Hudson Booster Results

back to results

Oct. 5, 2002

Hudson Booster Results
HUDSON, MI


ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Addison 51 5. Litchfield 115 ³
³ 2. Jackson Christan 64 6. Pittsford 132 ³
³ 3. Reading 85 7. Sand Creek 132 ³
³ 4. Morenci 107 8. Union City 203 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Matt Ferris-Smith (12) Addison 17:24.4 1
2. Ben Curl (10) Jackson Christan 17:54.4 2
3. Ryan Dryer (12) Reading 18:01.0 3
4. Caleb Erway (10) Morenci 18:04.5 4
5. Eli Zilke (10) Sand Creek 18:12.0 5
6. keith Muirhead (12) Morenci 18:23.1 6
7. Jeremy Garcia (11) Reading 18:24.7 7
8. Tim Cattell (10) Addison 18:28.1 8
9. Matt Sutka (10) Jackson Christan 18:38.8 9
10. Tim Lothamer (12) Adrian Madison 18:40.2 -
11. Marty Cline (11) Litchfield 18:45.8 10
12. Jason Davis (11) Sand Creek 18:55.0 11
13. Patrick Durfey (11) Addison 18:57.6 12
14. Josh Seeget (11) Adrian Lenawee Christian 19:03.5 -
15. Matthew Jambor (10) Petersburg-Summerfield 19:04.7 -
16. Dan Hawthrone (10) Jackson Christan 19:06.0 13
17. Jacob Bowman (10) Addison 19:06.3 14
18. Joel Norman (12) Jackson Christan 19:23.6 15
19. Brian Roys (12) Addison 19:32.1 16
20. Joseph Kupa (11) Petersburg-Summerfield 19:39.8 -
21. Doug Gould (11) Britton-Deerfield 19:40.5 -
22. Jonas DeBacker (10) Pittsford 19:41.2 17
23. Brad Inks (12) Pittsford 19:49.3 18
24. Greg Burns (9) Litchfield 19:50.9 19
25. Lonnie Riddle (10) Reading 19:51.1 20
26. Jacob Converse (10) Litchfield 19:52.6 21
27. Phil Irwin (09) Pittsford 20:00.6 22
28. Kevin Smith (12) Addison 20:09.7 P
29. Josh Ritter (9) Manchester 20:11.4 -
30. Shawn Cline (9) Litchfield 20:19.4 24
31. Matt Bowman Jackson Christan 20:28.1 25
32. Brandon Lane (9) Reading 20:29.7 26
33. Nick Sharp (11) Morenci 20:31.5 27
34. Adam Ford (12) Adrian Lenawee Christian 20:32.3 -
35. Derek Whitehead (11) Sand Creek 20:32.6 28
36. Brett Wisnewski (11) Adrian Madison 20:34.1 -
37. Justin Hanewald (9) Manchester 20:41.3 -
38. David Spence (9) Reading 20:42.6 29
39. Matthew Lynd (12) Reading 20:45.3 P
40. Danny Kerr (09) Pittsford 20:54.9 31
41. Michael Bialecki (9) Reading 21:04.4 P
42. Derek Barnhart (9) Morenci 21:06.7 33
43. Bob Raymond (11) Union City 21:15.1 34
44. Dustin Ferris (11) Union City 21:29.4 35
45. Josh Hehre (09) Jackson Christan 21:29.5 P
46. Daniel Mock (11) Morenci 21:42.7 37
47. Sam Fanning (10) Addison 21:48.7 P
48. Chris Moench (10) Hillsdale Academy 21:57.9 -
49. Travis Maschino (12) Britton-Deerfield 22:10.6 -
50. Shane Walden (11) Adrian Lenawee Christian 22:11.8 -
51. Adam Smith (11) Petersburg-Summerfield 22:35.9 -
52. Joe Mathews (12) Clinton 22:57.9 -
53. Glen Raymond Union City 23:11.8 39
54. Wes Pillow (12) Morenci 23:15.9 P
55. Kyle Bowers Litchfield 23:25.0 41
56. Kale Golden Litchfield 23:25.2 P
57. Kirk Bradely (12) Sand Creek 23:43.1 43
58. Jay Kealy (10) Clinton 23:54.9 -
59. Nic Maylone (SR) Pittsford 24:03.9 44
60. Dennis Quist (11) Sand Creek 24:26.0 45
61. Mark Griewahn (12) Adrian Madison 24:38.2 -
62. Brennan Crispin (10) Manchester 25:13.3 -
63. Josh Wilson Union City 25:23.7 46
64. Radford Meeks (9) Sand Creek 25:26.7 P
65. Mike Ahrens (9) Manchester 26:07.0 -
66. Skye Leonard Litchfield 26:17.0 P
67. Jake Boley Union City 28:43.2 49
68. David Borton (09) Adrian Madison NF -
69. Ryan Iwanicki (11) Clinton NF -
70. Bryan Riddle (11) Clinton NF -
71. Jeff Tervo (9) Clinton NF -
72. Jeremy Allan (9) Manchester NF -
73. Ryan Broten (10) Manchester NF -
74. Craig Lane (12) Manchester NF -
75. Steve Clark (12) Pittsford NF -
76. Jeremy Guldi (11) Petersburg-Summerfield NF -
77. Christopher Lennard (09) Petersburg-Summerfield NF -
78. Josh Ayers (12) Sand Creek NF -
79. Andrew Yockey (10) Union City NF -
80. Phil Goodrich (10) Union City NF -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Addison Matt Ferris-Smith (12) 1 17:24 1
Tim Cattell (10) 8 18:28 8
Patrick Durfey (11) 13 18:57 12
Jacob Bowman (10) 17 19:06 14
Brian Roys (12) 19 19:32 16
Kevin Smith (12) 28 20:09
Sam Fanning (10) 47 21:48

Addison ** TEAM TOTAL ** 1:33:27 51

2. Jackson Christan Ben Curl (10) 2 17:54 2
Matt Sutka (10) 9 18:38 9
Dan Hawthrone (10) 16 19:06 13
Joel Norman (12) 18 19:23 15
Matt Bowman 31 20:28 25
Josh Hehre (09) 45 21:29

Jackson Christan ** TEAM TOTAL ** 1:35:29 64

3. Reading Ryan Dryer (12) 3 18:01 3
Jeremy Garcia (11) 7 18:24 7
Lonnie Riddle (10) 25 19:51 20
Brandon Lane (9) 32 20:29 26
David Spence (9) 38 20:42 29
Matthew Lynd (12) 39 20:45
Michael Bialecki (9) 41 21:04

Reading ** TEAM TOTAL ** 1:37:27 85

4. Morenci Caleb Erway (10) 4 18:04 4
keith Muirhead (12) 6 18:23 6
Nick Sharp (11) 33 20:31 27
Derek Barnhart (9) 42 21:06 33
Daniel Mock (11) 46 21:42 37
Wes Pillow (12) 54 23:15

Morenci ** TEAM TOTAL ** 1:39:46 107

5. Litchfield Marty Cline (11) 11 18:45 10
Greg Burns (9) 24 19:50 19
Jacob Converse (10) 26 19:52 21
Shawn Cline (9) 30 20:19 24
Kyle Bowers 55 23:25 41
Kale Golden 56 23:25
Skye Leonard 66 26:17

Litchfield ** TEAM TOTAL ** 1:42:11 115

6. Pittsford Jonas DeBacker (10) 22 19:41 17
Brad Inks (12) 23 19:49 18
Phil Irwin (09) 27 20:00 22
Danny Kerr (09) 40 20:54 31
Nic Maylone (SR) 59 24:03 44
Steve Clark (12) 75 00 00

Pittsford ** TEAM TOTAL ** 1:44:27 132

7. Sand Creek Eli Zilke (10) 5 18:12 5
Jason Davis (11) 12 18:55 11
Derek Whitehead (11) 35 20:32 28
Kirk Bradely (12) 57 23:43 43
Dennis Quist (11) 60 24:26 45
Radford Meeks (9) 64 25:26
Josh Ayers (12) 78 00 00

Sand Creek ** TEAM TOTAL ** 1:45:48 132

8. Union City Bob Raymond (11) 43 21:15 34
Dustin Ferris (11) 44 21:29 35
Glen Raymond 53 23:11 39
Josh Wilson 63 25:23 46
Jake Boley 67 28:43 49
Andrew Yockey (10) 79 00 00
Phil Goodrich (10) 80 00 00

Union City ** TEAM TOTAL ** 2:00:01 203

9. Adrian Madison Tim Lothamer (12) 10 18:40
Brett Wisnewski (11) 36 20:34
Mark Griewahn (12) 61 24:38
David Borton (09) 68 00 00

Adrian Madison ** TEAM TOTAL ** 1:03:52

10. Manchester Josh Ritter (9) 29 20:11
Justin Hanewald (9) 37 20:41
Brennan Crispin (10) 62 25:13
Mike Ahrens (9) 65 26:07
Jeremy Allan (9) 72 00 00
Ryan Broten (10) 73 00 00
Craig Lane (12) 74 00 00

Manchester ** TEAM TOTAL ** 1:32:12

11. Britton-Deerfield Doug Gould (11) 21 19:40
Travis Maschino (12) 49 22:10

Britton-Deerfield ** TEAM TOTAL ** 41:50

12. Clinton Joe Mathews (12) 52 22:57
Jay Kealy (10) 58 23:54
Ryan Iwanicki (11) 69 00 00
Bryan Riddle (11) 70 00 00
Jeff Tervo (9) 71 00 00

Clinton ** TEAM TOTAL ** 46:51

13. Petersburg-Summerfield Matthew Jambor (10) 15 19:04
Joseph Kupa (11) 20 19:39
Adam Smith (11) 51 22:35
Jeremy Guldi (11) 76 00 00
Christopher Lennard (09) 77 00 00

Petersburg-Summerfield ** TEAM TOTAL ** 1:01:18

14. Hillsdale Academy Chris Moench (10) 48 21:57

Hillsdale Academy ** TEAM TOTAL ** 21:57

Adrian Lenawee Christian Josh Seeget (11) 14 19:03
Adam Ford (12) 34 20:32
Shane Walden (11) 50 22:11

Adrian Lenawee Christian ** TEAM TOTAL ** 1:01:46




ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Onsted 46 5. Monroe Jefferson 122 ³
³ 2. Hudson 54 6. Quincy 124 ³
³ 3. Leslie 67 7. Perry 168 ³
³ 4. Parma-Western 119 8. Hanover-Horton 182 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Greg Schmit (12) Leslie 16:45.2 1
2. Robert Deo (11) Hudson 16:58.9 2
3. Travis Nash (11) Onsted 17:06.9 3
4. Steven Krajniak (12) Leslie 17:10.4 4
5. Aaron Anderson (12) Monroe Jefferson 17:34.0 5
6. William Sbach (12) Brooklyn-Columbia Central 17:48.6 -
7. Robert Kuhn (11) Hudson 17:49.3 6
8. Tom Clevenger (12) Parma-Western 17:51.6 7
9. Brian Johnson (11) Onsted 17:54.6 8
10. Ben Bloom (11) Hudson 17:57.9 9
11. Nick Long (09) Onsted 18:04.0 10
12. Joel Barricklow (11) Onsted 18:06.3 11
13. Kurt Myers (10) Quincy 18:08.3 12
14. Luke Shepard Leslie 18:11.7 13
15. Scott Waters (09) Onsted 18:16.5 14
16. Nate Willia (11) Monroe Jefferson 18:19.2 15
17. Paul McClellan (10) Hudson 18:37.8 16
18. Nick Ambs (11) Onsted 18:42.1 P
19. Dustin Gary (10) Quincy 18:43.7 18
20. Andy Reagin (12) Parma-Western 18:50.6 19
21. Adam Ries (11) Blissfield 18:51.2 -
22. Todd Cantine (11) Hanover-Horton 18:54.9 20
23. Stephen Guerra (12) Hudson 19:00.8 21
24. Andrew Apling (12) Hudson 19:03.6 P
25. Robert Wulff (10) Leslie 19:04.3 23
26. Charlie Bollinger (10) Parma-Western 19:05.5 24
27. Sean Gustwiller (12) Brooklyn-Columbia Central 19:07.0 -
28. Helge Neuenhuesges Perry 19:10.0 25
29. Lex Anderson (11) Brooklyn-Columbia Central 19:15.5 -
30. Jesse Pepper (11) Leslie 19:15.8 26
31. Brandon Potter Perry 19:17.3 27
32. Luke McAlister Perry 19:17.6 28
33. Nick Roth (10) Quincy 19:28.5 29
34. Phil Parris (10) Parma-Western 19:33.4 30
35. Sean Smiertka (12) Quincy 19:35.7 31
36. Dan Ludwick (11) Monroe Jefferson 19:42.9 32
37. Shaw O' Heron (12) Monroe Jefferson 19:49.5 33
38. Doug Miller (09) Quincy 19:51.6 34
39. Matt Murphy (12) Hanover-Horton 19:54.9 35
40. Mike Mayday (09) Hanover-Horton 19:55.3 36
41. Nick Turner (11) Monroe Jefferson 19:56.7 37
42. Bryant Ward (09) Quincy 20:01.5 P
43. Tim Collins (10) Parma-Western 20:07.1 39
44. Kyle Burgess Onsted 20:08.5 P
45. Curt Coffey Perry 20:09.4 41
46. Casey Miller (11) Hanover-Horton 20:10.0 42
47. John Globig (11) Parma-Western 20:14.1 P
48. Caleb Douge (11) Blissfield 20:14.7 -
49. Zach Weaver (10) Brooklyn-Columbia Central 20:38.9 -
50. Chris Betz (12) Blissfield 20:42.3 -
51. Jay Yockey (09) Blissfield 21:04.4 -
52. Roy Flangher (12) Quincy 21:21.1 P
53. Coe Humphrey (10) Leslie 21:22.2 P
54. Christopher Ragain (9) Parma-Western 21:24.4 P
55. Adam Wicker Perry 21:34.8 47
56. Jon Potocki Perry 22:20.2 P
57. Ben Curtis (11) Hanover-Horton 22:47.9 49
58. Chris Bartell Perry 24:10.9 P
59. Mike Dijach Hanover-Horton 25:00.9 P
60. Dan Herrick Hanover-Horton 26:02.8 P
61. Joel Dickerson (10) Blissfield NF -
62. PAUL Douge (09) Blissfield NF -
63. Clair Koppelman (10) Blissfield NF -
64. Adam Hegedus (12) Brooklyn-Columbia Central NF -
65. Todd Pollard (9) Brooklyn-Columbia Central NF -
66. Joe Rosynek (12) Brooklyn-Columbia Central NF -
67. Brian Jones (11) Hudson NF -
68. Steven Kaatz (11) Leslie NF -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Onsted Travis Nash (11) 3 17:06 3
Brian Johnson (11) 9 17:54 8
Nick Long (09) 11 18:04 10
Joel Barricklow (11) 12 18:06 11
Scott Waters (09) 15 18:16 14
Nick Ambs (11) 18 18:42
Kyle Burgess 44 20:08

Onsted ** TEAM TOTAL ** 1:29:26 46

2. Hudson Robert Deo (11) 2 16:58 2
Robert Kuhn (11) 7 17:49 6
Ben Bloom (11) 10 17:57 9
Paul McClellan (10) 17 18:37 16
Stephen Guerra (12) 23 19:00 21
Andrew Apling (12) 24 19:03
Brian Jones (11) 67 00 00

Hudson ** TEAM TOTAL ** 1:30:21 54

3. Leslie Greg Schmit (12) 1 16:45 1
Steven Krajniak (12) 4 17:10 4
Luke Shepard 14 18:11 13
Robert Wulff (10) 25 19:04 23
Jesse Pepper (11) 30 19:15 26
Coe Humphrey (10) 53 21:22
Steven Kaatz (11) 68 00 00

Leslie ** TEAM TOTAL ** 1:30:25 67

4. Parma-Western Tom Clevenger (12) 8 17:51 7
Andy Reagin (12) 20 18:50 19
Charlie Bollinger (10) 26 19:05 24
Phil Parris (10) 34 19:33 30
Tim Collins (10) 43 20:07 39
John Globig (11) 47 20:14
Christopher Ragain (9) 54 21:24

Parma-Western ** TEAM TOTAL ** 1:35:26 119

5. Monroe Jefferson Aaron Anderson (12) 5 17:34 5
Nate Willia (11) 16 18:19 15
Dan Ludwick (11) 36 19:42 32
Shaw O' Heron (12) 37 19:49 33
Nick Turner (11) 41 19:56 37

Monroe Jefferson ** TEAM TOTAL ** 1:35:20 122

6. Quincy Kurt Myers (10) 13 18:08 12
Dustin Gary (10) 19 18:43 18
Nick Roth (10) 33 19:28 29
Sean Smiertka (12) 35 19:35 31
Doug Miller (09) 38 19:51 34
Bryant Ward (09) 42 20:01
Roy Flangher (12) 52 21:21

Quincy ** TEAM TOTAL ** 1:35:45 124

7. Perry Helge Neuenhuesges 28 19:10 25
Brandon Potter 31 19:17 27
Luke McAlister 32 19:17 28
Curt Coffey 45 20:09 41
Adam Wicker 55 21:34 47
Jon Potocki 56 22:20
Chris Bartell 58 24:10

Perry ** TEAM TOTAL ** 1:39:27 168

8. Hanover-Horton Todd Cantine (11) 22 18:54 20
Matt Murphy (12) 39 19:54 35
Mike Mayday (09) 40 19:55 36
Casey Miller (11) 46 20:10 42
Ben Curtis (11) 57 22:47 49
Mike Dijach 59 25:00
Dan Herrick 60 26:02

Hanover-Horton ** TEAM TOTAL ** 1:41:40 182

9. Blissfield Adam Ries (11) 21 18:51
Caleb Douge (11) 48 20:14
Chris Betz (12) 50 20:42
Jay Yockey (09) 51 21:04
Joel Dickerson (10) 61 00 00
PAUL Douge (09) 62 00 00
Clair Koppelman (10) 63 00 00

Blissfield ** TEAM TOTAL ** 1:20:51

10. Brooklyn-Columbia Central William Sbach (12) 6 17:48
Sean Gustwiller (12) 27 19:07
Lex Anderson (11) 29 19:15
Zach Weaver (10) 49 20:38
Adam Hegedus (12) 64 00 00
Todd Pollard (9) 65 00 00
Joe Rosynek (12) 66 00 00

Brooklyn-Columbia Central ** TEAM TOTAL ** 1:16:48




ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Hudson 32 5. Manchester 109 ³
³ 2. Morenci 81 6. Sand Creek 131 ³
³ 3. Pittsford 83 7. Union City 162 ³
³ 4. Litchfield 93 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Kailah Gerig (9) Sand Creek 19:44.1 1
2. Rachel Ham (09) Hudson 20:56.4 2
3. Chelsey Berlin (09) Hudson 21:43.2 3
4. Lindsay Gordon (10) Pittsford 22:10.7 4
5. Nicole Chamberlain (10) Litchfield 22:24.3 5
6. Alyse Smith (09) Hudson 22:31.5 6
7. Venessa VanBrada (11) Manchester 22:43.3 7
8. Britany Cross (10) Pittsford 22:48.5 8
9. Nicole Roney (12) Hudson 22:53.7 9
10. Sarah Henderson (11) Manchester 23:17.1 10
11. Lisa York (8) Hillsdale Academy 23:23.1 -
12. Tara Pennington (12) Adrian Lenawee Christian 23:27.6 -
13. Julie Clawson (11) Pittsford 23:31.2 11
14. Carly Waterstraught (10) Hudson 23:33.5 12
15. Kristin Roan (11) Hudson 23:35.9 P
16. Amanda Wheeler (12) Morenci 23:36.6 14
17. Rosanna Green (11) Morenci 23:39.8 15
18. Kayse Onweller (11) Morenci 23:56.7 16
19. Sarah Bach Morenci 24:00.5 17
20. Jessica Putnam (12) Addison 24:04.6 -
21. Whitney Omo (10) Litchfield 24:09.7 18
22. Sarah Hoadley (11) Morenci 24:21.4 19
23. Kiera Seggie (10) Morenci 24:28.0 P
24. Jessica Gilbert (10) Litchfield 24:34.9 21
25. Beth Cline (10) Litchfield 24:36.6 22
26. Mattie-Rose Pennington (10) Sand Creek 24:37.5 23
27. Heather Troutt (1O) Hudson 24:43.3 P
28. Ruth Bradstreet (11) Addison 24:57.3 -
29. Jessica Marsh (10) Hillsdale Academy 24:59.0 -
30. Kate Dressler (9) Hillsdale Academy 25:18.9 -
31. Erin Tundevold Union City 25:33.5 25
32. Briana Clark (12) Manchester 25:41.3 26
33. Lyndsey Teller (11) Litchfield 25:45.2 27
34. Jillian Palms (10) Sand Creek 25:53.0 28
35. Laura Frantz (11) Pittsford 25:55.3 29
36. Ashley Craig (11) Petersburg-Summerfield 25:56.0 -
37. Chelsea Render (11) Manchester 26:02.5 30
38. Celia Kwasneski (10) Addison 26:03.8 -
39. Julia Idler (11) Pittsford 26:04.6 31
40. Vanessa Waters (12) Union City 26:09.4 32
41. Auna Shaffer Union City 26:16.9 33
42. Stephanie May Addison 26:27.2 -
43. Monica Craig (10) Hillsdale Academy 26:33.3 -
44. Sarah Lewin (09) Adrian Lenawee Christian 26:36.7 -
45. Cahterine Proctor (12) Union City 26:51.4 34
46. Leslie Newell (09) Pittsford 27:18.3 P
47. Jessica Revill (12) Manchester 27:36.8 36
48. Adrienne Ayers (11) Sand Creek 27:58.5 37
49. Sara Tarver (11) Adrian Madison 28:23.3 -
50. Margaret Martin Union City 28:34.0 38
51. Shaeli Bowers Litchfield 28:43.9 P
52. Natalie Palms (10) Manchester 29:15.4 P
53. Cathryn Fageros (10) Manchester 29:48.0 P
54. Amanda Hayton (9) Sand Creek 30:14.9 42
55. Anna Luna (10) Litchfield 30:51.0 P
56. Afton Tenniswood (1O) Adrian Lenawee Christian 32:28.1 -
57. Mallory Torleumke (09) Adrian Madison 32:59.9 -
58. Laurel Parkhurst (10) Addison NF -
59. Sarah Robidoux (12) Addison NF -
60. Sarah Sala (11) Adrian Lenawee Christian NF -
61. Emily Tilton (10) Adrian Lenawee Christian NF -
62. Ashley Norden (09) Adrian Madison NF -
63. Krista Williams (12) Adrian Madison NF -
64. Sydney Cook (10) Britton-Deerfield NF -
65. Amber Finkbeiner (12) Clinton NF -
66. Ashlee Spencer (11) Clinton NF -
67. Kailey Seggie (09) Morenci NF -
68. Heather Stover (12) Pittsford NF -
69. Jessica Sieler (11) Petersburg-Summerfield NF -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Hudson Rachel Ham (09) 2 20:56 2
Chelsey Berlin (09) 3 21:43 3
Alyse Smith (09) 6 22:31 6
Nicole Roney (12) 9 22:53 9
Carly Waterstraught (10) 14 23:33 12
Kristin Roan (11) 15 23:35
Heather Troutt (1O) 27 24:43

Hudson ** TEAM TOTAL ** 1:51:36 32

2. Morenci Amanda Wheeler (12) 16 23:36 14
Rosanna Green (11) 17 23:39 15
Kayse Onweller (11) 18 23:56 16
Sarah Bach 19 24:00 17
Sarah Hoadley (11) 22 24:21 19
Kiera Seggie (10) 23 24:28
Kailey Seggie (09) 67 00 00

Morenci ** TEAM TOTAL ** 1:59:32 81

3. Pittsford Lindsay Gordon (10) 4 22:10 4
Britany Cross (10) 8 22:48 8
Julie Clawson (11) 13 23:31 11
Laura Frantz (11) 35 25:55 29
Julia Idler (11) 39 26:04 31
Leslie Newell (09) 46 27:18
Heather Stover (12) 68 00 00

Pittsford ** TEAM TOTAL ** 2:00:28 83

4. Litchfield Nicole Chamberlain (10) 5 22:24 5
Whitney Omo (10) 21 24:09 18
Jessica Gilbert (10) 24 24:34 21
Beth Cline (10) 25 24:36 22
Lyndsey Teller (11) 33 25:45 27
Shaeli Bowers 51 28:43
Anna Luna (10) 55 30:51

Litchfield ** TEAM TOTAL ** 2:01:28 93

5. Manchester Venessa VanBrada (11) 7 22:43 7
Sarah Henderson (11) 10 23:17 10
Briana Clark (12) 32 25:41 26
Chelsea Render (11) 37 26:02 30
Jessica Revill (12) 47 27:36 36
Natalie Palms (10) 52 29:15
Cathryn Fageros (10) 53 29:48

Manchester ** TEAM TOTAL ** 2:05:19 109

6. Sand Creek Kailah Gerig (9) 1 19:44 1
Mattie-Rose Pennington ( 26 24:37 23
Jillian Palms (10) 34 25:53 28
Adrienne Ayers (11) 48 27:58 37
Amanda Hayton (9) 54 30:14 42

Sand Creek ** TEAM TOTAL ** 2:08:26 131

7. Union City Erin Tundevold 31 25:33 25
Vanessa Waters (12) 40 26:09 32
Auna Shaffer 41 26:16 33
Cahterine Proctor (12) 45 26:51 34
Margaret Martin 50 28:34 38

Union City ** TEAM TOTAL ** 2:13:23 162

Adrian Lenawee Christian Tara Pennington (12) 12 23:27
Sarah Lewin (09) 44 26:36
Afton Tenniswood (1O) 56 32:28
Sarah Sala (11) 60 00 00
Emily Tilton (10) 61 00 00

Adrian Lenawee Christian ** TEAM TOTAL ** 1:22:31

Adrian Madison Sara Tarver (11) 49 28:23
Mallory Torleumke (09) 57 32:59
Ashley Norden (09) 62 00 00
Krista Williams (12) 63 00 00

Adrian Madison ** TEAM TOTAL ** 1:01:22

Britton-Deerfield Sydney Cook (10) 64 00 00

Britton-Deerfield ** TEAM TOTAL ** 00:00

Clinton Amber Finkbeiner (12) 65 00 00
Ashlee Spencer (11) 66 00 00

Clinton ** TEAM TOTAL ** 00:00

Petersburg-Summerfield Ashley Craig (11) 36 25:56
Jessica Sieler (11) 69 00 00

Petersburg-Summerfield ** TEAM TOTAL ** 25:56

Hillsdale Academy Lisa York (8) 11 23:23
Jessica Marsh (10) 29 24:59
Kate Dressler (9) 30 25:18
Monica Craig (10) 43 26:33

Hillsdale Academy ** TEAM TOTAL ** 1:40:13

Addison Jessica Putnam (12) 20 24:04
Ruth Bradstreet (11) 28 24:57
Celia Kwasneski (10) 38 26:03
Stephanie May 42 26:27
Laurel Parkhurst (10) 58 00 00
Sarah Robidoux (12) 59 00 00

Addison ** TEAM TOTAL ** 1:41:31



ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Blissfield 52 5. Monroe Jefferson 100 ³
³ 2. Hanover-Horton 59 6. Parma-Western 165 ³
³ 3. Perry 80 7. Quincy 184 ³
³ 4. Onsted 81 8. Leslie 200 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Natoshia Bauer (12) Onsted 19:11.8 1
2. Jennifer Phelan (11) Hanover-Horton 19:42.5 2
3. Meghan Mayday (12) Hanover-Horton 19:50.3 3
4. Lindsey Forche (10) Blissfield 20:01.1 4
5. Jesse Wilder-Lord Perry 20:08.2 5
6. Samantha Lanning Perry 20:11.0 6
7. Casey Smith (10) Blissfield 20:43.7 7
8. Alicia Hoffman (10) Monroe Jefferson 20:51.6 8
9. Beckey Seres (12) Monroe Jefferson 20:53.2 9
10. Laura Rainey (11) Hanover-Horton 20:59.4 10
11. Tracy Marine (12) Blissfield 21:03.7 11
12. Tonya Edmonds (10) Blissfield 21:16.2 12
13. Amy Sarles (12) Onsted 21:32.2 13
14. Carrie Marher (11) Monroe Jefferson 21:34.5 14
15. Amanda Fisher (9) Onsted 21:37.3 15
16. Jessica Strong (10) Quincy 21:37.8 16
17. Elizabeth Hite (11) Brooklyn-Columbia Central 21:47.2 -
18. Elizabeth Adkins (10) Hanover-Horton 21:49.9 17
19. Jacqueline Pruitt (09) Blissfield 21:56.6 18
20. Britaney Beckey (10) Blissfield 22:00.9 P
21. Emma Koppelman (11) Blissfield 22:01.4 P
22. Liz Tompkins Perry 22:08.5 21
23. Bobbie Preston (12) Leslie 22:13.2 22
24. Kelli Whelan Perry 22:24.5 23
25. Kelsey Mutter (9) Onsted 22:33.5 24
26. Crystal Crenshaw Perry 22:45.4 25
27. Jennie Livesay (11) Parma-Western 22:48.1 26
28. Hope Parks (11) Hanover-Horton 22:54.3 27
29. Ashley Holtz (9) Onsted 22:56.5 28
30. Kaitlyn McCarrell (9) Parma-Western 22:57.2 29
31. Tessi Hoopes (12) Quincy 23:04.9 30
32. Katie McAbler (10) Monroe Jefferson 23:06.8 31
33. Natalie Haga Perry 23:07.0 P
34. Lisa Vroman (10) Leslie 23:20.3 33
35. Ashley Kennedy (12) Brooklyn-Columbia Central 23:38.4 -
36. Becki Geisman (09) Hanover-Horton 23:43.7 P
37. Hannah Kesterson (9) Parma-Western 23:49.1 35
38. Karina Donihue (12) Parma-Western 23:53.9 36
39. Lauren Flannery Perry 23:59.3 P
40. Majorie Haliburda (10) Monroe Jefferson 24:02.5 38
41. Maris Anderson (10) Brooklyn-Columbia Central 24:08.8 -
42. Lisa Clemet (10) Parma-Western 24:15.1 39
43. Tracy Rosecrants (12) Parma-Western 24:22.6 P
44. Brandi Havekost (12) Monroe Jefferson 24:27.6 P
45. Amy Netherton (11) Hanover-Horton 24:35.0 P
46. Ashley Carpentor (12) Quincy 25:16.3 43
47. Lynae Manthei (09) Leslie 25:39.4 44
48. Beth Wolf (12) Onsted 25:44.6 P
49. Katie Stafforo (9) Parma-Western 25:58.9 P
50. Elisabeth Barkley (12) Quincy 26:23.8 47
51. Kristi Hoeflinger (12) Quincy 26:40.6 48
52. Heather Padley (11) Onsted 27:04.3 P
53. Heather Lamb (11) Brooklyn-Columbia Central 28:10.6 -
54. Chelsea James (09) Leslie 28:35.0 50
55. Stephanie Brattain (11) Leslie 30:55.7 51
56. Erica Zonts (11) Brooklyn-Columbia Central NF -
57. Ashley Smith (10) Leslie NF -
58. Jessica Tippin (10) Leslie NF -
59. Michelle Smith (9) Quincy NF -
60. Robin Wiley (9) Quincy NF -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Blissfield Lindsey Forche (10) 4 20:01 4
Casey Smith (10) 7 20:43 7
Tracy Marine (12) 11 21:03 11
Tonya Edmonds (10) 12 21:16 12
Jacqueline Pruitt (09) 19 21:56 18
Britaney Beckey (10) 20 22:00
Emma Koppelman (11) 21 22:01

Blissfield ** TEAM TOTAL ** 1:44:59 52

2. Hanover-Horton Jennifer Phelan (11) 2 19:42 2
Meghan Mayday (12) 3 19:50 3
Laura Rainey (11) 10 20:59 10
Elizabeth Adkins (10) 18 21:49 17
Hope Parks (11) 28 22:54 27
Becki Geisman (09) 36 23:43
Amy Netherton (11) 45 24:35

Hanover-Horton ** TEAM TOTAL ** 1:45:14 59

3. Perry Jesse Wilder-Lord 5 20:08 5
Samantha Lanning 6 20:11 6
Liz Tompkins 22 22:08 21
Kelli Whelan 24 22:24 23
Crystal Crenshaw 26 22:45 25
Natalie Haga 33 23:07
Lauren Flannery 39 23:59

Perry ** TEAM TOTAL ** 1:47:36 80

4. Onsted Natoshia Bauer (12) 1 19:11 1
Amy Sarles (12) 13 21:32 13
Amanda Fisher (9) 15 21:37 15
Kelsey Mutter (9) 25 22:33 24
Ashley Holtz (9) 29 22:56 28
Beth Wolf (12) 48 25:44
Heather Padley (11) 52 27:04

Onsted ** TEAM TOTAL ** 1:47:49 81

5. Monroe Jefferson Alicia Hoffman (10) 8 20:51 8
Beckey Seres (12) 9 20:53 9
Carrie Marher (11) 14 21:34 14
Katie McAbler (10) 32 23:06 31
Majorie Haliburda (10) 40 24:02 38
Brandi Havekost (12) 44 24:27

Monroe Jefferson ** TEAM TOTAL ** 1:50:26 100

6. Parma-Western Jennie Livesay (11) 27 22:48 26
Kaitlyn McCarrell (9) 30 22:57 29
Hannah Kesterson (9) 37 23:49 35
Karina Donihue (12) 38 23:53 36
Lisa Clemet (10) 42 24:15 39
Tracy Rosecrants (12) 43 24:22
Katie Stafforo (9) 49 25:58

Parma-Western ** TEAM TOTAL ** 1:57:42 165

7. Quincy Jessica Strong (10) 16 21:37 16
Tessi Hoopes (12) 31 23:04 30
Ashley Carpentor (12) 46 25:16 43
Elisabeth Barkley (12) 50 26:23 47
Kristi Hoeflinger (12) 51 26:40 48
Michelle Smith (9) 59 00 00
Robin Wiley (9) 60 00 00

Quincy ** TEAM TOTAL ** 2:03:00 184

8. Leslie Bobbie Preston (12) 23 22:13 22
Lisa Vroman (10) 34 23:20 33
Lynae Manthei (09) 47 25:39 44
Chelsea James (09) 54 28:35 50
Stephanie Brattain (11) 55 30:55 51
Ashley Smith (10) 57 00 00
Jessica Tippin (10) 58 00 00

Leslie ** TEAM TOTAL ** 2:10:42 200

9. Brooklyn-Columbia Central Elizabeth Hite (11) 17 21:47
Ashley Kennedy (12) 35 23:38
Maris Anderson (10) 41 24:08
Heather Lamb (11) 53 28:10
Erica Zonts (11) 56 00 00

Brooklyn-Columbia Central ** TEAM TOTAL ** 1:37:43