Run Thru Hell Results

back to results

Aug. 9, 1997

Run Thru Hell Results
Hell/Pinckney, Michigan
Results Provided By Gault Race Management


MALE AGE GROUP: 1 - 14

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 56 Gerald Brown Grand Rapids 14 1:05:48 6:35

2 219 Michael Simon Van Buren Twp 14 1:16:02 7:37

3 235 Donnie Warner Plymouth 14 1:16:45 7:41

4 250 Craig Little Plymouth 14 1:17:37 7:46

5 301 Danial Sullivan Dearborn 14 1:20:04 8:01

6 460 Yuri Zwick Fenton 10 1:28:43 8:53

FEMALE AGE GROUP: 1 - 14

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 440 Nicole Leslie Huron 12 1:27:16 8:44

2 587 Sara Vangieson Belleville 13 1:37:59 9:48

MALE AGE GROUP: 15 - 19

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 6 Joe Borg Taylor 16 57:12 5:44

2 16 Daniel Greer Clinton Twp 17 1:00:17 6:02

3 24 Mark Bradley Eaton Rapids 18 1:01:55 6:12

4 26 Michael Groves Monroe 18 1:02:22 6:15

5 28 Jon Little Plymouth 16 1:02:44 6:17

6 34 Brian Terpak Riverview 17 1:03:30 6:21

7 35 David Allison Gregory 19 1:03:31 6:22

8 46 Rich Hornbecker Algonac 17 1:04:39 6:28

9 48 Mike Eastman Laingsburg 17 1:04:41 6:29

10 52 Jamie Johnson Eaton Rapids 16 1:05:06 6:31

11 53 Jacob Vagts Charlotte 16 1:05:08 6:31

12 63 Jared Maxwell Holly 19 1:06:32 6:40

13 65 Lawrence Myny Algonac 18 1:06:39 6:40

14 79 Eric Prowse Eastpointe 19 1:07:23 6:45

15 83 Chad Clevenger Ida 19 1:07:59 6:48

16 85 Nicholas Furlong Constantine 17 1:08:11 6:50

17 88 Chris Wendling Sterling Heights 15 1:08:17 6:50

18 91 Tom Badman Bryan 19 1:08:30 6:51

19 125 Jeremy Moats Marysville 16 1:10:35 7:04

20 143 Jeff Chrzarowski Plymouth 15 1:11:43 7:11

21 169 Matthew Raridan Durand 17 1:13:17 7:20

22 190 Richard Browning Taylor 15 1:14:29 7:27

23 199 Karl Frinkle Gregory 19 1:15:15 7:32

24 205 Josh Hagemyer North Altimore 16 1:15:26 7:33

25 255 Veih Ser Konz Jackson 18 1:17:50 7:47

26 286 Eric Simon MacOmb 17 1:19:35 7:58

27 288 Eric Edwards Onsted 18 1:19:43 7:59

28 289 Carl Spina Onsted 19 1:19:44 7:59

29 290 Paul Van Sickle Onsted 18 1:19:48 7:59

30 304 Steve Gondek Midland 15 1:20:09 8:01

31 317 Randall Simon Shelby Twp 16 1:20:38 8:04

32 333 Neil Zeeb Constantine 16 1:21:24 8:09

33 362 Dan Murphy Fraser 19 1:22:33 8:16

34 378 Matthew Nichols Fraser 19 1:23:36 8:22

35 398 Ben Laiman Jackson 19 1:24:53 8:30

36 403 Lucas Perry Fremont 18 1:25:12 8:32

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 249 Abby Cordes Wauseon 16 1:17:31 7:46

2 334 Anne Magyar Davison 19 1:21:25 8:09

3 385 Sara Robinson Okemos 16 1:23:59 8:24

4 514 Kelly Johnson Okemos 16 1:31:55 9:12

MALE AGE GROUP: 20 - 24

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 5 Tom Stamboulian Farmington Hills 20 57:10 5:43

2 8 James Furkis Ligonier 20 57:14 5:44

3 10 Chris Donnelly Flat Rock 23 59:19 5:56

4 18 Steve Short Saginaw 20 1:00:56 6:06

5 23 James Frazier Oscoda 21 1:01:53 6:12

6 30 Matthew Rowe Livonia 23 1:02:57 6:18

7 31 Geoffrey Rinehart Okemos 22 1:03:00 6:18

8 86 Larry Bostwick Jr Whitmore Lake 24 1:08:12 6:50

9 116 Chad M Olson Garden City 22 1:09:59 7:00

10 117 Douglas Bradshaw Royal Oak 24 1:10:11 7:02

11 118 Kristan Raridan Durand 20 1:10:17 7:02

12 129 David Thomson Detroit 20 1:10:51 7:06

13 137 Kevin Swan Toledo 23 1:11:18 7:08

14 139 Rudy Gomez Detroit 21 1:11:31 7:10

15 149 Marty Strandberg Ypsilanti 20 1:11:59 7:12

16 161 Brant Lutz East Lansing 22 1:12:45 7:17

17 209 Jeff Beattie Chesterfield 20 1:15:36 7:34

18 240 Ryan Riddle Troy 24 1:17:00 7:42

19 260 Bas Pelser Nykerk-Netherland 20 1:18:06 7:49

20 299 Dave Collins Annarbor 22 1:20:03 8:01

21 343 Alec Thomson Detroit 24 1:21:43 8:11

22 402 Steven Stamper Camden 23 1:25:11 8:32

23 425 Josh Kane Royal Oak 24 1:26:30 8:39

24 446 Ben Stebing Elmore 22 1:27:52 8:48

25 449 Chris Nowicks East Lansing 21 1:28:07 8:49

26 461 Sean Kelly Westland 24 1:28:45 8:53

27 596 Peter Minjoe Centerline 24 1:39:13 9:56

28 662 Keith Michon Ypsilanti 24 1:50:03 11:01

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 62 Bridget MacKinnon Livonia 20 1:06:11 6:38

2 69 Jessica Forsyth Ann Arbor 24 1:06:51 6:42

3 76 Elizabeth Tredten Haslett 21 1:07:17 6:44

4 100 Mara Isser W Blmfld 24 1:09:06 6:55

5 127 Becky Caldwell East Lansing 20 1:10:50 7:05

6 157 Becky Walz Onsted 21 1:12:29 7:15

7 259 Sandy Goad Durand 21 1:18:06 7:49

8 272 Jessica Arquette Sylvania 21 1:18:50 7:53

9 277 Rachel Barta Bowling Green 24 1:19:00 7:54

10 345 Julia Socin Tipton 21 1:21:46 8:11

11 353 Renee Burke Woodhaven 21 1:22:07 8:13

12 361 Haidee Lindenberg Ann Arbor 21 1:22:29 8:15

13 363 Margaret Witkowski Ann Arbor 24 1:22:34 8:16

14 413 Erin McKean Buchanan 21 1:25:42 8:35

15 427 Leslie Carlson Novi 22 1:26:34 8:40

16 563 Amber Boyless Allen Park 23 1:34:57 9:30

MALE AGE GROUP: 25 - 29

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 4 Matt Holappa Ann Arbor 29 56:25 5:39

2 7 Tim Denwehy Hillsdale 28 57:13 5:44

3 13 George Knehler Windsor Ont 29 59:44 5:59

4 19 Brian Nordhaus Livonia 28 1:01:22 6:09

5 25 Martyn Zieltjens Nykerk-Netherland 25 1:02:07 6:13

6 27 Phil Sanborn Ann Arbor 26 1:02:30 6:15

7 29 Brian Knapp Grand Rapids 29 1:02:44 6:17

8 47 Andrew Wedel Hollidaysburg 26 1:04:40 6:28

9 55 Paul C Taylor Clio 26 1:05:44 6:35

10 57 Doug Karcher Okemos 25 1:05:49 6:35

11 61 Douglas Maurer Maumee 25 1:06:09 6:37

12 68 Ben Montgomery Philadelphia 25 1:06:48 6:41

13 71 Mike Pionk Port Huron 28 1:06:58 6:42

14 75 Erin Irwin Detroit 25 1:07:14 6:44

15 95 Phil Galpin Troy 29 1:08:56 6:54

16 96 Ryan McCamman Ann Arbor 26 1:09:00 6:54

17 97 Dean Masters Kalamazoo 28 1:09:01 6:55

18 104 Bradley Zigler Plymouth 27 1:09:22 6:57

19 105 Victor Kravets Ann Arbor 29 1:09:26 6:57

20 106 Colin MacLewwan Wallaceburg 26 1:09:28 6:57

21 108 Jeff Avery Grand Rapids 27 1:09:30 6:57

22 110 Raymond Dean Southfield 25 1:09:40 6:58

23 115 Patrick Daugherty Farmington 25 1:09:58 7:00

24 130 Todd Pawlik Farmington Hills 29 1:10:53 7:06

25 141 John Rogers Saginaw 26 1:11:38 7:10

26 147 Tim Matuszewski Brighton 25 1:11:53 7:12

27 154 David Stockdale Rockford 28 1:12:20 7:14

28 172 Steve Deckard Grand Rapids 28 1:13:27 7:21

29 174 Roger Adami Ann Arbor 28 1:13:34 7:22

30 188 Jim Bienias Royal Oak 26 1:14:25 7:27

31 213 Nathan Miserocchi Ann Arbor 25 1:15:45 7:35

32 228 Brad Town Waterford 29 1:16:31 7:40

33 232 Jerome Jr Timlin Hillsville 25 1:16:37 7:40

34 238 Jochan Kuehnle Ypsilanti 27 1:16:53 7:42

35 243 John Brown Millbury 27 1:17:03 7:43

36 253 Dave Whitcomb Montpelier 27 1:17:47 7:47

37 266 Adam Unsworth Bloomfield Hills 28 1:18:26 7:51

38 269 Eddy Dekkers Farmington Hills 28 1:18:45 7:53

39 275 Ed Keeter Grand Rapids 29 1:18:54 7:54

40 280 Douglas Wilcox Dewitt 29 1:19:07 7:55

41 291 Thomas Muntha West Bloomfield 28 1:19:49 7:59

42 303 Todd Irwin Ann Arbor 25 1:20:05 8:01

43 315 Roel Manauis Royal Oak 27 1:20:33 8:04

44 322 Jamie Phillips Plymouth 25 1:20:57 8:06

45 323 Michael Lachmnn Auburn Hills 28 1:20:58 8:06

46 332 Larry Holen Lapeer 29 1:21:23 8:09

47 373 Dennis Hahn Waterford 25 1:23:20 8:20

48 374 Stefan Cancik Whitmore Lake 25 1:23:21 8:21

49 377 Dave Olson Belleville 26 1:23:31 8:21

50 382 Raymond Bruder Milford 29 1:23:52 8:24

51 384 Peter Homeyer Grandrapids 29 1:23:55 8:24

52 411 Dan Lawrence Warren 29 1:25:35 8:34

53 429 Doug Edelbrock Dundee 28 1:26:39 8:40

54 444 Carolyn Cherwalk Westland 29 1:27:40 8:46

55 452 Steven Schuster Farmington 29 1:28:19 8:50

56 474 Christopher Chavez Redford 29 1:29:50 8:59

57 496 Raymond Nitowski Garden City 26 1:30:56 9:06

58 505 Dennis Maxwell Framington Hills 27 1:31:18 9:08

59 539 James Wiegand Utica 26 1:32:55 9:18

60 561 Patrick Bartshe Novi 25 1:34:47 9:29

61 568 Robert Borotkanics Quantica 25 1:35:14 9:32

62 595 Anthony Fedor Westland 27 1:39:10 9:55

63 619 Michael Klassa Livonia 26 1:42:15 10:14

64 620 Michael Dalimonte Livonia 26 1:42:16 10:14

65 666 James Mydloski Lincoln Park 26 1:52:08 11:13

66 670 Pat Dulac Novi 28 1:55:31 11:33

67 671 Michael Peruski Livonia 29 1:56:43 11:41

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 92 Serena Fraser Ann Arbor 25 1:08:37 6:52

2 101 Misty Allison-Cohn Okemos 25 1:09:09 6:55

3 107 Amy Wing Grand Rapids 27 1:09:29 6:57

4 144 Melissa Sundermann Ann Arbor 27 1:11:45 7:11

5 173 Jennifer Rossi Ypsilanti 27 1:13:33 7:22

6 175 Mary Dorazig Brighton 29 1:13:35 7:22

7 178 Shari Thompson Dearborn 27 1:13:44 7:23

8 191 Kim Matuszewski Brighton 25 1:14:39 7:28

9 218 Shannen Ewen Windsor 25 1:15:53 7:36

10 264 Tracey Cohen Farmington Hills 25 1:18:17 7:50

11 267 Carrie Dibble Ann Arbor 27 1:18:38 7:52

12 284 Tiffany Lemmink Plymouth 27 1:19:31 7:58

13 338 Laurie Leechick Warren 26 1:21:30 8:09

14 340 Merry Johnson Ann Arbor 27 1:21:38 8:10

15 347 Elizabeth Stehouwer Ann Arbor 26 1:21:48 8:11

16 370 Maria Glavanovich Canton 29 1:23:17 8:20

17 375 Ellen Erhardt Ypsilanti 26 1:23:22 8:21

18 381 Renee Champagne Milford 28 1:23:52 8:24

19 386 Monica Pagels St Clair Shores 25 1:24:05 8:25

20 406 Darcy Bidigare Burton 28 1:25:14 8:32

21 415 Nina Manauis Royal Oak 26 1:25:51 8:36

22 419 Shawn Wood Mason 27 1:26:08 8:37

23 434 Karen Salkowski Clarkston 29 1:26:47 8:41

24 451 Martha Ramsdell Farmington Hills 29 1:28:11 8:49

25 454 Ann Marie Alden Westland 25 1:28:33 8:52

26 466 Elise Singer Windsor 29 1:28:59 8:54

27 467 Carolyn MacDonald Windsor 26 1:28:59 8:54

28 519 Diane Sterling Howell 26 1:32:11 9:14

29 522 Theresa Gibbs Memphis 28 1:32:16 9:14

30 538 Christina Gozdar Canton 26 1:32:54 9:18

31 550 Rita Lavee Fenton 28 1:33:58 9:24

32 551 Julianne Pattullo Lansing 28 1:34:00 9:24

33 555 Cristin Stanley Whit More Lake 26 1:34:02 9:25

34 562 Bonny Hall Dearborn 27 1:34:57 9:30

35 565 Angela Ripka Ypsilanti 28 1:35:02 9:31

36 574 Christine Kopel West Bloomfield 27 1:35:57 9:36

37 591 Susan Smith Flint 28 1:38:21 9:51

38 605 Cathy Fults Vernon 28 1:40:17 10:02

39 635 Lori Green Livonia 27 1:44:22 10:27

40 636 Susan Schlamersdorf Birmingham 27 1:44:26 10:27

41 640 Heidi Tenajier 29 1:45:12 10:32

42 647 Heather Shymanski Livonia 26 1:46:32 10:40

43 676 Carita Gardiner Ann Arbor 27 1:58:39 11:52

MALE AGE GROUP: 30 - 34

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 2 Patrick Benedict Ann Arbor 31 55:53 5:36

2 3 Eric Stuber Lansing 34 56:04 5:37

3 9 Klaus Loeffler Northville 32 58:46 5:53

4 15 Kevin Miller Wayland 31 59:59 6:00

5 17 Carl Willits Mason 32 1:00:37 6:04

6 21 Eric Sturm Royal Oak 31 1:01:37 6:10

7 22 Jeff Prince Ypsilanti 30 1:01:48 6:11

8 32 Dan Schroeder Grand Rapids 31 1:03:07 6:19

9 37 Eric Buchanon Pleasant Ridge 30 1:03:39 6:22

10 42 Mika Lavaque-Manty Annarbor 31 1:04:04 6:25

11 50 Daniel Fox St Johns 33 1:05:00 6:30

12 90 Daryl Jenks Wixom 33 1:08:26 6:51

13 94 Charles Cova Redford 31 1:08:55 6:54

14 113 Jim Armbrust Costa Mesa 34 1:09:52 7:00

15 114 Scott Kriscovich Huntington Woods 31 1:09:57 7:00

16 145 Joel Schneider Flint 33 1:11:47 7:11

17 153 Eric Duncan Saline 33 1:12:09 7:13

18 163 David Bell Ypsilanti 30 1:12:52 7:18

19 167 John Bushaw St Clair Shores 33 1:13:13 7:20

20 170 Mark Crimmins Ann Arbor 34 1:13:23 7:21

21 179 Dennis Berry Dearborn 33 1:13:46 7:23

22 197 Peter Alburtus Paw Paw 32 1:15:12 7:32

23 200 Matt Garant New Hudson 33 1:15:16 7:32

24 212 Ronny O'Connor Clio 33 1:15:43 7:35

25 214 Doug Wells Northville 32 1:15:47 7:35

26 223 Graham Clarke Huntington Woods 31 1:16:15 7:38

27 224 Richard Jones Warren 30 1:16:25 7:39

28 229 Kelly Moffatt Lansing 33 1:16:32 7:40

29 231 Peter Hafner 30 1:16:35 7:40

30 239 Alan Janssen Fenton 34 1:16:54 7:42

31 241 Michael Martin Walker 30 1:17:01 7:43

32 251 David Simon Saginaw 30 1:17:44 7:47

33 271 Joseph Pia Auburn Hills 34 1:18:49 7:53

34 321 Vince Cianciola Royal Oak 31 1:20:56 8:06

35 327 Phillip Weiss Ypsilanti 30 1:21:17 8:08

36 330 Mark Hughes Clarkston 34 1:21:20 8:08

37 336 Chuck Marshall Chelsea 33 1:21:28 8:09

38 337 Matthew Klassa Dearborn 31 1:21:29 8:09

39 339 Mike Galvin Brighton 34 1:21:34 8:10

40 360 Chris Fenton Brighton 33 1:22:26 8:15

41 366 Ted Grammatico Ann Arbor 33 1:22:56 8:18

42 387 Jeff Roman Fenton 30 1:24:05 8:25

43 430 Daniel Padilla Livonia 31 1:26:41 8:41

44 443 Martin Madrid Berkley 31 1:27:37 8:46

45 456 Kevin Harp Pinckney 32 1:28:36 8:52

46 458 Thomas Brazina Richland 33 1:28:38 8:52

47 493 Sri Chalasani Novi 30 1:30:48 9:05

48 511 Doug Steward Ann Arbor 33 1:31:44 9:11

49 518 Michael Bibler Flint 32 1:32:08 9:13

50 534 Hugh Atkins Ann Arbor 32 1:32:48 9:17

51 535 Gordon Mikoska Grosse Pointe 34 1:32:50 9:17

52 536 John Peters Beverly Hills 34 1:32:53 9:18

53 603 Gonzalo Talamntes Madison Hts 34 1:40:12 10:02

54 661 Mark Bering Howell 30 1:49:46 10:59

55 675 Chris Ostenink Ann Arbor 32 1:58:39 11:52

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 244 Christina Baker Pontiac 33 1:17:11 7:44

2 276 Diane Yankosky Metamora 34 1:18:59 7:54

3 282 Linda Rama Ann Arbor 32 1:19:21 7:57

4 283 Rhonda Emery Livonia 32 1:19:22 7:57

5 310 Mary Walton Ann Arbor 34 1:20:19 8:02

6 359 Gloria Maki Flint 33 1:22:25 8:15

7 426 Lisa Bremner Lansing 31 1:26:32 8:40

8 435 Wendy Halstead Birmingham 32 1:26:48 8:41

9 470 Anne McCarthy Rochester 30 1:29:10 8:55

10 481 Barb Craig Ann Arbor 31 1:30:13 9:02

11 490 Reine Grammatico Ann Arbor 30 1:30:39 9:04

12 497 Shannon Mashburn Grand Blanc 32 1:30:57 9:06

13 504 Sheila Murchie Davison 33 1:31:14 9:08

14 533 Pamela Maino Seldon 34 1:32:48 9:17

15 540 Kate Pett Annarbor 30 1:32:55 9:18

16 543 Susan Bibler Flint 31 1:33:12 9:20

17 548 Cathy Reed Delray Beach 32 1:33:48 9:23

18 621 Kristen Keeter Grand Rapids 30 1:42:30 10:15

19 624 Kimberly Crouch South Lyon 31 1:42:40 10:16

20 644 Julie Castro Lansing 34 1:45:54 10:36

21 654 Suzanne Camden Dearborn 31 1:48:02 10:49

22 656 Kay Stanton Louisville 32 1:48:15 10:50

MALE AGE GROUP: 35 - 39

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 12 Mike Benedict Flint 37 59:37 5:58

2 14 Steve Arch Okemos 37 59:48 5:59

3 36 Thomas Pohl Saline 39 1:03:32 6:22

4 40 Rick Armes Livonia 37 1:03:57 6:24

5 43 Larry Gutierrez Fenton 36 1:04:09 6:25

6 58 Michael Sanchez Flint 38 1:05:56 6:36

7 64 H Ashbeck Wb 35 1:06:37 6:40

8 72 David Bee Lansing 36 1:07:07 6:43

9 74 Dale Lasher Canton 35 1:07:11 6:44

10 77 Andy Motowski Haslett 36 1:07:18 6:44

11 80 David Bach Ann Arbor 38 1:07:45 6:47

12 81 Pat Miller Howell 35 1:07:52 6:48

13 87 Thomas Zarzycki Harrison Twp 38 1:08:15 6:50

14 89 Thomas Adams Byron 39 1:08:22 6:51

15 93 Bernard Leinauer East Lansing 37 1:08:38 6:52

16 123 Bruce Moore Berkley 37 1:10:32 7:04

17 132 Marc Emerson Eastpointe 37 1:10:59 7:06

18 133 Mike Melton Jensen Beach 39 1:11:02 7:07

19 134 Tom Schiel Midland 39 1:11:03 7:07

20 135 Chuck Pendergrass Clio 39 1:11:07 7:07

21 140 Steve Berriman Flushing 36 1:11:35 7:10

22 150 Vernon Oard Grand Rapids 36 1:12:00 7:12

23 155 Michael Whitworth Jackson 37 1:12:22 7:15

24 159 Jack Atkinson Ann Arbor 38 1:12:43 7:17

25 165 David Fortunato Canton 36 1:13:04 7:19

26 180 Wallace Cain Grass Lake 39 1:13:49 7:23

27 185 James Knost Baltimore 38 1:14:19 7:26

28 220 Brian Schaaf Bloomfield Hills 35 1:16:04 7:37

29 221 Jeff S Anderson Lansing 35 1:16:09 7:37

30 234 Patrick Faughnan Pleasant Ridge 39 1:16:44 7:41

31 237 Robert Florka Troy 39 1:16:47 7:41

32 242 Jeff Sloss Grosse Pte Woods 37 1:17:02 7:43

33 246 Don Pawlik Clarkston 37 1:17:15 7:44

34 258 Matt Grigg Ann Arbor 36 1:18:02 7:49

35 270 David Corder Manitou Beach 35 1:18:46 7:53

36 279 Sean Moriarty Windsor Ont 37 1:19:02 7:55

37 281 Rick Larese Novi 38 1:19:20 7:56

38 313 Barry Hagen Dearborn Heights 38 1:20:26 8:03

39 314 Kenneth Kramer Livonia 36 1:20:27 8:03

40 329 Mark Holdren Portland 39 1:21:17 8:08

41 335 Mark Hommel Waterford 35 1:21:26 8:09

42 341 Kevin Adair Grand Rapids 38 1:21:40 8:10

43 344 Timothy F Metcalf Dearborn 35 1:21:45 8:11

44 348 Sean Campbell Franklin 38 1:21:50 8:11

45 357 Tony Day Annarbor 35 1:22:19 8:14

46 367 Michael Stuart Clio 36 1:23:07 8:19

47 368 Jack Sullens Windsor, Ont 36 1:23:15 8:20

48 407 Robert Delair Novi 35 1:25:25 8:33

49 408 Larry Patch Sterling Hgts 38 1:25:33 8:34

50 421 Alec Gillis Dearborn Hgts 39 1:26:21 8:39

51 432 Chris Podges Farmington Hills 37 1:26:43 8:41

52 436 Jed Henry Winters Marysville 38 1:26:51 8:42

53 437 Gary Henderson Dearborn 39 1:26:54 8:42

54 459 Bryan Amann Canton 39 1:28:42 8:53

55 463 David Drain Lowell 38 1:28:50 8:53

56 468 David Dunham West Bloomfield 39 1:29:00 8:54

57 469 Joseph Donovan De Witt 36 1:29:07 8:55

58 471 John Goodyear Flushing 39 1:29:22 8:57

59 500 Rob Wells Battle Creek 38 1:31:07 9:07

60 520 Michael Regan W Bloomfield 37 1:32:14 9:14

61 524 Rick Klann Novi 37 1:32:18 9:14

62 525 David De Boer Kalamazoo 35 1:32:26 9:15

63 527 Jeff Gibbs Toledo 37 1:32:35 9:16

64 528 Don Baker Toledo 36 1:32:36 9:16

65 537 Will Chhola Dbn Heights 38 1:32:54 9:18

66 554 Hank Koppelo Westland 38 1:34:02 9:25

67 569 William Vlcek Saline 37 1:35:17 9:32

68 571 Michael Suchara Birmingham 36 1:35:44 9:35

69 572 Dean Clemente Birmingham 37 1:35:45 9:35

70 573 Karl Cooper Grand Rapids 35 1:35:57 9:36

71 577 Rob Nicely III Toledo 37 1:36:36 9:40

72 599 Ken Perry Canton 39 1:39:41 9:59

73 606 Mark Howell Lansing 39 1:40:19 10:02

74 615 Al Ancona Wolverine Lake 38 1:41:48 10:11

75 617 Jim Harris Defiance 39 1:42:06 10:13

76 638 Steven Schafer Flint 35 1:44:49 10:29

77 653 Henry Barraco Livonia 36 1:48:01 10:49

78 669 Robert Nichols Grand Blanc 38 1:54:02 11:25

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 151 Wanda Gunderson Whitmore Lake 38 1:12:03 7:13

2 186 Debbie Holland Ann Arbor 35 1:14:21 7:27

3 233 Nida Tompkins Ardmore 35 1:16:43 7:41

4 265 Elena Infante Novi 35 1:18:23 7:51

5 293 Peggy Zeeb Constantine 39 1:19:56 8:00

6 376 Marcella Rutka Milford 36 1:23:28 8:21

7 389 Pamela Iden Davison 36 1:24:12 8:26

8 395 Debra Welch Lansing 38 1:24:39 8:28

9 412 Reates Curry Ann Arbor 35 1:25:37 8:34

10 473 Grace Willer Maybee 37 1:29:39 8:58

11 478 Terrie Johnson Garden City 37 1:30:11 9:02

12 495 Marit Schultz Birch Run 36 1:30:52 9:06

13 506 Diane Meisser Novi 39 1:31:22 9:09

14 516 Bonnie Vieau Angola 35 1:31:59 9:12

15 542 Deanne J Oswald-De Bot Howell 35 1:33:05 9:19

16 549 Tamara Fritz Bloomfield Hills 37 1:33:48 9:23

17 552 Beth Monroe Toledo 36 1:34:00 9:24

18 576 Caryn Bennett Howell 37 1:36:27 9:39

19 593 Azure Birmingham Salem 37 1:38:47 9:53

20 594 Beth Kahalifeh West Bloomfield 38 1:38:59 9:54

21 601 Deb Leslie Huron 37 1:39:49 9:59

22 610 Debora Carter Williamston 35 1:41:05 10:07

23 633 Anne Russ Grand Blanc 37 1:44:12 10:26

24 637 Mary Amann Canton 38 1:44:30 10:27

25 664 Mona Herriman Davison 39 1:51:44 11:11

MALE AGE GROUP: 40 - 44

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 20 Richard Dunigan Dearborn 40 1:01:30 6:09

2 38 Chris Roberts Findlay 40 1:03:42 6:23

3 39 Paul Leslie Huron 42 1:03:45 6:23

4 49 Patrick Duff Portland 43 1:04:54 6:30

5 67 Pete Siska Detroit 41 1:06:44 6:41

6 70 Mike McCormack Canton 41 1:06:55 6:42

7 78 Pierre Ehinger Novi 43 1:07:19 6:44

8 112 Jim Jackel Monroe 44 1:09:41 6:59

9 119 Dan Horvath Farm Hills 44 1:10:18 7:02

10 121 Curtis Ray Constantine 40 1:10:26 7:03

11 122 Rique Campa Perry 41 1:10:27 7:03

12 128 Bill Baker Haslett 44 1:10:50 7:05

13 138 Gary Squire Westland 41 1:11:27 7:09

14 142 Michael Tootalian Troy 41 1:11:42 7:11

15 146 Tony Pauza W Bloomfield 43 1:11:50 7:11

16 148 Thomas Bennett West Bloomfield 42 1:11:54 7:12

17 160 Thomas M Villagomez Sr Whitehouse 43 1:12:44 7:17

18 162 Floyd Walters S Lyon 41 1:12:48 7:17

19 168 Robert Graham Byron Center 40 1:13:16 7:20

20 171 Ray Pilon Belleville 44 1:13:23 7:21

21 177 Steve English Chatham 44 1:13:40 7:22

22 181 Timothy Dimitroff Southgate 43 1:13:56 7:24

23 187 Thomas Gross Livonia 40 1:14:22 7:27

24 193 Brian Tobias Annarbor 44 1:14:52 7:30

25 204 Greg Burgess Troy 40 1:15:25 7:33

26 226 Peter Buccos Marysville 40 1:16:27 7:39

27 236 Brad Emons Plymouth 42 1:16:46 7:41

28 257 Tom Wagner Pettisville 43 1:17:59 7:48

29 261 Marty Kidd Millington 42 1:18:08 7:49

30 285 Dennis Sturtini Sault Ste Marie 42 1:19:35 7:58

31 292 Philip Beebee East Lansing 43 1:19:53 8:00

32 297 Marc Des Jardins Ann Arbor 44 1:20:01 8:01

33 298 Raymond Smith Howell 42 1:20:02 8:01

34 300 Brad Krauzowicz Canton 40 1:20:03 8:01

35 302 James Falls Rochester Hills 43 1:20:04 8:01

36 316 Paul Spica Canton 40 1:20:34 8:04

37 324 Robert Kozlowski Howell 41 1:20:59 8:06

38 325 Jeff Maxwell Holly 44 1:21:03 8:07

39 326 Dennis Weyburne Northville 40 1:21:13 8:08

40 342 Ross Morell Brighton 44 1:21:41 8:11

41 354 Dave Kulek Wixom 43 1:22:13 8:14

42 371 Robb Birdsall Cadillac 41 1:23:19 8:20

43 390 Mike Camaucusa 40 1:24:22 8:27

44 392 Ron Swap Dexter 44 1:24:28 8:27

45 394 Gary Hanalee Detroit 42 1:24:33 8:28

46 399 John Shafer Battle Creek 42 1:24:55 8:30

47 400 John Spittler Saline 44 1:25:05 8:31

48 404 Jerry Pollins Pontiac 44 1:25:13 8:32

49 414 Michael Berndt Valpo 44 1:25:49 8:35

50 420 Greg Upshur Stockbridge 42 1:26:14 8:38

51 423 Duane Davis Detroit 40 1:26:25 8:39

52 431 Patrick Podges Farmington Hills 40 1:26:43 8:41

53 441 John Lopetrone Sterling Hts 40 1:27:36 8:46

54 445 Will Moseng Haslett 43 1:27:47 8:47

55 448 Ramon Miller Northville 41 1:27:58 8:48

56 455 John Swanson Northville 44 1:28:36 8:52

57 457 Lee Brooks Grosse Pointe 43 1:28:37 8:52

58 479 Kurt Maylee Wheeler 40 1:30:11 9:02

59 480 Dan Timmons Livonia 40 1:30:12 9:02

60 483 Michael Variell Middlepoint 40 1:30:22 9:03

61 484 Jim Rainbolt Okemos 41 1:30:24 9:03

62 485 Matthew Pancheri Ypsilanti 40 1:30:26 9:03

63 517 Steve Hernandez Ann Arbor 42 1:32:06 9:13

64 521 Peter Winkler Charlotte 41 1:32:15 9:14

65 532 Rick Johnson St James 40 1:32:47 9:17

66 559 Don Wurtzel Saline 43 1:34:39 9:28

67 560 Mark Dyer Bancroft 42 1:34:44 9:29

68 564 Mark Kopel West Bloomfield 40 1:35:00 9:30

69 567 Burt Salinger Beverly Hills 41 1:35:11 9:32

70 570 Jerome Solomon Livonia 40 1:35:23 9:33

71 581 Don Ruark Canton 41 1:36:51 9:42

72 584 Mark Elliott Davisburgh 40 1:37:19 9:44

73 585 Allen Ruprecht Northville 44 1:37:36 9:46

74 588 Michael Charlston Madison Hts 41 1:38:18 9:50

75 612 Richard Pressel Royal Oak 43 1:41:13 10:08

76 626 Kevin Baxter Grandrapids 42 1:42:56 10:18

77 639 Gary Schafer Brighton 42 1:44:49 10:29

78 642 43 Lewis Rd #22 Wood R Sault St Marie 43 1:45:23 10:33

79 652 Mike Thomas Dearborn Hts 43 1:48:00 10:48

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 176 Elizabeth Gale Flushing 42 1:13:39 7:22

2 194 Diana Okon Prospect 42 1:15:07 7:31

3 211 Kim Kompoltowicz Livonia 40 1:15:38 7:34

4 215 Patricia Bauer Annarbor 42 1:15:48 7:35

5 295 Rebecca Krick Ann Arbor 41 1:19:57 8:00

6 305 Kristi Pryomski Holly 40 1:20:14 8:02

7 307 Jo Essenmacher Osseo 41 1:20:17 8:02

8 346 Sylvia Medlen Ortonville 40 1:21:47 8:11

9 388 Celene Edmonds Keego Harbor 41 1:24:06 8:25

10 396 Kathy Wells Toledo 40 1:24:52 8:30

11 442 Carmen Howard Warren 41 1:27:36 8:46

12 475 Lori Burkow West Bloomfield 42 1:29:57 9:00

13 476 Rita Kingsbury Canton 41 1:30:01 9:01

14 501 Cindy Lynn Byron 40 1:31:10 9:07

15 502 Kathy Maliszewski Shelby Twp 44 1:31:10 9:07

16 526 Nancy Hilding Ann Arbor 44 1:32:33 9:16

17 553 Joyce Jenereaux Plymouth 44 1:34:01 9:25

18 566 Shelley Rowland Port Huron 40 1:35:05 9:31

19 628 Rachel Armant Grosse Pt Farms 41 1:43:23 10:21

20 641 Susan Rogers North Branch 41 1:45:14 10:32

21 643 Margaret Krus Jensen Bch 41 1:45:48 10:35

22 646 Stephanie S. Smith Livonia 43 1:46:30 10:39

23 650 Barb Berg Branch 41 1:47:19 10:44

24 655 Kim Thomas Dearborn Hts 40 1:48:05 10:49

25 657 Kathy Emery Brighton 42 1:48:35 10:52

MALE AGE GROUP: 45 - 49

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 33 Michael Stone Southfield 46 1:03:24 6:21

2 41 Robert Perry Grand Blanc 47 1:04:01 6:25

3 44 John Newton Oregon 48 1:04:33 6:28

4 51 Larry Wojik Dearborn Hgts 47 1:05:03 6:31

5 60 Ed Valentine Gross Ile 49 1:06:05 6:37

6 99 Tom Henderson St Clair Shores 49 1:09:05 6:55

7 102 Patrick Ehlmann Lansing 46 1:09:10 6:55

8 111 Michael Hagerty Hamburg 45 1:09:41 6:59

9 124 Darryl Parish Farmington 49 1:10:33 7:04

10 126 David Luckhardt Ypsilanti 46 1:10:38 7:04

11 136 David Cuevas Flushing 48 1:11:16 7:08

12 156 Jim Mohler Monroe 46 1:12:23 7:15

13 166 Brian Miller Grand Blanc 45 1:13:10 7:19

14 192 Cornelius Wright Detroit 48 1:14:44 7:29

15 195 Ron Carpenter Hudson 47 1:15:08 7:31

16 198 Frank Johnson Saginaw 45 1:15:14 7:32

17 202 Jim Pivarnik East Lansing 45 1:15:22 7:33

18 203 Darryl Stanbrough Oak Park 45 1:15:24 7:33

19 216 King Yaeger Washington 48 1:15:49 7:35

20 222 Bob Larson Novi 45 1:16:13 7:38

21 225 Dick Miles East Lansing 45 1:16:27 7:39

22 247 Gregg Glamm North Baltimore 45 1:17:19 7:44

23 252 Charles Ross Lansing 47 1:17:47 7:47

24 296 Allan Sleeman Ann Arbor 47 1:19:57 8:00

25 306 William Klettke White Lake 47 1:20:15 8:02

26 328 Don McMahon Okemos 49 1:21:17 8:08

27 355 Robert Mowatt Frankenmuth 46 1:22:15 8:14

28 356 Andy Ruhala Grand Blanc 46 1:22:18 8:14

29 358 Stanley Yankosky Metamora 45 1:22:20 8:14

30 365 Ronald Maki Lansing 45 1:22:47 8:17

31 379 Kenneth Tack Brighton 47 1:23:42 8:23

32 380 Cliff Dziadosz Dearborn Hgts 48 1:23:46 8:23

33 393 Mike Bowen Flushing 49 1:24:32 8:28

34 397 Tom Miskell Rochester Hills 47 1:24:52 8:30

35 401 Michael Bellet West Bloomfield 46 1:25:09 8:31

36 409 Michael Golombek Dearborn 45 1:25:34 8:34

37 416 Bob Dossetio Livonia 46 1:26:03 8:37

38 417 Roger Rybicka Ft Collins 49 1:26:07 8:37

39 424 Mike Cornelison Monroe 47 1:26:28 8:39

40 433 Mark Grant West Bloomfield 47 1:26:45 8:41

41 462 Bill Ewing Novi 48 1:28:46 8:53

42 477 John Welt Grayling 47 1:30:10 9:01

43 487 Richard Kluce Dundee 48 1:30:27 9:03

44 491 Gary Faria Northville 46 1:30:44 9:05

45 494 Joseph Kiebala Marshall 49 1:30:50 9:05

46 499 James Pike Waterford 45 1:31:05 9:07

47 503 Thomas Bopp Royal Oak 46 1:31:12 9:08

48 509 Willie Pylant Royal Oak 49 1:31:33 9:10

49 541 Tom Cameron 49 1:33:04 9:19

50 575 Fred Freeman Farmington Hills 48 1:36:16 9:38

51 578 Michael Gondek Midland 48 1:36:38 9:40

52 590 Michael Anderson Fenton 47 1:38:21 9:51

53 602 James Krause Toledo 49 1:40:06 10:01

54 611 George Lewis Williamston 49 1:41:06 10:07

55 614 Tom Lechner Ann Arbor 48 1:41:30 10:09

56 622 Tom Coogan Ann Arbor 47 1:42:33 10:16

57 623 Randy Armant Grosse Pt Farms 45 1:42:39 10:16

58 677 Daniel Dobberstein Saginaw 47 1:59:42 11:59

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 207 June Yaeger Washington 48 1:15:34 7:34

2 217 Susi Rock Holt 45 1:15:51 7:36

3 256 Donna Olson Bloomfield Hills 47 1:17:55 7:48

4 268 Nancy Majdyka Brighton 47 1:18:44 7:53

5 311 Sharleen Sakai Okemos 45 1:20:24 8:03

6 320 Donna Swanson Northville 45 1:20:51 8:06

7 351 Sandy Hoppe Saginaw 49 1:21:53 8:12

8 364 Maggy Zidar Pontiac 47 1:22:37 8:16

9 383 Kathleen Gina Ann Arbor 48 1:23:53 8:24

10 428 Jackie Cadwell Lansing 47 1:26:35 8:40

11 529 Cecilia Bvzys South Lyon 48 1:32:40 9:16

12 579 Patricia Pape Commerce Twp 46 1:36:41 9:41

13 609 Pam Zientowski Davison 47 1:41:05 10:07

14 616 Lois Berkowitz Riverview 48 1:42:06 10:13

15 618 Rosemary Shugar Toledo 47 1:42:15 10:14

16 651 Rebecca Schrader Ann Arbor 48 1:48:00 10:48

17 659 Sue Ruhala Grand Blanc 45 1:49:27 10:57

18 660 Linda Quint East Lansing 49 1:49:28 10:57

MALE AGE GROUP: 50 - 54

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 59 James Carlton Union Lake 54 1:06:05 6:37

2 66 John W Farah Ann Arbor 54 1:06:41 6:41

3 82 Dan Phillips Clinton Twp 50 1:07:55 6:48

4 98 Richard Lampman Ann Arbor 54 1:09:04 6:55

5 103 Rick Villa Saline 51 1:09:14 6:56

6 152 Bill Hill Whitmore Lake 54 1:12:08 7:13

7 183 Jim Kruse Ft Collins 53 1:14:01 7:25

8 184 Tom Steiger Oregon 50 1:14:08 7:25

9 201 Mano Jagasia Brighton 52 1:15:17 7:32

10 208 Tom Wascha Burton 54 1:15:35 7:34

11 210 William Rossow Northville 53 1:15:37 7:34

12 263 Bill Chaliman East Lansing 52 1:18:11 7:50

13 273 Tim Klinkhamer Birmingham 51 1:18:51 7:54

14 278 Doug David Windsor 51 1:19:01 7:55

15 294 Dick Kendall Midland 50 1:19:56 8:00

16 308 Tom Husman Toledo 50 1:20:18 8:02

17 309 Vance De Camp Williamston 51 1:20:18 8:02

18 312 Gary Giannunzio Norway 52 1:20:24 8:03

19 352 Bill Johnston 54 1:21:58 8:12

20 369 Douglas Howell St Clair Shores 50 1:23:16 8:20

21 372 Chuck Carpenter Davison 51 1:23:19 8:20

22 391 Stephen Nyquist Canton 50 1:24:24 8:27

23 405 Bob Kruse Warren 54 1:25:14 8:32

24 422 William Fletcher Livonia 52 1:26:22 8:39

25 439 Marvin Pelot Rochester Hills 50 1:27:07 8:43

26 450 Rex Korden Cheverly 50 1:28:10 8:49

27 453 Jim Collins Pontia 50 1:28:25 8:51

28 465 Carl Lutzka Gobles 54 1:28:56 8:54

29 488 Norman Scott Detroit 54 1:30:32 9:04

30 489 David Goldberg W Bloomfield 52 1:30:38 9:04

31 507 David Theule Ada 52 1:31:22 9:09

32 508 Larry Wilkinson Howell 51 1:31:23 9:09

33 545 John Walton Williamston 50 1:33:22 9:21

34 556 A Glenn Paton Perrysburg 50 1:34:13 9:26

35 598 Robert Spaly Ann Arbor 54 1:39:26 9:57

36 600 Mark Sebald Ann Arbor 54 1:39:45 9:59

37 604 Terrance Wilson South Lyon 50 1:40:16 10:02

38 608 Doug Bickle Cedar Springs 54 1:40:38 10:04

39 613 Gary Shaffer Mdland 50 1:41:15 10:08

40 627 Gene Kimmel Findlay 51 1:43:19 10:20

41 632 Gary Beck Bryan 51 1:43:59 10:24

42 645 Hideo Soneoka Ann Arbor 54 1:46:21 10:39

43 665 John Bain Ann Arbor 51 1:51:56 11:12

44 674 George Clark Highland 53 1:57:26 11:45

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 189 Barbara Anne Heys Detroit 50 1:14:27 7:27

2 227 Grace Louwsma Ann Arbor 51 1:16:30 7:39

3 248 Nina Bovio Brighton 51 1:17:30 7:45

4 331 Marianne Bayne Westland 52 1:21:22 8:09

5 464 Donna Baker Kalamazoo 50 1:28:55 8:54

6 510 Jill Witzenburg E Lansing 53 1:31:34 9:10

7 546 Cindy Goodhue Milford 51 1:33:25 9:21

8 589 Nancy Jean Porter Mt Pleasant 50 1:38:19 9:50

9 592 Mary Steinhauser La Salle 52 1:38:34 9:52

10 631 Doris Chelune Saline 53 1:43:44 10:23

11 658 Lynda Heilman Brighton 50 1:48:36 10:52

12 673 Jennie McCafferty Ypsilanti 51 1:57:23 11:45

MALE AGE GROUP: 55 - 59

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 109 Jerry Bruce Freeland 56 1:09:36 6:58

2 120 Kurt Makowski Windsor Ont 57 1:10:20 7:02

3 158 Francis Leik Lansing 59 1:12:29 7:15

4 182 Ralph Judd Detroit 59 1:14:00 7:24

5 196 Ned Reece Galion 59 1:15:09 7:31

6 206 John P Wehrly Madison Hgts 57 1:15:32 7:34

7 230 Brian Peacock Rochester 59 1:16:34 7:40

8 274 Daniel Hendren Taylor 57 1:18:52 7:54

9 318 David Scarlin Redford 55 1:20:39 8:04

10 350 Gene Le Tourneau Whitmore Lake 56 1:21:52 8:12

11 482 Andy II Arizala Ann Arbor 55 1:30:13 9:02

12 513 Cy Steinhauser La Salle 55 1:31:47 9:11

13 515 Larry Brown St Johns 56 1:31:57 9:12

14 523 Norm Jr Killop Shelby Twp 58 1:32:17 9:14

15 531 Ron Jeffrey Windsor Ontario 55 1:32:45 9:17

16 586 Gilbert Schmidt Grand Ledge 55 1:37:55 9:48

17 607 Wayne Mollitor Parma 55 1:40:30 10:03

18 634 Al McShane Detroit 57 1:44:13 10:26

19 648 David Panetta Madison Hts 59 1:46:52 10:42

20 663 Jerry Kondziola Port Huron 57 1:51:10 11:07

21 668 Jim Lydam Livonia 56 1:53:21 11:21

22 672 Art McCafferty Ypsilanti 56 1:57:20 11:44

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 625 Dagnija Schmidt Grand Ledge 56 1:42:42 10:17

MALE AGE GROUP: 60 - 64

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 254 Bernie Marvin Metamora 62 1:17:49 7:47

2 262 Larry Mishler Plymouth 60 1:18:10 7:49

3 287 Darrell McKee Harrison Twp 63 1:19:41 7:59

4 319 Eugene Keyandwy Dearborn Hts 63 1:20:43 8:05

5 418 Richard Wiedmayer Ann Arbor 60 1:26:08 8:37

6 438 Marvin Stevenson Rochester Hills 62 1:27:05 8:43

7 447 Jerry Wolberg Huntington Woods 61 1:27:55 8:48

8 512 Mitchell Garwolinski Toledo 64 1:31:45 9:11

9 547 Bernd Mueller Taylor 61 1:33:37 9:22

10 557 Joe Domka Etowah 63 1:34:36 9:28

11 558 Thomas Halstead Bloomfield Hills 60 1:34:37 9:28

12 580 Donald Hough Lansing 60 1:36:44 9:41

13 667 Dick West Oak Park 61 1:52:32 11:16

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 498 Joan Gary Fremont 60 1:31:04 9:07

2 582 Chris Swanson Royal Oak 62 1:37:00 9:42

3 583 Karen Holappa Ann Arbor 61 1:37:05 9:43

MALE AGE GROUP: 65 - 69

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 245 Bob L. Daly Fenton 65 1:17:14 7:44

2 472 Herb Spence Saginaw 67 1:29:31 8:58

3 492 Bobby Crim Grand Ledge 65 1:30:47 9:05

4 530 Kingsley Sears Warren 69 1:32:42 9:17

5 678 Walter J Kosydar Toledo 67 2:01:29 12:09

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 90

PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 486 John Tanzer Puntagorda 71 1:30:27 9:03

2 597 Jim Zink Toledo 72 1:39:19 9:56



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 1 Gary Purse Tecumseh 28 26:00 5:25



******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 18 Janet Boldrey Lansing 23 28:59 6:03



******************** MALE MASTERS WINNER *******************************



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 2 Mark Furkis Ligonier 41 27:05 5:39



******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 78 Mel Trowbridge Goodrich 41 33:21 6:57



******************** MALE GRAND MASTERS WINNER *******************************



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 22 Pat Patton Holt 51 29:11 6:05



******************** FEMALE GRAND MASTERS WINNER *******************************



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 347 Shirley A Larsen Grand Blanc 54 42:52 8:56



******************** MALE SENIOR WINNER *******************************



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 77 Jim H Forshee Ann Arbor 71 33:18 6:57



******************** FEMALE SENIOR WINNER *******************************



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 573 Dee Donahue Northville 66 1:09:52 14:34













MALE AGE GROUP: 01 - 14



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 19 Aaron Fedewa Lansing 14 29:06 6:04

2 38 Chris Morin Troy 14 31:17 6:32

3 64 Eric Mink Livonia 14 32:40 6:49

4 69 Brian Roberts Findlay 14 33:01 6:53

5 74 Christopher Orosz Holland 13 33:09 6:55

6 93 Paul Manrique Lansing 14 34:07 7:07

7 94 Brian Davis Lansing 14 34:14 7:08

8 96 Justin Fickle Quincy 14 34:18 7:09

9 116 Ryan Mullalney Connellville 13 35:32 7:25

10 133 David Nyhorm Flat Rock 14 35:53 7:29

11 148 Jimmy Henderson Curtice 14 36:23 7:35

12 161 Jacob Dolson Jackson 13 36:52 7:41

13 163 Nathan Alford Dexter 14 36:58 7:42

14 175 Ben Dolson Jackson 12 37:17 7:46

15 257 Russ Pobursky Temperance 13 39:55 8:19

16 259 Eric Anderson Oakley 09 39:57 8:20

17 273 Jonathan Szostak Lansing 13 40:20 8:25

18 278 Clyde Moore Warren 14 40:26 8:26

19 295 Joe Barton Newport 13 41:04 8:34

20 304 Pat Mullaney Connellsville 13 41:21 8:37

21 306 Billy Varner Centreville 14 41:23 8:38

22 355 Ryan Glamm North Baltimore 13 42:58 8:57

23 368 Dan Howery Livonia 13 43:35 9:05

24 415 Kyle Thompson Whitmore Lake 09 45:01 9:23

25 416 Nicholas Bennett West Bloomfield 12 45:01 9:23

26 444 Erik Vance Midland 13 46:09 9:37

27 455 Kellen Duke Linden 10 46:37 9:43

28 547 Jared Ruark Canton 08 54:28 11:21



FEMALE AGE GROUP: 01 - 14



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 121 Courtney Meeker Rochester Hills 13 35:40 7:26

2 131 Leigha Christian Rochester Hills 13 35:51 7:28

3 167 Brooke Wagner Pettisville 12 37:02 7:43

4 173 Abbie Spencer Clark Lake 13 37:16 7:46

5 174 Dawn Essenmacher Osseo 13 37:16 7:46

6 182 Jessica Wagner Toledo 14 37:34 7:50

7 234 Jamie Berning Deshler 14 39:05 8:09

8 242 Meghan Ward Perrysburg 14 39:14 8:11

9 253 Kelly Clifford Livonia 12 39:41 8:16

10 260 Danielle Wagner Toledo 14 39:58 8:20

11 261 Susan Ward Perrysburg 14 40:00 8:20

12 263 Kristyn Kern Commerce Twp 14 40:06 8:22

13 266 Ashley Dixon Toledo 14 40:14 8:23

14 293 Jenny Anderson Oakley 12 41:00 8:33

15 317 Becky Woods Flushing 14 41:51 8:44

16 319 Susanne Vandever Ft Wayne 13 41:58 8:45

17 341 Julie Genson Haskins 14 42:44 8:55

18 342 Julie Bringman Grand Rapids 14 42:45 8:55

19 392 Amy Fillion Sylvania 14 44:25 9:16

20 395 Megan Krzysiak Toledo 14 44:28 9:16

21 417 Jacqueline Upshur Stockbridge 14 45:04 9:24

22 418 Ann Rezbanyay Oregon 13 45:04 9:24

23 441 Heather Morris Belleville 13 46:02 9:36

24 446 Kayla Duke Linden 08 46:13 9:38

25 459 Alyson Sujkowski Toledo 14 46:43 9:44



MALE AGE GROUP: 15 - 19



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 4 Richard Patrick Bauer Howell 17 27:34 5:45

2 5 Andy Vyncke Marysville 17 27:39 5:46

3 6 Jacob Rowe Grand Ledge 15 27:41 5:47

4 7 Matt Bozung Portland 19 27:43 5:47

5 8 Andy Marsh Grand Ledge 15 27:47 5:48

6 9 Paul Pobursky Temperance 16 27:52 5:49

7 11 Neil Smith Warren 17 28:06 5:52

8 12 Dan Adler Ida 15 28:09 5:52

9 14 Matt Wehrmann Pinckney 18 28:21 5:55

10 20 Ben Farmer Lansing 15 29:07 6:04

11 21 Andy Zillgitt Monroe 17 29:08 6:05

12 24 Mike Doumo Grandville 15 29:28 6:09

13 25 Kevan June South Lyon 17 29:38 6:11

14 26 John Blum Saline 17 29:41 6:11

15 27 Joey Dolson Jackson 15 29:43 6:12

16 29 Tim Mocny Chesaning 17 30:00 6:15

17 30 Jim Holland Sparta 16 30:06 6:17

18 31 Adam Barbara Plymouth 17 30:11 6:18

19 34 Ken Fickle Quincy 16 30:35 6:23

20 36 Robert Simmering Ann Arbor 17 31:09 6:30

21 37 Brian Katich Metamora 17 31:15 6:31

22 39 Kevin Donovan Sterling Hts 17 31:27 6:34

23 40 Mike Risher Grandville 15 31:29 6:34

24 42 Derek Martin Bryan 17 31:34 6:35

25 45 Justin Wolf Sunfield 15 31:42 6:37

26 46 Jeremy Saenz Monroe 17 31:42 6:37

27 47 Jason Zellen South Lyon 17 31:49 6:38

28 49 Scott Saenz Monroe 16 31:55 6:39

29 50 Ray Knil Grandville 18 32:01 6:41

30 53 John Montri Ida 15 32:16 6:44

31 56 James Cottone Sterling Hts 17 32:21 6:45

32 60 Matt Holdridge Toledo 16 32:28 6:46

33 62 Kenny Garmenn Grand Rapids 16 32:31 6:47

34 63 Scott Johnson Haskins 17 32:35 6:48

35 65 Stephen Newhouse Midland 17 32:44 6:49

36 66 Matt Everline Quincy 17 32:54 6:52

37 67 Mark Crews Bay City 17 32:55 6:52

38 68 Scott Hall Grandville 17 32:55 6:52

39 71 Bob Kain Owosso 18 33:06 6:54

40 72 Nathan Lucas Monroe 15 33:06 6:54

41 81 David Palmer Sterling Hts 17 33:29 6:59

42 82 Josh Sinnott Marysville 15 33:30 6:59

43 85 Jeremy Woolcock Algonac 15 33:37 7:01

44 95 Jim Fix Sparta 17 34:15 7:09

45 106 Adam Russell South Lyon 15 34:56 7:17

46 110 Jason Gallinat South Lyon 15 35:06 7:19

47 111 Matt Kain Owosso 15 35:16 7:21

48 119 Josh Vollmar Haskins 15 35:37 7:26

49 123 Jim Ranta Grandville 16 35:42 7:27

50 124 Matt Stevens Toledo 16 35:43 7:27

51 136 Julian Ursing New Hudson 15 35:56 7:30

52 137 Zach Gunneson Swartz Creek 15 36:00 7:30

53 138 Matt Stemple South Lyon 17 36:04 7:31

54 143 Dan Boff Defiance 19 36:17 7:34

55 158 Neil Dreffs South Lyon 17 36:46 7:40

56 159 Chris Kirchner Brooklyn 15 36:47 7:40

57 168 Joel Banas East Lansing 17 37:06 7:44

58 179 Axel Englend Adrian 16 37:22 7:48

59 180 Jeffrey Kupiec Whitmore Lake 19 37:33 7:50

60 183 Brandon Dreffs South Lyon 16 37:35 7:50

61 188 Colin Laitner Huntington Woods 15 37:41 7:52

62 197 David Shore Ypsilanti 19 38:11 7:58

63 203 John Kaczynski Auburn 18 38:15 7:58

64 207 Ben Grisso Grandville 17 38:23 8:00

65 221 Jason M0cny Chesaning 15 38:48 8:05

66 231 Larry Wibbeler Onsted 17 39:03 8:09

67 247 Phil Renta Grandville 15 39:30 8:14

68 255 Brent Bauman Phoenix 17 39:51 8:19

69 270 Brian Vergurg Jr Sparta 17 40:17 8:24

70 282 Justine Raymond Pearl Beach 15 40:30 8:27

71 289 D J Curtis West Bloomfield 17 40:48 8:30

72 303 Paul Lockwood South Lyon 18 41:18 8:37

73 330 Ryan McNichol Marysville 19 42:19 8:49

74 337 Justin Hurlbert Brighton 15 42:35 8:53

75 346 Scott Ewing Lake Orion 15 42:48 8:55

76 390 Stephen Romeyn South Lyon 15 44:14 9:13

77 411 Mary Marchal Toledo 16 44:55 9:22

78 544 Justin Nelson Flint 18 54:02 11:16

79 564 Rob Eckoff Dearborn Hgts 18 58:18 12:09



FEMALE AGE GROUP: 15 - 19



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 52 Erika Korowin Trenton 17 32:12 6:43

2 89 Kellie Anderson Brooklyn 19 33:43 7:02

3 102 Jamie Chioini Bloomfield Hills 15 34:50 7:16

4 144 Danielle Schiel Midland 16 36:17 7:34

5 146 Katie Vyncke Marysville 15 36:19 7:34

6 149 Katie Dalton Midland 16 36:24 7:35

7 152 Jenny Waters Midland 16 36:36 7:38

8 166 Krea Fedak Marshall 18 37:01 7:43

9 170 Kristen Stehel Toledo 16 37:07 7:44

10 177 Kylee Bernado Toledo 17 37:20 7:47

11 185 Jennifer Leigh Gutsche Flushing 16 37:36 7:50

12 190 Cathy Piotrowski Algonac 15 37:45 7:52

13 193 Nichole Sautter Weston 16 38:00 7:55

14 196 Anna Dutcher Flushing 15 38:09 7:57

15 201 Emi Baldoni Perrysburg 17 38:13 7:58

16 216 Charity Atchison Millington 17 38:43 8:04

17 218 Meghan Strang North Baltimore 16 38:45 8:05

18 220 Jill C. Putt Auburn 19 38:47 8:05

19 223 Kathleen Johnson Toledo 17 38:54 8:07

20 227 Corie Wittenmyer Quincy 18 39:00 8:08

21 228 Angela Radjewski East Pointe 18 39:01 8:08

22 233 Jenny La Plante Oregon 16 39:05 8:09

23 235 Kristen Stager Oregon 16 39:06 8:09

24 236 Becky Hamilton Toledo 16 39:07 8:09

25 238 Katie Najarian Delta 15 39:10 8:10

26 240 Emily Senese Jackson 18 39:13 8:11

27 248 Dayna Betz Oregon 16 39:31 8:14

28 249 Cathy Hsu Brighton 19 39:33 8:15

29 250 Heather Colbry Northwood 17 39:34 8:15

30 251 Amy Schipp Howell 15 39:38 8:16

31 268 Brandy Churchill Toledo 16 40:16 8:24

32 269 Amibeth Hardy Oregon 17 40:16 8:24

33 271 Mandy Rowe Britton 18 40:19 8:24

34 272 Nicole Setlak Warren 18 40:20 8:24

35 281 Tiffany Mosiiak Toledo 17 40:28 8:26

36 285 Michelle Fillion Sylvania 16 40:37 8:28

37 291 Christina McCgraun Saginaw 18 40:53 8:31

38 294 Ann Zucchero Warren 16 41:01 8:33

39 299 Melissa Gerhauser Bay City 18 41:09 8:35

40 302 Sarah Sibilla South Lyon 16 41:14 8:36

41 311 Lisa Florida Brighton 17 41:38 8:41

42 316 Alicia Shepard Flushing 15 41:47 8:43

43 322 Helena Stenberg Lincoln Park 15 42:06 8:47

44 324 Sarah Schnable Lansing 17 42:10 8:47

45 327 Jennifer Lyons Toledo 17 42:13 8:48

46 329 Jamie Francisco Marysville 16 42:19 8:49

47 333 Janice Greca Charlotte 16 42:23 8:50

48 343 Ellen Seeburger Grand Rapids 17 42:45 8:55

49 344 Amy Seeburger Grand Rapids 15 42:45 8:55

50 349 Alyssa Orosz Holland 15 42:55 8:57

51 352 Andrea Lucaarelli Swanton 17 42:57 8:57

52 363 Jennifer Muraske South Lyon 16 43:24 9:03

53 369 Juli Rex Archbold 17 43:36 9:05

54 374 Jayme Glamm North Baltimore 15 43:44 9:07

55 378 Erin Muladore Charlotte 18 43:52 9:09

56 382 Jackelyn Smith Grand Blanc 15 43:54 9:09

57 383 Megan Weiher Northwood 15 43:56 9:10

58 386 Sara De Maria Oregon 16 43:59 9:10

59 387 Katie Sheehy Oregon 16 44:00 9:10

60 394 Emily Coy Toledo 17 44:27 9:16

61 400 Colleen Montie Lincoln Park 16 44:43 9:19

62 401 Shannon Crowley Grandville 15 44:43 9:19

63 409 Kelly Lewandowski Toledo 16 44:53 9:21

64 410 Jamie Spino Toledo 17 44:53 9:21

65 419 Becky Reed De Witt 16 45:05 9:24

66 420 Nicki Goddard De Witt 15 45:05 9:24

67 421 Dawn Emick Ann Arbor 19 45:09 9:25

68 424 Ronena Russell South Lyon 17 45:16 9:26

69 426 Jacquie White Fenton 19 45:19 9:27

70 431 Elizabeth Kwiatkowski Grosse Pte Woods 16 45:35 9:30

71 440 Dayna Powell Bellville 15 46:01 9:36

72 447 Krista Carpenter Hudson 16 46:14 9:38

73 453 Michelle Gunneson Swartz Creek 17 46:35 9:43

74 473 Nickoleta Hoefling Ann Arbor 19 47:29 9:54

75 475 Christina Thompson Jackson 16 47:34 9:55

76 495 Christine Dominique Wauseon 19 48:46 10:10

77 500 Aimee Brooks Flint 15 49:06 10:14

78 506 Mary Elizabeth Upshur Stockbridge 15 49:35 10:20

79 552 Michelle Guevara Bay City 17 54:57 11:27

80 553 Frances Riehl Bay City 17 54:59 11:28

81 562 Amanda Huggins Jackson 15 57:51 12:03

82 565 Erika Lindsay Dearborn Hts 17 58:19 12:09

83 571 Rebecca Cleland Ann Arbor 19 1:01:07 12:44



MALE AGE GROUP: 20 - 24



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 17 Eric Jackson Croswell 22 28:54 6:02

2 33 Matt Hagerty Hamburg 20 30:20 6:20

3 35 Edmund Ursing III New Hudson 20 30:59 6:28

4 43 Matthew Guider Pinckney 20 31:35 6:35

5 44 Mark Kurfman Dexter 20 31:38 6:36

6 51 Simon Smith Liberty Center 20 32:03 6:41

7 57 Conor Harmon Ann Arbor 20 32:22 6:45

8 73 Jason Gillow Ann Arbor 24 33:08 6:54

9 107 Joe Lupo Saginaw 21 34:56 7:17

10 126 Eric Fritz Bowling Green 23 35:43 7:27

11 141 Cary Hsu Brighton 24 36:16 7:34

12 142 Chris De Vries Allen Park 24 36:17 7:34

13 153 Roy Nellestein Nykere, Netherlds 24 36:41 7:39

14 187 Bryan Albright Lima 20 37:40 7:51

15 210 Steve Jay Fremont 23 38:32 8:02

16 213 James Siler East Lansing 23 38:36 8:03

17 222 Vinnie Ahuja Nn Arbor 22 38:49 8:06

18 288 Aaron Letscher Ann Arbor 21 40:47 8:30

19 388 Matthew Scott Heilman Ann Arbor 21 44:03 9:11

20 396 Jeremy Jens East Lansing 20 44:28 9:16

21 461 Andy Traver Toledo 23 46:48 9:45

22 548 Shane Herriman Millington 21 54:32 11:22



FEMALE AGE GROUP: 20 - 24



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 32 Amy Vernace Defiance 20 30:13 6:18

2 150 Carrie Brecht Ann Arbor 20 36:26 7:36

3 160 Heather Johnson Brighton 24 36:47 7:40

4 171 Angela Eickhorst Ann Arbor 20 37:09 7:45

5 194 Theresa Chwastek Milford 24 38:04 7:56

6 244 Nicole Armbrust Mt Pleasant 23 39:16 8:11

7 252 Ann Kik Ann Arbor 24 39:39 8:16

8 287 Amy Schiesswohl Bloomfield Hills 24 40:41 8:29

9 292 Susan Schlachter Defiance 21 40:54 8:32

10 314 Lisa Topoleski East Lansing 24 41:43 8:42

11 335 Angela Karacson Hicksville 23 42:31 8:52

12 360 Angela Wojcik Toledo 23 43:14 9:01

13 365 Jerilyn Pezzuti Ann Arbor 24 43:31 9:04

14 408 Christine Sauber Plymouth 21 44:53 9:21

15 422 Jennifer Mayman Ann Arbor 20 45:10 9:25

16 425 Kasey Wilson Waterford 20 45:19 9:27

17 448 Nahoko Yoshino Buchanan 20 46:23 9:40

18 450 Cara Bruce Livonia 23 46:27 9:41

19 467 Whitney Tonkin Southgate 22 47:02 9:48

20 470 Janelle Matuszewski Toledo 23 47:12 9:50

21 471 Jamie Bender Ann Arbor 23 47:18 9:52

22 472 Jill Bradstrom Ann Arbor 22 47:20 9:52

23 528 Carissa Dannenberger Walled Lake 24 51:54 10:49

24 578 Diana Kruse Manchester 20 1:48:02 22:31



MALE AGE GROUP: 25 - 29



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 3 Jeff Rice Onsted 25 27:18 5:42

2 10 Steve Rogers Marysville 28 27:58 5:50

3 13 Dave Hamway Plymouth 25 28:19 5:54

4 48 Eric Doyle Novi 28 31:51 6:39

5 86 Mark Pagels St Clair Shores 26 33:38 7:01

6 98 Ian Kennedy Whitmore Lake 28 34:42 7:14

7 101 Frank Montgomery Farmington Hills 28 34:47 7:15

8 132 Daniel Creger Millington 28 35:51 7:29

9 147 Joe Baldwin Shelby Twp 25 36:21 7:35

10 191 Matt Damonkos Ann Arbor 25 37:49 7:53

11 229 Shawn Collinsworth Albion 25 39:02 8:08

12 256 Edward Blackwell Albion 27 39:54 8:19

13 262 David Denhouten Detroit 25 40:01 8:21

14 276 Christopher Throop Davison 27 40:24 8:25

15 286 Steven Schwartz Ann Arbor 29 40:40 8:29

16 298 Nathan Moore Ann Arbor 26 41:09 8:35

17 315 Mark Savedes South Lyon 28 41:47 8:43

18 361 Matt Sugg Saginaw 29 43:16 9:01

19 362 Kevin Van Kanner Brighton 28 43:19 9:02

20 403 John Mulligan Toledo 27 44:44 9:19

21 454 Brian Jaworski Taylor 25 46:36 9:43

22 476 David Hawkins Dearborn 28 47:40 9:56

23 478 Jason De Merski Wixom 27 47:44 9:57

24 515 Casey Pearson Ann Arbor 25 50:25 10:31

25 522 Joe Lee Royal Oak 29 51:05 10:39



FEMALE AGE GROUP: 25 - 29



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 70 Nikki Smith Holt 28 33:02 6:53

2 87 Leslie Dryer Kalamazoo 26 33:39 7:01

3 127 Julie Bruno Grand Blanc 29 35:44 7:27

4 245 Janine Konkel Ann Arbor 28 39:18 8:12

5 283 Jackie Phillips Clinton Twp 29 40:33 8:27

6 310 Rachael Hegmann Ann Arbor 26 41:37 8:41

7 313 Julie Dean Southfield 26 41:43 8:42

8 381 Jennifer Newman White Lake 28 43:53 9:09

9 384 Regina Rastello Saginaw 27 43:57 9:10

10 402 Rena Obst Lambertville 29 44:43 9:19

11 427 Deanna Hurlbert Brighton 25 45:24 9:28

12 485 Aimee Gordon Waterford 26 47:53 9:59

13 497 Jennifer Rush Toledo 26 48:56 10:12

14 499 Susan Moore Ann Arbor 27 49:06 10:14

15 503 Missi Mercer Gainesville 26 49:22 10:17

16 517 Christy Kik Ann Arbor 25 50:43 10:34

17 542 Dana Gron Concord 26 54:01 11:16

18 558 Mary Jo Gunckel Conklin 26 55:46 11:37

19 559 Sue McCune Dearborn 27 56:12 11:43

20 561 Carolyn Van Kannell Brighton 29 57:47 12:03



MALE AGE GROUP: 30 - 34



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 59 Kirk Ahlijian Westland 32 32:26 6:46

2 76 Hans Schelvis East Lansing 30 33:16 6:56

3 100 David Porter Ann Arbor 32 34:44 7:15

4 103 David Phillips Ann Arbor 32 34:51 7:16

5 118 Jon Molter Toledo 30 35:36 7:25

6 120 Tom Adams Portage 30 35:38 7:26

7 129 Mike Sharer East Lansing 30 35:50 7:28

8 134 Scott Gizzi Dundee 30 35:54 7:29

9 164 Gary Vaandrager South Lyon 34 36:59 7:43

10 176 Gene Schmidt Saginaw 33 37:17 7:46

11 178 Scott McPeake Metamora 31 37:21 7:47

12 189 Andrew Shmina Brighton 32 37:44 7:52

13 211 Jeff Franklin Farmington Hills 31 38:33 8:02

14 219 Joseph Pia Auburn Hills 34 38:46 8:05

15 226 Dan Arnold Vancouver 32 38:58 8:08

16 267 James Reinke Rochester 34 40:15 8:24

17 279 Doug Le Master Chelsea 32 40:27 8:26

18 290 Fred Vogt Farmington 33 40:52 8:31

19 331 Dave A Flores Ann Arbor 34 42:20 8:49

20 336 Chris Gasser Ann Arbor 31 42:33 8:52

21 350 Frank Campanaro Clarkston 30 42:56 8:57

22 354 Rick Knicely Toledo 31 42:57 8:57

23 356 Tom Nestor Wixom 34 43:06 8:59

24 370 Brian Rex Perrysburg 30 43:37 9:06

25 373 Richard Douglas Chelsea 34 43:43 9:07

26 380 Ralph Newman White Lake 30 43:53 9:09

27 391 Jeff Singer Plymouth 33 44:24 9:15

28 433 Bob Eaton Defiance 31 45:38 9:31

29 437 Christian Conzano Whitmore Lake 30 45:50 9:33

30 442 Ian Murphy Toledo 30 46:04 9:36

31 481 Kevin Hunter Ft Wayne 34 47:49 9:58

32 487 Paul Canny 34 47:58 10:00

33 493 Mike Koerber Walled Lake 30 48:43 10:09

34 504 Jimmy Barba Livonia 33 49:27 10:18

35 526 John Bommarito Rochester Hills 32 51:34 10:45



FEMALE AGE GROUP: 30 - 34



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 88 Deanna De Silvio South Lyon 33 33:41 7:01

2 135 Dawn Smothers Walbridge 30 35:56 7:29

3 154 Lynette Love Battle Creek 34 36:43 7:39

4 162 Angela Reaume La Salle,Ont 34 36:57 7:42

5 225 Deb Jaworski Norristown 34 38:57 8:07

6 254 Susan Douglas Chelsea 33 39:42 8:17

7 284 Sherri Smith Orion Twp 30 40:35 8:28

8 332 Jackie Garris Ann Arbor 34 42:20 8:50

9 339 Tammy Bidwell South Lyon 30 42:38 8:53

10 385 Angel Gassev Ann Arbor 30 43:59 9:10

11 428 Deborah Spagnuolo Bath 30 45:30 9:29

12 439 Toni Le Master Chelsea 34 45:51 9:34

13 445 Jeanne McLaughlin Ann Arbor 33 46:12 9:38

14 451 Teri Bruce Troy 33 46:34 9:42

15 463 Julie Lee Ann Arbor 33 46:52 9:46

16 469 Jennifer Schwartz Ann Arbor 30 47:06 9:49

17 507 Caroline Gernand Huntington 33 49:38 10:21

18 524 Andrea Eisenberg Huntington Woods 34 51:16 10:41

19 537 Rebecca Joitke Fenton 30 53:08 11:05

20 555 Pam Koby Royal Oak 33 55:07 11:29

21 579 Arona Pearlstein Ann Arbor 31 1:48:03 22:31



MALE AGE GROUP: 35 - 39



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 15 Joe Baker Millbury 35 28:23 5:55

2 23 Curt Cunningham Grand Rapids 37 29:23 6:08

3 41 Joseph Daunt Lansing 36 31:34 6:35

4 58 David M Czapor Bloomfield Hills 38 32:24 6:45

5 90 Kurt Gleichman Saline 37 33:51 7:04

6 92 David Young Eastpointe 36 34:07 7:07

7 114 Bob Yopko Chelsea 37 35:28 7:24

8 115 Don Magee Walled Lake 37 35:30 7:24

9 169 Wayne Miller Williamston 37 37:06 7:44

10 172 David Jarrett Livonia 35 37:11 7:45

11 184 Brian Stouffer Troy 36 37:35 7:50

12 186 Carlos Guerrero Ypsilanti 35 37:39 7:51

13 192 Scott Reader Rochester Hills 35 37:56 7:55

14 195 Roberto Rastelli Saginaw 36 38:05 7:56

15 200 Chris Pasco Brighton 36 38:13 7:58

16 224 Armanda Byrne Ann Arbor 36 38:54 8:07

17 239 Randy Nitz Brighton 35 39:12 8:10

18 246 David M Shore Whitmore Lake 38 39:25 8:13

19 280 Bob Hamilton Toledo 39 40:27 8:26

20 296 Michael Kinnucan Ann Arbor 35 41:06 8:34

21 305 Jim McAlpine Canton 39 41:22 8:37

22 320 Terry Hilton Davison 39 42:04 8:46

23 334 Michael Hall Owosso 36 42:26 8:51

24 353 Jeff Kern Milford 39 42:57 8:57

25 357 Daniel Rafferty Davisburg 38 43:11 9:00

26 376 Benny Cunningham West Bloomfield 38 43:46 9:07

27 404 Brian Verburg Sr Sparta 38 44:44 9:20

28 443 Bill Varner Nottawa 38 46:07 9:37

29 492 Jim Palmer Shelby Twp 38 48:38 10:08

30 498 Paul Joitke Fenton 38 49:02 10:13

31 501 Luther Latchaw Bath 36 49:14 10:16

32 511 Jack Kovalski Tecumseh 39 50:16 10:29



FEMALE AGE GROUP: 35 - 39



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 130 Jean Buechler Goodrich 37 35:50 7:28

2 145 Rachel McCormack Canton 38 36:18 7:34

3 274 Katrina Stewart Gregory 39 40:21 8:25

4 297 Roxanne Filipiak Sterling Hts 35 41:07 8:34

5 300 Gerette Bleam Pinckney 35 41:10 8:35

6 312 Patti Smith Ann Arbor 35 41:39 8:41

7 318 Carrie Varner Centreville 38 41:57 8:45

8 375 Susan Chase Ann Arbor 37 43:45 9:07

9 389 Hillary Gleichman Saline 35 44:05 9:11

10 406 Kila Kindig Ypsilanti 36 44:45 9:20

11 407 Mari-Jo Ashwell Utica 39 44:45 9:20

12 482 Jane Burnett Auburn Hills 38 47:50 9:58

13 491 Kim Palmer Shelby Twp 39 48:38 10:08

14 535 Carole Carpenter Davison 36 52:50 11:01

15 536 Tamara Duquette Royal Oak 35 52:52 11:01

16 543 Susan Rapp Concord 35 54:01 11:16

17 563 Patty Scully Novi 36 58:00 12:05

18 569 Ann Haddock White Lake 37 59:12 12:20



MALE AGE GROUP: 40 - 44



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 28 Kim Spalsbury Grand Ledge 42 29:49 6:13

2 83 Robert Mink Livonia 42 33:35 7:00

3 84 Nick Rowe Britton 42 33:37 7:01

4 91 Mike K. Schipp Howell 43 34:06 7:07

5 105 John Johnson Toledo 43 34:52 7:16

6 108 Ron Williams Adrian 41 35:03 7:18

7 113 Joseph Bennett Jr Howell 41 35:26 7:23

8 117 Blake Jones Brighton 41 35:33 7:25

9 128 Timothy Becker East Lansing 43 35:46 7:28

10 140 Tom Wendling Sterling Heights 43 36:11 7:33

11 155 Mark Trowbridge Goodrich 40 36:44 7:39

12 156 Michael Daniels Howell 40 36:45 7:40

13 205 Eric Zeeb Constantine 40 38:18 7:59

14 214 Gary Stuber Fenton 42 38:37 8:03

15 258 Steve J Knapp Flint 42 39:56 8:20

16 277 Jerome Porubsky Plymouth 44 40:25 8:26

17 301 Robert Gallinat South Lyon 44 41:12 8:35

18 436 James Raymond Lilburn 42 45:47 9:33

19 460 Al Walworth Pinckney 43 46:46 9:45

20 462 Theodore Kaloydis Fenton 41 46:50 9:46

21 483 Jim Evans Rochester Hills 42 47:52 9:59

22 518 Greg Bowtsikaris Newton 44 50:57 10:37

23 538 Bill McCracken Pinckney 40 53:09 11:05

24 560 Clyde Moore Warren 43 57:43 12:02



FEMALE AGE GROUP: 40 - 44



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 97 Joan Mathews Maumee 40 34:20 7:10

2 125 Cathi Ticchi Toledo 40 35:43 7:27

3 199 Valerie La Londe Grand Blanc 42 38:13 7:58

4 321 Mary Falls Rochester Hills 40 42:05 8:46

5 397 Holly Hartman Northville 42 44:29 9:17

6 434 Cindy Furkis Ligonier 40 45:41 9:32

7 456 Barbara Grant-Yopko Chelsea 43 46:39 9:44

8 464 Joy McClain Genesee 42 46:53 9:47

9 489 Barbara De Giorgio Canton 44 48:15 10:04

10 508 Claudette Williams Pinckney 43 49:38 10:21

11 512 Jan McGlone Troy 40 50:19 10:29

12 513 Stephanie Harmon Tecumseh 42 50:19 10:29

13 519 Marcia Burlen Erie 43 50:58 10:37

14 521 Royale Thompson Whitmore Lake 40 51:05 10:39

15 533 Ruth Zwick Fenton 41 52:35 10:58

16 541 Mary Florida Brighton 43 54:00 11:15

17 556 Sue Ann Shore Whitmore Lake 40 55:24 11:33



MALE AGE GROUP: 45 - 49



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 16 Jim Carter Okemos 49 28:43 5:59

2 55 Jesse Lothamer Okemos 47 32:20 6:44

3 61 Steve H. Johnson Leslie 48 32:30 6:47

4 75 Don Reardon Oregon 47 33:15 6:56

5 109 Larry Whitaker Perrysburg 47 35:05 7:19

6 112 Andy Daignault Holt 48 35:26 7:23

7 139 Larry McCaskey Holly 48 36:06 7:32

8 165 Randy Fielder Brooklyn 46 37:00 7:43

9 181 Bill Beach MacOmb 49 37:33 7:50

10 202 Ken Lusk Grand Rapids 47 38:14 7:58

11 204 Donald Szostak Lansing 48 38:17 7:59

12 217 Mark Nyholm Flat Rock 47 38:45 8:05

13 230 Stanley Miller Highland 46 39:03 8:08

14 237 Bill Laitner Huntington Woods 47 39:09 8:10

15 241 Bruce Katich Metamora 46 39:14 8:11

16 243 Chuck Slattery Ann Arbor 49 39:15 8:11

17 307 Marty Valentine Okemos 46 41:28 8:39

18 308 Dennis Johnson Toledo 49 41:31 8:39

19 325 Rob Parrott Livonia 45 42:11 8:48

20 328 Gregory Brooks Wayne 49 42:15 8:49

21 340 Don Menzie Dearborn 47 42:41 8:54

22 345 Mardtel Gibbs Toledo 45 42:46 8:55

23 351 Michael A Wells Clarkston 45 42:56 8:57

24 358 Robert Curtis West Bloomfield 49 43:11 9:00

25 359 Tom De Giorgio Canton 47 43:13 9:01

26 367 T.C. Howery Livonia 47 43:34 9:05

27 371 Doug Day Milan 47 43:42 9:07

28 372 Loren Harmon Tecumseh 48 43:42 9:07

29 399 Daniel Balon St Clair Shores 48 44:40 9:19

30 412 Terry Farrer Waterford 48 44:56 9:22

31 432 Delbert Doherty Saginaw 49 45:37 9:30

32 435 Drew Creamer Detroit 45 45:44 9:32

33 468 Lance Connoy South Lyon 47 47:03 9:49

34 480 Barry Pinette Ann Arbor 49 47:47 9:58

35 484 Joe Clinton Troy 49 47:53 9:59

36 488 Wayne Florida Brighton 45 48:00 10:00

37 496 Tom Brooks Flint 49 48:48 10:10

38 523 Gary Krentz Toledo 49 51:08 10:40

39 531 Tony Schultz Grosse Pte Woods 48 52:14 10:53

40 546 Glen Hartley Lansing 47 54:25 11:21

41 551 Thomas Frazier Oscoda 45 54:37 11:23



FEMALE AGE GROUP: 45 - 49



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 264 Sue Madden MacOmb 47 40:12 8:23

2 275 Sally Kliphuis Comstock Park 47 40:23 8:25

3 326 Suzanne Chwastek Milford 49 42:13 8:48

4 452 Val Schnable Lansing 45 46:34 9:43

5 502 Beth Brooks Flint 47 49:19 10:17

6 527 Joan MacKay Novi 48 51:41 10:46

7 530 Carol Schultz Grosse Pte Woods 45 52:14 10:53

8 540 Linda Harrison North Muskegon 45 53:43 11:12

9 554 Kathy Thompson Saginaw 46 55:05 11:29

10 567 Dorothy Ewald Ferndale 48 58:43 12:14

11 576 Caron McCracken Pinckney 45 1:14:47 15:35



MALE AGE GROUP: 50 - 54



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 79 Larry Arbanas De Witt 54 33:23 6:58

2 80 Darrell Clark Walbridge 51 33:29 6:59

3 99 Richard Bauer Howell 53 34:43 7:14

4 122 Jerome W. Tomc Toledo 54 35:42 7:27

5 151 Gary D. Matthews Ann Arbor 52 36:28 7:36

6 157 Gary B Lake Whitehouse 51 36:46 7:40

7 198 Fred Crudder Atlanta 52 38:11 7:58

8 206 Jerry Hendrick Wayland 51 38:21 8:00

9 209 Lawrence Simmering Ann Arbor 53 38:31 8:02

10 232 Richard Taylor Toledo 52 39:03 8:09

11 338 Clair Risner Stockbridge 52 42:36 8:53

12 379 John Borlik Livonia 53 43:53 9:09

13 393 Geoffrey Newhouse Midland 53 44:25 9:16

14 414 Frank Wojcik Lambertville 51 44:59 9:23

15 423 Richard Penn Tecumseh, Ont 53 45:15 9:26

16 429 Sibly Tonkin Southgate 53 45:34 9:30

17 449 Rich Yeckley Sturgis 52 46:27 9:41

18 486 Edward Schlaff Walled Lake 54 47:54 9:59

19 514 Jerry Heilman Brighton 50 50:23 10:30

20 520 Tom Roth Toledo 54 50:58 10:38

21 534 Ron Bienias Lemont 54 52:36 10:58

22 570 Robert Shamberger White Lake 50 59:12 12:20



FEMALE AGE GROUP: 50 - 54



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 364 Mary Lemons Howell 53 43:28 9:04

2 377 Marilynne Ponto Farmington Hills 54 43:52 9:09

3 458 Kathy Yeckley Sturgis 50 46:40 9:44

4 465 Barbara Fletcher Livonia 51 47:00 9:48

5 474 Julie Doane Brighton 51 47:33 9:55

6 479 Shelley Goldberg W Bloomfield 51 47:46 9:57

7 490 Joan Wascha Burton 53 48:22 10:05

8 525 Diane Borlik Livonia 52 51:24 10:43

9 549 Judy Stentzel Clinton 53 54:33 11:22

10 574 Joyce Baron Grand Blanc 52 1:09:53 14:34



MALE AGE GROUP: 55 - 59



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 54 Richard Wallen Flint 57 32:17 6:44

2 104 Jack P Carlton Livonia 55 34:51 7:16

3 212 Leonard Block Bay City 55 38:35 8:03

4 309 Mark Fedak Marshall 55 41:32 8:40

5 323 James Porter Lansing 56 42:07 8:47

6 348 Ron Pionk Port Huron 56 42:53 8:56

7 366 Jeffrey Laufer Ann Arbor 55 43:33 9:05

8 413 Bob Berner Saginaw 55 44:59 9:23

9 438 Paul W Leece Livonia 55 45:51 9:33

10 457 Robert Mancell Ann Arbor 59 46:40 9:44

11 509 Ray Hoppe Saginaw 57 49:50 10:23

12 532 Arthur Lindenberg Ann Arbor 55 52:26 10:56

13 545 David Stentzel Clinton 55 54:15 11:19

14 550 Doug Gray Grand Junction 58 54:33 11:22



FEMALE AGE GROUP: 55 - 59



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 466 Theresa Marvin Metamora 57 47:01 9:48

2 510 Anne Reneau Auburn Hills 56 50:01 10:26

3 529 Mary Lefchick Warren 56 51:55 10:49

4 557 Peggy Arbanas Dewitt 55 55:29 11:34

5 566 Dianne Regan South Lyons 58 58:40 12:14

6 568 Janet Wiedmayer Ann Arbor 59 58:43 12:14



MALE AGE GROUP: 60 - 64



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 215 Del Sisler Livonia 61 38:41 8:04

2 398 Jack Streicher Toledo 60 44:32 9:17

3 405 Ronald Gill Pleasant Lake 60 44:45 9:20

4 477 Donald Johnston Ann Arbor 62 47:41 9:56

5 494 Howard Schoenherr Sanford 64 48:45 10:10

6 572 Richard J. Lupo Saginaw 62 1:01:42 12:52



FEMALE AGE GROUP: 60 - 64



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 577 Cora Morrison Gauley Ridgee 63 1:25:39 17:51



MALE AGE GROUP: 65 - 69



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 265 Glen A Larsen Grand Blanc 65 40:13 8:23

2 516 Edward Huber Luna Pier 66 50:34 10:32

3 539 George Coon Rochester Hills 68 53:26 11:08



FEMALE AGE GROUP: 65 - 69



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====



MALE AGE GROUP: 70 - 90



PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE

===== ===== ====================== ================= === ======= =====

1 430 Henry Cummings Northwood 70 45:34 9:30

2 505 Joe Thornburg Troy 80 49:28 10:19

3 575 William McCracken Pinckney 70 1:14:44 15:35

Hell/Pinckney, Michigan
Results Provided By Gault Race Management