MICHIGAN USATF ASSOC. CROSS COUNTRY CHAMPIONS

back to results

Nov. 9, 2002

MICHIGAN USATF ASSOC. CROSS COUNTRY CHAMPIONS
DETROIT, MI


Bantam Girls 3,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Spratt, Diamond '93 BLAZER 12:41.30
2 Handler, Brook '93 RARA TRACK CLUB 12:55.65
3 Moore, Dennis '92 SWIFT TRACK CLUB 12:59.98 1
4 Porter, Ariel '94 DETROIT JETS 13:18.34
5 Quinney, Moni '92 SWIFT TRACK CLUB 13:21.13 2
6 Zanders, Vorri '94 SWIFT TRACK CLUB 13:43.36 3
7 Hill, Arielle '92 DETROIT JETS 14:42.51
8 Heard, Nicholas '92 SWIFT TRACK CLUB 15:04.99 4
9 Martin, Tiyuan '94 SWIFT TRACK CLUB 15:10.44 5
10 Davis, Kiarra '93 SWIFT TRACK CLUB 15:20.67 6
11 Colonna, Navica '95 Unattached 15:23.99
12 McDougle, Ravin '92 SWIFT TRACK CLUB 15:31.47 7
13 Lawrence, Paige '95 SWIFT TRACK CLUB 15:35.97
14 Turner, Brooke '93 RARA TRACK CLUB 15:50.76
15 Storrs, Laura '92 FLEET FEET T. C. 15:56.61
16 Douglas, Jasmine '94 SWIFT TRACK CLUB 16:20.29
17 Ringer, Sadie '94 Unattached 16:21.73
18 Cole, Ceara '93 SWIFT TRACK CLUB 19:49.80

Midget Girls 3,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Bannister, Amelia '91 GENESEE FLYERS 11:28.44
2 Hilton, Lindsey '91 RARA TRACK CLUB 11:29.28
3 Logan, Katara '90 PONTIAC ELITE 11:34.57
4 Fondren, Ramzee '90 MOTOR CITY TRACK CLUB 11:44.08 1
5 Pinkston, Shaniece '91 MOTOR CITY TRACK CLUB 11:49.29 2
6 Jackson, Jade '91 MOTOR CITY TRACK CLUB 11:50.14 3
7 White, Whitney '90 MOTOR CITY TRACK CLUB 11:51.50 4
8 Webb, Natalie '90 Unattached 11:52.76
9 Macumber, Cally '90 RARA TRACK CLUB 11:53.08
10 Looper, Nissa '90 FLEET FEET T. C. 12:04.26
11 Bentle, Rebekah '90 Unattached 12:10.32
12 Pritchett, Brennca '91 BLAZER 12:24.11
13 Gallagher, Kelly '90 HILLSIDE AQUILA RED 12:26.87
14 Williams, Katelyn '90 Unattached 12:27.35
15 Pinkston, Shariece '91 MOTOR CITY TRACK CLUB 12:31.54 5
16 Storrs, Alyssa '90 FLEET FEET T. C. 12:32.03
17 Larose, Allison '90 RARA TRACK CLUB 13:00.49
18 Spratt, Princess '90 BLAZER 13:06.58
19 Schiel, Kelsey '90 FLEET FEET T. C. 13:10.92
20 Williams, Jessica '90 Unattached 13:18.76
21 Freeland, Meggan '91 Unattached 13:21.84
22 Hayes, Teeka '91 BLAZER 13:23.64
23 Snyder, Hilary '90 Unattached 13:24.10
24 Krug, Winonah '91 Unattached 13:26.73
25 Krause, Courtney '90 Unattached 13:31.64
26 Spratt, Pearlina '91 BLAZER 13:39.68

Midget Girls 3,000 Yard Run (Continued)

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
27 Palmer, Shannon '90 Unattached 13:43.99
28 Davis, Abby '90 Unattached 13:52.26
29 Ykimoff, Jessie '91 SUN SHINE SHOCK 13:52.73
30 Dering, Laura '90 RARA TRACK CLUB 14:02.38
31 Van Eyck, Lisa '90 GENESEE FLYERS 14:08.91
32 Stoody, Margaret '90 GENESEE FLYERS 14:15.59
33 Pinkston, Shariah '90 MOTOR CITY TRACK CLUB 14:48.90 6
34 Cox, Chelsea '90 Unattached 14:58.07
35 Cupp, Alison '91 ANN ARBOR T.C. 15:01.10
36 Sampson, Sage '91 PONTIAC ELITE 15:02.36
37 Ringer, Chelsea '91 Unattached 15:08.27
38 Olsen, Hanna '90 SUN SHINE SHOCK 15:48.04

Youth Girls 4,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Wittum, Rachel '89 HANSON 14:33.11
2 Smeltzer, Rebekah '89 MOTOR CITY TRACK CLUB 14:42.26
3 Clifford, Caitlin '88 Unattached 14:43.47
4 Martinez, Angela '88 HANSON 15:23.25
5 Haines, Katie '89 HANSON 15:24.58
6 Devereaux, Kelsey '88 SUN SHINE SHOCK 15:30.44 1
7 Olsen, Kristina '88 SUN SHINE SHOCK 15:33.93 2
8 Armstrong, Jessica '89 HANSON 15:36.96
9 Unknown, Athlete '88 Unattached 15:44.94
10 Glencer, Alexa C. '88 Unattached 15:46.14
11 Dixon, Brittany '88 HANSON 16:07.23
12 Baker, Kaitlin '88 Unattached 16:15.74
13 Koker, Sierra '89 SUN SHINE SHOCK 16:33.16 3
14 Kohlitz, Shannon '88 SUN SHINE SHOCK 16:43.10 4
15 Stebbins, Ashley '89 HANSON 16:47.33
16 Rosecrant, Kyle '88 Unattached 16:49.88
17 Unknown 1, Athlete '88 Unattached 16:57.68
18 Poindexter, Chelsey '89 Unattached 17:08.74
19 Hartsough, Samantha M '88 Unattached 17:24.66
20 Haslett, Linda '88 SUN SHINE SHOCK 17:34.04 5
21 Wright, Stephanie '89 FLEET FEET T. C. 17:56.10
22 Webb, Kelsey '88 Unattached 18:09.54
23 Kimak-Rice, Ana '89 HILLSIDE AQUILA RED 18:13.23 6
24 Clarkson, Kari '89 SUN SHINE SHOCK 18:16.15 7
25 Ferrans, Kristie '89 Unattached 18:24.91
26 Ringer, Hannah '88 Unattached 18:40.74
27 Van Wasshenova, Emily '88 FANTASTIC FUN RUNNERS 18:44.81
28 Myers, Donna '89 SUN SHINE SHOCK 18:59.69 8
29 Thomas, Janell '89 DETROIT JETS 19:12.51
30 Collins, Wendy '89 Unattached 19:25.67
31 Torano, Natalie '89 HILLSIDE AQUILA RED 19:30.33 9
32 Fifolt, Togra '88 Unattached 19:40.26

Youth Girls 4,000 Yard Run (Continued)

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
33 Crandall, Sarah '88 SUN SHINE SHOCK 19:41.80
34 Lewis, Brittany '88 PONTIAC ELITE 19:44.49
35 Cunningham, Alexandrea '88 PONTIAC ELITE 19:55.78
36 Kelly, Megan '89 HILLSIDE AQUILA RED 20:12.43 10
37 Schomer, Rachel '89 RARA TRACK CLUB 20:19.04
38 Lowery, Jessica '89 Unattached 20:32.80
39 Jolliffe, Breann '88 HILLSIDE AQUILA RED 21:19.63 11
40 Lewis, Audriana '89 HILLSIDE AQUILA RED 21:25.99 12
41 Henton, Annie '89 FLEET FEET T. C. 21:42.08
42 Holland, Audrey '89 Unattached 22:18.41

Intermediate Girls 5,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Sampson, Kelly '87 PONTIAC ELITE 19:21.18
2 Hoefing, Elizabeth '86 ROCHESTER ROAD RUNNERS 20:00.74
3 Ringer, Mollie '87 Unattached 20:05.73
4 Chamberlain, Nicole '87 Unattached 21:25.43
5 Campbell, Lauren '86 LEDGES RUNNING CLUB 21:40.01
6 Grace, Justine '87 ROCHESTER ROAD RUNNERS 21:43.73
7 Hay, Amber '87 PONTIAC ELITE 21:51.66
8 Wilson, Emily '86 Unattached 22:01.65
9 Masternak, Audra '86 Unattached 22:08.98
10 Poling, Trisha '86 ROCHESTER ROAD RUNNERS 22:41.65
11 Craze, Kelly '86 Unattached 22:44.87
12 Thompson, Monique R. '86 PONTIAC ELITE 22:46.99
13 Brooks, Alyssa '87 ROCHESTER ROAD RUNNERS 23:00.24
14 Landry, Laren '86 ROCHESTER ROAD RUNNERS 23:20.17
15 Snyder, Rebecca '87 Unattached 24:19.48
16 Stevenon, Trinelle '87 BLAZER 24:53.76

Young Girls 5,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Sertis, Meghan '85 Unattached 19:49.57
2 Myers, Amber '85 SUN SHINE SHOCK 20:23.39
3 Mayddy, Meghan '85 Unattached 20:44.64
4 Green, Krisyn '85 Unattached 20:50.76
5 Wilkins, Cassandra '85 Unattached 20:54.14
6 Mendler, Stephanie '85 ROCHESTER ROAD RUNNERS 21:00.93
7 Diedrick, Katherine '84 Unattached 21:09.84
8 Ringer, Carrie '85 Unattached 21:40.39

Bantam Boys 3,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Hill, Troy '92 BLAZER 12:06.56
2 Tripp, Nicholas '93 BLAZER 12:29.40
3 Tripp, Jermane '95 BLAZER 13:01.55
4 Johnson, Carter '92 ANN ARBOR T.C. 13:02.23
5 Fowler, John '92 Unattached 13:21.13
6 Stones, Danny '93 SWIFT TRACK CLUB 13:35.70 1
7 Johnson, Eric '92 SWIFT TRACK CLUB 13:46.24 2
8 Lemanski, Preston '92 Unattached 13:55.11
9 Hill, Tyler '94 Unattached 13:57.48
10 Williams, Garry '92 SWIFT TRACK CLUB 14:11.13 3
11 Ford, Jerry '93 SWIFT TRACK CLUB 15:04.43 4
12 Carmona, Julian '92 RARA TRACK CLUB 15:16.14
13 McDougle, Demerrett '93 SWIFT TRACK CLUB 15:18.63 5
14 Evans, Denez '96 Unattached 17:55.19

Midget Boys 3,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Jackson, George '90 MOTOR CITY TRACK CLUB 11:01.04
2 Williams, Khiry '91 PONTIAC ELITE 11:04.71
3 Sharron, Robert T '91 Unattached 11:09.93
4 Beardslee, Patrick '90 GENESEE FLYERS 11:11.87
5 Suber, Daniel '91 MOTOR CITY TRACK CLUB 11:12.05
6 Krvza, Joseph '90 GENESEE FLYERS 11:26.80
7 Rice, Deon '90 DETROIT JETS 11:42.24
8 Brownell, Gary '90 Unattached 11:51.09
9 Beverley, Khari '91 DETROIT CHEETAH TRACK CLU 11:58.90
10 Haslett, George Ryan '91 Unattached 12:10.64
11 Wilson, Gregory '90 GENESEE FLYERS 12:27.15
12 Fraser, Matt '90 HILLSIDE AQUILA RED 12:47.74
13 Hecksel, Matt '91 Unattached 12:56.68
14 Berns, Jennie '91 Unattached 13:33.27
15 Sawchuk, Daniel '90 RARA TRACK CLUB 13:42.28
16 Schomer, Ben '90 RARA TRACK CLUB 13:46.99
17 Waltz, Jacob '91 Unattached 14:25.95

Youth Boys 4,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Lavoie, Neil '88 Unattached 14:10.51
2 Craig, Bradley '88 Unattached 14:20.39
3 Karazim, Britton '88 Unattached 14:23.23
4 Dimamdro, Joseph '89 GENESEE FLYERS 14:26.34 1
5 Tulpa, Matt '88 Unattached 14:45.76
6 Nagel, Benjamin '88 Unattached 14:50.17
7 Peek, Delorean '89 DETROIT JETS 14:54.05 2
8 Stoody, Winston '89 GENESEE FLYERS 14:56.74 3

Youth Boys 4,000 Yard Run (Continued)

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
9 Walsh, Jimmy '88 Unattached 15:03.93
10 Leiby, Jason '88 Unattached 15:07.05
11 Ralston, Alex '88 GENESEE FLYERS 15:15.07 4
12 Young, Zach '89 Unattached 15:22.24
13 Powell, Jonathan '89 GENESEE FLYERS 15:39.29 5
14 Teach, Ross '89 RARA TRACK CLUB 15:39.94
15 Darling, Ryan '89 MOTOR CITY TRACK CLUB 15:41.48
16 Osburn, Jeremy '88 Unattached 15:46.50
17 Draper-Johnson, Craig A '88 Unattached 15:49.46
18 Rodd, Douglas '89 GENESEE FLYERS 16:04.89
19 Williams, Adrian '88 MOTOR CITY TRACK CLUB 16:27.50
20 Pfisterer, Michael '88 LEDGES RUNNING CLUB 16:31.47
21 Giarmo, Jared '88 Unattached 16:32.83
22 Johnson, Kane '89 Unattached 16:52.53
23 Fodren, Shareef '88 MOTOR CITY TRACK CLUB 16:55.73
24 Mahan, Brad '89 GENESEE FLYERS 17:39.04 6
25 Martin, Chris '88 RARA TRACK CLUB 22:17.95

Intermediate Boys 5,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Mabil, Raik '87 LEDGES RUNNING CLUB 16:10.47 1
2 Quick, Michael '87 MICHIGAN TRAIL HOGS 16:16.45 2
3 Thibodeau, Seth '86 MICHIGAN TRAIL HOGS 16:33.06 3
4 Cowan, Brooks '86 MICHIGAN TRAIL HOGS 16:41.33 4
5 Brooks, Jeff '86 Unattached 16:45.93
6 Kaczmarek, Bruce '87 MICHIGAN TRAIL HOGS 16:54.33 5
7 Hammer, Christopher '86 MICHIGAN TRAIL HOGS 16:56.04 6
8 Hairston, David '86 LEDGES RUNNING CLUB 16:56.55 7
9 Kettles, Rich '86 LEDGES RUNNING CLUB 17:00.67 8
10 Hammow, Kassen '86 Unattached 17:09.65
11 Derico, Steve '87 MICHIGAN TRAIL HOGS 17:13.99 9
12 Switzer, Justin '86 MICHIGAN TRAIL HOGS 17:17.74 10
13 Rose, Matt '86 MICHIGAN TRAIL HOGS 17:18.81
14 Saleh, Adullah '86 Unattached 17:19.28
15 McClelland, Tom '86 MICHIGAN TRAIL HOGS 17:20.03
16 Brunning, Scott '86 MICHIGAN TRAIL HOGS 17:21.74
17 Byler, Richard '87 LEDGES RUNNING CLUB 17:23.79 11
18 Daoud, Adam '87 Unattached 17:28.71
19 Langenberg, Tim '86 LEDGES RUNNING CLUB 17:33.41 12
20 Craze, Michael '87 MICHIGAN TRAIL HOGS 17:39.55
21 Wolbert, Anthony '86 Unattached 17:43.04
22 Figgins, Blake '87 MOTOR CITY TRACK CLUB 17:49.84
23 Gailliard, Ivan '86 MOTOR CITY TRACK CLUB 17:57.08
24 Bills, Brian '86 Unattached 18:02.48
25 Ferrans, Jeremy '86 Unattached 18:09.71
26 Clippard, Tom '87 MICHIGAN TRAIL HOGS 18:13.54
27 Devries, Edward '86 GRAND RAPIDS 18:15.14

Intermediate Boys 5,000 Yard Run (Continued)

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
28 Vanderworp, Joel '87 Unattached 18:25.17
29 Shaheen, Phil '87 MICHIGAN TRAIL HOGS 18:29.00
30 Murray, Michael '86 Unattached 18:32.90
31 Wasson, Andrew '87 LEDGES RUNNING CLUB 18:37.06 13
32 Rudy, Ryan '87 Unattached 18:38.09
33 Juraseh, Chris '87 Unattached 18:56.14
34 Craig, Reggie '87 Unattached 19:10.15
35 Oneal, Jerrel '87 MOTOR CITY TRACK CLUB 19:11.98
36 Wassus, Kenny '86 LEDGES RUNNING CLUB 19:16.62 14
37 Stacey, Michael '86 LEDGES RUNNING CLUB 19:40.36
38 Hoppough, Curtis '86 Unattached 19:50.37
39 Cunnigham, Darren '86 DETROIT CHEETAH TRACK CLU 20:53.53
40 Craig, Dominique '87 Unattached 21:22.65
41 Winters, Peter '88 Unattached 21:53.26
42 Garcia, Cory '86 ROCHESTER ROAD RUNNERS 21:54.96
43 Canell, Robert '87 Unattached 22:43.40

Young Boys 5,000 Yard Run

PLACE ATHLETE NAME YR TEAM TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Tinney, Frankie '85 Unattached 15:58.50
2 Elmore, Jarred '85 Unattached 16:44.24
3 Giblin, Robert '85 Unattached 16:58.90
4 Hagg, Chris '85 DETROIT CHEETAH TRACK CLU 17:20.23
5 Giarmo, Jonhathan '85 Unattached 17:44.01
6 Flynn, Brandon '85 FANTASTIC FUN RUNNERS 17:57.87
7 Macumber, Brent '85 Unattached 17:59.39
8 Marshall, Isaiah '85 MOTOR CITY TRACK CLUB 18:07.35
9 Connell, Robert '84 Unattached 18:10.79
10 Dorow, Lorance '84 FANTASTIC FUN RUNNERS 18:46.73
11 Blancke, Mark '85 FANTASTIC FUN RUNNERS 19:02.89
12 Kramer, Justin '85 Unattached 19:07.25
13 Stanley, JB '84 Unattached 19:21.23
14 Anderson, Niocholas '85 MOTOR CITY TRACK CLUB 19:21.71
15 Jones, Jimmy '85 MOTOR CITY TRACK CLUB 19:41.16
16 Steinmetz, David '85 Unattached 19:49.16
17 Nyenhuis, Patrick '85 GRAND RAPIDS 20:13.64



Event 1 Bantam Boys 3,000 Yard Run
BOYS' TEAM SCORES

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 SWIFT TRACK CLUB 15 1 2 3 4 5

Event 2 Bantam Girls 3,000 Yard Run
GIRLS' TEAM SCORES

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 SWIFT TRACK CLUB 15 1 2 3 4 5 6 7

Event 4 Midget Girls 3,000 Yard Run
GIRLS' TEAM SCORES

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 MOTOR CITY TRACK CLUB 15 1 2 3 4 5 6

Event 5 Youth Boys 4,000 Yard Run
BOYS' TEAM SCORES

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 GENESEE FLYERS 19 1 3 4 5 6

Event 6 Youth Girls 4,000 Yard Run
GIRLS' TEAM SCORES

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 SUN SHINE SHOCK 15 1 2 3 4 5 7 8
2 HILLSIDE AQUILA RED 48 6 9 10 11 12

Event 7 Intermediate Boys 5,000 Yard Run
BOYS' TEAM SCORES

Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 MICHIGAN TRAIL HOGS 20 2 3 4 5 6 9 10
2 LEDGES RUNNING CLUB 39 1 7 8 11 12 13 14