New Haven Invitational

back to results

Sep. 28, 2008

New Haven Invitational
Ft. Wayne, IN
Provided by Great Lakes Championchip


Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
1 1685 Lauren Hamilton LEO 8 15:33 6:16
2 1373 Samantha Roush INDIAN SPRINGS 7 15:44 6:20
3 1412 Hannah Quade MAPLE CREEK 8 15:46 6:21
4 1670 Anna Aldrich FREMONT 8 15:47 6:21
5 1441 Brenda Diaz NEW HAVEN 8 15:50 6:23
6 1367 Carlee Hearld INDIAN SPRINGS 8 16:00 6:26
7 1397 Olivia Hippensteel MAPLE CREEK 8 16:02 6:27
8 1406 Alexis Norris MAPLE CREEK 8 16:04 6:28
9 1664 Bethany Neeley EASTERN 8 16:05 6:29
10 1355 Madison VanWye DEKALB 7 16:09 6:30
11 1463 Mariah Jordan SUMMIT 8 16:09 6:30
12 1714 Addie Reimbold ST. JOSEPH-ST. ELIZA 7 16:11 6:31
13 1318 Ericka Rinehart ANGOLA 8 16:11 6:31
14 1691 Raquel Sauder LEO 7 16:13 6:32
15 1665 Brittany Neeley EASTERN 8 16:21 6:35
16 1680 Millie Adams LEO 6 16:25 6:36
17 1391 Clare Geiger MAPLE CREEK 8 16:27 6:37
18 1402 Laura Markley MAPLE CREEK 8 16:28 6:38
19 1408 Paige Patrick MAPLE CREEK 8 16:35 6:41
20 1674 Abby Hostetler FREMONT 7 16:39 6:42
21 1690 Erica Ruhl LEO 7 16:43 6:44
22 1681 Jenna Beer LEO 6 16:56 6:49
23 1419 Emily Yager MAPLE CREEK 8 16:57 6:49
24 1404 Kate Morris MAPLE CREEK 7 16:57 6:49
25 1378 Brooke Werstler INDIAN SPRINGS 7 16:57 6:50
26 1319 Rachel Rinehart ANGOLA 8 16:59 6:50
27 1405 Riley Nicholson MAPLE CREEK 6 17:03 6:52
28 1699 Heidi Freeman NORTHWESTERN 8 17:03 6:52
29 1342 Brenae Newhard DEKALB 8 17:05 6:53
30 1687 Morgan McDirmit LEO 6 17:09 6:54
31 1385 Cendra Deardorf MAPLE CREEK 6 17:13 6:56
32 1410 Amy Poynter MAPLE CREEK 8 17:13 6:56
33 1372 Andrea Richter INDIAN SPRINGS 7 17:15 6:57
34 1353 Tiara Teders DEKALB 8 17:26 7:01
35 1403 Stacey Metzger MAPLE CREEK 6 17:29 7:03
36 1387 Megan Doty MAPLE CREEK 6 17:31 7:03
37 1450 Briana Rutherford NEW HAVEN 8 17:35 7:05
38 1440 Ana Diaz NEW HAVEN 7 17:38 7:06
39 1669 Sarah Wagner EASTERN 8 17:39 7:06
40 1437 Amanda Rasmussen MEMORIAL PARK 8 17:42 7:07
41 1457 Kylie Burton SUMMIT 8 17:42 7:07
42 1432 Michaela Mintch MEMORIAL PARK 6 17:42 7:08
43 1695 Sarah Doerffler LUTHERUN 8 17:45 7:09
44 1703 Karen Eckrich ST. CHARLES 6 17:45 7:09
45 1708 Madeline Obergfell ST. CHARLES 6 17:49 7:10
46 1420 Marisol Arellano MEMORIAL PARK 7 17:50 7:11
47 1480 Sarah Yde WOODSIDE 8 17:51 7:11
48 1374 Kristen Shively INDIAN SPRINGS 6 17:52 7:12
49 1470 Abby Clark WOODSIDE 6 17:52 7:12
50 1654 Alli Mooibroek BLACKHAWK CHRISTIAN 6 17:56 7:13

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
MIDDLE SCHOOL GIRLS

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
51 1721 Haley Hostetler WOODLAN 7 17:57 7:14
52 1307 Sierra Conway ANGOLA 8 17:58 7:14
53 1702 Danielle Colone ST. CHARLES 8 18:02 7:16
54 1422 Lucinda Brennan-Waldsc MEMORIAL PARK 8 18:05 7:17
55 1363 Madisson Barshaw INDIAN SPRINGS 7 18:06 7:17
56 1377 Paige Walter INDIAN SPRINGS 6 18:12 7:20
57 1460 Madeline Faber SUMMIT 6 18:12 7:20
58 1696 Daniela Moeller LUTHERUN 8 18:13 7:20
59 1396 Ciana Heaston MAPLE CREEK 7 18:13 7:20
60 1301 Brittany Beard ANGOLA 8 18:14 7:20
61 1428 Kaitlyn Hayes MEMORIAL PARK 8 18:14 7:21
62 1384 Emily Catanzarite MAPLE CREEK 7 18:16 7:21
63 1415 Remi Swoverland MAPLE CREEK 6 18:17 7:22
64 1697 Lydia Renken LUTHERUN 8 18:17 7:22
65 1719 Morgan Franklin WOODLAN 7 18:20 7:23
66 1684 Breann Fawcett LEO 7 18:20 7:23
67 1426 Abby Grider MEMORIAL PARK 6 18:22 7:24
68 1304 Sarah Clary ANGOLA 8 18:25 7:25
69 1671 Brandie Cessna FREMONT 8 18:26 7:25
70 1468 Jamie Baer WOODSIDE 8 18:27 7:26
71 1718 Jamie Curtin WOODLAN 8 18:30 7:27
72 1409 Arden Piepho MAPLE CREEK 8 18:34 7:28
73 1464 Emma Robinson SUMMIT 6 18:36 7:29
74 1398 Macy James MAPLE CREEK 6 18:37 7:30
75 1350 Kara Robinett DEKALB 7 18:38 7:30
76 1700 Gabrielle Acree ST. CHARLES 7 18:38 7:30
77 1392 Mallory Ginder MAPLE CREEK 7 18:41 7:31
78 1661 Avery Ewing EASTERN 6 18:45 7:33
79 1673 Celeste Fanning FREMONT 8 18:46 7:33
80 1678 Nikki Sidwell FREMONT 8 18:46 7:33
81 1698 Olivia Schuchardt LUTHERUN 8 18:46 7:33
82 1706 Emily Miller ST. CHARLES 6 18:47 7:34
83 1310 Bailey Hinman ANGOLA 8 18:47 7:34
84 1366 CariAnn Freed INDIAN SPRINGS 6 18:48 7:34
85 1360 Shelbie Allison INDIAN SPRINGS 6 18:48 7:34
86 1369 Erin Knepple INDIAN SPRINGS 7 18:54 7:36
87 1465 Tianna Schuerman SUMMIT 7 18:57 7:38
88 1413 Sara Schlatter MAPLE CREEK 8 18:57 7:38
89 1395 Abby Harper MAPLE CREEK 6 18:58 7:38
90 1383 Molly Brennan MAPLE CREEK 7 18:59 7:38
91 1707 LeeAnn Moeller ST. CHARLES 8 18:59 7:39
92 1376 Morgan VonSeggern INDIAN SPRINGS 6 19:03 7:40
93 1677 Leeah Reidenbach FREMONT 7 19:04 7:41
94 1388 Annica Duffner MAPLE CREEK 6 19:05 7:41
95 1314 Kylee Marple ANGOLA 8 19:09 7:42
96 1814 Krista Hughes SHAWNEE 8 19:11 7:43
97 1390 Ashley Fruchey MAPLE CREEK 7 19:13 7:44
98 1333 Baughman Cheyenne DEKALB 8 19:13 7:44
99 1473 Tammy Do WOODSIDE 8 19:16 7:45
100 1479 Emily Svitek WOODSIDE 7 19:17 7:46

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
MIDDLE SCHOOL GIRLS

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
101 1461 Allyson Furnas SUMMIT 8 19:19 7:47
102 1446 Katie Loser NEW HAVEN 7 19:20 7:47
103 1651 Hannah Harris BLACKHAWK CHRISTIAN 8 19:21 7:47
104 1368 Macie Hinen INDIAN SPRINGS 6 19:21 7:47
105 1341 Kendra Lechleidner DEKALB 8 19:21 7:48
106 1456 Victoria Barnard SUMMIT 8 19:23 7:48
107 1715 Melanie Ruich ST. JOSEPH-ST. ELIZA 8 19:25 7:49
108 1393 Danielle Gombus MAPLE CREEK 6 19:27 7:50
109 1686 Lexie Johnson LEO 6 19:28 7:50
110 1455 Kelly Workman NEW HAVEN 7 19:28 7:50
111 1346 Hanna Reed DEKALB 7 19:29 7:50
112 1336 Patsy DePew DEKALB 7 19:31 7:51
113 1329 Jordan Blair DEKALB 8 19:32 7:52
114 1381 Bailey Belleville MAPLE CREEK 6 19:35 7:53
115 1370 Richelle Menzie INDIAN SPRINGS 8 19:36 7:53
116 1303 Alexis Buck ANGOLA 6 19:39 7:54
117 1379 Sarah Wise INDIAN SPRINGS 7 19:40 7:55
118 1305 Sarah Claudy ANGOLA 8 19:40 7:55
119 1401 Delaney Maggard MAPLE CREEK 6 19:43 7:56
120 1720 Tabitha Hinrichs WOODLAN 7 19:44 7:57
121 1371 Samina Qureshi INDIAN SPRINGS 6 19:45 7:57
122 1375 Bayley Smith INDIAN SPRINGS 6 19:48 7:58
123 1400 Anne Litzke MAPLE CREEK 6 19:49 7:58
124 1694 Brooke Doerffler LUTHERUN 6 19:55 8:01
125 1658 Chloe Taner BLACKHAWK CHRISTIAN 8 19:55 8:01
126 1710 Abby Schwaiger ST. CHARLES 6 19:55 8:01
127 1663 Cambry Martin EASTERN 7 19:56 8:02
128 1364 McKenna Barshaw INDIAN SPRINGS 6 19:57 8:02
129 1357 Alyssa Willey DEKALB 7 20:01 8:04
130 1477 Ashley Palka WOODSIDE 8 20:04 8:05
131 1466 Ashley Szymanski SUMMIT 6 20:05 8:05
132 1689 Erica Miller LEO 8 20:06 8:05
133 1467 McKenzie Vachon SUMMIT 6 20:07 8:06
134 1469 Megan Cater WOODSIDE 7 20:10 8:07
135 1462 Abigail Holbrook SUMMIT 7 20:12 8:08
136 1309 Brittany Davis ANGOLA 8 20:16 8:09
137 1306 Maria Clemens ANGOLA 6 20:16 8:10
138 1430 Alexis Huckelberry MEMORIAL PARK 6 20:18 8:10
139 1445 Angela Lahr NEW HAVEN 7 20:18 8:10
140 1448 Rebekah Nishon NEW HAVEN 7 20:24 8:13
141 1359 Xena Williams DEKALB 7 20:24 8:13
142 1431 Britney Mendez MEMORIAL PARK 7 20:29 8:15
143 1394 Shelby Gutierrez MAPLE CREEK 6 20:32 8:16
144 1414 Rachel Schwartz MAPLE CREEK 6 20:34 8:17
145 1478 Melissa Robinson WOODSIDE 8 20:35 8:17
146 1348 Hannah Rettig DEKALB 7 20:36 8:18
147 1362 Lauren Barnes INDIAN SPRINGS 6 20:37 8:18
148 1365 Maddie Clark INDIAN SPRINGS 6 20:45 8:21
149 1676 Shaela Kline FREMONT 8 20:51 8:24
150 1667 Katie Swartzendruber EASTERN 6 20:53 8:25

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
MIDDLE SCHOOL GIRLS

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
151 1349 MaKayla Rieke DEKALB 7 20:54 8:25
152 1313 Kayla Mapes ANGOLA 8 20:56 8:26
153 1655 Rennee Pulver BLACKHAWK CHRISTIAN 6 20:58 8:26
154 1659 Rachel Walter BLACKHAWK CHRISTIAN 7 21:00 8:27
155 1335 Mandy Couts DEKALB 8 21:02 8:28
156 1650 Larissa Clark BLACKHAWK CHRISTIAN 8 21:06 8:30
157 1656 Lizzy Quinn BLACKHAWK CHRISTIAN 8 21:11 8:32
158 1454 Kim Weekly NEW HAVEN 7 21:12 8:32
159 1657 Becca Rarick BLACKHAWK CHRISTIAN 8 21:12 8:32
160 1682 Jennifer Emery LEO 8 21:13 8:32
161 1683 Jessie Farron LEO 6 21:13 8:33
162 1724 Brooke Romines WOODLAN 6 21:22 8:36
163 1316 Alyssa Quick ANGOLA 6 21:23 8:36
164 1435 Niketa Pinkney MEMORIAL PARK 6 21:23 8:36
165 1693 Victoria Dantzer LUTHERUN 6 21:25 8:37
166 1418 Nina Williams MAPLE CREEK 8 21:26 8:38
167 1351 Kelli Rottger DEKALB 8 21:27 8:38
168 1711 Taylor Busch ST. JOSEPH-ST. ELIZA 7 21:27 8:38
169 1386 Danielle Degitz MAPLE CREEK 6 21:34 8:41
170 1723 Stephanie Nott WOODLAN 8 21:35 8:41
171 1345 Allison PfefferKorn DEKALB 8 21:37 8:42
172 1328 Brooke Bishop DEKALB 7 21:40 8:43
173 1382 Marta Bleed MAPLE CREEK 6 21:42 8:44
174 1389 Andrea Fischer MAPLE CREEK 7 21:43 8:44
175 1649 Jaycee Bunner BLACKHAWK CHRISTIAN 6 21:46 8:46
176 1458 Shannon Didier SUMMIT 7 21:47 8:46
177 1459 Katy Etnier SUMMIT 7 21:47 8:46
178 1320 MacKenzie Simmons ANGOLA 6 21:53 8:48
179 1712 Rachel Hentz ST. JOSEPH-ST. ELIZA 7 21:54 8:49
180 1449 Ashley Pfeiffer NEW HAVEN 8 21:54 8:49
181 1312 Alexis Koomler ANGOLA 7 21:56 8:50
182 1325 Bailey Stoy ANGOLA 7 21:56 8:50
183 1688 Emily Miller LEO 6 21:58 8:50
184 1425 Aguilera Fabiola MEMORIAL PARK 6 22:02 8:52
185 1343 Schiffli Paulette DEKALB 7 22:11 8:56
186 1330 Therese Blevins DEKALB 8 22:28 9:03
187 1709 Maria Schaffer ST. CHARLES 8 22:31 9:04
188 1429 Kylee Hoeye MEMORIAL PARK 7 22:42 9:08
189 1433 Alicia Moreno MEMORIAL PARK 7 22:43 9:09
190 1321 Claire Smith ANGOLA 8 22:43 9:09
191 1704 Ann Lonsway ST. CHARLES 6 22:44 9:09
192 1705 Maria Mettler ST. CHARLES 8 22:56 9:14
193 1447 Brianna Maroney NEW HAVEN 8 23:12 9:20
194 1653 Sidney McKown BLACKHAWK CHRISTIAN 6 23:20 9:24
195 1358 Luna Williams DEKALB 8 23:21 9:24
196 1311 Morgan Howald ANGOLA 8 23:30 9:28
197 1322 Haley Smith ANGOLA 6 23:44 9:33
198 1475 Madelyn Kartman WOODSIDE 6 23:46 9:34
199 1716 Haley Smethers ST. JOSEPH-ST. ELIZA 8 23:51 9:36
200 1471 Devon Davis WOODSIDE 8 24:02 9:41

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 5
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
MIDDLE SCHOOL GIRLS

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
201 1660 Daisy Byers EASTERN 6 24:06 9:42
202 1423 Rachel Curry MEMORIAL PARK 7 24:07 9:42
203 1399 Janea Lee MAPLE CREEK 8 24:07 9:43
204 1324 Kayla Stevenson ANGOLA 6 24:19 9:47
205 1451 Hannah Smith NEW HAVEN 6 24:21 9:48
206 1340 Erica Hart DEKALB 8 24:22 9:48
207 1438 Alexis Stolte MEMORIAL PARK 6 24:22 9:48
208 1344 Emily Pettit DEKALB 7 24:24 9:49
209 1327 Caitlin Aschliman DEKALB 7 24:26 9:50
210 1439 Hannah Cordes NEW HAVEN 7 24:28 9:51
211 1315 Madison Morgan ANGOLA 6 24:30 9:52
212 1354 Taylor Theis DEKALB 8 24:33 9:53
213 1662 Cheralyn Hicks EASTERN 6 25:05 10:06
214 1427 Naomi Hatfield MEMORIAL PARK 6 25:34 10:17
215 1317 Nancy Ramirez ANGOLA 8 25:40 10:20
216 1444 Katie Kolkman NEW HAVEN 8 26:10 10:32
217 1701 Maggie Blackwell ST. CHARLES 6 26:11 10:32
218 1302 Jaelyn Blue ANGOLA 6 26:13 10:33
219 1452 Elexis Stocksdale NEW HAVEN 6 27:34 11:06
220 1722 Sidney Mumma WOODLAN 7 28:43 11:33
221 1453 Ciara Wallace NEW HAVEN 6 28:59 11:40

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com




1. 34 MAPLE CREEK ( 16:10 1:20:47)
===================================
1 2 Hannah Quade MAPLE CREEK 8 15:46
2 5 Olivia Hippensteel MAPLE CREEK 8 16:02
3 6 Alexis Norris MAPLE CREEK 8 16:04
4 10 Clare Geiger MAPLE CREEK 8 16:27
5 11 Laura Markley MAPLE CREEK 8 16:28
6 ( 12) Paige Patrick MAPLE CREEK 8 16:35
7 ( 13) Emily Yager MAPLE CREEK 8 16:57

2. 62 INDIAN SPRINGS ( 16:46 1:23:48)
===================================
1 1 Samantha Roush INDIAN SPRINGS 7 15:44
2 4 Carlee Hearld INDIAN SPRINGS 8 16:00
3 14 Brooke Werstler INDIAN SPRINGS 7 16:57
4 17 Andrea Richter INDIAN SPRINGS 7 17:15
5 26 Kristen Shively INDIAN SPRINGS 6 17:52
6 ( 30) Madisson Barshaw INDIAN SPRINGS 7 18:06
7 ( 31) Paige Walter INDIAN SPRINGS 6 18:12

3. 121 ANGOLA ( 17:34 1:27:47)
===================================
1 9 Ericka Rinehart ANGOLA 8 16:11
2 15 Rachel Rinehart ANGOLA 8 16:59
3 28 Sierra Conway ANGOLA 8 17:58
4 33 Brittany Beard ANGOLA 8 18:14
5 36 Sarah Clary ANGOLA 8 18:25
6 ( 40) Bailey Hinman ANGOLA 8 18:47
7 ( 42) Kylee Marple ANGOLA 8 19:09

4. 123 DEKALB ( 17:43 1:28:31)
===================================
1 7 Madison VanWye DEKALB 7 16:09
2 16 Brenae Newhard DEKALB 8 17:05
3 18 Tiara Teders DEKALB 8 17:26
4 39 Kara Robinett DEKALB 7 18:38
5 43 Baughman Cheyenne DEKALB 8 19:13
6 ( 48) Kendra Lechleidner DEKALB 8 19:21
7 ( 51) Hanna Reed DEKALB 7 19:29

5. 131 MEMORIAL PARK ( 17:55 1:29:33)
===================================
1 21 Amanda Rasmussen MEMORIAL PARK 8 17:42
2 23 Michaela Mintch MEMORIAL PARK 6 17:42
3 24 Marisol Arellano MEMORIAL PARK 7 17:50
4 29 Lucinda Brennan-Waldschmid MEMORIAL PARK 8 18:05
5 34 Kaitlyn Hayes MEMORIAL PARK 8 18:14
6 ( 35) Abby Grider MEMORIAL PARK 6 18:22
7 ( 54) Alexis Huckelberry MEMORIAL PARK 6 20:18

6. 139 NEW HAVEN ( 17:59 1:29:51)
===================================
1 3 Brenda Diaz NEW HAVEN 8 15:50
2 19 Briana Rutherford NEW HAVEN 8 17:35
3 20 Ana Diaz NEW HAVEN 7 17:38
4 47 Katie Loser NEW HAVEN 7 19:20
5 50 Kelly Workman NEW HAVEN 7 19:28
6 ( 55) Angela Lahr NEW HAVEN 7 20:18
7 ( 56) Rebekah Nishon NEW HAVEN 7 20:24

7. 141 SUMMIT ( 17:56 1:29:36)
===================================
1 8 Mariah Jordan SUMMIT 8 16:09
2 22 Kylie Burton SUMMIT 8 17:42
3 32 Madeline Faber SUMMIT 6 18:12
4 38 Emma Robinson SUMMIT 6 18:36
5 41 Tianna Schuerman SUMMIT 7 18:57
6 ( 46) Allyson Furnas SUMMIT 8 19:19
7 ( 49) Victoria Barnard SUMMIT 8 19:23

8. 178 WOODSIDE ( 18:33 1:32:43)
===================================
1 25 Sarah Yde WOODSIDE 8 17:51
2 27 Abby Clark WOODSIDE 6 17:52
3 37 Jamie Baer WOODSIDE 8 18:27
4 44 Tammy Do WOODSIDE 8 19:16
5 45 Emily Svitek WOODSIDE 7 19:17
6 ( 52) Ashley Palka WOODSIDE 8 20:04
7 ( 53) Megan Cater WOODSIDE 7 20:10




1. 32 LEO ( 16:22 1:21:50)
===================================
1 1 Lauren Hamilton LEO 8 15:33
2 5 Raquel Sauder LEO 7 16:13
3 7 Millie Adams LEO 6 16:25
4 9 Erica Ruhl LEO 7 16:43
5 10 Jenna Beer LEO 6 16:56
6 ( 11) Morgan McDirmit LEO 6 17:09
7 ( 22) Breann Fawcett LEO 7 18:20

2. 86 EASTERN ( 17:46 1:28:46)
===================================
1 3 Bethany Neeley EASTERN 8 16:05
2 6 Brittany Neeley EASTERN 8 16:21
3 12 Sarah Wagner EASTERN 8 17:39
4 26 Avery Ewing EASTERN 6 18:45
5 39 Cambry Martin EASTERN 7 19:56
6 ( 41) Katie Swartzendruber EASTERN 6 20:53
7 ( 52) Daisy Byers EASTERN 6 24:06

3. 88 FREMONT ( 17:41 1:28:24)
===================================
1 2 Anna Aldrich FREMONT 8 15:47
2 8 Abby Hostetler FREMONT 7 16:39
3 23 Brandie Cessna FREMONT 8 18:26
4 27 Celeste Fanning FREMONT 8 18:46
5 28 Nikki Sidwell FREMONT 8 18:46
6 ( 32) Leeah Reidenbach FREMONT 7 19:04
7 ( 40) Shaela Kline FREMONT 8 20:51

4. 102 ST. CHARLES ( 18:13 1:31:01)
===================================
1 14 Karen Eckrich ST. CHARLES 6 17:45
2 15 Madeline Obergfell ST. CHARLES 6 17:49
3 18 Danielle Colone ST. CHARLES 8 18:02
4 25 Gabrielle Acree ST. CHARLES 7 18:38
5 30 Emily Miller ST. CHARLES 6 18:47
6 ( 31) LeeAnn Moeller ST. CHARLES 8 18:59
7 ( 38) Abby Schwaiger ST. CHARLES 6 19:55

5. 117 LUTHERUN ( 18:36 1:32:56)
===================================
1 13 Sarah Doerffler LUTHERUN 8 17:45
2 19 Daniela Moeller LUTHERUN 8 18:13
3 20 Lydia Renken LUTHERUN 8 18:17
4 29 Olivia Schuchardt LUTHERUN 8 18:46
5 36 Brooke Doerffler LUTHERUN 6 19:55
6 ( 47) Victoria Dantzer LUTHERUN 6 21:25

6. 143 WOODLAN ( 19:11 1:35:53)
===================================
1 17 Haley Hostetler WOODLAN 7 17:57
2 21 Morgan Franklin WOODLAN 7 18:20
3 24 Jamie Curtin WOODLAN 8 18:30
4 35 Tabitha Hinrichs WOODLAN 7 19:44
5 46 Brooke Romines WOODLAN 6 21:22
6 ( 49) Stephanie Nott WOODLAN 8 21:35
7 ( 53) Sidney Mumma WOODLAN 7 28:43

7. 171 BLACKHAWK CHRISTIAN ( 19:50 1:39:10)
===================================
1 16 Alli Mooibroek BLACKHAWK CHRISTIAN 6 17:56
2 33 Hannah Harris BLACKHAWK CHRISTIAN 8 19:21
3 37 Chloe Taner BLACKHAWK CHRISTIAN 8 19:55
4 42 Rennee Pulver BLACKHAWK CHRISTIAN 6 20:58
5 43 Rachel Walter BLACKHAWK CHRISTIAN 7 21:00
6 ( 44) Larissa Clark BLACKHAWK CHRISTIAN 8 21:06
7 ( 45) Lizzy Quinn BLACKHAWK CHRISTIAN 8 21:11

8. 187 ST. JOSEPH-ST. ELIZA ( 20:34 1:42:48)
===================================
1 4 Addie Reimbold ST. JOSEPH-ST. ELIZA 7 16:11
2 34 Melanie Ruich ST. JOSEPH-ST. ELIZA 8 19:25
3 48 Taylor Busch ST. JOSEPH-ST. ELIZA 7 21:27
4 50 Rachel Hentz ST. JOSEPH-ST. ELIZA 7 21:54
5 51 Haley Smethers ST. JOSEPH-ST. ELIZA 8 23:51








Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
1 1522 Michael Gatton INDIAN SPRINGS 8 13:39 5:30
2 1548 Blaine Nichols MAPLE CREEK 8 13:45 5:32
3 1792 Luke Miller ST. CHARLES 8 13:57 5:37
4 1778 Jacob Reinking LUTHERUN 8 14:31 5:51
5 1540 Jon Harper MAPLE CREEK 8 14:32 5:51
6 1546 Ross Marano MAPLE CREEK 8 14:37 5:53
7 1616 Max Silcox SUMMIT 8 14:46 5:57
8 1584 Austin Feipel NEW HAVEN 8 14:46 5:57
9 1789 Jacob Malmstrom ST. CHARLES 8 14:50 5:58
10 1536 Eric Claxton MAPLE CREEK 8 14:56 6:01
11 1516 Adam Bernard INDIAN SPRINGS 8 14:59 6:02
12 1502 James Dillinger DEKALB 8 15:00 6:02
13 1807 Justin Fueling WOODLAN 8 15:05 6:04
14 1590 Carlos Piedra NEW HAVEN 8 15:06 6:05
15 1524 Evan Harney INDIAN SPRINGS 7 15:08 6:06
16 1779 Nathan Sutaphong LUTHERUN 7 15:10 6:06
17 1646 Eil Shine WOODSIDE 7 15:10 6:06
18 1758 Alex Fanning FREMONT 6 15:11 6:07
19 1803 Luke Martinez ST. JOSEPH-ST. ELIZA 8 15:11 6:07
20 1555 Kevin Salter MAPLE CREEK 6 15:12 6:07
21 1791 Sean McManus ST. CHARLES 8 15:19 6:10
22 1788 Jacob Kohlmeyer ST. CHARLES 8 15:19 6:10
23 1545 Alex Lewis MAPLE CREEK 6 15:22 6:11
24 1519 Drake DeWitt INDIAN SPRINGS 6 15:23 6:12
25 1787 Tyler Johnson ST. CHARLES 7 15:24 6:12
26 1609 Patrick Rittenhouse SUMMIT 7 15:28 6:14
27 1529 Keaton Reed INDIAN SPRINGS 7 15:33 6:16
28 1505 Dante' Graham DEKALB 7 15:39 6:18
29 1574 Leland Nelson MEMORIAL PARK 7 15:40 6:18
30 1763 Sam Sturrer FREMONT 7 15:41 6:19
31 1593 Logan Carpenter SUMMIT 6 15:42 6:19
32 1495 Dylan Stover ANGOLA 6 15:45 6:21
33 1559 Anderson Smith MAPLE CREEK 8 15:46 6:21
34 1836 Zak McLaughlin LUTHERUN 8 15:47 6:21
35 1489 Chris Mapes ANGOLA 8 15:49 6:22
36 1756 Alex Beams FREMONT 7 15:50 6:23
37 1547 Evan Markley MAPLE CREEK 8 15:51 6:23
38 1601 Tyler Koteskey SUMMIT 7 15:52 6:23
39 1765 Grant Adams LEO 8 15:52 6:24
40 1780 Mark Berghoff ST. CHARLES 8 15:56 6:25
41 1552 Daniel Quade MAPLE CREEK 8 15:59 6:26
42 1826 Josh Mahon SHAWNEE 6 16:02 6:27
43 1491 Isaiah Mortorff ANGOLA 7 16:04 6:28
44 1786 Scotty Jauch ST. CHARLES 7 16:05 6:29
45 1829 Ben Paul SHAWNEE 8 16:07 6:29
46 1606 Jake Peters SUMMIT 8 16:08 6:30
47 1542 Alex Hess MAPLE CREEK 8 16:08 6:30
48 1749 Grant Cole EASTERN 8 16:10 6:30
49 1770 Graham Powers LEO 8 16:12 6:31
50 1564 Andy Fenstermacher MEMORIAL PARK 8 16:12 6:31

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
MIDDLE SCHOOL BOYS

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
51 1783 Tony Giron ST. CHARLES 8 16:13 6:32
52 1767 Ryan Fawcett LEO 7 16:14 6:32
53 1797 Jacob Schneider ST. CHARLES 8 16:15 6:33
54 1737 Jimmy Mallers BLACKHAWK CHRISTIAN 6 16:15 6:33
55 1596 John Geller SUMMIT 8 16:16 6:33
56 1736 Brendon Lengacher BLACKHAWK CHRISTIAN 8 16:16 6:33
57 1835 Daniel Tran SHAWNEE 8 16:18 6:34
58 1630 Ben Dvorak WOODSIDE 6 16:19 6:34
59 1583 Alex Close NEW HAVEN 7 16:20 6:34
60 1498 Jake Yagodinski ANGOLA 8 16:21 6:35
61 1805 Dominic Parson ST. JOSEPH-ST. ELIZA 7 16:24 6:36
62 1537 Josh Damman MAPLE CREEK 6 16:24 6:36
63 1528 Brandon Potter INDIAN SPRINGS 7 16:25 6:37
64 1636 Blake Harris WOODSIDE 8 16:26 6:37
65 1533 Sam Wight INDIAN SPRINGS 8 16:26 6:37
66 1535 Drew Binkley MAPLE CREEK 7 16:27 6:37
67 1595 Scott Espich SUMMIT 8 16:27 6:37
68 1796 John Richter ST. CHARLES 8 16:28 6:38
69 1556 Jacob Sanderson MAPLE CREEK 7 16:30 6:38
70 1600 Jake Johson SUMMIT 8 16:31 6:39
71 1608 Nick Rittenhouse SUMMIT 8 16:39 6:42
72 1523 Thomas Harmes INDIAN SPRINGS 8 16:40 6:43
73 1560 Trevor Springer MAPLE CREEK 6 16:41 6:43
74 1518 Mason Coverstone INDIAN SPRINGS 6 16:43 6:44
75 1602 Joe Laughlin SUMMIT 6 16:44 6:44
76 1625 Bere Clarke WOODSIDE 6 16:45 6:44
77 1514 Chase Secrist DEKALB 7 16:45 6:45
78 1604 Skyler Mikesell SUMMIT 7 16:45 6:45
79 1492 Kiefer Ramey ANGOLA 8 16:46 6:45
80 1633 Cameron Georgi WOODSIDE 8 16:47 6:46
81 1550 Will Ottenweller MAPLE CREEK 7 16:49 6:46
82 1822 Stephen Banks SHAWNEE 8 16:49 6:46
83 1759 Colt Penner FREMONT 8 16:49 6:46
84 1587 Isaac Harris NEW HAVEN 6 16:50 6:46
85 1553 Michael Quade MAPLE CREEK 6 16:55 6:49
86 1485 Stephen Kays ANGOLA 8 16:57 6:49
87 1538 Charlie Fenoglio MAPLE CREEK 8 17:02 6:52
88 1622 Aaron Bowser WOODSIDE 8 17:04 6:52
89 1603 Keegan Leman SUMMIT 8 17:05 6:53
90 1731 Caleb Cook BLACKHAWK CHRISTIAN 8 17:06 6:53
91 1493 Nathan Roe ANGOLA 6 17:11 6:55
92 1511 Bradly McBride DEKALB 7 17:12 6:56
93 1512 Brennon McClelland DEKALB 8 17:16 6:57
94 1751 Lewis Duke EASTERN 7 17:17 6:57
95 1832 Richkard St. Victor SHAWNEE 8 17:18 6:58
96 1569 Joey Lamping MEMORIAL PARK 6 17:18 6:58
97 1598 Ben Haberly SUMMIT 8 17:19 6:58
98 1632 Casey Ferrel WOODSIDE 8 17:19 6:58
99 1831 Jason Ricker SHAWNEE 8 17:21 6:59
100 1496 Evan Watkins ANGOLA 8 17:23 7:00

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
MIDDLE SCHOOL BOYS

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
101 1627 Cameron Dark WOODSIDE 8 17:27 7:01
102 1746 Brandon Weer BLACKHAWK CHRISTIAN 7 17:28 7:02
103 1647 Mason Walther WOODSIDE 6 17:28 7:02
104 1631 Max Dvorak WOODSIDE 8 17:29 7:02
105 1506 Ross Gramling DEKALB 7 17:29 7:02
106 1772 Tyler Sweet LEO 8 17:29 7:02
107 1802 Kevin Wuest ST. CHARLES 6 17:33 7:04
108 1610 Alec Ritter SUMMIT 8 17:34 7:04
109 1573 Noah Moe MEMORIAL PARK 6 17:34 7:05
110 1487 Tyler Kennedy ANGOLA 7 17:35 7:05
111 1571 Derrick Marquart MEMORIAL PARK 7 17:41 7:07
112 1794 Drake Plummer ST. CHARLES 8 17:44 7:08
113 1585 Austin Foster NEW HAVEN 8 17:44 7:08
114 1486 Connor Kennedy ANGOLA 6 17:46 7:09
115 1743 Aaron Ruble BLACKHAWK CHRISTIAN 8 17:48 7:10
116 1769 Brayten Pier LEO 6 17:49 7:10
117 1549 Keegan Nichols MAPLE CREEK 6 17:50 7:11
118 1513 Daniel Morgan DEKALB 7 17:53 7:12
119 1597 Trevor Gilpin SUMMIT 6 17:54 7:12
120 1539 Coleman Geiger MAPLE CREEK 6 17:54 7:12
121 1742 Preston Rippe BLACKHAWK CHRISTIAN 6 17:56 7:13
122 1526 John Lawrence INDIAN SPRINGS 7 17:56 7:13
123 1568 Tajuan Hunt MEMORIAL PARK 8 17:58 7:14
124 1530 Evan Sauers INDIAN SPRINGS 6 17:59 7:14
125 1579 Aaron Tribbett MEMORIAL PARK 7 18:02 7:16
126 1741 Andrew Rarick BLACKHAWK CHRISTIAN 6 18:03 7:16
127 1615 Harry Silcox SUMMIT 7 18:04 7:16
128 1534 Tony Armstrong MAPLE CREEK 8 18:06 7:17
129 1577 Tristan Rogers MEMORIAL PARK 7 18:09 7:18
130 1499 Adam Aldrich DEKALB 8 18:10 7:19
131 1648 Joey Zirille WOODSIDE 6 18:17 7:22
132 1541 Matthew Hathaway MAPLE CREEK 7 18:17 7:22
133 1510 Grant Lockwood DEKALB 7 18:23 7:24
134 1776 Alex Fortmeyer LUTHERUN 7 18:25 7:25
135 1774 Zach Bennett LUTHERUN 8 18:26 7:25
136 1777 Andrew Koelper LUTHERUN 8 18:28 7:26
137 1507 Austin Jensen DEKALB 7 18:29 7:27
138 1611 Christian Robinson SUMMIT 8 18:30 7:27
139 1621 Dana Batt WOODSIDE 6 18:31 7:27
140 1645 Kaleb Schlatter WOODSIDE 8 18:33 7:28
141 1527 Trenton Murphy INDIAN SPRINGS 7 18:38 7:30
142 1629 Will Davis WOODSIDE 8 18:39 7:31
143 1515 Zach Williams DEKALB 8 18:41 7:31
144 1612 Andrew Rowan SUMMIT 7 18:43 7:32
145 1521 Blake Fearnow INDIAN SPRINGS 7 18:44 7:32
146 1558 Jacob Shutt MAPLE CREEK 6 18:44 7:33
147 1740 Ryan Overbeck BLACKHAWK CHRISTIAN 6 18:45 7:33
148 1735 Ryan Klinker BLACKHAWK CHRISTIAN 8 18:45 7:33
149 1566 Evan Hickle MEMORIAL PARK 8 18:49 7:35
150 1508 Logan Kline DEKALB 8 18:52 7:36

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
MIDDLE SCHOOL BOYS

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
151 1834 Ryan Swanson SHAWNEE 7 18:55 7:37
152 1821 Dalton Atchison SHAWNEE 8 18:55 7:37
153 1482 Derek Cameron ANGOLA 7 18:56 7:37
154 1594 Andrew Crawford SUMMIT 8 18:56 7:37
155 1640 Ryan Nader WOODSIDE 6 18:57 7:38
156 1732 Jake Cooke BLACKHAWK CHRISTIAN 7 18:58 7:38
157 1503 John Foster DEKALB 7 19:01 7:39
158 1782 Mikey Desch ST. CHARLES 7 19:09 7:43
159 1500 Jacob Burris DEKALB 7 19:11 7:43
160 1745 Nathan Targgart BLACKHAWK CHRISTIAN 6 19:15 7:45
161 1565 Tyler Griggs MEMORIAL PARK 6 19:16 7:45
162 1784 Ray Harper ST. CHARLES 7 19:18 7:46
163 1768 Andrew Heck LEO 7 19:19 7:46
164 1576 Micah Rasmussen MEMORIAL PARK 6 19:20 7:47
165 1790 Zach McIntyre ST. CHARLES 7 19:25 7:49
166 1599 Christian Hopper SUMMIT 7 19:26 7:49
167 1748 Camden Wild BLACKHAWK CHRISTIAN 6 19:29 7:51
168 1804 Mitch Meyers ST. JOSEPH-ST. ELIZA 7 19:31 7:52
169 1761 Sam Stukey FREMONT 7 19:31 7:52
170 1483 Nathan Clary ANGOLA 6 19:32 7:52
171 1775 John Dolde LUTHERUN 7 19:33 7:52
172 1733 Jame Freeborn BLACKHAWK CHRISTIAN 7 19:34 7:52
173 1494 Blake Stevenson ANGOLA 8 19:34 7:53
174 1620 Jesse Torres SUMMIT 8 19:37 7:54
175 1509 Nick Kumpfmiller DEKALB 8 19:37 7:54
176 1800 Sam Stratton ST. CHARLES 7 19:37 7:54
177 1614 Marc Schimizzi SUMMIT 6 19:40 7:55
178 1562 Luis Baeza MEMORIAL PARK 8 19:41 7:55
179 1624 Ryan Boylan WOODSIDE 8 19:45 7:57
180 1730 Kendrick Williams 21ST CENTURY 7 19:48 7:58
181 1795 Adam Renno ST. CHARLES 6 19:52 8:00
182 1586 John Griggs NEW HAVEN 8 19:53 8:00
183 1605 Austin Miller SUMMIT 7 19:56 8:01
184 1809 Wade Weiks WOODLAN 7 20:03 8:04
185 1525 Trey Kline INDIAN SPRINGS 6 20:05 8:05
186 1617 Sam Stone SUMMIT 8 20:06 8:06
187 1728 Donovan Steele 21ST CENTURY 7 20:21 8:11
188 1799 Jacob Scott ST. CHARLES 7 20:22 8:12
189 1544 Troy Lee MAPLE CREEK 8 20:24 8:13
190 1554 Marq Salay MAPLE CREEK 6 20:26 8:13
191 1642 Caleb Norris WOODSIDE 8 20:37 8:18
192 1635 Hudson Hall WOODSIDE 6 20:40 8:19
193 1531 Matt Swain INDIAN SPRINGS 7 20:41 8:20
194 1781 Sergio-Steven Cobos ST. CHARLES 6 20:43 8:21
195 1613 Cole Schaefer SUMMIT 6 20:44 8:21
196 1580 Gavin Wiliams MEMORIAL PARK 7 20:59 8:27
197 1578 Joseph Seale MEMORIAL PARK 6 21:03 8:28
198 1738 Ethan Mann BLACKHAWK CHRISTIAN 6 21:13 8:32
199 1543 Ben Hippensteel MAPLE CREEK 6 21:14 8:33
200 1561 Ryan Zuber MAPLE CREEK 7 21:17 8:34

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 5
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
MIDDLE SCHOOL BOYS

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ===== =====
201 1757 Brandon Campbell FREMONT 7 21:18 8:35
202 1766 Jacob Cooper LEO 7 21:26 8:38
203 1484 Brian Goodrow ANGOLA 7 21:44 8:45
204 1734 Christian Klinker BLACKHAWK CHRISTIAN 6 21:46 8:46
205 1488 James Kent ANGOLA 6 21:50 8:47
206 1532 Gus VonSeggern INDIAN SPRINGS 7 21:55 8:49
207 1570 Randy Lewis MEMORIAL PARK 6 22:07 8:54
208 1618 Mitchell Thain SUMMIT 8 22:08 8:55
209 1557 Turner Schaab MAPLE CREEK 7 22:11 8:56
210 1762 Spencer Stukey FREMONT 7 22:12 8:56
211 1771 Jesse Shellabarger LEO 8 22:21 9:00
212 1591 Ryan Shaffer NEW HAVEN 6 22:23 9:01
213 1589 Geoff Hubert NEW HAVEN 6 22:29 9:03
214 1619 Philip Thain SUMMIT 6 22:39 9:07
215 1628 Zach Davenport WOODSIDE 8 22:43 9:09
216 1575 Kiazen Pearson MEMORIAL PARK 6 22:51 9:12
217 1727 Artego Powers 21ST CENTURY 8 22:56 9:14
218 1641 Arman Nazari WOODSIDE 6 23:00 9:16
219 1572 Morgan Maurer MEMORIAL PARK 7 23:08 9:19
220 1481 Logan Bush ANGOLA 7 23:11 9:20
221 1567 Taylor Hogan MEMORIAL PARK 6 23:20 9:23
222 1563 Joe Donnely MEMORIAL PARK 8 23:20 9:24
223 1623 Blake Bowser WOODSIDE 6 23:28 9:27
224 1551 Alex Parnin MAPLE CREEK 6 24:35 9:54




1. 29 MAPLE CREEK ( 14:37 1:13:02)
===================================
1 2 Blaine Nichols MAPLE CREEK 8 13:45
2 3 Jon Harper MAPLE CREEK 8 14:32
3 4 Ross Marano MAPLE CREEK 8 14:37
4 7 Eric Claxton MAPLE CREEK 8 14:56
5 13 Kevin Salter MAPLE CREEK 6 15:12
6 ( 14) Alex Lewis MAPLE CREEK 6 15:22
7 ( 22) Anderson Smith MAPLE CREEK 8 15:46

2. 52 INDIAN SPRINGS ( 14:57 1:14:42)
===================================
1 1 Michael Gatton INDIAN SPRINGS 8 13:39
2 8 Adam Bernard INDIAN SPRINGS 8 14:59
3 11 Evan Harney INDIAN SPRINGS 7 15:08
4 15 Drake DeWitt INDIAN SPRINGS 6 15:23
5 17 Keaton Reed INDIAN SPRINGS 7 15:33
6 ( 35) Brandon Potter INDIAN SPRINGS 7 16:25
7 ( 37) Sam Wight INDIAN SPRINGS 8 16:26

3. 93 SUMMIT ( 15:36 1:17:56)
===================================
1 5 Max Silcox SUMMIT 8 14:46
2 16 Patrick Rittenhouse SUMMIT 7 15:28
3 20 Logan Carpenter SUMMIT 6 15:42
4 24 Tyler Koteskey SUMMIT 7 15:52
5 28 Jake Peters SUMMIT 8 16:08
6 ( 30) John Geller SUMMIT 8 16:16
7 ( 38) Scott Espich SUMMIT 8 16:27

4. 145 ANGOLA ( 16:09 1:20:45)
===================================
1 21 Dylan Stover ANGOLA 6 15:45
2 23 Chris Mapes ANGOLA 8 15:49
3 26 Isaiah Mortorff ANGOLA 7 16:04
4 34 Jake Yagodinski ANGOLA 8 16:21
5 41 Kiefer Ramey ANGOLA 8 16:46
6 ( 45) Stephen Kays ANGOLA 8 16:57
7 ( 47) Nathan Roe ANGOLA 6 17:11

5. 150 NEW HAVEN ( 16:10 1:20:46)
===================================
1 6 Austin Feipel NEW HAVEN 8 14:46
2 10 Carlos Piedra NEW HAVEN 8 15:06
3 33 Alex Close NEW HAVEN 7 16:20
4 44 Isaac Harris NEW HAVEN 6 16:50
5 57 Austin Foster NEW HAVEN 8 17:44
6 ( 62) John Griggs NEW HAVEN 8 19:53
7 ( 63) Ryan Shaffer NEW HAVEN 6 22:23

6. 161 WOODSIDE ( 16:18 1:21:27)
===================================
1 12 Eil Shine WOODSIDE 7 15:10
2 32 Ben Dvorak WOODSIDE 6 16:19
3 36 Blake Harris WOODSIDE 8 16:26
4 39 Bere Clarke WOODSIDE 6 16:45
5 42 Cameron Georgi WOODSIDE 8 16:47
6 ( 46) Aaron Bowser WOODSIDE 8 17:04
7 ( 52) Casey Ferrel WOODSIDE 8 17:19

7. 164 DEKALB ( 16:23 1:21:52)
===================================
1 9 James Dillinger DEKALB 8 15:00
2 18 Dante' Graham DEKALB 7 15:39
3 40 Chase Secrist DEKALB 7 16:45
4 48 Bradly McBride DEKALB 7 17:12
5 49 Brennon McClelland DEKALB 8 17:16
6 ( 54) Ross Gramling DEKALB 7 17:29
7 ( 58) Daniel Morgan DEKALB 7 17:53

8. 176 SHAWNEE ( 16:31 1:22:34)
===================================
1 25 Josh Mahon SHAWNEE 6 16:02
2 27 Ben Paul SHAWNEE 8 16:07
3 31 Daniel Tran SHAWNEE 8 16:18
4 43 Stephen Banks SHAWNEE 8 16:49
5 50 Richkard St. Victor SHAWNEE 8 17:18
6 ( 53) Jason Ricker SHAWNEE 8 17:21
7 ( 61) Ryan Swanson SHAWNEE 7 18:55

9. 210 MEMORIAL PARK ( 16:53 1:24:25)
===================================
1 19 Leland Nelson MEMORIAL PARK 7 15:40
2 29 Andy Fenstermacher MEMORIAL PARK 8 16:12
3 51 Joey Lamping MEMORIAL PARK 6 17:18
4 55 Noah Moe MEMORIAL PARK 6 17:34
5 56 Derrick Marquart MEMORIAL PARK 7 17:41
6 ( 59) Tajuan Hunt MEMORIAL PARK 8 17:58
7 ( 60) Aaron Tribbett MEMORIAL PARK 7 18:02








1. 25 ST. CHARLES ( 14:58 1:14:49)
===================================
1 1 Luke Miller ST. CHARLES 8 13:57
2 3 Jacob Malmstrom ST. CHARLES 8 14:50
3 6 Sean McManus ST. CHARLES 8 15:19
4 7 Jacob Kohlmeyer ST. CHARLES 8 15:19
5 8 Tyler Johnson ST. CHARLES 7 15:24
6 ( 12) Mark Berghoff ST. CHARLES 8 15:56
7 ( 13) Scotty Jauch ST. CHARLES 7 16:05

2. 72 FREMONT ( 16:37 1:23:02)
===================================
1 5 Alex Fanning FREMONT 6 15:11
2 9 Sam Sturrer FREMONT 7 15:41
3 10 Alex Beams FREMONT 7 15:50
4 18 Colt Penner FREMONT 8 16:49
5 30 Sam Stukey FREMONT 7 19:31
6 ( 32) Brandon Campbell FREMONT 7 21:18
7 ( 34) Spencer Stukey FREMONT 7 22:12

3. 84 LEO ( 16:44 1:23:36)
===================================
1 11 Grant Adams LEO 8 15:52
2 14 Graham Powers LEO 8 16:12
3 15 Ryan Fawcett LEO 7 16:14
4 21 Tyler Sweet LEO 8 17:29
5 23 Brayten Pier LEO 6 17:49
6 ( 29) Andrew Heck LEO 7 19:19
7 ( 33) Jacob Cooper LEO 7 21:26

4. 87 LUTHERUN ( 17:00 1:25:00)
===================================
1 2 Jacob Reinking LUTHERUN 8 14:31
2 4 Nathan Sutaphong LUTHERUN 7 15:10
3 26 Alex Fortmeyer LUTHERUN 7 18:25
4 27 Zach Bennett LUTHERUN 8 18:26
5 28 Andrew Koelper LUTHERUN 8 18:28
6 ( 31) John Dolde LUTHERUN 7 19:33

5. 94 BLACKHAWK CHRISTIAN ( 16:59 1:24:53)
===================================
1 16 Jimmy Mallers BLACKHAWK CHRISTIAN 6 16:15
2 17 Brendon Lengacher BLACKHAWK CHRISTIAN 8 16:16
3 19 Caleb Cook BLACKHAWK CHRISTIAN 8 17:06
4 20 Brandon Weer BLACKHAWK CHRISTIAN 7 17:28
5 22 Aaron Ruble BLACKHAWK CHRISTIAN 8 17:48
6 ( 24) Preston Rippe BLACKHAWK CHRISTIAN 6 17:56
7 ( 25) Andrew Rarick BLACKHAWK CHRISTIAN 6 18:03








Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
1 130 Sage Knopp CENTRAL NOBLE 11 18:56.66 6:06
2 13 Ali Hochstetler BETHANY CHRISTIAN 10 18:58.81 6:07
3 92 Kate DeSimone CANTERBURY 11 19:32.51 6:18
4 337 Rachel Huddle NAPOLEON 11 19:42.01 6:21
5 306 Emily Johnson LEO 10 19:53.66 6:25
6 574 Alexis Hunt YORKTOWN 9 19:55.51 6:25
7 353 Haley Nelson NEW HAVEN 12 20:13.51 6:31
8 559 Aubrey Smith WHITKO 10 20:21.71 6:34
9 365 Hannah Ault NORTHWESTERN 10 20:27.11 6:35
10 215 Amber Hiner FREMONT 10 20:28.41 6:36
11 134 Alexandria Eyer CHURUBUSCO 9 20:33.76 6:38
12 379 Jami Reinhard NORWELL 9 20:42.06 6:40
13 12 Jenae Hershberger BETHANY CHRISTIAN 10 20:47.01 6:42
14 505 Molly Wright TIPPECANOE VALLEY 11 20:49.51 6:43
15 541 Ashley Gaskins WESTERN 10 20:50.61 6:43
16 369 Nicki Hendricks NORTHWESTERN 12 20:54.31 6:44
17 375 Kaitlyn Best NORWELL 9 20:55.21 6:45
18 544 Corianne Myer WESTERN 10 20:56.81 6:45
19 62 Becca Howard BLACKHAWK CHRISTIAN 12 20:58.46 6:46
20 499 Emily Pinkerton SOUTHERN WELLS 11 20:59.11 6:46
21 345 Amber Willeman NAPOLEON 9 21:01.31 6:46
22 539 Krissy Durr WESTERN 9 21:03.96 6:47
23 64 Elise Laub BLACKHAWK CHRISTIAN 12 21:11.46 6:50
24 366 Gretchen Catron NORTHWESTERN 10 21:14.46 6:51
25 222 Ariel McCoy GARRETT 9 21:17.36 6:52
26 220 Tatum Kelham GARRETT 11 21:18.71 6:52
27 540 Jenn Elliott WESTERN 12 21:24.31 6:54
28 298 Emma Baker LAKELAND 12 21:26.56 6:55
29 340 Sara Lauf NAPOLEON 11 21:28.16 6:55
30 307 Samantha Lewis LEO 9 21:30.51 6:56
31 542 Kayla Gaskins WESTERN 10 21:31.21 6:56
32 342 Erica Monnin NAPOLEON 9 21:37.11 6:58
33 578 Rachel Shaw YORKTOWN 12 21:38.81 6:59
34 135 Rachel Fehring CHURUBUSCO 9 21:40.71 6:59
35 63 Laura Kompara BLACKHAWK CHRISTIAN 12 21:43.26 7:00
36 352 Sarah Munro NEW HAVEN 12 21:44.76 7:00
37 99 Chelsey Williams CANTERBURY 12 21:49.46 7:02
38 424 Alexis Minier PRAIRIE HEIGHTS 10 21:54.11 7:03
39 341 Rachel Lutz NAPOLEON 11 21:57.81 7:05
40 91 Ciarra Cox CANTERBURY 10 22:00.66 7:06
41 309 Janna Parke LEO 10 22:02.46 7:06
42 9 Christie Tyler ANGOLA 10 22:03.06 7:06
43 20 Alita Yoder BETHANY CHRISTIAN 12 22:06.11 7:07
44 3 Amber Clark ANGOLA 11 22:06.41 7:07
45 565 Katie Kayser WOODLAN 10 22:10.61 7:09
46 336 Meredith Hoops NAPOLEON 9 22:11.81 7:09
47 338 Kelly Kuser NAPOLEON 12 22:12.46 7:09
48 11 Erin Helmuth BETHANY CHRISTIAN 12 22:13.61 7:10
49 426 Jessica Oster PRAIRIE HEIGHTS 12 22:13.66 7:10
50 546 Bre Nicholas WESTERN 10 22:13.91 7:10

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
GOLD WOMEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
51 552 Kylie Yoder WESTVIEW 12 22:20.26 7:12
52 422 Amelia Lageman PRAIRIE HEIGHTS 10 22:24.66 7:13
53 370 Morgan Hullinger NORTHWESTERN 11 22:29.71 7:15
54 558 Shandi Oswald WHITKO 10 22:30.01 7:15
55 305 Laurel Dispenza LEO 10 22:30.91 7:15
56 348 Kyrstin Kline NEW HAVEN 10 22:31.46 7:15
57 139 Kelsey Listenberger CHURUBUSCO 9 22:32.61 7:16
58 500 Josie Rhodes SOUTHERN WELLS 9 22:33.51 7:16
59 368 Lauren Dewhurst NORTHWESTERN 11 22:35.21 7:17
60 553 Karlee Arnold WHITKO 11 22:41.41 7:19
61 346 Cierra Gerbers NEW HAVEN 12 22:52.36 7:22
62 6 Barbara Krupp ANGOLA 11 22:53.76 7:23
63 57 Anne Bertles BLACKHAWK CHRISTIAN 12 22:58.96 7:24
64 501 Abby Higgins TIPPECANOE VALLEY 10 23:00.41 7:25
65 5 Kyleigh Julian ANGOLA 11 23:01.41 7:25
66 382 Kelsey Worrel NORWELL 10 23:03.11 7:26
67 89 Kali Almdale CANTERBURY 12 23:04.21 7:26
68 223 Jasmyn Williams GARRETT 10 23:04.91 7:26
69 538 Kelsey Durr WESTERN 11 23:06.41 7:27
70 16 Eva Lapp BETHANY CHRISTIAN 10 23:07.01 7:27
71 551 Cathy Wingstrom WESTVIEW 12 23:09.76 7:28
72 60 Brittany Fiedler BLACKHAWK CHRISTIAN 9 23:16.51 7:30
73 219 Lauren Cordes GARRETT 12 23:17.36 7:30
74 4 Kelsie Goings ANGOLA 10 23:19.76 7:31
75 55 Nichole Wellman BISHOP LUERS 12 23:20.61 7:31
76 564 Cassie Kayser WOODLAN 12 23:23.76 7:32
77 548 Sandra Bellaire WESTVIEW 10 23:25.56 7:33
78 94 Julia Goldstein CANTERBURY 11 23:27.26 7:33
79 373 Ruby Sanchez NORTHWESTERN 12 23:39.06 7:37
80 10 Chelsey Wells ANGOLA 10 23:43.01 7:39
81 568 Adrienne Lawson WOODLAN 11 23:48.66 7:40
82 218 Micah Bodey GARRETT 11 23:55.31 7:42
83 93 Lily Fenoglio CANTERBURY 11 23:56.31 7:43
84 48 Alyssa Knuth BISHOP LUERS 10 23:56.56 7:43
85 421 Teri Crawford PRAIRIE HEIGHTS 9 23:57.31 7:43
86 302 Erica Shank LAKELAND 10 23:59.01 7:44
87 311 Aubree Smith LEO 9 24:01.41 7:44
88 304 Zapheil Whited LAKELAND 10 24:05.26 7:46
89 14 Leanne Hochstetler BETHANY CHRISTIAN 11 24:07.36 7:46
90 19 Ellie Shertz BETHANY CHRISTIAN 10 24:14.21 7:49
91 97 Susanna Lohmar CANTERBURY 11 24:19.46 7:50
92 576 Ellie Moran YORKTOWN 9 24:21.41 7:51
93 567 Cheri Knoblauch WOODLAN 12 24:23.66 7:52
94 45 Morgan Carroll BISHOP LUERS 10 24:24.11 7:52
95 560 Rylie Snep WHITKO 10 24:31.21 7:54
96 376 Corinne Eckert NORWELL 9 24:32.76 7:55
97 572 Tina Ahmadi YORKTOWN 10 24:35.61 7:55
98 380 Alexis Searles NORWELL 10 24:35.86 7:56
99 141 Leslie Whonsetler CHURUBUSCO 12 24:36.71 7:56
100 374 Laura Wiley NORTHWESTERN 9 24:38.46 7:56

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
GOLD WOMEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
101 133 Britnee Alfrey CHURUBUSCO 11 24:40.71 7:57
102 56 Christiana Yeager BISHOP LUERS 10 24:41.76 7:57
103 349 Ashley Kopke NEW HAVEN 11 24:43.01 7:58
104 417 Ally Boots PRAIRIE HEIGHTS 11 24:49.61 8:00
105 310 Elisa Salazar LEO 12 24:52.61 8:01
106 571 Emily Thomas WOODLAN 10 24:55.36 8:02
107 554 Christena Hoopingarner WHITKO 10 25:06.61 8:05
108 350 Jasmine Lothamer NEW HAVEN 10 25:07.81 8:06
109 420 Chelsie Carr PRAIRIE HEIGHTS 10 25:14.21 8:08
110 423 Kara Miller PRAIRIE HEIGHTS 12 25:15.56 8:08
111 51 Emily Schafer BISHOP LUERS 10 25:18.91 8:09
112 569 Amanda Lawson WOODLAN 11 25:24.21 8:11
113 503 Leah Sponseller TIPPECANOE VALLEY 9 25:26.31 8:12
114 221 Tiffany Kidder GARRETT 11 25:37.86 8:15
115 570 Ashley Neuenschwander WOODLAN 10 25:44.51 8:18
116 50 Leah Meyer BISHOP LUERS 12 25:56.61 8:22
117 381 Adrienne Troxel NORWELL 11 26:06.41 8:25
118 214 Jenna DeWitt FREMONT 12 26:06.61 8:25
119 198 Sarah Willis EASTERN 9 26:11.81 8:26
120 138 Kayla Listenberger CHURUBUSCO 12 26:25.56 8:31
121 54 Bridget Wellman BISHOP LUERS 10 26:28.36 8:32
122 8 Carly Sanborn ANGOLA 11 26:47.66 8:38
123 136 Elizabeth Fleming CHURUBUSCO 10 27:26.36 8:50
124 555 Theresa Lang WHITKO 9 27:34.26 8:53
125 129 Kammi Dull CENTRAL NOBLE 12 27:48.66 8:58
126 197 Emily Wilcox EASTERN 10 27:53.26 8:59
127 575 Maurine Kingori YORKTOWN 11 28:10.06 9:04
128 573 Renee Bryant YORKTOWN 12 28:13.41 9:06
129 128 Katie Bryan CENTRAL NOBLE 10 28:19.91 9:08
130 504 Megan Wagley TIPPECANOE VALLEY 12 28:25.26 9:09
131 579 Kiersten Thaxton YORKTOWN 10 29:14.96 9:25
132 132 Katie Palan CENTRAL NOBLE 11 29:47.46 9:36
133 127 Emily Allred CENTRAL NOBLE 10 29:47.46 9:36
134 300 Rosemary Lang LAKELAND 10 29:53.61 9:38
135 213 Elizabeth Boston FREMONT 9 31:18.06 10:05




1. 99 WESTERN ( 21:10 1:45:49)
===================================
1 13 Ashley Gaskins WESTERN 10 20:51
2 16 Corianne Myer WESTERN 10 20:57
3 19 Krissy Durr WESTERN 9 21:04
4 24 Jenn Elliott WESTERN 12 21:25
5 27 Kayla Gaskins WESTERN 10 21:32
6 ( 46) Bre Nicholas WESTERN 10 22:14
7 ( 62) Kelsey Durr WESTERN 11 23:07

2. 110 NAPOLEON ( 21:10 1:45:50)
===================================
1 4 Rachel Huddle NAPOLEON 11 19:43
2 18 Amber Willeman NAPOLEON 9 21:02
3 25 Sara Lauf NAPOLEON 11 21:29
4 28 Erica Monnin NAPOLEON 9 21:38
5 35 Rachel Lutz NAPOLEON 11 21:58
6 ( 42) Meredith Hoops NAPOLEON 9 22:12
7 ( 43) Kelly Kuser NAPOLEON 12 22:13

3. 145 NORTHWESTERN ( 21:33 1:47:44)
===================================
1 9 Hannah Ault NORTHWESTERN 10 20:28
2 14 Nicki Hendricks NORTHWESTERN 12 20:55
3 21 Gretchen Catron NORTHWESTERN 10 21:15
4 48 Morgan Hullinger NORTHWESTERN 11 22:30
5 53 Lauren Dewhurst NORTHWESTERN 11 22:36
6 ( 70) Ruby Sanchez NORTHWESTERN 12 23:40
7 ( 89) Laura Wiley NORTHWESTERN 9 24:39

4. 160 BETHANY CHRISTIAN ( 21:28 1:47:16)
===================================
1 2 Ali Hochstetler BETHANY CHRISTIAN 10 18:59
2 12 Jenae Hershberger BETHANY CHRISTIAN 10 20:48
3 39 Alita Yoder BETHANY CHRISTIAN 12 22:07
4 44 Erin Helmuth BETHANY CHRISTIAN 12 22:14
5 63 Eva Lapp BETHANY CHRISTIAN 10 23:08
6 ( 78) Leanne Hochstetler BETHANY CHRISTIAN 11 24:08
7 ( 79) Ellie Shertz BETHANY CHRISTIAN 10 24:15

5. 189 BLACKHAWK CHRISTIAN ( 22:03 1:50:11)
===================================
1 17 Becca Howard BLACKHAWK CHRISTIAN 12 20:59
2 20 Elise Laub BLACKHAWK CHRISTIAN 12 21:12
3 31 Laura Kompara BLACKHAWK CHRISTIAN 12 21:44
4 57 Anne Bertles BLACKHAWK CHRISTIAN 12 22:59
5 64 Brittany Fiedler BLACKHAWK CHRISTIAN 9 23:17

6. 195 LEO ( 22:01 1:50:01)
===================================
1 5 Emily Johnson LEO 10 19:54
2 26 Samantha Lewis LEO 9 21:31
3 37 Janna Parke LEO 10 22:03
4 50 Laurel Dispenza LEO 10 22:31
5 77 Aubree Smith LEO 9 24:02
6 ( 94) Elisa Salazar LEO 12 24:53

7. 201 CANTERBURY ( 22:00 1:49:57)
===================================
1 3 Kate DeSimone CANTERBURY 11 19:33
2 33 Chelsey Williams CANTERBURY 12 21:50
3 36 Ciarra Cox CANTERBURY 10 22:01
4 60 Kali Almdale CANTERBURY 12 23:05
5 69 Julia Goldstein CANTERBURY 11 23:28
6 ( 74) Lily Fenoglio CANTERBURY 11 23:57
7 ( 80) Susanna Lohmar CANTERBURY 11 24:20

8. 237 NEW HAVEN ( 22:26 1:52:08)
===================================
1 7 Haley Nelson NEW HAVEN 12 20:14
2 32 Sarah Munro NEW HAVEN 12 21:45
3 51 Kyrstin Kline NEW HAVEN 10 22:32
4 55 Cierra Gerbers NEW HAVEN 12 22:53
5 92 Ashley Kopke NEW HAVEN 11 24:44
6 ( 97) Jasmine Lothamer NEW HAVEN 10 25:08

9. 244 GARRETT ( 22:36 1:52:56)
===================================
1 22 Ariel McCoy GARRETT 9 21:18
2 23 Tatum Kelham GARRETT 11 21:19
3 61 Jasmyn Williams GARRETT 10 23:05
4 65 Lauren Cordes GARRETT 12 23:18
5 73 Micah Bodey GARRETT 11 23:56
6 (102) Tiffany Kidder GARRETT 11 25:38

10. 257 NORWELL ( 22:47 1:53:52)
===================================
1 11 Jami Reinhard NORWELL 9 20:43
2 15 Kaitlyn Best NORWELL 9 20:56
3 59 Kelsey Worrel NORWELL 10 23:04
4 85 Corinne Eckert NORWELL 9 24:33
5 87 Alexis Searles NORWELL 10 24:36
6 (105) Adrienne Troxel NORWELL 11 26:07

11. 258 ANGOLA ( 22:42 1:53:27)
===================================
1 38 Christie Tyler ANGOLA 10 22:04
2 40 Amber Clark ANGOLA 11 22:07
3 56 Barbara Krupp ANGOLA 11 22:54
4 58 Kyleigh Julian ANGOLA 11 23:02
5 66 Kelsie Goings ANGOLA 10 23:20
6 ( 71) Chelsey Wells ANGOLA 10 23:44
7 (108) Carly Sanborn ANGOLA 11 26:48

12. 270 CHURUBUSCO ( 22:50 1:54:06)
===================================
1 10 Alexandria Eyer CHURUBUSCO 9 20:34
2 30 Rachel Fehring CHURUBUSCO 9 21:41
3 52 Kelsey Listenberger CHURUBUSCO 9 22:33
4 88 Leslie Whonsetler CHURUBUSCO 12 24:37
5 90 Britnee Alfrey CHURUBUSCO 11 24:41
6 (106) Kayla Listenberger CHURUBUSCO 12 26:26
7 (109) Elizabeth Fleming CHURUBUSCO 10 27:27

13. 291 WHITKO ( 23:03 1:55:14)
===================================
1 8 Aubrey Smith WHITKO 10 20:22
2 49 Shandi Oswald WHITKO 10 22:31
3 54 Karlee Arnold WHITKO 11 22:42
4 84 Rylie Snep WHITKO 10 24:32
5 96 Christena Hoopingarner WHITKO 10 25:07
6 (110) Theresa Lang WHITKO 9 27:35

14. 295 PRAIRIE HEIGHTS ( 23:05 1:55:22)
===================================
1 34 Alexis Minier PRAIRIE HEIGHTS 10 21:55
2 45 Jessica Oster PRAIRIE HEIGHTS 12 22:14
3 47 Amelia Lageman PRAIRIE HEIGHTS 10 22:25
4 76 Teri Crawford PRAIRIE HEIGHTS 9 23:58
5 93 Ally Boots PRAIRIE HEIGHTS 11 24:50
6 ( 98) Chelsie Carr PRAIRIE HEIGHTS 10 25:15
7 ( 99) Kara Miller PRAIRIE HEIGHTS 12 25:16

15. 314 YORKTOWN ( 23:45 1:58:44)
===================================
1 6 Alexis Hunt YORKTOWN 9 19:56
2 29 Rachel Shaw YORKTOWN 12 21:39
3 81 Ellie Moran YORKTOWN 9 24:22
4 86 Tina Ahmadi YORKTOWN 10 24:36
5 112 Maurine Kingori YORKTOWN 11 28:11
6 (113) Renee Bryant YORKTOWN 12 28:14
7 (115) Kiersten Thaxton YORKTOWN 10 29:15

16. 358 WOODLAN ( 23:45 1:58:44)
===================================
1 41 Katie Kayser WOODLAN 10 22:11
2 68 Cassie Kayser WOODLAN 12 23:24
3 72 Adrienne Lawson WOODLAN 11 23:49
4 82 Cheri Knoblauch WOODLAN 12 24:24
5 95 Emily Thomas WOODLAN 10 24:56
6 (101) Amanda Lawson WOODLAN 11 25:25
7 (103) Ashley Neuenschwander WOODLAN 10 25:45

17. 416 BISHOP LUERS ( 24:21 2:01:44)
===================================
1 67 Nichole Wellman BISHOP LUERS 12 23:21
2 75 Alyssa Knuth BISHOP LUERS 10 23:57
3 83 Morgan Carroll BISHOP LUERS 10 24:25
4 91 Christiana Yeager BISHOP LUERS 10 24:42
5 100 Emily Schafer BISHOP LUERS 10 25:19
6 (104) Leah Meyer BISHOP LUERS 12 25:57
7 (107) Bridget Wellman BISHOP LUERS 10 26:29

18. 459 CENTRAL NOBLE ( 26:57 2:14:42)
===================================
1 1 Sage Knopp CENTRAL NOBLE 11 18:57
2 111 Kammi Dull CENTRAL NOBLE 12 27:49
3 114 Katie Bryan CENTRAL NOBLE 10 28:20
4 116 Katie Palan CENTRAL NOBLE 11 29:48
5 117 Emily Allred CENTRAL NOBLE 10 29:48




Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
1 170 Autumn Beachy DEKALB 11 18:30.12 5:58
2 516 Erica Ridderman WARSAW 12 18:47.87 6:04
3 106 Samantha Ginther CARROLL 12 18:55.22 6:06
4 330 Ashley Name MISHAWAKA 11 18:59.32 6:07
5 481 Elizabeth Roush SB RILEY 10 19:05.97 6:09
6 81 Nicole Lucas BLOOMINGTON SOUTH 10 19:07.22 6:10
7 435 Sara Terashima RICHMOND 12 19:08.97 6:10
8 327 Emily Haines MISHAWAKA 12 19:11.72 6:11
9 394 Kristina Galat PENN 9 19:15.12 6:12
10 112 Kaylee McClanahan CARROLL 11 19:17.42 6:13
11 293 Natalie Spahr HUNTINGTON NORTH 10 19:26.17 6:16
12 473 Maria Catanzarite SB RILEY 12 19:26.57 6:16
13 149 Renee Menzie COLUMBIA CITY 10 19:28.87 6:17
14 174 Emily Iddins DEKALB 12 19:29.37 6:17
15 533 Rachel Peterson WEST NOBLE 10 19:30.22 6:17
16 513 Cendall Ogle WARSAW 11 19:32.22 6:18
17 239 Jillian Zimmerman GOSHEN 11 19:34.32 6:18
18 148 Laken Lefever COLUMBIA CITY 10 19:34.92 6:19
19 491 Anansa Harris SOUTH SIDE 9 19:35.52 6:19
20 277 Meghan Terrell HOMESTEAD 12 19:38.97 6:20
21 531 Allissa Peterson WEST NOBLE 10 19:42.17 6:21
22 181 Jessica Dennison EAST NOBLE 12 19:51.92 6:24
23 226 Karla Folker GOSHEN 12 19:54.87 6:25
24 68 Brooke Bierhaus BLOOMINGTON SOUTH 10 19:54.92 6:25
25 397 Brenna Gonderman PENN 11 19:55.22 6:25
26 361 Tiffany Rauch NORTH SIDE 9 20:02.12 6:27
27 292 Gretchen Spahr HUNTINGTON NORTH 10 20:04.22 6:28
28 289 Molly King HUNTINGTON NORTH 11 20:04.22 6:28
29 71 Erin Brown BLOOMINGTON SOUTH 10 20:04.42 6:28
30 257 Haley Havert HOMESTEAD 9 20:07.22 6:29
31 508 Brooke Kline WARSAW 9 20:09.77 6:30
32 403 Andrea Korzan PENN 12 20:10.92 6:30
33 286 Becca Goodman HUNTINGTON NORTH 10 20:11.32 6:30
34 287 Cassie Hacker HUNTINGTON NORTH 9 20:12.97 6:31
35 474 Katy Fowler SB RILEY 12 20:13.67 6:31
36 88 Taylor Wheeler BLOOMINGTON SOUTH 10 20:13.92 6:31
37 387 Holly Bursley PENN 9 20:13.97 6:31
38 258 Sara Hoppe HOMESTEAD 11 20:17.02 6:32
39 108 Janelle Gordy CARROLL 10 20:18.47 6:33
40 326 Melissa Gleissner MISHAWAKA 12 20:19.17 6:33
41 486 Beth Werge SB RILEY 11 20:20.27 6:33
42 104 Rebecca Downs CARROLL 12 20:22.92 6:34
43 242 Shelbi Goble GREENFIELD CENTRAL 11 20:28.52 6:36
44 114 Jordan Mornout CARROLL 11 20:32.47 6:37
45 356 Asia Burden NORTH SIDE 11 20:33.62 6:38
46 530 Allison Musselman WEST NOBLE 10 20:34.07 6:38
47 284 Olivia Eckert HUNTINGTON NORTH 10 20:34.82 6:38
48 363 Cili Schnelker NORTH SIDE 12 20:35.37 6:38
49 75 Allie Hetrick BLOOMINGTON SOUTH 9 20:38.22 6:39
50 162 Cari McAfoos CONCORD 12 20:38.92 6:39

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
PURPLE WOMEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
51 237 Laura Sorg GOSHEN 12 20:39.57 6:39
52 523 Kaleigh DeBeck WEST NOBLE 9 20:40.02 6:40
53 150 Courtney Raypole COLUMBIA CITY 12 20:40.72 6:40
54 263 Kayla Lubkert HOMESTEAD 9 20:40.72 6:40
55 186 Angel Howell EAST NOBLE 9 20:47.07 6:42
56 116 Mandy Poynter CARROLL 12 20:49.92 6:43
57 153 Shelbi Simpkins COLUMBIA CITY 11 20:52.02 6:43
58 261 Ali Kattman HOMESTEAD 12 20:52.92 6:44
59 415 Heather Stevens PENN 10 20:53.07 6:44
60 151 Haley Richter COLUMBIA CITY 11 20:54.17 6:44
61 265 Kaylin McCormick HOMESTEAD 9 20:54.77 6:44
62 280 Heidi Blocker HUNTINGTON NORTH 11 20:55.52 6:45
63 171 Lauren Beachy DEKALB 9 20:58.67 6:46
64 522 Rachel Ball WEST NOBLE 9 21:01.37 6:46
65 359 Maddie Keisler NORTH SIDE 10 21:02.17 6:47
66 232 Desiree Maran GOSHEN 10 21:04.07 6:47
67 119 Ashley Schumacher CARROLL 9 21:06.67 6:48
68 225 Jenica Corbett GOSHEN 11 21:07.77 6:49
69 72 Carly Derheimer BLOOMINGTON SOUTH 11 21:08.92 6:49
70 485 Paeton Wantuch SB RILEY 11 21:10.27 6:49
71 80 Ashley Lewandowski BLOOMINGTON SOUTH 10 21:11.22 6:50
72 207 Jasmine Lockwood ELKHART CENTRAL 12 21:12.92 6:50
73 146 Samantha Engle COLUMBIA CITY 11 21:15.52 6:51
74 179 Jenna Bontrager EAST NOBLE 11 21:16.02 6:51
75 188 Sarah Kline EAST NOBLE 9 21:17.32 6:52
76 480 Mara Paluszeski SB RILEY 11 21:19.32 6:52
77 169 Samantha Anderson DEKALB 10 21:19.82 6:52
78 176 Carlena Magley DEKALB 10 21:20.12 6:53
79 241 Corinne Butler GREENFIELD CENTRAL 10 21:21.02 6:53
80 323 Jessica Balko MISHAWAKA 9 21:21.87 6:53
81 32 Natalie Kocks BISHOP DWENGER 10 21:22.67 6:53
82 331 Courtney Padgett MISHAWAKA 11 21:24.17 6:54
83 411 Erika Ponce De Leon PENN 9 21:28.67 6:55
84 529 Katy Mossburg WEST NOBLE 11 21:30.12 6:56
85 507 Lilly Fleming WARSAW 9 21:33.42 6:57
86 321 Sarah Weirich MARION 11 21:34.72 6:57
87 37 Staci Roberts BISHOP DWENGER 11 21:37.32 6:58
88 524 Cassi Grimm WEST NOBLE 10 21:40.47 6:59
89 278 Karen Trexler HOMESTEAD 10 21:41.07 6:59
90 236 Juni Schirch GOSHEN 9 21:43.47 7:00
91 41 Anne Venderley BISHOP DWENGER 12 21:45.97 7:01
92 409 Andrea Nelson PENN 12 21:49.52 7:02
93 248 Kristina Youngkin GREENFIELD CENTRAL 11 21:51.82 7:03
94 147 Arielle Griswold COLUMBIA CITY 10 21:54.37 7:04
95 325 Emily Fairchild MISHAWAKA 12 21:56.82 7:04
96 458 Ariel Bambenek SB CLAY 12 22:07.92 7:08
97 319 Megan Swan MARION 9 22:09.02 7:08
98 192 Caitlin Spaw EAST NOBLE 11 22:10.97 7:09
99 26 Kelsey Didion BISHOP DWENGER 12 22:14.77 7:10
100 175 Ashley Likens DEKALB 9 22:18.47 7:11

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
PURPLE WOMEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
101 364 Thandar Thet NORTH SIDE 9 22:25.42 7:14
102 164 Abby Riley CONCORD 11 22:29.82 7:15
103 23 Sarah Colligan BISHOP DWENGER 9 22:30.27 7:15
104 167 Kim Swain CONCORD 12 22:30.87 7:15
105 210 Abby Samuels ELKHART CENTRAL 12 22:31.82 7:16
106 240 Micaela Bishop GREENFIELD CENTRAL 10 22:39.92 7:18
107 334 Emily Thomsen MISHAWAKA 11 22:39.97 7:18
108 460 Samatha Burke SB CLAY 12 22:40.72 7:18
109 29 Megan Gloudemans BISHOP DWENGER 9 22:42.92 7:19
110 187 Taylor Judt EAST NOBLE 11 22:44.42 7:20
111 204 Chelsea Gray ELKHART CENTRAL 11 22:46.62 7:20
112 166 Nicky Smith CONCORD 12 22:53.07 7:22
113 312 Kayla Dawson MARION 10 22:54.42 7:23
114 224 Lisa Bond GOSHEN 11 23:00.27 7:25
115 509 Katie McNulty WARSAW 11 23:02.52 7:25
116 201 Abby Dibley ELKHART CENTRAL 9 23:09.47 7:28
117 432 Erin Parker RICHMOND 12 23:13.57 7:29
118 512 Sena Muta WARSAW 12 23:15.82 7:30
119 494 Yasamin Oloomi SOUTH SIDE 12 23:17.12 7:30
120 161 Miranda Good CONCORD 11 23:18.82 7:31
121 517 Hilary Shepherd WARSAW 12 23:24.12 7:32
122 34 Mary Marqueling BISHOP DWENGER 12 23:24.37 7:33
123 471 Caitlin Carroll SB RILEY 11 23:28.32 7:34
124 492 Jodie Karn SOUTH SIDE 10 23:30.62 7:35
125 202 Elizabeth Dibley ELKHART CENTRAL 11 23:32.02 7:35
126 313 Samantha Fernung MARION 12 23:32.47 7:35
127 205 Kari Huang ELKHART CENTRAL 11 23:35.42 7:36
128 168 Lauren Weaver CONCORD 12 23:35.52 7:36
129 461 Rebecca Case SB CLAY 11 23:42.27 7:38
130 360 Tricia Pelkington NORTH SIDE 10 23:44.02 7:39
131 163 Victoria Miller CONCORD 12 23:48.77 7:40
132 438 Ellen Brandenberger SB ADAMS 12 23:57.47 7:43
133 358 Ashley Jacobs NORTH SIDE 10 23:59.02 7:44
134 490 Aimee Grider SOUTH SIDE 9 23:59.12 7:44
135 203 Marina Filer ELKHART CENTRAL 10 24:10.12 7:47
136 463 Laura Goetz SB CLAY 12 24:11.92 7:48
137 467 Mariah Salazar SB CLAY 11 24:20.77 7:51
138 462 Stephanie Firehammer SB CLAY 12 24:23.47 7:52
139 245 Caitlan Sever GREENFIELD CENTRAL 11 24:31.42 7:54
140 318 Drina Sprowl MARION 9 24:34.77 7:55
141 428 Katelyn Brewer RICHMOND 9 24:37.57 7:56
142 488 Maria Aguilera SOUTH SIDE 10 24:40.02 7:57
143 320 Tabitha Vemilion MARION 11 24:40.42 7:57
144 445 Amina Ishag SB ADAMS 10 24:43.32 7:58
145 455 Eílis Smyth SB ADAMS 12 24:57.22 8:02
146 442 Haleigh Henderson SB ADAMS 9 25:08.07 8:06
147 444 Lisa Isgrig SB ADAMS 12 25:24.17 8:11
148 448 Alyson Liew-Spilger SB ADAMS 12 25:51.52 8:20
149 493 Andrea Nichols SOUTH SIDE 9 26:13.22 8:27
150 316 Ali Smith MARION 11 26:15.67 8:28

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
PURPLE WOMEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
151 431 Katie Lahmann RICHMOND 9 26:39.67 8:35
152 243 Paige Klemme GREENFIELD CENTRAL 12 26:46.02 8:37
153 469 Serina Thottichira SB CLAY 10 27:08.27 8:45
154 247 Katie White GREENFIELD CENTRAL 12 27:24.87 8:50
155 433 Tierra Smith RICHMOND 11 27:57.47 9:00
156 441 Kristen Haubold SB ADAMS 12 27:59.17 9:01
157 495 Amber Perkins SOUTH SIDE 10 32:21.97 10:26
158 427 Jenna Bertch RICHMOND 10 34:03.07 10:58




1. 133 HUNTINGTON NORTH ( 20:01 1:40:02)
===================================
1 11 Natalie Spahr HUNTINGTON NORTH 10 19:27
2 27 Gretchen Spahr HUNTINGTON NORTH 10 20:05
3 28 Molly King HUNTINGTON NORTH 11 20:05
4 33 Becca Goodman HUNTINGTON NORTH 10 20:12
5 34 Cassie Hacker HUNTINGTON NORTH 9 20:13
6 ( 47) Olivia Eckert HUNTINGTON NORTH 10 20:35
7 ( 62) Heidi Blocker HUNTINGTON NORTH 11 20:56

2. 138 CARROLL ( 19:54 1:39:29)
===================================
1 3 Samantha Ginther CARROLL 12 18:56
2 10 Kaylee McClanahan CARROLL 11 19:18
3 39 Janelle Gordy CARROLL 10 20:19
4 42 Rebecca Downs CARROLL 12 20:23
5 44 Jordan Mornout CARROLL 11 20:33
6 ( 56) Mandy Poynter CARROLL 12 20:50
7 ( 67) Ashley Schumacher CARROLL 9 21:07

3. 144 BLOOMINGTON SOUTH ( 20:01 1:40:01)
===================================
1 6 Nicole Lucas BLOOMINGTON SOUTH 10 19:08
2 24 Brooke Bierhaus BLOOMINGTON SOUTH 10 19:55
3 29 Erin Brown BLOOMINGTON SOUTH 10 20:05
4 36 Taylor Wheeler BLOOMINGTON SOUTH 10 20:14
5 49 Allie Hetrick BLOOMINGTON SOUTH 9 20:39
6 ( 69) Carly Derheimer BLOOMINGTON SOUTH 11 21:09
7 ( 71) Ashley Lewandowski BLOOMINGTON SOUTH 10 21:12

4. 162 PENN ( 20:07 1:40:31)
===================================
1 9 Kristina Galat PENN 9 19:16
2 25 Brenna Gonderman PENN 11 19:56
3 32 Andrea Korzan PENN 12 20:11
4 37 Holly Bursley PENN 9 20:14
5 59 Heather Stevens PENN 10 20:54
6 ( 83) Erika Ponce De Leon PENN 9 21:29
7 ( 92) Andrea Nelson PENN 12 21:50

5. 163 SB RILEY ( 20:04 1:40:19)
===================================
1 5 Elizabeth Roush SB RILEY 10 19:06
2 12 Maria Catanzarite SB RILEY 12 19:27
3 35 Katy Fowler SB RILEY 12 20:14
4 41 Beth Werge SB RILEY 11 20:21
5 70 Paeton Wantuch SB RILEY 11 21:11
6 ( 76) Mara Paluszeski SB RILEY 11 21:20
7 (123) Caitlin Carroll SB RILEY 11 23:29

6. 198 WEST NOBLE ( 20:19 1:41:32)
===================================
1 15 Rachel Peterson WEST NOBLE 10 19:31
2 21 Allissa Peterson WEST NOBLE 10 19:43
3 46 Allison Musselman WEST NOBLE 10 20:35
4 52 Kaleigh DeBeck WEST NOBLE 9 20:41
5 64 Rachel Ball WEST NOBLE 9 21:02
6 ( 84) Katy Mossburg WEST NOBLE 11 21:31
7 ( 88) Cassi Grimm WEST NOBLE 10 21:41

7. 200 HOMESTEAD ( 20:20 1:41:39)
===================================
1 20 Meghan Terrell HOMESTEAD 12 19:39
2 30 Haley Havert HOMESTEAD 9 20:08
3 38 Sara Hoppe HOMESTEAD 11 20:18
4 54 Kayla Lubkert HOMESTEAD 9 20:41
5 58 Ali Kattman HOMESTEAD 12 20:53
6 ( 61) Kaylin McCormick HOMESTEAD 9 20:55
7 ( 89) Karen Trexler HOMESTEAD 10 21:42

8. 201 COLUMBIA CITY ( 20:19 1:41:33)
===================================
1 13 Renee Menzie COLUMBIA CITY 10 19:29
2 18 Laken Lefever COLUMBIA CITY 10 19:35
3 53 Courtney Raypole COLUMBIA CITY 12 20:41
4 57 Shelbi Simpkins COLUMBIA CITY 11 20:53
5 60 Haley Richter COLUMBIA CITY 11 20:55
6 ( 73) Samantha Engle COLUMBIA CITY 11 21:16
7 ( 94) Arielle Griswold COLUMBIA CITY 10 21:55

9. 214 MISHAWAKA ( 20:16 1:41:19)
===================================
1 4 Ashley Name MISHAWAKA 11 19:00
2 8 Emily Haines MISHAWAKA 12 19:12
3 40 Melissa Gleissner MISHAWAKA 12 20:20
4 80 Jessica Balko MISHAWAKA 9 21:22
5 82 Courtney Padgett MISHAWAKA 11 21:25
6 ( 95) Emily Fairchild MISHAWAKA 12 21:57
7 (107) Emily Thomsen MISHAWAKA 11 22:40

10. 225 GOSHEN ( 20:29 1:42:23)
===================================
1 17 Jillian Zimmerman GOSHEN 11 19:35
2 23 Karla Folker GOSHEN 12 19:55
3 51 Laura Sorg GOSHEN 12 20:40
4 66 Desiree Maran GOSHEN 10 21:05
5 68 Jenica Corbett GOSHEN 11 21:08
6 ( 90) Juni Schirch GOSHEN 9 21:44
7 (114) Lisa Bond GOSHEN 11 23:01

11. 233 DEKALB ( 20:21 1:41:41)
===================================
1 1 Autumn Beachy DEKALB 11 18:31
2 14 Emily Iddins DEKALB 12 19:30
3 63 Lauren Beachy DEKALB 9 20:59
4 77 Samantha Anderson DEKALB 10 21:20
5 78 Carlena Magley DEKALB 10 21:21
6 (100) Ashley Likens DEKALB 9 22:19

12. 249 WARSAW ( 20:38 1:43:08)
===================================
1 2 Erica Ridderman WARSAW 12 18:48
2 16 Cendall Ogle WARSAW 11 19:33
3 31 Brooke Kline WARSAW 9 20:10
4 85 Lilly Fleming WARSAW 9 21:34
5 115 Katie McNulty WARSAW 11 23:03
6 (118) Sena Muta WARSAW 12 23:16
7 (121) Hilary Shepherd WARSAW 12 23:25

13. 285 NORTH SIDE ( 20:57 1:44:42)
===================================
1 26 Tiffany Rauch NORTH SIDE 9 20:03
2 45 Asia Burden NORTH SIDE 11 20:34
3 48 Cili Schnelker NORTH SIDE 12 20:36
4 65 Maddie Keisler NORTH SIDE 10 21:03
5 101 Thandar Thet NORTH SIDE 9 22:26
6 (130) Tricia Pelkington NORTH SIDE 10 23:45
7 (133) Ashley Jacobs NORTH SIDE 10 24:00

14. 324 EAST NOBLE ( 21:06 1:45:26)
===================================
1 22 Jessica Dennison EAST NOBLE 12 19:52
2 55 Angel Howell EAST NOBLE 9 20:48
3 74 Jenna Bontrager EAST NOBLE 11 21:17
4 75 Sarah Kline EAST NOBLE 9 21:18
5 98 Caitlin Spaw EAST NOBLE 11 22:11
6 (110) Taylor Judt EAST NOBLE 11 22:45

15. 460 GREENFIELD CENTRAL ( 22:11 1:50:55)
===================================
1 43 Shelbi Goble GREENFIELD CENTRAL 11 20:29
2 79 Corinne Butler GREENFIELD CENTRAL 10 21:22
3 93 Kristina Youngkin GREENFIELD CENTRAL 11 21:52
4 106 Micaela Bishop GREENFIELD CENTRAL 10 22:40
5 139 Caitlan Sever GREENFIELD CENTRAL 11 24:32
6 (152) Paige Klemme GREENFIELD CENTRAL 12 26:47
7 (154) Katie White GREENFIELD CENTRAL 12 27:25

16. 461 BISHOP DWENGER ( 21:55 1:49:33)
===================================
1 81 Natalie Kocks BISHOP DWENGER 10 21:23
2 87 Staci Roberts BISHOP DWENGER 11 21:38
3 91 Anne Venderley BISHOP DWENGER 12 21:46
4 99 Kelsey Didion BISHOP DWENGER 12 22:15
5 103 Sarah Colligan BISHOP DWENGER 9 22:31
6 (109) Megan Gloudemans BISHOP DWENGER 9 22:43
7 (122) Mary Marqueling BISHOP DWENGER 12 23:25

17. 488 CONCORD ( 22:23 1:51:53)
===================================
1 50 Cari McAfoos CONCORD 12 20:39
2 102 Abby Riley CONCORD 11 22:30
3 104 Kim Swain CONCORD 12 22:31
4 112 Nicky Smith CONCORD 12 22:54
5 120 Miranda Good CONCORD 11 23:19
6 (128) Lauren Weaver CONCORD 12 23:36
7 (131) Victoria Miller CONCORD 12 23:49

18. 529 ELKHART CENTRAL ( 22:39 1:53:15)
===================================
1 72 Jasmine Lockwood ELKHART CENTRAL 12 21:13
2 105 Abby Samuels ELKHART CENTRAL 12 22:32
3 111 Chelsea Gray ELKHART CENTRAL 11 22:47
4 116 Abby Dibley ELKHART CENTRAL 9 23:10
5 125 Elizabeth Dibley ELKHART CENTRAL 11 23:33
6 (127) Kari Huang ELKHART CENTRAL 11 23:36
7 (135) Marina Filer ELKHART CENTRAL 10 24:11

19. 538 SOUTH SIDE ( 23:02 1:55:06)
===================================
1 19 Anansa Harris SOUTH SIDE 9 19:36
2 119 Yasamin Oloomi SOUTH SIDE 12 23:18
3 124 Jodie Karn SOUTH SIDE 10 23:31
4 134 Aimee Grider SOUTH SIDE 9 24:00
5 142 Maria Aguilera SOUTH SIDE 10 24:41
6 (149) Andrea Nichols SOUTH SIDE 9 26:14
7 (157) Amber Perkins SOUTH SIDE 10 32:22

20. 562 MARION ( 22:58 1:54:48)
===================================
1 86 Sarah Weirich MARION 11 21:35
2 97 Megan Swan MARION 9 22:10
3 113 Kayla Dawson MARION 10 22:55
4 126 Samantha Fernung MARION 12 23:33
5 140 Drina Sprowl MARION 9 24:35
6 (143) Tabitha Vemilion MARION 11 24:41
7 (150) Ali Smith MARION 11 26:16

21. 571 RICHMOND ( 24:20 2:01:39)
===================================
1 7 Sara Terashima RICHMOND 12 19:09
2 117 Erin Parker RICHMOND 12 23:14
3 141 Katelyn Brewer RICHMOND 9 24:38
4 151 Katie Lahmann RICHMOND 9 26:40
5 155 Tierra Smith RICHMOND 11 27:58
6 (158) Jenna Bertch RICHMOND 10 34:04

22. 606 SB CLAY ( 23:25 1:57:05)
===================================
1 96 Ariel Bambenek SB CLAY 12 22:08
2 108 Samatha Burke SB CLAY 12 22:41
3 129 Rebecca Case SB CLAY 11 23:43
4 136 Laura Goetz SB CLAY 12 24:12
5 137 Mariah Salazar SB CLAY 11 24:21
6 (138) Stephanie Firehammer SB CLAY 12 24:24
7 (153) Serina Thottichira SB CLAY 10 27:09

23. 714 SB ADAMS ( 24:51 2:04:14)
===================================
1 132 Ellen Brandenberger SB ADAMS 12 23:58
2 144 Amina Ishag SB ADAMS 10 24:44
3 145 Eílis Smyth SB ADAMS 12 24:58
4 146 Haleigh Henderson SB ADAMS 9 25:09
5 147 Lisa Isgrig SB ADAMS 12 25:25
6 (148) Alyson Liew-Spilger SB ADAMS 12 25:52
7 (156) Kristen Haubold SB ADAMS 12 28:00








Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
1 820 Alex Stoltie GARRETT 12 16:25.75 5:18
2 953 Chase Sweeney NAPOLEON 11 16:29.45 5:19
3 1252 Martin Buss YORKTOWN 12 16:35.35 5:21
4 591 Curtis Kent ANGOLA 11 16:40.80 5:23
5 1037 Kory Kennedy NORTHWESTERN 12 16:41.10 5:23
6 1090 Kevin Eash PRAIRIE HEIGHTS 11 16:52.55 5:26
7 1095 Matthew Perkins PRAIRIE HEIGHTS 10 17:03.30 5:30
8 1047 Brandon Long NORWELL 10 17:04.55 5:30
9 1261 Michael Stocker YORKTOWN 11 17:05.30 5:31
10 1042 Sean Cossairt NORWELL 11 17:06.55 5:31
11 696 Matthew Huff CENTRAL NOBLE 12 17:11.70 5:33
12 881 Bryce Jones LAKELAND 12 17:11.75 5:33
13 1043 Alex Cushman NORWELL 10 17:12.80 5:33
14 1193 Alex Weaver TIPPECANOE VALLEY 12 17:14.80 5:34
15 640 Billy McManus BISHOP LUERS 10 17:18.70 5:35
16 817 Caileb Salas GARRETT 12 17:23.75 5:37
17 1222 Kyle Baker WESTVIEW 9 17:24.00 5:37
18 1251 Ben Brand YORKTOWN 11 17:28.20 5:38
19 1049 Ethan Roebuck NORWELL 12 17:33.05 5:40
20 811 Brian Fleckenstein GARRETT 12 17:33.15 5:40
21 1231 Minor Yoder WESTVIEW 12 17:34.10 5:40
22 594 Parker Rowan ANGOLA 10 17:38.75 5:41
23 895 Erik Wolfe LEO 10 17:41.65 5:42
24 698 Ryan Petrie CENTRAL NOBLE 12 17:43.10 5:43
25 958 David Haas NEW HAVEN 12 17:47.35 5:44
26 641 Cameron Miser BISHOP LUERS 12 17:50.80 5:45
27 773 Ryan Horner EASTERN 10 17:51.60 5:46
28 887 Dylan Sturdivant LAKELAND 12 17:52.00 5:46
29 1186 Clayton Hamilton SOUTHERN WELLS 9 17:55.10 5:47
30 819 Jaron Somers GARRETT 9 17:57.35 5:47
31 810 Clint Custer GARRETT 12 17:57.65 5:47
32 1242 Brody Wilson WHITKO 9 18:00.65 5:48
33 1236 Kyle Frantz WHITKO 12 18:04.15 5:50
34 892 Jon Dammeyer LEO 10 18:05.75 5:50
35 1045 Tom Horn NORWELL 12 18:06.20 5:50
36 1227 Randy Quick WESTVIEW 12 18:07.40 5:51
37 1254 Jordan Collins YORKTOWN 11 18:10.85 5:52
38 1044 Ben DeVoe NORWELL 10 18:12.30 5:52
39 705 Dylan Geiger CHURUBUSCO 10 18:12.80 5:52
40 886 Rory Moran LAKELAND 12 18:15.15 5:53
41 802 Keigan Culler FREMONT 9 18:19.55 5:55
42 1225 Thomas Jacobs WESTVIEW 12 18:22.25 5:55
43 595 Erin Schieber ANGOLA 11 18:23.20 5:56
44 1034 Sam Freeman NORTHWESTERN 10 18:24.90 5:56
45 597 Nick Handrich BETHANY CHRISTIAN 12 18:29.45 5:58
46 776 Hansen Martin EASTERN 11 18:30.65 5:58
47 634 Jeff Andrews BISHOP LUERS 12 18:32.55 5:59
48 1041 Jordan Blair NORWELL 11 18:33.65 5:59
49 967 James Zumwalt NEW HAVEN 12 18:33.75 5:59
50 589 Spencer Ferrier ANGOLA 12 18:34.15 5:59

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
GOLD MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
51 601 Logan Schlabach BETHANY CHRISTIAN 9 18:35.45 6:00
52 946 Scott Bauman NAPOLEON 12 18:35.85 6:00
53 962 David Meyer NEW HAVEN 10 18:38.35 6:01
54 1253 Cory Cannaday YORKTOWN 10 18:40.05 6:01
55 1241 Trent Walther WHITKO 10 18:40.90 6:01
56 1256 Joe Eskew YORKTOWN 10 18:42.00 6:02
57 950 Ben Majewski NAPOLEON 10 18:42.10 6:02
58 1240 Trapper Mize WHITKO 9 18:42.15 6:02
59 1247 Nick Lawrence WOODLAN 12 18:42.60 6:02
60 882 Caleb Lehman LAKELAND 10 18:44.55 6:03
61 781 Matt Frisby EASTSIDE 10 18:45.75 6:03
62 965 Derek Wallace NEW HAVEN 9 18:48.15 6:04
63 1091 Arthur Franke PRAIRIE HEIGHTS 9 18:49.65 6:04
64 638 David Lill BISHOP LUERS 11 18:50.15 6:04
65 1244 Taylor Fitzgerald WOODLAN 10 18:51.30 6:05
66 779 Jason Boyle EASTSIDE 10 18:52.35 6:05
67 816 Ryan Marshall GARRETT 12 18:52.80 6:05
68 888 Gavin Troyer LAKELAND 9 18:52.95 6:05
69 635 Hugh Baldus BISHOP LUERS 10 18:53.70 6:05
70 1223 Braidy Bechtel WESTVIEW 9 18:55.15 6:06
71 588 James Clary ANGOLA 10 18:56.10 6:06
72 1234 Sean Eberly WHITKO 11 18:57.25 6:07
73 814 Matt Kurtz GARRETT 11 18:58.40 6:07
74 772 Brett Buckmaster EASTERN 11 19:02.35 6:08
75 697 Jerrod Leatherman CENTRAL NOBLE 9 19:03.00 6:08
76 1243 Kyle Conroy WOODLAN 10 19:04.70 6:09
77 954 Zach Walker NAPOLEON 10 19:06.60 6:10
78 650 Jordan Muntz BLACKHAWK CHRISTIAN 12 19:07.75 6:10
79 1258 Thomas Moran YORKTOWN 12 19:08.25 6:10
80 706 Cameron Gross CHURUBUSCO 12 19:09.45 6:11
81 671 Ben Judge CANTERBURY 11 19:10.05 6:11
82 780 Justin Frazier EASTSIDE 10 19:13.25 6:12
83 963 Brian Sheehan NEW HAVEN 12 19:13.90 6:12
84 1233 Dylan Cozad WHITKO 9 19:15.90 6:13
85 956 Quentin Burnett NEW HAVEN 11 19:17.70 6:13
86 893 Tyler Schroeder LEO 9 19:18.60 6:14
87 952 Ross Saneholtz NAPOLEON 12 19:19.30 6:14
88 707 Dalton Heinkel CHURUBUSCO 10 19:20.15 6:14
89 884 Randon McMaster LAKELAND 12 19:20.55 6:14
90 1089 Nathan Cooper PRAIRIE HEIGHTS 10 19:21.10 6:14
91 777 Mitch Padfield EASTERN 11 19:23.35 6:15
92 1250 Zac Werling WOODLAN 12 19:23.85 6:15
93 948 Dan Eisenbrandt NAPOLEON 10 19:25.85 6:16
94 778 Cody Young EASTERN 12 19:29.80 6:17
95 805 Tyson Opdycke FREMONT 10 19:33.45 6:18
96 647 Josh Ware BISHOP LUERS 9 19:33.70 6:18
97 702 James Fehring CHURUBUSCO 11 19:34.30 6:19
98 1190 Gunnar Kaiser TIPPECANOE VALLEY 11 19:36.55 6:19
99 1230 Conner Warren WESTVIEW 11 19:37.45 6:20
100 955 Sam Wesche NAPOLEON 12 19:41.45 6:21

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
GOLD MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
101 890 Alec Bussen LEO 11 19:45.15 6:22
102 1094 Jacob Perkins PRAIRIE HEIGHTS 9 19:47.00 6:23
103 703 Joel Fehring CHURUBUSCO 9 19:52.40 6:24
104 891 Wes Cearbaugh LEO 11 19:53.35 6:25
105 1096 Morgan Tritch PRAIRIE HEIGHTS 9 19:54.10 6:25
106 600 Austin Mumaw BETHANY CHRISTIAN 9 19:58.50 6:26
107 1182 Zach Bergman SOUTHERN WELLS 12 20:02.35 6:28
108 1224 Tim Howard WESTVIEW 11 20:05.10 6:28
109 808 Joseph Wooley FREMONT 11 20:10.95 6:30
110 1187 Kyle Penrod SOUTHERN WELLS 9 20:12.35 6:31
111 653 Sam Wright BLACKHAWK CHRISTIAN 11 20:14.75 6:32
112 645 Ben Smith BISHOP LUERS 9 20:14.95 6:32
113 1249 Ryan Spieth WOODLAN 10 20:19.15 6:33
114 1245 Brandon Hathaway WOODLAN 9 20:25.15 6:35
115 1038 Steve Vas NORTHWESTERN 12 20:25.75 6:35
116 708 Shawn Kelley CHURUBUSCO 10 20:28.65 6:36
117 599 Luis Lopez BETHANY CHRISTIAN 11 20:39.30 6:39
118 1237 David Johnson WHITKO 10 20:44.15 6:41
119 674 Larson Wuest CANTERBURY 11 20:47.10 6:42
120 598 Ben Hochstetler BETHANY CHRISTIAN 9 20:49.75 6:43
121 1189 Thomas Gast TIPPECANOE VALLEY 12 20:49.80 6:43
122 807 Ben Stukey FREMONT 9 20:52.35 6:44
123 1191 Adam Harrington TIPPECANOE VALLEY 12 20:53.20 6:44
124 592 Jay McManus ANGOLA 9 20:54.85 6:45
125 593 Devin Phares ANGOLA 11 20:59.85 6:46
126 879 Zack Garrett LAKELAND 11 21:04.25 6:48
127 775 Kelly Kingseed EASTERN 11 21:07.35 6:49
128 1183 Joe Biddle SOUTHERN WELLS 9 21:17.50 6:52
129 966 Cameron Waters NEW HAVEN 10 21:18.00 6:52
130 1192 Michael Inglehearn TIPPECANOE VALLEY 11 21:22.00 6:53
131 801 Conner Coatney FREMONT 9 21:23.85 6:54
132 1033 Kyle Condon NORTHWESTERN 9 21:30.55 6:56
133 673 Daniel Ryker CANTERBURY 11 21:43.35 7:00
134 1246 Zach Kashner WOODLAN 10 21:52.20 7:03
135 648 Zach Hartley BLACKHAWK CHRISTIAN 10 21:52.20 7:03
136 803 Riley Glasper FREMONT 12 21:54.95 7:04
137 784 David Sowerby EASTSIDE 9 22:07.60 7:08
138 670 Chris Bormann CANTERBURY 9 22:09.30 7:08
139 1036 Hayden Jarvis NORTHWESTERN 10 22:23.00 7:13
140 774 Luke Kimmel EASTERN 10 22:52.05 7:22
141 894 Neelan Schuemann LEO 10 22:55.55 7:23
142 1093 Logan Pea PRAIRIE HEIGHTS 12 23:05.95 7:27
143 652 Michael Overbeck BLACKHAWK CHRISTIAN 9 23:06.45 7:27
144 1184 Zach Green SOUTHERN WELLS 9 23:37.55 7:37
145 699 Ethan Stangland CENTRAL NOBLE 11 23:45.50 7:39
146 1185 David Haigh SOUTHERN WELLS 9 23:49.15 7:41
147 651 Jon Neumeister BLACKHAWK CHRISTIAN 11 23:57.50 7:43
148 1188 Tyler Arceneux TIPPECANOE VALLEY 11 24:53.35 8:01
149 783 Nick Slaughter EASTSIDE 10 25:40.75 8:17
150 1032 Jeremy Catt NORTHWESTERN 10 25:46.25 8:18

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
GOLD MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
151 585 Marcus Jones 21ST CENTURY 11 26:26.85 8:31
152 581 Dionte Britt 21ST CENTURY 11 27:04.35 8:43
153 782 Matt Hook EASTSIDE 9 27:24.90 8:50
154 649 Blake Henderson BLACKHAWK CHRISTIAN 9 28:26.00 9:10
155 583 Robert Currie 21ST CENTURY 9 29:31.90 9:31
156 704 Dustin Geiger CHURUBUSCO 12 29:53.50 9:38
157 582 Trent Coleman Jr 21ST CENTURY 9 36:17.95 11:42
158 580 Donovan Blackman 21ST CENTURY 10 36:27.85 11:45




1. 81 NORWELL ( 17:26 1:27:06)
===================================
1 8 Brandon Long NORWELL 10 17:05
2 10 Sean Cossairt NORWELL 11 17:07
3 12 Alex Cushman NORWELL 10 17:13
4 18 Ethan Roebuck NORWELL 12 17:34
5 33 Tom Horn NORWELL 12 18:07
6 ( 36) Ben DeVoe NORWELL 10 18:13
7 ( 46) Jordan Blair NORWELL 11 18:34

2. 92 GARRETT ( 17:28 1:27:20)
===================================
1 1 Alex Stoltie GARRETT 12 16:26
2 15 Caileb Salas GARRETT 12 17:24
3 19 Brian Fleckenstein GARRETT 12 17:34
4 28 Jaron Somers GARRETT 9 17:58
5 29 Clint Custer GARRETT 12 17:58
6 ( 65) Ryan Marshall GARRETT 12 18:53
7 ( 71) Matt Kurtz GARRETT 11 18:59

3. 116 YORKTOWN ( 17:37 1:28:03)
===================================
1 3 Martin Buss YORKTOWN 12 16:36
2 9 Michael Stocker YORKTOWN 11 17:06
3 17 Ben Brand YORKTOWN 11 17:29
4 35 Jordan Collins YORKTOWN 11 18:11
5 52 Cory Cannaday YORKTOWN 10 18:41
6 ( 54) Joe Eskew YORKTOWN 10 18:42
7 ( 76) Thomas Moran YORKTOWN 12 19:09

4. 178 WESTVIEW ( 18:06 1:30:26)
===================================
1 16 Kyle Baker WESTVIEW 9 17:24
2 20 Minor Yoder WESTVIEW 12 17:35
3 34 Randy Quick WESTVIEW 12 18:08
4 40 Thomas Jacobs WESTVIEW 12 18:23
5 68 Braidy Bechtel WESTVIEW 9 18:56
6 ( 95) Conner Warren WESTVIEW 11 19:38
7 (104) Tim Howard WESTVIEW 11 20:06

5. 183 ANGOLA ( 18:04 1:30:16)
===================================
1 4 Curtis Kent ANGOLA 11 16:41
2 21 Parker Rowan ANGOLA 10 17:39
3 41 Erin Schieber ANGOLA 11 18:24
4 48 Spencer Ferrier ANGOLA 12 18:35
5 69 James Clary ANGOLA 10 18:57
6 (119) Jay McManus ANGOLA 9 20:55
7 (120) Devin Phares ANGOLA 11 21:00

6. 199 LAKELAND ( 18:12 1:30:58)
===================================
1 11 Bryce Jones LAKELAND 12 17:12
2 26 Dylan Sturdivant LAKELAND 12 17:52
3 38 Rory Moran LAKELAND 12 18:16
4 58 Caleb Lehman LAKELAND 10 18:45
5 66 Gavin Troyer LAKELAND 9 18:53
6 ( 85) Randon McMaster LAKELAND 12 19:21
7 (121) Zack Garrett LAKELAND 11 21:05

7. 212 BISHOP LUERS ( 18:18 1:31:28)
===================================
1 14 Billy McManus BISHOP LUERS 10 17:19
2 24 Cameron Miser BISHOP LUERS 12 17:51
3 45 Jeff Andrews BISHOP LUERS 12 18:33
4 62 David Lill BISHOP LUERS 11 18:51
5 67 Hugh Baldus BISHOP LUERS 10 18:54
6 ( 92) Josh Ware BISHOP LUERS 9 19:34
7 (108) Ben Smith BISHOP LUERS 9 20:15

8. 240 WHITKO ( 18:30 1:32:28)
===================================
1 30 Brody Wilson WHITKO 9 18:01
2 31 Kyle Frantz WHITKO 12 18:05
3 53 Trent Walther WHITKO 10 18:41
4 56 Trapper Mize WHITKO 9 18:43
5 70 Sean Eberly WHITKO 11 18:58
6 ( 80) Dylan Cozad WHITKO 9 19:16
7 (114) David Johnson WHITKO 10 20:45

9. 258 PRAIRIE HEIGHTS ( 18:24 1:31:56)
===================================
1 6 Kevin Eash PRAIRIE HEIGHTS 11 16:53
2 7 Matthew Perkins PRAIRIE HEIGHTS 10 17:04
3 61 Arthur Franke PRAIRIE HEIGHTS 9 18:50
4 86 Nathan Cooper PRAIRIE HEIGHTS 10 19:22
5 98 Jacob Perkins PRAIRIE HEIGHTS 9 19:47
6 (101) Morgan Tritch PRAIRIE HEIGHTS 9 19:55
7 (135) Logan Pea PRAIRIE HEIGHTS 12 23:06

10. 260 NEW HAVEN ( 18:37 1:33:04)
===================================
1 23 David Haas NEW HAVEN 12 17:48
2 47 James Zumwalt NEW HAVEN 12 18:34
3 51 David Meyer NEW HAVEN 10 18:39
4 60 Derek Wallace NEW HAVEN 9 18:49
5 79 Brian Sheehan NEW HAVEN 12 19:14
6 ( 81) Quentin Burnett NEW HAVEN 11 19:18
7 (124) Cameron Waters NEW HAVEN 10 21:18

11. 264 NAPOLEON ( 18:28 1:32:16)
===================================
1 2 Chase Sweeney NAPOLEON 11 16:30
2 50 Scott Bauman NAPOLEON 12 18:36
3 55 Ben Majewski NAPOLEON 10 18:43
4 74 Zach Walker NAPOLEON 10 19:07
5 83 Ross Saneholtz NAPOLEON 12 19:20
6 ( 89) Dan Eisenbrandt NAPOLEON 10 19:26
7 ( 96) Sam Wesche NAPOLEON 12 19:42

12. 318 EASTERN ( 18:52 1:34:20)
===================================
1 25 Ryan Horner EASTERN 10 17:52
2 44 Hansen Martin EASTERN 11 18:31
3 72 Brett Buckmaster EASTERN 11 19:03
4 87 Mitch Padfield EASTERN 11 19:24
5 90 Cody Young EASTERN 12 19:30
6 (122) Kelly Kingseed EASTERN 11 21:08
7 (133) Luke Kimmel EASTERN 10 22:53

13. 333 LEO ( 18:58 1:34:47)
===================================
1 22 Erik Wolfe LEO 10 17:42
2 32 Jon Dammeyer LEO 10 18:06
3 82 Tyler Schroeder LEO 9 19:19
4 97 Alec Bussen LEO 11 19:46
5 100 Wes Cearbaugh LEO 11 19:54
6 (134) Neelan Schuemann LEO 10 22:56

14. 390 WOODLAN ( 19:17 1:36:24)
===================================
1 57 Nick Lawrence WOODLAN 12 18:43
2 63 Taylor Fitzgerald WOODLAN 10 18:52
3 73 Kyle Conroy WOODLAN 10 19:05
4 88 Zac Werling WOODLAN 12 19:24
5 109 Ryan Spieth WOODLAN 10 20:20
6 (110) Brandon Hathaway WOODLAN 9 20:26
7 (128) Zach Kashner WOODLAN 10 21:53

15. 390 CHURUBUSCO ( 19:15 1:36:12)
===================================
1 37 Dylan Geiger CHURUBUSCO 10 18:13
2 77 Cameron Gross CHURUBUSCO 12 19:10
3 84 Dalton Heinkel CHURUBUSCO 10 19:21
4 93 James Fehring CHURUBUSCO 11 19:35
5 99 Joel Fehring CHURUBUSCO 9 19:53
6 (112) Shawn Kelley CHURUBUSCO 10 20:29
7 (148) Dustin Geiger CHURUBUSCO 12 29:54

16. 417 NORTHWESTERN ( 19:54 1:39:27)
===================================
1 5 Kory Kennedy NORTHWESTERN 12 16:42
2 42 Sam Freeman NORTHWESTERN 10 18:25
3 111 Steve Vas NORTHWESTERN 12 20:26
4 127 Kyle Condon NORTHWESTERN 9 21:31
5 132 Hayden Jarvis NORTHWESTERN 10 22:23
6 (142) Jeremy Catt NORTHWESTERN 10 25:47

17. 422 BETHANY CHRISTIAN ( 19:43 1:38:35)
===================================
1 43 Nick Handrich BETHANY CHRISTIAN 12 18:30
2 49 Logan Schlabach BETHANY CHRISTIAN 9 18:36
3 102 Austin Mumaw BETHANY CHRISTIAN 9 19:59
4 113 Luis Lopez BETHANY CHRISTIAN 11 20:40
5 115 Ben Hochstetler BETHANY CHRISTIAN 9 20:50

18. 466 TIPPECANOE VALLEY ( 20:00 1:39:58)
===================================
1 13 Alex Weaver TIPPECANOE VALLEY 12 17:15
2 94 Gunnar Kaiser TIPPECANOE VALLEY 11 19:37
3 116 Thomas Gast TIPPECANOE VALLEY 12 20:50
4 118 Adam Harrington TIPPECANOE VALLEY 12 20:54
5 125 Michael Inglehearn TIPPECANOE VALLEY 11 21:22
6 (140) Tyler Arceneux TIPPECANOE VALLEY 11 24:54

19. 473 EASTSIDE ( 20:57 1:44:42)
===================================
1 59 Matt Frisby EASTSIDE 10 18:46
2 64 Jason Boyle EASTSIDE 10 18:53
3 78 Justin Frazier EASTSIDE 10 19:14
4 131 David Sowerby EASTSIDE 9 22:08
5 141 Nick Slaughter EASTSIDE 10 25:41
6 (145) Matt Hook EASTSIDE 9 27:25

20. 478 FREMONT ( 20:05 1:40:22)
===================================
1 39 Keigan Culler FREMONT 9 18:20
2 91 Tyson Opdycke FREMONT 10 19:34
3 105 Joseph Wooley FREMONT 11 20:11
4 117 Ben Stukey FREMONT 9 20:53
5 126 Conner Coatney FREMONT 9 21:24
6 (130) Riley Glasper FREMONT 12 21:55

21. 496 SOUTHERN WELLS ( 20:38 1:43:08)
===================================
1 27 Clayton Hamilton SOUTHERN WELLS 9 17:56
2 103 Zach Bergman SOUTHERN WELLS 12 20:03
3 106 Kyle Penrod SOUTHERN WELLS 9 20:13
4 123 Joe Biddle SOUTHERN WELLS 9 21:18
5 137 Zach Green SOUTHERN WELLS 9 23:38
6 (138) David Haigh SOUTHERN WELLS 9 23:50

22. 586 BLACKHAWK CHRISTIAN ( 21:41 1:48:21)
===================================
1 75 Jordan Muntz BLACKHAWK CHRISTIAN 12 19:08
2 107 Sam Wright BLACKHAWK CHRISTIAN 11 20:15
3 129 Zach Hartley BLACKHAWK CHRISTIAN 10 21:53
4 136 Michael Overbeck BLACKHAWK CHRISTIAN 9 23:07
5 139 Jon Neumeister BLACKHAWK CHRISTIAN 11 23:58
6 (146) Blake Henderson BLACKHAWK CHRISTIAN 9 28:26

23. 733 21ST CENTURY ( 31:10 2:35:50)
===================================
1 143 Marcus Jones 21ST CENTURY 11 26:27
2 144 Dionte Britt 21ST CENTURY 11 27:05
3 147 Robert Currie 21ST CENTURY 9 29:32
4 149 Trent Coleman Jr 21ST CENTURY 9 36:18
5 150 Donovan Blackman 21ST CENTURY 10 36:28








Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
1 971 Blake Dircksen NOBLESVILLE 12 15:37.95 5:02
2 663 Joe Holahan BLOOMINGTON SOUTH 12 15:48.00 5:06
3 1218 Corey Scott WESTERN 12 16:03.80 5:11
4 685 James Martin CARROLL 10 16:08.10 5:12
5 683 Robby Kleber CARROLL 12 16:10.95 5:13
6 869 Kodi Mullins HOMESTEAD 10 16:14.45 5:14
7 744 Daniel Zelaya CONCORD 10 16:15.75 5:15
8 829 Cameron Miller GOSHEN 12 16:16.75 5:15
9 682 Austin Kilmer CARROLL 12 16:17.80 5:15
10 1198 Joe Landeros WEST NOBLE 10 16:18.30 5:15
11 681 Brad Hess CARROLL 10 16:18.65 5:16
12 1005 Travis Myers NORTH SIDE 12 16:22.95 5:17
13 609 Andrew Eckrich BISHOP DWENGER 9 16:26.55 5:18
14 909 Michael Waymire MARION 12 16:26.80 5:18
15 1168 Caleb Wantuch SB RILEY 12 16:27.20 5:18
16 860 Evan Hanley HOMESTEAD 12 16:27.85 5:19
17 1018 Cedrick Hannah NORTHROP 11 16:31.70 5:20
18 977 Collin Ginebaugh NOBLESVILLE 10 16:31.70 5:20
19 742 Brian Willoughby CONCORD 11 16:34.25 5:21
20 659 Justin Chen BLOOMINGTON SOUTH 11 16:34.55 5:21
21 676 Nick Card CARROLL 12 16:36.10 5:21
22 1004 Charlie Melton NORTH SIDE 10 16:37.00 5:21
23 1135 Steven Dennig SB CLAY 10 16:38.25 5:22
24 1201 Matt Price WEST NOBLE 10 16:39.10 5:22
25 1221 Austin Young WESTERN 11 16:39.45 5:22
26 1058 Anton Crepinsek PENN 12 16:41.80 5:23
27 983 Cody Marowski NOBLESVILLE 11 16:45.30 5:24
28 619 Luke Momper BISHOP DWENGER 11 16:46.05 5:24
29 840 Tyler Wynn GOSHEN 10 16:48.65 5:25
30 1007 Mack Neukam NORTH SIDE 10 16:50.35 5:26
31 969 Christian Bowers NOBLESVILLE 10 16:50.40 5:26
32 975 Ryan Ferguson NOBLESVILLE 10 16:50.85 5:26
33 743 Andrew Witkowski CONCORD 11 16:52.05 5:26
34 1158 Chris LaFree SB RILEY 11 16:52.15 5:26
35 994 James Willman NOBLESVILLE 11 16:54.35 5:27
36 943 Tyler Proctor MUNCIE SOUTHSIDE 12 16:55.50 5:27
37 660 Korey Daunhauer BLOOMINGTON SOUTH 12 16:56.15 5:28
38 1019 Erin Herd NORTHROP 11 16:57.10 5:28
39 1160 Carlton Moody SB RILEY 10 17:01.70 5:29
40 731 Todd Dion CONCORD 11 17:01.75 5:29
41 1194 Ty Alles WEST NOBLE 12 17:03.25 5:30
42 1156 Gabe Johnson SB RILEY 12 17:03.65 5:30
43 1025 Dalton Ray NORTHROP 10 17:05.40 5:31
44 732 Jarred Fair CONCORD 11 17:06.10 5:31
45 1152 Jon Cutler SB RILEY 12 17:06.25 5:31
46 764 Cheston Coe EAST NOBLE 12 17:06.45 5:31
47 667 Michael Staton BLOOMINGTON SOUTH 9 17:08.20 5:32
48 606 Patrick Brunner BISHOP DWENGER 12 17:08.80 5:32
49 825 Luke Jacobs GOSHEN 10 17:09.60 5:32
50 662 Jordan Gornall BLOOMINGTON SOUTH 10 17:09.65 5:32

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
PURPLE MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
51 729 Ben Clark CONCORD 12 17:11.20 5:32
52 1006 Jake Neuhaus NORTH SIDE 12 17:11.85 5:33
53 1197 Jose Ibanez WEST NOBLE 10 17:12.30 5:33
54 1016 Cyrus Brinegar NORTHROP 11 17:15.80 5:34
55 797 Lucas Roscoe ELKHART CENTRAL 12 17:17.20 5:34
56 1062 Devin Duffy PENN 10 17:18.05 5:35
57 693 Jordan Stackhouse CARROLL 12 17:18.10 5:35
58 866 Andrew McLain HOMESTEAD 11 17:19.05 5:35
59 1215 Zac Martinez WESTERN 12 17:20.05 5:35
60 1208 Kody Harmon WESTERN 11 17:20.45 5:35
61 1131 Bryce Amberg SB CLAY 12 17:21.15 5:36
62 918 Bryan Horsman MISHAWAKA 11 17:21.95 5:36
63 605 Andy Brennan BISHOP DWENGER 11 17:23.45 5:36
64 1213 Chris Love WESTERN 10 17:24.05 5:37
65 935 Ethan Evans MUNCIE SOUTHSIDE 10 17:24.95 5:37
66 794 Matt Nicholson ELKHART CENTRAL 12 17:25.05 5:37
67 665 Carl Smith BLOOMINGTON SOUTH 9 17:26.00 5:37
68 654 Alex Bristol BLOOMINGTON SOUTH 11 17:26.45 5:37
69 996 Chris Cleland NORTH SIDE 12 17:26.95 5:38
70 864 Colin Lyman HOMESTEAD 12 17:27.40 5:38
71 1137 Joey Goetz SB CLAY 12 17:27.70 5:38
72 846 Alex Jackson GREENFIELD CENTRAL 12 17:28.00 5:38
73 1205 John Capps WESTERN 9 17:28.60 5:38
74 1125 Nathan Payne SB ADAMS 11 17:31.00 5:39
75 823 Gustavo Hernandez GOSHEN 12 17:32.35 5:39
76 1010 Stuart Schnelker NORTH SIDE 10 17:32.85 5:39
77 993 Jake Waterman NOBLESVILLE 12 17:34.15 5:40
78 603 Doug Bennett BISHOP DWENGER 11 17:34.65 5:40
79 936 Daniel Haupt MUNCIE SOUTHSIDE 12 17:35.35 5:40
80 939 Aaron Kimbrell MUNCIE SOUTHSIDE 11 17:36.40 5:41
81 749 Austin Fisher DEKALB 12 17:36.70 5:41
82 765 Dom Engle EAST NOBLE 10 17:37.35 5:41
83 730 Joel Contreras CONCORD 11 17:37.70 5:41
84 1203 Thomas Weimer WEST NOBLE 11 17:41.85 5:42
85 680 Josh Herber CARROLL 12 17:42.90 5:43
86 930 Alex Trippel MISHAWAKA 9 17:43.35 5:43
87 876 Brandon Soat HOMESTEAD 9 17:43.65 5:43
88 902 Matt Lakes MARION 12 17:44.15 5:43
89 830 James Minier GOSHEN 11 17:44.15 5:43
90 861 Donnie Heath HOMESTEAD 11 17:44.90 5:43
91 1141 Michael Lauer SB CLAY 12 17:46.25 5:44
92 1202 Federico Ramirez WEST NOBLE 12 17:47.05 5:44
93 856 Christian Clark HOMESTEAD 10 17:47.60 5:44
94 747 Aaron Berry DEKALB 12 17:48.55 5:45
95 896 Jordan Brown MARION 12 17:50.35 5:45
96 1067 Zack Johnson PENN 9 17:50.95 5:45
97 899 Chris Herring MARION 11 17:51.35 5:45
98 1085 Paul Watts PENN 9 17:51.50 5:45
99 752 Joseph Jackson DEKALB 11 17:51.85 5:46
100 853 Darren Wise GREENFIELD CENTRAL 10 17:54.60 5:46

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
PURPLE MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
101 717 Trevor Maggart COLUMBIA CITY 10 17:54.60 5:46
102 726 Brenden Zoltek COLUMBIA CITY 9 17:54.95 5:47
103 622 Dane Okleshen BISHOP DWENGER 12 17:57.45 5:47
104 1056 Kyle Campbell PENN 12 17:58.95 5:48
105 786 Joe Dibley ELKHART CENTRAL 12 18:01.30 5:49
106 912 Andrew Bruce MISHAWAKA 9 18:01.95 5:49
107 1147 Luke Sullivan SB CLAY 10 18:02.85 5:49
108 1150 Justin Creswell SB RILEY 12 18:04.85 5:50
109 759 Aaron Alt EAST NOBLE 9 18:05.40 5:50
110 720 David Potter COLUMBIA CITY 10 18:06.30 5:50
111 723 Ian Rooda COLUMBIA CITY 10 18:07.20 5:51
112 1103 Taylor Gray RICHMOND 10 18:07.80 5:51
113 998 Nick Cox NORTH SIDE 12 18:08.00 5:51
114 1136 Jon Durand SB CLAY 10 18:08.90 5:51
115 1142 Grant Marzke SB CLAY 9 18:09.70 5:51
116 915 Justin Duvall MISHAWAKA 9 18:10.25 5:52
117 788 Steve Ferrah ELKHART CENTRAL 12 18:10.70 5:52
118 1100 Dylan Felty RICHMOND 12 18:12.45 5:52
119 1165 Jake Titus SB RILEY 10 18:13.90 5:53
120 898 Ricky Hayes MARION 10 18:16.65 5:54
121 1108 Nick Acosta SB ADAMS 11 18:17.00 5:54
122 615 Patrick Lothamer BISHOP DWENGER 11 18:17.15 5:54
123 1051 Jack Adams PENN 10 18:17.45 5:54
124 821 Carmelo Castillo GOSHEN 12 18:22.00 5:55
125 1015 Cullin Brinegar NORTHROP 9 18:22.90 5:56
126 927 Seth Reinoehl MISHAWAKA 11 18:25.05 5:56
127 913 Justin Danaher MISHAWAKA 12 18:26.30 5:57
128 746 Evan Beakas DEKALB 10 18:27.75 5:57
129 1174 Parker Haynes SOUTH SIDE 10 18:28.60 5:57
130 849 Jayson Singer GREENFIELD CENTRAL 12 18:29.95 5:58
131 1178 Eddie Ramos SOUTH SIDE 9 18:30.35 5:58
132 1196 Andrew Huntsman WEST NOBLE 10 18:30.85 5:58
133 1173 Kyle Fenstermacher SOUTH SIDE 10 18:31.95 5:58
134 1064 A.J. Fraser PENN 11 18:32.55 5:59
135 1124 Josh Olsen SB ADAMS 11 18:33.75 5:59
136 1017 Keith Chandler NORTHROP 11 18:34.35 5:59
137 907 Vaughn Persinger MARION 9 18:35.15 6:00
138 754 Tony Miller DEKALB 11 18:36.80 6:00
139 725 Justin Yagel COLUMBIA CITY 12 18:41.05 6:01
140 905 Cortez Neuman MARION 10 18:42.35 6:02
141 1176 Thomas Osborne SOUTH SIDE 10 18:42.50 6:02
142 929 Tyler Thibodeaux MISHAWAKA 9 18:43.45 6:02
143 1119 Jeff Martin SB ADAMS 11 18:44.05 6:02
144 845 Christian Howland GREENFIELD CENTRAL 11 18:45.85 6:03
145 842 Brock Downer GREENFIELD CENTRAL 11 18:48.35 6:04
146 789 Alex Filer ELKHART CENTRAL 12 18:53.80 6:06
147 1107 Turner Ritchie RICHMOND 12 18:54.65 6:06
148 769 Brandon Smolinske EAST NOBLE 12 18:56.00 6:06
149 937 Steven Hinds MUNCIE SOUTHSIDE 10 18:58.20 6:07
150 1112 Jack Favorite SB ADAMS 11 19:03.10 6:09

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
PURPLE MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
151 851 Ben Vowell GREENFIELD CENTRAL 11 19:03.35 6:09
152 753 Austin LaRowe DEKALB 9 19:03.45 6:09
153 940 Marcus Kindler MUNCIE SOUTHSIDE 12 19:06.50 6:10
154 762 Spencer Brauchla EAST NOBLE 10 19:12.70 6:12
155 1204 Ben Bradshaw WESTERN 10 19:17.25 6:13
156 1175 Ivan Orozco SOUTH SIDE 12 19:21.55 6:14
157 760 Joel Brauchla EAST NOBLE 10 19:21.75 6:15
158 826 Sam Jacobs GOSHEN 12 19:26.30 6:16
159 724 Landin Taylor COLUMBIA CITY 11 19:29.30 6:17
160 1122 Tyler Newsome SB ADAMS 11 19:30.10 6:17
161 790 Drew Gates ELKHART CENTRAL 11 19:30.80 6:17
162 847 Seth Revolt GREENFIELD CENTRAL 11 19:31.40 6:18
163 934 Caleb Criswell MUNCIE SOUTHSIDE 11 19:33.40 6:18
164 1181 Marvin Washington SOUTH SIDE 11 19:46.70 6:23
165 1180 Chris Spalding SOUTH SIDE 9 20:03.40 6:28
166 763 Nathan Brown EAST NOBLE 9 20:06.30 6:29
167 1118 Tom Kujawski SB ADAMS 11 20:26.60 6:35
168 1102 Alan Gingery RICHMOND 12 20:38.10 6:39
169 1098 Austin Baumgartner RICHMOND 11 20:43.30 6:41
170 791 Aaron Grant ELKHART CENTRAL 10 23:14.10 7:29
171 1105 Eric Noe RICHMOND 12 23:16.85 7:30





1. 50 CARROLL ( 16:19 1:21:34)
===================================
1 4 James Martin CARROLL 10 16:09
2 5 Robby Kleber CARROLL 12 16:11
3 9 Austin Kilmer CARROLL 12 16:18
4 11 Brad Hess CARROLL 10 16:19
5 21 Nick Card CARROLL 12 16:37
6 ( 57) Jordan Stackhouse CARROLL 12 17:19
7 ( 85) Josh Herber CARROLL 12 17:43

2. 109 NOBLESVILLE ( 16:32 1:22:38)
===================================
1 1 Blake Dircksen NOBLESVILLE 12 15:38
2 18 Collin Ginebaugh NOBLESVILLE 10 16:32
3 27 Cody Marowski NOBLESVILLE 11 16:46
4 31 Christian Bowers NOBLESVILLE 10 16:51
5 32 Ryan Ferguson NOBLESVILLE 10 16:51
6 ( 35) James Willman NOBLESVILLE 11 16:55
7 ( 77) Jake Waterman NOBLESVILLE 12 17:35

3. 143 CONCORD ( 16:47 1:23:53)
===================================
1 7 Daniel Zelaya CONCORD 10 16:16
2 19 Brian Willoughby CONCORD 11 16:35
3 33 Andrew Witkowski CONCORD 11 16:53
4 40 Todd Dion CONCORD 11 17:02
5 44 Jarred Fair CONCORD 11 17:07
6 ( 51) Ben Clark CONCORD 12 17:12
7 ( 83) Joel Contreras CONCORD 11 17:38

4. 156 BLOOMINGTON SOUTH ( 16:44 1:23:39)
===================================
1 2 Joe Holahan BLOOMINGTON SOUTH 12 15:48
2 20 Justin Chen BLOOMINGTON SOUTH 11 16:35
3 37 Korey Daunhauer BLOOMINGTON SOUTH 12 16:57
4 47 Michael Staton BLOOMINGTON SOUTH 9 17:09
5 50 Jordan Gornall BLOOMINGTON SOUTH 10 17:10
6 ( 67) Carl Smith BLOOMINGTON SOUTH 9 17:26
7 ( 68) Alex Bristol BLOOMINGTON SOUTH 11 17:27

5. 175 SB RILEY ( 16:55 1:24:34)
===================================
1 15 Caleb Wantuch SB RILEY 12 16:28
2 34 Chris LaFree SB RILEY 11 16:53
3 39 Carlton Moody SB RILEY 10 17:02
4 42 Gabe Johnson SB RILEY 12 17:04
5 45 Jon Cutler SB RILEY 12 17:07
6 (108) Justin Creswell SB RILEY 12 18:05
7 (119) Jake Titus SB RILEY 10 18:14

6. 185 NORTH SIDE ( 16:54 1:24:30)
===================================
1 12 Travis Myers NORTH SIDE 12 16:23
2 22 Charlie Melton NORTH SIDE 10 16:37
3 30 Mack Neukam NORTH SIDE 10 16:51
4 52 Jake Neuhaus NORTH SIDE 12 17:12
5 69 Chris Cleland NORTH SIDE 12 17:27
6 ( 76) Stuart Schnelker NORTH SIDE 10 17:33
7 (113) Nick Cox NORTH SIDE 12 18:08

7. 211 WESTERN ( 16:59 1:24:51)
===================================
1 3 Corey Scott WESTERN 12 16:04
2 25 Austin Young WESTERN 11 16:40
3 59 Zac Martinez WESTERN 12 17:21
4 60 Kody Harmon WESTERN 11 17:21
5 64 Chris Love WESTERN 10 17:25
6 ( 73) John Capps WESTERN 9 17:29
7 (155) Ben Bradshaw WESTERN 10 19:18

8. 212 WEST NOBLE ( 17:00 1:24:58)
===================================
1 10 Joe Landeros WEST NOBLE 10 16:19
2 24 Matt Price WEST NOBLE 10 16:40
3 41 Ty Alles WEST NOBLE 12 17:04
4 53 Jose Ibanez WEST NOBLE 10 17:13
5 84 Thomas Weimer WEST NOBLE 11 17:42
6 ( 92) Federico Ramirez WEST NOBLE 12 17:48
7 (132) Andrew Huntsman WEST NOBLE 10 18:31

9. 230 BISHOP DWENGER ( 17:05 1:25:22)
===================================
1 13 Andrew Eckrich BISHOP DWENGER 9 16:27
2 28 Luke Momper BISHOP DWENGER 11 16:47
3 48 Patrick Brunner BISHOP DWENGER 12 17:09
4 63 Andy Brennan BISHOP DWENGER 11 17:24
5 78 Doug Bennett BISHOP DWENGER 11 17:35
6 (103) Dane Okleshen BISHOP DWENGER 12 17:58
7 (122) Patrick Lothamer BISHOP DWENGER 11 18:18

10. 237 HOMESTEAD ( 17:03 1:25:15)
===================================
1 6 Kodi Mullins HOMESTEAD 10 16:15
2 16 Evan Hanley HOMESTEAD 12 16:28
3 58 Andrew McLain HOMESTEAD 11 17:20
4 70 Colin Lyman HOMESTEAD 12 17:28
5 87 Brandon Soat HOMESTEAD 9 17:44
6 ( 90) Donnie Heath HOMESTEAD 11 17:45
7 ( 93) Christian Clark HOMESTEAD 10 17:48

11. 250 GOSHEN ( 17:07 1:25:34)
===================================
1 8 Cameron Miller GOSHEN 12 16:17
2 29 Tyler Wynn GOSHEN 10 16:49
3 49 Luke Jacobs GOSHEN 10 17:10
4 75 Gustavo Hernandez GOSHEN 12 17:33
5 89 James Minier GOSHEN 11 17:45
6 (124) Carmelo Castillo GOSHEN 12 18:22
7 (158) Sam Jacobs GOSHEN 12 19:27

12. 277 NORTHROP ( 17:15 1:26:15)
===================================
1 17 Cedrick Hannah NORTHROP 11 16:32
2 38 Erin Herd NORTHROP 11 16:58
3 43 Dalton Ray NORTHROP 10 17:06
4 54 Cyrus Brinegar NORTHROP 11 17:16
5 125 Cullin Brinegar NORTHROP 9 18:23
6 (136) Keith Chandler NORTHROP 11 18:35

13. 353 SB CLAY ( 17:28 1:27:19)
===================================
1 23 Steven Dennig SB CLAY 10 16:39
2 61 Bryce Amberg SB CLAY 12 17:22
3 71 Joey Goetz SB CLAY 12 17:28
4 91 Michael Lauer SB CLAY 12 17:47
5 107 Luke Sullivan SB CLAY 10 18:03
6 (114) Jon Durand SB CLAY 10 18:09
7 (115) Grant Marzke SB CLAY 9 18:10

14. 380 PENN ( 17:33 1:27:43)
===================================
1 26 Anton Crepinsek PENN 12 16:42
2 56 Devin Duffy PENN 10 17:19
3 96 Zack Johnson PENN 9 17:51
4 98 Paul Watts PENN 9 17:52
5 104 Kyle Campbell PENN 12 17:59
6 (123) Jack Adams PENN 10 18:18
7 (134) A.J. Fraser PENN 11 18:33

15. 409 MUNCIE SOUTHSIDE ( 17:43 1:28:33)
===================================
1 36 Tyler Proctor MUNCIE SOUTHSIDE 12 16:56
2 65 Ethan Evans MUNCIE SOUTHSIDE 10 17:25
3 79 Daniel Haupt MUNCIE SOUTHSIDE 12 17:36
4 80 Aaron Kimbrell MUNCIE SOUTHSIDE 11 17:37
5 149 Steven Hinds MUNCIE SOUTHSIDE 10 18:59
6 (153) Marcus Kindler MUNCIE SOUTHSIDE 12 19:07
7 (163) Caleb Criswell MUNCIE SOUTHSIDE 11 19:34

16. 414 MARION ( 17:39 1:28:12)
===================================
1 14 Michael Waymire MARION 12 16:27
2 88 Matt Lakes MARION 12 17:45
3 95 Jordan Brown MARION 12 17:51
4 97 Chris Herring MARION 11 17:52
5 120 Ricky Hayes MARION 10 18:17
6 (137) Vaughn Persinger MARION 9 18:36
7 (140) Cortez Neuman MARION 10 18:43

17. 489 ELKHART CENTRAL ( 17:59 1:29:51)
===================================
1 55 Lucas Roscoe ELKHART CENTRAL 12 17:18
2 66 Matt Nicholson ELKHART CENTRAL 12 17:26
3 105 Joe Dibley ELKHART CENTRAL 12 18:02
4 117 Steve Ferrah ELKHART CENTRAL 12 18:11
5 146 Alex Filer ELKHART CENTRAL 12 18:54
6 (161) Drew Gates ELKHART CENTRAL 11 19:31
7 (170) Aaron Grant ELKHART CENTRAL 10 23:15

18. 496 MISHAWAKA ( 17:57 1:29:45)
===================================
1 62 Bryan Horsman MISHAWAKA 11 17:22
2 86 Alex Trippel MISHAWAKA 9 17:44
3 106 Andrew Bruce MISHAWAKA 9 18:02
4 116 Justin Duvall MISHAWAKA 9 18:11
5 126 Seth Reinoehl MISHAWAKA 11 18:26
6 (127) Justin Danaher MISHAWAKA 12 18:27
7 (142) Tyler Thibodeaux MISHAWAKA 9 18:44

19. 539 EAST NOBLE ( 18:12 1:31:00)
===================================
1 46 Cheston Coe EAST NOBLE 12 17:07
2 82 Dom Engle EAST NOBLE 10 17:38
3 109 Aaron Alt EAST NOBLE 9 18:06
4 148 Brandon Smolinske EAST NOBLE 12 18:56
5 154 Spencer Brauchla EAST NOBLE 10 19:13
6 (157) Joel Brauchla EAST NOBLE 10 19:22
7 (166) Nathan Brown EAST NOBLE 9 20:07

20. 540 DEKALB ( 18:05 1:30:23)
===================================
1 81 Austin Fisher DEKALB 12 17:37
2 94 Aaron Berry DEKALB 12 17:49
3 99 Joseph Jackson DEKALB 11 17:52
4 128 Evan Beakas DEKALB 10 18:28
5 138 Tony Miller DEKALB 11 18:37
6 (152) Austin LaRowe DEKALB 9 19:04

21. 563 COLUMBIA CITY ( 18:10 1:30:47)
===================================
1 101 Trevor Maggart COLUMBIA CITY 10 17:55
2 102 Brenden Zoltek COLUMBIA CITY 9 17:55
3 110 David Potter COLUMBIA CITY 10 18:07
4 111 Ian Rooda COLUMBIA CITY 10 18:08
5 139 Justin Yagel COLUMBIA CITY 12 18:42
6 (159) Landin Taylor COLUMBIA CITY 11 19:30

22. 591 GREENFIELD CENTRAL ( 18:18 1:31:28)
===================================
1 72 Alex Jackson GREENFIELD CENTRAL 12 17:28
2 100 Darren Wise GREENFIELD CENTRAL 10 17:55
3 130 Jayson Singer GREENFIELD CENTRAL 12 18:30
4 144 Christian Howland GREENFIELD CENTRAL 11 18:46
5 145 Brock Downer GREENFIELD CENTRAL 11 18:49
6 (151) Ben Vowell GREENFIELD CENTRAL 11 19:04
7 (162) Seth Revolt GREENFIELD CENTRAL 11 19:32

23. 623 SB ADAMS ( 18:27 1:32:11)
===================================
1 74 Nathan Payne SB ADAMS 11 17:31
2 121 Nick Acosta SB ADAMS 11 18:17
3 135 Josh Olsen SB ADAMS 11 18:34
4 143 Jeff Martin SB ADAMS 11 18:45
5 150 Jack Favorite SB ADAMS 11 19:04
6 (160) Tyler Newsome SB ADAMS 11 19:31
7 (167) Tom Kujawski SB ADAMS 11 20:27

24. 690 SOUTH SIDE ( 18:44 1:33:37)
===================================
1 129 Parker Haynes SOUTH SIDE 10 18:29
2 131 Eddie Ramos SOUTH SIDE 9 18:31
3 133 Kyle Fenstermacher SOUTH SIDE 10 18:32
4 141 Thomas Osborne SOUTH SIDE 10 18:43
5 156 Ivan Orozco SOUTH SIDE 12 19:22
6 (164) Marvin Washington SOUTH SIDE 11 19:47
7 (165) Chris Spalding SOUTH SIDE 9 20:04

25. 714 RICHMOND ( 19:20 1:36:39)
===================================
1 112 Taylor Gray RICHMOND 10 18:08
2 118 Dylan Felty RICHMOND 12 18:13
3 147 Turner Ritchie RICHMOND 12 18:55
4 168 Alan Gingery RICHMOND 12 20:39
5 169 Austin Baumgartner RICHMOND 11 20:44
6 (171) Eric Noe RICHMOND 12 23:17








Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
1 989 Sam Roudebush NOBLESVILLE 9 17:09.17 5:32
2 735 Drew Malcolm CONCORD 12 17:19.62 5:35
3 738 Alex Rodriguez CONCORD 10 17:30.47 5:39
4 976 Jesse Geisler NOBLESVILLE 12 17:35.62 5:40
5 669 John Wagner BLOOMINGTON SOUTH 11 17:37.12 5:41
6 980 Keith Harris NOBLESVILLE 9 17:38.62 5:41
7 974 Conner Feeney NOBLESVILLE 10 17:39.57 5:42
8 991 Jake Small NOBLESVILLE 10 17:39.92 5:42
9 728 Collin Chupp CONCORD 9 17:45.62 5:44
10 1200 Alan Pizana WEST NOBLE 10 17:45.67 5:44
11 972 Turner Duncan NOBLESVILLE 12 17:47.77 5:44
12 978 Russ Goodwin NOBLESVILLE 10 17:52.52 5:46
13 1008 Nick Ondras NORTH SIDE 11 17:57.22 5:47
14 914 Clint Dickens MISHAWAKA 11 18:03.62 5:49
15 990 Richie Sellers NOBLESVILLE 10 18:04.37 5:50
16 655 Nick Buffie BLOOMINGTON SOUTH 11 18:04.87 5:50
17 677 Josh Compton CARROLL 11 18:05.47 5:50
18 613 Sam Gray BISHOP DWENGER 10 18:05.92 5:50
19 867 Eric Miller HOMESTEAD 11 18:06.47 5:50
20 658 Mark Chandler BLOOMINGTON SOUTH 9 18:06.67 5:50
21 611 Mike Gloudemans BISHOP DWENGER 10 18:06.82 5:50
22 604 Nick Brand BISHOP DWENGER 11 18:08.47 5:51
23 985 Phillip Neuzerling NOBLESVILLE 10 18:09.12 5:51
24 865 Rio Magana HOMESTEAD 11 18:11.87 5:52
25 871 Brandon Perry HOMESTEAD 9 18:12.47 5:52
26 695 Josh Utley CARROLL 10 18:13.77 5:53
27 982 Patrick Lichtenberger NOBLESVILLE 11 18:14.62 5:53
28 922 Miguel Lozano MISHAWAKA 9 18:18.62 5:54
29 678 Dalton Ellenberger CARROLL 11 18:19.32 5:54
30 1055 Alex Borrelli PENN 11 18:20.37 5:55
31 926 Connor Patton MISHAWAKA 9 18:21.32 5:55
32 1003 Randy McComb NORTH SIDE 10 18:22.07 5:55
33 997 Jon Cordoba NORTH SIDE 9 18:23.07 5:56
34 1061 Trevor Dorn PENN 12 18:24.02 5:56
35 755 Samuel Passwater DEKALB 10 18:24.62 5:56
36 858 Brady Gerber HOMESTEAD 10 18:28.12 5:57
37 1159 Kenny Miller SB RILEY 12 18:28.52 5:57
38 737 Cristian Nava CONCORD 11 18:30.97 5:58
39 818 Kendall Slabaugh GARRETT 9 18:34.12 5:59
40 679 Robert Frede CARROLL 10 18:34.17 5:59
41 758 Brice Schlosser DEKALB 11 18:35.12 6:00
42 1169 Brandon Wawrzynaik SB RILEY 12 18:35.37 6:00
43 986 Blake Pagel NOBLESVILLE 9 18:37.92 6:00
44 925 Eli O'Hara MISHAWAKA 9 18:40.92 6:01
45 863 Logan Kimmel HOMESTEAD 10 18:42.77 6:02
46 1074 Aaron Long PENN 9 18:43.22 6:02
47 656 Ian Byers-Gamber BLOOMINGTON SOUTH 10 18:43.47 6:02
48 610 Nathan Eggleston BISHOP DWENGER 12 18:44.52 6:03
49 1050 Alex Schmidt NORWELL 9 18:45.57 6:03
50 625 James Ryan BISHOP DWENGER 10 18:47.67 6:04

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
RESERVE MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
51 1263 Mills Aaron NOBLESVILLE 10 18:47.87 6:04
52 1081 Casey Stump PENN 9 18:48.07 6:04
53 1020 Aric Nash NORTHROP 10 18:48.72 6:04
54 617 Mike Magsam BISHOP DWENGER 12 18:50.02 6:04
55 920 Zach Kissinger MISHAWAKA 9 18:52.42 6:05
56 822 Colin Gregory GOSHEN 11 18:54.62 6:06
57 741 Nick Wells CONCORD 12 18:55.82 6:06
58 1087 Phillip Weldy PENN 9 18:56.22 6:06
59 691 Quinn Ruich CARROLL 11 18:56.22 6:06
60 736 Ryan Middleton CONCORD 10 18:56.87 6:07
61 687 Carter Milleman CARROLL 12 18:57.52 6:07
62 618 Ryan McAleavey BISHOP DWENGER 11 19:00.67 6:08
63 970 Nathan Brown NOBLESVILLE 11 19:01.32 6:08
64 716 Alex Gatton COLUMBIA CITY 11 19:02.92 6:08
65 919 Matt Horsman MISHAWAKA 9 19:03.82 6:09
66 1013 Matt Winterowd NORTH SIDE 11 19:04.27 6:09
67 928 Marcus Rogers MISHAWAKA 9 19:05.62 6:09
68 987 Logan Park NOBLESVILLE 9 19:06.42 6:10
69 1162 Matt Salmon SB RILEY 9 19:07.52 6:10
70 947 Nicholas Cochran NAPOLEON 11 19:08.87 6:10
71 877 Trevor Thain HOMESTEAD 11 19:09.12 6:10
72 992 Josh Snyder NOBLESVILLE 12 19:10.37 6:11
73 1082 Holden Theriault PENN 9 19:11.62 6:11
74 1153 Taylor Dietl SB RILEY 10 19:14.32 6:12
75 689 Brandon Mock CARROLL 12 19:14.57 6:12
76 1163 Jurek Shultz SB RILEY 12 19:17.32 6:13
77 872 John Rose HOMESTEAD 9 19:18.17 6:13
78 831 Stephen Place GOSHEN 9 19:18.92 6:14
79 1009 Kyle Redwanski NORTH SIDE 12 19:20.62 6:14
80 1079 Kyle Oppman PENN 10 19:21.77 6:15
81 1130 Paul Taylor SB ADAMS 11 19:24.22 6:15
82 850 Jayke Thompson GREENFIELD CENTRAL 10 19:24.82 6:16
83 1129 Spencer Taljaard SB ADAMS 11 19:25.22 6:16
84 768 Jake Oury EAST NOBLE 10 19:25.72 6:16
85 1070 Tim Koontz PENN 9 19:26.32 6:16
86 756 Thomas Peters DEKALB 10 19:26.82 6:16
87 1157 Jacob Kiefer SB RILEY 11 19:27.57 6:16
88 661 Zach Evans BLOOMINGTON SOUTH 10 19:28.32 6:17
89 1088 Connor Wright PENN 10 19:29.02 6:17
90 1029 Hunter Wilbanks NORTHROP 11 19:29.22 6:17
91 873 Ben Schneider HOMESTEAD 11 19:29.42 6:17
92 1155 Shelby Hayes SB RILEY 9 19:29.72 6:17
93 1134 Gabe Culbertson SB CLAY 12 19:30.92 6:17
94 874 Jacob Schroeder HOMESTEAD 10 19:32.97 6:18
95 855 Quinn Buck HOMESTEAD 10 19:33.37 6:18
96 1014 Niko Baird NORTHROP 9 19:34.27 6:19
97 859 Taylor Hamil HOMESTEAD 9 19:35.87 6:19
98 941 Jeffrey Longworth MUNCIE SOUTHSIDE 10 19:36.32 6:19
99 938 Jaron Jackson MUNCIE SOUTHSIDE 12 19:36.87 6:19
100 1146 Jesse Strean SB CLAY 9 19:37.32 6:20

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
RESERVE MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
101 1024 Logan Pulver NORTHROP 9 19:39.42 6:20
102 620 James Myers BISHOP DWENGER 9 19:40.82 6:21
103 657 Eli Calkins BLOOMINGTON SOUTH 11 19:41.22 6:21
104 931 Jon Ward MISHAWAKA 11 19:41.72 6:21
105 1260 Matthew Robertson YORKTOWN 11 19:42.02 6:21
106 712 Cole Bills COLUMBIA CITY 10 19:43.87 6:22
107 624 Brian Porter BISHOP DWENGER 12 19:44.42 6:22
108 1077 Jake Miller PENN 9 19:44.52 6:22
109 809 Zach Beeres GARRETT 11 19:44.92 6:22
110 1039 Brett Bennett NORWELL 10 19:46.22 6:22
111 684 Austin Koerner CARROLL 12 19:46.82 6:23
112 740 Josh Troyer CONCORD 9 19:47.42 6:23
113 1002 Jeveil Lee NORTH SIDE 10 19:48.02 6:23
114 770 Sam Taylor EAST NOBLE 10 19:48.67 6:23
115 668 Eduardo Viduarri BLOOMINGTON SOUTH 9 19:48.82 6:23
116 623 Christopher Peden BISHOP DWENGER 12 19:50.82 6:24
117 629 Jordan Treharn BISHOP DWENGER 11 19:52.12 6:24
118 664 Andrew Laird BLOOMINGTON SOUTH 12 19:53.82 6:25
119 1027 Tyler Steensma NORTHROP 9 19:54.87 6:25
120 675 Finn Buldt CARROLL 10 19:55.27 6:25
121 666 Jesse Smith BLOOMINGTON SOUTH 9 19:55.47 6:25
122 949 Derek Gerken NAPOLEON 10 19:56.77 6:26
123 951 Jimmy Majewski NAPOLEON 9 19:58.02 6:26
124 727 Kevin Bahena CONCORD 9 19:58.42 6:26
125 761 Mitch Brauchla EAST NOBLE 9 19:59.27 6:27
126 767 Jimmy Larowe EAST NOBLE 11 20:02.67 6:28
127 1199 Min Miller WEST NOBLE 9 20:04.52 6:28
128 627 Christopher Straley BISHOP DWENGER 11 20:04.72 6:28
129 916 Stephen Fairley MISHAWAKA 12 20:04.92 6:28
130 852 QiXing Weng GREENFIELD CENTRAL 12 20:06.22 6:29
131 688 Colin Miller CARROLL 9 20:07.37 6:29
132 995 Jake Arehart NORTH SIDE 9 20:08.72 6:30
133 897 Parker Brown MARION 9 20:10.37 6:30
134 739 Matt Stearns CONCORD 11 20:10.67 6:30
135 875 Jim Simon HOMESTEAD 10 20:12.37 6:31
136 917 Austin Galletti MISHAWAKA 9 20:12.57 6:31
137 1210 Zach Huffman WESTERN 9 20:13.82 6:31
138 711 Jeremy Bailey COLUMBIA CITY 11 20:15.22 6:32
139 959 Neal Harshman NEW HAVEN 11 20:16.12 6:32
140 632 Phil Wyatt BISHOP DWENGER 11 20:17.52 6:32
141 1262 Logan Varner YORKTOWN 12 20:18.32 6:33
142 1179 John Secheverell SOUTH SIDE 10 20:18.82 6:33
143 1111 Richard Dixon SB ADAMS 10 20:19.42 6:33
144 1046 Joe Kumfer NORWELL 10 20:20.12 6:33
145 1149 Robert Cornell SB RILEY 9 20:20.82 6:34
146 1139 Tait Harman SB CLAY 10 20:20.92 6:34
147 715 Ben Fausey COLUMBIA CITY 9 20:23.07 6:34
148 608 Anthony Cox BISHOP DWENGER 10 20:24.37 6:35
149 824 Roman Hernandez GOSHEN 9 20:25.22 6:35
150 833 Kory Puckett GOSHEN 11 20:28.37 6:36

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
RESERVE MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
151 945 Sexton Wesley MUNCIE SOUTHSIDE 9 20:28.62 6:36
152 815 Jordan Lantz GARRETT 9 20:30.77 6:37
153 800 Derek Watson ELKHART CENTRAL 12 20:31.77 6:37
154 868 Dustin Moore HOMESTEAD 9 20:33.42 6:38
155 1226 Chase McNall WESTVIEW 12 20:34.32 6:38
156 1028 Cody Vervynckt NORTHROP 9 20:34.32 6:38
157 1060 Thomas Demel PENN 9 20:36.32 6:39
158 1229 Nick Venema WESTVIEW 11 20:36.52 6:39
159 838 Ryan Taylor GOSHEN 9 20:37.07 6:39
160 621 Daniel Niezer BISHOP DWENGER 10 20:38.22 6:39
161 964 Chris Tulley NEW HAVEN 10 20:39.92 6:40
162 714 James Crump COLUMBIA CITY 10 20:42.77 6:41
163 1220 Joe Whitmore WESTERN 10 20:43.87 6:41
164 836 Austin Schwinn GOSHEN 11 20:44.47 6:41
165 942 Jeff Pormen MUNCIE SOUTHSIDE 12 20:47.32 6:42
166 880 Brandon Jones LAKELAND 11 20:48.77 6:43
167 1116 Robert Hutton SB ADAMS 9 20:49.02 6:43
168 614 Eric Jay BISHOP DWENGER 12 20:49.17 6:43
169 1238 Austin LeTourneau WHITKO 9 20:49.37 6:43
170 885 Reece McMaster LAKELAND 12 20:50.92 6:43
171 1109 Andrew Byers SB ADAMS 11 20:53.82 6:44
172 628 Justin Thelen BISHOP DWENGER 9 20:55.92 6:45
173 804 Todd Guthrie FREMONT 10 21:02.27 6:47
174 834 Michael Riegsecker GOSHEN 10 21:05.07 6:48
175 785 Jake Baldwin ELKHART CENTRAL 10 21:08.07 6:49
176 1080 Cody Pavasco PENN 9 21:08.22 6:49
177 1110 Brandon Clayton SB ADAMS 11 21:10.12 6:49
178 1120 Cheney McWilliams SB ADAMS 11 21:10.77 6:50
179 1072 Robert Lingenfelter PENN 9 21:12.07 6:50
180 639 Paul Lohmuller BISHOP LUERS 9 21:14.47 6:51
181 883 Cory Markwell LAKELAND 10 21:17.07 6:52
182 734 David Hopkins CONCORD 10 21:19.67 6:52
183 718 Lane Michel COLUMBIA CITY 12 21:27.92 6:55
184 1127 Ben Sutter SB ADAMS 12 21:27.97 6:55
185 1084 Codie Ward PENN 9 21:30.72 6:56
186 633 Thomas Zehr BISHOP DWENGER 12 21:31.67 6:56
187 828 Robby Lehman GOSHEN 10 21:33.22 6:57
188 1148 Kyle Suter SB CLAY 9 21:36.37 6:58
189 999 Adam Donahue NORTH SIDE 11 21:38.77 6:59
190 1097 Jacob White PRAIRIE HEIGHTS 9 21:41.37 6:59
191 642 Ben Puitz BISHOP LUERS 10 21:44.42 7:00
192 643 Matt Schall BISHOP LUERS 11 21:45.77 7:01
193 644 Bobby Slocum BISHOP LUERS 12 21:46.92 7:01
194 1177 Brandon Parrish SOUTH SIDE 9 21:47.52 7:01
195 908 Greg Sheward MARION 10 21:48.02 7:02
196 1209 Jake Huffman WESTERN 11 21:48.57 7:02
197 1071 Sean Kronewitter PENN 12 21:51.47 7:03
198 837 Clancy Short GOSHEN 9 21:52.07 7:03
199 1068 Ross Kalman PENN 12 21:54.17 7:04
200 843 Chad Gable GREENFIELD CENTRAL 9 21:59.17 7:05

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 5
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
RESERVE MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
201 878 Codie Dale LAKELAND 10 21:59.57 7:05
202 813 Lars Krull GARRETT 11 21:59.72 7:05
203 1212 Rylee Lipinski WESTERN 10 22:02.12 7:06
204 921 Nick Kruggel MISHAWAKA 9 22:02.62 7:06
205 751 Nick Fuller DEKALB 9 22:05.92 7:07
206 1073 Steve Lira PENN 10 22:06.97 7:08
207 646 Jake Ware BISHOP LUERS 12 22:10.67 7:09
208 630 Lucas Vorndran BISHOP DWENGER 11 22:11.67 7:09
209 924 Zack Miles MISHAWAKA 9 22:12.97 7:10
210 1114 Daniel Gassman SB ADAMS 12 22:14.17 7:10
211 1145 George Stickl SB CLAY 10 22:15.32 7:10
212 733 Josh Gove CONCORD 10 22:17.72 7:11
213 1214 Nathan Lyons WESTERN 11 22:18.32 7:11
214 719 Tyler Mitchell COLUMBIA CITY 9 22:27.97 7:14
215 910 Steven Bell MISHAWAKA 11 22:29.62 7:15
216 637 John Krumanaker BISHOP LUERS 10 22:32.47 7:16
217 607 Michael Carroll BISHOP DWENGER 9 22:33.12 7:16
218 792 Chris Imes ELKHART CENTRAL 11 22:34.52 7:17
219 1133 Hunter Conine SB CLAY 9 22:34.97 7:17
220 686 Matthew Michael CARROLL 9 22:35.82 7:17
221 722 Kyle Reynolds COLUMBIA CITY 12 22:44.02 7:20
222 631 Austin Wiegman BISHOP DWENGER 10 22:44.47 7:20
223 900 Brett Johnson MARION 11 22:47.02 7:21
224 1054 Anthony Ball PENN 9 22:47.62 7:21
225 692 Joshua Shearer CARROLL 9 22:51.27 7:22
226 612 Connor Graham BISHOP DWENGER 9 22:51.52 7:22
227 1166 Trent Tobolski SB RILEY 10 22:52.47 7:22
228 1075 Jacob Lowry PENN 9 22:56.82 7:24
229 1206 John Carter WESTERN 10 22:57.57 7:24
230 839 Kahler Willits GOSHEN 12 23:03.72 7:26
231 1259 Taylor Neal YORKTOWN 11 23:08.52 7:28
232 694 Khang Truong CARROLL 11 23:09.72 7:28
233 721 Brent Putman COLUMBIA CITY 9 23:12.17 7:29
234 1012 Trent Torrez NORTH SIDE 9 23:14.52 7:29
235 636 Sean Driscoll BISHOP LUERS 10 23:18.67 7:31
236 923 Charlie Martin MISHAWAKA 10 23:32.07 7:35
237 1255 Tyler Donges YORKTOWN 10 23:42.32 7:38
238 1151 Jeff Crone SB RILEY 10 23:43.82 7:39
239 1001 Charles Jewell NORTH SIDE 9 23:44.82 7:39
240 1235 Wade Eberly WHITKO 10 23:46.27 7:40
241 848 Lucas Ruff GREENFIELD CENTRAL 10 23:55.07 7:43
242 1078 Brian Mitchell PENN 11 24:10.92 7:48
243 960 Sam Hawkins NEW HAVEN 11 24:12.67 7:48
244 1035 Alex Fruth NORTHWESTERN 10 24:18.52 7:50
245 812 Jarrett Harty GARRETT 9 24:20.37 7:51
246 1167 Adrian Vasquez SB RILEY 9 24:21.72 7:51
247 1052 Austin Bailey PENN 10 24:27.02 7:53
248 841 Ryan Corlew GREENFIELD CENTRAL 9 24:43.67 7:58
249 1040 Brandon Betts NORWELL 9 24:47.87 8:00
250 1171 Porfirio Carmona SOUTH SIDE 12 25:01.77 8:04

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 6
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
RESERVE MEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
251 596 Grant Smith ANGOLA 10 25:06.47 8:06
252 750 Kheagun Fleckenstein DEKALB 9 25:13.42 8:08
253 1138 Clayton Griggs SB CLAY 11 25:29.17 8:13
254 1132 Robert Burmeister SB CLAY 12 26:25.27 8:31
255 1228 Jaydee Schmucker WESTVIEW 12 26:42.67 8:36
256 1031 Gary Burns NORTHWESTERN 10 28:16.62 9:07
257 933 Chris Brown-Epperson MUNCIE SOUTHSIDE 12 37:23.07 12:03




Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
1 255 Kathryn Graham HOMESTEAD 11 21:03.93 6:47
2 412 Alyssa Priebe PENN 12 21:12.18 6:50
3 82 K.C. Lucius BLOOMINGTON SOUTH 11 21:17.08 6:52
4 416 Erin Yeoman PENN 11 21:35.98 6:58
5 123 Chelsea Sommer CARROLL 11 21:36.53 6:58
6 1264 Amanda Ross CARROLL 11 21:38.93 6:59
7 269 Kayla Patterson HOMESTEAD 10 21:47.98 7:01
8 396 Sophie Glassford PENN 9 21:51.73 7:03
9 77 Karolina Kenney BLOOMINGTON SOUTH 9 21:58.23 7:05
10 79 Allie Kress BLOOMINGTON SOUTH 11 21:59.58 7:05
11 111 Krista Johnson CARROLL 12 22:00.38 7:05
12 83 Erdin Schultz-Bever BLOOMINGTON SOUTH 9 22:00.68 7:06
13 85 Mariel Spencer BLOOMINGTON SOUTH 11 22:02.28 7:06
14 157 Janie Vorndran COLUMBIA CITY 9 22:10.63 7:09
15 276 Chloe Smith HOMESTEAD 11 22:13.98 7:10
16 329 Sarah Louderback MISHAWAKA 12 22:14.08 7:10
17 291 Kelsey Smart HUNTINGTON NORTH 10 22:18.88 7:11
18 343 Melissa Smith NAPOLEON 11 22:26.28 7:14
19 407 JoHanna Manningham PENN 11 22:27.58 7:14
20 275 Halle Shine HOMESTEAD 9 22:31.88 7:16
21 532 Kayla Peterson WEST NOBLE 9 22:33.43 7:16
22 113 Stephanie McKissick CARROLL 10 22:34.33 7:16
23 31 Annette Hilger BISHOP DWENGER 12 22:34.93 7:17
24 230 Janessa Katzer GOSHEN 9 22:35.48 7:17
25 142 Mackenzie Aldrich COLUMBIA CITY 10 22:37.28 7:17
26 100 Cecilia Appel CARROLL 10 22:41.68 7:19
27 525 Emily Hursey WEST NOBLE 11 22:42.88 7:19
28 404 Bailey Landis PENN 11 22:47.73 7:21
29 384 Kaitlyn Barnes PENN 11 22:47.78 7:21
30 125 Zoe Weaver CARROLL 10 22:49.23 7:21
31 233 Meghan Neff GOSHEN 10 22:51.38 7:22
32 40 Addi Tomlinson BISHOP DWENGER 12 22:52.73 7:22
33 124 Chloe Swedzinski CARROLL 10 22:54.83 7:23
34 272 Alyssa Saalfrank HOMESTEAD 10 22:55.23 7:23
35 190 Kaitlyn Needham EAST NOBLE 9 22:56.18 7:23
36 267 Arezoo Nazari HOMESTEAD 12 22:57.98 7:24
37 528 Kim Miller WEST NOBLE 9 23:00.68 7:25
38 158 Mercedes Zello COLUMBIA CITY 9 23:01.98 7:25
39 268 Hayden O'Shaughnessy HOMESTEAD 12 23:03.78 7:26
40 362 Shelbie Sark NORTH SIDE 9 23:07.08 7:27
41 476 Janet Menting SB RILEY 9 23:07.93 7:27
42 506 Kayla Bixler WARSAW 9 23:09.43 7:28
43 401 Kristen Johnson PENN 9 23:11.03 7:28
44 231 Sonja Lairila GOSHEN 10 23:13.68 7:29
45 182 Kelsie Duehmig EAST NOBLE 9 23:14.63 7:29
46 78 DohKyung Kim BLOOMINGTON SOUTH 10 23:15.18 7:30
47 227 Laura Gladfelter GOSHEN 12 23:18.58 7:31
48 76 Kate Hibler BLOOMINGTON SOUTH 10 23:21.33 7:32
49 178 Emily Schilling DEKALB 9 23:24.53 7:33
50 250 Carolyn Bell HOMESTEAD 10 23:25.28 7:33

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 2
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
RESERVE WOMEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
51 339 Malori Lankenau NAPOLEON 10 23:27.53 7:34
52 405 Mandi Lira PENN 12 23:28.93 7:34
53 67 Allie Bierhaus BLOOMINGTON SOUTH 12 23:29.38 7:34
54 234 Addie Picking GOSHEN 9 23:30.38 7:34
55 414 Cara Rectanus PENN 12 23:32.13 7:35
56 105 Lindsay Fingerle CARROLL 11 23:32.43 7:35
57 172 Jolena Hansbarger DEKALB 9 23:33.28 7:35
58 73 Helen Han BLOOMINGTON SOUTH 12 23:36.48 7:36
59 288 Heather Hippensteel HUNTINGTON NORTH 10 23:37.33 7:37
60 253 Laura Donnell HOMESTEAD 10 23:39.18 7:37
61 121 Melanie Segovia CARROLL 11 23:46.98 7:40
62 294 Mariah Strass HUNTINGTON NORTH 11 23:48.13 7:40
63 454 Taelor Reese SB ADAMS 10 23:49.58 7:41
64 173 Rachel Hissong DEKALB 12 23:52.08 7:41
65 483 Chloe Urbanski SB RILEY 10 23:53.98 7:42
66 120 Melissa Schwartz CARROLL 9 23:55.18 7:42
67 180 Alyssa Casselman EAST NOBLE 10 23:57.18 7:43
68 160 Sarah Clark CONCORD 10 23:57.83 7:43
69 191 Emily Slain EAST NOBLE 12 23:59.73 7:44
70 229 Tiffany Higdon GOSHEN 12 24:01.03 7:44
71 17 Desiree Porter BETHANY CHRISTIAN 9 24:03.53 7:45
72 260 Nicole Ivanovic HOMESTEAD 10 24:05.28 7:46
73 238 Sylvia Zepeda GOSHEN 9 24:06.18 7:46
74 35 Megan McTague BISHOP DWENGER 11 24:07.38 7:46
75 252 Margaret Distler HOMESTEAD 12 24:10.28 7:47
76 262 Courtney Klefeker HOMESTEAD 9 24:10.83 7:47
77 126 Jessie Williams CARROLL 11 24:11.68 7:48
78 344 Kelsey Steele NAPOLEON 10 24:11.73 7:48
79 296 Samantha Wright HUNTINGTON NORTH 12 24:16.13 7:49
80 534 Anissa Richards WEST NOBLE 9 24:16.18 7:49
81 177 Chelsea Miller DEKALB 12 24:18.88 7:50
82 30 Emily Hentz BISHOP DWENGER 9 24:21.73 7:51
83 355 Libby Bolger NORTH SIDE 12 24:22.48 7:51
84 122 Jessica Shearer CARROLL 11 24:31.88 7:54
85 38 Liz Ruiz BISHOP DWENGER 12 24:32.43 7:54
86 98 Annika Van Gilder CANTERBURY 9 24:36.08 7:56
87 545 Lacey Myer WESTERN 12 24:39.13 7:57
88 84 Nicole Smolik BLOOMINGTON SOUTH 11 24:39.98 7:57
89 107 Abbey Gloyd CARROLL 9 24:40.03 7:57
90 395 Michelle Gaona PENN 12 24:43.13 7:58
91 59 Bethany Cavenaile BLACKHAWK CHRISTIAN 10 24:45.68 7:59
92 254 Kim Esler HOMESTEAD 9 24:47.63 7:59
93 357 Julie Hansen NORTH SIDE 9 24:52.18 8:01
94 251 Caroline Cooper HOMESTEAD 9 24:56.08 8:02
95 109 Carly Gray CARROLL 12 24:59.03 8:03
96 61 Ellen Freeborn BLACKHAWK CHRISTIAN 10 25:01.68 8:04
97 156 Brooke Vance COLUMBIA CITY 11 25:04.43 8:05
98 406 Chelsea Lovett PENN 11 25:10.03 8:07
99 521 Rachel Voorhorst WARSAW 12 25:12.28 8:07
100 159 Casey Cartwright CONCORD 10 25:15.38 8:08

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 3
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
RESERVE WOMEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
101 324 Cheyenne Eggert MISHAWAKA 10 25:16.08 8:08
102 22 Amy Brennan BISHOP DWENGER 10 25:20.08 8:10
103 453 Ashley Pruett SB ADAMS 11 25:21.33 8:10
104 479 Megan O'Malley SB RILEY 12 25:21.63 8:10
105 183 Danielle Duffy EAST NOBLE 11 25:29.83 8:13
106 28 Kelli Flowtow BISHOP DWENGER 12 25:32.68 8:14
107 295 Kaitlyn Teusch HUNTINGTON NORTH 9 25:34.63 8:14
108 418 Brandi Hagewood PRAIRIE HEIGHTS 9 25:35.98 8:15
109 189 Laura Liechty EAST NOBLE 10 25:46.08 8:18
110 398 Casey Grantham PENN 10 25:47.28 8:19
111 101 Lindsay Butler CARROLL 11 25:48.48 8:19
112 385 Tori Bruce PENN 10 25:52.78 8:20
113 24 Catharine Dahm BISHOP DWENGER 10 25:53.08 8:20
114 354 Courtney Saalfrank NEW HAVEN 11 25:56.38 8:21
115 165 Allison Smart CONCORD 12 26:00.83 8:23
116 437 Lisa Bauer SB ADAMS 9 26:09.33 8:26
117 211 Corinne Stockbridge ELKHART CENTRAL 12 26:12.73 8:27
118 459 Megan Bright SB CLAY 9 26:15.63 8:28
119 144 Kaycee Bills COLUMBIA CITY 11 26:19.13 8:29
120 577 Kelly Scholer YORKTOWN 10 26:22.68 8:30
121 392 Caitlyn Fleury PENN 9 26:22.73 8:30
122 347 Brittany Hogg NEW HAVEN 9 26:27.28 8:31
123 118 Jill Robinson CARROLL 9 26:28.78 8:32
124 155 Lauren Taylor COLUMBIA CITY 9 26:29.28 8:32
125 465 Deanna Kolberg SB CLAY 11 26:29.78 8:32
126 400 Maddie Helman PENN 10 26:29.88 8:32
127 391 Stephanie Enyeart PENN 10 26:34.78 8:34
128 235 Morgan Picking GOSHEN 10 26:35.73 8:34
129 256 Malika Harris HOMESTEAD 10 26:36.93 8:34
130 212 Abby Tejeda ELKHART CENTRAL 9 26:37.93 8:35
131 547 Jessy Smoker WESTERN 11 26:38.98 8:35
132 228 Jennifer Good GOSHEN 10 26:39.58 8:35
133 482 Rachel Titus SB RILEY 9 26:46.53 8:38
134 285 Jillian Fetters HUNTINGTON NORTH 10 26:53.18 8:40
135 536 Liz Tamayo WEST NOBLE 11 26:54.53 8:40
136 518 Lauren Smolen WARSAW 12 26:57.63 8:41
137 46 Jordan Crouch BISHOP LUERS 12 27:00.58 8:42
138 70 Wendy Breeden BLOOMINGTON SOUTH 9 27:01.58 8:42
139 117 Rosie Ramirez CARROLL 11 27:03.98 8:43
140 154 Alyssa Smith COLUMBIA CITY 9 27:10.83 8:45
141 372 Jacque Mclane NORTHWESTERN 10 27:12.13 8:46
142 18 Alyssa Ramer BETHANY CHRISTIAN 9 27:15.08 8:47
143 511 Jenna Moore WARSAW 10 27:17.08 8:47
144 543 Allyson Jewell WESTERN 11 27:25.38 8:50
145 283 Kelly Ditzler HUNTINGTON NORTH 10 27:28.78 8:51
146 367 Allie Combs NORTHWESTERN 11 27:28.83 8:51
147 47 Molly Goodwin BISHOP LUERS 9 27:37.68 8:54
148 69 Gena Breeden BLOOMINGTON SOUTH 9 27:43.18 8:56
149 1 Lynn Andres ANGOLA 12 27:54.18 8:59
150 264 Colleen McArdle HOMESTEAD 10 27:55.08 9:00

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com
Page 4
2008 NEW HAVEN CLASSIC
FORT WAYNE, INDIANA
SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS
RESERVE WOMEN

Place No. Name School Gr Time Pace
===== ===== ====================== ==================== == ======== =====
151 49 Mary-Kate Litchfield BISHOP LUERS 11 27:55.88 9:00
152 33 Heather Lothamer BISHOP DWENGER 9 28:03.68 9:02
153 484 Rhiannon Verash SB RILEY 10 28:09.78 9:04
154 193 Tara Stockert EAST NOBLE 9 28:13.73 9:06
155 2 Paige Beckwith ANGOLA 11 28:14.58 9:06
156 470 Katie Turner SB CLAY 10 28:30.58 9:11
157 457 Abigail Weaver SB ADAMS 9 29:01.58 9:21
158 477 Mary Ann Myers SB RILEY 9 29:03.78 9:22
159 402 Allyson Knutson PENN 12 29:05.33 9:22
160 515 Lucille Rich WARSAW 9 29:09.43 9:24
161 244 Catalina Ramirez Yepes GREENFIELD CENTRAL 11 29:10.08 9:24
162 15 Lauren Hooley BETHANY CHRISTIAN 9 29:31.43 9:31
163 388 Florence Chen PENN 10 29:34.88 9:32
164 383 Mercedes Anthony PENN 10 29:35.58 9:32
165 137 Bailey Keener CHURUBUSCO 9 29:48.98 9:36
166 58 Anna Blisk BLACKHAWK CHRISTIAN 9 30:35.88 9:51
167 206 Alison Klapp ELKHART CENTRAL 11 30:55.33 9:58
168 194 Crysta Terry EAST NOBLE 9 31:25.03 10:07
169 371 Jenna Jordan NORTHWESTERN 9 31:49.63 10:15
170 496 Noelia Ragon SOUTH SIDE 10 32:38.53 10:31
171 487 Janette Zukowski SB RILEY 9 35:09.13 11:19
172 246 Rachel Smith GREENFIELD CENTRAL 12 35:14.28 11:21
173 468 Memori Shabazz SB CLAY 9 38:43.98 12:29