FLUSHING CHRISTMAS STOCKING

back to results

Dec. 6, 1998

FLUSHING CHRISTMAS STOCKING
Flushing, MI
Special Thanks to Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Gary Kinnee Davison 24 21:09 5:18

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Robin Sarris-Hallop Ann Arbor 43 23:57 6:00

******************** MALE MASTERS WINNER *******************************

PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Chuck Block Livonia 42 21:47 5:27

******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************

PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Susan Szczesny Southfield 49 27:32 6:53



MALE AGE GROUP: 1 - 12



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 David Ketchmark Davison 11 28:56 7:14

2 Brandon Brancheau Flint 9 32:09 8:03

3 Yuri Zwick Fenton 11 32:34 8:09

4 Michael Voiles Grand Blanc 12 34:27 8:37



FEMALE AGE GROUP: 1 - 12



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====



MALE AGE GROUP: 13 - 15



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Jarren Pierson Davison 15 24:20 6:05

2 Matthew Tiller Birch Run 15 24:41 6:11

3 Joshua Counelis Flint 15 26:46 6:42

4 John-Michael Sinclair New Hudson 15 28:01 7:01



FEMALE AGE GROUP: 13 - 15



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Erin Stone Swartz Creek 15 27:31 6:53

2 Kelly Stone Swartz Creek 15 29:58 7:30

3 Sandra La Londe Flint 15 31:15 7:49

4 Stacey Zafiroff Burton 14 31:15 7:49

5 Elise Karns Grand Blanc 15 34:36 8:39



MALE AGE GROUP: 16 - 19



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Eric Johnson Flint 17 21:57 5:30

2 Justin Perez Mt Morris 16 23:00 5:45

3 Josh Sinnott Marysville 16 23:07 5:47

4 Steve Cuttitta Flint 16 23:37 5:55

5 Jason Theodoroff Flushing 16 26:23 6:36

6 John Ruddy Montrose 18 35:05 8:47



FEMALE AGE GROUP: 16 - 19



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Diane J Johnston Grand Blanc 18 26:48 6:42

2 Anna Dutcher Flushing 16 28:14 7:04

3 Carly Kingstrom Lake Orion 17 28:44 7:11

4 Toni Grafton Swartz Creek 16 29:53 7:29

5 Karin Wandeler Milford 17 30:16 7:34

6 Sarah Johnston Grand Blanc 18 31:15 7:49

7 Stefanie Smolinski Swartz Creek 17 32:29 8:08

8 Charity Atchison Millington 18 33:18 8:20

9 Jennifer Jones Milford 17 34:00 8:30

10 Misty Jesse Flint 19 41:07 10:17



MALE AGE GROUP: 20 - 24



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Christopher Schuster Sandusky 22 25:04 6:16

2 George Johnston Grand Blanc 21 26:36 6:39

3 Chris Mazur 22 27:57 7:00

4 Jeremy Grove Mt Morris 21 28:28 7:07

5 Dave Davis Burton 24 28:59 7:15



FEMALE AGE GROUP: 20 - 24



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Sara Lesky 23 31:55 7:59

2 Carolyn Shiller Ann Arbor 23 51:57 13:00



MALE AGE GROUP: 25 - 29



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Thomas Preiss Whitmore Lake 29 22:17 5:35

2 Paul C Taylor Clio 27 23:11 5:48

3 James Britt Flushing 29 25:35 6:24

4 Jeffrey Lubeski Brighton 28 27:29 6:53

5 Brian L Salyers Highland 28 30:16 7:34

6 Rick Pyrett Clio 29 30:52 7:43

7 Anthony Blanchard Grand Blanc 25 32:53 8:14

8 Daniel D. Elsholz Ann Arbor 27 40:08 10:02



FEMALE AGE GROUP: 25 - 29



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Ann Lindow Frankenmuth 29 24:41 6:11

2 Tracey Cohen Farmington Hills 27 28:51 7:13

3 Suzi Scott Grand Blanc 26 30:19 7:35

4 Sherry Manges Flint 27 30:30 7:38

5 Alison Davis Gaines 29 36:04 9:01

6 Kristina M Martin Ortonville 29 40:34 10:09

7 Suzanne Shiller Berkley 25 51:58 13:00



MALE AGE GROUP: 30 - 34



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Jon Gary Davidson Lapeer 32 21:52 5:28

2 Adam Baldridge Flint 34 22:42 5:41

3 Kevin Gardner Flushing 31 27:54 6:59

4 Paul E Robbins Holly 30 27:56 6:59

5 John Tosto Flint 31 28:45 7:12

6 James Carreras 31 30:04 7:31

7 Robert Hughes Flint 34 30:48 7:42

8 Bill Preston Davison 34 31:33 7:54

9 Everett Centerwall III Fenton 31 31:52 7:58

10 Michael Pervski 31 37:47 9:27



FEMALE AGE GROUP: 30 - 34



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Paulette R Hoose Fenton 32 29:45 7:27

2 Kate Ponsetto Flint 30 29:57 7:30

3 Jennifer McKim Wheeler 31 32:26 8:07

4 Cathy Trubiro-Lucas Grand Blanc 33 32:44 8:11

5 Rhonda Straley Flushing 32 32:50 8:13

6 Shannon M Mashburn Grand Blanc 33 33:17 8:20

7 Michelle Jacobs Montrose 33 35:35 8:54

8 Kelly Potter Flint 33 35:35 8:54

9 Charline Orozco Linden 34 35:40 8:55

10 Marie Noack Flint 32 39:48 9:57



MALE AGE GROUP: 35 - 39



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 David G Wolbert Flint 39 23:42 5:56

2 Herb Mitchell Owosso 37 25:17 6:20

3 Roy Pearsall Highland 37 25:26 6:22

4 Joseph Daunt Lansing 38 25:31 6:23

5 Joel J Schneider Flint 35 25:47 6:27

6 Marty Johnson 35 25:58 6:30

7 William Weidenbach Northville 39 26:33 6:39

8 Gerald A Bock Flint 35 26:53 6:44

9 Mark Catanzaro Grand Blanc 37 26:55 6:44

10 Dan Powell Lapeer 37 27:09 6:48

11 Mark Fosdick Davison 39 27:44 6:56

12 Mark Woodbeck Clinton Twp 37 28:09 7:03

13 Alan Janssen Fenton 35 29:17 7:20

14 Michael Morales Clinton Twp 37 31:11 7:48

15 George Lee Grand Blanc 39 32:33 8:09

16 Luther Latchaw Bath 37 33:07 8:17

17 Sean M McLaughlin Durand 36 33:20 8:20

18 Larry Turnage Davison 39 33:22 8:21

19 Gerald Snyder Flushing 35 34:35 8:39

20 John Oneill 39 34:45 8:42

21 Gregoire Bolduc Flint 39 37:12 9:18

22 Tim Cassady 35 38:26 9:37

23 Jeffrey Seibert Fenton 39 38:27 9:37



FEMALE AGE GROUP: 35 - 39



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Pamela Iden Davison 37 27:54 6:59

2 Gloria Maki Flint 35 28:13 7:04

3 Lauretta Wightman Burton 37 31:42 7:56

4 Nancy Eimers 35 32:07 8:02

5 Ruth Lara Grand Blanc 37 33:03 8:16

6 Holly Edmondson Flushing 37 33:55 8:29

7 Kelly Lehnst Flushing 38 34:32 8:38

8 Kathy Sinnott Marysville 38 34:40 8:40

9 Donita Potts Lennon 36 35:43 8:56

10 Pamela Sortman Grand Blanc 39 36:11 9:03

11 Tina McPherson Flushing 38 36:52 9:13

12 Brenda Hughes Flint 37 37:00 9:15



MALE AGE GROUP: 40 - 44



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Roger Lara 40 23:34 5:54

2 Joe Jozefiak Swartz Creek 43 24:23 6:06

3 Larry Barnett 43 25:33 6:24

4 David M Czapor Bloomfield Hills 40 26:11 6:33

5 Peter Buccos Marysville 41 26:15 6:34

6 Bruce D. Howard Lansing 44 26:25 6:37

7 Hank Gac Shelby Twp 43 26:48 6:42

8 Jeffrey C Weichel Clarkston 43 26:58 6:45

9 James G Morgan Okemos 40 27:34 6:54

10 Mark Gallagher Swartz Creek 41 27:38 6:55

11 Tony Newton Davison 41 27:41 6:56

12 Herb Williamson Flint 42 28:09 7:03

13 Craig Stone Swartz Creek 43 28:17 7:05

14 Gary Stuber Fenton 43 29:39 7:25

15 Steven Miles Flushing 40 30:02 7:31

16 David A Ruddy Montrose 42 35:05 8:47

17 Jeff McCormack Lapeer 42 35:24 8:51

18 Charlie Warner Swartz Creek 44 35:26 8:52



FEMALE AGE GROUP: 40 - 44



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Annette Robb Smiths Creek 42 27:45 6:57

2 Michelle Jo Dvorak Burton 44 27:56 6:59

3 Chris Strait 44 30:01 7:31

4 Mary Reynolds Lennon 44 31:21 7:51

5 Denise Stebbins Belmont 41 31:28 7:52

6 Sheri Mayrberger Attica 40 31:34 7:54

7 Sandra M Ostrander Durand 42 33:58 8:30

8 Janette Zafiroff Burton 42 34:47 8:42

9 Diane Ruddy Clio 43 35:08 8:47

10 Sue Scharrer Clio 43 37:03 9:16

11 Dianne Plumley Attica 40 37:05 9:17

12 Carol Coburn Royal Oak 40 37:25 9:22

13 Ruth Zwick Fenton 42 38:18 9:35

14 Debbie Dulaney Burton 44 38:33 9:39

15 Sue Burgess Flint 41 42:21 10:36

16 Rita Szukhent Flushing 41 50:17 12:35



MALE AGE GROUP: 45 - 49



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Tim Flues Munger 49 23:23 5:51

2 Tom Hardy Holly 48 24:05 6:02

3 John G Manutes Grand Blanc 47 24:35 6:09

4 David Crary Ann Arbor 47 24:45 6:12

5 Charles Johnston Grand Blanc 49 25:14 6:19

6 Henry Osier Attica 49 25:24 6:21

7 Ron Lake Clarkston 46 25:54 6:29

8 Jack Levely Royal Oak 48 25:59 6:30

9 Thomas Devos Clarkston 48 26:13 6:34

10 Michael L Hardy Grand Blanc 49 26:16 6:34

11 Tim Branigin Flushing 48 27:37 6:55

12 Steve Siakel Flint 46 28:05 7:02

13 Kenneth Parkington Flint 45 28:38 7:10

14 Randy Fielder Brooklyn 47 29:15 7:19

15 John Greener Flint 46 29:20 7:20

16 George Motes Montrose 49 31:34 7:54

17 Robert D Slattery Mt Morris 45 31:41 7:56

18 Thomas Kuczera Flint 45 31:44 7:56

19 Michael Dear Burton 46 31:53 7:59

20 Randy Plumley Attica 48 32:48 8:12

21 Frank Allen Jobe Fenton 49 32:52 8:13

22 Thomas J Williams Flushing 47 33:46 8:27

23 James Peltier Flint 48 34:09 8:33

24 Ron Readman Howell 49 34:53 8:44

25 Mike P Harvey Flushing 48 35:41 8:56

26 Michael A Van Houten Albion 46 36:30 9:08

27 Kelly Hooton Clarkston 47 36:39 9:10

28 Dennis Bow Flushing 48 37:03 9:16

29 Larry Ross Fenton 47 38:13 9:34

30 Dennis C Lehnst Flushing 49 39:45 9:57

31 Steven Umber Fenton 49 41:09 10:18



FEMALE AGE GROUP: 45 - 49



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Annette Sharrard Lapeer 45 28:46 7:12

2 Donna Olson Bloomfield Hills 48 28:53 7:14

3 Nancy Majtyka Brighton 48 30:53 7:44

4 Janeen A Dvorak Corunna 48 31:14 7:49

5 Victoria Church Otter Lake 45 33:39 8:25

6 Pam Zientowski Davison 49 35:50 8:58

7 Teresa Skaggs Fenton 46 37:09 9:18

8 Mary Cole Marysville 45 37:43 9:26

9 Linda M Flues Munger 48 37:54 9:29

10 Beth Harvey Flushing 45 38:33 9:39

11 Nancy Rheude Grand Blanc 49 38:33 9:39

12 Linda R Glaske Rockford 49 44:55 11:14

13 Laurie Rankin Brighton 47 45:42 11:26



MALE AGE GROUP: 50 - 54



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Michael McDowell Swartz Creek 50 23:47 5:57

2 Gary Scott Midland 50 23:56 5:59

3 Donald Balkwell W. Bloomfield 52 24:04 6:01

4 Tyrone Griffin Flint 51 26:16 6:34

5 Don W Harp Greenville 52 26:21 6:36

6 Dick Kendall Saginaw 52 26:34 6:39

7 Mark Powell Breckenridge 50 26:41 6:41

8 George Gray Flint 50 27:30 6:53

9 Conrad Mick Scharrer Clio 54 28:33 7:09

10 Dave Thurston Fowler 50 29:12 7:18

11 Don Michalik Burton 51 29:37 7:25

12 George Hackney Flint 52 30:30 7:38

13 Carl Steinhoff 51 31:27 7:52

14 Ross Howard Frankenmuth 52 31:38 7:55

15 Howard Warren Pontiac 52 32:12 8:03

16 Fred Smith Flint 50 34:01 8:31

17 Jim Schweitzer Grand Ledge 50 35:16 8:49



FEMALE AGE GROUP: 50 - 54



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Kathleen A Morse Linden 52 31:09 7:48

2 Nancy Porter Mt Pleasant 51 35:45 8:57

3 Jeanne I Saunders Waterford 53 37:40 9:25

4 Terry McLeod Lennon 52 37:47 9:27

5 Pat A Luce Swartz Creek 54 39:24 9:51

6 Dorothy L French Clio 54 39:41 9:56



MALE AGE GROUP: 55 - 59



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 James Webb Clio 57 25:36 6:24

2 Gary Lafler Lansing 58 25:51 6:28

3 Bill Agresta Hemlock 59 26:08 6:32

4 Richard Wallen Flushing 59 26:38 6:40

5 Michael Merriman Flint 55 27:23 6:51

6 Tom Wascha Burton 55 27:52 6:58

7 Jim R Sjostrom Fenton 56 29:29 7:23

8 Marvin Maher Clio 56 29:31 7:23

9 Patrick Roche Troy 58 30:20 7:35

10 Leonard J Block Bay City 56 30:28 7:37

11 George L Gawthrop Clio 59 31:07 7:47

12 Kenneth C Burch Flint 58 32:36 8:09

13 Ray Clinard Holly 56 33:02 8:16

14 James P Lynam Livonia 57 48:32 12:08



FEMALE AGE GROUP: 55 - 59



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Jan Wallen Flushing 57 33:49 8:28

2 Nancy Teel Flint 55 34:00 8:30

3 Linda L Nelson Ortonville 56 34:49 8:43

4 Shirley A Larsen Grand Blanc 55 34:50 8:43

5 Mary Lake Clarkston 55 38:59 9:45

6 Madonna Aubrey Flushing 59 47:17 11:50



MALE AGE GROUP: 60 - 64



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Lee Burch Clio 60 26:50 6:43

2 Bill Parrott Hudsonville 60 27:59 7:00

3 Barry Aspenleiter Petoskey 60 28:33 7:09

4 Rod Smith Grand Rapids 61 28:45 7:12

5 Elliott Deyo Millington 60 31:24 7:51

6 John Murphy Flushing 62 32:44 8:11

7 Paul Grindel Grand Rapids 62 33:06 8:17

8 Ronald L Gill Pleasant Lake 62 38:16 9:34

9 Richard Miller Flint 63 48:23 12:06



FEMALE AGE GROUP: 60 - 64



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Cathy D Detman Flint 60 33:04 8:16

2 Patricia L Fizell Flint 61 38:22 9:36



MALE AGE GROUP: 65 - 69



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Earl Hanson Flint 66 31:59 8:00

2 Glen A Larsen Grand Blanc 66 32:22 8:06

3 Mike Anderson Flushing 66 34:05 8:32

4 Robert D Reneaud Ortonville 67 35:39 8:55

5 Harrison D Hensley Pinckney 66 36:51 9:13

6 Marv McLaughlin Flint 65 39:09 9:48

7 Dick Swanson Flint 68 42:36 10:39



FEMALE AGE GROUP: 65 - 69



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Evelyn M Reneaud Ortonville 65 40:54 10:14



MALE AGE GROUP: 70 - 89



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

1 Henry C Rudi Flint 70 37:51 9:28

2 Al J Kubany Flint 73 40:42 10:11



FEMALE AGE GROUP: 70 - 89



PLACE NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ====================== ================= === ======= =====

HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS

PLACE NAME TIME TIME PACE

===== ====================== === ======= ======= =====

1 Douglas Stadel 39 26:03 25:15 6:19

2 Steven Hanson 39 28:12 27:20 6:50

3 Scot Reneaud 39 28:36 27:43 6:56

4 Kenneth Tiller 46 35:15 32:28 8:07

5 John Hart 54 39:34 34:12 8:33

6 John L Hull 63 45:51 36:28 9:07

HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS

PLACE NAME TIME TIME PACE

===== ====================== === ======= ======= =====

1 Dave Canute 50 29:25 26:17 6:35

2 Gregory McPherson 39 29:14 28:20 7:05

3 James Patrick Neumann 42 31:58 30:19 7:35

4 Earl Gilpin 46 35:43 32:54 8:14

HEAVYWEIGHT 220/OVER POUNDS

PLACE NAME TIME TIME PACE

===== ====================== === ======= ======= =====

1 Ken Geselman 41 31:32 30:08 7:32

2 Harry G Wright 49 33:43 30:21 7:36

3 Kim Maylee 37 31:12 30:39 7:40

4 Kurt Maylee 41 32:25 30:58 7:45

5 Roy W Bartells 60 38:39 31:40 7:55

6 Greg Flint 36 33:00 32:39 8:10

7 Randy Voiles 38 34:28 33:38 8:25

8 Jeff England 38 35:01 34:11 8:33

9 Tracy Everhart 34 35:29 35:29 8:53

10 Daniel Dobberstein 49 39:36 35:38 8:55

11 Gregg A Fotenakes 43 38:19 36:05 9:02

12 William Burgess 54 42:56 37:06 9:17

13 John Elder 39 38:24 37:13 9:19

Flushing, MI
Special Thanks to Gault Race Management