Flint Journal Catch Your Breath

back to results

Jul. 12, 2008

Flint Journal Catch Your Breath
Flint,MI
Provided by Gault Race Mgt.


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 1 Jesse Anderson Fenton 18 33:48 5:27
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 12 Suzanne Larsen Fenton 30 38:21 6:11

MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 18 Nathan Wells Davison 15 40:31 6:32
2 19 Matt Heasty Davison 14 40:32 6:32
3 27 Sawyer Smith Flushing 14 42:37 6:52
4 31 John Izzo Davison 15 43:15 6:58
5 49 Aaron Wagner Davison 17 46:41 7:31
6 64 Greg Hooper Holly 13 48:13 7:46
7 84 Michael Chmielewski Columbiaville 17 50:45 8:11
8 108 Christopher Kennedy Columbiaville 17 53:35 8:38
9 185 Cody Reed Otisville 16 1:02:04 10:00
10 215 Owen Smith Flint 11 1:05:13 10:30
11 319 Jonathon Strong Flint 10 1:19:36 12:49

FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 63 Sarah Drevon Swartz Creek 17 48:10 7:46
2 69 Hannah Schener Ortonville 17 48:54 7:53
3 77 Talia Flint Flushing 14 49:55 8:03
4 80 Selina Paupert Dryden 17 50:00 8:03
5 93 Avery Larson Flint 17 51:57 8:22
6 126 Sydney Lorey Linden 17 55:23 8:55

MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 1 Jesse Anderson Fenton 18 33:48 5:27
2 10 David Deng Linden 20 37:55 6:07
3 36 Derek Weaver S Rockwood 21 44:21 7:09
4 39 Nick Lynch Bay City 18 44:37 7:11
5 45 Troy Hassell Clio 20 45:21 7:18
6 268 Jonathan Reese Sterling Hts 23 1:11:52 11:35

FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 141 Danielle Di Simone Goodrich 18 56:56 9:10
2 151 Samantha Swanton Saginaw 18 58:07 9:22
3 192 Kristin Carley Grand Blanc 23 1:02:22 10:03
4 227 Megan Aman Shelby Twp 23 1:06:24 10:42
5 228 Laura Sorbo Shelby Twp 23 1:06:26 10:42

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 3 Joe Whitman Alma 25 35:27 5:43
2 25 Jeffrey Vandusen Bay City 26 42:05 6:47
3 32 Jason Francois Flint 29 43:25 7:00
4 40 Andrew Schmit Fenton 28 44:48 7:13
5 43 Ross Lee Troy 25 45:05 7:16
6 87 Troy Taylor Grand Blanc 29 50:52 8:12
7 97 Jeremy Goodman Swartz Creek 26 52:32 8:28
8 106 Ryan Meyer Saginaw 26 53:11 8:34
9 109 Bernard Elias Ann Arbor 27 53:47 8:40
10 122 Adam Tye Pinckney 28 54:51 8:50
11 148 Ryan Litwiller Flint 25 58:00 9:21
12 165 Thomas Czinder Waterford 28 59:34 9:36
13 196 Jay Turnage Grand Blanc 27 1:03:14 10:11
14 223 Andrew Bates Orion 25 1:05:56 10:37

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 113 Molly Grochowski Grand Blanc 25 53:55 8:41
2 132 Lisa Fleming Bay City 25 55:48 8:59
3 138 Molly Daunt Grand Blanc 27 56:39 9:08
4 187 Danielle Duke Grand Blanc 25 1:02:06 10:00
5 193 Alyssa Baumann Lansing 29 1:02:41 10:06
6 224 Andrea Bloomfield Flint 27 1:06:04 10:39
7 234 Emma Goett Holly 25 1:07:05 10:48
8 246 Michelle Seltz Otisville 28 1:08:34 11:03
9 280 Takila Simmons Flint 27 1:13:19 11:49
10 289 Abbey Cowen Grand Blanc 27 1:13:54 11:54
11 292 Kimberly Mark Swartz Creek 29 1:13:59 11:55
12 296 Lisa Janson Grand Blanc 27 1:14:59 12:05
13 313 Maranda Banyas Otisville 26 1:17:57 12:33
14 323 Tiara Holloway Flint 26 1:20:16 12:56
15 335 Melissa Park Waterford 26 1:25:37 13:47
16 336 Lauren Bates Orion 25 1:25:38 13:47
17 338 Andrea Czinder Waterford 27 1:26:23 13:55
18 343 Kathryn Saidoo Grand Blanc 27 1:28:10 14:12

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 7 Kreg Hatfield Flint 30 36:58 5:58
2 21 Chris Machniak Howell 33 40:34 6:32
3 29 George Johnston Grand Blanc 30 42:44 6:53
4 68 Dean Lingenfelter Davison 33 48:54 7:53
5 85 Mark Cuneaz Flint 32 50:46 8:11
6 86 Paul Vance Flint 30 50:46 8:11
7 92 Luke Gordley Birmingham 33 51:45 8:20
8 107 Allan Motes Grand Blanc 32 53:35 8:38
9 131 Craig Meyer Davison 31 55:46 8:59
10 144 Christopher Trudeau Dewitt 32 57:43 9:18
11 170 Aaron Wrona Saginaw 31 1:00:12 9:42
12 172 Jasen Anthony Swartz Creek 34 1:00:32 9:45
13 197 Donald Kutchey Fenton 34 1:03:21 10:12
14 248 Dave Davis Burton 33 1:08:44 11:04

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 12 Suzanne Larsen Fenton 30 38:21 6:11
2 98 Nicole Stevens Flint 32 52:35 8:28
3 99 Melodie Burgess Flushing 32 52:44 8:30
4 100 Kelly Rivera-Crane Davison 32 52:44 8:30
5 112 Judy Tiemann Fenton 32 53:54 8:41
6 155 Stephanie Skinner Swartz Creek 33 58:14 9:23
7 177 Heather Grzymkowski Flint 33 1:01:22 9:53
8 188 Rebecca Williams Davison 33 1:02:09 10:01
9 195 Brandi Anderson Grand Blanc 33 1:03:04 10:10
10 198 Jodi Cuneaz Flint 31 1:03:22 10:12
11 202 Sally Shock Davison 33 1:03:51 10:17
12 210 Charity Tomcala Flint 34 1:04:53 10:27
13 213 Heather Dwyer Dewitt 31 1:05:08 10:30
14 225 Jill Christie Swartz Creek 32 1:06:09 10:39
15 236 Katie Lingenfelter Davison 32 1:07:43 10:54
16 241 Rosleen Hawa Flushing 31 1:08:17 11:00
17 266 Bowser Marsha Flfint 34 1:11:21 11:30
18 270 Sarah Kelly Davison 30 1:11:55 11:35
19 273 Kristen Ochoa Holly 32 1:11:57 11:35
20 276 Michelle Maxson Flint 30 1:11:59 11:36
21 278 Kristin Ragsdale Grand Blanc 31 1:13:01 11:46
22 281 Latrice Conner Flint 32 1:13:20 11:49
23 290 Rachel Malkin Flint 31 1:13:58 11:55
24 291 Jennifer Clark Flushing 33 1:13:59 11:55
25 294 Amy Green Flint 31 1:14:37 12:01
26 300 Brenda Bees Otisville 31 1:15:16 12:07
27 302 Melissa Smith Fenton 32 1:15:42 12:12
28 306 Tish Yaros Flushing 34 1:15:50 12:13
29 309 Faye McGee Flint 32 1:17:38 12:30
30 312 Sherry Weir-Moore Clio 34 1:17:57 12:33
31 353 Ilona Curry Grand Blanc 34 1:34:52 15:17

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 2 Kirk Walrath Fenton 38 34:02 5:29
2 4 Thomas Preiss South Lyon 39 35:37 5:44
3 9 Brian Jones Flint 36 37:26 6:02
4 11 Eric Larsen Fenton 37 38:20 6:11
5 16 Alan Gabalis Caro 38 39:51 6:25
6 17 John Bardsley Manchester 37 40:23 6:31
7 41 Andrew Sapp Dexter 36 44:51 7:14
8 57 James Landon Grand Blanc 36 47:42 7:41
9 60 James McDonough Otisville 39 47:58 7:44
10 95 Rich Marr Flint 38 52:16 8:25
11 96 Charles Huston Owosso 38 52:27 8:27
12 111 David Hill Grand Blanc 38 53:54 8:41
13 137 Matt Bach Grand Blanc 39 56:34 9:07
14 147 Dion Clark Fowlerville 37 58:00 9:21
15 150 Brad Hartzell Grand Blanc 35 58:06 9:22
16 153 Scott Thiele Rochester Hills 38 58:10 9:22
17 154 Jim Skinner Swartz Creek 38 58:14 9:23
18 161 Ehren Gonzales Flint 37 59:11 9:32
19 178 Charles Wells Davison 36 1:01:24 9:53
20 201 Paul Goodes Troy 39 1:03:48 10:17
21 208 Robert Bennett Flint 37 1:04:42 10:25
22 252 Mike Regan Detroit 35 1:08:58 11:07
23 254 Paul Anderson Grand Blanc 35 1:09:08 11:08
24 347 Scott Smith Rochester Hills 39 1:29:26 14:24

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 23 Caryn Maxwell Clarkston 39 41:40 6:43
2 59 Tammy Schloff Clarkston 39 47:58 7:44
3 110 Melissa Blom Fenton 36 53:47 8:40
4 115 Melissa Vanitvelt Grand Blanc 37 53:58 8:42
5 120 Erin Bardsley Manchester 37 54:40 8:48
6 124 Kristi Horst Linden 36 55:05 8:52
7 149 Heather Balridge Grand Blanc 39 58:03 9:21
8 152 Jeanne Woodbury Saginaw 39 58:08 9:22
9 159 Kimberly Leverette Flushing 37 58:49 9:29
10 199 Stephanie Caponigro Bloomfield Hills 39 1:03:31 10:14
11 221 Nancy Fiederlein Grand Blanc 35 1:05:53 10:37
12 222 Leslie Schneemann Grand Blanc 36 1:05:56 10:37
13 226 Lisa Moleski Swartz Creek 37 1:06:18 10:41
14 240 Melissa Rockafellow Holly 38 1:08:10 10:59
15 242 Marie Jones-Watts Flint 36 1:08:17 11:00
16 245 Kandace Lloyd Fenton 36 1:08:29 11:02
17 269 Tina Langeloh Bonita Springs 37 1:11:53 11:35
18 275 Jamie Johnson Lapeer 39 1:11:59 11:36
19 283 Rene McMann Burton 39 1:13:21 11:49
20 284 Tami Bauchan Flint 39 1:13:21 11:49
21 303 Tracy Nolff Grand Blanc 37 1:15:42 12:12
22 305 Jennifer Morrison Flushing 35 1:15:49 12:13
23 311 Tamika Anderson Flint 36 1:17:47 12:32
24 315 Dari Entsminger Winter Park 38 1:19:07 12:45
25 317 Marie Glenn Flint 35 1:19:14 12:46
26 328 Georgina Mandas Royal Oak 38 1:23:03 13:23
27 346 Jennifer Hughey-Smith Swartz Creek 35 1:29:25 14:24

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 15 Joel Hoose Fenton 40 39:34 6:23
2 22 Dean Fuller Burton 44 41:21 6:40
3 26 Bob Niven Saginaw 44 42:16 6:49
4 35 Phillip Hamelin Clarkston 43 44:01 7:06
5 48 Duane Machesney Grand Blanc 40 46:26 7:29
6 66 Dennis Setera Goodrich 40 48:20 7:47
7 71 Kirk Timmons Davison 43 49:11 7:56
8 94 Jeff Richardson Davison 42 52:05 8:24
9 102 Steve Lorey Linden 41 52:54 8:31
10 125 Michael Turner Vernon 44 55:10 8:53
11 157 Dewayne Williams Montrose 43 58:38 9:27
12 164 Terry Shumpert Flint 41 59:32 9:35
13 186 Jeffrey Lewis Otisville 43 1:02:04 10:00
14 209 James Bauer Flushing 40 1:04:53 10:27
15 282 Everett Centerwall Ii Flint 41 1:13:20 11:49
16 329 Don Hammond Linden 43 1:23:05 13:23

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 52 Ann Gasta Bay City 43 47:09 7:36
2 54 Tracey Sahouri Gaines 42 47:27 7:39
3 56 Lori Davis Lapeer 44 47:39 7:41
4 61 Paulette Hoose Fenton 41 48:03 7:45
5 142 Michele Morse Flint 41 56:59 9:11
6 162 Shawn Griffin Flint 41 59:17 9:33
7 163 Gloria Maki Flint 44 59:23 9:34
8 173 Linda Detman Clearwater 44 1:00:39 9:46
9 174 Michele Hyde Flint 42 1:00:40 9:46
10 189 Anna Caraway Flint 41 1:02:14 10:02
11 207 Fran Trecha Linden 44 1:04:38 10:25
12 211 Beth Norfleet St. Charles 43 1:05:01 10:28
13 217 Audra Parmer Flushing 41 1:05:34 10:34
14 229 Julie Simmonds Davison 43 1:06:33 10:43
15 230 Diana Kurkechian Goodrich 42 1:06:33 10:43
16 231 Sharon Davis Flushing 43 1:06:42 10:45
17 232 Christina Mooney Flint 44 1:07:01 10:48
18 237 Stephanie Lorey Linden 41 1:08:02 10:58
19 239 Rhonda Carey Grand Blanc 43 1:08:07 10:58
20 243 Karyn Kutchey Fenton 44 1:08:21 11:01
21 259 Leeann Phillips Grand Blanc 42 1:10:06 11:18
22 261 Cindy Crawford Fenton 41 1:10:08 11:18
23 262 Misty Schalk Bay City 42 1:10:48 11:24
24 264 Jennifer Hammond Linden 40 1:11:02 11:26
25 279 Becky Jackson Flint 43 1:13:18 11:48
26 307 Mary Hewitt Flint 40 1:16:51 12:23
27 320 Theresa Lewis Otisville 43 1:19:45 12:51
28 324 Shonda Ingram Grand Blanc 42 1:20:34 12:59
29 326 Celeste Webb Burton 41 1:22:04 13:13
30 332 Dana Bush Flint 41 1:23:51 13:30
31 355 Tawanda Chapman Flint 43 1:43:27 16:40

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 6 Bryan Alfonso Clarkston 48 36:45 5:55
2 13 Dave Wolbert Flint 49 39:08 6:18
3 14 Roger Lara Grand Blanc 49 39:33 6:22
4 20 Larry Gutierrez Fenton 47 40:33 6:32
5 38 Mark Daniel Grand Blanc 47 44:27 7:10
6 55 James Swain Davison 46 47:34 7:40
7 67 Joel Chipman Clarkston 49 48:24 7:48
8 79 Greg Flint Flushing 45 49:59 8:03
9 103 Mike Gunderson Flint 45 52:59 8:32
10 139 Keith Grady Swartz Creek 45 56:45 9:08
11 140 Andrew Griffin Flint 49 56:50 9:09
12 145 Phillip Miller Grand Blanc 47 57:54 9:20
13 181 Ray Kerton Holly 49 1:01:40 9:56
14 190 Derrick Hassell Clio 49 1:02:20 10:03
15 191 Keith Lawrence Swartz Creek 47 1:02:21 10:03
16 206 Martyn Frost Fenton 46 1:04:30 10:23
17 214 Tom Brooks Flint 48 1:05:08 10:30
18 286 James Prose Flint 49 1:13:33 11:51
19 293 Richard Palmer Clarkston 49 1:14:20 11:58
20 325 David Martin Davison 47 1:21:05 13:04

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 58 Ruth Lara Grand Blanc 47 47:50 7:42
2 76 Susan Nitzschke Grand Blanc 49 49:38 8:00
3 90 Lyneet Love Battle Creek 45 51:27 8:17
4 143 Karen Downs Flint 47 57:33 9:16
5 158 Jodi Kruse Grand Blanc 47 58:44 9:28
6 171 Mary Hamelin Clarkston 47 1:00:17 9:43
7 205 Mary Hansen Fenton 49 1:04:20 10:22
8 218 Melissa Hoffman Rochester Hills 45 1:05:37 10:34
9 233 Susan Hiler Burton 48 1:07:03 10:48
10 238 Sandra Isaacson Fenton 45 1:08:02 10:58
11 247 Venessa Frost Fenton 47 1:08:37 11:03
12 253 Brenda Goyette Grand Blanc 47 1:09:03 11:07
13 258 Laura Hopkins Grand Blanc 45 1:09:58 11:16
14 267 Dawn Harris Flushing 48 1:11:46 11:34
15 271 Alison Richvalsky Goodrich 45 1:11:55 11:35
16 295 Lorraine Moller Fenton 46 1:14:40 12:02
17 297 Mike Gunderson Flint 45 1:15:02 12:05
18 301 Laurie Ferris Holly 45 1:15:26 12:09
19 316 Terese Adams Linden 49 1:19:11 12:45
20 318 Dianna Hagedorn Montrose 47 1:19:17 12:46
21 321 Sally Popa Dryden 47 1:19:49 12:51
22 331 Valerie Johnson Flint 45 1:23:47 13:30
23 340 Rena' Rarick Burton 47 1:26:48 13:59
24 348 Alfredia Wingate Flint 46 1:29:28 14:25
25 350 Cynthia Anderson Flint 48 1:32:26 14:53
26 351 Lisa Atkins Burton 48 1:32:42 14:56
27 352 Anita Lattimore Flint 46 1:34:11 15:10
28 356 Monica Frazier Grand Blanc 45 1:43:28 16:40

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 24 Lennie Brousseau Byron 51 41:48 6:44
2 28 David Smith Flushing 51 42:38 6:52
3 30 Timothy Van Kirk Davison 52 42:52 6:54
4 37 David Quinn Grand Blanc 51 44:22 7:09
5 42 Gordon Gibson Flint 52 44:54 7:14
6 44 Jeff Ziel Saginaw 51 45:08 7:16
7 47 Daniel Orr Montrose 50 46:21 7:28
8 50 Hank Sullivan Grand Blanc 51 46:53 7:33
9 51 Jim Pougnet Flushing 52 47:01 7:34
10 62 Richard Schultz Goodrich 52 48:05 7:45
11 70 Timothy Granger Columbiaville 50 49:06 7:55
12 75 Wade Batey Flint 50 49:36 7:59
13 82 James Delhey Dexter 50 50:37 8:09
14 83 Scott Reilly Davisburg 53 50:39 8:10
15 101 Thomas Mitchell Davison 52 52:45 8:30
16 105 Joe Evans Ypsilanti 54 53:11 8:34
17 119 Rod Scribner Morrice 52 54:29 8:47
18 130 Terry Tobias Flint 51 55:43 8:59
19 133 Larry Martin Flushing 50 56:05 9:02
20 146 Brian Bur Swartz Creek 51 57:58 9:20
21 169 Paul Wright Burton 52 1:00:09 9:41
22 175 Larry Guy Swartz Creek 52 1:00:42 9:47
23 179 Jerry Myers Flint 54 1:01:25 9:54
24 203 Daniel Van Norman Lapeer 50 1:03:58 10:18
25 251 John Johnston Shelby Township 52 1:08:53 11:06
26 255 Theodore Kaloydis Fenton 52 1:09:11 11:09
27 257 Sarah Drevon Swartz Creek 50 1:09:44 11:14
28 310 Michael Cantor Flint 53 1:17:47 12:32
29 327 Steve Taylor Gaines 52 1:22:18 13:15
30 344 Dennis Hodges Flushing 52 1:28:37 14:16

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 121 Wanda Handlin Flint 51 54:44 8:49
2 135 Sue Weiss Flint 51 56:23 9:05
3 136 Diane Morris Flint 54 56:29 9:06
4 180 Ruth Cantor Flint 53 1:01:32 9:55
5 194 Debra Macneill Vernon 51 1:02:52 10:08
6 235 Valerie Kump-Dutkowski Flushing 54 1:07:34 10:53
7 244 Linda Panchula Davison 53 1:08:23 11:01
8 250 Nancy Johnston Shelby Township 51 1:08:53 11:06
9 274 Karen Church Millington 52 1:11:59 11:36
10 298 Diane Pintek Flushing 54 1:15:13 12:07
11 333 Jodie Journey Flint 51 1:23:54 13:31
12 345 Kathleen Jackson 50 1:29:15 14:22
13 354 Susan Degalan Flushing 51 1:43:13 16:37

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 34 Ronald Durham Flushing 56 43:51 7:04
2 53 Charles Johnston Grand Blanc 59 47:18 7:37
3 65 Kirt Stalker Clarkston 55 48:13 7:46
4 72 Robert Gazella Lansing 57 49:18 7:57
5 78 Gregory Maxfield Oxford 58 49:59 8:03
6 89 Robin Pearce New Hudson 55 51:19 8:16
7 91 Sam Burdick Grand Blanc 57 51:40 8:19
8 104 Ray Pilon Belleville 55 53:02 8:33
9 114 Michael Curtis Swartz Creek 59 53:57 8:41
10 116 Martin Rateau Jr. Fremont 55 54:01 8:42
11 117 Myron Sedman Beverly Hills 58 54:16 8:45
12 160 Douglas Thibaut Flint 55 59:10 9:32
13 182 Robert Macneill Vernon 56 1:01:53 9:58
14 183 James Sirakis Grand Blanc 58 1:01:53 9:58
15 272 Thomas Mark Flushing 58 1:11:56 11:35
16 288 Mark Vick Saint Helen 56 1:13:48 11:53
17 342 Daniel Lechota Davison 55 1:27:12 14:03

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 127 Melodie Maxfield Oxford 59 55:29 8:56
2 168 Marie Thompson Clio 58 1:00:03 9:40
3 212 Sandra Becoats Flint 58 1:05:03 10:29
4 220 Linda Flues Munger 58 1:05:46 10:36
5 249 Kathy Wagner Clio 59 1:08:45 11:04
6 265 Leslie Cruikshank Clarkston 55 1:11:03 11:27
7 285 Martha Hosmer-Arion Burton 55 1:13:31 11:50
8 299 Anne Mark Flushing 57 1:15:13 12:07
9 322 Zenobia Pease Flint 55 1:20:15 12:55
10 341 Susan Lechota Davison 55 1:27:12 14:03

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 74 David Pichey Flint 62 49:26 7:58
2 88 Michael Werner North Street 61 51:11 8:15
3 118 Toby Pitser Clarkston 60 54:21 8:45
4 123 Jerry Knoodle Davison 61 55:00 8:52
5 166 Dan Dewey Lake Orion 61 59:41 9:37
6 167 Ross Howard Frankenmuth 61 59:49 9:38
7 204 Michael Owens Flint 61 1:04:13 10:21
8 219 Harry Gabalis Caro 61 1:05:46 10:36
9 263 Tony Perez Flint 62 1:10:50 11:25
10 304 Alfred Glenn Flint 63 1:15:46 12:12
11 349 Donald Skunda Durand 62 1:29:44 14:27

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 314 Lee Huseman Flint 63 1:18:28 12:38
2 330 Dorothy Morse Lapeer 61 1:23:10 13:24
3 337 Shirley Brown 60 1:26:01 13:51

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 33 James Carlton White Lake 65 43:34 7:01
2 73 Tom Wascha Flint 65 49:19 7:57
3 128 Norman Hart Davison 66 55:35 8:57
4 129 Richard Jones Highland 65 55:36 8:57
5 134 Richard Wallen Flushing 68 56:07 9:02
6 334 Richard Martenis Durand 66 1:25:36 13:47

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 176 Jan Wallen Flushing 67 1:01:03 9:50
2 184 Cathy Detman Flint 69 1:01:54 9:58
3 216 Shirley Larsen Grand Blanc 65 1:05:24 10:32
4 256 Mary De Mattia Novi 67 1:09:43 11:14
5 277 Linda Nelson Ortonville 66 1:12:02 11:36
6 339 Judy Decaire Clio 65 1:26:39 13:57

MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 81 Lee Burch Clio 70 50:06 8:04
2 156 Joseph Toth Okemos 70 58:17 9:23
3 200 Glen Larsen Grand Blanc 75 1:03:45 10:16
4 287 John Wieloch Flint 70 1:13:42 11:52
5 308 Harold Jones Davison 76 1:17:13 12:26

FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 1 John Thomas Linden 52 1:02:33 10:05
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 3 Lynette Heinlein Vassar 51 1:03:40 10:15

FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 85 Schellen Kidd Davison 24 1:41:46 16:23

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 90 Jennifer Turnbow Burton 29 1:46:15 17:07
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 23 Ryan Letter Flint 32 1:18:41 12:40
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 56 Vanessa Ziobro Birch Run 33 1:30:32 14:35
2 61 Ellen Ruddock Flint 34 1:31:22 14:43
3 75 Kindy Johnson Flint 31 1:39:43 16:04
4 100 Michelle Taber Flint 34 1:48:25 17:28
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 57 Kimberly Worthing Clio 35 1:30:36 14:35
2 76 Jessica Clark Davison 36 1:39:44 16:04
3 102 Debbie Olmstead Millinton 39 1:49:27 17:38
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 53 Ed Cox Flushing 43 1:30:09 14:31
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 5 Becky Benjamin Swartz Creek 42 1:04:52 10:27
2 26 Melena Harris Flushing 40 1:19:28 12:48
3 40 Sheila Clifford Durand 40 1:24:32 13:37
4 54 Donna Cox Flushing 40 1:30:09 14:31
5 70 Kim Welch Flushing 44 1:36:55 15:37
6 71 Heather Thompson Grand Blanc 41 1:37:28 15:42
7 78 Mary Gilmour Grand Blanc 43 1:39:48 16:04
8 89 Colette Weier Burton 42 1:42:10 16:27
9 101 Jackie Willett Auburn 43 1:49:21 17:37
10 103 Jane Knapp Millingtn 42 1:49:27 17:38
11 104 Penny Jones Flushing 42 1:49:27 17:38

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 4 Susan Mora Fassett Fenton 45 1:04:39 10:25
2 20 Cinda Sawyer Oxford 49 1:17:01 12:24
3 34 Nicki Kray Dryden 46 1:20:38 12:59
4 35 Diane Lechota Flint 46 1:20:49 13:01
5 39 Susan Turnage Davison 45 1:23:47 13:30
6 43 Jane Keeler Flint 49 1:25:31 13:46
7 44 Lisa Confer Burton 46 1:25:32 13:47
8 45 Renee Michalak White Lake 47 1:26:22 13:55
9 52 Nada Radakovizh Flint 49 1:30:02 14:30
10 63 Jamie Miller Bay City 45 1:34:34 15:14
11 80 Jet Kilmer Grand Blanc 46 1:39:49 16:04
12 86 Cherie Brown Flint 45 1:42:08 16:27
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 8 David Panzlav Fenton 54 1:10:15 11:19
2 21 Rick Kray Dryden 52 1:17:12 12:26
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 9 Kathryn Gurin Metamora 54 1:11:08 11:28
2 12 Sandy Rich Flint 53 1:13:50 11:53
3 13 Kim Bodette Flint 53 1:13:50 11:54
4 15 Judy Jackson Flint 50 1:14:03 11:56
5 16 Karen Kaloydis Flushing 54 1:14:10 11:57
6 17 April Thibaut Flint 51 1:14:11 11:57
7 19 Tina Poopard Flint 50 1:16:37 12:20
8 25 Becky Irish Flint 51 1:18:53 12:42
9 28 Theresa Landis Flushing 51 1:19:47 12:51
10 31 Cindy Taylor Gaines 50 1:20:16 12:56
11 46 Kathleen Hodges Flushing 51 1:26:37 13:57
12 49 Marge McLaughlin Flushing 53 1:27:49 14:09
13 67 Linda Kennedy Mt Morris 54 1:36:37 15:34
14 72 Cathy Hendrickson Grand Blanc 51 1:37:28 15:42
15 77 Gail Forbes Davison 53 1:39:44 16:04
16 79 Felicia Lawcock Grand Blanc 50 1:39:49 16:04
17 82 Christina Carnell Flushing 51 1:41:13 16:18
18 87 Daral Stanick Swartz Creek 51 1:42:08 16:27
19 91 Kathy Finch 51 1:47:05 17:15
20 93 Gail McIntosh Howell 54 1:47:10 17:16
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 6 Tom Belford Jr. Grand Blanc 59 1:07:25 10:52
2 11 Mike Middleton Grand Rapids 55 1:12:17 11:39
3 14 Harold Kirsch Lapeer 55 1:13:59 11:55
4 18 Dave Kemp Fenton 56 1:16:21 12:18
5 22 Val Nieto Fenton 59 1:17:17 12:27
6 41 Robert Tritten Grand Blanc 55 1:24:32 13:37
7 60 John Kaloydis Flushing 58 1:31:20 14:43
8 74 Willie Mitchell Flint 57 1:37:37 15:43
9 84 Michael Kennedy Mt Morris 59 1:41:14 16:18
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 30 Janet Ellis Flushing 57 1:20:10 12:55
2 33 Yolanda Nieto Fenton 59 1:20:18 12:56
3 42 Marsha Reed Grand Blanc 58 1:24:52 13:40
4 55 Karen Bengtson Clio 57 1:30:28 14:34
5 64 Karen Winford Grand Blanc 55 1:35:18 15:21
6 65 Sally Greaves Brighton 56 1:35:18 15:21
7 68 Sarah Hanson Flint 59 1:36:37 15:34
8 81 Ann Skunda Durand 59 1:40:45 16:14
9 88 Aria Uhrig Burton 58 1:42:10 16:27
10 109 Kathy Buchanan Lapeer 58 1:51:50 18:01
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 2 Don Knight Flint 62 1:03:07 10:10
2 24 Harry Garrison Flushing 63 1:18:53 12:42
3 27 Donald Raasio Grand Blanc 62 1:19:44 12:51
4 29 Carnell Smith Flint 62 1:19:48 12:51
5 51 William McKay Flint 63 1:29:04 14:21
6 62 Gerald Luczak Bay City 63 1:32:55 14:58
7 83 Terry Hanson Flint 61 1:41:14 16:18
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 32 Wanda Merrell Flushing 64 1:20:18 12:56
2 38 Rachel Argue Flint 63 1:22:33 13:18
3 69 Marsha McLean Gaines 61 1:36:55 15:36
4 73 Pattie Clark Flint 60 1:37:37 15:43
5 95 Doreen Sinondon-Glenn Flint 63 1:47:34 17:19
6 96 Gwen Gale Flint 61 1:47:45 17:21
7 97 Geraldine Feaster Flint 63 1:47:51 17:22
8 98 Bernadine Baumann Flushing 61 1:47:52 17:22
9 108 Mary Ellen Gallagher Flushing 60 1:51:50 18:01
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 7 Marshall Sanders Flushing 67 1:08:09 10:59
2 10 Wesley Shumpert Flint 67 1:12:10 11:37
3 99 Gerald Baumann Flushing 67 1:47:56 17:23
4 105 Samuel Chambers Genesee 66 1:51:17 17:55
5 106 Richard Hawks Genesee 65 1:51:18 17:56
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 36 Patricia Gage Flint 69 1:21:01 13:03
2 47 Sue Grace Owosso 67 1:26:53 14:00
3 66 Loleta Downs Clio 68 1:35:36 15:24
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 37 Wally McHoughlin Flushing 75 1:22:07 13:14
2 50 Tom Murphy Flushing 77 1:28:01 14:11
3 59 Jerry Elliott Grand Blanc 72 1:30:54 14:38
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name City Ag 10ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 48 Vicki Paton Swartz Creek 70 1:27:21 14:04
2 92 Janet Ringlein Flint 70 1:47:09 17:15
3 107 Janet McCollum Flushing 70 1:51:49 18:01



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 1 Joe Maki Flint 18 16:13 5:14

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 16 Lisa Veneziano Fenton 43 18:36 6:00

MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 2 David Madrigal Iii Durand 16 16:30 5:19
2 9 Jeremy Dickie Swartz Creek 16 17:31 5:39
3 11 Anthony Peel Swartz Creek 15 17:52 5:46
4 15 Dickie Lachlan Swartz Creek 13 18:35 5:59
5 20 Sean Gray Flushing 15 19:10 6:11
6 22 Andrew Chmielewski Columbiaville 16 19:30 6:17
7 27 Justiin Sycowik Holly 17 20:31 6:37
8 28 Alex Warden Goodrich 15 20:44 6:41
9 30 Nick Jones Fenton 14 21:00 6:46
10 34 Jordan Hardy Grand Blanc 17 22:22 7:13
11 49 Mitchell Swan Goodrich 16 23:53 7:42
12 59 Alex Van Camp Swartz Creek 15 24:38 7:56
13 84 Hunter Webb Davison 10 26:57 8:41
14 117 Skyler Snider Flint 11 31:15 10:04

FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 23 Taylor Pogue Goodrich 16 19:33 6:18
2 31 Kaylie Milne Grand Blanc 13 21:29 6:55
3 36 Erin May Flushing 16 22:28 7:14
4 40 Dana Cardinal Flint 15 22:59 7:24
5 42 Erin Edwards 14 23:06 7:27
6 54 Kiley Whitlock Goodrich 15 24:07 7:46
7 58 Emily Davis Lapeer 17 24:36 7:56
8 65 Kandin Unger Grand Blanc 16 25:06 8:05
9 66 Broooke Shagena Goodrich 15 25:08 8:06
10 75 Melanie Gauthier Goodrich 16 25:49 8:19
11 140 Riley Webb Davison 13 32:44 10:33

MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 3 Benjamin Richards Goodrich 21 16:43 5:23
2 4 Justin Herbert Cedarville 21 16:52 5:26
3 5 Justin Gutierrez Flint 22 17:08 5:31
4 6 Kyle Johnson Haslett 23 17:13 5:33
5 7 Collin Kooy Metamora 19 17:24 5:36
6 14 David May Flushing 20 18:07 5:50
7 32 Nick Lynch Bay City 18 21:48 7:01
8 46 Todd Rapcka Flint 21 23:41 7:38
9 47 Jon Steinhoff Grand Blanc 22 23:44 7:39
10 76 Andrew Streeter Mount Pleasant 22 25:58 8:22
11 85 Michael Scully Burton 24 26:59 8:42
12 141 William Daniels 24 32:50 10:35
13 199 Corey Streeter Clio 22 39:54 12:51

FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 43 Stacie Scherman Grand Blanc 22 23:15 7:30
2 53 Rebecca Richardson Burton 23 24:00 7:44
3 63 Christie Heenan Grand Blanc 22 24:53 8:01
4 64 Katy Mangapora Fenton 18 25:00 8:03
5 80 Laura Van Eyck Jackson 24 26:06 8:25
6 145 Lauren Brancheau Farmington Hills 24 33:49 10:54
7 161 Amanda Springer Millington 23 35:00 11:17
8 183 Jessica Jensen Clio 19 37:43 12:09
9 200 Mary Seals 24 39:57 12:52
10 215 Miranda Mannard Grand Rapids 23 42:03 13:33

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 8 Kris James Wheeler 25 17:24 5:37
2 29 Jeffrey Vandusen Bay City 26 20:49 6:43
3 35 Ryan Faris Fenton 28 22:26 7:14
4 38 Matt Mangapora Fenton 26 22:41 7:19
5 45 Sherrod Schuler Grand Blanc 29 23:39 7:37
6 48 David Richmond Flint 28 23:45 7:39
7 83 Jeremy Goodman Swartz Creek 26 26:51 8:39

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 33 Cynthia Perkins Davison 29 22:11 7:09
2 82 Katie Bingaman Grand Blanc 28 26:38 8:35
3 92 Lisa Fleming Bay City 25 28:25 9:09
4 97 Amanda Zuniga Elsie 25 28:56 9:19
5 98 Erika Gunnell Flint 27 29:02 9:21
6 101 Colleen Faes Howell 26 29:23 9:28
7 102 Andrea Faes Okemos 28 29:23 9:28
8 110 Rebecca Francoeur Grand Blanc 28 30:27 9:49
9 111 Nichole Allison Swartz Creek 28 30:34 9:51
10 128 Alyssa Baumann Lansing 29 31:57 10:18
11 132 Heather Tidwell Burton 26 32:05 10:20
12 150 Jennifer Mason Flint 27 34:14 11:02
13 154 Kierstin Curtin Holly 29 34:39 11:10
14 157 Katie Woycehoski Grand Blanc 26 34:52 11:14
15 162 Michelle Litwiller Flint 28 35:27 11:25
16 172 Tiffany Sharp Gaines 25 36:49 11:52
17 189 Tiffany Orban Grand Blanc 28 38:49 12:30
18 190 Elizabeth Orkisz Grand Blanc 27 39:11 12:37
19 191 Shannon Murphy Fenton 28 39:25 12:42
20 192 Leigh Brannum Mount Morris 29 39:27 12:42
21 230 Riki Gheller Mount Morris 26 45:12 14:33
22 243 Michelle Castano Louisville 26 56:28 18:11

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 10 James Teeple Grand Blanc 33 17:38 5:41
2 60 Mark Muzyk Grand Blanc 31 24:39 7:56
3 89 Peter Rushman Auburn Hills 32 27:48 8:57
4 96 Chris Machniak Howell 33 28:43 9:15
5 104 Jason Christee Swartz Creek 34 29:39 9:33
6 131 Anthony Stella Davisburg 31 32:04 10:20
7 155 Justin West Grand Blanc 34 34:42 11:11
8 167 Craig Meyer Davison 31 35:53 11:34

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 57 Keisha Hutchinson Flint 30 24:32 7:54
2 68 Laura Sapp Dexter 34 25:17 8:09
3 74 Stacie Tracy Davison 32 25:39 8:16
4 95 Elaine Wisniewski Howell 32 28:42 9:15
5 112 Destiny Hahn Grand Blanc 31 30:51 9:56
6 136 Sara Shirey Flushing 33 32:21 10:25
7 159 Danielle Sparks Grand Blanc 30 34:56 11:15
8 163 Rebecca Zader Lansing 30 35:29 11:26
9 166 Micaela Meyer Davison 31 35:53 11:33
10 176 Amy Corder Grand Blanc 34 37:12 11:59
11 182 Jennifer Covington Grand Blanc 32 37:27 12:04
12 197 Melissa Kryglowski Flint 34 39:49 12:50
13 201 April Turner Swartz Creek 32 40:00 12:53
14 223 Susan Murphy Flushing 32 44:03 14:11
15 231 Felicia Seals-Buchanan Saginaw 34 45:15 14:35
16 242 Anjuwanta Lewis Flint 32 56:10 18:05

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 12 Greg Thomas Clio 39 17:59 5:48
2 17 Brian Jones Flint 36 18:38 6:00
3 24 Alan Gabalis Caro 38 19:57 6:26
4 37 James Landon Grand Blanc 36 22:34 7:16
5 61 David Hochrein Dexter 38 24:50 8:00
6 67 James McDonough Otisville 39 25:14 8:08
7 77 Matt Bach Grand Blanc 39 25:59 8:22
8 81 Jeff Schloff Clarkston 37 26:31 8:33
9 115 Dion Clark Fowlerville 37 31:05 10:01
10 118 Nathan Corder Grand Blanc 36 31:21 10:06
11 119 Marc Webster Grand Blanc 36 31:26 10:08
12 126 Gregory Taunton Flint 38 31:50 10:15
13 188 Brian Steel Leonard 38 38:47 12:30
14 221 Paul Goodes Troy 39 43:41 14:04

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 100 Christine Kiesling Owosso 37 29:19 9:27
2 105 Laura Burnett Davison 35 29:45 9:35
3 106 Jodi Gaulin Grand Blanc 37 30:07 9:42
4 127 Kathy Dunleavy Linden 38 31:51 10:16
5 129 Libby Cook Flint 39 32:00 10:18
6 134 Rose Tabor Flint 39 32:07 10:21
7 137 Bobbi Dunlap Grand Blanc 39 32:24 10:26
8 149 Melissa Curth White Lake 37 34:12 11:01
9 151 Teresa Roland Gaines 39 34:20 11:04
10 171 Katie Roy Flint 37 36:20 11:42
11 173 Melinda Pierce Flushing 35 36:50 11:52
12 174 Tami Wolfram Grand Blanc 39 37:07 11:57
13 184 Lynda Gibson Frankenmuth 39 38:12 12:18
14 218 Andrea Deering Saginaw 38 42:08 13:34
15 219 Wendy Groll Saginaw 38 42:08 13:34
16 227 Tamika Washington Flint 36 44:17 14:16
17 228 Trisha Reeder Grand Blanc 39 44:29 14:19
18 244 Michele Bergquist Otisville 37 56:28 18:11

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 18 John Niven Swartz Creek 44 18:43 6:02
2 21 Russ Faulkner Grand Blanc 42 19:11 6:11
3 26 Lawrence Philippi Linden 40 20:24 6:34
4 44 Tim Brooks Flushing 43 23:21 7:31
5 55 Mike Van Camp Swartz Creek 42 24:12 7:48
6 93 Tim Webb Davison 40 28:27 9:10
7 99 Myron Gracy Grand Blanc 40 29:04 9:22
8 103 John Cary Saginaw 44 29:38 9:33
9 125 Dewayne Williams Montrose 43 31:46 10:14
10 130 Chris Cook Flint 40 32:01 10:19

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 16 Lisa Veneziano Fenton 43 18:36 6:00
2 71 Eileen Unger Grand Blanc 41 25:32 8:14
3 72 Dianna Stoddard Waterford 42 25:35 8:14
4 113 Monica Wright Flint 44 30:52 9:57
5 120 Stacey Webb Davison 40 31:30 10:09
6 122 Shelli Abyad Grand Blanc 40 31:34 10:10
7 139 Tammy Wickerson Fenton 42 32:29 10:28
8 146 Amy Campbell Flint 40 33:51 10:54
9 180 Lisa Williams Montrose 40 37:25 12:03
10 193 Van Kendall Flint 41 39:31 12:44
11 198 Amy Gawthrop Swartz Creek 40 39:50 12:50
12 207 Lisa Minca Davison 42 40:52 13:10
13 224 Lamantha Richardson Flushing 43 44:05 14:12
14 236 Bethany Collins 40 47:35 15:20
15 237 Kim McCormick Gaines 43 48:17 15:33
16 238 Kyra Kendall Flint 40 48:17 15:33
17 239 Colleen Mitchell North Branch 41 53:30 17:14
18 240 Kitty Vandenbrulle Flushing 44 53:30 17:14

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 13 Jay Owens Fenton 46 18:02 5:49
2 19 Tony Ketchmark Davison 46 19:02 6:08
3 25 Larry Gutierrez Fenton 47 20:01 6:27
4 51 Jeff Trantham Grand Blanc 46 23:56 7:43
5 148 Thomas Bryant Flint 48 34:09 11:00
6 178 Cedric Kendall Flint 45 37:23 12:03
7 233 Brian Kelley Fenton 48 46:35 15:00

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 50 Rochelle Jones Fenton 45 23:55 7:42
2 56 Ruth Lara Grand Blanc 47 24:28 7:53
3 94 Tracy Underwood Swartz Creek 45 28:34 9:12
4 109 Mary Grunow Swartz Creek 45 30:20 9:46
5 116 Rosa Hernandez-Parker Flint 45 31:11 10:03
6 144 Julie Gregus Davison 45 33:47 10:53
7 153 Michele Davenport Durand 46 34:27 11:06
8 196 Laura Groat Fenton 47 39:33 12:44
9 204 Danell Horachek Flint 47 40:13 12:57
10 206 Susan Swift Flint 49 40:52 13:10
11 210 Carla Jensen Clio 47 41:17 13:18
12 220 Melissa Hoffman Rochester Hills 45 43:41 14:04
13 222 Hilda McShane Flushing 48 43:56 14:09
14 229 Laurel Allyn Flushing 49 44:59 14:29
15 232 Pamela Brocklehurst Davison 49 46:08 14:51
16 234 Nanette Kelley Fenton 49 46:35 15:00
17 235 Lena Darrough Flint 49 47:17 15:14

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 39 Don Kooy Metamora 50 22:54 7:23
2 41 Brian Barrie Flint 52 23:00 7:25
3 52 Hank Sullivan Grand Blanc 51 23:57 7:43
4 69 Jim Pougnet Flushing 52 25:23 8:11
5 73 Michael Ribant Flushing 53 25:35 8:15
6 108 Jerry Myers Flint 54 30:12 9:44
7 121 Michael McCarthy Flushing 52 31:32 10:09
8 135 Daniel Van Norman Lapeer 50 32:17 10:24
9 169 Roy Rapcka Flint 54 36:12 11:40
10 194 Jeff Mann Grand Blanc 50 39:31 12:44
11 241 Spencer Howarth Imlay City 51 55:44 17:57

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 133 Elizabeth Shaw Swartz Creek 53 32:06 10:20
2 142 Suzanne Hutto Flushing 54 33:00 10:38
3 147 Patti Bernard Grand Blanc 51 34:08 11:00
4 156 Marcy Weber Fenton 52 34:46 11:12
5 160 Valerie Kump-Dutkowski Flushing 54 34:58 11:16
6 170 Sandy Cox Burton 54 36:18 11:42
7 179 Connie McNeal Flint 52 37:25 12:03
8 185 Eileen Kern 54 38:33 12:25
9 203 Patricia Smith Mt. Morris 50 40:07 12:55
10 208 Cindy Maksymowski Fenton 51 40:53 13:10
11 209 Stephanie Burke Flint 50 40:56 13:11
12 211 Nancy Proffer Flint 50 41:17 13:18
13 213 Jane Odell Mt. Morris 53 41:21 13:19
14 216 Georgia Walker Flint 51 42:03 13:33
15 226 Krista Durham Flushing 51 44:06 14:12

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 62 Robin Pearce New Hudson 55 24:53 8:01
2 70 Gregory Maxfield Oxford 58 25:27 8:12
3 78 David Wilson 56 26:00 8:22
4 90 Michael Curtis Swartz Creek 59 28:00 9:01
5 158 Dave Baker Flint 59 34:52 11:14

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 88 Melodie Maxfield Oxford 59 27:44 8:56
2 107 Margaret Anthony Columbiaville 59 30:08 9:43
3 123 Marie Thompson Clio 58 31:35 10:10
4 138 Dee Moreno Grand Blanc 55 32:28 10:28
5 164 Janice Weiss Vassar 55 35:44 11:31
6 175 Patricia Smith Fenton 59 37:12 11:59
7 212 Sandra Murphy Flushing 57 41:18 13:18
8 214 Jo Anna Royer Flint 56 41:37 13:24
9 217 Deborah Petriken Flint 55 42:07 13:34
10 225 Maxine Murray Flint 55 44:05 14:12

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 79 Michael Werner North Street 61 26:03 8:24
2 87 Robert Scherman Grand Blanc 61 27:28 8:51
3 91 Jerry Knoodle Davison 61 28:09 9:04
4 114 Dan Dewey Lake Orion 61 30:59 9:59
5 143 William Stella Davisburg 60 33:27 10:47
6 168 Joe Baessler Flint 60 35:57 11:35
7 186 Don Knight Flint 62 38:42 12:28

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 165 Dianne Stella Davisburg 60 35:51 11:33
2 205 Jeanne King Fenton 61 40:45 13:08

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 86 John Shaw Davison 66 27:03 8:43

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 124 Jan Wallen Flushing 67 31:39 10:12
2 152 Rita Marks Fenton 69 34:22 11:04
3 177 Maureen Schisler Grand Blanc 67 37:14 12:00

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 202 Gerald Darby Flint 70 40:07 12:55

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 195 Marie Miller Flushing 73 39:33 12:44

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 75 - 89
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 1 Johnny Olsey Clio 54 28:38 9:13
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 3 Becky Benjamin Swartz Creek 42 32:44 10:33
MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 65 Zaire Shakur Chicago 10 48:37 15:39
FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 71 Kelsey Wainwright Flint 13 49:06 15:49
MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 96 Jennifer Stoddard Flint 23 53:52 17:21
2 105 Sarah Wainwright Flint 19 1:03:58 20:36
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 40 Stefanie Turnage Grand Blanc 27 44:52 14:27
2 52 Nicolette Polovina Davison 25 46:59 15:08
3 67 Grace Smith Grand Blanc 27 48:41 15:41
4 104 Jamie Hutchison Flint 28 1:00:42 19:33
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 17 Bethany Haglund Flint 34 40:27 13:02
2 21 Deborah Adeojo Flint 34 41:14 13:17
3 29 Christianal Adeojo Flint 32 42:19 13:38
4 48 Elizabeth Muzyk Grand Blanc 31 46:42 15:02
5 64 Candyla Brown Chicago 30 48:37 15:39
6 101 Amanda Latosynski Atlas 32 57:43 18:35
7 103 Rebecca Austin Flint 32 1:00:42 19:33
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 90 Richard Kruyer Swartz Creek 38 51:42 16:39
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 25 Christy Hill Swartz Creek 37 42:09 13:35
2 28 Kellee Yount Davison 35 42:18 13:38
3 32 Dana Shaver Grand Blanc 39 43:11 13:55
4 45 Andrea Legendre Grand Blanc 37 45:25 14:38
5 61 Tracie Bryant Flint 39 48:15 15:32
6 68 Tywana Smith Flint Twp. 35 48:47 15:43
7 75 Theresa Rudolph 35 49:24 15:55
8 89 Jill Kruyer Swartz Creek 35 51:42 16:39
9 91 Michele Taylor Flint 36 51:42 16:39
10 100 Arlene Green Flint 36 56:41 18:15
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 8 Tom Carr Columbiaville 43 35:15 11:21
2 14 Hans Smith Flint Twp. 42 39:28 12:43
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 19 Shana Kraemer Grand Blanc 42 40:46 13:08
2 39 Elizabeth Gillies Flint 42 44:43 14:24
3 76 Kathy Hardy Grand Blanc 41 49:25 15:55
4 94 Heather Webb Flint 42 53:24 17:12
5 98 Joyce Streeter Clarksville 42 54:29 17:33
6 107 Shirley Cardinal Flint 42 1:05:09 20:59
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 6 Donald Beckwith Flint 49 34:33 11:08
2 15 Andrew Griffin Flint 49 40:00 12:53
3 31 Scott Stanton Flint 45 43:02 13:51
4 36 Michael Yount Davison 46 44:21 14:17
5 58 Michael Earegood Burton 46 47:37 15:20
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 5 Susan Mora Fassett Fenton 45 33:31 10:48
2 11 Mary Schmier Mt Morris 48 38:39 12:27
3 27 Cheryl McFadden Flint 48 42:17 13:37
4 37 Deborah Crawford Davison 46 44:24 14:18
5 41 Ann Meeks Grand Blanc 48 45:02 14:30
6 42 Buscana Pettigrew Flint 46 45:13 14:34
7 60 Joann Ford Durand 45 47:57 15:27
8 70 Renee Johnson Flushing 45 49:01 15:47
9 80 Diane Polvina Davison 49 50:31 16:16
10 99 Jeanyne Johnson Burton 45 56:11 18:06
11 106 Karen Wainwright Flint 49 1:03:58 20:36
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 4 John Thomas Linden 52 32:59 10:37
2 12 Gary Greene Flint 50 38:46 12:29
3 30 Ronald Winfield Fraser 50 42:41 13:45
4 38 Rudy Rodriguez Flint 53 44:37 14:22
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 7 Mary Grab Flushing 53 34:34 11:08
2 13 Cheryl Goodmar Fenton 52 39:13 12:38
3 43 Pamela Heavner Fenton 52 45:15 14:34
4 50 Mary Jane Bowdish Clio 54 46:46 15:04
5 56 Mary Winfield Fraser 50 47:24 15:16
6 62 Vanita Mitchell Flint 54 48:24 15:35
7 66 Sharon Simeon Flushing 52 48:38 15:40
8 72 Brenda Martinez Flushing 52 49:11 15:50
9 73 Nancy Boyer Flint 50 49:12 15:51
10 74 Christine Peek Flushing 52 49:24 15:54
11 77 Gail Scott Clio 50 49:36 15:58
12 78 Lois Jones Flint 54 50:04 16:08
13 83 Sandy Crandell Flushing 54 51:21 16:32
14 84 Debra Mora Grand Blanc 54 51:22 16:32
15 85 Rosemary Lutz Flushing 50 51:26 16:34
16 86 Sherry Cottrell Davison 51 51:26 16:34
17 108 Barbara James Flint 54 1:10:25 22:40
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 18 Terry Duggins Flint 55 40:46 13:08
2 33 Terry McColl 59 43:13 13:55
3 35 Max Warden Clio 59 43:54 14:08
4 69 Jim Williams Flushing 57 49:01 15:47
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 22 Jill Jirikovic Davison 57 41:26 13:21
2 24 Theresa Williams Flushing 57 41:32 13:23
3 47 Nancy Parks Flushing 55 46:16 14:54
4 49 Karren Crawford Cio 56 46:46 15:04
5 51 Pamela Burns Davison 56 46:58 15:08
6 53 Jan Fielder Lapeer 55 47:03 15:09
7 54 Bonnie Duhon Flint 55 47:04 15:09
8 79 Frank Turnage Flint 56 50:05 16:08
9 87 Trudy Hoffman Grand Blanc 57 51:38 16:38
10 88 Patricia Turnage Flint 55 51:38 16:38
11 93 Sherry Murphy Davison 57 53:23 17:12
12 95 Valarie Britt Flint 56 53:30 17:14
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 2 David Pichey Flint 62 29:01 9:21
2 26 David Ketcham Flint 61 42:16 13:37
3 59 Duncan Beagle Flint 60 47:46 15:23
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 55 Aggie Sheerin Fenton 64 47:04 15:10
2 63 Vonetta Urquhart Flint 61 48:24 15:35
3 81 Lessie Fields Flint 62 51:00 16:25
4 82 Kathleen Sparling Grand Blanc 62 51:00 16:26
5 92 Christine McVannel Grand Blanc 61 53:00 17:04
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 9 Marshall Sanders Flushing 67 35:56 11:34
2 34 Bobby Carter Linden 66 43:37 14:03
3 57 John Argue Flint 65 47:32 15:18
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 23 Rita Collie Swartz Creek 68 41:27 13:21
2 109 Mae Miller Flint 69 1:11:00 22:52
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 16 James Vanderpool Flushing 74 40:24 13:01
2 20 Spencer Myers Grand Blanc 79 40:51 13:09
3 44 Jack Williams Grand Blanc 81 45:22 14:37
4 46 Al Duch Swartz Creek 89 45:31 14:40
5 102 Tomas Latosynski Atlas 8 57:46 18:36
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place 5ko Name City Ag 5ktime Pace
===== === =========================== ================ == ======= =====
1 10 Patricia Priest Davison 72 38:35 12:26
2 97 Kay Lennerth Flint 71 53:53 17:21

Flint,MI
Provided by Gault Race Mgt.