Lakewood Invitational #2

back to results

Sep. 25, 2008

Lakewood Invitational #2
SUNNY CREST YOUTH RANCH
Provided by Playmakers


TEAM SCORES

1. DeWitt 48 5. Vermontville Maple Valley 126

2. Delton Kellogg 59 6. Grand Rapids Creston 135

3. Charlotte 81 7. Hart 157

4. Lake Odessa Lakewood 94



MEN'S Varsity

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Billy Quint (12) Lake Odessa Lakewood 75 17:59.9 1

2. Dan McCawley (11) DeWitt 59 18:13.9 2

3. Jeremy Hicks (11) Charlotte 3 18:17.2 3

4. Nick Rendon (11) Delton Kellogg 33 18:33.8 4

5. Brandon Humphreys (11) Delton Kellogg 26 18:38.8 5

6. Joe Benedict (10) Vermontville Maple Valley 79 18:48.5 6

7. Nick Cummins (11) DeWitt 39 18:49.1 7

8. Tucker Seese (10) Lake Odessa Lakewood 76 18:59.0 8

9. Zach Story (12) Charlotte 6 19:07.8 9

10. Kyle Hensley (9) DeWitt 46 19:14.1 10

11. Brandon Quillan (12) Grand Rapids Creston 17 19:15.3 11

12. Artyom Shives (12) DeWitt 52 19:20.1 12

13. Jon Szwarc (11) Hart 63 19:24.2 13

14. Tyler Bourdo (10) Delton Kellogg 21 19:26.5 14

15. Darrin Pursley (12) Delton Kellogg 32 19:29.6 15

16. Josh Perkins (12) Vermontville Maple Valley 84 19:31.8 16

17. Josh D'Haene (9) DeWitt 40 19:37.5 17

18. Erik Rogoszewski (11) DeWitt 51 19:45.2 P

19. Jonathon Studer (11) Hart 62 19:49.4 19

20. Matt Garn (09) Charlotte 2 20:01.5 20

21. Mark Loveland (12) Delton Kellogg 28 20:06.1 21

22. Nico Mitchell-Garcia(10) Grand Rapids Creston 16 20:09.2 22

23. Christian Ritzler (10) Charlotte 5 20:09.6 23

24. Steve DeJong (12) Lake Odessa Lakewood 69 20:10.4 24

25. Chris Schipper (10) Grand Rapids Creston 19 20:25.5 25

26. Cameron Hoffman (10) Charlotte 4 20:26.7 26

27. Tyler Brumm (9) Vermontville Maple Valley 80 20:28.5 27

28. Jason Foltz (11) Lake Odessa Lakewood 70 20:31.0 28

29. Adam Lyman (11) DeWitt 48 20:32.0 P

30. James Brinker (09) Charlotte 1 20:32.5 P

31. Trever Bowers (10) DeWitt 37 20:56.2 -

32. Josh Marzic (12) Delton Kellogg 30 20:58.0 P

33. Corey MacBeth (12) Delton Kellogg 29 21:04.3 P

34. Eddie Barta (11) Lake Odessa Lakewood 66 21:04.6 33

35. Jesse Teachworth (11) Lake Odessa Lakewood 77 21:41.3 P

36. Casey Beglin (12) Lake Odessa Lakewood 67 21:43.7 P

37. Kyle Vanderlaan (11) Hart 65 21:53.8 36

38. Jamoke Marshall (12) Grand Rapids Creston 14 21:56.1 37

39. Zach Mellville (11) Vermontville Maple Valley 83 21:58.2 38

40. Chris Dybalski (11) Delton Kellogg 24 21:59.1 -

41. Michael Kutch (10) Lake Odessa Lakewood 73 22:06.6 -

42. Kannon Hoffman (9) Delton Kellogg 25 22:20.4 -

43. Casey Harless (11) DeWitt 45 22:23.5 -

44. Brad Despins (12) DeWitt 42 22:28.3 -

45. Caleb Chambers (9) Vermontville Maple Valley 81 22:36.5 39

46. Angel Garcia (10) Grand Rapids Creston 13 22:36.8 40

47. Jalen Michaels (10) Grand Rapids Creston 15 22:57.1 P

48. Robert Corbett (10) Grand Rapids Creston 11 22:58.3 P

49. Josh Wright (12) Lake Odessa Lakewood 78 23:01.9 -

50. David Esch (12) DeWitt 43 23:07.0 -

51. Tyler Gurd (10) DeWitt 44 23:12.0 -

52. Mike Swanson (11) Charlotte 7 23:14.3 P

53. Angel Tienda (11) Hart 64 23:51.3 44

54. Jacob Swanson (10) DeWitt 53 23:55.1 -

55. Ben Crookston (11) Delton Kellogg 22 24:07.3 -

56. Brian DeForest (10) DeWitt 41 24:08.3 -

57. Keagan McKinnon (10) DeWitt 50 24:09.5 -

58. Aaron Reames (09) Grand Rapids Creston 18 24:46.5 -

59. Mike Bassett (9) Delton Kellogg 20 24:58.6 -

60. Phil Clementz (09) Charlotte 8 25:12.0 -

61. Nick Blocher (11) Lake Odessa Lakewood 68 25:12.6 -

62. Jacob Dornbos (09) Charlotte 9 25:26.6 -

63. Josh Flanery (10) Hart 61 25:34.9 45

64. Hayden Durham (11) Delton Kellogg 23 25:47.7 -

65. Bobby Mayberry (10) Delton Kellogg 31 26:21.0 -

66. Danny Jarman (12) Lake Odessa Lakewood 72 36:31.4 -



09/25/08 MEN'S CROSS COUNTRY

LAKEWOOD INVITATIONAL #2 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. DeWitt Dan McCawley (11) 2 18:13 2

Nick Cummins (11) 7 18:49 7

Kyle Hensley (9) 10 19:14 10

Artyom Shives (12) 12 19:20 12

Josh D'Haene (9) 17 19:37 17

Erik Rogoszewski (11) 18 19:45

Adam Lyman (11) 29 20:32



** TEAM TOTAL ** 1:35:13 48



2. Delton Kellogg Nick Rendon (11) 4 18:33 4

Brandon Humphreys (11) 5 18:38 5

Tyler Bourdo (10) 14 19:26 14

Darrin Pursley (12) 15 19:29 15

Mark Loveland (12) 21 20:06 21

Josh Marzic (12) 32 20:58

Corey MacBeth (12) 33 21:04



** TEAM TOTAL ** 1:36:12 59



3. Charlotte Jeremy Hicks (11) 3 18:17 3

Zach Story (12) 9 19:07 9

Matt Garn (09) 20 20:01 20

Christian Ritzler (10) 23 20:09 23

Cameron Hoffman (10) 26 20:26 26

James Brinker (09) 30 20:32

Mike Swanson (11) 52 23:14



** TEAM TOTAL ** 1:38:00 81



4. Lake Odessa Lakewood Billy Quint (12) 1 17:59 1

Tucker Seese (10) 8 18:59 8

Steve DeJong (12) 24 20:10 24

Jason Foltz (11) 28 20:31 28

Eddie Barta (11) 34 21:04 33

Jesse Teachworth (11) 35 21:41

Casey Beglin (12) 36 21:43



** TEAM TOTAL ** 1:38:43 94



5. Vermontville Maple Valley Joe Benedict (10) 6 18:48 6

Josh Perkins (12) 16 19:31 16

Tyler Brumm (9) 27 20:28 27

Zach Mellville (11) 39 21:58 38

Caleb Chambers (9) 45 22:36 39



** TEAM TOTAL ** 1:43:21 126



6. Grand Rapids Creston Brandon Quillan (12) 11 19:15 11

Nico Mitchell-Garcia (10 22 20:09 22

Chris Schipper (10) 25 20:25 25

Jamoke Marshall (12) 38 21:56 37

Angel Garcia (10) 46 22:36 40

Jalen Michaels (10) 47 22:57

Robert Corbett (10) 48 22:58



** TEAM TOTAL ** 1:44:21 135



7. Hart Jon Szwarc (11) 13 19:24 13

Jonathon Studer (11) 19 19:49 19

Kyle Vanderlaan (11) 37 21:53 36

Angel Tienda (11) 53 23:51 44

Josh Flanery (10) 63 25:34 45



** TEAM TOTAL ** 1:50:31 157



TEAM SCORES

1. Lake Odessa Lakewood 34 4. Hart 89

2. Vermontville Maple Valley 47 5. Charlotte 102

3. Delton Kellogg 71



WOMEN'S Varsity

INDIVIDUAL RESULTS

FIN NAME TEAM NUM RESULTS PTS

1. Ashley Hamilton (11) Charlotte 104 21:13.7 1

2. Ashley Pifer (12) Lake Odessa Lakewood 142 22:00.2 2

3. Mandy Dye (12) Delton Kellogg 117 22:52.4 3

4. Alexis Brodbeck (12) Lake Odessa Lakewood 139 23:03.4 4

5. Erin Shoemaker (12) Vermontville Maple Valley 152 23:05.8 5

6. Cassie Thelen (10) Lake Odessa Lakewood 149 23:09.7 6

7. Pantera Rider (10) Vermontville Maple Valley 150 23:31.2 7

8. Megan Shoemaker (10) Vermontville Maple Valley 153 23:40.9 8

9. Roxanne Powelson (09) Lake Odessa Lakewood 143 23:45.4 9

10. Taylor Hennessey (10) Delton Kellogg 119 23:48.5 10

11. Lauren Trumble (11) Vermontville Maple Valley 154 23:49.8 11

12. Kara Nesbit (9) Hart 135 23:56.9 12

13. Carolina Martinez (10) Lake Odessa Lakewood 140 24:09.0 13

14. Joanna Hoeberling (12) Delton Kellogg 120 24:11.7 14

15. Priscilla Gutierrez (11) Hart 133 24:29.6 15

16. Kayla Shaw (11) Vermontville Maple Valley 151 24:37.7 16

17. Allison Tubbs (11) Hart 136 24:50.5 17

18. Ryann Shaffer (12) Lake Odessa Lakewood 147 25:15.0 P

19. Renee McConahay (10) Delton Kellogg 122 25:54.8 19

20. Kaitlin Seese (12) Lake Odessa Lakewood 146 25:55.0 P

21. Traci Davis (09) Charlotte 102 26:19.6 21

22. Susie Quint (11) Lake Odessa Lakewood 144 26:30.0 -

23. Harmony Reed (10) Lake Odessa Lakewood 145 26:52.7 -

24. Maria Patrick (10) Lake Odessa Lakewood 141 26:59.7 -

25. Sara Gale (09) Hart 132 27:18.5 22

26. Andrea Bray (12) Hart 130 27:33.9 23

27. Alana Retzer (10) Charlotte 106 27:34.2 24

28. Lauren Knollenberg (12) Delton Kellogg 121 27:57.1 25

29. Jade Weever (09) Charlotte 107 28:02.1 26

30. Sarah Strohbusch (11) Delton Kellogg 125 28:42.0 P

31. Amanda Mikolajczyk (10) Delton Kellogg 123 28:43.6 P

32. Sarah McCulley (11) Hart 134 28:54.9 P

33. Cheyenne Smith (09) Lake Odessa Lakewood 148 29:13.1 -

34. Megan Brocklehurst (11) Charlotte 101 29:34.5 30

35. Sabryna Davis (11) Hart 131 30:27.4 P

36. Sammy Hight (10) Grand Rapids Creston 114 32:09.2 -

37. Sina Schlingmeier (12) Delton Kellogg 124 32:43.2 -

38. Danielle Heger (11) Delton Kellogg 118 35:36.3 -



09/25/08 WOMEN'S CROSS COUNTRY

LAKEWOOD INVITATIONAL #2 AT SUNNY CREST YOUTH RANCH

TEAM RESULTS

TEAM NAME FIN RESULTS PTS



1. Lake Odessa Lakewood Ashley Pifer (12) 2 22:00 2

Alexis Brodbeck (12) 4 23:03 4

Cassie Thelen (10) 6 23:09 6

Roxanne Powelson (09) 9 23:45 9

Carolina Martinez (10) 13 24:09 13

Ryann Shaffer (12) 18 25:15

Kaitlin Seese (12) 20 25:55



** TEAM TOTAL ** 1:56:06 34



2. Vermontville Maple Valley Erin Shoemaker (12) 5 23:05 5

Pantera Rider (10) 7 23:31 7

Megan Shoemaker (10) 8 23:40 8

Lauren Trumble (11) 11 23:49 11

Kayla Shaw (11) 16 24:37 16



** TEAM TOTAL ** 1:58:42 47



3. Delton Kellogg Mandy Dye (12) 3 22:52 3

Taylor Hennessey (10) 10 23:48 10

Joanna Hoeberling (12) 14 24:11 14

Renee McConahay (10) 19 25:54 19

Lauren Knollenberg (12) 28 27:57 25

Sarah Strohbusch (11) 30 28:42

Amanda Mikolajczyk (10) 31 28:43



** TEAM TOTAL ** 2:04:42 71



4. Hart Kara Nesbit (9) 12 23:56 12

Priscilla Gutierrez (11) 15 24:29 15

Allison Tubbs (11) 17 24:50 17

Sara Gale (09) 25 27:18 22

Andrea Bray (12) 26 27:33 23

Sarah McCulley (11) 32 28:54

Sabryna Davis (11) 35 30:27



** TEAM TOTAL ** 2:08:06 89



5. Charlotte Ashley Hamilton (11) 1 21:13 1

Traci Davis (09) 21 26:19 21

Alana Retzer (10) 27 27:34 24

Jade Weever (09) 29 28:02 26

Megan Brocklehurst (11) 34 29:34 30



** TEAM TOTAL ** 2:12:42 102



Grand Rapids Creston Sammy Hight (10) 36 32:09



** TEAM TOTAL ** 32:09