Rutka 5K Run/Walk

back to results

Sep. 1, 2002

Rutka 5K Run/Walk
Northville, MI
Provided By Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1 Britt Michel Ypsilanti 37 17:54 5:46
2 3 Jay Michaelson Northville 34 18:00 5:48
3 4 David Hensler Commerce Township 46 18:01 5:48


******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2 Ann Stewart Ypsilanti 38 17:57 5:47
2 10 Becky Rudnicki Oregon 39 19:20 6:14
3 13 Darcy Franklin Ann Arbor 30 19:36 6:19


******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 5 Peter Hallop Ann Arbor 55 18:08 5:51
2 7 Doug Goodhue Highland 60 18:23 5:55
3 9 Kenneth Rowe Southgate 55 19:01 6:08


******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 24 Wanda Gunderson Whitmore Lake 43 20:18 6:32
2 40 Joan Mathews Maumee 45 21:53 7:03
3 47 Joanie Rogucki Pinckney 49 22:09 7:08


***************** MALE GRAND MASTERS WINNER **************************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 31 Leo Zehnder Milford 59 21:07 6:48


***************** FEMALE GRAND MASTERS WINNER **************************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 50 Donna Olson Bloomfield Hills 52 22:26 7:14


***************** MALE SENIOR MASTER WINNER **************************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 39 Harlan Van Blaricum Dexter, 62 21:51 7:02


***************** FEMALE SENIOR MASTER WINNER **************************
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 167 Jan Wiedmayer Ann Arbor 64 38:09 12:17


MALE AGE GROUP: 1 - 15
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 69 Brian Weber Ann Arbor 13 23:46 7:39
2 70 Erik Levinsohn Ann Arbor 12 23:46 7:40
3 107 Ezra Shaffer Ann Arbor 12 27:47 8:57
4 152 Billy Wrobleski Ann Arbor 11 32:08 10:21
5 158 James Beauton Farmington 13 33:07 10:40


FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 83 Jenny Heldt Dexter 15 25:06 8:05
2 108 Lydia Child Ann Arbor 15 27:49 8:58


MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 59 Adam Wilson Tecumseh 17 23:03 7:25


FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 34 Jennifer Gunderson Whitmore Lake 16 21:27 6:55
2 37 Rachel Udow Dexter 16 21:44 7:00
3 91 Kaci Adkins Saline 19 26:19 8:29
4 121 Kim Newstadt Ann Arbor 19 28:41 9:14
5 127 Tal Talpern Ann Arbor 19 29:28 9:30
6 133 Erin Curry New Hudson 19 30:07 9:42


MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 28 Matt Dorr Tipton 24 20:47 6:42
2 35 Michael Fraker Ann Arbor 23 21:33 6:57
3 65 Joseph Mitchell Ann Arbor 24 23:26 7:33
4 66 Michael Pedersen Ann Arbor 22 23:36 7:36
5 84 Brandon Perry Flint 22 25:06 8:05
6 85 Adam Thomas Ann Arbor 22 25:42 8:17


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 27 Tiffany Davis Ann Arbor 24 20:45 6:41
2 30 Sarah Mendez 20 20:59 6:46
3 32 Elice Nasir Ypsilanti 23 21:13 6:50
4 79 Asia Renning Milan 21 24:32 7:54
5 101 Amanda Kingsley Dexter 23 27:25 8:50
6 105 Leslie Cohen Ann Arbor 23 27:45 8:56
7 106 Elizabeth Garvin Ypsilanti 21 27:45 8:56
8 154 Christy Braine Ypsilanti 20 32:14 10:23


MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 155 Thomas McDonald East Lansing 27 32:23 10:26


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 21 Dina Glendening Ann Arbor 28 20:12 6:31
2 80 Sarah Carpenter Ann Arbor 26 24:36 7:56
3 124 Holli Neeb Saline 29 29:00 9:21
4 129 Bridgette Moore Chicago 28 29:44 9:35
5 130 Karin Halvorsen Ann Arbor 27 29:55 9:38
6 138 Heather Flaherty Ann Arbor 27 30:19 9:46
7 150 Angela Fahrenkopf Linden 25 31:44 10:13
8 176 Leanne Rutherford Flint 29 43:22 13:58


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 11 John Bagley Livonia 32 19:24 6:15
2 12 Kevin Bushey Ann Arbor 32 19:34 6:18
3 15 John McPartlin Tecumseh 30 19:49 6:23
4 17 Jason Stanley Ann Arbor 32 20:01 6:27
5 18 David Lorrenschuss Ann Arbor 34 20:01 6:27
6 20 Robert Bard Ann Arbor 31 20:10 6:30
7 29 Barry Dehlin Ann Arbor 31 20:58 6:45
8 68 Chuck Kleinheksel Ypsilanti 31 23:42 7:38
9 75 Andrew Komolow Concord 33 24:07 7:46
10 87 Scott Tremaine New Baltimore 31 25:59 8:22
11 89 Patrick Bidigare Dexter 33 26:10 8:26
12 114 Dan Margulis Ferndale 32 28:08 9:04
13 149 Mark Rutherford Flint 31 31:22 10:06
14 151 Chris Fahrenkopf Linden 32 31:45 10:14
15 190 Rick Richter Ann Arbor 34 54:22 17:31


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 25 Sharlene Day Ann Arbor 33 20:31 6:37
2 67 Suzanne Paisley Ann Arbor 34 23:40 7:38
3 72 Jennifer Fike Ann Arbor 34 23:50 7:41
4 76 Janine Konkel Ann Arbor 33 24:09 7:47
5 115 Rebecca Upton Ann Arbor 32 28:10 9:05
6 116 Lorraine Pierini Bowie 30 28:12 9:05
7 120 Lisa Martinuzzi 33 28:39 9:14
8 128 Rhonda Hotchkin Canton 33 29:38 9:33
9 131 Anne-Lise Halvorsen Ann Arbor 31 29:56 9:38
10 157 Amy Mazure Highland 33 32:43 10:32
11 203 Sandy Richter Ann Arbor 34 1:00:50 19:36


MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 6 John Critelli Nyc 36 18:18 5:54
2 8 Paul A Mayer Ann Arbor 35 18:25 5:56
3 19 Joe Cloutier Ann Arbor 36 20:04 6:28
4 22 Mark Donnelly Dexter 35 20:14 6:31
5 44 Craig Levine Merrick 36 21:58 7:05
6 45 Jon Cioffi Ann Arbor 35 22:00 7:05
7 49 Kurt Dutcher Dexter 39 22:22 7:12
8 102 Tim Otto Northville 38 27:27 8:51
9 123 Brian Pierce Dexter 36 28:51 9:18
10 132 Paul Williams Ann Arbor 37 29:57 9:39


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 41 Deanne Asbury Ann Arbor 38 21:55 7:04
2 58 Lynda Pierini-Critelli Nyc 35 22:57 7:24
3 92 Sherri Baughman Ann Arbor 37 26:21 8:29
4 110 Colleen Burroughs Ann Arbor 36 27:57 9:00
5 119 Kati Rezmierski Ann Arbor 36 28:29 9:11
6 136 Gail Hieber Whitmore Lake 39 30:17 9:45
7 142 Lisa Straub Milan 38 30:35 9:51
8 156 Jill Baumgartner Mariemont 36 32:23 10:26
9 160 Kathy Shaw Ann Arbor 36 33:41 10:51
10 165 Jennifer Conn Ann Arbor 37 36:51 11:52
11 166 Kristin Tomczak Canton 37 37:44 12:09


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 16 Alan Caldwell Ann Arbor 44 19:53 6:24
2 23 Russ Billau Milan 41 20:16 6:32
3 36 Michael Tomczak Canton 43 21:37 6:58
4 42 Francis Connolly Ann Arbor 41 21:56 7:04
5 52 Jack Atkinson Ann Arbor 43 22:40 7:18
6 55 Michael Check Ann Arbor 43 22:46 7:20
7 61 Roger Wilson Tecumseh 43 23:08 7:27
8 71 David Hurst Ann Arbor 42 23:47 7:40
9 73 Richard McCarter Whitmore Lk 44 23:54 7:42
10 99 Leon Fisher Milan 42 27:00 8:42
11 117 Ron Hopp Ann Arbor 41 28:16 9:06
12 153 Bill Wrobleski Ann Arbor 40 32:09 10:21


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 62 Victoria Norfleet Ann Arbor 41 23:16 7:30
2 77 Donna Fox Maumee 40 24:20 7:50
3 93 Marie Muehlenbein Northville 44 26:22 8:30
4 96 Sharon Rodriguez Adrian 44 26:44 8:37
5 140 Jayne Burnstein Plymouth 44 30:29 9:49
6 145 Suzanne Jones Ann Arbor 41 30:58 9:58
7 148 Rosi Simmer Ann Arbor 43 31:05 10:01
8 169 Christa Johnson Ann Arbor 40 39:01 12:34


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 14 Patrick Shields Ann Arbor 48 19:37 6:19
2 26 Scott Handley Grosse Pte Park 45 20:38 6:39
3 38 Joel Edge Ann Arbor 45 21:46 7:01
4 51 Ron Emaus Ann Arbor 49 22:33 7:16
5 53 Ken Chestek Chelsea 49 22:43 7:19
6 78 Hugh Broder Birmingham 47 24:30 7:54
7 86 Robin Beauton Farmington 46 25:52 8:20
8 90 Mike Ward Farmington Hills 48 26:11 8:26
9 98 Dean Solden Ann Arbor 45 26:54 8:40
10 112 Jeff Burnstein Plymouth 45 28:02 9:02
11 126 Steve Curran East Lansing 46 29:07 9:23
12 146 Robert Bruetsch Whitmore Lake 46 30:59 9:59
13 199 Jeff Barnett Ann Arbor 47 59:11 19:03


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 48 Yuyang Ye Ann Arbor 47 22:14 7:10
2 82 Becky Krick Ann Arbor 46 24:57 8:02
3 94 Robin Chestek Chelsea 48 26:28 8:32
4 113 Wendy Whaffer Ann Arbor 49 28:05 9:03
5 159 Jacqueline Beauton Farmington 46 33:18 10:44
6 163 Julie Wiernik Ann Arbor 47 35:25 11:24
7 178 Mary Fullerton Ann Arbor 49 45:30 14:39
8 182 Monica Katona Leawood 49 50:18 16:12


MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 33 Ron Olson Ann Arbor 53 21:16 6:51
2 57 Randy Fielder Brooklyn 51 22:52 7:22
3 63 Clifford Nix Ann Arbor 54 23:16 7:30
4 74 Larry Kaiser Dexter 50 23:57 7:43
5 100 Tom Zdeba Ann Arbor 51 27:02 8:43
6 104 Brian Kastner Chagrin Falls 52 27:45 8:56
7 111 Thomas Gala Saline 50 28:00 9:01


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 109 Sue Stickel Ypsilanti 52 27:53 8:59
2 134 Sandra Larson Northville 50 30:11 9:43
3 139 Sharon Iott Ann Arbor 50 30:26 9:48
4 162 Lorraine Shapiro Ann Arbor 52 34:41 11:10


MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 54 Freddy Standaert Detroit 59 22:44 7:20
2 56 Bill Hill Pinckney 59 22:51 7:22
3 88 Chuck Walt New York 57 26:08 8:25
4 97 Ron Heames Ann Arbor 58 26:53 8:40
5 135 Robert Reynolds Dearborn 55 30:16 9:45


FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 95 Lia Stevens Ann Arbor 56 26:33 8:33
2 118 Mary Vincent Ann Arbor 55 28:26 9:10
3 122 Shirley Torrance Saline 56 28:42 9:15
4 125 Lynn Olson Ann Arbor 55 29:04 9:22
5 144 Nina Bovio Ann Arbor 56 30:55 9:58
6 164 Joanne Stubbs Brooklyn 58 36:09 11:39


MALE AGE GROUP: 60 - 99
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 43 Franklin Willis Oklahoma City 60 21:56 7:04
2 46 Phil Kroll Ann Arbor 61 22:05 7:07
3 60 Richard James Toledo 60 23:06 7:27
4 81 John Wehrly Madison Heights 63 24:52 8:01
5 103 Ed Torrance Saline 65 27:32 8:52
6 137 Ronald Gill Pleasant Lake 65 30:18 9:46
7 141 Stuart Baggaley Ann Arbor 76 30:30 9:50
8 143 Harrison Hensley Pinckney 70 30:55 9:58
9 147 Robert Prehn Saline 65 31:00 9:59
10 161 Ren Farley Ann Arbor 64 34:29 11:07


FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place O'All Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 168 Betty Dunlap Goodrich 71 38:34 12:25
2 172 Nancy Kaplan Ann Arbor 60 41:32 13:23



Place Name Town Ag S Time Pace
===== ========================== ============== == = ======= =====
1 McCleery Mary Petersburg 40 F 39:35 12:45
2 McCleery Rob Petersburg 40 M 39:36 12:45
3 Smith Jennifer Sterling Hts 31 F 42:00 13:32
4 Meyer Amy Ypsilanti 27 F 42:01 13:32
5 Kennedy Jestina Ann Arbor 22 F 44:55 14:28
6 Matosky Judy Ann Arbor 37 F 46:18 14:55
7 Nadler Eileen Ann Arbor 46 F 48:06 15:30
8 Cerezo Margarita Ann Arbor 32 F 48:07 15:30
9 Hackett Nancy Northville 44 F 50:19 16:12
10 Westerhold Pam Northville 56 F 52:09 16:48
11 Stuart Carolyn Northville 51 F 52:11 16:48
12 Walter Karen Ypsilanti 40 F 52:31 16:55
13 Dylenski Jamie Ann Arbor 54 F 53:54 17:21
14 Killey Lola Ann Arbor 44 F 53:55 17:22
15 McCarter Lydia Whitmore Lk 14 F 54:29 17:33
16 McCarter Joyce Whitmore Lk 42 F 54:32 17:34
17 Pierini John Farmington 33 M 56:30 18:12
18 Pierini Jill Farmington 34 F 56:37 18:14
19 Ward Angela Farmington Hil 46 F 57:48 18:37
20 Placens Cynthia Northville 42 F 57:49 18:37
21 Ward Emilia Farmington Hil 16 F 57:51 18:38
22 Suchenek Beverly Redford 37 F 59:09 19:03
23 Suchenek Mary Redford 73 F 59:13 19:04
24 Desmond Emily Huntington Woo 38 F 1:00:37 19:31
25 Offen Gail Hartland F 1:00:39 19:32
26 Cloutier Rhonda Ann Arbor 44 F 1:03:30 20:27