St. John Applefest 5K/10K

back to results

Sep. 14, 2002

St. John Applefest 5K/10K
Fenton, MI
Provided By Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 1 Dan Fisher Grand Blanc 39 16:11 5:13
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 25 Lois Ann Fulton Fenton 36 20:44 6:41
******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 7 Ronald Buchanan Royal Oak 43 18:51 6:05
******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 40 Ruth Lara Grand Blanc 41 21:52 7:03

MALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 5 Winston Stoody Fenton 13 18:33 5:59
2 6 JOSEPH DIMAMBRO Fenton 13 18:36 6:00
3 10 Brad Redford Frankenmuth 12 19:21 6:14
4 13 Alex Ralston Holly 13 19:30 6:17
5 20 Jonathon Powell Fenton 13 20:10 6:30
6 29 Douglas Rodd II Fenton 13 21:08 6:49
7 37 Jesse Anderson Fenton 12 21:40 6:59
8 54 NICHOLAS BROWN Fenton 12 22:53 7:22
9 56 THOMAS COLLISON IV Flushing 13 23:06 7:27
10 63 CHRISTOPHER MORRISON Fenton 12 23:29 7:34
11 66 Cameron Warba Fenton 13 23:35 7:36
12 71 Joe Mascow Fenton 13 23:49 7:40
13 74 Bobby Knoll Plain 10 24:00 7:44
14 76 John Burke Fenton 11 24:03 7:45
15 91 Nick Cash Fenton 12 24:44 7:58
16 110 Bradley Mahon Fenton 13 25:33 8:14
17 112 Adam Dietz Linden 9 25:37 8:15
18 115 Blake Ordiway Holly 8 25:37 8:15
19 120 Jordan Cash Fenton 10 25:42 8:17
20 121 Nicholas Samassa Holly 12 25:43 8:17
21 128 ADAM STARICHA Fenton 12 25:56 8:21
22 136 GREGORY WILSON Holly 12 26:11 8:26
23 146 Alec Stokes Grand Blanc 10 26:34 8:33
24 152 Stephen Schumacher Fenton 11 26:55 8:40
25 167 Austin Burke Fenton 12 27:29 8:51
26 197 Trent Taylor Flint 10 28:40 9:14
27 207 Tyler Szczepanski Fenton 10 28:57 9:19
28 212 Matthew Maksymowski Fenton 12 29:18 9:26
29 230 Sam McAvoy Fenton 13 29:58 9:39
30 238 Sean Callan Fenton 13 30:30 9:50
31 244 Lucas Tunningley Gaines 9 30:50 9:56
32 263 Bradley Wilson Grand Blanc 7 32:01 10:19
33 265 James Davis Fenton 9 32:07 10:21
34 271 Travis Baird Mount Morris 12 32:23 10:26
35 283 Zachary Szczepanski Fenton 13 32:47 10:34
36 304 Seth Hendrickson Grand Blanc 11 33:44 10:52
37 307 Jason Phillips Fenton 12 34:15 11:02
38 308 Charlie Culver Clio 11 34:18 11:03
39 330 Tyler Emmendorfer Fenton 10 38:10 12:18

FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 64 Victoria Bailey Fenton 10 23:29 7:34
2 97 SARAH MARTIN Holly 13 25:07 8:06
3 129 Dana Cardinal Flint 9 25:58 8:22
4 148 EMILY PERRY Fenton 12 26:40 8:35
5 157 Nicole Bratcher Fenton 13 27:07 8:44
6 164 Megan Browning Fenton 13 27:26 8:50
7 200 Kay Gebhardt Byron 9 28:44 9:15
8 241 Julie Muraske Linden 9 30:45 9:54
9 251 KRISTEN THORIN Fenton 13 31:04 10:01
10 266 Shannon Palmer Fenton 11 32:08 10:21
11 267 Kristine Davis Fenton 12 32:08 10:21
12 268 KATHRYN WARDIN Fenton 12 32:08 10:21
13 288 Lauren Witten Fenton 13 32:57 10:37
14 290 Katie Ordiway Holly 6 33:09 10:41
15 296 Sarah Stark Holly 12 33:21 10:45
16 300 BRITTANY HARDING Fenton 13 33:25 10:46
17 309 Kaitlyn Vaughn Flushing 10 34:20 11:04
18 338 Alicia Kelbey Montrose 12 41:58 13:31
19 341 Ashley Pichiotino Linden 9 42:33 13:42
20 345 ANGELICA PINEDA Holly 12 49:12 15:51
21 346 RASHELLE WINTER Fenton 11 49:12 15:51

MALE AGE GROUP: 14 - 18
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Scott Hosie Fenton 18 18:30 5:58
2 8 Spencer Tregilgas Linden 18 19:01 6:08
3 14 Dan Sullivan Grand Blanc 18 19:35 6:19
4 49 Benjamin Cox Fenton 16 22:23 7:13
5 51 Nicholas Wesener Goodrich 15 22:29 7:15
6 55 Nathan Panzlau Fenton 14 23:06 7:26
7 87 Sean Nowaczyk Brighton 14 24:34 7:55
8 223 ALAN LEUNG Fenton 18 29:44 9:35
9 231 Eric Szczepanski Fenton 15 30:07 9:42
10 278 Kyle Taylor Flint 17 32:43 10:32

FEMALE AGE GROUP: 14 - 18
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 126 Nicole Urban Fenton 17 25:49 8:19
2 186 Melanie Beck Flint 16 28:09 9:04
3 254 Megan Walsh Clio 17 31:13 10:03
4 277 Lindsey Byres Flint 16 32:42 10:32
5 303 Jennifer Jaseck Fenton 15 33:44 10:52

MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 3 DANIAL JAMES SULLIVAN Dearborn 19 18:19 5:54
2 45 Jason Visser Kalamazoo 20 22:09 7:08
3 69 ANDREW WILKINSON Waterford 20 23:46 7:39
4 88 David Nowaczyk Howell 20 24:34 7:55
5 187 DAVID RAINNEY Holly 23 28:10 9:04

FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 26 Robin Redoutey Holly 20 20:47 6:42
2 75 Jackie Bucholz Holly 23 24:01 7:44
3 205 Katie Francis Ann Arbor 20 28:55 9:19
4 228 Melissa Moran Kalamazoo 20 29:50 9:37
5 248 Erin Londo Lansing 24 31:00 9:59
6 253 Ann Artwohl Normal 20 31:10 10:02

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 19 Shane Lehnst Waterford 25 20:07 6:29
2 24 Charlie Flaishans Fenton 27 20:23 6:34
3 73 EDWARD MARTIN Fenton 28 23:56 7:43
4 81 Doug Cadaret Northville 29 24:12 7:48
5 182 Timothy Johnson Lansing 26 28:02 9:02
6 269 Jaime Ray Flint 29 32:09 10:21
7 282 Rick Colwell Flint 28 32:44 10:33
8 289 MATTHEW PRINCE Fenton 29 33:09 10:41

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 57 Christina Clark Brighton 27 23:06 7:27
2 65 Dawnali Bailey fenton 28 23:30 7:34
3 86 Ann Horn Fenton 27 24:31 7:54
4 201 Kari Gwaltney Fenton 25 28:46 9:16
5 215 Karen Golden Fenton 26 29:25 9:28
6 216 Becky Schad Plymouth 28 29:25 9:29
7 222 Lisa Pyrett Flint 29 29:42 9:34
8 225 Katrina Harter Royal Oak 25 29:46 9:35
9 227 Angie Beauchamp Flint 26 29:49 9:36
10 236 Amber Sabo Grand Blanc 29 30:22 9:47
11 246 Stephanie Campau Farmington Hills 27 30:56 9:58
12 258 Melani Loria Fenton 27 31:41 10:12
13 273 Megan Mahoney Burton 25 32:31 10:28
14 275 Patricia Campbell Fenton 25 32:36 10:30
15 284 Jennifer Brzeziniski Linden 27 32:48 10:34
16 286 Laura Hunt Fenton 26 32:49 10:34
17 294 Christina Demaggio Fenton 28 33:18 10:44
18 295 Tonya Mance Flint 28 33:19 10:44
19 301 JOANNA RAINNEY Holly 25 33:27 10:46
20 326 Brenda Stanke Flint 27 37:49 12:11
21 331 CHRISTINA PRINCE Fenton 28 39:11 12:37
22 334 Heather Wells Flint 25 40:05 12:55
23 342 Nichole McIlhargie Davison 25 43:30 14:01

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 2 Patrick Byrd Flint 33 17:46 5:44
2 27 Andy Kostka Fenton 34 20:53 6:44
3 28 Keith Burau Grand Blanc 31 20:57 6:45
4 34 Mark Alexander Swartz Creek 34 21:30 6:56
5 36 Mike Powers Ann Arbor 30 21:32 6:56
6 42 Ric Pyrett Clio 33 21:57 7:05
7 43 Marc Digiamberdine Fenton 33 22:01 7:06
8 52 Derek Baad Howell 31 22:41 7:19
9 62 Rick Cradit Fenton 31 23:27 7:33
10 99 Anthony Guest Grand Blanc 31 25:09 8:06
11 103 Robert Dowling Fenton 33 25:12 8:07
12 135 Suresh Taneja Novi 33 26:10 8:26
13 143 Mark Crance byron 30 26:28 8:32
14 162 Eric Garty Fenton 33 27:16 8:47
15 173 Richard Cory Westland 33 27:54 8:59
16 181 Duane Smiley Lansing 31 28:02 9:02
17 190 Stephen Nahs Holly 30 28:19 9:07
18 234 Daniel Elsholz Fenton 31 30:13 9:44
19 245 Tyler Tunningley Gaines 31 30:51 9:56
20 293 Joe Deguzman Fenton 32 33:18 10:44
21 348 Matt Krusniak Fenton 30 59:46 19:15

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 32 SUZANNE CABANA Dexter 30 21:22 6:53
2 47 Julie Pfeiffer Durand 31 22:14 7:10
3 82 Brenda Henige Gaines 34 24:22 7:51
4 100 Kelley Miller Linden 30 25:09 8:06
5 105 Lorraine Labus Fenton 32 25:14 8:08
6 109 Susan Fisher Corunna 31 25:33 8:14
7 117 Alison Davis Gaines 33 25:39 8:16
8 137 Stephanie oconnor Grand Blanc 31 26:13 8:27
9 140 Christine Szostak Fenton 34 26:25 8:31
10 144 Cathy Rodd Fenton 34 26:30 8:32
11 154 Wendi Crawford Fenton 34 27:01 8:42
12 204 Jenny Septer Waterford 30 28:53 9:18
13 224 Laura Bauman Fenton 31 29:46 9:35
14 233 Heidi Eicher Fenton 33 30:10 9:43
15 243 Melanie Hall Linden 30 30:46 9:55
16 272 Amanda Burau Grand Blanc 30 32:29 10:28
17 285 Tiffany Mcgrath Belleville 33 32:49 10:34
18 306 Donna Ferguson Swartz Creek 33 34:14 11:02
19 319 Kathleen Dunleavy Linden 32 36:11 11:39
20 323 Heather Murphy Linden 31 36:57 11:54
21 344 Tonya Smith Flushing 30 48:52 15:44

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 9 Joe Kasper Lexington 37 19:03 6:08
2 22 Douglas Dziadzio Fenton 39 20:19 6:33
3 39 John A Gadola Fenton 36 21:46 7:01
4 80 Robert Ley Fenton 37 24:11 7:48
5 84 Brian Degan West Bloomfield 37 24:26 7:52
6 102 Craig Fisher Corunna 39 25:12 8:07
7 108 Harvey L Lee Flint 39 25:26 8:12
8 116 RANDALL HERNDON Linden 35 25:39 8:16
9 131 Michael Pyrett Flint 37 26:02 8:23
10 133 Donald Swain Washington DC 39 26:04 8:24
11 134 David Hense Fenton 36 26:05 8:24
12 141 Jerry Davis Linden 38 26:26 8:31
13 159 Matt Bratcher Fenton 36 27:11 8:46
14 170 Dan Hopkins Linden 39 27:40 8:55
15 194 Malcolm Hendricks Linden 38 28:29 9:11
16 199 STEVE SAYLOR Potterville 38 28:42 9:15
17 310 Charles Culver Clio 36 34:21 11:04
18 311 Paul Teed Midland 37 34:21 11:04

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 31 Sonia Fisher Grand Blanc 38 21:18 6:52
2 124 Susan Shaw Fenton 35 25:47 8:18
3 125 Mary Pilarski Fenton 39 25:49 8:19
4 127 Debbie Walter Grand Blanc 35 25:55 8:21
5 150 Michelle Nimmo Fenton 36 26:45 8:37
6 155 Sheila Crider Fenton 39 27:04 8:43
7 161 Stephanie Cook Grand Blanc 35 27:15 8:47
8 172 Deb Cash Fenton 38 27:44 8:56
9 176 Lynda Rademacher Flint 35 28:00 9:01
10 179 Cheryl Granger Fenton 37 28:01 9:02
11 192 Robin Ross Linden 38 28:24 9:09
12 208 Becky Degan West Bloomfield 36 28:57 9:20
13 209 Christine White Linden 37 29:00 9:20
14 210 MADONNA WEDEL Swartz Creek 37 29:09 9:23
15 235 CARMI EDWARDS Linden 35 30:17 9:45
16 252 Shelly Day Linden 37 31:05 10:01
17 257 Lynn Freeman Linden 39 31:40 10:12
18 264 Melinda Kici Grand Blanc 37 32:06 10:21
19 305 Deanna Scully Fenton 38 34:12 11:01
20 313 Adrienne Hardimon Linden 35 34:32 11:08
21 318 Nancy Brouwer Swartz Creek 38 36:01 11:36
22 321 Patrcia Wellman Davison 35 36:33 11:46
23 324 Kathryn Manley Burton 35 37:03 11:56
24 347 Ramona Sain Davison 39 51:50 16:42

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 12 Mike Knoll Plain 41 19:26 6:16
2 16 Kevin Daniels Clarkston 44 19:41 6:21
3 35 Mike Redford Frankenmuth 43 21:31 6:56
4 44 Carl Davis Rochester Hills 43 22:06 7:07
5 50 Bob Norman Linden 44 22:24 7:13
6 53 Vince Festa Fenton 43 22:45 7:20
7 67 Rick Wilson Rochester Hills 41 23:40 7:37
8 79 Robert Dumas Burton 41 24:08 7:47
9 89 Gene Ferry Fenton 41 24:34 7:55
10 90 Jim Eisele Flint 41 24:41 7:57
11 93 Douglas Sepanak Fenton 40 24:56 8:02
12 94 Wally Stark Holly 44 24:58 8:02
13 98 Randall Ketzler Flint 41 25:08 8:06
14 113 Mike Dietz Linden 40 25:37 8:15
15 145 Stephen Smith Holly 40 26:31 8:33
16 147 Derrick Hassell Clio 43 26:37 8:35
17 158 Jim Leedle Linden 40 27:07 8:44
18 219 DAVE DE CLERCQ Fenton 43 29:33 9:31
19 220 Greg Witten Fenton 44 29:33 9:31
20 281 Jeff Taylor Flint 40 32:43 10:32
21 298 Tim Dillingham Linden 42 33:23 10:45

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 70 Marit Schultz Birch Run 41 23:47 7:40
2 72 Marcia Crawford Fenton 40 23:53 7:42
3 78 Diane Fowkes Gaines 44 24:04 7:45
4 107 Tammy Fay Lansing 41 25:23 8:11
5 119 Denise Knoll Swartz Creek 40 25:42 8:17
6 122 LINDA LUCAS Fenton 40 25:44 8:18
7 123 Sheri Samassa Holly 40 25:45 8:18
8 151 Krista Phegley Linden 41 26:48 8:38
9 160 Bridget Clouse Lake Orion 43 27:13 8:46
10 165 Patricia Halpin Clarkston 43 27:27 8:51
11 174 Nancy Urban Fenton 41 27:55 9:00
12 175 Lorna Hendricks Linden 40 27:58 9:01
13 177 Mary Stoody Fenton 40 28:00 9:01
14 188 CHRISTINE VONFINTEL Linden 44 28:11 9:05
15 189 Karie Romanski White Lake 43 28:13 9:05
16 193 Lora Coup Howell 43 28:29 9:11
17 196 Laura Kettler Fenton 42 28:38 9:13
18 217 Linda Purdy Davison 43 29:28 9:30
19 221 Barbara L Bland Clarkston 40 29:37 9:33
20 232 Kathleen Szczepanski Fenton 44 30:08 9:42
21 237 Laura Caldwell Sylvan Lake 40 30:24 9:48
22 250 Patty Hughes Howell 42 31:03 10:00
23 256 Laura Anderson Fenton 42 31:27 10:08
24 270 MAGDA Morrow Linden 44 32:20 10:25
25 279 Peggy Arndt Flushing 44 32:43 10:32
26 287 Beth Jagos Linden 44 32:54 10:36
27 316 Cathleen Peck Fenton 40 35:37 11:29
28 317 Diana Gibbons Fenton 43 35:38 11:29
29 329 Laurie Woolpert Byron 40 38:08 12:17
30 333 Marcia Husted Fenton 42 39:47 12:49
31 340 Andrea Pichiotino Linden 41 42:33 13:42

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 11 Craig Stone Swartz Creek 46 19:23 6:15
2 15 Leonard Brousseau Byron 45 19:41 6:21
3 21 Tom Adams Byron 45 20:19 6:33
4 23 Mike Murphy Holly 48 20:23 6:34
5 46 RICK KURSIK Fenton 45 22:14 7:10
6 58 Jeff Seward Bay City 45 23:10 7:28
7 60 Patrick Snuske Mount Morris 45 23:24 7:32
8 85 Terry Hilton Davison 45 24:30 7:54
9 92 Brian E Boudreau Flushing 49 24:55 8:02
10 95 David Kettler Fenton 46 25:01 8:03
11 101 Karl Ringo Grand Blanc 45 25:10 8:07
12 111 Lewis G Anthony Clarkston 48 25:35 8:14
13 114 Mark Wiese Fenton 48 25:37 8:15
14 156 Paul Hendrickson Grand Blanc 47 27:04 8:43
15 166 Jerome Kelley Fenton 48 27:28 8:51
16 168 Henry Sonderegger Fenton 49 27:32 8:52
17 171 Dan Nolley Fenton 45 27:43 8:56
18 180 Ronald Maksymowski Fenton 47 28:02 9:02
19 183 ROBERT MAKSYMOWSKI Fenton 47 28:03 9:02
20 198 Lawrence Gerow Otisville 49 28:42 9:15
21 206 Timothy Szczepanski Fenton 45 28:57 9:19
22 242 Richard Muraske Linden 45 30:45 9:54
23 259 Theodore Kaloydis Fenton 46 31:42 10:13
24 320 Chris Wellman Davison 45 36:12 11:40

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 118 Carol Couture Fenton 46 25:41 8:17
2 153 Dianne Newcomb Flint 45 27:01 8:42
3 203 PAM HENNIG Fenton 46 28:50 9:17
4 240 Susan Campau Clinton Twp. 46 30:44 9:54
5 255 Peggy Tulip Fenton 45 31:27 10:08
6 260 Marilyn A Clark Merrill 48 31:43 10:13
7 292 Kathy Torok Flint 46 33:17 10:43
8 299 Nancy Karnowski Fenton 46 33:24 10:46
9 325 Dawn Lukos Holly 49 37:47 12:10
10 336 Jill Malinowski Flushing 45 41:56 13:30

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 17 Julius Tillman Mt Morris 53 19:56 6:26
2 30 Skip Uebelhart Flint 53 21:10 6:49
3 33 Mark Bauman Flushing 52 21:29 6:55
4 38 Douglas Latter Genesee 52 21:41 6:59
5 41 Jim Conaton Lake Orion 52 21:56 7:04
6 59 David Davis Fenton 50 23:20 7:31
7 83 Michael Berry Swartz Creek 52 24:24 7:52
8 96 Larry Bobowski Fenton 51 25:04 8:04
9 138 Frank Allen Jobe Fenton 53 26:14 8:27
10 178 JARED LANGE Brighton 53 28:01 9:01
11 213 Ivan Quinn Fenton 54 29:22 9:28
12 261 Bart M Zachrich Flint 53 31:51 10:15
13 262 Mark Vick St Helen 50 31:57 10:17
14 297 Walt Kerr Northville 54 33:22 10:45
15 337 Fred Kellett Flushing 52 41:56 13:30

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 104 Susan Marie Huggler Grand Blanc 54 25:13 8:07
2 139 Sharon M Albertson Flushing 52 26:20 8:29
3 163 Hermie I Sparks Mt Morris 52 27:22 8:49
4 169 Elizabeth Szasz Swartz Creek 51 27:37 8:54
5 184 Sue Stefanski Brighton 53 28:05 9:03
6 191 Kristen Lepalm Davison 50 28:21 9:08
7 195 Carol Johns Clarkston 51 28:37 9:13
8 249 Mary Woodruff Grand Blanc 51 31:01 10:00
9 274 Becky Ballance Goodrich 52 32:32 10:29
10 314 Linda Best Mt. Morris 52 34:45 11:11
11 322 Carol Mitsdarfer Flushing 52 36:36 11:47
12 327 Terri Labadie Milford 53 38:04 12:16
13 328 Rebecca Huffman Flint 51 38:08 12:17
14 332 Ann Rasmussen Swartz Creek 52 39:45 12:48

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 18 Bill Robson Grand Blanc 57 19:58 6:26
2 61 Paul White Fenton 56 23:24 7:32
3 68 Bill Anderson Westland 58 23:45 7:39
4 77 Bill Stratton Grand Blanc 55 24:03 7:45
5 106 James Drouillard Lake Orion 58 25:23 8:11
6 142 Fred Havercroft Fenton 55 26:28 8:32
7 149 Thomas Pettit Grand Blanc 57 26:44 8:37
8 202 Fred Guest Birch Run 56 28:47 9:16
9 214 William C Dignan Swartz Creek 59 29:22 9:28
10 218 Richard Pyrett Clio 59 29:30 9:30
11 302 PETE TORIELLO Fenton 56 33:42 10:51
12 335 Stanley David Goff Linden 59 40:46 13:08

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 132 Marilyn Brown Davison 59 26:03 8:23
2 229 Sheila Costello Toronto 55 29:57 9:39
3 276 Barbara Piechowski Flint 59 32:40 10:31
4 315 Jeana Rossie-Miller Flushing 55 35:31 11:26
5 339 Ginny Short Montrose 57 42:17 13:37
6 343 Shirley A Larsen Grand Blanc 59 44:45 14:25

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 48 Silviano Fulgencio Fenton 61 22:15 7:10
2 247 Robert Woolley Lapeer 64 30:56 9:58

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 280 Rita Taylor Swartz Creek 62 32:43 10:32
2 291 Carol Fallis Fenton 63 33:17 10:43

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 226 Ronald L Gill Pleasant Lake 65 29:46 9:35

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 130 Glen A Larsen Grand Blanc 70 26:01 8:23
2 185 Earl Hanson Flint 70 28:06 9:03
3 211 Bob Green Linden 71 29:13 9:25
4 312 Jerry Stuber Fenton 70 34:26 11:05

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 89
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 239 Norm Gottlieb LOS ANGELOS 75 30:31 9:50




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 1 Kirk J Walrath Fenton 32 33:44 5:26
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 16 Melissa Sandell Fenton 23 41:57 6:46
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 2 Winston Stoody Fenton 42 36:49 5:56
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 61 Karen Herdman Fenton 40 49:07 7:55

MALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1 - 13
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 14 - 18
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 21 Austin Jule Fenton 14 43:32 7:01
2 68 Alex Nolley Fenton 14 49:29 7:58

FEMALE AGE GROUP: 14 - 18
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 133 TIFFANY GUZIK Livonia 18 54:46 8:49

MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 30 Timothy Sullivan Grand Blanc 20 44:17 7:08
2 177 Matt Bockrath Flint 24 1:00:13 9:42
3 183 Douglas Barrow Fenton 24 1:00:37 9:46

FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 52 Anna Halbeisen Grand Blanc 21 47:45 7:42
2 54 Julie Clark Flint 24 48:03 7:44
3 70 MARIE WOLFGRAM Fenton 23 49:37 8:00
4 153 Jennifer Orr Grand Blanc 24 56:58 9:11
5 181 Joan Barran Clarkston 24 1:00:26 9:44
6 225 HEATHER JOHNSON Fenton 23 1:08:34 11:03

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 3 Christofer MacHniak Flint 27 37:10 5:59
2 12 TOM BOUCHA Linden 28 41:10 6:38
3 84 Justin Londo Lansing 26 51:03 8:13
4 125 Matt Steffey Linden 25 54:07 8:43
5 131 Jason Thomas Holly 29 54:44 8:49
6 132 Damon Pruett Grand Blanc 29 54:45 8:49
7 158 Jeff Pickens Fenton 29 57:42 9:18
8 166 David Latchana Linden 25 58:45 9:28

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 35 Sarah Kaechele Davison 25 44:47 7:13
2 71 Lesa Kaechele Middleville 27 50:01 8:03
3 165 Shawn Krause Fenton 26 58:24 9:24
4 178 Jessica Lanave Flint 28 1:00:19 9:43
5 186 Elisa Wittersheim Fenton 28 1:01:01 9:50
6 187 Jennifer Schupbach Swartz Creek 28 1:01:09 9:51
7 215 ERIN GARNETT Holly 28 1:05:58 10:38
8 217 SHANNON LUKASAVITZ Fenton 26 1:06:09 10:39

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 6 Alan Gabalis Vassar 32 39:53 6:26
2 28 Jules Roman Fenton 32 44:07 7:07
3 38 Shane Clemens Fenton 30 45:17 7:18
4 58 Gregg Smiecinski Linden 33 49:00 7:54
5 59 Paul Morris Novi 33 49:02 7:54
6 73 Preston Smith Grand Blanc 34 50:09 8:05
7 86 Chad Cleveringa Linden 30 51:13 8:15
8 97 Philip Larochelle Harper Woods 33 52:06 8:24
9 124 Chad Logan Fenton 30 54:05 8:43
10 128 Ted Varkas Linden 32 54:32 8:47
11 130 Gregory Labus Fenton 34 54:40 8:48
12 135 BRIAN LUKASAVITZ Fenton 30 54:52 8:50
13 159 Brad Benton Fenton 30 57:45 9:18
14 161 Lou Lobsinger Grand Blanc 31 57:52 9:19
15 175 THOMAS Gorzenski Waterford 32 59:58 9:40
16 189 Joseph E McMurray Holly 34 1:01:41 9:56
17 191 Ken Blackburn Swartz Creek 31 1:02:07 10:00
18 209 Dana Lajnef Grand Blanc 34 1:04:54 10:27
19 213 BRIAN ENGELHART Grand Blanc 32 1:05:31 10:33

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 41 Dawn Lemonds Davison 33 46:12 7:27
2 72 Carey Wensel Fenton 31 50:03 8:04
3 77 Allison Ensign Fenton 32 50:47 8:11
4 96 Kristi Willey Milford 31 51:53 8:22
5 98 Kate Ponsetto Flint 34 52:08 8:24
6 108 Jeanne Fox Grand Blanc 30 52:42 8:29
7 114 Melissa Teed Midland 34 53:19 8:35
8 117 Kristin Poniers Fenton 32 53:33 8:38
9 122 Tammy Gwillim Swartz Creek 32 53:58 8:42
10 127 Faith Ostyn Flint 33 54:10 8:44
11 146 Suzanne Burke Fenton 30 56:00 9:01
12 163 Marnie Curtiss Grand Blanc 31 57:58 9:20
13 174 Tina Carlock Swartz Creek 31 59:44 9:37
14 182 Shawn Blake Flint 32 1:00:36 9:46
15 188 Nannette Frimodig Howell 34 1:01:40 9:56
16 192 Shannon Robinson Burton 32 1:02:07 10:00
17 199 Tammy Werth Swartz Creek 34 1:03:38 10:15
18 202 Robyn Doornweerd Fenton 33 1:04:12 10:21
19 207 Renee Steele Fenton 32 1:04:49 10:26
20 220 SHEILA ROTHLEY Flint 34 1:06:35 10:44
21 232 Tammy Sack Linden 30 1:09:26 11:11

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 9 Rob Basydlo Highland 35 41:05 6:37
2 10 David Freeman Linden 37 41:06 6:37
3 15 Jeffrey Callard Fenton 38 41:52 6:45
4 17 Scott Bontekoe Howell 37 41:59 6:46
5 18 Joel Van Slyke Fenton 38 42:25 6:50
6 19 Scott Groves Fenton 36 42:31 6:51
7 24 John P Krist II Flushing 36 43:51 7:04
8 40 Thomas Griffin Clio 38 45:38 7:21
9 42 Majed Sahouri Sagianw 35 46:13 7:27
10 44 Gerald A Bock Flint 39 46:27 7:29
11 48 Michael Bray Goodrich 39 47:26 7:38
12 51 Timothy Young Fenton 37 47:40 7:41
13 65 DUKE SHEGOS Linden 37 49:26 7:58
14 85 Kirk Timmons Davison 37 51:08 8:14
15 92 Craig Payne Linden 37 51:41 8:20
16 93 Michael Lemonds Davison 38 51:43 8:20
17 103 Michael Manley Fenton 37 52:31 8:28
18 104 Mark Hamel Fenton 35 52:36 8:28
19 105 Jerome Peariso Sterling Hts 38 52:38 8:29
20 110 Anthony Ellis Flint 38 52:50 8:31
21 113 Ed Towarnicky Birmingham 39 53:10 8:34
22 121 Charles Vuillemot Fenton 37 53:57 8:41
23 142 Frank Manley Burton 39 55:47 8:59
24 151 Chuck Cook Fenton 39 56:46 9:09
25 155 Everett Centerwall III Fenton 35 57:18 9:14
26 179 Harry Salcone Jr. Linden 38 1:00:19 9:43
27 205 Don Carlock Swartz Creek 37 1:04:40 10:25
28 206 Mike Koerber Walled Lake 35 1:04:46 10:26
29 221 Casey Treat Fenton 35 1:06:51 10:46

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 27 Kathleen McGowan Fenton 37 43:58 7:05
2 55 Lori A Davis Lapeer 38 48:24 7:48
3 57 Paulette R Hoose Fenton 35 48:31 7:49
4 79 Kathy Stark Holly 37 50:52 8:12
5 101 Joan Towarnicky Birmingham 37 52:26 8:27
6 102 Jennifer Wenson Farmington Hills 35 52:29 8:27
7 173 Kabrina Stokes Grand Blanc 35 59:43 9:37
8 185 Christine McDunnough Linden 38 1:00:46 9:47
9 193 Annette Sue Franse Lake Fenton 39 1:02:16 10:02
10 195 Kathleen Koerber Walled Lake 37 1:02:53 10:08
11 201 Kelly Potter Flint 37 1:04:12 10:20
12 208 Shari Ellis Flint 37 1:04:49 10:26
13 216 Paula Gomez Holly 38 1:05:58 10:38
14 218 Lesley Hildebrand Goodrich 35 1:06:33 10:43
15 219 Rita Kamieniecki Goodrich 39 1:06:35 10:44
16 223 Carole Muraske Linden 39 1:07:43 10:55
17 230 Kellie Determan Holly 39 1:09:09 11:08
18 233 Tracy Sargent Linden 35 1:09:26 11:11
19 236 Debra Denman Flushing 35 1:11:51 11:34

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Roger Lara Grand Blanc 44 37:57 6:07
2 7 Steven Rains Traverse City 44 40:20 6:30
3 14 Rich Stoolmaker Linden 43 41:35 6:42
4 20 John F McKeon Swartz Creek 42 43:02 6:56
5 22 Randy Schumacher Fenton 44 43:38 7:02
6 34 Mike Froats Grand Blanc 44 44:46 7:13
7 37 Rick Woodring Grand Blanc 43 45:15 7:17
8 46 Kevin McGowan Fenton 41 46:51 7:33
9 50 Marty Mora Grand Blanc 40 47:32 7:40
10 53 Drew Williams Grand Blanc 44 47:49 7:42
11 62 Jim Peabody Fenton 41 49:12 7:56
12 63 Douglas Ball Linden 44 49:15 7:56
13 64 Joseph Moody Fenton 40 49:20 7:57
14 69 Jim Harbin Linden 42 49:32 7:59
15 76 Andy Cronin Flushing 43 50:29 8:08
16 81 DAVID JOHNSON Holly 43 50:59 8:13
17 87 Wade Batey Flint 44 51:16 8:16
18 94 Roger Samuel Fenton 44 51:48 8:21
19 116 Daniel P Murphy Redford 41 53:28 8:37
20 118 BILL Holloway Linden 41 53:34 8:38
21 126 Michael Csapo Fenton 41 54:07 8:43
22 152 Charles Selves Fenton 41 56:48 9:09
23 168 Tim Brooks Fenton 41 59:15 9:33
24 171 Paul Joitke Fenton 43 59:32 9:35
25 226 Steve Harrison Fenton 44 1:08:45 11:04
26 234 Gregoire Bolduc Flint 43 1:10:33 11:22
27 237 Bradley Koch Linden 41 1:12:17 11:39

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 66 Sandra Carlson Fenton 42 49:27 7:58
2 74 Rita Powell Flushing 44 50:21 8:07
3 100 Patty Peabody Fenton 40 52:23 8:26
4 129 Pam Polidan Davison 42 54:38 8:48
5 134 Anne E Wright Flushing 44 54:47 8:50
6 141 Dayna Harper Fenton 42 55:42 8:58
7 150 Charlene Hammond Linded 43 56:43 9:08
8 156 Shelly Froats Grand Blanc 42 57:20 9:14
9 180 Lisa Whalls Swartz Creek 41 1:00:20 9:43
10 196 Susan Hippe Monument 40 1:03:13 10:11
11 204 Pamela Kitchen Mt Morris 43 1:04:37 10:25
12 210 Dolores Glynn Goodrich 41 1:04:54 10:27
13 211 Donna Porter Linden 44 1:04:58 10:28
14 229 Jill Mandle Fenton 41 1:09:05 11:08

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 5 Gordon Gibson Flint 46 39:40 6:24
2 8 Ron Lake Clarkston 49 41:01 6:37
3 25 William Erskine Flint 47 43:53 7:04
4 26 TOM RALSTON Holly 45 43:54 7:04
5 33 Michael P Stewart Flushing 45 44:40 7:12
6 36 Ray Pilon Belleville 49 45:09 7:17
7 45 Gary Hanafee Detroit 47 46:48 7:32
8 56 Larry Lawrence Burton 48 48:28 7:49
9 60 Michael Laux Flushing 47 49:03 7:54
10 80 Stephen Lindell Corunna 46 50:57 8:13
11 82 RONALD KINNEY Lennon 46 51:00 8:13
12 83 JEFF R CLARK Linden 45 51:00 8:13
13 88 Andrew Kaloz Swartz Creek 48 51:17 8:16
14 90 Robert Bohringer Flint 46 51:25 8:17
15 91 William Braham Davison 49 51:25 8:17
16 95 Marc Thompson Grand Blanc 48 51:52 8:21
17 106 Terry Tobias Flint 45 52:39 8:29
18 111 Joseph Pellatt Fenton 47 53:02 8:33
19 112 Dennis Keener Lake Orion 49 53:02 8:33
20 120 Dennis I Gilbert Flint 48 53:53 8:41
21 136 Thomas Kuczera Flint 49 55:23 8:55
22 137 John Backus Holly 48 55:29 8:56
23 139 Paul Wright Burton 46 55:35 8:57
24 140 William Khouri Davison 46 55:42 8:58
25 145 Preston Jones Flint 47 55:56 9:01
26 149 Bruce G Clark Merrill 49 56:39 9:08
27 154 John Gensel Fenton 47 57:05 9:12
28 160 Gary Stuber Fenton 47 57:49 9:19
29 203 KENNETH Konsza Fenton 49 1:04:33 10:24
30 222 JOSEPH GUZIK Livonia 45 1:07:04 10:48
31 231 Dennis Smith Grand Blanc 45 1:09:20 11:10

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 67 Debra D Burnham Fenton 48 49:29 7:58
2 109 Debbie Beason Flushing 47 52:44 8:30
3 162 Earlene Hillman Davisburg 45 57:57 9:20
4 169 Cheryl Sullivan Grand Blanc 45 59:19 9:33
5 197 Suzanne Brasseur Burton 45 1:03:30 10:14
6 212 Anne Bibik Brighton 46 1:04:58 10:28

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 11 Tom Hardy Holly 52 41:09 6:38
2 13 John G Manutes Grand Blanc 51 41:23 6:40
3 23 Mike Hardy Grand Blanc 53 43:44 7:03
4 31 Michael Smith Lapeer 54 44:35 7:11
5 39 Allan Sleeman Hartland 52 45:24 7:19
6 43 Robert Crockett Flint 50 46:25 7:29
7 49 John C Mullaly Flint 52 47:32 7:40
8 75 Lance Wesener Goodrich 50 50:23 8:07
9 78 Phil Oxley Otisville 51 50:50 8:11
10 89 Michael Curtis Swartz Creek 53 51:19 8:16
11 107 James Sirakis Grand Blanc 52 52:40 8:29
12 115 MARC LEWISTON Portage 51 53:23 8:36
13 143 Bob Sewick Fenton 53 55:51 9:00
14 147 MICHAEL C STEVENS Linden 53 56:28 9:06
15 157 Ronald Rogers Webberville 53 57:36 9:17
16 172 Michael A Niemczyk Swartz Creek 54 59:40 9:37
17 190 Ted Wasilewski Fenton 50 1:01:42 9:56
18 214 Bill Jensen Flushing 50 1:05:56 10:37
19 224 John Potocny South Lyon 50 1:07:53 10:56
20 228 Bill Herlihy Marysville 52 1:08:59 11:07
21 238 Thomas Brooks Flint 54 1:13:03 11:46

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 99 VICKIE LEWISTON Portage 50 52:17 8:25
2 123 Jackie Sublett Flushing 53 54:01 8:42
3 164 Pam Zientowski Davison 53 58:22 9:24
4 167 Christine Major-Talley Fenton 51 58:48 9:28
5 184 Sharon Cox Flint 50 1:00:43 9:47
6 235 Jackie Peek Flint 51 1:10:58 11:26
7 239 Elizabeth Brooks Flint 52 1:13:04 11:46

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 29 Tom Wascha Burton 59 44:17 7:08
2 148 John Hart Grand Blanc 58 56:37 9:07
3 227 Douglas White Davison 55 1:08:46 11:05

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 119 Kathleen Morse Linden 56 53:46 8:40
2 170 Joann Wascha Burton 58 59:24 9:34
3 198 Pat A Luce Swartz Creek 58 1:03:38 10:15
4 200 Judy Pannick Swartz Creek 56 1:03:56 10:18

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 32 George L Gawthrop Flushing 63 44:37 7:11
2 47 Norman Hart Davison 60 47:02 7:35
3 240 Waldo Bronson Flint 62 1:13:46 11:53

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 138 Cathy D Detman Flint 63 55:31 8:57
2 194 Linda L Nelson Ortonville 60 1:02:51 10:07

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 144 Donald Hartz Flint 67 55:52 9:00

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 176 Chris Swanson MacOmb 67 1:00:12 9:42



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 1 David Pichey Flint 56 27:33 8:52
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Tricia Griffith Ann Arbor 31 29:30 9:30
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 3 David Stierley Grand Ledge 50 29:01 9:21
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 5 Lynette Heinlein Vassar 46 29:58 9:39
MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 2 Cody Harding Holly 11 28:31 9:11
2 59 JULIAN HERNDON Linden 11 39:16 12:39
3 184 Jesse Fogleman Fenton 13 47:59 15:27
4 204 Alex Determan Holly 9 49:26 15:55
FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 82 Rebecca Ball Linden 11 41:32 13:23
2 148 ASHLEY EDWARDS Linden 11 45:44 14:44
3 151 Helena Hunt Burton 12 46:24 14:57
4 176 Brittany Emmendorfer Fenton 12 47:40 15:21
5 181 Jenna Liwak Flint 9 47:53 15:25
6 198 CLAIRE HARDY White Lake 8 49:14 15:51
7 207 Hannah Ball Linden 9 49:30 15:57
8 234 STACY HOSKINS Gaines 18 51:32 16:36
9 235 Christina Anderson Fenton 13 51:37 16:37
10 244 Chelsea Blough Gaines 8 52:54 17:02
MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 53 Brian Vincent Dillon 27 38:39 12:27
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 15 Christa Clifford New Lothrop 29 32:58 10:37
2 43 JENNIFER WASILEWSKI Fenton 25 37:18 12:01
3 60 JESSICA SMITH Grand Blanc 23 39:16 12:39
4 63 Allison Spaniola Flint 26 39:34 12:45
5 80 Lisa Wangler Swartz Creek 25 41:20 13:19
6 83 Angela Pfeifer Fenton 26 41:35 13:24
7 93 Laura Rapcka Fenton 21 42:10 13:35
8 94 Lesley Laforest Swartz Creek 28 42:21 13:38
9 98 Susan Hoppe Flint 27 42:43 13:46
10 119 Wendy Kimmel Grand Blanc 27 44:10 14:13
11 127 Valerie Lavigne Fenton 27 44:34 14:21
12 130 Michelle Lawrence Linden 28 44:44 14:24
13 132 Jennifer Thoma Fenton 26 44:47 14:25
14 150 Christa Nahs Holly 27 46:05 14:51
15 171 Valerie Wheeler Linden 28 47:22 15:15
16 173 Jamie Billings Grand Blanc 23 47:30 15:18
17 178 AUBRI GREENWAY Byron 27 47:50 15:24
18 183 Melissa Grablick Lapeer 21 47:55 15:26
19 193 Carra Willey Howell 28 48:14 15:32
20 212 BETH ZIEMBA Flushing 21 50:08 16:09
21 230 Tami Vargas Linden 28 51:12 16:29
22 238 Amy Krug Linden 29 51:43 16:39
23 239 LYNNE SCHANICK Flint 27 52:09 16:48
24 246 Megan Christensen Swartz Creek 23 52:55 17:03
25 273 AMY GAMBLE Westland 28 57:48 18:37
26 275 RENEE KRUSNIAK Fenton 29 58:45 18:55
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 40 Dean Perigo Corunna 31 37:00 11:55
2 179 Brian Smith Flushing 30 47:52 15:25
3 182 Joey Pruiett Lapeer 33 47:55 15:26
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 50 Lisa Mcinally-smith Flint 32 38:19 12:20
2 71 Elizabeth Dowling Fenton 33 40:22 13:00
3 88 Michelle Hall Gaines 34 41:56 13:30
4 89 STEPHANIE HENRY Holly 32 41:56 13:31
5 92 MICHELLE HERNDON Linden 33 42:06 13:33
6 107 Jacquelyn Perigo Corunna 33 43:04 13:52
7 109 Julie Stark Fenton 32 43:21 13:58
8 138 KIMBERLY BLOSS Fenton 30 44:53 14:27
9 147 KATHY EDWARDS Linden 33 45:44 14:44
10 159 KELLY CALDWELL Holly 33 46:48 15:04
11 169 Rheame Sahouri Saginaw 30 47:15 15:13
12 170 Dianne Simon Fenton 34 47:21 15:15
13 172 Amy Corcoran Fenton 32 47:30 15:18
14 174 Amy Marshall Flint 30 47:31 15:18
15 186 Shannon Iverson Fenton 30 48:01 15:28
16 187 KIM DIECK Fenton 31 48:09 15:31
17 189 JENNIFER LYNCH Fenton 31 48:12 15:31
18 190 DIANNE HUMPERT Fenton 31 48:12 15:32
19 191 Julia Hubbard Fenton 31 48:13 15:32
20 203 Katherine Stump Fenton 32 49:26 15:55
21 211 Marsha Spillane Fenton 32 50:07 16:09
22 223 KRISTINA CUMMINGS Davison 30 50:42 16:20
23 226 Katie Valentine Linden 33 51:01 16:26
24 228 DAWN RAPHAEL Holly 34 51:05 16:27
25 231 Sheri Payne Linden 34 51:12 16:29
26 236 Julie Kenrick Linden 34 51:42 16:39
27 251 Christine Elsholz Fenton 34 53:34 17:15
28 259 Tyra Petoskey Flint 33 55:12 17:47
29 272 Lisa Angus Fenton 31 57:47 18:37
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 106 Raji Jose Fenton 35 43:02 13:52
2 141 RON JUSTICE Gaines 38 45:08 14:32
3 205 Keith McGrady Flint 39 49:30 15:56
4 252 TONY MANFRE Fenton 38 53:54 17:22
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 7 Susan Mora Fassett Fenton 39 30:07 9:42
2 22 Lori Lindquist Montrose 36 34:08 11:00
3 32 Carolyn Thompson Fenton 37 35:12 11:20
4 41 Mary Kennedy Flint 36 37:00 11:55
5 51 Ann-Margaret Manley Fenton 37 38:23 12:22
6 66 CRISTI CRICK Fenton 36 40:11 12:57
7 67 LORI JO WHATCOTT Lapeer 37 40:14 12:58
8 69 DORIS STOCCHI Columbiaville 37 40:15 12:58
9 77 Elaine Pellatt Fenton 39 40:53 13:10
10 87 Cindy McGrady Flint 38 41:45 13:27
11 91 Julie Varner Linden 39 42:03 13:33
12 114 Sandra Dingel Flint 39 43:50 14:07
13 116 Laura Durfee Fenton 36 44:04 14:12
14 117 Michelle Holder Lapeer 36 44:06 14:12
15 144 Shannon Ferry Fenton 38 45:37 14:41
16 152 Catherine Hunt Burton 37 46:26 14:57
17 177 Pamela Emmendorfer Fenton 38 47:40 15:21
18 199 Jennifer Hardy White Lake 38 49:14 15:51
19 215 Tina Ketchmark Swartz Creek 39 50:23 16:14
20 222 BETHANY WALLACE Fenton 35 50:42 16:20
21 227 CHRIS KOSTKA Fenton 35 51:02 16:26
22 245 SANDRA DUDEK Swartz Creek 37 52:55 17:02
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 19 Michael A. Davis Flint 44 33:33 10:48
2 38 Yves Nugent Bloomfield Hills 41 36:03 11:37
3 46 Jim Prose Fenton 44 37:45 12:10
4 154 Dale Wangler Swartz Creek 44 46:38 15:01
5 225 John Determan Holly 41 50:50 16:22
6 248 Anthony Nichols Mt Morris 41 53:02 17:05
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 48 Robin June Linden 43 38:01 12:15
2 61 Lori Hilton Davison 44 39:25 12:42
3 68 Lisa Stagg Montrose 42 40:15 12:58
4 84 Alice Dickerson Linden 43 41:36 13:24
5 101 Jill Bencheck Holly 44 42:47 13:47
6 131 Joni Ward Swartz Creek 44 44:46 14:25
7 143 Tricia L Jorgensen Fenton 43 45:16 14:35
8 158 SANDI PATTILLO Fenton 42 46:48 15:04
9 161 Holly Poyner Fenton 44 46:54 15:06
10 180 Jean Liwak Flint 44 47:53 15:25
11 192 Susan Malone Gaines 42 48:13 15:32
12 208 Cheryl Ball Linden 42 49:31 15:57
13 229 LAURA DEVAULT Holly 40 51:05 16:27
14 247 ANNETTE NICHOLS Mount Morris 42 53:02 17:05
15 265 Cheryl Wangler Swartz Creek 42 56:36 18:14
16 268 Darla Orr Grand Blanc 43 57:07 18:24
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 6 John Thomas Linden 46 30:06 9:42
2 13 Lester O Brady Grand Blanc 49 31:54 10:16
3 21 David Panzlau Fenton 48 34:01 10:58
4 85 Brad Fogleman Fenton 48 41:36 13:24
5 153 Donald Wangler Swartz Creek 48 46:38 15:01
6 197 Patric Parker Fenton 48 49:13 15:51
7 206 ORALIN SMITH Grand Blanc 47 49:30 15:57
8 267 DARRELL COPELAND Columbiaville 47 56:39 18:15
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 8 Gloria Foley Millington 46 30:32 9:50
2 10 Stephanie Konsza Fenton 46 30:59 9:59
3 17 Sandra K Rich Flint 47 33:26 10:46
4 18 Kim Bodette Flint 47 33:26 10:46
5 26 Merri Ann Baker-Radcli Durand 48 34:46 11:12
6 39 Kris Lonier Jackson 48 36:29 11:45
7 58 Rose Hines Grand Blanc 47 39:14 12:38
8 70 Ann Ventura Fenton 49 40:19 12:59
9 73 PATTI PRINE Lapeer 47 40:34 13:04
10 79 Kathleen Thomas Linden 46 41:16 13:18
11 81 Rebecca Fogleman Fenton 47 41:32 13:23
12 95 Pamela Heavner Fenton 46 42:23 13:39
13 97 Shelley Shinn Fenton 46 42:41 13:45
14 102 Debby Smiecinski Swartz Creek 47 42:53 13:49
15 104 Cheryl Redoutey Holly 47 42:56 13:50
16 105 Julie Duberg Fenton 46 43:01 13:51
17 115 Cathy Hendrickson Grand Blanc 45 43:51 14:07
18 124 Joanne Panzlau Fenton 48 44:26 14:19
19 128 Patricia Wesener Goodrich 48 44:35 14:22
20 133 VICKI KINNEY Lennon 45 44:49 14:26
21 135 Alexis Kus Oxford 47 44:50 14:26
22 136 Ann Koivisto Fenton 45 44:50 14:26
23 142 Debra Bommarito Fenton 48 45:16 14:35
24 146 Marge McLaughlin Flint 47 45:43 14:43
25 156 Terry Munro Fenton 46 46:43 15:03
26 157 Shelby Robertson Fenton 46 46:43 15:03
27 163 DEBRA TALLMAN Lennon 49 46:59 15:08
28 166 Karen Brown Ypsilanti 46 47:07 15:11
29 167 Linda Wangler Wangler Swartz Creek 48 47:10 15:12
30 175 Christine Tomasek Fenton 48 47:36 15:20
31 200 Suellen Parker Fenton 46 49:15 15:52
32 210 Diane Sheahan Flint 49 49:47 16:02
33 217 Debra Ziemba Flushing 45 50:26 16:15
34 219 DIANE Zonca Linden 47 50:31 16:16
35 220 TRACY JUSTICE Gaines 46 50:31 16:16
36 224 Mary Roesner Holly 45 50:46 16:21
37 232 KATHLEEN LOUISE MARTIN Holly 49 51:32 16:36
38 250 Melanie Wasson Fenton 49 53:14 17:09
39 253 TRESA SQUIRES Fenton 47 53:55 17:22
40 264 GAIL ALLEN Fenton 46 56:33 18:13
41 266 BONNIE COPELAND Columbiaville 47 56:38 18:15
42 271 Pamela Graham Lapeer 48 57:38 18:34
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 12 Tom Belford Jr Flint 53 31:45 10:14
2 33 Gene Maurer Grand Blanc 50 35:15 11:21
3 37 JIM ZONCA Linden 50 35:51 11:33
4 54 Michael Young Fenton 52 38:44 12:29
5 64 Richard Mitsdarfer Flushing 54 39:42 12:47
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 14 Liz Schwedler Bay City 51 32:55 10:36
2 23 Janet Ellis Flushing 51 34:11 11:01
3 31 Barbara Maurer Grand Blanc 50 34:56 11:15
4 42 Carmen Glowney Grandblanc 53 37:02 11:56
5 56 Mary Withey Fenton 52 38:55 12:32
6 62 Cheryl Ward Davison 51 39:28 12:43
7 75 Janet Laforest Flushing 53 40:45 13:07
8 113 Linda Dyball Fenton 51 43:50 14:07
9 120 Judy Spillers Durand 54 44:10 14:13
10 123 Rita Polidan Fenton 53 44:21 14:17
11 139 Kathy Schafer Holly 50 44:58 14:29
12 145 Marge Pilon Belleville 50 45:40 14:42
13 162 Patricia Hubel Flint 51 46:58 15:08
14 202 Marlene Rybicki Fenton 50 49:18 15:53
15 209 Jane Lang Fenton 51 49:47 16:02
16 214 S DIANE MARTIN Fenton 54 50:19 16:12
17 233 PATRICIA HARDING Holly 51 51:32 16:36
18 254 Diane Hill Olive Branch 53 54:24 17:31
19 258 Catherine Aubin Grand Blanc 52 55:10 17:46
20 274 Nancy Card Burton 52 58:42 18:54
21 276 MARIA HEGG Corunna 53 58:45 18:55
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 9 Robert Brown Swartz Creek 57 30:53 9:57
2 20 Donald Wolosuk Jackson 59 33:41 10:51
3 25 Harry Gabalis Vassar 55 34:44 11:11
4 28 Colin Broadworth Parma 59 34:51 11:13
5 29 Don Snooks Grand Blanc 59 34:55 11:15
6 165 DAVID DIEM Fenton 59 47:07 15:11
7 196 JIM Fowkes Gaines 59 48:49 15:43
8 221 Ed Short Montrose 59 50:35 16:18
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 35 Sondra Foley Flushing 55 35:34 11:27
2 49 Jane Matthews Grand Blanc 57 38:03 12:16
3 65 Cathy Epperson Grand Blanc 59 39:44 12:48
4 74 Janice K Rockwood Flushing 57 40:35 13:04
5 86 Beth Marcotte Fenton 58 41:41 13:25
6 90 Pat Vincent Owosso 55 41:58 13:31
7 96 Karen Curtiss Flint 58 42:41 13:45
8 110 Margaret Bass Hadley 59 43:31 14:01
9 112 Kathryn Carson Swartz Creek 59 43:43 14:05
10 118 Paula Backus Fenton 57 44:06 14:12
11 122 Dorothy Latchana Linden 55 44:15 14:15
12 129 Karen Benvenuti Linden 57 44:44 14:24
13 134 Fran Roberts Flint 55 44:50 14:26
14 137 Karen Eley Lake Orion 56 44:50 14:26
15 140 KATHLEEN ANN SMITH Fenton 55 45:08 14:32
16 149 Sharon Bombach Linden 59 45:45 14:44
17 155 Janice Saunders Lapeer 58 46:40 15:02
18 168 Diana Schaefer Grand Blanc 58 47:15 15:13
19 185 Janet Baydl Fenton 59 48:00 15:28
20 188 SHARON KOSTELIC Linden 59 48:10 15:31
21 194 Kay Willey Fenton 55 48:15 15:32
22 195 Marianne Daliege Flint 57 48:36 15:39
23 201 Jane Hnilica Fenton 57 49:18 15:53
24 213 Wilma Tremblay Swartz Creek 55 50:16 16:11
25 216 Elaine Hanson Fenton 59 50:24 16:14
26 237 CATHLEEN Schaeffer Fenton 55 51:43 16:39
27 240 Ginger Hawcroft Fenton 59 52:09 16:48
28 241 Dianne Johnson Flint 59 52:14 16:49
29 242 Donna Finch Flushing 55 52:15 16:50
30 255 Sheila Ockerman Goodrich 55 54:24 17:31
31 260 Sally Voshell Au Gres 56 55:23 17:50
32 261 Vera Crandall Fenton 55 55:24 17:50
33 262 Cara Moore Fenton 56 55:24 17:51
34 269 Lynn P Rodda Flint 57 57:08 18:24
35 270 Sharon Reitz Lapeer 56 57:38 18:34
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 11 Harold A Peterson Holly 61 31:34 10:10
2 27 Marshall Sanders Flint 61 34:50 11:13
3 57 Richard Hanson Fenton 63 39:11 12:37
4 76 Don Larochelle Burton 61 40:48 13:08
5 78 James Morphy Burton 61 41:14 13:17
6 99 Gary Hoppe Flint 60 42:44 13:46
7 100 Dallas Heavner Eastport 61 42:45 13:46
8 108 Bobby Carter Flushing 61 43:11 13:55
9 125 JON EDWARD ARNOLD Flint 62 44:33 14:21
10 126 Donald Benvenuti Linden 62 44:33 14:21
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 44 Jean McCue Bay City 63 37:37 12:07
2 47 Roberta Sweetman Fenton 60 37:57 12:13
3 72 Walter Carson Swartz Creek 60 40:34 13:04
4 103 Deanna Dee Umber Fenton 64 42:55 13:49
5 111 Wilma Hartz Flint 64 43:37 14:03
6 160 Celia Southworth Flint 64 46:54 15:06
7 249 Nicolyn B Steinhoff Linden 61 53:14 17:09
8 263 Linda Faricy Fenton 60 56:33 18:13
9 277 Nancy Vance Flushing 60 58:49 18:57
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 16 James Vanderpool Flushing 68 33:12 10:42
2 30 Wally McLaughlin Flint 69 34:55 11:15
3 164 Joseph Schaefer Grand Blanc 68 47:01 15:08
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 52 Shirley Horton Swartz Creek 66 38:27 12:23
2 55 Gayla A Heilbronn Flushing 66 38:46 12:29
3 121 Patricia Buczek Lennon 69 44:13 14:14
4 218 LOUISE EIBLE Fenton 65 50:30 16:16
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 24 Robert H Thomas Northville 73 34:35 11:08
2 34 Douglas Greene Flushing 70 35:16 11:22
3 36 Mick McCarty Fenton 71 35:35 11:28
4 45 Henry C Rudi Grand Blanc 73 37:38 12:07
5 257 Arthur Jozefczyk Warren 74 55:03 17:44
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ================= == ======= =====
1 256 Lottie Jozefczyk Warren 72 55:02 17:44

Fenton, MI
Provided By Gault Race Management