Al Kayner/Delta Invitational

back to results

Sep. 23, 2006

Al Kayner/Delta Invitational
Michigan
DIV I & II GIRLS                 DIV III & IV GIRLS                DIV I & II BOYS                DIV III & IV  
BOYS
1. Gaylord 51 1. Clare 65 1. Midland High 74 1. Swan
Valley
98
2. Ogemaw Hts. 65 2. Valley Luth. 84 2. BC Western 78 2.
Garber 106
3. Flushing 84 3. Garber 150 3. Heritage 123 3. Shepard 144
4. Midland High 120 4. USA 164 4. BC Central 138 4. St. Louis
196
5. Heritage 123 5. Sag. Nouvel 181 5. Davison 155 5. Gladwin
214
6. BC Western 133 6. Shepard 232 6. Gaylord 160 6. Tawas 220
7. Midland Dow 134 7. Tawas 247 7. Clio 167 7. Rogers City 222
8. Davision 173 8. St. Louis 260 8. Midland Dow 171 8.
Clare 273
9. Swartz Creek 212 9. New Lothrop 262 9. John Glenn 212 9.
Birch Run
284
10. Car-Ainsworth 303 10. San-Meridian 288 10. Car-Ainsworth 219
10. San-Meridian 310
11. Clio 338 11. Rogers City 296 11. Swartz Creek 235 11.
Valley
Luth 332
12. John Glenn 352 12. Swan Valley 298 12. Ogemaw Hts. 266
12.
New Lothrop 341
13. BC Central 386 13. MI-Luth-Sem 343 13. Flint
Central 355
13. Beaverton 343
14. Arthur Hill 412 14. Standish-Steri 351 14. Arthur Hill 420
14. Inter.Ac. Flint 356
15. Harrison 368 15. Sag. Nouvel 363
16. Bullock Creek 400 16.
Hemlock 422
17. Oscoda 494 17. USA 443
18. Pinconning 509 18. Bullock Creek 474
19. Beaverton 519 19. Breckenridge 480
20. Hemlock 539 20. Harrison 492
21. Hale 547 21. Standish-
Ster 506
22. Birch Run 558 22. MLS 512
23. Carrollton 638 23. Pinconning 546
23. Hale 546
24. Carrollton 610
25. Oscoda 631

GIRLS DIVISION TEAM WINNERS BOYS DIVISION TEAM WINNERS
Div I Champ: Flushing – 84 Div I Champ: Midland High - 74
Div I Runner Up: Midland High – 120 Div I Runner Up: BC Western - 78
Div II Champ: Gaylord – 51 Div II Champ: Gaylord - 160
Div II Runner Up: Ogemaw Hts. – 65 Div II Runner Up: Clio - 167
Div III Champ: Clare – 65 Div III Champ: Swan Valley - 98
Div III Runner Up: Garber – 150 Div III Runner Up: Garber - 106
Div IV Champ: Valley Lutheran – 84 Div IV Champ: St. Louis - 196
Div IV Runner Up: USA – 164 Div IV Runner Up: Rogers City - 222
DIV I & II GIRLS & BOYS INDIVIDUAL RACE WINNERS
Div I & II GIRLS Champ: Sloan Secord – Gaylord – 12:06
Div I & II GIRLS Runner Up: Sami Hunt – Gaylord – 12:10
Div III & IV GIRLS Champ: Sara Turschak – USA – 12:31
Div III & IV GIRLS Runner Up: Megan Rogers – Clare – 12:33
Div I & II BOYS Champ: Zach Romer – Midland High – 10:12
Div I & II BOYS Runner Up: John Deming – Davison – 10:19
Div III & IV BOYS Champ: Alex Best – St. Louis – 10:20
Div III & IV BOYS Runner Up: Derek Welmers – Standish Sterling – 10:24
Al Kayner Award - OVERALL MEET CHAMPIONS – MALE: Zach Romer – Midland
igh – 10:12 FEMALE: Sloan Secord - Gaylord – 12:06


OPEN RACE September 23, 2006
PL NAME SEX AGE CITY TIME
1 Jason Jaloszynski M 28 Clio 10:06
2 Rick Cahoon M 29 Spring Arbor Alumi 10:12
3 Chanse Hungerford M 18 Kettering 10:55
4 Kyle Smith M 19 Shepherd 11:04
5 Garrett Jurges M 24 Ubly 11:14
6 Jed Hopfensperger M 48 Midland 11:17
7 Jason LaFave M 31 Sanford 11:21
8 Mike Nesbitt M 35 Bay City 11:27
9 Pete Bartels M 37 Sag. Nouvel 11:28
10 Allen Murphy M 37 Clio 11:29
11 Blake Rhynard M 18 Shepherd 11:34.2
12 Gary Loubert M 34 Grand Valley 11:34.7
13 Ed Kramer M 25 Davison 11:41
14 Zac Gallagher M 19 Essexville 11:55.1
15 Mark Phillips M 19 Bay City 11:55.5
16 Trevor Sova M 18 St. Louis 11:58
17 Ken Stebbins M 48 Midland 12:07
18 Steve Moelter M 50 Freeland 12:15
19 Josh Roesner M 16 Sag. Nouvel 12:33
20 Jacob Johnson M 18 Davison 12:34
21 Joe Frost M 21 Hemlock 12:41
22 Bryan Hyde M 19 Saginaw 12:50
23 Steve Bis M 37 Sanford 12:55
24 Mike Matulis M 31 East Lansing 13:17
25 Andrew Reid M 19 MHS 13:19
26 Cadia Humpula F 23 Essexville 13:29
27 Paul Woods M 41 Bay City 13:39
28 Ashley Root F 15 New Lothrop 13:43.3
29 Greg Root M 51 New Lothrop 13:43.6
30 Chuck Haertel M 52 Bay City 13:47
31 Mike Rump M 57 Sag. Nouvel 13:50.6
32 Mike Restifo M 50 Saginaw 13:50.9
33 David Vergison M 18 Davison 14:04
34 Kevin Smith M 44 Shepherd 14:05
35 Roger Rothe M 28 Birch Run 14:08
36 Kayla Ahrens F 19 Essexville 14:11
37 Tod Reeve M 42 Harrison 14:14
38 Ryan Kanie M -- -- 14:19
39 Sarah Peters F 25 MHS 14:21
40 Jim Krueger M 49 Midland/Fleet Feet 14:49
41 Ted Davenport M 53 Bay City Central 14:54
42 Bob Harris M 58 Saginaw 14:56
43 Mike Klosowski M 25 Elkton 15:00
44 Eric Liebrock M 15 -- 15:07
45 Justin Reyes M 14 Midland Dow 15:08
OPEN RACE – continued September 23, 2006
PL NAME SEX AGE CITY TIME
46 Luke Schroeder M 13 Hemlock 15:33
47 Chris Erskine M 13 Hemlock 15:34
48 Teresa Martin F 47 Freeland 15:37
49 Jennifer Marter F 18 Bay City 15:45
50 Ron Hubbard M 57 Saginaw 15:47
51 John Geiger M 59 Saginaw Nouvel 16:00
52 Ken Whiteside M 51 Bay City 16:09
53 Angie Roesner F 44 Saginaw 16:16
54 Ed Hunt M 44 Gaylord 16:25
55 David Brown M 48 Bullock Creek 16:40
56 Greg Beamish M 15 Midland Dow 16:48
57 Bill Agresta M 67 Hemlock 16:56
58 Brian See M 16 Harrison 17:44
59 Richard Genson M 63 Flushing 18:12
60 Bridget Gallagher F 50 Essexville 18:15
61 Matt Howell M 12 Hemlock 18:20
62 Michael Haremski M 44 Saginaw 18:25
63 Katie Kostal F 17 Delta College 19:04
64 Cathy Hunt F 42 Gaylord 19:44
65 Dan Leppek M 46 Midland 20:23
66 Bailey Mielke F 13 Saginaw 20:53
67 Mallory Liebrock F 21 Hemlock 21:02
68 Larry Sroufe M 75 Beaverton 29:07






















Al Kayner/Delta Invitational Results September 23, 2006
DIVISION I & II BOYS
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME
1 Zach Romer Midland 10:12 44 Ryan Samolewski BC Western 11:30
2 John Deming Davison 10:19 45 Jason Anderson Clio 11:31
3 Sebastian Gosztyal BC Central 10:22 46 Zach Lawerence Clio 11:32
4 Andrew Koehlinger Midland High 10:24 47 Ryan McElyea Ainsworth
11:34
5 Pablo Ruiz BC Western 10:27 48 Travis Gordon Swartz CK 11:35
6 Jon Hurrell BC Western 10:28 49 Jon Free Swartz CK 11:36
7 Cam Burns Carman-Ainsworth 10:36 50 Dave Bause Heritage 11:39
8 Tyler Wejrowski John Glenn 10:37 51 Adam Meyer Swartz CK 11;40
9 Nathan Love Midland High 10:38 52 Justin Clark John Glenn 11:41
10 Andrew Olds Gaylord 10:44 53 Jordan Wascha Swartz CK 11:42.1
11 Travis Borchard Heritage 10:51 54 Kelsey Allen John Glenn 11:42.8
12 Alex Lavigne HH Dow 10:53 55 Zach Lynch Ogemaw Hts. 11:47
13 Brandon Brancheau Flint Central 10:55 56 Nathaniel Ellsworth
Heritage
11:50
14 Eric Philips Heritage 10:56 57 Nathaniel Burnell Swartz CK 11:51
15 Chris Behrend Clio 10:57.0 58 Mike Leonards BC Western 11:53
16 Dan Gay Davison 10:57.8 59 Elliot Hafford BC Central 11:54
17 Zac Ruiz BC Western 11:00 60 Erik Carlson HH Dow 11:56
18 Aaron Shafer BC Central 11:02 61 Brian Hall John Glenn 11:58
19 Nick Branham Gaylord 11:03 62 James Padden Ogemaw Ht 11:58.9
20 Alex Bladecki BC Western 11:04.2 63 Tony Blowerl Swartz CK 12:03
21 Ed Mosher Clio 11:04.6 64 Spencer Gibson BC Central 12:04
22 Anthony Ruscitto Davison 11:04.9 65 David Chamberlain Heritage
12:07
23 Arthur Arevedo Heritage 11:05 66 Don Sharrard Gaylord 12:09
24 Roger Kirk Gaylord 11:06 67 Roscoe Payne Ainsworth 12:10
25 Ryan Iles Heritage 11:08 68 Mike Morris Ogemaw Hts.12:16
26 John Norton BC Central 11:11 69 Jayden Hesselink Gaylord 12:20
27 Alex Carney HH Dow 11:12.1 70 Paris Smith Ainsworth 12:21
28 Dave Donahue Carman-Ainsworth 11:12.5 71 Carl Beamish HH Dow 12:22
29 Jamie Sheppard Midland High 11:13.2 72 Alex Beckwith HH Dow 12:24
30 Chris Lutz BC Western 11:13.7 73 Nathan Wells Davison 12:30
31 Christian Allemang Midland High 11:15 74 Drew Sierra Clio 12:36
32 Kevin Lodecuyke BC Central 11:15.6 75 Shane Gapinski Gaylord 12:36
33 Kevin Carney HH Dow 11:17 76 Martin Melkie Ogemaw Hts.12:48
34 Tiler Catlin Swartz Creek 11:18 77 Matt McKenna Davison 12:54
35 Paul Heinrich Midland High 11:19 78 Albert Finkbeiner Davison
13:00
36 Alex Marsh Midland High 11:20 79 Darron Johnson Ainsworth 13:21
37 Zac Martin John Glenn 11:23 80 Tim McGarvey Ainsworth 13:32
38 Erik VanOosten Ogemaw Hts. 11:24 81 Bryan Hughes Clio 13:37
39 Hunter Hill HH Dow 11:25.3 82 Jamier Steffen Arthur Hill 14:11
40 James Stefanski Clio 11:25. 9 83 Jerrod Paracy Arhur Hill 14:54
41 Justin Metzger Gaylord 11:26
42 Adam Dunton Davison 11:27
43 Mike Lontz Ogemaw Hts. 11:28
Al Kayner/Delta Invitational Results September 23, 2006
DIVISION I & II GIRLS
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME
1 Sloan Secord Gaylord 12:06 44 Janelle Brown BC Western 13:49
2 Samantha Hunt Gaylord 12:10 45 Erin May Flushing 13:49
3 Allison White HH Dow 12:11 46 Kelsey Schiel Midland High 13:50
4 Holly Mester Ogemaw Hts. 12:21 47 Grace Haroz Swartz CK 13:51
5 Amber Kassuba Gaylord 12:31 48 Cassie Cobb Heritage 13:52
6 Kelsie Kramer Davison 12:33 49 Lindsay Bitterman Flushing 13:53
7 Chelsea LeForce Ogemaw Hts 12:37 50 Emily Dunn Clio 13:56
8 Anna Koontz Flushing 12:38 51 Melissa Skrocki John Glenn 14:04
9 Stephanie Lucas Midland High 12:43 52 Brooke Pelzel Swartz CK 14:05
10 Kate Reder BC Western 12:44.1 53 Kendra Ouillette BC Western 14:05
11 Francie Phippips BC Western 12:44.6 54 Kristin Reyes HH Dow 14:09
12 Maddie Ribant Flushing 12:46.3 55 Katie Witten Swartz CK 14:16
13 Maria Unuvar Flushing 12:46.7 56 Taylor Wasniowski Davison 14:23
14 Katie O’Brien Heritage 12:47 57 Kayleigh Steele Ainsworth 14:24
15 Noelle Mester Ogemaw Hts 12:50 58 Carrie Warner Clio 14:25
16 Lindsay VanOosten Ogemaw Hts 12:53.0 59 Nicolette Sheller BC Central
14:26
17 Maryellen Tighe HH Dow 12:53.9 60 Rachel Skrocki John Glenn 14:29
18 Abby Mott Midland High 12:55 61 Brenna Spencer BC Western 14:37
19 Barb Counsil Gaylord 12:58 62 K O’Connor Gaylord 14:41
20 Sam Swanton Heritage 12:59 63 Stephanie Hugan Swartz CK 14:42
21 Stacie Swanton Heritage 13:00 64 Katrina Bean Swartz CK 14:43
22 Courtney Davidek Flushing 13:01 65 Yumeng Wei HH Dow 14:44
23 Heather Villarreal Ogemaw Hts. 13:05 66 Alex Hatcher Ainsworth
14:46
24 Savannah Hypio Gaylord 13:10 67 Shelby Plamondon Davison 14:48
25 Katie Cope Midland High 13:11 68 Trista Koezor Ogemaw Hts 14:53
26 Maeling Groya BC Western 13:14 69 Hanna Miller HH Dow 14:55
27 Jill Doty HH Dow 13:15 70 Maggie Edward Ogemaw Hts 15:06
28 Rachel Reyna Swartz Creek 13:19 71 Carolyn Frazier Ainsworth 15:14
29 Lindsey Gray Flushing 13:22 72 Joan Fath John Glenn 15:18
30 Katie Johnson Swartz Creek 13:25 73 Meghan Savage Davison 15:19
31 Kristen Sheppard Midland High 13:26.0 74 Keyasha LawerenceAinsworth
15:39
32 Megan Grierson Heritage 13:26.6 75 Sam Maxson Clio 15:46
33 Nicole Hall HH Dow 13:30 76 Candice Stewart Clio 16:01
34 Tess Niedzielski Davison 13:33 77 Amanda Sprague BC Central 16:26
35 Emily Smith Ainsworth 13:34 78 Mariella Rodrigues Arthur Hill
16:33
36 Ali Carlton Heritage 13:35 79 Jaynie Dotson Clio 16:34
37 Alaina Vouaux Midland High 13:36 80 Jillian Oberiey Clio 16:48
38 Katie Grogitsky Davison 13:38 81 Danille Jacobs BC Central 17:09
39 Katie Dipzinski Davison 13:40 82 Sarah Kruske Arthur Hill 17:41
40 Sarah Keenan Heritage 13:43 83 Gabby Duran Arthur Hill 17:50
41 Shea Hollenbeck Midland High 13:43.8
42 Taylor Keenan BC Western 13:46
43 Sarah Harriger Gaylord 13:48
Al Kayner/Delta Invitational Results September 23, 2006

DIVISION III & IV BOYS

PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME
1 Alex Best St. Louis 10:20 43 Greg Roberts Beaverton 11:55
2 Derek Welmers Stan-Sterling 10:24 44 Elvin Caldwell In Ac Flint
11:57
3 Jordan Strohkierch Gladwin 10:27 45 Jordan Smith Tawas 11:58
4 Jacob Frost Hemlock 10:32 46 Tharin Wilk Rogers City 11:59
5 Emanuel Ortega Swan Valley 10:39 47 Brad Birchmeier New Lothrop
11:59
6 Garin Krahn Beaverton 10:40 48 Mike Hawkins Shepherd 12:00
7 Taylor Noble Shepard 10:44 49 Eric Kieliszewski Rogers City 12:01
8 Wesley Wright Harrison 10:47 50 Joe Trapp Meridian 12:02
9 Tyler Bishoff Tawas 10:49 51 Nick Wright Birch Run 12:04
10 Derek Childs Breckenridge 10:50 52 James Rogers Valley Luth 12:05
11 Jeramey Bierlein Swan Valley 10:51 53 Grant Isley Bullock CK 12:08
12 Ben Rueger Valley Lutheran 10:52 54 Chris Cargill Harrison 12:08
13 Kevin Slumka Swan Valley 10:53 55 Trevor Reis Swan Valley 12:10
14 Chris Madziar Garber 10:54.0 56 Ethan Parent Hale 12:12
15 Jon Wetters Garber 10:54.6 57 Jacob Miller Birch Run 12:13
16 Sean Dempsey Clare 10:55 58 Jason Bean Swan Valley 12:13
17 Pat Martin Garber 10:56 59 Scott Hocman St. Louis 12:14
18 Dustin Loose Gladwin 10:57.0 60 William Mapes Meridian 12:15
19 Josh Kyser Shepherd 10:57.8 61 Guy Cotter Tawas 12:15
20 Mike Kilbreath Meridian 11:08 62 Jacob Ruppal USA 12:16
21 Peter Rybrinski Nouvel 11:13 63 Justin Frey Pinconning 12:17
22 Matt Eisengruber USA 11:15 64 Greg Kohler MLS 12:20
23 Albert Adame Gladwin 11:20.4 65 Tenton Trudell Gladwin 12:21
24 Tim Snyder St. Louis 11:20.7 66 Justin Marlette Birch Run 12:21
25 Miek Mierzwinski Rogers City 11:21 67 Chevy Huzeod Shepherd 12:22
26 Andy Casler Garber 11:22 68 Leonidas Caldwell In Ac Flint 12:23
27 Ryan Moreau Birch Run 11:23 69 Domingo Rodriguez Valley Luth 12:23
28 Brett Vincke New Lothrop 11:25 70 Jacob Winn Tawas 12:24
29 Zak McLennan Rogers City 11:26 71 Randall Cary In Ac Flint 12:24
30 Ben Garver Clare 11:27 72 David Wood Oscoda 12:24
31 Matt Cresswell St. Louis 11:31.4 73 Andy Grambau Rogers City 12:26
32 Mike Restifo Nouvel 11:31.7 74 Cody Harlacher MLS 12:27
33 Dan Robinson Swan Valley 11:32 75 Ronnie Moore Beaverton 12:28
34 Aaron Schultz Garber 11:36 76 Zachary Putnam Hale 12:30
35 KC Kaiser Tawas 11:38 77 Ethan Waitman Breckenridge12:31
36 Brian Suitor Swan Valley 11:39 78 Ghazey Alleck Clare 12:33
37 Jordon Butzin Clare 11:46.1 79 Ryan Decker Bullock Creek12:35
38 Devin Roberts Shepherd 11:46.6 80 Justin Streeter Beaverton 12:36
39 Jeff Stump Shepherd 11:47 81 Ryan Hegyi St. Louis 12:38
40 Ray Stapleton Hemlock 11:48 82 Dylan Kenniston Garber 12:39
41 Lynn Jones Shepherd 11:52.5 83 Ty Pollard Birch Run 12:39
42 Adam Root New Lothrop 11:52.9 84 Andrew Geese Carrollton 12:39
Al Kayner/Delta Invitational Results September 23, 2006
DIVISION III & IV BOYS – continued

PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

85 Mike Abby Meridian 12:40.2 117 Chris Drury Clare 13:10
86 Chris Collins In Ac Flint 12:40.8 118 Nick Baker USA 13:10
87 Ronald Wilson In Ac Flint 12:41.2 119 Tyler Wilson In Ac Flint
13:11
88 Mike Vogler Rogers City 12:41.6 120 Steve Serrano St. Louis 13:13
89 Jake Vogler Rogers City 12:43.2 121 Erik Peters Gladwin 13:13
90 Kyle Folleboat Hemlock 12:43.9 122 John Brant Gladwin 13:15
91 Jim Conway Stan-Sterling 12:44 123 David Yenior Stan-Sterling
13:17
92 Jason Morgan Pinconning 12:45.1 124 Jeremiah Johnston Oscoda 13:23
93 Jordan Vollmar USA 12:45.9 125 David Buccilli Clare 13:31
94 Willie Pickuet Pinconning 12:50 126 Larry Thayer Hale 13:33
95 Sean McHenry Meridian 12:51.1 127 Caleb Szott Carrollton 13:36
96 Brandon Himmelein Nouvel 12:51.6 128 Kevin Hatheway Nouvel 13:38
97 Derek Swanton Meridian 12:52 129 Phil Gardner MLS 13:47
98 Nick Marter Valley Luth 12:53 130 Josh Schiefer New Lothrop 13:55
99 Ben Schuhler Nouvel 12:54 131 Joel Sting MLS 13:56
100 Cody Richardson Bullock Creek 12:55 132 Mike Arellano Nouvel 14:06
101 Paul Rabe Valley Luth 12:56 133 Mike Schram Harrison 14:08
102 Emilio Sanchez Carrollton 12:57 134 Joey Huntoon Breckenridge
14:09
103 Matt Hughes Tawas 13:00 135 Jake Wooster MLS 14:14
104 Andrew Malicowski Birch Run 13:01 136 Donny Parker Bullock CK
14:21
105 Anthony VanHorn Gladwin 13:01.4 137 Shane Whitford Tawas 14:24
106 Tom Kowalski Bullock Creek 13:01.9 138 Dan Vandruska Oscoda 14:50
107 couldn’t read Stan-Sterling 13:02.5 139 Shon Patteen Beaverton
14:50
108 Dakota Allen New Lothrop 13:02.9 140 Kyle Schroeder Hemlock 14:51
109 TJ Lewis Meridian 13:03.2 141 Nathan Turland Hale 15:13
110 Ryan Rigda Birch Run 13:03.6 142 Michael Anibal Bullock CK 15:19
111 Jon Zhimmerman Breakenridge 13:04 143 Kyle Decker Bullock CK
15:44
112 Garrett Doughty Clare 13:05 144 Kevin Shaffer Stan-Sterling 16:53
113 Ryan Drinkwire In Ac Flint 13:06 145 Devin Ortner Valley Luth
16:55
114 Brandon Reif MLS 13:07 146 Eric Carr Stan-Sterling 17:12
115 Tyler Rump Nouvel 13:08 147 Wesley Khrian Hale 17:16
116 Jesse Lorencz New Lothrop 13:09











Al Kayner/Delta Invitational Results September 23, 2006
DIVISION III & IV GIRLS
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

1 Sara Turschak USA 12:31 45 Suzanne Curtiss Nouvel 14:30
2 Megan Rodgers Clare 12:33 46 Nicole Newman New Lothrop 14:33
3 Jessica Walls Clare 12:42 47 Brittany Frost Nouvel 14:36
4 Emily Peil Valley Lutheran 12:59 48 Emily Podgorniak Pinconning
14:37
5 Amanda Paris Hemlock 13:04 49 Morgan Izykowski Garber 14:37
6 Ashley Meyer Shepherd 13:06 50 Whitney Piotrowski Garber 14:38
7 Sandy Brandt Tawas 13:09 51 Emily Vincke New Lothrop 14:43
8 Sarah Creed Swan Valley 13:10 52 Kelsey Gasper New Lothrop 14:44
9 Dana Dempsey Clare 13:12 53 Justine Vincke New Lothrop 14:44
10 Nicole Kernstock Valley Lutheran 13:13.5 54 Shantelle Thorton Clare
14:46
11 Missa Looper Meridian 13:13.9 55 Myra King Nouvel 14:46
12 Rachel Luehm St. Louis 13:19 56 Jordan Hessler US 14:48
13 Emily Sandula Nouvel 13:20 57 Ashkea Bergey Meridian 14:53
14 Clare Tamez Garber 13:28 58 Lizzy Latty MLS 14:56
15 Mercy Martinez USA 13:34 59 Emily Schwedler Oscoda 14:58
16 Valerie Rico Beaverton 13:37 60 Brittney Henige New Lothrop 14:58
17 Noeue Lentz Stan-Sterling 13:38.2 61 Shauna Henige New Lothrop
15:09
18 Kari Rogers Valley Lutheran 13:38.5 62 Rachel VanDenbrook Harrison
15:10
19 Marissa McGuinnessSwan Valley 13:41 63 Lauren Vermeersch USA 15:12
20 Sarah Ehinger MLS 13:43 64 Allison Hagle Bullock CK 15:14
21 Hailey Haremski Nouvel 13:44 65 Amy Steckor USA 15:14
22 Christine Witchger Valley Lutheran 13:46.2 66 Emily Reinhardt
Birch Run
15:16
23 Kellie Badalamenti Garber 13:46.8 67 Liz Irish Nouvel 15:17
24 Kyrie Hungerford Shepherd 13:47 68 Natalie Wright Harrison 15:20
25 Krista Haynak Clare 13:53 69 Hannah Near St. Louis 15:22
26 Katie Teall Clare 13:56.0 70 Jackie Pierce St. Louis 15:27
27 Chelsea Kraft Rogers City 13:56.3 71 Cynthia Belusar Rogers City
15:31
28 Alyssa Clark Garber 13:58 72 Becky Hopp Rogers City 15:32
29 Cami Valentine USA 14:04 73 Birttany Combs Tawas 15:33
30 Rachel Robe Valley Lutheran 14:05 74 Lisa Stanley Stan-Sterling
15:35
31 Kelly Teall Clare 14:06 75 Chelsea Ehinsger MLS 15:42
32 Hannah Elder St. Louis 14:07 76 Celeste Rousseau New Lothrop 15:42
33 Cansis Rigg Bullock Creek 14:13 77 Amelia Diaz St. Louis 15:46
34 Angie Eldridge Valley Lutheran 14:14.3 78 Maggie Ungusean Oscoda
15:47
35 Sarah Bruning Rogers City 14:14.8 79 Vanessa Dickerman Shepherd
15:49
36 Ashley Malin Hale 14:15 80 Lauren Bever Bullock CK 15:51
37 Jessica Scanlon Harrison 14:16.1 81 Alyssa Pruder Stan-Sterling
15:56
38 Holly Trapp Meridian 14:16.7 82 Angie Tripi Tawas 16:02
39 Natalie Begick Valley Lutheran 14:17 83 Tiffany Hutchinson Shepherd
16:05
40 Morgan Stump Shepherd 14:19 84 Malorie Katch Swan Valley 16:10
41 Abbie Hutchison Tawas 14:20 85 Andria Gronda Swan Valley 16:11
42 Taylor VanTol Garber 14:21 86 Amanda Haskin Meridian 16:11
43 Briana Baxter Garber 14:23 87 Courtney Pierce Stan-Sterling 16:13
44 Ashlton Cotter Tawas 14:28 88 Laura Kuhl USA 16:13
DIVISION III & IV GIRLS - continued September 23, 2006
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

89 Katie Schaus USA 16:17 111 Katrina Barnier MLS 17:30
90 Megan Tiffany Shepherd 16:19 112 Lisa Patrick Pinconning 17:35
91 Elly Plath Rogers City 16:20 113 Nicole Konwinski Pinconning 17:46
92 Alicia Trombley Stan-Sterling 16:22 114 Caitlyn Billow Nouvel
17:48
93 Jen Bickel MLS 16:23 115 Brandee Thomas Bullock CK 17:49
94 Samantha Poirier Stan-Sterling 16:25 116 Alisia Pilmore St.
Louis 17:51
95 Sammy Streiter USA 16:25 117 Amber Windrowski Meridian 18:09
96 Sarah Menz Meridian 16:26 118 Cassie Burke Birch Run 18:22
97 Andrea Zager MLS 16:33 119 Kimmy Saurer Hale 18:23
98 Jordan Trowbridge Meridian 16:35 120 Ashley Richter Carrollton
18:25
99 Shannon Maples Meridian 16:35 121 Daniella Cabrera Carrollton 18:26
100 Jessica LaPoite Harrison 16:37 122 Brianna Lanore Oscoda 18:29
101 Sabrina Bower Harrison 16:39 123 Cailey Ruffini MLS 18:35
102 Katie San Miguel Swan Valley 16:40 124 Vanessa Perez Swan Valley
18:49
103 Cara Cole St. Louis 16:49 125 Kelsey Griffing Swan Valley 18:58
104 Veronica Cingano Beaverton 16:53 126 Sarah Trudell Pinconning
19:07
105 Bethany Britt Tawas 17:05 127 Rachel Parent Hale 19:16
106 Emily Courey Oscoda 17:08 128 Shelby Resmer Pinconning 19:28
107 Kirsten Hadaneck Shepherd 17:20 129 Autumn Renshaw Carrollton
20:13
108 Jessica Terrill Bullock Creek 17:21 130 Sarah Keetch Oscoda 21:32
109 Amy Musial Birch Run 17:27 131 Arielle Jackson Oscoda 21:51
110 Carissa Meyers Pinconning 17:28























JV – BOYS September 23, 2006
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

1 Jason Wejrowski BC Western 11:28 46 Terrance Fenton In AC Flint
13:10
2 Kevin Gillardl BC Western 11:32 47 Dave Haskin Meridian 13:12
3 Jon Behmlander BC Western 11:38.9 48 Nick Lynch John Glenn 13:13
4 Jason Stafford Midland 11:40.2 49 Cody Robbins Swartz Creek13:14
5 Sean Radler Midland 11:40.7 50 Travis Lafferty Rogers City 13:16
6 Gray Gregorczyk Midland 11:42 51 Brian Wilson Heritage 13:17
7 Dan Love Midland 11:46 52 Casey Taylor Ogemaw Hts.13:19
8 Bobby Butters Midland 11:47 53 Zach Kelly Heritage 13:20
9 Shay Revard BC Western 11:58 54 Drew Hart Swan Valley 13:24
10 Adam Watkins Heritage 12:08 55 Ethan Hall Davison 13:31
11 Jeff Zapolski Heritage 12:13 56 Matt Davis Midland 13:32
12 Peter Winland Midland 12:15 57 Ryan Mitchell Shepherd 13:33
13 John Madison Heritage 12:17 58 Reuben Nelkie Ogemaw Hts 13:34
14 Corey Anderson Midland 12:21 59 Anthony Filkins Birch Run 13:35
15 Aaron Wilbert Rogers City 12:21 60 Calvin Bradly Heritage 13:37
16 Nolan Krebs Midland 12:22 61 Brent Ebett Heritage 13:39
17 Vince Lefler Midland 12:23 62 Tyler Williams BC Western 13:43
18 Dan Sweetmon Gaylord 12:25 63 Pat Schnell New Lothrop 13:45
19 Justin Alexander Midland 12:32 64 A. Goschka Heritage 13:46
20 Kyle FeForge Midland 12:35 65 Justin Lalonde Rogers City 13:49
21 Nate Wittenbach Sheperd 12:37.4 66 Kyle Landon Birch Run 13:50
22 Donald Coleman Flint Central 12:37.8 67 Dillon Collins HH Dow 13:52
23 Evan Withrow Midland 12:38.2 68 Zack Salamon Heritage 13:53
24 Andy Tulgestke Rogers City 12:38.8 69 Anthony Liveris HH Dow 13:54
25 Jared Gilbert Shepard 12:39 70 Kevin Joseph Nouvel 13:55
26 Tony Cocuffi Heritage 12:40.1 71 Joe Swartz Davison 13:56
27 Tyler Bussineau HH Dow 12:40.5 72 Adam Pastuzyn HH Dow 13:57
28 Daniel Vergison Davison 12:40.9 73 Nathan Skutt Nouvel 14:00
29 Adam Donaghy Midland 12:41 74 Emmet Miller BC Western 14:00
30 Aaron Carr Gaylord 12:42 75 Doug Simcek Gaylord 14:01
31 Kyle Knok John Glenn 12:45 76 Ben Jennings Flint Central 14:02
32 Kyle Howard Midland 12:46.2 77 Jesse Dockett BC Western 14:03
33 Garrett Benjamin Ogemaw Hts. 12:46.8 78 Aaron Foote Ainsworth 14:05
34 Noland La Rose Midland 12:47 79 Solomon Wilbur Nouvel 14:09
35 Justin Knox John Glenn 12:48 80 Raphael Dukes In Ac Flint 14:09
36 Drew Watts Gaylord 12:49.4 81 Kellen Carpenter Ainsworth 14:14
37 Jacob Armstrong Gaylord 12:49.8 82 Tim Glasgow Tawas 14:15
38 Matt Jorgensen Shepherd 12:50 83 Myrl Paschke Garber 14:17
39 Jaime Leonard Midland 12:52 84 Allen Good Ogemaw Hts 14:18
40 Chris Williams Heritage 12:55 85 Ryan Rosnowski Garber 14:18
41 Brandon Daley John Glenn 12:59 86 Josh Fleming John Glenn 14:21
42 Zack Hutchinson Shepherd 13:04 87 Brandon Scott HH Dow 14:26
43 Ian Klier New Lothrop 13:05 88 Colin Socha Nouvel 14:30
44 Alex Perry Midland 13:06 89 James Harris Ainsworth 14:32
45 Matt Wazbinski Midland 13:09 90 Justin Pridjeon In Ac Flint 14:34
JV BOYS – continued September 23, 2006
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

91 Jared Neal BC Western 14:35.0 113 Ricky Leppien Midland 15:53
92 James Custer Shepherd 14:35.7 114 Harrison Gloss BC Western 15:56
93 Kevin Billow Nouvel 14:36 115 Zac Hadd Heritage 16:13
94 George Farmer Ogemaw Hts 14:38 116 PJ Dudinetz Meridian 16:22
95 Nick Wallace Shepherd 14:42 117 Michael Schnettler Meridian 16:28
96 Michel Zeghbi Heritage 14:43.4 118 Ben Erickson Shepard 16:37
97 Bryan Bolen Tawas 14:43.7 119 Joe Graveline Gladwin 16:46
98 Andy Derry Rogers City 14:46 120 Ryan Kingham BC Western 17:13
99 Matt Erickson Shepherd 14:48 121 Robbie Ahrns Clare 17:34
100 Brent Coffin? St. Louis 14:53 122 Daniel Rosales Nouvel 17:54
101 Tyler Millesshaski BC Western 14:55 123 Alberto Calabretto New
Lothrop
18:17
102 Taylor Borchard Heritage 14:56 124 Matt Corrion Garber 18:17
103 Cody Jacobs New Lothrop 14:57 125 Garrett Pochert Midland 18:37
104 Jacob Holcomb Ogemaw Hts 15:09 126 Adam Brege Bullock CK 18:49
105 Sam Puglie Nouvel 15:14 127 Keith Tippman BC Western 19:25
106 Lucas Trapp Rogers City 15:17 128 Michael Allsop Bullock CK 19:34
107 Dylan Luna In Ac Flint 15:20 129 Alegandro Henandez In Ac
Flint 21:16
108 Lawrence Henry Meridian 15:21 130 Jerry Brown-Lacey In Ac Flint
21:35
109 Nash Haskell Clare 15:26 131 Connor Quinlan Bullock CK 21:38
110 Adam Nelson New Lothrop 15:28 132 Charles Warner In Ac Flint 23:55
111 Daniel McCowen Gladwin 15:40
112 Chris Johnson Clare 15:41

JV - GIRLS
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

1 Candace Tiller Valley Lutheran 13:24 19 Lydia Mortengen HH Dow 14:36
2 Maggie Smith Midland 13:43 20 Sam Wirtz Midland 14:37
3 Joana McKeoun Heritage 13:46 21 Amanda Peterson BC Western 14:37
4 Katie Frank Midland 13:47 22 Sara Padilla BC Western 14:38
5 Emily Beck Davison 13:52 23 Elizabeth Johnson Davison 14:39
6 Annie Krueger Midland 14:06 24 Jamie Beckner Birch Run 14:46
7 Dana Koenig Midland 14:09 25 Katie Garver Clare 14:50
8 Krista Wagner Valley Lutheran 14:11 26 Josie Keenan Heritage 14:51
9 Rachel Skym Midland 14:15 27 Sylvia Miller Heritage 14:52
10 Kim Behmlander BC Western 14:15 28 Hather Hergott Stan-Sterling
14:54
11 Stephanie McMall BC Western 14:19 29 Kit Lindhardt Stan-
Sterling 14:55
12 Alex Timm Heritage 14:23 30 Nichole E. Heritage 14:58
13 Jacquie Meehan Midland 14:24 31 Jackie Stone Valley Luth 15:05
14 Mary Regna Swartz Creek 14:24 32 Madison WisnicwskiBC Western 15:09
15 Stephanie Bergman Midland 14:25 33 Kalynn Cameron ? 15:13
16 Audrey Wright Flushing 14:27 34 Ashley Dorr Heritage 15:16
17 Jas Trevino Heritage 14:31 35 Shelley Kohn Meridian 15:17
18 Kylie Hawkins Swartz Ck 14:35 36 Megan Durisin HH Dow 15:18

JV – GIRLS – continue September 23, 2006
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

37 Amanda Jones Birch Run 15:19 78 Jerrica Stokes Davison 16:54
38 Kayla Priestley Heritage 15:23 79 Clairissa Morgan Garber
16:55
39 Mary Jones Heritage 15:24 80 Kaitlyn Bertram Ogemaw Hts.17:02
40 Stephanie Faller Valley Lutheran 15:28 81 MacKenzie Abeare
Davison 17:03
41 Becca Cummings Midland 15:31 82 Erin Hendry Flushing 17:04
42 Christine Thiele HH Dow 15:33 83 Jamie Falkenberg Heritage 17:05
43 Nikolina Vitanovski Davison 15:35 84 Jean Marie Morrish Birch
Run 17:06
44 Meg Avenall Gaylord 15:42 85 Megan Hopp Rogers City 17:11
45 Brianna Aleck Clare 15:43 86 Lauren Muszynski Rogers City 17:12
46 Barillie Warner Clare 15:46 87 Molly Neering Garber 17:16
47 Mercedes Hart Garber 15:47 88 Cassie McKwdlos Ogemaw Hts 17:23
48 Mary Whiteside Garber 15:57 89 Wendy Holland Gaylord 17:28
49 Kelsey Gregorczyk Garber 15:59 90 Sarah Zoromski Davison 17:29
50 Kristen Klenke Clare 16:00 91 Andrea Heilbronn Heritage 17:31
51 Kelsey Mater Clare 16:03.1 92 Crystal Tolfree Ogemaw Hts 17:34
52 Kelly Jezierski Garber 16:03.6 93 Lindsay Harmon Heritage 17:36
53 Shannon Aurnall Gaylord 16:04 94 Danielle Roeske Rogers City 17:37
54 Vanessa LesperanceGarber 16:07.0 95 Danielle Miller Ogemaw Hts 17:55
55 Ellen Parker Gaylord 16:07.6 96 Chelsea Parsons New Lothrop 18:21
56 Alyssa Ziemba Gaylord 16:09 97 Haley Murchie Ogemaw Hts 18:24
57 Bryttany Yockey Heritage 16:10 98 Hilary Drake HH Dow 18:35
58 Selnia TabayoyoungOgemaw Hts 16:11 99 Shelly Miller Gaylord 18:36
59 Syndey Wright Flushing 16:16.1 100 Torie Leonard Davison 18:45
60 Rachel Hillabrand HH Dow 16:16.6 101 Andria Duncan Swartz Ck 18:58
61 Katie Pett Valley Luth 16:17 102 Aubrie Hoffman Davison 19:03
62 Kelly Woock Heritage 16:18 103 Alison Phelps BC Western 19:07
63 Cat Briggs HH Dow 16:20 104 Brooke Chmelar New Lothrop 19:14
64 Rachel Sikkema HH Dow 16:22 105 Sara Raleigh New Lothrop 19:14
65 Brianne Price Ogemaw Hts 16:23 106 Amber Sullivan New Lothrop 19:15
66 Courtney Hill Heritage 16:30 107 Autumn Craddock BC Western 19:21
67 Haley Turrisi Garber 16:32 108 Milja Vuoristo Ogemaw Hts 19:24
68 Amanda Chambers Valley Luth 16:34 109 Katie Elder St. Louis 19:26
69 Jessica Swanson Davison 16:35 110 Amy Choate Nouvel 19:48
70 Tuesday Reinke BC Western 16:39 111 Michelle Leppek HH Dow 19:51
71 Natalie Yurgens Valley Luth 16:42 112 Ina Eilprmann Ogemaw Hts
19:57
72 Sam Wright Flushing 16:45 113 Lydia Bacon In Ac Flint 20:06
73 Katie Terry Swartz Ck 16:49 114 Kristina LeFevre Meridian 20:10
74 Maria Willett Flushing 16:50 115 Page Spencer BC Western 22:37
75 Devin Moore Gaylord 16:51.0 116 Mary Drumheller Shepherd 22:52
76 Seney Alexander Meridian 16:51.4 117 Arlesia Taylor In Ac Flint
23:10
77 Meg Trelfa Gaylord 16:51.8. 118 Sabrina Escobedo BC Western 25:50




JR HIGH – BOYS – 1 ¼ miles September 23, 2006
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME
1 Luke Hickman Fleet Feet 6:36 46 Nick Leonard St. Louis 8:05
2 Brayden Barder St. Louis 6:41 47 Trevor Bremer White Pine 8:07
3 Ryan Heag BC Western 6:53 48 Noah Berg Fleet Feet 8:08
4 Sam Cole Shepherd 6:57 49 Javier Ruiz BC Western 8:09
5 Mark Studier West Int. 7:02 50 Travis Geiger St. Louis 8:10
6 Jordan Brown Shepherd 7:06.0 51 Josjah Ringelberg Clare 8:10
7 Henry Sieggreen St. Thomas Aqu. 7:06.4 52 David Rowley West Int 8:10
8 Shane Abbe Meridian 7:07 53 Anthony Ells White Pine 8:11
9 Cody Scott Breckenridge 7:09 54 Damien Bidwell Gladwin 8:14
10 Spencer Swanton White Pine 7:11 55 Nick DeSimpelare USA 8:14
11 Adam Kyser Shepherd 7:12 56 Steven Wysocki Ogemaw Hts 8:15
12 Matt Sheilds West Int. 7:14 57 Kurtis Hall Shepherd 8:15
13 Lucas Madill Fleet Feet 7:15 58 Luke Epple West Int 8:17
14 Ryan Emmons Shepherd 7:19 59 Steven Chappelle New Lothrop 8:17
15 Ben Lambert Ogemaw Hts. 7:21 60 Mitchell Ellsworth White Pine 8:18
16 Zachery Wells Fleet Feet 7:22 61 Andrew Travis Shepherd 8:20
62 David Jensen White Pine 8:21
17 Ryan Heeke West Int. 7:26.2 63 Caleb Parentt Hale 8:24
18 Joey Ducharm West Int. 7:26.9 64 Ryan Koehlinger Fleet Feet 8:25
19 Zach Goffnett West Int. 7:27 65 Kevin Dast West Int 8:26
20 Austin Singer White Pine 7:32.9 66 Josh Davis St. Louis 8:26
21 Kent House St. Louis 7:32.99 67 Tom Rowley West Int 8:28
22 Seth Squires USA 7:33.3 68 Joshua Ericksen Shepherd 8:28
23 DJ Warner Clare 7:33.8 69 Eric Baumann West Int 8:29
24 John VanDusen Birch Run 7:34.1 70 Nolon Webb West Int 8:31
25 Nick Maestaz Birch Run 7:34.4 71 Greg Lambert Ogemaw Hts 8:31
26 Cody Stoneman St. Louis 7:35 72 Spencer Brown West Int 8:32
27 Tom Acosta White Pine 7:36 73 Jeff Iles White Pine 8:33
28 Joey Southgate USA 7:38 74 Nickolas Garcia White Pine 8:35
29 Ian Whiteman Clare 7:40 75 Dillon Spanseller Shepherd 8:36
30 Andre Koptelova West Int 7:42 76 Aaron Schmidt West Int 8:37
31 Brandon Praski New Lothrop 7:43 77 Chaz Mercado West Int 8:40
32 Spencer Kokaly BC Western 7:44 78 Cooper Waddock BC Western 8:45
33 Taylor Fiolck West Int. 7:45.1 79 Kyle Bolf Birch Run 8:45
34 Alex Willett Cramer 7:45.7 80 Ty Luce SSC 8:48
35 Joe Ross Beaverton 7:46 81 Corey Monroe St. Louis 8:49
36 Alex Grills Cramer 7:47 82 Jacob Moore Clio 8:50
37 Gage Garcia Meridian 7:48 83 Jared Henrie West Int 8:51
38 Marcus Sura Shepherd 7:51.0 84 David Goslin Fleet Feet 8:53
39 Garret Ranck Fleet Feet 7:51.9 85 Micah Ringelbog Clare 8:59
40 David Foster West Int. 7:53 86 Levi Berg Fleet Feet 9:00
41 Chris Maurer Birch Run 7:58 87 Jacob Berg Fleet Feet 9:01
42 Keegan Taylor Ogemaw Hts. 8:01 88 Adam Gooding Beaverton 9:01
43 Nick Partie West Int. 8:03 89 Jacob Sherwood St. Louis 9:03
44 Avery Swartz Fleet Feet 8:04.4 90 Colin Taylor Ogemaw Hts.9:05
45 Caleb Zerger White Pine 8:04.9 91 Shane Gibas White Pine 9:06
JR HIGH – BOYS – continued - 1 ¼ miles September 23,
2006
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

92 Matt Alpin Clare 9:08 119 Miguel Streuon SSC 10:25
93 Evan Jussila St. Louis 9:10 120 Ryan Brown West Int 10:26
94 Seth Hornbacher USA 9:13 121 Josh Winters Ogemaw Hts 10:38
95 Brandon Deloranco West Int 9:17 122 Jesse Hopp Rogers City 10:45
96 Andrew Morris White Pine 9:20 123 Derek Buchoz Ogemaw Hts 10:57
97 Joey Foster West Int 9:22 124 Gage Schultz Beaverton 10:58
98 Pat Eagan Ogemaw Hts 9:24 125 Mike Connelly Ogemaw Hts 10:59
99 Noah Griffith USA 9:25 126 Devon Swanton Meridian 11:09
100 Adam Onica West Int 9:27 127 C.J. Oswald St. Louis 11:15
101 Stan Hernandez White Pine 9:29 128 Max Colbry St. Louis 11:16
102 Ben Southgate USA 9:37 129 Clayton McGregor White Pine 11:18
103 Matt Knieper New Lothrop 9:40 130 Adam Jensen West Int 11:19
104 Zach Foote West Int 9:43 131 Travis Danielson West Int 11:27
105 Emmett Eurich Bullock Ck 9:45 132 Connor Wood West Int 11:29
106 Adam Rigg Bullock Ck. 9:47 133 Josh Dornseifer White Pine 11:36
107 Chris Hinebaugh West Int 9:50 134 Nick Holmes Ogemaw Hts 11:38
108 Justin Kaczynski Bullock Ck 9:55 135 Nick Hinebaugh West Int
11:47
109 Shane Blystone West Int 9:57 136 Brad Turner Cramer 11:50
110 Nick Fletcher USA 10:00 137 Alex Mahl Ogemaw Hts 11:57
111 Justin Smewing Birch Run 10:05 138 Wille Arft Beaverton 11:59
112 Nick West White Pine 10:08 139 Cory Mahl Ogemaw Hts 12:04
113 Hendrix Briggs 10:09 140 Michael DobschenskySwan Valley12:24
114 John Belusae Rogers City 10:11 141 Michael Forystek Clio 12:25
115 Alex Evangelista White Pine 10:12 142 Robert Walton Beaverton
12:26
116 Nick Chappetta Cramer 10:13 143 Mathew Mahl Ogemaw Hts 12:41
117 Cody Yazzie West Int 10:14 144 Daniel Bernard Fleet Feet 13:00
118 Michael Caleca West Int 10:20 145 TJ Patteen Beaverton 13:28
146 14:10
JR HIGH – GIRLS – 1 ¼ miles
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

1 Megen Rapp Fleet Feet 7:22 15 Amanda Valliere Bullock Ck 8:13
2 Deja Wallace White Pine 7:32 16 Raquel Serna St. Louis 8:19
3 Teha Ames Sheperd 7:37 17 Chelsea Hadd White Pine 8:22
4 Jessica Reeves Meridian 7:47 18 Margaret Warner Clare 8:24
5 Karina Pierce SSC 7:52 19 Ann Wittbrodt Cramer 8:28
6 Rachel Vincke New Lothrop 8:01 20 Amber Lash Meridian 8:28
7 Nicole Yates BC Western 8:01 21 Rachel O’Boyle St. Louis 8:29
8 Michaela Bundy West Int 8:05 22 Hayley Owczarak Cramer 8:30
9 Kristen Iles White Pine 8:06 23 Emilee Warner Swan Valley 8:31
10 Cally Anne Wyma St. Louis 8:07 24 Calie Valentine USA 8:32
11 Jennifer Lentz SSC 8:08 25 Jamie Horn Rogers City 8:32
12 Alex Crapo Meridian 8:09 26 Leilani Kortman Rogers City 8:34
13 Kari Torrey Clio 8:09 27 Samantha Sweet John Glenn 8:39
14 Stephanie Abbe Meridian 8:10 28 Abby Simons-ScaliseWest Int. 8:40
JR HIGH – GIRLS – 1 ¼ miles – continued September 23, 2006
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

29 Jenny McLane USA 8:40 74 Shauna Burgard St. Louis 9:44
30 Michelle Belusar Rogers City 8:42 75 Casey Reetz St. Louis 9:45
31 Heather Dawson Shepherd 8:43 76 Kella Bukowski SSC 9:47
32 Ashleigh Kozel White Pine 8:44 77 Deanna Karawan Gladwin 9:47
33 Devin Brown Shephard 8:46 78 Jennifer Morros West Int 9:48
34 Carissa Onifer Meridian 8:48 79 Geena Militello Cramer 9:49
35 Heidi Pearson West Int 8:49 80 Bethany Griffith USA 9:49
36 Laura Nolan White Pine 8:50 81 Taylor Harter West Int 9:51
37 Ashley Alexander Meridian 8:56 82 Michala Ebert West Int 9:52
38 Korynne Perry St. Louis 8:58 83 Kathryn Kowalczyk West Int 9:53
39 Lindsay Kriebel Clare 8:59 84 Kaylee Teall Clare 9:53
40 Julie Canze Bullock CK 9:00 85 Emily Patton St. Louis 9:56
41 Jorie Diehl Ogemaw Hts 9:00 86 Sarah Brown St. Louis 10:01
42 Kortnie Elswick Cramer 9:02 87 Dominique WohlscheidShepherd 10:03
43 Sarah Hegyi St. Louis 9:02 88 Krystal Govttz Gladwin 10:05
44 Anna Mater Clare 9:03 89 Rachel ChamberlainWhite Pine 10:06
45 Gaelle Pfister Fleet Feet 9:03 90 Alexis Ortiz USA 10:07
46 Chloe Miller St. Louis 9:05 91 Carla Leonard Cramer 10:07
47 Amanda Himmil Cramer 9:05 92 Emma Krueger Fleet Feet 10:08
48 Sierra Centala Rogers City 9:06 93 Amanda Eickholt New Lothrop
10:08
49 Mariah Martinez West Int 9:09 94 Beka Grifith USA 10:08
50 Courtney Warner Swan Valley 9:10 95 Ally Hoppe USA 10:13
51 Hailey Somerville West Int 9:12 96 Rachel Robinson Clare 10:15
52 Caroline Zummo Cramer 9:14 97 Kristie Bis Meridian 10:16
53 Molly Ervin West Int 9:16 98 Lauren Pietryga Cramer 10:16
54 Ashlyn VanHoost USA 9:20 99 Nicole Bovee Bullock Ck 10:19
55 Sara Becker USA 9:22 100 Josie Diehl Ogemaw Hts 10:24
56 Mallory Wittford Gladwin 9:23 101 Miranda Arrand Birch Run 10:25
57 Darby Reeves Clare 9:24 102 McKenzie Reinhardt USA 10:25
58 Elexis Pitcher USA 9:25 103 Karla Lamb Shepherd 10:26
59 Katie Priestley Ogemaw Hts 9:26 104 Alexis Schatzer Cramer 10:26
60 Hannah Meyer Shepherd 9:26 105 Sara Kowalazyk West Int 10:27
61 Ashleigh Tatroe Hale 9:26 106 Ruha Khoury USA 10:28
62 Morgan Nash Gladwin 9:28 107 Jessica Oswald Meridian 10:39
63 Kailyn Sandow St. Louis 9:29 108 Priya St. Louis 10:40
64 Johna Stein SSC 9:31 109 Allie Day Meridian 10:41
65 Hannah Cobley Cramer 9:32 110 Sarah Keyes USA 10:42
66 Janel Vermeersch USA 9:32 111 Jessica Honig White Pine 10:45
67 Sara Stanley SSC 9:33 112 Abby Lang USA 10:47
68 Kristy Apley USA 9:40 113 Sarah McTalosh Gladwin 10:48
69 Stacie Saurer Hale 9:41 114 Rachel Ohlen Clare 10:49
70 Laura Kelly St. Louis 9:42 115 Lara Morey White Pine 10:49
71 Felicia Kittle St. Louis 9:43 116 Jackie Halfmann West Int 10:52
72 Courtney Seamen New Lothrop 9:43 117 Taylor Timmer West Int 10:53
73 Miranda Brown West Int 9:44 118 Rachel Cilibraise West Int 11:01
JR HIGH – GIRLS – 1 ¼ miles – continued
September 23,
2006
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

119 Elizabeth Carson West Int 11:04 133 Elizabeth Maier Bullock Ck
12:02
120 Samantha Keeler West Int 11:08 134 Libby Tragona USA 12:06
121 Paige Auttman West Int 11:10 135 Stephanie Wysocki Ogemaw Hts
12:09
122 Katelyn Woodruff USA 11:10 136 Kimmy Nelson St. Louis 12:19
123 Rianne Leslie West Int 11:11 137 Julia Wertz St. Louis 12:24
124 Tiffany Smith Beaverton 11:15 138 Nikai Quigno West Int 12:25
125 Melanie Gainforth Bullock Ck 11:18 139 Tricia Cole St. Louis
12:28
126 Becca McBryde West Int 11:19 140 Melanie Smith West Int 12:31
127 Brandy Moore Beaverton 11:20 141 Vanessa Gokey USA 12:32
128 Casey Monroe St. Louis 11:23 142 Ashley Schutte West Int 12:44
129 Amanda Church Bullock Ck 11:27 143 Paige Fisher West Int 13:54
130 Rebecca Poirier SSC 11:27 144 Vera Karl USA 14:27
131 Margaret Chappetta Cramer 11:43 145 Breanna Hastings West Int
19:04
132 Elizabeth Maier Bullock Ck 11:49 146 Laura Kelly St.
Louis -------

ELEMENTARY RACE – BOYS & GIRLS – 600 METERS (APPROX.)
PL NAME SCHOOL TIME PL NAME SCHOOL TIME

1 Alyssa Schultz Gladwin 2:02 27 Madison Howard Gladwin 2:31
2 Heather Govitz Gladwin 2:02 28 Sydney Nesbitt MacAlear 2:32
3 Jordan Raes SSC 2:03 29 Alex Reeds Gladwin 2:32
4 Jimmy Wetters Hughes/Garber 2:03 30 Sara Dassay Gladwin 2:35
5 Amy Smith Chestnut Hill 2:03 31 Melissa Reeves Meridian 2:37
6 Katelyn Cameron Gladwin 2:04 32 Rylie Alward Gladwin 2:39
7 Andrew Wells Fleet Feet 2:06 33 Kailyn Mcleod Gladwin 2:40
8 Nicole Gallant Fleet Feet 2:07 34 Alex Hayward Gladwin 2:41
9 Jacob Sian Fleet Feet 2:09 35 Jacob Krueger Fleet Feet 2:41
10 Joseph Mitrzyk SSC 2:12 36 Molly Bonser Gladwin 2:44
11 Jacob Greir Gladwin 2:14 37 Mallory Johnson Gladwin 2:47
12 Caleb Alexander Meridian 2:15 38 Kailee Petri Ogemaw Hts 2:49
13 Nichole McArthur Gladwin 2:16 39 BreaAnn Baum Gladwin 2:49
14 Alec Chappetta St. Stanislaus 2:16. 40 Abbey Malosh Gladwin 2:50
15 Brendan Nesbitt MacAlear Sawden 2:18 41 Bob Hundley Gladwin 2:55
16 Arianna White SSC 2:19 42 Tessa Frank Ogemaw Hts 2:57
17 Leah DeSknpeare USA 2:20 43 Alexandra Cameron Gladwin 3:03
18 Joey Howse Parkdale 2:23 44 Sergio Shrawn SSC 3:08
19 Brian Clarke Gladwin 2:24 45 Jacob Templeman Gladwin 3:11
20 Zach Smith Gladwin 2:25 46 Makay –Kour Gladwin 3:12
21 Emma Krueger Fleet Feet 2:26 47 Nicole Poirier SSC 3:15
22 Roger Miller Gladwin 2:27 48 Cayla Wilber Gladwin 3:16
23 Ali Taylor Gladwin 2:28 49 Elizabeth Poirier SSC 3:24
24 Emily Harris Gladwin 2:28 50 Leah Sneller Immanuel Lu 3:44
25 Collin Pratt Gladwin 2:29 51 Micah Petri Ogemaw Hts 4:31
26 Kayla Bis Meridian 2:31