Berrien County Invitational

back to results

Sep. 27, 2008

Berrien County Invitational
St. Joseph. MI
Provided by Mac Sports Timing


INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
1 107 Maddie Rodts Niles 11 20:14 6:31
2 40 Torrie Eger Buchanan 11 20:32 6:37
3 126 Julie Helm St. Joseph 12 20:33 6:37
4 77 Amanda Balk Lakeshore 12 20:54 6:44
5 133 Ashley Moyer St. Joseph 11 21:06 6:48
6 83 Kayla Matheny Lakeshore 11 21:08 6:49
7 43 Elizabeth Hein Buchanan 11 21:19 6:52
8 109 Liz Vandenheede Niles 12 21:22 6:53
9 108 Anne Tyler Niles 9 21:41 6:59
10 55 Rebecca Guntz Coloma 11 21:50 7:02
11 123 Allyson Garstecki St. Joseph 11 21:50 7:02
12 76 Melanie Armstrong Lakeshore 9 22:08 7:08
13 20 Ashley Harrell Brandywine 12 22:17 7:11
14 129 Kayla Mahler St. Joseph 12 22:20 7:12
15 68 Sarah Copi Lake Michigan Cathol 12 22:23 7:13
16 134 Allyse Murray St. Joseph 10 22:38 7:18
17 58 Rebecka Willming Coloma 10 22:43 7:19
18 102 Alex Haimbaugh Niles 10 22:46 7:20
19 45 Alyssa Kruchkow Buchanan 11 22:47 7:20
20 80 Madelyn Johnson Lakeshore 10 23:03 7:26
21 100 Maureen Craig Niles 9 23:05 7:26
22 118 Lauren Cichon St. Joseph 12 23:06 7:27
23 17 Leah Steinhauser Berrien Springs 12 23:06 7:27
24 67 Rachel Brunner Lake Michigan Cathol 11 23:07 7:27
25 81 Emily Lamanna Lakeshore 10 23:07 7:27
26 18 Elissa Walter Berrien Springs 10 23:10 7:28
27 104 Ava McKeel Niles 9 23:29 7:34
28 130 Megan McNitt St. Joseph 10 23:29 7:34
29 71 Taylor Juza Lake Michigan Cathol 10 23:38 7:37
30 82 Alexandra Larson Lakeshore 10 23:40 7:37
31 121 Maddie Frutiger St. Joseph 9 23:40 7:38
32 28 Kelly Ferguson Bridgman 9 23:47 7:40
33 105 Shannon McKeel Niles 11 23:48 7:40
34 70 Janine Golob Lake Michigan Cathol 10 23:52 7:42
35 38 Courtney Adolph Buchanan 10 23:54 7:42
36 124 Megan Garstecki St. Joseph 9 23:57 7:43
37 56 Monica Harris Coloma 11 24:00 7:44
38 63 Amber Harmon Eau Claire 10 24:01 7:44
39 128 Andra Kurtz St. Joseph 9 24:01 7:44
40 146 Katie Collis Watervliet 9 24:04 7:45
41 89 Haley Smith Lakeshore 11 24:10 7:47
42 52 Heidi Conrad Coloma 9 24:11 7:47
43 26 Lena Albanelli Bridgman 10 24:14 7:49
44 49 Ashlyn Pastryk Buchanan 9 24:22 7:51
45 88 Lauren Risetter Lakeshore 10 24:25 7:52
46 13 Kayla Foster Berrien Springs 10 24:29 7:53
47 9 Mandy Bromilow Berrien Springs 11 24:29 7:53
48 145 Molly Zebell St. Joseph 12 24:30 7:54
49 125 Alana Hart St. Joseph 10 24:37 7:56
50 39 Ashley Best Buchanan 10 24:43 7:58

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com

Page 2
2008 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
BERRIEN SPRINGS, MICHIGAN SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
51 53 Allison Corbin Coloma 9 24:56 8:02
52 79 Kailey Brooks Lakeshore 9 25:00 8:03
53 98 Allison Scallziti New Buffalo 12 25:02 8:04
54 57 Sami Walton Coloma 9 25:09 8:06
55 78 Madison Brinker Lakeshore 10 25:14 8:08
56 111 Marissa Cooney River Valley 11 25:15 8:08
57 91 Ellie Wodarczyk Lakeshore 9 25:24 8:11
58 106 Shannon McTigue Niles 11 25:27 8:12
59 37 Chelsea Adolph Buchanan 10 25:36 8:15
60 75 Katherine Andert Lakeshore 11 25:36 8:15
61 19 Roberta Zelmer Berrien Springs 10 25:38 8:15
62 137 Mandy Peterson St. Joseph 9 25:39 8:16
63 142 Chelsea Vanderzwaag St. Joseph 9 25:40 8:16
64 32 Abby Newell Bridgman 11 25:41 8:16
65 150 Olivia Thibeault Watervliet 9 25:53 8:20
66 14 Shana Parkins Berrien Springs 12 25:55 8:21
67 120 Kelsey Craig St. Joseph 9 26:15 8:27
68 7 Malina Rice Benton Harbor 10 26:26 8:31
69 33 Grace Roeder Bridgman 11 26:29 8:32
70 97 Danielle Pumfrey New Buffalo 12 26:32 8:33
71 85 Brooke Rajewski Lakeshore 11 26:41 8:36
72 103 Allie Hoyt Niles 11 26:49 8:38
73 69 Tracey Giannola Lake Michigan Cathol 12 26:55 8:40
74 41 Katie Elliott Buchanan 10 26:56 8:41
75 154 Taylor Willming Watervliet 10 26:56 8:41
76 149 Jordan Krieger Watervliet 10 26:57 8:41
77 12 Kayla Enders Berrien Springs 11 26:57 8:41
78 113 Carly Trout River Valley 12 26:59 8:41
79 60 Haley Beregsasy Eau Claire 11 27:06 8:44
80 148 Laura Cook Watervliet 9 27:07 8:44
81 112 Maggie Lubarski River Valley 12 27:08 8:45
82 44 Chelsea Hipshear Buchanan 9 27:20 8:48
83 22 Kelci Lockwood Brandywine 10 27:25 8:50
84 74 Kathryn Polaskey Lake Michigan Cathol 11 27:26 8:50
85 87 Alicen Riggle Lakeshore 11 27:42 8:55
86 27 Stephanie Burkhard Bridgman 10 27:45 8:56
87 73 Kristen Perrino Lake Michigan Cathol 11 28:18 9:07
88 86 Elise Reitan Lakeshore 10 28:25 9:09
89 64 Sandra Romero Eau Claire 12 28:43 9:15
90 31 Jenny Mitchell Bridgman 12 29:32 9:31
91 147 Avery Cook Watervliet 11 29:33 9:31
92 47 Amanda Lindamood Buchanan 11 29:49 9:36
93 139 Christine Server St. Joseph 9 30:06 9:42
94 36 Jenny Watson Bridgman 11 30:43 9:54
95 152 Alyson Wendzel Watervliet 10 31:04 10:01
96 143 Chelsi Waite St. Joseph 12 31:06 10:01
97 115 Jessi Zeiger River Valley 11 31:21 10:06
98 95 Samantha Hill New Buffalo 11 32:08 10:21
99 62 Sarah Duarte Eau Claire 12 32:55 10:36
100 46 Kacie Lemon Buchanan 10 32:56 10:37

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com

Page 3
2008 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
BERRIEN SPRINGS, MICHIGAN SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - WOMEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
101 66 Victoria Vega Eau Claire 9 34:32 11:08
102 136 Hedi Peterson St. Joseph 10 34:57 11:15
103 151 Kayla Warsko Watervliet 11 35:12 11:20
104 96 Andrea Lester New Buffalo 10 36:06 11:38
105 94 Amy Goelbieski New Buffalo 9 36:07 11:38
106 11 Alley Coffeen Berrien Springs 11 36:33 11:46




1. 47 ST. JOSEPH ( 21:42 1:48:27)
===================================
1 3 Julie Helm St. Joseph 12 20:33
2 5 Ashley Moyer St. Joseph 11 21:06
3 11 Allyson Garstecki St. Joseph 11 21:50
4 13 Kayla Mahler St. Joseph 12 22:20
5 15 Allyse Murray St. Joseph 10 22:38
6 ( 21) Lauren Cichon St. Joseph 12 23:06
7 ( 27) Megan McNitt St. Joseph 10 23:29

2. 55 NILES ( 21:50 1:49:08)
===================================
1 1 Maddie Rodts Niles 11 20:14
2 8 Liz Vandenheede Niles 12 21:22
3 9 Anne Tyler Niles 9 21:41
4 17 Alex Haimbaugh Niles 10 22:46
5 20 Maureen Craig Niles 9 23:05
6 ( 26) Ava McKeel Niles 9 23:29
7 ( 31) Shannon McKeel Niles 11 23:48

3. 65 LAKESHORE ( 22:04 1:50:20)
===================================
1 4 Amanda Balk Lakeshore 12 20:54
2 6 Kayla Matheny Lakeshore 11 21:08
3 12 Melanie Armstrong Lakeshore 9 22:08
4 19 Madelyn Johnson Lakeshore 10 23:03
5 24 Emily Lamanna Lakeshore 10 23:07
6 ( 29) Alexandra Larson Lakeshore 10 23:40
7 ( 37) Haley Smith Lakeshore 11 24:10

4. 100 BUCHANAN ( 22:35 1:52:54)
===================================
1 2 Torrie Eger Buchanan 11 20:32
2 7 Elizabeth Hein Buchanan 11 21:19
3 18 Alyssa Kruchkow Buchanan 11 22:47
4 33 Courtney Adolph Buchanan 10 23:54
5 40 Ashlyn Pastryk Buchanan 9 24:22
6 ( 43) Ashley Best Buchanan 10 24:43
7 ( 47) Chelsea Adolph Buchanan 10 25:36

5. 142 COLOMA ( 23:32 1:57:40)
===================================
1 10 Rebecca Guntz Coloma 11 21:50
2 16 Rebecka Willming Coloma 10 22:43
3 34 Monica Harris Coloma 11 24:00
4 38 Heidi Conrad Coloma 9 24:11
5 44 Allison Corbin Coloma 9 24:56
6 ( 46) Sami Walton Coloma 9 25:09

6. 151 LAKE MICHIGAN CATHOL ( 23:59 1:59:55)
===================================
1 14 Sarah Copi Lake Michigan Cathol 12 22:23
2 23 Rachel Brunner Lake Michigan Cathol 11 23:07
3 28 Taylor Juza Lake Michigan Cathol 10 23:38
4 32 Janine Golob Lake Michigan Cathol 10 23:52
5 54 Tracey Giannola Lake Michigan Cathol 12 26:55
6 ( 60) Kathryn Polaskey Lake Michigan Cathol 11 27:26
7 ( 62) Kristen Perrino Lake Michigan Cathol 11 28:18

7. 178 BERRIEN SPRINGS ( 24:11 2:00:52)
===================================
1 22 Leah Steinhauser Berrien Springs 12 23:06
2 25 Elissa Walter Berrien Springs 10 23:10
3 41 Kayla Foster Berrien Springs 10 24:29
4 42 Mandy Bromilow Berrien Springs 11 24:29
5 48 Roberta Zelmer Berrien Springs 10 25:38
6 ( 51) Shana Parkins Berrien Springs 12 25:55
7 ( 57) Kayla Enders Berrien Springs 11 26:57

8. 231 BRIDGMAN ( 25:36 2:07:56)
===================================
1 30 Kelly Ferguson Bridgman 9 23:47
2 39 Lena Albanelli Bridgman 10 24:14
3 49 Abby Newell Bridgman 11 25:41
4 52 Grace Roeder Bridgman 11 26:29
5 61 Stephanie Burkhard Bridgman 10 27:45
6 ( 64) Jenny Mitchell Bridgman 12 29:32
7 ( 66) Jenny Watson Bridgman 11 30:43

9. 256 WATERVLIET ( 26:12 2:10:57)
===================================
1 36 Katie Collis Watervliet 9 24:04
2 50 Olivia Thibeault Watervliet 9 25:53
3 55 Taylor Willming Watervliet 10 26:56
4 56 Jordan Krieger Watervliet 10 26:57
5 59 Laura Cook Watervliet 9 27:07
6 ( 65) Avery Cook Watervliet 11 29:33
7 ( 67) Alyson Wendzel Watervliet 10 31:04

10. 295 EAU CLAIRE ( 29:28 2:27:17)
===================================
1 35 Amber Harmon Eau Claire 10 24:01
2 58 Haley Beregsasy Eau Claire 11 27:06
3 63 Sandra Romero Eau Claire 12 28:43
4 69 Sarah Duarte Eau Claire 12 32:55
5 70 Victoria Vega Eau Claire 9 34:32

11. 309 NEW BUFFALO ( 31:11 2:35:55)
===================================
1 45 Allison Scallziti New Buffalo 12 25:02
2 53 Danielle Pumfrey New Buffalo 12 26:32
3 68 Samantha Hill New Buffalo 11 32:08
4 71 Andrea Lester New Buffalo 10 36:06
5 72 Amy Goelbieski New Buffalo 9 36:07





Freshman Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Anne Tyler Niles 9 21:41 6:59
2 Melanie Armstrong Lakeshore 9 22:08 7:08
3 Maureen Craig Niles 9 23:05 7:26
4 Ava McKeel Niles 9 23:29 7:34
5 Maddie Frutiger St. Joseph 9 23:40 7:37
6 Kelly Ferguson Bridgman 9 23:47 7:40
7 Megan Garstecki St. Joseph 9 23:57 7:43
8 Andra Kurtz St. Joseph 9 24:01 7:44
9 Katie Collis Watervliet 9 24:04 7:45
10 Heidi Conrad Coloma 9 24:11 7:47
11 Ashlyn Pastryk Buchanan 9 24:22 7:51
12 Allison Corbin Coloma 9 24:56 8:02
13 Kailey Brooks Lakeshore 9 25:00 8:03
14 Sami Walton Coloma 9 25:09 8:06
15 Ellie Wodarczyk Lakeshore 9 25:24 8:11
16 Mandy Peterson St. Joseph 9 25:39 8:16
17 Chelsea Vanderzwaag St. Joseph 9 25:40 8:16
18 Olivia Thibeault Watervliet 9 25:53 8:20
19 Kelsey Craig St. Joseph 9 26:15 8:27
20 Laura Cook Watervliet 9 27:07 8:44
21 Chelsea Hipshear Buchanan 9 27:20 8:48
22 Christine Server St. Joseph 9 30:06 9:42
23 Victoria Vega Eau Claire 9 34:32 11:07
24 Amy Goelbieski New Buffalo 9 36:07 11:38

Sophomore Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Allyse Murray St. Joseph 10 22:38 7:17
2 Rebecka Willming Coloma 10 22:43 7:19
3 Alex Haimbaugh Niles 10 22:46 7:20
4 Madelyn Johnson Lakeshore 10 23:03 7:25
5 Emily Lamanna Lakeshore 10 23:07 7:27
6 Elissa Walter Berrien Springs 10 23:10 7:28
7 Megan McNitt St. Joseph 10 23:29 7:34
8 Taylor Juza Lake Michigan Cathol 10 23:38 7:37
9 Alexandra Larson Lakeshore 10 23:40 7:37
10 Janine Golob Lake Michigan Cathol 10 23:52 7:41
11 Courtney Adolph Buchanan 10 23:54 7:42
12 Amber Harmon Eau Claire 10 24:01 7:44
13 Lena Albanelli Bridgman 10 24:14 7:48
14 Lauren Risetter Lakeshore 10 24:25 7:52
15 Kayla Foster Berrien Springs 10 24:29 7:53
16 Alana Hart St. Joseph 10 24:37 7:56
17 Ashley Best Buchanan 10 24:43 7:58
18 Madison Brinker Lakeshore 10 25:14 8:08
19 Chelsea Adolph Buchanan 10 25:36 8:15
20 Roberta Zelmer Berrien Springs 10 25:38 8:15
21 Malina Rice Benton Harbor 10 26:26 8:31
22 Katie Elliott Buchanan 10 26:56 8:40
23 Taylor Willming Watervliet 10 26:56 8:40
24 Jordan Krieger Watervliet 10 26:57 8:41
25 Kelci Lockwood Brandywine 10 27:25 8:50
26 Stephanie Burkhard Bridgman 10 27:45 8:56
27 Elise Reitan Lakeshore 10 28:25 9:09
28 Alyson Wendzel Watervliet 10 31:04 10:00
29 Kacie Lemon Buchanan 10 32:56 10:36
30 Hedi Peterson St. Joseph 10 34:57 11:15
31 Andrea Lester New Buffalo 10 36:06 11:38

Junior Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Maddie Rodts Niles 11 20:14 6:31
2 Torrie Eger Buchanan 11 20:32 6:37
3 Ashley Moyer St. Joseph 11 21:06 6:48
4 Kayla Matheny Lakeshore 11 21:08 6:49
5 Elizabeth Hein Buchanan 11 21:19 6:52
6 Rebecca Guntz Coloma 11 21:50 7:02
7 Allyson Garstecki St. Joseph 11 21:50 7:02
8 Alyssa Kruchkow Buchanan 11 22:47 7:20
9 Rachel Brunner Lake Michigan Cathol 11 23:07 7:27
10 Shannon McKeel Niles 11 23:48 7:40
11 Monica Harris Coloma 11 24:00 7:44
12 Haley Smith Lakeshore 11 24:10 7:47
13 Mandy Bromilow Berrien Springs 11 24:29 7:53
14 Marissa Cooney River Valley 11 25:15 8:08
15 Shannon McTigue Niles 11 25:27 8:12
16 Katherine Andert Lakeshore 11 25:36 8:15
17 Abby Newell Bridgman 11 25:41 8:16
18 Grace Roeder Bridgman 11 26:29 8:32
19 Brooke Rajewski Lakeshore 11 26:41 8:36
20 Allie Hoyt Niles 11 26:49 8:38
21 Kayla Enders Berrien Springs 11 26:57 8:41
22 Haley Beregsasy Eau Claire 11 27:06 8:44
23 Kathryn Polaskey Lake Michigan Cathol 11 27:26 8:50
24 Alicen Riggle Lakeshore 11 27:42 8:55
25 Kristen Perrino Lake Michigan Cathol 11 28:18 9:07
26 Avery Cook Watervliet 11 29:33 9:31
27 Amanda Lindamood Buchanan 11 29:49 9:36
28 Jenny Watson Bridgman 11 30:43 9:53
29 Jessi Zeiger River Valley 11 31:21 10:06
30 Samantha Hill New Buffalo 11 32:08 10:21
31 Kayla Warsko Watervliet 11 35:12 11:20
32 Alley Coffeen Berrien Springs 11 36:33 11:46

Senior Women Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Julie Helm St. Joseph 12 20:33 6:37
2 Amanda Balk Lakeshore 12 20:54 6:44
3 Liz Vandenheede Niles 12 21:22 6:53
4 Ashley Harrell Brandywine 12 22:17 7:11
5 Kayla Mahler St. Joseph 12 22:20 7:12
6 Sarah Copi Lake Michigan Cathol 12 22:23 7:13
7 Lauren Cichon St. Joseph 12 23:06 7:27
8 Leah Steinhauser Berrien Springs 12 23:06 7:27
9 Molly Zebell St. Joseph 12 24:30 7:53
10 Allison Scallziti New Buffalo 12 25:02 8:04
11 Shana Parkins Berrien Springs 12 25:55 8:21
12 Danielle Pumfrey New Buffalo 12 26:32 8:33
13 Tracey Giannola Lake Michigan Cathol 12 26:55 8:40
14 Carly Trout River Valley 12 26:59 8:41
15 Maggie Lubarski River Valley 12 27:08 8:44
16 Sandra Romero Eau Claire 12 28:43 9:15
17 Jenny Mitchell Bridgman 12 29:32 9:31
18 Chelsi Waite St. Joseph 12 31:06 10:01
19 Sarah Duarte Eau Claire 12 32:55 10:36





Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
1 288 Sam Felton St. Joseph 11 16:55 5:27
2 261 Mark Calhoun Niles 11 17:04 5:30
3 295 Collin Ludwig St. Joseph 11 17:11 5:32
4 230 Frank Deaton Lake Michigan Cathol 12 17:23 5:36
5 188 Cameron Magro Bridgman 10 17:27 5:37
6 189 Conner Magro Bridgman 10 17:37 5:41
7 294 James Kirschner St. Joseph 12 17:44 5:43
8 165 Timothy Napier Benton Harbor 12 17:48 5:44
9 262 Anthony Horvath Niles 11 17:50 5:45
10 285 Kyle Denny St. Joseph 12 17:58 5:47
11 204 Cory Guess Coloma 10 18:06 5:50
12 187 Evan Krettek Bridgman 12 18:14 5:53
13 181 Elliott Richards Brandywine 10 18:23 5:55
14 201 Vince Burke Coloma 12 18:24 5:56
15 238 Mike Engen Lakeshore 12 18:25 5:56
16 303 Jeremy Flagel Watervliet 12 18:31 5:58
17 281 David Burkard St. Joseph 11 18:34 5:59
18 277 Joseph Beemer St. Joseph 9 18:40 6:01
19 246 Jake Range Lakeshore 10 18:41 6:01
20 186 Mark Haukereid Bridgman 11 18:41 6:01
21 311 Eric Phillips Watervliet 11 18:51 6:04
22 249 Chris Simpson Lakeshore 12 19:05 6:09
23 268 Sam Vandenheede Niles 9 19:06 6:09
24 197 Richard Reith Buchanan 11 19:09 6:10
25 291 Nate Gerken St. Joseph 11 19:14 6:12
26 191 Beau Rathgeb Bridgman 9 19:14 6:12
27 292 Jeff Hanley St. Joseph 12 19:14 6:12
28 185 Jarret Anderson Bridgman 9 19:20 6:14
29 229 Lucas Copi Lake Michigan Cathol 10 19:22 6:14
30 284 Gordon Davis St. Joseph 9 19:24 6:15
31 299 David Pozivilko St. Joseph 11 19:28 6:17
32 260 Shawn Calhoun Niles 12 19:32 6:18
33 172 Michael Jasper Berrien Springs 12 19:35 6:19
34 169 Matt Bromilow Berrien Springs 12 19:37 6:19
35 180 Ryan Probst Brandywine 9 19:38 6:20
36 276 Daniel Barfuss St. Joseph 12 19:40 6:20
37 241 Eric Knapp Lakeshore 10 19:42 6:21
38 239 Alex Farrington Lakeshore 10 19:45 6:22
39 196 John Kuntz Buchanan 10 19:48 6:23
40 305 Anthony Johnson Watervliet 12 19:58 6:26
41 232 Jacob Kohler Lake Michigan Cathol 9 19:59 6:26
42 259 Caleb Bliss Niles 10 20:07 6:29
43 183 Tyler Weedon Brandywine 12 20:12 6:30
44 247 Spencer Schatz Lakeshore 12 20:14 6:31
45 278 Chad Bergman St. Joseph 12 20:15 6:31
46 240 Adam Harshbarger Lakeshore 11 20:20 6:33
47 287 Mark Dowsett St. Joseph 11 20:23 6:34
48 245 Dennis Noakes Lakeshore 12 20:24 6:34
49 309 Kevin Lynch Watervliet 11 20:31 6:37
50 218 James Jackson Eau Claire 11 20:35 6:38

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com

Page 2
2008 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
BERRIEN SPRINGS, MICHIGAN SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
51 207 John Tanner Coloma 11 20:36 6:38
52 243 Andy McDougall Lakeshore 10 20:36 6:38
53 177 Jordan Sunnarborg Berrien Springs 10 20:39 6:39
54 228 Colin Alsbro Lake Michigan Cathol 9 20:41 6:40
55 248 Jake Schlutt Lakeshore 10 20:51 6:43
56 210 Michael Stakley Countryside 9 20:53 6:44
57 251 Ben Bartelmay New Buffalo 10 20:55 6:44
58 296 Bryn Lymburner St. Joseph 10 20:56 6:45
59 231 Arthur Havlicek Lake Michigan Cathol 11 20:57 6:45
60 269 Barry Weddle Niles 11 21:00 6:46
61 171 Damon Davidson Berrien Springs 11 21:01 6:46
62 182 Aaron Sieting Brandywine 10 21:01 6:46
63 293 David Huynh St. Joseph 11 21:03 6:47
64 173 Zach Nearpass Berrien Springs 11 21:04 6:47
65 198 Josh Tidey Buchanan 12 21:15 6:51
66 219 Scott Knapper Eau Claire 10 21:19 6:52
67 235 Aaron Belanger Lakeshore 12 21:19 6:52
68 282 Chris Chancey St. Joseph 12 21:21 6:53
69 308 Robert Love Watervliet 12 21:32 6:56
70 274 Dylan Laborn River Valley 12 21:36 6:58
71 301 Nick Whise St. Joseph 9 21:40 6:59
72 190 Parker Mojsiejenko Bridgman 11 21:42 6:59
73 195 Jacob Ferris Buchanan 10 21:50 7:02
74 306 Nick Kaley Watervliet 10 21:51 7:03
75 206 Devin Pascoe Coloma 9 21:54 7:04
76 203 Josh Galarneau Coloma 11 21:54 7:04
77 264 Paul Mooney Niles 12 21:57 7:05
78 244 Donovan McTague Lakeshore 10 22:01 7:06
79 176 Eric Scott Berrien Springs 12 22:11 7:09
80 216 Taylor Davis Eau Claire 9 22:24 7:13
81 280 Taylor Brandt St. Joseph 11 22:33 7:16
82 242 Jordan Lentz Lakeshore 10 22:38 7:18
83 270 Adam Young Niles 12 22:45 7:20
84 237 Tim Capt Lakeshore 9 22:50 7:21
85 250 Kurt Wendland Lakeshore 9 22:51 7:22
86 192 Bryan Rose Bridgman 11 23:04 7:26
87 266 Steve Rogers Niles 10 23:10 7:28
88 290 Ben Gerken St. Joseph 9 23:18 7:30
89 226 Jacob Wagemaker Eau Claire 10 23:29 7:34
90 215 Tyler Danneffel Eau Claire 11 23:35 7:36
91 202 Seth Carmer Coloma 9 23:36 7:36
92 193 Karsten Smith Bridgman 11 23:48 7:40
93 222 Cruz Palafox Eau Claire 10 24:25 7:52
94 279 Jack Bowman St. Joseph 9 24:27 7:53
95 194 Kendall Walker Bridgman 11 24:34 7:55
96 209 Anthony Baker Countryside 9 24:42 7:57
97 212 Tyler Burbach Eau Claire 10 24:58 8:03
98 213 Tyler Burks Eau Claire 11 25:00 8:03
99 313 Mike Zaluckyj Watervliet 10 25:08 8:06
100 200 Tyler Barton Coloma 9 25:46 8:18

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------
Sponsored by: Brooks
www.brooksrunning.com

Page 3
2008 BERRIEN COUNTY CHAMPIONSHIPS
BERRIEN SPRINGS, MICHIGAN SATURDAY, SEPTEMBER 27, 2008

INDIVIDUAL RESULTS - MEN

Place Bib# Name School Grade Time Pace
===== ===== ===================== ==================== ===== ===== =====
101 233 Chad Roden Lake Michigan Cathol 10 26:00 8:22
102 208 A.J. Tyler Coloma 9 26:00 8:23
103 255 Shane Hill New Buffalo 9 26:23 8:30
104 307 Eric Kibler Watervliet 11 26:44 8:37
105 174 Jonathan Oosterhouse Berrien Springs 12 27:04 8:43
106 214 Deshaun Cornelius Eau Claire 9 30:54 9:57
107 297 Matt Peterson St. Joseph 10 30:54 9:57
108 300 Noah Sawyer St. Joseph 9 30:58 9:59
109 221 Joshua Krugh Eau Claire 10 35:43 11:30

*********************************
Great Lakes ChampionChip
www.greatlakeschampionchip.com
-------------------------------




1. 35 ST. JOSEPH ( 17:41 1:28:22)
===================================
1 1 Sam Felton St. Joseph 11 16:55
2 3 Collin Ludwig St. Joseph 11 17:11
3 7 James Kirschner St. Joseph 12 17:44
4 9 Kyle Denny St. Joseph 12 17:58
5 15 David Burkard St. Joseph 11 18:34
6 ( 16) Joseph Beemer St. Joseph 9 18:40
7 ( 22) Nate Gerken St. Joseph 11 19:14

2. 63 BRIDGMAN ( 18:15 1:31:13)
===================================
1 5 Cameron Magro Bridgman 10 17:27
2 6 Conner Magro Bridgman 10 17:37
3 11 Evan Krettek Bridgman 12 18:14
4 18 Mark Haukereid Bridgman 11 18:41
5 23 Beau Rathgeb Bridgman 9 19:14
6 ( 24) Jarret Anderson Bridgman 9 19:20
7 ( 47) Parker Mojsiejenko Bridgman 11 21:42

3. 90 NILES ( 18:44 1:33:39)
===================================
1 2 Mark Calhoun Niles 11 17:04
2 8 Anthony Horvath Niles 11 17:50
3 21 Sam Vandenheede Niles 9 19:06
4 26 Shawn Calhoun Niles 12 19:32
5 33 Caleb Bliss Niles 10 20:07
6 ( 42) Barry Weddle Niles 11 21:00
7 ( 51) Paul Mooney Niles 12 21:57

4. 109 LAKESHORE ( 19:08 1:35:38)
===================================
1 13 Mike Engen Lakeshore 12 18:25
2 17 Jake Range Lakeshore 10 18:41
3 20 Chris Simpson Lakeshore 12 19:05
4 29 Eric Knapp Lakeshore 10 19:42
5 30 Alex Farrington Lakeshore 10 19:45
6 ( 34) Spencer Schatz Lakeshore 12 20:14
7 ( 35) Adam Harshbarger Lakeshore 11 20:20

5. 142 LAKE MICHIGAN CATHOL ( 19:41 1:38:22)
===================================
1 4 Frank Deaton Lake Michigan Cathol 12 17:23
2 25 Lucas Copi Lake Michigan Cathol 10 19:22
3 32 Jacob Kohler Lake Michigan Cathol 9 19:59
4 40 Colin Alsbro Lake Michigan Cathol 9 20:41
5 41 Arthur Havlicek Lake Michigan Cathol 11 20:57
6 ( 61) Chad Roden Lake Michigan Cathol 10 26:00

6. 146 WATERVLIET ( 19:53 1:39:23)
===================================
1 14 Jeremy Flagel Watervliet 12 18:31
2 19 Eric Phillips Watervliet 11 18:51
3 31 Anthony Johnson Watervliet 12 19:58
4 36 Kevin Lynch Watervliet 11 20:31
5 46 Robert Love Watervliet 12 21:32
6 ( 48) Nick Kaley Watervliet 10 21:51
7 ( 59) Mike Zaluckyj Watervliet 10 25:08

7. 159 COLOMA ( 20:11 1:40:54)
===================================
1 10 Cory Guess Coloma 10 18:06
2 12 Vince Burke Coloma 12 18:24
3 38 John Tanner Coloma 11 20:36
4 49 Devin Pascoe Coloma 9 21:54
5 50 Josh Galarneau Coloma 11 21:54
6 ( 56) Seth Carmer Coloma 9 23:36
7 ( 60) Tyler Barton Coloma 9 25:46

8. 181 BERRIEN SPRINGS ( 20:24 1:41:56)
===================================
1 27 Michael Jasper Berrien Springs 12 19:35
2 28 Matt Bromilow Berrien Springs 12 19:37
3 39 Jordan Sunnarborg Berrien Springs 10 20:39
4 43 Damon Davidson Berrien Springs 11 21:01
5 44 Zach Nearpass Berrien Springs 11 21:04
6 ( 52) Eric Scott Berrien Springs 12 22:11
7 ( 62) Jonathan Oosterhouse Berrien Springs 12 27:04

9. 244 EAU CLAIRE ( 22:17 1:51:22)
===================================
1 37 James Jackson Eau Claire 11 20:35
2 45 Scott Knapper Eau Claire 10 21:19
3 53 Taylor Davis Eau Claire 9 22:24
4 54 Jacob Wagemaker Eau Claire 10 23:29
5 55 Tyler Danneffel Eau Claire 11 23:35
6 ( 57) Cruz Palafox Eau Claire 10 24:25
7 ( 58) Tyler Burbach Eau Claire 10 24:58




Freshman Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Joseph Beemer St. Joseph 9 18:40 6:01
2 Sam Vandenheede Niles 9 19:06 6:09
3 Beau Rathgeb Bridgman 9 19:14 6:12
4 Jarret Anderson Bridgman 9 19:20 6:14
5 Gordon Davis St. Joseph 9 19:24 6:15
6 Ryan Probst Brandywine 9 19:38 6:19
7 Jacob Kohler Lake Michigan Cathol 9 19:59 6:26
8 Colin Alsbro Lake Michigan Cathol 9 20:41 6:40
9 Michael Stakley Countryside 9 20:53 6:44
10 Nick Whise St. Joseph 9 21:40 6:59
11 Devin Pascoe Coloma 9 21:54 7:03
12 Taylor Davis Eau Claire 9 22:24 7:13
13 Tim Capt Lakeshore 9 22:50 7:21
14 Kurt Wendland Lakeshore 9 22:51 7:22
15 Ben Gerken St. Joseph 9 23:18 7:30
16 Seth Carmer Coloma 9 23:36 7:36
17 Jack Bowman St. Joseph 9 24:27 7:52
18 Anthony Baker Countryside 9 24:42 7:57
19 Tyler Barton Coloma 9 25:46 8:18
20 A.J. Tyler Coloma 9 26:00 8:22
21 Shane Hill New Buffalo 9 26:23 8:30
22 Deshaun Cornelius Eau Claire 9 30:54 9:57
23 Noah Sawyer St. Joseph 9 30:58 9:58

Sophomore Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Cameron Magro Bridgman 10 17:27 5:37
2 Conner Magro Bridgman 10 17:37 5:40
3 Cory Guess Coloma 10 18:06 5:50
4 Elliott Richards Brandywine 10 18:23 5:55
5 Jake Range Lakeshore 10 18:41 6:01
6 Lucas Copi Lake Michigan Cathol 10 19:22 6:14
7 Eric Knapp Lakeshore 10 19:42 6:21
8 Alex Farrington Lakeshore 10 19:45 6:22
9 John Kuntz Buchanan 10 19:48 6:23
10 Caleb Bliss Niles 10 20:07 6:29
11 Andy McDougall Lakeshore 10 20:36 6:38
12 Jordan Sunnarborg Berrien Springs 10 20:39 6:39
13 Jake Schlutt Lakeshore 10 20:51 6:43
14 Ben Bartelmay New Buffalo 10 20:55 6:44
15 Bryn Lymburner St. Joseph 10 20:56 6:45
16 Aaron Sieting Brandywine 10 21:01 6:46
17 Scott Knapper Eau Claire 10 21:19 6:52
18 Jacob Ferris Buchanan 10 21:50 7:02
19 Nick Kaley Watervliet 10 21:51 7:02
20 Donovan McTague Lakeshore 10 22:01 7:05
21 Jordan Lentz Lakeshore 10 22:38 7:17
22 Steve Rogers Niles 10 23:10 7:28
23 Jacob Wagemaker Eau Claire 10 23:29 7:34
24 Cruz Palafox Eau Claire 10 24:25 7:52
25 Tyler Burbach Eau Claire 10 24:58 8:03
26 Mike Zaluckyj Watervliet 10 25:08 8:06
27 Chad Roden Lake Michigan Cathol 10 26:00 8:22
28 Matt Peterson St. Joseph 10 30:54 9:57
29 Joshua Krugh Eau Claire 10 35:43 11:30

Junior Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Sam Felton St. Joseph 11 16:55 5:27
2 Mark Calhoun Niles 11 17:04 5:30
3 Collin Ludwig St. Joseph 11 17:11 5:32
4 Anthony Horvath Niles 11 17:50 5:45
5 David Burkard St. Joseph 11 18:34 5:59
6 Mark Haukereid Bridgman 11 18:41 6:01
7 Eric Phillips Watervliet 11 18:51 6:04
8 Richard Reith Buchanan 11 19:09 6:10
9 Nate Gerken St. Joseph 11 19:14 6:12
10 David Pozivilko St. Joseph 11 19:28 6:16
11 Adam Harshbarger Lakeshore 11 20:20 6:33
12 Mark Dowsett St. Joseph 11 20:23 6:34
13 Kevin Lynch Watervliet 11 20:31 6:37
14 James Jackson Eau Claire 11 20:35 6:38
15 John Tanner Coloma 11 20:36 6:38
16 Arthur Havlicek Lake Michigan Cathol 11 20:57 6:45
17 Barry Weddle Niles 11 21:00 6:46
18 Damon Davidson Berrien Springs 11 21:01 6:46
19 David Huynh St. Joseph 11 21:03 6:47
20 Zach Nearpass Berrien Springs 11 21:04 6:47
21 Parker Mojsiejenko Bridgman 11 21:42 6:59
22 Josh Galarneau Coloma 11 21:54 7:03
23 Taylor Brandt St. Joseph 11 22:33 7:16
24 Bryan Rose Bridgman 11 23:04 7:26
25 Tyler Danneffel Eau Claire 11 23:35 7:36
26 Karsten Smith Bridgman 11 23:48 7:40
27 Kendall Walker Bridgman 11 24:34 7:55
28 Tyler Burks Eau Claire 11 25:00 8:03
29 Eric Kibler Watervliet 11 26:44 8:36

Senior Men Overall

Place Name School Grade Time Pace
===== ===================== ==================== ===== ======= =====
1 Frank Deaton Lake Michigan Cathol 12 17:23 5:36
2 James Kirschner St. Joseph 12 17:44 5:43
3 Timothy Napier Benton Harbor 12 17:48 5:44
4 Kyle Denny St. Joseph 12 17:58 5:47
5 Evan Krettek Bridgman 12 18:14 5:52
6 Vince Burke Coloma 12 18:24 5:56
7 Mike Engen Lakeshore 12 18:25 5:56
8 Jeremy Flagel Watervliet 12 18:31 5:58
9 Chris Simpson Lakeshore 12 19:05 6:09
10 Jeff Hanley St. Joseph 12 19:14 6:12
11 Shawn Calhoun Niles 12 19:32 6:18
12 Michael Jasper Berrien Springs 12 19:35 6:18
13 Matt Bromilow Berrien Springs 12 19:37 6:19
14 Daniel Barfuss St. Joseph 12 19:40 6:20
15 Anthony Johnson Watervliet 12 19:58 6:26
16 Tyler Weedon Brandywine 12 20:12 6:30
17 Spencer Schatz Lakeshore 12 20:14 6:31
18 Chad Bergman St. Joseph 12 20:15 6:31
19 Dennis Noakes Lakeshore 12 20:24 6:34
20 Josh Tidey Buchanan 12 21:15 6:51
21 Aaron Belanger Lakeshore 12 21:19 6:52
22 Chris Chancey St. Joseph 12 21:21 6:53
23 Robert Love Watervliet 12 21:32 6:56
24 Dylan Laborn River Valley 12 21:36 6:57
25 Paul Mooney Niles 12 21:57 7:04
26 Eric Scott Berrien Springs 12 22:11 7:09
27 Adam Young Niles 12 22:45 7:20
28 Jonathan Oosterhouse Berrien Springs 12 27:04 8:43