Hadley Harvest Run

back to results

Sep. 21, 2002

Hadley Harvest Run
Hadley, MI


Overall Female Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ruth Lara Grand Blanc MI 41 17 22:16 7:11/M



Women 19 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kelsey Krych Goodrich MI 13 21 23:54 7:43/M
2 Samantha Twork Oxford MI 11 32 26:47 8:38/M
3 Catherine Davlin 13 36 27:33 8:53/M
4 Jessica Delange Lapeer MI 12 41 28:37 9:14/M
5 Kellie Delange Flint MI 19 53 32:43 10:33/M



Women 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Amy Janness Hadley MI 23 35 27:19 8:49/M
2 Kyle Boehcke 21 40 28:33 9:13/M
3 Nicole Newton 21 42 28:44 9:16/M



Women 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tracy Carr Columbiaville MI 28 44 29:19 9:27/M
2 Andrea Maciejewski 29 45 29:22 9:28/M
3 Kirsten Griffin 26 54 33:26 10:47/M



Women 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joyce Ivory Lapeer MI 33 55 33:27 10:47/M
2 Christina Kowaleski Lapeer MI 31 60 36:48 11:52/M



Women 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jennifer Demello-Johnso Leonard MI 36 31 26:39 8:36/M
2 Livia Walker Metamora MI 38 67 49:33 15:59/M



Women 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jill Sutton Lapeer MI 41 25 25:55 8:22/M
2 Debra Twork Oxford MI 41 34 27:10 8:46/M
3 Diane Hamilton Metamora MI 41 51 31:58 10:19/M
4 Colleen Karalis Metamora MI 44 52 31:59 10:19/M



Women 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mickey Delange Lapeer MI 45 27 25:57 8:22/M
2 Dianne Newcomb Flint MI 45 30 26:11 8:27/M
3 Jill Robinson Ortonville MI 45 48 30:37 9:53/M
4 Deb Kowalczyk 45 62 38:08 12:18/M
5 Jackie Deane Lapeer MI 47 66 42:11 13:36/M
6 Gayle Heverly Metamora MI 48 68 49:33 15:59/M
7 Debbie Lambert Troy MI 46 71 58:24 18:50/M



Women 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Camille Thomas 50 39 28:31 9:12/M
2 Bonnie Lawrence Metamora MI 51 69 50:49 16:24/M



Women 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marilyn Brown Davison MI 59 23 25:45 8:18/M
2 Gail Bigbsy Metamora MI 55 64 39:47 12:50/M
3 Diane Osentoski Metamora MI 56 65 39:49 12:51/M
4 Joan Hecht Metamora MI 59 70 53:57 17:24/M



Women 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Betty Pearce Columbiaville MI 65 58 35:58 11:36/M
2 Betty Dunlap Goodrich MI 71 63 38:17 12:21/M
3 Betty Jones 70 72 58:26 18:51/M



Overall Male Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Roger Lara Grand Blanc MI 44 1 17:49 5:45/M



Men 19 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bradley Delange Flint MI 18 2 18:43 6:02/M
2 Scott Delange Lapeer MI 16 3 18:43 6:02/M
3 Jordan Muxlow 18 5 19:12 6:12/M
4 Derek Stone 14 13 21:19 6:53/M
5 Todd Delange Lapeer MI 13 19 23:08 7:28/M
6 Mark Fosdick Jr. 10 43 29:11 9:25/M
7 Bradley Deane Lapeer MI 11 46 29:35 9:33/M
8 Nathan Hamilton 12 49 31:41 10:13/M
9 John Beene Hadley MI 10 56 33:52 10:55/M
10 Robert Beene Hadley MI 13 57 35:10 11:21/M
11 Tom Case Metamora MI 17 59 36:48 11:52/M



Men 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Winston Wolf 22 4 18:50 6:05/M



Men 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Rick Janness Hadley MI 27 37 28:00 9:02/M



Men 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Robert Bard 31 8 20:03 6:28/M
2 Erik Hanby 32 24 25:51 8:20/M



Men 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Terry Castor Goodrich MI 37 6 19:24 6:15/M
2 Jeff Parent Royal Oak MI 38 18 22:21 7:13/M
3 Joe Millerschin Goodrich MI 37 33 27:01 8:43/M



Men 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kip Litton Clarkston MI 41 9 20:24 6:35/M
2 Mark Fosdick Sr. Davidson MI 42 26 25:56 8:22/M



Men 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Leonard Brousseau Byron MI 45 7 19:28 6:17/M
2 Mike Murphy Burton MI 48 10 20:27 6:36/M
3 Henery Witkop 47 11 20:36 6:39/M
4 Roger Rousse 47 12 20:59 6:46/M
5 Richard Schultz Goodrich MI 46 16 22:12 7:10/M
6 David Stone Farmington Hills M 47 28 26:00 8:23/M



Men 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Douglas Latter Genesee MI 52 14 21:39 6:59/M
2 Jim Conaton Lake Orion MI 52 15 22:04 7:07/M
3 Mark Moore Lapeer MI 51 22 25:30 8:14/M



Men 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mick Scharrer 58 20 23:32 7:35/M



Men 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ronald Gill 65 47 30:07 9:43/M
2 Harrison Hensley Pinckney MI 70 50 31:42 10:14/M



Heavyweight Division
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Vic Vega 99 29 26:06 8:25/M
2 Ralph Vanheyningen 99 38 28:26 9:10/M
3 John Prevo 99 61 37:17 12:02/M



Overall Female Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chrysta Clifford New Lothrup MI 29 4 33:45 10:53/M



Women 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shawn Corlew 33 10 51:45 16:42/M



Women 35 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jackie Coulman Metamora MI 40 8 42:11 13:36/M



Women 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Terri Landry Metamora MI 45 9 42:17 13:38/M



Women 50 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Carol Dvorak Ada MI 58 7 40:46 13:09/M



Overall Male Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Robert Asplund 50 1 30:02 9:41/M



Men 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael Davis Flint MI 44 3 33:37 10:51/M



Men 55 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Harold Peterson Holly MI 61 2 32:59 10:38/M
2 Gunter Kropp 62 5 38:23 12:23/M



Men 70 to 74
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Spencer Myers Grand Blanc MI 73 6 38:49 12:31/M



Overall Female Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Pamela Iden 41 17 45:44 7:23/M



Women 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Andrea Shippritt Davidson MI 22 46 58:54 9:30/M



Women 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Julie Buesking 31 47 59:31 9:36/M
2 Katie Roy Flint MI 31 50 1:00:53 9:49/M



Women 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lori Stump Metamora MI 39 41 56:12 9:04/M



Women 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Betty Kincaid Port Huron MI 41 38 54:43 8:50/M



Women 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Colleen Davlin 45 44 58:15 9:24/M
2 Sandy Cox 48 51 1:08:49 11:06/M
3 Cindy Kolonziej 47 53 1:16:11 12:17/M
4 Vickey Yarbrough 47 54 1:16:11 12:17/M



Women 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mary Jo Voelpel Metamora MI 51 49 1:00:47 9:48/M
2 Lisa Parks Birmingham MI 51 55 1:26:01 13:52/M



Women 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Judy Skene Metamora MI 56 45 58:47 9:29/M
2 Linda Nelson Ortonville MI 59 48 59:52 9:39/M



Overall Male Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Levi Frasier 17 1 35:12 5:41/M



Men 19 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jonathon Noll Metamora MI 17 6 39:44 6:25/M
2 Luke Moffitt Metamora MI 14 19 46:52 7:34/M
3 Brian Athmer 16 22 47:27 7:39/M
4 Matt Smiarowski Lapeer MI 15 28 48:32 7:50/M



Men 20 to 24
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Irwin 23 2 35:51 5:47/M
2 Justin Desilets 23 3 36:57 5:58/M
3 Adam Dervin 21 11 43:18 6:59/M



Men 25 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chris' Machniak 27 4 37:48 6:06/M



Men 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Neil Peruski Metamora MI 32 5 38:02 6:08/M
2 Bret Forfar 33 15 45:09 7:17/M
3 Roger Deaton Clarkston MI 34 37 52:52 8:32/M
4 Rick Filar 34 40 56:01 9:02/M



Men 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jean Fuller 38 9 41:27 6:41/M
2 David Kropp 37 10 42:21 6:50/M
3 Michael Bray Goodrich MI 39 23 47:50 7:43/M
4 Tim Brooks Flushing MI 38 27 48:28 7:49/M
5 Bruce Stump Metamora MI 39 34 52:13 8:25/M



Men 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Thomas Wagner 40 8 40:12 6:29/M
2 Chris Tuski Lapeer MI 40 39 54:45 8:50/M



Men 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gary Harrington 48 26 48:18 7:47/M
2 Larry Lawrence Burton MI 48 29 48:36 7:50/M
3 John Metevia Midland MI 45 43 57:26 9:16/M



Men 50 to 54
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mike Hardy Grand Blanc MI 53 12 43:52 7:05/M
2 Michael Smith Lapeer MI 54 13 43:59 7:06/M
3 Bruce Lawrence Metamora MI 52 18 46:51 7:33/M
4 Willie Pylant Royal Oak MI 54 30 49:17 7:57/M
5 Michael Curtis Swartz Creek MI 53 33 51:48 8:21/M
6 Lawrence Voelpel Metamora MI 51 52 1:11:44 11:34/M



Men 55 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Dvorak Ada MI 58 16 45:40 7:22/M
2 Dan Dewey Orion MI 56 21 47:04 7:35/M
3 Tim Giles Flushing MI 57 32 51:42 8:20/M
4 Dennis Collins 57 36 52:51 8:31/M



Men 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Less Burch 64 14 45:08 7:17/M
2 Norman Hart Davidson MI 60 20 46:54 7:34/M
3 George Skene Metamora MI 61 24 48:09 7:46/M
4 Carl Ruebelman Oxford MI 62 42 56:22 9:05/M



Heavyweight Division
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bob Karalis Metamora MI 99 7 39:50 6:25/M
2 Shawn Hamilton Metamora MI 99 25 48:16 7:47/M
3 David Lambert Troy MI 99 31 49:24 7:58/M
4 Ron Anderson Metamora MI 99 35 52:16 8:26/M

Hadley, MI