Falcon Classic

back to results

Sep. 28, 2002

Falcon Classic
Dearborn, MI


O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Age

1 1 637 Chris Cavazos Woodhaven 16:43.3 5:24/M 12
2 2 632 Kevin Patra Redford Union 16:47.4 5:25/M 12
3 3 636 Ryan Stork Woodhaven 16:58.4 5:28/M 12
4 ( 5) 678 Mike Smith Southgate Anderson 17:27.2 5:38/M 12
5 4 638 Phil Bucska Woodhaven 17:34.9 5:40/M 12
6 5 639 Joe Satterfield Woodhaven 17:37.4 5:41/M 11
7 6 633 Matthew Patra Redford Union 17:37.9 5:41/M 10
8 7 626 Scott Fysh Plymouth Salem A 17:50.0 5:45/M 12
9 8 624 Mike Horgan Plymouth Salem A 17:57.2 5:47/M 12
10 9 658 David Cox Kennedy 17:58.3 5:48/M 9
11 10 622 Jimmy Walsh Plymouth Salem A 18:00.0 5:48/M 9
12 ( 5) 608 Rich Russell Garden City 18:00.9 5:48/M 12
13 11 601 Scott Skokos Berkley 18:01.5 5:49/M 12
14 12 657 Joe Frazier Kennedy 18:04.4 5:50/M 11
15 13 629 Jeremy Jackson Redford Union 18:08.8 5:51/M 10
16 14 603 Eric Richardson Berkley 18:17.5 5:54/M 10
17 15 605 Justin Wedes Berkley 18:20.0 5:55/M 11
18 16 628 Andrew Proctor Plymouth Salem A 18:27.5 5:57/M 11
19 17 655 Steve Mills Wayne 18:37.4 6:00/M 10
20 18 630 Justin Kramer Redford Union 18:42.0 6:02/M 12
21 19 631 K'Len Morris Redford Union 18:50.5 6:05/M 9
22 20 623 Dave Hannon Plymouth Salem A 18:51.7 6:05/M 12
23 21 604 Anthony Rosenblum Berkley 18:54.4 6:06/M 11
24 22 627 Mike Jahn Plymouth Salem A 19:00.8 6:08/M 11
25 23 659 Jake Olsway Kennedy 19:02.1 6:08/M 10
26 24 625 Dan Kapadia Plymouth Salem A 19:03.8 6:09/M 9
27 25 641 Mike Bojaj Woodhaven 19:04.2 6:09/M 10
28 26 607 Cary Matthews-Pennan Berkley 19:07.8 6:10/M 12
29 27 873 Joe Rothert Plymouth Salem B 19:08.3 6:10/M 10
30 28 872 Yair Leventahl Plymouth Salem B 19:12.9 6:12/M 10
31 29 868 Justin Rumao Plymouth Salem B 19:18.5 6:14/M 12
32 30 640 Andrew Decker Woodhaven 19:19.6 6:14/M 12
33 ( 5) 610 Jacob Davis Garden City 19:22.4 6:15/M 12
34 31 867 Alan Mlynek Plymouth Salem B 19:28.5 6:17/M 12
35 32 870 Matt Vivian Plymouth Salem B 19:30.1 6:17/M 12
36 ( 5) 681 Walter Bies Southgate Anderson 19:34.1 6:19/M 12
37 33 634 Thomas Sweeney Redford Union 19:36.7 6:19/M 11
38 34 642 Justin Arminiak Woodhaven 19:38.6 6:20/M 12
39 35 606 Adam Bonnington Berkley 19:39.6 6:20/M 10
40 36 635 Ryan Valeri Redford Union 19:40.2 6:21/M 11
41 37 660 Brad Hoff Kennedy 19:41.0 6:21/M 11
42 38 871 John Israel Plymouth Salem B 19:53.4 6:25/M 10
43 39 602 Dan Hurly Berkley 19:58.6 6:26/M 10
44 40 869 Matt Roman Plymouth Salem B 20:28.7 6:36/M 12
45 ( 5) 680 Matt Kush Southgate Anderson 21:34.8 6:57/M 12
46 ( 5) 683 Brandon Sieg Southgate Anderson 21:38.2 6:59/M 12
47 41 651 John Robertson Wayne 22:07.3 7:08/M 9
48 ( 5) 611 Josh Pike Garden City 22:08.3 7:08/M 12
49 42 662 Nick Rigotti Kennedy 23:43.1 7:39/M 9
50 43 653 Jordan Janowitz Wayne 23:49.3 7:41/M 9
51 44 650 Jeremy Craven Wayne 23:52.0 7:42/M 9
52 ( 7) 663 Josh Stronsky Berkley 25:00.2 8:04/M
53 45 654 Sean Mills Wayne 30:48.9 9:56/M 9



Woodhaven Finish Position - 1

Team Score (places): 38 Team Score (times): 1:27:58.2 Average Time: 17:35.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 637 Chris Cavazos 12 1 1 16:43.3 16:43.3
2 636 Ryan Stork 12 3 4 16:58.4 33:41.7
3 638 Phil Bucska 12 4 8 17:34.9 51:16.6
4 639 Joe Satterfield 11 5 13 17:37.4 1:08:54.0
5 641 Mike Bojaj 10 25 38 19:04.2 1:27:58.2
6 640 Andrew Decker 12 30 68 19:19.6 1:47:17.8
7 642 Justin Arminiak 12 34 102 19:38.6 2:06:56.4

Redford Union Finish Position - 2

Team Score (places): 58 Team Score (times): 1:30:06.6 Average Time: 18:01.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 632 Kevin Patra 12 2 2 16:47.4 16:47.4
2 633 Matthew Patra 10 6 8 17:37.9 34:25.3
3 629 Jeremy Jackson 10 13 21 18:08.8 52:34.1
4 630 Justin Kramer 12 18 39 18:42.0 1:11:16.1
5 631 K'Len Morris 9 19 58 18:50.5 1:30:06.6
6 634 Thomas Sweeney 11 33 91 19:36.7 1:49:43.3
7 635 Ryan Valeri 11 36 127 19:40.2 2:09:23.5

Plymouth Salem A Finish Position - 3

Team Score (places): 61 Team Score (times): 1:31:06.4 Average Time: 18:13.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 626 Scott Fysh 12 7 7 17:50.0 17:50.0
2 624 Mike Horgan 12 8 15 17:57.2 35:47.2
3 622 Jimmy Walsh 9 10 25 18:00.0 53:47.2
4 628 Andrew Proctor 11 16 41 18:27.5 1:12:14.7
5 623 Dave Hannon 12 20 61 18:51.7 1:31:06.4
6 627 Mike Jahn 11 22 83 19:00.8 1:50:07.2
7 625 Dan Kapadia 9 24 107 19:03.8 2:09:11.0

Berkley Finish Position - 4

Team Score (places): 87 Team Score (times): 1:32:41.2 Average Time: 18:32.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 601 Scott Skokos 12 11 11 18:01.5 18:01.5
2 603 Eric Richardson 10 14 25 18:17.5 36:19.0
3 605 Justin Wedes 11 15 40 18:20.0 54:39.0
4 604 Anthony Rosenblum 11 21 61 18:54.4 1:13:33.4
5 607 Cary Matthews-Pennan 12 26 87 19:07.8 1:32:41.2
6 606 Adam Bonnington 10 35 122 19:39.6 1:52:20.8
7 602 Dan Hurly 10 39 161 19:58.6 2:12:19.4
8 663 Josh Stronsky More Than 7 25:00.2 2:37:19.6

Kennedy Finish Position - 5

Team Score (places): 123 Team Score (times): 1:38:28.9 Average Time: 19:41.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 658 David Cox 9 9 9 17:58.3 17:58.3
2 657 Joe Frazier 11 12 21 18:04.4 36:02.7
3 659 Jake Olsway 10 23 44 19:02.1 55:04.8
4 660 Brad Hoff 11 37 81 19:41.0 1:14:45.8
5 662 Nick Rigotti 9 42 123 23:43.1 1:38:28.9

Plymouth Salem B Finish Position - 6

Team Score (places): 147 Team Score (times): 1:36:38.3 Average Time: 19:19.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 873 Joe Rothert 10 27 27 19:08.3 19:08.3
2 872 Yair Leventahl 10 28 55 19:12.9 38:21.2
3 868 Justin Rumao 12 29 84 19:18.5 57:39.7
4 867 Alan Mlynek 12 31 115 19:28.5 1:17:08.2
5 870 Matt Vivian 12 32 147 19:30.1 1:36:38.3
6 871 John Israel 10 38 185 19:53.4 1:56:31.7
7 869 Matt Roman 12 40 225 20:28.7 2:17:00.4

Wayne Finish Position - 7

Team Score (places): 190 Team Score (times): 1:59:14.9 Average Time: 23:50.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 655 Steve Mills 10 17 17 18:37.4 18:37.4
2 651 John Robertson 9 41 58 22:07.3 40:44.7
3 653 Jordan Janowitz 9 43 101 23:49.3 1:04:34.0
4 650 Jeremy Craven 9 44 145 23:52.0 1:28:26.0
5 654 Sean Mills 9 45 190 30:48.9 1:59:14.9

Garden City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 608 Rich Russell 12 Less Than 5 18:00.9 18:00.9
2 610 Jacob Davis 12 Less Than 5 19:22.4 37:23.3
3 611 Josh Pike 12 Less Than 5 22:08.3 59:31.6

Southgate Anderson Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 678 Mike Smith 12 Less Than 5 17:27.2 17:27.2
2 681 Walter Bies 12 Less Than 5 19:34.1 37:01.3
3 680 Matt Kush 12 Less Than 5 21:34.8 58:36.1
4 683 Brandon Sieg 12 Less Than 5 21:38.2 1:20:14.3



O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Age

1 1 615 Joe Altesleben Divine Child 17:09.3 5:32/M 12
2 2 616 David Mincel Divine Child 17:23.8 5:36/M 11
3 3 643 Hassan Mougarabi Annapolis 17:25.9 5:37/M 12
4 4 618 Tom Ludwick Divine Child 17:54.4 5:46/M 11
5 5 644 Paul Mclalin Annapolis 17:55.1 5:47/M 11
6 6 617 Erik Livingston Divine Child 18:09.6 5:51/M 10
7 7 649 Pat Carlson Annapolis 18:27.8 5:57/M 12
8 8 664 Mark Eisenman Lutheran Westland 18:31.0 5:58/M 12
9 9 619 Jim Rund Divine Child 18:38.9 6:01/M 9
10 10 647 Kyle Nash Annapolis 18:45.6 6:03/M 11
11 11 685 Josh Plucinski Thurston 18:47.3 6:04/M 11
12 12 620 Ryan Swanson Divine Child 18:58.2 6:07/M 12
13 13 646 Ryan Greytok Annapolis 19:03.3 6:09/M 12
14 14 687 Derek Parsons Thurston 19:06.8 6:10/M 10
15 15 621 Matt Marx Divine Child 19:10.4 6:11/M 10
16 16 665 Nick Zink Lutheran Westland 19:17.5 6:13/M 12
17 17 668 Steve Schmit Lutheran Westland 19:19.0 6:14/M 9
18 18 666 Josh Matthews Lutheran Westland 19:36.2 6:19/M 10
19 19 686 Patrick Brown Thurston 19:37.3 6:20/M 10
20 20 667 Kevin Brown Lutheran Westland 19:43.2 6:22/M 10
21 ( 5) 672 Jeff Movsesian Plymouth 19:51.2 6:24/M 9
22 ( 5) 692 Mike Petersen Melvindale 19:55.6 6:25/M 12
23 ( 5) 694 Mike Miller Melvindale 19:58.0 6:26/M 9
24 21 689 Craig Yuhas Thurston 20:10.7 6:30/M 10
25 22 648 Kyle Stacy Annapolis 20:27.3 6:36/M 11
26 23 645 Dan Kimmel Annapolis 20:28.3 6:36/M 11
27 24 688 Aaron Bigger Thurston 20:37.3 6:39/M 10
28 ( 5) 671 Nathan Kostegian Plymouth 20:43.8 6:41/M 9
29 25 690 Tim Muliett Thurston 21:01.0 6:47/M 12
30 ( 5) 699 Levelle Devoe Robichaud 21:04.3 6:48/M 10
31 26 691 Chris Poisson Thurston 21:55.1 7:04/M 9
32 ( 5) 673 John Zaccone Plymouth 22:28.4 7:15/M 9
33 27 669 Tim Ebendick Lutheran Westland 22:46.0 7:21/M 11
34 28 670 Zack Fabris Lutheran Westland 22:55.4 7:24/M 9
35 ( 5) 700 Devin Laird Robichaud 23:30.5 7:35/M 12



Divine Child Finish Position - 1

Team Score (places): 22 Team Score (times): 1:29:16.0 Average Time: 17:51.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 615 Joe Altesleben 12 1 1 17:09.3 17:09.3
2 616 David Mincel 11 2 3 17:23.8 34:33.1
3 618 Tom Ludwick 11 4 7 17:54.4 52:27.5
4 617 Erik Livingston 10 6 13 18:09.6 1:10:37.1
5 619 Jim Rund 9 9 22 18:38.9 1:29:16.0
6 620 Ryan Swanson 12 12 34 18:58.2 1:48:14.2
7 621 Matt Marx 10 15 49 19:10.4 2:07:24.6

Annapolis Finish Position - 2

Team Score (places): 38 Team Score (times): 1:31:37.7 Average Time: 18:19.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 643 Hassan Mougarabi 12 3 3 17:25.9 17:25.9
2 644 Paul Mclalin 11 5 8 17:55.1 35:21.0
3 649 Pat Carlson 12 7 15 18:27.8 53:48.8
4 647 Kyle Nash 11 10 25 18:45.6 1:12:34.4
5 646 Ryan Greytok 12 13 38 19:03.3 1:31:37.7
6 648 Kyle Stacy 11 22 60 20:27.3 1:52:05.0
7 645 Dan Kimmel 11 23 83 20:28.3 2:12:33.3

Lutheran Westland Finish Position - 3

Team Score (places): 79 Team Score (times): 1:36:26.9 Average Time: 19:17.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 664 Mark Eisenman 12 8 8 18:31.0 18:31.0
2 665 Nick Zink 12 16 24 19:17.5 37:48.5
3 668 Steve Schmit 9 17 41 19:19.0 57:07.5
4 666 Josh Matthews 10 18 59 19:36.2 1:16:43.7
5 667 Kevin Brown 10 20 79 19:43.2 1:36:26.9
6 669 Tim Ebendick 11 27 106 22:46.0 1:59:12.9
7 670 Zack Fabris 9 28 134 22:55.4 2:22:08.3

Thurston Finish Position - 4

Team Score (places): 89 Team Score (times): 1:38:19.4 Average Time: 19:39.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 685 Josh Plucinski 11 11 11 18:47.3 18:47.3
2 687 Derek Parsons 10 14 25 19:06.8 37:54.1
3 686 Patrick Brown 10 19 44 19:37.3 57:31.4
4 689 Craig Yuhas 10 21 65 20:10.7 1:17:42.1
5 688 Aaron Bigger 10 24 89 20:37.3 1:38:19.4
6 690 Tim Muliett 12 25 114 21:01.0 1:59:20.4
7 691 Chris Poisson 9 26 140 21:55.1 2:21:15.5

Melvindale Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 692 Mike Petersen 12 Less Than 5 19:55.6 19:55.6
2 694 Mike Miller 9 Less Than 5 19:58.0 39:53.6

Plymouth Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 672 Jeff Movsesian 9 Less Than 5 19:51.2 19:51.2
2 671 Nathan Kostegian 9 Less Than 5 20:43.8 40:35.0
3 673 John Zaccone 9 Less Than 5 22:28.4 1:03:03.4

Robichaud Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 699 Levelle Devoe 10 Less Than 5 21:04.3 21:04.3
2 700 Devin Laird 12 Less Than 5 23:30.5 44:34.8



O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Age

1 1 811 Kelly Rosbury Southgate Anderson 20:31.7 6:37/M 11
2 2 720 Jessica Petrancosta Saline B 20:41.8 6:40/M 11
3 3 812 Danielle Ursing Southgate Anderson 20:42.1 6:41/M 12
4 4 706 Chelsea Smith Berkley 20:46.5 6:42/M 10
5 5 707 Michelle Smith Berkley 20:53.1 6:44/M 10
6 6 722 Kristina Hartman Saline B 20:54.5 6:45/M 11
7 ( 5) 783 Mary Estes Dotani Kennedy 21:07.5 6:49/M 12
8 7 708 Talia Selitsky Berkley 21:07.7 6:49/M 12
9 8 849 Monica Przebienda Plymouth Salem B 21:12.3 6:50/M 10
10 ( 5) 734 Joelle Davis Garden City 21:13.1 6:51/M 12
11 9 742 Maria Dadourian Redford Union 21:13.5 6:51/M 10
12 10 804 Kirstian Tyler Franklin 21:18.1 6:52/M 11
13 11 813 Briana Ursing Southgate Anderson 21:23.1 6:54/M 12
14 12 848 Lauren Medley Plymouth Salem B 21:25.8 6:55/M 9
15 13 721 Katie Helms Saline B 21:31.4 6:56/M 10
16 14 805 Jackie Naperola Franklin 21:33.8 6:57/M 12
17 15 727 Katie Gotelaere Saline C 21:37.0 6:58/M 12
18 16 730 Jessica Pontius Saline C 21:39.5 6:59/M 12
19 17 761 Theresa Kobnich Woodhaven 21:46.5 7:01/M 9
20 18 851 Katie Dondzila Plymouth Salem B 21:47.9 7:02/M 11
21 19 728 Stephanie Polsinelli Saline C 21:48.6 7:02/M 12
22 20 729 Claire Schmerberg Saline C 21:49.5 7:02/M 12
23 21 724 Sara Foley Saline B 21:50.0 7:03/M 11
24 22 846 Meghan Galvin Plymouth Salem B 21:59.1 7:05/M 12
25 23 725 Brittainy Roth Saline B 22:06.8 7:08/M 9
26 24 850 Alyssa Mastic Plymouth Salem B 22:13.2 7:10/M 9
27 25 731 Kelsey Griebel Saline C 22:13.6 7:10/M 10
28 26 732 Angelique Kawalec Saline C 22:15.1 7:11/M 12
29 27 726 Meghan Klos Saline B 22:16.2 7:11/M 10
30 28 854 Kim Mason Plymouth Salem C 22:17.1 7:11/M 12
31 29 858 Sheena Haddad Plymouth Salem C 22:26.1 7:14/M 12
32 30 756 Samantha Hoder Woodhaven 22:30.3 7:15/M 11
33 31 723 Dagne Clark Saline B 22:41.7 7:19/M 11
34 32 847 Kim Towne Plymouth Salem B 22:42.5 7:19/M 11
35 33 857 Lynden Gault Plymouth Salem C 22:49.9 7:22/M 10
36 34 853 Chelsea Baldwin Plymouth Salem C 22:53.6 7:23/M 10
37 35 733 Tami Stevenson Saline C 22:57.0 7:24/M 12
38 36 856 Allison Janda Plymouth Salem C 22:58.4 7:25/M 9
39 37 852 Alyssa Borowy Plymouth Salem B 22:59.8 7:25/M 11
40 38 709 Elizabeth Kruman Berkley 23:02.7 7:26/M 12
41 39 855 Allison Sponseller Plymouth Salem C 23:04.8 7:26/M 12
42 (5) 735 Jessie Frendu Garden City 23:06.3 7:27/M 12
43 40 757 Kelly Winterhalter Woodhaven 23:11.8 7:29/M 10
44 41 760 Brittanie Maxwell Woodhaven 23:27.0 7:34/M 9
45 42 759 Kelsey Webb Woodhaven 23:41.5 7:38/M 9
46 43 711 Kari Rubin Berkley 24:02.9 7:45/M 9
47 44 716 Samia Srour Fordson 24:07.1 7:47/M 11
48 ( 5) 736 Jamie Davis Garden City 24:14.2 7:49/M 10
49 45 743 Alene Davis Redford Union 24:21.6 7:51/M 12
50 46 715 Nora Mackie Fordson 24:26.5 7:53/M 10
51 47 741 Stephanie Cetnar Redford Union 24:30.1 7:54/M 11
52 48 859 Adriana Blazeski Plymouth Salem C 24:36.7 7:56/M 10
53 49 806 Katie Wint Franklin 24:38.1 7:57/M 12
54 50 712 Natalee Eisenberg Berkley 24:43.3 7:58/M 10
55 51 808 Nicole Larsson Franklin 24:44.5 7:59/M 12
56 52 810 Erica Johnson Franklin 24:46.7 7:59/M 12
57 53 710 Hannah Williams Berkley 24:47.6 8:00/M 11
58 54 809 Pamela Nagalski Franklin 24:52.8 8:01/M 12
59 55 755 Holly Winterhalter Woodhaven 24:59.9 8:04/M 12
60 ( 5) 768 Angelina Johnson Wayne 25:00.4 8:04/M 10
61 56 814 Heather Guenther Southgate Anderson 25:01.0 8:04/M 10
62 ( 5) 766 Kristen Tedders Wayne 25:03.6 8:05/M 10
63 57 758 Simrat Singh Woodhaven 25:07.2 8:06/M 10
64 58 747 Dominique Powells Redford Union 25:24.3 8:12/M 12
65 59 746 Sarah McCullough Redford Union 25:43.4 8:18/M 9
66 60 807 Shannon Powers Franklin 26:06.6 8:25/M 11
67 61 744 Christy Frederick Redford Union 26:12.0 8:27/M 11
68 62 745 Nicole Gourlay Redford Union 26:25.6 8:31/M 9
69 ( 5) 767 Teresa Wilcox Wayne 27:06.5 8:45/M 12
70 63 714 Abeer Berry Fordson 27:42.7 8:56/M 10
71 64 713 Souraya Berro Fordson 28:36.0 9:14/M 9
72 (5) 738 Kaeli Czarnota Garden City 29:53.1 9:38/M 11
73 65 815 Michelle Kohn Southgate Anderson 31:33.8 10:11/M 10
74 ( 5) 765 Danielle Miller Wayne 42:27.3 13:42/M 12
75 66 718 Egi Deromemaj Fordson 42:43.9 13:47/M 10



Saline B Finish Position - 1

Team Score (places): 65 Team Score (times): 1:47:04.5 Average Time: 21:24.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 720 Jessica Petrancosta 11 2 2 20:41.8 20:41.8
2 722 Kristina Hartman 11 6 8 20:54.5 41:36.3
3 721 Katie Helms 10 13 21 21:31.4 1:03:07.7
4 724 Sara Foley 11 21 42 21:50.0 1:24:57.7
5 725 Brittainy Roth 9 23 65 22:06.8 1:47:04.5
6 726 Meghan Klos 10 27 92 22:16.2 2:09:20.7
7 723 Dagne Clark 11 31 123 22:41.7 2:32:02.4

Plymouth Salem B Finish Position - 2

Team Score (places): 84 Team Score (times): 1:48:38.3 Average Time: 21:43.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 849 Monica Przebienda 10 8 8 21:12.3 21:12.3
2 848 Lauren Medley 9 12 20 21:25.8 42:38.1
3 851 Katie Dondzila 11 18 38 21:47.9 1:04:26.0
4 846 Meghan Galvin 12 22 60 21:59.1 1:26:25.1
5 850 Alyssa Mastic 9 24 84 22:13.2 1:48:38.3
6 847 Kim Towne 11 32 116 22:42.5 2:11:20.8
7 852 Alyssa Borowy 11 37 153 22:59.8 2:34:20.6

Saline C Finish Position - 3

Team Score (places): 95 Team Score (times): 1:49:08.2 Average Time: 21:49.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 727 Katie Gotelaere 12 15 15 21:37.0 21:37.0
2 730 Jessica Pontius 12 16 31 21:39.5 43:16.5
3 728 Stephanie Polsinelli 12 19 50 21:48.6 1:05:05.1
4 729 Claire Schmerberg 12 20 70 21:49.5 1:26:54.6
5 731 Kelsey Griebel 10 25 95 22:13.6 1:49:08.2
6 732 Angelique Kawalec 12 26 121 22:15.1 2:11:23.3
7 733 Tami Stevenson 12 35 156 22:57.0 2:34:20.3

Berkley Finish Position - 4

Team Score (places): 97 Team Score (times): 1:49:52.9 Average Time: 21:58.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 706 Chelsea Smith 10 4 4 20:46.5 20:46.5
2 707 Michelle Smith 10 5 9 20:53.1 41:39.6
3 708 Talia Selitsky 12 7 16 21:07.7 1:02:47.3
4 709 Elizabeth Kruman 12 38 54 23:02.7 1:25:50.0
5 711 Kari Rubin 9 43 97 24:02.9 1:49:52.9
6 712 Natalee Eisenberg 10 50 147 24:43.3 2:14:36.2
7 710 Hannah Williams 11 53 200 24:47.6 2:39:23.8

Southgate Anderson Finish Position - 5

Team Score (places): 136 Team Score (times): 1:59:11.7 Average Time: 23:50.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 811 Kelly Rosbury 11 1 1 20:31.7 20:31.7
2 812 Danielle Ursing 12 3 4 20:42.1 41:13.8
3 813 Briana Ursing 12 11 15 21:23.1 1:02:36.9
4 814 Heather Guenther 10 56 71 25:01.0 1:27:37.9
5 815 Michelle Kohn 10 65 136 31:33.8 1:59:11.7

Plymouth Salem C Finish Position - 6

Team Score (places): 160 Team Score (times): 1:53:25.1 Average Time: 22:41.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 854 Kim Mason 12 28 28 22:17.1 22:17.1
2 858 Sheena Haddad 12 29 57 22:26.1 44:43.2
3 857 Lynden Gault 10 33 90 22:49.9 1:07:33.1
4 853 Chelsea Baldwin 10 34 124 22:53.6 1:30:26.7
5 856 Allison Janda 9 36 160 22:58.4 1:53:25.1
6 855 Allison Sponseller 12 39 199 23:04.8 2:16:29.9
7 859 Adriana Blazeski 10 48 247 24:36.7 2:41:06.6

Woodhaven Finish Position - 7

Team Score (places): 170 Team Score (times): 1:54:37.1 Average Time: 22:55.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 761 Theresa Kobnich 9 17 17 21:46.5 21:46.5
2 756 Samantha Hoder 11 30 47 22:30.3 44:16.8
3 757 Kelly Winterhalter 10 40 87 23:11.8 1:07:28.6
4 760 Brittanie Maxwell 9 41 128 23:27.0 1:30:55.6
5 759 Kelsey Webb 9 42 170 23:41.5 1:54:37.1
6 755 Holly Winterhalter 12 55 225 24:59.9 2:19:37.0
7 758 Simrat Singh 10 57 282 25:07.2 2:44:44.2

Franklin Finish Position - 8

Team Score (places): 176 Team Score (times): 1:57:01.2 Average Time: 23:24.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 804 Kirstian Tyler 11 10 10 21:18.1 21:18.1
2 805 Jackie Naperola 12 14 24 21:33.8 42:51.9
3 806 Katie Wint 12 49 73 24:38.1 1:07:30.0
4 808 Nicole Larsson 12 51 124 24:44.5 1:32:14.5
5 810 Erica Johnson 12 52 176 24:46.7 1:57:01.2
6 809 Pamela Nagalski 12 54 230 24:52.8 2:21:54.0
7 807 Shannon Powers 11 60 290 26:06.6 2:48:00.6

Redford Union Finish Position - 9

Team Score (places): 218 Team Score (times): 2:01:12.9 Average Time: 24:14.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 742 Maria Dadourian 10 9 9 21:13.5 21:13.5
2 743 Alene Davis 12 45 54 24:21.6 45:35.1
3 741 Stephanie Cetnar 11 47 101 24:30.1 1:10:05.2
4 747 Dominique Powells 12 58 159 25:24.3 1:35:29.5
5 746 Sarah McCullough 9 59 218 25:43.4 2:01:12.9
6 744 Christy Frederick 11 61 279 26:12.0 2:27:24.9
7 745 Nicole Gourlay 9 62 341 26:25.6 2:53:50.5

Fordson Finish Position - 10

Team Score (places): 283 Team Score (times): 2:27:36.2 Average Time: 29:31.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 716 Samia Srour 11 44 44 24:07.1 24:07.1
2 715 Nora Mackie 10 46 90 24:26.5 48:33.6
3 714 Abeer Berry 10 63 153 27:42.7 1:16:16.3
4 713 Souraya Berro 9 64 217 28:36.0 1:44:52.3
5 718 Egi Deromemaj 10 66 283 42:43.9 2:27:36.2

Garden City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 734 Joelle Davis 12 Less Than 5 21:13.1 21:13.1
2 735 Jessie Frendu 12 Less Than 5 23:06.3 44:19.4
3 736 Jamie Davis 10 Less Than 5 24:14.2 1:08:33.6
4 738 Kaeli Czarnota 11 Less Than 5 29:53.1 1:38:26.7

Kennedy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 783 Mary Estes Dotani 12 Less Than 5 21:07.5 21:07.5

Wayne Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 768 Angelina Johnson 10 Less Than 5 25:00.4 25:00.4
2 766 Kristen Tedders 10 Less Than 5 25:03.6 50:04.0
3 767 Teresa Wilcox 12 Less Than 5 27:06.5 1:17:10.5
4 765 Danielle Miller 12 Less Than 5 42:27.3 1:59:37.8



O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Age

1 1 832 Erin Webster Divine Child A 20:01.8 6:27/M 12
2 2 834 Kaitlin Darnell Divine Child A 20:25.1 6:35/M 10
3 3 833 Katie Okonowski Divine Child A 21:11.6 6:50/M 10
4 4 775 Maegan McGrath Ladywood 21:33.1 6:57/M 10
5 5 837 Megan Sheremet Divine Child A 21:35.4 6:58/M 9
6 6 776 Lorin Barr Crestwood 21:47.1 7:02/M 12
7 7 790 Christina Mackenzie Lutheran Westland 22:00.0 7:06/M 10
8 ( 5) 798 Tiffany Burns Plymouth 22:09.1 7:09/M 9
9 8 777 Ashley Baker Crestwood 22:14.6 7:10/M 10
10 ( 5) 860 Jennetta Mitchell Robichaud 22:19.6 7:12/M 12
11 9 839 Laura Stone Divine Child B 22:22.9 7:13/M 10
12 10 838 Tiffany Talamonti Divine Child A 22:26.9 7:14/M 12
13 11 773 Alicia Taylor Ladywood 22:30.8 7:15/M 11
14 12 791 Ruth Pranschke Lutheran Westland 22:31.4 7:16/M 10
15 13 840 Katie Seiler Divine Child B 22:33.2 7:16/M 10
16 ( 5) 800 Nichole McLaughlin Plymouth 22:42.3 7:19/M 9
17 14 822 Laurie Stenzel Thurston 22:43.0 7:20/M 11
18 15 774 Beth Conklin Ladywood 22:46.0 7:21/M 10
19 16 835 Katy Bologna Divine Child A 22:50.4 7:22/M 11
20 17 845 Tracy Mosteiko Divine Child B 22:50.9 7:22/M 11
21 18 771 Ashley Bauer Ladywood 23:01.9 7:25/M 11
22 19 769 Leah Anderson Ladywood 23:06.8 7:27/M 12
23 20 841 Lynn Ciarelli Divine Child B 23:13.5 7:29/M 11
24 21 778 Ashley Diaz Crestwood 23:15.3 7:30/M 12
25 22 772 Emily Salenik Ladywood 23:16.2 7:30/M 11
26 ( 5) 801 Amy Ostrowski Plymouth 23:17.5 7:31/M 9
27 23 824 Natalie Wasio Thurston 23:44.9 7:39/M 10
28 24 844 Rachel Cassar Divine Child B 23:45.6 7:40/M 11
29 25 770 Britany O'Keefe Ladywood 23:49.0 7:41/M 12
30 26 842 Angie Sovinski Divine Child B 23:53.5 7:42/M 9
31 27 792 Jenny Timm Lutheran Westland 23:55.2 7:43/M 10
32 28 779 Judith Vazquez Crestwood 24:02.1 7:45/M 10
33 29 843 Mary Cassar Divine Child B 24:04.9 7:46/M 9
34 30 821 Emily Szymanski Thurston 24:39.4 7:57/M 11
35 ( 5) 797 Morgan Benson Plymouth 24:51.3 8:01/M 9
36 31 780 Yvonne Yu Crestwood 25:07.6 8:06/M 12
37 32 793 Julie Macomber Lutheran Westland 25:09.7 8:07/M 10
38 33 818 Leah Diehl Thurston 25:15.3 8:09/M 12
39 ( 5) 750 Lindsy Schiller Annapolis 25:37.4 8:16/M 11
40 34 794 Sarah Blaine Lutheran Westland 25:45.8 8:18/M 12
41 35 781 Catherine Zarovy Crestwood 26:37.8 8:35/M 11
42 ( 5) 861 Whitney Wilson-RenfroeRobichaud 27:00.2 8:43/M 11
43 36 795 Joy Schultz Lutheran Westland 27:18.3 8:48/M 10
44 ( 5) 748 Jodi Bennett Annapolis 27:39.3 8:55/M 11
45 37 796 Erika Dunigan Lutheran Westland 27:51.4 8:59/M 11
46 38 782 Amy Dickey Crestwood 28:01.2 9:02/M 12
47 39 819 Krystal Hendericks Thurston 29:19.8 9:27/M 12
48 ( 5) 825 Kelly Lee Melvindale 31:04.2 10:01/M 10
49 ( 5) 862 Marjorie Jackson Robichaud 32:40.8 10:32/M 12



Divine Child A Finish Position - 1

Team Score (places): 21 Team Score (times): 1:45:40.8 Average Time: 21:08.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 832 Erin Webster 12 1 1 20:01.8 20:01.8
2 834 Kaitlin Darnell 10 2 3 20:25.1 40:26.9
3 833 Katie Okonowski 10 3 6 21:11.6 1:01:38.5
4 837 Megan Sheremet 9 5 11 21:35.4 1:23:13.9
5 838 Tiffany Talamonti 12 10 21 22:26.9 1:45:40.8
6 835 Katy Bologna 11 16 37 22:50.4 2:08:31.2

Ladywood Finish Position - 2

Team Score (places): 67 Team Score (times): 1:52:58.6 Average Time: 22:35.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 775 Maegan McGrath 10 4 4 21:33.1 21:33.1
2 773 Alicia Taylor 11 11 15 22:30.8 44:03.9
3 774 Beth Conklin 10 15 30 22:46.0 1:06:49.9
4 771 Ashley Bauer 11 18 48 23:01.9 1:29:51.8
5 769 Leah Anderson 12 19 67 23:06.8 1:52:58.6
6 772 Emily Salenik 11 22 89 23:16.2 2:16:14.8
7 770 Britany O'Keefe 12 25 114 23:49.0 2:40:03.8

Divine Child B Finish Position - 3

Team Score (places): 83 Team Score (times): 1:54:46.1 Average Time: 22:57.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 839 Laura Stone 10 9 9 22:22.9 22:22.9
2 840 Katie Seiler 10 13 22 22:33.2 44:56.1
3 845 Tracy Mosteiko 11 17 39 22:50.9 1:07:47.0
4 841 Lynn Ciarelli 11 20 59 23:13.5 1:31:00.5
5 844 Rachel Cassar 11 24 83 23:45.6 1:54:46.1
6 842 Angie Sovinski 9 26 109 23:53.5 2:18:39.6
7 843 Mary Cassar 9 29 138 24:04.9 2:42:44.5

Crestwood Finish Position - 4

Team Score (places): 94 Team Score (times): 1:56:26.7 Average Time: 23:17.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 776 Lorin Barr 12 6 6 21:47.1 21:47.1
2 777 Ashley Baker 10 8 14 22:14.6 44:01.7
3 778 Ashley Diaz 12 21 35 23:15.3 1:07:17.0
4 779 Judith Vazquez 10 28 63 24:02.1 1:31:19.1
5 780 Yvonne Yu 12 31 94 25:07.6 1:56:26.7
6 781 Catherine Zarovy 11 35 129 26:37.8 2:23:04.5
7 782 Amy Dickey 12 38 167 28:01.2 2:51:05.7

Lutheran Westland Finish Position - 5

Team Score (places): 112 Team Score (times): 1:59:22.1 Average Time: 23:52.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 790 Christina Mackenzie 10 7 7 22:00.0 22:00.0
2 791 Ruth Pranschke 10 12 19 22:31.4 44:31.4
3 792 Jenny Timm 10 27 46 23:55.2 1:08:26.6
4 793 Julie Macomber 10 32 78 25:09.7 1:33:36.3
5 794 Sarah Blaine 12 34 112 25:45.8 1:59:22.1
6 795 Joy Schultz 10 36 148 27:18.3 2:26:40.4
7 796 Erika Dunigan 11 37 185 27:51.4 2:54:31.8

Thurston Finish Position - 6

Team Score (places): 139 Team Score (times): 2:05:42.4 Average Time: 25:08.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 822 Laurie Stenzel 11 14 14 22:43.0 22:43.0
2 824 Natalie Wasio 10 23 37 23:44.9 46:27.9
3 821 Emily Szymanski 11 30 67 24:39.4 1:11:07.3
4 818 Leah Diehl 12 33 100 25:15.3 1:36:22.6
5 819 Krystal Hendericks 12 39 139 29:19.8 2:05:42.4

Annapolis Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 750 Lindsy Schiller 11 Less Than 5 25:37.4 25:37.4
2 748 Jodi Bennett 11 Less Than 5 27:39.3 53:16.7

Melvindale Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 825 Kelly Lee 10 Less Than 5 31:04.2 31:04.2

Plymouth Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 798 Tiffany Burns 9 Less Than 5 22:09.1 22:09.1
2 800 Nichole McLaughlin 9 Less Than 5 22:42.3 44:51.4
3 801 Amy Ostrowski 9 Less Than 5 23:17.5 1:08:08.9
4 797 Morgan Benson 9 Less Than 5 24:51.3 1:33:00.2

Robichaud Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time
1 860 Jennetta Mitchell 12 Less Than 5 22:19.6 22:19.6
2 861 Whitney Wilson-Renfroe 11 Less Than 5 27:00.2 49:19.8
3 862 Marjorie Jackson 12 Less Than 5 32:40.8 1:22:00.6