New Years Resolution Run & Walk

back to results

Dec. 30, 2006

New Years Resolution Run & Walk
Flint, MI
Provided by Gault Race Mgt.


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************

Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 1 Harry Gabalis 405 Caro 60 29:37 9:32
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************

Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 3 Lori Lynn Lindquist 453 Montrose 40 31:56 10:17

******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 2 Robert Asplund 461 Grand Blanc 55 31:38 10:11

******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 5 Phyllis Anders 354 Swartz Creek 58 33:26 10:46

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 56 Tyler Elliott 471 Columbiaville 18 43:19 13:57
2 73 Glenn Bronson 396 Flint 19 46:21 14:56
3 84 Collin Strouth 467 Clio 7 47:44 15:22
4 102 Arlo Simmerman 184 Swartz Creek 6 52:58 17:03

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 54 Rachael Hancock 411 Bloomfield Hills 15 43:03 13:52
2 58 Reina Torrez Miner 462 Albuquerqu 8 43:24 13:59
3 88 Stephanie Wieland 427 Swartz Creek 18 49:01 15:47
4 106 Mexica Torrez Miner 460 Albuquerqu 4 55:17 17:48

MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 72 Jamaal Jordan 393 Flint 25 46:21 14:56
2 94 Garrett Jessen 414 Rochester Hills 23 50:02 16:07
3 104 Mark Kenworthy 448 Holly 29 55:03 17:44

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 59 Sarah Wilson 477 Flint 27 43:24 13:59
2 93 Jamie Steinkraus 431 Phoenix 23 50:02 16:07
3 96 Jill Jessen 415 Rochester Hills 26 50:52 16:23
4 97 Melanie Peters 450 St. Petersburg 23 51:55 16:43

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 63 Brian Lonz 421 Norwalk 33 44:36 14:22
2 77 Jeremy Montpas 388 Flint 30 46:50 15:05

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 34 Vanessa Ziobro 370 Birch Run 31 39:52 12:50
2 46 Mary Uicker 435 Zionsville 34 41:23 13:20
3 53 Korie Takacs 434 Clio 30 42:43 13:46
4 78 Ellen Ruddock 426 Flint 33 46:55 15:07
5 103 Milissa Kenworthy 449 Holly 30 55:02 17:44


MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 16 Dean Perigo 443 Grand Blanc 35 36:20 11:42

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 19 Mandy Suwienski 444 Grand Blanc 36 36:51 11:52
2 52 Jennifer Adams 373 Clio 36 42:43 13:45
3 71 Nina Moorehouse 423 Reno 38 46:10 14:52
4 101 Denise Simmerman 183 Swartz Creek 39 52:57 17:03

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 51 Ron Radawiec 474 Dewitt 42 42:27 13:40
2 55 Darrell Hancock, Jr. 412 Bloomfield Hills 44 43:04 13:52

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 13 Donna Kowalski 417 Battle Creek 43 35:42 11:30
2 50 Kathy Gallardo 470 Columbiaville 42 41:51 13:29
3 85 Cathy Stedron 466 Clio 40 47:44 15:22
4 90 Karen June 416 Davison 44 49:08 15:49

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 64 Maurice Denson 394 Burton 47 44:50 14:27

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 8 Judy Jackson 351 Flint 48 34:53 11:14
2 15 Nicolina Kray 418 Dryden 45 36:08 11:38
3 18 Sandra Callis 403 Eagle 49 36:39 11:48
4 20 Cinda Sawyer 381 Oxford 47 37:17 12:01
5 30 Tina Poupard 375 Flushing 48 39:04 12:35
6 39 Joni Ward 357 Swartz Creek 48 40:16 12:58
7 40 Marlene Reyna 425 Flint 46 40:29 13:02
8 81 Frances Malone 442 Burton 49 47:28 15:17
9 82 Brenda Miracle 422 Bath 48 47:28 15:17
10 86 Kimberly Hudson 413 Davison 48 49:00 15:47
11 89 Mary Jane Wieland 428 Swartz Creek 47 49:03 15:48
12 91 Cece Terrell 398 Grand Blanc 49 49:20 15:53
13 92 Caryl Carradine 397 Flint 46 49:50 16:03

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 4 Lester Brady 361 Grand Blanc 53 33:14 10:42
2 17 Richard Kray 419 Dryden 51 36:33 11:46
3 27 Gary Brancaleone 402 Beverly Hills 51 38:39 12:27
4 79 Terry Cooper 475 Flushing 50 47:23 15:16
5 95 Michael Steinkraus 433 Davison 52 50:52 16:23

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 7 Wanda Handlin 382 Flint 50 34:32 11:07
2 9 Merri Ann Baker-Radcli 451 Durand 53 35:05 11:18
3 23 Denise Dvorak 372 Traverse City 51 38:09 12:17
4 24 Susan Lolli 420 Royal Oak 54 38:19 12:21
5 45 Darcy Pivonka 353 Flint 51 41:23 13:20
6 47 Sandy Lawrence 350 Grand Blanc 53 41:25 13:20
7 57 Pat A Topping 464 Flint 50 43:20 13:57
8 65 Valerie Koyl 365 Lapeer 51 45:08 14:32
9 66 Jane O'Dell 452 Mount Morris 52 45:18 14:36
10 68 Karren Crawford 468 Clio 54 45:35 14:41
11 74 Mary Jane Bowdish 469 Clio 52 46:34 15:00
12 75 Debbie Brown 384 South Lyon 52 46:46 15:04
13 76 Deb Montpas 387 Flint 52 46:49 15:05
14 83 Rene Garrity 408 Ann Arbor 53 47:43 15:22
15 100 Barb Thibodeau 454 Linden 52 52:09 16:48
16 105 Kristen Miner 478 Flint 53 55:17 17:48

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 6 Dennis Doan 445 Marysville 56 33:50 10:54
2 11 Mark O'Donnell 446 Grand Blanc 55 35:28 11:26
3 14 David Kemp 380 Fenton 55 36:05 11:37
4 26 Terrence Cruice 404 Troy 57 38:38 12:27

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 12 Charlene Allen 457 Mount Pleasant 59 35:34 11:27
2 22 Barbara Cheney 355 Swartz Creek 59 37:26 12:04
3 32 Patti Smith 366 Fenton 57 39:46 12:49
4 33 Karen Bengtson 371 Clio 56 39:50 12:50
5 37 Tawanie McLane 441 Flint 55 40:12 12:57
6 62 Susan Gabalis 406 Caro 58 44:24 14:18
7 69 Sherrill Martin 472 Fenton 58 45:57 14:48
8 70 Sherry Newton 455 Grand Blanc 58 45:57 14:48
9 99 Kathy Wagner 463 Clio 58 52:09 16:48
10 107 Lynda Wiltse 367 Flushing 58 55:24 17:51
11 108 Judith Ruddock 429 Flushing 59 55:25 17:51
12 110 Brenda Wilken 439 Goodrich 57 56:03 18:03

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 29 Gary Chisholm 458 Otisville 60 39:04 12:35
2 42 Richard Wanat 438 Southfield 64 41:10 13:16
3 49 Gerard Sparling 369 Grand Blanc 61 41:51 13:29
4 98 Jay L Topping 465 Flint 61 51:59 16:45
5 109 Karl Wilken 440 Goodrich 60 56:02 18:03

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 25 Kathleen Gage 407 Farmington Hills 63 38:32 12:25
2 31 Jane Matthews 363 Grand Blanc 61 39:28 12:43
3 35 Roberta Sweetman 352 Fenton 64 39:53 12:51
4 67 Kathleen Sparling 368 Grand Blanc 61 45:19 14:36
5 80 Margaret Wanat 437 Southfield 63 47:24 15:16
6 87 Ardith Griffin 409 Lapeer 62 49:01 15:47

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 10 Wesley Shumpert 356 Flint 66 35:07 11:19
2 38 Waldo Bronson 395 Flint 66 40:13 12:57
3 48 Frank Soby 430 Royal Oak 67 41:36 13:24
4 61 Bobby Carter 383 Linden 65 44:08 14:13

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 36 Sue Grace 399 Owosso 65 39:53 12:51
2 44 Madonna Aubrey 386 Flushing 67 41:18 13:18

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 28 James Vanderpool 473 Flushing 72 38:44 12:29
2 41 Jerry Elliott 362 Grand Blanc 70 40:45 13:07


MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 21 Robert Thomas 447 Northville 78 37:26 12:03
2 60 Al Duch 456 Swartz Creek 87 43:46 14:06

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 43 Carol Dugal 459 Grand Blanc 77 41:18 13:18



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 1 Nick Stanko 207 Haslett 25 24:37 4:58

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 20 Lisa Veneziano 197 Fenton 42 30:31 6:09

******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 4 David R Peterson 208 Farmington 40 26:50 5:24

******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 59 Liz Hendershott 90 Ortonville 41 34:58 7:03

FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 187 Noelle Dibenedetto 82 Richmond 11 42:47 8:37
2 215 Rochelle Radawiec 547 Dewitt 11 45:01 9:04
3 341 Dawn Dibenedetto 83 Richmond 11 1:03:42 12:49

MALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 38 Matt Cobb 240 Owosso 14 32:51 6:37
2 45 Evan Lessenthien 148 Waterford 15 33:45 6:48
3 74 Nathan Wells 276 Davison 14 36:18 7:19
4 85 Dakota Jones 226 14 36:50 7:25
5 257 Gregory Rosenhauer 161 Oxford 13 48:50 9:50

FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 46 Gabrielle Anzalone 37 Grand Blanc 13 33:47 6:48
2 58 Amanda Paris 34 Hemlock 15 34:57 7:02
3 102 Erin May 341 Flushing 14 37:51 7:37
4 177 Hannah Alexander 331 Grand Blanc 14 42:10 8:29
5 252 Talia Flint 97 Flushing 13 47:55 9:39

MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 6 Alexander Harris 272 Huntington Woods 17 27:13 5:29
2 7 Kenny Wall 40 Flushing 17 27:15 5:29
3 27 Ryan Hladik 41 Flushing 16 31:44 6:23
4 37 Timothy Sunde 336 Madison Heights 19 32:49 6:37
5 57 Jessup Hoyt 322 19 34:48 7:00
6 73 Ian Topping 342 Flint 19 36:00 7:15
7 89 Matt Hartwell 138 Brighton 16 37:01 7:27
8 268 Micah Scharchburg 196 Houston 19 49:34 9:59
9 342 Steven Dodson 337 Madison Heights 18 1:06:29 13:23

FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 43 Kayla Duke 319 Linden 17 33:39 6:47
2 239 Lauren Dedow 56 Clarkston 18 46:42 9:24
3 276 Kimberlynn Princing 212 Flint 18 50:35 10:11
4 315 Kelsey Rosenhauer 162 Oxford 16 58:32 11:47
5 317 Katie Pickvet 213 Flint 17 59:30 11:59

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 2 Matthew Willing 250 Flint 20 25:12 5:05
2 3 Jeff Hubbard 71 Ann Arbor 20 25:38 5:10
3 5 Joe Foley 266 Howell 20 26:58 5:26
4 63 George Williams 179 Cass City 22 35:25 7:08
5 139 David Barr 304 Davison 23 39:49 8:01
6 283 Robert Miner 327 Flint 23 50:51 10:14

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 70 Liz Hoyt 321 Bay City 21 35:48 7:13
2 154 Martha Kemp 17 Fenton 22 40:38 8:11
3 180 Amanda Zuniga 180 Ovid 23 42:19 8:31
4 270 Abby Gienapp 127 Brighton 24 49:50 10:02
5 300 Elizabeth Crafton 297 Caro 21 54:50 11:02

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 11 Samuel Darling 50 Muskegon 29 28:28 5:44
2 60 Rex Reist 583 Charlotte 28 35:02 7:03
3 71 Brandon Perry 278 Burton 27 35:57 7:14
4 128 Jeremy Grove 329 Linden 29 39:10 7:53
5 134 Carl Bastien 349 Flint 25 39:37 7:59
6 192 Eric Newman 95 Corunna 28 43:12 8:42
7 204 Frank Ossowski 569 Flint 25 44:07 8:53
8 242 Eric Schambeck 165 Saginaw 28 46:52 9:26
9 251 Thomas Czinder 117 Flint 26 47:50 9:38
10 253 Nic McNenly 221 Flint 28 48:18 9:43
11 320 Jeremy Goodman 130 Swartz Creek 25 59:45 12:02

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 65 Meghan Gage 125 Ann Arbor 28 35:36 7:10
2 69 Danielle Fowler 48 Kenockee 27 35:46 7:12
3 115 Molly Muste 235 Midland 29 38:30 7:45
4 205 Ola Pokrovska 570 Flushing 25 44:09 8:53
5 236 Jessie Torgersen 173 Dearborn 27 46:26 9:21
6 279 Stacey Darling 51 Muskegon 27 50:45 10:13

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 15 Clinton Lawhorne 49 Morrice 34 28:45 5:47
2 17 Dylan Miner 323 Albuquerqu 30 29:32 5:57
3 22 Jesse Sweeney 552 Novi 32 30:47 6:12
4 55 Brian Moffett 310 Fenton 31 34:39 6:59
5 83 E.J. Martin 348 Fenton 32 36:49 7:25
6 97 Nathan Miller 220 Carson City 33 37:32 7:33
7 122 Sitaraman Ramaseshadri 158 Holland 30 38:48 7:49
8 151 Charlie Wells 275 Davison 34 40:34 8:10
9 281 Ryan Gasser 73 Davison 34 50:49 10:14
10 284 Eric Pobocik 236 Swartz Creek 33 51:27 10:21
11 330 Jeremy Auld 106 Flint 31 1:01:21 12:21

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 62 Gina Warnke 47 33 35:24 7:08
2 66 Jessica Torrez 324 Albuquerqu 30 35:42 7:11
3 93 Julie Haack 219 Big Rapids 31 37:20 7:31
4 164 Nicole Stevens 556 Flint 30 41:16 8:19
5 168 Celena Foskett 187 Goodrich 34 41:24 8:20
6 173 Tina Phillpotts 156 Clio 30 42:04 8:28
7 244 Stephanie Potts 568 Clio 34 46:56 9:27
8 245 Ulla Johnson 581 32 46:59 9:27
9 282 Stacie Boggs 582 Flint 32 50:49 10:14
10 318 Tammy Wiggins 178 Columbiaville 33 59:33 11:59
11 319 Nicolette Fazio 346 Grand Blanc 32 59:40 12:01
12 329 Bonnie Verran 175 Flint 31 1:01:20 12:21

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 9 Steve Menovcik 18 Lansing 38 27:42 5:35
2 10 Thomas Preiss 255 South Lyon 37 27:53 5:37
3 23 Alan Gabalis 124 Caro 36 30:52 6:13
4 28 Dave Moorehouse 153 Reno 39 31:47 6:24
5 40 Jim Oleksinski 154 Grosse Pointe Woo 39 33:00 6:39
6 75 John Tosto 555 Flint 39 36:19 7:19
7 80 Mark Piper 558 Fenton 37 36:35 7:22
8 101 Eric Eder 584 Royal Oak 35 37:44 7:36
9 113 Brian Harville 205 Goodrich 37 38:24 7:44
10 135 George Berg 109 Grosse Pointe Far 38 39:38 7:59
11 144 Olaf Schmidt 55 Clarkston 38 40:09 8:05
12 159 Jeff Wilson 203 Grand Blanc 36 40:56 8:15
13 182 Carmi Edwards 30 Linden 39 42:21 8:32
14 185 Bret Forfar 311 North Branch 37 42:42 8:36
15 214 Boris Turner 58 Flint 36 44:56 9:03
16 222 James Webster 177 Washington Twp 36 45:11 9:06
17 232 Andy Behm 108 Milford 39 46:20 9:20
18 233 Steve Vallieres 174 Grandblanc 37 46:20 9:20
19 240 Gregory Pfeiffer 189 Durand 38 46:44 9:25
20 263 Ganesh Ramaseshadri 157 Yipsilanti 38 49:20 9:56
21 287 Chad Sharpe 45 Montrose 36 52:29 10:34
22 316 Everett Centerwall Iii 76 Flint 39 59:12 11:55
23 322 Kregg Matheson 262 Flushing 37 59:56 12:04
24 326 Brad McCarthy 287 Windsor 36 1:00:36 12:12

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 39 Carrie M Baker 101 Holly 35 32:54 6:38
2 41 Karen Alexander 294 Swartz Creek 39 33:06 6:40
3 95 Christine Slezak 259 Davison 36 37:24 7:32
4 100 Wendy Petz 585 Ortonville 35 37:44 7:36
5 125 Karleen Helmreich 217 Freeland 37 38:55 7:50
6 161 Trina Jolley 186 Goodrich 38 41:04 8:16
7 166 Kimberly Leverette 560 Flushing 35 41:20 8:19
8 189 Doreen Anzalone 36 Grand Blanc 38 42:58 8:39
9 210 Laura Diehl 248 Flint 37 44:37 8:59
10 228 Kathleen Edwards 31 Linden 38 45:57 9:15
11 234 Rita Laver 96 Fenton 38 46:23 9:20
12 288 Wendy Woodhouse 292 Davisburg 37 52:32 10:34
13 305 Theresa Rosenbrook 10 Swartz Creek 39 55:39 11:12
14 310 Tracy Conley 16 Fenton 36 57:09 11:30
15 325 Rhonda Redmond 159 Lapeer 39 1:00:34 12:12
16 334 Carey King 145 Flint 37 1:01:44 12:26
17 339 April Wheaton 258 Lapeer 39 1:02:54 12:40

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 8 John Strycker 267 New Lothrop 40 27:40 5:34
2 14 Marty Alward 202 Okemos 42 28:40 5:46
3 18 Jay Owens 198 Fenton 44 29:37 5:58
4 31 Russ Faulkner 233 Grand Blanc 40 31:56 6:26
5 33 Dean Fuller 340 Burton 43 32:11 6:29
6 34 Elmer Lopez 210 Grand Rapids 41 32:19 6:30
7 50 Bill Khan 264 Grand Blanc 44 34:06 6:52
8 54 Kirk Timmons 260 Davison 41 34:38 6:58
9 96 John A Gadola 576 Fenton 41 37:30 7:33
10 99 Kenneth Debois 325 Mount Morris 41 37:43 7:36
11 112 Joe Heslip 142 Howell 41 38:22 7:44
12 117 Mark Suyama 557 Attica 43 38:34 7:46
13 120 Timothy Held 141 Eagle 43 38:48 7:49
14 123 Douglas Doud 118 Richville 44 38:49 7:49
15 130 Scott McCuaig 251 East Lansing 42 39:12 7:54
16 133 Jim Zittel 290 Waterford 43 39:35 7:58
17 143 Anthony Kilbury 46 Flint 44 40:09 8:05
18 158 Gerald A Bock 332 Flint 43 40:42 8:12
19 170 Raymond Bonomo 6 Brighton 42 41:46 8:24
20 197 Chuck Anzalone 35 Grand Blanc 44 43:33 8:46
21 266 Rick Grunow 134 Swartz Creek 42 49:30 9:58
22 308 Jim Lauer 199 Fenton 42 56:29 11:22

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 76 Leslie Braun 77 Grand Blanc 44 36:19 7:19
2 78 Lori Brown 333 Freeland 41 36:28 7:21
3 92 Paulette Hoose 70 Fenton 40 37:17 7:30
4 103 Jo Darlington 79 Flint 40 37:53 7:38
5 137 Cathy Cobb 239 Owosso 40 39:42 8:00
6 145 Laura Carter 112 White Lake 43 40:12 8:06
7 167 Leann Cooper 231 Clarkston 40 41:21 8:19
8 169 Kristen Deloney 237 Flushing 40 41:43 8:24
9 174 Debra Rojewski 209 Fowlerville 41 42:04 8:28
10 175 Brenda Bonomo 5 Brighton 41 42:08 8:29
11 200 Eileen Unger 339 Grand Blanc 40 43:36 8:47
12 219 Michele Hyde 21 Flint 41 45:09 9:05
13 220 Shelia Reynaert 190 Flint 44 45:10 9:06
14 229 Marilyn Shaski 554 Montrose 43 46:11 9:18
15 260 Kris Bullock 111 Bellaire 44 48:55 9:51
16 267 Mary Grunow 133 Swartz Creek 44 49:30 9:58
17 275 Stacey Mitchell 152 Flint 41 50:18 10:08
18 333 Lori Glenn 129 Fenton 41 1:01:40 12:25

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 12 Robert Cook 229 Lansing 45 28:32 5:45
2 16 David G Wolbert 305 Flint 47 29:09 5:52
3 21 Michael Suski 225 Grand Blanc 45 30:41 6:11
4 24 Gary R Duke 318 Linden 49 31:23 6:19
5 29 Mark Dedow 57 Clarkston 48 31:49 6:24
6 30 Roy Pearsall 28 Highland 45 31:54 6:25
7 32 Kip Litton 548 Clarkston 45 32:07 6:28
8 44 Jeffrey Massey 150 Portland 48 33:44 6:48
9 47 Greg Mills 151 Bellaire 45 33:48 6:48
10 49 Mark Daniel 579 Grand Blanc 46 34:03 6:51
11 51 David M Czapor 1 Farmington Hills 48 34:12 6:53
12 52 Randal Henige 289 Chesaning 46 34:22 6:55
13 53 Herb Ashbeck 293 Davisburg 45 34:28 6:56
14 64 Mike Froats 269 Grand Blanc 48 35:32 7:09
15 67 Reed Swanson 172 East Tawas 47 35:43 7:12
16 68 Steve Broda 110 Northville 45 35:46 7:12
17 86 Jay Jones 227 Lake Orion 46 36:52 7:25
18 105 Greg Easterling 42 Flushing 45 37:56 7:38
19 141 Scott Smith 12 Fremont 48 39:54 8:02
20 142 Thomas Zuniga 181 Ovid 47 40:01 8:03
21 155 Dean Walker 176 Bath 48 40:40 8:11
22 178 Steve Alexander 330 Grand Blanc 49 42:12 8:30
23 203 Carlos Reyna 160 Flint 48 43:58 8:51
24 207 Andrew Griffin 78 Flint 48 44:22 8:56
25 216 Brian Larive Weight 22 146 Kawkawlin 49 45:01 9:04
26 221 Mark Lesinski 147 Bay City 46 45:10 9:06
27 235 Robert Roy 320 Oakland 45 46:24 9:20
28 255 James Oldenburg 218 Hemlock 46 48:40 9:48
29 259 Greg Thurk 345 Grand Blanc 45 48:53 9:50
30 297 Yves Nugent 244 Farmington 46 54:01 10:52

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 87 Claire Dedow 67 Clarkston 45 36:57 7:26
2 110 Sandy Haras 301 45 38:14 7:42
3 152 Sandra Carlson 577 Fenton 46 40:37 8:11
4 202 Patti Ingle 144 Bay City 45 43:51 8:50
5 217 Karen Downs 25 Flint 45 45:06 9:05
6 249 Jan Henson 222 Ortonville 46 47:35 9:35
7 277 Patricia Krogman 298 Saginaw 47 50:41 10:12
8 289 Theresa Wall 38 Flushing 49 52:35 10:35
9 291 Kelley Readman 343 Howell 46 53:14 10:43
10 292 Vista Harris 273 Linden 47 53:18 10:44
11 321 Arlene McKinney 238 Holly 46 59:48 12:02
12 336 Jean Harkins 274 Flint 45 1:01:57 12:28

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 13 Chris Glowacki 334 Freeland 51 28:34 5:45
2 19 John Tarkowski 223 Northville 54 30:22 6:07
3 25 Rick Duhaime 215 Holly 52 31:33 6:21
4 36 Ronald Durham 299 Flushing 54 32:46 6:36
5 72 Charles Haertel 263 Bay City 52 35:59 7:15
6 79 Brian Wall 39 Flushing 50 36:29 7:21
7 94 Ken Jackson 59 Flint 52 37:22 7:32
8 106 Lance Dicaire 60 Grand Blanc 52 37:58 7:39
9 118 Steve Ruggirello 43 Fenton 52 38:36 7:46
10 121 Robin Pearce 252 New Hudson 53 38:48 7:49
11 131 Steve Spalding 254 Waterford 51 39:22 7:56
12 132 Ron Koyl 99 Lapeer 50 39:30 7:57
13 165 Vaughn Smith 171 Burton 52 41:18 8:19
14 196 Thomas Lynch 575 Flushing 52 43:27 8:45
15 206 Vern Delbridge 265 Linden 54 44:10 8:54
16 213 Larry Guy 136 Swartz Creek 51 44:51 9:02
17 227 Paul Wright 188 Burton 50 45:55 9:15
18 231 Joe Day 214 White Lake 53 46:19 9:20
19 238 Steve Brown 13 South Lyon 52 46:33 9:22
20 258 Kris Boniecki 571 Grand Blanc 52 48:50 9:50

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 183 Annette Robb 3 Lexington 50 42:24 8:32
2 194 Eva Sanmartini 53 Montrose 52 43:23 8:44
3 209 Dona De Rossett 245 Otisville 54 44:34 8:58
4 230 Cathy Amboy 309 Lapeer 50 46:12 9:18
5 274 Valerie Kump-Dutkowski 261 Flushing 52 50:14 10:07
6 294 Susan Scharrer 64 Clio 51 53:32 10:46
7 295 Elaine Mestrezat 306 Linden 50 53:46 10:49
8 309 Yvonne Flynn 268 New Lothrop 52 56:46 11:26
9 311 Elizabeth Dyhouse 193 Flushing 50 57:47 11:38
10 313 Laura Irvine 578 Flushing 53 58:17 11:44
11 323 Kristine Church 4 Flint 53 59:57 12:04
12 337 Hope McLincha 232 Clio 53 1:02:30 12:35
13 338 Debra Masters 282 Davison 50 1:02:41 12:37

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 35 Gary Scott 66 Midland 58 32:43 6:35
2 42 Henry Osier 54 Attica 57 33:27 6:44
3 61 Bob Kosen 300 Shelby Twp 57 35:05 7:04
4 90 Robert Gazella 281 Lansing 55 37:04 7:28
5 108 Randy Fielder 63 Adrian 55 38:05 7:40
6 116 Thomas Claflin 113 Brighton 58 38:30 7:45
7 119 Larry McCaskey 80 Holt 57 38:38 7:47
8 138 Robert Dyhouse 194 Flushing 55 39:47 8:01
9 146 Myron Sedman 169 Beverly Hills 56 40:14 8:06
10 150 Bill Garrity 126 Ann Arbor 58 40:32 8:10
11 162 Dave Pine 230 Northville 57 41:09 8:17
12 172 Michael Curtis 257 Swartz Creek 57 41:58 8:27
13 186 Jerry Knoodle 572 Davison 59 42:45 8:36
14 190 Fred Smith 550 Flint 58 43:00 8:39
15 198 Dave Thurston 92 Fowler 58 43:34 8:46
16 226 Thomas Brooks 98 Flint 58 45:54 9:14
17 241 Larry De Rossett 246 Otisville 56 46:46 9:25
18 247 Fremont Halboth 137 Flint 59 47:25 9:33
19 250 Michael Stevens 256 Linden 58 47:38 9:35
20 271 David Gienapp 128 Brighton 58 49:50 10:02
21 285 John Weaver 89 Flint 57 52:15 10:31
22 290 Ron Readman 344 Howell 57 53:14 10:43
23 301 Marlin Short 7 Wauseon 58 55:02 11:05
24 304 William Irvine 580 Flushing 55 55:20 11:08
25 332 William Klocek 32 Gaines 57 1:01:24 12:21

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 91 Maggy Zidar 286 Pontiac 56 37:07 7:28
2 176 Susan Fox 23 Mayville 56 42:08 8:29
3 179 Janeen A Dvorak 91 Corunna 56 42:19 8:31
4 191 Melodie Maxfield 204 Oxford 58 43:05 8:40
5 248 Linda Flues 68 Munger 56 47:31 9:34
6 306 Nancy Porter 84 Mt Pleasant 59 56:02 11:17
7 314 Margo Hebert 140 Bloomfield Hills 58 58:26 11:46
8 343 Ann Skunda 308 Durand 57 1:09:27 13:59

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 26 James Carlton 284 White Lake 64 31:41 6:23
2 56 Mark Cryderman 116 Howell 60 34:45 7:00
3 77 Tom Wascha 335 Burton 63 36:27 7:20
4 81 Bill Robson 288 Grand Blanc 61 36:43 7:24
5 98 Jerome Mittman 62 Northville 62 37:41 7:35
6 107 David Pichey 75 Flint 61 38:02 7:40
7 109 Don W Harp 8 Greenville 60 38:09 7:41
8 111 Ralph Mezel 291 Brighton 61 38:17 7:42
9 129 Roger Kilponen 303 Grand Blanc 61 39:11 7:53
10 140 Norman Hart 549 Davison 64 39:51 8:01
11 149 Leonard J Block 94 Bay City 64 40:26 8:08
12 153 Conrad Scharrer 65 Clio 62 40:38 8:11
13 181 John Hebert 139 Bloomfield Hills 60 42:20 8:31
14 184 Fred Guest 280 Birch Run 60 42:37 8:35
15 188 Paul White 24 Gaines 61 42:58 8:39
16 201 Tim Giles 551 Flushing 62 43:48 8:49
17 208 Dan Dewey 559 Lake Orion 60 44:33 8:58
18 237 Gilbert Schmidt 167 Grand Ledge 64 46:27 9:21
19 256 John Hart 52 Grand Blanc 63 48:44 9:49
20 286 Authur Evans 326 Flint 61 52:19 10:32
21 303 Mark Sebald 302 Ann Arbor 64 55:12 11:07
22 331 Douglas White 313 Davison 60 1:01:22 12:21
23 344 Donald Skunda 307 Durand 60 1:09:27 13:59

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 254 Shirley Larsen 200 Grand Blanc 63 48:20 9:44
2 280 Mary Steinhauser 242 La Salle 62 50:48 10:14
3 293 Joann Wascha 347 Burton 62 53:31 10:46
4 299 Nancy Teel 573 Flint 64 54:38 11:00
5 328 Addie Dicaire 61 Grand Blanc 63 1:01:19 12:20

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 88 Jim Webb 234 Clio 65 36:58 7:27
2 147 Patrick Roche 328 Troy 66 40:18 8:07
3 193 Gerald Spiewak 241 St. Clair Shores 65 43:14 8:42
4 195 Chuck T Maxwell 317 Rochester Hills 66 43:26 8:45
5 264 Cyril Steinhauser 243 La Salle 65 49:21 9:56
6 278 Robert Woolley 22 Lapeer 68 50:44 10:13
7 335 Gerald Darby 74 Flint 68 1:01:48 12:26

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 160 Ellen S Nitz 85 Milford 66 41:02 8:16
2 223 Cathy D Detman 72 Flint 68 45:29 9:09
3 225 Jan Wallen 253 Flushing 66 45:38 9:11
4 262 Mary Roche 316 Troy 65 49:11 9:54
5 296 Dagnija Schmidt 166 Grand Ledge 65 53:59 10:52
6 312 Joan Darby 228 Flint 65 57:59 11:40
7 324 Karen Scanlon 164 Brighton 65 1:00:16 12:08
8 327 Rita Marks 247 Fenton 68 1:00:36 12:12

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 211 Marvin Stevenson 224 Rochester 72 44:40 9:00
2 261 Glen Larsen 201 Grand Blanc 74 49:02 9:52
3 273 Earl Hanson 69 Flint 74 50:03 10:05
4 298 Harrison Hensley 2 Pinckney 74 54:07 10:54
5 340 William Rude 86 Lansing 72 1:03:02 12:41

F
MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 302 Everett Luoma 279 Adrian 75 55:10 11:06
2 307 Harold Jones 206 Davison 75 56:16 11:20


HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 104 Gregory Maxfield 211 Oxford 56 37:54 31:33 6:21
2 82 Scot Reneaud 270 Goodrich 47 36:47 32:57 6:38
3 84 Stu Allen 191 Davison 47 36:50 33:00 6:39
4 157 Robert Maksymowski 277 Fenton 52 40:42 35:02 7:03
5 124 Robert Allen Vogt 271 Grand Blanc 43 38:55 35:57 7:14
6 148 Clarence Garner 295 Linden 41 40:22 37:52 7:37

HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 127 James Beale 296 Royal Oak 55 39:01 32:45 6:36
2 114 Tom Wright 285 Linden 49 38:29 33:56 6:50
3 136 Dion Clark 553 Fowlerville 36 39:41 38:36 7:46
4 212 Randy Rosenbrook 102 Swartz Creek 40 44:47 42:20 8:31

HEAVYWEIGHT 220 & Over POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 48 Steven Schneider 283 Saint Johns 43 34:00 31:25 6:20
2 156 Ronald Maksymowski 574 Fenton 52 40:41 35:01 7:03
3 126 Greg Flint 103 Flushing 44 38:56 35:42 7:11
4 224 Edward O'Reilly 100 Maumee 53 45:33 38:53 7:50
5 163 Roger Demokos 104 Port Clinton 38 41:14 39:33 7:58
6 171 Bryan Boedigheimer 105 Lake Orion 36 41:56 40:48 8:13
7 269 Larry Salinas 216 Saginaw 57 49:44 41:03 8:16
8 199 Gregory Gibbs 338 Rochester 38 43:35 41:49 8:25
9 218 Richard Filar 312 Lapeer 41 45:08 42:20 8:31
10 246 Craig Bailo 249 South Lyon 45 47:14 42:58 8:39
11 265 Brian Simmerman 182 Swartz Creek 39 49:24 47:02 9:28

Flint, MI
Provided by Gault Race Mgt.