Purdue Boilermaker Triathlon

back to results

Sep. 22, 2002

Purdue Boilermaker Triathlon
LaFayette, IN
Provided By Gault Race Management


Teamname Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= ========================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 148 Tom Meersman Indiana University 20 M 7 24:32 0:40 1 1:04:07 23.3 0:42 1 38:21 6:11 2:00 2:10:20
2 30 Adam Truex Purdue University 19 M 1 20:43 1:04 2 1:05:18 22.8 1:14 10 44:23 7:09 2:12:40
3 169 Jimmy Wills Purdue University 20 M 5 22:52 0:53 3 1:06:58 22.3 0:32 6 42:15 6:48 2:13:28
4 163 Dan Koos University of Iowa 23 M 2 21:08 1:01 7 1:09:44 21.4 0:53 4 41:24 6:40 2:14:07
5 153 Ryan Decook Michigan State University 21 M 13 25:37 1:09 5 1:07:23 22.1 1:10 2 41:15 6:39 2:16:31
6 157 Aaron Scheidies Michigan State University 20 M 4 22:12 1:44 13 1:13:34 20.3 0:24 5 42:13 6:48 2:20:04
7 136 Josh Mccallum Michigan State University 19 M 9 25:00 1:16 12 1:13:24 20.3 1:25 9 43:52 7:04 2:24:54
8 200 Ardy Litzenberg Purdue University 19 M 25 32:45 1:09 6 1:08:45 21.7 1:02 3 41:19 6:39 2:24:59
9 167 T.j. Tollakson University of Iowa 21 M 6 24:14 1:23 20 1:16:34 19.5 0:47 11 44:30 7:10 2:27:25
10 161 Nathan O'rourke Purdue University 22 M 19 28:54 0:58 14 1:14:20 20.1 0:41 7 42:52 6:55 2:27:43
11 152 Daniel Ballin Michigan State University 31 M 15 26:48 1:13 4 1:07:06 22.2 0:42 26 52:35 8:28 2:28:22
12 156 Nathan Peerbolt Michigan State University 19 M 17 27:20 2:16 16 1:15:09 19.8 0:46 8 43:48 7:03 2:29:16
13 208 Matt Belcher Purdue University 18 M 3 22:05 3:44 10 1:11:34 20.8 1:25 28 56:01 9:01 2:34:48
14 150 Andre Phillips Indiana University 22 M 21 29:48 2:27 9 1:11:06 21.0 1:17 15 48:37 7:50 2:00 2:35:13
15 164 Randy Reichardt University of Iowa 22 M 22 31:41 2:21 8 1:10:09 21.3 1:46 21 49:59 8:03 2:35:53
16 145 Steven Melamed Earlham College 22 M 20 29:13 1:52 11 1:11:53 20.7 1:16 24 51:44 8:20 2:35:56
17 202 Peter N Sandrian Iii Purdue University 22 M 14 26:32 1:52 15 1:14:40 20.0 0:48 27 54:09 8:43 2:37:59
18 162 Ryan Kolberg University of Iowa 18 M 12 25:35 2:10 24 1:19:55 18.7 0:50 19 49:54 8:02 2:38:22
19 154 Chris Matulis Michigan State University 19 M 10 25:15 1:35 28 1:24:15 17.7 1:24 12 46:10 7:26 2:38:36
20 166 Tim Strandberg University of Iowa 21 M 26 33:35 2:04 21 1:16:50 19.4 0:36 14 46:33 7:30 2:39:37
21 201 Patrick Jeanneret Purdue University 19 M 8 24:32 1:27 25 1:19:59 18.6 1:29 25 52:11 8:24 2:39:37
22 165 Tim Rypma University of Iowa 22 M 24 31:57 1:51 19 1:16:19 19.5 2:14 16 48:42 7:51 2:41:02
23 155 Joe Matulis Michigan State University 19 M 11 25:27 2:10 31 1:26:18 17.3 0:27 18 49:54 8:02 2:44:14
24 196 Matt Graham Purdue University 18 M 18 27:53 4:21 17 1:15:09 19.8 1:43 29 57:39 9:17 2:46:43
25 151 Brady Ruel Indiana University 22 M 27 33:48 2:44 27 1:24:06 17.7 1:16 13 46:28 7:29 2:48:20
26 149 Bob Mulcahy Indiana University 22 M 23 31:51 1:53 26 1:23:01 18.0 2:04 20 49:56 8:03 2:48:43
27 159 Chris Chen Purdue University 20 M 32 37:28 2:44 30 1:24:30 17.6 1:56 17 49:13 7:56 2:55:50
28 146 Joshua Heidkamp Illinois State University 19 M 29 36:14 2:04 22 1:18:04 19.1 1:46 30 58:15 9:23 2:56:22
29 147 Jason Respondek Illinois State University 21 M 28 34:39 2:27 23 1:18:43 18.9 0:56 31 59:39 9:37 2:56:22
30 204 Bill Groth Purdue University 21 M 33 46:50 4:17 18 1:16:03 19.6 0:28 23 51:08 8:14 2:58:45
31 199 Benjamin Stengel Purdue Universtiy 19 M 16 26:51 1:53 29 1:24:23 17.7 2:06 32 1:03:55 10:18 2:59:06
32 158 Steve Toth Olivet Nazarene Universit 29 M 30 36:26 4:03 33 1:29:50 16.6 0:30 22 50:58 8:13 3:01:47
33 160 Eliot Dickinson Purdue University 30 M 31 37:00 4:07 32 1:26:40 17.2 2:38 33 1:10:10 11:18 3:20:33

FEMALE COLLEGIATE DIVISION
Place No. Name Teamname Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= ========================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 191 Stefanie Adam Purdue University 24 F 1 24:59 1:29 1 1:12:40 20.5 1:01 5 50:09 8:05 2:30:16
2 190 Kate Crowley Purdue University 22 F 2 27:55 1:07 4 1:18:34 19.0 0:59 1 46:32 7:30 2:35:05
3 137 Mary Weaver Michigan State University 21 F 13 34:48 1:55 2 1:16:11 19.6 1:31 2 47:51 7:43 2:42:14
4 131 Michelene Metz Indiana University 20 F 7 31:56 2:10 8 1:24:23 17.7 1:14 4 49:42 8:00 2:49:23
5 138 Sarah Martin Purdue University 20 F 12 34:40 2:31 6 1:22:23 18.1 1:28 9 55:23 8:55 2:56:23
6 193 Beth Steen Purdue University 20 F 10 34:30 1:43 9 1:24:45 17.6 0:54 8 54:45 8:49 2:56:35
7 192 Lori Kohls Purdue University 20 F 14 35:19 1:28 5 1:19:19 18.8 0:53 13 59:38 9:36 2:56:36
8 139 Eli Tilden Purdue University 23 F 5 31:25 1:12 7 1:23:11 17.9 1:06 14 1:00:26 9:44 2:57:17
9 134 Sally Harmon Miami University 21 F 8 31:57 1:06 3 1:18:17 19.0 1:20 18 1:04:45 10:26 2:57:24
10 173 Kat Cook Purdue University 20 F 6 31:33 2:57 12 1:30:31 16.5 0:44 7 53:26 8:37 2:59:08
11 132 Josie Minks IUPUI 22 F 16 35:40 2:23 13 1:30:59 16.4 2:38 3 48:58 7:53 3:00:36
12 133 Deanna Fuster Miami University 21 F 9 32:34 2:44 10 1:26:04 17.3 1:26 10 58:24 9:24 3:01:09
13 141 Ariel Mindel University of Iowa 19 F 3 27:57 1:53 11 1:29:03 16.7 1:00 16 1:01:19 9:53 3:01:10
14 135 Christina Barlage Michigan State University 17 F 4 28:07 1:51 14 1:31:04 16.4 1:18 17 1:01:35 9:55 3:03:53
15 142 Courtney Moran University of Iowa 21 F 15 35:36 2:07 16 1:40:10 14.9 0:35 6 51:06 8:14 3:09:32
16 144 Katherine Garvey University of Notre Dame 21 F 11 34:35 6:25 15 1:40:02 14.9 1:32 11 58:51 9:29 3:21:23
17 140 Andrea Hayes University of Iowa 19 F 17 37:21 3:53 17 1:41:42 14.7 2:37 15 1:00:44 9:47 3:26:16
18 143 Nancy Omalley University of Iowa 28 F 18 41:19 3:52 18 1:44:23 14.3 0:32 12 59:14 9:33 3:29:19

----------------------------------------------------------------------------
2002 BOILERMAKER TRIATHLON COLLEGIATE MALE TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

1. Purdue University
2:12:40 2:13:28 2:24:59 = 6:51:07
Adam Truex, Jimmy Wills, Ardy Litzenberg
2. Michigan State University
2:16:31 2:20:04 2:24:54 = 7:01:29
Ryan DeCook, Aaron Scheidies, Josh McCallum
3. University of Iowa
2:14:07 2:27:25 2:35:53 = 7:17:25
Dan Koos, T.J. Tollakson, Randy Reichardt
4. Indiana University
2:08:20 2:33:13 2:48:20 = 7:29:53
Tom Meersman, Andre Phillips, Brady Ruel

----------------------------------------------------------------------------
2002 BOILERMAKER TRIATHLON COLLEGIATE FEMALE TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------

1. Purdue University
2:30:16 2:35:05 2:56:23 = 8:01:44
Stefanie Adam, Kate Crowley, Sarah Martin
2. University of Iowa
3:01:10 3:09:32 3:26:16 = 9:36:58
Ariel Mindel, Courtney Moran, Andrea Hayes




MALE_OPEN OVERALL WINNER
Place No. Name Ag S Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 67 Marc Kase 35 M 12 25:07 1:19 1 1:04:43 23.0 0:52 1 39:10 6:19 2:11:09

FEMALE_OPEN OVERALL WINNER
Place No. Name Ag S Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 2 Malaika Homo 24 F 1 21:30 0:39 1 1:09:08 21.6 0:35 2 43:46 7:03 2:15:36

MALE 15 - 19 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 28 David Clary 16 M 1 27:59 2:11 1 1:13:50 20.2 0:42 1 46:50 7:33 2:31:31
2 29 Shawn Karnehm 16 M 2 32:56 2:03 2 1:53:02 13.2 1:38 2 1:22:34 13:18 3:52:12

FEMALE 15 - 19 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 1 Bethany Fortuna 17 F 1 22:51 0:47 1 1:16:06 19.6 0:31 1 47:55 7:43 2:28:08

MALE 20 - 24 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 31 Adam Clementi 23 M 1 21:07 0:56 1 1:11:55 20.7 0:45 2 45:59 7:25 2:20:40
2 33 Matt Hany 20 M 4 28:51 1:24 2 1:13:00 20.4 0:49 1 45:17 7:18 2:29:20
3 32 Joel Getty 24 M 3 27:17 0:45 3 1:14:36 20.0 1:29 3 49:07 7:55 2:33:12
4 34 Jose Nieto 22 M 2 21:33 1:43 4 1:21:00 18.4 0:34 4 49:51 8:02 2:34:40

FEMALE 20 - 24 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 171 Elizabeth Attig 24 F 1 25:51 0:50 1 1:13:44 20.2 0:37 1 42:19 6:49 2:23:19

MALE 25 - 29 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 43 David Wolfe 27 M 2 24:41 1:13 2 1:06:24 22.5 0:57 2 42:43 6:53 2:15:56
2 41 Rick Rick 27 M 3 25:33 1:28 1 1:04:57 23.0 0:45 6 47:29 7:39 2:20:10
3 39 Jeffrey Minks 25 M 8 31:14 1:43 4 1:12:32 20.6 1:12 1 41:17 6:39 2:27:57
4 40 Dwight Morr 27 M 1 21:51 1:43 3 1:09:48 21.4 0:55 9 56:56 9:10 2:31:11
5 44 Mark Wolfe 25 M 6 28:53 2:06 6 1:14:56 19.9 1:01 5 46:56 7:34 2:33:51
6 42 Bradach Sir 27 M 4 26:59 1:30 8 1:20:16 18.6 1:37 4 45:42 7:22 2:36:02
7 37 Ben Cameron 28 M 10 38:13 1:08 5 1:13:29 20.3 0:21 3 43:36 7:02 2:36:45
8 36 Ryan Callahan 27 M 7 28:57 2:27 7 1:16:18 19.5 1:55 8 55:33 8:57 2:45:08
9 38 Eric Lyons 26 M 5 28:33 2:26 10 1:21:13 18.4 1:28 7 55:25 8:56 2:49:02
10 35 Brett Brenczewski 29 M 9 34:38 2:56 9 1:20:26 18.5 1:37 10 57:25 9:15 2:57:00

FEMALE 25 - 29 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 3 Jessica Beecham 26 F 2 26:38 1:25 1 1:15:41 19.7 0:36 1 46:53 7:33 2:31:11
2 172 Nicole Lomkey 28 F 1 25:09 2:06 2 1:23:45 17.8 1:25 6 1:04:59 10:28 2:57:22
3 8 Cari Stierman 27 F 3 29:36 2:14 5 1:28:23 16.9 1:01 3 1:01:16 9:52 3:02:28
4 6 Rachael Pritchard 26 F 4 31:37 3:24 4 1:27:22 17.1 1:42 4 1:02:25 10:03 3:06:26
5 7 Donna Sakony 29 F 5 31:39 2:05 7 1:36:53 15.4 1:17 2 58:28 9:25 3:10:19
6 5 Lisa Mino 25 F 8 35:55 1:16 3 1:25:55 17.4 1:54 7 1:06:17 10:41 3:11:14
7 4 Krysta Magee 26 F 6 34:10 3:41 6 1:30:54 16.4 1:08 5 1:02:41 10:06 3:12:33
8 168 Rhonda Peck 26 F 7 35:52 2:29 8 1:40:41 14.8 0:58 8 1:08:12 10:59 3:28:11

MALE 30 - 34 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 54 Patrick Meyer 33 M 1 24:58 1:25 1 1:10:44 21.1 0:51 3 46:46 7:32 2:24:43
2 194 Tom Carpenter 30 M 2 26:30 1:26 2 1:11:41 20.8 0:44 4 46:46 7:32 2:27:05
3 189 Christopher Marks 32 M 4 32:10 0:56 3 1:12:37 20.5 0:40 1 43:28 7:00 2:29:50
4 52 Brent Leach 30 M 5 34:37 1:44 4 1:17:16 19.3 0:48 2 46:41 7:31 2:41:05
5 45 Jeff Brown 34 M 3 31:26 3:03 5 1:21:18 18.3 1:22 7 55:08 8:53 2:52:16
6 51 Court Laubach 32 M 9 38:35 2:45 7 1:25:51 17.4 1:45 5 47:02 7:35 2:55:57
7 48 Troy Funk 34 M 8 37:36 2:57 9 1:28:34 16.8 2:24 6 55:00 8:52 3:06:29
8 46 Russell Burton 33 M 7 35:52 3:40 6 1:22:11 18.1 1:43 11 1:03:28 10:13 3:06:53
9 203 John Cicela 31 M 10 39:43 2:34 8 1:26:20 17.3 1:41 8 56:42 9:08 3:06:59
10 56 Darin Row 30 M 6 34:56 4:09 11 1:36:38 15.4 0:55 10 1:01:21 9:53 3:17:58
11 55 Marc Murphy 33 M 11 41:49 2:35 10 1:32:33 16.1 1:15 9 59:48 9:38 3:17:58
12 53 Geoff Mccuen 33 M 12 42:24 6:30 12 1:44:39 14.2 5:02 12 1:18:16 12:36 3:56:50

FEMALE 30 - 34 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 13 Cassandra Rozycki-Craig 31 F 2 28:43 1:59 1 1:16:55 19.4 1:22 4 57:50 9:19 2:46:47
2 197 Deborah Battaglia 34 F 3 29:11 2:32 3 1:23:56 17.8 1:23 2 55:22 8:55 2:52:23
3 10 Gretchen Kulat 34 F 4 31:48 2:27 2 1:21:33 18.3 1:47 3 56:45 9:08 2:54:18
4 11 Alicia Laubach 32 F 5 35:00 2:37 5 1:31:07 16.4 3:04 1 52:28 8:27 3:04:15
5 9 Lou Ann Dixon 34 F 1 26:44 2:44 6 1:31:29 16.3 1:30 5 1:05:59 10:38 3:08:23
6 12 Hillary Mcguire 30 F 6 35:17 3:57 4 1:28:18 16.9 1:29 6 1:06:52 10:46 3:15:52

MALE 35 - 39 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 64 John Hearne 36 M 1 23:51 0:42 5 1:09:21 21.5 0:31 2 41:11 6:38 2:15:34
2 73 Todd Shellenberger 35 M 2 24:06 1:18 1 1:05:03 22.9 0:34 4 44:43 7:12 2:15:42
3 65 Michael Henry 38 M 6 27:35 1:17 3 1:07:15 22.2 0:53 1 40:45 6:34 2:17:43
4 70 Ward Moya 39 M 3 24:29 0:37 4 1:08:04 21.9 0:46 6 45:12 7:17 2:19:05
5 71 Steven Peters 36 M 4 25:33 1:25 2 1:06:52 22.3 0:54 5 44:58 7:15 2:19:40
6 58 Scott Buckles 36 M 8 28:13 2:05 7 1:12:20 20.6 0:55 7 45:28 7:20 2:29:00
7 69 Christian Morrow 37 M 13 35:20 1:08 6 1:09:34 21.4 0:51 3 42:13 6:48 2:29:03
8 61 Dan Dobbins 36 M 10 30:42 1:00 8 1:13:06 20.4 0:49 10 50:58 8:13 2:36:32
9 68 Darren Morrison 36 M 9 29:32 2:18 9 1:15:35 19.7 1:43 9 48:09 7:46 2:37:15
10 60 Patrick Crist 37 M 7 27:44 2:13 11 1:18:24 19.0 1:21 12 54:36 8:48 2:44:16
11 57 Thaddeus Borchers 35 M 5 25:43 1:35 13 1:23:31 17.9 1:21 11 52:51 8:31 2:44:59
12 66 Steve Humphrey 36 M 16 36:44 3:50 10 1:16:13 19.6 1:53 13 54:58 8:51 2:53:38
13 63 John Hardt 35 M 12 33:47 2:54 12 1:23:21 17.9 1:36 17 1:07:49 10:55 3:09:25
14 75 Michael Waggoner 36 M 17 44:18 5:11 16 1:32:55 16.0 1:09 8 48:07 7:45 3:11:38
15 72 Michael Reel 39 M 15 35:52 3:48 14 1:24:41 17.6 2:05 15 1:05:29 10:33 3:11:53
16 62 Eric Easom 35 M 14 35:33 8:28 15 1:28:33 16.8 1:41 16 1:06:38 10:44 3:20:52
17 59 Mark Crawford 35 M 11 31:10 2:05 17 1:49:24 13.6 1:46 14 1:02:47 10:07 3:27:10

FEMALE 35 - 39 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 16 Penni Himes 36 F 1 29:45 1:51 1 1:17:56 19.1 1:33 5 55:25 8:56 2:46:28
2 15 Brenda Campbell 35 F 5 34:32 2:04 2 1:22:15 18.1 1:30 1 50:28 8:08 2:50:47
3 18 Kathi Mudd 38 F 3 33:07 2:39 3 1:22:57 18.0 1:29 2 51:45 8:20 2:51:55
4 17 Jane Macdonald 36 F 2 31:39 2:37 5 1:28:45 16.8 1:32 3 53:28 8:37 2:57:58
5 14 Toby Adamson 38 F 4 34:05 1:47 4 1:26:15 17.3 1:35 4 55:02 8:52 2:58:43

MALE 40 - 44 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 77 Bob Clary 44 M 1 25:04 2:04 3 1:10:35 21.1 1:12 1 40:20 6:30 2:19:14
2 81 Dan Gehring 41 M 5 29:19 0:39 1 1:05:03 22.9 0:48 3 42:37 6:52 2:00 2:20:25
3 88 Scott Pederson 41 M 7 30:32 1:22 2 1:10:02 21.3 0:44 2 41:02 6:37 2:23:40
4 86 James Ogden 40 M 6 29:59 1:23 4 1:12:03 20.7 1:12 6 48:44 7:51 2:33:19
5 76 Jefferson Arnold 40 M 2 25:20 1:08 7 1:14:45 19.9 1:26 12 51:31 8:18 2:34:08
6 84 Doug Kennedy 44 M 3 27:58 1:52 8 1:17:48 19.2 1:28 4 45:47 7:23 2:34:51
7 82 Mark Hodapp 42 M 4 28:38 2:19 5 1:13:55 20.2 1:03 9 49:48 8:01 2:35:42
8 90 Les Usiak 40 M 9 30:55 1:42 11 1:18:24 19.0 1:01 5 47:43 7:41 2:39:42
9 83 James Johnson 42 M 8 30:38 1:55 10 1:18:12 19.1 1:45 7 48:57 7:53 2:41:25
10 195 Matt Lulling 43 M 15 36:09 1:01 6 1:14:09 20.1 1:28 10 50:17 8:06 2:43:02
11 78 Keith Cummins 44 M 14 36:05 5:17 12 1:20:04 18.6 1:11 13 52:25 8:27 2:55:00
12 79 Bill Deweese 41 M 13 35:54 5:30 15 1:23:42 17.8 1:12 8 49:18 7:57 2:55:33
13 91 Walt Warren 40 M 11 35:27 2:45 16 1:24:18 17.7 1:01 14 57:11 9:13 3:00:40
14 85 Derek Mcguire 41 M 16 45:36 4:38 9 1:18:06 19.1 2:12 11 50:36 8:09 3:01:06
15 205 Charlie Davis 40 M 12 35:41 4:34 14 1:23:15 17.9 2:46 15 57:54 9:20 3:04:07
16 80 Eric Elfner 41 M 10 33:45 1:18 13 1:20:18 18.6 2:48

FEMALE 40 - 44 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 22 Barb Marshall 42 F 3 30:51 1:27 1 1:19:53 18.7 0:54 2 54:24 8:46 2:47:27
2 19 Tamara Albertson 40 F 2 30:12 3:46 2 1:25:00 17.5 2:18 1 52:55 8:31 2:54:09
3 21 Diana Holland 44 F 1 29:43 1:06 4 1:26:38 17.2 1:14 3 1:00:14 9:42 2:58:54
4 23 Sheri Moutrey 43 F 4 37:29 2:05 3 1:25:57 17.3 1:28 5 1:04:13 10:21 3:11:10
5 20 Wray Jean Cornwell 42 F 5 47:54 4:00 5 1:30:32 16.5 1:21 4 1:02:44 10:06 3:26:29

MALE 45 - 49 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 95 James Henderson 48 M 4 27:32 0:48 1 1:07:53 22.0 0:42 3 47:14 7:37 2:24:06
2 96 Duane Kimme 45 M 5 27:37 1:44 5 1:13:56 20.2 1:03 1 41:44 6:43 2:26:02
3 92 Jay Campbell 49 M 8 29:00 1:44 2 1:11:06 21.0 1:03 2 44:51 7:14 2:27:41
4 198 Richard Roberts 48 M 2 24:58 1:35 7 1:17:28 19.2 1:08 4 50:20 8:06 2:35:26
5 102 Kevin Truelove 45 M 9 29:51 1:58 3 1:11:21 20.9 1:25 5 54:39 8:48 2:39:12
6 93 Rick Cartheuser 48 M 3 25:56 1:44 4 1:13:15 20.4 0:46 10 57:51 9:19 2:39:31
7 206 Erik Tysklind 46 M 6 28:09 2:15 6 1:17:16 19.3 1:22 8 55:58 9:01 2:44:58
8 98 Tom Prah 47 M 1 24:22 2:18 8 1:19:50 18.7 2:08 9 56:41 9:08 2:45:17
9 94 Shawn Gudat 45 M 11 33:33 1:59 9 1:20:27 18.5 0:54 6 54:49 8:50 2:51:40
10 97 Kyle Lanham 45 M 7 28:12 2:38 10 1:21:19 18.3 1:24 11 1:00:12 9:42 2:53:41
11 100 Allen Slight 46 M 12 33:43 2:56 11 1:24:34 17.6 1:22 7 55:19 8:55 2:57:53
12 99 Robert Railing 47 M 10 33:14 4:55 12 1:33:39 15.9 1:42 12 1:04:22 10:22 2:00 3:19:51
13 170 Keith Bowen 45 M 13 35:20 2:16

FEMALE 45 - 49 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 26 Martha Whitacre 46 F 1 29:19 1:32 1 1:19:41 18.7 1:27 1 54:44 8:49 2:46:41
2 24 Melissa Hall 46 F 3 34:58 1:28 2 1:21:35 18.3 1:01 3 1:00:34 9:45 2:59:34
3 25 Janis Runyan 45 F 2 31:04 2:56 3 1:36:35 15.4 1:32 2 55:13 8:54 3:07:18

MALE 50 - 54 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 105 Johnie Hamilton 51 M 1 27:26 1:55 1 1:11:22 20.9 0:57 1 45:22 7:19 2:26:59
2 104 Jim Evans 53 M 4 31:58 3:57 6 1:21:59 18.2 1:10 2 47:00 7:34 2:46:02
3 106 Dennis Landwehr 51 M 5 32:38 1:35 2 1:12:34 20.5 1:11 6 59:28 9:35 2:47:24
4 103 John Cory 50 M 7 38:04 1:42 3 1:19:16 18.8 1:20 3 50:29 8:08 2:50:49
5 108 N.t. Ricker 52 M 2 30:08 2:12 7 1:22:02 18.2 1:07 5 56:48 9:09 2:52:15
6 109 Richard Straub 50 M 6 33:19 2:40 4 1:19:54 18.7 2:29 4 55:58 9:01 2:54:19
7 110 R.d. Zink 54 M 3 31:22 3:59 5 1:20:58 18.4 1:42 7 1:01:17 9:52 2:59:17
8 207 Mark Zorko 50 M 8 1:32:18 16.2 3:10 8 1:11:40 11:33 3:05:14

FEMALE 50 - 54 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE 55 - 59 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 112 Raoul Pinon 56 M 2 32:40 0:59 1 1:15:29 19.8 1:24 1 46:28 7:29 2:36:58
2 111 Richard Aikman 55 M 1 31:31 2:32 2 1:16:54 19.4 1:15 2 55:02 8:52 2:47:12
3 114 Jack Whitlow 58 M 4 38:50 3:32 3 1:26:14 17.3 2:39 3 56:33 9:07 3:07:45
4 115 Jeffrey Wolfe 57 M 3 33:07 1:46 4 1:30:44 16.4 1:54 4 1:03:46 10:16 3:11:15
5 113 Ray Tobin 55 M 5 47:28 4:35 5 1:40:06 14.9 2:35 5 1:10:04 11:17 3:44:45

FEMALE 55 - 59 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE 60 - 64 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 117 Luther Dore 63 M 1 38:27 3:39 2 1:28:46 16.8 1:38 1 55:26 8:56 3:07:54
2 116 Roger Bosley 62 M 2 42:23 3:09 1 1:26:05 17.3 3:27 2 1:04:48 10:26 3:19:50

FEMALE 60 - 64 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE 65 - 69 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

FEMALE 65 - 69 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

MALE 70 - 90 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 118 Phil Eherenman 71 M 1 36:07 2:36 1 1:25:47 17.4 3:12 1 1:00:12 9:42 3:07:52

FEMALE 70 - 90 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======

CLYDESDALE 15 - 99 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 123 William Dimaio 37 M 1 26:37 3:08 3 1:15:52 19.7 2:28 2 58:46 9:28 2:46:48
2 126 Bradley Kulat 40 M 2 27:37 2:17 4 1:21:45 18.2 1:33 1 53:44 8:39 2:46:54
3 120 Scott Brooks 40 M 5 34:57 1:58 1 1:12:01 20.7 1:27 3 1:03:18 10:12 2:53:39
4 127 John Roach 40 M 3 30:58 2:57 7 1:25:37 17.4 1:05 5 1:05:00 10:28 3:05:36
5 130 Troy Stites 21 M 7 37:35 2:34 5 1:24:37 17.6 1:35 4 1:04:18 10:22 3:10:37
6 129 Philip Skiba 28 M 6 36:04 2:01 6 1:24:53 17.6 2:55 7 1:19:06 12:44 3:24:56
7 122 Todd Devries 30 M 9 42:19 5:09 8 1:40:49 14.8 3:38 6 1:06:55 10:47 3:38:47
8 128 Randal Rossett 46 M 8 39:11 2:52 2 1:15:28 19.8 2:39
9 124 Greg Dowling 41 M 4 34:48 5:45

ATHENA 15 - 99 DIVISION
Place No. Name Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ======================= == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 119 Tracy Schuette 28 F 1 27:41 1:42 1 1:13:08 20.4 0:40 1 58:48 9:28 2:41:57

MALE RELAY DIVISION
Place No. Teamname Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ==================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 257 Zid Near Miss 42 M 3 29:11 0:27 1 1:09:15 21.5 0:24 1 40:58 6:36 2:20:12
2 256 Rejuvenated 31 M 2 24:31 0:32 2 1:36:39 15.4 0:36 2 47:48 7:42 2:50:03
3 255 MSU TriClub 34 M 1 21:15 0:34

MIXED RELAY DIVISION
Place No. Teamname Ag S Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Penalty Final
===== ===== ==================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= =======
1 262 Miami Redskins 21 M 5 30:06 0:27 2 1:17:02 19.4 0:16 2 38:19 6:10 2:26:09
2 254 Yorktown 23 M 1 22:31 0:38 1 1:13:28 20.3 3:32 4 52:53 8:31 2:33:01
3 252 Jagbut 23 M 3 23:37 0:31 4 1:31:06 16.4 0:27 1 37:50 6:06 2:33:29
4 251 Go Getters 23 F 2 23:22 0:38 3 1:18:15 19.1 0:34 5 53:52 8:41 2:36:38
5 253 Three Toed Sloths 17 M 4 27:13 0:36 5 1:41:18 14.7 0:36 3 49:52 8:02