Labor Day 30K

back to results

Sep. 2, 2006

Labor Day 30K
Milford, MI
Provided by Gault Race Mgt.


************************ MALE OVERALL WINNER ***********************
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 1 Laban Moiben Ann Arbor 3145 22 31:19 5:03
2 2 Ovidiu Olteanu Novi 3152 36 32:43 5:16
3 3 Omar Hafez Windsor 3030 30 35:21 5:42

************************ FEMALE OVERALL WINNER ***********************
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 5 Laurel Park Ann Arbor 3064 43 36:17 5:51
2 6 Denisa Costescu Novi 3151 30 37:14 6:00
3 9 Amy Wisneski Dearborn 3089 30 40:04 6:27

MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 60 Travis Lowe Milford 3144 13 51:26 8:17
2 61 Nate Benton Jr. Milford 3005 13 51:31 8:18
3 109 Connor Micklo Remington 3057 10 1:01:48 9:57

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 18 Samantha Brish Milford 3007 14 42:10 6:48
2 102 Jessica Wegner Commerce Twp 3139 14 1:00:45 9:47
3 121 Stephen Kuzmich Milford 3047 14 1:05:47 10:36
4 137 Chelsea Woods New Hudson 3090 14 1:09:03 11:07
5 156 Hannah Woods New Hudson 3091 11 1:35:05 15:19

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 26 Ryan Anderson Commerce Twp. 3112 15 45:31 7:20
2 34 Marty Berman Howell 3127 17 47:28 7:39

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 7 Tom Kruszewski Commerce Twp 3161 21 38:04 6:08
2 22 Nathan Lewalski Commerce 3050 22 44:01 7:06

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 103 Lisa Halama 3162 23 1:00:51 9:48

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 20 Aaron Blakemore Novi 20 28 42:58 6:55
2 93 Nicholas Di Ponio Milford 3017 26 58:45 9:28
3 125 Kyle Baird Howell 3000 26 1:05:59 10:38
4 157 Matthew Allen Milford 3155 26 1:35:06 15:19

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 46 Karen Elliott Westland 3110 27 49:10 7:55
2 49 Fardowsa Maalin St Clair Shore 3106 26 50:11 8:05
3 51 Farra Rust West Bloomfiel 3073 29 50:26 8:08
4 86 Luyun Chen Ann Arbor 3109 28 57:47 9:19
5 87 Amy Proulx Milford 3143 25 57:55 9:20
6 92 Lisa Di Ponio Milford 3016 26 58:35 9:26
7 124 Trisha Baird Howell 3001 27 1:05:59 10:38
8 128 Tania Lynch Utica 3053 29 1:06:55 10:47
9 129 Mandi Lovasz Utica 3051 29 1:06:55 10:47

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 29 Frank Klingbeil Commerce Twp 3041 32 46:19 7:28
2 38 Matthew Molli Milford 3107 31 48:09 7:46
3 43 Michael Fulkerson Fenton 3027 30 48:31 7:49
4 58 Sitaraman Ramaseshadri Holland 3069 30 51:23 8:17
5 73 Skip Sorg Columbus 3113 33 54:41 8:49
6 76 Mark Bulic Walled Lake 3137 32 54:54 8:51
7 81 Mike Cripe 3131 33 55:43 8:59
8 94 Jerome Colon Flint 3010 33 59:19 9:33
9 95 Chris Strunk Birmingham 3080 30 59:23 9:34
10 96 Martin Spencer Milford 3076 34 1:00:06 9:41
11 97 Matt Drew Milford 3021 33 1:00:30 9:45
12 120 William Stewart New Hudson 3079 31 1:05:28 10:33

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 27 Jessica Bomarito Farmington Hil 3128 30 45:33 7:20
2 55 Jennifer Gold Holta Pleasant Ridge 3123 34 51:05 8:14
3 62 Sarah Cookinham Ann Arbor 3100 31 51:34 8:18
4 89 Brook Stuber Lansing 3097 33 58:20 9:24
5 100 Lisa Drew Milford 3020 33 1:00:44 9:47
6 101 Lori Mesko Howell 3163 33 1:00:44 9:47
7 104 Kristina Hartzell Columbus 3032 34 1:00:57 9:49
8 114 Ying Fu Ann Arbor 3026 31 1:03:32 10:14
9 119 Sara Stewart New Hudson 3078 30 1:05:28 10:33
10 127 Monica Plaxton Farmington Hil 3067 32 1:06:15 10:40
11 144 Kendra Bonjernoor Hillsdale 3121 33 1:12:26 11:40
12 145 Renee Carriere Ypsilanti 3009 30 1:12:51 11:44
13 150 Heather Micklo Remington 3058 34 1:16:06 12:15
14 151 Sue Hungness Ann Arbor 3035 30 1:17:21 12:28

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 4 Kraig Schmottlach Warren 358 39 35:56 5:47
2 19 Rodney Roten Midland 3160 37 42:16 6:49
3 30 Keith Hartzell Columbus 3031 35 46:23 7:28
4 39 Brett Frazee Commerce Towns 3111 35 48:10 7:46
5 41 Jerry Heath Milford 3164 36 48:25 7:48
6 45 Fred Marlow Milford 3054 38 49:01 7:54
7 50 Scott Beltz South Lyon 3003 36 50:24 8:07
8 56 Steve Hanson Caledonia 3120 37 51:07 8:14
9 64 James Sikorski Livonia 3075 38 52:10 8:24
10 68 Nathan Benton Milford 3004 39 54:08 8:43
11 116 Scott Jones West Bloomfiel 3038 36 1:04:07 10:20
12 117 Robert Dimitriou Commerce Twp 3019 35 1:04:14 10:21

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 21 Jennifer Backus White Lake 3154 36 43:55 7:05
2 28 Jennifer Ellis Laingsburg 3159 38 46:07 7:26
3 44 Leah Karibian Wixom 3040 35 48:39 7:50
4 48 Claudia Merino Riverview 3136 35 50:00 8:03
5 72 Bridet Brown Flushing 3158 37 54:34 8:47
6 75 Sarah Dale Oldcastle 3011 35 54:50 8:50
7 78 Nellie Zuba Grand Rapids 3095 35 55:15 8:54
8 83 Wendy Jones West Bloomfiel 3039 37 55:44 8:59
9 91 Laurie Ann Toth West Bloomfiel 3083 39 58:23 9:24
10 131 Sheila Denstaedt Rochester Hill 3014 36 1:07:34 10:53
11 132 Laura Hutten Novi 3036 36 1:07:35 10:53
12 139 Diane McNeil Ann Arbor 3056 36 1:09:50 11:15
13 141 Ail Strong Whitmore Lake 3146 36 1:09:58 11:16
14 143 Mary O'Brien Northville 3063 39 1:12:15 11:38
15 154 Karen Regmont Lake Orion 3150 35 1:21:26 13:07
16 155 Maria Carlson Chicago 3130 36 1:22:08 13:14

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 25 Matt Boyd South Lyon 3006 40 45:29 7:20
2 32 Joel Gibson Grandville 3101 40 47:15 7:37
3 36 Bob Ammon Allen Park 3125 42 47:47 7:42
4 37 Robert Prebola Livonia 3068 40 48:04 7:45
5 52 Mark Rogers Milford 3072 44 50:31 8:08
6 53 Darryl Hill Southfield 3122 44 50:35 8:09
7 67 Joseph Garin Bloomfield Hil 3028 43 52:54 8:31
8 74 Dan Dickson West Bloomfiel 3018 42 54:49 8:50
9 77 Jeff Minick Novi 3060 43 55:02 8:52
10 82 Joannes Koenders Franklin 3116 44 55:43 8:59
11 88 Jose Minelli Salto Brazil 3124 40 58:01 9:21
12 105 Paul Benton Clinton Twp. 3108 42 1:01:14 9:52
13 134 Jeff Szulya Grosse Pointe 3129 41 1:07:49 10:55
14 138 Mike Woods New Hudson 3092 43 1:09:05 11:08

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 13 Gayle Kuipers Holland 3044 41 40:50 6:35
2 31 Kim Bumbell Dearborn 3170 43 47:09 7:36
3 35 Marie Campbell Dexter 3008 43 47:36 7:40
4 57 Ann Kurtis Livonia 3126 44 51:18 8:16
5 63 Krista Zink Grand Blanc 3118 42 52:02 8:23
6 66 Michele Ford Brighton 3025 40 52:45 8:30
7 69 Lynn Hanson East Lansing 3119 41 54:09 8:43
8 79 Rene Tierney Hartland 3138 43 55:17 8:54
9 133 Ranae Woods New Hudson 3093 40 1:07:43 10:55
10 142 Pamela Guenther Pinckney 3141 42 1:11:14 11:28

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 8 Roger Lara Grand Blanc 3157 47 38:25 6:11
2 10 Dave Verbrugge Milford 3085 45 40:23 6:30
3 11 George Sveda 3165 45 40:30 6:32
4 24 Mike Froats Grand Blanc 3148 48 45:09 7:17
5 40 Dean Weed Waterford 3087 49 48:17 7:47
6 42 Gary Morgan Clarkston 3117 46 48:27 7:48
7 84 Andrew Dodd Commerce Twp 3135 45 56:43 9:08
8 122 Michael Kuzmich Milford 3046 49 1:05:51 10:36

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 17 Julie Winter Bloomfield 3088 45 42:05 6:47
2 47 Maria Kuzmich Milford 3045 45 50:00 8:03
3 54 Anne Proulx Milford 3142 45 50:46 8:11
4 90 Ann Ray Westland 3071 47 58:20 9:24
5 98 Patti Ingle Bay City 100 45 1:00:33 9:45
6 113 Diane Dunn Pinconning 3022 48 1:02:16 10:02
7 140 Sherry Perkins Ypsilanti 3065 47 1:09:50 11:15
8 149 Constatine Dziubek Canton 3024 47 1:16:05 12:15

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 15 Jim Deren White Lake 3015 52 41:45 6:44
2 16 Tommy Taylor Northville 3081 51 41:47 6:44
3 33 Marc Cripe Ypsilanti 3132 52 47:25 7:38
4 59 Ken Jackson Flint 3037 52 51:24 8:17
5 65 David Dean Grand Blanc 3134 51 52:25 8:27
6 71 Dwight Holt Royal Oak 3168 54 54:28 8:46
7 123 John Normandeau Commerce Towns 3062 54 1:05:56 10:37
8 126 Carl Dumas Milford 3156 52 1:06:01 10:38
9 135 Paul Ranke Waterford 3070 51 1:08:03 10:58
10 146 Rick Holman Brighton 3034 54 1:14:34 12:01

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 23 Kari Chandler Okemos 3147 53 44:48 7:13
2 85 Constance Doughty Fam Hills 53 53 57:37 9:17
3 99 Shelley Bruder Dexter 3169 52 1:00:34 9:45
4 106 Lisa Neidert Ann Arbor 3103 53 1:01:26 9:54
5 110 Cindi Holman Brighton 3033 52 1:01:52 9:58
6 112 Shelley Genwara Northville 3166 52 1:02:04 10:00
7 115 Linda La Belle Milford 3048 50 1:03:49 10:17
8 118 Kathryn Beebe Brighton 3002 52 1:05:23 10:32
9 136 Ruthann Nichols Ann Arbor 3104 51 1:08:48 11:05
10 153 Beverly Stone Soutfhfield 3115 54 1:18:52 12:42

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 12 Dave Minier Wyoming 3061 57 40:48 6:35
2 158 Richard La Belle Milford 3049 56 1:35:08 15:19

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 130 Gloria Dean Grand Blanc 3133 58 1:06:57 10:47
2 152 Janet Sangster West Bloomfiel 3074 58 1:18:16 12:36

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 14 James Carlton White Lake 3140 63 41:07 6:38
2 80 Bob Kruse Warren 3043 63 55:24 8:56
3 148 Joe Maletta Milford 3171 60 1:14:56 12:04

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 111 Cora Hill Soutfhfield 3114 63 1:02:03 10:00
2 147 Ruth Maletta Milford 3172 60 1:14:41 12:02

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 70 Ellen Nitz Milford 3153 66 54:24 8:46

MALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 107 Darrel McKee Harrison Twp 3055 72 1:01:28 9:54
2 108 Marvin Stevenson Rochester Hill 3077 71 1:01:30 9:55

FEMALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE-NO AGE PROVIDED
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE - NO AGE PROVIDED
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====




************************ MALE OVERALL WINNER ***********************
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 3 Larry Brandon Novi 3508 65 1:16:11 12:16

************************ FEMALE OVERALL WINNER ***********************
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 1 Judy Jackson Flint 3519 48 1:14:30 12:00

MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 10 Andi Wiese 3538 29 1:28:02 14:11
2 30 Shelley Amon Brighton 3502 29 1:57:37 18:56

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 29 Jason Amon Brighton 3501 32 1:57:36 18:56

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 14 Jennifer Chwalek Hartland 3510 30 1:32:54 14:58
2 28 Heather Grace Lynch Milford 3522 31 1:48:33 17:29

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 6 Mike Cotter White Lake 3514 37 1:24:47 13:39

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 9 Kari Cotter White Lake 3511 36 1:27:48 14:08
2 15 Jennifer Norvey Battle Creek 3523 36 1:33:20 15:02
3 18 Marie Bailey Milford 3536 39 1:41:24 16:20
4 23 Christine Wampfler Clarkston 3530 37 1:45:07 16:56
5 24 Christine Quane Milford 3532 36 1:45:54 17:03
6 26 Amy Rusby Milford 3533 37 1:46:01 17:04

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 11 Jillian Peck Highland 3539 42 1:29:42 14:27
2 13 Lisa Bell Milford 3503 40 1:32:54 14:58
3 17 Patricia MacDonell Milford 3534 40 1:41:23 16:20
4 19 Miriam Rogers Milford 3527 40 1:41:30 16:21
5 27 Kimberly Hill Southfield 3537 41 1:48:32 17:29

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 25 Mollie Renko Milford 3535 45 1:45:56 17:04
2 31 Janice Seitz Clarkston 3167 48 2:05:46 20:15

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 2 Linda Rex Ann Arbor 3525 53 1:14:38 12:01
2 20 Susan Falck West Bloomfiel 3517 50 1:44:51 16:53
3 22 Laurie Lulucki Brighton 3521 53 1:45:07 16:56

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 7 Michael Cotter Ft. Gratiot 3513 62 1:24:48 13:40

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 16 Mary Ellen Cotter Ft. Gratiot 3512 61 1:35:06 15:19
2 32 Kay Thompson Clarkston 3540 60 2:05:46 20:15

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 12 Larry Roberts Livonia 3526 65 1:30:44 14:37

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 5 Linda Shevrin Farmington Hil 3528 65 1:23:18 13:25
2 21 Denise Tyler Commerce Twp 3529 68 1:44:51 16:53

MALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 4 Robert Thomas Northville 3082 77 1:19:28 12:48
2 8 Peter Cenzer Milford 3509 72 1:26:28 13:56

FEMALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE-NO AGE PROVIDED
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE - NO AGE PROVIDED
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====




************************ MALE OVERALL WINNER ***********************
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 1 Emmanuel Kibet Ann Arbor 381 28 1:38:06 5:16
2 2 Stephen Muturi Rochester Hill 307 30 1:38:26 5:17
3 3 Nathan Usher Lansing 1 23 1:39:57 5:22
4 4 Nicholas Stanko Ann Arbor 208 25 1:40:14 5:23

************************ FEMALE OVERALL WINNER ***********************
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 16 Marybeth Reader West Bloomfiel 335 37 2:02:11 6:34
2 18 Sarah Plaxton Highland 331 38 2:04:13 6:40
3 29 Krys Brish Milford 28 43 2:09:14 6:56
4 37 Katherine Kyle Grosse Pointe 133 34 2:13:16 7:09

MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 158 Greg Dedow Clarkston 363 16 2:42:49 8:44

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 26 David De Steiger East Lansing 43 23 2:08:13 6:53

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 42 Abigail Sheppherd Milford 255 23 2:14:47 7:14
2 320 Emily Knoll Warren 119 24 3:17:49 10:37
3 326 Jodi Trombley Harrison Twp. 270 23 3:20:00 10:44
4 329 Lauren Miszcak Okemos 160 23 3:21:32 10:49
5 347 Erin Knoll Warren 120 24 3:35:08 11:33
6 358 Tonya Rice Sterling Heigh 188 24 3:45:12 12:05

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 6 Shane Logan Pontiac 142 28 1:53:27 6:06
2 10 D J Naylor Flint 377 29 1:56:32 6:16
3 40 Levi Pluver Mason 180 27 2:13:39 7:11
4 60 Joe Bernardi Hartland 392 28 2:20:51 7:34
5 70 Shane Lehnst Clinton Twp 354 29 2:22:44 7:40
6 77 Ravi Dhamrat Plymouth 49 25 2:24:35 7:46
7 94 Jeff Everett Ferndale 268 25 2:28:06 7:57
8 116 Scott Bielski Detroit 18 28 2:33:00 8:13
9 126 Nathan Dwyer Saint Joseph 55 29 2:35:25 8:21
10 173 Dale Maskill South Lyon 360 26 2:45:32 8:53
11 174 Daniel Henry Toledo 387 27 2:45:34 8:53
12 200 Ryan Knoll Warren 123 27 2:50:00 9:08
13 201 Will Callinan Okemos 35 27 2:50:15 9:08
14 223 Gary Berquist Findlay 13 25 2:52:21 9:15
15 265 Cesar Gonzalez Ypsilanti 72 29 3:01:09 9:44
16 293 Michael Rice Sterling Heigh 187 25 3:07:28 10:04
17 315 Kevin Finn Bath 60 28 3:16:46 10:34
18 317 Joshua Mietelski Ypsilanti 375 29 3:17:02 10:35
19 343 Bryan Faith Flint 58 25 3:32:15 11:24

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 109 Ginny Waitz Davison 258 27 2:31:37 8:08
2 132 Tanya Kroll Plymouth 345 29 2:38:14 8:30
3 134 Sarah Shipley Canton 256 27 2:38:21 8:30
4 163 Tansley Stearns Farmington Hil 264 29 2:44:05 8:49
5 191 Jana Chappell Royal Oak 242 29 2:49:30 9:06
6 199 Courtney Hearn Saint Joseph 88 26 2:49:53 9:07
7 225 Terri Tchorzynski Battle Creek 277 27 2:52:47 9:17
8 300 Keyle Kosowsky Fowlerville 126 27 3:10:19 10:13
9 302 Anna Nikolaeva Olson Ann Arbor 168 27 3:11:00 10:15
10 321 Heidi Anglin Warren 3 25 3:18:46 10:40
11 339 Meghan Hannigan Livonia 86 29 3:27:01 11:07
12 341 Kristin Gembis Ferndale 67 29 3:31:51 11:22
13 355 Margherita Vicari Ann Arbor 382 26 3:40:13 11:49

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 7 Eric Seifert West Bloomfiel 195 33 1:54:14 6:08
2 15 Jesse Sweeney Howell 257 31 2:01:55 6:33
3 21 Christofer Machniak Howell 342 31 2:05:58 6:46
4 22 Devon Kennedy Commerce 361 30 2:06:08 6:46
5 24 Chris White Granger 233 32 2:07:34 6:51
6 32 Shahar Shlomi Ann Arbor 199 32 2:09:57 6:59
7 49 Matthew Boland Beverly Hills 285 34 2:16:57 7:21
8 53 John Loudermilk Dexter 143 34 2:18:58 7:28
9 73 Brad Thomas Fort Wayne 215 31 2:23:39 7:43
10 74 Farookh Ahmed Royal Oak 2 33 2:24:14 7:45
11 76 Oscar Monroy New Hudson 163 30 2:24:25 7:45
12 81 Jeremy Desilva Ann Arbor 47 30 2:24:58 7:47
13 87 Todd Small Oldcastle 201 34 2:25:35 7:49
14 90 James Bockey Temperance 21 32 2:27:03 7:54
15 97 Ian Lynch Utica 144 32 2:29:11 8:01
16 108 Steve Tallon Windsor 317 32 2:31:32 8:08
17 117 Chris Gilstad Mount Pleasant 349 33 2:33:16 8:14
18 143 Jeffrey Smith Brighton 204 32 2:39:40 8:34
19 154 Christopher Vanneste Macomb 224 34 2:42:15 8:43
20 162 Jay McKee Novi 153 33 2:43:51 8:48
21 165 Steven Reed Gaston 186 34 2:44:06 8:49
22 167 Jack Taeff Carleton 212 31 2:44:28 8:50
23 169 Matt Bunch Sterling Hts 337 34 2:45:00 8:52
24 186 Donald Nurkala Milford 172 33 2:48:50 9:04
25 188 David Strockis Ferndale 210 31 2:49:10 9:05
26 190 Michael Jacobs Royal Oak 102 33 2:49:30 9:06
27 192 Federico Brivio Farmington Hil 356 32 2:49:31 9:06
28 208 Greg Brovont Riverview 303 31 2:51:02 9:11
29 211 Burke Jenkins Detroit 247 31 2:51:35 9:13
30 218 Frank Jere Monroe 105 30 2:51:51 9:14
31 224 Mark Berquist 340 30 2:52:23 9:15
32 235 James Bryant Rochester 323 30 2:54:24 9:22
33 241 Joe Houston Lansing 245 31 2:54:53 9:23
34 243 Jason Krajewski Riverview 304 33 2:55:16 9:25
35 251 Jamie Olson Ann Arbor 174 31 2:57:17 9:31
36 282 Frederick Kramp White Lake 128 32 3:05:36 9:58
37 283 Marco Gonzalez Ypsilanti 73 30 3:05:40 9:58
38 338 Jeffrey Miller Rochester Hill 156 34 3:26:37 11:05
39 350 Jeff Williamson Swartz Creek 235 30 3:36:55 11:39
40 351 Simon Charles Ypsilanti 347 33 3:37:33 11:41
41 353 Courtland Colding Redford 267 33 3:39:31 11:47

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 100 Nicole Armbrust 370 32 2:29:22 8:01
2 133 Amy Gluck Westland 380 34 2:38:16 8:30
3 155 Zoe Metro Ypsilanti 253 31 2:42:18 8:43
4 168 Amy Rabatin Fenton 314 31 2:44:58 8:51
5 181 Elisa Castrolugo Grand Rapids 38 32 2:48:02 9:01
6 195 Rachel Doering Northville 338 33 2:49:41 9:07
7 228 Adrienne Dresevic Northville 54 34 2:53:01 9:17
8 258 Kacey Tulley Southfield 279 30 2:59:40 9:39
9 260 Pam Webert Livonia 231 34 2:59:52 9:39
10 266 Danielle Mason Birmingham 150 31 3:01:12 9:44
11 269 Lisa Taylor Howell 320 31 3:02:51 9:49
12 274 Amy Macey Harper Woods 146 33 3:03:49 9:52
13 344 Kelly House-Seaman Hartland 96 34 3:33:20 11:27
14 346 Martha Myers Oxford 166 32 3:35:03 11:33

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 5 David Homann South Lyon 94 39 1:48:33 5:50
2 8 Neil Peruski Oxford 179 36 1:54:53 6:10
3 11 Eric Rzeppa Sterling Hts 334 39 1:56:39 6:16
4 30 Jeff Domenico Battle Creek 51 36 2:09:22 6:57
5 31 Dale Holdaway Northville 93 39 2:09:36 6:58
6 34 John Kachnowski Wixom 111 36 2:11:13 7:03
7 36 Tim Becker Fowler 367 35 2:13:03 7:09
8 38 Roman Krzyzanowski Plymouth 250 35 2:13:33 7:10
9 46 Mike Birkett Port Huron 374 36 2:16:11 7:19
10 66 Jonathan Mehl Canton 301 36 2:21:54 7:37
11 68 Bill Thompson Grosse Point W 216 36 2:22:17 7:38
12 71 Tsukasa Zaha Plymouth 365 36 2:23:11 7:41
13 89 Tony Hicks Detroit 306 36 2:26:52 7:53
14 96 Eric Fader Chicago 339 36 2:29:01 8:00
15 110 Mike Vamvounis Brighton 222 35 2:31:37 8:08
16 121 Michael Koehn Berkley 124 37 2:34:12 8:17
17 166 Troy Fuller Cerescoq 66 36 2:44:06 8:49
18 171 Mark Desnoyer Ferndale 384 36 2:45:30 8:53
19 183 Bill Larose Troy 137 36 2:48:18 9:02
20 189 Darrin Bartlett South Lyon 5 36 2:49:17 9:05
21 197 Brian Steglitz Ann Arbor 209 38 2:49:46 9:07
22 204 Tim Martin Fenton 316 39 2:50:37 9:10
23 214 Joe Horejsi White Lake 95 37 2:51:44 9:13
24 219 David Wampfler Clarkston 230 37 2:51:53 9:14
25 230 Frank Benkert Beavercreek 11 35 2:53:08 9:18
26 239 Steve Heuwagen Canton 353 37 2:54:44 9:23
27 248 Davide Davi Canton 284 38 2:56:01 9:27
28 259 Eric Tulley Southfield 278 36 2:59:40 9:39
29 267 Dion Clark Fowlerville 289 36 3:01:25 9:44
30 271 Richard Kreuser Rochester Hill 129 39 3:02:51 9:49
31 280 Kevin Thompson Troy 217 36 3:05:31 9:58
32 287 Stephen Hahn-Griffiths Bloomfield Hil 84 39 3:06:25 10:00
33 295 Steve Marciniak Brighton 376 38 3:07:41 10:05
34 296 Michael Benson Bowling Green 12 39 3:07:45 10:05
35 316 Richard Finn Burton 61 35 3:16:46 10:34
36 335 Richard Sarle Royal Oak 286 35 3:24:57 11:00
37 348 Scott Hutten Novi 99 37 3:36:13 11:36

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 47 Malissa Lauderbaugh Flint 378 37 2:16:17 7:19
2 67 Kristin Kachnowski Wixom 112 35 2:22:12 7:38
3 84 Leann Jackson Jerome 269 37 2:25:27 7:49
4 88 Katherine Gillman Whitmore Lake 70 39 2:25:52 7:50
5 104 Renee Champagne Milford 390 37 2:29:57 8:03
6 105 Kari Waddington Dexter 227 36 2:30:28 8:05
7 122 Cynthia Robertson Harrison Twp 346 38 2:34:12 8:17
8 161 Jill Huff Milford 98 37 2:43:19 8:46
9 185 K Bedigian Novi 10 36 2:48:41 9:03
10 194 Linda Minick Novi 158 39 2:49:38 9:06
11 196 Jennifer Fike Ann Arbor 59 38 2:49:45 9:07
12 205 Laurie Hartman Saline 87 35 2:50:46 9:10
13 210 Rachel Jones Novi 248 35 2:51:26 9:12
14 216 Heather Randall Farmington Hil 291 36 2:51:48 9:13
15 221 Angie Fisher Brighton 62 38 2:52:07 9:14
16 222 Renee Nuffer Brighton 171 36 2:52:20 9:15
17 229 Deborah Heslip Whitmore Lake 287 36 2:53:08 9:18
18 232 Tracy Faraouhi Westland 383 39 2:53:46 9:20
19 253 Amy Krzyzanowski Plymouth 249 38 2:57:43 9:32
20 279 Mary Minnick Livonia 159 37 3:05:12 9:57
21 290 Olivia Gorial Sterling Hts 350 38 3:07:02 10:02
22 291 Yvonne Champoux Ypsilanti 328 37 3:07:03 10:02
23 306 Mary Dixon 351 37 3:12:24 10:20
24 307 Melanie Becker Beavercreek 9 35 3:12:32 10:20
25 336 Marie Quayle Belleville 183 38 3:25:50 11:03
26 354 Dusty Filliung Ann Arbor 297 36 3:39:46 11:48

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 9 Eric Stuber Lansing 220 43 1:55:31 6:12
2 13 Matt Wilson Mason 236 44 1:57:19 6:18
3 14 John Niven Swartz Creek 169 42 1:59:38 6:25
4 23 Michael Adamczyk Northville 308 42 2:06:46 6:48
5 27 Dean Jarski Rochester Hill 104 40 2:08:24 6:54
6 39 Mark Schrage Ann Arbor 343 42 2:13:35 7:10
7 41 Marty Alward Okemos 321 41 2:14:19 7:13
8 43 Eric Pagac Dearborn 322 43 2:15:32 7:17
9 44 Eric Hanson East Lansing 324 43 2:15:45 7:17
10 45 Bill Reader West Bloomfiel 336 41 2:15:48 7:18
11 50 Robert Niven Saginaw 170 42 2:17:24 7:23
12 52 Yongmin Sheng Novi 198 43 2:18:52 7:27
13 54 Dennis Berry South Lyon 14 42 2:19:16 7:29
14 55 Eric Guenther 293 43 2:19:31 7:29
15 57 Scott Goldstein West Bloomfiel 71 42 2:20:19 7:32
16 61 Damon Fueri Southfield 276 44 2:20:52 7:34
17 75 John Nelles Windsor 315 41 2:24:24 7:45
18 82 Bob Somola Decatur 206 42 2:25:01 7:47
19 95 Jerry Beamer Milford 7 44 2:28:31 7:58
20 101 Robert Satterlee Ann Arbor 192 44 2:29:35 8:02
21 107 Mike Bechard Essex 329 44 2:31:24 8:08
22 111 Douglas Serra Taylor 196 43 2:32:21 8:11
23 112 Mark Kueber Pleasant Ridge 131 41 2:32:21 8:11
24 115 Richard Hahn Madison Height 83 40 2:32:40 8:12
25 119 Rejean Raby Stevensville 184 40 2:33:52 8:16
26 131 Gene Obrizak Canton 173 40 2:37:39 8:28
27 136 Ray Bonomo Brighton 22 42 2:38:37 8:31
28 142 Peter McCullough Northville 283 43 2:39:28 8:34
29 149 Tim Brooks Flushing 29 42 2:40:56 8:38
30 160 Chris Fenton Brighton 357 42 2:42:56 8:45
31 170 John Porth New Hudson 181 40 2:45:12 8:52
32 178 Duane Culp Commerce Twp 40 41 2:46:54 8:58
33 179 Peter Henke Ann Arbor 91 40 2:46:56 8:58
34 193 Nicholas Howson Ann Arbor 97 44 2:49:31 9:06
35 198 Jim Zamberlan Ann Arbor 362 42 2:49:50 9:07
36 203 Michael Panganis Commerce Twp 176 40 2:50:31 9:09
37 206 Mark Grimes Waterford 265 44 2:50:52 9:10
38 209 Paul Raubolt Grosse Ile 185 44 2:51:26 9:12
39 212 Ed Bartone Northville 311 41 2:51:35 9:13
40 217 Jody Tavalieri St Clair Shore 352 42 2:51:50 9:13
41 220 Glenn Gualdoni Bloomfield 79 42 2:52:03 9:14
42 236 Brian Mitchell Troy 162 43 2:54:25 9:22
43 237 Michael Haddock Okemos 82 41 2:54:28 9:22
44 238 Timothy Culp Taylor 41 41 2:54:29 9:22
45 247 Enrico Borgogna Novi 23 43 2:56:01 9:27
46 250 John Hunnius South Lyon 246 41 2:56:52 9:30
47 256 Eric Brakke Peoria 26 43 2:59:32 9:38
48 268 Torsten Grotendiek Novi 78 40 3:02:25 9:48
49 277 Thilo Vogler Clarkston 226 42 3:04:33 9:54
50 278 David Gorman Okemos 76 41 3:04:53 9:56

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 64 Kelly Harris Detroit 305 40 2:21:34 7:36
2 72 Julie Ledford Howell 138 43 2:23:34 7:43
3 85 Lori Wallace Mason 228 42 2:25:28 7:49
4 98 Laurie Kimsal West Bloomfiel 115 41 2:29:15 8:01
5 106 Michelle Groechel Novi 77 43 2:30:40 8:05
6 129 Marisa Hickson West Bloomfiel 330 41 2:36:42 8:25
7 130 Jean Seward Muskegon 197 41 2:37:13 8:26
8 151 Liz Hendershott Ortonville 90 41 2:41:46 8:41
9 172 Colleen Hoffman Canton 92 41 2:45:30 8:53
10 180 Lori Guthrie West Bloomfiel 238 41 2:47:29 9:00

11 202 Andrea Bricker Reading 27 42 2:50:17 9:09
12 213 Lynn Meisel Novi 252 43 2:51:40 9:13
13 227 Maha McCullough Northville 251 43 2:52:57 9:17
14 261 Karol Ostrowski Northville 175 40 2:59:56 9:40
15 262 Jon Forslund Northville 333 44 2:59:57 9:40
16 264 Penny Kitchen Commerce Twp 117 40 3:00:46 9:42
17 273 Lori Killingbeck Fowlerville 313 42 3:03:05 9:50
18 276 Jean Yamamoto Farmington Hil 292 44 3:04:03 9:53
19 289 Nancy Caldwell Rockwood 372 41 3:06:36 10:01
20 292 Carol Morrissey Westland 165 42 3:07:09 10:03
21 313 Nancy Mills Newport 309 44 3:15:20 10:29
22 319 Janette Vanderpool Flushing 223 43 3:17:33 10:36
23 327 Le Ann Littlefield Franklin 373 41 3:20:11 10:45
24 333 Carrie Montgomery Livonia 164 42 3:23:36 10:56
25 357 Malina Dusey Dearborn 295 41 3:44:16 12:02
26 360 Jacqueline Brown Washington 30 41 3:46:50 12:11
27 362 Jean Thorington Pinckney 332 41 3:47:22 12:12

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 12 Tom Piazza 300 47 1:56:57 6:17
2 17 Thomas Lentz Madison Height 290 48 2:02:43 6:35
3 19 Gabe Makhlouf Lenox 148 47 2:04:51 6:42
4 25 Michael Suski Grand Blanc 302 45 2:07:44 6:52
5 33 Rick Armes Livonia 319 46 2:11:08 7:03
6 48 Alan Caldwell Ann Arbor 240 48 2:16:29 7:20
7 51 Jeffrey Collins Detroit 298 47 2:17:50 7:24
8 56 Paul Haworth Windsor 318 45 2:19:56 7:31
9 58 Kevin Landry Livonia 389 46 2:20:26 7:32
10 59 Randall Yost Southfield 237 47 2:20:40 7:33
11 63 Joerg Klish 366 46 2:21:24 7:36
12 65 Douglas Bajor Michigan 239 47 2:21:47 7:37
13 80 Daniel Sarna Canton 190 47 2:24:52 7:47
14 91 John Sotir Franklin 344 47 2:27:07 7:54
15 93 Michael Koerner Bloomfield 282 45 2:27:14 7:54
16 99 Mark Vandevelde Shelby Twp 386 46 2:29:20 8:01
17 118 Chuck Pendergrass Flint 379 48 2:33:43 8:15
18 128 Robert Wilke Chelsea 234 49 2:36:05 8:23
19 137 Gary Larson Livonia 272 49 2:38:46 8:31
20 139 Johannes Vester West Bloomfiel 225 48 2:39:14 8:33
21 140 Mark Dedow Clarkston 281 48 2:39:14 8:33
22 144 Chris Cataldo West Bloomfiel 266 46 2:39:56 8:35
23 146 Woody Tyler East Lansing 219 48 2:39:59 8:35
24 147 Andrew Johnson Bloomfield Hil 261 47 2:40:05 8:36
25 148 John Ireland Rochester Hill 101 46 2:40:47 8:38
26 164 Doug Cannell West Bloomfiel 271 48 2:44:05 8:49
27 175 John King Toledo 116 49 2:46:02 8:55
28 233 David Bauch Canton 3149 46 2:54:08 9:21
29 242 Jim Sutika Houghton Lake 263 49 2:55:01 9:24
30 257 Chris Brakke Peoria 25 45 2:59:32 9:38
31 272 Brent Kuhn Novi 312 45 3:03:05 9:50
32 304 Larry Hudson Novi 275 47 3:12:22 10:20
33 309 Brain Johnson Roseville 107 47 3:12:36 10:20

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 69 Linda Ewing Grosse Pointe 57 45 2:22:29 7:39
2 92 Ruth Lara Grand Blanc 136 45 2:27:10 7:54
3 127 Deb Deren White Lake 46 47 2:35:59 8:23
4 145 Francine Robinson 260 48 2:39:57 8:35
5 157 Claire Dedow Clarkston 280 45 2:42:48 8:44
6 182 Gina Norris Detroit 327 49 2:48:04 9:01
7 207 Rebecca Franchock Milford 65 48 2:50:55 9:11
8 234 Terry Beach Waterford 6 49 2:54:14 9:21
9 263 Kathy Johnston Novi 109 45 2:59:58 9:40
10 270 Kathy Milczarski Farmington Hil 157 48 3:02:51 9:49
11 284 Laura Sawyer Clinton Townsh 193 49 3:05:40 9:58
12 285 Anndee McManus Ann Arbor 154 48 3:05:55 9:59
13 298 Jane Digneit-Smith Beverly Hills 50 49 3:08:53 10:08
14 301 Lawrence Gordon Plymouth 75 47 3:10:44 10:14
15 308 Anne Heathcote Wyoming 89 48 3:12:33 10:20
16 324 Melanie McCarthy Fenton 151 47 3:19:34 10:43
17 334 Sheri Cataldo West Bloomfiel 241 45 3:24:07 10:57
18 342 Maureen Tyler East Lansing 218 46 3:32:01 11:23

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 20 John Tarkowski Northville 213 53 2:05:01 6:43
2 79 Sarry Simon Grosse Ile 369 50 2:24:42 7:46
3 83 Gordon Gibson Flint 69 50 2:25:07 7:48
4 103 John Buchanan London 32 51 2:29:55 8:03
5 113 Michael Markie Roseville 149 51 2:32:24 8:11
6 124 Brian Bess Laingsburg 16 50 2:34:32 8:18
7 138 Robin Pearce New Hudson 177 53 2:38:51 8:32
8 141 John Brooks Ypsilanti 371 52 2:39:23 8:33
9 150 James Bearden Livonia 8 51 2:41:35 8:41
10 152 Robert Larson Novi 273 54 2:42:14 8:43
11 156 Stafford Rorke Pontiac 189 52 2:42:22 8:43
12 159 Louis Eble Rochester Hill 56 52 2:42:50 8:45
13 187 Mike Keck Howell 113 52 2:49:08 9:05
14 215 Raymond Miller Mason 355 50 2:51:45 9:13
15 231 Paul Bortell Iii Plymouth 348 52 2:53:30 9:19
16 245 Thomas Oswald Dearborn 274 51 2:55:21 9:25
17 252 Tim McGranahan Toledo 152 54 2:57:23 9:31
18 254 John Black London 19 50 2:58:18 9:34
19 255 Dwight Lafleur Grand Rapids 134 53 2:58:30 9:35
20 281 Don Kern 259 50 3:05:35 9:58
21 286 Robert Demember Plymouth 45 53 3:06:02 9:59
22 294 Kirt Stalker Clarkston 207 53 3:07:40 10:04
23 303 Len Constantine Chesterfield 310 53 3:11:29 10:17
24 328 Thomas Miszcak Sterling Heigh 161 50 3:21:29 10:49
25 345 Danna Budd New Haven 33 52 3:34:12 11:30
26 361 Donald Smith Beverly Hills 203 51 3:47:08 12:12

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 86 Jacqueline Blair 326 51 2:25:29 7:49
2 120 Nancy Knoll Warren 121 50 2:33:54 8:16
3 176 Nancy Smith Shelby Twp 385 50 2:46:04 8:55
4 226 Chantal Germa Ann Arbor 68 52 2:52:56 9:17
5 340 Alice Simpson Farmington Hil 200 50 3:29:11 11:14

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 28 David Vanker Birmingham 325 56 2:09:08 6:56
2 62 Steve Miller Eaton Rapids 391 55 2:20:52 7:34
3 78 Mike Stone Southfield 262 55 2:24:40 7:46
4 102 Kevin Gleeson Troy 294 55 2:29:51 8:03
5 114 Dave Mahar Dowagiac 147 56 2:32:39 8:12
6 125 Bob Kosen Shelby Twp. 125 56 2:35:10 8:20
7 135 Thomas De Vos Pontiac 368 56 2:38:30 8:31
8 153 Andrew Neuwirth Clinton Twp. 167 55 2:42:14 8:43
9 184 Robert Melkvic Redford 155 55 2:48:18 9:02
10 240 Brian Connery Rochester Hill 39 55 2:54:51 9:23
11 249 Thomas Biblewski Toledo 17 55 2:56:44 9:29

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 246 Louise Forsythe Okemos 63 56 2:55:57 9:27
2 311 Barb Scrogham Fort Wayne 194 59 3:14:58 10:28
3 323 Suzanne Kozloski Grand Rapids 127 56 3:19:33 10:43
4 325 Kathleen Haase Wyoming 81 59 3:19:49 10:44
5 363 Susan Stuwe Williamston 211 55 3:51:39 12:26

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 35 Doug Goodhue Bloomfield 299 64 2:12:13 7:06
2 123 Greg Knoff Shelby Twp. 118 60 2:34:12 8:17
3 177 Richard James Toledo 103 64 2:46:36 8:57
4 244 Dan Dewey Lake Orion 393 60 2:55:19 9:25
5 275 Alan Priest Ann Arbor 254 62 3:03:51 9:52
6 332 Larry Kusnerik Livonia 132 63 3:22:46 10:53
7 337 Ramon Joaquin Southgate 106 62 3:26:11 11:04
8 356 Howard Lin Ann Arbor 140 62 3:44:08 12:02
9 359 Gavin Williams Detroit 296 60 3:45:40 12:07
10 364 Vance Decamp Williamston 44 60 3:51:39 12:26

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 305 Cindy Goodhue Milford 74 60 3:12:24 10:20
2 365 Ann Macarthur Wolverine Lk 145 64 3:52:31 12:29

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 299 Giles Wilborn Gross Pt Frms 364 65 3:09:26 10:10
2 310 David Boyd Highland 24 66 3:14:03 10:25

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====
1 318 Cathy Detman Flint 48 67 3:17:32 10:36
2 322 Janet Wallen Flushing 229 65 3:19:02 10:41

MALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 70 - 98
Place Oal Name Town No. Ag Time Pace
===== === ====================== ============== ===== == ======= =====

MALE RELAY TEAM
Place Teamname Time Pace
===== ========================= ======= =====
1 Long Lakers 2:20:39 7:33

FEMALE RELAY TEAM
Place Teamname Time Pace
===== ========================= ======= =====
1 Triple Threat 2:34:39 8:18

MIXED RELAY TEAM
Place Teamname Time Pace
===== ========================= ======= =====
1 The Extreme 2:06:08 6:46

Milford, MI
Provided by Gault Race Mgt.