard James Toledo 57 1:41:28 7:45
5 John Ostman Escanaba 59 2:03:50 9:28
6 Jamie Park Romeo 56 2:05:21 9:35
7 Arthur McCafferty Ypsilanti 58 2:19:12 10:38

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Betty De Bose Flint 55 2:03:45 9:27
2 Shirley A Larsen Grand Blanc 55 2:10:22 9:58
3 Mary L De Mattia Novi 58 2:11:39 10:03
4 Nancy Albrecht Traverse City 55 2:32:08 11:37

MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Liz Lancaster Hastings 61 1:57:55 9:01

MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jack Pate Traverse City 65 2:32:07 11:37



************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Charles Purvis Jr Highland 21 36:39 6:26

************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mari Chandler East Tawas 22 38:18 6:44

************ MALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 James R Jaunese Mt Pleasant 47 36:48 6:28

************ FEMALE MASTERS WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kristine Cuprys Perrysburg 48 45:25 7:58

MALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Craig Sloss Sault Ste Mar,Ont 18 39:02 6:51
2 Rene Cescon Sault Ste Mar,Ont 16 42:30 7:28
3 Bo Waggoner Maumee 9 45:52 8:03
4 Justin Von Linsowe Metamora 10 1:06:56 11:45

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Anna Banka Ft Gratiot 19 48:53 8:35
2 Kayla Duke Linden 9 53:09 9:20
3 Jaime Fonger Flushing 19 58:43 10:19
4 Jaclyn Von Linsowe Metamora 12 1:18:53 13:51

MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Rusty Edick Gladwin 21 38:02 6:41
2 Matthew Dorr Tipton 20 39:57 7:01
3 Martin Skaates Ann Arbor 24 42:23 7:27
4 Brian Donnellon Madison Hgts 24 45:22 7:58
5 Yaron Prywes Ann Arbor 21 50:08 8:48

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Leslie A Carlson Clawson 24 43:15 7:36
2 Julia Socin Tipton 22 49:51 8:45
3 Aimee Genung Mt Pleasant 21 50:36 8:53
4 Tracey Freeman Midland 21 52:36 9:14
5 Jenny Fonger Flushing 22 56:07 9:51

MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sven Gustafson MacKinac Island 27 39:52 7:00
2 Ron Teed Farmington Hills 29 46:49 8:13
3 Kevin Roberts Gaylord 29 48:40 8:33
4 Robert Long Lathrup Village 29 49:18 8:39
5 Mike Zack Lansing 28 49:56 8:46
6 John Chamberlain Ann Arbor 28 54:00 9:29
7 Tony Pappas Lansing 25 56:29 9:55

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kim Baars Sault Ste Marie 27 39:45 6:59
2 Betsy Steudle South Haven 27 48:52 8:35
3 Stacy MacHa Lathrup Village 29 49:49 8:45
4 Stephanie Inman Charlevoix 28 50:51 8:56
5 Kate Hackett Ann Arbor 29 50:55 8:56
6 Carolyn Burau Traverse City 29 52:24 9:12
7 Michelle Roberts Gaylord 29 52:24 9:12
8 Anne Roberts Ann Arbor 29 54:00 9:29
9 Jennifer Liversedge Flint 28 55:40 9:46
10 Rachelle Campeau-Pappa Lansing 25 56:28 9:55
11 Jenny Pasch Kalamazoo 25 1:00:55 10:42
12 Jill Jean Lapeer 28 1:07:35 11:52

MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Richard Ellis MacKinac Island 30 40:49 7:10
2 Myron Palmer Lowell 33 44:50 7:52
3 Andy Johnson Marquette 34 46:00 8:05
4 Timothy Brice Waterford 33 46:20 8:08
5 Mike Geib Howell 31 48:42 8:33
6 Richard Adam Sault St Marie,On 34 49:25 8:41
7 Jonathan Rhoades Southfield 33 57:00 10:00

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Julie Barber Cedar 31 44:53 7:53
2 Patricia Dellies Roseville 33 46:10 8:06
3 Cathy Trubiro-Lucas Grand Blanc 33 47:56 8:25
4 Laura Burmeister Ortonville 33 50:44 8:55
5 Cheryl Wright Ann Arbor 30 54:00 9:29
6 Janet Polidori Northville 34 55:06 9:40
7 Marlee Brown MacKinac Island 32 1:07:46 11:54

MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kevin Ball Commerce Twp 39 38:22 6:44
2 David Himebaugh Lowell 39 41:21 7:16
3 Kirk Vanderkooi Holland 35 41:28 7:17
4 Randy Burmeister Ortonville 39 42:31 7:28
5 Larry Patch Sterling Hts 39 46:36 8:11
6 David Sproule Sudbury Ont 36 52:04 9:08
7 Douglas Radtke Brighton 36 52:05 9:09
8 Jon Coutts 36 52:15 9:10
9 Mark Menean Sault Ste Marie 35 53:50 9:27
10 Alex T Vanderveen Blanchard 36 54:17 9:32
11 James Lucas Grand Blanc 37 56:32 9:55
12 Quinn Clarke Hartland 37 1:02:24 10:57
13 Joseph O'Connor Williamston 36 1:04:42 11:21

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kandi Brice Waterford 37 46:20 8:08
2 Carol Winter Commerce Twp 37 46:51 8:13
3 Tamara Sisco Lake 38 47:09 8:17
4 Tara Gillette St Joseph 39 48:14 8:28
5 Sue Gartrell Dewitt 35 49:37 8:43
6 Mary Sulford South Lyon 36 50:18 8:50
7 Loretta Murray-Ling Commerce Twp 39 51:45 9:05
8 Catherine Snyder Memphis 39 52:40 9:15
9 Maria Reiser Blanchard 36 54:17 9:32
10 Janene Loretitsch Novi 37 59:35 10:28
11 Mary Lou O'Connor Williamston 36 1:00:47 10:40
12 Rhonda Duke Linden 39 1:00:54 10:42
13 Lori Wesolowski Traverse City 37 1:04:02 11:14
14 Ann Haddock White Lake 38 1:04:07 11:15
15 Gail McKone-Burns Flushing 39 1:08:50 12:05
16 Dian Von Linsowe Metamora 39 1:19:19 13:55

MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Alberto Kennedy Lansing 43 44:53 7:53
2 Al Suraci Sault St Marie,On 42 47:17 8:18
3 Kirk Gillette St Joseph 41 48:17 8:29
4 Eric Rudert White Cloud 44 49:02 8:37
5 Bill Knopp MacKinac Island 41 52:32 9:13
6 Ivan Patterson Pinckney 42 59:08 10:23
7 Randy Cline Plymouth 42 1:01:16 10:45
8 John Von Linsowe Metamora 40 1:06:57 11:45
9 Lee Boughner Grand Rapids 41 1:33:38 16:26

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Peggy Gerou Plymouth 41 47:09 8:17
2 Mona Kennedy Lansing 42 47:42 8:22
3 Donna De Filippo Warren 41 48:19 8:29
4 Janet Barron Stevens Point 43 49:14 8:39
5 Kimberly Jaunese Mt Pleasant 42 50:06 8:48
6 Susan Schwaiger Walker 41 50:25 8:51
7 Cynthia Merkel Sault Ste Marie 41 56:08 9:51
8 Sue Waldron Grand Rapids 41 56:27 9:55
9 Gail Kackley Clio 42 1:05:49 11:33
10 Emily Fullerton St Ignace 41 1:08:34 12:02
11 Mary Huskey St Ignace 43 1:10:37 12:24
12 Terese M Adams Linden 40 1:13:00 12:49

MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Brian Shamess Sault Ste Mar,Ont 45 39:09 6:52
2 Rick Fockler Shepherd 46 39:17 6:54
3 Rick Trame Toledo 45 39:31 6:56
4 John Evashevski St Ignace 48 39:45 6:59
5 Steve H Johnson Leslie 49 40:36 7:08
6 Joe Day White Lake 45 46:11 8:07
7 George Foster Traverse City 49 48:44 8:33
8 Bill Yarnell Lambertiville 45 49:57 8:46
9 Michael Anderson Fenton 48 51:38 9:04
10 Larry Salinas Saginaw 49 51:59 9:08
11 Charles Burrows Grand Rapids 45 1:00:42 10:39
12 Dayton Howard Warren 49 1:16:23 13:24
13 George Sheele St Clair 49 1:19:04 13:53

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Joanie Rogucki Pinckney 45 47:23 8:19
2 Linda Rains Livonia 47 50:07 8:48
3 Lucy Evashevski St Ignace 48 52:18 9:11
4 Judy Lemon Galesburg 49 55:51 9:48
5 Pam Short Navarre 47 58:05 10:12
6 Lynda Ramsey Clarkston 48 59:10 10:23
7 Jacqueline J Short Howell 49 1:12:48 12:47

MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Dan Mixer Traverse City 50 40:07 7:03
2 Dan Hill Traverse City 51 42:03 7:23
3 Harry Garrison Flushing 53 43:42 7:40
4 Gary Scanlon Brighton 50 46:04 8:05
5 Steve De Castecker Moline 51 46:33 8:10
6 James Ledtke Montrose 54 47:57 8:25
7 Thomas Fonger Flushing 52 58:53 10:20
8 William Short Howell 50 59:06 10:23
9 Clarence Worst Grand Rapids 54 1:08:40 12:03

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Gilda Hill Traverse City 51 52:28 9:13
2 Wanda Merrell Flushing 54 56:57 10:00
3 Bonnie H Neitzke Frankfort 53 1:13:24 12:53

MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Francis Hoogterp Grandville 55 38:38 6:47
2 Charles Leneschmidt Highland 55 41:34 7:18
3 Lou Wagner Perrysburg 55 42:14 7:25
4 Ralph Sharkey Michigan City 57 50:07 8:48
5 John Christopher Moline 58 51:06 8:58
6 John Stadler Monroe 57 55:27 9:44

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Judy Gekeler Morley 57 58:39 10:18
2 Donna House Downers Grove 55 59:43 10:29
3 Karen Scanlon Brighton 56 1:10:53 12:26
4 Patricia Bushey Royal Oak 57 1:29:20 15:41

MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Elliott Deyo Millington 60 47:52 8:24
2 Bill Teubel Moline 64 48:25 8:30

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Patricia L Fizell Flint 61 59:45 10:29
2 Ila Jean Gibbs Linden 64 1:31:37 16:05

MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Glen A Larsen Grand Blanc 66 48:44 8:33
2 Robert Esford Petoskey 69 1:03:43 11:11

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Donald Thackwray Marquette 71 1:27:04 15:17

FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME TOWN TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Virginia Thackwray Marquette 70 1:24:34 14:51



************ MALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Rod Craig Bad Axe 40 54:25 9:33
************ FEMALE OVERALL WINNER ************
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Judy Langejans West Olive 39 1:03:24 11:08
MALE AGE GROUP: 01 - 89
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Rod Craig Bad Axe 40 54:25 9:33
2 William Gardner Fenton 54 57:35 10:06
3 Chris La Reau East Lansing 47 59:58 10:32
4 Jesse D Foster Fenton 63 1:05:31 11:30
5 Jerry Elliott Grand Blanc 62 1:08:51 12:05
6 Edwin Boller Lapeer 36 1:13:54 12:58
7 Frank Kapp Toledo 51 1:17:44 13:39
8 James Stiles Toledo 54 1:17:44 13:39
9 John Coolman Charlevoix 52 1:17:55 13:41
10 Jim Sennett Michigan City 69 1:21:04 14:14
11 Michael Jean Lapeer 27 1:21:15 14:16
12 Richard Fouts Grand Blanc 47 1:28:30 15:32
13 Theadore Green Davison 70 1:32:57 16:19
14 James Keller Charlevoix 52 1:32:59 16:19
15 Michael Smith Morganton 46 1:35:22 16:44
16 Paul Browne Wixom 34 1:43:52 18:14
17 Lawrence Voelpel Metamora 47 1:50:17 19:21
18 Terry Lee Metamora 48 1:50:18 19:21
19 James Kackley Clio 53 1:55:01 20:11
20 David La Gasse Columbiaville 42 2:12:13 23:12
FEMALE AGE GROUP: 01 - 89
PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Judy Langejans West Olive 39 1:03:24 11:08
2 Terrie Trame Toledo 44 1:09:52 12:16
3 Cheryl Timm Bay City 48 1:10:46 12:25
4 Carol Kahn Grand Blanc 63 1:11:09 12:29
5 Sharon Foster Fenton 59 1:13:29 12:54
6 Christine Szakovits Toledo 46 1:13:29 12:54
7 Judie Swank Brooklyn 58 1:13:29 12:54
8 Marianne Weierstahl Swartz Creek 61 1:13:38 12:55
9 Patricia Steele Davisburg 44 1:13:42 12:56
10 Ann Boller Lapeer 34 1:13:54 12:58
11 Kathy Zimmermann Midland 39 1:14:23 13:03
12 Kathy Bower Davison 46 1:16:16 13:23
13 Ann Willhite Bloomfield 51 1:16:29 13:25
14 Karrie Vanden Berge Ada 31 1:17:00 13:31
15 Teresa Walker St Joseph 42 1:17:58 13:41
16 Susan Prorak Bath 35 1:18:29 13:46
17 Julia Sheele St Clair 47 1:18:32 13:47
18 Jean Larch St Clair 47 1:18:43 13:49
19 Charleen Leneschmidt Highland 53 1:20:20 14:06
20 Beverly Schlee Grand Blanc 51 1:20:25 14:07
21 Barbara Ekin Royal Oak 51 1:20:27 14:07
22 Mandy Leneschmidt Highland 22 1:22:20 14:27
23 Laurie Rankin Brighton 47 1:22:59 14:34
24 Debra Fahey Lapeer 48 1:23:07 14:35
25 Beverly Champagne Lakeland 53 1:23:33 14:40
26 Carol Stiles Toledo 46 1:24:41 14:52
27 Jessica Kapp Toledo 48 1:24:41 14:52
28 Stephanie McGreevy MacKinac Island 29 1:24:57 14:55
29 Bonnie A Delor Highland 35 1:26:04 15:06
30 Laura Carter White Lake 35 1:26:04 15:06
31 Linda Schollenberger Dearborn Hts 51 1:26:11 15:08
32 Gail Fouts Grand Blanc 47 1:28:31 15:32
33 Hermina Kramp Grand Ledge 41 1:29:52 15:46
34 Barbara Slovinsky East Lansing 43 1:29:53 15:47
35 Kathleen Fay East Lansing 44 1:29:53 15:47
36 Lucinda Fleckenstein Ann Arbor 37 1:31:27 16:03
37 Christine Cheslock Grand Rapids 41 1:31:32 16:04
38 Patricia Terauds North Branch 47 1:32:15 16:11
39 Roselie Giordano Attica 44 1:32:16 16:12
40 Sue Anderson Lowell 45 1:32:44 16:17
41 Jennifer Anderson Lowell 22 1:32:44 16:17
42 Diane Coolman Charlevoix 52 1:32:59 16:19
43 Helen Green Davison 63 1:33:16 16:22
44 Ruth Robinson South Branch 55 1:35:15 16:43
45 Francine Kay Hale 55 1:35:16 16:43
46 Linda Lovchuk Grand Rapids 39 1:35:19 16:44
47 Scarlett Sybrowsky Grand Ledge 45 1:35:20 16:44
48 Kim Hawk Wixom 33 1:43:52 18:14
49 Tammy L Dana Flint 29 1:46:34 18:42
50 Jessica L Tinnin Flint 10 1:46:34 18:42
51 Deborah Spry Rochester Hills 48 1:46:39 18:43
52 Sandra Cregar Monroe 52 1:46:50 18:45
53 Elaine Lee Metamora 49 1:50:17 19:21
54 Angela Kackley Imlay City 30 1:54:56 20:10
55 Evelyn Kackley Mt Morris 74 1:55:00 20:11
56 Rosemarie Rowley East Pointe 44 2:06:56 22:16
57 Katherine Bader Emmett 42 2:06:57 22:17
58 Minnie Snyder Interlochen 17 2:08:33 22:34
59 Susan Snyder Interlochen 36 2:08:39 22:35
60 Kathleen La Gasse Columbiaville 37 2:12:14 23:12