Bath Invitational Results

back to results

Sep. 5, 2002

Bath Invitational Results
Bath High School, MI


MEN'S Mens 5K Div I (Team Results) -- DEXTER 38; ROCKFORD 57; HASLETT 94; NORTHVILLE 116;
CHELSEA 124; HOLT 140; FLUSHING 166; EATON RAPIDS 218; PINCKNEY 236; WAVERLY 258; MARSHALL
299; PORTAGE CENTRAL 335; DE WITT 404; FOWLERVILLE 440; HOLLY 441; EVERETT 465; LINDEN 472.

MEN'S Mens 5K Div I (Individuals) -- 1. CHRIS BURKE, DEXTER, 16:17.5; 2. DAN MEYER, DEXTER, 16:24.0;
3. JUSTIN KELLY, HASLETT, 16:25.2; 4. JOHNATHON DALTON, HASLETT, 16:41.0; 5. CLARK PACORIEK, NORTHVILLE,
16:41.6; 6. ERIC JO9HNSON, ROCKFORD, 16:48.4; 7. DAN BOOZER, ROCKFORD, 16:51.5; 8. NATE ANGLE,
ROCKFORD, 16:52.7; 9. JOE LUNN, NORTHVILLE, 16:53.7; 10. RYAN BOLUYT, DEXTER, 16:56.3; 11. KEVIN
DORN, ROCKFORD, 16:57.5; 12. TONY NALLI, DEXTER, 17:03.5; 13. LEX WILLIAMS, DEXTER, 17:07.6; 14.
JEFF BROOKS, FLUSHING, 17:12.0; 15. MIKE STOWE, HOLT, 17:15.9; 16. PHIL EDWARDS, FLUSHING, 17:18.9;
17. ANDREW PORINSKY, DEXTER, 17:20.6; 18. DAVID FEDELE, CHELSEA, 17:22.1; 19. JOHN ERICKSON, WAVERLY,
17:24.4; 20. CHAD ROGERS, HOLT, 17:25.8; 21. DAN LEWIS, CHELSEA, 17:29.7; 22. TOM JONES, HOLT,
17:30.4; 23. BEN USHER, FOWLERVILLE, 17:30.5; 24. JAMES MCKENZIE, CHELSEA, 17:31.3; 25. NATE
RODRIGUEZ, ROCKFORD, 17:31.8; 26. MICHAEL BRANDELL, HASLETT, 17:32.6; 27. ANDREW YOUATT, HASLETT,
17:34.2; 28. KYLE BROWN, CHELSEA, 17:34.7; 29. JAKE WILLIAMS, EATON RAPIDS, 17:35.3; 30. JOSH
WILLIAMS, EATON RAPIDS, 17:35.9; 31. KELLEN SMETANA, NORTHVILLE, 17:37.1; 32. ROB STEINER,
NORTHVILLE, 17:40.0; 33. ANDRE BRAVO, CHELSEA, 17:41.2; 34. DEREK MOORE, HASLETT, 17:44.0; 35.
JEFF GERLACH, PINCKNEY, 17:45.6; 36. ALEX MISHLER, HOLT, 17:46.4; 37. NATHAN WATTS, HASLETT,
17:50.8; 38. RYAN WALKER, ROCKFORD, 17:55.1; 39. TIM DALTON, NORTHVILLE, 17:57.5; 40. STEVE
DICKINSON, WAVERLY, 18:00.6; 41. DEVIN HURST, MARSHALL, 18:01.3; 42. ANTHONY WOLBERT, FLUSHING,
18:03.2; 43. CHRIS SCHUNTER, FLUSHING, 18:03.9; 44. JUSTIN SEIGO, EATON RAPIDS, 18:05.4; 45.
BRYAN WICK, PINCKNEY, 18:06.3; 46. JAY RAU, PINCKNEY, 18:07.3; 47. KENNY WALKER, HOLT, 18:08.0;
48. STEVE DYKSTRA, ROCKFORD, 18:08.5; 49. ERIK REICHENBACH, PINCKNEY, 18:10.6; 50. JUSTIN HENDERSON,
EATON RAPIDS, 18:11.8; 51. BRIAN BILLS, FLUSHING, 18:14.6; 52. , HOLT, 18:15.2; 53. MATT MC CARTHY,
DEXTER, 18:15.7; 54. SHAE KERMIET, WAVERLY, 18:16.1; 55. NICK DILLMAN, MARSHALL, 18:16.6; 56. JEFF
FITCH, CHELSEA, 18:19.9; 57. EBAN MACKEY, MARSHALL, 18:21.7; 58. PAUL SELDEN, PORTAGE CENTRAL, 18:22.7;
59. DAVID PITCHFORD, PORTAGE CENTRAL, 18:23.9; 60. KYLE WINTERROWD, PORTAGE CENTRAL, 18:24.5; 61.
LEVI HOHL, PINCKNEY, 18:26.6; 62. FELIPE GONZALES-PAUL, NORTHVILLE, 18:29.1; 63. GREGORY BOSGRAFF,
EVERETT, 18:30.1; 64. ANDREW LEAHY, MARSHALL, 18:30.6; 65. JACK LEWIS, EATON RAPIDS, 18:31.8; 66.
ANDREW PIKE, WAVERLY, 18:32.9; 67. CRAIG MARVIN, PINCKNEY, 18:34.2; 68. BRAD SCUTT, DE WITT, 18:36.2
; 69. JOHN DETRICK, HOLLY, 18:38.2; 70. AARON JAKUBIC, LINDEN, 18:38.9; 71. NICK BALDORI, HASLETT,
18:42.5; 72. MIKE FOBBE, HOLT, 18:45.8; 73. MATT LATOR, DE WITT, 18:51.3; 74. , PINCKNEY, 18:53.1;
75. FRED BRUSHABER, DE WITT, 18:56.7; 76. ANDREW MOORE, NORTHVILLE, 18:57.7; 77. MARK BAILEY, EATON
RAPIDS, 18:59.4; 78. KEVIN PETERSON, PORTAGE CENTRAL, 19:04.1; 79. JAMES POCK, WAVERLY, 19:07.1;
80. SCHAU TRAVIS, PORTAGE CENTRAL, 19:10.5; 81. ERIK SELDEN, PORTAGE CENTRAL, 19:17.0; 82. JOSH
DENO, MARSHALL, 19:19.9; 83. STEVE BILLS, FLUSHING, 19:23.0; 84. TRAVIS STANAWAY, DE WITT, 19:26.4;
85. MIKE STAMPFLER, PORTAGE CENTRAL, 19:27.5; 86. NOAH KERR, MARSHALL, 19:28.8; 87. KEVIN BIELWASK
I, WAVERLY, 19:29.3; 88. ZAC SILAS, FLUSHING, 19:29.8; 89. FRED EVANS, LINDEN, 19:39.8; 90. ALAN
HAMMOND, MARSHALL, 19:40.2; 91. BRIAN GODAR, HOLLY, 19:41.3; 92. DAVID MORENO, HOLLY, 19:41.7;
93. KURT MARTH, HOLLY, 19:42.1; 94. CLIFFORD COELHO, EVERETT, 19:56.5; 95. JOSH RHODES, EATON
RAPIDS, 19:59.6; 96. MIKE WALKOWSKI, HOLLY, 20:05.6; 97. CHRIS HOCKING, FOWLERVILLE, 20:12.5; 98.
DUONG NGO, EVERETT, 20:16.4; 99. REX WILKES, WAVERLY, 20:20.3; 100. KELLEN DUKE, LINDEN, 20:47.3.
101. ERIC PHILBURN, FOWLERVILLE, 20:49.4; 102. RYAN RUSSELL, HOLLY, 21:02.5; 103. STEPHEN TROYER,
EVERETT, 21:09.0; 104. , DE WITT, 21:09.6; 105. MICHAEL CADRY, LINDEN, 21:10.8; 106. , HOLLY, 21:33.7;
107. ANDREW KINCARE, EVERETT, 21:35.1; 108. NICK GRAY, LINDEN, 21:39.1; 109. BRETT KENNEDY, FOWLERVILLE,
21:55.6; 110. ANDY MARR, FOWLERVILLE, 22:17.6; 111. PAT SAGE, LINDEN, 22:28.7; 112. CAMERON ROCHEIB,
FOWLERVILLE, 22:34.3; 113. CHRIS KRAUCZYK, EVERETT, 23:14.4; 114. , DE WITT, 24:59.5; 115. , LINDEN,
25:40.4; 116. D.J. SHANK, DE WITT, 25:58.5; 117. ADAM KROWCZYK, EVERETT, 26:12.9; 118. JORDAN MURDAOCK,
FOWLERVILLE, NF; 119. KAMAL SAFA, LINDEN, NF; 120. JOSH SHIRA, HOLLY, NF; 121. JOSH DRULLINGER, HOLT,
NF; 122. MIGUEL SANCHEZ, WAVERLY, NF; 123. NICK KATSIEFARAS, PINCKNEY, NF; 124. GREGOR PIOSZAK,
DE WITT, NF; 125. MIKE GABRYS, NORTHVILLE, NF; 126. NICK BOULDIN, HASLETT, NF; 127. ZACHARY CARPENTER,
DE WITT, NF; 128. MAX WINELAND, CHELSEA, NF.




MEN'S Mens 5K Div II (Team Results) -- WILLIAMSTON GREEN 32; STOCKBRIDGE 101; KELLOGGSVILLE 125;
LAKE FENTON 126; WILLIAMSTON WHITE 150; ONSTED 152; NAPOLEON 159; LESLIE 175; LANSING CATHOLIC
CENTRAL 218; FRANKENMUTH 233; PORTLAND 259; DURAND 295; EAST JACKSON 311; GOODRICH 341.

MEN'S Mens 5K Div II (Individuals) -- 1. DAVID BILLS, WILLIAMSTON GREEN, 16:22.5; 2. FIL MARLATT,
WILLIAMSTON GREEN, 16:39.8; 3. GREG SCHMIT, LESLIE, 16:48.4; 4. KYLE SHROPSHIRE, STOCKBRIDGE, 16:55.4;
5. JACOB DUBOIS, EAST JACKSON, 17:09.8; 6. BJ PANKOW, WILLIAMSTON GREEN, 17:15.7; 7. ALEX BEAULIEU,
LAKE FENTON, 17:24.7; 8. ALAN MATHIS, KELLOGGSVILLE, 17:26.1; 9. JARROD BAILEY, LAKE FENTON, 17:30.
6; 10. ANTHONY DOERING, STOCKBRIDGE, 17:31.8; 11. ERIC SCHULTINK, WILLIAMSTON GREEN, 17:34.7; 12.
TYLER SHARD, WILLIAMSTON GREEN, 17:40.2; 13. JOE ZICK, DURAND, 17:43.3; 14. STEVE KRAJNIAK, LESLIE,
17:45.8; 15. AARON SCHIAN, FRANKENMUTH, 17:49.3; 16. MATT TURNER, KELLOGGSVILLE, 17:52.5; 17. ANDREW
SMITH, WILLIAMSTON WHITE, 17:53.6; 18. RYAN CLINTON, LANSING CATHOLIC CENTRAL, 18:01.6; 19. CARL
HAMMOND, NAPOLEON, 18:02.1; 20. NICK AMBS, ONSTED, 18:02.5; 21. JOEL BARRICKLOW, ONSTED, 18:02.9;
22. NICK LOVACHIS, STOCKBRIDGE, 18:05.2; 23. BRIAN MASSEY, PORTLAND, 18:05.6; 24. ALEX SCHULTINK,
WILLIAMSTON WHITE, 18:07.9; 25. MIKE KIRCHNER, ONSTED, 18:14.7; 26. RONNIE POPMA, KELLOGGSVILLE,
18:17.6; 27. STEVEN KAATZ, LESLIE, 18:18.3; 28. JOE LOWER, STOCKBRIDGE, 18:18.5; 29. KYLE CHILLIK,
LAKE FENTON, 18:21.1; 30. BEN HOOVER, CAPAC, 18:22.2; 31. SAM GATESY, WILLIAMSTON WHITE, 18:23.4;
32. PATRICK SMITH, NAPOLEON, 18:28.6; 33. JOSH MOULTON, NAPOLEON, 18:29.9; 34. DEREK VOWELL, LAKE
FENTON, 18:31.1; 35. CHRIS PANKOW, WILLIAMSTON WHITE, 18:32.0; 36. SCOTT MARUSCHAK, NAPOLEON, 18:32.3;
37. COREY KNIGHT, KELLOGGSVILLE, 18:35.4; 38. JOE DICKENS, CAPAC, 18:38.9; 39. ALEX FRAZIER, STOCKBRIDGE,
18:42.6; 40. CODY SNYDER, FRANKENMUTH, 18:44.1; 41. CHRIS THAI, KELLOGGSVILLE, 18:46.6; 42. BRIAN
JOHNSON, ONSTED, 18:49.5; 43. ANDY PULLING, PORTLAND, 18:53.8; 44. BRANDON MAHER, NAPOLEON, 18:55.6;
45. DAN THELEN, PORTLAND, 18:56.6; 46. MIKE STUMP, LANSING CATHOLIC CENTRAL, 19:01.1; 47. CHAD HEMINGWAY,
WILLIAMSTON WHITE, 19:02.8; 48. NICK LONG, ONSTED, 19:07.3; 49. KEVIN MACOMBER, STOCKBRIDGE, 19:13.4;
50. JESSE CHILLIK, LAKE FENTON, 19:20.2. 51. TIM STROTHER, LANSING CATHOLIC CENTRAL, 19:23.1; 52.
ANDREW KENYON, MAPLE VALLEY, 19:24.6; 53. JEEPS GUYESKEY, LANSING CATHOLIC CENTRAL, 19:29.6; 54.
JESSE MLKAN, DURAND, 19:30.9; 55. GORDY LUBBERS, KELLOGGSVILLE, 19:31.8; 56. CHRIS ADAMAC, GOODRICH,
19:32.4; 57. DAVID ALSGARRD, FRANKENMUTH, 19:32.8; 58. JAKE CUSTER, GOODRICH, 19:34.8; 59. NICK
VANRYSSEGHEM, LAKE FENTON, 19:35.0; 60. ALEX SOULE, LANSING CATHOLIC CENTRAL, 19:36.9; 61. JON
DAVID, KELLOGGSVILLE, 19:45.2; 62. TONY SANCHEZ, FRANKENMUTH, 19:47.5; 63. NATHAN GOODMAN, WILLIAMSTON
WHITE, 19:50.8; 64. JASON WYMER, MAPLE VALLEY, 19:51.3; 65. DANE ELSASS, EAST JACKSON, 19:51.7;
66. JON DEWEESE, LANSING CATHOLIC CENTRAL, 19:55.3; 67. CHAD RODRIGUEZ, LESLIE, 19:55.9; 68. ROSS
LAMORE, WILLIAMSTON GREEN, 19:58.5; 69. CRAIG STOVER, WILLIAMSTON GREEN, 19:58.7; 70. DARREN WEBB,
EAST JACKSON, 20:07.0; 71. ALEX SATONIK, FRANKENMUTH, 20:09.2; 72. COE HUMPHREY, LESLIE, 20:23.6;
73. CHRIS BAILEY, LAKE FENTON, 20:26.4; 74. BRYAN DUTTON, NAPOLEON, 20:29.6; 75. ERIC BUTLER,
PORTLAND, 20:33.1; 76. TOM KINNEY, DURAND, 20:40.1; 77. JUSTIN BITNER, GOODRICH, 20:40.3; 78.
THOMAS GROOM, WILLIAMSTON WHITE, 20:41.9; 79. TED LINDMAN, LANSING CATHOLIC CENTRAL, 20:43.8;
80. JOSHUA HANDA, MONTROSE, 20:54.5; 81. JACOB TURNER, CAPAC, 20:55.0; 82. JEREMY PHAN, GOODRICH,
20:55.4; 83. BRENT LAMEIRA, NAPOLEON, 21:07.9; 84. CRAIG MC MICHAEL, ONSTED, 21:12.0; 85. MIKE
SVACC, DURAND, 21:13.3; 86. JOE ORR, DURAND, 21:20.3; 87. ADAM CLEMENTS, PORTLAND, 21:22.2; 88.
JORDAN BURSLEY, MAPLE VALLEY, 21:23.7; 89. LUKE SHEPARD, LESLIE, 21:25.0; 90. ERIC NASH, ONSTED,
21:41.3; 91. JOSH YANCHO, GOODRICH, 21:41.8; 92. JOHN LAWLESS, PORTLAND, 21:45.4; 93. JOSH
WHITE, DURAND, 21:45.8; 94. BRIAN STEPHENSON, PORTLAND, 21:48.3; 95. RYAN BILBY, EAST JACKSON,
21:55.2; 96. ANDREW DODSON, FRANKENMUTH, 22:04.1; 97. DAMIEN SIMONS, MONTROSE, 22:28.3; 98.
TOM PALUCH, CAPAC, 22:28.6; 99. PAUL KULESH, GOODRICH, 22:31.0; 100. JEREMY HANDA, MONTROSE,
23:21.4. 101. CORY LINDSAY, EAST JACKSON, 23:41.4; 102. ALLEN FORTRESS, DURAND, 23:46.9; 103.
GEOFF MISCK, GOODRICH, 23:47.9; 104. CHARLES ALLPORT, FRANKENMUTH, 29:24.4.




MEN'S Mens 5K DIV III (Team Results) -- BATH 59; HUDSON 70; LAINGSBURG 75; CENTRAL LAKE 86; ADDISON
128; FOWLER 156; HOPKINS 180; OLIVET 185; POTTERVILLE 203.

MEN'S Mens 5K DIV III (Individuals) -- 1. STEPHAN SHAY, CENTRAL LAKE, 16:26.3; 2. PAUL LANGE,
LAINGSBURG, 16:39.1; 3. LIAM BOYLAN-PETT, BATH, 17:13.0; 4. ROBERT DEO, HUDSON, 17:15.2; 5. MATT
FERRIS-SMITH, ADDISON, 17:35.7; 6. CHRIS STODDARD, BATH, 17:53.5; 7. BEN BLOOM, HUDSON, 18:03.4;
8. KIRK WILLIAMS, HOPKINS, 18:23.7; 9. BEN RUTHROFF, OLIVET, 18:25.7; 10. ELLIOTT SHAY, CENTRAL
LAKE, 18:27.7; 11. DAVE SMITH, BYRON, 18:30.3; 12. DAVID ZEEB, BATH, 18:30.8; 13. JOE KOTLARCZYK,
LAINGSBURG, 18:33.0; 14. KIRK. EASTERBROOK, LAINGSBURG, 18:38.1; 15. BRIAN JONES, HUDSON, 18:41.9;
16. DAN FELDPAUSCH., FOWLER, 18:46.0; 17. MIKE BONI, CENTRAL LAKE, 18:48.6; 18. MIKE MORR,
ADDISON, 18:54.7; 19. BRETT DOMEYER, BATH, 18:58.2; 20. NATHAN JOHNSON, POTTERVILLE, 19:18.7;
21. GARY GROVE., LAINGSBURG, 19:21.5; 22. MIKE MC CORMICK, BATH, 19:24.4; 23. ROBERT KUHN,
HUDSON, 19:25.6; 24. PAUL MCCLELLAN, HUDSON, 19:26.5; 25. GARRETT. MILLER, FOWLER, 19:27.1;
26. RYAN RINGLE, HOPKINS, 19:27.5; 27. JORDAN MCDOWELL, CENTRAL LAKE, 19:32.6; 28. JED HUMMEL,
OLIVET, 19:33.3; 29. MIKE GUILIANI, LAINGSBURG, 19:39.2; 30. ANDREW APLING, HUDSON, 19:46.1;
31. JARED BECKER, FOWLER, 19:46.6; 32. MARK MC EWAN, LAINGSBURG, 19:47.4; 33. PATRICK DURFEY,
ADDISON, 19:49.8; 34. CONNOR DAWSON, CENTRAL LAKE, 20:01.5; 35. BRIAN ROYS, ADDISON, 20:04.7;
36. JAMES SHEPARD, POTTERVILLE, 20:17.2; 37. JAKE KELLY, CENTRAL LAKE, 20:18.7; 38. DEVIN TARRANT,
BATH, 20:20.5; 39. BRAD WILSON, HUDSON, 20:24.1; 40. ZACK BAGALAY, LAINGSBURG, 20:27.7; 41. KEVIN
SMITH, ADDISON, 20:40.6; 42. JACOB BOWMAN, ADDISON, 20:52.1; 43. BRETT PUFFPAFF, BATH, 20:55.7;
44. KENRIC FELDPAUSCH., FOWLER, 20:57.6; 45. NICK JANDERNOA, FOWLER, 21:05.3; 46. ERIC CLARK,
POTTERVILLE, 21:22.4; 47. MATT KIRBY, OLIVET, 21:38.4; 48. AARON RINGLE, HOPKINS, 21:41.5; 49.
JOHN WILSON, OLIVET, 21:51.9; 50. LANCE DARROW, HOPKINS, 21:52.6; 51. JERRID DAHLGREN, POTTERVILLE,
22:11.2; 52. JAKE PALVARINTA, BYRON, 22:31.8; 53. NATE GILLETT, BYRON, 22:50.4; 54. TIM KEELEY,
HOPKINS, 22:51.5; 55. JOE BLISS, HOPKINS, 22:58.3; 56. SAM FANNING, ADDISON, 23:15.9; 57. NICK
DION, BYRON, 24:54.3; 58. MATT WINTERS, POTTERVILLE, 27:18.0; 59. MATT MCDOROUGH, OLIVET, 27:34.0;
60. MASON BARKER, BYRON, NF; 61. DAN CLAMPIT, CLINTON, NF; 62. RYAN FOSTER, CLINTON, NF; 63.
RYAN IWANICKI, CLINTON, NF; 64. JOE MATTHEWS, CLINTON, NF; 65. TOM TYLUTKI, CLINTON, NF; 66. ,
AA GABRIEL RICHARD, NF; 67. NATHANIEL DREYER, AA GABRIEL RICHARD, NF; 68. MATT HUGHES, AA GABRIEL
RICHARD, NF; 69. JEREMIAH MARTIN, OLIVET, NF.




WOMEN'S Womens 5K DIV I (Team Results) -- HOLT 65; NORTHVILLE 73; PORTAGE CENTRAL 115; ROCKFORD
148; CHELSEA 172; DEXTER 179; EATON RAPIDS 195; EAST GRAND RAPIDS 203; Pinckney 229; MARSHALL 234;
HASLETT 278; DE WITT 290; Holly 340; FOWLERVILLE 385; LINDEN 434; EVERETT 504.

WOMEN'S Womens 5K DIV I (Individuals) -- 1. KELLY ROBINSON, HOLT, 18:32.9; 2. LAURA MALNOR, EAST
GRAND RAPIDS, 18:35.2; 3. CARRIE DAVIS, EATON RAPIDS, 19:23.2; 4. MISSY DARLING, HOLT, 19:28.1;
5. RACHEL SEVERIN, CHELSEA, 19:51.7; 6. HEATHER MOEHLE, NORTHVILLE, 19:53.0; 7. EMMA HUMMEL, DE
WITT, 19:55.3; 8. DEVAN RUPLEY, NORTHVILLE, 20:02.2; 9. RACHEL FESSENDER, HOLT, 20:08.4; 10. KATE
BREWER, HOLT, 20:10.1; 11. MEGAN OLSON, PORTAGE CENTRAL, 20:15.9; 12. KALLI WILLIAMS, DEXTER,
20:17.8; 13. KAITLYN CHEESEBRO, PORTAGE CENTRAL, 20:25.4; 14. KIM BYLSMA, Pinckney, 20:28.0; 15.
HEIDI SWIHART, HASLETT, 20:31.5; 16. NATLI NALLI, DEXTER, 20:33.7; 17. MOLLY GAVIN, NORTHVILLE,
20:35.7; 18. KATE MC CLYMONT, NORTHVILLE, 20:37.1; 19. ELISABETH OTTO, PORTAGE CENTRAL, 20:43.3;
20. BEVERLY TWISS, MARSHALL, 20:44.3; 21. KAITLIN BAKER, ROCKFORD, 20:45.2; 22. ALISON SACKS,
CHELSEA, 20:45.6; 23. MEGAN FITZPATRICK, MARSHALL, 20:46.4; 24. KATY MILLER, NORTHVILLE, 20:47.2;
25. AMANDA HUCK, FOWLERVILLE, 20:48.1; 26. ANDREA MOEHLE, NORTHVILLE, 20:49.3; 27. JENNIFER
GUNDERSON, DEXTER, 20:53.5; 28. JENNY POPE, Pinckney, 20:53.9; 29. LIZ HRIVNAK, NORTHVILLE,
20:54.4; 30. KAYLEEN BUSCHERT, ROCKFORD, 20:55.1; 31. CARA STODDARD, ROCKFORD, 20:55.7; 32.
BETHANY REH, ROCKFORD, 21:00.2; 33. LYNSEY ARDINGO, Pinckney, 21:05.7; 34. SELINA JOHNSTON,
ROCKFORD, 21:06.8; 35. MEREDITH ALEXANDER, PORTAGE CENTRAL, 21:08.7; 36. Mary Thomson, EAST
GRAND RAPIDS, 21:09.9; 37. LAURA HASKINS, PORTAGE CENTRAL, 21:17.1; 38. LIZ JOHNK, EATON RAPIDS,
21:18.3; 39. NIKOLA CARLSEN, HASLETT, 21:18.9; 40. HEATHER HASKINS, PORTAGE CENTRAL, 21:23.5;
41. TARA DELL, HOLT, 21:26.0; 42. LAUREN LUDLOW, ROCKFORD, 21:29.0; 43. SARAH KAMINSKY, CHELSEA,
21:29.4; 44. ABBY WOODARD, MARSHALL, 21:29.9; 45. ASHLEY BRAINERD, CHELSEA, 21:33.4; 46.
JESSEE MONROW, EATON RAPIDS, 21:37.1; 47. Jessica Brenner, EAST GRAND RAPIDS, 21:45.1;
48. EMILY GRAF, ROCKFORD, 21:51.8; 49. JESSICA GRIBBLE, Holly, 21:52.4; 50. Carley Burger,
LINDEN, 21:57.5. 51. RACHEL UDOW, DEXTER, 21:58.3; 52. ERIN SUTFIN, EATON RAPIDS, 22:00.2; 53.
TAMMY ANDERSON, DE WITT, 22:02.6; 54. KARA PURCELL, PORTAGE CENTRAL, 22:03.4; 55. Alyssa Carlyle,
EAST GRAND RAPIDS, 22:10.5; 56. CHELSEA LANGE, EATON RAPIDS, 22:12.4; 57. SAVANNAH HYSSONG,
CHELSEA, 22:14.3; 58. SARAH APPOLD, HOLT, 22:15.6; 59. COURTNEY MORRIS, Holly, 22:18.2; 60.
TALITHA TAYLOR, HOLT, 22:20.7; 61. BRENDA SAHERWAITE, CHELSEA, 22:23.0; 62. KATRINA BOMBRYS,
EATON RAPIDS, 22:25.4; 63. Jenny Lohner, EAST GRAND RAPIDS, 22:25.9; 64. MISSY OTTO, DE WITT,
22:26.6; 65. Becky Dean, EAST GRAND RAPIDS, 22:28.3; 66. Julia Mann, EATON RAPIDS, 22:35.7;
67. MICHELLE OBERHOLTZER, CHELSEA, 22:37.1; 68. CAROLYN KREBS, Holly, 22:42.8; 69. ELLEN KLEIMAN,
DE WITT, 22:44.8; 70. Meryl Chaffee, EAST GRAND RAPIDS, 22:46.0; 71. TESSA MULDER, HASLETT, 22:52.
7; 72. MONICA LONG, MARSHALL, 22:56.5; 73. SONDRA BRINES, DEXTER, 22:58.8; 74. KATIE MACKOOL,
Pinckney, 23:02.9; 75. Caitlin Wettle, MARSHALL, 23:08.9; 76. ASHLEY BARBERI, HASLETT, 23:09.9;
77. AMIE MARVIN, HASLETT, 23:15.6; 78. NICOLE SANCHEZ, EVERETT, 23:16.1; 79. ALISA GORSKI, Holly,
23:19.8; 80. MEGAN UITTI, Pinckney, 23:22.2; 81. BRITTANY BOOTS, Pinckney, 23:23.5; 82. Jenny
Heldt, DEXTER, 23:25.4; 83. Emi Wisnieski, DEXTER, 23:26.2; 84. MEGHAN KAMINSKI, HASLETT, 23:27.
4; 85. SAMANTHA CAMDEN, Holly, 23:31.9; 86. KELLY BALDUS, FOWLERVILLE, 23:38.8; 87. LAURA
HOWLAND, MARSHALL, 23:42.1; 88. EMILY POPMA, WAVERLY, 23:57.7; 89. JESSIE CAMPBELL, FOWLERVILLE,
24:00.0; 90. Leah Brown, MARSHALL, 24:02.3; 91. Melissa Lengyel, LINDEN, 24:13.5; 92. EMILY
GLYNN, FOWLERVILLE, 24:17.0; 93. Nikki Salinaz, HASLETT, 24:18.0; 94. KATIE BRUESSEL, WAVERLY,
24:25.4; 95. Sarah Agostini, Pinckney, 24:36.1; 96. JASMINE MANCHE, LINDEN, 24:41.5; 97.
RENEE WOODS, FOWLERVILLE, 24:52.0; 98. KAYLA PARRISH, FOWLERVILLE, 24:55.5; 99. DENISE LATOR,
DE WITT, 24:59.1; 100. CASSIE HORNBECK, WAVERLY, 25:00.5. 101. Marjorie Miller, DE WITT, 25:10.5;
102. PAM BRUSHABEN, LINDEN, 25:28.0; 103. Justine Throop, DE WITT, 25:35.4; 104. Jessica Battles,
LINDEN, 26:11.6; 105. CRYSTAL BRASCH, FOWLERVILLE, 26:57.6; 106. BETH KUDERKO, LINDEN, 27:00.5;
107. Rene Sawyer, LINDEN, 27:17.7; 108. Melissa Potts, EVERETT, 30:34.0; 109. TRACIA DOWNS,
EVERETT, 30:52.9; 110. Jessica Fish, EVERETT, 33:21.9; 111. Jennifer Cook, EVERETT, 33:40.8;
112. , EVERETT, NF; 113. , EVERETT, NF; 114. , Holly, NF; 115. , Holly, NF; 116. RACHEL SANTER,
NORTHVILLE, NF; 117. KELLY BUREN, WAVERLY, NF; 118. KATIE HANSON, WAVERLY, NF; 119. ASHLEY
MEIDINGER, WAVERLY, NF; 120. AMY ZEIGER, WAVERLY, NF.




WOMEN'S Womens 5K DIV II (Team Results) -- WILLIAMSTON A 56; GOODRICH 99; FRANKENMUTH 129;
STOCKBRIDGE 132; ONSTED 147; MAPLE VALLEY 149; LAKE FENTON 155; LANSING CATHOLIC 157; Portland
168; KELLOGGSVILLE 205; NAPOLEON 261; EAST JACKSON 298; MONTROSE 361.

WOMEN'S Womens 5K DIV II (Individuals) -- 1. NICOLE BUSH, KELLOGGSVILLE, 18:34.6; 2. KRISTEN
POULOS, GOODRICH, 19:05.1; 3. NATOSHIA BAUER, ONSTED, 19:41.4; 4. KATE RICE, WILLIAMSTON A, 20:01.0;
5. ALISE NILSSON, WILLIAMSTON A, 20:24.0; 6. CASSIE WILKINS, EAST JACKSON, 20:38.5; 7. Amanda
Strouse, LANSING CATHOLIC, 20:50.0; 8. LAURA MC LELLAN, STOCKBRIDGE, 21:02.5; 9. Janee Jones,
GOODRICH, 21:11.9; 10. Amy Sarles, ONSTED, 21:19.5; 11. BARBIE BALASKO, LAKE FENTON, 21:24.5;
12. JENNY NILSSON, WILLIAMSTON A, 21:29.4; 13. Tara Palmreuter, FRANKENMUTH, 21:30.3; 14. JENNY
GASIESKI, STOCKBRIDGE, 21:39.6; 15. Emily Hoort, Portland, 21:40.5; 16. ALEXA UYGUR, FRANKENMUTH,
21:41.4; 17. DANIELLE BAILEY, WILLIAMSTON A, 21:52.1; 18. NORA MAYNARD, WILLIAMSTON A, 22:09.0; 19.
KARI EMERICK, MAPLE VALLEY, 22:15.7; 20. JESSICA MCMILLEN, MAPLE VALLEY, 22:27.3; 21. ELLEN
CHENOWETH, LANSING CATHOLIC, 22:28.7; 22. LYNN WILLIAMS, LAKE FENTON, 22:30.5; 23. Courtney
Klagstadt, Atherton, 22:31.4; 24. Samantha Minkler, GOODRICH, 22:37.8; 25. ERIN TOMLINSON,
KELLOGGSVILLE, 22:40.1; 26. Jacinda Binghoff, STOCKBRIDGE, 22:44.7; 27. MURIEL WIELAND, MAPLE
VALLEY, 22:45.3; 28. MICHELLE YOUNG, WILLIAMSTON A, 22:51.1; 29. Sara Grasel, FRANKENMUTH,
22:52.2; 30. Danielle Tobias, MAPLE VALLEY, 22:52.9; 31. Ashley Holtz, ONSTED, 22:53.5; 32.
Erin Holdren, Portland, 22:57.6; 33. Katie Maciag, GOODRICH, 23:07.5; 34. KRISTIE COLE,
GOODRICH, 23:08.2; 35. CRYSTAL REINHARDT, FRANKENMUTH, 23:11.4; 36. BOBBIE PRESTON, LESLIE,
23:14.5; 37. Nicole Napalitano, LAKE FENTON, 23:20.7; 38. Jennifer Holdren, Portland, 23:26.7;
39. Erica Stephenson, Portland, 23:37.8; 40. Michelle Mahoney, FRANKENMUTH, 23:41.3; 41.
DANIELLE BARR, STOCKBRIDGE, 23:49.3; 42. Sia Karabina, LAKE FENTON, 23:54.9; 43. MEGAN MAURER,
FRANKENMUTH, 23:57.0; 44. Liz Christie, Atherton, 23:57.5; 45. Katie Franklin, LANSING CATHOLIC,
23:59.3; 46. Jennifer Ruiz, LANSING CATHOLIC, 24:09.3; 47. Allison Strouse, LANSING CATHOLIC,
24:09.9; 48. NICOLE VAN GORDER, NAPOLEON, 24:11.1; 49. KRISTIN GASIESKI, SOCKBRIDGE, 24:11.6;
50. Elicia Peters, LAKE FENTON, 24:12.5. 51. Ashley Barnes, ONSTED, 24:18.3; 52. Monica Jordan,
DURAND, 24:26.0; 53. Brooke McHenry, Portland, 24:32.9; 54. ALAYNA DE NATO', NAPOLEON, 24:36.2;
55. LAURA GIERZ, KELLOGGSVILLE, 24:36.3; 56. JESSICA SKRZELA, MONTROSE, 24:37.2; 57. Ashley
Hyatt, NAPOLEON, 24:40.3; 58. MEGAN GREEN, NAPOLEON, 24:41.3; 59. Summer Hill, MAPLE VALLEY,
24:45.4; 60. Amanda Fisher, ONSTED, 24:45.9; 61. MICHELLE SILSBEE, MAPLE VALLEY, 24:46.5;
62. Jazell Gorman, FRANKENMUTH, 24:47.1; 63. MEGAN MICKELS, NAPOLEON, 24:47.8; 64. Amanda
Malfroid, KELLOGGSVILLE, 24:48.4; 65. Mel Webb, EAST JACKSON, 24:49.2; 66. Lilly Peterson,
LANSING CATHOLIC, 24:50.6; 67. RACHEL Hildebrand, NAPOLEON, 24:52.9; 68. LISA VROMAN,
LESLIE, 24:54.4; 69. Charlotte Eichman, LAKE FENTON, 25:04.5; 70. Leslie Sandin, LANSING
CATHOLIC, 25:06.7; 71. JENNA TAYLOR, STOCKBRIDGE, 25:09.5; 72. Lynae Manthei, LESLIE,
25:17.2; 73. Kelsey Mutter, ONSTED, 25:19.0; 74. Paige Talbot, WILLIAMSTON A, 25:22.1;
75. Jackie Sutherland, Atherton, 25:26.1; 76. MOLLEE GIERZ, KELLOGGSVILLE, 25:41.9; 77.
KRISTINA PHILLIPS, LAKE FENTON, 25:47.5; 78. Mary Lou Aguinaga, CAPAC, 25:54.2; 79.
Lindsey Woodcox, KELLOGGSVILLE, 26:08.0; 80. JENNIE HILL, EAST JACKSON, 26:23.8; 81.
Jacqlyn Diem, MONTROSE, 26:41.7; 82. Shannon Thelen, Portland, 26:58.3; 83. Jenny Walsh,
KELLOGGSVILLE, 27:04.4; 84. Ely Hayley, Atherton, 27:09.1; 85. Heather Padley, ONSTED,
27:10.9; 86. Kelly Yancho, MONTROSE, 27:13.1; 87. KATIE JOHNSON, MONTROSE, 28:41.6; 88.
Mollie Behm, EAST JACKSON, 28:42.6; 89. Michelle Yankee, DURAND, 28:43.3; 90. Chelsea
James, LESLIE, 28:53.5; 91. ANA ZIEMBO, DURAND, 28:59.6; 92. Sarah Scott, EAST JACKSON,
29:02.7; 93. Meaghan Biggs, MONTROSE, 29:57.5; 94. Kristi Fink, DURAND, 30:21.7; 95.
CARRIE WRIGHT, EAST JACKSON, 30:53.0; 96. MELANIE JOHNSON, CAPAC, 31:23.0; 97. Anna Scott,
EAST JACKSON, 31:42.4; 98. Brandi Bushong, Portland, 31:49.8; 99. ASHLEY HIPPS, GOODRICH,
31:59.7; 100. NEYSAY MAY, DURAND, NF. 101. AMANDA GIBSON, NAPOLEON, NF.



WOMEN'S Womens 5K (Team Results) -- BATH 45; LAINGSBURG 47; HUDSON 66; A.A. GABRIEL RICHARD 78;
POTTERVILLE 134; HOPKINS 161; BYRON 184.

WOMEN'S Womens 5K (Individuals) -- 1. KATIE FORSYTH, BATH, 19:54.4; 2. RACHEL HAM, HUDSON, 21:08.6;
3. JULIE. JOHNSON, LAINGSBURG, 21:26.5; 4. Audrey Dahlgren, POTTERVILLE, 21:41.0; 5. KATIE BROWN,
LAINGSBURG, 21:50.4; 6. LEAH TARRANT, BATH, 21:54.3; 7. Ann Pressprich, A.A. GABRIEL RICHARD, 22:08.
4; 8. KELLY CARBARY, LAINGSBURG, 22:28.6; 9. CHELSEY BERLIN, HUDSON, 22:39.2; 10. Marie VanZandt,
A.A. GABRIEL RICHARD, 22:47.3; 11. Carrie Badgley, BATH, 22:56.2; 12. MICHELLE. CASSIDY, LAINGSBURG,
23:09.0; 13. Seanna Winegar, BATH, 23:45.1; 14. EMILY MCCORMICK, BATH, 23:58.0; 15. Mary Wagner,
A.A. GABRIEL RICHARD, 24:00.5; 16. GINA MELE, HOPKINS, 24:01.6; 17. NIKKI MURPHY, HUDSON, 24:09.1;
18. JESSICA PUTNAM, Addison, 24:19.4; 19. NICOLE RONEY, HUDSON, 24:24.5; 20. SAMANTHA FUGAGTE,
LAINGSBURG, 24:30.3; 21. KRISTIN ROAN, HUDSON, 24:30.7; 22. KRYSTAL ARRENDONDO, HUDSON, 24:31.9;
23. Lauren Ward, A.A. GABRIEL RICHARD, 24:47.5; 24. BECKY MOTZ, FOWLER, 24:49.3; 25. Lena Bendall,
BATH, 25:01.3; 26. Catherine Scholand, A.A. GABRIEL RICHARD, 25:06.3; 27. Darci Harris, BYRON,
25:22.7; 28. KATIE LIPSEY, POTTERVILLE, 25:26.5; 29. Emma Wagner, A.A. GABRIEL RICHARD, 25:45.4;
30. APRIL HOARD, BATH, 25:52.4; 31. STEFANI STRANGE, LAINGSBURG, 25:57.6; 32. RUTH BRADSTREET,
Addison, 26:01.9; 33. VICKIE MILLER, FOWLER, 26:14.7; 34. KATIE BENEDITTO, A.A. GABRIEL RICHARD,
26:42.6; 35. JACKIE MARKOSKI, HOPKINS, 26:46.5; 36. Amanda Letson, POTTERVILLE, 26:53.5; 37.
KERENSA BAUMAN, HOPKINS, 27:09.0; 38. RACHEL BAYLESS, POTTERVILLE, 27:54.8; 39. KAYTE. LANGE,
LAINGSBURG, 28:37.7; 40. Michelle Nelson, BYRON, 28:50.5; 41. CELIA KWASNIEWSKI, Addison,
29:01.1; 42. KATIE KOPERSKI, HOPKINS, 29:11.9; 43. SARAH. JONES, POTTERVILLE, 29:54.1; 44.
AMY. KESSON, POTTERVILLE, 30:53.9; 45. Ashley Sneed, BYRON, 31:03.3; 46. Adrian Hawton,
BYRON, 31:10.3; 47. Gina McCormick, BYRON, 31:16.0; 48. VANESSA BONNEY, OLIVET, 31:17.8;
49. RACHEL LISEK, POTTERVILLE, 31:34.2; 50. DEBBIE EVANS, OLIVET, 32:10.9. 51. SARAH NAVIS,
HOPKINS, 32:17.8; 52. CHARLENE THELEN, FOWLER, 36:50.8; 53. RACHEL FELDPAUSCH, FOWLER, NF;
54. SANDRA GELLER, FOWLER, NF; 55. KRISTEN HALFMAN, FOWLER, NF; 56. BECKY SIMON, FOWLER, NF;
57. ALYSE SMITH, HUDSON, NF; 58. , BYRON, NF; 59. , BYRON, NF; 60. ERIN CARLETON, OLIVET, NF;
61. STEVIE JO SPOTTS, OLIVET, NF.