ASM Annual 5K

back to results

Apr. 5, 2008

ASM Annual 5K
Lansing, Michigan
Provided by Playmakers
Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lisa Dodobara East Lansing MI 27 2 20:55.4 6:45/M

Overall Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rosie Kerrins Lansing MI 54 33 27:11.3 8:46/M
2 Kathryn Andrews Lake City MI 59 69 33:46.4 10:54/M
3 Luann Totton Brighton MI 54 79 35:49.4 11:33/M

Overall Female Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joan Beeman Ann Arbor MI 70 85 37:18.1 12:02/M
2 Deanna Berry Lansing MI 65 90 40:58.6 13:13/M

Female 7 to 9

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Anne Boost Kent City MI 8 91 41:02.8 13:14/M

Female 16 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Adan Moreno Lansing MI 17 54 29:38.2 9:34/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Meghan Dehring 22 31 27:06.5 8:45/M
2 Ann Kapusta Ann Arbor MI 23 48 29:21.6 9:28/M
3 Nicole Phibbs Fowlerville MI 21 55 29:51.4 9:38/M
4 Irene Koelewijn 21 59 30:38.6 9:53/M
5 Rebecca Huhn Fowlerville MI 22 64 32:19.8 10:25/M
6 Alisha Adleman Grand Ledge MI 21 67 33:13.3 10:43/M
7 Victoria Huhn Fowlerville MI 20 71 34:15.6 11:03/M
8 Anneke Kolewijn Lansing MI 24 77 35:16.3 11:23/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kristen Motz Grand Ledge MI 28 22 25:51.1 8:20/M
2 Katie Halfmann Fowler MI 29 24 25:54.3 8:21/M
3 Tricia Koenigsknecht Fowler MI 29 29 26:57.2 8:42/M
4 Meegan Winters 27 40 28:12.3 9:06/M
5 Kathryn Howell Ann Arbor MI 25 62 31:15.5 10:05/M
6 Lauren Sanderson Ypsilanti MI 29 72 34:19.1 11:04/M
7 Laura Bates Lansing MI 29 83 36:44.2 11:51/M
8 Kathy Kelley Lansing MI 29 86 37:41.4 12:09/M
9 Diana Kaczorowski Flint MI 28 92 46:54.1 15:08/M
10 Kristen Gaddis Columbiaville MI 25 93 46:54.8 15:08/M
11 Kathryn Bush Lansing MI 25 99 1:15:34.8 24:23/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cortney Ford Mason MI 31 9 23:22.9 7:32/M
2 Cindy Wetzel Dearborn MI 30 14 24:23.3 7:52/M
3 Jennifer Shaw East Lansing MI 30 21 25:45.4 8:18/M
4 Penny Goerge Fowler MI 32 34 27:11.6 8:46/M
5 Jenny Boak Fowler MI 34 35 27:12.0 8:46/M
6 Maria Baldino Dewitt MI 34 37 27:17.2 8:48/M
7 Lindsay Sivier 31 41 28:37.3 9:14/M
8 Christie Surato Holt MI 31 47 29:20.0 9:28/M
9 Katherine Gotham Ann Arbor MI 30 49 29:21.8 9:28/M
10 Sarah Dolson 31 57 29:58.9 9:40/M
11 Renee Johnson Lansing MI 31 60 30:52.4 9:57/M
12 Tara Osborne Monroe MI 33 63 31:45.0 10:15/M
13 Tara Mastrodonato Perry MI 33 75 34:39.4 11:11/M
14 Julie Young Dewitt MI 34 76 34:40.2 11:11/M
15 Jennifer Koenigshnecht Fowler MI 34 98 1:09:55.2 22:33/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathy Boak St. Johns MI 36 25 26:05.2 8:25/M
2 Trina Sims Dewitt MI 37 36 27:12.3 8:46/M
3 Barb Groom Dewitt MI 35 66 32:43.1 10:33/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Paula Coakes Battle Creek MI 42 18 25:18.1 8:10/M
2 Kelli Zussman Lansing MI 44 20 25:44.2 8:18/M
3 Lori Conner St. Johns MI 40 27 26:30.9 8:33/M
4 Jane Huhn Fowlerville MI 44 70 33:49.2 10:55/M
5 Blair Gerdes Ann Arbor MI 44 74 34:22.7 11:05/M
6 Trish Betting Dewitt MI 43 88 39:51.3 12:51/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Veronica Jackson Lansing MI 48 38 27:45.7 8:57/M
2 Kathy Walter Dewitt MI 47 53 29:34.6 9:32/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeanne Adleman Grand Ledge MI 50 87 37:46.0 12:11/M
2 Mary Brown Mason MI 56 89 40:28.5 13:03/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christian Moreno Lansing MI 17 1 20:46.6 6:42/M

Overall Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Darrin Adleman Grand Ledge MI 51 52 29:29.1 9:31/M
2 Mark Kerrins Lansing MI 56 56 29:52.8 9:38/M

Overall Male Grand Masters Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bob Ogden Bath MI 61 42 28:43.3 9:16/M
2 Tom Sampson Lansing MI 63 43 28:46.2 9:17/M
3 Ronald Gill Pleasant Lake MI 71 58 30:26.9 9:49/M

Men 12 to 15

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lucas Odom Flint MI 14 7 23:13.5 7:29/M
2 Chase Moreno Lansing MI 14 8 23:21.5 7:32/M
3 Brandon Ermer Williamston MI 12 11 23:40.6 7:38/M
4 Graham Gerdes Dexter MI 12 28 26:36.1 8:35/M
5 Christopher Codd Westland MI 12 30 27:04.6 8:44/M
6 Isaiah Bellville 14 50 29:24.4 9:29/M
7 Robert Codd Westland MI 14 80 35:49.7 11:33/M
8 Adam Gunderman Portland MI 14 82 36:27.9 11:45/M
9 Nabeel Kasim Okemos MI 15 95 51:48.4 16:43/M

Men 16 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Austin Phibbs Fowlerville MI 19 16 25:12.4 8:08/M
2 Noah Flores Holt MI 16 97 1:08:46.7 22:11/M

Men 20 to 24

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Adam Harkiewicz Lansing MI 22 10 23:34.9 7:36/M
2 Nick Espitia Fowlerville MI 24 19 25:21.9 8:11/M
3 Jose Linares East Lansing MI 20 32 27:07.0 8:45/M
4 Jacob Adleman Portage MI 23 51 29:25.9 9:29/M
5 Philip Sheets Lansing MI 21 81 36:14.6 11:41/M

Men 25 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Josh Treat Lansing MI 26 4 22:16.9 7:11/M
2 Christopher Stillwill Okemos MI 25 12 23:48.8 7:41/M
3 Mark De La Fuente 27 17 25:15.6 8:09/M
4 Josh Valencic Fort Wayne IN 27 23 25:51.3 8:20/M
5 Brian Anderson Lansing MI 26 65 32:32.6 10:30/M
6 Thomas Sanderson Ypsilanti MI 29 73 34:19.8 11:04/M
7 Joshua Marshall Lansing MI 27 78 35:18.9 11:23/M

Men 30 to 34

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jody McKean Eagle MI 33 6 23:05.3 7:27/M
2 Ryan Goerge Fowler MI 33 45 28:54.5 9:19/M
3 Michael Lerman Dearborn MI 31 84 36:44.5 11:51/M
4 Greg Shaw East Lansing MI 33 94 51:22.0 16:34/M

Men 35 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shannon Boak Fowler MI 35 46 28:59.5 9:21/M
2 Howard Brauckmuller Ypsilanti MI 37 61 30:54.0 9:58/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Van Oss Lansing MI 42 3 21:42.9 7:00/M
2 John Coakes Battle Creek MI 43 5 22:35.7 7:17/M
3 John Cooke Eaton Rapids MI 44 13 23:49.1 7:41/M
4 Christopher Conner St. Johns MI 43 26 26:30.6 8:33/M
5 Doug Schwartz Mason MI 40 39 28:00.7 9:02/M
6 Anthony Odom Flint MI 41 44 28:54.1 9:19/M
7 John Moreno Williamston MI 44 96 56:57.4 18:22/M

Men 45 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kurt Bengel Westphalia MI 47 15 25:10.7 8:07/M
2 Tim Walter Dewitt MI 49 68 33:21.5 10:45/M

5K Walk
Overall Female Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Celia Boniadi Okemos MI 14 1 36:08.2 11:39/M

Female 0-99

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Teresa Pline 39 2 36:53.7 11:54/M
2 Tammy Cavey Williamston MI 31 3 41:17.1 13:19/M
3 Maggie Upson Westphalia MI 58 5 44:32.0 14:22/M
4 Rosemary Rowan 57 6 45:47.9 14:46/M
5 Lynne Marroquin Holt MI 42 7 46:44.9 15:05/M
6 Sandra Lerman Wyandotte MI 43 8 46:45.6 15:05/M
7 Catherine Feldpausch 16 9 46:54.1 15:08/M
8 Kristy Bengel Westphalia MI 18 10 46:58.1 15:09/M
9 Alyssa Bengel Westphlia MI 13 11 47:15.2 15:15/M
10 Luana Jenkins Parma MI 51 13 48:09.3 15:32/M
11 Virginia Killough Marquette MI 54 15 48:26.1 15:37/M
12 Brenda Kender Perry MI 54 17 49:02.7 15:49/M
13 Erika Lovaas Lansing MI 25 19 49:04.4 15:50/M
14 Melissa Peiffer Mason MI 29 20 49:30.4 15:58/M
15 Bronwen McCrea Howell MI 37 21 49:31.4 15:58/M
16 Sydney McCrea Howell MI 2 24 50:07.8 16:10/M
17 Jan Figurski Shelby Twp. MI 45 25 50:08.0 16:10/M
18 Amy Wortley Lansing MI 39 27 50:15.9 16:13/M
19 Kelli Bishop Holt MI 36 28 50:27.2 16:16/M
20 Mary Williams Holt MI 46 32 53:08.3 17:08/M
21 Nicole Smith Lansing MI 37 34 53:22.6 17:13/M
22 Marie Nelson 42 38 54:21.2 17:32/M
23 Carrie Schultz Dewitt MI 40 40 54:27.0 17:34/M
24 Karen Holevac 38 41 54:29.9 17:35/M
25 Zoe Holevac 4 42 54:30.4 17:35/M
26 Hannah Bengel Westphlia MI 12 45 54:38.8 17:37/M
27 Catherine Blatnik 44 46 55:48.6 18:00/M
28 Angie Thelen Westphalia MI 33 47 56:09.0 18:07/M
29 Brenda Bengel Westphalia MI 45 48 56:35.9 18:15/M
30 Sunshine Mills Lansing MI 0 49 56:38.4 18:16/M
31 Drew Bengel Westphlia MI 1 50 59:15.4 19:07/M
32 Emily Lerman Wyandotte MI 10 52 1:00:37.5 19:33/M
33 Rachelle Ryan Fowlerville MI 26 54 1:00:41.4 19:35/M
34 Child Ryan Fowlerville MI 99 55 1:00:41.7 19:35/M
35 Barb Harlow Lansing MI 45 56 1:00:42.1 19:35/M
36 Tasha Rivas Haslett MI 35 61 1:02:36.0 20:12/M
37 Marisol Gallegos Lansing MI 23 63 1:02:38.0 20:12/M
38 Julie Picano 27 65 1:03:24.2 20:27/M
39 Taylor Feeman 12 66 1:03:31.6 20:29/M
40 Megan Martini 12 67 1:03:33.2 20:30/M
41 Amanda Henes 21 68 1:03:34.5 20:30/M
42 Gloria Barkley 38 69 1:04:03.8 20:40/M

Overall Male Open Winners

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nort Upson Westphalia MI 55 4 43:04.0 13:54/M

Male 0-99

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jonathan Jenkins Parma MI 24 12 47:15.5 15:15/M
2 Jim Jenkins Parma MI 52 14 48:25.3 15:37/M
3 J. R. Richardson Marquette MI 55 16 49:02.4 15:49/M
4 Norman Kender Perry MI 56 18 49:04.1 15:50/M
5 Dylan McCrea Howell MI 5 22 49:56.9 16:06/M
6 Scott McCrea Howell MI 35 23 49:57.3 16:07/M
7 David Figurski Shelby Twp. MI 50 26 50:14.8 16:12/M
8 Paul Gerdes Ann Arbor MI 14 29 52:16.2 16:52/M
9 Eric Williams Holt MI 45 30 52:36.2 16:58/M
10 Abraham Flores Holt MI 12 31 53:07.1 17:08/M
11 Edward Baillargeon Sr Pinckney MI 63 33 53:10.7 17:09/M
12 Jahmad Smith Lansing MI 0 35 54:09.2 17:28/M
13 Jahlee Smith Lansing MI 0 36 54:10.2 17:28/M
14 James Smith Lansing MI 35 37 54:14.3 17:30/M
15 Max Schultz Dewitt MI 12 39 54:21.5 17:32/M
16 Colby Holevac 3 43 54:31.0 17:35/M
17 Donald Gunderman Portland MI 39 44 54:31.4 17:35/M
18 Bobby Prince Westphalia MI 9 51 59:54.4 19:19/M
19 Richard Lerman Wyandotte MI 40 53 1:00:41.1 19:35/M
20 James Koenigsknecht Fowler MI 61 57 1:00:43.4 19:35/M
21 Travis Kimball 11 58 1:00:46.4 19:36/M
22 Lane Swan Williamston MI 8 59 1:00:46.8 19:36/M
23 Ricardo Gallegos Haslett MI 9 60 1:01:17.4 19:46/M
24 Ricky Gallegos Lansing MI 34 62 1:02:36.4 20:12/M
25 Zack Henes 14 64 1:02:38.2 20:12/M