Huron League Jamboree

back to results

Sep. 17, 2002

Huron League Jamboree
Trenton, MI


ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Grosse Ile 27 5. Monroe St. Mary Catholic Central 121 ³
³ 2. Carleton Airport 58 6. Milan 134 ³
³ 3. Monroe Jefferson 93 7. Flat Rock 157 ³
³ 4. Riverview 96 8. New Boston Huron 221 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

MEN'S Elizabeth Park 5K

RECORDS

Course Record Sean Moore - Saline 2000 16:04.0

INDIVIDUAL RESULTS
FIN NAME TEAM RESULTS PTS FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Jon Hodge (12) GROSSILE 135 16:29.5 1 42. Chris Cutcher (10) MONSMCC 168 21:34.3 39
2. Harley Rohloff (12) GROSSILE 138 17:01.4 2 43. Eric Carey (10) GROSSILE 132 21:35.1 -
3. Aaron Anderson (12) MONJEFF 160 17:12.1 3 44. Scott Lawson (09) FLATROCK 117 21:35.4 40
4. Ray Rollet (11) CARLAIR 106 17:24.6 4 45. Zuhair Peracha (12) GROSSILE 137 21:48.7 -
5. Adam Gluski (12) GROSSILE 133 17:31.4 5 46. Alex Brown (09) GROSSILE 131 22:08.1 -
6. Ross Mason (12) CARLAIR 103 17:38.9 6 47. Andrew Groulx (09) MONSMCC 169 22:29.3 P
7. John Davis (12) RIVRVIEW 182 17:42.9 7 48. Kevin Clock (10) MONSMCC 167 22:29.8 P
8. Dave Brent (10) MONSMCC 166 17:47.3 8 49. Jason Saville (09) FLATROCK 122 22:31.0 43
9. Adam Shields (11) GROSSILE 139 17:52.1 9 50. Carl Jenkins (12) MILAN 148 22:47.5 P
10. Grant Gluski (12) GROSSILE 134 18:07.3 10 51. Paul Botu (09) NEWBOSTH 189 22:48.6 45
11. Tom Sunderland (12) MONSMCC 176 18:08.4 11 52. Kiel Shiflet (09) MONSMCC 175 22:50.3 -
12. Neil Matthews (12) RIVRVIEW 186 18:27.4 12 53. Tony Walker (11) FLATROCK 125 22:54.2 P
13. Scott Uhlik (12) CARLAIR 107 18:31.7 13 54. Kris Kliensmith (09) MONSMCC 171 22:55.7 -
14. Robby Isley (11) MILAN 147 18:35.1 14 55. Tim O'Donnell (11) MONSMCC 173 23:17.9 -
15. Nathan Willis (11) MONJEFF 164 18:47.8 15 56. Jeff Wagner (11) MILAN 158 23:21.6 -
16. Tim Lawson (11) FLATROCK 118 18:56.2 16 57. Zack Green (10) MILAN 146 23:21.9 -
17. Eugene LaDuke (10) CARLAIR 102 19:15.0 17 58. Justin Queen (10) CARLAIR 104 23:28.6 P
18. Joe Riley (10) CARLAIR 105 19:16.4 18 59. Cody Manor (11) MILAN 154 23:30.7 -
19. Mike Stevenson (09) GROSSILE 140 19:25.7 P 60. Zach Welch (11) FLATROCK 128 23:37.2 P
20. Dan Ludwick (11) MONJEFF 161 19:28.8 20 61. Cody Frueh (12) FLATROCK 109 24:00.5 -
21. Duncan Murdock (12) GROSSILE 136 19:38.0 P 62. Jeff Burke (10) NEWBOSTH 177 24:01.9 49
22. Dave Kalisz (11) RIVRVIEW 184 19:57.1 22 63. Aaron Haynes (11) FLATROCK 127 24:50.3 -
23. Eric Cole (11) MILAN 144 20:02.3 23 64. Caleb Laura (12) FLATROCK 116 24:55.8 -
24. Mike Kobylasz (11) FLATROCK 114 20:18.2 24 65. Adrian Miller (12) MILAN 155 25:19.5 -
25. Lamar Tidwell (12) RIVRVIEW 188 20:23.4 25 66. Kurt Ryder (09) MONSMCC 174 25:56.1 -
26. Niel Harris (11) NEWBOSTH 178 20:28.1 26 67. Gary Leffew (09) NEWBOSTH 179 26:11.9 50
27. Nick Turner (11) MONJEFF 163 20:29.5 27 68. Sean Lambert (11) MILAN 152 26:15.8 -
28. Dan Sylvester (12) GROSSILE 142 20:43.5 - 69. Dave Brumm FLATROCK 115 26:27.5 -
29. Shawn O'Hern (12) MONJEFF 162 20:43.8 28 70. Josh Beeler (09) MILAN 143 26:29.7 -
30. D.J. Reichel (10) MILAN 157 20:50.2 29 71. Kyle Dickinson (12) FLATROCK 108 27:11.8 -
31. Jon Banker (10) RIVRVIEW 181 20:57.8 30 72. Nick Brant (10) MONSMCC 165 27:21.8 -
32. Drew Langton (09) MONSMCC 172 20:59.1 31 73. Mike Tomkiewicz (11) FLATROCK 124 28:46.7 -
33. Matt Holden (10) MONSMCC 170 21:06.3 32 74. Jonathan Stremsterfer (10GROSSILE 141 29:04.7 -
34. Jeremy Kurowicki (11) MILAN 151 21:09.0 33 75. Adam Pappas (09) NEWBOSTH 191 29:33.3 51
35. Jeremy Warren (11) FLATROCK 126 21:10.8 34 76. Chris Hana FLATROCK 121 29:40.3 -
36. Chris Kurowicki (10) MILAN 150 21:12.9 35 77. Nate Puchala (12) FLATROCK 120 30:02.2 -
37. Robert Andrews (09) GROSSILE 129 21:14.9 - 78. Jake Bonnello FLATROCK 123 30:56.8 -
38. Glenn Washington (09) MILAN 159 21:19.1 P
39. Jeremy Hedges (10) CARLAIR 101 21:19.8 P
40. Alan Barnosky (10) GROSSILE 130 21:23.7 -
41. Mike Prucknic (10) RIVRVIEW 187 21:24.9 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. GROSSILE Jon Hodge (12) 1 16:29 1 8. NEWBOSTH Niel Harris (11) 26 20:28 26
Harley Rohloff (12) 2 17:01 2 Paul Botu (09) 51 22:48 45
Adam Gluski (12) 5 17:31 5 Jeff Burke (10) 62 24:01 49
Adam Shields (11) 9 17:52 9 Gary Leffew (09) 67 26:11 50
Grant Gluski (12) 10 18:07 10 Adam Pappas (09) 75 29:33 51
Mike Stevenson (09) 19 19:25
Duncan Murdock (12) 21 19:38 NEWBOSTH ** TEAM TOTAL ** 2:03:01 221

GROSSILE ** TEAM TOTAL ** 1:27:00 27

2. CARLAIR Ray Rollet (11) 4 17:24 4
Ross Mason (12) 6 17:38 6
Scott Uhlik (12) 13 18:31 13
Eugene LaDuke (10) 17 19:15 17
Joe Riley (10) 18 19:16 18
Jeremy Hedges (10) 39 21:19
Justin Queen (10) 58 23:28

CARLAIR ** TEAM TOTAL ** 1:32:04 58

3. MONJEFF Aaron Anderson (12) 3 17:12 3
Nathan Willis (11) 15 18:47 15
Dan Ludwick (11) 20 19:28 20
Nick Turner (11) 27 20:29 27
Shawn O'Hern (12) 29 20:43 28

MONJEFF ** TEAM TOTAL ** 1:36:39 93

4. RIVRVIEW John Davis (12) 7 17:42 7
Neil Matthews (12) 12 18:27 12
Dave Kalisz (11) 22 19:57 22
Lamar Tidwell (12) 25 20:23 25
Jon Banker (10) 31 20:57 30
Mike Prucknic (10) 41 21:24

RIVRVIEW ** TEAM TOTAL ** 1:37:26 96

5. MONSMCC Dave Brent (10) 8 17:47 8
Tom Sunderland (12) 11 18:08 11
Drew Langton (09) 32 20:59 31
Matt Holden (10) 33 21:06 32
Chris Cutcher (10) 42 21:34 39
Andrew Groulx (09) 47 22:29
Kevin Clock (10) 48 22:29

MONSMCC ** TEAM TOTAL ** 1:39:34 121

6. MILAN Robby Isley (11) 14 18:35 14
Eric Cole (11) 23 20:02 23
D.J. Reichel (10) 30 20:50 29
Jeremy Kurowicki (11) 34 21:09 33
Chris Kurowicki (10) 36 21:12 35
Glenn Washington (09) 38 21:19
Carl Jenkins (12) 50 22:47

MILAN ** TEAM TOTAL ** 1:41:48 134

7. FLATROCK Tim Lawson (11) 16 18:56 16
Mike Kobylasz (11) 24 20:18 24
Jeremy Warren (11) 35 21:10 34
Scott Lawson (09) 44 21:35 40
Jason Saville (09) 49 22:31 43
Tony Walker (11) 53 22:54
Zach Welch (11) 60 23:37

FLATROCK ** TEAM TOTAL ** 1:44:30 157





ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ SCORES ³
³ 1. Milan 29 5. Monroe St. Mary Catholic Central 143 ³
³ 2. Monroe Jefferson 53 6. New Boston Huron 173 ³
³ 3. Carleton Airport 81 7. Riverview 179 ³
³ 4. Grosse Ile 95 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

WOMEN'S Elizabeth Park 5K

RECORDS

Course Record Carrie Smeltzer - Monroe Jefferson 2000 19:12.0

INDIVIDUAL RESULTS
FIN NAME TEAM RESULTS PTS FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Sarah Schmitt (12) NEWBOSTH 269 20:17.1 1 37. Brittany Mathews (10) GROSSILE 221 25:34.4 -
2. Kiel Porter (11) MILAN 241 20:25.0 2 38. Kristen Boisvert (12) GROSSILE 218 25:35.0 -
3. Angela Martinez (09) MILAN 238 20:34.3 3 39. Jamie Laginess (09) MONSMCC 259 25:37.2 31
4. Rebecca Seres (12) MONJEFF 250 20:57.8 4 40. Rachel Newland (11) RIVRVIEW 279 25:37.7 32
5. Megan Paselk (11) MILAN 240 21:20.4 5 41. Mary Foster (10) MONSMCC 255 25:45.3 33
6. Alicia Hoffman (10) MONJEFF 247 21:23.0 6 42. Mary DeCarlo (12) FLATROCK 211 25:55.5 -
7. Emily Rollet (11) CARLAIR 210 21:41.8 7 43. Meaghan Hughes (12) MILAN 235 25:56.4 -
8. Carrie Mather (11) MONJEFF 248 21:49.2 8 44. Rica Woettke (11) GROSSILE 230 25:59.4 -
9. Kelly Loy (12) MILAN 237 22:09.0 9 45. Natalie Green (10) MONSMCC 256 26:09.7 34
10. Nicole Sperry (09) MILAN 243 22:12.0 10 46. Colleen Yager (11) MONSMCC 265 26:17.7 P
11. Courtney Quick (11) GROSSILE 224 22:39.8 11 47. Marie Jose Palacos (12) CARLAIR 208 26:22.2 P
12. Meg Law (12) MILAN 236 22:49.2 P 48. Rachel Reaume (11) CARLAIR 209 27:47.8 -
13. Jennifer Coleman (11) MILAN 233 22:51.9 P 49. Jessica Burkey (11) MONSMCC 253 27:50.7 P
14. Cassie Miller (11) MILAN 239 23:07.9 - 50. Megan Petras (11) GROSSILE 223 28:01.8 -
15. Amy-Jo Hollister (11) CARLAIR 206 23:13.5 14 51. Nicole Landini (09) FLATROCK 213 28:09.8 -
16. Theresa Shields (10) GROSSILE 228 23:24.4 15 52. Carmen Pace (11) GROSSILE 222 28:11.0 -
17. Mary Bellino (10) MONSMCC 251 23:35.2 16 53. Katy McBrady (10) RIVRVIEW 277 28:15.8 38
18. Katie McAbier (10) MONJEFF 249 23:38.8 17 54. Carla Burkey (10) MONSMCC 252 28:22.7 -
19. Heather Sanch (12) MILAN 242 23:40.3 - 55. Jocelyn Farr (12) MILAN 234 28:34.5 -
20. Brandi Havekost (12) MONJEFF 246 23:49.3 18 56. Salome D'Cunha (10) MONSMCC 254 29:08.9 -
21. Stephanie Miller (11) CARLAIR 207 23:50.1 19 57. Anna Blanchett (10) CARLAIR 201 29:22.3 -
22. Alex Hollister (10) CARLAIR 205 24:01.2 20 58. Christine Conroy (10) NEWBOSTH 266 29:24.7 39
23. Annie Eby (11) CARLAIR 202 24:03.5 21 59. Kacie Kansier (10) MONSMCC 258 31:27.6 -
24. Caroline Barnard (10) GROSSILE 217 24:10.4 22 60. Miranda Moss (11) MONSMCC 280 31:40.6 -
25. Sarah Schmidt (10) GROSSILE 227 24:12.5 23 61. Christina Gurtowsky (12) RIVRVIEW 273 32:31.3 40
26. Chelsea Coolsaet (12) GROSSILE 220 24:12.8 24 62. Melissa Kendall (09) RIVRVIEW 275 32:32.5 41
27. Ashley Wenneman (10) GROSSILE 229 24:16.2 P 63. Kayleen Johnson (10) RIVRVIEW 274 33:41.2 P
28. Kimberly Eby (12) CARLAIR 203 24:24.8 P 64. Hollie John (09) MONSMCC 257 34:56.6 -
29. Colleen Cameron (10) GROSSILE 219 24:25.8 P 65. Stephanie Curry (09) NEWBOSTH 267 35:03.4 43
30. Jackie Eory (11) RIVRVIEW 272 24:27.6 28 66. Katie Simpson (09) NEWBOSTH 270 35:07.0 44
31. Kelsey Stein (09) MONSMCC 263 24:36.4 29 67. Jessica Kirkwood (09) RIVRVIEW 276 35:35.5 P
32. Nicole Bredernitz (12) MILAN 231 24:55.2 - 68. Jessica Melton (12) NEWBOSTH 268 36:35.6 46
33. Laura Rohloff (10) GROSSILE 225 24:59.8 -
34. Samantha VanKammen (10) GROSSILE 226 25:11.8 -
35. Jessica Chapin (09) MILAN 232 25:23.7 -
36. Marjorie Haliburda (10) MONJEFF 245 25:31.0 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. MILAN Kiel Porter (11) 2 20:25 2 8. FLATROCK Mary DeCarlo (12) 42 25:55
Angela Martinez (09) 3 20:34 3 Nicole Landini (09) 51 28:09
Megan Paselk (11) 5 21:20 5
Kelly Loy (12) 9 22:09 9 FLATROCK ** TEAM TOTAL ** 54:04
Nicole Sperry (09) 10 22:12 10
Meg Law (12) 12 22:49
Jennifer Coleman (11) 13 22:51

MILAN ** TEAM TOTAL ** 1:46:40 29

2. MONJEFF Rebecca Seres (12) 4 20:57 4
Alicia Hoffman (10) 6 21:23 6
Carrie Mather (11) 8 21:49 8
Katie McAbier (10) 18 23:38 17
Brandi Havekost (12) 20 23:49 18
Marjorie Haliburda (10) 36 25:31

MONJEFF ** TEAM TOTAL ** 1:51:36 53

3. CARLAIR Emily Rollet (11) 7 21:41 7
Amy-Jo Hollister (11) 15 23:13 14
Stephanie Miller (11) 21 23:50 19
Alex Hollister (10) 22 24:01 20
Annie Eby (11) 23 24:03 21
Kimberly Eby (12) 28 24:24
Marie Jose Palacos (12) 47 26:22

CARLAIR ** TEAM TOTAL ** 1:56:48 81

4. GROSSILE Courtney Quick (11) 11 22:39 11
Theresa Shields (10) 16 23:24 15
Caroline Barnard (10) 24 24:10 22
Sarah Schmidt (10) 25 24:12 23
Chelsea Coolsaet (12) 26 24:12 24
Ashley Wenneman (10) 27 24:16
Colleen Cameron (10) 29 24:25

GROSSILE ** TEAM TOTAL ** 1:58:37 95

5. MONSMCC Mary Bellino (10) 17 23:35 16
Kelsey Stein (09) 31 24:36 29
Jamie Laginess (09) 39 25:37 31
Mary Foster (10) 41 25:45 33
Natalie Green (10) 45 26:09 34
Colleen Yager (11) 46 26:17
Jessica Burkey (11) 49 27:50

MONSMCC ** TEAM TOTAL ** 2:05:42 143

6. NEWBOSTH Sarah Schmitt (12) 1 20:17 1
Christine Conroy (10) 58 29:24 39
Stephanie Curry (09) 65 35:03 43
Katie Simpson (09) 66 35:07 44
Jessica Melton (12) 68 36:35 46

NEWBOSTH ** TEAM TOTAL ** 2:36:26 173

7. RIVRVIEW Jackie Eory (11) 30 24:27 28
Rachel Newland (11) 40 25:37 32
Katy McBrady (10) 53 28:15 38
Christina Gurtowsky (12) 61 32:31 40
Melissa Kendall (09) 62 32:32 41
Kayleen Johnson (10) 63 33:41
Jessica Kirkwood (09) 67 35:35

RIVRVIEW ** TEAM TOTAL ** 2:23:22 179