Utica Education Association 5K

back to results

Sep. 28, 2008

Utica Education Association 5K
Stoney Creek Metropark
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Chris Burns Rochester MI 16 1 18:11.6 18:12.0 0:00.4 5:52/M

Male 14 and under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Cameron Hock Royal Oak MI 10 15 22:23.5 22:24.5 0:01.0 7:14/M
2 Mark Reimann Troy 11 16 22:30.6 22:35.0 0:04.4 7:17/M
3 Ryan Brunk Shelby Township 14 24 23:26.0 23:29.1 0:03.1 7:35/M
4 Nick Mason Utica MI 10 26 23:52.6 23:53.1 0:00.5 7:42/M
5 Jake Selvidge MacOmb MI 11 45 25:45.3 25:51.4 0:06.1 8:20/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Joe Chmielewski Shelby Township 16 3 19:27.0 19:30.5 0:03.5 6:17/M
2 Kyle Roeber Shelby Township 17 4 19:34.7 19:38.2 0:03.5 6:20/M
3 Isaac Cox Shelby Township 16 5 19:36.5 19:37.5 0:01.0 6:20/M
4 Thomas Ferber, Jr Troy 16 7 19:54.9 19:56.0 0:01.1 6:26/M
5 Drew Bely MacOmb 15 10 21:27.0 21:31.0 0:04.0 6:56/M
6 Kyle Pachla Shelby Township 15 12 22:02.1 22:08.2 0:06.1 7:08/M
7 John Moffitt Shelby Township 16 17 22:33.7 22:37.1 0:03.4 7:18/M
8 Michael Warnars Burt MI 19 23 23:24.8 23:27.1 0:02.3 7:34/M
9 Benjamin Weyland Shelby Township 15 96 30:18.3 30:24.5 0:06.2 9:48/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Rick Straughen Shelby Township 27 2 18:38.6 18:39.0 0:00.4 6:01/M
2 Adam Alquiza Shelby Twp. 26 6 19:49.9 19:51.0 0:01.1 6:24/M
3 Davy Jones Rochester MI 28 8 19:58.4 20:01.4 0:03.0 6:27/M
4 Ryan Stapleton Utica MI 26 13 22:07.6 22:09.2 0:01.6 7:09/M
5 Mike Moritz Sterling Heights MI 28 30 24:09.6 24:13.2 0:03.6 7:49/M
6 Michael Wrobel Romeo MI 27 79 27:58.8 28:12.3 0:13.5 9:06/M
7 Neil Hanser Clinton Township MI 28 80 28:07.5 28:15.5 0:08.0 9:07/M
8 Ryan Wells Rochester Hills 28 108 31:34.1 31:46.4 0:12.3 10:15/M
9 Ryan Phillips MacOmb MI 28 110 31:55.7 32:09.1 0:13.4 10:22/M
10 Nick Hartley Chesterfield MI 28 112 31:58.7 32:07.3 0:08.6 10:22/M
11 Mark Yurconis Shelby Township 24 128 33:09.3 33:25.4 0:16.1 10:47/M
12 Shawn Piascik Shelby Township 24 136 35:59.9 36:16.1 0:16.2 11:42/M
13 Ron Kource Utica MI 28 156 42:44.8 43:02.1 0:17.3 13:53/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Jaime Sheridan MacOmb MI 30 9 21:04.6 21:06.6 0:02.0 6:48/M
2 Jay Leitz Royal Oak 31 20 23:03.6 23:16.1 0:12.5 7:30/M
3 Bill Mader Rochester MI 33 21 23:07.5 23:10.5 0:03.0 7:28/M
4 David Ersig Utica MI 35 25 23:37.1 23:39.2 0:02.1 7:38/M
5 Patrick McDonald Clinton Township MI 32 29 24:07.1 24:14.1 0:07.0 7:49/M
6 Jeffery Titran Clinton Township MI 37 35 24:48.9 24:52.0 0:03.1 8:01/M
7 Ben McClain Clawson 33 38 24:57.2 25:05.3 0:08.1 8:05/M
8 Mark Bray Sterling Heights 30 39 25:04.0 25:17.2 0:13.2 8:09/M
9 Don Selvidge MacOmb MI 35 44 25:44.0 25:50.1 0:06.1 8:20/M
10 Douglas Schultz MacOmb 38 48 25:55.2 26:00.3 0:05.1 8:23/M
11 Chad Rojeski Mt. Clemens 35 49 26:04.1 26:08.1 0:04.0 8:26/M
12 Marty Weymouth Washington MI 31 50 26:06.2 26:08.5 0:02.3 8:26/M
13 Todd Suttles Clinton Township MI 35 53 26:20.7 26:30.1 0:09.4 8:33/M
14 Richard Haewsky Utica MI 39 56 26:26.0 26:36.0 0:10.0 8:35/M
15 Jeffrey Jenkins Utica MI 33 62 26:42.6 26:51.1 0:08.5 8:40/M
16 Ken Zacharias MacOmb 36 63 26:42.8 26:51.1 0:08.3 8:40/M
17 Eric Bettys MacOmb 32 73 27:19.4 27:32.5 0:13.1 8:53/M
18 Jason Lewandowski Rochester MI 30 82 28:25.1 28:35.4 0:10.3 9:13/M
19 Nicholas Nowakowski MacOmb MI 30 83 28:36.9 28:51.1 0:14.2 9:18/M
20 Scott Wilkie Washington 38 85 29:01.7 29:12.1 0:10.4 9:25/M
21 Jason Dendej Sterling Heights MI 35 91 29:46.7 29:54.1 0:07.4 9:39/M
22 Ken Hunter Sterling Heights MI 34 93 29:53.2 29:59.2 0:06.0 9:40/M
23 Neil Dunn MacOmb 37 109 31:41.9 31:54.4 0:12.5 10:17/M
24 Joe Carr New Baltimore MI 36 122 32:38.9 32:50.0 0:11.1 10:35/M
25 Robert Shade Mt. Clemens 34 143 38:08.2 38:17.4 0:09.2 12:21/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Michael Hall Shelby Township 40 14 22:13.7 22:15.0 0:01.3 7:11/M
2 Brian Mitchell Troy MI 45 28 24:06.2 24:07.2 0:01.0 7:47/M
3 Tom Goulette Armada 43 34 24:22.9 24:26.3 0:03.4 7:53/M
4 Matt Reimann Troy MI 45 46 25:52.6 25:57.2 0:04.6 8:22/M
5 Brad Berryman Washington MI 47 59 26:36.0 26:45.3 0:09.3 8:38/M
6 Richard Raad Yale MI 49 60 26:37.2 26:45.4 0:08.2 8:38/M
7 Rick Burns Rochester MI 46 66 27:03.0 27:08.5 0:05.5 8:45/M
8 David Polaski Washington MI 45 98 30:41.8 30:45.1 0:03.3 9:55/M
9 Kevin Liske Sterling Heights 46 103 31:11.8 31:23.1 0:11.3 10:07/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Marvin Guitar Harrison Twp. 52 11 21:51.1 22:03.4 0:12.3 7:07/M
2 Curt Best Sterling Heights MI 56 22 23:09.9 23:12.3 0:02.4 7:29/M
3 Brian Black New Baltimore MI 50 27 23:56.8 23:57.2 0:00.4 7:44/M
4 Bob Kosen Utica MI 58 37 24:56.8 25:03.0 0:06.2 8:05/M
5 Mark Milewicz Metamora MI 53 55 26:25.1 26:32.2 0:07.1 8:34/M
6 Clifton Reed Warren MI 57 94 30:07.9 30:15.4 0:07.5 9:45/M
7 Ferderick Shimon Rochester MI 51 107 31:33.2 31:46.4 0:13.2 10:15/M
8 John Johnston Shelby Township 52 117 32:21.0 32:33.2 0:12.2 10:30/M
9 David Bruski Utica 59 126 32:50.5 33:07.1 0:16.6 10:41/M
10 Dennis Ersig Utica MI 59 127 32:56.4 33:06.5 0:10.1 10:41/M
11 Kevin Connolly Sterling Heights 53 142 37:08.8 37:27.3 0:18.5 12:05/M
12 Davi Neumann MacOmb MI 50 157 47:10.7 47:19.1 0:08.4 15:16/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Richard Warner Sterling Heights MI 61 43 25:36.0 25:38.4 0:02.4 8:16/M
2 Keith Gifford Rochester Hills 64 67 27:06.1 27:10.5 0:04.4 8:46/M
3 John Elwarner Sterling Heights 69 92 29:50.9 29:57.2 0:06.3 9:40/M



Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Laura Shamblin Washington MI 41 18 22:52.5 23:01.5 0:09.0 7:25/M

Female 14 and under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Angela Demattoi Troy 0 54 26:22.0 26:37.5 0:15.5 8:35/M
2 Madison Lindaman Sterling Heights MI 10 150 40:33.0 40:48.2 0:15.2 13:10/M
3 Autumn Teucke Utica MI 10 151 40:53.5 41:01.5 0:08.0 13:14/M
4 Ellen Teucke Utica MI 13 153 40:55.0 41:02.2 0:07.2 13:14/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Carlee Roeber Shelby Township 17 19 22:58.6 23:02.0 0:03.4 7:26/M
2 Marie Dornfeld Shelby Township 17 47 25:54.0 25:55.1 0:01.1 8:22/M
3 Stephanie Biegas New Baltimore MI 17 87 29:11.0 29:19.2 0:08.2 9:27/M
4 Rachelle De Benedetti Sterling Heights 15 97 30:19.0 30:24.4 0:05.4 9:48/M
5 Grace Taube Washington 18 125 32:48.0 32:59.0 0:11.0 10:38/M
6 Kelley Langlois Utica MI 15 134 34:07.8 34:13.3 0:05.5 11:02/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Catherine Ersla Utica MI 25 32 24:17.2 24:19.3 0:02.1 7:51/M
2 Jenny Kornosky Tampa, Fl 28 40 25:13.9 25:17.2 0:03.3 8:09/M
3 Charlena Sumoski Port Huron 25 51 26:17.9 26:24.3 0:06.4 8:31/M
4 Kate Hanser Clinton Township MI 28 69 27:11.8 27:19.3 0:07.5 8:49/M
5 Jenna Neumann MacOmb MI 21 76 27:48.1 27:56.1 0:08.0 9:01/M
6 Alina Senaw Sterling Heights MI 25 90 29:31.8 29:33.1 0:01.3 9:32/M
7 April Bradley MacOmb 26 105 31:20.6 31:27.1 0:06.5 10:09/M
8 Amber Hartley Chesterfield MI 28 111 31:58.1 32:07.2 0:09.1 10:22/M
9 Megan Fraser MacOmb 22 115 32:12.1 32:29.2 0:17.1 10:29/M
10 Kasondra Taube Washington 22 118 32:23.5 32:34.0 0:10.5 10:30/M
11 Dawn Gimbutis Madison Heights 27 120 32:32.9 32:42.2 0:09.3 10:33/M
12 Ashley Roeber Shelby Township 22 129 33:26.3 33:33.4 0:07.1 10:49/M
13 Erin Handlon Utica MI 26 131 33:58.1 34:03.1 0:05.0 10:59/M
14 Lisa Cuddy Rochester MI 26 140 37:00.5 37:14.0 0:13.5 12:01/M
15 Laura Ozog MacOmb Twp 21 145 39:02.8 39:18.0 0:15.2 12:41/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Amber Williamson MacOmb MI 32 31 24:15.1 24:16.5 0:01.4 7:50/M
2 Cheryl Stein Rochester Hills 39 33 24:21.6 24:23.0 0:01.4 7:52/M
3 Holly Bonmarito MacOmb MI 35 36 24:51.8 24:56.2 0:04.4 8:03/M
4 Ericka Lambert Washington Twp. 33 42 25:30.9 25:34.0 0:03.1 8:15/M
5 Margaret Ala MacOmb 36 52 26:19.0 26:23.2 0:04.2 8:31/M
6 Julie Lambert Imlay City 31 57 26:27.0 26:30.3 0:03.3 8:33/M
7 Enza Lochirco Shelby Township 38 65 26:49.7 26:53.2 0:03.5 8:40/M
8 Nicole Weir Washington 30 70 27:12.5 27:26.5 0:14.0 8:51/M
9 Jennifer Nowakowski MacOmb 30 71 27:13.7 27:27.2 0:13.5 8:51/M
10 Amber Deer Dearborn 30 72 27:14.0 27:24.0 0:10.0 8:50/M
11 Sarah Budzynowski New Baltimore MI 34 81 28:22.2 28:27.5 0:05.3 9:11/M
12 Angela Pizzo MacOmb MI 33 86 29:06.7 29:19.2 0:12.5 9:27/M
13 Rose Genna Utica MI 32 89 29:30.8 29:33.3 0:02.5 9:32/M
14 Lisa McDill MacOmb MI 37 100 30:57.1 31:03.3 0:06.2 10:01/M
15 Kelly Pierce Sterling Heights 30 104 31:11.9 31:26.1 0:14.2 10:08/M
16 Kristi Phillips Ferndale 33 113 32:03.2 32:10.2 0:07.0 10:23/M
17 Kristen Arnold Shelby Twp. 33 114 32:05.3 32:23.6 0:18.3 10:27/M
18 Stephanie Goodrich Rochester MI 32 116 32:18.9 32:29.3 0:10.4 10:29/M
19 Heather Turner Chesterfield 30 119 32:23.6 32:33.6 0:10.0 10:30/M
20 Michelle Gregorien Utica MI 37 121 32:38.4 32:49.6 0:11.2 10:35/M
21 Brenda Teucke Utica MI 39 123 32:41.8 32:49.0 0:07.2 10:35/M
22 Jennifer Reid Sterling Heights 36 132 33:59.3 34:03.5 0:04.2 10:59/M
23 Tami Clark-Moore Oxford 33 133 34:04.6 34:16.1 0:11.5 11:03/M
24 Lorrie Surchik Michigan MI 35 141 37:06.6 37:12.1 0:05.5 12:00/M
25 Sandra Pearce Shelby Township 39 147 39:14.9 39:32.4 0:17.5 12:45/M
26 Colleen Hall Almont 38 148 39:15.1 39:32.3 0:17.2 12:45/M
27 Jamie Guyor Chesterfield Twp. 31 152 40:53.9 41:06.1 0:12.2 13:15/M
28 Lana Wirgau Sterling Heights 36 155 41:30.2 41:43.2 0:13.0 13:27/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Kathleen Pizzo Shelby Twp 42 41 25:29.7 25:31.0 0:01.3 8:14/M
2 Bonnie Wood MacOmb MI 42 58 26:28.8 26:33.2 0:04.4 8:34/M
3 Lisa Hall Shelby Township 40 61 26:41.0 26:43.2 0:02.2 8:37/M
4 Jodi Paige-Lee Washington 44 68 27:07.4 27:15.6 0:08.2 8:47/M
5 Mary Lyn Freeman Sterling Heights 45 74 27:32.0 27:39.3 0:07.3 8:55/M
6 Jennifer Burns Rochester MI 49 75 27:43.9 27:49.0 0:05.1 8:58/M
7 Sheila Berrios Oakland MI 41 77 27:48.9 27:52.2 0:03.3 8:59/M
8 Karen Raad Washington MI 47 84 28:40.9 28:48.4 0:07.5 9:17/M
9 Cathy Davis Shelby Twp 42 95 30:10.1 30:13.3 0:03.2 9:45/M
10 Kim Scripture Oakland MI 42 99 30:49.9 31:00.2 0:10.3 10:00/M
11 Barb Mason Utica MI 43 101 30:57.2 31:03.4 0:06.2 10:01/M
12 Nancy Hanson Sterling Heights MI 42 124 32:45.3 32:53.4 0:08.1 10:36/M
13 Jane Brohl MacOmb 41 137 36:04.9 36:11.0 0:06.1 11:40/M
14 Bernadette Mitchell Troy MI 45 138 36:41.0 36:43.3 0:02.3 11:51/M
15 Denise Francis-Keith Sterling Heights 45 144 38:38.2 38:47.4 0:09.2 12:31/M
16 Kay Ozog MacOmb Twp. 46 146 39:05.1 39:20.2 0:15.1 12:41/M
17 Elizabeth Lindaman Sterling Heights MI 40 154 40:56.0 41:11.1 0:15.1 13:17/M
18 Karen Liske Sterling Heights 47 158 52:05.3 52:16.4 0:11.1 16:52/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Sandy Freund MacOmb MI 51 64 26:44.0 26:46.1 0:02.1 8:38/M
2 Alex Sprowitz Utica 56 78 27:50.3 27:53.4 0:03.1 9:00/M
3 Nancy Johnston Shelby Township 51 102 31:10.3 31:22.5 0:12.2 10:07/M
4 Connie Altenbernt Romeo 56 106 31:28.6 31:35.1 0:06.5 10:11/M
5 Shelly Baginski Oakland MI 55 135 34:24.9 34:35.1 0:10.2 11:09/M
6 Luann Black New Baltimore MI 51 139 36:41.0 36:43.3 0:02.3 11:51/M
7 Kathy Kornosky Shelby Township 58 149 39:23.2 39:34.4 0:11.2 12:46/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time Diff Pace
1 Eileen Gifford Rochester Hills 62 88 29:24.9 29:29.4 0:04.5 9:31/M
2 Sharon Salamon Sterling Heights MI 69 130 33:50.0 33:55.4 0:05.4 10:56/M