The Diemer 5K

back to results

Aug. 9, 1997

The Diemer 5K
WYOMING, MICHIGAN
Special Thanks to Classic Race Management


**** Men's Top Ten ****





1 1 Ian Forsyth, Ann arbor (1) 14:34

1 2 Paul Aufdemberge, Novi (2) 14:37

2 3 Scott Collins, Auburn hills (3) 14:41

3 4 Mike Dudley, Morgantown (4) 14:45

1 5 Tony Fraij, Perrysburg (5) 14:48

4 6 Steve Votaw, Plainwell (6) 15:02

2 7 Keith Stopen, Farmington hill (7) 15:04

2 8 Nathan Dorn, Belmont (8) 15:06

3 9 Paul Low, Mt. pleasant (9) 15:07

4 10 David Riemersma, Grand Rapids (10) 15:09





*** Women's Top Ten ***





1 1 Ann Boyd, Plymouth (48) 17:20

1 2 Seana Larson, Jackson (51) 17:22

1 3 Betsy Haverkamp, Kentwood (53) 17:29

2 4 Jenny Goodpaster, Holland (54) 17:30

3 5 Michele Rauch, Grand Rapids (57) 17:41

2 6 Sarah Raitter, S haven (58) 17:44

1 7 Terry Mahr, Oregon (61) 17:48

1 8 Katie Clifford, Grand Rapids (77) 18:24

4 9 Amy Kuitse, South Bend (88) 18:37

3 10 Kristie Deyoung, Kentwood (92) 18:42









Men's 12 & Under 19 Finished



1 151 Dan Harmson, Rockford (186) 21:01

2 156 Robert Brouwer, Ada (191) 21:07

3 203 Alex Lares, Wyoming (251) 22:43

4 213 Alex Recht, Grand Rapids (263) 22:53

5 241 Curtis Barrentine, Grand Rapids (307) 24:04

6 248 Dan Fiske, Kentwood (315) 24:10

7 250 Seth Bjorlie, Grand Rapids (317) 24:10

8 291 Brendon Thomas, Grand Haven (383) 25:56

9 298 John Mark-Bjorlie, Grand Rapids (401) 26:43

10 299 Nathan Adevai, Grand Rapids (402) 26:44

11 320 Brandon Palazzolo, Wyoming (439) 27:47

12 329 Andrew Van Stee, Grand Rapids (451) 28:11

13 330 Robby Carl strom, Cedar Springs (453) 28:19

14 345 Michael Ellis, Grand Rapids (488) 30:41

15 347 Drew Russell, Grand Rapids (493) 31:03

16 354 Danny Adevai, Grand Rapids (510) 32:18

17 356 John Briggs, Grand Rapids (513) 32:58

18 359 Matthew Ellis, Grand Rapids (522) 34:09

19 364 Nick Westgate, Newaygo (537) 38:30



Women's 12 & Under 6 Finished



1 69 Maggie Dwyer, Grand Haven (324) 24:16

2 89 Kristi Keur, Hudsonville (373) 25:30

3 91 Kerri Keur, Hudsonville (380) 25:40

4 104 Caitlin Hoseth, Sparta (403) 26:45

5 117 Kendra Claxton, Kentwood (432) 27:33

6 124 Mindy Scott, Conklin (455) 28:24



Men's 13 to 15 31 Finished



1 54 John McCulley, Kentwood (60) 17:46

2 56 David Haagsma, Grand Rapids (63) 17:57

3 75 Tommy Clifford, Grand Rapids (83) 18:30

4 86 Travis Ruch, Kentwood (97) 18:49

5 96 Mike Rosema, Grandville (113) 19:19

6 109 Joey Lynn, Muskegon (131) 19:45

7 113 Nick Liversedge, Ada (135) 19:48

8 118 David Bopp, Geneseo (140) 19:51

9 127 Ryan Klingman, Hudsonville (152) 20:07

10 131 John Carrier, Grand Rapids (160) 20:18

11 136 Tim Keur, Hudsonville (166) 20:27

12 149 Chris Buist, Allendale (184) 20:56

13 164 Tom Popma, Wyoming (200) 21:16

14 165 Matthew Koop, Grand Rapids (201) 21:17

15 172 BJ Meyers, Rockford (211) 21:35

16 174 Ryan Lubbinge, Grandville (213) 21:44

17 221 James Bjorlie, Grand Rapids (276) 23:19

18 225 Matt Bosgraaf, Holland (280) 23:21

19 240 Matt Selvius, Jenison (305) 23:59

20 245 Mike Ruiter, Grand Rapids (311) 24:08

21 261 Joe Remington, Grand Rapids (332) 24:31

22 268 Mike Eason, Grand Rapids (341) 24:45

23 271 Scott Cole, Wyoming (350) 24:53

24 288 Russell Albrecht, Grand Rapids (377) 25:34

25 306 Alejandra Esquivel, Grand Rapids (417) 27:10

26 315 Chad Lamar, Rockford (431) 27:32

27 319 Joshua Brown, Grandville (438) 27:47

28 322 Sean Williams, Grandville (442) 27:53

29 326 Peter Bjorlie, Grand Rapids (448) 28:08

30 339 Joe Lascari, Grand Rapids (477) 29:17

31 357 Adam Pluger, Wyoming (519) 34:00



Women's 13 to 15 13 Finished



1 43 Jessica Kellogg, Delton (225) 21:59

2 48 Ginni Baker, Kalamazoo (248) 22:38

3 49 Heather Trusock, Comstock Park (258) 22:50

4 53 Wendy Welch, Grand Rapids (269) 23:05

5 63 Megan Mulder, Haslett (296) 23:52

6 75 Jill Haagsma, Grand Rapids (345) 24:47

7 77 Katie Houston, Fremont (347) 24:50

8 81 Jennifer Millis, Kentwood (356) 24:59

9 93 Julie Sn n Buist, Grandville (385) 25:59

10 147 Sara Braman, Grand Rapids (496) 31:21

11 160 Lisa Bennett, Allegan (516) 33:24

12 165 Jenny Potapa, Jension (525) 34:44

13 193 Elisabeth Benoit, Grand Rapids (561) 46:48



Men's 16 to 18 30 Finished



1 32 Joel Klooster, Grand Rapids (32) 16:02

2 34 David Vandermeer, Wyoming (34) 16:11

3 42 Douglas Boyer, Hudsonville (42) 16:57

4 43 Dan Fishel, Whitehall (43) 17:01

5 45 Nathan Ter Beek, Alto (45) 17:05

6 46 Michael Plaisier, Byron Center (46) 17:06

7 55 Brian McKeiver, Grand Rapids (62) 17:56

8 61 Tim VanHaitsma, Hudsonville (68) 18:10

9 65 Jack Phillips, Conklin (72) 18:16

10 67 David Koucknerkavich, Wayland (74) 18:17

11 73 David Koop, Grand Rapids (81) 18:27

12 79 Mark Carson, Jenison (87) 18:36

13 83 Mike Schwartz, Kentwood (93) 18:42

14 91 Kevin Bremmer, Wyoming (104) 19:01

15 98 John Thull, Wyoming (115) 19:24

16 115 Rodney Westrate, Grand Rapids (137) 19:49

17 117 Matt Jimenez, Dorr (139) 19:50

18 119 Jeremy Larsen, Newaygo (141) 19:55

19 128 Ryan Hop, Wyoming (155) 20:11

20 134 Tony Palmbo, Sparta (163) 20:21

21 138 Matt Conklin, Grand Rapids (171) 20:36

22 139 Matthew Gommesem, Wyoming (172) 20:36

23 148 John Farrell, Byron Center (182) 20:55

24 177 Jeff Martin, Wyoming (218) 21:53

25 236 Chris Roelofs, Haverford (299) 23:55

26 246 Brian Vander Meulen, Byron Center (313)

24:09

27 254 Craig Dykema, Byron Center (322) 24:15

28 255 Don Hoogstra, Wyoming (323) 24:16

29 269 Jason Stauffer, Wyoming (342) 24:46

30 290 Edward Dudley, Wyoming (382) 25:55



Women's 16 to 18 21 Finished



1 8 Katie Clifford, Grand Rapids (77) 18:24

2 18 Rashel Bayes, Sparta (116) 19:24

3 22 Betsy Foley, Cadillac (130) 19:44

4 24 Janis Deboer, Coopersvill (147) 19:59

5 26 Lindsay Carrier, Grand Rapids (153) 20:08

6 37 Sarah Tinholt, Grand Rapids (205) 21:23

7 44 Andrea Rosema, Grandville (233) 22:18

8 45 Kristen Saari, Cadillac (241) 22:30

9 56 Theresa Grattan, Wyoming (281) 23:22

10 59 Joy Pipping, Grandville (285) 23:32

11 100 Melissa Wiest, Grand Rapids (396) 26:32

12 103 Sara Benting, Grand Rapids (399) 26:36

13 109 Jodi Steenbergen, Jenison (412) 26:59

14 119 Erica Dykhouse, Grand Rapids (437) 27:47

15 122 Emily Patterson, Grand Rapids (445) 27:54

16 144 Karyn Greenlee, Kentwood (489) 30:41

17 146 Jane Brunett, Belmont (491) 30:54

18 151 Ruth Bjorlie, Grand Rapids (501) 31:49

19 161 Sarah Timmer, Kentwood (517) 33:27

20 178 Sara Stout, Rockford (543) 40:33

21 179 Aaron Quillan, Belmont (544) 40:34



Men's 19 to 24 36 Finished



1 5 Tony Fraij, Perrysburg (5) 14:48

2 8 Nathan Dorn, Belmont (8) 15:06

3 9 Paul Low, Mt. pleasant (9) 15:07

4 10 David Riemersma, Grand Rapids (10) 15:09

5 11 Kory Kramer, Highland (11) 15:10

6 12 Robert Hyde, Grand Rapids (12) 15:12

7 13 Geoff VanDragt, Ada (13) 15:16

8 14 Kent Frens, Grand Rapids (14) 15:18

9 17 David Barnett, Royal oak (17) 15:29

10 18 Ryan Watson, Grand Rapids (18) 15:36

11 19 Nate Lewis, St. joseph (19) 15:41

12 20 Chad Witt, Kalamazoo (20) 15:41

13 23 Ryan Tracey, Grand Rapids (23) 15:44

14 24 Rob Bouws, Grandville (24) 15:46

15 27 Ben Thompson, Claedonia (27) 15:52

16 29 Jonathan Aukeman, Hudsonville (29) 15:58

17 33 Dan Lam, Kalamazoo (33) 16:04

18 49 Greg Thull, Wyoming (50) 17:22

19 51 Adam Hunt, Kalamzoo (55) 17:35

20 52 Chris Mahoney, Montague (56) 17:39

21 57 Dane Prins, Holland (64) 17:59

22 58 Nathan Smith, McBain (65) 17:59

23 63 Andy McCarty, Grand Rapids (70) 18:15

24 66 Danile Doyle, Wyoming (73) 18:17

25 69 Rob Scholtens, Grant (76) 18:20

26 78 Michael O'Rourke, Grand Rapids (86) 18:32

27 81 Brett Hamilton, Rochester (90) 18:41

28 88 Doc Holiday, Grand Rapids (100) 18:53

29 107 James Crites, Kalamazoo (128) 19:41

30 155 Craig Scholtens, Dorr (190) 21:05

31 176 David Jesse, Kentwood (217) 21:51

32 188 Ryan Braan, Grand Rapids (231) 22:08

33 223 Todd Van Tongeren, Grand Rapids (278) 23:20

34 230 Scott Van Zanten, Jenison (290) 23:46

35 340 Keith Den Hollander, Grand Rapids (478)

29:18

36 350 Jeff Perez, Grand Rapids (498) 31:27



Women's 19 to 24 29 Finished



1 3 Betsy Haverkamp, Kentwood (53) 17:29

2 6 Sarah Raitter, S haven (58) 17:44

3 10 Kristie Deyoung, Kentwood (92) 18:42

4 16 Lisa Timmer, Ann arbor (107) 19:07

5 25 Katie Sobczak, Alto (150) 20:06

6 30 Jenifer Conkel, Wyoming (164) 20:22

7 31 Jill Breckerfeld, Milford (167) 20:28

8 36 Kathryn Greenfield, Westmont (195) 21:10

9 38 Elizabeth Kuipers, Sarnia (207) 21:28

10 39 Deedra Fay, Grand Rapids (210) 21:34

11 40 Amy Talsma, Grand Rapids (214) 21:46

12 41 Kim Mejeur, Kalamazoo (215) 21:46

13 55 Julie Morrison, Grand Rpids (274) 23:17

14 58 Laura Frost, Grandville (284) 23:26

15 78 Wynne Martin, Grandville (348) 24:51

16 83 April Holwerda, Jenison (358) 25:04

17 85 Jaime Carson, Jenison (360) 25:08

18 86 Jennifer Creswell, Grand Rapids (364) 25:14

19 101 Judy Milanowski, Grand Rapids (397) 26:32

20 102 Amanda DeHaan, Hudsonville (398) 26:35

21 106 Sharon Milanowski, Grand Rapids (406) 26:49

22 121 Emily Smolenski, Grand Rapids (443) 27:54

23 126 Flora Gonzalez, Grand Rapids (457) 28:25

24 127 Anne McGee, Kalamazoo (458) 28:29

25 136 Kathy VanderWerf, Grand Rapids (472) 28:58

26 139 Veronica Smith, West Olive (481) 29:40

27 149 Sarah Slezak, Grand Rapids (499) 31:40

28 150 Heather Downer, Grand Rapids (500) 31:41

29 180 Cari Stout, Rockford (545) 40:55



Men's 25 to 29 19 Finished



1 1 Ian Forsyth, Ann arbor (1) 14:34

2 3 Scott Collins, Auburn hills (3) 14:41

3 4 Mike Dudley, Morgantown (4) 14:45

4 6 Steve Votaw, Plainwell (6) 15:02

5 15 Anthony Errico, Battle creek (15) 15:22

6 26 Kevin Conkel, Wyoming (26) 15:49

7 30 David Sydow, Hudsonville (30) 15:59

8 89 Jason Brautigan, Kalamazoo (102) 18:57

9 97 Joesph Klooster, Grand Rapids (114) 19:20

10 100 Kurt Donakowski, Zeeland (118) 19:30

11 122 Jeff Brinks, Byron Center (144) 19:56

12 150 Dan Wytko, Portage (185) 20:58

13 153 Hector Garces, Grand Rapids (188) 21:03

14 163 Chris Jenks, Grand Rapids (199) 21:16

15 192 Charles Jones, Grandville (236) 22:23

16 258 Todd Zuidema, Wyoming (329) 24:28

17 304 Robert Perez, Wyoming (413) 27:05

18 311 Luke Wyckoff, Grand Rapids (425) 27:24

19 328 Brian Maguire, Wyoming (450) 28:10



Women's 25 to 29 10 Finished



1 2 Seana Larson, Jackson (51) 17:22

2 35 Amy DeKruyter, Holland (183) 20:56

3 51 Lisa Leibel, Grand Rapids (266) 22:58

4 68 Carla Ford, Grand Rapids (319) 24:11

5 79 Amy Hawkins, Kentwood (349) 24:52

6 80 Toni jo Mekkes, Wyoming (354) 24:55

7 90 Linda Huey, West Olive (379) 25:37

8 98 Jennifer Austin, Holland (391) 26:20

9 141 Terri Raimondo, Allendale (485) 30:25

10 142 Kim Swiger, Grand Rapids (486) 30:34



Men's 30 to 34 44 Finished



1 2 Paul Aufdemberge, Novi (2) 14:37

2 7 Keith Stopen, Farmington hill (7) 15:04

3 16 Ed Altwies, Temperance (16) 15:24

4 21 Jay Little, Elkhart (21) 15:42

5 22 Paul Diekema, Dorr (22) 15:43

6 36 Ken DeGraaf, Hudsonville (36) 16:22

7 40 Mike Wright, Newaygo (40) 16:41

8 41 Chris Napolillo, Rockford (41) 16:46

9 44 John Brabbs, Royal Oak (44) 17:03

10 47 Bob Jazwinski, Grand Rapids (47) 17:13

11 50 Jeff Chapman, Grand Rapids (52) 17:25

12 76 Thomas Dickerson, Grand Rapids (84) 18:31

13 77 Greg Goglin, Rockford (85) 18:31

14 80 Kevin Burns, Grand Rapids (89) 18:38

15 92 Danny Feyan, Lowell (108) 19:07

16 93 Mark Creswell, Grand Rapids (109) 19:11

17 95 Dennis Conlon, Ann arbor (112) 19:16

18 99 Mitch Nagel, Grand Rapids (117) 19:30

19 101 Steve Boer, Grand Rapids (119) 19:31

20 132 Shane Ward, Lakeview (161) 20:20

21 133 David Harris, Greenville (162) 20:20

22 140 Len Dudley, Wyoming (173) 20:37

23 143 Gregory Price, Saranac (177) 20:49

24 161 Wermer Absenger, Holland (197) 21:12

25 166 Ron Stella, Kentwood (202) 21:18

26 167 Timothy Christensen, Wyoming (203) 21:19

27 189 Jerry Brownell, Grand Rapids (232) 22:15

28 196 Lawrence Poleski, Kentwood (240) 22:28

29 198 Dan Sytsma, Grand Rapids (243) 22:32

30 212 John Calow, Plainwell (261) 22:52

31 215 Charlie Schwartz, Wyoming (265) 22:57

32 234 Paul Celebuski, Wyoming (297) 23:53

33 244 John Rothwell, Grand Rapids (310) 24:07

34 251 Kelly Bowers, Grand Rapids (318) 24:11

35 275 Jerry Missel, Holland (355) 24:56

36 279 Karl Numinen, Grand Rapids (365) 25:15

37 312 Elly Bainbridge, Byron Center (426) 27:26

38 313 Hamdi Rammal, Grand Rapids (429) 27:29

39 316 Colleen Linder, Grand Rapids (433) 27:35

40 324 Todd Adams, Coopersville (446) 27:58

41 327 Matt Brinker, Wyoming (449) 28:10

42 335 Randy Hanna, Rockford (470) 28:53

43 337 Brian Fleetham, Comstock park (473) 28:59

44 365 Dan Westgate, Newaygo (538) 38:31



Women's 30 to 34 23 Finished



1 1 Ann Boyd, Plymouth (48) 17:20

2 4 Jenny Goodpaster, Holland (54) 17:30

3 5 Michele Rauch, Grand Rapids (57) 17:41

4 9 Amy Kuitse, South Bend (88) 18:37

5 11 Christine Leon, Grand Rapids (94) 18:45

6 28 Liz Snavely, Grand Rapids (157) 20:14

7 29 Tamara Benjamin, Middlleville (158) 20:17

8 47 Nancy Loveland, Wyoming (246) 22:35

9 61 Dana Spencer, Grand Rapids (291) 23:48

10 72 Mary beth Mead, Grand Rapids (333) 24:32

11 105 Rhonda Tomkins, Zeeland (405) 26:49

12 107 Sheri St. Pierre, Grandville (409) 26:55

13 111 Abbie Dowden, Grand Rapids (415) 27:09

14 125 Yolanda Saucedo, Byron center (456) 28:24

15 133 Shirl Martins, Kentwood (466) 28:47

16 135 Ellen Hanna, Rockford (469) 28:53

17 145 Sandy Ann Brunett, Grand Rapids (490) 30:52

18 159 Karen Vidro, Wyoming (515) 33:24

19 163 Diana Polonczyk, Grand Rapids (521) 34:08

20 168 Melissa Thompson, Wyoming (530) 35:29

21 177 Patty Salamone, Grand Rapids (542) 39:50

22 183 Cynthia Brownell, Grand Rapids (550) 43:31

23 210 Patti Smith, Grand Rapids (579) 52:04



Men's 35 to 39 47 Finished



1 31 John Steinberg, Grandville (31) 16:00

2 35 Brian Diemer, Caledonia (35) 16:19

3 48 Greg Gillson, Grand Rapids (49) 17:20

4 59 Paul Pitsch, Wyoming (66) 18:03

5 60 Robert Gashlin, Ellsworth (67) 18:05

6 62 Robert Brock, Holland (69) 18:11

7 70 Rick D Yoder, Grand Rapids (78) 18:25

8 74 Dick Hoekstra, Laingsburg (82) 18:29

9 84 Dave Reinink, Grand Rapids (95) 18:46

10 85 Jerry Knaggs, Caledonia (96) 18:47

11 108 Darryl Elzinga, Grand Rapids (129) 19:42

12 110 Tony La Count, Wyoming (132) 19:46

13 116 Richard Benoit, Grand Rapids (138) 19:49

14 120 Daniel Dornbos, Hudsonville (142) 19:55

15 123 Rick Houstra, Grand Rapids (145) 19:57

16 130 Paul Barber, Aurora (159) 20:17

17 135 Bruce Born, Grandville (165) 20:25

18 145 Gary Albrecht, Grand Rapids (179) 20:52

19 147 Kyle Burkett, Jenison (181) 20:54

20 154 Tim Zych, Caledonia (189) 21:04

21 157 Jim Erdmans, Wyoming (192) 21:09

22 159 Dan Wierenga, Grand Rapids (194) 21:10

23 178 Rick Selvius, Jenison (219) 21:54

24 185 Tom Wilkerson, Grand Rapids (228) 22:01

25 191 Thomas Warcek, Alto (235) 22:22

26 201 Dave Haagsma, Grand Rapids (249) 22:39

27 206 Paul Rumisek, Kentwood (254) 22:45

28 207 John Buchan, Caledonia (255) 22:46

29 214 Jerry Kamerman, Grandville (264) 22:54

30 217 Donald Welch, Grand Rapids (270) 23:06

31 222 Brian Hoeksema, Grand Rapids (277) 23:19

32 227 Greg Weichhand, Grand Rapids (286) 23:38

33 231 Tim Egger, Grand Rapids (292) 23:49

34 249 Steve Decker, Rockford (316) 24:10

35 256 David Dezwaan, Howard City (325) 24:20

36 257 Tom Bamborough, Ada (327) 24:23

37 265 Carl Boerson, Grandville (338) 24:39

38 267 Mark Fiske, Kentwood (340) 24:41

39 270 Brad Smith, Mattawan (343) 24:47

40 281 Dean Mc Carrick, Grandville (369) 25:23

41 293 Bob Carl strom, Cedar Springs (390) 26:19

42 301 Dennis Potter, Middleville (407) 26:53

43 305 Mark Dowden, Grand Rapids (416) 27:09

44 307 Don Decorte, Hudsonville (418) 27:12

45 317 Jeff Lippert, Kentwood (435) 27:43

46 333 Bruce Courtade, East Grand Rapi (460) 28:34

47 348 Chuck Russell, Grand Rapids (494) 31:04



Women's 35 to 39 32 Finished



1 20 Laura Cooper, Sparta (126) 19:37

2 21 Laurie Decker, Cadillac (127) 19:41

3 27 Kathleen Broekhuizen, Grand Rapids (154)

20:10

4 33 Valerie Hendrickson, Grandville (169) 20:32

5 34 Polly Krywanski, Rockford (176) 20:48

6 50 Marianne Kubiak, Grand Rapids (262) 22:53

7 52 Kathryn Pierce, Wyoming (268) 23:05

8 54 Ann Ellis, Grand Rapids (273) 23:15

9 57 Kim Hecksel, Grand Rapids (283) 23:24

10 60 Wendy Thomas, Grand Haven (289) 23:45

11 64 Sandra Grzeskowiak, Wyoming (303) 23:56

12 65 Nancy Mc Carrick, Grandville (304) 23:57

13 70 Roxanne Potter, Middleville (326) 24:21

14 74 Shelley Robert, Grand Rapids (344) 24:47

15 76 Sandra Brewer, Holland (346) 24:48

16 92 Barbara Rehner, Wyoming (381) 25:44

17 94 Cheryl Gillson, Grand Rapids (386) 26:09

18 95 Stephanie Millis, Kentwood (387) 26:10

19 96 Grace Jewett, Grand Rapids (388) 26:10

20 110 Mari Vander Woude, Caledonia (414) 27:07

21 112 Patty Decorte, Hudsonville (421) 27:19

22 114 Mary Houston, Fremont (424) 27:22

23 120 Barb Williams, Grandville (441) 27:52

24 123 Laurie Knott, Grand Rapids (452) 28:13

25 132 Ellen Vanstee, Grand Rapids (465) 28:45

26 148 Sue Williams, Rockford (497) 31:24

27 153 Charlene Martin, Belmont (505) 32:03

28 155 Sharon VanWyk, Wyoming (507) 32:04

29 164 Laurie Ellens, Caledonia (523) 34:23

30 166 Priscilla Davis, Rockford (527) 35:05

31 195 Kathy Benoit, Grand Rapids (563) 47:47

32 200 Barb Bockheim, Wyoming (568) 48:53



Men's 40 to 44 63 Finished



1 25 Felix Brooks, Battle creek (25) 15:48

2 28 Larry Baker, Kalamazoo (28) 15:53

3 38 Lou Hoestra, Kalamazoo (38) 16:29

4 39 Scott Liversedge, Ada (39) 16:32

5 53 Regulo Leon, Grand Rapids (59) 17:44

6 64 Tom Wilcox, Caledonia (71) 18:15

7 68 Bernie Momber, Ada (75) 18:18

8 71 Scott Miller, Kentwood (79) 18:26

9 72 Dale Buist, Allendale (80) 18:27

10 87 Scott Sullivan, Wyoming (99) 18:51

11 90 Richard Punches, Rockford (103) 19:00

12 102 Tim Peck, Wyoming (120) 19:32

13 112 Robert Peabody, Muskegon (134) 19:47

14 114 James Palumbo, Sparta (136) 19:48

15 121 Glenn Scripsema, Caledonia (143) 19:56

16 125 James Smith, Grand Rapids (149) 20:02

17 129 William McInnis, Grandville (156) 20:12

18 152 Kevin Decker, Cadillac (187) 21:02

19 158 Mark Harmson, Rockford (193) 21:09

20 168 Manfred Thiel, Grand Rapids (204) 21:19

21 173 Christopher Lee, Jenison (212) 21:39

22 175 John Biel, Grand Rapids (216) 21:51

23 179 Lyle Roelofs, Haverford (220) 21:55

24 180 David Vail, Comstock Park (222) 21:57

25 182 Mark Carson, Jenison (224) 21:58

26 184 Larry Cotey, Wyoming (227) 22:01

27 197 Ken Cook, Wyoming (242) 22:31

28 200 Jeff Byl, Belmont (247) 22:37

29 208 Steven Nugent, Ada (256) 22:49

30 210 Tom Good, Grand Rapids (259) 22:51

31 211 Dwight LaFleur, Grand Rapids (260) 22:51

32 218 Mike Uskiewicz, Plainwell (271) 23:10

33 219 Tim Williams, Belmont (272) 23:13

34 220 Dennis Bergakker, Grand Rapids (275) 23:18

35 232 Mike Lascari, Grand Rapids (294) 23:50

36 235 Randy Ruiter, Grand Rapids (298) 23:53

37 239 David Foote, Rockford (302) 23:56

38 243 Russell Coon, Kentwood (309) 24:06

39 247 William Geluso, Grand Rapids (314) 24:09

40 252 Tim Caywood, Rockford (320) 24:12

41 259 John Hoyt, Lowell (330) 24:28

42 260 Dan Mahoney, Montague (331) 24:29

43 262 Jack Peltier, Kentwood (334) 24:34

44 264 Larry Wells, Grand Rapids (337) 24:39

45 273 Jack Hall, Hudsonville (352) 24:54

46 276 Richardo Zamarripa, Jenison (361) 25:09

47 280 Bill Lawton, Holland (366) 25:18

48 282 David DeLange, Grant (370) 25:24

49 283 Don Kern, Martin (371) 25:26

50 294 Tom Palumbo, Jenison (393) 26:27

51 296 Rob Ver Heulen, Walker (395) 26:29

52 303 Ed Steenbergen, Jenison (411) 26:59

53 308 Rick Szczepanski, Grand Rapids (419) 27:14

54 310 Brian Meyer, Rockford (422) 27:22

55 314 Steve Cappon, Grandville (430) 27:31

56 323 Robert Lautsch 5211 Di, Kentwood (444) 27:54

57 325 David Lund, Caledonia (447) 27:59

58 336 Michael Schwartz, Skokio (471) 28:57

59 341 Rick VanTongeren, Grand Rapids (479) 29:28

60 346 John Lubbinge, Grandville (492) 31:00

61 353 Michael Johnson, Jenison (509) 32:07

62 361 Bill Potapa, Jenison (526) 34:44

63 368 Ron Schaefer, Jenison (551) 44:05



Women's 40 to 44 28 Finished



1 12 Carol Gephart, Hamilton (98) 18:49

2 14 Laurel Cilak, Muskegon (105) 19:01

3 15 Nancy Fazio, Holland (106) 19:04

4 17 Sue Parks, Muncic (111) 19:14

5 19 Robin Sarris, Ann arbor (125) 19:36

6 23 Tamara Steil, Grandville (146) 19:58

7 32 Ellen Dykstra-wilcox, Caledonia (168) 20:29

8 42 Nancy Liversedge, Ada (221) 21:55

9 46 Christin Tongeren, Grand Rapids (244) 22:34

10 62 Nancy Miner, Grandville (293) 23:49

11 66 Nancy Meyer, Grand Rapids (306) 24:00

12 67 Cheryl Byl, Belmont (312) 24:08

13 73 Karen Mendenhall, Paw paw (336) 24:38

14 84 Elaine Delange, Grant (359) 25:05

15 88 Mary Henry, Fremont (368) 25:20

16 108 Nina Brown, Dorr (410) 26:57

17 116 Diane Hand, Kentwood (428) 27:28

18 131 Cindy Crain, Wyoming (464) 28:45

19 143 Pam Hutchinson, Belmont (487) 30:40

20 152 Kim Williams, Belmont (504) 32:03

21 154 Pam Harmson, Rockford (506) 32:04

22 156 Jonay Casares, Wyoming (508) 32:07

23 157 Bonnie Tryon, Rockford (512) 32:22

24 162 Penny Sheehan, Alto (518) 33:33

25 171 Susan Druge, Rockford (533) 35:53

26 190 Bonita Stout, Rockford (558) 46:36

27 191 Sheri Winquist, Rockford (559) 46:36

28 207 Theresa Cesar, Grand Rapids (576) 51:17



Men's 45 to 49 36 Finished



1 82 Dave Minier, Wyoming (91) 18:41

2 105 Tom Tinholt, Galesburg (123) 19:35

3 106 Larry Plaisier, Byron Center (124) 19:36

4 111 John Kooyer, Wyoming (133) 19:46

5 124 Gerry Cyranowski, Grand Rapids (148) 20:00

6 126 Dave Brink, Grant (151) 20:06

7 144 Richard Pierce, Kentwood (178) 20:51

8 146 William Chassee, Wyoming (180) 20:53

9 160 Glenn Stout, Rockford (196) 21:12

10 162 Paul Dwyer, Grand Haven (198) 21:15

11 186 Bob Rosema, Grandville (229) 22:07

12 187 Larry Goggel, Grand Rapids (230) 22:07

13 190 Bernarod Rivera, Grand Rapids (234) 22:20

14 193 Rick Johnson, Grand Rapids (237) 22:25

15 202 Charles Ippel, Grand Rapids (250) 22:41

16 204 Craig Wittenbach, Lowell (252) 22:43

17 209 Les Holwerda, Jenison (257) 22:49

18 216 Ronald Vandentoorn, Caledonia (267) 23:01

19 224 Bob Bosgraaf, Holland (279) 23:21

20 228 Fred Thias, Wyoming mi (287) 23:43

21 242 Roger Boerson, Redlands (308) 24:05

22 263 Carl Westrate, Grand Rapids (335) 24:36

23 272 Ray Mulder, Wyoming (351) 24:53

24 274 Allen Koop, Grand Rapids (353) 24:55

25 277 Vic Szczesny, Wyoming (362) 25:10

26 285 Mark Bultema, Grand Rapids (374) 25:31

27 287 Frank Seguin, Kalamazoo (376) 25:32

28 289 Daniel Zamaitis, Walker (378) 25:35

29 292 Daniel Thomas, Grand Haven (384) 25:56

30 295 Don Goetzinger, Grand Rapids (394) 26:28

31 297 Douglas Barton, Grandville (400) 26:40

32 302 Gary Skipmore, Wyoming (408) 26:54

33 334 Dan Dunn, Grand Rapids (467) 28:50

34 344 John Voreis, Grandville (484) 30:07

35 360 Rick Briggs, Grand Rapids (524) 34:42

36 363 Terry Potapa, Grand Rapids (535) 36:42



Women's 45 to 49 12 Finished



1 7 Terry Mahr, Oregon (61) 17:48

2 13 Nancy Grayson, Northville (101) 18:56

3 71 Sherry Batley, Grand Rapids (328) 24:25

4 82 Sharon Maiques, Wyoming (357) 25:01

5 97 Sally Nuerenberg, Grand Rapids (389) 26:15

6 99 Diane Fay, Oak park (392) 26:25

7 113 Char Dykema, Byron Center (423) 27:22

8 118 Vicki Elliott, Grandville (434) 27:42

9 130 Suzanne Kozloski, Grand Rapids (463) 28:44

10 138 Judith Henson, Zeeland (475) 29:07

11 140 Luann Raimondo, Jenison (483) 29:55

12 175 Rosemary Campbell, Grand Rapids (540) 39:43



Men's 50 to 54 17 Finished



1 37 Peter Hallop, Ann arbor (37) 16:28

2 94 James Dyke, Hudsonville (110) 19:13

3 103 George Pen, Grand Rapids (121) 19:33

4 104 Dave Foley, Cadillac (122) 19:34

5 137 Jim Schaffer, Grand Rapids (170) 20:33

6 142 Don Huizinga, Grand Rapids (175) 20:47

7 183 Edward Cassel, Northville (226) 22:00

8 195 Joe Baal, Grand Rapids (239) 22:27

9 199 James Patch, Grand Rapids (245) 22:34

10 226 Michael Elliott, Grandville (282) 23:23

11 229 Ray Schlaff, Montague (288) 23:43

12 233 Eric Beversluis, Grand Rapids (295) 23:51

13 266 Chris Macon, Kentwood (339) 24:39

14 300 Larry Sonksen, Kentwood (404) 26:48

15 349 Richard Schultz, Lowell (495) 31:10

16 352 Richard Jones, Ada (503) 32:00

17 355 John Gravlin, Rockford (511) 32:19



Women's 50 to 54 6 Finished



1 87 Bonnie Mogle, Grand Rapids (367) 25:20

2 128 Lonna Miller, Byron center (461) 28:37

3 129 Judi Madden, Grand Rapids (462) 28:39

4 137 Marcia Vander Meulen, Byron Center (474)

29:00

5 158 Jeanne Cowles, Grand Rapids (514) 33:20

6 170 Cathy De Leeuw, Hudsonville (532) 35:49



Men's 55 to 59 9 Finished



1 181 Robert Wildman, Comstock Park (223) 21:57

2 194 Larry Scott, Ada (238) 22:26

3 205 Andrew Clark, Alto (253) 22:44

4 238 James Dunigan, Grand Rapids (301) 23:56

5 278 Bruce Gilmore, Grand Rapids (363) 25:11

6 318 William Gonzalez, Grand Rapids (436) 27:46

7 338 Victor Van Ravenswaay, Grand Rapids (476)

29:11

8 342 Bruce Christensen, Wyoming (480) 29:37

9 358 Ralph Koistra, Hudsonville (520) 34:01



Women's 55 to 59 2 Finished



1 115 Freddi Angus, Wyoming (427) 27:26

2 134 Mary Sabo, Caledonia (468) 28:51



Men's 60 to 64 5 Finished



1 169 Harold Plaisier, Jenison (206) 21:23

2 237 James Starkweather, Grandville (300) 23:56

3 253 Doug Stauffer, Wyoming (321) 24:13

4 321 David Van Zytveld, Grand Rapids (440) 27:51

5 332 Jim Allen, Whitehall (459) 28:30



Women's 60 to 64 2 Finished



1 169 Donna Potter, Kentwood (531) 35:45

2 172 Elsie Dudley, Wyoming (534) 36:36



Men's 65 to 69 3 Finished



1 141 Jerry Johncock, Grand Rapids (174) 20:37

2 284 Dwayne Weeda, Fruitport (372) 25:30

3 331 Lewis Salisbury, Sparta (454) 28:20



Men's 70 & Over 5 Finished



1 309 Chuck Sochor, Gowen (420) 27:16

2 343 Elmer Postma, Grand Rapids (482) 29:47

3 351 Felix Potapa, Grand Rapids (502) 31:57

4 362 Melvin Quick, Grand Rapids (529) 35:25

5 367 Max Bird, Cedar Springs (548) 41:39







WALKERS



Men's Walkers 2 Finished



1 366 Jeff Larsen, Newaygo (546) 40:56

2 369 Albert Mauk, Grand Rapids (572) 50:00



Women's Walkers 28 Finished



1 167 Sue Gilbert, Grand Haven (528) 35:23

2 173 Barbara Lawton, Holland (536) 36:45

3 174 Marilyn Braman, Grand Rapids (539) 38:39

4 176 Jill Braman, Grand Rapids (541) 39:48

5 181 Sally Anderson, Comstock Park (547) 41:29

6 182 Betty Rehl, Lowell (549) 42:30

7 184 Jean Chaffee, Kentwood (552) 44:20

8 185 Joanne Stobbe, Wyoming (553) 44:29

9 186 Pam Jenks, Grand Rapids (554) 45:02

10 187 Cherylle Secl-Cross, Marne (555) 45:50

11 188 Meagan Lajiness, Lawton (556) 46:10

12 189 Tonya Mucci, Lawton (557) 46:10

13 192 Leigh Gates, Grand Rapids (560) 46:39

14 194 Alix Benoit, Grand Rapids (562) 47:47

15 196 Zoe Schuitmaker, Grand Rapids (564) 47:56

16 197 Pam Lajiness, Lawton (565) 47:56

17 198 Marcia Brown, Grand Rapids (566) 48:45

18 199 Katie Kant, Alto (567) 48:45

19 201 Kerri Diemer, Caledonia (569) 48:55

20 202 Denise Rial, Wayland (570) 49:39

21 203 Marlene Mauk, Portage (571) 49:59

22 204 Margo Johnson, Wyoming (573) 50:02

23 205 Michelle Martin, Wyoming (574) 50:04

24 206 Marilyn Stauffer, Wyoming (575) 50:51

25 208 Sharon Dunn, Grand Rapids (577) 51:17

26 209 Paula Hines, Wyoming (578) 51:32

27 211 Marie McKinley, Walker (580) 52:05

28 212 Siobhan Martin, Wyoming (581) 52:06



Men's Exception 3 Finished



1 170 Kerry Pablo, Wyoming (208) 21:30

2 171 John Larsen, Newaygo (209) 21:33

3 286 Andy Rogers, Wyoming (375) 25:31