USATF Michigan Open/Masters Outdoor T&F Championships

back to results

Jun. 7, 2008

USATF Michigan Open/Masters Outdoor T&F Championships
Hillsdale College, Hillsdale, MI

Licensed to On The Mark Timing - Contractor License
Hy-Tek's Meet Manager 6/7/2008 11:41 PM
USATF Michigan Masters - 6/7/2008
Hillsdale College
Results

Event 1 Women 29&U 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Finals
1 Kristen Furseth-Mullaney Michigan 25:05.04

Event 1 Women 55-59 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Susan Lolli 56 Michigan 38:52.59

Event 1 Women 65-69 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Janet Higlue 66 Indiana 33:25.86
2 Walda Tichy 67 Michigan 35:13.61

Event 2 Men 45-49 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jeffrey Heath 46 Michigan 29:40.87

Event 2 Men 65-69 5000 Meter Race Walk
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Marshall Sanders 67 Michigan 33:25.59

Event 3 Women 29&U 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Tempestt Sanford 21 Ohio 24.91 -0.8
2 Wendh-Ann Clarke 25 Canada 25.68 -0.8
3 Nanci Sweazey Canada 35.93 -0.8

Event 3 Women 30-34 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Sandra Marcantonio 31 Canada 27.89 -0.8

Event 3 Women 40-44 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Kisha Browning 42 Indiana 31.82 -0.8

Event 3 Women 60-64 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Ruth Thelen 63 Michigan 35.94 -0.8
2 Sharada Sharnaik 62 Michigan 36.34 -0.8

Event 4 Men 29&U 200 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Mat Stiver-Balla 23 Canada 22.84 -1.5
2 Michael Puhalla 19 Michigan 22.86 -1.5
3 Arron Davis 19 Michigan 23.76 -1.5
4 Benjamin Richardson 26 Michigan 23.85 -1.5
5 Calvin Chan 21 Canada 24.51 -1.5
6 Travis Ash 24 Michigan 25.57 -1.5

Event 4 Men 40-44 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Kenon Goree 41 Michigan 25.98 -2.9 2

Event 4 Men 50-54 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Ron Beasley 50 Michigan 25.90 -2.9 2
2 David Hall 54 Michigan 28.70 -2.9 2

Event 5 Women 29&U 400 Meter Hurdles
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sarah Wells 18 Canada 59.68
2 Liane Heale Canada 1:00.44

Event 9 Women 35-39 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sharon Beck 37 Michigan 5:19.27

Event 9 Women 45-49 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Catherine Wills 49 Canada 6:23.55

Event 10 Men 29&U 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Taylor Heath 15 Michigan 4:49.58

Event 4 Men 55-59 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Zbigy Zlobicki 58 Poland 27.76 -2.9 2

Event 4 Men 60-64 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Bruce Covey 61 Michigan 27.62 -1.5 3
2 Ray Bentley 64 Michigan 33.07 -1.5 3

Event 4 Men 65-69 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Tim Butts 65 Michigan 29.53 -1.5 3
2 Frank Bonham 65 Michigan 30.21 -1.5 3

Event 4 Men 80-84 200 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Jack Hipple 84 Michigan 48.86 -1.5 3

Event 10 Men 40-44 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Steve Mills 40 Michigan 4:44.29
2 Kenon Goree 41 Michigan 5:10.28

Event 10 Men 45-49 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Jeffrey Heath 46 Michigan 5:53.45

Event 10 Men 55-59 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sam Torres 55 Ohio 4:51.49

Event 10 Men 60-64 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ronald Ruffin 60 Michigan 5:35.95

Event 10 Men 65-69 1500 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 John Shaw 65 Michigan 7:12.56

Event 11 Women 29&U 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Wendh-Ann Clarke 25 Canada 12.92 -3.0
2 Ashley Gavitt 17 Michigan 13.29 -3.0

Event 11 Women 30-34 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Sandra Marcantonio 31 Canada 13.73 -3.0

Event 11 Women 40-44 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Kisha Browning 42 Indiana 14.35 -3.0

Event 11 Women 60-64 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Sharada Sharnaik 62 Michigan 17.23 -3.0

Event 12 Men 29&U 100 Meter Dash
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Mat Stiver-Balla 23 Canada 11.20 -0.2
2 Michael Puhalla 19 Michigan 11.42 -0.2
3 Benjamin Richardson 26 Michigan 11.58 -0.2
4 Calvin Chan 21 Canada 11.90 -0.2
5 Travis Ash 24 Michigan 12.38 -0.2

Event 12 Men 45-49 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Paul Zelmanski 48 Michigan 13.55 -2.3 2
2 Brent Berry 47 Michigan 16.02 -2.3 2
-- Rodney Wilson 49 Michigan DNF -2.3 2

Event 12 Men 50-54 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Ron Beasley 50 Michigan 12.83 -2.3 2

Event 12 Men 60-64 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Bruce Covey 61 Michigan 13.58 -2.0 3
2 Ziggy Pakiet 63 Michigan 14.02 -2.0 3
3 Howard Booth 64 Michigan 14.49 -2.0 3
4 Ray Bentley 64 Michigan 15.68 -2.0 3

Event 12 Men 65-69 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Tim Butts 65 Michigan 14.20 -2.0 3

Event 12 Men 80-84 100 Meter Dash
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Jack Hipple 84 Michigan 22.91 -2.0 3

Event 15 Women 29&U 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Sarah Wells 18 Canada 16.24 -1.4

Event 16 Men 50-54 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Mark Jakubowsk 51 Michigan 18.58 -1.2
2 David Hall 54 Michigan 22.72 -1.2

Event 18 Men 29&U 110 Meter Hurdles
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
1 Mark Stewart 23 Canada 14.89 -1.5

Event 19 Women 29&U 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Wendh-Ann Clarke 25 Canada 56.50

Event 19 Women 30-34 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sandra Marcantonio 31 Canada 1:01.94

Event 19 Women 60-64 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ruth Thelen 63 Michigan 1:28.31

Event 20 Men 29&U 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Brian Soash 22 Michigan 51.42
2 Arron Davis 19 Michigan 51.83
3 Travis Ash 24 Michigan 1:02.04

Event 20 Men 40-44 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Kenon Goree 41 Michigan 58.73

Event 20 Men 50-54 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Ron Beasley 50 Michigan 55.85 2
2 David Hall 54 Michigan 1:06.59 2

Event 20 Men 55-59 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Nz Bryant 58 Michigan 1:01.05 2

Event 20 Men 60-64 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Leon Savenas 63 Michigan 1:09.99 2

Event 20 Men 65-69 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
1 Frank Bonham 65 Michigan 1:17.52 2

Event 21 Women 65-69 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sharon Dolan 66 Michigan 20:37.31

Event 22 Men 60-64 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Ronald Ruffin 60 Michigan 19:29.75

Event 22 Men 65-69 5000 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 John Shaw 65 Michigan 24:00.15

Event 23 Women 35-39 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sharon Beck 37 Michigan 2:32.21

Event 24 Men 35-39 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Don Jackson 39 Michigan 2:14.03

Event 24 Men 55-59 800 Meter Run
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
1 Sam Torres 55 Ohio 2:28.83

Event 25 Women 29&U High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ashley Gavitt 17 Michigan 1.47m 4-09.75

Event 26 Men 29&U High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jacob McDonal 19 Michigan 1.90m 6-02.75

Event 26 Men 45-49 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
-- Dean Clemons 46 Michigan NH

Event 26 Men 50-54 High Jump
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Terry Woodward 54 Michigan 1.32m 4-04.00

Event 27 Women 29&U Pole Vault
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Ellie McCazdwell Unattached 3.65m 11-11.75
2 Abby Sutton Unattached 3.50m 11-05.75
-- Amanda Haines 24 Michigan NH

Event 28 Men 29&U Pole Vault
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Tucker Fields Unattached 4.65m 15-03.00
2 Derik Peterman 17 Michigan 4.50m 14-09.00
3 Adam McMillan 20 Michigan 4.10m 13-05.25
4 Kevin Jackson Unattached 3.95m 12-11.50
-- Jason Scott 23 Ohio NH

Event 28 Men 45-49 Pole Vault
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Paul Babbits 47 Indiana 4.95m 16-02.75

Event 28 Men 50-54 Pole Vault
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Terry Woodward 54 Michigan 2.90m 9-06.25

Event 28 Men 55-59 Pole Vault
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 John Schrock 57 Michigan 3.05m 10-00.00

Event 28 Men 60-64 Pole Vault
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Matti Kilpelainen 62 Michigan 3.50m 11-05.75
2 Robert Banhagel 62 Ohio 3.35m 10-11.75
3 John Large 60 Michigan 3.05m 10-00.00
4 Howard Booth 64 Michigan 2.90m 9-06.25

Event 29 Women 60-64 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Sharada Sharnaik 62 Michigan 3.37m NWI 11-00.75

Event 30 Men 29&U Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Glenn Koby 21 Michigan 6.35m NWI 20-10.00
2 Adam McMillan 20 Michigan 4.87m NWI 15-11.75
-- Kuby Glenn 21 Michigan ND NWI

Event 30 Men 50-54 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Ron Beasley 50 Michigan 4.42m NWI 14-06.00
2 Harold Schenider 52 Michigan 4.17m NWI 13-08.25
3 David Hall 54 Michigan 3.63m NWI 11-11.00

Event 30 Men 60-64 Long Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Ziggy Pakiet 63 Michigan 4.51m NWI 14-09.75
2 Howard Booth 64 Michigan 4.39m NWI 14-05.00
3 Ray Bentley 64 Michigan 3.82m NWI 12-06.50
-- Bruce Covey 61 Michigan ND NWI

Event 32 Men 29&U Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Adam McMillan 20 Michigan 10.52m NWI 34-06.25

Event 32 Men 50-54 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Harold Schenider 52 Michigan 8.67m NWI 28-05.50

Event 32 Men 60-64 Triple Jump
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
1 Ziggy Pakiet 63 Michigan 8.35m NWI 27-04.75
2 Ray Bentley 64 Michigan 7.08m NWI 23-02.75

Event 33 Women 29&U Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Makiba Batten 27 Michigan 44.82m 147-00
2 Allison Liske 18 Michigan 42.43m 139-02
3 Ashley Beaver 20 Michigan 35.44m 116-03

Event 33 Women 70-74 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Joan Berman 71 Michigan 18.63m 61-01

Event 34 Men 29&U Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Alekasa Abromavicius 23 Lithluania 54.77m 179-08
2 Greg Pilling 25 Michigan 54.63m 179-03
3 John Pilling 27 Michigan 46.75m 153-04

Event 34 Men 30-34 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
-- Loren Burkey 33 Ohio ND

Event 34 Men 40-44 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Tobias Pallett 41 Michigan 39.50m 129-07

Event 34 Men 45-49 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Don Bailey 49 Michigan 44.57m 146-03

Event 34 Men 60-64 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hilary Goerge 60 Michigan 47.68m 156-05
2 William Butzin 60 Ohio 33.39m 109-06

Event 34 Men 80-84 Discus Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jack Hipple 84 Michigan 12.42m 40-09

Event 36 Men 29&U Hammer Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Casey Fechter 24 Michigan 59.41m 194-11
2 Jason Stomps 20 Michigan 59.36m 194-09
3 Greg Pilling 25 Michigan 55.78m 183-00
4 John Pilling 27 Michigan 53.02m 173-11

Event 36 Men 60-64 Hammer Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hilary Goerge 60 Michigan 43.27m 141-11
2 William Butzin 60 Ohio 25.81m 84-08

Event 37 Women 29&U Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Allison Jakubowsk 20 Michigan 40.92m 134-03
2 Christa Cwiek 17 Michigan 30.75m 100-11

Event 37 Women 70-74 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Joan Berman 71 Michigan 15.30m 50-02

Event 38 Men 29&U Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Cody Armstrong 17 Michigan 34.71m 113-10
-- Adam Greathouse 13 Michigan ND

Event 38 Men 45-49 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Dean Clemons 46 Michigan 40.75m 133-08
2 Rodney Wilson 49 Michigan 29.99m 98-05

Event 38 Men 50-54 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Mark Cwiek 53 Michigan 41.29m 135-05
2 Harold Schenider 52 Michigan 32.63m 107-01
3 Mark Jakubowsk 51 Michigan 32.16m 105-06

Event 38 Men 55-59 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 John Schrock 57 Michigan 41.73m 136-11

Event 38 Men 60-64 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 William Butzin 60 Ohio 24.85m 81-06

Event 38 Men 80-84 Javelin Throw
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jack Hipple 84 Michigan 17.32m 56-10

Event 39 Women 29&U Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Allison Liske 18 Michigan 14.62m 47-11.75
2 Ashley Beaver 20 Michigan 11.18m 36-08.25

Event 40 Men 29&U Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Alekasa Abromavicius 23 Lithluania 16.67m 54-08.25

Event 40 Men 40-44 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Tobias Pallett 41 Michigan 12.89m 42-03.50

Event 40 Men 45-49 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Don Bailey 49 Michigan 13.09m 42-11.50

Event 40 Men 60-64 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Hilary Goerge 60 Michigan 14.01m 45-11.75
2 William Butzin 60 Ohio 9.52m 31-03.00

Event 40 Men 80-84 Shot Put
==========================================================================
Name Age Team Finals
==========================================================================
1 Jack Hipple 84 Michigan 6.45m 21-02.00
-- Sam Madia 84 Pennsylvania ND