Rock n Run XC Invite

back to results

Oct. 10, 2008

Rock n Run XC Invite
Dowagiac, MI
Provided by Great Lakes Championchip


INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
1 668 Tommy Vanoosten Lakeview 12 16:31 5:19
2 698 Mark Calhoun Niles 11 16:41 5:22
3 752 Collin Ludwig St. Joseph 11 16:43 5:23
4 800 Travis Sealy Three Rivers 12 16:49 5:25
5 745 Sam Felton St. Joseph 11 16:54 5:27
6 802 Jeff Tuesley Three Rivers 12 17:00 5:29
7 572 Cameron Magro Bridgman 10 17:05 5:30
8 726 Zach Warner Portage Central 10 17:12 5:33
9 573 Conner Magro Bridgman 10 17:15 5:33
10 751 James Kirschner St. Joseph 12 17:19 5:35
11 738 David Burkard St. Joseph 11 17:24 5:37
12 624 Josh Clark Edwardsburg 9 17:35 5:40
13 742 Kyle Denny St. Joseph 12 17:40 5:42
14 571 Evan Krettek Bridgman 12 17:41 5:42
15 827 Lucas Grosse New Buffalo 12 17:49 5:45
16 714 Matt King Portage Central 10 17:52 5:45
17 660 Chris Simpson Lakeshore 12 17:56 5:47
18 582 Richard Reith Buchanan 11 17:59 5:48
19 721 John Rose Portage Central 10 17:59 5:48
20 725 Alex Waldvogel Portage Central 10 18:01 5:48
21 705 Sam Vandenheede Niles 9 18:04 5:49
22 570 Mark Haukereid Bridgman 11 18:05 5:50
23 586 Vince Burke Coloma 12 18:07 5:50
24 657 Jake Range Lakeshore 10 18:15 5:53
25 798 Jason Roskam Three Rivers 12 18:18 5:54
26 734 Joseph Beemer St. Joseph 9 18:21 5:55
27 650 Alex Farrington Lakeshore 10 18:24 5:56
28 793 Jeremy Horton Three Rivers 10 18:26 5:56
29 748 Nate Gerken St. Joseph 11 18:27 5:57
30 755 Chris Pfahler St. Joseph 10 18:32 5:58
31 575 Beau Rathgeb Bridgman 9 18:33 5:59
32 727 Brandon Yonke Portage Central 10 18:34 5:59
33 589 Cory Guess Coloma 10 18:35 5:59
34 712 Nick Eaton Portage Central 10 18:36 6:00
35 568 Jarret Anderson Bridgman 9 18:38 6:00
36 627 Zak Eggleston Edwardsburg 11 18:40 6:01
37 789 Victor Gonzalez Three Rivers 10 18:40 6:01
38 616 Chase Krugh Eau Claire 11 18:40 6:01
39 735 Chad Bergman St. Joseph 12 18:42 6:02
40 560 Michael Jasper Berrien Springs 12 18:43 6:02
41 599 Chris Gantt Dowagiac 9 18:45 6:02
42 664 Josh Eldrige Lakeview 10 18:45 6:02
43 697 Shawn Calhoun Niles 12 18:48 6:03
44 630 Pat Reck Edwardsburg 12 18:48 6:04
45 749 Jeff Hanley St. Joseph 12 18:52 6:05
46 557 Matt Bromilow Berrien Springs 12 18:53 6:05
47 641 Jon Phillips Hartford 9 18:58 6:07
48 651 Adam Harshbarger Lakeshore 11 19:01 6:08
49 804 Josh Winfrey Three Rivers 9 19:04 6:09
50 581 John Kuntz Buchanan 10 19:07 6:10


*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 ROCK-N-RUN INVITATIONAL

DOWAGIAC, MICHIGAN THURSDAY, OCTOBER 9, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
51 810 Austin Shaver Kalamazoo Christian 10 19:09 6:10
52 787 Luke Bell Three Rivers 11 19:10 6:11
53 658 Spencer Schatz Lakeshore 12 19:10 6:11
54 741 Gordan Davis St. Joseph 9 19:11 6:11
55 795 Matt Morrill Three Rivers 11 19:12 6:11
56 799 Connor Sampson Three Rivers 10 19:19 6:13
57 663 Billy Demarest Lakeview 12 19:21 6:14
58 613 Taylor Davis Eau Claire 9 19:24 6:15
59 713 Matt Jones Portage Central 10 19:26 6:16
60 756 David Pozivilko St. Joseph 11 19:32 6:18
61 590 Tyler Hester Coloma 9 19:34 6:18
62 678 Chris Fish Mattawan 12 19:36 6:19
63 696 Caleb Bliss Niles 10 19:38 6:20
64 633 Joe Baumeister Hartford 10 19:39 6:20
65 682 Joe Lautrup Mattawan 10 19:41 6:20
66 558 Joseph Chopin Berrien Springs 12 19:43 6:21
67 803 Andrew Whitmyer Three Rivers 9 19:43 6:21
68 592 John Tanner Coloma 11 19:44 6:21
69 812 Nate Triemstra Kalamazoo Christian 11 19:44 6:22
70 744 Mark Dowsett St. Joseph 11 19:48 6:23
71 656 Dennis Noakes Lakeshore 12 19:51 6:24
72 733 Daniel Barfuss St. Joseph 12 19:52 6:24
73 629 Dustin Moore Edwardsburg 10 19:53 6:25
74 788 Morgan Emanuel Three Rivers 12 19:54 6:25
75 750 David Huynh St. Joseph 11 19:55 6:25
76 634 Ethan Benham Hartford 10 19:56 6:25
77 709 Koby Bland Portage Central 9 19:58 6:26
78 692 Bob Cavanagh Mattawan 11 19:58 6:26
79 635 Zach Clauser Hartford 9 20:02 6:27
80 691 Rob Soltesz Mattawan 10 20:03 6:28
81 626 Matt Derucki Edwardsburg 12 20:04 6:28
82 654 Andy McDougall Lakeshore 10 20:06 6:29
83 710 Alex Bucknell Portage Central 9 20:09 6:29
84 601 Eric Morton Dowagiac 12 20:10 6:30
85 689 Jacob Schacht Mattawan 9 20:16 6:32
86 825 Ben Bartelmay New Buffalo 10 20:19 6:33
87 638 Luke Golas Hartford 11 20:20 6:33
88 720 Hunter Rencis Portage Central 11 20:22 6:34
89 813 Josh Withee Kalamazoo Christian 11 20:24 6:34
90 588 Josh Garlarneau Coloma 11 20:25 6:35
91 566 Jordan Sunnarborg Berrien Springs 10 20:26 6:35
92 623 Aj Chraplivy Edwardsburg 11 20:27 6:35
93 640 Kyler Leimbach Hartford 10 20:28 6:36
94 693 Andrew Stinavage Mattawan 11 20:32 6:37
95 645 Aaron Belanger Lakeshore 12 20:34 6:38
96 562 Zach Nearpass Berrien Springs 11 20:35 6:38
97 583 Josh Tidey Buchanan 12 20:37 6:38
98 699 Anthony Horvath Niles 11 20:40 6:40
99 702 Chris Powell Niles 11 20:40 6:40
100 591 Devin Pascoe Coloma 9 20:44 6:41

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 ROCK-N-RUN INVITATIONAL

DOWAGIAC, MICHIGAN THURSDAY, OCTOBER 9, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
101 808 Eric Cramer Kalamazoo Christian 11 20:46 6:41
102 565 Eric Scott Berrien Springs 12 20:46 6:41
103 715 Elliott Klose Portage Central 10 20:48 6:42
104 574 Parker Mojsiejenko Bridgman 11 20:49 6:42
105 706 Barry Weddle Niles 11 20:52 6:44
106 826 Walter Chase New Buffalo 12 20:54 6:44
107 737 Taylor Brandt St. Joseph 11 20:54 6:44
108 690 Devin Smith Mattawan 12 20:55 6:44
109 797 Zach Rose Three Rivers 10 20:57 6:45
110 747 Ben Gerken St. Joseph 9 20:57 6:45
111 739 Chris Chancey St. Joseph 12 20:58 6:45
112 655 Donovan McTague Lakeshore 10 20:58 6:45
113 758 Nick Whise St. Joseph 9 20:59 6:46
114 729 Forest Galanda River Valley 10 21:00 6:46
115 619 Juan Romero Eau Claire 10 21:01 6:46
116 675 Devon Early Mattawan 11 21:04 6:47
117 659 Jake Schlutt Lakeshore 10 21:05 6:48
118 701 Paul Mooney Niles 12 21:07 6:48
119 653 Jordan Lentz Lakeshore 10 21:07 6:48
120 559 Damon Davidson Berrien Springs 11 21:11 6:49
121 676 James Pendezeski Mattawan 10 21:13 6:50
122 631 Victor Schultz Edwardsburg 10 21:18 6:52
123 677 Kevan Farrell Mattawan 11 21:23 6:53
124 662 Matt Busch Lakeview 11 21:32 6:56
125 667 Tyler Timmer Lakeview 11 21:34 6:57
126 731 Dylan Laborn River Valley 12 21:37 6:58
127 621 Jacob Wagemaker Eau Claire 10 21:43 7:00
128 628 Josh Klosinski Edwardsburg 12 21:46 7:01
129 724 Brandon Smith Portage Central 10 21:47 7:01
130 801 Nate Sell Three Rivers 9 21:48 7:01
131 790 Shawn Grace Three Rivers 12 21:49 7:02
132 595 Michael Stakley Countryside Academy 9 21:51 7:03
133 598 Matt Ernzen Dowagiac 9 21:53 7:03
134 687 David Reiman Mattawan 12 21:53 7:03
135 625 Dan Crowell Edwardsburg 12 21:55 7:04
136 604 Jason Turner Dowagiac 10 21:55 7:04
137 648 Tim Capt Lakeshore 9 21:56 7:04
138 612 Tyler Danneffel Eau Claire 11 21:59 7:05
139 603 Jon Richcreek Dowagiac 12 22:15 7:10
140 632 Joey Bauer Hartford 9 22:20 7:12
141 674 Trevor Dieffenbach Mattawan 10 22:24 7:13
142 661 Kurt Wendland Lakeshore 9 22:38 7:18
143 577 Karsten Smith Bridgman 11 22:59 7:24
144 606 Brandon Wilson Dowagiac 11 23:02 7:25
145 732 Nick Mercer River Valley 11 23:07 7:27
146 722 Sanjay Saith Portage Central 9 23:13 7:29
147 587 Seth Carmer Coloma 9 23:13 7:29
148 723 Tyler Sams Portage Central 12 23:20 7:31
149 680 Chris Gower Mattawan 11 23:23 7:32
150 809 Aaron Dewaal Kalamazoo Christian 10 23:40 7:38

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 ROCK-N-RUN INVITATIONAL

DOWAGIAC, MICHIGAN THURSDAY, OCTOBER 9, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
151 597 Aaron Blaske Dowagiac 10 23:46 7:40
152 791 Shannon Grace Three Rivers 9 23:49 7:40
153 671 Collin Banghart Mattawan 9 23:55 7:42
154 593 Anthony Tyler Coloma 9 23:56 7:43
155 666 Alex Lemaire Lakeview 10 24:00 7:44
156 794 Kevin Khim Three Rivers 9 24:16 7:49
157 594 Anthony Baker Countryside Academy 9 24:24 7:52
158 585 Tyler Barton Coloma 9 24:25 7:52
159 652 Eric Knapp Lakeshore 10 24:35 7:55
160 828 Shane Hill New Buffalo 9 24:47 7:59
161 563 Jonathan Oosterhouse Berrien Springs 12 24:52 8:01
162 620 Jeremy Sapp Eau Claire 11 24:57 8:02
163 736 Jack Bowman St. Joseph 9 24:58 8:03
164 686 Tony Perkins Mattawan 12 25:29 8:13
165 610 Tyler Burks Eau Claire 11 25:41 8:17
166 796 Jordan Postle Three Rivers 11 25:45 8:18
167 642 Marcus Pritchard Hartford 10 25:52 8:20
168 618 Cruz Palafox Eau Claire 10 25:55 8:21
169 611 Deshaun Cornelius Eau Claire 9 26:35 8:34
170 754 Matt Peterson St. Joseph 10 26:47 8:38
171 792 Martin Hassenger Three Rivers 12 30:59 9:59



MEN


1. 42 ST. JOSEPH ( 17:12 1:26:00)
===================================
1 3 Collin Ludwig St. Joseph 11 16:43
2 5 Sam Felton St. Joseph 11 16:54
3 10 James Kirschner St. Joseph 12 17:19
4 11 David Burkard St. Joseph 11 17:24
5 13 Kyle Denny St. Joseph 12 17:40
6 ( 24) Joseph Beemer St. Joseph 9 18:21
7 ( 27) Nate Gerken St. Joseph 11 18:27

2. 78 BRIDGMAN ( 17:44 1:28:39)
===================================
1 7 Cameron Magro Bridgman 10 17:05
2 9 Conner Magro Bridgman 10 17:15
3 14 Evan Krettek Bridgman 12 17:41
4 20 Mark Haukereid Bridgman 11 18:05
5 28 Beau Rathgeb Bridgman 9 18:33
6 ( 32) Jarret Anderson Bridgman 9 18:38
7 ( 82) Parker Mojsiejenko Bridgman 11 20:49

3. 87 PORTAGE CENTRAL ( 17:56 1:29:38)
===================================
1 8 Zach Warner Portage Central 10 17:12
2 15 Matt King Portage Central 10 17:52
3 17 John Rose Portage Central 10 17:59
4 18 Alex Waldvogel Portage Central 10 18:01
5 29 Brandon Yonke Portage Central 10 18:34
6 ( 31) Nick Eaton Portage Central 10 18:36
7 ( 50) Matt Jones Portage Central 10 19:26

4. 93 THREE RIVERS ( 17:51 1:29:13)
===================================
1 4 Travis Sealy Three Rivers 12 16:49
2 6 Jeff Tuesley Three Rivers 12 17:00
3 23 Jason Roskam Three Rivers 12 18:18
4 26 Jeremy Horton Three Rivers 10 18:26
5 34 Victor Gonzalez Three Rivers 10 18:40
6 ( 44) Josh Winfrey Three Rivers 9 19:04
7 ( 46) Luke Bell Three Rivers 11 19:10

5. 153 LAKESHORE ( 18:34 1:32:46)
===================================
1 16 Chris Simpson Lakeshore 12 17:56
2 22 Jake Range Lakeshore 10 18:15
3 25 Alex Farrington Lakeshore 10 18:24
4 43 Adam Harshbarger Lakeshore 11 19:01
5 47 Spencer Schatz Lakeshore 12 19:10
6 ( 59) Dennis Noakes Lakeshore 12 19:51
7 ( 66) Andy McDougall Lakeshore 10 20:06

6. 190 NILES ( 18:47 1:33:51)
===================================
1 2 Mark Calhoun Niles 11 16:41
2 19 Sam Vandenheede Niles 9 18:04
3 39 Shawn Calhoun Niles 12 18:48
4 53 Caleb Bliss Niles 10 19:38
5 77 Anthony Horvath Niles 11 20:40
6 ( 78) Chris Powell Niles 11 20:40
7 ( 83) Barry Weddle Niles 11 20:52

7. 210 EDWARDSBURG ( 19:00 1:35:00)
===================================
1 12 Josh Clark Edwardsburg 9 17:35
2 33 Zak Eggleston Edwardsburg 11 18:40
3 40 Pat Reck Edwardsburg 12 18:48
4 60 Dustin Moore Edwardsburg 10 19:53
5 65 Matt Derucki Edwardsburg 12 20:04
6 ( 73) Aj Chraplivy Edwardsburg 11 20:27
7 ( 87) Victor Schultz Edwardsburg 10 21:18

8. 230 COLOMA ( 19:17 1:36:25)
===================================
1 21 Vince Burke Coloma 12 18:07
2 30 Cory Guess Coloma 10 18:35
3 51 Tyler Hester Coloma 9 19:34
4 57 John Tanner Coloma 11 19:44
5 71 Josh Garlarneau Coloma 11 20:25
6 ( 79) Devin Pascoe Coloma 9 20:44
7 ( 97) Seth Carmer Coloma 9 23:13

9. 264 LAKEVIEW ( 19:33 1:37:43)
===================================
1 1 Tommy Vanoosten Lakeview 12 16:31
2 38 Josh Eldrige Lakeview 10 18:45
3 48 Billy Demarest Lakeview 12 19:21
4 88 Matt Busch Lakeview 11 21:32
5 89 Tyler Timmer Lakeview 11 21:34
6 (100) Alex Lemaire Lakeview 10 24:00

10. 281 BERRIEN SPRINGS ( 19:40 1:38:20)
===================================
1 36 Michael Jasper Berrien Springs 12 18:43
2 41 Matt Bromilow Berrien Springs 12 18:53
3 56 Joseph Chopin Berrien Springs 12 19:43
4 72 Jordan Sunnarborg Berrien Springs 10 20:26
5 76 Zach Nearpass Berrien Springs 11 20:35
6 ( 81) Eric Scott Berrien Springs 12 20:46
7 ( 86) Damon Davidson Berrien Springs 11 21:11

11. 289 HARTFORD ( 19:47 1:38:55)
===================================
1 42 Jon Phillips Hartford 9 18:58
2 54 Joe Baumeister Hartford 10 19:39
3 61 Ethan Benham Hartford 10 19:56
4 63 Zach Clauser Hartford 9 20:02
5 69 Luke Golas Hartford 11 20:20
6 ( 74) Kyler Leimbach Hartford 10 20:28
7 ( 95) Joey Bauer Hartford 9 22:20

12. 301 MATTAWAN ( 19:55 1:39:34)
===================================
1 52 Chris Fish Mattawan 12 19:36
2 55 Joe Lautrup Mattawan 10 19:41
3 62 Bob Cavanagh Mattawan 11 19:58
4 64 Rob Soltesz Mattawan 10 20:03
5 68 Jacob Schacht Mattawan 9 20:16
6 ( 75) Andrew Stinavage Mattawan 11 20:32
7 ( 84) Devin Smith Mattawan 12 20:55

13. 351 KALAMAZOO CHRISTIAN ( 20:45 1:43:43)
===================================
1 45 Austin Shaver Kalamazoo Christian 10 19:09
2 58 Nate Triemstra Kalamazoo Christian 11 19:44
3 70 Josh Withee Kalamazoo Christian 11 20:24
4 80 Eric Cramer Kalamazoo Christian 11 20:46
5 98 Aaron Dewaal Kalamazoo Christian 10 23:40

14. 352 EAU CLAIRE ( 20:34 1:42:47)
===================================
1 35 Chase Krugh Eau Claire 11 18:40
2 49 Taylor Davis Eau Claire 9 19:24
3 85 Juan Romero Eau Claire 10 21:01
4 90 Jacob Wagemaker Eau Claire 10 21:43
5 93 Tyler Danneffel Eau Claire 11 21:59
6 (101) Jeremy Sapp Eau Claire 11 24:57
7 (102) Tyler Burks Eau Claire 11 25:41

15. 381 DOWAGIAC ( 21:00 1:44:58)
===================================
1 37 Chris Gantt Dowagiac 9 18:45
2 67 Eric Morton Dowagiac 12 20:10
3 91 Matt Ernzen Dowagiac 9 21:53
4 92 Jason Turner Dowagiac 10 21:55
5 94 Jon Richcreek Dowagiac 12 22:15
6 ( 96) Brandon Wilson Dowagiac 11 23:02
7 ( 99) Aaron Blaske Dowagiac 10 23:46




Freshman Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Josh Clark Edwardsburg 9 17:35 5:40
2 Sam Vandenheede Niles 9 18:04 5:49
3 Joseph Beemer St. Joseph 9 18:21 5:55
4 Beau Rathgeb Bridgman 9 18:33 5:59
5 Jarret Anderson Bridgman 9 18:38 6:00
6 Chris Gantt Dowagiac 9 18:45 6:02
7 Jon Phillips Hartford 9 18:58 6:06
8 Josh Winfrey Three Rivers 9 19:04 6:09
9 Gordan Davis St. Joseph 9 19:11 6:11
10 Taylor Davis Eau Claire 9 19:24 6:15
11 Tyler Hester Coloma 9 19:34 6:18
12 Andrew Whitmyer Three Rivers 9 19:43 6:21
13 Koby Bland Portage Central 9 19:58 6:26
14 Zach Clauser Hartford 9 20:02 6:27
15 Alex Bucknell Portage Central 9 20:09 6:29
16 Jacob Schacht Mattawan 9 20:16 6:32
17 Devin Pascoe Coloma 9 20:44 6:41
18 Ben Gerken St. Joseph 9 20:57 6:45
19 Nick Whise St. Joseph 9 20:59 6:45
20 Nate Sell Three Rivers 9 21:48 7:01
21 Michael Stakley Countryside Academy 9 21:51 7:02
22 Matt Ernzen Dowagiac 9 21:53 7:03
23 Tim Capt Lakeshore 9 21:56 7:04
24 Joey Bauer Hartford 9 22:20 7:12
25 Kurt Wendland Lakeshore 9 22:38 7:18
26 Sanjay Saith Portage Central 9 23:13 7:29
27 Seth Carmer Coloma 9 23:13 7:29
28 Shannon Grace Three Rivers 9 23:49 7:40
29 Collin Banghart Mattawan 9 23:55 7:42
30 Anthony Tyler Coloma 9 23:56 7:42
31 Kevin Khim Three Rivers 9 24:16 7:49
32 Anthony Baker Countryside Academy 9 24:24 7:52
33 Tyler Barton Coloma 9 24:25 7:52
34 Shane Hill New Buffalo 9 24:47 7:59
35 Jack Bowman St. Joseph 9 24:58 8:02
36 Deshaun Cornelius Eau Claire 9 26:35 8:34

Sophomore Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Cameron Magro Bridgman 10 17:05 5:30
2 Zach Warner Portage Central 10 17:12 5:33
3 Conner Magro Bridgman 10 17:15 5:33
4 Matt King Portage Central 10 17:52 5:45
5 John Rose Portage Central 10 17:59 5:48
6 Alex Waldvogel Portage Central 10 18:01 5:48
7 Jake Range Lakeshore 10 18:15 5:53
8 Alex Farrington Lakeshore 10 18:24 5:56
9 Jeremy Horton Three Rivers 10 18:26 5:56
10 Chris Pfahler St. Joseph 10 18:32 5:58
11 Brandon Yonke Portage Central 10 18:34 5:59
12 Cory Guess Coloma 10 18:35 5:59
13 Nick Eaton Portage Central 10 18:36 5:59
14 Victor Gonzalez Three Rivers 10 18:40 6:01
15 Josh Eldrige Lakeview 10 18:45 6:02
16 John Kuntz Buchanan 10 19:07 6:10
17 Austin Shaver Kalamazoo Christian 10 19:09 6:10
18 Connor Sampson Three Rivers 10 19:19 6:13
19 Matt Jones Portage Central 10 19:26 6:15
20 Caleb Bliss Niles 10 19:38 6:20
21 Joe Baumeister Hartford 10 19:39 6:20
22 Joe Lautrup Mattawan 10 19:41 6:20
23 Dustin Moore Edwardsburg 10 19:53 6:24
24 Ethan Benham Hartford 10 19:56 6:25
25 Rob Soltesz Mattawan 10 20:03 6:27
26 Andy McDougall Lakeshore 10 20:06 6:29
27 Ben Bartelmay New Buffalo 10 20:19 6:33
28 Jordan Sunnarborg Berrien Springs 10 20:26 6:35
29 Kyler Leimbach Hartford 10 20:28 6:36
30 Elliott Klose Portage Central 10 20:48 6:42
31 Zach Rose Three Rivers 10 20:57 6:45
32 Donovan McTague Lakeshore 10 20:58 6:45
33 Forest Galanda River Valley 10 21:00 6:46
34 Juan Romero Eau Claire 10 21:01 6:46
35 Jake Schlutt Lakeshore 10 21:05 6:48
36 Jordan Lentz Lakeshore 10 21:07 6:48
37 James Pendezeski Mattawan 10 21:13 6:50
38 Victor Schultz Edwardsburg 10 21:18 6:52
39 Jacob Wagemaker Eau Claire 10 21:43 7:00
40 Brandon Smith Portage Central 10 21:47 7:01
41 Jason Turner Dowagiac 10 21:55 7:04
42 Trevor Dieffenbach Mattawan 10 22:24 7:13
43 Aaron Dewaal Kalamazoo Christian 10 23:40 7:38
44 Aaron Blaske Dowagiac 10 23:46 7:39
45 Alex Lemaire Lakeview 10 24:00 7:44
46 Eric Knapp Lakeshore 10 24:35 7:55
47 Marcus Pritchard Hartford 10 25:52 8:20
48 Cruz Palafox Eau Claire 10 25:55 8:21
49 Matt Peterson St. Joseph 10 26:47 8:38

Junior Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Mark Calhoun Niles 11 16:41 5:22
2 Collin Ludwig St. Joseph 11 16:43 5:23
3 Sam Felton St. Joseph 11 16:54 5:27
4 David Burkard St. Joseph 11 17:24 5:36
5 Richard Reith Buchanan 11 17:59 5:47
6 Mark Haukereid Bridgman 11 18:05 5:50
7 Nate Gerken St. Joseph 11 18:27 5:57
8 Zak Eggleston Edwardsburg 11 18:40 6:01
9 Chase Krugh Eau Claire 11 18:40 6:01
10 Adam Harshbarger Lakeshore 11 19:01 6:08
11 Luke Bell Three Rivers 11 19:10 6:10
12 Matt Morrill Three Rivers 11 19:12 6:11
13 David Pozivilko St. Joseph 11 19:32 6:18
14 John Tanner Coloma 11 19:44 6:21
15 Nate Triemstra Kalamazoo Christian 11 19:44 6:21
16 Mark Dowsett St. Joseph 11 19:48 6:23
17 David Huynh St. Joseph 11 19:55 6:25
18 Bob Cavanagh Mattawan 11 19:58 6:26
19 Luke Golas Hartford 11 20:20 6:33
20 Hunter Rencis Portage Central 11 20:22 6:34
21 Josh Withee Kalamazoo Christian 11 20:24 6:34
22 Josh Garlarneau Coloma 11 20:25 6:35
23 Aj Chraplivy Edwardsburg 11 20:27 6:35
24 Andrew Stinavage Mattawan 11 20:32 6:37
25 Zach Nearpass Berrien Springs 11 20:35 6:38
26 Anthony Horvath Niles 11 20:40 6:40
27 Chris Powell Niles 11 20:40 6:40
28 Eric Cramer Kalamazoo Christian 11 20:46 6:41
29 Parker Mojsiejenko Bridgman 11 20:49 6:42
30 Barry Weddle Niles 11 20:52 6:43
31 Taylor Brandt St. Joseph 11 20:54 6:44
32 Devon Early Mattawan 11 21:04 6:47
33 Damon Davidson Berrien Springs 11 21:11 6:49
34 Kevan Farrell Mattawan 11 21:23 6:53
35 Matt Busch Lakeview 11 21:32 6:56
36 Tyler Timmer Lakeview 11 21:34 6:57
37 Tyler Danneffel Eau Claire 11 21:59 7:05
38 Karsten Smith Bridgman 11 22:59 7:24
39 Brandon Wilson Dowagiac 11 23:02 7:25
40 Nick Mercer River Valley 11 23:07 7:27
41 Chris Gower Mattawan 11 23:23 7:32
42 Jeremy Sapp Eau Claire 11 24:57 8:02
43 Tyler Burks Eau Claire 11 25:41 8:16
44 Jordan Postle Three Rivers 11 25:45 8:18

Senior Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Tommy Vanoosten Lakeview 12 16:31 5:19
2 Travis Sealy Three Rivers 12 16:49 5:25
3 Jeff Tuesley Three Rivers 12 17:00 5:29
4 James Kirschner St. Joseph 12 17:19 5:35
5 Kyle Denny St. Joseph 12 17:40 5:42
6 Evan Krettek Bridgman 12 17:41 5:42
7 Lucas Grosse New Buffalo 12 17:49 5:44
8 Chris Simpson Lakeshore 12 17:56 5:47
9 Vince Burke Coloma 12 18:07 5:50
10 Jason Roskam Three Rivers 12 18:18 5:54
11 Chad Bergman St. Joseph 12 18:42 6:02
12 Michael Jasper Berrien Springs 12 18:43 6:02
13 Shawn Calhoun Niles 12 18:48 6:03
14 Pat Reck Edwardsburg 12 18:48 6:04
15 Jeff Hanley St. Joseph 12 18:52 6:05
16 Matt Bromilow Berrien Springs 12 18:53 6:05
17 Spencer Schatz Lakeshore 12 19:10 6:11
18 Billy Demarest Lakeview 12 19:21 6:14
19 Chris Fish Mattawan 12 19:36 6:19
20 Joseph Chopin Berrien Springs 12 19:43 6:21
21 Dennis Noakes Lakeshore 12 19:51 6:24
22 Daniel Barfuss St. Joseph 12 19:52 6:24
23 Morgan Emanuel Three Rivers 12 19:54 6:25
24 Matt Derucki Edwardsburg 12 20:04 6:28
25 Eric Morton Dowagiac 12 20:10 6:30
26 Aaron Belanger Lakeshore 12 20:34 6:37
27 Josh Tidey Buchanan 12 20:37 6:38
28 Eric Scott Berrien Springs 12 20:46 6:41
29 Walter Chase New Buffalo 12 20:54 6:44
30 Devin Smith Mattawan 12 20:55 6:44
31 Chris Chancey St. Joseph 12 20:58 6:45
32 Paul Mooney Niles 12 21:07 6:48
33 Dylan Laborn River Valley 12 21:37 6:58
34 Josh Klosinski Edwardsburg 12 21:46 7:01
35 Shawn Grace Three Rivers 12 21:49 7:02
36 David Reiman Mattawan 12 21:53 7:03
37 Dan Crowell Edwardsburg 12 21:55 7:04
38 Jon Richcreek Dowagiac 12 22:15 7:10
39 Tyler Sams Portage Central 12 23:20 7:31
40 Jonathan Oosterhouse Berrien Springs 12 24:52 8:01
41 Tony Perkins Mattawan 12 25:29 8:13
42 Martin Hassenger Three Rivers 12 30:59 9:59



Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
1 781 Morgan Stuut Three Rivers 10 18:54 6:05
2 440 Jordan Johnson Lakeview 9 19:46 6:22
3 419 Amanda Balk Lakeshore 12 19:51 6:24
4 535 Julie Helm St. Joseph 12 19:58 6:26
5 502 Andrea Hoffman Portage Central 11 20:10 6:30
6 807 Courtney Mulder Kalamazoo Christian 10 20:11 6:30
7 487 Maddie Rodts Niles 11 20:16 6:32
8 541 Ashley Moyer St. Joseph 11 20:20 6:33
9 489 Liz Vandenheede Niles 12 20:22 6:34
10 448 Courtney Volstromer Lakeview 10 20:28 6:36
11 442 Nicole Krajewski Lakeview 11 20:32 6:37
12 806 Anna Hollett Kalamazoo Christian 11 20:42 6:40
13 785 Audry Yonge Three Rivers 12 20:46 6:41
14 425 Kayla Matheny Lakeshore 11 20:52 6:43
15 437 Cheyann Gilson Lakeview 12 20:56 6:45
16 372 Rebecca Guntz Coloma 11 20:57 6:45
17 488 Anne Tyler Niles 9 21:00 6:46
18 532 Allyson Garstecki St. Joseph 11 21:01 6:46
19 449 Kelsey Vosler Lakeview 10 21:02 6:47
20 526 Katie Buckleitner St. Joseph 12 21:18 6:52
21 503 Karen Jones Portage Central 10 21:19 6:52
22 538 Kayla Mahler St. Joseph 12 21:27 6:55
23 447 Caitlyn Vanoosten Lakeview 9 21:29 6:55
24 805 Rachel Foster Kalamazoo Christian 9 21:47 7:01
25 398 Kaitlyn Buzalski Edwardsburg 11 21:52 7:03
26 761 Kayla Barton Three Rivers 11 21:56 7:04
27 506 Katie Martin Portage Central 12 22:02 7:06
28 764 April Castle Three Rivers 10 22:03 7:06
29 518 Sarah Wilsey Portage Central 11 22:08 7:08
30 340 Leah Steinhauser Berrien Springs 12 22:15 7:10
31 542 Allyse Murray St. Joseph 10 22:16 7:10
32 450 Seara Wilson Lakeview 10 22:16 7:10
33 424 Alexandra Larson Lakeshore 10 22:18 7:11
34 510 Victoria Phillips Portage Central 11 22:21 7:12
35 337 Laura Sanchez Berrien Springs 12 22:22 7:12
36 512 Lauren Raycraft Portage Central 10 22:22 7:12
37 436 Jessica Fox Lakeview 12 22:23 7:13
38 513 Maddie Sandmeyer Portage Central 10 22:25 7:13
39 482 Alex Haimbaugh Niles 10 22:27 7:14
40 554 Megan McNitt St. Joseph 10 22:28 7:14
41 341 Elissa Walter Berrien Springs 10 22:29 7:15
42 762 Ariel Bennick Three Rivers 12 22:30 7:15
43 407 Alicia Johnson Hartford 12 22:31 7:15
44 782 Megan Walther Three Rivers 11 22:32 7:16
45 507 Kelsey McConnell Portage Central 10 22:35 7:17
46 480 Maureen Craig Niles 9 22:36 7:17
47 335 Kayla Foster Berrien Springs 10 22:36 7:17
48 446 Alex Steckler Lakeview 12 22:37 7:17
49 495 Erica Budge Portage Central 12 22:40 7:18
50 373 Monica Harris Coloma 11 22:41 7:19


*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 ROCK-N-RUN INVITATIONAL

DOWAGIAC, MICHIGAN THURSDAY, OCTOBER 9, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
51 433 Ellie Wodarczyk Lakeshore 9 22:43 7:19
52 820 Elise Campbell New Buffalo 9 22:45 7:20
53 530 Maddie Frutiger St. Joseph 9 22:46 7:20
54 355 Courtney Adolph Buchanan 10 22:48 7:21
55 527 Lauren Cichon St. Joseph 12 22:49 7:21
56 553 Molly Zebell St. Joseph 12 22:56 7:23
57 511 Elena Potts Portage Central 10 22:58 7:24
58 408 Janet Jonatzke Hartford 10 22:58 7:24
59 397 Jessica Buzalski Edwardsburg 9 23:00 7:25
60 453 Hannah Fisher Mattawan 9 23:00 7:25
61 759 Vonda Allen Three Rivers 10 23:01 7:25
62 443 Heather Mitchell Lakeview 12 23:04 7:26
63 461 Allie Lenkart Mattawan 11 23:07 7:27
64 423 Emily Lamanna Lakeshore 10 23:09 7:27
65 496 Allysha Choudhury Portage Central 11 23:09 7:27
66 515 Taylor Soderman Portage Central 10 23:09 7:28
67 404 Lindsay Ward Edwardsburg 10 23:09 7:28
68 345 Kelly Ferguson Bridgman 9 23:11 7:28
69 537 Andra Kurtz St. Joseph 9 23:12 7:28
70 514 Allison Seeley Portage Central 9 23:13 7:29
71 476 Anne White Mattawan 10 23:14 7:29
72 414 Theresa Rodriguez Hartford 10 23:17 7:30
73 352 Taylor Tuszynski Bridgman 10 23:21 7:31
74 505 Jessie Kimbrel Portage Central 12 23:21 7:31
75 370 Allison Corbin Coloma 9 23:22 7:32
76 343 Lena Albanelli Bridgman 10 23:22 7:32
77 484 Ava McKeel Niles 9 23:23 7:32
78 420 Madison Brinker Lakeshore 10 23:23 7:32
79 494 Tracy Broomell Portage Central 10 23:26 7:33
80 369 Heidi Conrad Coloma 9 23:27 7:33
81 485 Shannon McKeel Niles 11 23:30 7:34
82 430 Lauren Risetter Lakeshore 10 23:31 7:35
83 534 Alana Hart St. Joseph 10 23:34 7:35
84 366 Ashlyn Pastryk Buchanan 9 23:35 7:36
85 525 Sarah Bevier St. Joseph 11 23:38 7:37
86 460 Emily Webster Mattawan 11 23:39 7:37
87 529 Kelsey Craig St. Joseph 9 23:39 7:37
88 533 Megan Garstecki St. Joseph 9 23:39 7:37
89 409 Aly Kent Hartford 11 23:40 7:38
90 435 Hailley Crawford Lakeview 9 23:45 7:39
91 491 Mia Atkinson Portage Central 12 23:45 7:39
92 509 Ariel Obermesik Portage Central 11 23:46 7:40
93 465 Emma Miller Mattawan 11 23:49 7:41
94 385 Ami Sarao Dowagiac 12 23:53 7:42
95 434 China Caldwell Lakeview 11 23:55 7:42
96 389 Amber Harmon Eau Claire 10 23:55 7:42
97 451 Alyssa Yuill Lakeview 11 23:59 7:44
98 463 Lydia Lyons Mattawan 10 24:01 7:44
99 356 Ashley Best Buchanan 10 24:03 7:45
100 439 Chelsie Holder Lakeview 12 24:08 7:47

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 ROCK-N-RUN INVITATIONAL

DOWAGIAC, MICHIGAN THURSDAY, OCTOBER 9, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
101 438 Caryl Hanson-Johnson Lakeview 10 24:15 7:49
102 824 Allison Scalzitti New Buffalo 12 24:19 7:50
103 478 Lawren Wilson Mattawan 12 24:21 7:51
104 520 Marissa Cooney River Valley 11 24:22 7:51
105 412 Maribel Quiroz Hartford 11 24:22 7:51
106 393 Kim Billings Edwardsburg 12 24:22 7:51
107 481 Ashley Deland Niles 9 24:27 7:52
108 550 Chelsea Vanderzwaag St. Joseph 9 24:27 7:53
109 519 Chelsea Baker River Valley 11 24:27 7:53
110 354 Chelsea Adolph Buchanan 10 24:27 7:53
111 483 Allie Hoyt Niles 11 24:27 7:53
112 336 Shana Parkins Berrien Springs 12 24:28 7:53
113 486 Shannon McTigue Niles 11 24:32 7:54
114 399 Lauren Clark Edwardsburg 12 24:32 7:54
115 394 Lisa Billings Edwardsburg 10 24:38 7:56
116 349 Abby Newell Bridgman 11 24:40 7:57
117 376 Leana Allen Dowagiac 11 24:42 7:58
118 778 Hannah Sampson Three Rivers 12 24:42 7:58
119 768 Emily Gilpin Three Rivers 9 24:44 7:58
120 338 Whitney Schacknies Berrien Springs 12 24:49 8:00
121 415 Griselda Tule Hartford 11 24:49 8:00
122 375 Rebecka Willming Coloma 10 24:52 8:01
123 445 Christine Schone Lakeview 12 24:56 8:02
124 374 Sami Walton Coloma 9 24:59 8:03
125 776 Rachel Plankenhorn Three Rivers 11 25:00 8:03
126 777 Samy Salinas Three Rivers 12 25:00 8:03
127 427 Brooke Rajewski Lakeshore 11 25:01 8:04
128 401 Kara Hodges Edwardsburg 11 25:10 8:06
129 395 Alex Booker Edwardsburg 9 25:16 8:09
130 765 Jesica Cooper Three Rivers 12 25:19 8:09
131 351 Rachel Shirley Bridgman 9 25:19 8:09
132 549 Olivia Truini St. Joseph 9 25:20 8:10
133 331 Mandy Bromilow Berrien Springs 11 25:24 8:11
134 402 Justine Lewis Edwardsburg 11 25:29 8:13
135 508 Julia Miller Portage Central 11 25:30 8:13
136 466 Kimmee Moulds Mattawan 10 25:31 8:13
137 400 Kristine Handy Edwardsburg 10 25:32 8:13
138 444 Lori Rombaugh Lakeview 11 25:32 8:14
139 468 Erinn Smith Mattawan 12 25:36 8:15
140 392 Holly Billings Edwardsburg 12 25:38 8:16
141 358 Katie Elliott Buchanan 10 25:38 8:16
142 396 Miranda Bronicki Edwardsburg 9 25:38 8:16
143 417 Katherine Andert Lakeshore 11 25:41 8:17
144 383 Macy Howard Dowagiac 11 25:46 8:18
145 500 Katie Harman Portage Central 10 25:46 8:18
146 531 Brittney Gard St. Joseph 11 25:51 8:20
147 539 Erinn Moran St. Joseph 9 25:55 8:21
148 421 Kailey Brooks Lakeshore 9 25:56 8:21
149 815 Stephanie Herder Kalamazoo Christian 10 25:57 8:22
150 817 Brittany Engbers Kalamazoo Christian 9 25:57 8:22

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 ROCK-N-RUN INVITATIONAL

DOWAGIAC, MICHIGAN THURSDAY, OCTOBER 9, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
151 786 Elisa Yonge Three Rivers 9 25:57 8:22
152 387 Haley Beregsasy Eau Claire 11 26:09 8:26
153 390 Sandra Romero Eau Claire 12 26:15 8:27
154 816 Megan Visser Kalamazoo Christian 10 26:22 8:30
155 497 Rose Forest Portage Central 9 26:24 8:30
156 462 Meg Lowe Mattawan 12 26:29 8:32
157 818 Erin Tanis Kalamazoo Christian 9 26:31 8:32
158 364 Amanda Lindamood Buchanan 11 26:31 8:33
159 428 Elise Reitan Lakeshore 10 26:36 8:34
160 416 Lindsey Vanlierop Hartford 11 26:37 8:34
161 823 Danielle Pumfrey New Buffalo 12 26:38 8:35
162 406 Lindsey Hallgren Hartford 10 26:53 8:40
163 334 Kayla Enders Berrien Springs 11 26:55 8:40
164 784 Emily Wenger Three Rivers 11 26:56 8:40
165 353 Jenny Watson Bridgman 11 27:14 8:47
166 403 Jamie Richardson Edwardsburg 9 27:23 8:49
167 521 Maggie Lubarski River Valley 12 27:26 8:50
168 348 Jenny Mitchell Bridgman 12 27:29 8:51
169 493 Kelly Broberg Portage Central 11 27:55 9:00
170 822 Sam Hill New Buffalo 11 27:55 9:00
171 771 Rachel Lewis Three Rivers 11 27:59 9:01
172 819 Sara Ball New Buffalo 10 28:02 9:02
173 770 Terra Kutz Three Rivers 9 28:03 9:02
174 821 Amy Golebiewski New Buffalo 9 28:07 9:03
175 405 Adrianna Diaz Hartford 12 28:10 9:04
176 779 Sarah Soto Three Rivers 12 28:11 9:05
177 528 Caitlyn Clayton St. Joseph 12 28:25 9:09
178 384 Samantha Mathews Dowagiac 10 28:27 9:10
179 783 Macy Weaver Three Rivers 11 28:34 9:12
180 472 Lydia Smothers Mattawan 9 28:58 9:20
181 552 Alexis Wright St. Joseph 12 29:01 9:21
182 524 Jessica Zeiger River Valley 11 29:03 9:22
183 371 Rachel Davis Coloma 9 29:06 9:23
184 517 Megan Walsh Portage Central 11 29:10 9:24
185 441 Walters Kaleigh Lakeview 10 29:13 9:25
186 547 Christine Server St. Joseph 9 29:21 9:27
187 454 Briana Fouty Mattawan 9 29:28 9:29
188 377 Britnee Allerton Dowagiac 11 29:29 9:30
189 499 Joan Hamlow Portage Central 12 29:40 9:33
190 365 Elizabeth Panama Buchanan 10 30:08 9:43
191 363 Kacie Lemon Buchanan 10 30:28 9:49
192 380 Michala Froehlich Dowagiac 9 30:35 9:51
193 388 Sarahi Duarte Eau Claire 11 30:42 9:53
194 378 Kelsey Cleveland Dowagiac 9 30:43 9:54
195 426 Jordan McClain Lakeshore 10 30:52 9:57
196 769 Bryanna Kutz Three Rivers 11 31:53 10:16
197 411 Yvette Mireles Hartford 10 32:00 10:18
198 333 Alley Coffeen Berrien Springs 11 32:01 10:19
199 386 Cassie Stone Dowagiac 11 32:30 10:28
200 774 Amanda Mulholland Three Rivers 10 33:26 10:46

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 5
2008 ROCK-N-RUN INVITATIONAL

DOWAGIAC, MICHIGAN THURSDAY, OCTOBER 9, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
201 379 Danielle Etzel Dowagiac 11 33:38 10:50

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com




1. 57 LAKEVIEW ( 20:33 1:42:44)
===================================
1 2 Jordan Johnson Lakeview 9 19:46
2 10 Courtney Volstromer Lakeview 10 20:28
3 11 Nicole Krajewski Lakeview 11 20:32
4 15 Cheyann Gilson Lakeview 12 20:56
5 19 Kelsey Vosler Lakeview 10 21:02
6 ( 23) Caitlyn Vanoosten Lakeview 9 21:29
7 ( 32) Seara Wilson Lakeview 10 22:16

2. 72 ST. JOSEPH ( 20:49 1:44:04)
===================================
1 4 Julie Helm St. Joseph 12 19:58
2 8 Ashley Moyer St. Joseph 11 20:20
3 18 Allyson Garstecki St. Joseph 11 21:01
4 20 Katie Buckleitner St. Joseph 12 21:18
5 22 Kayla Mahler St. Joseph 12 21:27
6 ( 31) Allyse Murray St. Joseph 10 22:16
7 ( 39) Megan McNitt St. Joseph 10 22:28

3. 109 THREE RIVERS ( 21:14 1:46:09)
===================================
1 1 Morgan Stuut Three Rivers 10 18:54
2 13 Audry Yonge Three Rivers 12 20:46
3 26 Kayla Barton Three Rivers 11 21:56
4 28 April Castle Three Rivers 10 22:03
5 41 Ariel Bennick Three Rivers 12 22:30
6 ( 43) Megan Walther Three Rivers 11 22:32
7 ( 53) Vonda Allen Three Rivers 10 23:01

4. 115 NILES ( 21:21 1:46:41)
===================================
1 7 Maddie Rodts Niles 11 20:16
2 9 Liz Vandenheede Niles 12 20:22
3 17 Anne Tyler Niles 9 21:00
4 38 Alex Haimbaugh Niles 10 22:27
5 44 Maureen Craig Niles 9 22:36
6 ( 63) Ava McKeel Niles 9 23:23
7 ( 66) Shannon McKeel Niles 11 23:30

5. 116 PORTAGE CENTRAL ( 21:36 1:48:00)
===================================
1 5 Andrea Hoffman Portage Central 11 20:10
2 21 Karen Jones Portage Central 10 21:19
3 27 Katie Martin Portage Central 12 22:02
4 29 Sarah Wilsey Portage Central 11 22:08
5 34 Victoria Phillips Portage Central 11 22:21
6 ( 36) Lauren Raycraft Portage Central 10 22:22
7 ( 37) Maddie Sandmeyer Portage Central 10 22:25

6. 152 LAKESHORE ( 21:47 1:48:53)
===================================
1 3 Amanda Balk Lakeshore 12 19:51
2 14 Kayla Matheny Lakeshore 11 20:52
3 33 Alexandra Larson Lakeshore 10 22:18
4 47 Ellie Wodarczyk Lakeshore 9 22:43
5 55 Emily Lamanna Lakeshore 10 23:09
6 ( 64) Madison Brinker Lakeshore 10 23:23
7 ( 67) Lauren Risetter Lakeshore 10 23:31

7. 230 BERRIEN SPRINGS ( 22:50 1:54:10)
===================================
1 30 Leah Steinhauser Berrien Springs 12 22:15
2 35 Laura Sanchez Berrien Springs 12 22:22
3 40 Elissa Walter Berrien Springs 10 22:29
4 45 Kayla Foster Berrien Springs 10 22:36
5 80 Shana Parkins Berrien Springs 12 24:28
6 ( 85) Whitney Schacknies Berrien Springs 12 24:49
7 ( 91) Mandy Bromilow Berrien Springs 11 25:24

8. 231 KALAMAZOO CHRISTIAN ( 22:55 1:54:34)
===================================
1 6 Courtney Mulder Kalamazoo Christian 10 20:11
2 12 Anna Hollett Kalamazoo Christian 11 20:42
3 24 Rachel Foster Kalamazoo Christian 9 21:47
4 94 Stephanie Herder Kalamazoo Christian 10 25:57
5 95 Brittany Engbers Kalamazoo Christian 9 25:57
6 ( 96) Megan Visser Kalamazoo Christian 10 26:22
7 ( 97) Erin Tanis Kalamazoo Christian 9 26:31

9. 275 COLOMA ( 23:04 1:55:19)
===================================
1 16 Rebecca Guntz Coloma 11 20:57
2 46 Monica Harris Coloma 11 22:41
3 61 Allison Corbin Coloma 9 23:22
4 65 Heidi Conrad Coloma 9 23:27
5 87 Rebecka Willming Coloma 10 24:52
6 ( 88) Sami Walton Coloma 9 24:59
7 (107) Rachel Davis Coloma 9 29:06

10. 291 EDWARDSBURG ( 23:23 1:56:55)
===================================
1 25 Kaitlyn Buzalski Edwardsburg 11 21:52
2 51 Jessica Buzalski Edwardsburg 9 23:00
3 56 Lindsay Ward Edwardsburg 10 23:09
4 78 Kim Billings Edwardsburg 12 24:22
5 81 Lauren Clark Edwardsburg 12 24:32
6 ( 82) Lisa Billings Edwardsburg 10 24:38
7 ( 89) Kara Hodges Edwardsburg 11 25:10

11. 298 HARTFORD ( 23:22 1:56:48)
===================================
1 42 Alicia Johnson Hartford 12 22:31
2 50 Janet Jonatzke Hartford 10 22:58
3 59 Theresa Rodriguez Hartford 10 23:17
4 70 Aly Kent Hartford 11 23:40
5 77 Maribel Quiroz Hartford 11 24:22
6 ( 86) Griselda Tule Hartford 11 24:49
7 ( 99) Lindsey Vanlierop Hartford 11 26:37

12. 304 MATTAWAN ( 23:22 1:56:49)
===================================
1 52 Hannah Fisher Mattawan 9 23:00
2 54 Allie Lenkart Mattawan 11 23:07
3 58 Anne White Mattawan 10 23:14
4 69 Emily Webster Mattawan 11 23:39
5 71 Emma Miller Mattawan 11 23:49
6 ( 73) Lydia Lyons Mattawan 10 24:01
7 ( 76) Lawren Wilson Mattawan 12 24:21

13. 352 BRIDGMAN ( 23:59 1:59:53)
===================================
1 57 Kelly Ferguson Bridgman 9 23:11
2 60 Taylor Tuszynski Bridgman 10 23:21
3 62 Lena Albanelli Bridgman 10 23:22
4 83 Abby Newell Bridgman 11 24:40
5 90 Rachel Shirley Bridgman 9 25:19
6 (101) Jenny Watson Bridgman 11 27:14
7 (102) Jenny Mitchell Bridgman 12 27:29

14. 362 BUCHANAN ( 24:07 2:00:31)
===================================
1 49 Courtney Adolph Buchanan 10 22:48
2 68 Ashlyn Pastryk Buchanan 9 23:35
3 74 Ashley Best Buchanan 10 24:03
4 79 Chelsea Adolph Buchanan 10 24:27
5 92 Katie Elliott Buchanan 10 25:38
6 ( 98) Amanda Lindamood Buchanan 11 26:31
7 (109) Elizabeth Panama Buchanan 10 30:08

15. 430 NEW BUFFALO ( 25:56 2:09:39)
===================================
1 48 Elise Campbell New Buffalo 9 22:45
2 75 Allison Scalzitti New Buffalo 12 24:19
3 100 Danielle Pumfrey New Buffalo 12 26:38
4 103 Sam Hill New Buffalo 11 27:55
5 104 Sara Ball New Buffalo 10 28:02
6 (105) Amy Golebiewski New Buffalo 9 28:07

16. 463 DOWAGIAC ( 26:28 2:12:17)
===================================
1 72 Ami Sarao Dowagiac 12 23:53
2 84 Leana Allen Dowagiac 11 24:42
3 93 Macy Howard Dowagiac 11 25:46
4 106 Samantha Mathews Dowagiac 10 28:27
5 108 Britnee Allerton Dowagiac 11 29:29
6 (110) Michala Froehlich Dowagiac 9 30:35
7 (111) Kelsey Cleveland Dowagiac 9 30:43




Freshman Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Jordan Johnson Lakeview 9 19:46 6:22
2 Anne Tyler Niles 9 21:00 6:46
3 Caitlyn Vanoosten Lakeview 9 21:29 6:55
4 Rachel Foster Kalamazoo Christian 9 21:47 7:01
5 Maureen Craig Niles 9 22:36 7:17
6 Ellie Wodarczyk Lakeshore 9 22:43 7:19
7 Elise Campbell New Buffalo 9 22:45 7:20
8 Maddie Frutiger St. Joseph 9 22:46 7:20
9 Jessica Buzalski Edwardsburg 9 23:00 7:24
10 Hannah Fisher Mattawan 9 23:00 7:25
11 Kelly Ferguson Bridgman 9 23:11 7:28
12 Andra Kurtz St. Joseph 9 23:12 7:28
13 Allison Seeley Portage Central 9 23:13 7:29
14 Allison Corbin Coloma 9 23:22 7:32
15 Ava McKeel Niles 9 23:23 7:32
16 Heidi Conrad Coloma 9 23:27 7:33
17 Ashlyn Pastryk Buchanan 9 23:35 7:36
18 Kelsey Craig St. Joseph 9 23:39 7:37
19 Megan Garstecki St. Joseph 9 23:39 7:37
20 Hailley Crawford Lakeview 9 23:45 7:39
21 Ashley Deland Niles 9 24:27 7:52
22 Chelsea Vanderzwaag St. Joseph 9 24:27 7:52
23 Emily Gilpin Three Rivers 9 24:44 7:58
24 Sami Walton Coloma 9 24:59 8:03
25 Alex Booker Edwardsburg 9 25:16 8:08
26 Rachel Shirley Bridgman 9 25:19 8:09
27 Olivia Truini St. Joseph 9 25:20 8:09
28 Miranda Bronicki Edwardsburg 9 25:38 8:16
29 Erinn Moran St. Joseph 9 25:55 8:21
30 Kailey Brooks Lakeshore 9 25:56 8:21
31 Brittany Engbers Kalamazoo Christian 9 25:57 8:21
32 Elisa Yonge Three Rivers 9 25:57 8:22
33 Rose Forest Portage Central 9 26:24 8:30
34 Erin Tanis Kalamazoo Christian 9 26:31 8:32
35 Jamie Richardson Edwardsburg 9 27:23 8:49
36 Terra Kutz Three Rivers 9 28:03 9:02
37 Amy Golebiewski New Buffalo 9 28:07 9:03
38 Lydia Smothers Mattawan 9 28:58 9:20
39 Rachel Davis Coloma 9 29:06 9:22
40 Christine Server St. Joseph 9 29:21 9:27
41 Briana Fouty Mattawan 9 29:28 9:29
42 Michala Froehlich Dowagiac 9 30:35 9:51
43 Kelsey Cleveland Dowagiac 9 30:43 9:54

Sophomore Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Morgan Stuut Three Rivers 10 18:54 6:05
2 Courtney Mulder Kalamazoo Christian 10 20:11 6:30
3 Courtney Volstromer Lakeview 10 20:28 6:36
4 Kelsey Vosler Lakeview 10 21:02 6:46
5 Karen Jones Portage Central 10 21:19 6:52
6 April Castle Three Rivers 10 22:03 7:06
7 Allyse Murray St. Joseph 10 22:16 7:10
8 Seara Wilson Lakeview 10 22:16 7:10
9 Alexandra Larson Lakeshore 10 22:18 7:11
10 Lauren Raycraft Portage Central 10 22:22 7:12
11 Maddie Sandmeyer Portage Central 10 22:25 7:13
12 Alex Haimbaugh Niles 10 22:27 7:14
13 Megan McNitt St. Joseph 10 22:28 7:14
14 Elissa Walter Berrien Springs 10 22:29 7:14
15 Kelsey McConnell Portage Central 10 22:35 7:16
16 Kayla Foster Berrien Springs 10 22:36 7:17
17 Courtney Adolph Buchanan 10 22:48 7:20
18 Elena Potts Portage Central 10 22:58 7:24
19 Janet Jonatzke Hartford 10 22:58 7:24
20 Vonda Allen Three Rivers 10 23:01 7:25
21 Emily Lamanna Lakeshore 10 23:09 7:27
22 Taylor Soderman Portage Central 10 23:09 7:27
23 Lindsay Ward Edwardsburg 10 23:09 7:27
24 Anne White Mattawan 10 23:14 7:29
25 Theresa Rodriguez Hartford 10 23:17 7:30
26 Taylor Tuszynski Bridgman 10 23:21 7:31
27 Lena Albanelli Bridgman 10 23:22 7:32
28 Madison Brinker Lakeshore 10 23:23 7:32
29 Tracy Broomell Portage Central 10 23:26 7:33
30 Lauren Risetter Lakeshore 10 23:31 7:35
31 Alana Hart St. Joseph 10 23:34 7:35
32 Amber Harmon Eau Claire 10 23:55 7:42
33 Lydia Lyons Mattawan 10 24:01 7:44
34 Ashley Best Buchanan 10 24:03 7:45
35 Caryl Hanson-Johnson Lakeview 10 24:15 7:49
36 Chelsea Adolph Buchanan 10 24:27 7:53
37 Lisa Billings Edwardsburg 10 24:38 7:56
38 Rebecka Willming Coloma 10 24:52 8:00
39 Kimmee Moulds Mattawan 10 25:31 8:13
40 Kristine Handy Edwardsburg 10 25:32 8:13
41 Katie Elliott Buchanan 10 25:38 8:15
42 Katie Harman Portage Central 10 25:46 8:18
43 Stephanie Herder Kalamazoo Christian 10 25:57 8:21
44 Megan Visser Kalamazoo Christian 10 26:22 8:30
45 Elise Reitan Lakeshore 10 26:36 8:34
46 Lindsey Hallgren Hartford 10 26:53 8:40
47 Sara Ball New Buffalo 10 28:02 9:02
48 Samantha Mathews Dowagiac 10 28:27 9:10
49 Walters Kaleigh Lakeview 10 29:13 9:25
50 Elizabeth Panama Buchanan 10 30:08 9:42
51 Kacie Lemon Buchanan 10 30:28 9:49
52 Jordan McClain Lakeshore 10 30:52 9:56
53 Yvette Mireles Hartford 10 32:00 10:18
54 Amanda Mulholland Three Rivers 10 33:26 10:46

Junior Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Andrea Hoffman Portage Central 11 20:10 6:30
2 Maddie Rodts Niles 11 20:16 6:32
3 Ashley Moyer St. Joseph 11 20:20 6:33
4 Nicole Krajewski Lakeview 11 20:32 6:37
5 Anna Hollett Kalamazoo Christian 11 20:42 6:40
6 Kayla Matheny Lakeshore 11 20:52 6:43
7 Rebecca Guntz Coloma 11 20:57 6:45
8 Allyson Garstecki St. Joseph 11 21:01 6:46
9 Kaitlyn Buzalski Edwardsburg 11 21:52 7:03
10 Kayla Barton Three Rivers 11 21:56 7:04
11 Sarah Wilsey Portage Central 11 22:08 7:08
12 Victoria Phillips Portage Central 11 22:21 7:12
13 Megan Walther Three Rivers 11 22:32 7:16
14 Monica Harris Coloma 11 22:41 7:18
15 Allie Lenkart Mattawan 11 23:07 7:27
16 Allysha Choudhury Portage Central 11 23:09 7:27
17 Shannon McKeel Niles 11 23:30 7:34
18 Sarah Bevier St. Joseph 11 23:38 7:37
19 Emily Webster Mattawan 11 23:39 7:37
20 Aly Kent Hartford 11 23:40 7:37
21 Ariel Obermesik Portage Central 11 23:46 7:39
22 Emma Miller Mattawan 11 23:49 7:40
23 China Caldwell Lakeview 11 23:55 7:42
24 Alyssa Yuill Lakeview 11 23:59 7:44
25 Marissa Cooney River Valley 11 24:22 7:51
26 Maribel Quiroz Hartford 11 24:22 7:51
27 Chelsea Baker River Valley 11 24:27 7:53
28 Allie Hoyt Niles 11 24:27 7:53
29 Shannon McTigue Niles 11 24:32 7:54
30 Abby Newell Bridgman 11 24:40 7:57
31 Leana Allen Dowagiac 11 24:42 7:57
32 Griselda Tule Hartford 11 24:49 8:00
33 Rachel Plankenhorn Three Rivers 11 25:00 8:03
34 Brooke Rajewski Lakeshore 11 25:01 8:03
35 Kara Hodges Edwardsburg 11 25:10 8:06
36 Mandy Bromilow Berrien Springs 11 25:24 8:11
37 Justine Lewis Edwardsburg 11 25:29 8:13
38 Julia Miller Portage Central 11 25:30 8:13
39 Lori Rombaugh Lakeview 11 25:32 8:13
40 Katherine Andert Lakeshore 11 25:41 8:16
41 Macy Howard Dowagiac 11 25:46 8:18
42 Brittney Gard St. Joseph 11 25:51 8:19
43 Haley Beregsasy Eau Claire 11 26:09 8:25
44 Amanda Lindamood Buchanan 11 26:31 8:32
45 Lindsey Vanlierop Hartford 11 26:37 8:34
46 Kayla Enders Berrien Springs 11 26:55 8:40
47 Emily Wenger Three Rivers 11 26:56 8:40
48 Jenny Watson Bridgman 11 27:14 8:46
49 Kelly Broberg Portage Central 11 27:55 8:59
50 Sam Hill New Buffalo 11 27:55 9:00
51 Rachel Lewis Three Rivers 11 27:59 9:01
52 Macy Weaver Three Rivers 11 28:34 9:12
53 Jessica Zeiger River Valley 11 29:03 9:21
54 Megan Walsh Portage Central 11 29:10 9:23
55 Britnee Allerton Dowagiac 11 29:29 9:30
56 Sarahi Duarte Eau Claire 11 30:42 9:53
57 Bryanna Kutz Three Rivers 11 31:53 10:16
58 Alley Coffeen Berrien Springs 11 32:01 10:19
59 Cassie Stone Dowagiac 11 32:30 10:28
60 Danielle Etzel Dowagiac 11 33:38 10:50

Senior Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Amanda Balk Lakeshore 12 19:51 6:24
2 Julie Helm St. Joseph 12 19:58 6:26
3 Liz Vandenheede Niles 12 20:22 6:34
4 Audry Yonge Three Rivers 12 20:46 6:41
5 Cheyann Gilson Lakeview 12 20:56 6:45
6 Katie Buckleitner St. Joseph 12 21:18 6:52
7 Kayla Mahler St. Joseph 12 21:27 6:55
8 Katie Martin Portage Central 12 22:02 7:06
9 Leah Steinhauser Berrien Springs 12 22:15 7:10
10 Laura Sanchez Berrien Springs 12 22:22 7:12
11 Jessica Fox Lakeview 12 22:23 7:13
12 Ariel Bennick Three Rivers 12 22:30 7:15
13 Alicia Johnson Hartford 12 22:31 7:15
14 Alex Steckler Lakeview 12 22:37 7:17
15 Erica Budge Portage Central 12 22:40 7:18
16 Lauren Cichon St. Joseph 12 22:49 7:21
17 Molly Zebell St. Joseph 12 22:56 7:23
18 Heather Mitchell Lakeview 12 23:04 7:26
19 Jessie Kimbrel Portage Central 12 23:21 7:31
20 Mia Atkinson Portage Central 12 23:45 7:39
21 Ami Sarao Dowagiac 12 23:53 7:42
22 Chelsie Holder Lakeview 12 24:08 7:47
23 Allison Scalzitti New Buffalo 12 24:19 7:50
24 Lawren Wilson Mattawan 12 24:21 7:51
25 Kim Billings Edwardsburg 12 24:22 7:51
26 Shana Parkins Berrien Springs 12 24:28 7:53
27 Lauren Clark Edwardsburg 12 24:32 7:54
28 Hannah Sampson Three Rivers 12 24:42 7:57
29 Whitney Schacknies Berrien Springs 12 24:49 8:00
30 Christine Schone Lakeview 12 24:56 8:02
31 Samy Salinas Three Rivers 12 25:00 8:03
32 Jesica Cooper Three Rivers 12 25:19 8:09
33 Erinn Smith Mattawan 12 25:36 8:15
34 Holly Billings Edwardsburg 12 25:38 8:15
35 Sandra Romero Eau Claire 12 26:15 8:27
36 Meg Lowe Mattawan 12 26:29 8:32
37 Danielle Pumfrey New Buffalo 12 26:38 8:35
38 Maggie Lubarski River Valley 12 27:26 8:50
39 Jenny Mitchell Bridgman 12 27:29 8:51
40 Adrianna Diaz Hartford 12 28:10 9:04
41 Sarah Soto Three Rivers 12 28:11 9:05
42 Caitlyn Clayton St. Joseph 12 28:25 9:09
43 Alexis Wright St. Joseph 12 29:01 9:21
44 Joan Hamlow Portage Central 12 29:40 9:33