Belding Redskin Invitational

back to results

Oct. 7, 2008

Belding Redskin Invitational
Belding, MI


10/07/08 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 1

BELDING INVITATIONAL AT BELDING 10/07/08



SCORES
1. KENOWA HILLS 47 4. TRI COUNTY 81
2. BIG RAPIDS 57 5. MORLEY-STANWOOD 112
3. COOPERSVILLE 74 6. BELDING 122


WOMEN'S 5K RUN

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. ALLISON VANPATTEN KENOWA HILLS 36 19:58.9 1
2. NICOLETTE LOOKS KENOWA HILLS 33 20:04.4 2
3. DARSHELLE STEVENS TRI COUNTY 52 20:25.0 3
4. LYNNE DAVIS KENOWA HILLS 29 20:36.8 4
5. LESLEY ALBERT BELDING 1 20:44.0 5
6. CHENNAH HEROOR BIG RAPIDS 13 21:10.6 6
7. JESSY REED TRI COUNTY 51 21:25.1 7
8. JENNA DANIELS BIG RAPIDS 10 21:28.8 8
9. JENNY SWYMELER BIG RAPIDS 20 21:33.6 9
10. HOLLIE SLY MORLEY-STANWOOD 45 21:38.1 10
11. KATIE ALLERS COOPERSVILLE 22 21:38.9 11
12. DARLENE VERBURG MORLEY-STANWOOD 46 21:39.5 12
13. RACHEL JOSEPH BIG RAPIDS 14 21:51.3 13
14. EMILY CHILDERS COOPERSVILLE 24 22:07.3 14
15. DAYNA SMITH COOPERSVILLE 27 22:07.7 15
16. MEREDITH BUSMAN COOPERSVILLE 23 22:08.6 16
17. TERESA DETTLOFF KENOWA HILLS 30 22:11.2 17
18. MARCY VANDERHEUVEL COOPERSVILLE 28 22:12.9 18
19. HEATHER EVANS TRI COUNTY 48 22:18.1 19
20. ALYSIA BENNETT TRI COUNTY 47 22:21.1 20
21. MEGAN KUK BIG RAPIDS 15 22:21.7 21
22. CHELSEA DUKES MORLEY-STANWOOD 43 22:22.0 22
23. KARA TRAUSCH KENOWA HILLS 35 22:23.8 23
24. AABETT POWELL BELDING 6 22:24.8 24
25. KATIE SIMAZ BIG RAPIDS 18 22:34.6 P
26. DANIELLE GOODMAN BIG RAPIDS 12 22:40.2 P
27. RICHELLE MITCHELL KENOWA HILLS 34 22:44.4 P
28. TARA VANWAGONER BELDING 7 22:57.0 28
29. PAIGE MATTHEWS COOPERSVILLE 25 23:01.4 P
30. MARISSA VARGO KENOWA HILLS 37 23:31.6 P
31. CORYNNE LEBEL BELDING 4 23:42.3 31
32. TAYLOR GIBSON BIG RAPIDS 11 23:44.6 -
33. ANGELA GRAY TRI COUNTY 49 23:50.5 32
34. KELLY HERRMAN KENOWA HILLS 31 23:53.6 -
35. SAMANTHA BROWNE MORLEY-STANWOOD 41 24:04.1 33
36. ASHLEY KEMME BELDING 2 24:13.2 34
37. CHLOE BLOXSOM MORLEY-STANWOOD 40 24:21.0 35
38. JADE WELLS TRI COUNTY 54 24:31.5 P
39. JILL SABO COOPERSVILLE 26 24:39.6 P
40. JENNY HACKBARDT TRI COUNTY 50 24:46.8 P
41. KAYLA VREDEVELD KENOWA HILLS 38 24:50.9 -
42. MANDI VIDEAN BELDING 8 24:56.3 P
43. HOLLY QUIST BIG RAPIDS 16 25:01.3 -
44. KENDALL YOUNG KENOWA HILLS 39 25:22.8 -
45. AUBREY ARCHER BIG RAPIDS 9 25:27.6 -
46. BREANA OSTRANDER BELDING 5 25:46.5 P
47. ALLIE HUGHES KENOWA HILLS 32 26:16.9 -
48. KATIE SWYMELER BIG RAPIDS 21 27:20.7 -
49. JENNY SIMAZ BIG RAPIDS 17 27:56.3 -
50. JULIA CARR MORLEY-STANWOOD 42 30:36.3 P
51. AURELIA PETTIT MORLEY-STANWOOD 44 38:52.7 P

10/07/08 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 2

BELDING INVITATIONAL AT BELDING 10/07/08

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. KENOWA HILLS ALLISON VANPATTEN 1 19:58 1
NICOLETTE LOOKS 2 20:04 2
LYNNE DAVIS 4 20:36 4
TERESA DETTLOFF 17 22:11 17
KARA TRAUSCH 23 22:23 23
RICHELLE MITCHELL 27 22:44
MARISSA VARGO 30 23:31

** TEAM TOTAL ** 1:45:12 47

2. BIG RAPIDS CHENNAH HEROOR 6 21:10 6
JENNA DANIELS 8 21:28 8
JENNY SWYMELER 9 21:33 9
RACHEL JOSEPH 13 21:51 13
MEGAN KUK 21 22:21 21
KATIE SIMAZ 25 22:34
DANIELLE GOODMAN 26 22:40

** TEAM TOTAL ** 1:48:23 57

3. COOPERSVILLE KATIE ALLERS 11 21:38 11
EMILY CHILDERS 14 22:07 14
DAYNA SMITH 15 22:07 15
MEREDITH BUSMAN 16 22:08 16
MARCY VANDERHEUVEL 18 22:12 18
PAIGE MATTHEWS 29 23:01
JILL SABO 39 24:39

** TEAM TOTAL ** 1:50:12 74

4. TRI COUNTY DARSHELLE STEVENS 3 20:25 3
JESSY REED 7 21:25 7
HEATHER EVANS 19 22:18 19
ALYSIA BENNETT 20 22:21 20
ANGELA GRAY 33 23:50 32
JADE WELLS 38 24:31
JENNY HACKBARDT 40 24:46

** TEAM TOTAL ** 1:50:19 81

5. MORLEY-STANWOOD HOLLIE SLY 10 21:38 10
DARLENE VERBURG 12 21:39 12
CHELSEA DUKES 22 22:22 22
SAMANTHA BROWNE 35 24:04 33
CHLOE BLOXSOM 37 24:21 35
JULIA CARR 50 30:36
AURELIA PETTIT 51 38:52

** TEAM TOTAL ** 1:54:04 112

6. BELDING LESLEY ALBERT 5 20:44 5
AABETT POWELL 24 22:24 24
TARA VANWAGONER 28 22:57 28
CORYNNE LEBEL 31 23:42 31
ASHLEY KEMME 36 24:13 34
MANDI VIDEAN 42 24:56
BREANA OSTRANDER 46 25:46

** TEAM TOTAL ** 1:54:00 122




BELDING INVITATIONAL AT BELDING 10/07/08

SCORES
1. KENOWA HILLS 27 4. BELDING 91
2. BIG RAPIDS 71 5. MORLEY-STANWOOD 115
3. COOPERSVILLE 79 6. TRI COUNTY 150


FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS
1. REED KAMYSZEK KENOWA HILLS 51 15:39.5 1
2. LUKE BAYLIS BELDING 1 16:59.0 2
3. RUSS WERRA KENOWA HILLS 59 17:34.3 3
4. CARL BOUMAN BIG RAPIDS 16 17:43.7 4
5. ANDREW BOHREN BIG RAPIDS 15 17:47.9 5
6. STEVE GREP KENOWA HILLS 47 17:52.7 6
7. DAN POINDEXTER KENOWA HILLS 55 17:54.7 7
8. CAMERON HILL COOPERSVILLE 31 17:55.8 8
9. BRIAN ALBAUGH MORLEY-STANWOOD 61 17:57.2 9
10. BILLY YORK KENOWA HILLS 60 18:07.5 10
11. NOLAN CARLSON KENOWA HILLS 44 18:13.6 P
12. NATE HAISMA KENOWA HILLS 48 18:14.9 P
13. JOE HANKINS KENOWA HILLS 49 18:16.6 -
14. BRIAN YOUNG COOPERSVILLE 42 18:17.5 13
15. BRYAN BEAVERSON BIG RAPIDS 14 18:17.8 14
16. JONATHON ROBINSON BIG RAPIDS 21 18:19.9 15
17. COLTON KLAPKO BELDING 5 18:23.3 16
18. DAKOTA VERBEEK BELDING 11 18:27.8 17
19. ANDREW CLARK COOPERSVILLE 28 18:31.5 18
20. GEOFF ADAMS COOPERSVILLE 26 18:43.3 19
21. SPENCER VANSICKLE MORLEY-STANWOOD 67 18:48.6 20
22. KEVIN SMITH COOPERSVILLE 35 18:57.1 21
23. TYLER MINK KENOWA HILLS 53 18:58.8 -
24. ERIC ANDERLE COOPERSVILLE 27 19:00.9 P
25. JUSTIN CARABALLO-MORAN MORLEY-STANWOOD 62 19:10.5 23
26. ANDY HARWOOD TRI COUNTY 71 19:15.2 24
27. WYATT WITHERS MORLEY-STANWOOD 68 19:22.2 25
28. ANDREW JASON TRI COUNTY 72 19:27.2 26
29. MICAH MARTIN KENOWA HILLS 52 19:29.4 -
30. AUSTIN GILES BELDING 3 19:30.2 27
31. TYLER BENNETT TRI COUNTY 69 19:32.9 28
32. DAN DETTLOFF KENOWA HILLS 46 19:33.6 -
33. HUNTER BROWN BELDING 2 19:35.7 29
34. DYLAN POWERS COOPERSVILLE 33 19:36.3 P
35. ALEX DREW COOPERSVILLE 29 19:37.7 -
36. BRIAN WIGGINS COOPERSVILLE 41 19:56.0 -
37. KYLE RASCH BELDING 9 20:17.6 P
38. JUDAH WEEKS BELDING 12 20:23.2 P
39. NIKOLAUS SCHROEDER BIG RAPIDS 23 20:26.8 33
40. JONATHON HERRICK BIG RAPIDS 18 20:49.0 P
41. ADAM PHILLIPS TRI COUNTY 73 20:54.4 35
42. LUKAS SCHROEDER BIG RAPIDS 22 20:56.6 P
43. KYLE HOOLEY BIG RAPIDS 19 20:58.9 -
44. MATT NEMECEK COOPERSVILLE 32 21:00.4 -
45. JAKE HARIG COOPERSVILLE 30 21:10.0 -
46. JOE SCHLATTER COOPERSVILLE 34 21:15.5 -
47. TOM STERN COOPERSVILLE 37 21:30.7 -
48. CAMERON DEWITT TRI COUNTY 70 21:32.0 37
49. BEN CARR MORLEY-STANWOOD 63 21:45.5 38
50. SAM VANDERARK COOPERSVILLE 40 21:56.7 -
51. NATHAN HUYCK BELDING 4 22:06.1 -
52. KEVIN STOUT BELDING 10 22:27.9 -
53. ANDREW SCOTT BIG RAPIDS 24 22:31.3 -
54. JUSTIN DAVIS KENOWA HILLS 45 22:58.3 -
55. MIKE MCLAUGHLIN MORLEY-STANWOOD 66 23:14.8 P
56. JOSH TIBBETS COOPERSVILLE 38 23:25.8 -
57. ANDREW WUCHER BELDING 13 23:26.3 -
58. NICK VANDERARK COOPERSVILLE 39 24:30.2 -
59. JORDAN MYERS BELDING 6 24:42.4 -
60. TREY BOWMAN KENOWA HILLS 43 25:41.2 -
61. RYAN PELESS BELDING 8 27:25.0 -
62. ABE EVANZO MORLEY-STANWOOD 65 32:09.8 P





TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. KENOWA HILLS REED KAMYSZEK 1 15:39 1
RUSS WERRA 3 17:34 3
STEVE GREP 6 17:52 6
DAN POINDEXTER 7 17:54 7
BILLY YORK 10 18:07 10
NOLAN CARLSON 11 18:13
NATE HAISMA 12 18:14

** TEAM TOTAL ** 1:27:06 27

2. BIG RAPIDS CARL BOUMAN 4 17:43 4
ANDREW BOHREN 5 17:47 5
BRYAN BEAVERSON 15 18:17 14
JONATHON ROBINSON 16 18:19 15
NIKOLAUS SCHROEDER 39 20:26 33
JONATHON HERRICK 40 20:49
LUKAS SCHROEDER 42 20:56

** TEAM TOTAL ** 1:32:32 71

3. COOPERSVILLE CAMERON HILL 8 17:55 8
BRIAN YOUNG 14 18:17 13
ANDREW CLARK 19 18:31 18
GEOFF ADAMS 20 18:43 19
KEVIN SMITH 22 18:57 21
ERIC ANDERLE 24 19:00
DYLAN POWERS 34 19:36

** TEAM TOTAL ** 1:32:23 79

4. BELDING LUKE BAYLIS 2 16:59 2
COLTON KLAPKO 17 18:23 16
DAKOTA VERBEEK 18 18:27 17
AUSTIN GILES 30 19:30 27
HUNTER BROWN 33 19:35 29
KYLE RASCH 37 20:17
JUDAH WEEKS 38 20:23

** TEAM TOTAL ** 1:32:54 91

5. MORLEY-STANWOOD BRIAN ALBAUGH 9 17:57 9
SPENCER VANSICKLE 21 18:48 20
JUSTIN CARABALLO-MORAN 25 19:10 23
WYATT WITHERS 27 19:22 25
BEN CARR 49 21:45 38
MIKE MCLAUGHLIN 55 23:14
ABE EVANZO 62 32:09

** TEAM TOTAL ** 1:37:02 115

6. TRI COUNTY ANDY HARWOOD 26 19:15 24
ANDREW JASON 28 19:27 26
TYLER BENNETT 31 19:32 28
ADAM PHILLIPS 41 20:54 35
CAMERON DEWITT 48 21:32 37

** TEAM TOTAL ** 1:40:40 150