WAYNE COUNTY HS CHAMPIONSHIPS

back to results

Oct. 2, 2002

WAYNE COUNTY HS CHAMPIONSHIPS
Detroit, MI


Girls 5,000 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Zoollner, Kelli Lutheran East H.S. 20:58.93
2 Mahabr, Anjani Lutheran East H.S. 22:16.35
3 Jankowski, Janine St. Frances Cabrini H.S. 22:18.41 1
4 Eory, Jacqueline Riverview H.S. 23:07.06 2
5 Wilkes, Alison St. Frances Cabrini H.S. 24:00.29 3
6 Nix, Lacresha Benedictine Ravens 24:06.54
7 McBrady, Katie Riverview H.S. 24:36.95 4
8 Bukowski, Kathy Holy Redeemer H. S. 24:46.24 5
9 Francis, Katie Henry Ford A 24:56.58
10 Stempien, Erin Holy Redeemer H. S. 25:15.44 6
11 Fenton, Johannah Holy Redeemer H. S. 26:16.54 7
12 Parsons, Leslie St. Frances Cabrini H.S. 26:42.94 8
13 Meray, Beth St. Frances Cabrini H.S. 26:48.76 9
14 Sims, Allison St. Frances Cabrini H.S. 26:58.79 10
15 Sawyers, Jessica St. Frances Cabrini H.S. 27:03.07 11
16 Witte, Karen Lutheran East H.S. 27:26.18
17 Hughes, Gabriella Holy Redeemer H. S. 28:38.23 12
18 Henyak, Jessica Lutheran East H.S. 29:25.24
19 Gurtowsky, Christina Riverview H.S. 29:46.03 13
20 Lee, Kelly Melvindale 30:07.39
21 Johnson, Kayleen Riverview H.S. 30:22.59 14
22 Kirkwood, Jessica Riverview H.S. 30:24.86 15
23 Cabrerao, Daniela Holy Redeemer H. S. 30:50.49 16
24 Castillo, Delia Holy Redeemer H. S. 31:17.45 17
25 Brown, Cierra Ecorse High School 31:28.65
26 Fenton, Justine Holy Redeemer H. S. 31:38.04 18
27 Rozdoske, Kelley Academy For Bus/Tech 34:35.09
28 Dove, Jenny Academy For Bus/Tech 35:43.55
29 Hildreth, Maria Academy For Bus/Tech 37:41.49

Boys 5,000 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME SCORE
===== ============================ ========================= ======== =====
1 Matthews, Neil Riverview H.S. 16:59.54 1
2 Rowley, Roger St. Frances Cabrini H.S. 17:28.00 2
3 McCabe, Chris St. Frances Cabrini H.S. 17:38.78 3
4 Davis, John Riverview H.S. 17:54.29 4
5 MACHEMER, Matt Lutheran East H.S. 18:04.95 5
6 Scorcelli, Mike St. Frances Cabrini H.S. 18:20.69 6
7 Mills, Steve Wayne 18:25.53 7
8 Romero, David Holy Redeemer H. S. 18:37.85 8
9 Kornegay, John Benedictine Ravens 18:48.07 9
10 Tidwell, Lamar Riverview H.S. 19:01.18 10
11 Stempien JR, Michael Holy Redeemer H. S. 19:06.06 11
12 Kalisz, Dave Riverview H.S. 19:12.58 12
13 Kononowech, Chris St. Frances Cabrini H.S. 19:18.45 13
14 Cannor, Aaron St. Frances Cabrini H.S. 19:28.45 14
15 Prucknic, Michael Riverview H.S. 19:41.38 15
16 Miller, Mike Melvindale 19:47.24
17 Mizzi, Kevin Holy Redeemer H. S. 20:00.04 16
18 Johnson, Justin Riverview H.S. 20:14.49 17
19 Peterson, Mike Melvindale 20:18.68
20 Diroff, Mile St. Frances Cabrini H.S. 20:20.53 18
21 Mendez, Eddie Holy Redeemer H. S. 20:24.84 19
22 Brown, Brandon Benedictine Ravens 20:29.30 20
23 Dingle, Marcus Holy Redeemer H. S. 20:30.82 21
24 Banker, Jonathan Riverview H.S. 20:37.38 22
25 Hammond, Antoine Benedictine Ravens 20:39.41 23
26 Sanno, John St. Frances Cabrini H.S. 21:11.24 24
27 Harrison, Dan St. Frances Cabrini H.S. 21:15.49 25
28 Dingle, Marcel Holy Redeemer H. S. 21:17.48 26
29 Brown, Eric Ecorse High School 21:17.72
30 Tosch, Paul Lutheran East H.S. 21:29.64 27
31 Jones, Roderick Benedictine Ravens 21:42.53 28
32 Ramirez, Felipe Holy Redeemer H. S. 22:03.35 29
33 Singh, Dilpreet Wayne 22:04.25 30
34 Cochran, Aaron Weston High School 22:20.68 31
35 Robertson, John Wayne 22:25.79 32
36 Beavers, Shawn Benedictine Ravens 22:33.63 33
37 Rojas, David Holy Redeemer H. S. 23:08.15 34
38 Lee, Dale Benedictine Ravens 23:09.93 35
39 Jurczak, Chris Lutheran East H.S. 23:21.40 36
40 Bush, Markus Benedictine Ravens 24:12.91 37
41 Scott, Andrew Henry Ford A 24:15.58
42 Craven, Jeremy Wayne 24:24.45 38
43 Janowitz, Jordan Wayne 24:24.89 39
44 Vega, Matt Holy Redeemer H. S. 24:25.14 40
45 Vaught, Steve Lutheran East H.S. 24:49.33 41
46 Pack, Ernest Academy For Bus/Tech 25:03.12
47 Zalewski, Shawn St. Frances Cabrini H.S. 25:07.66 42
48 Bazner, Charles Holy Redeemer H. S. 25:37.11 43
49 Rice, Deon Detroit Jets Jr. High 26:04.34
50 Dasgupta, Nicholas Benedictine Ravens 26:07.16 44
51 Mays, Brandon Ecorse High School 26:13.18
52 McCuen, Matt Lutheran East H.S. 26:39.73 45
53 Finley, Darell Weston High School 27:22.99 46
54 McNamara, Shawn Wayne 29:04.28 47
55 Mills, Sean Wayne 29:05.78 48
56 Gadigian, Daniel Holy Redeemer H. S. 29:31.49 49
57 George, Cedric Henry Ford A 30:46.67
58 Smith, William Weston High School 30:49.37 50
59 Thomas, Brandon Weston High School 31:18.27 51
60 Kurtz, Matt Lutheran East H.S. 39:55.04 52
61 George, Cecil Henry Ford A 43:24.61
62 Patilo, Jerry Weston High School 43:25.10 53
63 Oakley, Leo Henry Ford A 44:03.88



BOYS' TEAM SCORES

Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 St. Frances Cabrini H A 38 2 3 6 13 14
2 Riverview H.S. A 42 1 4 10 12 15
3 Holy Redeemer H. S. A 75 8 11 16 19 21
4 Benedictine Ravens A 113 9 20 23 28 33
5 Wayne A 146 7 30 32 38 39
6 Lutheran East H.S. A 154 5 27 36 41 45
7 Holy Redeemer H. S. B 172 26 29 34 40 43
8 Weston High School A 231 31 46 50 51 53


Event 2 Girls 5,000 Meter Run
GIRLS' TEAM SCORES

Rank School Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
1 St. Frances Cabrini H A 31 1 3 8 9 10
2 Holy Redeemer H. S. A 46 5 6 7 12 16
3 Riverview H.S. A 48 2 4 13 14 15