Flint Journal Catch Your Breath 5K/10K

back to results

Jul. 13, 2002

Flint Journal Catch Your Breath 5K/10K
Flint, MI
Provided By Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 1 Kirk Walrath FENTON 32 32:51 5:18
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 19 Kathy Snyder Flushing 38 40:13 6:29
MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 4 Eric Huffman SWARTZ CREEK 17 35:44 5:45
2 9 Matthew Willing Flint 15 37:23 6:01
3 15 Joe Foley HOWELL 15 39:25 6:21
4 18 James Shobert FLINT 16 40:12 6:29
5 24 Eric Muehl LINDEN 16 41:53 6:45
6 74 Jon Makhlouf Richmond 17 47:19 7:37
7 102 Brandon Brancheau Flint 12 51:21 8:16
8 104 Steven Sanday ORTONVILLE 14 51:27 8:17
9 105 Eric Ehde ORTONVILLE 14 51:29 8:18
MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 2 Tom Ruddy Fenton 18 34:48 5:37
2 7 Ed Courtney SWARTZ CREEK 20 37:15 6:00
3 8 Lee Foley Howell 21 37:19 6:01
4 21 Brad De Lange FLINT 18 40:50 6:35
5 29 Ryan Ruddy Fenton 23 42:23 6:50
6 69 Jim Harris GRAND RAPIDS 22 46:38 7:31
7 88 Mark Kinney Lennon 22 48:53 7:53
8 93 Chris Covetz ORTONVILLE 22 49:42 8:01
9 159 Curt Morgan DAVISON 20 56:26 9:05
FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 27 Suzanne Labadie Milford 24 42:09 6:48
2 80 Julie Clark Flint 24 48:02 7:44
3 107 Sara Zbikowski GRAND RAPIDS 18 51:55 8:22
4 156 Kara Smith Flint 24 56:05 9:02
5 173 Melissa Monroe METAMORA 20 58:54 9:29
6 180 Mandy Adamson Mt Pleasant 22 1:00:06 9:41
7 209 Holly Morgan BURTON 21 1:04:44 10:26
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 12 Christofer Machniak Flint 27 37:32 6:03
2 20 Abel Navarro Farmington Hills 27 40:15 6:29
3 30 Jason Fortune DAVISON 28 42:37 6:52
4 31 Jason Ellenburg Flushing 26 42:38 6:52
5 41 Bernhard Schoenlinner Ann Arbor 29 43:53 7:04
6 43 Luke Gordley BIRMINGHAM 27 44:01 7:06
7 55 Scott Voisinet Grand Blanc 25 45:43 7:22
8 78 Todd Gibbon FLINT 29 47:58 7:44
9 103 Ben Flaster YPSILANTI 26 51:25 8:17
10 129 Chris Herdt ANN ARBOR 28 53:42 8:39
11 264 David Halboth Flint 25 1:24:21 13:35
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 56 Sarah Kaechele Davison 25 45:47 7:23
2 71 Timianne Wairath FENTON 28 46:55 7:34
3 91 Jakob Pastor Saginaw 27 49:19 7:57
4 94 Lesa Kaechele Middleville 27 49:48 8:01
5 122 Patty Voisinet Grand Blanc 25 53:10 8:34
6 157 Lisa Gusie Flint 26 56:10 9:03
7 166 Lori Mihalak LAKE ORION 29 57:38 9:17
8 204 Margaret Beebe FLINT 29 1:04:02 10:19
9 206 Nicole Kirby Flint 27 1:04:37 10:25
10 207 Karen Rayner BRIGHTON 26 1:04:40 10:25
11 208 Melody Strang FENTON 27 1:04:42 10:25
12 212 Susan Tyndall Fenton 27 1:05:11 10:30
13 230 Dawn Pavlicex Grand Blanc 26 1:09:11 11:09
14 239 Stephanie Pressel Flushing 29 1:11:10 11:28
15 241 Amber Lamay FLUSHING 27 1:11:17 11:29
16 245 Amy Boyles Flint 28 1:13:31 11:50
17 267 Jayme Halboth Flint 25 1:25:00 13:41
18 268 Nisa Phelps Grand Blanc 26 1:25:15 13:44
19 272 Taneisa Grier Grand Blanc 27 1:31:37 14:45
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 3 Douglas Heiderer MIDLAND 34 35:18 5:41
2 6 Greg Thomas CLIO 33 37:01 5:58
3 11 Adam Ankrum Grand Blanc 30 37:29 6:02
4 14 Maurice De Potty CLIO 31 38:28 6:12
5 34 Scott Brozowski Warren 31 43:03 6:56
6 52 Keith Mamola FLINT 32 45:01 7:15
7 89 Chris Blum CLARKSTON 32 49:09 7:55
8 90 John Szymanski DAVISON 34 49:16 7:56
9 128 Bob Page Howell 30 53:37 8:38
10 142 Conrad Bontrager FLINT 34 55:17 8:54
11 167 Paul Goodes TROY 33 57:39 9:17
12 170 James Bauer FLINT 34 58:44 9:28
13 219 Mike Davis Davison 34 1:06:45 10:45
14 251 John Prevo Davison 32 1:14:08 11:56
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 38 Marnie Curtis Grand Blanc 31 43:38 7:02
2 57 Jamie Galloway BIG RAPIDS 31 45:48 7:23
3 63 Dawn Lemonds Davison 33 46:04 7:25
4 66 Amy Aylmer Goodrich 31 46:24 7:29
5 68 Kate Ponsetto Flint 34 46:34 7:30
6 114 Melissa Teed Midland 34 52:29 8:27
7 132 Kristin Mckay Saginaw 30 53:51 8:41
8 140 Elizabeth Baker Davison 30 54:51 8:50
9 143 Colette Robertson Auburn Hills 33 55:19 8:55
10 155 Lori Blum CLARKSTON 30 55:58 9:01
11 168 Stephanie Byrd Flint 32 57:46 9:18
12 193 Katie Roy FLINT 31 1:02:07 10:00
13 201 Joan Miller Swartz Creek 34 1:03:44 10:16
14 217 Jennifer Davis DAVISON 30 1:06:34 10:43
15 220 Lena Pano Swartz Creek 33 1:07:08 10:49
16 225 Sandy King Flushing 32 1:08:47 11:05
17 227 Beth Manning Flushing 34 1:08:49 11:05
18 228 Dana Lajnef Grand Blanc 34 1:08:50 11:05
19 246 Paula Williams Flint 33 1:13:31 11:51
20 253 Heather Murphy Linden 31 1:15:28 12:09
21 258 Kimberly Castles Flint 33 1:18:21 12:37
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 5 Kenneth Dubois MacOmb 36 36:09 5:50
2 10 John Niven Swartz Creek 38 37:27 6:02
3 25 Robert Lenzi Clio 38 41:58 6:46
4 28 David Kropp NORTH BRANCH 37 42:16 6:49
5 35 John P Krist Ii Flushing 36 43:12 6:58
6 37 Thomas Griffin Clio 37 43:31 7:01
7 42 Jim Aylmer Goodrich 36 43:54 7:05
8 46 Scott Sutter Flint 38 44:14 7:08
9 59 John Tosto Flint 35 45:53 7:24
10 67 Gerald Bock Flint 39 46:26 7:29
11 76 Michael Bray GOODRICH 39 47:40 7:41
12 85 Michael Hebner Fenton 39 48:36 7:50
13 96 Jeff Rak Grand Blanc 39 49:57 8:03
14 118 Jerome Peariso STERLING HTS 38 52:44 8:30
15 119 Michael Lemonds Davison 37 52:52 8:31
16 121 Derrick Jones FLINT 39 53:09 8:34
17 136 Everett Centerwall Ii Fenton 35 54:25 8:46
18 148 Anthony Ellis Flint 38 55:38 8:58
19 164 David Foutch Flint 36 57:07 9:12
20 183 Steven Pellish Flint 35 1:00:33 9:45
21 221 David Daniels SWARTZ CREEK 37 1:07:35 10:53
22 232 Jawahar Kesari GRAND BLANC 37 1:10:06 11:18
23 244 Rudy Rodriguez FLINT 37 1:12:00 11:36
24 250 Bill Preston Davison 36 1:14:03 11:56
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 81 Shannon Mitchell Grand Blanc 35 48:15 7:46
2 139 Mary Hearst Flint 35 54:49 8:50
3 150 Krista Zink Grand Blanc 38 55:44 8:59
4 162 Dianne Seymour Linden 39 56:44 9:08
5 163 Paula Parks FLUSHING 39 56:48 9:09
6 185 Kelly Telling FLUSHING 38 1:00:35 9:46
7 187 Anna Caraway FLINT 35 1:00:40 9:46
8 202 Carrie Broughton Goodrich 37 1:03:49 10:17
9 222 Monica Daniels SWARTZ CREEK 35 1:07:37 10:54
10 226 Megan Hackney Flusing 36 1:08:47 11:05
11 229 Shari Ellis Flint 36 1:08:47 11:05
12 237 Annette Bennett GAINES 36 1:10:41 11:23
13 238 Dori Carnes FLUSHING 39 1:10:42 11:23
14 243 Debra Denman FLUSHING 35 1:11:59 11:36
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 13 Roger Lara Grand Blanc 43 38:23 6:11
2 16 Gabe Makhlouf Richmond 43 39:34 6:23
3 26 Mark Dedow Clarkston 44 42:08 6:47
4 39 David Hergenreder GOODRICH 41 43:41 7:02
5 44 Rick Woodring Grand Blanc 42 44:05 7:06
6 45 Daniel Orr Montrose 44 44:07 7:07
7 47 Roger Samuel Fenton 44 44:32 7:11
8 48 Mike Froats Grand Blanc 44 44:37 7:11
9 58 Randolph Schumacher Flint 43 45:52 7:23
10 60 Terry Knaus Bloomington 40 45:57 7:24
11 84 Douglas Ball LINDEN 44 48:32 7:49
12 124 Steve Zink Grand Blanc 44 53:26 8:36
13 144 Thomas Wagner Oxford 40 55:20 8:55
14 165 Roger Goodes ANNAPOLIS 41 57:11 9:13
15 169 Kenneth Titus Flint 43 58:08 9:22
16 199 David Martin Davison 41 1:03:21 10:12
17 216 David Mcgowan Davison 44 1:06:31 10:43
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 49 Pamela Iden Davison 41 44:48 7:13
2 54 Kate Martin Midland 40 45:28 7:20
3 72 Ruth Lara Grand Blanc 41 47:15 7:37
4 77 Claire Dedow Clarkston 41 47:41 7:41
5 82 Sandra Carlson FENTON 41 48:24 7:48
6 95 Mary Hansen Fenton 43 49:55 8:02
7 115 Jean Buechler GOODRICH 42 52:30 8:28
8 126 Susan Imig Lapeer 44 53:32 8:37
9 127 Pamela Polidan Davison 42 53:33 8:38
10 149 Pamela Ehde ORTONVILLE 40 55:42 8:58
11 186 Dianne Newcomb Flint 44 1:00:36 9:46
12 194 Barbara Arline Grand Blanc 42 1:02:39 10:06
13 235 Pamela Franklin Flint 44 1:10:23 11:20
14 242 Rachel Day Metamora 44 1:11:50 11:34
15 249 Bonnie Preston Flint 42 1:14:02 11:55
16 254 Sharon Lewis Flint 44 1:15:41 12:11
17 257 Debi Kirkwood Swartz Creek 43 1:18:19 12:37
18 259 Lyn Terilliger Flint 42 1:18:22 12:37
19 260 Terese Adams Linden 43 1:19:20 12:47
20 262 Pamela Titus Flint 40 1:21:10 13:04
21 263 Diane Craft Clio 41 1:22:23 13:16
22 265 Susan Powell W.Bloomfield 40 1:24:35 13:37
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 33 Craig Stone Swartz Creek 46 42:57 6:55
2 40 Keith Moreland ROCHESTER HILLS 47 43:50 7:04
3 50 Edward Borkowski FLUSHING 49 44:48 7:13
4 70 Michael Ribant Flushing 47 46:51 7:33
5 83 Joseph Moore Detroit 45 48:30 7:49
6 98 Marc Thompson Grand Blanc 47 50:04 8:04
7 101 Brian Bur Swartz Creek 45 50:57 8:12
8 110 Gary Hanafee Detroit 46 52:13 8:25
9 111 Andrew Griffin Flint 49 52:18 8:26
10 112 John Perna Saginaw 46 52:24 8:26
11 113 Steve Ruggivello Fenton 47 52:25 8:27
12 120 David Penzien Attica 46 52:57 8:32
13 133 Lonnie Rich FENTON 48 53:57 8:41
14 134 Tom Delaney Grand Blanc 47 54:03 8:43
15 135 Vaughn Smith Burton 48 54:08 8:43
16 137 Terry Tobias Flint 45 54:43 8:49
17 141 Jim Skolas PONTIAC 46 54:54 8:51
18 145 Philip Beebee EAST LANSING 48 55:22 8:55
19 154 Paul Wright Burton 46 55:56 9:01
20 161 Mike Muraske Linden 45 56:41 9:08
21 190 William Khouri Davison 45 1:01:29 9:54
22 198 Mark Weiss FLINT 47 1:03:14 10:11
23 210 Damian Colden Grand Blanc 46 1:04:47 10:26
24 214 Steven Davis DURAND 46 1:06:13 10:40
25 234 Joseph Caleca Flushing 47 1:10:18 11:19
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 109 Karen Ribant Flushing 45 52:04 8:23
2 125 Kathi Walters Midland 46 53:28 8:37
3 178 Sue Weiss FLINT 45 59:21 9:34
4 184 Mary Kupres Burton 49 1:00:34 9:45
5 195 Sandy Cox BURTON 48 1:03:06 10:10
6 197 Gilda Greenwood Flint 47 1:03:12 10:11
7 205 Nancy Abeare Davison 47 1:04:29 10:23
8 213 Kim Pastorino Flushing 45 1:06:09 10:39
9 215 Kathleen Davis Durand 45 1:06:24 10:42
10 223 Elaine Mestrezat Grand Blanc 45 1:08:27 11:02
11 233 Martha Kemp Davison 48 1:10:17 11:19
12 236 Melissa Zendler Flint 46 1:10:29 11:21
13 240 Sue Mitchell DAVISON 47 1:11:15 11:29
14 256 Kathy Kirila Farmington Hills 45 1:18:12 12:36
15 266 Beth Miller Flint 48 1:24:46 13:39
16 270 Yvonne Williams Flushing 49 1:25:43 13:48
17 271 Ramona Donan Davison 48 1:28:53 14:19
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 51 Michael Smith Lapeer 54 44:50 7:14
2 53 Joseph Griffin Grand Blanc 53 45:18 7:18
3 62 Bob Kosen SHELBY TWP 52 46:03 7:25
4 64 Barney Thomas ANN ARBOR 50 46:11 7:27
5 73 Mike Murphy BURTON 51 47:16 7:37
6 75 Toby Pitser Clarkston 54 47:37 7:40
7 92 Michael Curtis Swartz Creek 53 49:41 8:00
8 99 Bill Mestrezat GRAND BLANC 50 50:22 8:07
9 106 James Peltier Flint 52 51:40 8:20
10 108 Robert Dyhouse Flushing 51 51:57 8:22
11 116 Terry Scrivener Swartz Creek 54 52:35 8:28
12 138 Dan Richardson GRAND BLANC 51 54:47 8:49
13 158 Riley Mclincha CLIO 51 56:23 9:05
14 174 Gus Bachuwa Grand Blanc 52 59:04 9:31
15 179 Robert Pruneau White Lake 53 59:25 9:34
16 191 Dale Malewski Ovid 50 1:01:32 9:55
17 196 Edward Ceslick BURTON 51 1:03:11 10:11
18 247 Dorsey Ross Jr Flint 50 1:13:50 11:54
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 22 Nancy Cassel Northville 52 40:59 6:36
2 61 Maggy Zidar Pontiac 52 46:01 7:25
3 131 Susan Huggler Grand Blanc 54 53:48 8:40
4 152 Pam Zientowski Davison 52 55:52 9:00
5 181 Cindy Goodall Flint 51 1:00:08 9:41
6 182 Ann Crumby FLINT 53 1:00:09 9:41
7 192 Paula Steinhoff Grand Blanc 53 1:01:43 9:57
8 203 Kristen Le Palm Davison 50 1:03:55 10:18
9 255 Velma Williams Flint 53 1:18:09 12:35
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 17 James Carlton White Lake 59 39:39 6:23
2 86 Ed Strang Davison 55 48:37 7:50
3 87 Michael Owens Flint 55 48:42 7:51
4 97 Kenneth Mclean Gaines 55 50:00 8:03
5 123 Edward Cassel Northville 59 53:19 8:35
6 130 Marcantonio Morolla Flint 56 53:43 8:39
7 146 John Hart Grand Blanc 58 55:29 8:56
8 151 Norm Kern Birmingham 55 55:46 8:59
9 171 Ronald Henson Swartz Creek 56 58:48 9:28
10 175 David Thrasher Flint 58 59:07 9:31
11 176 Walter Wood Swartz Creek 59 59:13 9:32
12 188 Carnell Smith FLINT 56 1:00:43 9:47
13 248 Marvin Nunn Flint 58 1:13:52 11:54
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 117 Kathleen Morse Linden 56 52:38 8:29
2 211 Pat Luce Swartz Creek 58 1:04:55 10:27
3 218 Mary Lake Clarkston 58 1:06:37 10:44
4 252 Loretta Ellwood Davison 56 1:14:47 12:03
5 269 Barbara Johnstone OTISVILLE 55 1:25:37 13:47
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 23 Peter Polidori Franklin 64 41:28 6:41
2 32 Lee Burch Clio 64 42:51 6:54
3 36 George Gawthrop Flushing 63 43:17 6:59
4 65 Norman Hart Davison 60 46:22 7:28
5 79 Gerald Spiewak St Clair Shs 60 48:00 7:44
6 100 Gene Cole Flushing 61 50:30 8:08
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 147 Cathy Detman Flint 63 55:32 8:57
2 153 Jan Wallen Flushing 61 55:54 9:00
3 172 Linda Nelson Ortonville 60 58:52 9:29
4 261 Barbra Urbanik Flushing 61 1:19:45 12:51
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 160 Jack Murphy Flushing 66 56:39 9:08
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place O'All Name Town Age 10ktime Pace
===== ===== ============================ ================= === ======= =====
1 177 William Hayes Davison 72 59:19 9:33
2 189 Harold Jones Davison 70 1:01:10 9:51
3 200 Bob Green Linden 71 1:03:37 10:15
4 231 Joe Thornburg Troy 81 1:09:52 11:15




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 1 Eric Larsen Fenton 31 16:56 5:28
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 17 Carman Turkelson Lapeer 31 20:52 6:44
MALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 12 Troy Hassell Clio 14 20:03 6:28
2 14 Christopher Adamec Goodrich 17 20:30 6:36
3 16 Daniel Garcia Lapeer 16 20:51 6:43
4 28 Jon Makhlouf Richmond 17 22:52 7:22
5 39 Geoff Misek Goodrich 17 24:16 7:49
6 43 Justin Zink Grand Blanc 13 25:01 8:04
7 49 John Burke Fenton 11 25:58 8:22
8 101 Stephen Schumacher Flint 11 31:28 10:08
9 112 Kyle Daniels Flushing 13 33:00 10:38
10 127 Austin Burke Fenton 12 34:59 11:16
FEMALE AGE GROUP: 1 - 17
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 30 Amanda Leach Davisburg 15 23:04 7:26
2 44 Sarah Anderson Davison 16 25:21 8:10
3 48 Sarah Lawson Grand Blanc 16 25:55 8:21
4 62 Dana Cardinal Flint 9 27:13 8:46
5 175 Kathleen Lewis Otisville 11 43:05 13:53
MALE AGE GROUP: 18 - 24
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 2 David Krall Madison 21 18:10 5:51
2 6 David Kinton Fairport 21 18:58 6:07
3 57 Chris Covete Ortonville 22 27:00 8:42
FEMALE AGE GROUP: 18 - 24
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 47 Martha Picklesmer Fairport 19 25:39 8:16
2 78 Arica Midkiff Durand 24 29:17 9:26
3 113 Heather Crystal Davison 18 33:03 10:39
4 163 Leigh Coburn Holly 24 41:43 13:26
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 25 Timothy Ryan Grand Blanc 26 22:27 7:14
2 42 Doug Cadaret Waterford 29 24:44 7:58
3 60 Daniel Cadez Jr. Allen Park 26 27:07 8:44
4 88 Dave Williams Holly 29 30:00 9:40
5 135 Kenneth Baker Swartz Creek 25 36:20 11:42
6 165 Rich Coburn Holly 25 41:43 13:26
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 46 Sara Mcqueen Lapeer 27 25:28 8:12
2 56 Kelly Rivera Burton 26 26:53 8:40
3 73 Sarah Davidek Flint 26 28:43 9:15
4 75 Melissa Vaughn Clio 29 28:49 9:17
5 104 Jessica Rau Royal Oak 25 31:49 10:15
6 114 Lisa Claypool Flushing 29 33:03 10:39
7 132 Nichole Woods Davison 25 35:57 11:35
8 133 Lisa Deloge Davison 27 35:58 11:35
9 136 Betsy Baker Swartz Creek 25 36:21 11:43
10 162 Leanne Rutherford Flint 28 41:29 13:22
11 171 Janet Johnson Flint 25 42:51 13:48
12 177 Deanna Raysin Burton 28 43:32 14:01
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 3 Patrick Byrd Flint 33 18:28 5:57
2 34 Christopher Matheson Flint 32 23:49 7:41
3 51 Norm Kendrick Flint 32 26:30 8:32
4 64 Joe Lawlor Clio 31 27:15 8:47
5 77 Kelli Sproule Flint 30 29:08 9:23
6 89 Todd Patulski Attleboro 34 30:01 9:40
7 103 Dan Margulis Ferndale 32 31:48 10:15
8 105 Christopher Arliss Fenton 31 32:00 10:18
9 121 Mark Rutherford Flint 31 34:00 10:57
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 26 Jody Arliss Fenton 32 22:29 7:15
2 59 Elizabeth Baker Davison 30 27:05 8:43
3 70 Janet Baggett Grand Blanc 33 27:53 8:59
4 79 Lara Goodes Troy 32 29:28 9:30
5 91 Jacqueline Smiley Goodrich 33 30:12 9:44
6 94 Shawn Blake Flint 32 30:34 9:51
7 97 Nan Knaus Bloomington 34 30:47 9:55
8 110 Jessica Page Howell 33 32:57 10:37
9 111 Michelle Reed Grand Blanc 34 32:59 10:37
10 115 Gloria Rendon Burton 31 33:04 10:39
11 120 Stephanie Potts Montrose 30 33:58 10:56
12 124 Joy Haynes-Hawkins Flint 34 34:51 11:14
13 130 Mandy Rindhage Grand Blanc 31 35:54 11:34
14 137 Christine Judd Fenton 31 36:28 11:45
15 139 Gina Farella Clio 32 36:58 11:55
16 148 Annette Fechik Flint 33 38:45 12:29
17 154 Tracy Nolff Grand Blanc 31 39:46 12:49
18 155 Jessica Clark Flint 30 39:48 12:49
19 161 Bermicia Webb Flint 30 41:01 13:13
20 166 Amy Brewer Grand Blanc 32 41:58 13:31
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 4 John Niven Swartz Creek 38 18:29 5:57
2 61 Larry Cardinal Jr Flint 36 27:11 8:46
3 69 Jerome Peariso Sterling Hts 38 27:52 8:59
4 76 Charles Culver Clio 36 29:00 9:21
5 83 Harry Salcone Jr Linden 38 29:51 9:37
6 93 Jeffrey Straley Flushing 38 30:16 9:45
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 37 Jo Darlington Flint 36 24:06 7:46
2 81 Marilyn Shaski Montrose 38 29:36 9:32
3 87 Rhonda Straley Flushing 36 30:00 9:40
4 90 Cynthia Hedrich Flusing 37 30:10 9:43
5 99 Sharon Davis Flushing 37 31:08 10:02
6 106 Traci Daniels Clarkston 39 32:02 10:19
7 118 Jennifer Pellish Flint 37 33:37 10:50
8 119 Melanie Goodes Annapolis 37 33:51 10:54
9 150 Kim Welch Flushing 38 39:00 12:34
10 151 Kathryn Manley Burton 35 39:07 12:36
11 157 Angie Miller Flint 36 40:11 12:57
12 176 Theresa Lewis Otisiville 37 43:07 13:53
13 183 Ramona Sain Davison 39 52:15 16:50
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 5 Roger Lara Grand Blanc 43 18:53 6:05
2 8 Kevin Daniels Clarkston 44 19:39 6:20
3 9 Martin Dziewit Clarkston 40 19:43 6:21
4 10 Gabe Makhlouf Richmond 43 19:46 6:22
5 13 Jim Debrincat Grand Blanc 44 20:23 6:34
6 20 Steven Fish Grand Blanc 40 21:40 6:59
7 21 Ken Iliff Grand Blanc 42 21:41 6:59
8 23 Tim Callahan Flint 41 22:02 7:06
9 27 John Kreucher Davison 40 22:42 7:19
10 40 John Storrer Davison 42 24:36 7:56
11 50 Karl Ringo Grand Blanc 44 26:22 8:30
12 52 Grant Finn Grand Blanc 40 26:33 8:33
13 53 Jim Eisele Flint 41 26:45 8:37
14 63 Damian Smith Canton 44 27:15 8:47
15 68 Derrick Hassell Clio 43 27:40 8:55
16 74 David Reid Davison 41 28:47 9:16
17 143 Tony Curnow Davison 41 37:43 12:09
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 41 Ruth Lara Grand Blanc 41 24:40 7:57
2 80 Lisa Whalls Swartz Creek 41 29:35 9:32
3 116 Julie Daniels Flushing 40 33:06 10:40
4 131 Susan Swift Flint 43 35:56 11:35
5 138 Mary Jane Wieland Swartz Creek 43 36:53 11:53
6 156 Rebecca Szukhent Flushing 43 40:08 12:56
7 160 Jane Nemitz Flint 44 40:40 13:06
8 164 Deanna Wilson Holly 43 41:43 13:26
9 168 Virginia Henry Flint 44 42:27 13:40
10 170 Lena Darrough Flint 43 42:42 13:45
11 174 Charlotte Paul Grand Blanc 42 42:55 13:49
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 11 Leonard Brousseau Byron 45 19:51 6:24
2 18 David Quinn Grand Blanc 45 20:54 6:44
3 29 Richard Schultz Goodrich 46 22:54 7:23
4 55 John Kaltz Troy 49 26:50 8:39
5 58 Randall Wilson Lansing 45 27:03 8:43
6 82 Robert Bagnall Troy 48 29:50 9:37
7 96 Thomas Crystal Davison 45 30:45 9:54
8 144 Mark Smith Swartz Creek 47 37:45 12:10
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 100 Suzanne Hutto Flushing 48 31:25 10:07
2 117 Valerie Kump-Dutkowski Flushing 48 33:35 10:49
3 125 Jill Malinowski Flushing 45 34:51 11:14
4 126 Rebecca Bagnall Troy 48 34:55 11:15
5 129 Karen Murphy Swartz Creek 46 35:36 11:28
6 134 Donita Pikes Flint 48 36:00 11:36
7 141 Donna Thouin Lake Orion 49 37:10 11:58
8 153 Judy Johnson Flushing 49 39:20 12:40
9 167 Martha Hosmon-Arion Burton 47 42:22 13:39
10 172 Connie Crayton Flint 46 42:52 13:48
11 173 Judy Schroeder Clio 48 42:53 13:49
12 179 Cheryl Kaltz Troy 48 45:28 14:39
13 180 Mary Jan Bowdish Clio 48 45:32 14:40
14 181 Jane Smith Swartz Creek 47 45:54 14:47
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 7 Jim Carter Okemos 54 19:15 6:12
2 19 Skip Uebelhart Flint 53 20:58 6:45
3 22 Mack Combs Flint 54 21:53 7:03
4 31 Bob Kosen Shelby Twp 52 23:19 7:31
5 33 Mike Murphy Burton 51 23:43 7:38
6 65 Jeff Cuppernoll Linden 50 27:18 8:48
7 85 David Nemitz Flint 54 29:57 9:39
8 95 Riley Mclincha Clio 51 30:39 9:52
9 182 Michael Kennedy Mount Morris 53 45:55 14:47
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 35 Maggy Zidar Pontiac 52 23:59 7:44
2 66 Elizabeth Szasz Swartz Creek 51 27:30 8:52
3 72 Hermie Sparks Mt Morris 51 28:15 9:06
4 92 Sharon Cox Flint 50 30:13 9:44
5 140 Tawanie Mclane Flint 50 37:08 11:58
6 142 Carol Mitsdarfer Flushing 52 37:17 12:00
7 145 Lynda Johnson Clio 53 37:56 12:13
8 146 Cheryl Blondin Clio 50 37:58 12:14
9 147 Jan Ritchey Holly 50 38:42 12:28
10 158 Trudy Krueger Flint 54 40:18 12:59
11 159 Karren Crawford Clio 50 40:19 12:59
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 15 Leo Zehnder Milford 59 20:49 6:43
2 24 James Carlton White Lake 59 22:05 7:07
3 36 Harvey Gross Chesaning 55 24:02 7:45
4 38 Paul White Fenton 56 24:12 7:48
5 102 Tony Perez Flint 56 31:45 10:14
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 54 Kathleen Morse Linden 56 26:48 8:38
2 109 Nancy Teel Flint 59 32:32 10:29
3 149 Marsha Mclean Gaines 55 38:59 12:34
4 152 Joann Jenks Grand Blanc 56 39:09 12:36
5 169 Dorthy Morse Lapeer 55 42:38 13:44
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 32 Silviano Fulgencia Fenton 61 23:31 7:35
2 45 John Shaw Davison 60 25:25 8:11
3 84 Walt Knaus Saint Johns 64 29:53 9:37
4 86 Roger Epperson Pain Coast 60 29:59 9:39
5 122 Robert Woolley Lapeer 64 34:35 11:08
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 71 Cathy Detman Flint 63 28:04 9:03
2 107 Rita Taylor Swartz Creek 62 32:24 10:26
3 123 Carol Fallis Fenton 63 34:51 11:13
4 178 Patricia Bushey Royal Oak 61 43:39 14:03
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 98 Wally Mclaughlin Flint 69 30:57 9:58
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 108 Nanette Brasier Clio 65 32:28 10:27
MALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 67 Mike Anderson Flushing 70 27:34 8:53
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 128 Carol Dugal Grand Blanc 72 35:14 11:21



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 1 David Pichey Flint 56 26:52 8:39
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 3 Lynette Heinlein Vassar 45 30:22 9:47
MALE WALK RESULTS
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 2 Don Knight Flint 56 30:16 9:45
2 6 Lester Brady Grand Blanc 49 31:24 10:07
3 8 James Vanderpool Flushing 68 34:05 10:59
4 9 Doug Fisher Flushing 59 35:28 11:26
5 14 Marv Mclaughlin Flint 68 36:45 11:50
6 18 Mike Dunbar Davison 48 38:20 12:21
7 20 Spencer Myers Grand Blanc 73 38:30 12:24
8 21 Richard Mitsdarfer Flushing 53 39:05 12:35
9 24 Anthony Arline Grand Blanc 43 39:37 12:46
10 25 Harold Kirsch Lapeer 49 39:46 12:49
11 33 Walter Carson Swartz Creek 60 45:15 14:34
12 39 Ferris Vincent Owosso 53 46:10 14:52
13 41 Marc Webster Davison 30 46:27 14:58
14 54 Derek Depottey Flint 20 53:16 17:09
15 56 Leonard Pickelmann Swartz Creek 62 53:17 17:10
16 63 Greg Campbell Flint 48 53:58 17:23
17 66 Paul Brewster Lansing 30 55:31 17:53
18 74 Robert Keeler Clio 1:05:52 21:13
19 75 Robert Carter Flint 86 1:05:56 21:14
FEMALE WALK RESULTS
Place Oal Name Town Age 5ktime Pace
===== === ============================ ================= === ======= =====
1 4 Susan Mora Fassett Fenton 39 31:00 9:59
2 5 Gloria Foley Millington 46 31:04 10:00
3 7 Janet Ellis Flushing 51 33:59 10:57
4 10 Sandy Rich Flint 47 35:33 11:27
5 11 Kim Bodette Flint 47 35:34 11:27
6 12 Sondra Foley Flushing 55 35:45 11:31
7 13 Monica Wood Swartz Creek 57 36:04 11:37
8 15 Jill Kirsch Farmington Hills 26 37:09 11:58
9 16 Catherine Mcauliffe Gaines 42 37:46 12:10
10 17 Jean Mccue Bay City 63 38:13 12:19
11 19 Cheryl Bassett Grand Blanc 36 38:27 12:23
12 22 Rose Hines Grand Blanc 47 39:13 12:38
13 23 Diane Johnson Grand Blanc 67 39:16 12:39
14 26 Cheryl Ward Davison 50 39:51 12:50
15 27 Roberta Sweetman Fenton 60 40:22 13:00
16 28 Cathy Epperson Grand Blanc 59 40:23 13:00
17 29 Wanda Harrison Flint 49 40:52 13:10
18 30 Shirley Kelly Flint 49 41:13 13:16
19 31 Maureen Johnson Highland 41 44:30 14:20
20 32 Kelly Johnson Highland 15 44:31 14:20
21 34 Kathryn Carson Swartz Creek 59 45:16 14:35
22 35 Mary Cole Flushing 57 45:18 14:35
23 36 Olivia Bassett Grand Blanc 11 45:42 14:43
24 37 Pat Vincent Owosso 55 46:02 14:50
25 38 Michelle Poster Flint 29 46:04 14:50
26 40 Heather Tidwell Burton 20 46:25 14:57
27 81 Shannon Mitchell Grand Blanc 35 46:55 15:07
28 43 Margaret Bass Hadley 58 47:02 15:09
29 44 Alfreda Harris Flint 47 47:17 15:14
30 45 Linda Miller Flint 34 47:33 15:19
31 46 Carol Miller Flint 55 48:00 15:28
32 47 Ronette Boogren Clio 30 49:51 16:03
33 48 Diana Mechura Clio 51 49:53 16:04
34 49 Ellen Klobuchar Flint 41 49:55 16:05
35 50 Anna Klobuchar Flint 11 49:59 16:06
36 51 Sharon Vance Flint 54 50:31 16:16
37 52 Diane Hall Flint 45 52:16 16:50
38 53 Crystal Pepperdine Flint 20 53:15 17:09
39 55 Jean Pickelmann Swartz Creek 59 53:16 17:09
40 57 Karee Melancon Flint 39 53:38 17:17
41 58 Sue Blondin Grand Blanc 49 53:40 17:17
42 59 Connie Weigand Goodrich 56 53:42 17:18
43 60 Michele Walton Flint 29 53:44 17:18
44 61 Paula Crossnoe Burton 43 53:45 17:19
45 62 Natlean Campbell Flint 50 53:56 17:22
46 64 Mariah Brennan Metamora 8 55:26 17:51
47 65 Jeanine Lemieux Metamora 43 55:29 17:52
48 67 Lisa Griswold Howell 30 56:01 18:03
49 68 Mary Jan Hurley Mt Morris 30 56:08 18:05
50 69 Joanne Keeler Clio 56:36 18:14
51 70 Rosalie Szukhent Flint 72 56:45 18:17
52 71 Kathryn Isham Flint 47 56:47 18:17
53 72 Betty Jones Burton 80 56:53 18:19
54 73 Lorayna Minear Burton 64 1:03:28 20:27

Flint, MI
Provided By Gault Race Management