Somerset Stampede

back to results

Aug. 26, 2006

Somerset Stampede
Somerset, Michigan


Overall Female Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Allison Varney Jonesville MI 12 11 22:52.0 7:23/M

Overall Female Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Pam Harpst Blissfield MI 46 18 24:03.4 7:45/M

Female 14 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brandy Deem Jonesville MI 11 30 26:34.2 8:34/M
2 Briana Jenkins Jonesville MI 12 32 26:46.5 8:38/M
3 Haley Dack Leslie MI 7 43 29:04.3 9:23/M
4 Tiffany Trapp Jackson MI 13 50 31:20.9 10:06/M

Female 15 to 17
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Katie French Parma MI 15 24 25:41.5 8:17/M

Female 18 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cate Roesler Adrian MI 24 37 27:25.1 8:51/M
2 Mary Stavic Tipton MI 23 59 33:16.5 10:44/M

Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jessica Nangalis Ann Arbor MI 27 21 25:00.8 8:04/M
2 Kristie Jones Adrian MI 28 22 25:17.9 8:09/M
3 Angie Kerr Cement City MI 29 51 31:40.3 10:13/M
4 Callie Harris 29 58 33:05.9 10:40/M
5 Christina Rice Manitou Beach MI 25 67 38:05.7 12:17/M

Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Heathermarie Ilayan Milan MI 30 28 26:24.1 8:31/M
2 Cheryl Maxon Jackson MI 32 46 29:24.9 9:29/M
3 Michele Lake Branson MI 34 47 29:26.4 9:30/M
4 Marcy Yanus Grandville MI 30 57 33:03.6 10:40/M

Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Denny Saline MI 37 19 24:24.9 7:52/M
2 Lisa Nanni Albion MI 38 31 26:39.2 8:36/M
3 Robyn Halsey Jackson MI 35 40 28:01.9 9:02/M
4 Jennifer Eddy Jackson Michigan 35 41 28:17.2 9:07/M
5 Diane Anderson Jackson Michigan 37 61 33:41.6 10:52/M

Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Anne Morton Jerome MI 40 25 25:48.9 8:19/M
2 Sheryl Kusz Tecumseh MI 40 45 29:16.7 9:26/M

Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Julie Freeman Manitou Beach MI 45 34 27:02.4 8:43/M
2 Rosanne Lerczak Jackson MI 48 52 31:42.9 10:14/M

Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Diane Stead Dexter MI 50 54 31:57.0 10:18/M

Female 60 to 66
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shirley Torrance Saline MI 60 42 28:43.6 9:16/M

Overall Male Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Holik Grass Lake MI 36 1 17:43.3 5:43/M

Overall Male Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Philip Van Dyke Jackson MI 41 2 18:39.8 6:01/M

Male 14 & Under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bryce Bradley Chelsea MI 12 26 25:50.5 8:20/M
2 Edward Lodzinski Cement City MI 9 55 33:02.2 10:39/M

Male 15 to 17
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cyle Rogotzke Jerome Michi 16 7 20:31.5 6:37/M

Male 18 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joe Zessin Jackson MI 23 6 20:22.0 6:34/M
2 Jonah Curtis Olivet MI 24 12 23:02.7 7:26/M
3 Greg Bosio Cermont City MI 23 13 23:05.9 7:27/M
4 Andrew Wilson Jackson MI 20 16 23:47.2 7:40/M
5 Tj Osborne Milan MI 20 23 25:28.7 8:13/M

Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Matt Carpenter Hudson MI 29 5 20:05.6 6:29/M
2 Michael Moore Goodells MI 28 49 31:10.2 10:03/M

Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jason Timmerman Grass Lake MI 30 9 21:13.6 6:51/M
2 Kerry Dack Leslie MI 33 44 29:07.3 9:24/M
3 Darin Riter Grandville MI 33 56 33:03.2 10:40/M

Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patrick Kalahar Jackson MI 37 10 21:39.5 6:59/M
2 Jeff Matzen Jackson MI 37 29 26:29.4 8:33/M
3 Michael Lodzinski Cement City MI 37 60 33:35.0 10:50/M

Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Eric Swager Chelsea MI 41 3 19:31.3 6:18/M
2 David Swarts Jackson MI 41 4 19:53.7 6:25/M
3 Ronald Kusz Tecumseh MI 43 33 26:51.6 8:40/M
4 Jack Stanton Jackson MI 43 35 27:21.5 8:49/M
5 Rich Goodman Jackson Michigan 41 36 27:24.4 8:50/M
6 Chris Tomas Brooklyn MI 41 53 31:55.0 10:18/M
7 Leonard Chludzinski Livonia MI 41 62 34:29.6 11:07/M

Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bryan Nobel Brooklyn MI 49 8 20:46.6 6:42/M
2 Bob Anderson Brooklyn MI 46 17 23:52.8 7:42/M
3 Jim Kinner Chelsea MI 48 39 27:53.0 9:00/M
4 Rod Owen Clinton MI 48 68 39:08.3 12:37/M

Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brian Hinkley Reading MI 50 20 24:36.7 7:56/M

Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jim Seitz Jackson MI 57 38 27:32.3 8:53/M
2 Tom Cubberly Michigan Center MI 57 65 36:18.6 11:43/M

Male 60 to 66
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Harlan Van Blaricum Dexter MI 66 14 23:22.4 7:32/M
2 Gary Lake Honor MI 60 15 23:40.2 7:38/M
3 Dean Brackledge Hanover Michi 61 27 26:12.7 8:27/M
4 Al Braybrooke Jerome MI 66 63 34:34.9 11:09/M
5 Jim Driskill Hudson MI 60 64 35:21.7 11:24/M

Male 67 & Up
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ronald Gill Pleasant Lake MI 69 48 29:31.6 9:31/M
2 Ed Torrance Saline MI 69 66 38:04.1 12:17/M



Overall Female Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patty Ames Jerome MI 52 1 34:42.7 11:12/M

Overall Female Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Colleen Sickmiller Jackson MI 49 2 34:50.6 11:14/M

Female 14 and Under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Courtney Swarts Jackson michigan 14 7 43:05.0 13:54/M
2 Sarah Seifert Jerome MI 10 12 53:22.7 17:13/M
3 Lindsey Seifert Jerome MI 10 13 53:48.9 17:21/M
4 Natalie Shaffer Dearborn MI 6 18 57:26.7 18:32/M
5 Julia Shaffer Dearborn MI 9 19 1:00:23.5 19:29/M
6 Kyla Wright Commercetwp MI 11 27 1:06:52.7 21:34/M
7 Sara Wright Commercetwp MI 9 29 1:07:00.8 21:37/M

Female 18 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Korey Campbell Jackson MI 23 24 1:01:46.6 19:55/M
2 Monica Schwartz Jackson MI 24 25 1:01:47.3 19:56/M

Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ryan Maloney Spring Arbor MI 26 26 1:01:47.7 19:56/M

Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Amy Nicolaus Jackson MI 42 3 39:30.0 12:45/M
2 Lori Shaffer Dearborn MI 43 20 1:01:41.0 19:54/M

Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rose Noble Brooklyn Michigan 45 8 43:28.6 14:01/M
2 Trish Fanning Manitou Beach MI 49 16 54:42.1 17:39/M

Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ginny Kyser Horton MI 51 6 42:42.7 13:46/M
2 Anne Seifert Jerome MI 52 14 54:15.1 17:30/M
3 Marilyn Wright Commercetwp MI 52 30 1:07:01.5 21:37/M

Female 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sandy Durfey Manitou Beach MI 59 17 54:42.7 17:39/M

Female 60 to 66
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sandy Braybrooke Jerome Michi 62 11 52:56.5 17:05/M

Overall Male Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Wally Drogt Jackson MI 58 4 40:18.9 13:00/M

Overall Male Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mitch Kyser Horton MI 52 5 42:16.4 13:38/M

Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Sweet, Jr Jackson MI 30 10 52:29.4 16:56/M

Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brett King Jackson MI 43 9 47:59.4 15:29/M
2 Kevin Shaffer Dearborn MI 42 23 1:01:44.1 19:55/M

Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mark Seifert Jerome MI 54 15 54:41.4 17:38/M
2 Mike Wright Commercetwp MI 52 28 1:06:54.0 21:35/M

Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Robert Bolton Albion MI 56 21 1:01:42.2 19:54/M
2 Anthony Oleynik Albion MI 58 22 1:01:42.6 19:54/M




Overall Female Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sarah Hinkley Reading MI 24 6 1:24:34.8 6:27/M

Overall Female Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Wanda Gunderson Whitmore Lake MI 47 19 1:39:17.5 7:35/M

Female 15 to 17
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Amanda Baronet Royal Oak MI 16 74 2:06:59.2 9:42/M

Female 18 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephanie Johnson Manchester MI 24 35 1:48:51.8 8:19/M
2 Stephanie Gustafson East Lansing MI 21 46 1:54:34.0 8:45/M
3 Mary Lefere Jackson MI 18 64 2:02:09.2 9:19/M
4 Lindsay Nicoson Horton MI 18 66 2:03:12.9 9:24/M
5 Rachel Landry Toronto 23 71 2:05:41.5 9:36/M
6 Amy Hovinga Kalamazoo MI 22 98 2:40:36.2 12:16/M
7 Diana Walton Sylvan Lake MI 19 101 2:43:06.7 12:27/M

Female 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kara King Jerome MI 27 38 1:50:35.2 8:26/M
2 Ellen Ramey Jackson MI 27 63 2:00:59.4 9:14/M
3 Julia James Jackson MI 29 65 2:02:41.4 9:22/M

Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Julia Brown Tipton MI 30 89 2:18:36.5 10:35/M
2 Laura Keiser Horton MI 32 91 2:20:01.3 10:41/M

Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Leann Jackson Jerome MI 37 23 1:41:02.8 7:43/M
2 Jennifer Frederick Grass Lake MI 35 56 1:59:09.8 9:06/M
3 Kari Waddington Dexter MI 36 57 1:59:10.7 9:06/M
4 Melody Kuntzleman Spring Arbor MI 36 77 2:08:07.5 9:47/M
5 Teresa Tucker Toledo OH 38 83 2:16:38.3 10:26/M
6 Paige Crowley Jackson MI 38 86 2:17:01.7 10:28/M

Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Martha Olsen Jackson MI 42 25 1:42:02.0 7:47/M
2 Lynette Love Battle Creek MI 43 50 1:55:46.5 8:50/M
3 Andrea Bricker Reading MI 42 53 1:57:14.0 8:57/M
4 Sheila Staton Jackson MI 40 94 2:29:07.6 11:23/M
5 Maryann Concannon Ann Arbor MI 44 102 2:51:54.7 13:07/M

Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Francine Robinson Grand Rapids MI 48 37 1:50:23.6 8:26/M
2 Roxann Brown Jackson MI 46 42 1:52:16.4 8:34/M
3 Deanna Blessing Allen Park MI 46 60 2:00:16.9 9:11/M
4 Jeanne Wiltse Dexter MI 47 79 2:11:12.1 10:01/M
5 Michelle Moore Battle Creek MH 45 96 2:34:44.2 11:49/M

Female 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jo Essenmacher Osseo MI 50 61 2:00:34.3 9:12/M
2 Deborah Lazaroff Jackson MI 50 70 2:05:29.8 9:35/M

Female 60 to 66
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mary Steinhauser Lasallle MI 61 97 2:35:48.3 11:54/M

No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nicole Khon Battle Creek MI 99 90 2:19:25.9 10:39/M

Overall Male Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Eric Hartmark Rochester Hills MI 28 1 1:12:44.1 5:33/M

Overall Male Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brian Olsen Jackson MI 45 5 1:24:19.7 6:26/M

Male 14 & Under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gabe Ojeda Jackson MI 13 73 2:05:59.9 9:37/M

Male 15 to 17
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Barker Grosse Pointe Farms 17 27 1:44:09.1 7:57/M
2 Strachan Henry Perry MI 17 28 1:44:17.5 7:58/M
3 Kyle Messersmith Taylor MI 16 40 1:52:13.0 8:34/M
4 Tom Jacobusse Grass Lake MI 17 43 1:52:52.0 8:37/M
5 Andrew Healy Coldwater MI 16 47 1:54:35.1 8:45/M
6 Raymond Lira Battle Creek MH 16 49 1:55:45.2 8:50/M
7 Devin Fisk White Cloud MI 17 54 1:58:31.6 9:03/M
8 Nick Norris Jackson MI 16 68 2:04:00.5 9:28/M
9 Justin Leway Linden MI 16 69 2:04:02.9 9:28/M

Male 18 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nicholas Flieg Ann Arbor MI 22 20 1:39:44.5 7:37/M
2 Neil Sauter Palmyra MH 23 41 1:52:14.3 8:34/M
3 Karen Gustafson East Lansing MI 23 58 1:59:33.0 9:08/M
4 Christopher Parker Hudsonville MI 18 59 1:59:48.2 9:09/M
5 Joseph Peckham Albion MI 18 82 2:16:13.3 10:24/M

Male 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 James Furkis Ligonier IN 29 8 1:25:57.9 6:34/M

Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ed McGovern Ypsilanti MI 31 4 1:23:18.2 6:22/M
2 Mark Ott Jackson MI 34 7 1:25:55.4 6:34/M
3 Bob Bates Bronson MI 34 10 1:31:58.0 7:01/M
4 Jon Wynn Jackson Michi 31 36 1:49:00.1 8:19/M
5 Sean Cumming Jackson MI 30 99 2:41:55.2 12:22/M

Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Chomet Berkley MI 37 2 1:20:03.8 6:07/M
2 Tom Kuntzleman Spring Arbor MI 38 3 1:22:28.1 6:18/M
3 Brian Mazur Jackson MI 38 9 1:31:57.7 7:01/M
4 Dino Nanni Albion MI 37 31 1:45:05.9 8:01/M
5 Travis Moore Jackson MI 35 45 1:53:52.3 8:42/M
6 Robert Shammas Dexter MI 39 51 1:56:17.3 8:53/M
7 Michael McNees Battle Creek MI 38 72 2:05:45.4 9:36/M
8 Jody Sweeney Jackson MI 37 78 2:08:48.2 9:50/M

Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mark Walter Garrett IN 41 11 1:33:06.9 7:06/M
2 Robert Garrison Saline MI 42 16 1:38:48.0 7:33/M
3 Steve Gomez Adrian MI 41 17 1:38:56.8 7:33/M
4 Joe Martin Jackson michi 40 21 1:40:00.7 7:38/M
5 Steve Broda Northville MI 44 26 1:42:51.6 7:51/M
6 Chris James Horton MI 42 30 1:44:54.6 8:00/M
7 Gordon Davis Spring Port MI 42 32 1:46:03.3 8:06/M
8 John Basher Ada MI 40 39 1:51:44.3 8:32/M
9 Sean Munn Bellevue MI 43 84 2:16:46.6 10:26/M
10 Robert Palmer Chelsea MI 42 87 2:17:15.9 10:29/M
11 Ronald Stone Jackson Michi 44 93 2:25:42.0 11:07/M

Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Doyle Rice Jackson MI 46 12 1:33:47.6 7:10/M
2 Tim Weaver Clark Lake MI 46 13 1:34:28.4 7:13/M
3 Dave Mann Detroit MI 45 14 1:35:19.9 7:17/M
4 Mike Whitworth Brooklyn MI 46 29 1:44:31.1 7:59/M
5 Claudio Rincon Tecumseh MI 47 33 1:48:27.7 8:17/M
6 Joseph Lerczak Jackson MI 49 52 1:56:39.4 8:54/M
7 John McNeil Traverse City MI 49 62 2:00:55.7 9:14/M
8 Lou Marchi Oak Park IL 49 75 2:07:15.4 9:43/M
9 Richard McCarter Whitmore Lake MI 48 80 2:11:13.7 10:01/M

Male 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Paul Bapst, Jr Hanover MI 50 15 1:36:07.2 7:20/M
2 Jim Paul Chelsea MI 50 22 1:40:50.9 7:42/M
3 Nelson Wietholter Allen Park MI 54 92 2:20:12.2 10:42/M
4 Christian Belz Berkley MI 50 100 2:42:33.2 12:25/M

Male 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Doug Soliz Allen Park MI 56 18 1:39:03.6 7:34/M
2 Ron Carpenter Hudson MI 56 24 1:41:40.2 7:46/M
3 Bruce Andrews Brooklyn MI 58 34 1:48:29.3 8:17/M
4 Mike King Cement City MI 56 44 1:53:27.4 8:40/M
5 John Gustafson East Lansing MI 56 67 2:03:42.8 9:27/M
6 Dan Clark Marshall MI 58 76 2:07:41.6 9:45/M

Male 60 to 66
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Clair Risner Stockbridge MI 60 81 2:13:07.3 10:10/M
2 Tony Fedak Marshall MI 64 88 2:17:51.8 10:31/M
3 Cyril Steinhauser Lasallle MI 64 95 2:30:34.5 11:30/M
4 Colin Broadworth Parma MI 62 103 3:02:53.0 13:58/M

No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Skip Wilcox Brooklyn MI 99 48 1:55:13.8 8:48/M
2 Jacob Belonga Battle Creek MH 99 55 1:58:32.2 9:03/M
3 Bill Hopkins Battle Creek MI 99 85 2:16:52.8 10:27/M

Somerset, Michigan